TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ"

Transkript

1

2 TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ TEKERLEMELER Kelebek kelebek Kanatların benek benek Tırtıl iken, kelebek olmayı sana Kim öğretti? Haydi söyle bana. Pusuya yatan, Av peşinde koşan, En büyük kahraman, Tabiî ki aslan.

3 PARMAK OYUNLARI Uçurtmam Bir uçurtmam var kocaman (Kollar yuvarlak hâlde tutularak büyük hareketi yapılır.) Kuyruğu da upuzun. (Kollar yanlara açılır.) Bir görseniz rüzgârda (Vuu vuu sesi çıkarılır.) Taa yükseklere kadar çıkar. (Kollar havaya kaldırılarak yüksek işareti yapılır.) Sanki bana oradan gülücükler atar.(gülme taklidi yapılır.) Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Havalar soğumaya başladı bırrr, (Eller göğüste çapraz yapılarak titrenir.) Bazı hayvanların da uykusu geldi. (Esneme hareketi yapılır.) Ayıcık uyumak için sallana sallana mağarasına gidiyor, (Kollar açılarak sallanır.) Köstebek uyumak için kendisine yuva kazıyor, (Ellerle kazma hareketi yapılır.) Yılancık girmiş yuvasına, kıvrılmış uyuyor.(bir kol kıvrılarak baş yaslanır.) Solucan da kazmış toprağı, yatmış yuvasına,(iki el birleştirilip uyuma hareketi yapılır.) Uyudular kış boyunca. (Uyuma hareketi yapılır.) Günler geçti, ilkbahar geldi, havalar ısındı.(eller yanlara sallanır.) Kış uykusuna yatan hayvanların hepsi bir bir uyandı.(kollar yanlara açılarak uyanma hareketi yapılır.)

4 Küçük Sincaplar Beş küçük sincap kardeş uyanmış. (Yumruk yapılan el açılır.) Büyük sincap kardeş uyanmış, (Uyanma hareketi yapılarak baş parmak sallanır.) Günaydın kardeşlerim. demiş. Üçüncü sincap kardeş uyanmış, (Orta parmak sallanır.) Günaydın kardeşlerim. demiş. Dördüncü sincap kardeş uyanmış, (Yüzük parmağı sallanır.) Günaydın kardeşlerim. demiş. En küçük sincap kardeş uyanmış, (Küçük parmak sallanır.) Günaydın kardeşlerim. demiş. Bütün kardeşler hepsi birden banyoya koşmuşlar. (Parmaklar öne doğru hareket ettirilir.) Ellerini, yüzlerini yıkamışlar, (El yüz yıkama öykünmesi yapılır.) Saçlarını taramışlar, (Saç tarama öykünmesi yapılır) Güzelce giyinmişler. Birlik olup sofrayı kurmuşlar. Yiyeceklerin hepsini yemişler. Sonra da ormana dağılmışlar. Cevizleri toplayıp yuvalarına dönmüşler. Bir küçük kaplumbağa varmış: bir kutuda yaşarmış (Eller daire yapılır) Gölde yüzer, (Yüzme hareketi yapılır.) Kayalıklara tırmanırmış. (Tırmanma hareketi yapılır.) Bir gün sivrisineği yakalamış. (Eller birbirine kenetlenir.) Sonra da pireyi. (Eller birbirine kenetlenir.) Fakat beni yakalayamadı. (Baş iki tarafa sallanır.)

5 BİLMECELER -Meler durur gezinir. İsteyenlere süt içirir. (Koyun) -Muz yemeğe bayılır, kuyruğu ile ağaçlarda salınır. (Maymun) -Gözü kapanmaz, hiç uyumaz. Eli ayağı yok, yüzer hiç durmaz. (Balık) -Ormanların kralı, tüm hayvanların arkadaşı. (Aslan) -Tık tık sesi duyulur, çatlamış yumurtadan kurtulur. (Civciv) -Uzun bıyıklı mırnav, fareleri kovalar. (Kedi) -Tıkır tıkır tıkırdar. Peynire bayılır. (Fare) -Kızınca hav hav, gözleri lav lav. (Köpek) -Kümeslerin efesi, her sabah çınlar sesi. Sanırsın ezan okur, uyandırır herkesi. (Horoz) -Ayakları kürekli, ne kadar da yürekli, suda bir gemi. (Ördek) -Arpa, samandır aşı; tükenmez işi. (Eşek) -Dağdan gelir hop hop, ayağında demir top (At) -Kanadı var uçamaz, hiçbir yere gidemez. Küçük bir evi var, kapısını açamaz. (Civciv) Duman tüter isterse gider Balık değildir denizde yüzer, -Sıra sıra odalar Birbirini kovalar (Gemi) (Tren)

6 Okul Öncesi Fiziksel Gelişimi Nasıl Desteklenir? Fiziksel gelişim sağlıklı bir yaşamın en önemli parçasıdır. Erken yaşlarda fiziksel gelişime büyük önem verilmelidir, çünkü bu yaşlarda insan gelişimi maksimum hızda gerçekleşir. Uzmanlar Çocuğun fiziksel gelişiminde oluşan herhangi bir problem kalıcı sonuçlar yaratabilir. diyerek anne ve babalara uyarılarda bulunuyor. Bu görüşe katılan Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü yarı zamanlı öğretim üyelerinden Ani Eryorulmaz fiziksel gelişim yardımıyla çocuğunuzun zihinsel ve sosyal/duygusal gelişimlerini de destekleme imkanı da bulabileceğinizi vurguluyor. Çocukların fiziksel gelişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri yeterli beslenme. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi bu yaşlarda insan gelişimi maksimum hızda gerçekleşir, çocuğun vücudu bu hızlı gelişime cevap verebilmek için çok miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Eğer çocuklar bu yaşlarda dengeli ve yeterli beslenmezlerse gelişimleri için gerekli olan enerjiyi üretemezler, bu durumun sonucunda gelişimlerinde çeşitler aksamalar oluşabilir. Beslenmeye bağlı gelişim problemlerini önlemek için çocuğunuza dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız. Ancak çok miktarda beslenmenin yeterli beslenme ile aynı anlama gelmediğini de unutmayın.

7 Fiziksel gelişimi sadece çocuğunuzun vücudunun değişime uğraması olarak algılamamalısınız, çünkü fiziksel gelişim yardımıyla çocuğunuzun zihinsel ve sosyal/duygusal gelişimlerini de destekleme imkanı bulursunuz. Çocuklar yeni hareketler denemek istediklerinde onları desteklemeli ve bu hareketleri yapabilecekleri uygun ortamlar oluşturmalısınız. Onlardan yapabileceklerinin çok üstünde hareketler denemesini beklememelisiniz. Yaptıkları hatalarını doğruya giden basamaklar olarak algılamalısınız ve hata yaptıklarında asla onları yargılamamalısınız. Eryorulmaz ın da vurguladığı gibi yargılanan çocuk bir süre sonra hareketi denemeyi bırakacaktır ve bu durum onun kendine olan güvenini yitirmesine yol açacaktır. Sonuç olarak sosyal gelişimi zedelenecektir. Bunların hepsini önlemek için onu her zaman destekleyin! 4-6 yaşlarındaki çocuklar... Bu yaşlarda, çocuklar bebeklik dönemlerinden kalma kilolarını yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. Vücut yağının artışı yavaşlar ve çocuğunuzun boy-kilo dengesi değişmeye başlar. Boynu uzamaya başlar ve daha önceden kafası sanki omuzlarıyla bitişikmiş gibi olan görünümü değişir. Çocuğunuz artık bir çok aktiviteyi kendi kendine yapabilir yaşa geldi; siz sadece, onu bu aktiviteleri yapması için cesaretlendirmeli ve desteklemelisiniz.

8 Neler yapabilirsiniz? Çocuğunuzla beraber bisiklete binin, yürüyüş ve koşu amaçlı turlar yapın. Çocuğunuzun, ev işleri için size yardımcı olmasına izin verin.(çiçekleri sulamak, halıyı süpürmek, alış-verişe çıkmak, toz almak gibi...) İkinizin de sevdiği bir şarkıyı açın ve bu şarkı eşliğinde beraber dans edin ve ritmi yakalamaya çalışın. Çocuğunuz sevdiği bir çizgi film ya da kitap kahramanını çocuğunuzla beraber canlandırın. Beraber top oyunları oynayın (yakalama, fırlatma, itme...) Beraber takla atın. Yere çeşitli şekiller çizin ve çocuğunuzun bu şekiller üzerinde yürümesini isteyin.( farklı şekillerde yürümesine izin verin.) Ağaçlara tırmanmasına izin verin. Yerde yuvarlanmasına imkan tanıyın. ( evin içinde rahat hareket edebileceği mekanlar oluşturun) Bahçede toprağı beraber kazın ve bir ağaç yada çiçeği dikmesini sağlayın. Beraber çamaşırları ayırabilir ve asabilirsiniz. Bulaşık yıkamanıza yardım edebilir. Çocuğunuza masayı kurması için izin verin Sevdiği bir içeceği kendi bardağına sürahiden dökmesi için izin verin.

9 İNGİLİZCE 4 YAŞ - anımals ( cat, dog, bırd, snake) 5 YAŞ anımals (bırd, elephant, gıraffe, snake, tıger, zebra) 6 YAŞ food( apple, orange, banana, cherrıes, plum, pear)

10 MÜZİK Pinokyo şarkısı 23 Nisan Şarkısı Kemanı tanıma ve boyama Orff çalgılarıyla şarkıya eşlik etme

11 BEDEN EĞİTİMİ Temel cimnastik hareketleri. (Temel duruşlar ve hareketler.)

12 SATRANÇ Basit mat konumları açıklanır. Verilen konumlarda bir hamlelik mat soruları çözülecek. Tembel matı anlatılacak. Beyaz oyuncunun nerede hata yaptığı açıklanacak. Taban mat anlatılacak. Beyaz oyuncunun nerede hata yaptığı açıklanacak.

13 MENTAL ARİTMATİK İki basamaklı sayıları tanıma

14 GÖRSEL SANATLAR Mumlu resim tekniği 23 Nisan sevinci Lekelerden resim üretme(ayın Ressamını Tanıyoruz.).

15 DEĞERLER EĞİTİMİ KONU BAŞLIKLARI Allah ın çok çok hoşnut olduğu kullar? Yalan söylemenin zararları Peygamberimizin ahlakı Temizlik ve iman ilişkisi

16 Dua etme adabı ADAB-I MUAŞERET

17 Piknik Huzurevi GEZİ- GÖZLEM

18 KAVRAMLAR 4YAŞ RENKLER: Mavi, Yeşil, Kırmızı, Turuncu, Sarı,Mor GEOMETRİK ŞEKİLLER: Daire, çember,kare,üçgen, MİKTAR: Az-Çok SAYI SAYMA:1-10Arası ritmik sayma DUYU: Tatlı- Tuzlu, Acı- Ekşi ZIT KAVRAMLAR: Doğru- Yanlış, Ters- Düz, Şişman- Zayıf ZAMAN: Sabah, Öğle, Akşam YÖN-MEKANDA KONUM: Mekanda konum Aşağı- Yukarı, Uzak- Yakın, Sağ- Sol

19 5 YAŞ RENK:Pembe GEOMETRİK ŞEKİLLER:Silindir MİKTAR:Parça- Bütün- Yarım SAYI SAYMA:Ritmik sayma ileri- geri ritmik DUYU:Mutlu- Üzgün- Korkmuş-Şaşkın ZIT KAVRAMLAR:Zor- Kolay ZAMAN:Dün- Bugün- Yarın/ Saat 6YAŞ RENK:Pembe GEOMETRİK ŞEKİLLER:Silindir MİKTAR:Parça- Bütün- Yarım SAYI SAYMA:Ritmik sayma ileri- geri ritmik DUYU:Mutlu- Üzgün- Korkmuş-Şaşkın ZIT KAVRAMLAR:Zor- Kolay ZAMAN:Dün- Bugün- Yarın/ Saat

20 FIKRA KÖŞEMİZ İŞE YARAR ŞEY «Bir gece yarısı derin bir uykuya dalan Hoca'yı, hanımı telaşla uyandırır. Hoca uykulu uykulu sorar: - Ne var hanım? Ne diye uyandırıyorsun beni? Hanımı: - Kalksana efendi der korkulu bir sesle. Aşağı katta tıkırtılar duyuyorum. Eve hırsız girdi galiba. Hoca hiç aldırış etmez; - Merak etme hanım der, eğer işe yarar bir şey bulursa gider alırız.» NASRETTİN HOCA «Nasreddin Hoca'nın birbirinden güzel fıkraları bize iyiliğin, dürüstlüğün ve hoşgörünün yollarını gösterir. Bilgi, görgü ve hikmet dersleri verir. Nasreddin Hoca konuşmaya başladığında herkes susup onu dinler. Fıkraları dünyanın her yerinde, duyan herkesi güldürür, düşündürür. Gerçekten bu fıkralar sadece güldürmek için değil, daha çok düşündürmek, ibret vermek için anlatılır. 13. yüzyılda yaşadığı sanılan Nasreddin Hoca, aradan geçen yüzyıllara rağmen hala içimizde yaşamakta ve herkes tarafından sevilmektedir, O, bütün kötülüklere düşman, bütün iyiliklere dost, samimi, dindar ve keskin zekalı bir insandır Fıkralarını okuyalım, öğrenelim: Az gülelim, çok düşünelim..

21 BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR DÜNYA KİTAP GÜNÜ (23 Nisan Haftası) 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

22 4 YAŞ DOĞUM GÜNLERİ Ali Arjin YILMAZ İbrahim SAĞLAM 5YAŞ Atalay ATİK Eflin ERGANİ Nehir AKMEŞE 6 YAŞ Kutay BAŞAR Emir YANARDAĞ

23 NİSAN AYI YEMEK LİSTESİ TARİH GÜN SABAH ÖĞLE İKİNDİ SALI TAHİN, PEKMEZ, HAŞLAMA YUMURTA,PEYNİR, ZEYTİN, SÜT,EKMEK MERCİMEK ÇORBASI, KADINBUDU KÖFTE, PATATES PÜRESİ, PİYAZ,SALATA KAKAOLU KEK,MEYVE ÇAYI ÇARŞAMBA GEVREK, PEYNİR, ZEYTİN, DOMATES, SÜT YAYLA ÇORBASI, TAVUK NUGGET, BULGUR PİLAVI, HAVUÇ SALATASI, SALATA MEVSİM MEYVE PERŞEMBE SAHANDA YUMURTA,PEYNİR, ZEYTİN,REÇEL, SÜT,EKMEK DÜĞÜN ÇORBASI,KURU FASULYE,MISIRLI PİRİNÇ PİLAVI,TURŞU,SALATA KAZANDİBİ CUMA SUCUK,PEYNİR,ZEYTİN,KURU ÜZÜM EKMEK,SÜT DOMATES ÇORBASI,TANTUNİ/AYRAN,PATATES KIZARTMASI,TULUMBA TATLISI, SALATA KAKAOLU CORN FLAKES, SÜT PAZARTESİ OMLET,PEYNİR, CEVİZ,ZEYTİN,EKMEK, M. ÇAYI MERCİMEK ÇORBASI,BEZELYE,PİRİNÇ PİLAVI,CACIK,SALATA TATLI KURABİYE, MEYVE ÇAYI SALI KAŞAR,ZEYTİN,PATATES HAŞLAMA,ÜZÜM,MEYVE ÇAYI,EKMEK DOMATES ÇORBASI,TAVUK NUGGET,BULGUR PİLAVI,YOĞURT,SALATA PİŞİ, AYRAN ÇARŞAMBA GEVREK, PEYNİR, ZEYTİN, DOMATES, KURU ÜZÜM, SÜT KREMALI TAVUK ÇORBASI,ÇAĞDAŞBURGER/AYRAN,PATATES KIZARTMASI,REVANİ,SALATA MEVSİM MEYVE PERŞEMBE HAŞLANMIŞ YUMURTA,PEYNİR,ZEYTİN, KAYISI,M. ÇAYI,EKMEK SEBZE ÇORBASI,TİRE KÖFTE,PİRİNÇ PİLAVI,PİYAZ,SALATA BROWNİ,SÜT CUMA KAŞARLIEKMEK, ZEYTİN,SALATALIK ÇİLEKREÇELİ,BİTKİ ÇAYI ŞEHRİYE ÇORBASI,NOHUT,PİRİNÇ PİLAVI,MEVSİM MEYVESİ,SALATA BÖREK,AYRAN PAZARTESİ ÇİKOLATALI EKMEK, SÜT,PEYNİR,CEVİZ DOMATES ÇORBASI,ARNAVUT CİĞERİ,ARPA ŞEHRİYE PİLAVI,YOĞURT,SALATA UN KURABİYESİ,B. ÇAYI SALI SAHANDAYUMURTA,PEYNİR,SALATALIK CEVİZ,ZEYTİN,EKMEK,B. ÇAYI ŞEHRİYE ÇORBASI,KIYMALI YEŞİL MERCİMEK,PİRİNÇ PİLAVI,MEVSİM MEYVESİ,SALATA KAKAOLU CORN FLAKES, SÜT ÇARŞAMBA GEVREK, PEYNİR, ZEYTİN, DOMATES, KURU KAYISI,SÜT MERCİMEK ÇORBASI,PİZZA,CİPS,ÇİKOLATALI PUDİNG,SALATA MEVSİM MEYVE PERŞEMBE YUMURTALI EKMEK,PEYNİR, DOMATES ZEYTİN,B. ÇAYI YAYLA ÇORBASI,PATLICAN MUSAKKA,PEYNİRLİ MAKARNA,MEVSİM MEYVESİ,SALATA KALEM BÖREĞİ,AYRAN CUMA YUMURTA,PEYNİR,ZEYTİN, KAYISI,SÜT,EKMEK EZOGELİN ÇORBASI,MEZGİT TAVA,SPAGETTİ,SALATA GOFRET,BİTKİ ÇAYI PAZARTESİ PEYNİR,ZEYTİN,OMLET,KAYISI, EKMEK,SÜT MERCİMEK ÇORBASI,ORMAN KEBABI,PİRİNÇ PİLAVI,CACIK,SALATA KAKOLU KEK,MEYVE ÇAYI SALI HAŞLANMIŞ PATATES, PEYNİR, DOMATES, REÇEL, M.ÇAYI TARHANA ÇORBASI,TAVUK SOTE,PİRİNÇ PİLAVI,YOĞURT ÇİKOLATALI GOFRET,SÜT ÇARŞAMBA 23 NİSAN 23 NİSAN 23 NİSAN PERŞEMBE 23 NİSAN 23 NİSAN 23 NİSAN CUMA ÇİKOLATALI EKMEK,SÜT, PEYNİR, KAYISI KREMALI HAVUÇ ÇORBASI,ET DÖNER,PİRİNÇ PİLAVI,SUPANGLE, SALATA KAKAOLU CORN FLAKES, SÜT PAZARTESİ SUCUKLU YUMURTA, ZEYTİN, PEYNİR, KAYISI, SÜT MERCİMEK ÇORBASI,TAVUK ŞNİTZEL,SEBZELİ BULGUR PİLAVI,CACIK,SALATA BROWNİ, MEYVE SUYU SALI BAL, TEREYAĞI, CEVİZ, PEYNİR, DOMATES, EKMEK, B. ÇAYI TARHANA ÇORBASI,IZGARA KÖFTE,PİRİNÇ PİLAVI PATATES KIZARTMASI, SALATA POĞAÇA, SÜT ÇARŞAMBA GEVREK, PEYNİR, ZEYTİN, DOMATES, KURU ÜZÜM,SÜT KREMALI MANTAR ÇORBASI ZEYTİNYAĞLI PIRASA MANTI, SALATA MEVSİM MEYVE Not: Yemek listesi üzerinde zorunlu haller dışında değişiklik yapılmayacaktır., TARİH, İMZA 23/12/2013