TEMEL UYGULAMA KURALLARI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEMEL UYGULAMA KURALLARI"

Transkript

1 TEMEL UYGULAMA KURALLARI Siding uygulamasına başlanmadan önce bazı kuralların gözden geçirilmesi gerekmektedir.bu kurallar şunlardır; 1 Montajı gerçekleştirilmiş kaplamalar ısısal etkilerden ötürü genleşmeden oluşabilecek deformasyonlardan etkilenememesi için yatay düzlemde serbestçe hareket edebilmelidir. 2 Kaplama monte edilirken bir önceki (alttaki) kaplamaya kilitlenme noktalarında birbirine tam olarak kenetlenmelidir. Ancak kaplama bir alttaki kaplamaya kilitlenirken gerilmemeli ve çivileme/vidalama yerlerinden kurallara uygun bir biçimde monte edilmelidir. 3 Kaplamalar çivileme/vidalama boşluklarından ve tam merkezlerinden monte edilmelidir. 4 Kaplama ile montaj malzemeleri (çivi veya vida) arasında mm lik bir mesafe bırakılmalıdır. Çivi / vida ile kaplama tamamen sabitlenmemelidir. Aksi uygulandığında kaplama bir zaman sonra genleşmesi engellendiğinden dolayı cephede dalgalanmaya neden olacaktır. Bu dalgalanmanın geri dönüşü olmayacağından malzemenin sökülüp yenisinin monte edilmesi gerekecektir. 5 Normal genleşme ve büzülme için izin verilen açıklık minimum olarak 6.5 mm den az olmamalıdır. 6 Kaplamaların yardımcı profiller ile ( iç köşe,dış köşe profilleri, j kanalı gibi) karşılaştığı yerlerde kaplamanın genleşme ve büzülmeden dolayı deformasyonunu engellemek için serbestçe hareket edebilmelidir. Bu hareketi engelleyecek bir çivi /vida takılmamalıdır. Birbirinin devamını oluşturan kaplamalarda (boyun yetmediği ve ek yapıldığı durumlarda ) iki kaplamanında hareket edebilmesi engellenmemelidir. Çivi/vidalar çakılırken bu hususa dikkat edilmelidir. 7 Siding malzemenizi boyunca ve genişliğince kesinlikle yüzeyinden çivilemeyin yada vidalamayınız. Malzemeniz hava şartlarındaki ısıdan dolayı doğal olarak genleşip büzülecektir.yüzeyin çivilenmesi/ vidalanması malzemenizde dalgalanmaya neden olacaktır. 8 Uygulamada kesinlikle ham kereste kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ahşap bir ahşap koruyucu ile kaplanmış(emprenye edilmiş) ve doğal olarak kurutulmuş olmalıdır. Siding malzeme olarak her ne kadar dayanıklı da olsa alt yapısındaki malzemelerinde dayanımı ve performansından doğrudan etkilenecektir. Siding kaplamanızın alt katında kullanılan diğer malzemeler( ısı yalıtım ve su yalıtım malzemeleri) TSE Standarlarında belirtilen özellikleri taşımalıdır.bu şartlar kesinlikle aranmalıdır.

2 SĐDĐNG MONTAJINDA KULLANILAN ALET VE AKSESUARLAR Siding kaplama malzemesinin montajında genellikle basit el aletleri kullanılmaktadır(çekiç, testere, gönye, su terazisi, matkap, maket bıçağı gibi) Ancak bazı detaylar farklı alet kullanımını da gerektirmektedir. Bu aletler kısaca aşağıda tanımlanmıştır. Elektrikli testere veya spiral makinesi Bu aletler siding kaplamasının ve yardımcı profillerinin düzgün ve hızlı kesilmesinde kullanılır Maket Bıçağı Panellerin ve profillerin basit kesimlerinde kullanılır Şerit Metre Metraj ölçümünde kullanılır Makas Özel plastik kesme makasıdır. Panel ile profil kesiminde kullanılır Kilit(tırnak) açma aleti Siding panellerinin standart ölçülerinin tam olarak bitişi sağlamadığı ve bitiş profiline kesilerek girdiği durumlarda ile alın ve söve profillerinin uygulanışında kilit(tırnak) açma aleti kullanılır Delik Açma Aleti Mevcut standart vida/çivii delikleri vidalamaya/çivilemeye imkan vermiyor ise mevcut deliklerin genişletilmesi gerekir. Bu durumda delik açma aleti kullanılır Siding Demonte Aleti Montajı yapılmış siding kaplamasının herhani bir nedenle sökülmesi gerekiyorsa ve bunu hasarsız bir şekilde yapmamız gerektiği için demonte aleti kullanılır.

3 Su Terazisi Yatay, düşey kaplamaları ve yardımcı profilleri teraziye almak için kullanılır. Montaj Uygulama Prosedürleri Çivi/vida seçimleri Çürüme ve paslanmaya karşı dirençli (galvaniz kaplı alüminyum) vida ve çiviler kullanılmalıdır. Siding vidası: Vida başı ortalama 8-9mm çapında olmalıdır ki panel montaj deliklerinden şiddetli rüzgar gibi etkilerle çıkıp uçmasın. Ortalama 2cm lik uzunluk da yeterli olacaktır. Bu uzunluk kullanılan karkasın kalınlığına göre değişebilir. Karkas vidası: Uzunluğu karkasa bağlı olarak 8-10cm uzunluğunda yıldız başlı sunta vidası tercih edilmektedir. Dübel: Karkas montajında kullanacağınız dübelin türü ve boyu mevcut duvar zeminine göre değişmektedir. Delikli tuğla dübeli-ytong(gaz beton) dübeli gibi. Çivileme-Vidalama Đşlemi Siding uygulama ihtisas gerektiren bir dış cephe kaplama sistemidir. Siding malzemesinin montajında, siding panellerinin kesilmesinde, detayları çözmek için gerekecek profil seçiminde uyulması gereken kurallar vardır. Çivileme ve vidalama bunlardan en önemli olanlarındandır. Çünkü vidalama/çivilemede yapılacak hatalar geri dönüşü olmayan deformasyonlara neden olabilir. Aşağıda vidalamada ve çivilemede dikkat edilmesi gereken detaylar belirtilmiştir. - Vidalama veya çivileme işlemi yapılırken çivi/vida ile siding kaplaması arasında 1-1.5mm lik genleşme ve büzülmeye imkan sağlayacak boşluk bırakılmalıdır. Çivileme/vidalama yapılırken kesinlikle çivi/vida kaplamaya tam sabitlenmemelidir. Aksi takdirde kaplama genleşip büzülemeyeceğinden dolayı zaman içinde deforme

4 olacaktır. Vidalama/çivileme işlemi montaj deliklerinin tam ortasından yapılmalıdır ki her iki yöne de hareket sağlanabilsin. Çivileme/vidalama işlemi eğimli değil de dik bir açı ile yapılmalıdır. Çivileme/vidalama işlemi kesinlikle montaj deliklerinden yapılmalı, panel üzerinden yapılmamalıdır. Başlangıç Profilinin Montajı Başlangı profili yatay kaplamanın ilk kenetlendiği profildir. Başlangıç profilinin monte edileceği yükseklik(kot) kaplamanın başlangıç seviyesini belirler. Bu işlem için aşağıdaki sırayı uygulamak doğru olacaktır. - Yatay kaplamanın başlayacağı kot seviyesi belirlenir ve işaretlenir. - Tespit edilen bu seviye binanın tüm etrafına su terazisi yardımı ile doşaltırılır. - Başlangıç profilinin monte edileceği kot seviyesi belirlenip işaretlendikten sonra profilin monte edileceği ahşap karkas vida-dübel yardımı ile monte edilir. - Daha sonra ahşap karkasın üzerine başlangıç profili ortalama 20-25cm aralıklarla monte edilir. - Uç uca gelen iki başlangıç profili arasında genleşme ve büzülmeye imkan verebilmek için 6-7mm boşluk bırakılmalıdır. Başlangıç profiline vidalama işlemi montaj deliklerinin tam ortasından olmalıdır.

5 Başlangıç Profilinin Đç Köşe ve Dış Köşe Profili ile Birleşimi Başlangıç profilinin detayın durumuna göre, dış köşe, iç köşe, H profili ile yanyana gelmesi durumunda yine genleşme ve büzülme payı olarak 6-7mm boşluk bırakılmalıdır. Đç köşe ve Dış köşe Profillerinin Uygulanması Profillerinin montajından önce binanın iç ve dış köşelerine ahşap karkas monte edilmelidir. *10 cm genişliğinde ahşap çıtalar yardımcı profillerin geleceği (dış-iç köşe ve h kanalı) yerlere monte edilir. *cephedeki mevcut duruma uygun dübeller ile monte edilmelidir. (tuğla duvara tuğla duvar dübeli gibi). Ahşap karkaslar cepheye monte edilirken dübeller konutun yüksekliğine göre cm e bir atılmalıdır. Kullanılan ahşaplar en az 2. sınıf çam veya köknar olmalıdır ve kesinlikle doğal olarak kurutulup bir ahşap koruyucu ile kaplanmış olmalıdır. *Dış ve iç köşe profilleri monte edileceği zaman ilk çivi/ vida profilin en üst çivileme deliğinin en üstünden monte edilir.yani profil asılır. Soffit ile yardımcı profil arasında 6-7 mm boşluk bırakılır. Çivileri /vidaları yardımcı profillerde cm aralıklarla, yatay paneller en az 40 cm, dikey panellerde de en fazla 30 cm aralıklarla montaj yapmak gerekir. PENCERELER KAPILAR VE ÇATI (SAÇAK )ALTI KENARLARI Pencere Kapı Kenarları : Yatay kaplamaların pencereler ve kapılar ile kesiştiği noktalar da J kanalı veya söve profili ile detay çözümüne gidilir.yatay kaplamanın geldiği pencere ve kapı çevresine j kanalı veya söve profilinin sabitleneceği ahşap uygulaması aşağıdaki şekilde yapılır;

6 J kanalı Uygulaması Yapılacaksa ; *J kanalını monte etmeden önce 5-10 cm ( köşenin cephedeki mevcut terazisine göre) genişliğinde pencere ve kapı çevresine ahşap çıta monte edilir. Çıtalama işlemi bitirildikten sonra j kanalları monte edilir ve pencerenin alt ve üst kısmındaki j kanalının içine bitiş profili yerleştirilir. *J kanallarının köşe birleşim detayları oluşturulurken üstteki j kanalında bir kulakçık oluşturulurak yanlardaki j kanalına doğru kıvrılmalıdır.diğer j kanalında da bir üstteki j kanalının gireceği kadarlık bir kısım kesilerek çıkarılır ve birbirine geçirilir. Böylece suyun aşağı süzülmesi sağlanmış olur. *Bu işlem j kanalları ile oluşturulan çerçevenin 4 köşesinde de suyun akış yönüne göre uygulanır. Gönyesinde (90 derecelik açıyla)birleştirilip monte edilmelidir. Söve profili ve Rozet Uygulaması Yapılacaksa; *Söve profilini kapı ve pencere çevresine monte etmeden önce 10 cm genişliğindeki ahşap çıta ile çevresi dönülür.kapı ve pencere iç alınlarına da alın derinliğince ahşap çıta monte edilir. *Pencere ve kapı iç alınlarında sövenin sonlandırılacağı mesafeye bitiş profili tüm iç alında dönülerek monte edilir. *Söve profili pencere iç alın derinliğine göre ölçülüp, kesilir ve gamze açma aleti ile tırnakları açılır. Söve profilleri sırayla takılıp monte edilir ve köşe gönyeleri kontrol edilir. *Söve profilleri monte edildikten sonra, sövelerin köşelerinde oluşturdukları detayı tamamlamak için rozetler monte edilir. Rozetlerin söveleri ile aynı gönyede olması gerekir. *Böylece söve profili rozet yardımcı profilleri ile pencere ve kapı detayı çözülmüş olur.

7 *Pencerenin yada kapının iç alın derinliğine göre sövenin iç kesimi kesilir ve sövenin bitirileceği noktada (pencere yada kapı kasasının önü) bitiş profili monte edilip söve profili buraya takılır Çatı(Saçak) Altı Kenarları: a-çatı (üçgen çatı) Altı Kenarları: * Eğimli çatı altına j kanalı monte edilmeden önce 5 cm genişliğinde bir ahşap karkas oluşturulur. * J kanalı, dış veya iç köşe profili ile oluşturduğu detayda aralarındaki boşluk 6-7 mm olarak monte edilmelidir.dış veya iç köşe profili de resim daki örnekte olduğu gibi saçak altına gelecek soffit ile 6-7 mm lik boşluk bırakılarak monte edilmelidir. * Tek veya iki eğimli çatılardan dolayı ortaya üçge alanlarda saçak altlarına j kanalı uygulamak gerekir. Çatının iki taraftan eğimli olduğu durumlarda bir taraftan gelen j kanalı tepe noktasına kadar çıkmalı ve diğeri de ona gelip birleşmelidir. J kanallarının birleşim yerlerinde genleşme payları unutulmamamlıdır. Bir j kanalı diğerinin içine girerken bu unutulmamamlıdır. * J kanalları cm de bir çivilenir/ vidalanır. J kanallarından üstte kalanın ucu dik kesilerek birleşim detayı estetik olarak sonlanır b-saçak Altları: Saçak altındaki detayları birkaç farklı yardımcı profil ile oluşturabiliriz. J kanalı ile: * Saçak altı eğer ahşap bir panel ile kaplıysa (kaplama tahtası, osb gibi) j kanalı direkt olarak monte edilir. Değilse bir ahşap karkas oluşturulur (yatay kaplamalarda olduğu gibi )Saçağın uç kısmına da j kanalı aynı şekilde monte edilir. * Çivileme yada vidalama işlemi cm de bir gerçekleştirilir. Dikey gelen profiller (dış iç ve h profiller)ile arasında 6-7 mm

8 boşluk bırakılır. Saçak Altı Başlangıç Profili(OPL) Saçak altıysa iç kenara uygulanan bir profildir. Aynen j kanalı ile yapılan uygulamada olduğu gibi saçağın uç kısmına j kanalı monte edilir cm de bir çivi deliklerinin merkezlerinden çivilenir/ vidalanır. Dikey profillerle arasında 6-7 mm lik boşluk bırakılır. F Kanalı ile : * Eğer çatı eğimli ve saçak altı tam yatay bir açıda oluşturulmak isteniyorsa veya j kanalı yada opl monte etme imkanı yok ise f kanalı kullanılır.f kanalı cepheye monte edilen ahşap karkasa monte edilir. Vidalama yada çivileme cm de bir yapılır.dikey profillerle arasında 6-7 mm lik boşluk bırakılır. Đki profil arasında (j,f,opl profilleri),6-7 mm lik genleşme boşlukları bırakılmalıdır. YATAY KAPLAMA(Siding) UYGULAMASI Ahşap Karkasın Oluşturulması Yatay kaplamalar cepheye kaplanmadan önce bir ahşap karkas oluşturmak gerekir.bunun sebebi mevcut cephenin durumuna göre cepheyi teraziye almak ve kaplamayı monte edecek bir platform oluşturmaktır. Kullanılacak ahşaplar kesinlikle bir ahşap koruyucu ile kaplanmış (emprenye edilmiş) ve doğal kurutulmuş olmalı ve en az 2. sınıf çam veya göknar cinsi olmalıdır. Ahşap karkaslar mevcut cephenin durumuna uygun dübeller(tuğla duvar için tuğla duvar dübeli gibi) ile monte edilmelidir. *Kaplanacak binanın yüksekliğine göre ahşap karkaslar cm de bir dübellenmelidir. * Ahşap karkaslar binanın mevcut cephesi ve yüksekliğine göre dikey cm aralıklarla monte edilmelidir. Bu aralıklar kat yüksekliği arttıkça 30 cm ye kadar düşebilir. Eğer binanın mevcut cephesi düzgünse yani teraziye almak gerekmiyorsa OSB latalarla da binanın cephesi karkaslanabilir.karkaslama işlemi ve kaideler aynen ahşap karkaslama da yapıldığı gibidir. Müşteri talebi doğrultusunda kaplanacak cephenin tamamı OSB ile de giydirilebilir.nem bariyeri ile bohçalandıktan sonra Siding malzemesi monte edilebilir. Ahşap karkaslama işlemi bitirildikten sonra talebe göre bina ısı yalıtım ve su yalıtım malzemeleri(t.s.e. standartlarında olmalı) kaplanır. Bu işlemler; *Müşterinin ısı yalıtımı talebine göre tercih edilen kalınlıktaki ısı yalıtım malzemeleri (taşyünü, xps,v.b.)ahşap karkasların arasına yerleştirilip cepheye sabitlenir. *Isı yalıtım malzemeleri yerleştirildikten sonra bütün bina cephesi suya ve neme karşı yalıtım amacıyla nem bariyeri ile bohçalanır.(nem bariyeri binme noktalarında 15 cm üst üste bindirilmelidir.)

9 YATAY KAPLAMALARIN MONTAJI Đlk yatay kaplamayı en alttan başlangıç profiline kilitleyin ve hat boyunca da tamamen kilitlendiğinden emin olun. Yatay kaplamaları çivileme deliklerinin merkezlerinden monte edin ve 6-7 mm boşluk bırakın. Çivileme yada vidalama işlemi 20 cm de bir yapılmalıdır. Yatay kaplama bir alt kaplamaya monte edilirken kilit noktalarından tam olarak kilitlenmelidir ve kaplama kesinlikle gerilmeden vidalanmalı veya çivilenmelidir. Yatay kaplamaların yardımcı profiller ile detay oluşturduğu noktalarda aralarında 6-7 mm boşluk bırakılmalıdır. Aksi takdirde kaplama genleşip büzülemeyeceğinden deforme olacaktır. Kaplama boylarının cephe boyuna yetişmedikleri durumlarda ek yeri tespit edilir, uygun bir estetikte binme şeklinde veya bir yardımcı profil ile detay çözülür. Örnekte h kanalı yardımcı profili ile detay çözülüyor. H kanalının saçak altında detay oluşturduğu profil ile (opl,j kanalı,bitiş profili gibi )arasında 6-7 mm lik genleşme payı bırakılmalıdır.đlk çivileme yada vidalama çivileme deliğinin en üst noktasından yapılır. Diğer çivi yada vidalar çivileme deliklerinin tam merkezlerinden cm de bir uygulayın. H kanalını monte ettikten sonra da yatay kaplamaları kanalın içinde sonlayıp detayı bitirin. Yatay kaplama ile h kanalı arasında genleşme payı bırakılmalıdır. Eğer binme yapılacaksa alttaki kaplamanın kulakcığı 5 cm kesilir ve üstteki kaplama bunun üstüne bindirilir. Ancak binmelerin uçları aralarında 6-10 mm lik genleşme payı bırakılır.

10 Ek yerlerinde bakış istikametine göre ilk kaplama üst taraftadır, diğer kaplama alttadır.bunun sebebi bakıldığı zaman ek yerinin görülmemesi içindir. Kaplamaların birleşme yerlerinin dikey olarak aynı hizada tutmayıp bir önceki hizada 60 cm şaşırtarak monte edin. Enaz 3 sıra kaplama bitirmeden aynı birleşme hizasını tekrarlamayın. Yatay kaplamaların her kaplamada bir yataylığı kontrol edilmelidir. Bitişik cephelerde yatay kaplamaların aynı çizgide ve yataylıkta olduğu da kontrol edilmelidir. Konutun mevcut cephesinde bulunan elektrik kutusu, su vanası gibi sabit çıkıntılar ile yatay kaplama detaylandırılırken birleşim noktalarında 6-7 mm lik genleşme payları bırakılmalıdır. PENCERE ALT DETAYLARININ OLUŞTURULMASI - Yatay kaplamanın pencere alt kenarına geldiğinde oluşturduğu detayı çözmek için şu yol izlenir; - Pencerenin 4 bir tarafına 10 cm lik ahşap çıtalar monte edilir. - Ahşap çıtalar çakıldıktan sonra söve veya j kanalları uygun bir şekilde monte edilir. - Yatay kaplama, pencerenin alt tarafından gireceği, monte edileceği j kanalı veya söve profilinin içine bitiş profili monte edilir. - Monte edilecek yatay kaplama ölçülür ve makas ile kesilir. - Kesilen yatay kaplamanın bitiş profiline girdiğinde yerinden çıkmaması için ve daha dayanıklı olması için tırnak açma aleti ile 15 cm de bir tırnaklar açılır. - Tırnakları açılmış olan yatay kaplamayı bitiş profilinin içine takınız. Yatay kaplama ile takıldığı bitiş profili arasında 6-7 mm lik genleşme payı bırakınız. Açılan tırnakların tam olarak kilitlendiğinden emin olunuz.

11 ÜST KISMIN TAMAMLANMASI - Yatay kaplamayı cephede bittiği son sırada kalan boşluğa göre ölçüp uygun olarak kesin - Kesilen yatay kaplamada tırnak açma aleti ile 15 cm de bir tırnaklar açın. - Tırnakları açılmış kaplamayı saçak altındaki mevcut detay çözümüne göre yerine takarak yatay kaplamayı tamamlayın. - Yatay kaplamayı ölçüp keserken yatay da (bitiş kanalı,opl kanalı gibi) ve düşeyde (dış köşe,iç köşe, h kanalı gibi)6-7 mm lik genleşme payları bırakılmalıdır. - Saçak kenarı j kanalı, tek bitim profili, çiftli bitim profiliile detaylandırılabilir. Hangi yardımcı profil kullanılırsa kullanılsın uygulama şekli yukarıda anlatıldığı gibidir. ÇATI ALTINDAKĐ ÜÇ KÖŞE DUVARININ UÇLARI - Đlk olarak üçgen çatının altına boydan boya j kanalı monte edilir. - J kanalı ile düşeyde bulunan profiller (dış köşe,iç köşe, h kanalı) ile 6-7 mm lik genleşme payı bırakılmamalıdır. - Yatay kaplama çatının eğimine göre ölçülüp kesilir. - Kesilen yatay kaplamada tırnak açma aleti ile 15 cm de bir tırnaklar açılır ve yatay kaplama yerine monte edilir.

12 Aynı şekilde üçgen çatının uç detayları da bu şekilde çözülür. SAÇAK ALTI VE ALINI Öncelikle saçak altı kaplamasını taşıyacak yardımcı profiller monte edilir.bu yardımcı profiller detaya (saçak altının boş olması yada olmaması gibi) ve müşteri tercihine göre j kanalı,bitim profilleri ve opl profilleri ile yapılabilir. a-j kanalı ile saçak altı uygulaması - J kanalı ile yapılacak uygulamada, saçak altının iç ve dış kısmına j kanalları saçak boyunca monte edilir. J kanalları monte edildikten sonra soffit kaplamalar (saçak altı kaplaması) j kanallarının içine yerleştirilip çivilenir yada vidalanır Soffit kaplamanın j kanalı ile arasında 6-7 mm lik genleşme payları bırakılmalı ve soffitler birbirine tam olarak kenetlenip zorlamadan monte edilmelidir. Yukarıda anlatılan uygulama 60 cm ve daha dar saçak altı genişliği için geçerlidir. Soffit kaplama genişliği 60 cm den fazla ise soffit kaplaması ortadan da çivilenir yada vidalanır. Bunun nedeni rüzgar etkisiyle ve malzemenin kendi ağırlığıyla eğilmemesidir. b-opl ile saçak altı uygulaması - OPL(Saçak altı bitiş profili ) saçağın iç kenarına saçak boyunca monte edilir. Saçağın diğer kenarına da j kanalı monte edilir.

13 - Đç kenara opl ve dış kenara j kanalı monte ettikten sonra soffit kaplamayı monte edin. 60 cm saçak genişliğine kadar uçlarından (iki ucundan), 60 cm den daha geniş saçak genişliği içinde 3 yerinden (iki ucundan ve orta noktasından) çivileyin yada vidalayın. - Soffit kaplama montajı bitirildikten sonra yatay kaplama malzemesini ölçüp kestikten ve tırnaklarını açtıktan sonra yerine monte edin. c-f kanalı ile saçak altı uygulaması - F kanalı, eğimli saçak altlarında yatay soffit kaplanması istendiğinde veya j kanalı yada opl profillerini monte edecek bir saçak altı kaplaması olmadığı durumlarda kullanılır.f kanalı saçak altında iç kenara boydan boya cepheye monte edilir.dış kenarına da j kanalı monte edilir. - Đç kenara f kanalı ve dış kenara j kanalı monte ettikten sonra soffit kaplamayı monte edin. - Soffit kaplamaları monte edildikten sonra yatay kaplamanın son paneli ölçülür,kesilir ve tırnak açma aleti ile trınakları açıldıktan sonra yerine monte edilip saçak altı detayı bitirilir. Saçak altı köşe birleşim uygulaması - Saçak altı köşe birleşimleri iki j kanalı ile köşe dönüş detayları çözülür. 45 derecelik bir açıda j kanalları sırt sırta monte edilir ve iki yönden ayrı olarak gelen soffit kaplamalar j kanallarının içinde sonlandırılır. - Saçak altı köşe birleşimleri h kanalı ile de çözülebilir. H kanalı köşe dönüşüne monte edilir. Soffitler h kanalı içinde sonlandırılır. 6-7 mm lik genleşme payları hem h kanalında hemde soffitlerde unutulmamalıdır

14 Saçak Alını Uygulama Detayı: - Saçak alnının teşkil edileceği alana ilk olarak saçak alını boyunca bitiş profili monte edilir. - Saçak alın profili saçak genişliğine göre ölçülür ve kesilir. Kesilen saçak alın profillerinin uçlarında tırnak açma aleti ile tırnaklar açılır Saçak alın profilinin tırnak açılan ucu saçak alınının üstüne daha önceden monte edilen bitiş kanalına geçirilir, diğer ucuda saçağın dış kenarında bulunan j kanalına geçirilir. - Saçak alınının bitiş kanalı tarafından arkasına yağmur suyunun sızmaması için saçak alın detayı tamamlandıktan sonra damlalık profil çatı kaplama malzemesi döşenmeden monte edilir. - Damlalık profili montajı tamamlandıktan sonra çatı kaplama malzemesi montajı yapılır.

15 EK YERLERĐ VE BĐNMELER Yatay Kaplamalarda Ek Yeri Binme Oluşturulması: - Binme yapılacak kaplamanın kulakçığı 5 cm kesilir ve üstteki kaplama bunun üstüne bindirilir. - Ancak binmelerin uçları tam olarak birbirine birleştirilmez. Aralarında 6-10 mm lik genleşme payı bırakılır. Bunun sebebi genleşme büzülme esnasında malzemenin deforme olmaması ve ek yerlerinde daha dayanıklı bir detay oluşturmaktır. Ek yerlerinde bakış istikametine göre ilk kaplama üst taraftadır, diğer kaplama alttadır. Bunun nedeni bakıldığı zaman ek yerinin görülmemesi içindir. Dış Köşe ve Đç köşe Profillerinde Ek Yeri ve Binme Oluşturulması: Dış köşe ve iç köşe profillerinde boylarının yetmediği durumlarda ek yapma zorunluluğu oluşabilir. Binmeler ekler oluşturulurken aşağıdaki işlemler yapılır; - Dış köşe/ iç köşelerden birinin kulakçıkları 2.5 cm kesilir. - Kulakçıkları kesilen yardımcı profiller birbirlerine geçirilirler.

16 Yatay kaplamaların ek yeri binmelerinde olduğu gibi dış/iç köşe profillerinin ekinde de 6-7 mm lik genleşme payı bırakılır.binmeler yapılırken suyun akış yönü dikkate alınmalıdır. TAMĐRAT TIRNAK VE ÇĐVĐ DELĐĞĐ AÇMA Tamirat: Siding kaplamanız eğer zarar görürse zarar gören kaplamanın çıkarılıp yenisinin monte edilmesi gerekecektir.hasarlı kaplamayı değiştirmek için şu işlemler yapılmalıdır; - Sökme aleti ile hasarlı kaplamanın üstündeki sağlam kaplama sökülür. - Sökme işlemi, önce sökü aleti kaplamaların kilitlenme noktalarından içeri sokulur. - Kilit yerine sokulan sökme aleti kilit noktasına girecektir ve yukarı doğru kaldırıldığında üstteki kaplama aşağıdaki kaplamanın kilidinden kurtulacaktır. - Üstteki sağlam kaplama kaldırıldıktan sonra alttaki hasarlı kaplamanın çivileri yada vidalar sökülür ve kaplama oradan alınır.yerine yenisi monte edilip işlem tamamlanır. - Tavsiyemiz yeni monte edilecek olan kaplamanın hasarlı bölgeye monte edilmemesidir. Bunun yerine göz önünde olmayan, görülmeyen bir yerdeki sağlam bir kaplamayı söküp buraya yeni kaplamayı monte etmektir. Sökülen eski ancak sağlam kaplamayı hasarlı bölgeye monte etmektir.bu daha estetik bir sonuç verecektir. Copyright 2005 alosiding.com

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Duvar Giydirme Sisteminde, Metal Konstrüksiyon tavan U (TU) ve tavan C (TC) profillerden oluşturulur. Duvarın şakülünde ve terazisinde

Detaylı

PİMAŞ SIDING MONTAJ KILAVUZU

PİMAŞ SIDING MONTAJ KILAVUZU 1 PİMAŞ SIDING MONTAJ KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1 ÖNEMLİ HUSUSLAR 3 6 YATAY PİMAŞ SIDING 1.1 Stok ve Sevkiyat 3 MONTAJI 21 1.2 Temel Montaj Kuralları 3 6.1 PİMAŞ Siding Panell. Mont. 21 2 PROFİLLERE GENEL 6.2

Detaylı

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar Giydirme Sisteminde Metal Konstrüksiyon, Duvar U (DU) ve sadece 75mm ve 100mm Duvar U ve Duvar C profiller

Detaylı

CEKET OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ

CEKET OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ CEKET OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ Ceket Omega dış cephe sistemi, nitelikli yalıtıma sahip dış duvar tasarımlarında kullanılan dış cephe sistemidir. Binanın, betonarme karkasında işçilik hataları ile ortaya

Detaylı

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Formlandırılmış alüminyum kompozit panel kaplamalarının alt taşıyıcı strüktürlerinin yardımı ile mimarinize farklı yenilikler katması, sadece formları

Detaylı

teknik uygulama detayları

teknik uygulama detayları teknik uygulama detayları içindekiler Panel Detayları Betonarme Hatıl-Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...03 Çelik Konstrüksiyon -Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...04

Detaylı

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Bu sistemde

Detaylı

ÜRÜN BİLGİSİ RENK GARANTİSİ ANTİ-KOROZYON SES YALITIMI ELEKTRİK YALITIMI YÜKSEK VE DÜŞÜK SICAKLIKLARA DAYANIKLILIK YANGIN SINIFI AĞIRLIK TEMİZLİK

ÜRÜN BİLGİSİ RENK GARANTİSİ ANTİ-KOROZYON SES YALITIMI ELEKTRİK YALITIMI YÜKSEK VE DÜŞÜK SICAKLIKLARA DAYANIKLILIK YANGIN SINIFI AĞIRLIK TEMİZLİK PVC PANEL KİREMİT RENK GARANTİSİ DURAMİT PVC Panel Kiremitleri ASA ile korunmakta olup, yapılan testler, renk özelliklerinin N.Ş.A 20 yıldan daha uzun bir süre korunduğunu göstermektedir. Rain ANTİ-KOROZYON

Detaylı

TEK İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ

TEK İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ TEK İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ Tek İskeletli dış cephe sistemi, daha hızlı imalat istenilen, az katlı (2-3 kat gibi) betonarme veya çelik binalarda, dış cephe duvar sistemlerinde kullanılır. Isı yalıtımında

Detaylı

AHŞAP DOĞRAMALAR. Aşağıdaki cümlelerin başında boş bırakılan parantezlere, cümlelerde verilen bilgiler doğru ise D, yanlış ise Y yazınız.

AHŞAP DOĞRAMALAR. Aşağıdaki cümlelerin başında boş bırakılan parantezlere, cümlelerde verilen bilgiler doğru ise D, yanlış ise Y yazınız. AHŞAP DOĞRAMALAR 1. Menteşeler markalanırken üstten ortalama olarak kaç cm mesafe bırakılır? A) 15 cm B) 20 cm C) 25 cm D) 23 cm 2. Lambalı menteşelerde binme boşluğu olarak ne kadar tolerans bırakılır?

Detaylı

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI DUVAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI BLOK DUVAR Alçı panel, alçının belirli oranda suyla karıştırılıp

Detaylı

CEKETLEME yüzeyi, her türlü uygulama için aranan, şakülünde düzgün bir yüzeydir.

CEKETLEME yüzeyi, her türlü uygulama için aranan, şakülünde düzgün bir yüzeydir. CEKETLEME SİSTEMİ CEKETLEME, mevcut binaların dış cephelerinde, sistemin oluşturduğu boşluğa düşük yoğunluklu mineral yünler kullanarak etkili ısı yalıtımı yapılmasını sağlar. Özelikle A veya B enerji

Detaylı

OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ

OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ OMEGA DIŞ CEPHE SİSTEMİ Üst katlarında beton imalatı devam eden yapılarda, iskele kurmadan içeriden dış cephe duvar imalatına başlanmasını sağlar. İskele dış cephede yalıtım uygulamasına başlanacağı zaman

Detaylı

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ Köşe leri 9002 köşe bitiş profilidir. Hareketli tavan ve duvar bitişlerinde kullanılır. Tek taraflı uygulanır. 9077 Farklı kanat genişliklerinde üretilen alüminyum

Detaylı

12.10.2011 PENCERELER. Öğr. Grv. Mustafa KAVAL

12.10.2011 PENCERELER. Öğr. Grv. Mustafa KAVAL AHŞAP PENCERELER Öğr. Grv. Mustafa KAVAL 1 Birleştirme şekilleri Ahşap pencere kasalarında birleştirme işlemi köşe, ara ve orta kayıtlarda aşağıdaki şekillerde yapılır 2 3 Köşede zıvana ek Köşede hampaylı

Detaylı

KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI ŞARTNAMESI

KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI ŞARTNAMESI KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI SI 1- KAPSAM Kılıçoğlu Granada Kiremit kullanılarak çatı inşası kurallarına ilişkin esasları kapsar. 2- MALZEME TANIMLARI Granada Kiremit: Kılıçoğlu Granada modeli, 24 cm

Detaylı

Montaj Kılavuzu 27312 CEPHE. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu 27312 CEPHE. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu 27312 CEPHE GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Arline Cephe Kaplama kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin

Detaylı

CEKETMAX DIŞ CEPHE SİSTEMİ

CEKETMAX DIŞ CEPHE SİSTEMİ CEKETMAX DIŞ CEPHE SİSTEMİ CeketMAX dış cephe sistemi, en üst seviyede yalıtım isteyen, A enerji sınıfı, binaların ve pasif ev tasarımlarında nitelikli yalıtıma sahip dış duvar uygulamalarında kullanılacak

Detaylı

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur.

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur. Decoser CTP Duvar ve Tavan Kaplama Levharı Montaj Detayları Decoser levhalar sadece sert duvar yüzeylerine kaplanmalıdır ( ahşap, alçı levhalar, ince sıva vs ). Duvar yüzeyleri temiz, düz, kuru ve düzgün

Detaylı

ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA

ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA alçı levha ile Mevcut duvar yüzeyine, COREX in ADERTEK yapıştırma alçısı kullanılarak yapıştırılmasıyla oluşturulan Giydirme Duvar GDY ANA ÖZELLİKLER Mevcut yapı duvarlarının, son

Detaylı

Alttan Çıkışlı Takım Klozet Montajı

Alttan Çıkışlı Takım Klozet Montajı Alttan Çıkışlı Takım Klozet Montajı Pis su giderinin merkezi eksantrik kada yardımı ile 225 mm ye ayarlanır. Montaj delik yerleri işaretlenir. İşaretlenen yerler matkap yardımı ile delinir ve yerlere dubel

Detaylı

ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ ZENON PANEL DUVAR MONTAJ KILAVUZU

ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ ZENON PANEL DUVAR MONTAJ KILAVUZU ZENON PANEL YAPI TEKNOLOJİSİ ZENON PANEL DUVAR MONTAJ KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. PRATİK MONTAJ KILAVUZU... 3 1.1. Zenon Panel montajını kimler yapabilir... 5 1.2. Montaj için gerekli malzemeler... 5 1.3.

Detaylı

CEPHE KAPLAMA KILAVUZU

CEPHE KAPLAMA KILAVUZU CEPHE KAPLAMA KILAVUZU STONITE TERASTONE STONITE Terastone yüzey kaplamaları yapısına giren materyallerin estetik ve mekanik özelliklerini öne çıkaran doğal bir üründür. Üretiminde kullanılan İtalyan Breton

Detaylı

OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI

OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI SIVA UYGULAMASI KAPLAMA UYGULAMALARI 1 derz yerleri kapatılmalıdır. derz yerleri alkali dayanımı yüksek derz bandı ve derz dolgusu kullanılarak kapatılmalıdır. TEKNİK

Detaylı

Askı çubuklarının yerleri duvardan 10 cm açıktan başlamak üzere* 85 cm de bir işaretlenir çelik dübeller yardımı ile monte edilir.

Askı çubuklarının yerleri duvardan 10 cm açıktan başlamak üzere* 85 cm de bir işaretlenir çelik dübeller yardımı ile monte edilir. Ölçüm ve İşaretleme: Mimari plana uygun tavan kotu, hortum terazisi, lazer gibi yöntemlerle alınır. Tavan U (TU) profilinin alt kotu çırpı ipi ile duvara çepeçevre işaretlenir. Askı çubuklarının yerleri

Detaylı

Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır?

Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır? Problem / Çözüm Önerileri Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır? Yapıların tipine ve kullanım amacına göre ısı yalıtımı kadar, yangın ve ses yalıtımı da önem taşır. Özellikle, Yüksek

Detaylı

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Tek Profilli Sistem

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Tek Profilli Sistem DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ Döşemeye Oturan Sistemler Tek Profilli Sistem TEK PROFİLLİ SİSTEM Ses Yalıtım Bandı DU DC Yalıtım Malzemesi PVC Başlangıç Profili DU Ses Yalıtım Bandı Tek İskeletli Sistem; teknik

Detaylı

Bisiklet garajı Bikeport

Bisiklet garajı Bikeport Bisiklet garajı Bikeport Rüzgar ve kötü hava şartlarına karşı koruma. Bisiklet garajı Bikeport Bisikletinizi her defasında bodruma veya kilere taşımaktan bıktınız mı? Kendi kendinize monte edebileceğiniz

Detaylı

MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU

MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU MAK-TES DOĞAL GAZ ISI SİSTEMLERİ HERMETİK BACA MONTAJ KILAVUZU Hermetik baca montajında yanmış gazın çıkmasını ve taze havanın içeriye alınmasını sağlayan ve rüzgâra karşı (kuşluk) emniyet koruyucusu bulunan

Detaylı

TEKNİK İMALAT DOSYASI

TEKNİK İMALAT DOSYASI TEKNİK İMALAT DOSYASI TEMMUZ 015 İÇİNDEKİLER 0. 1 sayfa no Sistem Tanıtımı 1.1-1.5 Kesim Ölçüleri.1 -.3 Profillerin Hazırlanması 3.1-3.8 4.1-4.11 Kaynak ve Köşe Temizleme 5.1-5.10 Ortakayıt Hazırlama 6.1-6.3

Detaylı

ÇİFT İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ

ÇİFT İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ ÇİFT İSKELETLİ DIŞ CEPHE SİSTEMİ Çift İskeletli dış cephe sistemi, betonarme ve çelik yapılarda, Tek iskeletli dış cephe sistemine göre ısı yalıtımı ve ses performansı açısından daha nitelikli dış cephe

Detaylı

HOOK-ON TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ

HOOK-ON TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ HOOK-ON TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ I. Hook-On Sistem Profil ve Aksesuarları I. Montaj Öncesi ve Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1. Uygulama yapılacak mekanın boş ve temiz olması gereklidir.

Detaylı

YENİ NESİL CAM KORKULUK SİSTEMLERİ

YENİ NESİL CAM KORKULUK SİSTEMLERİ E AL VE ET R A YENİ NESİL CA KORKULUK STELİ A Zemin Üstü Bağlantılı ELEGT Serisi C50 Elegant serisi yüksek mimari standarttaki yapıların, değerine, sağlamlığı ve estetiği ile değer katar. Alüminyum materyalden

Detaylı

ÇATILAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ÇATILAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATILAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATILAR Bir yapıyı üstünden etkileyen yağmur, kar, rüzgar, sıcak ve soğuk

Detaylı

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama PVC PANEL KİREMİT 2 3 4 1 6 5 1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama ÜRÜN BİLGİSİ ASA ile kaplanan DURAMİT PVC Panel Kiremitleri ko-ekstrüzyon teknolojisiyle

Detaylı

ÇELİK YAPILAR. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe

ÇELİK YAPILAR. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe ÇELİK YAPILAR Cephe elemanı yatay ve düşey elemanların oluşturduğu forma bağlı olarak rüzgar yüklerini iki yada tek doğrultuda aktarır. Bu, döşemenin düşey yükler altındaki davranışına benzer. 8 1 Çelik

Detaylı

Montaj Kılavuzu LADEN. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu LADEN. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu LADEN GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Ardeck döşeme kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin kurulumu

Detaylı

: 12,5 mm. alçıpan üzeri vinil(paperback/textileback) kaplama

: 12,5 mm. alçıpan üzeri vinil(paperback/textileback) kaplama MBD 70 OMEGALI BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ Aspen mamulü MBD 70 Demonte Bölme Duvar Sistemi ; alüminyum bitiş profilleri, galvaniz çelik taşıyıcı konstrüksiyon profiller ile dolu modül, sisteme uygun monoblok

Detaylı

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde kullanılan ve sistemi tamamlayan profil çeşitleri markasıdır.

Detaylı

YAĞMUR İNDİRME ÇÖZÜMLERİ. Modüler, uzun ömürlü yağmur indirme çözümleri.

YAĞMUR İNDİRME ÇÖZÜMLERİ. Modüler, uzun ömürlü yağmur indirme çözümleri. YAĞMUR İNDİRME ÇÖZÜMLERİ Modüler, uzun ömürlü yağmur indirme çözümleri. Çatıda yağmur indirme sistemi ayrı bir önem taşır. Çünkü; kırılan, çatlayan, yağmur suyunun düzenli akışını engelleyen, yapının estetiğini

Detaylı

Dış Cephe Kuru Duvar Sistemleri Uygulama Kitabı

Dış Cephe Kuru Duvar Sistemleri Uygulama Kitabı Dış Cephe Kuru Duvar Sistemleri Uygulama Kitabı www.boardex.com.tr Uygulama Kitabı CEKETLEME Tek İskeletli Çift İskeletli Omega Ceket Omega CeketMAX Uyarılar 2 20 38 58 78 96 118 CEKETLEME SİSTEMİ CEKETLEME,

Detaylı

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Çift Profilli Sistem

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Çift Profilli Sistem DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ Döşemeye Oturan Sistemler Çift Profilli Sistem ÇİFT PROFİLLİ SİSTEM Ses Yalıtım Bandı DU Omega DCC DC Yalıtım Malzemesi PVC Başlangıç Profili DU Ses Yalıtım Bandı Çift İskeletli Sistem;

Detaylı

Uygulama Yapılacak Zemin ;

Uygulama Yapılacak Zemin ; novathermowood Deck ler, her türlü iklim koşullarında kullanılabilen, kendine ait karakteristik özellikleri olan, hiçbir kimyasal madde içermeyen %100 doğal masif ahşap malzemelerdir. Uzun yıllar sorunsuz

Detaylı

Montaj Kılavuzu 14024 LİNY KARDEN. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu 14024 LİNY KARDEN. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu 14024 LİNY KARDEN GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Ardeck döşeme kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin

Detaylı

Montaj Kılavuzu LADEN. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu LADEN. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu LADEN GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Ardeck döşeme kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin kurulumu

Detaylı

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6 KURULUM KILAVUZU İçindekiler Sayfa Uyarılar 1 Talimatlar 2 Açıklamalar 3 Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4 Dübel Özellikleri 5 Dübel ve Post Montajı 6 Bariyer Montajı 7-8 Montajın Resimli Anlatımı 9-10 Bariyer

Detaylı

PİMAŞ SIDING ÜRÜN TANITIM KILAVUZU

PİMAŞ SIDING ÜRÜN TANITIM KILAVUZU 1 PİMAŞ SIDING ÜRÜN TANITIM KILAVUZU PİMAŞ SIDING ÜRÜN TANITIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 PROFİLLERE GENEL BAKIŞ 3 PİMAŞ SIDING TEMEL ÖZELLİKLERİ 3.1 Renkler 3.2 Ana Profiller 3.3 Kilitleme Detayı

Detaylı

info@ kucukdeveci.com.tr

info@ kucukdeveci.com.tr 1 Tek Parçalı Mahya 30+30x92 cm. boyutlarında, 7 kg. ağırlığında ve 6 mm. kalınlığında üretilmektedir. İstenilen tarafa çevrilip monte edilebilir. %10 'dan %70 'e kadar her eğim için üretilebilir. Sipariş

Detaylı

D E Ğ İ Ş İ M İ N D Ü N YAYA A Ç I L A N K A P I S I

D E Ğ İ Ş İ M İ N D Ü N YAYA A Ç I L A N K A P I S I D E Ğ İ Ş İ M İ N D Ü N YAYA A Ç I L A N K A P I S I WHITE TEAK BEYAZ BAMBU KANAT KASA-PERVAZ ADO2000 ARGENTO MIX ADO2000 TEAK MIX ARGENTO YENİ ML. BEYAZ PATİNE MEŞE GREEN GREEN TEAK TEAK SUYA DAYANIKLI

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Nefes alan su yalıtım örtüsü 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı arası boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici

Detaylı

Agraflı Duvar Giydirme Sistemi

Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Agraflı Duvar Giydirme Sistemi TU Profili TU Profiller tavana dübel+vida ile monte edilir. TC Profili TC Profiller agraflara sabitlenerek tavan ve taban U Profillere geçirilir. Alçıpan Kaplama Alçıpan

Detaylı

KOMPAKT LAMİNAT PANELLER

KOMPAKT LAMİNAT PANELLER KOMPAKT LAMİNAT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Doğal ahşap veya laminat paneller ile kompoze edilmiş kompakt cephe panellerinden oluşan cephe kaplama sistemleri hafif metal alt konstrüksiyon sistemlerle

Detaylı

Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Arline Pergola kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin

Detaylı

ÇATI KAPLAMASI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ÇATI KAPLAMASI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI KAPLAMASI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI KAPLAMASI Çatı kaplaması için kullanılan malzemeler şunlardır.

Detaylı

YENİ NESİL CAM KORKULUK SİSTEMLERİ

YENİ NESİL CAM KORKULUK SİSTEMLERİ .TİC.LTD.Ş Tİ. RE ETAL VE AN M EF M İS ÜRÜNL AM ER KL YENİ NESİL CAM KORKULUK SİSTEMLERİ İsteğe bağlı ürünler Su Terazisi Sızdırmazlık Profili ZEMİN ÜSTÜ BAĞLANTILI SİSTEM Montaj Aşamaları ELEGANT SERİSİ

Detaylı

ÖRNEK OLARAK İDARELER TARAFINDAN HAZIRLANACAK AKUSTİK MALZEME POZ NO.LARI

ÖRNEK OLARAK İDARELER TARAFINDAN HAZIRLANACAK AKUSTİK MALZEME POZ NO.LARI ÖRNEK OLARAK İDARELER TARAFINDAN HAZIRLANACAK AKUSTİK MALZEME POZ NO.LARI Burada hazırlanan akustik malzeme pozları örnektir. İncelenmesi amacıyla bilgilerinize sunulmuştur. Size özel pozların oluşturulması

Detaylı

DIVERSA BÖLME DUVAR MONTAJ KILAVUZU

DIVERSA BÖLME DUVAR MONTAJ KILAVUZU DIVERSA BÖLME DUVAR MONTAJ KILAVUZU 02 İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ / ZMİR İÇİNDEKİLER 1- Bölme Duvarın Yerlerinin Belirlenmesi...04 2- Duvar, Tavan ve Zemin Profillerinin Hazırlık ve Montaj Aşamaları...05

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ KASIM 2010 ZEMİN KAT (MEVCUT PROJE) Z01 GİRİŞ : Sahne kısmında bulunan ahşap kaplamanın sökülmesi : Ahşap asma tavan sökümü : Ahşap

Detaylı

TEK İSKELETLİ - TEK KAT ALÇI LEVHA İK 12,5-15 mm

TEK İSKELETLİ - TEK KAT ALÇI LEVHA İK 12,5-15 mm TEK İSKELETLİ - TEK KAT ALÇI LEVHA İK 12,5-15 mm İK 12,5 ve İK 15 mm alçı levha ile, Metal bir iskeletin her iki yüzüne tek kat COREX in vidalanması ile oluşturulan taşıyıcı olmayan bölme duvar BD 75 /

Detaylı

2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2)

2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2) 2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2) Sağlıklı ve rahat yaşam sadece uygun ısı ve nem şartlarına sahip olan mekanlarda mümkündür. Yapılarda görülen rutubetli alanlar, küf oluşması

Detaylı

Egger OSB 3 Çatınız için doğru çözüm

Egger OSB 3 Çatınız için doğru çözüm Egger OSB 3 Çatınız için doğru çözüm EGGER NEWSLETTER Jänner 2010 Çatınız için uzun ömürlü ürün egger OSB 3 Binanın tüm bölümleri içerisinde hava koşullarındaki değişime en çok maruz kalan bölümler binanın

Detaylı

Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası

Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası Ürün Bloklanmış köpük ve ekstrüde polistirol parçacıklı köpükten ısı yalıtım plakası. Baumit open - Die KlimaFassade ve Baumit open S - Die SanierKlimafassade

Detaylı

İZOLASYONLU CEPHE PANELİ

İZOLASYONLU CEPHE PANELİ İZOLASYONLU CEPHE PANELİ 01 FiRMA PROFiLi Desos Precast, 20 yılı aşkın süredir inşaat sektörüne prekast cephe giydirmeleri konusunda hizmet vermektedir. Yurt içi ve yurt dışında otel, hastane, iş merkezi,

Detaylı

TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm

TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm İK 12,5 ve alçı levha ile, Metal bir iskeletin her iki yüzüne çift kat COREX in vidalanması ile oluşturulan taşıyıcı olmayan Bölme Duvar BD100/50 BD125/75

Detaylı

W345 Vidipan Ses Duvarı

W345 Vidipan Ses Duvarı W345 Vidipan Ses Duvarı Çift dikmeli 75/100 mm duvar M Profili ve her iki tarafta 12,5mm kalınlığında üç kat Vidipan kullanılarak oluşturulan, içinde Profil genişliğine göre 40mm kalınlığında üç kat yalıtım

Detaylı

Hayata birde bizim penceremizden bakın. MOTORLU AÇILIR TAVAN SİSTEMİ. www.makrowin.com www.facebook.com/makrowin.tr

Hayata birde bizim penceremizden bakın. MOTORLU AÇILIR TAVAN SİSTEMİ. www.makrowin.com www.facebook.com/makrowin.tr Hayata birde bizim penceremizden bakın. MOTORLU AÇILIR TAVAN SİSTEMİ AÇILIR CAM TAVAN KASA PROFİLLERİ AÇILIR CAM TAVAN AÇILIR CAM TAVAN KASA PROFİLLERİ NO KOD AGIRLIK ÜRÜN ADI 9 gr / m gr / m BÜTÜN KASA

Detaylı

Goldtile Metal Kiremit Nedir?

Goldtile Metal Kiremit Nedir? Goldtile Metal Kiremit Nedir? Goldtile 0.40 mm galvanizli sacın alaturka kiremit formunda, Brüt; 118 cm x 41.5 cm ebatlarında, Net; 112 cm x 37 cm ebatlarında preslenmiş şeklidir. Goldtile doğal renkli

Detaylı

DEVİRMELİ SÜRME SİSTEMİ Winkhaus SK 130 Çek Aç

DEVİRMELİ SÜRME SİSTEMİ Winkhaus SK 130 Çek Aç Winkhaus SK 0 Çek Aç SK 0 ÇEK-AÇ AKSESUAR TABLOSU Sürme Elemanları 0 SK Araba Takımı Sağ/Sol SK Araba SK Alt Destek Parçası SK Araba Destek Parçası SK Ray Seti SK Vida Kapama Profili SK Üst Ray SK Üst

Detaylı

CAM KORKULUK SİSTEMLERİ

CAM KORKULUK SİSTEMLERİ 0 CAM KORKULUK SİSTEMLERİ Profiller - Zemine Monte Edilen (Zemin Üzeri) Cam Korkuluklar 5-57mm Alt Baza 80mm Alt Baza 00mm Takviyeli Alt Baza 00mm Takviyeli Uzun Alt Baza Zemine Gömülen (Zemin İçi) Cam

Detaylı

AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. 5. Aşağıdakilerden hangisi ayak ve başlık birleştirme yöntemlerindendir? a. Yabancı çıtalı. b.

AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. 5. Aşağıdakilerden hangisi ayak ve başlık birleştirme yöntemlerindendir? a. Yabancı çıtalı. b. AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi bulundukları yerlere göre uygulanan sütun çeşitlerindendir? a. Taşıyıcı sütun b. Döşeme sütunu c. Tavan sütunu d. Kapı sütunu 2. Aşağıdakilerden

Detaylı

BİNALARDA PENCERE MONTAJ (DİLATASYON) BOŞLUĞUNDAN KAYBOLAN ENERJİ KAYBI. Celalittin KIRBAŞ Mak. Müh. MMO KOCAELİ ŞUBESİ

BİNALARDA PENCERE MONTAJ (DİLATASYON) BOŞLUĞUNDAN KAYBOLAN ENERJİ KAYBI. Celalittin KIRBAŞ Mak. Müh. MMO KOCAELİ ŞUBESİ BİNALARDA PENCERE MONTAJ (DİLATASYON) BOŞLUĞUNDAN KAYBOLAN ENERJİ KAYBI Celalittin KIRBAŞ Mak. Müh. MMO KOCAELİ ŞUBESİ DİLATASYON / MONTAJ BOŞLUĞU Tespit vidası Duvar Pencere doğraması/kasası Dilatasyon

Detaylı

CLIP-IN TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ

CLIP-IN TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ CLIP-IN TAVAN MONTAJ TALİMATNAMESİ I. Clip-In Sistem Profil ve Aksesuarları I. Montaj Öncesi ve Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1. Uygulama yapılacak mekanın boş ve temiz olması gereklidir.

Detaylı

W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi

W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Knauf TU Profili Knauf TU Profiller tavana dübel+vida ile monte edilir. i ler agraflara sabitlenerek tavan ve taban U Profillere geçirilir. Alçıpan Kaplama Alçıpan knauf

Detaylı

PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT K24 - C24 BİRİM AĞIRLIK. 0,745 kg/mt. 1,161 kg/mt. 1,356 kg/mt. 1,451 kg/mt. 1,599 kg/mt.

PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT K24 - C24 BİRİM AĞIRLIK. 0,745 kg/mt. 1,161 kg/mt. 1,356 kg/mt. 1,451 kg/mt. 1,599 kg/mt. Sistem K24 C24 PROFİLLER 01 PROFİL KESİTİ PROFİL KODU JxJy DEĞERLERİ BİRİM AĞIRLIK TANIMLAMA NO 8001 Jx: 2,00 cm4 Jy: 4,94 cm4 0,745 kg/mt YATAY GRİYAJ mm 07 ***NOT: Yandaki PRODUCED profil birim BY AN

Detaylı

İç duvar detayı. Prensip detayıdır, projeye göre değişebilir.

İç duvar detayı. Prensip detayıdır, projeye göre değişebilir. UYGULAMA DETAYLARI İç duvar detayı. Yükseltilmiş iç duvar detayı. Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı

Detaylı

PREFİ MONTAJ KATALOGLARI SERİSİ BÖLÜM 2 ÇADIRxDEPO MONTAJI -Yalıtımlı ve Yalıtımsız Tip çadır Kurulumu

PREFİ MONTAJ KATALOGLARI SERİSİ BÖLÜM 2 ÇADIRxDEPO MONTAJI -Yalıtımlı ve Yalıtımsız Tip çadır Kurulumu PREFİ MONTAJ KATALOGLARI SERİSİ BÖLÜM 2 ÇADIRxDEPO MONTAJI -Yalıtımlı ve Yalıtımsız Tip çadır Kurulumu 1 ÇELİKYAPI 1000 KURMA YÖNTEMİ A-BETON KAİDE İNŞAATI A.1- Yer olarak, mümkünse, yapının hakim rüzgara

Detaylı

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MESKUN VE GELİŞME KIRSAL KONUT ALAN YERLEŞİMLERİ TASARIM REHBERİ

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MESKUN VE GELİŞME KIRSAL KONUT ALAN YERLEŞİMLERİ TASARIM REHBERİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MESKUN VE GELİŞME KIRSAL KONUT ALAN YERLEŞİMLERİ TASARIM REHBERİ 2017 1. Genel Hükümler 1.1.Kapsam Bu rehber Kocaeli 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı Plan Hükümlerine ilave

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 15/06/2006

FİYAT LİSTESİ 15/06/2006 FİYAT LİSTESİ 7 15/06/2006 AMERICAN SIDING AMERICAN SIDING vinil yalı baskı sistemi; içinde yaşanılan ana yapıların dış cephesini nem, rutubet ve korozyon etkisinden koruyan, ortalama yarım asır boya ve

Detaylı

Zenon Panel Duvar Uygulama Kılavuzu

Zenon Panel Duvar Uygulama Kılavuzu Bu kılavuz, Zenon Panel montajında dikkat edilmesi gereken önemli noktaların özetlendiği dokümandır. Aşağıda belirtilen hususların dikkate alınması ve şantiyede uygulanması oldukça önemlidir. Belirsiz

Detaylı

K131 Safeboard Bölme Duvar

K131 Safeboard Bölme Duvar K131 Bölme Duvar DC Profili Duvar C Profiller, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Taban DU Profili Duvar U Profili arka yüzüne yapıştırılarak tabana monte edilir. Alçıpan Kaplama Derz ve Dolgu

Detaylı

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARI DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1. Seramik kesme ve delme aletleri hangi özelliklerde olmalıdır? a. Kesme ve delme aletlerin kesici kısımları keskin olmalıdır. b. Kızaklar temiz ve kolay

Detaylı

PLASTİK KABARTMA HARİTA MONTAJI Plastik kabartma harita montajının nasıl yapılacağı aşağıdaki dokuz parçalı örnek ile açıklanmıştır.

PLASTİK KABARTMA HARİTA MONTAJI Plastik kabartma harita montajının nasıl yapılacağı aşağıdaki dokuz parçalı örnek ile açıklanmıştır. PLASTİK KABARTMA HARİTA MONTAJI Plastik kabartma harita montajının nasıl yapılacağı aşağıdaki dokuz parçalı örnek ile açıklanmıştır. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Burada öncelikle plastik kabartma haritaların kenar

Detaylı

W625-W626 Duvar Giydirme Sistemi (Duvar C Profilli)

W625-W626 Duvar Giydirme Sistemi (Duvar C Profilli) W625-W626 Duvar Giydirme Sistemi (Duvar C Profilli) Knauf DU Profili Knauf DU Profiller tavana dübel+vida ile monte edilir. Knauf DC Profili Knauf TC Profiller tavan ve taban DU Profillere geçirilir. Alçıpan

Detaylı

ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI

ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI Genel olarak eğimi % 5

Detaylı

BACALAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

BACALAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BACALAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BACALAR Yapılarda, kirli havayı dışarı atma, binaya temiz hava temin etme,

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNİK RESİM DERSİ ÖĞR. GÖR. BERIVAN POLAT Kesit çıkarma ve Merdivenler MERDİVENLER Bir yapıda birbirinden farklı iki seviye arasında muntazam aralıklı, yatay

Detaylı

CAM BALKON S STEMLER TEKN K KATALOG. Ba lar Mah. Osmanpafla Cad. No:89 34540 Güneflli / stanbul T: 0 212 550 49 47 F: 0 212 515 81 00 www.saraygrup.

CAM BALKON S STEMLER TEKN K KATALOG. Ba lar Mah. Osmanpafla Cad. No:89 34540 Güneflli / stanbul T: 0 212 550 49 47 F: 0 212 515 81 00 www.saraygrup. CAM BALKON S STEMLER TEKN K KATALOG Ba lar Mah. Osmanpafla Cad. No:89 34540 Güneflli / stanbul T: 0 212 550 49 47 F: 0 212 515 81 00 www.saraygrup.com İ Ç İ N D E K İ L E R 1.CAM BALKON SİSTEMİ Sayfa No

Detaylı

W361 Vidipan Bölme Duvar

W361 Vidipan Bölme Duvar W361 Vidipan Bölme Duvar DC Profili Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Vidipan Kaplama Derz ve Dolgu Knauf Uniflott ve Knauf Fugagips kullanılarak eksiz yüzeyler elde edilir. Taban

Detaylı

W362 Vidipan Bölme Duvar

W362 Vidipan Bölme Duvar W362 Bölme Duvar DC Profili Knauf Artfix Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Kaplama Derz ve Dolgu Knauf Uniflott ve Knauf Fugagips kullanılarak eksiz yüzeyler elde edilir. Taban

Detaylı

UYGULAMA TALİMATLARI 1/5

UYGULAMA TALİMATLARI 1/5 UYGULAMA TALİMATLARI 1/5 Sevgili Müşterimiz, Par-ky zemini seçtiğiniz için teşekkür ediyoruz. Uygulamaya başlamadan önce, bu talimatları dikkatlice okumanız gerekmektedir. UYGULAMA MALZEMELERİ (resim 1)

Detaylı

SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU

SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU ARKİTERMO PARÇALARI RESİM KOD AÇIKLAMA BTR-01 SICAK SU BATARYASI (1 BOY 2,5 MT.) APK-01 ALUMİNYUM PANEL KAPAK (1 BOY 2,5 MT.) BBE-DR 90 DİRSEK BBE-SN 180 SONLANDIRMA BBE-PS 180

Detaylı

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Yapının kendi ağırlığından ya da oturduğu zeminden

Detaylı

W611 Alçıpan Kuru Sıva Duvar Giydirme Sistemi

W611 Alçıpan Kuru Sıva Duvar Giydirme Sistemi W611 Kuru Sıva Duvar Giydirme i (Yapıgips + tek kat ) W611 Kuru Sıva Duvar Giydirme, en az 9,5 mm kalınlıkta tek kat ın Yapıgips Yapıştırma Alçısı kullanılarak mevcut duvarlara uygulanması ile oluşturulan

Detaylı

W118 Bölme Duvar. W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5mm sac levha

W118 Bölme Duvar. W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5mm sac levha W118 Bölme Duvar W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5 sac levha W118 WK3 _ Her iki yüzünde üç kat Diamant ve çift kat 0,5 sac levha Tek dikmeli 5075/100 duvar Duvar C veya M Profili

Detaylı

W362 Vidipan Bölme Duvar

W362 Vidipan Bölme Duvar W362 Vidipan Bölme Duvar DC Profili Knauf Artfix Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Vidipan Kaplama Derz ve Dolgu Knauf Uniflott ve Knauf Fugagips kullanılarak eksiz yüzeyler elde

Detaylı

Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK

Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK Prof.Dr.Nilay COŞGUN Arş.Gör. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL Arş.Gör.Ayşegül ENGİN Arş.Gör. Selin ÖZTÜRK KAPI AÇILIŞLARI _YANLIŞ KAPI AÇILIŞLARI _DOĞRU KAPI AÇILIŞLARI I. DOĞRU II.YANLIŞ

Detaylı

W112 Bölme Duvar. DC Profili Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Alçıpan Kaplama

W112 Bölme Duvar. DC Profili Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Alçıpan Kaplama W112 Bölme Duvar DC Profili Duvar C Profili, Tavan ve Taban DU Profili ne monte edilir. Alçıpan Kaplama Derz ve Dolgu Knauf Uniflott ve Knauf Fugagips kullanılarak eksiz yüzeyler elde edilir. Taban DU

Detaylı

GROBETON - LENTO VE TEMEL KALIBI

GROBETON - LENTO VE TEMEL KALIBI GROBETON - LENTO VE TEMEL KALIBI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi GROBETON Temeldeki tesviye betonu, beton yol,

Detaylı

ekonomik kaliteli estetik sağlam hafif pratik fonksiyonel dayanıklı çevreci

ekonomik kaliteli estetik sağlam hafif pratik fonksiyonel dayanıklı çevreci ekonomik Benzeri çatı kaplama ürünleri ile kıyaslandığında fiyatı uygundur. Toprak kiremit m de 16 adet kullanılırken İzole Kiremit 10 adet kullanılır. kaliteli Kiremitlerimizin ebatları ve yüzey düzgünlükleri

Detaylı

1 TP 12 İÇ MEKAN SİSTEMLERİ. Aysist Bölme Duvar Sistemleri. Aysist Giydirme Duvar Sistemleri. Aysist Şaft Duvarı Sistemleri

1 TP 12 İÇ MEKAN SİSTEMLERİ. Aysist Bölme Duvar Sistemleri. Aysist Giydirme Duvar Sistemleri. Aysist Şaft Duvarı Sistemleri İÇ MEKAN SİSTEMLERİ TP Aysist Bölme Duvar Sistemleri Aysist Giydirme Duvar Sistemleri Aysist Şaft Duvarı Sistemleri Aysist Asma Tavan Sistemleri Tek İskelet TP Tek Profil Tek Kat Aypan Çift Kat Aypan Ses

Detaylı