HWg-Ares 12/14 KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HWg-Ares 12/14 KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 HWg-Ares 12/14 KULLANIM KILAVUZU

2 Paket içeriği Tam bir sevkiyat aşağıdaki ürünleri içerir: HWg-Ares ünitesi Basılı kullanım kılavuzu + veri sayfası Güvenlik bilgisi Cihaz, Çek Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği nde yürürlükte olan düzenlemelere ve endüstriyel standartlara uygundur. Cihaz test edilmiş ve çalışır durumda tedarik edilmiştir. Cihazı bu durumda tutmak için, aşağıdaki güvenlik ve bakım talimatlarına uymak gereklidir. Cihazı üreticinin belirttiğinden farklı bir şekilde kullanmak güvenlik sisteminin bozulmasına sebep olabilir! Güç kaynağı çıkışı ya da bağlantı kesme noktası rahatça ulaşılabilir olmalıdır. Cihaz özellikle aşağıda belirtilen şartlar altında kullanılmamalıdır: Cihaz belirgin bir şekilde hasar görmüşse Cihaz düzgün bir şekilde çalışmıyorsa Gevşemiş parçalar cihazın içerisinde hareket edebiliyorsa Cihaz nem veya yağmura maruz kaldıysa Cihaz yetkili olmayan personel tarafından sunulduysa Güç adaptörü kablosu ya da güç kaynağı kablosu gözle görülür derecede hasar görmüşse Eğer cihaz tasarlandığından farklı bir şekilde kullanılırsa cihaz tarafından sağlanan koruma işlevini yitirebilir. Yerel elektrik devresi, bir güç şalteri ya da bir devre kesicisi ve aşırı akımı içermelidir. Cihazı yüklemeyle veya çalıştırmakla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen teknik destek ile iletişime geçiniz: HW grup s.r.o. E-posta: U Pily Praha 4 Tel Teknik destek ile iletişime geçerken lütfen cihazınızın türünden ve mümkünse aygıt yazılımının sürümünden bahsedin.

3 İçindekiler Paket içeriği... 2 Güvenlik bilgisi... 2 Temel özellikler... 4 Bağlayıcı ve bağlantıların tanımı... 5 İlk adımlar Dijital Giriş sekmesi Sensör sekmesi SMS sekmesi E-posta sekmesi Gelişmiş ayarlar Genel sekmesi Dijital Giriş sekmesi Sensör sekmesi Zaman sekmesi SMS sekmesi SMS Şablonu sekmesi E-posta sekmesi E-posta Şablonu sekmesi GSM/GRPS/Internet sekmesi Portal Logger Sistem İşletme maliyetini azaltma yöntemleri Başlıca maliyetten tasarruf etme seçenekleri Özel fonksiyonlar Kısa mesaj komutları Sorun giderme İç bellek boyutu Wire UNI sensörleri Kullanıcı mesajlarını özelleştirme Mekanik... 32

4 Temel Özellikler Quadband modem GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 1-Wire sensörlerinin sayısı: o Ares 12 2 o Ares Harici anten PIN-korumalı SIM desteği Uyarılar o SMS (5 telefon numarasına kadar) o Belirtilen bir numarayı arama (5 telefon numarasına kadar) o Seçilebilir öncelik sırasıyla e-posta (5 e-posta adresine kadar) SMS ve e-posta uyarıları için kullanıcı şablonları (her sensör için farklı) Aktif uyarılar hakkında periyodik hatırlatmalar Her sensör için gecikme ayarları Kayıtlar periyodik olarak seçilebilir öncelik ile 5 e-posta adresine kadar (Uyarı adreslerinden bağımsız olarak) gönderilir. Hesaplanan değerleri depolamak için ayarlanabilir global aralık (varsayılan olarak 15 dakika) HWg-PUSH protokolü ile portal temelli çözümler için destek o Periyodik olarak data transferi o Değerler belirlenen hata sınırından fazla değişiklik gösterdiğinde data aktarımı Durum talebi o Önceden tanımlanmış bir numaradan SMS gönderme o Parola içeren herhangi bir numaradan SMS gönderme o Önceden tanımlanmış bir numaradan cihazı arama Ölçülen değerler için dâhili bellek: 2MB 170,000 kayıt Sezgisel Windows programı ile basit yapılandırma Özel sürücüler (Yığın Depolama, HID) olmadan USB ile bilgisayara bağlanma Sanal giriş aracılığıyla güç kesintisi göstergesi (uyarıları destekler) Batarya durumu göstergesi (uyarıları destekler) Dolaşım sırasında GPRS i etkinleştirme/devre dışı bırakma seçeneği. SMS uyarıları ve kontrolü %100 çalışır durumda kalır. Duvara monte etme, DIN tırabzana monte seçenekleri USB ya da GPRS üzerinden aygıt yazılım güncellemesi (Makine çalışırken Kablosuz) o Güncelleme SMS komutu ile başlatılabilir. Kaydetme, Ares USB ye bağlandığında durur. Sensörler, cihaz açıldığında otomatik olarak algılanır. Güç açıldıktan hemen sonra uyarı bilgisi hazır olur.

5 Bağlantıların tanımı LED sinyalleri Uyarı (kırmızı) Alarm durumu belirtir. Bir ya da daha fazla sensörün izin verilen alanın dışını okuduğunu ya da bir ya da birden fazla girişte alarm durumu belirtir (2x Dijital Giriş ya da harici güç kaynağı göstergesi). Modem (mavi) GPRS bağlantısı hakkında bilgi verir. o Hızlı yanıp sönme GPRS bağlantısı kuruluyor. o Açık Bağlantı sağlandı. o Yavaş / ara sıra yanıp sönme İletişim gerçekleşiyor. Durum (sarı) o Hızlı yanıp sönme GSM bağlantısı kuruluyor. o Saniyede 1 defa yanıp sönme Cihaz normal olarak çalışıyor. Güç (yeşil) Güç bağlandı. Cihazın bataryası bittiğinde yanıp söner.

6 Girişler Voltajsız (kuru) kontak bağlamak için 2x Dijital Giriş. Terminaller arasındaki direnç 15 kohm dan büyük olduğunda lojik DÜŞÜK (bağlantı açık). Direnç 2.7 kohm dan küçük olduğunda lojik YÜKSEK (bağlantı kapalı). Bu değerler arasındaki dirençler tanımlanmamıştır. Güç Güç kaynağı 9-30V/500mA güç terminallerine ya da adaptör girişine bağlanabilir. Terminaller ve bağlayıcı birbirine bağlıdır ve iki farklı güç kaynağını (örneğin; adaptör ve yedek batarya) bağlamak için KULLANILAMAZ. Sensörler 1-Wire UNI desteğiyle 1-Wire sensörlerini bağlamak için 2x bağımsız port. Her port bir veri yoluna bağlanabilir, maksimum uzunluk 60m dir. Desteklenen sensörlerin toplam sayısı, cihaz genişliğinde sınırlandırılmıştır, sensörler bir porta ya da herhangi bir şekilde iki porta arasında dağıtılabilir. Dikkat: Port başına iki adet 1-Wire UNI limiti vardır. Bazı 1-Wire UNI sensörleri bir aktif bağlantı kutusu gerektirebilir bkz.: 1-Wire UNI sensörleri. Sim Kart Standart takılabilir SIM GSM Harici anten için SMA bağlayıcı. Harici anten, Quadband uyumlu ve erkek SMA bağlayıcıyla donanmış olmalıdır. Harici anten, cihazın düzgün çalışması için gereklidir.

7 Teknik Özellikler GSM/GPRS Arayüz Desteklenen protokoller SNMP uyumluluğu SENSÖRLER Tür Bağlayıcı Sensörler Sensör uzaklığı KURU BAĞLANTI GİRİŞLERİ Port Tür Duyarlılık Maksimum uzaklık GÜÇ girişi Port Tür Bağlayıcı Fiziksel Parametreler Sıcaklık aralığı Boyutlar / Kütle EMC Quad-Band 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz, GPRS sınıfı 10/8 GSM 2/2+ 4.sınıf (2 900 MHz) 1.sınıf (1 1800/1900MHz) uyumlu IP: TCP, UDP, HTTP, SNTP, SMTP, HWg-PUSH Ver.1.00 uyumlu, kısmi ver.2.0 uyarlaması HWg orijinal aksesuarları: 1-Wire & 1-Wire UNI RJ11 (1-Wire Bus) Ares12-2 sensöre kadar Ares14-14 sensöre kadar 60m ye kadar I1, I2 Dijital Giriş (NO/NC Kuru bağlantıyı destekler) 1 (Açık) = Ω (Bağlantı kutusundaki sağdaki pin 12V GND ye bağlanabilir.) 50m ye kadar POWER 9-30V DC Ana cihaz güç girişi (genellikle 500 ma) Priz (namlu, dahili 2.5 mm harici 6.3 mm) + Bağlantı Kutusu İşletim: -10 to +65 C (+14 to +150 F) / Depolama: -25 to +85 C (-13 to +185 F) 98 x 92 x 30 [mm] / 150 g FCC Part 15, Class B, CE - EN 55022, EN 55024, EN 61000

8 İlk adımlar Ares i USB kablosuyla bilgisayara bağlayın ve beliren ARES diskini açın. AresConf uygulamasını başlatmak için çift tıklayın. Genel sekmesi belirir ve cihaz durumunu gösterir: Bu sekme, hızlı bir gözden geçirme için grafiksel semboller ile sensörler ve Dijital Girişler hakkında bilgi verir. Bu sekmede Cihaz Adı nı ve sıcaklık birimini ( C, F, K) ayarlayabilirsiniz. Kaydet e bastıktan 5 saniye kadar sonra sıcaklık birimi değişir. Cihazı ilk defa başlatırken mobil ağ bağlantısına ve sinyal gücü bilgisine dikkat edin. Eğer sinyal çok zayıfsa antenin yerini değiştirin. Eğer modem GSM ağına bağlanamazsa, SIM in PIN güvenlik kodu ayarlarını kontrol edin. Detaylar için bkz: Gelişmiş Ayarlar. Dijital Girişler, ID 8 Harici Güç bağlı/bağlantısı kesik harici güç kaynaklarını gösteren bir sistem öğesidir. Güç kesintileri ve batarya ile çalışan işlemler hakkında bilgi vermek için kullanılır. Sensörler, ID Batarya göstergesi batarya şarj seviyesi hakkında bilgi veren bir sistem öğesidir.

9 Tüm normalden sapmalar grafiksel olarak belirtilmiştir: Sensör bağlandı, değer Güvenli Aralık içerisinde (Uyarı yok) Sensörün bağlantısı kesildi (Uyarı) Sensör (Dijital Giriş) aralığın dışarısında, üst eşik aşıldı (Uyarı) Sensör (Dijital Giriş) aralığın dışarısında, alt eşik aşıldı (Uyarı)

10 Dijital Girişler sekmesi Dijital Girişlerin temel özelliklerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın: Durum Giriş durumları hakkında grafiksel bilgi (Genel sekmesindeki ile aynı) ID Eşsiz sensör ID si Ad Daha kolay gözden geçirme ve diğer sistemlerde daha fazla işleme için kullanılan Dijital Giriş adı. Güncel değer Güncel giriş durumu: o 0 Açık (güç kesildi) o 1 Kapalı (güç uygulandı) Ad (0) Giriş Kapalı olduğunda durumun adı (bağlantı açık) Ad (1) Giriş Açık olduğunda durumun adı (bağlantı kapalı) Uyarı Giriş uyarı durumunda olduğunda belirtir: o Devre dışı bırak Bu giriş için uyarı devre dışı bırakılmıştır o AÇIK (1) ise aktif Giriş Açık (kapalı) olduğunda uyarı o AÇIK (0) ise aktif Giriş Kapalı (açık) olduğunda uyarı E-posta Giriş, Uyarı durumunda olduğunda e-posta gönder SMS Giriş, Uyarı durumunda olduğunda kısa mesaj (SMS) gönder Kaydet Tüm değişikleri kaydet

11 Sensörler sekmesi Sensörlerin temel özelliklerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın: Durum Sensör durumları hakkında grafiksel bilgi (Genel sekmesindeki ile aynı) ID Eşsiz sensör ID si Ad Daha kolay gözden geçirme ve diğer sistemlerde daha fazla işleme için kullanılan Sensör adı. Güncel değer Güncel sensör değeri Min Güvenli Aralığın alt limiti. Eğer değer minimumdan daha az ise, Uyarı otomatik olarak ayarlanır. Max Güvenli Aralığın üst limiti. Eğer değer maksimumdan daha fazla ise, Uyarı otomatik olarak ayarlanır. E-posta Giriş, Uyarı durumunda olduğunda e-posta gönder SMS Giriş, Uyarı durumunda olduğunda kısa mesaj (SMS) gönder Sil Sensörü listeden sil (örn; sensörün bağlantısı kesildiğinde). Sensör fiziksel olarak bağlantılı kalır ise, Ares ünitesi yeniden başlatıldığında tekrar bulunacaktır. Sensör no bir sistem öğesidir ve silinemez. Sensörleri Bul Tüm bağlanan sensörleri bul. Varsayılan olarak, sensörler sadece ünite çalıştırıldığında bulunur. Daha sonra bağlanan sensörler manuel olarak bulunmalıdır. Bulunan sensörler otomatik olarak listeye eklenir. Tümünü Sil Tüm bulunan sensörleri sil. Sensör no bir sistem öğesidir ve silinemez. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

12 SMS sekmesi Uyarı kısa mesajı (SMS) alıcılarını ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Her alıcı telefon numarası, aynı zamanda ünitenin telefon numarasını arayarak ve bir parola olmadan SMS komutları göndererek Ares 12 den bilgi talep etmek için yetkilidir (bkz: Gelişmiş ayarlar). Alıcı 1-5 Uyarı kısa mesajlarının (SMS) gönderileceği telefon numaraları o Çaldır Uyarı üzerine, verilen numarayı arayın. Telefon 15 saniye ya da arama reddedilene kadar çalar. Uyarının Bitişini Bildirme Kullanıcılar bir uyarı sona erdiğinde de bilgilendirilecektir (genel ayarlar). Test SMS i Gönder Ayarlanan tüm numaralara bir test SMS i gönder Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

13 E-posta sekmesi Uyarı e-postası alıcılarını ve parametrelerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Alıcı 1-5 Uyarı e-postalarının gönderileceği alıcıların adresleri Uyarının Bitişini Bildirme Kullanıcılar bir uyarı sona erdiğinde de bilgilendirilecektir (genel ayarlar). SMTP Sunucusu* E-posta göndermek için kullanılan SMTP sunucusunun IP adresi ya da internet sunucu adı SMTP Portu* SMTP sunucusunun dinlediği TCP portu Kullanıcı Adı* SMTP sunucusuna kimlik doğrulama için kullanıcı adı Parola* SMTP sunucusuna kimlik doğrulama için parola Parolayı Göster Yıldızlar yerine asıl parolayı göster Güvenli Bağlantı (SSL)*: No/STARTTLS Şifrelenmiş kimlik doğrulamaya olanak sağlar Giden E-posta Adresi Gönderici e-posta adresi. E-postalar, alıcılara bu adresten gönderilecektir. Konu Konu ön eki. Posta süzgecini kolaylaştırmak için e-postanın konusuna anahtar kelime eklemek için kullanışlı. Test E-posta sı Gönder Listelenen tüm alıcılara bir test e-postası gönder Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet *Bu bilgi için ağ yöneticinizle ya da mobil taşıyıcınızla görüşün.

14 Gelişmiş Ayarlar Gelişmiş ayarlar, gelişmiş kip butonuna basılarak etkinleştirilebilir. Genel sekmesi Bu sekme hızlı bir gözden geçirme için sensörler ve sayısal girişler hakkında grafik sembollerle bilgi verir. Cihaz Adı - Cihazın adı. Yüksek düzey sistemlerde sıralama ya da çoğu Ares ünitesini birbirinden ayırmak için faydalıdır. Sıcaklık Birimi - Sıcaklıkla çalışan birimler. Sıcaklık birimi Kaydet tuşuna bastıktan 5 saniye sonra değişir. o Celsius - C o Kelvin - K o Fahrenheit - F Güncel Zaman Cihazda ayarlı güncel sistem zamanı hakkında bilgi verir. Zaman ölçülmüş değerlerin kaydında görülür. Son Senkronizasyon Zamanı - İnternet üzerinden son senkronizasyonun günü ve saati. Zaman senkronizasyonunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için faydalıdır. Modem Durumu - Modemin güncel durumu ve hazır oluşu ile ilgili bilgi. o SIM devre dışı- SIM bulunamadı. SIM i takın ya da temas yerlerini temizleyin. o Modem tanımlanıyor - Modem tanımlanıyor. Cihaz modemle bağlantı kuruyor ve modemi işlem için hazır hale getiriyor. Bu bilgi 10 saniyeden fazla görünmemelidir. Aksi takdirde modem hatasını belirtir. (bkz: Sorun Giderme) o Geçersiz PIN Kodu - Ares ünitesinde ki PIN kodu yanlış. o PUK kodu isteniyor - PUK kodu gerekli. (Başka tür bir cihaz kullanılarak girilmeli) o Kullanıma hazır - Modem taşıyıcının ağına kaydedildi ve işlem için hazır. o Aranıyor - Taşıyıcı hatla bağlantı aranıyor (GPRS bağlantısının kurulması gerekli). Bu bilgi 20 saniyeden fazla görünmemelidir aksi takdirde modem hatasını belirtir. (bkz: Sorun Giderme)

15 o İnternet yapılandırılıyor - İnternet bağlantısı yapılandırılıyor (IP parametreleri okunuyor) o İnternete Bağlandı - Modem başarılı bir şekilde internete bağlandı. o İnternet Bağlantısı Sonlandı - İnternet bağlantısı sona erdi. o Sonlandır - Mobil ağ ile olan bağlantı sona erdirildi. Bu uyarı cihaz yeniden başlatılırken, kapatılırken ya da batarya zayıfladığında görülebilir. o Kapatıyor - Çevirmeli bağlantı kapatılıyor. o - - Bilinmeyen durum Sinyal kalitesi - Yüzdelik olarak dbm de GSM sinyal kalitesi. Yüzdelik oranı olabildiğince yüksek olmalıdır. Eğer %50 den düşükse, yeni bir mobil taşıyıcı kullanmanızı ya da anteni yeniden yerleştirmenizi şiddetle öneririz. Bölgesel Operatör - Bölgesel GSM taşıyıcısı. GSM ağına ve dolaşım sırasında asıl taşıyıcıya başarılı bir bağlantıyı belirtir. Aygıt Yazılımı Sürümü - Mevcut yazılım sürümü. E-Posta Sırası- Sırada bekleyen giden e-posta sayısı. SMS Sırası- Sırada bekleyen giden kısa mesaj sayısı. Dijital Girişler, ID 8 Harici Güç bağlı/bağlantısı kesik harici güç kaynaklarını gösteren bir sistem öğesidir. Güç kesintileri ve batarya ile çalışan işlemler hakkında bilgi vermek için kullanılır. Sensörler, ID Batarya göstergesi batarya şarj seviyesi hakkında bilgi veren bir sistem öğesidir. Dijital Giriş sekmesi Dijital Girişlerin temel ve gelişmiş özelliklerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın: Durum Giriş durumları hakkında grafiksel bilgi (Genel sekmesindeki ile aynı) ID Eşsiz sensör ID si

16 Ad Daha kolay gözden geçirme ve diğer sistemlerde daha fazla işleme için kullanılan Dijital Giriş adı. Güncel değer Güncel giriş durumu: o 0 Açık (güç kesildi) o 1 Kapalı (güç uygulandı) Ad (0) Giriş Kapalı olduğunda durumun adı (bağlantı açık) Ad (1) Giriş Açık olduğunda durumun adı (bağlantı kapalı) Uyarı Giriş uyarı durumunda olduğunda belirtir: o Devre dışı bırak Bu giriş için uyarı devre dışı bırakılmıştır o AÇIK (1) ise aktif Giriş Açık (kapalı) olduğunda uyarı o AÇIK (0) ise aktif Giriş Kapalı (açık) olduğunda uyarı E-posta Giriş, Uyarı durumunda olduğunda e-posta gönder SMS Giriş, Uyarı durumunda olduğunda kısa mesaj (SMS) gönder Kaydet Tüm değişikleri kaydet Şablon Uyarı mesajı şablonu. (bkz: SMS Şablonu ve E-posta Şablonu sekmeleri) Şablon her giriş için bağımsız olarak ayarlanır. Sensör sekmesi Sensörlerin temel ve gelişmiş özelliklerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın: Durum Sensör durumları hakkında grafiksel bilgi (Genel sekmesindeki ile aynı) ID Eşsiz sensör ID si Ad Daha kolay gözden geçirme ve diğer sistemlerde daha fazla işleme için kullanılan Sensör adı. Güncel değer Güncel sensör değeri

17 Min Güvenli Aralığın alt limiti. Eğer değer minimumdan daha az ise, Uyarı otomatik olarak ayarlanır. Max Güvenli Aralığın üst limiti. Eğer değer maksimumdan daha fazla ise, Uyarı otomatik olarak ayarlanır. E-posta Giriş, Uyarı durumunda olduğunda e-posta gönder SMS Giriş, Uyarı durumunda olduğunda kısa mesaj (SMS) gönder Sil Sensörü listeden sil (örn; sensörün bağlantısı kesildiğinde). Sensör fiziksel olarak bağlantılı kalır ise, Ares ünitesi yeniden başlatıldığında tekrar bulunacaktır. Sensör no bir sistem öğesidir ve silinemez. Sensörleri Bul Tüm bağlanan sensörleri bul. Varsayılan olarak, sensörler sadece ünite çalıştırıldığında bulunur. Daha sonra bağlanan sensörler manuel olarak bulunmalıdır. Bulunan sensörler otomatik olarak listeye eklenir. Tümünü Sil Tüm bulunan sensörleri sil. Sensör no bir sistem öğesidir ve silinemez. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet Gecikme Bahsi geçen sensör için gecikme Şablon Uyarı mesajı şablonu. (bkz: SMS Şablonu ve E-posta Şablonu sekmeleri) Şablon her giriş için bağımsız olarak ayarlanır. Zaman sekmesi Sistemin güncel saatini yapılandırmak için bu sekmeyi kullanın. Saat, manuel olarak Saati Kur seçeneği ile ya da otomatik olarak internet üzerinden ayarlanabilir. STNP Sunucusu Kullanılacak saat sunucusunun URL ya da IP adresi o Stratum-1 seviyesi zaman sunucuları listesi: https://support.ntp.org/bin/view/servers/stratumonetimeservers

18 o o o Stratum-2 seviyesi zaman sunucuları listesi: https://support.ntp.org/bin/view/servers/stratumtwotimeservers NIST zaman sunucuları listesi: NTP havuz sunucuları listesi: https://support.ntp.org/bin/view/servers/ntppoolservers ve işlemleri için kullanılır. Zaman dilimi Ares in kullanıldığı zaman dilimi Senkronizasyon periyodu İnternet üzerinden senkronizasyonun ne kadar sıklıkta yapılacağını belirler. (1 s/24 s) Yaz saati uygulaması Yaz saati/kış saati uygulamaları arasında otomatik geçişi aktive eder. Cihaz aktivasyonu ile senkronizasyon Cihaz her açıldığında internet üzerinden zamanı senkronize eder. Yeni Gün Güncel tarihi gösterir ve kullanıcının değiştirmesine olanak tanır. Yeni Zaman Güncel zamanı gösterir ve kullanıcının değiştirmesine olanak tanır Zamanı Senkronize et Zamanı hemen senkronize eder. Yalnızca GPRS bağlantısı mevcutken çalışır. Zamanı manuel olarak kur Değiştirilen saat ve tarih ayarlarını hafızaya kaydeder. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet SMS sekmesi Uyarı kısa mesajı (SMS) alıcılarını ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Her alıcı telefon numarası, aynı zamanda ünitenin telefon numarasını arayarak ve bir parola olmadan SMS komutları göndererek Ares 12 den bilgi talep etmek için yetkilidir (bkz: Gelişmiş ayarlar). Alıcı 1-5 Uyarı kısa mesajlarının (SMS) gönderileceği telefon numaraları

19 o Çaldır Uyarı üzerine, verilen numarayı arayın. Telefon 15 saniye (üç defa çalar) ya da arama reddedilene kadar çalar. Uyarının Bitişini Bildirme Kullanıcılar bir uyarı sona erdiğinde de bilgilendirilecektir (genel ayarlar). Uyarı Hatırlatıcı Aktif uyarılar hakkında hatırlatıcı gönder o Periyot Dakika olarak uyarı hatırlatıcıların periyodu o Şablon Hatırlatıcı mesaj şablonu Test SMS i Gönder Ayarlanan tüm numaralara bir test SMS i gönder SMS sırasını temizle Sıradaki tüm gönderilmemiş kısa mesajları temizler Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet Durum SMS i Ayarları Ares e STATUS mesajı gönderildiğinde, Ares karşılık olarak sensörlerin mevcut durumlarını SMS olarak gönderebilmektedir. Eğer SMS in gönderildiği numara, belirlenen alıcılar listesi arasında değil ise şifrenin de belirtilmesi gerekecektir. o Durum SMS i Şifresi Uyarı alıcıları listesinde bulunmayan numaraların durum mesajlarını alabilmeleri için gerekli şifre o Şifreyi Göster Şifreyi okunabilir formda gösterir o Şablon Durum SMS inde kullanılacak şablon o Uyarı alıcılarından biri çaldırdığında durum SMS i gönder Uyarı alıcıları listesindeki numaralardan biri cihazı aradığında durum SMS i gönder Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet SMS Şablonu sekmesi Bireysel mesajların formatını belirlemek için (örneğin; sıcaklık uyarı mesajlarıyla nem uyarı mesajlarını ayırt etmek için ya da durum ve uyarı mesajlarının içeriğini belirlemek için) bu sekmeyi kullanın. Şablon Düzenlemek için şablonu seçer. Metin Değişken olarak makrolar ile mesaj içerikleri

20 Yardım desteklenen makroların listesi Mesajda kullanılabilecek makroların listesi Önizleme Mesajın önizlemesi ile bir diyalog gösterir. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet Makro penceresi Önizleme penceresi

21 E-posta sekmesi Uyarı e-postası alıcılarını ve parametrelerini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Alıcı 1-5 Uyarı e-postalarının gönderileceği alıcıların adresleri Önem derecesi - E-posta mesajının önem derecesi. Gönderilen mesajın e-posta sağlayıcısı tarafından filtrelenmesini önler. Uyarının Bitişini Bildirme Kullanıcılar bir uyarı sona erdiğinde de bilgilendirilecektir (genel ayarlar). Uyarı Hatırlatıcı Aktif uyarılar hakkında hatırlatıcı gönder o Periyot Dakika olarak uyarı hatırlatıcıların periyodu o Şablon Hatırlatıcı mesaj şablonu SMTP Sunucusu* E-posta göndermek için kullanılan SMTP sunucusunun IP adresi ya da internet sunucu adı SMTP Portu* SMTP sunucusunun dinlediği TCP portu Kullanıcı Adı* SMTP sunucusuna kimlik doğrulama için kullanıcı adı Parola* SMTP sunucusuna kimlik doğrulama için parola Parolayı Göster Yıldızlar yerine asıl parolayı göster Güvenli Bağlantı (SSL)*: Hayır/STARTTLS Şifrelenmiş kimlik doğrulamaya olanak sağlar Giden E-posta Adresi Gönderici e-posta adresi. E-postalar, alıcılara bu adresten gönderilecektir. Konu Konu ön eki. Posta süzgecini kolaylaştırmak için e-postanın konusuna anahtar kelime eklemek için kullanışlı. Test E-posta sı Gönder Listelenen tüm alıcılara bir test e-postası gönder E-posta sırasını temizle Sırada gönderilmemiş tüm e-postaları temizler. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

22 *Bu bilgi için ağ yöneticinizle ya da mobil taşıyıcınızla görüşün. E-posta Şablonu sekmesi Bireysel mesajların formatını belirlemek için (örneğin; sıcaklık uyarı mesajlarıyla nem uyarı mesajlarını ayırt etmek için ya da durum ve uyarı mesajlarının içeriğini belirlemek için) bu sekmeyi kullanın. Şablon Düzenlemek için şablonu seçer. Konu E-postanın konusu. Makrolar kullanılabilir. Metin Değişken olarak makrolar ile mesaj içerikleri Yardım desteklenen makroların listesi Mesajda kullanılabilecek makroların listesi. SMS Şablonu sekmesine bakınız. Önizleme Mesajın önizlemesi ile bir diyalog gösterir. SMS Şablonu sekmesine bakınız. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

23 GSM/GPRS/İnternet sekmesi GSM ve İnternet bağlantısı detaylarını ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. SIM Kart PIN i SIM kart için güvenlik PIN kodunu belirler. PIN kodu ile SIM kart korunur. Parolayı Göster Girilen PIN kodunu gösterir. GPRS/İnternet i Etkinleştir E-posta göndermek, portal servisleri ve zaman senkronizasyonu gibi internet tabanlı servisleri etkinleştirir. GPRS Operatör Ayarları Mobil taşıyıcının GPRS ağına erişmek için ayarlar: o APN Adresi Erişim Noktası Adı (APN) belirleyici. Varsayılanı internet tir. Başka bir APN gerekli ise mobil taşıyıcınız tavsiye edebilir. o Çevrilecek Numara İnternete bağlanmak için telefon numarası. Varsayılanı *99***1# dir. Başka bir telefon numarası gerekli ise mobil taşıyıcınız tavsiye edebilir. Dolaşım Ev taşıyıcı ağının dışında internet bağlantısı sağlar (örneğin; yurtdışı seyahatlerinde) Gelişmiş GPRS Ayarlarını Göster AT komutlarını kullanarak direk olarak ulaşılabilen gelişmiş ayarları göster (sadece bilirkişiler için) Kullanıcı Adı Bağlantı için gereken kullanıcı adı. Gerekli ise mobil taşıyıcı tarafından sağlanacaktır. Parola Bağlantı için gereken parola. Gerekli ise mobil taşıyıcı tarafından sağlanacaktır. Çevirmeli Dizilim AT dizilimi. Gerekli ise mobil taşıyıcı tarafından sağlanacaktır. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

24 Portal HWg-PUSH protokolünü ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Portalı Etkinleştir Verilerin uzak portala aktarımını etkinleştir (HWg-PDMS vs.) Sunucu Adresi Verilerin gönderilmesi gereken portalın HTTP adresi Port Uzak portalın TCP portu (varsayılan 80) Kullanıcı Adı Portala kimlik doğrulamak için gereken kullanıcı adı Parola Portala kimlik doğrulamak için gereken parola Push Ayarları Mevcut PUSH ayarları. Bilgi uzak portaldan sağlanır, HWg-Ares sadece bilgiyi okur. Push Periyodu Saniye olarak değerleri gönderme sıklığı Kayıt Periyodu Saniye olarak kayıtları belleğe kaydetme sıklığı Delta Sıcaklığı Anında veri aktarımını tetikleyen sıcaklıktaki farklılık Delta Nem & Diğer Anında veri aktarımını tetikleyen nem ve diğer niceliklerdeki farklılık Yenile Alınan ayarları günceller Manuel Push Test amaçlı manuel aktarım Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

25 Logger Ölçülen değerlerin kaydedilmesini ayarlamak için bu sekmeyi kullanın. Veri Günlüğü Toplam Boyutu Byte olarak kaydedilmiş verilerin toplam boyutu Kayıt Periyodu Ölçülen değerlerin saklanma sıklığı E-posta Periyodu Ölçülen değerlerin e-posta olarak gönderilme sıklığı E-posta gönderildikten sonra kaydı sil Kaydedilen değerler gönderildikten sonra sil Alıcı 1-5 Kaydedilen verilerin gönderileceği alıcıların e-posta adresleri Önem sırası - E-posta mesajının önem derecesi. Gönderilen mesajın e-posta sağlayıcısı tarafından filtrelenmesini önler. Test E-posta sı Gönder Listelenen tüm alıcılara bir test e-postası gönder Kaydı Al Kaydedilen verinin bir seferlik aktarımı Kaydı Temizle Kaydedilen verileri temizler. Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

26 Sistem Sistem değişkenlerini görüntülemek ve ayarlamak, aygıt yazılımını güncelleştirmek ve yapılan ayarlamaları kaydetmek ya da geri almak için bu sekmeyi kullanın. Sistem o Yapım Zamanı Mevcut aygıt yazılımı yapımının tarihi ve zamanı o Çalışma Zamanı Son yeniden başlatmanın üzerinden geçen süre Periyodik Yeniden Başlatma Cihazı otomatik olarak yeniden başlat: o Günlük Günde bir defa o Haftalık (her Pazar) Her Pazar günü bir defa o Aylık (her ayın ilk günü) Her ayın ilk gününde o Evrensel Saate göre Otomatik yeniden başlatma zamanı (evrensel saate göre) Yükseltme o Server ı yükselt Aygıt yazılımı ya da yükseltme ayarları dosyasının URL si o Aygıt yazılımı versiyonunu kontrol et Eğer yapılandırma dosyasının URL si belirtilmişse, aygıt yazılımı yükseltmesinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. o GSM Yükseltmesi Aygıt yazılımını GSM/GPRS üzerinden yükseltin. Geçerli adresin Yükseltme sunucu alanında belirtilmiş olması gerekmektedir. o Yerel Yükseltme Aygıt yazılımını standart diyalog penceresi aracılığı ile yerel bilgisayardan yükleyin. Ayarları Yükle Bir setup.xml dosyasından daha önceden saklanmış ayarları yükle Ayarları Kaydet Bir setup.xml dosyasına mevcut ayarları kaydet Cihazı sıfırla Cihazı yeniden başlat Fabrika ayarlarına geri dön Cihazı fabrika ayarlarına geri yükle Kaydet Tüm değişiklikleri kaydet

27 İşletme maliyetini azaltma yöntemleri HWg-Ares üniteleri GSM/GPRS maliyetlerini, özellikle aşağıdaki durumlarda, azaltmak için işlevler sunar: Transfer edilen verinin maksimum miktarını kısıtlayan ağlar Sabit fiyat veri planı olmayan aboneler Başlıca maliyetten tasarruf etme seçenekleri GPRS/İnternet fonksiyonlarını devre dışı bırakmak Ev ağının dışında dolaşım halinde iken veri servislerini devre dışı bırakmak 60 saniyeden uzun süre etkin olunmadığında GPRS bağlantısını sona erdirmek Özel fonksiyonlar Cihaz çalıştırıldıktan sonra uyarı bilgisi Güç bağlı iken herhangi bir sensör ya da dijital giriş uyarı durumunda olduğunda, Ares ayarlarına göre tüm uyarı mesajları GSM/GPRS bağlantısı kurulur kurulmaz gönderilir. Kısa mesaj komutları 1234 varsayılan paroladır. Eğer numaranız 5 SMS alıcısı listesinde mevcut değilse bu parolayı kullanmanız gerekir. DURUM ya da DURUM SMS i Mevcut durumu bildiren bir kısa mesaj gönderir. DURUM E-POSTASI Mevcut durumu bildiren bir e-posta gönderir. SIFIRLA ya da YENİDEN BAŞLAT Ares ünitesini yeniden başlatır. HATA GİDER Hata giderme bilgilerini verir. YÜKSELTME Daha fazla parametre olmadan ayarlanmış adresi kullanarak aygıt yazılımını yükseltir. Tam URL mesajda yer alabilir.

28 Sorun Giderme Modem cevap vermiyor Genel sekmesindeki Modem Durumu alanından bilgiyi kontrol edin: SIM devre dışı- SIM bulunamadı. SIM i takın ya da temas yerlerini temizleyin. Modem tanımlanıyor - Modem tanımlanıyor. Cihaz modemle bağlantı kuruyor ve modemi işlem için hazır hale getiriyor. Bu bilgi 10 saniyeden fazla görülmemelidir. Aksi takdirde modem hatasını belirtir. Eğer bu mesaj görülmeye devam ederse SIM kartı kontrol edin, gerekliyse temas yerlerini temizleyin ve üniteyi yeniden başlatmak için Sıfırla ya basın. Geçersiz PIN Kodu - Ares ünitesinde ki PIN kodu girilmedi ya da yanlış. GSM/GPRS/İnternet sekmesindeki Gelişmiş Ayarlama Kipi ne doğru PIN kodunu girin. PUK kodu isteniyor - PUK kodu gerekli (başka tür bir cihaz kullanılarak girilmeli). SIM kart doğru PUK kodu girilene kadar kilitlidir. SIM kartı çıkarıp bir cep telefonunda kodu girin. Aranıyor - Taşıyıcı hatla bağlantı aranıyor (GPRS bağlantısının kurulması gerekli). Bu bilgi 20 saniyeden fazla görülmemelidir. Aksi takdirde modem hatasını belirtir. GSM/GPRS/İnternet sekmesindeki Gelişmiş Ayarlama Kipi ndeki Arama numarasını kontrol edin. Şüphe durumunda, mobil taşıyıcınızla iletişime geçin. İnternet yapılandırılıyor - İnternet bağlantısı yapılandırılıyor (IP parametreleri okunuyor). GSM/GPRS/İnternet sekmesindeki Gelişmiş Ayarlama Kipi ndeki APN i kontrol edin. Bağlı sensör bulunamadı Sensörlerin düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun. Ares i yeniden başlatın. Bulunamayan sensörü belirlemek için Sensör sekmesindeki Sensörleri Bul a basın. Tüm sensörleri silmek için Tüm Sensörleri Sil e basın ve sensörleri tekrar bulmak için Sensörleri Bul a basın. Çok sayıda uyarı mesajı alıyorum Gecikme ayarını kontrol edin. Varsayılan olarak gecikme, ölçülen niceliğe aldırmadan 1 e ayarlanmıştır. Ancak bazı durumlarda bu gecikme çok düşüktür.

29 Dâhili Hafıza HWg-Ares ölçülen değerleri saklamak için 2MB dâhili hafıza ile donatılmıştır. Kullanılabilir kayıt zamanı, saklanan değerlerin sayısına bağlıdır. Bir değer 12 byte yer kaplar. 2048kB*1024=2,097,152B/12B = ortalama 170,000 kayıt (dâhili hafıza organizasyonundan dolayı gerçek sayı biraz daha azdır) Örnekler: 3 değer 300 saniyede bir saklanmakta 170,000/3 = 56,666 kayıt = 4722 saat = 196 gün 1 değer 30 saniyede bir saklanmakta 170,000 kayıt = 85,000 dakika = 1416 saat = 54 gün 2 değer 180 saniyede bir saklanmakta 170,000/2 = 85,000 kayıt = 4250 saat = 177 gün 1-Wire UNI sensörleri 1-Wire sensörleri RJ-12 girişi kullanılarak bağlanır. 1-Wire UNI sensörleri, 1-Wire sensörlerinin özel bir türüdür. Aynı arayüz üzerinden aynı protokolü kullanarak iletişim kurarlar ama aynı zamanda özel problar için eklenmiş devre içerirler. Bu sebepten dolayı, 1-Wire UNI sensörleri ek güç kaynağı gerektirebilirler (Sens UDI 86). 1-Wire UNI sensörleri açık olarak harici güç gerektirmediğinde, maksimum iki 1-Wire UNI sensörleri tek bir Ares portuna bağlanabilir. Daha fazla sayıdaki sensörler ancak 1-Wire HUB Power (aktif dağıtım kutusu) aracılığı ile bağlanabilir. 1-Wire UNI sensörleri dâhili Ares bataryasının ne kadar süre dayandığını yüksek ölçüde etkiler. Sistem planlanırken bu göz önüne alınmalıdır. 1-Wire UNI sensörlerinin bağlantısını yapmak hakkında daha fazla bilgi için, ilgili sensörün kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kullanıcı mesajlarını özelleştirme Ares, 4 e kadar kullanıcı tanımlı özel tür e -posta ve kısa mesajı destekler. Aşağıdaki makro komutlar, sistem değişkenleri, sensör adları ve ölçülen değerleri eklemek için kullanılabilir. Makro komutları listesi Ad Genel: %DEV_NAME% %MSG_TYPE% Kaynak sensör: %SRC_NAME% %SRC_VALUE% Tanım Genel makrolar Cihaz adı Mesaj türü (Uyarı, durum, periyodik) Sensör adı Güncel değer

30 %SRC_UNIT% %SRC_STATUS% %SRC_MIN% %SRC_MAX% %SRC_ALARM% Sensör ID si=xxxx: %NAME_XXXX% %VALUE_XXXX% %UNIT_XXXX% %STATUS_XXXX% %MIN_XXXX% %MAX_XXXX% %ALARM_XXXX% Ölçülen değerin birimi Sensörler: Geçersiz, Normal, Uyarı, Kapsam dışı Dijital girişler: Normal, Uyarı Güvenli Aralığın alt limiti Güvenli Aralığın üst limiti Uyarı başlangıcı/sonu Mesajın içeriği için diğer sensörler hakkında bilgi XXXX sensör adı XXXX sensörün okuduğu değer XXXX sensör ölçü birimi Sensörler: Geçersiz, Normal, Uyarı, Kapsam dışı Dijital Girişler: Normal, Uyarı Güvenli Aralığın alt limiti XXXX Güvenli Aralığın üst limiti XXXX Uyarı başlangıcı/sonu Mekanik Ölçüler

31 Garanti, Servis ve İthalatçı,Üretici Firma Bilgileri 1. GARANTİ KAPSAMINA GİRMEYEN DURUMLAR - Kullanma hatalarından meydana gelen hasar ve arızalar. - Ürünün müşteriye tesliminden sonraki yükleme, boşaltma e taşıma sırasından oluşan hasar ve arızalar. - Voltaj düşüklüğü veya fazlalığı, hatalı elektrik tesisatı,ürünün etiketinde yazılı voltajdan farklı voltajda kullanma nedenlerinden meydana gelecek hasar ve arızalar. - Yangın ve yıldırım düşmesi ile meydana gelecek arızalar ve hasarlar, - Ürünün kullanma kılavuzlarında yer alan hususlara aykırı kullanımdan kaynaklanan arızalar. - Satıcı tarafından yetki verilmeyen kişiler tarafından yapılan tamiratlar ve kullanılan yedek parçalar sonucu oluşan arızalar. SATICI YANLIŞ KULLANIMLARDAN DOLAYI OLUŞABİLECEK ARIZALARDAN SORUMLU DEĞİLDİR. 2. KULLANIM ÖMRÜ : 7 (yedi) Yıl GARANTİ SÜRESİ : 2 (iki) Yıl dır 3. BAKIM- ONARIM KULLANICI TARAFINDAN YAPILACAK BAKIM VE ONARIMI YOKTUR. Garanti sonrası teknik bakımın sadece yetkili servis istasyonlarında yapılması gerekmektedir. HWg Ares Alarm Cihazını aşağıdaki durumlarda kullanmayınız: Güç kaynağı zarar gördüğünde, Sıvı döküldüğünde ya da içine obje kaçtığında, Su / sıvıya maruz kaldığında, Ürün düşürülmüş ya da zarar görmüş olduğunda, Cihazı kuru tutunuz Cihaz ıslanırsa enerjisini kesin cihazın tamamen kurumasını bekleyin. Cihazı tozlu ve kirli yerlerde kullanmayın ve saklamayın. Elektronik bileşenleri zarar görebilir. Cihazı sıcak yerlerde saklamayın. Isı kaynağına yakın monte etmeyin. Yüksek sıcaklık elektronik cihazların kullanım ömrünü kısaltabilir. Bazı plastik parçaları eğebilir veya eritebilir. Cihazı soğuk yerde saklamayın. Cihaz tekrar normal sıcaklığına ulaştığında cihazın içinde elektronik devre kartlarına zarar verebilecek nem oluşabilir. Cihazı düşürmeyin, üstüne ağırlık koymayın, yan yatırmayın. Cihazın sert kullanımı iç devre kartlarına ve hassas mekanik bileşenlere zarar verebilir. Cihazı silmek için kuvvetli kimyasallar, temizleme maddeleri yada kuvvetli deterjanlar kullanmayın. Islak nemli bezle dış yüzeyleri silebilirsiniz. TEMİZLİK: - Ürünleri kuru bir bezle silerek periyodik olarak temizleyebilirsiniz. - Ürünü kullanmadığınız zamanlarda kutusunda saklayabilirsiniz. -- Ürünü uygun olmayan yerlerde kullanmayınız, Lütfen ürünü çok yüksek bir boşlukta veya düşük sıcaklıkta veya kirli olarak kullanmayınız. TAŞIMA SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR: Cihazınızı taşıma sırasında herhangi bir darbeye maruz bırakmayınız. Orjinal kutusunda veya yumuşak bir beze sarılı olarak taşıyınız.

32 İNSAN ve ÇEVRE SAĞLIĞINA ilişkin UYARILAR: 7 yaşın altındaki çocukların kullanmasına ve üzerinde taşımasına izin vermeyiniz. Çevrenin Korunmasına Özen Gösterin! Cihazınız, yeniden değerlendirilebilen önemli hammaddeler içermektedir. Bu nedenle cihazınızı Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin toplama merkezlerine teslim ediniz. 4. SATIŞ SONRASI SERVİS Cihazda bir arıza olması halinde yetkili servise baş vurmadan önce ilgili kontrolleri yapınız: 1) Cihaz doğru olarak monte edilmiş mi? 2) Alarm cihazını kullanma eğitimi almış yetkili bir personel mi kullanıyor mu? 3) Kullanım talimatları doğru olarak uygulanmış mı? Tüm bu şartlar sağlanıyor fakat arıza giderilmiyorsa en yakın yetkili servise başvurunuz. 5- ÜRETİCİ FİRMA HW group s.r.o Rumunska 26 Prague Czech Republic Europe Tel: Faks: SERVİS İSTASYONLARINI GÖSTERİR LİSTE 1. İTHALATÇI/İMALATÇI-ÜRETİCİ FİRMANIN Ünvanı: SEBER DANIŞMANLIK BİLİŞİM HİZMETLERİ PAZARLAMA VE TİCARETLİMİTED ŞİRKETİ Merkez Adresi: CAFERAĞA MAH.SAKIZ SOK. NO.8/10 KADIKÖY İSTANBUL Telefon: Faks: Ticaret Sicil No: Vergi No: Kadıköy SERVİS ADI :AS ORHON ELEKTRONİK-ŞÜKRÜ ORHON Yetkili Ad Soyad : Şükrü Orhon Vergi Dairesi : Trabzon Vergi No : Telefon No : HYB NO : /HYB Adres :HIZIRBEY MAH. BARUTÇUOĞLU SOK. NO. 3/B Şehir :TRABZON

Nokia C1-01/C1 02 Kullanım Kılavuzu

Nokia C1-01/C1 02 Kullanım Kılavuzu Nokia C1-01/C1 02 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.2 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Destek 5 Başlarken 5 SIM kartı ve bataryayı takma 5 Tuşlar ve parçalar 6 Açma veya kapatma 6 Bataryayı şarj etme 6 Antenler

Detaylı

GD330 Kullanıcı Kılavuzu

GD330 Kullanıcı Kılavuzu Bu kılavuzda yer alan öğelerin bazıları, telefonunuzun yazılımına ya da hizmet sağlayıcınıza bağlı olarak farklılık gösterebilir. GD330 Kullanıcı Kılavuzu İçerik Güvenli ve verimli kullanım talimatları

Detaylı

Nokia C2-01 Kullanım Kılavuzu

Nokia C2-01 Kullanım Kılavuzu Nokia C2-01 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.2 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Cihazınız hakkında 5 Şebeke servisleri 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı ve bataryayı takma 7 Hafıza kartı takma

Detaylı

Nokia 2323 classic Kullanım Kılavuzu

Nokia 2323 classic Kullanım Kılavuzu Nokia 2323 classic Kullanım Kılavuzu 9214282 Baskı 2 UYGUNLUK BİLDİRİMİ NOKIA CORPORATION, bu RM-543 ürününün 1999/5/EC sayılı Direktifin esas şartları ve diğer ilgili hükümlerine uygun olduğunu beyan

Detaylı

Nokia C3 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia C3 00 Kullanım Kılavuzu Nokia C3 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 4.0 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Destek 5 Kısaca Nokia C3 5 Temel özellikler 5 Tuşlar ve parçalar 5 Başlarken 7 SIM kartı ve bataryayı takma 7 Açma veya kapatma

Detaylı

Nokia 7230 Kullanım Kılavuzu

Nokia 7230 Kullanım Kılavuzu Nokia 7230 Kullanım Kılavuzu Baskı 3.0 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Genel bilgiler 5 Cihazınız hakkında 5 Şebeke modu 5 Şebeke servisleri 5 Paylaşılan hafıza 6 Erişim kodları 6 PC'nizi kullanarak

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

Nokia X2 01 Kullanım Kılavuzu

Nokia X2 01 Kullanım Kılavuzu Nokia X2 01 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Kısaca Nokia X2-01 uygulamanız 5 Temel özellikler 5 Tuşlar ve parçalar 5 Başlarken 7 SIM kartı ve bataryayı takma 7 SIM kartı

Detaylı

HYDROMETER VERİ İLETİŞİM MODÜLÜ IZAR CENTER

HYDROMETER VERİ İLETİŞİM MODÜLÜ IZAR CENTER HYDROMETER VERİ İLETİŞİM MODÜLÜ IZAR CENTER Kullanım ve Montaj Kılavuzu İthalatçı Firma Madenerji Enerji ve Ölçüm Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Altıntaş Mah. Kıbrıs Cad. No:24 09800 Nazilli - Aydın Tel.

Detaylı

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu www.goldmaster.com.tr 1 İÇİNDEKİLER 1. Güvenlik Bilgisi...5 2. Görünüm. 8 3.Kullanmadan Önce.10 SIM Kartın Takılması... 10 Hafıza Kartının TakılmasıHata!

Detaylı

İçindekiler. Su Geçirmez Thuraya XT için Önlemler 8 Thuraya XT in Paketinden Çıkarılması 11 Thuraya XT 11 Tuşların işlevleri 12

İçindekiler. Su Geçirmez Thuraya XT için Önlemler 8 Thuraya XT in Paketinden Çıkarılması 11 Thuraya XT 11 Tuşların işlevleri 12 KULLANICI KILAVUZU İçindekiler Thuraya XT 01 Başlamadan önce Sertifika Bilgileri (SAR) 1 FCC Uyum Beyanı 2 Güvenliğiniz için 4 Batarya Bilgileri 6 Thuraya XT Bakımı 6 Sertifika Bilgileri (IP54, IK03) 7

Detaylı

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Öncelikle TRİDENT markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kılavuzda belirtilen talimatlara

Detaylı

Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu

Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu Nokia X2-02 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Telefonunuza genel bakış 5 Çift SIM'li telefonunuz 5 Tuşlar ve parçalar 5 Başlarken 6 SIM kartı ve bataryayı takma 6 İkinci

Detaylı

Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu

Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu Cat B30 Kullanıcı Kılavuzu Yasal Bildirim 2015 Caterpillar. Tüm Hakları Saklıdır. CAT, CATERPILLAR, BUILT FOR IT, bunların ilgili logoları, Caterpillar Yellow, Power Edge ticari sunum şekli ve burada kullanılan

Detaylı

Nokia 2730 classic Kullanım Kılavuzu

Nokia 2730 classic Kullanım Kılavuzu Nokia 2730 classic Kullanım Kılavuzu 9217105 Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 SIM kartı ve bataryayı takma 5 microsd kartı takma 5 microsd kartı çıkarma 6 Bataryayı şarj etme

Detaylı

Nokia 200 Kullanım Kılavuzu

Nokia 200 Kullanım Kılavuzu Nokia 200 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.3 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 Çift SIM'li telefonunuz 5 Tuşlar ve parçalar 5 SIM kartı ve bataryayı takma 6 İkinci bir SIM kart takma 7 Bataryayı

Detaylı

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569*

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* HD Dijital Uydu Alıcısı Kullanım Kılavuzu HTR-1000S Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* 20000-00569 www.humaxdigital.com.tr Uyarı Uyarı Bir HUMAX ürününü satın aldığınız için

Detaylı

Nokia X2 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia X2 00 Kullanım Kılavuzu Nokia X2 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Genel bilgiler 5 Cihazınız hakkında 5 Şebeke servisleri 5 Paylaşılan hafıza 6 Erişim kodları 6 Yazılım güncellemeleri 6 Destek

Detaylı

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com WDS-540 Kablosuz AP-Router Sayfa 1 / 57 Sayfa 2 / 57 İçindekiler Bölüm 1 Giriş... 4 1.1 Hoşgeldiniz... 4 1.2 Bu Kılavuz Hakkında... 4 1.3 Telif Hakkı Bildirisi... 4 Bölüm 2 Kablosuz Ağınızın Tasarımı...

Detaylı

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D AĞ VİDEO KAYDEDİCİ Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D Ağ Video Kaydedici Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2014 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka Samsung Techwin Co., Ltd.'in tescilli

Detaylı

VUZU A URU KIL V BAÞ

VUZU A URU KIL V BAÞ BAÞVURU KILAVUZU Başlarken 1 BAŞLARKEN Bu kılavuzdaki simgeler Menü GÖNDER Vertu telefonunuzun ekranında görünen metni temsil eder; örneğin Bekleme ekranında Menü ye Bir Vertu telefon tuşunu temsil eder,

Detaylı

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER ÜRETİCİ FİRMA: Uluslararası Merkez Kudüs, İsrail Tel: + 972 2 535 9666 minicom@minicom.com w w w. m i n i c o m. c o m Kuzey Amerika Merkez Linden, NJ, ABD

Detaylı

VUZU RU KILA U V Ş BA

VUZU RU KILA U V Ş BA BAŞVURU KILAVUZU BAŞLARKEN - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 1 VERTU PAKETİ NİN İÇİNDEKİLER... 1 CD-ROM... 1 Ş EBEKELER... 1 BU KILAVUZDA KULLANILAN Sİ MGELER... 1 SÖZLÜK... 1 VERTU

Detaylı

Nokia C2 05 Kullanım Kılavuzu

Nokia C2 05 Kullanım Kılavuzu Nokia C2 05 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.2 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 Tuşlar ve parçalar 5 SIM kartı ve bataryayı takma 6 Hafıza kartı takma 7 Bataryayı şarj etme 8 Telefonu açma veya

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu V. 1.6

Kullanıcı Kılavuzu V. 1.6 Kullanıcı Kılavuzu V. 1.6 İçindekiler SG-2520 01 Başlamadan önce FCC SAR Uyum Beyanı 1 FCC RF Arayüz Beyanı 3 Güvenliğiniz için 4 Pil Bilgisi 5 Thuraya Cep Telefonunuzun Bakımı 5 Sertifikasyon bilgisi

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Kies (PC Sync) yüklemek için

Kies (PC Sync) yüklemek için * Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. * Cihazın kullanım ömrü 5 yıl, garanti süresi 2 yıldır. Kies (PC Sync) yüklemek için 1.

Detaylı

Nokia C2 02 Kullanım Kılavuzu

Nokia C2 02 Kullanım Kılavuzu Nokia C2 02 Kullanım Kılavuzu Baskı 2.2 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 Tuşlar ve parçalar 5 SIM kartı ve bataryayı takma 5 Hafıza kartı takma 7 Bataryayı şarj etme 8 Bileklik takma 9

Detaylı

T Ü R K Ç E E N G L I S H

T Ü R K Ç E E N G L I S H BL40 Kullanıcı Kılavuzu P/N : MMBB0352260 (1.0) G BL40 Kullanıcı Kılavuzu T Ü R K Ç E E N G L I S H WiFi (WLAN) Bu cihaz, harmonik olmayan frekans kullanır ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Detaylı

Kies (PC Sync) yüklemek için

Kies (PC Sync) yüklemek için * Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. * Cihazın kullanım ömrü 7 yıl, garanti süresi 2 yıldır. Kies (PC Sync) yüklemek için 1.

Detaylı