Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Fotoğraf Yarışması Şartnamesi"

Transkript

1 2014 Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Fotoğraf Yarışması Şartnamesi Cem Tayfur Demirsal [Şirket adını yazın]

2 ANTALYA ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN MESLEKLERLE İLGİLİ FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 1. GENEL El Sanatları insanoğlu var olduğundan beri tabiat şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak, örtünmek ve korunmak amacı ile ilk örneklerini vermiştir. Daha sonra gelişerek çevre şartlarına göre değişimler gösteren el sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek geleneksel vasfı kazanmıştır. Geleneksel Türk El Sanatları, Anadolu nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur. Sanayileşme ile birlikte gelişen teknolojinin, seri üretimini artırmış olması el sanatlarımıza olan ilgiyi iyice azaltmıştır. Bu nedenle bugün sanayileşme ile birlikte yok olmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş sanat eserlerini gün yüzüne çıkararak, halkın ilgisine ve bilgisine sunmak ve bir fotoğraf arşivinin temellerinin atılması hedeflenmektedir. 2. KONU Yarışmanın teması Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler dir. 3. AMAÇ Zengin kültüre sahip Türkiyemizin, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlandırmak, bu sanatı yeni nesillere tanıtarak aktarmak ve sanatkârlara sahip çıkarak yeniden toplumsal kültüre kazandırmaktır. Bununla birlikte İlimiz büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu nedenle İlimize gelen yabancı turistlere el sanatlarımızı tanıtarak ve gün yüzüne çıkararak toplumsal kültürümüzü tanıtmaktır. Yarışmaya konu olan Meslekler: Şekercilik, yorgancılık, çorapçılık (el örgüsü), sıcak demircilik, keçecilik, leblebicilik, golan dokumacılığı, semercilik, değirmencilik, hallaçlık, süpürgecilik, lehimcilik, hasırcılık, saraçlık (at takımları, eğer, araba koşulları ile deri ve meşinden muhtelif eşya yapımı), mescilik, kalaycılık, nalbantlık, kaşıkçılık, halı ve kilim dokumacılığı. 4. KATILIM KOŞULLARI Yarışmamıza seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severler katılabilir. Yarışmamıza katılım ücretsizdir. Yarışmada siyah beyaz veya renkli baskı ayrımı yoktur. Eserlerin bir kopyası çekildiği orijinal çözünürlülükte ve baskı kadrajında, en az 300 dpi çözünürlük ve RGB formatında JPEG olarak bir CD ye kayıt edilerek de gönderilmelidir. Yarışmacılar en çok 3 eserle yarışmaya katılabilirler. Eserler özgün olmalı, yarışmaya katılacak fotoğraflar daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Ödül almış fotoğrafın bir bölümünden oluşturulmuş görüntüler

3 yarışma dışı bırakılır, sonradan tespit edildiğinde ödülü geri alınır. Boş kalan sıralama ve ödül için diğer katılımcılar herhangi bir talepte bulunamayacaklardır. Baskılar paspartusuz ve kenarında boşluk bırakılmadan basılmalıdır. Eserlerin baskısı yapıldığında, kısa kenarı 20 cm den kısa, uzun kenarı 40 cm den uzun olmayacağı göz önünde bulundurulacaktır yılında yapılan üçüncü yarışmada eskiden çekilmiş fotoğraflar da katılabilir. Yarışma başvuru formu Antalya Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yazı İşleri Memurluğundan temin edilebileceği gibi adresinde de indirilebilir. 5. FOTOĞRAFLARIN İŞARETLENMESİ ve TESLİMİ Yarışmaya gönderilecek CD ve fotoğraf üzerine 5 rakamdan oluşan bir rumuz ve eserin gönderilenler arasındaki sıra numarası yazılmalıdır. (örnek: ) Bunun dışında herhangi bir isim veya rumuz yazılmaz. Katılım formunda yazılan bilgiler seçimler sonuçlanana kadar hiçbir şekilde Seçici Kurul üyelerine bildirilmez, yarışma raportörü tarafından muhafaza edilir. Yarışmacı CD yi, fotoğrafı ve katılım formunu kapalı bir zarfa koyarak, üzerine 5 rakamdan oluşan rumuzunu yazmalıdır. Katılım formunda katılımcının açık kimliği ve iletişim bilgilerinin yanı sıra her fotoğraf için yer, tarih ve konunun kısa bir açıklaması mutlaka yer almalıdır. Fotoğraflar ve CD ler; postada/kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenerek başvuru formu ile birlikte belirtilen son teslim tarihine kadar aşağıdaki iletişim adresine gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir. Postada oluşabilecek kaybolma, gecikme ya da hasarlardan Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği sorumlu tutulmayacaktır. 6. DEĞERLENDİRME ve SONUÇLARIN DUYURULMASI Sonuçlar, Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra internet yoluyla ve adresinden duyurulacaktır. Dereceye giren katılımcılara ödül ve plaketleri, her yıl düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamalarında düzenlenecek tören ve sergide takdim edilecektir. Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra, seçici kurulun takdiri ile belirlenecek olup, buna hiçbir surette itiraz edilemeyeceği gibi, dereceye layık bir eser öngörülmediği takdirde bu sıra boş bırakılacaktır. Sunulan eserler, Seçici Kurul tarafından daha sonraki alt derece ve ödüllere layık bulunulabilir. 7. YAYIN VE TELİF HAKKI Yarışmaya katılan ve ön eleme sonucunda elenen eserler 30 gün içerisinde sahiplerine, istemeleri halinde posta yoluyla iade edilecektir. Bu süre içerisinde alınmayan eserler, AESOB arşivinde saklanacaktır. Yarışmaya katılan ve ön elemeyi kazanan eserler ile yarışmada Ödül ve Mansiyon alan yapıtlar, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği arşivinde kalacaktır. Bu eserler, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde hazırlanacak ajanda, takvim, afiş, poster, albüm, katalog, slâyt gösterisi ve web sitesinde fotoğrafçının ismini açık olarak belirterek kullanım hakkına sahip olacaktır.

4 Ödül alan eserler ve diğer katılan eserlerle birlikte yarışma albümü hazırlandığı takdirde tüm katılımcılara albüm gönderilecektir. Eserlerin Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği dışında 3. şahıslarca izinsiz kullanımı durumunda sanatçı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ndan doğan haklarını tek başına kullanabilir. Katılımcılar Katılım Formunu imzalayarak, yarışmaya katılmalıdır. İmzasız form ile gönderilen fotoğraflar yarışmaya alınmayacaktır. 8. JÜRİ Jüri 5 kişiden oluşur. Yarışmaya katılmamış 1 Fotoğraf Sanatçısı, Fotoğraf Sanatçısı Öğretim Görevlisi, Kefalet Kooperatiflerinden 1 er temsilci, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı veya Görevlendireceği Yetkili Kişi den Jüri oluşur. Jüri Raportörlüğü Birlik Yazı İşleri Memurluğu tarafından yapılacaktır. 9. YARIŞMA TAKVİMİ Son Katılım Tarihi : 15 Eylül 2014 Seçici Kurul Değerlendirmesi : 17 Eylül 18 Eylül 2014 Sonuçların Açıklanması : 19 Eylül 2014 Ödül Töreni ve Sergi : 22 Eylül 2014 Sergi : Eylül 2014 (Ahilik Kutlama Haftası) 10. ÖDÜLLER Birinciye : TL İkinciye : TL Üçüncüye : TL Mansiyon 1 : 500.-TL Mansiyon 2 : 500.-TL Sergilenmeye Değer : Limitsiz Yarışmaya katılacaklara katılım belgesi verilecektir. Katılım belgeleri yarışma sonrası Başvuru Formunda belirtilen adrese posta yoluyla gönderilecektir. Fotoğraf yarışması Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından düzenlenmektedir. Katılımcılar bu şartname hükümlerini aynen kabul ederler. Yarışma Sekreterleri : Cem Tayfur DEMİRSAL İLETİŞİM Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Fabrikalar Mah. Hasan Tahsin Cad. No: 33 Merkez - Antalya Tel : Faks : Web :

5 ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER FOTOĞRAF YARIŞMASI BAŞVURU FORMU Başvuru Sahibinin Adı ve Soyadı Adresi :. :.. Tel E-posta : Cep Tel: :. Eserlerin 1-Rumuz - Sıra No : Rumuz - Sıra No : Rumuz - Sıra No : - 3 :. :. :. Yukarıda rumuz ve sıra numarası yazılı adet fotoğraf ile yarışmaya katılmak istiyorum. Yarışmaya sunduğum fotoğraflarım daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamıştır. Ayrıca fotoğraflarımı Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği arşivine bağışlıyorum. Kabul edilmesini rica ederim. Adı ve Soyadı Tarih Not: İmza : Bir yarışmacının tüm yapıtlarında 5 rakamdan oluşan aynı rumuz kullanılır. Sıra numarası ise 1 den başlayarak ve birer artarak yazılmalıdır (Örnek: , , v.b.) 2. Yukarıda yazılan rumuz ve sıra numarası, fotoğrafların gönderildiği CD üzerine ve CD de saklanan fotoğrafların her birinin saklanma ismi olarak yazılır. CD üzerine başka bir yazı veya rumuz konulmaz. 3. Fotoğrafların teslim adresi: Fabrikalar Mah. Hasan Tahsin Cad. No:33 Kepez/ANTALYA 4. Fotoğraflar mesai saatleri içinde teslim edilirler.