MUSTAFA TANRIVERDİ ŞEHİR PLANCISI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM : /277 E-MAİL:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MUSTAFA TANRIVERDİ ŞEHİR PLANCISI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM : 0 414 3132606 /277 E-MAİL: mustafa.tanriverdi@csb.gov."

Transkript

1

2 MUSTAFA TANRIVERDİ ŞEHİR PLANCISI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM : /277 E-MAİL:

3 ENGELLİ Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi ifade etmektedir.

4 ERİŞİLEBİLİRLİK: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade eder. Temel bir insan hakkıdır İnsanların sosyal ve ekonomik faaliyetlere katılmalarını sağlar Yapılı çevrenin amacı da budur.

5 Erişebilirlik, iki temel erişimi içerir: 1. Fiziksel çevreye ulaşabilmek; 2. Bilgi ve mesaja ulaşabilmek. Yapılı çevre ve bilgilendirme hizmetleri; Engellilerin ve Geçici engeli bulunanlar, Yaşlılar, Hamileler,Bebek arabalılar,çocuklar, Yük taşıyanlar, İri ve şişman kişiler, Çok uzun veya çok kısa boylu kişiler gibi hareket kısıtlılığı olan bireylerin de ulaşabilirliğine ve toplumsal hayata katılımlarına hizmet etmelidir

6 Herkes yaşama, çalışma ve eğlenme konularında aynı hakka sahiptir. Yapılar, yollar, ulaşım araçları ve kentsel donatılardan engelli-engelsiz herkes yararlanabilmelidir.

7 Engelliliğe yol açan, yapılı çevre içindeki fiziksel, kültürel veya sosyal kısıtlılıklardır. Mekanda engelliliğe yol açan, kişinin engelinden daha fazla yapılmayan ya da eksik yapılan fiziksel düzenlemelerdir. Engelliler var olan engeller nedeniyle tüm halka sunulan hizmetlere ulaşmada sorunlarla karşılaşmaktadır.sorunlar engellilerin oturdukları konutlarında başlamakta, açık alanlarda devam etmektedir.

8 ENGELLİ

9 Tekerlekli sandalye kullanan bir kişi, evinden çıkıp işyerine veya kamu kurumuna gitmek istediğinde; Evinden çıkabilmeli

10 Kaldırımı kullanabilmeli

11 Karşıdan karşıya geçebilmeli

12 Toplu taşıma aracını kullanabilmeli

13 Ve gitmek istediği yere rahatça gidebilmelidir.

14 AÇIK ALANLAR VE İÇ MEKANLAR İLE İLGİLİ STANDARTLAR

15 Kullanmak istediği binaya girebilmelidir. AÇIK ALAN-KALDIRIMLAR Engellilerin, yayalara ayrılan yollarda serbestçe, engellenmeden ve durmadan dolaşabilmeleri ve hareketlerinin bilincinde olarak, yaya kaldırımını kullanabilmeleri için kaldırım yüzeyinde engeller bulunmamalıdır. Tehlikeli olacak her türlü düzensizlikten kaçınılmalıdır (örnek; yer ızgaraları, yer mantarları, yola gerilmiş oto park zincirleri, yol sathındaki anormal döşeme farklılıkları, çukurlar, yoldaki gelişi güzel seviye farklılıkları ve yükseklikler vb.) Yaya Kaldırımı kaplaması, kaymayı önleyici ve dolaşmayı kolaylaştırıcı olmalı, Suyun drenajı yapılmalı, Bordür taşı yüksekliği en fazla 15 cm olmalı

16 DÜŞÜK YOĞUN AÇIK ALAN-KALDIRIMLAR AZ YOĞUN ORTA YOĞUN YÜKSEK YOĞUN

17 AÇIK ALAN-KALDIRIMLAR

18 AÇIK ALAN-RAMPALAR

19 AÇIK ALAN-MERDİVENLER

20 AÇIK ALAN-YAYA GEÇİTLERİ Işık kontrollü yaya geçitlerinde trafik işaret lâmbaları işitme engelliler için ışıklı yaya figürlü ve görme engelliler için devamlı ses (akustik) uyarı işareti bulunmalıdır. Kavşak ve kavşaklar dışında yapılan pelikan türü yaya geçitlerinde basmalı (butonlu) ışıklı ve sesli trafik işareti engelliler tarafından da kullanabilecek şekilde en fazla 120 cm yükseklikte olmalıdır. Yaya geçitlerinde kullanılan kaplama malzemeleri kaydırmayan yüzeyde, tahrip, yangın vb. gibi dış tesirlere karşı mukavim olmalıdır.

21 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BAHÇE GİRİŞLERİ Bahçe yolunun yüzeyi düz, sabit dayanıklı ve ıslak kuru halde kaymayan malzeme ile kaplanmış olmalı. Yaya kaldırımında, yağmur suyunun drenajı için gerek duyulan enine eğim en fazla %2 olmalıdır. Bahçe yolunda yürüyüş güzergahına dik yerleştirilmiş su oluklarının üzeri kapatılmış olmalıdır. Bahçe yolunda elektrik direkleri, tabelalar ile süs bitkileri, çiçeklik/saksılar, reklam/ilan panoları, tezgah, masa,sandalye, totem vb. nesnelerden arındırılmış en az 200 cm genişliğinde geçiş alanı olmalıdır. Yine merdiven veya rampa yapılacağı durumda merdiven ve rampaların daha sonraki sunumlarda verilen ölçü ve standartlarda olması gerekmektedir.

22 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-OTOPARKLAR Açık otopark bulunmadığı durumda bina girişine en fazla 30 m uzaklıkta engelliler için düzenlenmiş park yeri olmalıdır. Engelliler için ayrılmış park yeri sayısı toplam park yeri sayısının en az %5 i olmalıdır. Engelli park yeri bina girişine yakın konumlandırılmalıdır. Otopark yeri yatay ve düşey işaretlerle belirtilmelidir.

23 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-OTOPARKLAR YANYANA OTOPARK

24 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-OTOPARKLAR TEKLİ OTOPARK

25 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BİNA GİRİŞLERİ Bina girişinin yüzeyi düz, sabit dayanıklı ve ıslak kuru halde kaymayan malzeme ile kaplanmış olmalı. Kapı önünde paspas olması durumunda zemin ile aynı seviyede olmalıdır. Bina girişi iyi aydınlatılmalıdır. Bina girişlerinde çiçeklik, tabela, çöp kutusu vb engel oluşturmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Bina giriş kapısında büyük cam yüzeyler var ise renkli bant olmalı. Girişte banko varsa en az bir adedi veya bir bölümü, en az 90 cm uzunluğunda, alt kotu yerden en az 75 cm, üst kotu yerden en fazla 86 cm yükseklikte ve en az 49 cm derinlikte diz boşluğuna sahip olmalıdır. Kapı yanında bilgilendirici ve uyarıcı işaretler olmalıdır. İşaretler görme engelliler için Braille yazılı ve Latin harfler piramit kabartmalı olmalıdır.

26 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BİNA GİRİŞLERİ GİRİŞ KAPILARI

27 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BİNA GİRİŞLERİ GİRİŞTE BANKO

28 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-RAMPALAR Kot farkı 0.6 cm den az ise engellilerin geçişine engel teşkil etmez. Kot farkı cm arasında ise bu aralıktaki kot farklılıkları en faza 1/2 eğim ile planlanmalıdır. Kot farkı 1.3 cm den fazla ise rampa yapılması gerekmektedir.

29 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-RAMPALAR

30 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-RAMPALAR Rampanın yüzeyi düz, sabit, dayanıklı ve ıslak-kuru halde kaymayan malzeme ile kaplanması gerekmektedir. Rampanın genişliği minimum 100 cm olmalıdır. Rampanın başlangıcında, bitişinde ve sahanlıklarda 150x150 cm manevra alanı bulunmalıdır.

31 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-RAMPALAR Rampanın boşluk olan tarafında trabzan bulunmalıdır. Zemin kaplaması üzerinden 90 cm yükseklikte küpeşte bulunmalı, ayrıca engelliler ve çocuklar için 70 cm yükseklikte ikinci bir küpeşte bulunmalıdır.

32 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-MERDİVENLER

33 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-KAPILAR Kapıların temiz genişliği en az 90 cm, Kapı kollarının zeminden yüksekliği cm arasında olmalıdır. Kapı kolları topuz vb şekilde el ile kavrama gerektirmeyecek nitelikte, Kapılar fazla kuvvet gerektirmeden kolay açılabilmelidir. Kapıların girişinde fazla eşik ve kot farkı olmamalıdır.

34 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-PENCERELER Görme engellilerin cama çarpmasını önlemek için pencerelerde 15 cm-20 cm parapet(denizlik) bulunmalıdır. Pencere altı parapetin kenarları ve köşeleri çarpma durumunda zarar vermeyecek şekilde yuvarlatılmalıdır. Pencereler fazla kuvvet gerektirmeden kolay açılabilmelidir. Pencere kollarının yerden yüksekliği 90 cm-110 cm arasında olmalıdır. Yere kadar olan pencerelerin önünde 90 cm yüksekliğe kadar koruyucu barlar bulunmalıdır. Pencere camları kırılmaz özellikte olmalıdır.

35 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-PENCERELER

36 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-TUVALETLER

37 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-TUVALETLER

38 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BİNA İÇİ YATAY DOLAŞIM Tüm dolaşım alanları boyunca engellerden (çöp kutusu, su sebili, çay kahve makinesi vb.) arındırılmış en az 110 cm geçiş genişliği olmalıdır. Baş seviyesi üzerinde bulunan yönlendirme ve bilgilendirme işaret ve tabelaları dahil tüm engeller en az 220 cm yükseklikte olmalıdır.

39 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-BİNA İÇİ DİKEY DOLAŞIM Asansörlere girişten engelsiz ve kısa mesafede ulaşım sağlanmalı. Asansör kapıları duvara zıt renkte olmalı kabin içi ve önü yeterli derece aydınlatılmış olmalı. Sensörlü ve otomatik kapı olmalı. Kapı genişliği en az 90cm olmalı. Kontrol düğmeleri cm en fazla 137 cm arasında olmalı. Kabartmalı ve braille alfabesi ile yazılmalı. Kabin içi net 120x150cm veya 95 cm x 140 cm olmalı. Sesli ve görsel acil durum uyarısı olmalı. 90 cm yükseklikte tutunma barı olmalı

40 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-HİSSEDİLEBİLİR YÜRÜME YÜZEYİ Kaldırımdan danışma bankosu/birimi olan en az bir bina giriş kapısına kadar hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretler bulunmalıdır. Bina içinde danışma bankosu/birimi olan bina giriş kapısından danışma birimine/bankoya kadar hissedilebilir yürüme yüzeyi olmalıdır. Hissedilebilir yüzeyin yüksekliği çevreleyen yüzeyden en fazla 5 mm yüksekliğinde olmalıdır. Klavuz izin genişliği 30 cm-60 cm arasında olmalıdır. Uyarıcı yüzeyin derinliği en az 60 cm olmalıdır. Klavuz izin her iki yanında en az 60 ar cm tabela, kolon vb dikey engellerin olmadığı ve en az 220 cm baş kurtarma mesafesi bulunan yürüme alanı olmalıdır.

41 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-HİSSEDİLEBİLİR YÜRÜME YÜZEYİ

42 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-YÖNLENDİRME, BİLGİLENDİRME VE İŞARETLENDİRMELER Duvara dik veya tavana monte edilmiş levhalar zeminden en az 220 cm yükseklikte olmalıdır. Engelli otoparkından erişilebilir bina girişlerine yönlendirme olması, Bina ana giriş kapısından sonra binadaki kullanımlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirme işaretleri bulunmalıdır. Tüm işaretler zemin yüzünden en az 120 cm, en fazla 160 cm yükseklikte olmalıdır. Ana giriş holünde görme engelliler için 120cm-160cm arasındaki yükseklikte Braille yazılı ve kabartmalı bilgilendirme panosu olmalıdır.

43 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-YÖNLENDİRME, BİLGİLENDİRME VE İŞARETLENDİRMELER Basit ve okunaklı, Kolay anlaşılabilir ve uzaktan görülebilir, Yeterli düzeyde aydınlatılmış, Görme ve işitme engellilerin ihtiyacına göre olmalı

44 İÇ MEKANLAR (BİNALAR)-YÖNLENDİRME, BİLGİLENDİRME VE İŞARETLENDİRMELER

45 ŞANLIURFA DA ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALARI

46 YAYA GEÇİTLERİ

47 YAYA GEÇİTLERİ

48 YAYA GEÇİTLERİ

49 OTOPARK

50 RAMPALAR

51 TUVALETLER

52 TUVALETLER

53 HİSSEDİLEBİLİR YÜZEY

54 BİLGİLENDİRME LEVHALARI

55 ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALARDA GENEL SORUNLAR Erişebilirliğin sadece rampa olarak algılanması Uygulamalarda görme engellilere yönelik uygulama eksikliği, Mevcut uygulamalarda TSE standardına uyulmaması veya kısmen uyulması, Kaldırımlarda hissedilebilir yüzey eksikliği, Trafik ışıklarında sesli sistemin olmaması (görme engelliler için) Yeterli düzeyde yönlendirme ve işaretlendirmeler olmaması,

56 TEŞEKKÜRLER

ERİŞİLEBİLİR ŞEHİR YÖNETMELİĞİ

ERİŞİLEBİLİR ŞEHİR YÖNETMELİĞİ Sayfa 1 / 185 Sayfa 2 / 185 ERİŞİLEBİLİR ŞEHİR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER AMAÇ MADDE 1 Bu yönetmeliğin amacı Büyük Şehir Belediyeleri ve diğer Belediyelerin sınırları içerisindeki, engelli

Detaylı

HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME

HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME www.erisilebiliristanbul.com 1 GİRİŞ Erişilebilirlik, şehirde yaşayan bütün bireylerin, şehrin sunduğu kamusal

Detaylı

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010 Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 Yayın Kurulu' nun 15.12.2009 tarih ve 62 sayılı kararı ve Başkanlık Makamının 16.12.2009

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 9111. Kasım 2011 ICS 11.180.01; 91.040.30

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 9111. Kasım 2011 ICS 11.180.01; 91.040.30 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 9111 Kasım 2011 ICS 11.180.01; 91.040.30 ÖZÜRLÜLER VE HAREKET KISITLILIĞI BULUNAN KİŞİLER İÇİN BİNALARDA ULAŞILABİLİRLİK GEREKLERİ The requirements of accessibility in

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK

MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK 1.GENEL HÜKÜMLER 1.1. Amaç Engelliler ve yaşlıların (güçsüzlerin) sağlıklı insanlar gibi zorlanmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri, fiziksel çevrenin

Detaylı

ENGEL-SİZ HAYATLAR PROJESİ. Talep Sahibi (Adı-Soyadı) : Melek Bozdoğan, Fikri Yılmaz,Nur Evrim Erol, Besi Oturan

ENGEL-SİZ HAYATLAR PROJESİ. Talep Sahibi (Adı-Soyadı) : Melek Bozdoğan, Fikri Yılmaz,Nur Evrim Erol, Besi Oturan Kısım 1: Projenin Tanımı ve Talebi ENGEL-SİZ HAYATLAR PROJESİ Talep Sahibi (Adı-Soyadı) : Melek Bozdoğan, Fikri Yılmaz,Nur Evrim Erol, Besi Oturan Talep Tarihi: 15 Mart 2010 Projenin Konusu ve Açıklaması:

Detaylı

ENGELSİZ TASARIM KILAVUZU

ENGELSİZ TASARIM KILAVUZU ENGELSİZ TASARIM KILAVUZU Çeviri ve Düzenleme Canan KOCA Şehir ve Bölge Plancısı DEV - Teknik Müdür 2010/İSTANBUL 1 ÖNSÖZ Dünya Engelliler Vakfı, Engelsiz Projelerinden biri olan Engelsiz Şehir Planlaması

Detaylı

PLAS ANTİ SLİP PLAS ANTİ SLİP İLE KAYGAN YÜZEYLERE SON. KAYGAN ZEMİNLER SAĞLIĞINIZ VE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN TEHLİKE TEŞKİL EDER.

PLAS ANTİ SLİP PLAS ANTİ SLİP İLE KAYGAN YÜZEYLERE SON. KAYGAN ZEMİNLER SAĞLIĞINIZ VE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN TEHLİKE TEŞKİL EDER. PLAS ANTİ SLİP PLAS ANTİ SLİP İLE KAYGAN YÜZEYLERE SON. KAYGAN ZEMİNLER SAĞLIĞINIZ VE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN TEHLİKE TEŞKİL EDER. PLAS ANTİ SLİP "YERLİ ÜRETİMDİR." Perpa Ticaret Merkezi B. Blok Kat:13 No:2442

Detaylı

TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANAN ENGELLİLERE YÖNELİK ISLAK MEKÂN DÜZENLEMELERİNDE FONKSİYONEL YAKLAŞIMLAR

TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANAN ENGELLİLERE YÖNELİK ISLAK MEKÂN DÜZENLEMELERİNDE FONKSİYONEL YAKLAŞIMLAR TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANAN ENGELLİLERE YÖNELİK ISLAK MEKÂN DÜZENLEMELERİNDE FONKSİYONEL YAKLAŞIMLAR Mustafa ALTINOK 1, Muhammet Mehmet KARS 2 1 Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya ve Dekorasyon

Detaylı

HASTANELERDE ve SAĞLIK MERKEZLERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK

HASTANELERDE ve SAĞLIK MERKEZLERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Yıl: 13 Sayı: 25 Bahar 2014 s. 113-133 HASTANELERDE ve SAĞLIK MERKEZLERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK Hale GEZER 1 Geliş: 19.12.2013 Kabul: 12.03.2014 ÖZET Hastaneler

Detaylı

TS9111,TS12559 VE TS ISO

TS9111,TS12559 VE TS ISO Biz Kimiz? RA-ME Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon Kimdir? Her Uzun Yolculuk, Büyük Deneyimlerle Başlar... 2011 yılında İzmir de kurulan firmamız Engelli Sektöründe ithal ve yerli ürün satışı ve imalatı

Detaylı

Amerikan Engelliler Yönetmeliği Bina ve. Engelliler, Kamu Mekanı ve Engelsiz Tasarım: Ankara Metrosu Ve Hrs İstasyonlarında Bir İnceleme

Amerikan Engelliler Yönetmeliği Bina ve. Engelliler, Kamu Mekanı ve Engelsiz Tasarım: Ankara Metrosu Ve Hrs İstasyonlarında Bir İnceleme Engelliler, Kamu Mekanı ve Engelsiz Tasarım: Ankara Metrosu Ve Hrs İstasyonlarında Bir İnceleme Hülagü KAPLAN*, Mustafa ÖZTÜRK** Bir önceki Engelliler, Kamu Mekanı ve Engelsiz Tasarım:Kamusal İç Mekanlarda

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ Haziran 2012 ANKARA 0 Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin

Detaylı

T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ

T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ 1. MALTEPE ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARI Maltepe ilçesi 400.000 den fazla nüfusu ile İstanbul un en büyük

Detaylı

BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI

BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI 2013 ENGELSİZ HAVAALANI PROJESİ 1 1- Havalimanına gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla

Detaylı

ORTOPEDİK VE GÖRME ENGELLİ BİREYLER İÇİN KONAKLAMA TESİSLERİNDE YAPILMASI GEREKEN DÜZENLEMELER*

ORTOPEDİK VE GÖRME ENGELLİ BİREYLER İÇİN KONAKLAMA TESİSLERİNDE YAPILMASI GEREKEN DÜZENLEMELER* ORTOPEDİK VE GÖRME ENGELLİ BİREYLER İÇİN KONAKLAMA TESİSLERİNDE YAPILMASI GEREKEN DÜZENLEMELER* Arş.Gör.Dr. Hande ŞAHİN** Doç.Dr. Sibel ERKAL*** ÖZET Günümüzde Dünya da çok sayıda engelli bulunmakta ve

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI Yayın No:48 Necatibey Cad. No: 49 Kızılay / ANKARA Tel: 0312 229 55 11 Pbx. Faks: 0312 229 55 85 www.ozida.gov.tr ISBN : 978-975-19-4433-7 Renk Ayrımı Repro

Detaylı

Marmaray. İstasyon Yapıları Tasarım Kriterleri. Nisan - 2011

Marmaray. İstasyon Yapıları Tasarım Kriterleri. Nisan - 2011 Marmaray İstasyon Yapıları Tasarım Kriterleri Nisan - 2011 MARMARAY Boğaz Geçişi Banliyö Demiryolu Hattı İSTASYONLAR MARMARAY İstasyonlar Tren Aralıkları Pik saatte tek yönde 75 000 yolcu 2 dakika ile

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YATIRIMLAR VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YATIRIMLAR VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YATIRIMLAR VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI EĞİTİM YAPILARI MİMARİ PROJE HAZIRLANMASI GENEL İLKELERİ YATIRIMLAR VE TESİSLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖNSÖZ Millî Eğitim Temel Kanununun

Detaylı

RAYLI SĠSTEM PROJELERĠNDE ÖZÜRLÜ UYGULAMALARI

RAYLI SĠSTEM PROJELERĠNDE ÖZÜRLÜ UYGULAMALARI RAYLI SĠSTEM PROJELERĠNDE ÖZÜRLÜ UYGULAMALARI AĞUSTOS 2011 Giriş : Raylı Sistem Müdürlüğü, yaptığı metro projelerinde ulusal ve uluslararası mevzuatlar, standartlar doğrultusunda özürlü vatandaşlara hizmet

Detaylı

BEYAZ BASTON. Dünyaya Açılan Kapınız. www.aktifgor.org.tr beyazbaston_06@hotmail.com beyazbastondergisi@gmail.com BEYAZ BASTON

BEYAZ BASTON. Dünyaya Açılan Kapınız. www.aktifgor.org.tr beyazbaston_06@hotmail.com beyazbastondergisi@gmail.com BEYAZ BASTON BEYAZ BASTON Dünyaya Açılan Kapınız www.aktifgor.org.tr beyazbaston_06@hotmail.com beyazbastondergisi@gmail.com BEYAZ BASTON 1 İÇİNDEKİLER GÖRME ENGELLİLER NAVİGASYON CİHAZINA AĞUSTOS AYINDA KAVUŞACAKLAR

Detaylı

VAN İL MERKEZİNDEKİ KAMU BİNALARINDA, ÖZÜRLÜ İNSANLAR İÇİN VAR OLAN MİMARİ DÜZENLEMELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

VAN İL MERKEZİNDEKİ KAMU BİNALARINDA, ÖZÜRLÜ İNSANLAR İÇİN VAR OLAN MİMARİ DÜZENLEMELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ VAN İL MERKEZİNDEKİ KAMU BİNALARINDA, ÖZÜRLÜ İNSANLAR İÇİN VAR OLAN MİMARİ DÜZENLEMELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Sağlık Memuru Hakan ORAKCI HALK SAĞLIĞI

Detaylı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAZİRAN, 2012 ANKARA BU DOKÜMAN İLE BİSİKLET YOLU PROJELERİNİN HAZIRLIK VE İŞLETİM AŞAMALARINDA PROJE HAZIRLAYICILARA YARDIMCI OLABİLECEK

Detaylı

BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam ve Hukuki Dayanak AMAÇ

BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam ve Hukuki Dayanak AMAÇ ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNİN 18.07.2008 TARİH ve 111 SAYILI, DEĞİŞİK 12.09.2012 TARİH VE 59 SAYILI KARARI İLE KABUL EDİLEN KENT ESTETİĞİ VE İLAN, REKLAM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve

Detaylı

www.aractiponay.net (2001/85/AT) Birinci Bölüm: Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak Ve Tanımlar

www.aractiponay.net (2001/85/AT) Birinci Bölüm: Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak Ve Tanımlar Sürücü Koltuğuna İlave Olarak Sekizden Fazla Koltuğu Bulunan Ve Yolcu Taşımak Amacıyla Kullanılan Araçların Özel Hükümleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (2001/85/AT) Birinci Bölüm: Amaç, Kapsam, Hukuki

Detaylı

ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU

ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU Haziran 2015 www.embarqturkiye.org Raporu Hazırlayanlar: Celal Tolga İmamoğlu, Proje Yöneticisi, Ulaştırma Yüksek Mühendisi Merve Akı, Yüksek

Detaylı

Engelsiz Şehir Kavramı Açısından Malatya

Engelsiz Şehir Kavramı Açısından Malatya YÖNETİM VE EKONOMİ Yıl:2015 Cilt:22 Sayı:1 Celal Bayar Üniversitesi İ.İ.B.F. MANİSA Engelsiz Şehir Kavramı Açısından Malatya Yrd. Doç. Dr. Gülizar ÇAKIR SÜMER İnönü Üniversitesi, İ.İ.B.F., Siyaset Bilimi

Detaylı

Eşit yaşam hakkı, herkes için erişilebilir alanlar oluşturmaktır. www.medlis.com.tr

Eşit yaşam hakkı, herkes için erişilebilir alanlar oluşturmaktır. www.medlis.com.tr Eşit yaşam hakkı, herkes için erişilebilir alanlar oluşturmaktır. Ortopedik Engelli Erişim Uygulamaları Görme ve İşitme Engelli Erişim Uygulamaları 1. Bina Erişim Çözümleri 1. Hissedilebilir Yüzey Uygulamaları

Detaylı

Plan ve Bütçe Komisyonunun 25/09/2014 tarih ve bila sayılı raporu okundu. Yapılan müzakere sonunda;

Plan ve Bütçe Komisyonunun 25/09/2014 tarih ve bila sayılı raporu okundu. Yapılan müzakere sonunda; Karar No :162 Karar Tarihi :14/10/2014 KONUSU: MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLAN VE REKLAM YÖNETMELİĞİ Plan ve Bütçe Komisyonunun 25/09/2014 tarih ve bila sayılı raporu okundu. Yapılan müzakere sonunda;

Detaylı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi nin 16.05.2008 tarihli kararı ile İlan ve Reklam Yönetmeliği aşağıdaki gibi değişmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi nin 16.05.2008 tarihli kararı ile İlan ve Reklam Yönetmeliği aşağıdaki gibi değişmiştir. İlan Reklam Yönetmeliği İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi nin 16.05.2008 tarihli kararı ile İlan ve Reklam Yönetmeliği aşağıdaki gibi değişmiştir. Amaç, Kapsam ve Hukuki Dayanak Amaç İZMİR BÜYÜKŞEHİR

Detaylı