Basınca çalışan sistemler. -kemerler -kubbe ve kabuklar -yüzeysel ve katlanmış plaklar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Basınca çalışan sistemler. -kemerler -kubbe ve kabuklar -yüzeysel ve katlanmış plaklar"

Transkript

1 Basınca çalışan sistemler -kemerler -kubbe ve kabuklar -yüzeysel ve katlanmış plaklar

2 Çekme çalışan sistemler Kablolar Membran sistemler Pnömatik (Şişirme) sistemler

3 Asma-Germe Sistemler Asma germe sistemler, taşıyıcı elemanları ankraj noktaları arasına asılı kablolar olan bir sistemdir. Gergili Membran Sistemler, diğer adıyla asma-germe sistemler, geleneksel yapılardaki basınç ve bükülme esaslı tasarım yerine membran yüzeyi boyunca uygulanan gerilmeye dayanan bir mimari tarzdır. Eğri biçimlerin yarattığı strüktürel üstünlüklere ek olarak kabloların yalnızca çekme etkisinde olmaları asma sistemleri, büyük açılıkların kolon gerektirmeden geçilmesinde en etkili sistemlerden biri durumuna getirmektedir. Bu şekilde geleneksel mimarinin sınırlamalarının çok ötesine geçilerek kapalı veya açık çok çeşitli tipte benzeri olmayan çözümlerin sunulması mümkün olmaktadır.

4

5 Doğal salınışları zincir eğrisi biçiminde olan, çekmeye çalışan çelik kabloların ve çelik ipliği ile güçlendirilmiş ince membran örtülerin kesit ölçülerinin çok az olması nedeniyle, bu strüktürler hafiflik açısından büyük bir etkinlik ortaya koymuştur. Geleneksel çelik sistemden 10 kez, dolu gövdeli iskelet sistemden ise kez daha hafif oluşları, ekonomik çözümler getirmektedir. Bu ekonomi, salt örtü öğesinde değil, diğer yardımcı öğelerde de önemli oranda gerçekleştirilmektedir.

6

7

8 Malzeme Temel olarak membran malzemesi liflerin dokunması ile elde edilen özel bir tür kumaştır.malzemeyi oluşturan lifler esas taşıyıcı elemanlarıdır. Membran örtüleri malzeme açısından iki ana grupta toplanabilir: PVC kaplı polyester ve PTFE kaplı cam elyafı. PVC kaplı olanlar daha ekonomik, ömürleri PTFE(polytetrafluoroethylene) ye göre daha kısa, bol renk seçeneğine sahip, mevsimsel montaj demontaja uygun malzemelerdir. PTFE kaplı olanlar ise daha pahalı, daha uzun ömürlü, sınırlı renk seçeneği, sınırlı taşınabilirlik ve mükemmel kir tutmama özelliklerine sahiptir. Ethylene tetrafluoroethylene (ETFE) ise oldukça hafif cam gibi transparan bir malzeme olmasına rağmen camın ağırlığının %1 i kadar ağırdır. Stadyum ve spor salonu gibi yapılarda tercih edilir 20 yıldan fazla bir süre kullanılabilir.

9 Örgü dokuma membran malzemeden meydana getirilen, hafif ve kolay kurulup sökülebilen, asma germe membran sistemlerin dayanımları, minimum yüzeyli ters eğrilikli formlarından ve yüksek dayanımlı taşıyıcı özellikli malzemelerinden ileri gelmektedir Hem taşıyıcılık işlevini, hem de çatı kaplaması işlevini beraber yerine getirebilmektedirler. Çekme mukavemetleri 90 kg/mm2 ye çıkmaktadır..

10 Noble House, NZ (PVC) Kansas City

11 Indoor Sports Facility, NZ (PVC)

12 Matiatia Ferry Terminal, NZ (PVC)

13 Abu Dhabi Corniche, UAE (PTFE)

14 Kansas City Live!, USA (ETFE) Kansas City Live!, USA (ETFE)

15 Charlotte Area Transport System, USA (ETFE)

16 Form bulma Örtülere veya kablo ağlarına germe kuvveti belli bazı noktalardan (mesnet noktaları) çekilerek veya tutularak uygulanabilir. Bu durumda örtü veya kablo ağı mesnet noktalarının arasında üç boyutlu bir yüzey oluşturur. Bu yüzeyin formu, uygulanan germe kuvvetlerinin yüzeyin her noktasında dengelenmesi sonucunda oluşur. Bu yüzeye Denge Formu (equilibrium form) denir. Temel denge formları: Gerçek eyer formu parabollerin birbiri ile kesişmelerinden elde edilen yüzeyden oluşur. Bu formu karakterize eden diğer bir özellik ise; iki yöndeki diyagonal noktaların birbirine doğrular ile bağlanmasıdır. hyperparaboloid, high-point, saddle-shaped arch

17 Statik Analiz Seçilen denge formu üzerinde; mevcut şartnamelere göre yapının geometrik lineer olmama durumu göz önüne alınarak Statik Analiz yapılır. Force Density metod kullanılarak bilgisayar programı ile analizde, membran örtünün yüzeyi dikdörtgen ya da üçgen elemanlara bölünerek bir eleman ağı oluşturulur. Bu ağ içinde zemine mesnet noktaları ile çelik destek noktaları tesbit edilir. Oluşan ağ, kablo ağı olarak düşünülerek her bir kablonun birleşim noktası düğüm noktası olarak ele alınır. Analiz kuvvet dengesi prensibi üzerine kurulmuştur. Analiz sonucunda aşırı gerilme yığınlarının olduğu bölgeler, deformasyonun fazla oluduğu yerler varsa, öngermede, geometride, malzemede ya da mesnet noktalarında değişikler yapılarak sistem güvenli hale getirilebilir. Analizi yapılan membran örtü kesme kalıplarının çıkarılmasına hazır hale getirilmiştir.

18 Kesme Kalıpları Statik analiz sonucunda belirlenen form, şeritler halinde parçalanarak Kesme Kalıpları (Cutting Patterns Patterning Proces) hazırlanır ve uygun bir yöntemle birleştirilir. Kesme kalıbı yöntemleri paneller belirlenir paneller seçilir kesme hatları belirlenir Uygulanan gerilme dolayı malzemenin zaman içinde esnemesinden ve yüklemeler altında uzayıp kısalmasında oluşacak gerilme kayıpları da göz önünde tutularak kesme kalıpları küçültülür. Böylece yüzeyin devamlı gerilme altında sağlanır. Kesme kalıplarının geometrisi koordinat listesi ve şekil olarak hazırlanan data sayfaları olarak raporlanır.

19 Bu tür strüktürel malzemelerin kullanıldığı yapılar temelde yeni uygulamalar olmayıp, kızılderili çadırı, yurt, bedevi çadırı gibi geleneksel eski tarihi dokuma formların yeni ve modern ve de yüksek dayanımlı, gelişmiş örgü dokuma malzemeler ile tekrar yorumlanmasıdır. Geleneksel çadırlarda kullanılan deri, pamuk, keçe, keten gibi yüzey örtülerinin yerini daha esnek ve dış fiziki etkilere daha dayanıklı silikon, yumuşak P.V.C. veya P.T.F.E.(teflon) kaplı aramid, polyester, cam lifi, kevlar lifi örgü dokuma dokulara sahip membran malzemeler, ip, halat, ahşap direkler gibi germe ve destek elemanlarının yerini de ileri teknoloji ile geliştirilmiş son derece dayanımlı ve esnek çelik kablolar, çelik dikmeler, uzay kafes veya çelik çerçeveli sistemler, yüksek dayanımlı lamine ahşap kemerler almıştır.

20 Anadolu yarım adasında çadır geleneksel olarak eskiden beri kullanıla gelmiştir. Ancak toplumların yerleşik düzene geçmeleri ile birlikte çadır ve benzeri yapılar ağırlıklarını yitirmişlerdir. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde çadırların daha çok askeri amaçlı kullanıldığı görülmüştür. Daha sonraları ise ağırlıkla Yörükler tarafından yaylalarda ve Akdeniz Bölgesi nde kullanıldığı görülmektedir li yılların sonlarına doğru yurdumuzda eski tarihi formların tıpkı 1970 lerde Avrupa da olduğu gibi yeni modern ve yüksek dayanımlı, gelişmiş örgü dokuma membran malzemeler ile çağdaş anlamda tekrar yorumlanmaya başladığını görmekteyiz.

21

22 Asma germe membran strüktrülerin ana elemanları olan, aşırı gerilimlere dayanımlı kablolar ve dokuma membran malzemeler yüksek teknolojileri gereği düşük maliyetli değildirler. Bu yapılar konvansiyonel ve endüstrileşmiş yapım sistemlerine ve de demir, çelik, beton, betonarme gibi malzemelere göre; kolay kurulup sökülebilme katlanıp depolanabilme, çok kısa sürede yerinde uygulanabilme gibi rasyonel özelliklerin getirdikleri avantajlara sahiptirler. Bunun en iyi örneği Yeni İzmir Otobüs Terminali nde yaşanmıştır. İlk önce betonarme kabuk sistem olarak tasarlanan üst örtü; şantiyede yapılabilirlik, uygulanabilirlik ve montaj sürecinin kısalığı gibi rasyonel inşaat avantajlar getirmesi nedeni ile çelik çerçeveli ters radyal membran bir üst örtü ile değiştirilmiştir.

23

24

25 Ortaya çıkan yukarıdaki özellikler doğrultusunda asma germe membran sistemler çok farklı işlevlere sahip yapılarda kullanım alanı bulmaktadır. Bunların başlıcaları; ticari yapılar, endüstri yapıları, spor yapıları, sergi-kültür ve eğlence yapıları, ulaşım yapıları, askeri yapılar, açık alan düzenlemeleri ve hatta konutlar olarak sıralanabilir.

26 Bunların ilk örnekleri olarak Ankara Altınpark Fuar Alanı ndaki açık hava tiyatrosunu ve tekerlekli paten pisti örneklerini görmekteyiz. İstanbul Maçka Parkı nda eski Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu nda (yeni Gima) taşıyıcı sistem olarak ağır bir çelik tonoz sistem ve örtücü olarak membran malzemesi kullanılmıştır. Yine bir eğlence merkezi olan Temalı Park; Tatilya da giriş saçağı olarak membran üst örtü kullanılmıştır. Bu yapıya 2003 yılında alüminyum ve membran malzemelerin kullanıldığı çok amaçlı salon eklenmiştir.

27

28

29 Kuruluşları gereği, bu sistemlerde kalıp ve iskele yok denecek kadar az kullanılmaktadır. Bu strüktürlerin 40 m den az açıklıklarda uygulanmaları ekonomik olmamalarına karşın, açıklıklar arttıkça ekonomikliği de doğru orantılı olarak artmaktadır. Diğer taşıyıcı sistemler 100 m (10.000m2) sınırından sonra ekonomik olmamakta ve yerlerini bu sistemlere bırakmaktadır. Bu sistemlerin ekonomik sınırı da, 300 m. ( m2) açıklığa kadar devam etmektedir. Asma germe strüktürler kısa sürede kurulabilmektedir. Bazı uygulama türleri de, gereğinde sökülerek başka bir alanda tekrar kurulabilmektedir.

30 Gergili membran yapıların temel kullanım alanları; Normal park ve rekreasyon alanları Amfi tiyatro üstü kapatmaları Tribün üstü kapatmaları Fuar-Sergi salonları Konferans toplantı salonları Spor salonları Yüzme havuzu üstü kapatmaları Otopark üstü kapatmaları Pazaryeri üstü kapatmaları Bina girişleri İç mekan uygulamaları (asma tavanlar, bölme paneller)

31 Asma - germe sistemlerin sanayi yapılarında kullanımı Asma - germe yapım sistemleri, büyük açıklıkların, minimum kesitlerde, çok kısa sürelerde geçilmesine olanak verebilmektedir. Sanayi yapıları, fonksiyonları gereği, büyük açıklıklı olarak tasarlanan yapılardır. Bu açıdan asma - germe sistemler, bu tür yapılarda kullanılabilmektedir. Fakat avantajları ve dezavantajları açısından kullanım alanları sınırlıdır.

32 Asma-germe taşıyıcı sistemleri oluşturan öğeler; asal ve yardımcı olmak üzere iki grupta toplanmaktadır. Büyük açıklıkların geçilmesine olanak sağlayan bükülebilir ve yüksek mukavemetli gereçlerden oluşturulan örtü, bu sistemlerin asal öğesidir. Yardımcı öğeler ise destek, kenar ve ankraj öğelerden oluşmaktadır. Örtü, çelik kabloların çeşitli düzenlemelerinden ve genellikle dokusal membranlardan oluşturulan yapı bileşenidir. Yükleri çekme kuvvetleri ile asılma noktalarına iletmektedir. Çelik kablolu örtüler, taşıyıcı ve taşınan olmak üzere iki bileşenden oluşturulmaktadır. Çelik kablolar, sabit mesnetler arasında tek tek veya bir ağ şeklinde asılarak düzenlenen taşıyıcı bileşendir. Taşınan bileşen ise, kabloların üzerine serilen veya kablolara asılan çatı kaplamalarıdır.

33 Membran örtüler, çeşitli PVC ve metal esaslı tekstil ürünlerinden oluşturulan, gerilerek mesnetlere (asılma noktaları) bağlanan ve çekmeye çalışarak yükleri asılma noktalarına ileten bileşenlerdir. Hem taşıyıcılık işlevini, hem de çatı kaplaması işlevini beraber yerine getirebilmektedirler. Çekme mukavemetleri 90 kg/mm2 ye çıkmaktadır.

34 Membran örtülerde önemli detaylar şunlardır Kenar öğesi; örtünün kenar düğümlerle bağlandığı, geometrik biçimini sınırlayıcı işlevdeki öğesidir. Destek öğesi; asma - germe sistemlerin, yükleri ankraj noktalarına basınç kuvvetleri ile ileten, örtünün ayakta durmasını sağlayan öğesidir. Ankraj öğesi; asma germe sistemlerin biçiminin devamlılığını ve dengesini koruyan, asılma noktalarının gergi kabloları ile bağlandığı ve yüklerin zemine aktarıldığı sabit noktalardır.

35 Çelik kablolu örtülerde önemli detaylar şunlardır: 1.Çelik kablo ek yerleri 2.Asılma noktaları 3.Düğüm noktaları 4.Göz oluşumları

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48 Royal Melbourne Showgrounds, AUST (PVC) Porirua Walkway, NZ (PVC)

49

50

51 roof of the main stand of the Steigerwaldstadion, a football ground in Erfurt, Germany.

52 Montreal olimpik stadı

53 Montreal olimpik stadı

54 Montreal olimpik stadı kulesi

55 Montreal olimpik stadı

56

57 Schlumberger Cambridge Research Centre. PTFE coated glass fibre membrane roof

58

59 Bank of America Pavilion Boston, Massachusetts

60 Bar Dubai Corniche Promenade Canopy

61 Tensile Structure - Canopy Over Stadium Seats

62

63 PTFE Conic Hong Kong Jockey Club

64 Multiple Conics Tensile Structure Ripleys Yatch Club South Carolina

65

66

67

68

69 Öğrenci projeleri, sidney teknoloji ünv.

70

ASMA SĠSTEMLER. Reza SHIRZAD REZAEI

ASMA SĠSTEMLER. Reza SHIRZAD REZAEI ASMA SĠSTEMLER Reza SHIRZAD REZAEI ASMA SĠSTEMLER Salt basınca çalışan rijit öğelerle, salt çekmeye çalışan flexible öğelerden oluşturulan asma-germe strüktürler; yaşayan doğadaki lifler, kılcallar ve

Detaylı

UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ

UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ NİLHAN VURAL 1 ÖZET Uzay kafes sistemleri, XX. yy. daki toplumsal ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan çağdaş strüktür sistemlerinden biridir.

Detaylı

UZAY KAFES SİSTEMLER

UZAY KAFES SİSTEMLER UZAY KAFES SİSTEMLER Uzay kafes sistemler, doğru eksenli çubuklar ile bunların bireleştiği mafsallı düğüm noktalarından oluşan üç boutlu taşııcı sistemlerdir. Çk büyük açıklıkları örtmek için düzenlenen,

Detaylı

PREFABRİK YAPILAR ÖĞR GÖR BERIVAN POLAT KAYNAK: ÖĞR GÖR CAHIT GÜRER DERS NOTU

PREFABRİK YAPILAR ÖĞR GÖR BERIVAN POLAT KAYNAK: ÖĞR GÖR CAHIT GÜRER DERS NOTU PREFABRİK YAPILAR ÖĞR GÖR BERIVAN POLAT KAYNAK: ÖĞR GÖR CAHIT GÜRER DERS NOTU 5. DERS ÇELİK PREFABRİK YAPILAR Taşıyıcı sistemi çelik malzemeden yapılan, özel atölyelerde üretilip inşaat mahallinde çeşitli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ GİYDİRME CEPHE İMALAT KONTROLÜ 582YIM440

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ GİYDİRME CEPHE İMALAT KONTROLÜ 582YIM440 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ GİYDİRME CEPHE İMALAT KONTROLÜ 582YIM440 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

METAL CEPHE KAPLAMALARININ DÜNDEN BUGÜNE GELİŞİMİ

METAL CEPHE KAPLAMALARININ DÜNDEN BUGÜNE GELİŞİMİ METAL CEPHE KAPLAMALARININ DÜNDEN BUGÜNE GELİŞİMİ Yard.Doç.Dr.Özlem EŞSİZ Araş Gör.Savaş EKİNCİ MSU Mimarlık Fakültesi, Yapı bilgisi Bilim Dalı ÖZET İlk yapı türlerinde dar yarıklar şeklinde karşımıza

Detaylı

mimari çözüm atölyesi

mimari çözüm atölyesi mimari çözüm atölyesi ALÜMİNYUM DOĞRAMA VE GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİ www.cepheyapi.com facebook.com/cepheyapisistemleri kurumsal hakkımızda Cephe Yapı; mimari uygulamalara çözümler sunmaktadır. Isı yalıtımlı

Detaylı

Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği

Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği Kutluğ SAVAŞIR 1 Fazilet TUĞRUL 2 Konu Başlık No: 5 Çatı ve Cephe Sistemlerinde Görsel

Detaylı

KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ by Pınar TOKABAŞ October, 2005 İZMİR KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

Detaylı

DEPREM BÖLGELERİNDE ÇOK KATLI ÇELİK YAPI TASARIMI. Özlem EŞSİZ 1 essiz@msu.edu.tr

DEPREM BÖLGELERİNDE ÇOK KATLI ÇELİK YAPI TASARIMI. Özlem EŞSİZ 1 essiz@msu.edu.tr DEPREM BÖLGELERİNDE ÇOK KATLI ÇELİK YAPI TASARIMI Özlem EŞSİZ 1 essiz@msu.edu.tr Öz: 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sonrası, Adapazarı Organize Sanayi Bölgesinde yapılan gözlemlerde, betonarme prefabrike

Detaylı

ÖZET PREFABRİK YAPILAR. Öğr. Gör. Cahit GÜRER YAPI TEKNOLOJİLERİ-II. Yapı Teknolojileri II Ders Notları 1

ÖZET PREFABRİK YAPILAR. Öğr. Gör. Cahit GÜRER YAPI TEKNOLOJİLERİ-II. Yapı Teknolojileri II Ders Notları 1 YAPI TEKNOLOJİLERİ-II Konu-10: PREFABRİK YAPILAR Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 9 Mayıs 2008 ÖZET Günümüzde modem yapılar ve bunlara esas olmak üzere yapı elemanlarının fabrika ortamında üretimi

Detaylı

ÇATI TASARIMINDA MALZEME SEÇİM VE KULLANIM KİRİTERLERİ

ÇATI TASARIMINDA MALZEME SEÇİM VE KULLANIM KİRİTERLERİ ÇATI TASARIMINDA MALZEME SEÇİM VE KULLANIM KİRİTERLERİ Dr. Mahmut KÖSE 1 ÖZET Çatılar, mimari ve sistem açılarından yapıları tamamlayan, aynı zamanda çevresel etkilerden izole eden önemli bir yapı öğesidir.

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet YAPI TEKNOLOJİLERİ-I Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 8 Kasım-2007 Özet Bu haftaki dersimizde, hem malzemelerine göre hem de yapım yöntem ve tekniklerine göre kalıpların

Detaylı

GERGİ TAVANLAR: (İki Gergi Tavan Malzemesinin Karşılaştırılması ve Uygulamalarının İrdelenmesi)

GERGİ TAVANLAR: (İki Gergi Tavan Malzemesinin Karşılaştırılması ve Uygulamalarının İrdelenmesi) GERGİ TAVANLAR: (İki Gergi Tavan Malzemesinin Karşılaştırılması ve Uygulamalarının İrdelenmesi) MÜJDE ALTIN 1, YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU 2 ÖZET Mimaride tavan kaplamasında yeni kullanılmaya başlanan bir malzeme

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ Fehmi KASAPOĞLU TÜNEL KALIP SİSTEMLERLE ÜRETİLEN PERDELİ TAŞIYICI SİSTEMLERİN, KONVANSİYONEL SİSTEMLERLE KARŞILAŞTIRILMASI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

MEKÂN- MERDİVEN- MALZEME

MEKÂN- MERDİVEN- MALZEME MEKÂN- MERDİVEN- MALZEME NİHAN ENGİN 1 ÖZET Arasında yükseklik farkı bulunan düzlemleri bağlamak için oluşturulmuş basamaklı yol tanımıyla en basit biçimde ifade edilebilecek olan merdiven, insan yapısı

Detaylı

AHŞAP İSKELET YAPI SİSTEMİNİN ISI VE BUHAR GEÇİŞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ. Tez Yöneticisi YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR

AHŞAP İSKELET YAPI SİSTEMİNİN ISI VE BUHAR GEÇİŞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ. Tez Yöneticisi YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AHŞAP İSKELET YAPI SİSTEMİNİN ISI VE BUHAR GEÇİŞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Tez Yöneticisi YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR Hazırlayan MERAL YÜCEL (DALKIRAN)

Detaylı

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI Ahmet APAY 1, Emine AYDIN 1, Pelin YILMAZ 1 aapay@sakarya.edu.tr, emineb@sakarya.edu.tr, pozgun@sakarya.edu.tr Öz: Türkiye, içinden çok sayıda

Detaylı

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Atatürk Üniv. Ziraat Fak. Derg. 35 (3-4), 235-240, 2004 Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Ayla P. AMİL, Abdulkadir Cüneyt AYDIN Atatürk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

YAPI GEOMETRĐSĐ ĐLE DEPREM SAKINIMI

YAPI GEOMETRĐSĐ ĐLE DEPREM SAKINIMI T.C. BAHÇEŞEHĐR ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ ÇEVRE TASARIMI YÜKSEK LĐSANS PROGRAMI YAPI GEOMETRĐSĐ ĐLE DEPREM SAKINIMI Mimar Ayber YEŞĐLYURT Danışman Prof. Dr. Ahmet EYÜCE EKĐM 2005 Bahçeşehir

Detaylı

KAPLAMA ASIK BORU. ELEKTRiK KABLOLARI ASIK AYDINLATMA

KAPLAMA ASIK BORU. ELEKTRiK KABLOLARI ASIK AYDINLATMA UZAY KAFES SİSTEMLER TANIMLAMA Üç ayrı düzlemdeki çubuk elemanların bir noktada birleşmesinden oluşan ve statik olarak üç doğrultuda da çalışan modüler sistemlerdir. Avrupa orijinli olan ve tüm dünyada

Detaylı

YAPI MALZEMESİ OLARAK METALLERİN ÇATI KAPLAMALARINDA KULLANIMININ DEĞERLENDİRİLMESİNE ÖRNEK; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ

YAPI MALZEMESİ OLARAK METALLERİN ÇATI KAPLAMALARINDA KULLANIMININ DEĞERLENDİRİLMESİNE ÖRNEK; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ YAPI MALZEMESİ OLARAK METALLERİN ÇATI KAPLAMALARINDA KULLANIMININ DEĞERLENDİRİLMESİNE ÖRNEK; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ Z. Özlem Parlak Biçer 1 Gün Işık 2 Konu Başlık No: 2 Çatı ve Cephe Sistemlerinin

Detaylı

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI NİLÜFER AKINCITÜRK 1, CAHİDE AYDIN İPEKÇİ 2 ÖZET Yangın insanlar için sürekli bir tehlike oluşturmaktadır. Tarih içinde şehir dokularının

Detaylı

DEPREME KARŞI ÇELİK KONSTRÜKSİYON Sibel HATTAP 1, Özlem EŞSİZ 2 essiz@msu.edu.tr

DEPREME KARŞI ÇELİK KONSTRÜKSİYON Sibel HATTAP 1, Özlem EŞSİZ 2 essiz@msu.edu.tr DEPREME KARŞI ÇELİK KONSTRÜKSİYON Sibel HATTAP 1, Özlem EŞSİZ 2 essiz@msu.edu.tr Öz: Depremler, yer kabuğu içinde birikimi olan potansiyel enerjinin,bir yerde, genel olarak fay denilen jeolojik kırıklar

Detaylı

ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ

ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ H. Selena KIRKAN Aralık, 2005 İZMİR ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN

Detaylı

Farkımız Çözüm Ortaklığımız

Farkımız Çözüm Ortaklığımız Farkımız Çözüm Ortaklığımız Hakkımızda 2 Eren Yapı 2002 yılında pvc kapı-pencere sistemleri imalatı ve montajı yapmak üzere Eskişehir de kurulmuş bir firmadır. 2006 Yılında inşaat taahhüt, 2008 yılında

Detaylı

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U KALEL, çevreyolundaki yeni yerinde hizmetinizde... Çatı kaplama, mantolama, ısı ve su yalıtımı sorunlarınızda en kaliteli ürünleri, en ekonomik biçimde hizmetinize sunuyoruz.

Detaylı

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme

Detaylı

ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI

ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI Mimar Sunay SEYDİOĞLU FBE Mimarlık Anabilim Dalı Yapı Programında

Detaylı

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ Dr. Filiz Şenkal Sezer Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi ÖZET Her alanda olduğu gibi

Detaylı