DÖRT MEVSİM KONFOR... SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÖRT MEVSİM KONFOR... SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI."

Transkript

1 DÖRT MEVSİM KONFOR... SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI.

2 1- PLASTİK VE PVC NEDİR? Plastik; Kalıba dökme, haddeleme ya da herhangi başka bir teknikle kolayca biçimlendirilebilen çok çeşitli yapay malzemelerin ortak adıdır. Plastikler tamamen yeniden üretilmiş, fakat tabiattan kopya edilmiş, yüksek teknik özellikleri olan maddelerdir. PVC Polivinilklorid ( kısaca PVC ) tuz ve petrol bazında üretilen termo plastik bir üründür. Çeşitli yöntem safhalarında toz şeklinde olan PVC üretilmektedir. En kolay uyum sağlayan, en ekonomik, en dayanıklı ve en yaygın plastik ürünlerinden biridir. PVC özellikle inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak ; borular, yağmur suyu olukları, dış kaplamalar, damlar, şeffaf duvarlar, kablo, iç mimari alanlarında kullanılmakla beraber pencere, kapı, panjur, menfez olarak da tüm dünyada ve Türkiye ' de yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun ömürlü olması, ekonomik ve çevre sağlığı açısından avantajlı olması, dayanıklılığı avantajlarından sadece birkaç ana başlık. 1-PENCERE KONUSU GERÇEKTEN BU KADAR ÖNEMLİ Mİ? YOKSA ABARTILIYOR MU? Günümüzde pencereler, bir yapının konforunu, itibarını ve estetiğini belirler. Gürültülü bir çevre, kirli bir hava, azalan ve pahalanan enerji kaynaklarının yanı sıra, değer artımı, değer korunması gibi unsurlar ve talepler, pencerenin yapılarda çok büyük bir önem taşıyan, vazgeçilmezi olmuştur.

3 3- PVC ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR? Bunun çok farklı nedenleri var. PVC ekseriyetle kolay elde edilen tuzdan üretilmektedir. Yapı malzemesi ve pencere olarak üretilme aşamasında da çok az enerji harcanmaktadır. Eski pencereler ve üretim aşamasında artan parçalar yeniden değerlendirme yöntemleriyle yeniden değer kazanmakta ve kullanılabilmektedir. Son derece uzun ömürlü olması ve bakım gerektirmemesi, sızdırmaz olmasıyla ısınma enerjisinde tasarruf sağlanması gibi nedenlerle yabana atılmayacak kadar ekonomiktir. Ayrıca ısı enerjisi tasarrufu ile çevreye zararlı maddelerin miktarını azaltır. Doğru ve amacına uygun teknoloji ile üretilmiş bir PVC profilin solunum yoluyla yada temas yoluyla insan sağlığına zarar vermesi söz konusu değildir. Ahşap üzerine uygulanan macun, boya, vernik gibi kimyasallarla mukayese edilmesi, insan ve çevre sağlığı açısından mümkün değildir 4- PLASTİK PENCERELERİN HEPSİ AYNI DEĞİL Mİ? Hayır. Dış görünümleri aynı olsa bile tamamen farklı olabilirler. Sağlamlığı, sızdırmazlığı, işleme kalitesi, konstrüksiyonu yani profilin ve doğramanın yapılış tarzı, kalitesi, aksesuar sistem ve kalite farklılığı gibi pek çok konuda birbirinden ayrılır. Montajda hata yapılmaması ve mevcut yapıya uygun bir şekilde dahil edilmesi de büyük önem ve farklılık arz eder.

4 5- PLASTİK PENCERE SADECE PVC PROFİL Mİ DEMEKTİR? Elbette hayır. PVC profil pencereyi oluşturan bir çok unsurdan sadece biridir. Genel yapı olarak Profil, destek profili, conta, menteşe, kol, ısıcam ve açılım sistemleri gibi pek çok elemanı vardır. Profil bunlardan sadece bir tanesidir. Profil fabrikaları profili üretir ve bayilerine genellikle 6 metrelik boylar halinde ulaştırır. Pencereyi oluşturan diğer tüm unsurlar, pencereyi üreten bayiinin sorumluluğundadır. 6- PVC PROFİLLERDE " SERİ" NEDİR? NEYİ İFADE EDER? MARKALARA GÖRE NE TÜR FARKLILIKLAR ARZ EDER? PVC profillerde seri, her markanın kendi içinde değişik özellik ve ebatlarda ürettiği profil farklılıklarını ifade eder. Bu özellikler profilin şekli, kalınlığı, et kalınlığı, izolasyon özellikleri, sağlamlığı, uzun ömürlü olması, kısacası kalitesi ile doğru oranda değişiklikler arz eder. Bununla birlikte düşük ve orta gelirli tüketici taleplerine cevap vermek amacıyla üretilen ve ekonomik seri olarak adlandırılan profillerle üretilmiş plastik pencereler mevcuttur. Bu grup tamamen değerlendirme dışı tutulmalıdır. Zira ekonomik olma iddiası profil ve pencere kalitesinden göz ardı edilemeyecek oranda taviz verilmesine sebep olmakta PVC pencereyi yüksek izolasyon, sağlamlık, uzun ömürlülük, bakım kolaylığı gibi amaçlardan uzaklaştırmaktadır.

5 7- PVC PENCERE VE PROFİLDE "SON DERECE SAĞLAM" SÖZÜ NEYİ İFADE EDER? Dünya standartlarına göre PVC "darbeye karşı" "normal dayanıklı", "iyi dayanıklı" ve "son derece dayanıklı" olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Dayanıklılık, pencerenin kalitesi ve aşırı sıcak veya soğukta özelliklerini belirler. Köşelerin sağlamlığı ise doğrudan kalite unsuruna bağlıdır. Profilin kalitesi, hammadde kalitesi ile birlikte, profile dönüşme aşamasında uygulanan teknoloji, zamanlama ve katalizör oranlamaları ile doğrudan orantılıdır. Bunlar profillerin sağlamlığını (darbelere ve yüke karşı mukavemet ) esnekliğini, renk kalitesini ve dış etkenlerden (rüzgar, güneş vs.)dolayı renk değiştirme oranını etkiler. Profilin renk değiştirmesi, sararması yada temizlenmesine rağmen kirli bir görünüm alması kalitesiyle ilgilidir. "Son derece sağlam" sözünün birinci kademesi; hammaddenin kaliteli seçilmesi, doğru ve en son teknoloji ile katalizörlerinin doğru oranda ve doğru zamanlama ile işlenmesi sonucu elde edilen profilin sağlamlığını ifade eder. İkinci kademesi ise; Doğrama haline getirilmesi ile ilgilidir. Doğrama yapımı profilin gerekli ölçülerde simetrik olarak kesimi ve destek profili odacığına standardına uygun özellikte destek Profilinin tek parça halinde yerleştirilmesi ile başlar. Destek profilinin çok parçalı, yarım yada ince kullanılması hiç kullanılmaması ile aynı sonucu verir. Yani hiç kullanılmamış demektir. Destek profilinin bir başka önemi de profilin iç dizaynı ile ortaya çıkar. Profil, kanat menteşe vidalarının destek profiline ulaşabileceği şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Bu menteşe vidalarının destek profiline vidalanması anlamına gelir ki; kanatlarda orta ve uzun vadede oluşabilecek sarkma ve düşmelerin önleminin alınması demektir. Bundan sonra profillerin birleştirilmesi yani köşe kaynaklarının yapılması anlamına gelir. Köşe kaynaklarının doğru teknoloji ile yapılması sonucu, son derece sağlam bir profilden son derece sağlam bir doğrama elde edilmiş demektir. Günümüzde her türlü teknolojik yeniliğe rağmen sırf yatırım maliyetlerini düşürmek amacıyla son derece ilkel yöntemlerle üretim yapıldığı bir gerçektir. Bunun en basit örneği.

6 8- PVC PENCERE VE KAPI İLE ISINMA MASRAFLARINDA NE KADAR TASARRUF EDİLEBİLİR? Pencereler yapıda kullanıldıkları günden bugüne kadar yüklendikleri fonksiyonlar açısından çeşitli değişimler göstermişlerdir. İlk uygulamalarda yapıya sadece hava ve ışık sağlayan pencere, cam ile kullanılmaya başlamasıyla koruma fonksiyonlarını da yerine getirmeye başlamıştır. Günümüzde malzemelerin geliştirilip detaylandırılması ile pencere saydam bir cephe elemanı olarak görev yapmaktadır. Pencerelerin kapladığı alan itibariyle eski ve camlı pencereye göre ısı tasarrufu %50 oranında artırılabilir. Bu tamamen gerçekçi bir yaklaşımdır. Bunun için normal izole camlar kullanılması yeterlidir. Tasarrufu daha da artırmak için özel ısı koruyuculu camlar kullanılabilir. Bu oranlar ses geçirgenliği için de geçerlidir. Yakıt tasarrufu ile birlikte ilk yatırım maliyetinde de tasarruf sağlanabilir. Daha küçük petekler, daha ince borular ve kolon tesisatı, daha küçük kazan vs 9- SOĞUK MEVSİMLERDE HAVALANDIRMA GEREKLİ MİDİR? EN VERİMLİ HAVALANDIRMA NASIL YAPILMALIDIR? Özellikle soğuk mevsimlerde tasarruf amaçlı olarak havalandırmadan kaçınılır. Gerçekte PVC doğramalar sızdırmazlık özellikleri ile hava ve nem sirkülasyonunu da engeller. Bu da havalandırmayı gerekli kılar. En verimli havalandırma " 10 dakika " boyunca karşılıklı iki pencerenin açılarak yapıldığı diyagonal havalandırmadır. Bu süre zarfında ev içindeki eşya soğumadığı için enerji sarfiyatında bir artış olmaz. Sağlıklı bir oda hijyeni için sürekli, yani, pencereyi yarım açarak yapılan havalandırmada hava değiş-tokuş' u çok düşük, enerji sarfiyatı ise yüksek olmaktadır.

7 10- BAZI İNSANLAR HAVA SIZDIRMALI PENCERE İSTİYOR. BU GARİP FİKİR AKILLARINA NEREDEN GELİYOR? Hava sızdırmalı pencere planlı bir şekilde sürekli hava sızdırması sağlanan penceredir. Ancak bu özellik pencerenin izolasyon amacına ters düşmekte ve bu tür havalandırmanın odanın havalandırılması ile ilgisi yoktur. Zira bu çok düşük oranda nem önlemek dışında hiçbir fayda sağlamayacaktır. 11- HER TÜRLÜ PENCEREDE KIŞ MEVSİMİNDE BAZEN TERLEME VE ISINMA OLUYOR. BU DURUM YENİ PENCERELERDE NASIL? Tek camlı pencerelerde kondens suyu ve buz çiçekleri oluşur. Bunun sebebi camın çok soğuk olması ve odanın içindeki nemin kondense olmasıdır. Yeni pencerelerde ise normal izole cam kullanılsa bile iç cam çok fazla soğumayacağı için kondens suyu oluşması önlenmektedir. Ancak bu yapının diğer kısımlarının, yani duvar ve çatı izolasyonuna ilaveten, evin nem kaynakları ile doğrudan ilişkilidir. İç ortamda ısınan ve hareket halindeki hava bu soğuk yüzeylere rastladığında, içindeki su buharının bir kısmı o yüzeyde yoğuşarak su olarak açığa çıkar ve yüzeylerde terleme oluşur. ülkemizin inşa edilen binalarda su buharı yoğuşması (kondansasyon) ve bu nedenle ortaya çıkan her türlü zararlara karşı önlem alınması oldukça yenidir. En önemli tedbir yalıtım dır. Yani binalarımızda ısı köprülerini ortadan kaldıracak çekilde yalıtım yapılmasıdır.

8 12- PENCERELER EN UYGUN ŞEKİLDE NASIL BÖLÜNMELİDİR? Pencerelerin kanat ve sabit cam bölümlendirmeleri cam ağırlığı, silme kolaylığı, aydınlatma ve güvenlik özellikleri düşünülerek yapılmalıdır. Pencerede ısı cam kullanılacağı için cam ebadına göre ağırlık ve mukavemet özellikleri ters orantılıdır. Özellikle yüksek binalarda büyük ebatlı camların dışarıdan silinmesi problem arz eder. Bu nedenle bölümlendirme yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir. Pencere üzerinde çok sık aralıklarda profil kayıt bulunması ışığın oda içine daha az girmesi anlamına gelir. Kanatların yerden yüksekliği insan ağırlık merkezinin altında kalmamalıdır. Bu aynı zamanda eşya yeri değiştirmede pencere önlerinin kullanımını da kolaylaştıracaktır. Bazı standart pencere şekilleri:

9 13- ÇEŞİTLİ PENCERE MALZEMELERİNİN ISI KORUMA ÖZELLİKLERİ NEDİR? Plastik ve ahşabın ısı koruma özellikleri oldukça iyidir. Başka bir deyişle ahşap ve PVC iletken değildir. Ancak ahşabı doğrama olarak düşündüğümüzde aynı sonuca varmamız mümkün değildir. Buna mukabil alüminyum, malzeme olarak, bunlardan 1000 kat fazla ısı geçirir. Daha doğrusu iletir. Son yıllarda Alüminyum pecere ve kapıda izolasyon için yoğun çalışmalar yürütülmekte ve alüminyumu izolasyon zaafiyetini azaltarak konutlarda kullanılabilecek bir malzeme haline getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak buna rağmen, bakım kolaylığı, uzun ömür, ekonomik olma gibi özellikler bir arada düşünüldüğünde ahşap ve alüminyum ile PVC mukayese edilemez. Pencere Yapımında Kullanılan Malzemelerin Isı Yalıtım ( Geçirgenlik ) Değeri (DIN410f) Plastik (PVC) 0.13 kcal/m²h C Ahşap 0,12 kcal/m²h C Alüminyum 175 kcal/m²h C Çelik 50 kcal/m²h C 14- PENCERE KONUSUNDA UZMANLAŞMIŞ BİR FİRMANIN ÖNEMİ NEDİR? Yenileme işleri olsun, yeni inşa edilen bir bina olsun bu kişiler planlamanıza mutlaka dahil etmeniz gereken birer uzmandır. Yapacağınız görüşmede kullanım amacınız, ses, toz ve ısı koruması konusundaki kişisel arzularınızı kusursuz bir şekilde yerine getirecek ve en ekonomik pencere şekli ve yapımı için size kendi önerilerini getirir. İşi aldığında sorumluluğu da üzerine alır, pencereleri ölçer, üretir ve taahhüt ettiği vakitte getirip mükemmel bir şekilde pencerelerinizi takar. Tamamlayıcı sıva işlerini yapar. Pencerelerinizi nasıl kullanacağınızı anlatır ve uzun yıllar boyu sorumluluğu üzerinde taşıyarak müşteri hizmeti sunar.

10 15- PENCERE KONUSUNDA KİMİN NE KADAR SORUMLU OLDUĞUNU BİLEMİYORUZ. ACABA SORUMLULUĞU KİMLER NE ORANDA PAYLAŞIYOR? İlk aşamayı gerçekleştiren 6 metrelik profili üreten profil fabrikasıdır. Daha sonra sorumluluk bölgesel profili alarak pencere üretimi yapan üretici firmalardadır. Bu firmalar müşterilerine danışmanlık hizmeti sunar, pencereleri üretir, camlarını takar ve daha sonrada müşteri hizmeti verir. Bu arada sadece satıcılık yapan firmalar vardır. Bunların sorumluluğu üretimden sonraki aşamayla sınırlıdır. Ancak üretici veya satıcı firmaya vermeniz onların sorumluluğunu azaltmaz sadece paylaştırır. 16- BİR DAİRENİN PENCERELERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ NE KADAR ZAMAN ALIR? Eski bir yapının ahşap, plastik yada alüminyum penceresi sökülerek yerine PVC pencere takılacak ise 2 veya 3 kişilik uzman bir ekiple ortalama 6 ila 8 saat arasında sürer. Bu süreye eski pencerelerin itina ile sökülmesi, yenileri takıldıktan sonra sıva tamiratlarının yapılması ve temiz bir montaj alanı bırakılması dâhildir

11 17- PENCERELERİMİN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN SİPARİŞ VERMEDEN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİM? Öncelikle kulaktan dolma ve ön yargıya ve imaja dayalı bütün bilgi ve fikirler uzaklaştırılmalı ve iyi bir piyasa araştırması yapılmalıdır. Bu aşamada marka bağımlılığı da olmamalıdır. Zira marka profile aittir. Üretimi yapacak ise üretici bayidir. Kaliteli bir profil ve bütün sorumluluğu üslenecek ve montaj sonrası servis hizmeti verebilecek, konusunda gerçekten uzman firmalar araştırılmalıdır. Şekil ve bölmeler kesinleştirilmeli, fiyat konusunda net bir anlaşmaya varıldıktan sonra, satıcının sorumluluklarını da içeren yazılı bir sözleşme yapılmalıdır. Bu sözleşmede aynı zamanda yapılacak olan işin ve malzemenin ana özellikleri açık bir şekilde bulunmalıdır. Sözleşmede unutulmaması gereken bir diğer husus da montaj tarihidir. 18- PENCERELERİM TAKILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM? Takılma aşamasında firmanın şekil ve malzeme konusunda sözleşme şartlarına tam olarak uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Profilin serisi ve markası, destek profili, aksesuar kalitesi, cam ebadı ve kalitesi gibi hususlar eski pencerelerin sökülmesi aşamasından önce gözden geçirilmeli ve onaylanmalıdır. Montajdan sonra ise montaj şekli ve kalitesi test edilmeli ve her hangi bir hata durumunda mümkünse yazılı olarak uyarılmalıdır. 19- PENCERELERİMİ DEĞİŞTİREN FİRMANIN MONTAJDAN SONRAKİ SORUMLULUKLARI NELERDİR? Yapılacak işin son aşaması montaj olsa bile üretimi yapan yada montajı yapan firmanın sorumluluklarını sona erdirmez. İmalat yada montajda hata yapılmamış olsa bile kullanımla birlikte zaman içinde birtakım problemler olabilecektir. Bu tür problemlerin giderilebilmesi için ilk müracaat edilecek merci yine bu firma yada firmalardır.

12 20- KÖŞE KAYNAK MUKAVEMETİ NEDİR? NE KADAR ÖNEMLİDİR? Pencerelerin yapım aşamasında profil köşeleri plastik kaynak yöntemi ( ısıtma, eritme, birleştirme ve soğuma) ile birleştirilir.birleşen köşeleri darbeye ve ağırlığa karşı mukavemet doğrudan profilin kalitesi ve birleştirme uygulamasının doğru yöntem ve teknoloji ile yapılmasına bağlıdır. 21- PVC PENCERE İMALAT VE MONTAJ İŞİNİ HERKES YAPABİLİRMİ? YOKSA UZMANLAŞMIŞ FİRMALAR VARMI? Bir yapının dış cephe doğramaları yapının güvenliği, kullanışlılığı ve estetiği açısından son derece önemlidir. Bir yapı için bu kadar öneme haiz bir yapı elemanı olarak pvc pencere ve kapı imalat ve montaj işi sıradan kişilerin eline bırakılmamalıdır. PVC doğrama imalat ve montaj işleri özel bilgi beceri ve hepsinden önemlisi tecrübe gerektirir. Yapılacak işi ve malzemeyi tanımasıdır. Beceri; bilgiyi uygulayabilmesidir. Tecrübe ise imalat, montaj ve kullanım aşamalarında doğabilecek problemleri önceden görerek tedbir alması demektir. Tüm bunlardan yoksun ve art niyetli insanların eline bu kadar önemli bir iş teslim edilemez. PVC pencere konusunda yılların tecrübesine dayalı bilgi ve becerilerini ispatlamış firmalar vardır ve sektör oranlaması yapıldığı takdirde bunların oranının çok düşük kaldığı görülecektir. Zira hızlı talep artışı sektöre bilgisiz ve tecrübesiz çok art niyetli, sadece kısa dönemli çok kar elde etme düşüncesine sahip insanın akın etmesine sebep olmuştur. Burada tüketicinin üzerine düşen, karar verme aşamasında tüm ön yargılardan, marka ve imaj bağımlılıklarından sıyrılarak kapsamlı bir araştırma yaparak doğru malzeme ve uzman firmalar ulaşmaktır

13 22- KALİTELİ BİR MONTAJ NASIL OLMALIDIR? Montaj, imalatı yapılmış olan PVC doğramanın yerine takılması işidir. Kaliteli bir montajın ilk aşaması iyi bir keşifle başlar. Keşif aşamasında eski doğramanın biçimi ve şekli, sıva durumu, binanın mevcut izolasyon durumu, binanın konumu, küpeştelerin durumu vs. gibi pek çok ince ayrıntıya dikkat edilerek hassas bir ölçülendirme yapılmalıdır. Bütün bu ön bilgiler ışığında şekil verilerek imal edilmiş olan doğramalar, yine bu bilgilere dayanılarak önceden belirlenmiş yöntem ve teknoloji ile yerine, güvenlik ön plana çıkarılarak sağlam bir şekilde monte edilmelidir. Eski doğramaların sökülmesi ve yenilerinin montajı esnasında mevcut sıvaya en az zarar verilerek yapı korunmalıdır. PVC doğramanın izolasyon özelliği ön plana çıkarılmalı ve fugalardan (fuga ) kaynaklanacak ısı kayıpları önlenmelidir. Doğrama yerine tam bir denge ile takılmalı ve kanat camlarının takozlarla desteklenmesi sağlanmalıdır. 24- ISICAM NEDİR? CAMDA GARANTİ OLURMU? "Isıcam" bir markadır. Şişecam ( Paşabahçe ) patenti ile çalışan cam fabrikalarının bu markayı kullanma yetkisi vardır. Patentli üretim yapmayan firmalarda ısı yalıtımlı cam üretebilirler. Ancak Şişecam fabrikasının denetimi ve yatırımları bu firmalarda söz konusu değildir. Isı yalıtımındaki standart en az " 4 mm " cam kalınlığını gerektirir. İki cam aralığı ise " , " gibi değişik ebatlarda olabilir. İki cam aralığı arttıkça, camda ısı yalıtımı da aynı oranda artmaktadır. " 9 mm " altında olması iki camın ısı alışverişini kolaylaştırmaktadır. " 16 mm " üzerindeki aralıklarda ise iki camın arasında kalan havanın hareketli olması anlamını taşır. Burada iki camın ısı alışverişi kolaylaşmaktadır. Isı ve ses yalıtımı daha da artırılmak istenildiği takdirde 3 camlı ( ) ve özel camlı ( Sinerji, Konfor ve argon gazlı vs. ) uygulamalarda yapılabilir. Halk arasındaki " Camın içindeki havanın alınması " fikri gerçek dışıdır. Camda garanti hususu tamamen cam üreten firmanın sorumluluğundadır. Ancak " Garantili camı " kullanmak da, pencereyi üreten firmanın sorumluluğundadır. Türkiye ' de ŞİŞECAM ( Paşabahçe ) patenti ile çalışan ısıcam fabrikaları 10 yıl garanti verebilmektedirler. Camdaki garanti camın kırılmasıyla ilgili değil tamamen ısı yalıtımı ile ilgilidir.

14 25- KOMPLE KALİTE NE DEMEKTİR? Pencerede komple kalite, pencereyi teşkil eden bütün malzemenin ( Profilden contaya, destek profilinden vidaya, cama ) zamanın en üst standardına uygun imal edilmiş, en son teknoloji ve uzmanlıkla birleştirilmiş, uygulanmış ve montaj yapılmış olması ile birlikte satış sonrası servis hizmeti verebilmesi demektir 26- SİZCE KALİTE NEDİR? KALİTE; "İhtiyacın en iyi şekilde ve eksiksiz giderilmesidir." 27- KALİTE VE GÜVEN İÇİN MARKA YETERLİ MİDİR? Marka, profilin referansıdır. Ancak kalite ve güven için asıl olması gereken komple kalitedir. Marka bağımlılığı tüketicinin en büyük zaafıdır.

15 28- " 60' LIK - 70' LİK " DEYİMLERİ NEYİ İFADE EDER? Bu ifadeler PVC profil sektöründe, profillerin taban genişliklerini ifade eder. 60' lık 6 cm taban kalınlığı olan, 70'lik 7 cm taban kalınlığı olan profili ifade eder. Profil taban kalınlığı, profilin taban kalınlığını artması, mukavemetini ve ısı yalıtım değerlerini artırmaya ve düşürmeye dönük çalışmalardır. Ancak bunu tek başına profil kalınlığı sağlayamaz. Bu değişkenin yanında; profilin doş çeper kalınlığının, iç odacık sayınının, destek profili yapısının da aynı oranda değişmesi ile toplam verim artımı sağlanabilir. Yani taban kalınlığını artırırken, dış çeper ( et kalınlığı ) kalınlığının ve ısı odacıklarının yanında, destek profilinin de aynı oranda artması gerekir. Aksi takdirde daha ince bir profilden daha mukavemetsiz ve esnek bir profil elde edilmiş olur ki, tamamen amacından uzaklaşır ve kötü niyet beyan eder hale gelir. Bu tüketiciyi yanıltmak anlamına gelir.

16 29- MERMER DENİZLİK ( KÜPEŞTE ) NASIL UYGULANMALIDIR? Denizlik pencereyi tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Kullanım ve estetik açıdan pencerelerin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak yanlış uygulanan mermer denizlik pencereye olumlu katkılarının yanında olumsuz yönde de etki edecektir. Olması gereken; pencerenin içine ve dışına uygulanan denizliklerin bir biri ile iletişiminin olmamasıdır. Yani fiziki olarak temas olmadığı gibi aralarında yalıtım değeri olan bir malzemenin onları ayırmış olması da önem arz eder. Zira; mermer yada mozaik doğaları gereği ısı iletkenlikleri oldukça fazladır. Bu durumda dış denizlik soğurken içerideki denizlikle temasta olması, içerideki denizliğinde aynı oranda soğuması anlamına gelir. Bu ise pencereden beklediğimiz ısı yalıtımını, denizlikte kaybetmemiz demektir. Aynı zamanda ısı geçişinden kaynaklanan nemlenme ( yoğuşma ) ile karşılaşmamız da kaçınılmaz olacaktır.

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? İÇİNDEKİLER SAYFA ISI YALITIM NEDİR? 1 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? 2 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR? 3 MANTOLAMA FİRMALARINDA ARANACAK ŞARTLAR 3-4 MANTOLAMA

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

mimari çözüm atölyesi

mimari çözüm atölyesi mimari çözüm atölyesi ALÜMİNYUM DOĞRAMA VE GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİ www.cepheyapi.com facebook.com/cepheyapisistemleri kurumsal hakkımızda Cephe Yapı; mimari uygulamalara çözümler sunmaktadır. Isı yalıtımlı

Detaylı

MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER

MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER SAYFA Mantolama Nedir? 1 Mantolama yaptırmak için 7 neden 2 Mantolama ne kadar sürede yapılır? 3 Mantolama uygulamasının faydaları nelerdir? 3 Mantolamamı

Detaylı

16 Rekabet aslında bir bütündür. Bunun içinde, fiyat da, kalite de, satış teknikleri de, satış sonrası hizmet de vardır. Direkt olarak sadece fiyat ile rekabete yönelen şirketlerin ilk etapta karlarının

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)

Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS) dış cephe // 1 Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS) Dış cephelerin taş yünü ile ısı, ses ve yangın yalıtımı enerji verimliliği izi enerji verimliliği izi enerji verimliliği 2 // dış cephe izi En ucuz

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Referanslar S. 52-88

İÇİNDEKİLER. Referanslar S. 52-88 İÇİNDEKİLER Hakkımızda S. 4-5 Misyon-Vizyon-Değerler S. 6-7 İş Sağlığı, Güvenlik ve Çevre Politikası S. 8 Kalite Belgeleri S. 9-10 Fabrika - Üretim S. 11 Pencere Teknolojisi S. 12 Tasarım Seçenekleri Renk

Detaylı

TRC2 BÖLGESİ (DİYARBAKIR-ŞANLIURFA) YALITIM SEKTÖRÜ RAPORU

TRC2 BÖLGESİ (DİYARBAKIR-ŞANLIURFA) YALITIM SEKTÖRÜ RAPORU TRC2 BÖLGESİ (DİYARBAKIR-ŞANLIURFA) YALITIM SEKTÖRÜ RAPORU HALİL ÇAKALLI Uzman OCAK 2013 İÇİNDEKİLER 1. YALITIM VE YALITIM SEKTÖRÜ... 5 1.1. TÜRKİYE DE VE DÜNYADA YALITIM SEKTÖRÜ... 5 1.1.1. Dünyada Yalıtımın

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

AGPEN DİLATASYONLU PENCERE TEST VE MONTAJ METODU

AGPEN DİLATASYONLU PENCERE TEST VE MONTAJ METODU AGPEN DİLATASYONLU PENCERE TEST VE MONTAJ METODU 1-Öncelikle AGPEN konusu doğru anlaşılmalıdır. Şöyle ki; Sorun doğrudan ısı köprüsünü ortadan kaldırmak değildir. Isı köprüsünü önlemek gibi bir iddiamız

Detaylı

Kayseri de yüksek teknoloji ile Türkiye nin panjur ve penceresini üretiyoruz. CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Kayseri de yüksek teknoloji ile Türkiye nin panjur ve penceresini üretiyoruz. CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Kayseri de yüksek teknoloji ile Türkiye nin panjur ve penceresini üretiyoruz. R CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. R CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. 1987 yılında panjur, kepenk

Detaylı

EPOKSİ REÇİNE ESASLI DÖŞEME KAPLAMA MALZEMESİ ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALARI

EPOKSİ REÇİNE ESASLI DÖŞEME KAPLAMA MALZEMESİ ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALARI EPOKSİ REÇİNE ESASLI DÖŞEME KAPLAMA MALZEMESİ ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALARI 1 1 GİRİŞ... 4 2 SENTETİK REÇİNE DÖŞEME KAPLAMA MALZEMELERİ... 4 2.1 Genel... 4 2.2 Epoksi reçine tipleri... 4 2.3 Epoksi reçine

Detaylı

AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI

AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI 53 AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI Celalettin KIRBAŞ ÖZET Enerji kaynaklarına sahip olmanın avantajı ve koruma kaygısına karşılık gelişen teknoloji sonucunda enerji ihtiyacının

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME HAVA KANALI YALITIMI ANKARA 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul / kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion.

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion. Projeyi yürüten: Türkisch-Deutsche Gesundheitsstiftung e.v. Gießen (Türk Alman Sağlık Vakfı) Herr Dr. Yasar Bilgin Frau Cigdem Bilgin Frau Sabine Gerbich Frau Dr. Clarissa Eck Herr Ömer Aydın Friedrichsstrasse

Detaylı

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ENERJİ KİMLİK BELGESİ Üretilen her ürünün pazarlanması sırasında tüketicinin farklılıkları görebilmesi, hangi ürünü tercih edeceğine karar verebilmesi, ürünler arasında mukayese yapabilmesi, uzun vadede

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ SEÇİMİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. R R CAM. PVC PEN. KAPI PANJUR SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Özerpan 1987 senesinde Kayseri de pencerelere stor panjur uygulamaları ile faaliyetine başlayıp, ileriki

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ENERJİ ETKİN BİNALARA ULAŞMA YOLUNDA TEMEL TASARIM PRENSİPLERİ

ENERJİ ETKİN BİNALARA ULAŞMA YOLUNDA TEMEL TASARIM PRENSİPLERİ ENERJİ ETKİN BİNALARA ULAŞMA YOLUNDA TEMEL TASARIM PRENSİPLERİ ENERJİ ETKİN BİNALARA ULAŞMA YOLUNDA TEMEL TASARIM PRENSİPLERİ Binalarda enerji verimliliğini sağlamak, büyük ölçüde iç ve dış ortam arasındaki

Detaylı

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ Eylül 2011 Ankara Bilinçli Tüketici - Tüketici Bilinci www. tuketici.gov.tr

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

İçindekiler. devi.com.tr

İçindekiler. devi.com.tr İçindekiler Danfoss - DEVI Türkiye Isıtma Kablosu Çözümleri Genel Bilgi Isıtma Kablosu Çözümlerinin Avantajları İç Mekan Uygulamaları / Elektrikli Döşemeden Isıtma Sistemleri Doğrudan Isıtma Depolanabilir

Detaylı

ADO-CRP İÇİNDEK İLER editörden veka PAKPEN YILDIZPEN egepen EMRE KALIP PİMAŞ CAM ODA 16 Desipen Genel Müdürü Hüseyin Özkaya Sektörün İncisi Olmak Üzere Yola çıktık Desipen Genel Müdürü Hüseyin Özkaya,

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ISI YALITIMI 2013 1 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... Error! Bookmark not defined. GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 3 1. ISI YALITIM MALZEMELERİNİ UYGULAMAYA HAZIRLAMAK...

Detaylı

ADO-CRP İÇİNDEK İLER ROTO VEKA PİMAŞ CAM ODA ERSAŞ ERSAŞ 14 BKS Katlanır Cam Sistemleri Şirket Müdürlerinden Murat Şahin Markalı Ürünlerin Değerinin Bilinmesi ve Değerinin Verilmesi Gerekiyor BKS Katlanır

Detaylı