MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ"

Transkript

1 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

2

3 CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 2015

4

5

6

7

8

9 Sandık Çevresi Sorumluları, sadece seçim döneminde değil yılın 365 günü sorumlu oldukları sandık çevresinde çalışan üyelerimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi nin her konudaki politikalarının en yalın biçimde seçmenlere ulaştırılmasında, onların özverili çalışmalarının payı büyük olacaktır. Mahalle/ Köy Temsilcileri ile birlikte Sandık Çevresi Sorumlularının seçmenle kuracakları doğru ve etkin iletişim, seçim günü sandıkta elde edeceğimiz başarının da anahtarıdır. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

10

11 İÇİNDEKİLER Sandık Çevresi Örgütlenmesinin Kapsamı...11 Mahalle/Köy Temsilcilerinin ve Sandık Çevresi Sorumlularının Belirlenmesi...12 Mahalle/Köy Temsilcilerinin ve Sandık Çevresi Sorumlularının Eğitimi...13 Mahalle/Köy Temsilcileri Nasıl Çalışır?...14 Sandık Çevresi Sorumluları Nasıl Çalışır?...14 I. Ön Hazırlık...15 II. Ev Ziyaretleri Birinci Ev Ziyareti İkinci ve Daha Sonraki Ev Ziyaretleri...19 Ev Ziyaretleri Görüşme Formu...21 Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu...22 III. Seçim Gününe Hazırlık Kesinleşen Listelerin Kontrolü Sandık Kurulu Üyesi ve Müşahit (Gözlemci) Belirleme...23 Ev Ziyaretlerinde Uyulması Gereken İletişim Kuralları...24 Ev Ziyaretlerinde Engellilerle İletişimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar...30

12

13 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 11 SANDIK ÇEVRESİ ÖRGÜTLENMESİ ÇALIŞMASININ KAPSAMI S andık çevresi, Parti örgütümüzde yeni bir örgütlenme modeli için seçtiğimiz bir alandır. Seçimlerde oy kullanılan her sandık çevresi bir örgütlenme birimidir. İlçe örgütlerimizde, örgütlenme çalışmaları, seçimlerde oy kullanılacak sandıklara göre belirlenen alanlarda yürütülecektir. İlçe Başkanlıklarının koordinatörlüğünde Mahalle/Köy Temsilcileri tarafından her sandık çevresi için, en az iki kişiden oluşan bir görevlendirme yapılması ve olanaklıysa, bu iki üyenin kadın ve erkek olarak belirlenmesi gereklidir. Görevlendirilen parti üyeleri, seçimlere kadar geçecek sürede, o sandık çevresinde yapılacak çalışmalardan sorumlu olacaktır.

14 12 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİNİN VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARININ BELİRLENMESİ Mahalle ve Köy Temsilcileri, İlçe Başkanlıkları tarafından görevlendirilir. Yapılan görevlendirme sonrasında, Mahalle/Köy Temsilcisine, sandik.chp.org.tr internet adresine giriş yapabilecekleri ve kendi sorumluluk alanındaki sandıkların bilgilerini görebilecekleri bir kullanıcı adı ve şifre verilir. Mahalle/Köy Temsilcileri, ilçe yönetimi ile birlikte, bulundukları mahalle/ köy sınırları içerisinde kendilerine bağlı çalışacak Sandık Çevresi Sorumlularını belirler. Yapılan görevlendirmeler, Sandık Çevresi Sorumlularına cep telefonundan kısa mesaj SMS- ile bildirilir. Görevlendirmenin geçerli sayılması için, Sandık Çevresi Sorumlularının cep telefonlarından, CHP EVET yazarak 3172 ye göndermesi esastır. Görevi kabul etmeyen veya görevden ayrılmak isteyen Sandık Çevresi Sorumluları 3172 ye CHP HAYIR yazıp yollamalıdır. Görevi kabul eden üyelere, ev ziyaretlerinde kullanacakları Sandık Çevresi Sorumlusu Kartı gönderilir. Ayrıca, scs.chp.org.tr adresine girerek kendi sorumluluk alanındaki sandığın bilgilerini görebilecekleri bir şifre verilir.

15 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 13 Mahalle/Köy Temsilcisi, Sandık Çevresi Sorumlusu görevini kabul etmeyen üyelerin yerine, yeni görevlendirme yapar. Sandık Çevresi Sorumluları ile iletişimin temel aracı cep telefonudur. Sandık Çevresi Sorumlularının veya kendilerine ulaşılabilecek bir yakınlarının cep telefonu numarasının İlçe Başkanlığı tarafından CHP İntranetine girilmesi zorunludur. Cep telefonu numarasının değişmesi durumunda bilgiler sistemde güncellenmelidir. Sandık Çevresi Sorumlularına duyurular ve görevleriyle ilgili bilgilendirmeler cep telefonu aracılığı ile yapılacaktır. Genel Başkan veya görevlendireceği yöneticiler, zaman zaman Sandık Çevresi Sorumlularını bu numaralardan arayarak; sandıkta yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alacaktır. MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİNİN VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARININ EĞİTİMİ Mahalle/Köy Temsilcileri ve Sandık Çevresi Sorumlularının eğitimine ilişkin içerik, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanır. İl/ilçe yönetimleri; Mahalle/Köy Temsilcileri ile Sandık Çevresi Sorumlularını, yapılacak eğitim çalışmalarına katılmaları hakkında bilgilendirir. İl Eğitim Sekreterliğinin koordinatörlüğünde, İlçe Eğitim Sekreterliği tarafından eğitim tarihleri belirlenir ve

16 14 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Mahalle/Köy Temsilcileri ile Sandık Çevresi Sorumlularının eğitime katılımı sağlanır. İl-İlçe Yönetimleri, İl-İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimleri de bu eğitime katılırlar. Bu kitapçık, eğitimlerde eğitim materyali olarak kullanılır. MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ NASIL ÇALIŞIR? Mahalle/Köy Temsilcileri İlçe Başkanlıklarına bağlı olarak çalışır. Mahalle/Köy Temsilcileri İlçe Başkanlıklarının koordinatörlüğünde kendi sorumluluk bölgelerindeki her sandık için Sandık Çevresi Sorumlularını belirler. Mahalle/Köy Temsilcileri, İl/İlçe Eğitim Sekreterliği tarafından düzenlenecek eğitime katılır. Bu eğitim programında bu kitapçıkta anlatılan konular işlenir. Mahalle/Köy Temsilcileri, Sandık Çevresi Sorumlularının yaptıkları çalışmaları programlar, koordine eder ve izler. Sandık Çevresi Sorumluları tarafından hazırlanan Sandık Çevresi Sorumlusu Raporlarını toplar, bu raporlar doğrultusunda sorumluluk bölgesindeki seçmen eğilimlerini ve seçmenlerin temel sorunlarını İlçe Başkanlıklarına iletir. Seçim günü yetki alanı içindeki mahalle ve köyde sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerin (gözlemcilerin) organizasyonunu ve çalışmasını takip eder. SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI NASIL ÇALIŞIR? Sandık Çevresi Sorumluları, sandık çevresi örgütlenme çalışması ile ilgili eğitim programına katılır. Bu eğitim programında, bu kitapçıkta anlatılan konular işlenir. Sandık Çevresi Sorumluları, kendi seçim çevrelerinde Mahalle/Köy Temsilcileri ve İlçe Başkanlıklarına bilgi vererek çalışır. Bu çalışma, Ön Hazırlık, Ev Ziyaretleri ve Seçim Gününe Hazırlık olmak üzere üç temel aşamayı kapsar.

17 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ ÖN HAZIRLIK a. Sandık Çevresi Sorumlusunun çalışmaları sırasında yararlanacağı çok önemli bilgiler scs.chp.org.tr adresinde yer almaktadır. b. Sandık Çevresi Sorumlusu scs.chp.org.tr adresine girer. Açılan ekranda, kendisine verilen şifreyi kullanarak girişini yapar ve kendi sandığı ile ilgili bilgilere ulaşır. Ulaşacağı bilgiler, temel başlıklar halinde aşağıda sıralanmıştır: i. Sandık Çevresi Sorumlusu Bilgisi ii. Eğitim Dokümanları iii. Genelgeler iv. Sandık Bilgi Kartı (O sandıktaki seçmenlerin kadın-erkek dağılımı, yaş dağılımı, önceki seçim sonuçları, sandık bölgesini gösterir harita vb.) v. Sandık Seçmen Listesi vi. İletişim Bilgileri (Mahalle/ Köy Temsilcisi, İlçe Başkanı, İlçe Bilişim Sorumlusu, CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi BİTEM) ÖNEMLİ: Mahalle/Köy Temsilcisi, kendi sorumluluk alanındaki sandıklara ait yukarıdaki bilgilere, sandik.chp.org.tr adresini kullanarak, kendisine verilen şifreyle ulaşır.

18 16 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ c. Sandık Çevresi Sorumlusu, scs.chp.org.tr adresinden, seçim çalışması boyunca kullanacağı sandık seçmen listesinin çıktısını alır. Bu listede sorumlu olunan sandıktaki seçmenlere ilişkin aşağıdaki bilgiler yer almaktadır: i. Ad-soyad, adres ve diğer kimlik bilgileri ( doğum tarihi, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu il vb.) ii. CHP üyeleri. iii. Engelli seçmenler. ÖNEMLİ: İnternet kullanıcısı olmayan Sandık Çevresi Sorumluları, kendi sandıklarına ait seçmen listesini basılı olarak edinmelidir. Bu liste, İlçe Başkanlıkları tarafından internet kullanıcı olmayan Sandık Çevresi Sorumlularına verilir. d. Sandık Çevresi Sorumlusu, önce kendi sandığındaki CHP üyelerini arar ve seçim çalışmalarına katkı vermek isteyen üyeleri tespit eder. e. Çalışmalara katılmayı kabul eden üyelerle bir toplantı yapar. f. Bu toplantıda ev ziyaretleri için, üye sayısının elverdiği ölçüde 2 3 kişilik ekipler oluşturulur. Ekip üyelerinin iletişim bilgileri paylaşılır. ÖNEMLİ: Bu ekiplerin içinde kadın üyelerimizin olmasına özellikle dikkat edilir.

19 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 17 g. Sandık çevresinde yeterli sayıda üye bulunmuyorsa, bu çalışma gönüllülerle yapılır. h. Seçmen listesindeki adresler kurulan ekipler arasında uygun biçimde paylaştırılır. i. Çalışmanın başlangıcından seçim tarihine kadar, sandık çevresinde en az üç kez ev ziyaretini kapsayan bir çalışma planlanır. j. Bu paylaşıma ve çalışma planına göre ilk ev ziyaretleri gerçekleştirilir. 2. EV ZİYARETLERİ 2.1 BİRİNCİ EV ZİYARETİ a. İlk ev ziyaretinin amacı Sandık Çevresi Sorumluları ve üyelerimizin seçmenle tanışmalarıdır. b. Bu ziyarette, seçmenin sandıktaki eğilimini gözlemleyebilmek ve seçmeni aşağıdaki gibi üç kategoride değerlendirmek önemlidir: i. Partimize oy verecek seçmenler. ii. Partimize oy verebilecek kararsız seçmenler. iii. Partimize oy vermeyi düşünmeyen seçmenler.

20 18 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ c. İlk ziyarette esas olan seçmenin sorunlarını sabırla dinleyebilmek ve ziyaret sonrasında bu sorunları not etmektir. d. Bunun yanında özel durumu olan seçmenleri tespit etmek de ziyaret sonrasında ve seçim gününde gerekli dayanışma için - önemlidir. (Bakıma muhtaç engellisi, hastası, yaşlısı olan; sosyal yardıma ihtiyacı olan vb.) e. Bu ziyaret sırasında; i. Adreslerin doğru olup olmadığı (bina, arsa, boş konut, iş yeri, kamusal alan, yıkıntı vb.), ii. Seçmen sayısı ile konutta yaşayan sayısının uyumlu olup olmadığı, iii. Varsa sanal/gerçek olmayan seçmen ya da yığma seçmenler, aşağıdaki Ev Ziyaretleri Görüşme Formu na işlenmek üzere saptanır. f. İletişime kapalı ya da görüşmeyi kabul etmeyen evlerde, ziyaret ve soru yöneltme konusunda ısrarcı olunmaz. O hanedeki seçmenlerle ilgili izlenimler, daha sonra görüşme formunda belirtilir.

21 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 19 g. Ev ziyareti bittikten ve ev dışına çıkıldıktan sonra alınan bilgiler ev ziyaretini gerçekleştiren ekip tarafından aşağıdaki Ev Ziyaretleri Görüşme Formu na kısaca yazılır. h. İlk ev ziyaretleri tamamlandığında, Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından ev ziyaretlerini gerçekleştiren ekiplerle bir değerlendirme toplantısı yapılır. Bu toplantıda sandıktaki seçmenler eğilimlerine göre (Bize oy verecekler, kararsızlar ve bize oy vermeyecekler) gruplandırılır. i. Yapılan değerlendirme sonunda Sandık Çevresi Sorumlusu, Mahalle/Köy Temsilcisine vermek üzere aşağıda bulunan Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu nu doldurur. j. Seçimlerde partimize oy verme konusunda kararsız olan seçmenlerle ilgili yapılması gereken çalışmalar, kapsamlı ve özel olarak yeniden değerlendirilir. Bu dönemde yapılacak çalışmaların merkezine bu grup alınır. Bu özel grupla ilgili olarak yeni bir çalışma planı yapılır. k. Seçimlerde partimize oy verecek seçmenlerle ilgili yapılacak çalışmalar da belirlenir. Bu gruba yönelik olarak yeni bir ev ziyaret planı yapılır. 2.2 İKİNCİ VE DAHA SONRAKİ EV ZİYARETLERİ a. İkinci ve daha sonraki ev ziyaretleri sırasında daha rahat iletişim kurabilmek için aynı ekiplerin aynı evlere gitmeleri önemlidir. b. Bu ziyaretler yapılırken partimize oy verecek seçmenler ihmal edilmemelidir. c. Bununla birlikte çalışmanın odak noktası kararsız olarak belirlenen seçmenler olmalıdır. d. Bu gruba yönelik ziyaretler için, özel, yaratıcı yöntemler düşünülür. Sorunları olan seçmenlerle ilgili, sorunlarının çözümüne yönelik, dayanışma ve yakınlaşma amacıyla sosyal projeler yapılır.

22 20 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ e. Bu süre içinde sandık çevresinde gerçekleşen doğum, ölüm, cenaze, hastalık, düğün, mezuniyet, açılış, kutlama, bayram, askere gitme vb durum ve olaylarda, sandık çevresindeki seçmenlerle bir araya gelinir. Bu birlikteliklerde, örf, adet ve geleneklere uyulur. f. Partimizin broşürleri seçmenlere verilir. Broşürler dağıtılırken, seçmenlerin ilgi alanları dikkate alınmalı ve önceki ziyaretlerde tespit edilen sorunlarına odaklanan broşürler tercih edilmelidir. g. Ayrıca, varsa ilk defa oy kullanacak seçmenlere hitaben yazılan bir mektup verilir. ÖNEMLİ: İkinci ev ziyaretlerinden seçim gününe kadar olan süreçte, en az üç ziyareti tamamlamak kaydıyla, mümkün olduğunca çok sayıda ev ziyareti yapılır. ÖNEMLİ: Her ev ziyaretinden sonra, ev ziyaretini gerçekleştiren ekip tarafından Ev Ziyaretleri Görüşme Formu doldurulur. Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından ev ziyaretlerini gerçekleştiren ekiplerle bir değerlendirme toplantısı yapılır. Yapılan değerlendirme sonunda Sandık Çevresi Sorumlusu, Mahalle/Köy Temsilcisine vermek üzere Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu nu doldurur.

23 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 21 İl: Mahalle: EV ZİYARETLERİ GÖRÜŞME FORMU Tarih: İlçe: Sokak: Kapı Numarası: Konutta yaşayanların sayısı: Seçmen sayısı: Seçmenin sandık eğilimi CHP ye oy verecek Kararsız CHP ye oy vermeyecek Sorunlu Adresler Adreslerin yanlışlığı, gerçek olmayan ya da yığma seçmenlerle ilgili tespit: 1. Seçmenin Özellikleri ve Paylaştığı Sorunlar

24 22 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Sandık Çevresi Sorumlusu Raporu (Mahalle/Köy Temsilcisine İletilecek) Tarih: İl: Mahalle: İlçe: Sandık Numarası: Toplam seçmen sayısı CHP ye oy verecek seçmen sayısı Kararsız seçmen sayısı CHP ye oy vermeyecek seçmen sayısı 1. Sandıkta öne çıkan temel sorunlar

25 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ SEÇİM GÜNÜNE HAZIRLIK 3.1 KESİNLEŞEN LİSTELERİN KONTROLÜ a. Sandık Çevresi Sorumlusu tarafından, seçmen listeleri askıya çıktığında, iki haftalık askı süresi içinde muhtarlığa gidilerek listeler dikkatlice incelenir. b. Bu inceleme sırasında, ev ziyareti programlarında sorunlu olarak tespit edilen adresler kontrol edilir. c. Askıya çıkarılan listede olan, ancak adreste bulunmayan seçmenler, İlçe Seçim Kuruluna yapılacak itiraz için İlçe Başkanlığına bildirilir. d. Oturduğu adreste seçmen listesine yazılmamış olan seçmenler ise, listeye itiraz etmeleri için uyarılır. e. Askıya çıkarılmış seçmen listeleri temel alınarak bir ev ziyareti daha gerçekleştirilir ve yukardaki inceleme askıya çıkmış listelerle yapılır. 3.2 SANDIK KURULU ÜYESİ VE MÜŞAHİT (GÖZLEMCİ) BELİRLEME a. Sandık Çevresi Sorumlusu, sorumlu olduğu sandıkta sandık kurulu üyesi veya müşahit (gözlemci) olarak görev yapar. b. Kendisinin dışında seçim gününde sandık kurulu üyesi ve müşahit olarak görev yapabilecek üye/gönüllü önerilerini, Mahalle/Köy Temsilcisiyle paylaşır.

26 24 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ EV ZİYARETLERİNDE UYULMASI GEREKEN İLETİŞİM KURALLARI Ziyaret öncesinde: Ziyaretlerinizi, sizin için uygun zaman ve koşullarda değil; onlar için en uygun zaman ve koşullarda yapmaya çalışın. Ziyaret edeceğiniz evlerde yaşayan kişilerin zamanının iletişime elverişli olup olmadığını özenle araştırın. İnsanlarla iletişim kurmak için onların sıkıntılı, mutsuz, üzüntülü olduğu veya başka konulara yoğunlaştığı zamanları seçmeyin. İletişimde başarının yolu, iletişim kurulan kişiyi, düşüncelerini, ne istediğini ve nelerden hoşlandığını anlamaktan geçer. Bu nedenle iletişim kurmak istediğiniz kişiyi tanımak için biraz zaman ayırın. Olanaklı olduğu ölçüde, kadın ve erkeklerden oluşan ziyaretçi grupları birlikte çalışmalıdır. Ziyaret öncesinde öncelikle, heyecanı yatıştırmak ve kontrol etmek gereklidir. Aşırı heyecan ve stres, doğru davranmayı engeller. Kesin yargılardan ve olumsuz önyargılardan arınmış olarak ziyarete başlamak gerekir. Partimiz tarafından verilen tanıtım kartı görünür bir şekilde taşınmalıdır. Dış giyim abartısız, temiz, düzgün ve özenli olmalıdır.

27 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 25 Ziyaret sırasında: Kendimizi kapıyı açan kişinin yerine koyarak, o anda ne hissettiğini anlamaya çalışarak davranılmalıdır. Kadın ve erkeklerin farklı tepkiler verebileceğini bilerek konuşmaya başlamak gerekir. Konuşmaya, uygun tarzda bir selam verdikten sonra ( Merhaba, İyi günler, Selamünaleyküm, Günaydın vb), tanıtımla başlamak gereklidir: Ben CHP Sandık Sorumlusuyum Sıcak, nazik ve etkileyici bir giriş yapmaya özen gösterilmelidir. Eve girmek için davet beklenmeli, içeri girmek gerektiğinde evdeki yaşam biçimine ve alışkanlıklara uygun davranmaya özen gösterilmelidir. (Örneğin, evlere ayakkabı ile girmenin, ya da galoş giyerek girmenin hoş karşılanmayacağı bilinmelidir.) Ziyaret sırasında, Partimizin politikalarına ilişkin sorularla karşılaşıldığında, Genel Başkanımızın söylemleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Grubunda yaptığı konuşmalar, değişik zamanlarda yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Adaylarımıza yönelik sorular, açıklanan projelere vurgu yapılarak ve adaylarımızı tanıtma amacıyla yanıtlanmalıdır. Etkili bir iletişim için, görüşme süresince aşağıdaki konuların anımsanması yararlı olacaktır: El sıkışırken canlı, alçakgönüllü ve kavrayıcı olun, gülümseyin. Tanışma sırasında ve konuşurken, karşınızdaki kimsenin gözlerinin içine bakın. İnsanları etkilemenin en önemli yolu onlara adları ile hitap etmektir. Bu nedenle ziyaret ettiğiniz kişinin adını aklınızda tutun.

28 26 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ İlk kez tanıştığınız kimselere yakınlık tanımlayan ifadeler yerine,... Hanım,... Bey diye hitap etmek daha uygundur. İletişimin başarısı öncelikle düşüncelerin ve soruların iyi ifade edilmesine bağlıdır. Bu nedenle, açık ve net ifadeler kullanmak gereklidir. Karşıdaki kişiyi dinlemenin iletişimin en temel kuralı olduğu unutulmamalıdır. Karşıdaki kişinin güvenini kazanmak ve söylediklerinize inanmasını sağlamak için abartılı ifadelerden ve süslü söylemlerden kaçınmak gereklidir. İnsanlar birbirlerinin neyi söylediğinden çok, nasıl söylediğine dikkat eder. İnsanlar birisini dinleyip dinlememeye, çoğu kez

29 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 27 sözlerini söyleyiş tarzına bakarak karar verir. Bu nedenle sözlü iletişimde, beden dili ve ses tonu büyük önem taşır. Yapılan araştırmalar iletişimde beden dilinin etkisinin yüzde 55, ses tonunun etkisinin yüzde 35 ve sözlerin etkisinin yüzde 10 olduğunu göstermektedir. Başarılı bir iletişim kurabilmek için; Etkileyici bir ses tonu kullanın; sempatik olun; gülümseyin, Beden dilinizi iyi kullanın, karşınızdaki kimse üzerinde olumlu bir izlenim bırakın; onun size güven ve ilgi duymasını sağlayın. Başkalarının düşüncelerini yargılamayın, yanlış düşündüğünü söylemeyin. Hiç kimse başkasından öğüt almaktan hoşlanmaz. Bu nedenle, başkalarıyla öğüt verir gibi konuşmayın. Başkalarına kendi düşüncelerinizi kabul ettirmeye çalışmayın; onların da görüşlerini saygı duyduğunuzu belirtin ya da hissettirin. Karar verirken, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyun. Ben de onun koşullarında olsaydım ne yapardım? diye düşünün. Nasıl düşündüğünü kavramak, karşınızdaki kimselerle işbirliği yapabilmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle başkalarının düşünce biçimini kavramaya çalışın. Tartışmaktan kaçının. Tartışma sırasında her iki taraf da kendi düşüncelerine daha sıkı sarılır. Anlaşmazlıkları, düşünce ayrılıklarını uzlaşma yoluyla gidermeye; görüşlerinizi başkalarına, onları ikna ederek ve düşüncelerine saygı göstererek kabul ettirmeye çalışın.

30 28 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ Bir kimseyi kendi yanınıza çekmek istiyorsanız: Ona ılımlı tavırlarla yaklaşıp, dost olduğunuzu gösterin, Söze dost dili ile başlayın. Söze tartışmalı konulardan girmeyin. Anlaştığınız, birleştiğiniz noktalar üzerinde durarak, bunları pekiştirin. Aynı amaç için çalıştığınızı belirtin; aranızdaki ayrılığın sadece bir görüş ayrılığı olduğunu göstermeye çalışın ve karşınızdakinin evet demesini bekleyin. Asla hayır diye söze başlamayın. İletişim ortamını oluşturduktan sonra size göre neyin, nasıl olması gerektiğini ılımlı sözlerle ve dostça bir tavırla açıklayın; karşınızdakini bu doğrultuda ikna etmek için çaba gösterin. Karşınızdaki kişiyi tanımak için en iyi yöntem, ona sorular sormak ve yanıtlarını çok iyi dinlemektir. İnsanlar, dinlemekten çok hoşlanmazlar ve sürekli olarak konuşmak eğilimindedirler. Doğru olan, iletişim kurduğunuz kişileri dinlemek ve anlamaktır.

31 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ 29 Birisini dinlerken de kendinizi onun yerine koyun. Siz konuşurken insanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de öyle davranın. İletişim kurduğunuz kişiyi duymakla yetinmeyin, gerçekten dinleyin. Gerçekten dinlemek, karşıdakinin sözlerini ve duygularını anlamak, sorunlarını paylaşmak demektir. Dinlediğinizi başınızı sallamak, göz teması kurmak gibi belirtilerle karşınızdakine gösterin; sözünü kesmeyin; kendisini rahatça anlatabilmesine olanak verin. Anlatılanları anlamaya ve iletilen duyguları paylaşmaya çalışın. Ziyaret ettiğiniz evden ayrılırken: Sorduğunuz sorulara tam olarak yanıt almasanız bile, karşınızdaki kişiye içtenlikle size zaman ayırdığı için teşekkür edin. Size yakınlık gösterilmesi durumunda, daha sonra görüşme umudunuzu ifade edin. Ziyareti, uygun veda ifadelerini kullanarak (Allahaısmarladık, Allah a emanet olun, hoşça kalın, hayırlı günler, iyi günler vb.) sonlandırın.

32 30 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ EV ZİYARETLERİNDE ENGELLİLERLE İLETİŞİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR Ziyaret edilen ev sahibi veya yakını engelli olabilir. Öncelikle unutulmamalıdır ki, karşınızdaki bir bireydir. Diğer kişiler gibi saygılı davranılmasını bekler. Canım, Pek de gençmiş, Çok acıdım gibi kelime ve cümleler asla kullanılmamalıdır. Ebeveynlerine Siz diye hitap ederken yetişkin bir engelliye Canım denilmemelidir. Engellisi olan ev sahiplerine acıyıcı ifadeler kullanılmamalıdır. Engelli için yapılabilecek bir şey veya bir talebi olup olmadığı sorulabilir. Engellilerle hiçbir zaman Biz de engelli adayıyız. ya da Biz de bir gün engelli olabiliriz. gibi cümlelerle empati kurmaya çalışılmamalıdır. Çünkü bu tür sözler engelli bireyi incitebilmektedir. Ziyaret sırasında partimizin engellilere yönelik çalışmalarını anlatan yayınlardan bulundurulması ve ziyaret edilen eve bırakılması yararlı olacaktır. Engelliler Üst Kurulumuzun hazırladığı yayınları okuyarak, partimizin engelliliğe bakış açısının, politikalarının ve çalışmalarının öğrenilmesi çok önemlidir. Engellilerin insanlık onuru ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmelidir. Engellilere ayrımcılık yapılmamalıdır. Engelli çocukların gelişim kapasitesine ve kendi kimliklerini koruyabilmek haklarına saygı duyulmalıdır.

33

34 MAHALLE/KÖY TEMSİLCİLERİ VE SANDIK ÇEVRESİ SORUMLULARI EĞİTİMİ

SEÇİME YÖNELİK SANDIK ÇEVRESİ ÖRGÜTLENMESİ

SEÇİME YÖNELİK SANDIK ÇEVRESİ ÖRGÜTLENMESİ SEÇİME YÖNELİK CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM SEÇİME YÖNELİK 2013 İÇİNDEKİLER Sandık Çevresi Örgütlenmesi Çalışmasının Kapsamı...11 Sandık Çevresi Sorumlularının Görevlendirilmesi...12

Detaylı

ANNE BABA ÇOCUK İLETİŞİMİ

ANNE BABA ÇOCUK İLETİŞİMİ ANNE BABA ÇOCUK İLETİŞİMİ Çocuğun davranışlarının kabul edilebilir bir düzeyde olması, yapıcı ve uyumlu bir birey olarak yetişmesi anne, baba, çocuk iletişimine bağlıdır. Eğer sağlıklı bir iletişim kurulabiliyorsa,

Detaylı

SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.mil.tr internet adresinden Personel

Detaylı

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı Kasım 2010-Ağustos 2014 Faaliyet Raporu (Özet)

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı Kasım 2010-Ağustos 2014 Faaliyet Raporu (Özet) Ankara, 11 Eylül 2014 Sayın Genel Başkan, değerli MYK Üyesi, PM Üyesi, YDK üyesi, Milletvekili, İl Başkanı, İlçe Başkanı, Belediye Başkanı, Kadın Kolları Üyesi, Gençlik Kolları Üyesi, İl ve İlçe Bilişim

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 17.08.2009 EĞİTİM PROSEDÜRÜ

İlk Yayın Tarihi 17.08.2009 EĞİTİM PROSEDÜRÜ 1 / 8 1. AMAÇ Balıkesir Gıda Kontrol Laboratuvar lüğü nde yapılan muayene ve analizlerin çeşitli aşamalarında görev alan personelin, görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri amacıyla gerekli eğitimlerin

Detaylı

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel / Öğrenci Alımı

Detaylı

OY VERME YERİ İZLEME FORMU

OY VERME YERİ İZLEME FORMU OY VERME YERİ İZLEME FORMU Ekip Numarası: Form Numarası: 1- Oy Verme Yeri (OVY): İl: Mahalle: İlçe: 2- Oy Verme Yeri: a. Okul adı: b. Kapalı Kurum Cezaevi Adı : Diğer: (Açıklayınız) 3- Oy Verme Yerinin

Detaylı

Sayı : GMY.2012/77 24.04.2012 Konu : XI.KK Kongreleri GENELGE 2012/77

Sayı : GMY.2012/77 24.04.2012 Konu : XI.KK Kongreleri GENELGE 2012/77 Sayı : GMY.2012/77 24.04.2012 Konu : XI.KK Kongreleri GENELGE 2012/77 CUMHURİYET HALK PARTİSİ İL VE İLÇE BAŞKANLIKLARI NA (İl ve İlçe Kadın Kolu Başkanlıkları na) Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim

Detaylı

KORUMA KURULLARI. Kanuni Dayanak: 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu

KORUMA KURULLARI. Kanuni Dayanak: 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu KORUMA KURULLARI Kanuni Dayanak: 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu KORUMA KURULLARININ OLUŞUMU: 1) Koruma kurulları; adalet komisyonunun bulunduğu yerlerde Cumhuriyet başsavcısının veya

Detaylı

The European Social Survey

The European Social Survey ESS document date: 12/07/04 The European Social Survey SUPPLEMENTARY QUESTIONNAIRE F-2-F B (Round 2 2004) DENEK NO: VERSİYON NO: F-2-F B 1 ANKETÖRE: HERKESE SORUNUZ! HF1/HF2 KART A Bu bölümde kısaca bazı

Detaylı

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE UYGULANACAK S E Ç İ M T A K V İ M İ

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE UYGULANACAK S E Ç İ M T A K V İ M İ CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE UYGULANACAK S E Ç İ M T A K V İ M İ I. 10 Ağustos 2014 Pazar Günü Yapılacak Olan Birinci Oylamaya İlişkin Takvim NOT: 29 HAZİRAN 2014 30 HAZİRAN 2014 2 TEMMUZ 2014 1- Bu Takvim,

Detaylı

İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi. Sevgili Öğrenciler,

İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi. Sevgili Öğrenciler, İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi Sevgili Öğrenciler, Bu anket MLARG: risk grubundaki gençler için cep telefonu üzerinden İngilizce öğrenme (Proje Numarası: 2009-TR1-LEO05-08674) adında bir Avrupa Birliği

Detaylı

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un Ek 9. maddesinde;

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un Ek 9. maddesinde; Karar No : 1926 Karar Tarihi : 12/10/2015 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 104, 116 ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu nun 8. maddeleri uyarınca, Cumhurbaşkanınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel

Detaylı

İLETİŞİM TEKNİKLERİ UYGULAMALARI

İLETİŞİM TEKNİKLERİ UYGULAMALARI İLETİŞİM TEKNİKLERİ UYGULAMALARI Ne söylediğinizi önce siz anlayın, Ne istediğinizi bilin, İletişim kurduğunuz kişi yada kişilerin durumunu iyi gözlemleyin, uygun olunmayan bir zamanda iletişim kurmaya

Detaylı

The European Social Survey

The European Social Survey ESS document date: 12/07/04 The European Social Survey SUPPLEMENTARY QUESTIONNAIRE F-2-F A (Round 2 2004) DENEK NO: VERSİYON NO: F-2-F A 1 ANKETÖRE: HERKESE SORUNUZ! HF1/HF2 KART A Bu bölümde kısaca bazı

Detaylı

İlgili sayfa ulaşmak için metnin üzerine TIKLAYINIZ.!

İlgili sayfa ulaşmak için metnin üzerine TIKLAYINIZ.! ADAY BAŞVURU SÜRECİ 1 1.ÖSYM ÖN KAYIT BAŞVURU BİLGİLERİNİN ADIM ADIM GİRİLMESİ 2 1.1.KİMLİK BİLGİLERİ 3 1.2.AİLE BİLGİLERİ 4 1.3. İŞ BİLGİLERİ 6 1.4. ADRES BİLGİLERİ 7 1.5. İLETİŞİM BİLGİLERİ 8 1.6.EĞİTİM

Detaylı

Değerlendirme Süreci Kuralları

Değerlendirme Süreci Kuralları Değerlendirme Süreci Kuralları Değerlendirme Ekiplerinin Oluşturulması Değerlendirme ekibi değerlendirici havuzunda yer alan değerlendiricilerden oluşturulur. Değerlendiriciler kendi il sınırlarında yapılacak

Detaylı

CHP CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

CHP CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ CHP CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ İÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ 2012 1 PARTİ İÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ KAPSAM MADDE 1- Parti içi eğitim çalışmaları, Parti Tüzük ve Programında belirtilen amaç ve hedeflerini, partinin

Detaylı

Eylül 2013 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili

Eylül 2013 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili Eylül 2013 FAALİYET RAPORU Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili CHP MERSİN İL-İLÇE ÖRGÜTLERİ, BELEDİYELER VE KÖYLERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR 1. Mersin/Yenişehir İlçesi CHP Belediye Başkanı aday

Detaylı

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ

Detaylı

Karar No : 1888 Karar Tarihi : 07/10/2015

Karar No : 1888 Karar Tarihi : 07/10/2015 Karar No : 1888 Karar Tarihi : 07/10/2015 Adalet ve Kalkınma Partisi SKM Başkanı Yıldız SEFERİNOĞLU ve Adalet ve Kalkınma Partisi Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Şeref MALKOÇ tarafından müştereken imzalanarak

Detaylı

SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Kanun Numarası : 5749 Kanun Kabul Tarihi : 13/03/2008 Resmi Gazete Tarihi : 22/03/2008 Resmi Gazete Sayısı

Detaylı

T.C. DEFNE BELEDĠYESĠ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ. GÖREV VE ÇALIġMA YÖNETMELĠĞĠ

T.C. DEFNE BELEDĠYESĠ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ. GÖREV VE ÇALIġMA YÖNETMELĠĞĠ T.C. DEFNE BELEDĠYESĠ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIġMA YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1-(1) Bu yönetmeliğin amacı, Defne Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü nün

Detaylı

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel / Ögrenci Alımı

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI Doküman No: KFS-8.3.3.1 Yürürlük Tarihi:01.01.2014 Revizyon No/Tarih: ÜYELİK İŞLEMLERİ SÜRECİ 1. AMAÇ: Bu süreç akışının amacı, Kütüphaneden yararlanmak isteyen

Detaylı

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI ÖĞRENCİ KOMİSYONU ve ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI ÖĞRENCİ KOMİSYONU ve ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI ÖĞRENCİ KOMİSYONU ve ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu ve Öğrenci Konseyi Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

BAŞARIYA GİDEN 20 ADIM

BAŞARIYA GİDEN 20 ADIM BAŞARIYA GİDEN 20 ADIM 1. Herbalife Başvurunuzu Tamamlayın Herbalife Üye Paketi (HMP) Üye Başvuru Formu Kullanılacak Ürünler Basılı Malzeme & DVD %25 Başlangıç İndirimi* 2. Ürün Broşürünü İnceleyin Herbalife

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI DANIŞMA KURULU YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI DANIŞMA KURULU YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI DANIŞMA KURULU YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak Amaç: MADDE 1- Bu yönergenin amacı, üniversite genelinde Meslek Yüksekokullarının, işgücü piyasası

Detaylı

MART 2014 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili

MART 2014 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili MART 2014 FAALİYET RAPORU Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili CHP MERSİN İL-İLÇE ÖRGÜTLERİ, BELEDİYELER VE KÖYLERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR 1. CHP Mersin Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının

Detaylı

KPSS KONU ANLATIMI. Web: http://www.rehberlik.biz.tr Mail: civelek.murat@gmail.com

KPSS KONU ANLATIMI. Web: http://www.rehberlik.biz.tr Mail: civelek.murat@gmail.com KPSS KONU ANLATIMI Web: http://www.rehberlik.biz.tr Mail: civelek.murat@gmail.com 9. ÜNİTE REHBERLİK HİZMETLERİNDE ÖRGÜTSEL YAPI KPSS de bu bölümden bazen ortalama 1 soru gelmektedir. Bu bölümdeki sorular

Detaylı

2. KAPSAM Bu prosedür personel talebinin onaylanmasından itibaren yeni personelin işe başlatılmasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetleri kapsar.

2. KAPSAM Bu prosedür personel talebinin onaylanmasından itibaren yeni personelin işe başlatılmasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetleri kapsar. 1. AMAÇ Bu dokümanın amacı; XXXXXXX genelinde, personel ihtiyacının İşe Alım Birimine iletilmesini, boşalan veya ilave kadrolara şirket vizyonu, misyonu ve kurum kültürüne uygun yetkinliklere sahip personelin

Detaylı

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNETMELİĞİ Amaç ve Kapsam: Madde 1- Bu yönergenin amacı Girne Amerikan Üniversitesi nin önlisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık,

Detaylı

KLİNİK EĞİTİM HEMŞİRESİ REHBERLİĞİNDE İŞE YENİ BAŞLAYAN HEMŞİRELERİN ORYANTASYONU. Hazırlanma Tarihi: 21.09.2010

KLİNİK EĞİTİM HEMŞİRESİ REHBERLİĞİNDE İŞE YENİ BAŞLAYAN HEMŞİRELERİN ORYANTASYONU. Hazırlanma Tarihi: 21.09.2010 KLİNİK EĞİTİM HEMŞİRESİ REHBERLİĞİNDE İŞE YENİ BAŞLAYAN HEMŞİRELERİN ORYANTASYONU Hazırlanma Tarihi: 21.09.2010 İşe yeni başlayan hemşirelerin oryantasyonu Oryantasyon eğitimi, kurumda yeni göreve başlayan

Detaylı

136 SAYILI GENELGE 1 / 9

136 SAYILI GENELGE 1 / 9 136 SAYILI GENELGE İl Seçim Kurullarının Seçim Sonuçlarına İlişkin Görevleri ile Yurt Düzeyi Seçim Sonuçlarının Belirlenmesinde Uygulanacak Esas ve İlkeleri Amaç ve kapsam MADDE 1- Bu Genelge, 7 Haziran

Detaylı

SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY(BAYAN) BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel / Ögrenci

Detaylı

PSİKOLOJİK REHBERLİK BÖLÜMÜ DANIŞMANLIK VE. Gamze EREN Anaokulu Uzman Psikoloğu

PSİKOLOJİK REHBERLİK BÖLÜMÜ DANIŞMANLIK VE. Gamze EREN Anaokulu Uzman Psikoloğu PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BÖLÜMÜ Gamze EREN Anaokulu Uzman Psikoloğu İÇERİK Rehberlik Birimi Tanıtımı Gelişim Dönemleri ve Okula Uyum Süreçleri Öğrencilerimizin; Zihinsel, bedensel, sosyal ve

Detaylı

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ne kayıtlı öğrencilerin eğitim,

Detaylı

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM VE TOPLUM ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM VE TOPLUM ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM VE TOPLUM ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönerge, Bilim ve Toplum Faaliyetlerine ilişkin olarak, Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı

Detaylı

MUHTARLARIN YETKİ VE SORUMLULUKLARI

MUHTARLARIN YETKİ VE SORUMLULUKLARI ADRES KAYIT SİSTEMİNDE MUHTARLARIN YETKİ VE SORUMLULUKLARI 1 BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ YERLEŞİM YERİ VE DİĞER ADRES BELGESİ VERME YETKİSİ FORM C LERİN DOĞRULUĞUNUN TESPİTİ FORM D LER İLE FORM C LERİN KARŞILAŞTIRILMASI

Detaylı

TED İZMİR İLKOKULU ve ORTAOKULU OKUL MECLİSİ SEÇİMİ

TED İZMİR İLKOKULU ve ORTAOKULU OKUL MECLİSİ SEÇİMİ TED İZMİR İLKOKULU ve ORTAOKULU OKUL MECLİSİ SEÇİMİ Seçim, Tanıtım Serbestliği ve Süresi Sandık Kurulunun Oluşumu Okul - 20 Ekim 2014 Öğretmenler kurulunca seçilen bir öğretmenin başkanlığında öğrencilerden

Detaylı

Sonra demek artık bana zarar veriyor! diyorsanız; Akademik Erteleme Davranışıyla Baş Etme Beceri Eğitimi Grup Yaşantısına Katılın

Sonra demek artık bana zarar veriyor! diyorsanız; Akademik Erteleme Davranışıyla Baş Etme Beceri Eğitimi Grup Yaşantısına Katılın Sınava sonra çalışırım. Okuma ödevlerimi sonra yaparım. Notlarımı sonra düzenlerim. Raporumu sonra veririm. Akademik danışmanımı görmeye sonra giderim. Sonra demek artık bana zarar veriyor! diyorsanız;

Detaylı

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kluzem Panel Kullanımı Öğrenci Sürümü 2 Hazırlayan: Uzman Süleyman ASLAN Uzaktan Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri Kluzem Müdürü Yrd.

Detaylı

AĐLE ĐÇĐ ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM

AĐLE ĐÇĐ ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM AĐLE ĐÇĐ ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM "Đnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar." atasözü kişiler arası iletişimin önemini vurgulamaktadır. Đletişimin niteliği ve niceliği, geliştirdiğimiz çeşitli sosyal becerilere ve dinleme

Detaylı

REHBERLİK BİRİMİNİN İDARECİLER-ÖĞRETMEN- ÖĞRENCİ İLE OLAN İLİŞKİLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ

REHBERLİK BİRİMİNİN İDARECİLER-ÖĞRETMEN- ÖĞRENCİ İLE OLAN İLİŞKİLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ REHBERLİK BİRİMİNİN İDARECİLER-ÖĞRETMEN- ÖĞRENCİ İLE OLAN İLİŞKİLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ Özel Gençliğin Rehberlik Modeli Gelişimsel Rehberliktir. Gelişimsel Rehberlik, sadece Okul Rehber Öğretmeninin

Detaylı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AUZEF Hizmet İçi Eğitim Organizasyonları Standartı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AUZEF Hizmet İçi Eğitim Organizasyonları Standartı Dök. No: AUZEF-SS-3.1-09 Yayın Tarihi:30.06.2014 Rev.No:02 Rev Tarihi: 21.10.2014 Sayfa 1 / 9 İÇİNDEKİLER 1. Amaç... 3 2. KAPSAM... 3 3. SORUMLULAR... 3 4. TANIMLAR\KISALTMALAR... 3 5. ilgili dokümanlar...

Detaylı

A. Murat Eren. VI. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği

A. Murat Eren. VI. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği A. Murat Eren meren at pardus.org.tr VI. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği Nasıl Pardus Geliştiricisi Olunur? http://cekirdek.pardus.org.tr/~meren/blog/ http://meren.org/ Nasıl başlanır? Geliştirici adayının

Detaylı

İKİ FARKLI İNSAN PORTRESİ

İKİ FARKLI İNSAN PORTRESİ İLETİŞİM Empati Kurma Dış dünyayı karşımızdaki insanın penceresinden,yani onun penceresinden görmeye çalışmak demektir. Bir başka deyişle kendimizi onun yerine koymak demektir. İKİ FARKLI İNSAN PORTRESİ

Detaylı

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014 1.Sınıflar Tanışma Toplantısı 17 Eylül -2014 Ders Saatleri Türkçe 10 İngilizce 8 Matematik 5 Hayat Bilgisi 4 Görsel Sanatlar 2 Beden Eğitimi 2 Jimnastik 1 Satranç 1 Drama 1 Müzik 2 Oyun ve Fiziki Etkinlikler

Detaylı

OY VERME İŞLEMİ İZLEME FORMU

OY VERME İŞLEMİ İZLEME FORMU OY VERME İŞLEMİ İZLEME FORMU Ekip numarası: Form numarası: Oy Verme Yeri (OVY) tanımlanması Seçim Yeri İl: İlçe: Mahalle: Okul: Sandık No. Oy verme yerinin özellikleri a. Kırsal ( ) Kentsel ( ) b. Normal

Detaylı

PÜF NOKTALARI: SINIF İÇİNDE ÖĞRENCİLERİN KATILIM HAKKININ GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMAK

PÜF NOKTALARI: SINIF İÇİNDE ÖĞRENCİLERİN KATILIM HAKKININ GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMAK PÜF NOKTALARI: SINIF İÇİNDE ÖĞRENCİLERİN KATILIM HAKKININ GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMAK İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi Görüşlerini ifade etmek ve kendisiyle ilgili kararlara etki edebilmek

Detaylı

İzmir Özel Türk Koleji Okul Aile Birliği Yönetmeliği

İzmir Özel Türk Koleji Okul Aile Birliği Yönetmeliği İzmir Özel Türk Koleji Okul Aile Birliği Yönetmeliği Amaç Madde-1 Bu yönetmeliğin amacı, İzmir Özel Türk Koleji bünyesindeki okul aile birliklerinin hedeflerini, işleyişlerini, seçim kriterlerini, görevlerini,

Detaylı

Zorbalık Türleri Nelerdir?

Zorbalık Türleri Nelerdir? Zorbalık Türleri Nelerdir? Fiziksel İlişkisel Sözel Siber Siber Zorbalık elektronik iletişim araçları yoluyla tehdit etmek ve kötü sözler içeren mesajlar göndermek internet ortamında dedikodu yapmak ya

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Öğrenci Konseyinin Seçimleri, Organları ve Çalışma Esasları

İKİNCİ BÖLÜM Öğrenci Konseyinin Seçimleri, Organları ve Çalışma Esasları GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ (06/08/2009 tarih ve 14 Sayılı Senato kararıyla) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı Gümüşhane Üniversitesinin

Detaylı

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl 1. E-imza bulunmayan personelin e-imza alması gerekmektedir. 1.1. https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go internet adresine giriniz. 1.2.Girdiğiniz internet sayfasında Nitelikli Elektronik Sertifika Başvurusu

Detaylı

RA ÖĞRENCİ PROSEDÜRÜ

RA ÖĞRENCİ PROSEDÜRÜ P20--009 Sayfa : 1 / 5 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Koç Üniversitesi öğrenci yurtlarında yaşayan öğrenciler ile Yurt Müdürlüğü personeli arasındaki iletişime yardımcı olan RA (Bina sorumlusu) öğrencilerin

Detaylı

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ, İTİRAZ ve ŞİKAYETLERİNİN YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ, İTİRAZ ve ŞİKAYETLERİNİN YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ REV. 4 TEMMUZ 2013 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ, İTİRAZ ve ŞİKAYETLERİNİN YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ HAZIRLAYANLAR : Ayfer KÖSE......TARİH: TEMMUZ 2013 EYS Şefi ONAYLAYANLAR : Dursun TEDİK..TARİH: TEMMUZ 2013 Kalite Müdürü

Detaylı

19 Ağustos 2014 YÖNETMELİK Sayı : 3450052

19 Ağustos 2014 YÖNETMELİK Sayı : 3450052 19 Ağustos 2014 YÖNETMELİK Sayı : 3450052 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM SİSTEMLERİ (MEBBİS) BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATI BİRİMLERİ, İL VE İLÇE YÖNETİCİLERİNİN GÖREVLENDİRİLME VE ÇA- LIŞMA ESASLARINA DAİR

Detaylı

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ GİRİŞ

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ GİRİŞ LÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ Amaç ve Kapsam GİRİŞ Madde 1-Bu Yönetmelik, Toprak Mahsulleri Ofisini ziyaret eden Devlet Başkanı ve Devlet Büyüklerine; Ofise katkıda bulunan yerli ve

Detaylı

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Eğitim ve Burs Yönetmeliği. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam Dayanak ve Tanımlar

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Eğitim ve Burs Yönetmeliği. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam Dayanak ve Tanımlar TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Eğitim ve Burs Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu yönetmeliğin amacı; Türkiye deki Üniversitelerin jeofizik mühendisliği bölümlerindeki

Detaylı

TİTCK/ DESTEK VE LABORATUVAR HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCILIĞI/ ANALİZ VE KONTROL LABORATUVAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI ŞİKAYETLER PROSEDÜRÜ PR19/KYB

TİTCK/ DESTEK VE LABORATUVAR HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCILIĞI/ ANALİZ VE KONTROL LABORATUVAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI ŞİKAYETLER PROSEDÜRÜ PR19/KYB TİTCK/ DESTEK VE LABORATUVAR HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCILIĞI/ ANALİZ VE KONTROL LABORATUVAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI PR19/KYB Sayfa No: 1/6 1. AMAÇ ve KAPSAM Bu prosedürün amacı; Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte

Detaylı

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - (1) Bu Yönergenin amacı; Tunceli Üniversitesinde kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SOSYAL GÜVENLİK DENETMEN YARDIMCILIĞI SINAVI BAŞVURU E-KILAVUZU http://www.sgk.gov.tr/ MÜRACAAT VE SÖZLÜ SINAV TARİHİ MÜRACAAT TARİHLERİ SINAVA KATILACAKLARIN İLAN TARİHİ 24 Ekim

Detaylı

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Organlar

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Organlar Amaç: BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Organlar Madde 1- Bu Yönergenin amacı, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesinde,

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUNA

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUNA T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Sayı : 31678769-700 Konu : e-nabız Sistemine Geçici Şifre Tanımlanması TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUNA e-nabız sistemi ile ilgili Genel Müdürlüğümüze

Detaylı

İLETİŞİM PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi ndeki iletişim yöntemlerini ve sorumlulukları belirlemektedir.

İLETİŞİM PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi ndeki iletişim yöntemlerini ve sorumlulukları belirlemektedir. Sayfa 1/5 Revizyon Takip Tablosu REVİZYON NO TARİH AÇIKLAMA 00 01.03.2012 İlk Yayın 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi ndeki iletişim yöntemlerini ve sorumlulukları belirlemektedir.

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme Değerlendirme Merkezi EÜTF ÖDEM ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU sürüm 4.11-2014 EÜTF TEAD SUNUŞ Değerli Öğretim Üyesi, Ege Üniversitesi

Detaylı

SÜREÇ AKIŞ ŞEMASI. İlişik Kesme Süreci- Hastalık Nedeni İle (Madde 41/c Bendine Göre) SÜREÇ ADI : SÜRECİN SORUMLULARI:

SÜREÇ AKIŞ ŞEMASI. İlişik Kesme Süreci- Hastalık Nedeni İle (Madde 41/c Bendine Göre) SÜREÇ ADI : SÜRECİN SORUMLULARI: Yayın i Nisan 2013 SÜREÇ ADI : İlişik Kesme Süreci- Hastalık Nedeni İle (Madde 41/c Bendine Göre) SÜRECİN SORUMLULARI: ÜST SÜRECİ: SÜRECİN AMACI: SÜREÇ SINIRLARI : SÜREÇ ADIMLARI : Eğitim-Öğretim Süreci

Detaylı

www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi OKUMA GELİŞİM DOSYASI 204 OKUMA ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASI Okuma; kelimeleri, cümleleri veya bir yazıyı bütün unsurlarıyla görme, algılama, kavrama

Detaylı

JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ

JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel

Detaylı

AİLE PİRAMİDİ = EVLİLİK 2

AİLE PİRAMİDİ = EVLİLİK 2 5- İletişim ve Karşılıklı Anlayışa Önem Verin: Yalnızca konuşmak yerine iletişim kurmayı öğrenin. Kaçmak veya vazgeçmek yerine iletişim kurmak için çaba gösterin. Sırlarınızı paylaşın. Karınız anneniz

Detaylı

YENİ KAYIT. Danışman kayıt haftası süresince öğrenciler tarafından danışmanına gönderilen derslerin onaylanması

YENİ KAYIT. Danışman kayıt haftası süresince öğrenciler tarafından danışmanına gönderilen derslerin onaylanması YENİ KAYIT Öğrenci İşleri Danışman Yüksekokulumuzu kazanarak bizzat kayda gelen öğrencilerin gerekli evrakların kontrolü yapılarak sistem üzerinden ilk kayıt işleminin gerçekleştirilmesi Danışman kayıt

Detaylı

PİNOKYO AÇI ANAOKULU

PİNOKYO AÇI ANAOKULU Hoş geldiniz! Bir Pinokyo yılında daha birlikteyiz. Tüm Pinokyo Açı ekibi çocuklarımızla yeniden birlikte olmanın ve yeni başlayanlarla tanışmanın heyecanı içindeyiz. Hep birlikte keyifli bir eğitim yılı

Detaylı

ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU

ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU ENERJİ PİAYASASI DÜZENLEME KURUMU AVUKATLIK SINAV DUYURUSU Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda boş bulunan 6 ncı dereceli 10 (on) Avukat kadrosu için giriş sınavı yapılacaktır. İ- SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

Detaylı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - IV - İLETİŞİM BECERİLERİ

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - IV - İLETİŞİM BECERİLERİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - IV - İLETİŞİM BECERİLERİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - IV - İLETİŞİM BECERİLERİ Eğitim içeriği Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği Eğitim ve Sınav Komisyonu

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ PRATİK DİNİ HİZMETLERVE MESLEKİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ PRATİK DİNİ HİZMETLERVE MESLEKİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ PRATİK DİNİ HİZMETLERVE MESLEKİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu yönergenin amacı, din görevlisi adaylarının, din görevliliği

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI Merkez Büro Yöneticiliği

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI Merkez Büro Yöneticiliği T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI Merkez Büro Yöneticiliği Sayı : B.30.2.ANA.0.28.72.00-302.02/17998 Tarih:13/10/2011 Konu : Kayıt Yenileme Yönergesi AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ...

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

ADRES BEYAN FORMUNUN VERİ GİRİŞİ SIRASINDA YAPILACAK KONTROLLER VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

ADRES BEYAN FORMUNUN VERİ GİRİŞİ SIRASINDA YAPILACAK KONTROLLER VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR T.C. BAŞBAKANLIK TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ MUHTARLIK ASKI SÜRECİ ADRES BEYAN FORMUNUN VERİ GİRİŞİ SIRASINDA YAPILACAK KONTROLLER VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Kayıt bürosu

Detaylı

EĞİTİM TEKNOLOJİSİ VE İLETİŞİM

EĞİTİM TEKNOLOJİSİ VE İLETİŞİM 1 EĞİTİM TEKNOLOJİSİ VE İLETİŞİM 2 ÖĞRETİM TEKNOLOJİSİ ve İLETİŞİM Öğretim teknolojisi, öğrenmenin amaçlı ve kontrollü olduğu durumlarda öğrenmeyle ilgili sorunların analizi ve çözümünde insanları, yöntemleri,

Detaylı

Türk Akreditasyon Kurumu EĞİTİM ORGANİZASYONU VE DEĞERLENDİRMESİ TALİMATI. Doküman Adı: Doküman No.: T403-01 Revizyon No: 03. Kontrol Onay. İsim.

Türk Akreditasyon Kurumu EĞİTİM ORGANİZASYONU VE DEĞERLENDİRMESİ TALİMATI. Doküman Adı: Doküman No.: T403-01 Revizyon No: 03. Kontrol Onay. İsim. Doküman Adı: EĞİTİM ORGANİZASYONU VE DEĞERLENDİRMESİ TALİMATI Doküman No.: T403-01 Revizyon No: 03 2,3 3 Uygulama bölümünde düzenlemeler yapıldı 2 3 Tanımlar çıkarılarak T501-04 na atıf yapıldı 7 2 Yetki

Detaylı

Yerel Yönetimler Katılımcılık - Mevzuat

Yerel Yönetimler Katılımcılık - Mevzuat Yerel Yönetimler Katılımcılık - Mevzuat Dr. Nuran Talu, ODTÜMD/STK Üyesi ODTÜMD, 11 Nisan 2009 1 5393 Sayılı Belediye Kanununda (13.7.2005 tarih ve 25874 sayılı RG) yeralan Katılımcılık ile ilgili Hükümler

Detaylı

PİNOKYO AÇI ANAOKULU

PİNOKYO AÇI ANAOKULU Hoş geldiniz! Bir Pinokyo yılında daha birlikteyiz. Bundan böyle Pinokyo Açı olarak anılacak olan okulumuzda çocuklarımızla yeniden birlikte olmanın ve yeni başlayanlarla tanışmanın heyecanı içindeyiz.

Detaylı

2014 Mali Destek Programları Satınalma Eğitimi. 18 Temmuz 2014

2014 Mali Destek Programları Satınalma Eğitimi. 18 Temmuz 2014 2014 Mali Destek Programları Satınalma Eğitimi 18 Temmuz 2014 2/45 Harcamalarımızda hangi kurallara tabiyiz? SATIN ALMA YÖNTEMİ Harcamaları bir kanuna bağlanmış yararlanıcılar Harcamaları hiçbir kanun

Detaylı

Ailelerle bağlantılar kurmak. İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek

Ailelerle bağlantılar kurmak. İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek Ailelerle bağlantılar kurmak İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi Uygulamasına Dayanan Kaynaklar projesine, Eğitim Çalışma ve İşyeri İlişkileri Bakanlığı

Detaylı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryosuz Hizmetler Standardı

İ.Ü. AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ Senaryosuz Hizmetler Standardı Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-05 Yayın Tarihi:30.06.2014 Rev.No:00 Rev Tarihi: Sayfa 1 / 5 1. Amaç... 2 2. Kapsam... 2 3. Sorumlular... 2 4. Tanımlar... 2 5. Standartların Detayları... 2 Dök. No: AUZEF-SS-2.6.-05

Detaylı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA TAKVİMLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA TAKVİMLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA TAKVİMLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Türkiye İstatistik Kurumunun

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ... VALİLİĞİNE GENELGE

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ... VALİLİĞİNE GENELGE T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü SAYI : B100THG0100008 KONU : Özürlü Kimlik Bilgi Formu 24.10.03 * 20198... VALİLİĞİNE GENELGE Başbakanlığın 20 Haziran 2002 tarih ve 2002/22 sayılı

Detaylı

İZMİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ İZLEM TAKİP SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU Programa; İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesi ndeki Uygulamalar linkinden ulaşılabileceği gibi, http://www.ihsm.gov.tr/odbizlem

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ BAŞVURUDA ADAYLARIN İZLEYECEKLERİ YOL

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ BAŞVURUDA ADAYLARIN İZLEYECEKLERİ YOL FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ BAŞVURUDA ADAYLARIN İZLEYECEKLERİ YOL 1. http://fbeoi.balikesir.edu.tr adresine girerek Başvuru kısmından öğrencilik süresince kullanacağınız bilgilerinizi dikkatli bir

Detaylı

T.C. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

T.C. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi T.C. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Programı Staj Kılavuzu Kasım2015 Staj Komisyonu 1 ÖNSÖZ Çocuk Gelişimi öğreniminin en önemli aşamalarından birisini stajlar oluşturmaktadır.

Detaylı

Ailede Etkili İletişim = Sağlıklı bir Ruh Sağlığı

Ailede Etkili İletişim = Sağlıklı bir Ruh Sağlığı Ailede Etkili İletişim = Sağlıklı bir Ruh Sağlığı Bu ayki bültenimizi oluştururken Ailede Etkili İletişim ile çok geniş, popüler ve bir o kadar da önemli bir konuya değinmek istedik. İletişimin sözlük

Detaylı

Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi

Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi 17 Nisan 201 Yüzde (%) Birim SANDIK SONUÇLARI (yüzde) Seçim Tipi Partiler 30 BÜYÜKŞEHİR BB + 51 İGM 30 BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi TARİH : / /20 NASIL BİR SİSTEM UYGULANACAK? Performans değerlendirmesinde açık değerlendirme sistemi uygulanacaktır. Bu nedenle önce personel kendisini değerlendirecek, sonrada aşağıda belirtilen şekliyle

Detaylı

First Discoveries Seviyesi Kullanım Kılavuzu

First Discoveries Seviyesi Kullanım Kılavuzu First Discoveries Seviyesi Kullanım Kılavuzu FIRST DİSCOVERİES SEVİYESİNE HOŞ GELDİNİZ FIRST DISCOVERIES-BAŞLANGIÇ First Discoveries, seviyesine ulaşmak için ComLearning Online English ana sayfasından

Detaylı

ANKARA GÖNÜLLÜ TAKIMI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ. Amaç Madde 1: Bu yönetmelik ile Ankara Gönüllü Takımı nın yönetimi ve işleyişi düzenlenmektedir.

ANKARA GÖNÜLLÜ TAKIMI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ. Amaç Madde 1: Bu yönetmelik ile Ankara Gönüllü Takımı nın yönetimi ve işleyişi düzenlenmektedir. ANKARA GÖNÜLLÜ TAKIMI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Amaç Madde 1: Bu yönetmelik ile Ankara Gönüllü Takımı nın yönetimi ve işleyişi düzenlenmektedir. Tanımlar Madde 2: Yönetmelik içerisinde kullanılan tanımlar; Ankara

Detaylı

TED Kdz. Ereğli Koleji Okul-Aile Birliği Çalışma Yönergesi

TED Kdz. Ereğli Koleji Okul-Aile Birliği Çalışma Yönergesi TED Kdz. Ereğli Koleji Okul-Aile Birliği Çalışma Yönergesi 1. AMAÇ, KAPSAM VE DAYANAK 1.1. Amaç Bu yönergenin amacı; Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğine uygun olarak TED Karadeniz Ereğli

Detaylı

Öğrenciler İçin Moodle Kullanma Kılavuzu

Öğrenciler İçin Moodle Kullanma Kılavuzu ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, Ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini değişik biçimlerde paylaşma ve tartışma, derslere kayıt olma,

Detaylı

MINELAB GPX ÜRÜNLERİ için Sahteciliğe karşı geliştirilen SON Yöntem

MINELAB GPX ÜRÜNLERİ için Sahteciliğe karşı geliştirilen SON Yöntem MINELAB GPX ÜRÜNLERİ için Sahteciliğe karşı geliştirilen SON Yöntem Gerçek Minelab ürünleriyle gerçek performans kampanyasının bir parçası olarak, GPX serisi dedektörlere yönelik SMS ile cihazın orijinalliğini

Detaylı

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş.

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş. İÇİNDEKİLER * 1 AMAÇ... 4 2 KAPSAM... 4 3 KISALTMALAR VE TANIMLAR... 4 4 REFERANS VE İLGİLİ DOKÜMANLAR... 4 5 TNB KEP - SÜRECİ... 4 * Bu doküman, Doküman Oluşturma Yönergesi içerisinde yazılan kurallar

Detaylı

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel / Ögrenci Alımı

Detaylı