Birlikte öğrenmek. eğlencelidir! Küçük çocuklar ikinci bir dil olarak İngilizce yi nasıl öğrenir

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Birlikte öğrenmek. eğlencelidir! Küçük çocuklar ikinci bir dil olarak İngilizce yi nasıl öğrenir"

Transkript

1 Birlikte öğrenmek eğlencelidir! Küçük çocuklar ikinci bir dil olarak İngilizce yi nasıl öğrenir

2

3 Küçük çocuklar ikinci bir dil olarak İngilizce yi nasıl öğrenir Küçük çocuklarda dil edinimi doğal olarak gelişir. Yetişkinlerin ya da gençlerin aksine, bilinçli bir öğrenme olmadan da dil öğrenmeye heveslidirler. Telaffuzları taklit etme ve kuralları kendi kendilerine çözme yetenekleri vardır. Muhtemelen daha geç bir yaşta gramer temelli kitaplardan İngilizce öğrenmiş olan yetişkinler tarafından söylenmediği sürece, İngilizce konuşmanın zor olduğuna dair herhangi bir düşünce akıllarına gelmez. Erken başlamanın yararları Küçük çocuklar, ana dillerini öğrenebilmek için bireysel, doğuştan gelen dil-öğrenme stratejilerini hala kullanmaktadırlar ve bu yüzden aynı stratejileri İngilizce öğrenmek için de kullanabileceklerini kısa süre içinde fark ederler. Küçük çocukların oyuna benzer faaliyetler ile öğrenecek zamanları vardır. Bir yetişkin ile beraber yapılan bir faaliyette yer alarak dil öğrenirler. İlk önce faaliyeti anlarlar, sonra da yetişkin ile ortak kullandığı dilden anlam çıkartırlar. Küçük çocukların İngilizce yi günlük düzenlerine uydurmak için daha fazla vakitleri vardır. Okul programları genellikle daha hafiftir ve çocukların zihinleri henüz saklanması ve test edilmesi gereken bilgilerle dolmamıştır. Ev ödevleri ya çok azdır ya da hiç yoktur. Belirlenmiş standartları yakalama gereği onları o kadar strese sokmaz.

4 Küçük yaşlarda ikinci bir dil öğrenme şansını yakalamış çocukların, hayat boyunca, her başka bir dil öğrenmeye çalıştıklarında aynı doğal dil öğrenme stratejilerini kullandıkları gözlenmiştir. Üçüncü, dördüncü dili, hatta birçok dili öğrenmeye çalışmak ikinciyi öğrenmekten daha kolaydır. Daha büyük çocuklar ya da yetişkinler gibi dili bilinçli olarak öğrenmek zorunda kalanlardan ziyade kendi kendine kapan çocukların, büyük olasılıkla daha iyi bir telaffuzları, ayrıca dile ve kültüre karşı daha yüksek bir duyarlılıkları olur. Tek dil konuşan çocuklar ergenlik çağına gelip daha çekingen bir hale geldiklerinde, dil öğrenme yetenekleri kaybolur ve İngilizce yi gramer kitaplarından bilinçli bir biçimde çalışmaları gerektiğini hissederler. Bu değişimin ne zaman ortaya çıkacağı, çocuğun gelişim düzeyine ve kendi toplumunun ondan beklentilerine bağlıdır.

5 İngilizce öğrenmenin aşamaları Konuşma dili okuma ve yazmadan önce kendiliğinden öğrenilir. Sessiz dönem Bebekler ana dillerini öğrenirlerken ilk önce sessiz dönem den geçerler. Konuşmaya başlamadıkları bu dönemde, izlerler, dinlerler ve mimikler ya da jestlerle iletişim kurarlar. Küçük çocuklar İngilizce öğrenirken de, henüz herhangi bir İngilizce kelime kullanılmadan iletişimin ya da anlayışın olduğu benzeri bir sessiz dönem olabilir. Ebeveynler bu süre zarfında çocuklarına kelimeleri tekrarlattırarak onları diyalog kurmaya zorlamamalıdırlar. Diyaloglar tek taraflı olmalıdır, yani yalnızca çocuğa dili öğrenmesi için fırsat tanıyan ebeveyn konuşmalıdır. Ebeveynler öğrenmeyi kolaylaştırmak için ebeveyn dili (özel bir konuşma biçimi) kullanırsa, çocuklar da ana dillerini öğrenirken kullandıkları stratejilerin birçoğunu kullanabilirler. Konuşmaya başlamak İngilizce seanslarının sıklığına bağlı olarak, bir süre sonra her çocuk (kızlar genellikle oğlan çocuklarından daha çabuk) diyalogların içinde ya da beklenmedik ifadeler olarak basit kelimeler ( cat, dog ) ya da kısa kalıplar kullanmaya başlarlar ( What s that? It s my book, I can t, That s a car, Time to go home ). Çocuk, bazı ifadelerin birden fazla kelime içerdiğini fark etmeden, telaffuzu birebir taklit ederek bunları ezberlemiştir. Bu dönem bir süre devam eder ve çocuk kendi ifadelerini oluşturmaya başlayana kadar dilini daha da geliştirir ve yeni öğrendiği ifadeleri diyaloglar için bir kısayol olarak kullanır.

6 İngilizce yi geliştirmek Çocuklar zaman içinde ezberlenmiş bir kelimeye kendi bildikleri diğer bir kelimeyi ekleyerek oluşturdukları ifadeler kullanmaya başlarlar ( a dog, a brown dog, a brown and black dog ) ya da ezberlenmiş bir ifadeye kendi girdilerini eklerler ( That s my chair. Time to play. ). Çocuk, İngilizce ye maruz kaldığı sıklığa ve deneyimin niteliğine bağlı olarak bütün cümleler oluşturmaya başlar. Anlama Anlama her zaman konuşmadan daha iyidir ve küçük çocukların kavrayış yetenekleri hafife alınmamalıdır; çünkü kendi ana dillerini anlamak için de çeşitli bağlam ipuçlarını anlamlandırmaya alışmışlardır. Ana dillerinde duydukları herşeyi anlamasalar da meselenin özünü kavrarlar; yani birkaç önemli kelimeyi yakalayıp geri kalanını çözüp anlamlandırabilmek için farklı ipuçlarından yararlanırlar. Teşvik edildiklerinde, özü kavrama yeteneklerini İngilizce yi anlamak için de kullanabilirler. Hayal kırıklığı İngilizce seanları başladıktan sonra bazı küçük çocuklar, özellikle de oğlan çocukları, düşüncelerini İngilizce ifade edemedikleri için hayal kırıklığına uğrarlar. Bazıları İngilizce yi kendi ana dillerini konuştukları gibi hızlı konuşmak isterler. Çocuklardaki hayal kırıklığının üstesinden gelmede, I can count to 12 in English gibi performans parçaları ya da kalıp ifadelerin bulunduğu tekerlemeler çoğunlukla işe yarar.

7 Hatalar Çocuklar bir hata yaptıklarında bu onlara söylenmemelidir, çünkü herhangi bir düzeltme hemen heveslerini kaçıracaktır. Hatalar İngilizce nin gramer kurallarını öğrenmeye çalışma sürecinde ya da telaffuz konusunda olabilir. Eğer I goed, diyen çocuk ebeveyninin yes, you went diye tekrarladığını duyarsa, bir süre sonra went demeye başlar. Ya da eğer ebeveyn çocuğun zee bus dediğini duyar ve the bus diye tekrarlarsa, çocuk doğrusunu öğrenir. Eğer çocuklar ana dillerini öğrenirken ebeveynlerinin kendilerinin yaptıkları yanlışların doğrusunu tekrar kullandıklarını duyma fırsatı bulurlarsa, kendi kendilerine hatalarını düzelteceklerdir. Cinsiyet farklılıkları Erkek çocukların beyni kız çocuklarınkine göre daha farklı gelişir ve bu oğlan çocuğunun dili edinişi ve kullanışı üzerinde etkili olur. Karma sınıflar, kızların dil kullanma yeteneği karşısında arka planda kalma olasılığı olan erkek çocuklar için çok yararlı olmayabilirler. Erkek çocukların potansiyellerine ulaşmaları için kızlarla farklı dil tecrübeleri edinmeleri ve başarılarının kızlarla karşılaştırılmaması gerekir.

8 Dil öğrenme ortamları Kendilerine doğru tecrübelerin sağlanmadığı ve ebeveynlerinin ebeveyn dili teknikleri eşliğinde destek görmeyen çocuklar, İngilizce öğrenmeyi daha güç bulabilirler. Küçük çocuklar kendilerini güvende hissetmelidirler ve İngilizce öğrenmek için iyi bir nedenleri olduğunu bilmelidirler. Aktiviteler, çoktan biliyor oldukları ilgi çekici bazı günlük faaliyetler ile bağlantılı olmalıdır. Ör. İngilizce resimli bir kitap okumak, İngilizce bir tekerleme söylemek, İngiliz usulü atıştırmak. Aktivitelere, olup bitenler hakkında yorumda bulunan yetişkin dili ve ebeveyn dili kullanılarak çocuklara uyumlu hale getirilmiş diyaloglar eşlik eder. Çocukların kendi ana dillerinde zaten bildikleri kavramlara odaklanan İngilizce seansları eğlenceli ve ilgi çekicidir. Bu yolla çocuklar, yeni bir kavram ve yeni bir dilden oluşan iki ayrı şey değil, zaten bildikleri birşey hakkında İngilizce konuşmayı öğrenirler. Aktiviteler bazı nesnelerle desteklenmelidir, çünkü bu anlamaya yardımcı olacak ve ilgiyi artıracaktır.

9 Okuma Kendi ana dillerinde okuyabilen çocuklar genellikle İngilizce okumanın nasıl olacağını merak ederler. Kendi dillerinde kelimeleri nasıl okuyup metinden nasıl anlam çıkaracaklarını bildiklerinden, eğer İngilizce okuma konusunda destek almazlarsa, kendi dillerinde bildikleri okuma tekniklerini kullanıp İngilizce yi bu dilin aksanıyla okumaya kalkabilirler. Küçük çocuklar İngilizce okumayı sökmeden önce, alfabenin 26 harfini ve sesleri bilmelidirler. İngilizce de 26 harf ama ortalama 44 ses olduğundan (standart İngilizce de), bu seslerin hepsini öğretmeden önce çocuğun dil ve okuma konusunda daha fazla tecrübe kazanmasını beklemek daha doğru olacaktır. Eğer çocuklar İngilizce yi zaten biliyorlarsa, okumayı öğrenmeleri daha kolay olacaktır. Yetişkinlerle paylaştıkları resimli kitapları olan ya da tekerlemeler bilen birçok çocuk İngilizce okumayı kendi kendine öğrenir, çünkü dili ezberlemiş olması muhtemeldir. Ezbere bildikleri şeyleri okumak, çocukların okumayı öğrenmesinde önemli bir aşamadır, çünkü bu onlara basit kelimeleri kendi kendilerine çözme fırsatı verir. Çocuklar okuyabildikleri bir kelime hazinesi oluşturdukları zaman kendilerine güvenirler ve daha yapılandırılmış bir yaklaşıma hazır olurlar.

10 Aile desteği Çocuklar, ilerleme kaydettiklerini hissetmelidirler. Sürekli olarak teşvik edilmeli ve başarıları için övgü almalıdırlar, çünkü her türlü başarı motivasyon sağlar. Ebeveynler yalnızca temel bir İngilizce biliyor ve çocuklarıyla birlikte öğreniyor olsalar bile, çocukları motive etmek için çok iyi bir konuma sahiptirler. Ebeveynler paylaşım ile yalnızca çocuklarının İngilizce sini ve İngilizce yapılan aktiviteleri aile hayatına sokmakla kalmaz, aynı zamanda dil öğrenimi ve diğer kültürlere yaklaşım konusunda da çocukları üzerinde etkili olurlar. Günümüzde genel olarak kabul edildiği üzere, yaşam boyu sürecek tutumlar erken çocukluk döneminde, çocuklar 8 ya da 9 yaşından küçükken belirlenmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için:

11

12 British Council tarafından ebeveynleri desteklemeye yönelik hazırlanan kitapçık serisinin bir parçasıdır. İngiltere de yazarlık ve Eğitim Danışmanlığı yapan Opal Dunn tarafından yazılmıştır. British Council 2008 Birleşik Krallık ın uluslararası kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatları kuruluşu A registered charity: (England and Wales) SC (Scotland).

Tekerlemelerle İngilizce öğrenmek

Tekerlemelerle İngilizce öğrenmek Tekerlemelerle İngilizce öğrenmek Önsöz Çocuklarınızın öğrenme sürecinin bir parçası olmanın, hem onların tutumları hem de öğrenme hızlarında olumlu bir etkisi olabilir. Ebeveynlerin sınıfın dışında çocuklarına

Detaylı

Resimli Kitapları Birlikte Okuyarak İngilizce Öğrenmek

Resimli Kitapları Birlikte Okuyarak İngilizce Öğrenmek Resimli Kitapları Birlikte Okuyarak İngilizce Öğrenmek Önsöz Çocuklarınızın öğrenme sürecinin bir parçası olmanın, hem onların tutumları hem de öğrenme hızlarında olumlu bir etkisi olabilir. Ebeveynlerin

Detaylı

İNGİLİZCE TUBA KARATAYLI ZEHİR. BLACKswan SELFHELPseries

İNGİLİZCE TUBA KARATAYLI ZEHİR. BLACKswan SELFHELPseries İNGİLİZCE [kullana] TUBA KARATAYLI ZEHİR BLACKswan SELFHELPseries Tüm öğrencilerime, geçmişte ve gelecekte... English is arbitrary 6 Ön söz Bu kitap bir ihtiyaçtan doğdu. İngilizce öğretmenliği yaptığım

Detaylı

Psikolojiyi Anlamak Nicky Hayes. Çevirenler: Filiz Şar - Asiye Hekimoğlu

Psikolojiyi Anlamak Nicky Hayes. Çevirenler: Filiz Şar - Asiye Hekimoğlu Psikolojiyi Anlamak Nicky Hayes Çevirenler: Filiz Şar - Asiye Hekimoğlu ISBN 978-605-5655-88-4 2011 Optimist Yayım ve Dağıtım Orijinal adı ve yayıncısı: Understand Psychology, Hodder Teach Yourself Optimist

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 101 İPUCU!

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 101 İPUCU! 1. Hata yapmaktan korkmayın. Kendinize güvenin. Çevrenizdeki insanlar ancak hata yaptığınızı duyabildikleri zaman hatalarınızı düzeltebilirler. 2. Kendinizi yabancı dille kuşatın. Çevrenizi o yabancı dili

Detaylı

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI»

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» Yrd. Doç. Dr. Müge YURTSEVER KILIÇGÜN Amerikan Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi (National Council of Teachers of Mathematics-NCTM) (2000)'ne göre, matematik programlarının

Detaylı

The Grammar-Translation Method

The Grammar-Translation Method The Grammar-Translation Method Yeni bir metod değildir, dil öğretmenleri tarafından uzun yıllar farklı adlarla kullanılmıştır. İlk olarak, Latin ve Yunanca gibi klasik dillerin öğretiminde kullanıldığı

Detaylı

Bu yayın ve tüm kısımları telif hakları tarafından korunmaktadır.

Bu yayın ve tüm kısımları telif hakları tarafından korunmaktadır. Teşekkür DYPATEC projesi Padagogische Akademie des Bundes in der Steiermark öncülüğünde başlatılmıştır. Bu projenin ko-ordinatörlüğü projenin ilk iki yılında Mag H. Posch (Graz), üçüncü yılında ise R.

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC

TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC 1 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI FRANSIZCA DERSİ PROGRAMI

Detaylı

nasıl yetişiyor? Çift dilli öğrenciler

nasıl yetişiyor? Çift dilli öğrenciler 56 Çift dilli öğrenciler nasıl yetişiyor? ÇIFT DILL I Türkiye de çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Koleji anaokulundan başlayarak uyguladığı Çift Dilli Eğitim Sistemi ile İngilizcede anadil

Detaylı

İKİNCİ YABANCI DİL OLARAK ALMANCA ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERİN, BİRİNCİ YABANCI DİL İNGİLİZCEYE BAĞLI ÖĞRENME STRATEJİLERİ *

İKİNCİ YABANCI DİL OLARAK ALMANCA ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERİN, BİRİNCİ YABANCI DİL İNGİLİZCEYE BAĞLI ÖĞRENME STRATEJİLERİ * İKİNCİ YABANCI DİL OLARAK ALMANCA ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERİN, BİRİNCİ YABANCI DİL İNGİLİZCEYE BAĞLI ÖĞRENME STRATEJİLERİ * Nevide Akpınar Dellal - Duygu Bora Günak Özet Günümüzde küreselleşme ve ülkelerin birbirleriyle

Detaylı

İçindekiler. İlköğretime Hoşgeldiniz. Veli Haber Bülteni. 2010 Yılı İçin Victoria Devlet İlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz.

İçindekiler. İlköğretime Hoşgeldiniz. Veli Haber Bülteni. 2010 Yılı İçin Victoria Devlet İlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz. İlköğretime Hoşgeldiniz 2010 Yılı İçin Victoria Devlet İlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz İçindekiler Bakanların mesajı 2 Giriş 3 Okula hazırlık 4 Okula başlamak 9 Sınıf içinde 12 Öğrencilere

Detaylı

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME Öğreniyorum, öyleyse varım Okulda bir şeyler öğrenip, sonra kalan hayatımızda bilgi ve becerilerimizi kullanmak fikri artık geçerli değildir. Dünya hızlı hareket etmekte

Detaylı

FAIR START PROGRAMI KULLANICILARI İÇİN ELKİTABI

FAIR START PROGRAMI KULLANICILARI İÇİN ELKİTABI FAIR START PROGRAMI KULLANICILARI İÇİN ELKİTABI ÇOCUK BAKIMI KURUMLARININ LİDERLERİ VE EĞİTMENLER İÇİN Sürümü Temmuz 2010 Metinler ve tasarım: N. P. Rygaard and Bodil Husted, Fair Start Proje Grubu İÇİNDEKİLER:

Detaylı

HEPSİ 1940'DAN BERİ PERSONELLERİNİN İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE CALLAN METOD'U KULLANIYORLAR... ŞİMDİ SIRA SİZDE!

HEPSİ 1940'DAN BERİ PERSONELLERİNİN İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE CALLAN METOD'U KULLANIYORLAR... ŞİMDİ SIRA SİZDE! HEPSİ 1940'DAN BERİ PERSONELLERİNİN İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE CALLAN METOD'U KULLANIYORLAR... ŞİMDİ SIRA SİZDE! İŞTE SİZLERE İNGİLİZCE'DE KAZANDIRDIKLARIMIZ Bizden 100 / 160 saat eğitim alıyorsunuz Hiç İngilizce

Detaylı

Türkiye de Yabancı Dil Edinim Sorunu ve Yabancı Dil Olarak Türkçe

Türkiye de Yabancı Dil Edinim Sorunu ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Türkiye de Yabancı Dil Edinim Sorunu ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Mustafa ARSLAN International Burch University, Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü marslan@ibu.edu.ba Özet:Yabancı

Detaylı

Benimle K o n u şv e Beni Dinle!

Benimle K o n u şv e Beni Dinle! Benimle K o n u şv e Beni Dinle! Çocuklarımızın konuşmayı öğrenirken onlara nasıl destek olabiliriz konusunda 12 önemli kılavuz Anne Babalar İçin Broş ür (0 ve 5 yaş arası çocukların velilerine) Künye

Detaylı

APPROACH (YAKLAŞIM) TÜRKÇE ANLATIM

APPROACH (YAKLAŞIM) TÜRKÇE ANLATIM APPROACH (YAKLAŞIM) TÜRKÇE ANLATIM https://www.facebook.com/groups/ingilizceaobt/ REYHAN DENLİ Der. FERUZE İLKATMIŞ Diane Larsen-Freeman Açıklamalı Approach ve Method Anlatımı Kısa Notlar 1.THE GRAMMAR-TRANSLATION

Detaylı

Đlköğretime Hoşgeldiniz

Đlköğretime Hoşgeldiniz Đlköğretime Hoşgeldiniz Victoria Devlet Đlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz Đçindekiler sayfa Bakanların mesajı 2 Giriş 3 Okula hazırlık 4 Okula başlamak 8 Sınıf içinde 12 Öğrencilere

Detaylı

Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock. Çeviren: Emel Aran

Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock. Çeviren: Emel Aran Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock Çeviren: Emel Aran ISBN 978-605-5655-90-7 2011 Optimist Yayım ve Dağıtım Orijinal adı ve yayıncısı: Help Your Child Succeed at School, Hodder Teach

Detaylı

Film- yapımı el kitabı

Film- yapımı el kitabı Film- yapımı el kitabı MOVET Mesleki eğitim ve öğretim filmleri Tatiana Speri ve Eva Vanhee 1 İndex MOVET Mesleki Eğitim ve Öğretim İçin film Yapımı GİRİŞ... 4 1.DİL AMAÇLI FİLM YAPIMI... 7 1.1 film yapımını

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi Bu yayında ifade edilen yazarın görüşleri, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı veya Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti nin görüşlerini yansıtmaz. Bu Kılavuz, Temel Eğitim Programı

Detaylı

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLERİN EDİNİLMESİNDE YENİLİKLER (2011-2013) LEONARDO DA VINCI ORTAKLAR AGIFODENT IAT DEKAPLUS TÖYEV - ASPECT İÇİNDEKİLER -TEMEL YETERLİKLERE GİRİŞ -TEMEL YETERLİKLERİN

Detaylı

YABANCI DİL ÖĞRETİMDE KULLANILAN YÖNTEMLER, KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE ELEŞTİRİLER *

YABANCI DİL ÖĞRETİMDE KULLANILAN YÖNTEMLER, KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE ELEŞTİRİLER * - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, p. 297-318, ANKARA-TURKEY YABANCI DİL ÖĞRETİMDE KULLANILAN YÖNTEMLER, KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE ELEŞTİRİLER * Muhammet

Detaylı

ARAPÇAYI NASIL ÖĞRETELİM 1

ARAPÇAYI NASIL ÖĞRETELİM 1 ARAPÇAYI NASIL ÖĞRETELİM 1 Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN 2 1.GİRİŞ Ülkemizde İlahiyat Fakültelerinde, İlköğretim Din Kültür v Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümlerinde ve İmam-Hatip Liselerindeki meslek dersleri

Detaylı

ÖĞRENME STĠLLERĠ. 1. Görsel Ağırlıklı Öğrenme Stili (Görerek Öğrenenler)

ÖĞRENME STĠLLERĠ. 1. Görsel Ağırlıklı Öğrenme Stili (Görerek Öğrenenler) ÖĞRENME STĠLLERĠ İnsanlar genellikle 3 yoldan bilgi edinirler. Ancak her insan bu bilgi edinme yollarından birini baskın olarak kullanmaktadır. Öğrencilerimizin bu baskın yönlerini tespit ederek onların

Detaylı

Görev temelli öğreni m

Görev temelli öğreni m Görev temelli öğreni m Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz içersinde yer alan bilgilerden

Detaylı