over 850 locations For the best rates visit: or call

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "over 850 locations For the best rates visit: www.ramadaistanbultaksim.com or call +90 212 238 54 60"

Transkript

1 over 850 locations For the best rates visit: or call

2 Awards Wyndham Worldwide is ranked by FORTUNE magazine as the most admired company in the hospitality industry (2012) Wyndham Worlwide, FORTUNE dergisi tarafından turizm sektöründe en çok tercih edilen firma ödülü (2012) J.D. Power & Associates 2011 European Hotel Guest Satisfaction Award Ranked among the top 100 greenest companies in the U.S. by Newsweek magazine, and number one among hotels and restaurants (2011) J.D. Power & Associates tarafından 2011 yılı en yüksek müşteri memnuniyeti ödülü Newsweek tarafından seçilen çevreci firmalar arasında ilk 100 de, turizm ve restaurant sektöründe ise çevreci kimliği ile birinci sırada (2011) Ödüller

3 Leave the rest to us Siz yeter ki isteyin

4 Welcome Designed with hight standards of Ramada s four star plaza concept, Ramada Istanbul Taksim is at your service. Hoşgeldiniz Ramada nın yüksek standartlı oteller konseptine uygun olarak yapılandırılmış dört yıldızlı Ramada Istanbul Taksim hizmetinizde.

5 B eing a four star luxury hotel with an ideal city center location, Ramada Istanbul Taksim is an ultimate destination for travelers for both business and leisure. Situated in the heart of Beyoğlu, our Ramada Istanbul Taksim is not only close to the square by the same name, but also allows quick and easy access in and around the city centre, to some of Istanbul s favourite attractions including the Blue Mosque and Grand Bazaar. Here at the Ramada Istanbul Taksim, we know your expectations are high, thus we have gone to great lengths to ensure superior guest satisfaction, no matter whether you are traveling on business, for leisure, or simply looking for a quick weekend getaway. Ramada Istanbul Taksim, hem iş hem de turizm amaçlı misafirler için benzersiz bir konaklama fırsatı sunan dört yıldızlı lüks bir oteldir. İstanbul un kalbinde yer alan Ramada Istanbul Taksim şehir merkezine hızlı ve kolay ulaşım sağlamanın yanı sıra Sultanahmet Camii, Taksim Meydanı ve Kapalı Çarşı gibi şehrin gözde yerlerine de hemen ulaşılacak mesafede yer almaktadır. İster iş seyahatinde ister turistik bir gezide ya da kısa bir hafta sonu kaçamağında olun, Ramada Istanbul Taksim de yüksek beklentilerinizi bilmenin verdiği farkındalıkla misafir memnuniyetini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

6 To serve you the best...

7 Offering modern, comfortable and fully equipped rooms, Ramada Istanbul Taksim additionally offers health club services such as exquisite Turkish baths, a fully enclosed swimming pool, steam and dry saunas, a gymnasium, as well as massage services. Should you be looking for a business hotel in Istanbul, then Ramada Istanbul Taksim have you covered, as we offer a fully equipped conference room, as well as four additional meeting spaces, which are ideal for business meetings, conferences, as well as private parties and receptions. Come and discover the culture, history and the magic that have made Istanbul as one of the most attractive cities throughout the history and let Ramada Istanbul Taksim surpass all your expectations. Size en iyi hizmeti sunmak için... Modern, konforlu ve her ayrıntı düşünülerek döşenmiş olan odalarına ek olarak, Türk Hamamı, kapalı yüzme havuzu, ıslak ve kuru saunalar, fitness salonu ve masaj gibi sağlık kulübü hizmetlerini de sunuyoruz. İstanbul da profesyonel amaçlarınıza hizmet edecek otel arayışındaysanız, adres Ramada Istanbul Taksim. Tam donanımlı konferans salonunun yanı sıra, iş toplantıları, konferanslar, partiler ve resepsiyonlar için dört ayrı toplantı alanı ile ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazırız. İstanbul u dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biri haline getiren kültürü, tarihi ve sihri gelin, kendiniz görün. Ramada Istanbul Taksim in beklentilerinizin ötesine geçmesine fırsat tanıyın.

8 Meetings Offering a fully equipped six meeting rooms makes Ramada Istanbul Taksim a premier pick for your next meeting, conference or event in Istanbul. Any of the meeting rooms can be rearranged according to your needs. You can pick a layout that fits your meeting: Boardroom Cabaret Theatre Classroom U-shape All meeting rooms include; Internet Flipchart, whiteboard and markers Water Pads and pens Plus telephone with speakerphone function, catering services available and use of an LCD projector and screen if required. Toplantılar Ramada Istanbul Taksim, iş etkinliğinizin başarısını garanti eden, tam donanımlı altı toplantı salonu ile etkinlikler, toplantılar ve konferanslar için çekici bir seçenek. Toplantı salonlarımızı arzu ettiğiniz düzende kullanabilirsiniz: Boardroom Cabaret Theatre Classroom U-shape Tüm toplantı salonlarımızda; Internet Flipchart, tahta ve tahta kalemleri Su Bloknot ve kalem bulunmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak hoparlör sistemine bağlı telefon, catering servisi, LCD projektör ve ekran hizmetinize sunulmaktadır.

9

10 Pera Hall

11 Pera Salonu Suited for smaller gatherings this room provides the perfect set up to conduct interviews and client meetings. Şehrin merkezinde, bu toplantı salonu hızlı ve küçük toplantılar için ideal. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

12 Ege Hall

13 Ege Salonu This boardroom is highly recommended for a gathering of corporate executives who look forward to the perfect ambience and facilities for holding uninterrupted meetings and discussions. The room is also flexible and accepts various seating styles. Farklı amaçlar için kullanabileceğiniz bu toplantı salonunda düzeni değiştirerek dilerseniz seminer, dilerseniz atölye çalışmaları düzenleyebilir, müşterilerinizle istediğiniz ortamı yakalayabilirsiniz. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

14 Marmara Hall

15 Marmara Salonu Overlooking to the mesmerizing view of the city, Marmara Hall offers a terrace with high ceilings. This venue is also perfect for a reception or cocktail parties. Şehrin manzarasına hakim olan bu toplantı salonu yüksek tavanı ve terası sayesinde resepsiyon ve kokteyl partileri için de ideal bir ortam sağlar. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

16 Akdeniz Hall

17 Akdeniz Salonu Recently renovated Akdeniz Hall has the biggest capacity among the other rooms. It can be arranged in different styles according to your request. The room provides the perfect ambience for holding trainings and seminars for a wide audience. Yenilenmiş Akdeniz Salonu, 122 kişilik kapasitesiyle Ramada Istanbul Taksim in en büyük salonu olarak farklı amaçlar için sizlerin hizmetinde. Bu toplantı salonu, özellikle çeşitli eğitim ve seminerler için ideal bir ortam sunar. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

18 Akdeniz Hall I

19 Akdeniz Salonu I This meeting room is recommended for a gathering of corporate executives who look forward to the perfect ambience and facilities for holding uninterrupted meetings and discussions. The room is flexible and accepts various seating styles. Akdeniz I salonumuz iş görüşmeleriniz ya da ihtiyaç duyacağınız genişlikte bir toplantı düzenlemek için idealdir. Teknolojik altyapısı ve esnek toplantı salonu düzenlemeleri ile iş yaşamınızda vazgeçilmez bir yere sahip olacaktır. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

20 Akdeniz Hall II

21 Akdeniz Salonu II Ideal for conducting workshops, board meetings and interviews of all kinds. Spacious floor in both rooms offer flexible seating to suit your specific requirements. Akdeniz II salonumuz tüm toplantı ve özel resepsiyonlarınız için farklı yerleşim düzenlerinde tam donanımlı teknik ekipmanı ile hizmetinizde. Rooms Square Meters Height Width Size U Style Class Style Theater Style Oda Adları Metrekare Boy En Boyut U Tipi Sınıf Tipi Tiyatro Tipi (m 2 ) (m) (m) (m) (pax) (pax) (pax) Pera Ege Marmara Akdeniz Akdeniz I Akdeniz II Main Lounge (Ana Fuaye)

22 Ramada Istanbul Taksim is ideally located in the heart of the Beyoglu district within the city. Encompassing a variety of neighbourhoods, the Beyoglu district is well known for being the most vibrant district in Istanbul with regards to art, entertainment and nightlife. Some of the most well-known, nearby attractions to the hotel include Taksim Square, a major shopping, leisure and tourist district, which features a variety of shops, restaurants, pubs and more. Also not to be missed is the nearby pedestrian Istiklal Avenue, which is one of the most famous avenues in all of Turkey and which boasts exquisite luxury boutiques, art galleries, theatres, cafes, restaurants, pubs, night clubs, live music, plus much more. Istanbul s main airport, Atatürk International Airport, is situated approximately 20 km west of the city centre and there exist a varieties of options for arriving at the hotel, including: by metro, tram, bus, taxi, or by renting a car. Ramada Istanbul Taksim şehir merkezinde, Beyoğlu nun kalbinde yer almaktadır. Bir dizi civar semti de içine alan Beyoğlu, sanat, eğlence ve gece hayatı denince akla gelen en renkli yer olarak olarak adını duyurmuştur. Beyoğlu nun en çok ziyaretçi çeken bölgeleri arasında, sıra sıra dükkânları, restaurantları, barları ve daha da fazlası ile büyük bir alışveriş ve eğlence bölgesi olan turistik Taksim Meydanı yer almaktadır. Kesinlikle görülmesi gereken başka bir mekân da hemen Taksim Meydanı nın yanında uzanan, yayaların hâkimiyetindeki İstiklal Caddesi dir. Lüks butikler, sanat galerileri, sinemalar, restoranlar, barlar, gece kulüpleri, canlı müzik ve daha da fazlası ile İstiklal Türkiye nin en meşhur caddelerinden biridir. İstanbul un ana havalimanı olan Atatürk Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin yaklaşık 20 km batısında yer almaktadır. Havalimanından otelimize gelmek için metro, tramvay, otobüs, taksi veya kiralık araba gibi bir çok ulaşım seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Konum Location

23

24 Ramada Istanbul Taksim Receppaşa Caddesi No. 15, Taksim İstanbul, Turkey Phone: Fax: