MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ"

Transkript

1 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

2

3 CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 2015

4

5

6

7

8

9 Sandık Çevresi Sorumluları, sadece seçim döneminde değil yılın 365 günü sorumlu oldukları sandık çevresinde çalışan üyelerimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi nin her konudaki politikalarının en yalın biçimde seçmenlere ulaştırılmasında, onların özverili çalışmalarının payı büyük olacaktır. Mahalle/ Köy Temsilcileri ile birlikte Sandık Çevresi Sorumlularının seçmenle kuracakları doğru ve etkin iletişim, seçim günü sandıkta elde edeceğimiz başarının da anahtarıdır. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

10

11 İÇİNDEKİLER Sandık Çevresi Örgütlenmesinin Kapsamı...11 Mahalle/Köy Temsilcilerinin ve Sandık Çevresi Sorumlularının Belirlenmesi...12 Mahalle/Köy Temsilcilerinin ve Sandık Çevresi Sorumlularının Eğitimi...13 Mahalle/Köy Temsilcileri Nasıl Çalışır?...14 Sandık Çevresi Sorumluları Nasıl Çalışır?...14 I. Ön Hazırlık...15 II. Ev Ziyaretleri Birinci Ev Ziyareti İkinci ve Daha Sonraki Ev Ziyaretleri...19 Ev Ziyaretleri Görüşme Formu...21 Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu...22 III. Seçim Gününe Hazırlık Kesinleşen Listelerin Kontrolü Sandık Kurulu Üyesi ve Müşahit (Gözlemci) Belirleme...23 Ev Ziyaretlerinde Uyulması Gereken İletişim Kuralları...24 Ev Ziyaretlerinde Engellilerle İletişimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar...30

12

13 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 11 SANDIK ÇEVRESİ ÖRGÜTLENMESİ ÇALIŞMASININ KAPSAMI S andık çevresi, Parti örgütümüzde yeni bir örgütlenme modeli için seçtiğimiz bir alandır. Seçimlerde oy kullanılan her sandık çevresi bir örgütlenme birimidir. İlçe örgütlerimizde, örgütlenme çalışmaları, seçimlerde oy kullanılacak sandıklara göre belirlenen alanlarda yürütülecektir. İlçe Başkanlıklarının koordinatörlüğünde Mahalle/Köy Temsilcileri tarafından her sandık çevresi için, en az iki kişiden oluşan bir görevlendirme yapılması ve olanaklıysa, bu iki üyenin kadın ve erkek olarak belirlenmesi gereklidir. Görevlendirilen parti üyeleri, seçimlere kadar geçecek sürede, o sandık çevresinde yapılacak çalışmalardan sorumlu olacaktır.

14 12 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİNİN VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARININ BELİRLENMESİ Mahalle ve Köy Temsilcileri, İlçe Başkanlıkları tarafından görevlendirilir. Yapılan görevlendirme sonrasında, Mahalle/Köy Temsilcisine, sandik.chp.org.tr internet adresine giriş yapabilecekleri ve kendi sorumluluk alanındaki sandıkların bilgilerini görebilecekleri bir kullanıcı adı ve şifre verilir. Mahalle/Köy Temsilcileri, ilçe yönetimi ile birlikte, bulundukları mahalle/ köy sınırları içerisinde kendilerine bağlı çalışacak Sandık Çevresi Sorumlularını belirler. Yapılan görevlendirmeler, Sandık Çevresi Sorumlularına cep telefonundan kısa mesaj SMS- ile bildirilir. Görevlendirmenin geçerli sayılması için, Sandık Çevresi Sorumlularının cep telefonlarından, CHP EVET yazarak 3172 ye göndermesi esastır. Görevi kabul etmeyen veya görevden ayrılmak isteyen Sandık Çevresi Sorumluları 3172 ye CHP HAYIR yazıp yollamalıdır. Görevi kabul eden üyelere, ev ziyaretlerinde kullanacakları Sandık Çevresi Sorumlusu Kartı gönderilir. Ayrıca, scs.chp.org.tr adresine girerek kendi sorumluluk alanındaki sandığın bilgilerini görebilecekleri bir şifre verilir.

15 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 13 Mahalle/Köy Temsilcisi, Sandık Çevresi Sorumlusu görevini kabul etmeyen üyelerin yerine, yeni görevlendirme yapar. Sandık Çevresi Sorumluları ile iletişimin temel aracı cep telefonudur. Sandık Çevresi Sorumlularının veya kendilerine ulaşılabilecek bir yakınlarının cep telefonu numarasının İlçe Başkanlığı tarafından CHP İntranetine girilmesi zorunludur. Cep telefonu numarasının değişmesi durumunda bilgiler sistemde güncellenmelidir. Sandık Çevresi Sorumlularına duyurular ve görevleriyle ilgili bilgilendirmeler cep telefonu aracılığı ile yapılacaktır. Genel Başkan veya görevlendireceği yöneticiler, zaman zaman Sandık Çevresi Sorumlularını bu numaralardan arayarak; sandıkta yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alacaktır. MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİNİN VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARININ EĞİTİMİ Mahalle/Köy Temsilcileri ve Sandık Çevresi Sorumlularının eğitimine ilişkin içerik, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanır. İl/ilçe yönetimleri; Mahalle/Köy Temsilcileri ile Sandık Çevresi Sorumlularını, yapılacak eğitim çalışmalarına katılmaları hakkında bilgilendirir. İl Eğitim Sekreterliğinin koordinatörlüğünde, İlçe Eğitim Sekreterliği tarafından eğitim tarihleri belirlenir ve

16 14 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Mahalle/Köy Temsilcileri ile Sandık Çevresi Sorumlularının eğitime katılımı sağlanır. İl-İlçe Yönetimleri, İl-İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimleri de bu eğitime katılırlar. Bu kitapçık, eğitimlerde eğitim materyali olarak kullanılır. MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ NASIL ÇALIŞIR? Mahalle/Köy Temsilcileri İlçe Başkanlıklarına bağlı olarak çalışır. Mahalle/Köy Temsilcileri İlçe Başkanlıklarının koordinatörlüğünde kendi sorumluluk bölgelerindeki her sandık için Sandık Çevresi Sorumlularını belirler. Mahalle/Köy Temsilcileri, İl/İlçe Eğitim Sekreterliği tarafından düzenlenecek eğitime katılır. Bu eğitim programında bu kitapçıkta anlatılan konular işlenir. Mahalle/Köy Temsilcileri, Sandık Çevresi Sorumlularının yaptıkları çalışmaları programlar, koordine eder ve izler. Sandık Çevresi Sorumluları tarafından hazırlanan Sandık Çevresi Sorumlusu Raporlarını toplar, bu raporlar doğrultusunda sorumluluk bölgesindeki seçmen eğilimlerini ve seçmenlerin temel sorunlarını İlçe Başkanlıklarına iletir. Seçim günü yetki alanı içindeki mahalle ve köyde sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerin (gözlemcilerin) organizasyonunu ve çalışmasını takip eder. SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI NASIL ÇALIŞIR? Sandık Çevresi Sorumluları, sandık çevresi örgütlenme çalışması ile ilgili eğitim programına katılır. Bu eğitim programında, bu kitapçıkta anlatılan konular işlenir. Sandık Çevresi Sorumluları, kendi seçim çevrelerinde Mahalle/Köy Temsilcileri ve İlçe Başkanlıklarına bilgi vererek çalışır. Bu çalışma, Ön Hazırlık, Ev Ziyaretleri ve Seçim Gününe Hazırlık olmak üzere üç temel aşamayı kapsar.

17 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ ÖN HAZIRLIK a. Sandık Çevresi Sorumlusunun çalışmaları sırasında yararlanacağı çok önemli bilgiler scs.chp.org.tr adresinde yer almaktadır. b. Sandık Çevresi Sorumlusu scs.chp.org.tr adresine girer. Açılan ekranda, kendisine verilen şifreyi kullanarak girişini yapar ve kendi sandığı ile ilgili bilgilere ulaşır. Ulaşacağı bilgiler, temel başlıklar halinde aşağıda sıralanmıştır: i. Sandık Çevresi Sorumlusu Bilgisi ii. Eğitim Dokümanları iii. Genelgeler iv. Sandık Bilgi Kartı (O sandıktaki seçmenlerin kadın-erkek dağılımı, yaş dağılımı, önceki seçim sonuçları, sandık bölgesini gösterir harita vb.) v. Sandık Seçmen Listesi vi. İletişim Bilgileri (Mahalle/ Köy Temsilcisi, İlçe Başkanı, İlçe Bilişim Sorumlusu, CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi BİTEM) ÖNEMLİ: Mahalle/Köy Temsilcisi, kendi sorumluluk alanındaki sandıklara ait yukarıdaki bilgilere, sandik.chp.org.tr adresini kullanarak, kendisine verilen şifreyle ulaşır.

18 16 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ c. Sandık Çevresi Sorumlusu, scs.chp.org.tr adresinden, seçim çalışması boyunca kullanacağı sandık seçmen listesinin çıktısını alır. Bu listede sorumlu olunan sandıktaki seçmenlere ilişkin aşağıdaki bilgiler yer almaktadır: i. Ad-soyad, adres ve diğer kimlik bilgileri ( doğum tarihi, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu il vb.) ii. CHP üyeleri. iii. Engelli seçmenler. ÖNEMLİ: İnternet kullanıcısı olmayan Sandık Çevresi Sorumluları, kendi sandıklarına ait seçmen listesini basılı olarak edinmelidir. Bu liste, İlçe Başkanlıkları tarafından internet kullanıcı olmayan Sandık Çevresi Sorumlularına verilir. d. Sandık Çevresi Sorumlusu, önce kendi sandığındaki CHP üyelerini arar ve seçim çalışmalarına katkı vermek isteyen üyeleri tespit eder. e. Çalışmalara katılmayı kabul eden üyelerle bir toplantı yapar. f. Bu toplantıda ev ziyaretleri için, üye sayısının elverdiği ölçüde 2 3 kişilik ekipler oluşturulur. Ekip üyelerinin iletişim bilgileri paylaşılır. ÖNEMLİ: Bu ekiplerin içinde kadın üyelerimizin olmasına özellikle dikkat edilir.

19 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 17 g. Sandık çevresinde yeterli sayıda üye bulunmuyorsa, bu çalışma gönüllülerle yapılır. h. Seçmen listesindeki adresler kurulan ekipler arasında uygun biçimde paylaştırılır. i. Çalışmanın başlangıcından seçim tarihine kadar, sandık çevresinde en az üç kez ev ziyaretini kapsayan bir çalışma planlanır. j. Bu paylaşıma ve çalışma planına göre ilk ev ziyaretleri gerçekleştirilir. 2. EV ZİYARETLERİ 2.1 BİRİNCİ EV ZİYARETİ a. İlk ev ziyaretinin amacı Sandık Çevresi Sorumluları ve üyelerimizin seçmenle tanışmalarıdır. b. Bu ziyarette, seçmenin sandıktaki eğilimini gözlemleyebilmek ve seçmeni aşağıdaki gibi üç kategoride değerlendirmek önemlidir: i. Partimize oy verecek seçmenler. ii. Partimize oy verebilecek kararsız seçmenler. iii. Partimize oy vermeyi düşünmeyen seçmenler.

20 18 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ c. İlk ziyarette esas olan seçmenin sorunlarını sabırla dinleyebilmek ve ziyaret sonrasında bu sorunları not etmektir. d. Bunun yanında özel durumu olan seçmenleri tespit etmek de ziyaret sonrasında ve seçim gününde gerekli dayanışma için - önemlidir. (Bakıma muhtaç engellisi, hastası, yaşlısı olan; sosyal yardıma ihtiyacı olan vb.) e. Bu ziyaret sırasında; i. Adreslerin doğru olup olmadığı (bina, arsa, boş konut, iş yeri, kamusal alan, yıkıntı vb.), ii. Seçmen sayısı ile konutta yaşayan sayısının uyumlu olup olmadığı, iii. Varsa sanal/gerçek olmayan seçmen ya da yığma seçmenler, aşağıdaki Ev Ziyaretleri Görüşme Formu na işlenmek üzere saptanır. f. İletişime kapalı ya da görüşmeyi kabul etmeyen evlerde, ziyaret ve soru yöneltme konusunda ısrarcı olunmaz. O hanedeki seçmenlerle ilgili izlenimler, daha sonra görüşme formunda belirtilir.

21 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 19 g. Ev ziyareti bittikten ve ev dışına çıkıldıktan sonra alınan bilgiler ev ziyaretini gerçekleştiren ekip tarafından aşağıdaki Ev Ziyaretleri Görüşme Formu na kısaca yazılır. h. İlk ev ziyaretleri tamamlandığında, Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından ev ziyaretlerini gerçekleştiren ekiplerle bir değerlendirme toplantısı yapılır. Bu toplantıda sandıktaki seçmenler eğilimlerine göre (Bize oy verecekler, kararsızlar ve bize oy vermeyecekler) gruplandırılır. i. Yapılan değerlendirme sonunda Sandık Çevresi Sorumlusu, Mahalle/Köy Temsilcisine vermek üzere aşağıda bulunan Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu nu doldurur. j. Seçimlerde partimize oy verme konusunda kararsız olan seçmenlerle ilgili yapılması gereken çalışmalar, kapsamlı ve özel olarak yeniden değerlendirilir. Bu dönemde yapılacak çalışmaların merkezine bu grup alınır. Bu özel grupla ilgili olarak yeni bir çalışma planı yapılır. k. Seçimlerde partimize oy verecek seçmenlerle ilgili yapılacak çalışmalar da belirlenir. Bu gruba yönelik olarak yeni bir ev ziyaret planı yapılır. 2.2 İKİNCİ VE DAHA SONRAKİ EV ZİYARETLERİ a. İkinci ve daha sonraki ev ziyaretleri sırasında daha rahat iletişim kurabilmek için aynı ekiplerin aynı evlere gitmeleri önemlidir. b. Bu ziyaretler yapılırken partimize oy verecek seçmenler ihmal edilmemelidir. c. Bununla birlikte çalışmanın odak noktası kararsız olarak belirlenen seçmenler olmalıdır. d. Bu gruba yönelik ziyaretler için, özel, yaratıcı yöntemler düşünülür. Sorunları olan seçmenlerle ilgili, sorunlarının çözümüne yönelik, dayanışma ve yakınlaşma amacıyla sosyal projeler yapılır.

22 20 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ e. Bu süre içinde sandık çevresinde gerçekleşen doğum, ölüm, cenaze, hastalık, düğün, mezuniyet, açılış, kutlama, bayram, askere gitme vb durum ve olaylarda, sandık çevresindeki seçmenlerle bir araya gelinir. Bu birlikteliklerde, örf, adet ve geleneklere uyulur. f. Partimizin broşürleri seçmenlere verilir. Broşürler dağıtılırken, seçmenlerin ilgi alanları dikkate alınmalı ve önceki ziyaretlerde tespit edilen sorunlarına odaklanan broşürler tercih edilmelidir. g. Ayrıca, varsa ilk defa oy kullanacak seçmenlere hitaben yazılan bir mektup verilir. ÖNEMLİ: İkinci ev ziyaretlerinden seçim gününe kadar olan süreçte, en az üç ziyareti tamamlamak kaydıyla, mümkün olduğunca çok sayıda ev ziyareti yapılır. ÖNEMLİ: Her ev ziyaretinden sonra, ev ziyaretini gerçekleştiren ekip tarafından Ev Ziyaretleri Görüşme Formu doldurulur. Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından ev ziyaretlerini gerçekleştiren ekiplerle bir değerlendirme toplantısı yapılır. Yapılan değerlendirme sonunda Sandık Çevresi Sorumlusu, Mahalle/Köy Temsilcisine vermek üzere Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu nu doldurur.

23 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 21 İl: Mahalle: EV ZİYARETLERİ GÖRÜŞME FORMU Tarih: İlçe: Sokak: Kapı Numarası: Konutta yaşayanların sayısı: Seçmen sayısı: Seçmenin sandık eğilimi CHP ye oy verecek Kararsız CHP ye oy vermeyecek Sorunlu Adresler Adreslerin yanlışlığı, gerçek olmayan ya da yığma seçmenlerle ilgili tespit: 1. Seçmenin Özellikleri ve Paylaştığı Sorunlar

24 22 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu (Mahalle/Köy Temsilcisine İletilecek) Tarih: İl: Mahalle: İlçe: Sandık Numarası: Toplam seçmen sayısı CHP ye oy verecek seçmen sayısı Kararsız seçmen sayısı CHP ye oy vermeyecek seçmen sayısı 1. Sandıkta öne çıkan temel sorunlar

25 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ SEÇİM GÜNÜNE HAZIRLIK 3.1 KESİNLEŞEN LİSTELERİN KONTROLÜ a. Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından, seçmen listeleri askıya çıktığında, iki haftalık askı süresi içinde muhtarlığa gidilerek listeler dikkatlice incelenir. b. Bu inceleme sırasında, ev ziyareti programlarında sorunlu olarak tespit edilen adresler kontrol edilir. c. Askıya çıkarılan listede olan, ancak adreste bulunmayan seçmenler, İlçe Seçim Kuruluna yapılacak itiraz için İlçe Başkanlığına bildirilir. d. Oturduğu adreste seçmen listesine yazılmamış olan seçmenler ise, listeye itiraz etmeleri için uyarılır. e. Askıya çıkarılmış seçmen listeleri temel alınarak bir ev ziyareti daha gerçekleştirilir ve yukardaki inceleme askıya çıkmış listelerle yapılır. 3.2 SANDIK KURULU ÜYESİ VE MÜŞAHİT (GÖZLEMCİ) BELİRLEME a. Sandık Çevresi Sorumlusu, sorumlu olduğu sandıkta sandık kurulu üyesi veya müşahit (gözlemci) olarak görev yapar. b. Kendisinin dışında seçim gününde sandık kurulu üyesi ve müşahit olarak görev yapabilecek üye/gönüllü önerilerini, Mahalle/Köy Temsilcisiyle paylaşır.

26 24 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ EV ZİYARETLERİNDE UYULMASI GEREKEN İLETİŞİM KURALLARI Ziyaret öncesinde: Ziyaretlerinizi, sizin için uygun zaman ve koşullarda değil; onlar için en uygun zaman ve koşullarda yapmaya çalışın. Ziyaret edeceğiniz evlerde yaşayan kişilerin zamanının iletişime elverişli olup olmadığını özenle araştırın. İnsanlarla iletişim kurmak için onların sıkıntılı, mutsuz, üzüntülü olduğu veya başka konulara yoğunlaştığı zamanları seçmeyin. İletişimde başarının yolu, iletişim kurulan kişiyi, düşüncelerini, ne istediğini ve nelerden hoşlandığını anlamaktan geçer. Bu nedenle iletişim kurmak istediğiniz kişiyi tanımak için biraz zaman ayırın. Olanaklı olduğu ölçüde, kadın ve erkeklerden oluşan ziyaretçi grupları birlikte çalışmalıdır. Ziyaret öncesinde öncelikle, heyecanı yatıştırmak ve kontrol etmek gereklidir. Aşırı heyecan ve stres, doğru davranmayı engeller. Kesin yargılardan ve olumsuz önyargılardan arınmış olarak ziyarete başlamak gerekir. Partimiz tarafından verilen tanıtım kartı görünür bir şekilde taşınmalıdır. Dış giyim abartısız, temiz, düzgün ve özenli olmalıdır.

27 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 25 Ziyaret sırasında: Kendimizi kapıyı açan kişinin yerine koyarak, o anda ne hissettiğini anlamaya çalışarak davranılmalıdır. Kadın ve erkeklerin farklı tepkiler verebileceğini bilerek konuşmaya başlamak gerekir. Konuşmaya, uygun tarzda bir selam verdikten sonra ( Merhaba, İyi günler, Selamünaleyküm, Günaydın vb), tanıtımla başlamak gereklidir: Ben CHP Sandık Sorumlusuyum Sıcak, nazik ve etkileyici bir giriş yapmaya özen gösterilmelidir. Eve girmek için davet beklenmeli, içeri girmek gerektiğinde evdeki yaşam biçimine ve alışkanlıklara uygun davranmaya özen gösterilmelidir. (Örneğin, evlere ayakkabı ile girmenin, ya da galoş giyerek girmenin hoş karşılanmayacağı bilinmelidir.) Ziyaret sırasında, Partimizin politikalarına ilişkin sorularla karşılaşıldığında, Genel Başkanımızın söylemleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Grubunda yaptığı konuşmalar, değişik zamanlarda yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Adaylarımıza yönelik sorular, açıklanan projelere vurgu yapılarak ve adaylarımızı tanıtma amacıyla yanıtlanmalıdır. Etkili bir iletişim için, görüşme süresince aşağıdaki konuların anımsanması yararlı olacaktır: El sıkışırken canlı, alçakgönüllü ve kavrayıcı olun, gülümseyin. Tanışma sırasında ve konuşurken, karşınızdaki kimsenin gözlerinin içine bakın. İnsanları etkilemenin en önemli yolu onlara adları ile hitap etmektir. Bu nedenle ziyaret ettiğiniz kişinin adını aklınızda tutun.

28 26 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ İlk kez tanıştığınız kimselere yakınlık tanımlayan ifadeler yerine,... Hanım,... Bey diye hitap etmek daha uygundur. İletişimin başarısı öncelikle düşüncelerin ve soruların iyi ifade edilmesine bağlıdır. Bu nedenle, açık ve net ifadeler kullanmak gereklidir. Karşıdaki kişiyi dinlemenin iletişimin en temel kuralı olduğu unutulmamalıdır. Karşıdaki kişinin güvenini kazanmak ve söylediklerinize inanmasını sağlamak için abartılı ifadelerden ve süslü söylemlerden kaçınmak gereklidir. İnsanlar birbirlerinin neyi söylediğinden çok, nasıl söylediğine dikkat eder. İnsanlar birisini dinleyip dinlememeye, çoğu kez

29 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 27 sözlerini söyleyiş tarzına bakarak karar verir. Bu nedenle sözlü iletişimde, beden dili ve ses tonu büyük önem taşır. Yapılan araştırmalar iletişimde beden dilinin etkisinin yüzde 55, ses tonunun etkisinin yüzde 35 ve sözlerin etkisinin yüzde 10 olduğunu göstermektedir. Başarılı bir iletişim kurabilmek için; Etkileyici bir ses tonu kullanın; sempatik olun; gülümseyin, Beden dilinizi iyi kullanın, karşınızdaki kimse üzerinde olumlu bir izlenim bırakın; onun size güven ve ilgi duymasını sağlayın. Başkalarının düşüncelerini yargılamayın, yanlış düşündüğünü söylemeyin. Hiç kimse başkasından öğüt almaktan hoşlanmaz. Bu nedenle, başkalarıyla öğüt verir gibi konuşmayın. Başkalarına kendi düşüncelerinizi kabul ettirmeye çalışmayın; onların da görüşlerini saygı duyduğunuzu belirtin ya da hissettirin. Karar verirken, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyun. Ben de onun koşullarında olsaydım ne yapardım? diye düşünün. Nasıl düşündüğünü kavramak, karşınızdaki kimselerle işbirliği yapabilmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle başkalarının düşünce biçimini kavramaya çalışın. Tartışmaktan kaçının. Tartışma sırasında her iki taraf da kendi düşüncelerine daha sıkı sarılır. Anlaşmazlıkları, düşünce ayrılıklarını uzlaşma yoluyla gidermeye; görüşlerinizi başkalarına, onları ikna ederek ve düşüncelerine saygı göstererek kabul ettirmeye çalışın.

30 28 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Bir kimseyi kendi yanınıza çekmek istiyorsanız: Ona ılımlı tavırlarla yaklaşıp, dost olduğunuzu gösterin, Söze dost dili ile başlayın. Söze tartışmalı konulardan girmeyin. Anlaştığınız, birleştiğiniz noktalar üzerinde durarak, bunları pekiştirin. Aynı amaç için çalıştığınızı belirtin; aranızdaki ayrılığın sadece bir görüş ayrılığı olduğunu göstermeye çalışın ve karşınızdakinin evet demesini bekleyin. Asla hayır diye söze başlamayın. İletişim ortamını oluşturduktan sonra size göre neyin, nasıl olması gerektiğini ılımlı sözlerle ve dostça bir tavırla açıklayın; karşınızdakini bu doğrultuda ikna etmek için çaba gösterin. Karşınızdaki kişiyi tanımak için en iyi yöntem, ona sorular sormak ve yanıtlarını çok iyi dinlemektir. İnsanlar, dinlemekten çok hoşlanmazlar ve sürekli olarak konuşmak eğilimindedirler. Doğru olan, iletişim kurduğunuz kişileri dinlemek ve anlamaktır.

31 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 29 Birisini dinlerken de kendinizi onun yerine koyun. Siz konuşurken insanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de öyle davranın. İletişim kurduğunuz kişiyi duymakla yetinmeyin, gerçekten dinleyin. Gerçekten dinlemek, karşıdakinin sözlerini ve duygularını anlamak, sorunlarını paylaşmak demektir. Dinlediğinizi başınızı sallamak, göz teması kurmak gibi belirtilerle karşınızdakine gösterin; sözünü kesmeyin; kendisini rahatça anlatabilmesine olanak verin. Anlatılanları anlamaya ve iletilen duyguları paylaşmaya çalışın. Ziyaret ettiğiniz evden ayrılırken: Sorduğunuz sorulara tam olarak yanıt almasanız bile, karşınızdaki kişiye içtenlikle size zaman ayırdığı için teşekkür edin. Size yakınlık gösterilmesi durumunda, daha sonra görüşme umudunuzu ifade edin. Ziyareti, uygun veda ifadelerini kullanarak (Allahaısmarladık, Allah a emanet olun, hoşça kalın, hayırlı günler, iyi günler vb.) sonlandırın.

32 30 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ EV ZİYARETLERİNDE ENGELLİLERLE İLETİŞİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR Ziyaret edilen ev sahibi veya yakını engelli olabilir. Öncelikle unutulmamalıdır ki, karşınızdaki bir bireydir. Diğer kişiler gibi saygılı davranılmasını bekler. Canım, Pek de gençmiş, Çok acıdım gibi kelime ve cümleler asla kullanılmamalıdır. Ebeveynlerine Siz diye hitap ederken yetişkin bir engelliye Canım denilmemelidir. Engellisi olan ev sahiplerine acıyıcı ifadeler kullanılmamalıdır. Engelli için yapılabilecek bir şey veya bir talebi olup olmadığı sorulabilir. Engellilerle hiçbir zaman Biz de engelli adayıyız. ya da Biz de bir gün engelli olabiliriz. gibi cümlelerle empati kurmaya çalışılmamalıdır. Çünkü bu tür sözler engelli bireyi incitebilmektedir. Ziyaret sırasında partimizin engellilere yönelik çalışmalarını anlatan yayınlardan bulundurulması ve ziyaret edilen eve bırakılması yararlı olacaktır. Engelliler Üst Kurulumuzun hazırladığı yayınları okuyarak, partimizin engelliliğe bakış açısının, politikalarının ve çalışmalarının öğrenilmesi çok önemlidir. Engellilerin insanlık onuru ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmelidir. Engellilere ayrımcılık yapılmamalıdır. Engelli çocukların gelişim kapasitesine ve kendi kimliklerini koruyabilmek haklarına saygı duyulmalıdır.

33

34 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Başvuru Kitabı

İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Başvuru Kitabı İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Başvuru Kitabı Bu kitap Hollanda Helsinki Komitesi tarafından desteklenen İnsan Hakları Örgütlerinin Yerel Şubelerini Güçlendirme projesinin bir parçası olarak

Detaylı

VELİ ÖĞRENCİ EL KİTABI

VELİ ÖĞRENCİ EL KİTABI VELİ ÖĞRENCİ EL KİTABI 24 GATEM HAYATA HAZIRLAR GEBZE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler, ÖĞRENCİ, VELİ EL KİTABI Yeni eğitim öğretim yılımız hepimize hayırlı olsun. İlimizin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı 14.04.2011 tarih ve 37 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile 2011

Detaylı

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜĞÜ (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ PROTOKOLVE GÖRGÜ KURALLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

2 İçindekiler Sayın Genel Başkan ın Katıldığı Programlar... 5 AR-GE; Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Faaliyet Raporu... 15 Bilgi ve İletişim Teknolojileri Faaliyet Raporu... 23 Dış İlişkiler ve Yurtdışı

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

ERGENLERİ BİLGİLENDİRME VE FARKINDALİK KAZANDIRMA EĞİTİM PROGRAMI

ERGENLERİ BİLGİLENDİRME VE FARKINDALİK KAZANDIRMA EĞİTİM PROGRAMI Ergenieri Biigiiendirrne ve Farkındaiık Kazandırma Eğitim Programı ERGENLERİ BİLGİLENDİRME VE FARKINDALİK KAZANDIRMA EĞİTİM PROGRAMI Bu eğitim programının amacı; Gençlere ergenlik döneminde yaşadıkları

Detaylı

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi *

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * * Eğitim fakültelerinde uygulanan Topluma Hizmet Uygulamaları Dersine ilişkin Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi tarafından uygun görülen Yönergenin eğitim

Detaylı

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜĞÜ (26 ŞUBAT 2012 TARİHLİ 16. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜĞÜ (26 ŞUBAT 2012 TARİHLİ 16. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜĞÜ (26 ŞUBAT 2012 TARİHLİ 16. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) İÇİNDEKİLER 1. Bölüm Kuruluş ve İlkeler 5 2. Bölüm Üyelik 13 3. Bölüm Örgüt ve Yönetim

Detaylı

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL DENEYİMİ ÖĞRETMEN ADAYININ ADI SOYADI FAKÜLTE NO BÖLÜMÜ / ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM YILI VE DÖNEMİ UYGULAMA OKULUNUN ADI UYGULAMA ÖĞRETMENİ : : : : : : UYGULAMA

Detaylı

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri...

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI 2015 2016 İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... 4 Misyon... 4 Felsefe... 4 İlkeler...

Detaylı

Ekler 1. Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi (2 Yıllık) İş Takvimi 2. Gönül Elçisi Başvuru Formu 3. Gönül Elçisi Aylık Faaliyet Raporu Formu

Ekler 1. Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi (2 Yıllık) İş Takvimi 2. Gönül Elçisi Başvuru Formu 3. Gönül Elçisi Aylık Faaliyet Raporu Formu İçindekiler Önsöz 1. Hoşgeldiniz 2. Neden Gönüllülük? 3. Gönüllülük a. Gönüllülük Nedir? b. Gönüllüler Neden Önemlidir? c. Neden Gönüllü Olunur? d. Neden Gönüllü Olunmaz? e. Gönüllü Ne Yapar? f. Gönüllü

Detaylı

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 İÇİNDEKİLER Index ÇOCUKLA EBEVEYNİN TEKNOLOJİ SAVAŞI 2 ERGENLİK DÖNEMİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA 4 ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞTİRİLMESİ 7 GELİŞİMSEL OLARAK ARKADAŞLIK

Detaylı

HİZMET STANDARTLARI UYGULAMASI DIŞ KOLAYLAŞTIRICI EĞİTİMİ EĞİTİM MODÜLÜ KATILIMCI KİTABI

HİZMET STANDARTLARI UYGULAMASI DIŞ KOLAYLAŞTIRICI EĞİTİMİ EĞİTİM MODÜLÜ KATILIMCI KİTABI Türkiye Üreme Sağlığı Programı HİZMET STANDARTLARI UYGULAMASI DIŞ KOLAYLAŞTIRICI EĞİTİMİ EĞİTİM MODÜLÜ KATILIMCI KİTABI T.C.Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Ankara,

Detaylı

Metodoloji. Katılımcı Eğitim Teknikleri Yetişkin Eğitimi

Metodoloji. Katılımcı Eğitim Teknikleri Yetişkin Eğitimi Katýlýmcý Eðitim Teknikleri (Eðiticilerin Eðitimi) KATILIMCI KÝTAPÇIÐI Pratik Öðrenme Ýçin Katýlýmcý Yöntem ve Araçlar Sosyal Güvenlik Kurumunun Kapasitesinin Artýrýlmasý Capacity Building Social Security

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR İŞ HAYATINDA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR İŞ HAYATINDA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR İŞ HAYATINDA İLETİŞİM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

MUALLİM RIFAT EĞİTİM FAKÜLTESİ

MUALLİM RIFAT EĞİTİM FAKÜLTESİ MUALLİM RIFAT EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL DENEYİMİ DERSİ UYGULAMA KLAVUZU 2014 2015 OKUL DENEYİMİ ETKİNLİKLERİ ETKİN LİK NO TARİH ETKİNLİK ADI AÇIKLAMA Okulu Tanıma Öğretmen ve öğrencileri tanıma, okulun genel

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ HAKLAR, SORUMLULUKLAR VE İŞ BARIŞI TEMELİNDE İLETİŞİM VE İYİ YÖNETİM UYGULAMALARI EL KİTABI HAZIRLAYAN: Özlem Yurdanur ÖZGENÇ Copyright Uluslararası Çalışma Örgütü, 2012 Birinci

Detaylı

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi *

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * * Eğitim fakültelerinde uygulanan Topluma Hizmet Uygulamaları Dersine ilişkin Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi tarafından uygun görülen Yönergenin eğitim

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

INTERACT KULÜPLERİ EL KİTABI

INTERACT KULÜPLERİ EL KİTABI " Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. " Mustafa Kemal ATATÜRK -

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI

TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI Ankara, Ocak 2010 SUNU Ülkemizde beslenme, sağlık durumunun ve sorunlarının ortaya konulması için Dünya da olduğu gibi her

Detaylı

Sandık Başındayız Bağımsız Seçim Gönüllüleri. 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri. İstanbul Seçim Gözleme Raporu

Sandık Başındayız Bağımsız Seçim Gönüllüleri. 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri. İstanbul Seçim Gözleme Raporu Sandık Başındayız Bağımsız Seçim Gönüllüleri 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri İstanbul Seçim Gözleme Raporu İstanbul, 2014 ÖZ Temiz, şeffaf ve adil bir seçim amacıyla kurulan Sandık Başındayız Bağımsız

Detaylı

STK LAR İÇİN İLETİŞİM VE KAMPANYA HAZIRLAMA REHBERİ

STK LAR İÇİN İLETİŞİM VE KAMPANYA HAZIRLAMA REHBERİ STGM tarafından yürütülen Sivil Toplumun Geliştirilmesi İçin Örgütlenme Özgürlüğünün Güçlendirilmesi Projesi, AB Komisyonu tarafından desteklenmektedir. STK LAR İÇİN İLETİŞİM VE KAMPANYA HAZIRLAMA REHBERİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR SOSYAL HAYATTA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR SOSYAL HAYATTA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR SOSYAL HAYATTA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı