PYP 2. Sınıf 2. Veli Bülteni

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PYP 2. Sınıf 2. Veli Bülteni"

Transkript

1 PYP 2. Sınıf 2. Veli Bülteni Sayın Veli; Kim Olduğumuz disiplinler üstü teması adı altında Dengeli seçimler bizi sağlıklı ve güvenli bir yaşama hazırlar. ana fikrini içeren sorgulama ünitesini tarihleri arasında işledik. Bu ünite boyunca öğrencilerimiz; Dengeli seçimlerin neler olabileceğini, sağlıklı ve güvenli hayatın özelliklerini ve seçimlerimizin hayatımız üzerindeki etkilerini öğrendiler. Bu sorgulamalar aşağıdaki rehber soruları çerçevesinde yapıldı; 1. a) Sağlıklı ve güvenli bir hayat nasıl olur? b) Vücudumuzun sağlığı için neleri seçmeliyiz? 2. Sağlığımızı ve güvenliğimizi bozan seçimler nelerdir? 3.Seçimlerimizin sağlıklı ve güvenli yaşamımızın üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Öğrencilerimiz yaptıkları çalışmaları gerçekleştirdiğimiz ünite sonu sergisinde okul toplumuyla paylaştılar. Sizler de gönderdiğimiz eylem gözlem formu aracılığıyla öğrencilerimizin bu ünite boyunca kazandığı öğrenmeler sonucunda gerçekleştirdikleri ve sizin şahit olduğunuz eylemleri not edip online ortamda adresine gönderebilir, öğrencilerimizin portfolyo çalışmalarına Okul Rutinlerimiz ; Bu ünite boyunca; 30 Kasım Kampüsler arası Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği 16 Kasım İlkokul 2, 3 ve 4. sınıflar için ELT Parents 23 Kasım 2013 Anaokulu-1.sınıf çin ELT Parents 20 Kasım Çocuk Hakları Günü 25 Kasım Öğretmenler Günü töreni ve kampüs içi Bilim Şenliği 2 Aralık Engelliler Dostluk Kupası Kasım haftası Word Hunters Sayı 2, Bölüm Aralık sınıflar PİSA Bursluluk sınavı gerçekleştirilecektir Kasım 2013tarihlerinde gerçekleşecek merkezi ortaöğretime geçiş sınavları nedeniyle okulumuz resmi tatilde olacaktır. İçindekiler: Veliye Mektup Misyon- İletişim...1 Geçtiğimiz ünitede neler yaptık? Yeni ünitemizdeki kazanımlar Yeni ünitemizdeki kazanımlar... 6 Duyurular...6 Öğretmen Öğrenci görüşmelerimizde, öğrencilerimizle biraraya gelen öğretmenlerimiz öğretmen öğrenci iletişimini güçlendirecek paylaşımlarda bulundular. 90.yılını coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında öğrencilerimiz değer bilme ve saygı tutumlarını Cumhuriyet Bayramıyla bir kez daha gösterme fırsatı yakaladı. Okul konseyi seçimlerinin ardından okul yönetimiyle gerçekleşen 1. Konsey Tanışma Yemeğimizi bütün okul konsey üyeleriyle birlikte yerken çok değerli paylaşımlarda bulunduk.

2 Page 2 PYP 2. Sınıf 2. Veli Bülteni Geçtigimiz ünite boyunca sor gulama çalışmalarında Sağlıklı ve Güvenli Beslenme konusu ile ilgili okulumuzu ziyaret eden Sayın Dr. Özlem GİRİTLİ tarafından okulumuzun konferans salonunda sunum gerçekleştirdi. Öğrenciler sunum öncesinde sorular oluşturdular, sunum sonrasında da merak ettikleri soruları ve öğrendikleri yeni bilgileri içeren kitapçıklar hazırladı. Üniteye girişte hazırladığımız kavram haritası, merak duvarı çalışmalarının yanı sıra Ekoloji dersliğinde meyve salatası hazırlayarak öğrencilerle birlikte sağlıklı beslenme etkinliği gerçekleştirik. Yaptığımız dengel seçimler neticesinde Market Çantam etkinliğini tamamladık. Öğrenciler 4 gruba ayrılarak, Sağlıklı ve Güvenli Yaşam konusu içerisinde drama, şiir, slogan ve şarkı oluşturma çalışması yapıldı. Kartopu etkinliği ile öğrencilerden yaptıkları olumlu ve olumsuz seçimleri ve sonuçları beyaz kağıtlara yazmaları istenerek, okul bahçesinde havaya atılan toplar sıra ile açılarak paylaşılması istenildi Geçtiğimiz unite boyunca Matematik çalışmalarında; Geçtiğimiz unite boyunca Türkçe çalışmalarında; Noktayı sembolle gösterme ve isimlendirme, düzlemi ve düzlemsel şekilleri model ile tasvir etme; küp, kare prizma, dikdörtgenler prizması, koni ve silindir modellerinin yüzeylerini düzlemsel şekil olarak gösterme, bir problemle ilgili veri toplama ve bunu şekil grafiği ile gösterme ve yorumlama çalışmaları yapıldı. Üç basamaklı sayıların okunması, yazılması, basamak ve sayı değerlerinin gösterilmesi çalışmaları yapıldı. Okul Sevgisi, Ekmek şiirleri ve cumhuriyet konusu ile ilgili şiirler yazıldı. Hikaye setimizden ( Okul Yolunda, Hafta Sonu Tatili, Bir Maç Anısı, Büyüdün Artık, Çil Horoz, Hayvan Sevgisi) kitaplarımız okunarak hikaye haritaları oluşturuldu. Türkçe ders kitabından; Yaramaz Pırpır, Üç Kelebek, Atarük ün Hayatı, Cumhuriyetin İlanı, Ekmek ve Selim in Küçük Dişi metinleri okunarak, çalışma kitapçığındaki etkinlikleri yapıldı. Arkadaşlarımın değerini bilirim. Çünkü ve Cumhuriyetin değerini bilirim. Çünkü cümlelerini tamamlama çalışması yapıldı. Sonuç değerlendirme etkinliklerinde; Sonuç değerlendirme dersinde öğrenciler Ekoloji dersleriyle bağlantılı olarak, dengeli ve doğal beslenmenin yöntemlerinden biri olan turşu yapımını, okul bahçesinden kendi seçtikleri sebzelerle gerçekleştirdiler. Daha sonra buğdayın ekiminden, ekmeğin yapımına kadar olan aşamaları, kümbette ekmek yaparak öğrendiler. Çalışmanın devamı olarak Türkçe dersinde Buğdayın Serüveni hikayeleri yazıldı.

3 Volume 1, Issue 1 Branş derslerindeki çalışmalarda; İngilizce derslerinde sağlıklı ve güvenilir bir hayat nasıl olur ve dengeli seçimlerimiz'' hayatımızı nasıl etkiler başlıkları altında sorgulama ünitemize başladılar. Öğrencilere yapılan power point sunumu ile sağlıklı ve güvenilir hayata dair bazı resimler gösterildi ve öğrencilerin bu resimler üzerinde yorum yapmaları istendi. Beyin fırtınası tekniği kullanılarak nasıl daha sağlıklı ve güvenilir bir hayata sahip oluruz sorusuna cevap arandı. Öğrencilerle oluşturulan kavram haritaları bu sorgulama hattını destekledi. Sağlıklı ve sağlıksız besinler hakkında bir sunum izlendi. Her bir öğrenci kendi besin pramidini oluşturdu. Big Barry Baker's Parcel kitabı okundu ve sorgulama hattı desteklendi. Kitapta yer alan risk alan ve doğru seçimler yapan profiller öğrencilerle birlikte tartışıldı. Kitap için bir booklet oluşturuldu. Öğrenciler kendi güvercinlerini tasarladılar. Tasarladıkları güvercinlere sağlıklı ve güvenilir hayatla ilgili ipuçları verildi ve güvercinler biririnci sınıflara uçuruldu. Öğrenciler güvercinlerini birinci sınıflara sundular. Binicilik derslerinde; Page 3 Ekoloji derslerinde Dengeli seçimler yapmanın ve dengeli beslenmenin önemini bahçemizden topladığımız sebzelerle turşu kurarak ve kümbette ekmek yaparak kavradık. Öğrenciler ile birlikte güvenli bir şekilde nasıl ata binilir?, güvenli bir şekilde ata nasıl binilir? Sorularına cevaplar arandı. Binicilikte Güvenliğin Önemi öğrencilerle birlikte tutumlarla ilişkilendirildi ve temel anlaşmalar hazırlandı, böylece biniciliğin vazgeçilmezi olan güvenli ata binme konusunda öğrenciler atlara daha güvenli binmeyi kavradılar. Ünite sonu sergisinde; Ünite sonu sergisi etkinliğinde; öğrencilerimiz ünte boyunca yaptıkları çalışmaları okul toplumuyla paylaşırken, aynı tema altında diğer sınıfların nasıl çalışmalar yaptığını gözlemleme ve değerlendirme şansı yakaladı.

4 2. Sorgulama Ünitesi Ünitemizin ait olduğu disiplinlerüstü tema: Bulunduğumuz Zaman ve Mekan Ünitenin uygulanacağı süre: ANA FİKİR: Evler, bulunduğu yerin kültürünü yansıtır ve zamanla değişime uğrar. Anahtar Kavramlar: İşlev : Evler ne işe yarar? Bakış açısı:evler içinde bulundukları kültürlerden nasıl etkinlenir? Değişim: Eski zamanlarla şimdiki zamanlardaki evlerin şekil ve işlevleri nasıl değişmiştir? Bu ünite boyunca öğrencilerimizin kazanmasını istediğimiz tutumlar: Hoşgörü: Farklı ev türlerinin bulunduğu farklı kültürlere hoşgörülü davranır, farklılıkları kabul eder. 2.Ünitemizde sorgulayacağımız maddeler; 1. Barınma ihtiyacı 2. Farklı ev türleri 3. Evlerin zamanla değişimi 4. Farklı kültürlerdeki evler Bu ünite boyunca öğrencilerimizde desteklemek istediğimiz öğrenen profili öğeleri; Açık görüşlü: Kendi kültürlerini ve kişisel tarihlerini bilir ve takdir ederler. Diğer bireylerin ve toplumların bakış açılarına, değerlerine ve geleneklerine açıktırlar. Farklı bakış açılarını bulmaya ve değerlendirmeye alışıktırlar ve bu konudaki tecrübelerini geliştirmeye isteklidirler. İletişim Kuran:Bilgileri ve düşünceleri birden fazla dilde yaratıcı biçimde, kendine güvenerek ve çeşitli iletişim yollarıyla algılar ifade ederler. Başkalarıyla etkin ve istekli biçimde çalışırlar. Şevk:Evlerin farklı kültürlere ve zamanlara göre değişiklik gösterdiğini farkeder ve şevkle araştırır. Bu ünite boyunca öğrencilerimizin geliştirmesini beklediğimiz disiplinlerüstü beceriler: Araştırma Becerileri: Gözlem yapma, veri toplama, veri kaydetme, verileri düzenleme. Sosyal Beceriler: Diğerlerine saygı gösterme, işbirliği yapma, grup kararı almak. Sayın Veli; Ünite boyunca yapacağımız okul içi çalışmaları desteklemek adına; Farklı ev türlerine ait elinizde bulunan obje, resim ve kitap gibi materyalleri unite boyunca kaynak köşemizde sergilenmek üzere gönderebilir, Daha once yaptığınız yurt içi ya da yurtdışı seyahatlerde gördüğünüz evlerle ilgili eski fotoğraf albümlerinizi birlikte gözden geçirebilir ve evler arasındaki farklılık ve benzerlikleri bulabilir, Yaşadığınız ve çevrenizdeki evlerle ilgili öğrencimizle birlikte gözlemler yapabilirsiniz.

5 Sayfa 5 PYP 2. Sınıf 2. Veli Bülteni Ünite boyunca Matematik derslerinde öğrencilerimiz ; Geometrik Şekiller Karenin, dikdörtgenin, üçgenin köşe ve kenarlarını gösterir. Kare, dikdörtgen, üçgen ve çember modelleri oluşturur Yansıyan simetrinin çizgilerini tanımlayabilir Bir şeklin iki eş parçaya ayrılıp ayrılamayacağını belirler; uygun şekilleri iki eş parçaya ayırır. Simetriyi modelleri ile açıklar. Doğal Sayılar Yüzlere kadar sayıları örneklendirirler veya 10luk basamak değerinin temelini kullanmanın ötesine geçerler. Deste ve düzineyi örneklerle açıklar. Nesne sayısı 100 den az olan bir çokluğu, onluk ve birlik gruplara ayırarak bunlara karşılık gelen sayıyı yazar ve okur. 100 den küçük doğal sayıların basamaklarını adlandırır, basamaklardaki rakamların basamak değerlerini belirtir. 100 içinde ikişer ve beşer, 40 içinde dörder, 30 içinde üçer ileriye ve geriye doğru sayar. Bir dizin içindeki kuralı çeşitli yollarla tanımlarlar Bir örüntüde eksik bırakılan ögeleri belirleyerek tamamlar. Bir örüntüdeki ilişkiyi kullanarak farklı malzemelerle aynı ilişkiye sahip yeni örüntüler oluşturur. Kesirler Aynı paydayla kesirlerin toplamlarını ve çıkarımlarını örnekleyebilirler. Kesirlerin dilini kullanırlar. Örneğin; Pay ve Payda. Eşdeğer kesirleri örneklendirirler. Bütün, yarım ve çeyrek arasındaki ilişkiyi açıklar. 12 lik ve 24 lük sistemde analog ve dijital olarak saatleri okuyup yazabilirler. Tam ve yarım saatleri okur, saati tam ve yarım saate ayarlar. Ünite boyunca Türkçe derslerinde öğrencilerimiz; DİNLEME Dinlediğini Anlama Metinlerin ana olaylarını ve ilgili noktalarını anlar. Dinlediklerinde Hikaye Unsurları nı belirler. Dinlediklerinde eş sesli kelimeleri ayırt eder. Başlıktan hareketle dinleyeceği konunun içeriğini tahmin eder. Duyduğu seslerle harfleri eşleştirir. KONUŞMA Metin yüksek sesle okunduğunda öngörü ve tahminlerde bulunur. Akıcı konuşur. Sesine duygu tonu katar. Konuşmalarında beden dilini kullanır. Konuşma sırasında gereksiz hareketlerden kaçınır. Konu dışına çıkmadan konuşur. Görgü kurallarına ve değerlere (millî, manevî, kültürel, ahlakî, sosyal vb.) uygun konuşur. GÖRSEL DİL Resimli kitaplar ve basit referans kitaplarındaki illüstrasyonları iletilmek istenenleri yorumlayarak inceler ve tartışır. Reklâmlarda verilen mesajları sorgular. Resim ve fotoğrafları yorumlar Ünite boyunca Fen dersinde öğrencilerimiz; OKUMA Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hakkında tahminlerde bulunur. YAZMA Başlangıçta basit cümle yapıları kullanarak, kişisel bir dergi ya da kendigünlüğüne fikirleri, deneyimleri ve duyguları hakkında gayri resmi yazılar yazar. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluk bırakır. Bütün yazılarını bitişik eğik yazı ile yazar. Binaların ve diğer yapıların nasıl ayakta durduklarını araştırır (örneğin, kolonlar, payandalar, kirişler) Bir binanın veya bir yapının inşaatını araştırır ve kullanılan malzemeleri saptar Bir yapının doğal çevre üzerindeki etkisini fark eder Çevreden malzemelerin kullanımıyla ilgili olarak insanların sorumluluklarını açıklar Her canlının bir yuvaya ihtiyacı olduğunu kavrar ve canlıların yuvalarını birbirinden ayırt eder. Evde belli bir iş yaparken kullanılan alet ve teknolojik ürünler hakkında sorular sorarak, bunların hayatımızı kolaylaştıran

6 Sayı 2, Bölüm 1 Sayfa 6 Ünite boyunca Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerimiz Evinin yerini, konum ile ilgili temel kavramları (sağında, solunda, yanında, karşısında, önünde, arkasında, üstünde ve altında) kullanarak bildiği yere göre tarif eder. Gerektiğinde kendi evine veya aile büyüklerine ulaşabilmesi için gerekli bilgilere sahip olur. Aile bireylerinin çocukluğunu araştırır. Topluma örnek olan kişilerin çocukluğunu araştırır. Aile yaşamında aldığı liderlik rolünü açıklar. Ailesiyle birlikte gezmek, tatillerini geçirmek ve eğlenmek için plan yapmaktan zevk alır, yaptığı planı ailesiyle paylaşır. Yaşadığı yerleşim biriminin vatanının kendisi için özel bir yer olduğunu fark ederek ülkesini de bir yuva olarak görür. Ünite boyunca brans derslerinde öğrencilerimiz; SANAT derslerinde; Müzik Rivayete göre anlatılan hikayeye verilen müzikal tepkiyi bireysel ve toplu olarak keşfederler. Doğada duyduğu sesleri, gürlük özelliklerine göre farklı ses kaynakları kullanarak canlandırır. Dağarcığındaki müzikleri anlamına uygun hız ve gürlükte söyler. Çevresinde kullanılan çalgıları tanır. Görsel Sanatlar Sanat hakkında tartışmak için uygun terminolojiyi kullanırlar. Yaşadığı çevrenin düzenlenmesine ilişkin olumlu ve olumsuz örnekler verir. Güzel bir çevrede yaşamanın önemini kavrar. Çalışmalarını sergilemekten ve bu duyguyu çevresindekilerle paylaşmaktan mutluluk duyar Basit geometrik şekilleri görsel çalışmalarında Bir evin ne olduğu hakkında anlayışını ifade eder. Farklı kültürlerdeki evleri araçtırır ve karşılaştırır. İnsanların nerelerde yaşadıkları ve evlerinin nasıl olduğunu etkileyen faktörleri saptar. Kendisinin kim olduğunu yansıtan ev tipini sunar. Spor ve dersinde; Günlük egzersizlerin kısa ve uzun vadede sağlığı nasıl etkilediğini anlarlar Yer değiştirme, dengeleme ve nesne kontrolü gerektiren hareket-lerle ilgili ilke ve kuralları bilir. Ortak amaca hizmet edebilecek bireysel güçlülükleri belirlerler Grup için, her bireyin deneyimlerini ve güçlülüğünü kapsayan paylaşılmış bir eylem planı geliştirirler Ritmik hareketleri bireysel, eş-li, grupla, nesnesiz ve nesneli ola-rak yapar. ICT ve Kütüphane dersinde; Sorgulama ünitesi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapma ve paint programını kullanarak hayali bir ev oluşturma İhtiyaca uygun kaynakları belirler ve İngilizce dersinde; Evlerle ilgili İngilizce kelime bilgisini artırma. Evin bölümleriyle ilgili kelimeleri tanıma ve cümle içinde kullanma. Farklı kültürlerde bulunan evler ile o kültürler arasında bağlantılar kurar ve farklı diyagramlar kullanarak kültürler ve evler arasında neden sonuç bağlantıları kurar ve gösterir. Tarihsel olarak evler hakkındaki değişimi nedenleriyle destek alarak açıklar. Duyurular Velilerimizin de programımız içerisinde aktif rol almaları ve ev-okul arasında okuma alışkanlığını yaymak üzere başlattığımız Okuma Gönüllüleri çalışmasına katılıp,sabah töreninden sonra gerçekleştirdiğimiz okuma zamanında sınıf içerisinde kitap okumak isteyen gönüllü velilerimizin ya da öğrencilerimizle yapılacak ünite aktivitelerini desteklemeyi arzulayan velilerimiz, adresine zaman ve diğer detaylarla ilgili bilgilendirme maili atabilirler. Farklı ev türleriyle ilgili materyal, kitap, vb.. Kaynakları ünitemiz boyunca sınıfımızın kaynak köşesinde sergilemek üzere gönderebilirseniz seviniriz. Mimar,İnşaat Mühendisi, İç Mimar gibi temamızla ilgili mesleklere sahip olan velilerimizin mesleki deneyimleriyle ilgili ünitemizi desteklemek adına okulumuzda görmeyi çok isteriz. Gösterdiğiniz ilgi ve destek içni çok teşekkür ederiz.

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU Sayın Veli, 2014-2015 Eğitim - Öğretim yılı başından itibaren uyguladığımız programla ilgili olarak

Detaylı

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SINIF A KTB DERS ÜNİTE KAZANIM 2. sınıf 1 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 2 Türkçe

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

riski göze alan araştıran-sorgulayan

riski göze alan araştıran-sorgulayan riski göze alan araştıran-sorgulayan bilgili dönüşümlü düşünen duyarlı dengeli açık görüşlü iletişim kuran ilkeli düşünen 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM SORGULAMA ÜNİTELERİ BÜLTENİ LEARNER PROFILE

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI İNCİ TANELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015

AYLIK EĞİTİM PLANI İNCİ TANELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 YLIK EĞİTİM PLNI İNCİ TNELERİ ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KSIM - 2014 P.tesi Salı Çarş.

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş.

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş. 2. sınıf 1 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. sınıf 2 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. sınıf 3 2. tema 1 Okuduğunu Anlama Okuduklarında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. SINIFLAR) Devlet Kitapları Müdürlüğü Basım Evi ANKARA - 2009 TALİM VE TERBİYE KURULU

Detaylı

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EYLÜL Okul Adı Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu : 60 72 Ay : Tuğba Pektezel Bilişsel Gelişim: Kazanım

Detaylı

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03 TÜRKÇE 2. Metinde verilen ipuçlarından hareketle, karşılaştığı yeni kelimelerin anlamlarını tahmin eder. 4. Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hakkında tahminlerde bulunur. 6. Okuduklarındaki duygusal

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı

4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı 4. Sınıf - Hazır Bulunuşluk Sınavı Bölüm Adı Kazanımlar Soru Sayısı Türkçe (3. Sınıf) Matematik (3. Sınıf) Okuduğunu Anlama: 3. Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır.

Detaylı

YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR)

YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (1-10. SINIFLAR) ANKARA, 2006 TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI

Detaylı

SİS 6 (MAYIS 2015) Okuduklarında geçen varlıkları ve olayları sınıflandırır.

SİS 6 (MAYIS 2015) Okuduklarında geçen varlıkları ve olayları sınıflandırır. 2. sınıf 1 Türkçe 2. sınıf 2 Türkçe 2. sınıf 3 Türkçe 2. sınıf 4 Türkçe 2. sınıf 5 Türkçe 2. sınıf 6 Türkçe 2. sınıf 7 Türkçe 2. sınıf 8 Türkçe 2. sınıf 9 Türkçe 2. sınıf 10 Türkçe Okuduğunu Anlama Söz

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU 1 SINIF İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK DUYGULARIMIZI TANIYALIM ÜNİTESİ Disiplinlerarası Tema: Biz Kimiz Anafikir: Öğrenciler

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Hazırlayanlar: Dr. Melek Gül Şahinel Elfriede

Detaylı

3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ

3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ 3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ Sayı: 1 Tarih: 08.09.2014 24.10. 2014 Sayın Velilerimiz; Yaz tatilinin ardından 2014-2015 öğretim yılına büyük bir heyecanla başladık. Bu hafta (08-12 Eylül) sınıfımız ve okulumuzda,

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 17 EKİM 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Bahçede oynamanın keyifini çıkaran öğrencilerimizin, yağışlı havalarda da motivasyonlarının

Detaylı

ÜNĠTELENDĠRĠLMĠġ YILLIK DERS PLANI BAHÇELĠEVLER ÖZEL ĠHLAS ĠLKÖĞRETĠM OKULU HAYAT BĠLGĠSĠ DERSĠ 3. SINIF

ÜNĠTELENDĠRĠLMĠġ YILLIK DERS PLANI BAHÇELĠEVLER ÖZEL ĠHLAS ĠLKÖĞRETĠM OKULU HAYAT BĠLGĠSĠ DERSĠ 3. SINIF EYLÜL 1 (19 EYLÜL 23 EYLÜL) 4 BAHÇELĠEVLER ÖZEL ĠHLAS ĠLKÖĞRETĠM OKULU HAT BĠLGĠSĠ DERSĠ 3 SINIF 1 TEMA : OKUL HEYECANIM KAZA- NIMLAR A31 Okula niçin hazırlıklı gelmesi gerektiğini açıklar A32 Öğrenciler

Detaylı

SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır.

SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 1 Türkçe 2. sınıf 2 Türkçe 2. sınıf 3 Türkçe 2. sınıf 4 Türkçe 2. sınıf 5 Türkçe 2. sınıf 6 Türkçe 2. sınıf 7 Türkçe 2. sınıf 8 Türkçe 2. sınıf 9 Türkçe 2. sınıf 10 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama

Detaylı

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME İSMET İNÖNÜ İLKOKULU 1. SINIFLAR DERS İŞLEME YOL HARİTASI DERSİN ADI:GÖRSEL SANATLAR Dersin Kredisi:Hafta da 1 ders saati Öğretmenlerin Adı ve Soyadı: Sabri YILDIZ, Hüseyin TUNCER, Pelin DDEĞİRMENCİ, Fadime

Detaylı

YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2012 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı SAYI: 132 TARİH: 09/09/2013 ÖNCEKİ KARARIN SAYI: 336 TARİH: 10/08/2006 KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25/07/2013

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

TÜRKÇE DİLİ I SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI MAKEDONYA EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI EĞİTİMİ GELİŞTİRME BÜROSU DOKUZYILLIK İLKÖĞRETİM

TÜRKÇE DİLİ I SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI MAKEDONYA EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI EĞİTİMİ GELİŞTİRME BÜROSU DOKUZYILLIK İLKÖĞRETİM MAKEDONYA EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI EĞİTİMİ GELİŞTİRME BÜROSU TÜRKÇE DİLİ ÜSKÜP, Mayıs 2007 1 MAKEDONYA EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI EĞİTİMİ GELİŞTİRME BÜROSU MAKEDONZA E?ITIM VE BILIM BAKANLW?W I SINIF ÖĞRETİM

Detaylı