alarak yatırımını pek çok tanesi yatırım illerde örnek projelere dönüşmeye devam yatırımların detaylarını bulabilirsiniz.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "alarak yatırımını pek çok tanesi yatırım illerde örnek projelere dönüşmeye devam yatırımların detaylarını bulabilirsiniz."

Transkript

1 T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:40 N i sa n 2014 Kurumumuzun IPARD Naz Programı Et IPARD kapsamında Programı sağladığı kapsamında yatırımlar destek destek verilen illerde örnek alarak yatırımını yatırımlara dönüşüyor. Bursa gerçekleştiren İl Koordinatörlüğüne örnek projelerden başvurarak sadece yatırımını bir gerçekleştiren tanesi. Program Naz Et kapsamında bunlardan sadece destek bir alan pek çok tanesi yatırım illerde örnek projelere Bu sayımızda da dönüşmeye devam desteklenen yatırımlarımız, faydalanıcılarla ediyor. röportajlarımız, 21 Mart 2014 Kurumumuz tarihinde elektronik sona eren bülteni, 12. başvuru Nisan çağrı sayımızda ilanı kapsamında bu yatırımların Kurumumuza ve gelecek yapılan başvurular, yatırımların faaliyetlerimiz, tanıtım detaylarını bulabilirsiniz. çalışmalarımız ile ilgili pek çok farklı habere yer Desteklerimiz veriyoruz. bölümünde yine Program desteği ile hayat bulan yatırımlara ilişkin haberler, faydalanıcılarla yapılan röportajları sunuyoruz. Gündem bölümünde IPARD Programı başvuruları ve sıralama kriterlerine ilişkin bir derlememizi sizlerle paylaşıyoruz. Bültenimizde ayrıca, Kurumumuz faaliyetleri, tanıtım çalışmaları ve haberlerine ilişkin metinler bulacaksınız IPARD İŞLETMEMİZE CAN SİMİDİ OLDU Bursa İl Koordinatörlüğü- 11. başvuru çağrı ilanında ,75 lira büyüklüğünde modernizasyon projesi sunan, Naz Döner Kantin Et ve Et Ürünleri Restaurant Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, IPARD Programından ,70 lira hibe desteği aldı. Naz Döner Firması sahibi Kurtuluş Çağlar Boz, IPARD Programı hibe desteği ile gerçekleştirmiş oldukları yatırım konusunda duyduğu memnuniyeti şu ifadelerle belirtti; Dönercilik bizim dede mesleğimizdir. Rahmetli dedem uzun yıllar Bursa da döner üretimi ile uğraştı. Babam o mesleği devam ettirmedi. Daha sonra dedemden bayrağı ben devraldım. Yaklaşık 15 senedir gıda sektöründe hizmet vermekteyiz ve 2 yıldır da et döner üretimiyle ilgili faaliyet göstermekteyiz. İşletmemize sürekli yenilikler katarak her geçen gün daha hijyenik bir ortamda üretim gerçekleştirmek istiyorduk ve işletmemizin kapasitesini artırarak daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmaya çalışıyorduk. Fakat ciddi bir finans desteğine ihtiyacımız vardı. Bu noktada bize TKDK ve AB hibe destekleri can simidi oldu. Hibe destekleriyle aldığımız makine ekipmanlarla işletmemizi adeta yeniden kurduk. İnşallah artık tam donanımlı işletmemizle daha verimli ve daha hijyenik üretim gerçekleştireceğiz. Son olarak başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, TKDK ya ve Bursa İl Koordinatörlüğüne sonsuz teşekkürü bir borç bilirim. (SG)

2 IPARD YATIRIMLARININ HACMİ BÜYÜYOR Proje Yönetimi Koordinatörlüğü dönemini kapsayan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programını uygulamakla sorumlu olan Kurumumuz, 18 Mayıs 2007 tarih ve 5648 sayılı Kanunla kurulmuş ve 2011 yılında Avrupa Komisyonu Denetim Biriminden Programın uygulanabilmesi amacıyla yetki devrini almıştır yılından bu yana IPARD Programı kapsamında destek verilen 10 alt sektörde hibe destekleri sağlanmaktadır. Bunlar Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığı dır. Kurumumuz, Temmuz 2011-Mart 2014 tarihleri arasında IPARD Programı kapsamında 12 kez başvuru çağrı ilanına çıkmıştır. Bu çağrılar içinde 21 Mart 2014 tarihinde başvuruları sona eren ve 2488 proje başvurusunun gerçekleştiği 12. çağrı ilanı, rekor yatırım tutarı ile önemli bir yere sahiptir. 12. çağrı döneminde 42 ilde kabul edilen 2488 projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 2,5 milyar liradır. Projelerin tamamı onaylandığı takdirde IPARD desteğiyle ülke ekonomisine ve kırsal alanların kalkınmasına 1,5 milyar liralık önemli bir katkı daha sağlanmış olacaktır. Özellikle süt ve et besiciliği kapsamında gelen başvuruların dikkat çekici düzeyde arttığı ve talep edilen 1 milyar liralık destek tutarı ve 1000 in üzerinde başvuru ile bu çağrıda gelen taleplerin %42 lik ciddi bir miktarı oluşturduğu görülmektedir. Kurumumuz akredite olduktan bu zamana kadar 2378 projeye toplamda yaklaşık 525 milyon lira hibe desteği ödemesi gerçekleştirmiştir. Sadece 2014 yılı sonuna kadar da 5000 projeye 1 milyar liralık hibe ödemesi yapılması planlanmaktadır. Bu veriler, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu nun IPARD destekleri ile ülkemize AB standartlarında modern işletmeler kazandırmak için gösterdiği çabanın sonuçlarından biridir. 12. başvuru çağrı döneminde başvurusu onaylanan projelerin TKDK desteği ile hayata geçmesini temenni ederken; Kurumumuzun 2014 yılı ve sonrasında da çağrı ilanlarına çıkmaya devam edeceğini hatırlatmakta fayda vardır. Önümüzdeki dönem çıkılacak çağrı ilanlarına, başvurular için yönlendirici notlara, başvuru koşullarına ve desteklenen sektörler hakkında detaylı bilgilere Kurumumuz resmi web sayfasından (www.tkdk.gov.tr) ya da numaralı TKDK Yardım Masası hattından ulaşılabilir. (MA)

3 TKDK TKDK KÜÇÜK ÇİFTÇİ İÇİN DE UMUT OLDU Kastamonu İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, IPARD Programından destek sağlanan Şerafettin Kuşgözoğlu na ait 11 Başlık Yarı Açık Süt Üretim İşletmesi tesisine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Kuşgözoğlu; Eski sistem köy usulü hayvancılık işi ile uğraşıyordum. Mevcut ahırlarımızın bazı kısımları neredeyse yıkılacak şekilde idi. Geçimimizi hayvancılıktan sağladığımız için ahırlarımızı yenilemek ya da yeni bir ahır yapmak mecburiyetindeydim. TKDK nın desteklerini duyduğumda Kurum ile iletişime geçip detaylı bilgi aldım ve küçük ölçekli yatırımları da desteklediğini öğrendim. Maddi imkânlarıma uygun ölçüde küçük bir ahır yapmaya karar verdim. Süt inekçiliği için gerekli olan traktör, manuel süt sağım makinesi, süt kalite test cihazı, süt soğutma sistemi, süt depolama tankı, yem ezme makinesi, yem karma ve yem hazırlama makinesi almaya ve proje hazırlamaya karar verdim. Eski ahırımda hayvanlar kötü ve hijyenik olmayan koşullarda yaşamaktaydı ve süt verimi az seviyedeydi. Yapmış olduğumuz yeni ahırımızda hayvan refahını sağlayarak süt veriminin %30-40 seviyelerinde arttırmış ve süt sağım makinesi ve süt soğutma tankı ile süt kalitesini de arttırmış olacağız. TKDK ya sunduğumuz proje kabul edildikten sonra projemizi hayata geçirdik ve hibe desteğimizi aldık. Projemiz için Kurum, %60 oranında hibe desteği olarak toplam ,46 lira ödeme gerçekleştirdi. Şimdi eksikliğini hissettiğimiz balya makinesi, römork, sıvı gübre dağıtma tankı ve gübre pompası almak için 2. projemizi sunmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Çevremde birçok kişi yeni ahır yapmak veya ahırını yenilemek istiyor ancak bu işin altından kalkabilir miyiz diye çekiniyorlar. Kesinlikle, tereddüt etmelerine veya çekinmelerine gerek yok. İlimizde birçok kişi bu imkânlardan rahatlıkla yararlanabilir ve güzel bir işletmeye sahip olabilir. dedi. İl Koordinatörü Eniz Gökçek ise; Bu proje küçük ölçekli bir proje. Bu yüzden ayrıca önemsiyoruz. Zira Sadece büyük ölçekli ve çok parası olanlar hibe alabilir gibi bir algı var. Bu algı tüm Türkiye de yaygın hala Biz Kastamonu İl koordinatörlüğü olarak bu algıyı kırma yönünde çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Bunda öncü rol alan Şerafettin Kuşgözoğlu beyi de ayrıca tebrik ediyoruz. Bundan sonrası için ilimizde bulunan binlerce küçük ölçekli işletmeyi Kurumumuza davet ediyoruz. Örneği var; siz de bizden hibe alabilirisiniz. Ayrıca bu hibelerin alınması artık bir zaruret haline geldi. Çünkü modern işletmelerle hayvancılık yapılmadığı takdirde bu işler bitme noktasına gelecek. Ne yeni nesil böyle ilkel bir hayvancılık yapmaya niyetli, ne de bu haliyle hayvancılık karlı. dedi. (SB)

4 BALIKESİR DEN HOLLANDA YA TEKNİK GEZİ Balıkesir İl Koordinatörlüğü Mart 2014 tarihleri arasında Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Tahir Avan ve İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler başkanlığında bir heyet, Hollanda Rotterdam da bulunan süt üreten işletmelere yönelik teknik bir gezi gerçekleştirdi. Teknik işletme gezisi kapsamında, Rotterdam şehri kırsalında faaliyet gösteren 4 adet süt üreten tarımsal işletme ve özel bir firmaya ait montaj fabrikası ziyaret edildi. İncelemelerde özellikle robotik sistem çalışan işletmelerle gübre yönetimi işlemlerinin nasıl yapıldığı konusu üzerinde duruldu ve bilgi teknolojileri ile yasal mevzuat hakkında işletme sahiplerinden bilgi alındı. Gezide sırasıyla IPARD Programı tedbirlerinden süt besiciliği çerçevesinde desteklenen uygun araç ve ekipmanların (sağım robotu-gübre temizleme robotu-yem toplama ve dağıtma robotu-yemleme robotu) kontrolleri gözlendi. Gübre yönetiminde ızgaralı sistem (gübre sıyırıcılı) kullanıldığı, gübre depo hacminin ahır içinde, ızgara altında olduğu ve Ağustos-Şubat ayları arasında gübrenin bu alanda depolandığı, gübre tahliye işleminin daha sonra yapıldığı, ahır dışında herhangi bir gübre deposunun bulunmadığı, gübrenin ahır içi, ızgara altında tutulmasının zararlı gaz çıkışına neden olmadığı ve hayvanların sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi olmadığı gözlendi. Sürü yönetiminde; %20 reforme oranı kullanıldığı, işletmede doğan erkek buzağıların 14 gün bakılarak sonrasında satıldığı, yem hazırlama, dağıtma, ahır içi temizliği ve süt sağımının tamamen robotlarla yapıldığı ve süt verimi ortalamasının lt/hayvan olduğu görüldü. Yapılan ziyaret neticesinde Kurumumuz tarafından desteklenecek projelerle ilgili olarak karşılaşılması muhtemel uygun alet, araç ve ekipmanlar yakından incelenerek gübre yönetimi ile ilgili özellikle ahır altı ızgaralı gübre deposunun kullanımı yerinde görüldü. Ayrıca sektör ile ilgili son gelişmeler ve desteklenmesi olası alet ve ekipmanların yerinde kontrolleri için de farkındalık sağlanmış oldu. (SB) AFYONKARAHİSAR DA KOMİSYON DENETİMİ Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü- Avrupa Birliği Komisyon Denetçileri (J.4 Birimi) Mart 2014 tarihleri arasında IPARD Programı kapsamında uygulanan projeleri denetlemek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. 24 Mart ta Kurum Merkezinde başlayan denetime, Mart 2014 tarihlerinde Afyonkarahisar da devam edildi. Denetim, İl Koordinatörlüğüne gelen projelerden tedbir bazlı seçilen yatırımlar üzerinden gerçekleştirildi. Komisyon denetçileri dosyalar üzerinden yapılan kontrollere ek olarak yatırım alanlarında da denetim gerçekleştirdi. Denetim, 28 Mart 2014 tarihinde Kurum Merkezinde gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile tamamlandı. İl Koordinatörlüğü denetimi başarılı bir şekilde sonuçlandırdı. (SB)

5 PROJELERDE YOĞUN ARTIŞ Van İl Koordinatörlüğü/ Son çağrı dönemlerinde Van genelinde IPARD Programı desteklerine olan ilgi artarak devam ediyor. İl Koordinatörü İbrahim Başak, bu yıl açılan çağrılara geçen yıla nazaran çok ilgi olduğunu ve yoğun başvuru aldıklarını belirtti. Başak, 2011 Ağustos ayında Avrupa Komisyonu tarafından akredite edildikten sonra deprem felaketini yaşadık. Bu deprem, halkımız ve bizim için çok büyük zararlara ve aksamalara sebep oldu. İlimizin deprem felaketinden sonra toparlanmaya başlamasıyla birlikte bizler de halkımıza destek olmak amacıyla çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Geçtiğimiz yıl; yani 2013 yılının son ayında yaptığımız çağrı üzerine 41 proje verildi ve bu projelerden 24 ü kabul görerek başlatıldı. Kabul edilen 24 projenin toplam bedeli 17,5 milyon liradır. Bunlardan 3 ü besicilik, 4 ü kırsal turizm olmak üzere toplam 7 projeye, 7 milyon 332 bin lira ödeme yapıldı. Diğer projelerin incelemeleri tamamlandıktan sonra ödemeleri yapılacaktır. dedi. (SB) BATTALGAZİ İLÇE KAYMAKAMLIĞI ZİYARETİ Malatya İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörü Mehmet H. Dere ve Koordinatörlük uzmanı Murat Tunç, Battalgazi ilçe Kaymakamı Asalet Karabulut u makamında ziyaret etti. Dere, öncelikle İl Koordinatörlüğünün yapmış olduğu tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına verilen destekten dolayı başta Battalgazi İlçe Kaymakamı Asalet Karabulut ve GTHB İl Müdürlüğü personeline teşekkür etti. Dere, bu tür desteklerin ilde proje sayısının artmasındaki önemini vurgulayarak, proje sayısının her çağrı döneminde artmaya devam ettiğini ve bu projelerin kırsal kesimin gelişmesinde büyük önem arz ettiğini ifade etti. Kaymakam Karabulut ise, desteklerin vatandaşlara iyi anlatılması gerektiğini, bu projeler ile yaptıkları işlerde elde edecekleri verim artışlarını belirtmek gerektiğini vurguladı. Karabulut, Kaymakamlık olarak çalışmalara verdikleri desteklerin bundan sonra da devam edeceğini belirtti. (SG) TANITIMLAR Burdur İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü TEB Bankası Akdeniz Bölge Müdürlüğüne tanıtım toplantısı düzenledi. Bölge Müdürlüğünün daveti üzerine Akdeniz Bölgesinde bulunan şubelerin müdürlerine IPARD Programı destekleri ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Hibe desteklerinin ve tedbirlerinin alt ve üst limitleri hakkında genel ve kısa bir sunum gerçekleştirilen toplantıda, TEB Bankası Burdur Şube Müdürü Özcan Çakar Kurumumuz destekleri için verilen kredilerin açılması ve kredi sürecinin nasıl işlediği konusunda bilgilendirme yaptı. İl Koordinatörü Hüseyin Şengün de verilen desteklerle ilgili bilgilendirmede bulundu. İl Koordinatörlüğü, Mart ayında yeni gelişen ve değişen ürün ve teknolojilerin takibi için Madrid de düzenlenen Gıda, Sanayi ve Ambalaj Endüstrisi ürünlerinin incelenmesi amacıyla Salon de Gourmets 2014 ve Propet 2014 fuarlarına katılım sağladı. (SB) EŞSİZ BİR TATLI; ERMENEK HELVASI Karaman İl Koordinatörlüğü/ Helva Arapça kökenli tatlı, şirin anlamına gelen Hulv kelimesinden türemiştir. Karaman ın Ermenek ilçesi ise, ermanak (yükseklerde yaşayan yiğit insanların ülkesi) ismiyle de telaffuz edilen Karamanoğulları beyliğine başkentlik yapmış önemli bir yerleşim yeridir. Ermenek in eşsiz tadıdır Ermenek helvası. Helvanın özelliği, şeker yerine üzüm pekmezi kullanılarak yapılmasıdır. Beslenme ve sağlık açısından diğer tatlılardan üstün olması nedeniyle her yaş grubundan insana farklı faydaları vardır. Doğal ortamında yetişen üzümler toplanır ve kurutulur. Kurutulan üzümler ufak parçalara ayrılarak kazanlarda 3-4 gün su içinde bekletilir. Kazanlarda bekletilerek elde edilen şıra kaynatılarak pekmez elde edilir. Karışıma çöğen ve tahin eklenir. Odun ateşinde 10 saat kaynatılan karışım Ermenek in yüzyılları aşan geleneği olan Ermenek helvasına dönüşür. İl Koordinatörlüğü olarak yapıldığı ilk günden beri eşsiz bir yiyecek olan, tarihten günümüze geleneği değişmeden gelen Ermenek helvasının yapılacağı işletmeleri desteklemenin ve böylece bu geleneğin geleceğe taşınmasında katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yatırımcılarımızı bu konuda IPARD Programından faydalanmaya davet ediyoruz. (SG)

6 PROJE TUTARINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR Kastamonu İl Koordinatörlüğü/ çağrı dönemi kapsamında İl Koordinatörlüğüne rekor seviyede proje başvurusu gerçekleşti. Bir önceki çağrıya göre büyük bir artış ile yatırım tutarı lira olan proje başvurusu yapıldı. Bu çağrıda alınan toplam 41 proje için Kurumumuzdan talep edilen hibe destek tutarı liradır. MODERN KEÇİ ÇİFTLİĞİNDEN İLK TAVUK KÜMESİNE ÇANAKKALE DE IPARD YATIRIMLARI Çanakkale İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü bir yandan desteklenen yatırımların olumlu sonuçlarını izliyor, bir yandan da yeni yatırımlar için sözleşme imzalamaya devam ediyor. 400 başlık keçi sütü üretim tesisi projesiyle 10. çağrı döneminde başvuruda bulunan Mitat Uysal, yatırımını tamamlayarak ikinci taksit için ödeme talep paketini sundu. IPARD Programı desteği ile Çanakkale nin Ayvacık ilçesinde mevcut arazisine sıfırdan modern bir tesis inşa eden faydalanıcı, toplamda 1 milyon 126 bin lira tutarındaki proje ile ilin en modern keçi çiftliğinin sahip oldu. İl Koordinatörlüğü 11. çağrı dönemi başvurularıyla da sözleşme imzalamaya devam ediyor. Bu kapsamda, 11. çağrıda başvuru yapan Yahya Fuçucuoğlu, incelemelerin tamamlanmasının ardından lik tavuk yetiştiriciliği projesi için imza attı. Böylelikle İl Koordinatörlüğünde tavukçulukla ilgili ilk sözleşme imzalanmış oldu. Çanakkale nin Biga ilçesinde gerçekleştirilecek yatırım yaklaşık 650 bin liralık bütçeye sahip. 64 yaşında proje sunan Çanakkale nin Yahya Amca sı verilen desteklerden yararlanacağı için çok mutlu olduğunu, gençlere ve Çanakkaleli yatırımcılara örnek olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Bu desteklerden isteyen herkesin yararlanabileceğini söyleyen Fuçucuoğlu, Çanakkalelilerin bu fırsatları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. İl Koordinatörlüğü 12. çağrı döneminde de aldığı 37 büyük proje ile şehre 47 milyon liralık yatırım müjdesi verdi. Çoğunluğunu tavuk yetiştiriciliği ve konaklama tesislerinin oluşturduğu projelerin arasında zeytinyağı tesisleri, modern ahırlar, süt işleme tesisleri ve soğuk hava tesisi projeleri yer alıyor. (SB) Bu çağrıda birkaç açıdan önemli başarılar sağlandı. Öncelikle Ağlı, Araç, İhsangazi, Merkez, Taşköprü ve Tosya ilçelerinden tavukçuluk sektörünü yönelik yatırım hacmi büyük projeler geldi. Diğer bir başarı ise farklı sektörlerden pek çok proje alınmasıdır. Söz konusu projelerin sözleşme imzalamaya hak kazanarak il ekonomisine ciddi katkı sağlanması bekleniyor. (SB) GEKA İLE KURUMSAL İLETİŞİM VE MOTİVASYON EĞİTİMİ Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) 2013 Yılı Teknik Destek kapsamında kurumsal eğitim hizmet alımı için proje sunmuş ve projesi Ajans tarafından kabul edilmişti. Bu kapsamda İl Koordinatörlüğü personeli, 3 gün süreli Etkin Kurumsal İletişim ve Motivasyon konulu eğitim aldı. İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren eğitimle ilgili olarak, Bireyin sahip olduğu niteliklerin, bilgi, beceri ve davranışların geliştirilmesi, çevreyle olan iletişimin güçlendirilmesi, motivasyonun arttırılarak çok yönlü gelişimin sağlanması, kriz yönetimi ve etkin takım çalışması amaçlanmakla birlikte bu sayede; çalışanların daha mutlu ve verimli olması hedeflenmektedir. Personelin eğitim boyunca edinecekleri bilgiler, sadece iş yaşantılarını etkilemeyecek; hayatları boyunca uygulamaları mümkün olacak ve onların başarıya kolayca ulaşmalarına yardımcı olacak, hayattan haz almalarını ve olaylara daha olumlu bakmalarını sağlayacaktır. dedi. Teknik Destek Programı kapsamında düzenlenen eğitimi veren İsmail Türkmen e de ilgisi için teşekkürlerini ileten Dağdeviren, GEKA nın eğitim hizmeti desteğinin çok faydalı olduğunu ifade etti. (SB)

7 ARICILIK PROJELERİNDE TRAKTÖR TESLİMLERİ DEVAM EDİYOR Malatya İl Koordinatörlüğü- Darende İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından projelendirilen, Kurumumuz tarafından onaylanan projelerdeki traktör ve kovanlar, düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi. 11 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen törene, Malatya Valisi Vasip Şahin, İl Jandarma Komutanı Hasan Aksoy, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Kuluncak Kaymakamı Hasan Gündoğdu, İl Koordinatörü Mehmet H. Dere, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Şükrü Özdemir, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Belde Belediye Başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan İl Koordinatörü Dere, Kurumumuza sunulan ve onaylanan projeler kapsamında şu ana kadar 75 adet traktör desteği verilmiştir. İlçelerimizden daha fazla proje bekliyoruz. Özellikle yerel ürünler ve el sanatları kapsamında çok sayıda proje gelmesini bekliyoruz. Darende çiftçisine verdikleri destekten dolayı Sayın Kaymakamımıza ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeline teşekkür ederim. dedi. Vali Şahin ise yaptığı konuşmada, Darende İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yaptığı projelerle farklılığını gösterdi ve birçok ilden daha başarılı oldu. Bu Program kapsamında birçok ilin payı %1 i geçmezken Darende bu başarıyı %1,5 lara taşıdı. Malatya çiftçisi yeniliklere açık Bu konuda çiftçilerimizin ve çiftçilerimizi temsil eden kuruluşların öncülük yapması gerekiyor. Yaptığı projelerle örnek gösterilen Darende İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelini kutlar, TKDK ya teşekkür ederim. Önümüzdeki dönemlerde daha çok projenin yapılmasını temenni ediyorum. dedi. (SG) MERSİN DE 5 ADET YATIRIM DAHA HAYAT BULACAK Mersin İl Koordinatörlüğü- 20 Mart 2014 tarihinde, İl Koordinatörlüğünde 11. çağrı döneminde sözleşme imzalamaya hak kazanan 5 yatırımcı ile daha sözleşme imzalandı. Sözleşme imzalanan faydalanıcılardan Erdemli Toros Besicilik Et Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ait Erdemli ilçesi Göçüş köyünde gerçekleşecek projenin toplam uygun harcama miktarı ,27 lira ve IPARD Programı kapsamında verilecek toplam hibe tutarı ise ,25 liradır. Şirket IPARD Programı desteği ile Göçüş köyünde süt koyunculuğu tesisi kuracak. Sözleşme imzalanan diğer bir yatırım İsmail Kip e ait Tarsus ilçesi Belen köyünde Kapasiteli Broyler Kümesi Kurulumu projesi Gerçekleşecek yatırımın toplam uygun harcama miktarı ,76 lira, toplam hibe tutarı ,61 lira. Broyler tesisi için başvuruda bulunan Cefi Danışmanlık Şirketine ait Gülnar ilçesi Tırnak köyünde gerçekleşecek projenin toplam uygun harcama miktarı ,91 lira ve toplam hibe tutarı ,15 lira Broylerlik Tavuk Kümesi Projesi için Mustafa Kerse Hayvancılık ise Tarsus ilçesi Damlama köyünde yapacakları yatırım için ,89 lira tutarında hibe desteği alacak. Muhaciroğlu şirketi de yine Çamlıyayla ilçesi Belçınar köyünde, broyler tesisi için sözleşme imzaladığı yatırımı için ,65 lira hibe desteği alacak. Söz konusu 5 projenin gerçekleşmesi halinde Mersin de yaklaşık 6 milyon liralık bir yatırım gerçekleşecek ve faydalanıcılar 3,5 milyon liradan fazla hibe desteği alacaklar. Yatırımlar sonunda, halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı, iş güvenliği, çevre koruma konularında ilgili ulusal ve AB standartlarını karşılayan ve Mersin iline modern broyler ve süt üreten işletmeler kazandırılmış olacak. (SB)

8 İLK PROJE BAŞVURUSU TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğünün 12. başvuru çağrı döneminde teslim alınan ilk projesi tekstil sektöründen geldi. Merkez Pınarkent te tekstil sektöründe ev, otel ve hastane alanlarında kullanılabilen sıvı geçirmeyen çarşaf imalatı faaliyetinde bulunan Narata Tekstil Limited Şirketine ait 1,5 milyon lira bütçeli projede, yatırımcı destek almaya hak kazanması durumunda IPARD fonlarından %50 oranında geri dönüşümsüz olarak faydalanacak. Bina, inşaat ve yapım işleri kapsamında yeni tesis yapımının destekleneceği projenin alacağı hibe miktarı ,34 lira yılından beri tekstil sektöründe çalışan başvuru sahibi Atila Demirdağ, ilk yıllarda sıvı geçirmeyen çarşaf alım satımını yaptığını, 2005 ve 2007 yılları arasında alım satım yaparken imalatı fason olarak İstanbul da yaptırdığını, 2007 yılından beri de sıvı geçirmeyen çarşaf üretiminde Ege Bölgesinin ilk üreticisi olduğunu ifade etti. Şu an işletmesinde 14 çalışanı bulunan Demirdağ, IPARD Programı desteği ile yeni inşa edeceği tesisinde yaklaşık 40 kişi istihdam etmeyi planlıyor. Gazete, televizyon ve sektördeki başka bir firmadan TKDK ve IPARD hibelerini duyduğunu ifade eden işletme sahibi, Kurumumuzun hibe desteklerini bir fırsat olarak nitelendirdi. Yeni tesis binası ile ilk hedefinin üretim kapasitesini arttırmak olduğunu söyleyen Demirdağ, tüm üretimini tek çatı altında toplayarak en kısa zamanda ihracata yönelmek istediğini ifade etti. İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren; bu yeni çağrı döneminde teslim alınan ilk projenin, proje sahibine ve Denizli ye hayırlı uğurlu olmasını diledi. Denizli de tekstil sektörünü değerlendiren Dağdeviren, İlimiz, Türkiye ve dünyada özellikle ev tekstili denince ilk akla gelen yerlerin başında gelmektedir. Tekstil ürünleri imalatının il içindeki sektörel payı ülke içindeki payından çok daha fazladır. Böylelikle tekstil, ihracatta ve istihdamdaki büyük payı ile ilin lokomotif sektörü olmayı sürdürmektedir. Denizli, tekstil sektöründe ürün bazında uzmanlaşarak gelişmiş, dünya pazarlarına açılabilmiştir. Özellikle hazır giyim, havlu, nevresim takımları, ham ve boyalı bezler alanında ihtisaslaşan Denizli bu alandaki ilk dört üretim merkezi arasında yer almaktadır. dedi. IPARD fonları ile hem tekstil sektörüne hem iplikçisinden boyacısına, paketlemeden nakliyeye pek çok farklı yan sektöre büyük katkı sağlanacağını ifade eden Dağdeviren, 11. ve 12. çağrılarda Honaz, Tavas, Babadağ ve Buldan ilçelerinden tekstil projelerinin geldiğini, istihdam sorununa çözüm olması düşünülen tesislerin faaliyete geçmesi ile göçün de önüne bir nebze geçilebileceğini ifade etti. (SB)

9 YATIRIM TUTARINDA ARTAN TREND Malatya İl Koordinatörlüğü/ çağrı dönemi, üçüncü grup sözleşme imzalamaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalanmaya başlandı. Bu kapsamda İl Koordinatörlüğü, toplam 39 başvuru sahibi ile sözleşme imzalayacak. IPARD Programına gelen başvurularda yatırım tutarlarının ciddi oranlarda arttığı gözleniyor. Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında Karda Dondurma isimli projenin yatırım tutarı ,45 lira olup talep edilen destek tutarı ,73 liradır. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi yatırımları kapsamında 38 adet projenin yatırım tutarı ,95 lira olup bu projelere sağlanacak olan toplam hibe tutarı ise ,47 liradır. İl Koordinatörlüğü 12. başvuru çağrı döneminde de yatırımcılara destek vermeye devam ediyor. Bu çağrı kapsamında İl Koordinatörlüğüne, süt besiciliği için 1, et besiciliği için 77, et ve et ürünleri işleme/pazarlama için 1, meyve ve sebze işleme/pazarlama için 1, çiftlik faaliyetleri için 33, yerel ürünler için 2 kırsal turizm için 4 olmak üzere toplam 119 proje sunuldu. Toplam yatırım tutarı lira olan projelere IPARD Programı tarafından verilecek hibe desteği ise ,26 lira. Projelerin hayata geçmesiyle diğer yatırımcıların bu projeleri örnek almaları ve bunun sonucunda yatırımların artması ve özellikle tavukçuluk projelerindeki artışı, Malatya yı Doğu Anadolu Bölgesinin önemli bir tavukçuluk üretim merkezi haline getirmesi ve çiftçilere alternatif gelir kaynağı sağlaması bekleniyor. (SG) AYDIN'DA FRANSIZ YATIRIMCILARLA İŞBİRLİĞİ Aydın İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, Fransız gıda sanayisinin özellikle soğuk hava zinciri alanında büyük öneme sahip, öncü şirketlerinden olan VS (Vegetal Solutions) firması ile yaptığı görüşmeler sonucu bir toplantı tertip etti. Yatırımın gerçekleşeceği yer olan Germencik ilçesi Ortaklar O.S.B üzerindeki şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO su Vincent STOESSEL, Finansman Genel Müdürü (CFO) Dominique ROY ve ARGE Genel Müdürü Jean-Jacques LE MENN tarafından arazi üzerindeki şantiyede Arge ve yatırım sahası keşfi gerçekleştirilerek şantiye içinde mini bir toplantı ile karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Daha sonra İl Koordinatörlüğünde ağırlanan Fransız yönetici heyetine Kurumumuz ve IPARD Programı destekleri hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı. Özellikle Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında proje hazırlama sürecine girileceği ve daha sonra birçok tedbir grubu üzerinden farklı yatırımlar planlamaya alınacağı kaydedildi. Hibe desteği verilen yatırım alanları hakkında gelen yatırımcılara detaylı bilgi veren İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, IPARD kapsamındaki mali desteklerin %50-%65 arasında değişkenlik gösterdiğini ve geri ödemesiz olduğunu belirtti. Yatırımcıların aldıkları makinelerde ve yaptıkları inşaat harcamalarında KDV, ÖTV, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gümrük Vergisi gibi vergilerden de muaf olduklarını kaydeden Çiftçi, müteşebbisin her alanda destekleneceği bilgisini paylaştı. Üst düzey gerçekleştirilen toplantı sonucu, ülkemizdeki meyve ürünlerine büyük önem veren VS (Vegetal Solutions) firması yetkilileri yapılan sunumlar, tanıtım videoları ve misafirperverliğimizden memnuniyet duyduklarını dile getirerek yatırımlar için en hızlı şekilde gereken çalışma ve özverinin başlatılacağını belirtiler. (SB) SİVAS A 65 MİLYON LİRALIK BAŞVURU Sivas İl Koordinatörlüğü- Kurumumuz tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde çıkılan ve son başvuru tarihi 21 Mart olan 12. başvuru çağrı ilanı döneminde İl Koordinatörlüğü tarafından toplam 77 proje başvurusunun kabulü yapıldı. Bu başvurular tedbir düzeyinde değerlendirildiğinde Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım alt tedbiri kapsamında 16, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım alt tedbiri kapsamında 14, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında 2, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında 43, Kırsal Turizm alt tedbiri kapsamında 1 ve Kültür Balıkçılığı alt tedbiri kapsamında 1 proje başvuru kabulü yapıldı. Söz konusu başvurular ile Sivas a yapılacak toplam yatırım tutarı 65 milyon lirayı bulacak. İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD Programı kapsamında sağlanacak toplam hibe tutarı ise yaklaşık 40 milyon lira. (SB)

10 1. AYDIN GIDA TARIM VE HAYVANCILIK ZİRVESİ Aydın İl Koordinatörlüğü- Aydın tarihinde ilk defa ilimizde faaliyette bulunan, Aydın tarımının her aşamasında yer alan sektörün temsilcileri ve tarımsal kuruluşlar, Mart 2014 tarihlerinde düzenlenen 1. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesinde buluştu. Aydın İl Koordinatörlüğü, GTHB İl Müdürlüğü ve Tarım Artı Organizasyon tarafından organize edilen 1. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi ne Aydın Valiliği, İl Koordinatörlüğü, GTHB İl Müdürlüğü, Üretici Birlikleri, Kooperatifler, Ziraat ve Ticaret Odaları, Ticaret Borsaları, meslek örgütleri, akademisyenler, önder çiftçiler ve yerel yönetim temsilcileri katıldı. Zirvede, Bitkisel Üretim Komitesi, Hayvansal Üretim Komitesi ve Gıda Komitesi olmak üzere 3 farklı komite görev yaptı. Komitelerde konularında önder olan 200 kişi görev aldı. Komite katılımcıları 3 günlük çalışmanın sonucunda kendi başlıklarında rapor hazırlayıp tüm katılımcılara sundular. Zirvede Aydın Valisi Erol Ayyıldız, tarım sektörünün önemine değinerek tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş süreci yaşayan ülkemizde tarımın önemini korumaya devam ettiğini, tarımın bölgesel gelişmişlik farklarını gideren, işsizlik ve kırsal alandan göçü önleyen, istihdam yaratan, insanların sağlıklı beslenmesini sağlayan bir sektör olduğunu söyledi. Aydın'ın tarım, turizm ve sanayi sektöründeki potansiyeli ile Ege Bölgesi ve Türkiye'nin hızla gelişen illerinden biri konumunda olduğunu kaydeden Vali Ayyıldız, "Ancak bu potansiyelin katma değerle birlikte gerçek bir zenginliğe dönüştürülebilmesi iyi hazırlanmış bir yol haritasıyla mümkündür." dedi. İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, il ve ülke tarımına hizmet etmek için büyük bir çaba içerisinde olduklarını ve Aydın da bir ilk olan 1. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi nin de bu gayretlerin bir sonucu ve meyvesi olduğunu belirtti. Çiftçi, Zirve çerçevesinde tüm ekibi ile birlikte ellerinden gelen her türlü desteği vermeye çalıştıklarını ve üç gün boyunca komisyon ve komitelerde bulunan herkesin çok önemli paylaşımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Zirvede alınan kararların ve çıkacak sonuçların ilin kalkınmasında, güçlenmesinde, hak ettiği yere gelmesinde ve marka şehir olması hususunda ciddi faydalar sağlayacağını düşündüğünü dile getiren Çiftçi, Müteşebbislerin doğru yatırımlar ve doğru iletişim kanallarıyla sektörde ilerlemelerini ve birçok farklı yatırım alanlarında aktif olarak faaliyet göstermelerini sağlamalıyız. Aydın ın tarım sektörüyle ilgili stratejiler belirlemeyi amaçladığımız bu zirvenin Aydın ın tanıtımı açısından büyük katkısı olacaktır. Komitelerle yapılan çalışmalar neticesinde bütün değerleriyle bir arada bulunduğumuz bu tarım zirvesi, Aydın tarım ve hayvancılığı için dönüm noktası olabilecek derecede önem arz etmektedir. Zirve sonrası kentimizin tarımsal geleceğinin planlamasına yönelik atılacak adımlarda, TKDK olarak bu amaca yönelik verilecek hizmet noktasında Kurumumuz elinden geleni yapmaya hazırdır. Zira katma değer kazandıracak ve bunu realize edecek verilere sahip olan kurumlar olarak ortak hedeflerimizden en önemlisi, ürettiğimiz kaliteli ürünleri pazarlamayı da bilerek, Aydın ımızın gıda, tarım ve hayvancılık sektöründeki potansiyelini belirleyip hak ettiği yere taşıyabilmek olmalıdır. dedi. Zirvede, ayrıca İl Koordinatörlüğünün destek verdiği ve 12. çağrı döneminde aldığı projeler hakkında bilgi veren Çiftçi, Aydın ın hak ettiği noktaya gelebilmesi için gerekli çalışmaları paydaş kurumlar olarak birlikte gerçekleştireceklerini ifade etti. Aydın GTHB İl Müdürü Salih Köksal da zirvenin Aydın'daki tarım ve gıda alanında faaliyet gösteren bütün değerleri bir araya getirdiğini, iyi bir yol haritası oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. (SB)

11 YATIRIM HİBE SÖZLEŞMELERİ DEVAM EDİYOR Hatay İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü 11. başvuru çağrı döneminde proje sunan, traktör ve makine ekipman alımı projeleri, meyve sebze soğuk hava depolama tesisi ve zeytinyağı işleme tesisi olmak üzere 10 yatırım sahibi daha hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandı. IPARD İLE BİR OTEL DAHA HİZMETE AÇILDI Trabzon İl Koordinatörlüğü- 9. çağrı döneminde proje sunup sözleşme imzalamaya hak kazanan Ber-ra Turizm Limited Şirketi, proje sahiplerinin düzenlediği törenle açıldı. Törene, Trabzon Vali Vekili Abdurrahman Koçoğlu, Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Kaymakamı Osman Ateş, Yalıncak Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş, Müdür Yardımcısı Mustafa Mazlum, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Seyhan Kurnaz, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Yahya Çavdar, İl Koordinatörü Vekili Şeref Kabaoğlu, İl Koordinatörlüğü personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşma yapan Kabaoğlu; Kurumumuzun bugüne kadar birçok projeye destek vererek Trabzon un kalkınmasına, işgücü ve istihdamın artmasına katkıda bulunduğuna atıf yaparak IPARD fonlarının proje yapmak isteyen girişimciler için çok güzel fırsatlar sunduğunu belirtti. Kabaoğlu; açılan tesisin kırsal turizm sektöründe desteklenen bir yatırım olduğunu ve bundan sonra yatırım yapacak kişilere örnek oluşturacağını belirtti. Daha sonra Vali Vekili Koçoğlu, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ve Ortahisar Kaymakamı Ateş birlikte tesisin açılışını yaptılar. Koçoğlu tesisin Trabzon ve proje sahiplerine hayırlı olmasını ve önümüzdeki dönemlerde proje sayılarının daha da artarak devam etmesini diledi. (SB) IPARD Programı kapsamında, Samandağ, Yunushan köyü; Altınözü, Hannep, Bintaşı ve Küreci köyleri; Hassa, Şakşak köyü; Yayladağı, Beyleryurdu Dörtyol ve Altınkaya beldesi Altınözü olmak üzere ilimize 5 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek olan proje sahiplerine yatırımları karşılığında %50 oranında hibe desteği sağlanacak. Sözleşme imzalayarak hibe desteği almaya hak kazanan proje sahiplerini tebrik eden ve yatırımların Hatay için hayırlı olmasını dileyen İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy; hibe destekleri ile amaçlarının tarıma dayalı sanayi sektörünün kalite ve kalite yönetimi, tarım-sanayi entegrasyonu, hijyen ve gıda güvenliğini sağlamak ve AB standartlarına ulaştırılmasına yardımcı olmak olduğunu belirtti. Özgürsoy ayrıca hibe desteklerinin çok önemli bir fırsat olduğunu, imzaları atılan projelerin Hatay a hem istihdam sağlayacağını hem AB standartlarında tarımsal işletmeler kazandıracağını belirterek bu desteklerden azami ölçüde yararlanılması gerektiğini söyledi. (SB) GİRESUN DA BİR İLK Giresun İl Koordinatörlüğü/ Giresun da ilk olma özelliği taşıyan 50 bin baş/periyod işletme kapasitesine sahip iki broyler yetiştirme tesisi için ilk adım atıldı. İl Koordinatörlüğüne, 11. başvuru çağrı döneminde Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım alt tedbiri kapsamında kanatlı eti üretimi üzerine proje başvurusunda bulunan ve yapılan değerlendirmelerden sonra projeleri onaylanarak sözleşme imzalamaya hak kazanan proje sahipleri ile İl Koordinatörlüğünde sözleşmeler imzalandı. Bulancak ilçesinde %60 ve %65 hibe ile desteklenecek ve toplam yatırım tutarı ,51 lira olan bu yatırımlar tamamlandığında proje sahiplerine ,88 lira karşılıksız IPARD Programı hibe desteği ödenecek. (SB)

12 AKSARAY DA 56 YENİ SÖZLEŞME Aksaray İl Koordinatörlüğü- 11. çağrı döneminde 279 adet proje alan İl Koordinatörlüğü, bu projelerden 2013 Aralık itibariyle 17 siyle sözleşme imzalamıştı. Şubat ve Mart aylarında açıklanan 2. ve 3. grupta yer alan 56 başvuru sahibi daha sözleşme imzalamaya hak kazandı. Sözleşme imzalanacak projelerin tamamı Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında. Toplam yatırım tutarı 6 milyon liranın üzerinde olan yatırımlara verilecek hibe tutarı da 3 milyon liranın üzerinde. Sözleşme imzalayacak faydalanıcılar için Nisan ayında Aksaray da düzenlenen Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarında traktörleri teslim edilecek. (SG) TAR-GEL PERSONELİNE ÇAĞRI Aydın İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, 12 Mart ta Ticaret Borsasında GTHB İl Müdürlüğü, ilçe müdürlükleri, Tar-gel personeli ve IPARD sorumlusu personele yönelik tanıtım toplantısı düzenledi. Açılış konuşmasını yapan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Adem Kaplan, Tar-gel personelinin görevleri hakkında kısa bir sunum yaptı. İl Koordinatörü Erhan Çiftçi de konuşmasında Tar-gel personelinden beklentilerini dile getirdi. Çiftçi, Tar-gel personelinin hedef kitlemiz ile kurdukları birebir irtibatın fonlara etkisinin olması; IPARD fonlarının dağıtılması ile ilgili doğru bilginin vatandaşa ulaştırılmasını ve potansiyel başvuru sahiplerinin İl Koordinatörlüğüne yönlendirilmesini talep etti. Tarım teşkilatının tamamına IPARD ın önemini anlatan Çiftçi, Aynı Bakanlığa bağlı paydaş kurumlar olmamız münasebetiyle IPARD Programı çerçevesindeki hibe desteklerinin çiftçilerimize ve sanayicilerimize anlatılmasına yönelik çalışmalarda koordineli olarak çalışmalı ve vatandaşın elinden tutmalıyız. Bakanlık çalışanları olarak köylerde ve ilçelerde yatırımcılarımızı bilgilendirme aşamasında gereken çalışmalara her zaman destek vermenizi istiyoruz. dedi. Konuşmaların ardından katılımcılara IPARD desteklerini anlatan sunum yapıldı. İl Müdürü Salih Köksal da, Tar-gel personelinin ilçelerde çiftçiler için bir rehber durumunda olduğunu hatırlatarak ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli yönlendirmenin yapılacağını belirtti. (SB) SÖZLEŞMELER VE 12. ÇAĞRI Burdur İl Koordinatörlüğü- 21 Mart 2014 tarihi itibariyle sona eren 12. başvuru çağrı döneminde İl Koordinatörlüğüne yatırımcılar tarafından çok sayıda proje teslim edildi. Toplamda 60 proje ile yaklaşık 40 milyon liralık bir yatırım yapılması öngörülüyor. Gelen başvuruların tedbirlere göre dağılımı ise şöyle: 2 adet süt, 1 adet et işleme tesisi yatırımı, 1 adet mantar işleme tesisi, 1 adet kırsal turizm yatırımı (restoran, dinlenme tesisi ve pastane yatırımı), 8 adet et üreten tarımsal işletme, 15 adet süt üreten tarımsal işletme yatırımı ve 32 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi alt tedbiri yatırımı (tıbbi ve aromatik bitki, arıcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği) projesi. Projelere verilmesi öngörülen hibe desteği tutarı ise yaklaşık 25 milyon lira. İl Koordinatörlüğü değerlendirme süreci tamamlanan yatırımcılarla da imzaları atmaya devam ediyor. Kurumumuz internet sitesinden son olarak 11. çağrı dönemi 3. grup sözleşmeye hak kazananlar listesi yayınlanarak sözleşme işlemleri başlatıldı. Bu kapsamda, İl Koordinatörlüğüne projesini sunan 31 kişi de listede yer aldı Mart tarihlerinde iki grup halinde sözleşme imzalamaya hak kazanan proje sahipleri ile imzalar atıldı. Sözleşme işlemlerini bitiren Ayşeli Arslan, Kamile Alkan, Meryem Ergüner, Sevim Dönmez, Şerife Yüksel, Şükriye Kurtcebe, Ümmü Güngör, Adem Demirel, Ahmet Ali Dönmez, Ayhan Dağ, Ayhan Güngör, Ayşe Canbulat, Bünyamin Korkmaz, Durmuş Ali Tosun, Durmuş Öcal, Halil Çetin, Hasan Hüseyin Koçar, Hüseyin Koçer, İsmail Gölbaşı, Maksut Karagöz, Memduh Selek, Mustafa Demirel, Mustafa Karan, Mustafa Tezcan, Naci Tokcan, Necdet Kaya, Nevzat Küçük, Osman Çakmak, Sait Arslan, Süleyman Özcan, Tuncay Özçoban yatırımlarının uygulama dönemine başladılar. (SB)

13 ŞANLIURFA YA 75 MİLYON LİRALIK 67 BAŞVURU Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğüne 12. çağrı döneminde toplam yatırım tutarı ,88 lira olan 67 proje sunuldu. İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, yaptığı açıklamada: On ikinci çağrı dönemimiz 21 Mart itibari ile tamamlanmış ve Şanlıurfa da yapılacak yatırımlar açısından çok başarılı bir dönem yaşanmıştır. dedi. Şanlıurfa ya yatırım hacmi en büyük projelerin 12. çağrı döneminde sunulduğunu, alınan projelerin ilin ekonomisine çok önemli katkılarının olacağını söyleyen İl Koordinatörü, projesi yetişmeyen veya varsa yeni proje düşünenlerin İl Koordinatörlüğünü takip etmelerini ve önümüzdeki aylarda yapılacak yeni çağrılar kapsamında başvurabileceklerini ifade etti. (SB) BANKA ŞUBELERİ BİLGİLENDİRİLDİ Muş İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü planladığı bir takvim çerçevesinde Kurumumuz ile Genel Müdürlükleri arasında protokol imzalanmış olan banka şubelerine bilgilendirme amaçlı ziyaretlerine Mart ayında da devam etti. İlk ziyaretlerini Şubat ayında Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde bulunan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T.C. Halk Bankası A.Ş. şubelerine gerçekleştiren İl Koordinatörlüğü tanıtım ekibi, aynı kapsamda 5 Mart ta Halk Bankası ve 20 Mart ta Ziraat Bankası Merkez şubelerini ziyaret etti. İl Koordinatörlüğünce belirlenen tanıtım eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili şube çalışanlarına, Kurumumuz ve imzalanan Protokollere istinaden, banka şubelerince verilen Kredi Niyet Mektubu hakkında bilgi aktarıldı. Bankalarca faydalanıcılarımıza kullandırılan IPARD kredileri hakkında görüşmeler, fikir alışverişleri yapıldı. Banka çalışanlarına, yapılan söyleşide TKDK ve IPARD Programı hakkında bilgiler verildi. İl Koordinatörlüğü önümüzdeki günlerde diğer ilçe ve il merkezindeki protokol imzalanmış bankaların şubelerini ziyaret etmeyi planlanmaktadır. (SB) TANITIM TOPLANTILARINA DEVAM Konya İl Koordinatörlüğü- 15 Mart ta Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Konya Valiliği işbirliği ile Kırsal Kalkınmada Tecrübe ve Bilgi Paylaşımı Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya, Konya Valisi Muammer Erol, KOP Başkanı Mehmet Babaoğlu, Orman Bölge Müdürü Necati Alıç, İl Koordinatörü Huriye Karahan Özdemir, Mevka Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Konya İl Özel İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Raşit Turan, Konya Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfeddin Baydar, 17 ilçe kaymakamları, ilçe ziraat odası başkanları ve üretici temsilcileri katıldı. Çalıştayda Özdemir, Kurumumuzun dağlık bölgelere verdiği destekler hakkında bilgi vererek görselleriyle IPARD destekli yatırımları anlattı. 19 Mart ta ise, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası (AKSTO) ve Finansbank Akşehir Şubesinin katkılarıyla organize edilen IPARD bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Akşehir Ziraat Odası ve Akşehir Ticaret Borsası başkanları ile Akşehir GTHB İlçe Müdürünün de katıldığı toplantıya, Akşehirli girişimciler yoğun ilgi gösterdi. AKSTO Başkanı Erdal Çiftçi ve Finansbank Akşehir Şube Müdürü Sıtkı Tanrıöver in açılış konuşmalarından sonra, İl Koordinatörlüğü uzmanları Mehmet Yavuz ve Niyazi Uyanık tarafından Kurum ve IPARD Programı hakkında bir sunum gerçekleştirildi. (SG) ÖTP HAZIRLAMA EĞİTİMİ Ordu İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü Ödeme Talep İşlemleri Birimi, 18 Mart tarihinde, 11. çağrı 2. sözleşme grubuna yönelik Ödeme Talep Paketi (ÖTP) hazırlama eğitimi düzenledi. Başvuru sahibi ve danışmanlara verilen eğitimde, genel olarak ÖTP lerde bulunması gereken evraklar, evrakların içerikleri, taşıması gereken koşullar anlatıldı. Süreçte izlenmesi gereken yol ve KDV istisnasından faydalanılması konusunda izlenmesi gereken yollar aktarıldı. Başvuru sahibi ve danışmanların sorularının yanıtlandığı eğitimle, ÖTP lerin sorunsuz şekilde teslimi için gerekli alt yapı oluşturuldu. (SB)

14 BALIKESİRLİ ÇİFTÇİLER TRAKTÖRLER İÇİN İMZALARI ATTI Balıkesir İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, 7 Mart 2014 tarihinde 11. çağrı dönemine ait üçüncü grupta başvuruları değerlendirilen ve sözleşmeye hak kazanan faydalanıcılarla imzaları atıyor. HER AÇIDAN KIRSAL KALKINMA; HER TEDBİRDE YATIRIM Ankara İl Koordinatörlüğü- Amacımız her alanda kırsal kalkınmayı başlatmak ve gözle görülür bir fark yaratmaksa; hedefimiz Kurum olarak fon kaynağı sağlamak dışında sektörler arasındaki gelişme farklarını da azaltmaya çalışmak olmalıdır. 11. ve 12. çağrılarda diğer tedbirlere oranla çok fazla sayıda et ve süt üreten işletmelere yatırım yapılması diğer sektörlerdeki yatırım azlığını ortaya koyuyor. Bu sebeple özellikle Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirleri kapsamında yapılacak yeni yatırımların desteklenmesi için Koordinatörlüğümüz tedbir ve sektör bazında tanıtımlara ağırlık vermeye başladı. Bu amaçla 12. çağrı itibariyle yöresel ürünler listesine giren mantarın üretimi, işlenmesi, paketlenmesi gibi aşamalarda yeni yatırımlar yapılmasını teşvik etmek için çalışmalar yapıldı. Kalecik ilçesinde tesisleri bulunan mantar üretim tesisleri gezildi ve yeni yatırım için firma sahipleriyle ve küçük üreticilerle görüşüldü. Aynı amaçla seracılık teknolojileri hakkında bilgi edinmek maksadıyla Kırşehir Çiçekdağı nda bulunan Avrupa nın ikinci büyük serası olarak bilinen Yiğit Seracılık tesisleri gezildi. Kurum olarak bu sektörde neler yapılabileceğimiz ve ne koşullarda katkı sağlayabileceğimiz anlatıldı. Kırsal turizm alanında ise farklı konularda yatırım yapılması teşvik edildi. (SB) Son açıklanan listeyle Balıkesir ilinde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında toplam 46 adet proje sözleşme imzalamaya hak kazandı. Projelerin ilçelere dağılımı ise şöyle; Merkez 28, Havran 4, Burhaniye 3, Edremit, Gönen, Bigadiç, Dursunbey 2, Ayvalık, Manyas ve Balya dan ise 1 proje. Sözleşme imzalanan faydalanıcılarla yapılan görüşmelerde, Kurumumuzun ilk günden itibaren hissettirdiği güvenden ötürü teşekkürlerini ileten faydalanıcılar, ivedilikle traktörlerini, kovanlarını, makinalarını alacaklarını belirtti. (SB) KIRSALDAN ÇORUM A 63 PROJE DAHA Çorum İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğüne 11. başvuru çağrı dönemi kapsamında teslim eden 63 proje sahibi ile hibe sözleşmeleri imzalandı. Sözleşmelerin imzalanması nedeni ile düzenlenen toplantıda proje sahiplerine konu ile ilgili bilgi verilerek hak ve sorumlulukları anlatıldı ve soruları cevaplandı. Toplantıda İl Koordinatörü İsmail Dağdelen, toplam yatırım tutarının yaklaşık 7 milyon, destek miktarının ise yaklaşık 3,5 milyon lira olduğunu belirtti. Verilen destekle AB fonunun önemli bir miktarının Çorum a çekileceğini söyledi. Alınan projelerin 62 si tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, 1 tanesi ise arıcılık konusunda İl Koordinatörlüğü 11. çağrı kapsamında teslim edilen 317 projeden daha önce 66 sıyla sözleşme imzalamış; faydalanıcılar da traktör ve makine ekipmanlarını almışlardı. 11. çağrıda başvuran diğer projelerin ise incelemesi devam etmektedir. (SB)

15 SÜRMENE DE SÜT ÜRETİMİNE ŞALPAZARI NDA KIRSAL TURİZME IPARD DESTEĞİ Trabzon İl Koordinatörlüğü- 11. çağrı döneminde kırsal turizm başlığından proje sunan Z-R İnşaat Turizm Hafriyat Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi ile ,51 lira tutarında; Süt Üreten Tarımsal İşletmeler başlığından proje sunan Trabzon Yatırım Hayvancılık Süt Mamulleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile ,56 lira tutarında ve yine aynı başlıktan proje sunan Karadeniz Buhara Hayvancılık Gıda Sanayi Ambalajlama Tarım Ürünleri Yetiştiriciliği Mühendislik Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi ile ,41 lira tutarında olmak üzere toplam ,48 lira değerinde hibe sözleşmesi imzalandı. 20 Mart 2014 tarihinde imzalanan hibe sözleşmelerinde kırsal turizm tedbirinden destek alacak faydalanıcı için hibe oranı %50 olurken süt üreten tarımsal işletmelere yatırım için destek alacak faydalanıcıların hibe oranı %55 oranında yapılacak. Sözleşme imzalama töreninde konuşan İl Koordinatörü Vekili Şeref Kabaoğlu; 3 başvuru sahibinden ikisinin Akçaabat ve Sürmene ilçelerinde süt üretim tesisi projesi, diğer başvuru sahibinin ise Şalpazarı ilçesinde kırsal turizm tesisi projesi gerçekleştireceğini ifade etti. Kabaoğlu, İl Koordinatörlüğü olarak yatırımcıların projelerini desteklediklerini, bunun Trabzon ekonomisine önemli bir katma değer sağladığını, bölgedeki istihdamı artırdığını ve göçün engellenmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. (SB) *Trabzon İl Koordinatörlüğü IPARD LA MODERN TESİSLER Kars İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne, 12. çağrı dönemi kapsamında, süt besiciliği için 16, et besiciliği için 6, yerel ürünler ve çiftlik faaliyetleri için 1 er olmak üzere toplam 24 adet proje başvurusu yapıldı. Toplam yatırım tutarı 38,3 milyon lira olan projelere IPARD Programı tarafından verilecek hibe desteği ise 24,2 milyon lira. Projeler 2014 yılı içerisinde tamamlanacak ve faaliyete geçecek. İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, 2014 yılı sonunda kadar yapılacak yatırımlarla beraber IPARD Programı tarafından yaklaşık 50 milyon lira hibe desteği verilmiş olacağını ve projeler tamamlandığında Kars ın artık daha temiz et ve süt üreten, AB standartlarına uygun modern hayvancılık tesislerine kavuşacağını söyledi. (SG) MARDİN DE YEREL ÜRÜNLER FARK YARATTI Mardin İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, 12. başvuru çağrı döneminde toplam yatırım tutarı yaklaşık 100 milyon lirayı bulan 80 proje ile Türkiye de IPARD hibe desteklerinin sağlandığı iller arasında alınan projelerin yatırım tutarlarıyla ile ilk 5 te yer aldı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İl Koordinatörü Tahsin Aba, 12. başvuru çağrı ilanının 15 Ocak 2014 tarihinde yayınlanması ile Mardin de hibe desteklerine çok yoğun bir ilginin olduğunu, başvurusu kabul edilen 80 proje için talep edilen toplam hibe tutarının 55 milyonun üzerinde olduğunu söyledi. 11. çağrı dönemi ile kıyaslandığında 12. çağrıda alınan başvuruların yatırım tutarlarının oldukça yüksek olduğu, ayrıca başvuruların alt tedbir bazında da çeşitlendiği ifade edildi. İl Koordinatörlüğü, yerel ürünler listesinin genişletilerek yenilenmesi ile bu çağrı döneminde ilgili alt tedbirden 29 tane proje başvurusu kabul etti. 12. çağrıda alınan diğer projelerden Mardin in kalkınmasına ivme kazandıracak 21 tanesi süt ve besi hayvancılığı projesi, 29 tanesi Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerinin Geliştirilmesi başlığı altında mısır kurutma ve depolama (silo) projesi, 17 tanesi Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi başlığı altında arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve serada süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, 10 tanesi ise Kırsal Turizm başlığı altında otel, halı saha, yüzme havuzu, restoran projelerinden oluşuyor. Bunların yanında Mardin e katma değer sağlayacak, yatırım tutarı yaklaşık 6 milyon lirayı bulan bir süt işleme tesisi, bir adet kanatlı eti işleme tesisi modernizasyonu projesi ile birlikte bir adet alabalık tesisi projesi de 12. çağrı başvuruları arasında yer alıyor. (SB)

16 ÇİFTÇİLER IPARD İLE CANLANIYOR Manisa İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında 11. çağrı döneminde almış olduğu tıbbi aromatik bitki ve arıcılık sahasında proje yapan çiftçilerin projelerini onaylamaya devam ediyor. Bu kapsamda, 53 proje daha onaylanarak yatırımcılara toplam ,00 liralık uygun harcama karşılığı olarak traktör, pulluk, römork, rotovatör, atomizer ve benzeri tarım alet ve ekipmanları alma imkânı sağlandı. Düzenlenen sözleşme töreninde konuşma yapan İl Koordinatörü Ahmet Işık, Bugün burada Ahmetli, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Saruhanlı, Selendi, Salihli ve Merkez Sancaklı dan gelen çiftçilerimizle traktörlerini almaları için sözleşmelerini imzalayacağız. 11. çağrı döneminde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ve arıcılık alanlarında hazırlanan traktör projeleri ilimizin aldığı projelerin çoğunluğunu oluşturuyor. Bugün imzalayacağımız 53 proje arasında da traktörün yanında pulluk, römork, rotovatör, atomizer gibi tarım ekipmanları alacak çiftçilerimiz var. Yatırımcıların önümüzdeki çağrı dönemlerinde de hibe desteklerinden faydalanmalarını temenni ediyoruz. dedi. 12. çağrı döneminde İl Koordinatörlüğü olarak 109 milyonluk toplam yatırım bütçeli 71 adet proje alarak Türkiye 4. sü olduklarını belirten Işık, 12. çağrı dönemi projelerinin incelemelerinin önümüzdeki aylarda tamamlanıp uygun olanlarla sözleşme imzalanacağını ve yatırımların 2014 yılı içerisinde yapılacağını belirtti. Işık ayrıca, Manisa da her geçen gün proje kültürünün, çiftçilerin ve tarıma dayalı tesis kurmak isteyen faydalanıcıların proje ile yatırım yapma becerilerinin geliştiğini vurguladı. (SG) ELAZIĞ DA KIRSAL KALKINMAYA DEV DESTEK Elazığ İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğüne 11. çağrı ilanı kapsamında projelerini sunan ve destek almaya hak kazanan 24 proje sahibi ile sözleşmeler imzalanmaya başlandı. Sözleşmesi imzalanacak projelerin toplam yatırım tutarı, yaklaşık lira olurken hibe tutarı ise yaklaşık lira olarak gerçekleşti. Bu 24 projeden 22 tanesi et üreten tarımsal işletmeler tedbiri, 1 tanesi süt üreten tarımsal işletmeler ve 1 tanesi de süt ve süt ürünlerinin işlenmesi tedbirinden. Sözleşme imzalayan proje sahiplerinden Efraim Özdemir, IPARD Programı kapsamında Kuruma sunmuş olduğumuz proje kabul gördü ve bizler de bugün sözleşmemizi imzaladık. Gerek proje hazırlanması öncesinde gerek proje hazırlanması aşaması ve sunumunda bizlere göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü başta İl Koordinatörü Turan Karahan ve tüm Koordinatörlük personeline teşekkür ederim. dedi. Öte yandan, 12. çağrı döneminin sona ermesi ile beraber İl Koordinatörlüğüne 140 milyon lira yatırım tutarlı 103 adet proje başvurusu yapıldı. Sunulan 103 projenin ortalama hibe oranı %62 olarak gerçekleşirken toplam hibe tutarı ise yaklaşık 87 milyon lira olarak gerçekleşti. Yatırım tutarı açısından değerlendirildiğinde Elazığ İl Koordinatörlüğü 42 il arasında Ankara dan sonra 2. sırada yer aldı. Üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve yatırımcılar 12. çağrı döneminde Kurumumuza yoğun bir ilgi gösterdi. (SG) 414 PROJEYLE EN FAZLA PROJE ALAN İL: ORDU Ordu İl Koordinatörlüğü- Kurumumuzun 15 Ocak 2014 tarihinde ilana çıktığı 12. başvuru çağrının başarılı bir şekilde tamamlanması için Ordu genelinde ve ilçelerinde yoğun bir tanıtım ve bilgilendirme faaliyeti gerçekleştiren ve bu kapsamda il ve ilçelerde birçok kamu kurum ve kuruluşunu, odaları, kooperatifleri, üretici birliklerini, sivil toplum kuruluşlarını, özel işletmeleri ve yatırım yapmayı düşünen potansiyel faydalanıcıları ziyaret ederek bilgilendiren İl Koordinatörlüğüne çağrı ilanında rekor düzeyde başvuru gerçekleşti. İl Koordinatörlüğü 12. çağrı döneminde toplam yatırım tutarı yaklaşık 85 milyon lira olan 414 adet proje başvurusu aldı. Gelen başvurular IPARD Programı kapsamında destek verilen 10 sektörün dokuzundan geldi. Farklı sektörlere yapılacak bu yatırımların bundan sonraki yatırımlara örnek olması ve başvuruları arttırması bekleniyor. İl Koordinatörü Vekili Ethem Gözkonan, kabul edilen projelerden, gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra uygun bulunanları ile en kısa zamanda sözleşme imzalanacağını ve yatırımlara başlanabileceğini belirtti. (SB)

17 MERSİN DE MART AYI Mersin İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü tanıtım faaliyetleri kapsamında bilgilendirme toplantıları yapmaya devam ediyor. İlk olarak, 26 Mart ta Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneğine (MESİAD) bilgilendirme toplantısı yapıldı. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, Başkan Yardımcıları ve üyelerinin katıldığı toplantıda, İl Koordinatörü Zafer Demir, Mersin in IPARD Programından daha fazla yararlanması için sivil toplum kuruluşlarına ve özellikle işadamları derneklerine büyük yük düştüğünü vurguladı. İl Koordinatörlüğü olarak 2013 yılında 46 projeye hibe desteği sağladıklarını, 12. çağrı döneminde ise 50 adet proje kabul ettiklerinin bilgisini verdi. 28 Mart ta Mut ilçesinde tanıtım faaliyetleri kapsamında erik diyarı Göksu beldesine ve Mut Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde zeytin ve zeytinyağı üreten işletmelere bilgilendirme toplantısı yapıldı. Erik cenneti olan Göksu beldesinde Belediye Başkanı Sunullah Yerlikaya ve belde halkına, Mersin ilinde uygulanan tedbir ve alt tedbirler, projelerin başvuru aşamaları ve özellikle erik paketleme projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Erik yetiştiriciliğinde en büyük problem çeşit eksikliği ve erik paketleme tesislerinin yokluğudur. Üretilen erikler çok farklı iriliklerde olduğu için çok büyük bir işçilik kullanılarak sınıflara ayrılmaktadır. Dolayısıyla bu oluşturulan sınıflarında gönderileceği merkezler farklı olmakta ve girdi maliyetlerini arttırmaktadır. Bu noktada Belde Belediye Başkanı Yerlikaya; Türkiye de turfanda eriğin ilk çıktığı bölgelerden biri olan Göksu da üreticiler, bölgedeki eriği dışarıdan gelen tüccarlar aracılığıyla pazara sürdüklerini ve Göksu ya erik paketleme tesislerinin kurulmasının önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Erik paketleme için IPARD desteklerinin çözüm olduğunu vurgulayan Başkan yatırımcıların beldede yapacakları erik paketleme tesislerinin hem erikte sunum kalitesini hem de bölge halkının gelir düzeyini arttıracağını söyledi. Ayrıca, Mut Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde, zeytin ve zeytinyağı işletmecilerine IPARD Programı, Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi tedbiri kapsamında zeytin ve zeytinyağı işleme tesislerinin kurulumu, başvuru aşamaları ve proje hazırlanması hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya Mut ta faaliyet gösteren zeytin ve zeytinyağı işletmecileri katıldı. (SG) Kurumumuz ile aşağıda isimleri belirtilen bankalar arasında IPARD Programının desteklenmesi amacıyla protokol imzalanmıştır. Kredi kullanacağını belirten başvuru sahipleri, Kurumumuzun talep etmiş olduğu kredi niyet mektubunu söz konusu bankaların yalnızca bir tanesinden temin edebilirler. Başvuru sahiplerinin, detaylı bilgi ve kredi koşulları için söz konusu bankalarla görüşmesi gerekmekte olup, bankalarca sağlanan kredi koşullarının belirlenmesinde Kurumumuzun herhangi bir rolü ve sorumluluğu bulunmamaktadır. PROTOKOL İMZALAYAN BANKALAR: Asya Katılım Bankası A.Ş. Denizbank Anonim Şirketi Şekerbank Türk Anonim Şirketi T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Türkiye Halk Bankası A.Ş. Türkiye İş Bankası A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Alternatif Bank A.Ş. Burgan Bank A.Ş. Finansbank A.Ş. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Anadolubank A.Ş. Fibabanka A.Ş. Kurumumuz ayrıca Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü ile de protokol imzalanmış olup başvuru sahiplerinin, detaylı bilgi ve kredi koşulları için Tarım Kredi Kooperatifleri ile görüşmesi gerekmektedir. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında ayrıntılı bilgi için : SAMSUN DA 41 SÖZLEŞME Samsun İl Koordinatörlüğü/ çağrı döneminde İl Koordinatörlüğümüze sunulan ve sözleşme imzalamaya hak kazanan proje sahipleriyle 31 Mart 2014 tarihinde sözleşme imzalandı. İmzalanan projeler içerisinde, yatırım tutarı ,94 lira olan 12 adet broyler projesi, ,65 lira olan 1 adet kırsal turizm projesi ve ,00 lira olan 29 adet traktör ve ekipman projesi olmak üzere toplam 41 adet proje bulunmaktadır. Sözleşme imzalama töreninde konuşan İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan Samsunlu, yatırımcıların ilgisinden memnun olduğunu ve ilginin her geçen gün artarak devam ettiğini belirtti. Söz konusu projelere yatırımlarını tamamladıkları takdirde 2014 yılı içerisinde yaklaşık ,96 lira hibe desteği verileceğini belirtti. (SG)

18 AFYONKARAHİSAR A REKOR BAŞVURU Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü olarak 12. çağrı ilanı kapsamında rekor bir proje kabulü yapıldı. Bu çağrıda yapılan projelerin toplam uygun harcama miktarı yaklaşık 78,2 milyon liradır. Alınan projelerin incelemeleri devam etmekte olup uygun olan projelerle sözleşme imzalanacaktır. Projelerin uygun bulunması durumunda Afyonkarahisar a toplam yaklaşık 80 milyon liralık yatırım daha kazandırılmış olacaktır. Proje konuları süt sığırcılığı, besicilik, broyler tavuk yetiştiriciliği, süt işleme tesisleri, et işleme tesisleri, kesimhane kurulumu, kırsal turizm, taş işlemeciliği, arıcılık ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğidir. Yatırımların çeşitliliği bu çağrı ilanının öncekilerden en belirgin farkıdır. (SB) KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNE 66 MİLYONLUK YATIRIM BAŞVURUSU Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğüne, 12. başvuru çağrı dönemi kapsamında toplam bütçesi 66 milyon lira tutarında 44 yatırım proje başvurusu yapıldı. Başvuruların 7 si süt üreten tarımsal işletmeler, 11 i et üreten tarımsal işletmeler, 4 ü et üreten tarımsal işletmeler, 5 i süt ve süt ürünlerinin işlenmesi pazarlanması, 12 si kırsal turizm, 1 i çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, 1 i kültür balıkçılığı alt tedbirinden yapıldı. Bu başvuruların tamamı ile sözleşme imzalanması durumunda, Kahramanmaraş a sağlanacak toplam hibe tutarı ise 36 milyon liranın üzerinde olacak. (SB) BALIKESİR MART AYI TANITIMLARI Balıkesir İl Koordinatörlüğü- 27 Şubat-2 Mart tarihleri arasında düzenlenen 5. Balıkesir Tarım ve Hayvancılık Fuarı na İl Koordinatörlüğü stant açarak katılım sağladı. Balıkesir de geleneksel olarak düzenlenen Fuar, Kepsut ilçesinde kapılarını açtı. 4 gün süren fuara, yaklaşık 50 ilden 500 firma katıldı. IPARD Programı ve Kurumumuzun tanıtıldığı stantta, desteklenen tedbirler ve desteklerimizle hayat bulan yatırımlara ait proje sahipleriyle çekilen kısa filimler ilgiyle izlendi. İl Koordinatörlüğü ayrıca 4 Mart tarihinde, protokol imzalayan bankalara tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, ilgili bankaların merkez ve şube çalışanları katıldı. IPARD Programı değişiklikleri ve banka protokolleri hakkında bilgi veren uzmanlar, toplantıyı karşılılık soru-cevap ve bilgi alışverişi ile sonlandırdı. (SB) 13. ÇAĞRI TANITIMLARINA START VERİLDİ Manisa İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü 27 Mart 2014 tarihinde 13. çağrı dönemi hazırlık çalışmaları kapsamında Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odasının davetine katılarak tanıtım yaptı. 12. çağrı dönemini başarıyla kapatan İl Koordinatörlüğü, 13. çağrı dönemi hazırlıklarına hızlı başladı. İl Koordinatörü Ahmet Işık ve Yerinde Kontrol Birim Amiri Mustafa Akça nın katılımıyla Alaşehir de gerçekleşen toplantıda, AB fonları ve IPARD hakkında genel bir tanıtım yapıldı. Işık tanıtımda, Manisa da kurumun faaliyete geçtiği ilk günden bugüne kadar 4 çağrı dönemi geçirdiklerini, her çağrıda alınan projelerin yatırım miktarının devamlı artış gösterdiğini, Manisa daki projelerin daha çok kanatlı eti (beyaz et) sektöründe olduğunu daha sonra ise yerel ürünler kapsamındaki bilhassa zeytincilik alanında projelerin geldiğini belirtti. Alaşehir den daha çok yaş meyve sebze işlenmesi, paketlenmesi alanında proje beklediklerini dile getiren Işık, Valilik AB Birimi ve Zafer Kalkınma Ajansı Manisa temsilciliği ile bu tanıtımı yapmaktan büyük onur duyduğunu iletti. (SG)

19 DESTEKLERİMİZ SİVAS TA MODERN BİR TESİS Sivas İl Koordinatörlüğü- Çocukluğunda tarım ve hayvancılık faaliyetleri içerisinde olan İlker Aslan, uzun yıllar aile işletmesi şeklinde koyun, keçi, besi ve süt hayvancılığı yapmış. Şarkışla ilçesinde süt işlemeciliği tesisi bulunan Aslan, hammadde sağlamada sıkıntı yaşadığı için her zaman modern süt inekçiliği yapmayı istemiş yılında aile şirketi kuran Aslan, aynı dönem İl koordinatörlüğü tarafından ilçede yapılan tanıtım toplantısına katılmış ve çocukluğundan bu yana hayalini kurduğu modern süt üreten tarımsal işletmeyi kurmaya karar vermiş. Bunun üzerine İlker Aslan, Ulusal Ziraat Hayvancılık İnşaat Sanayi Limited Şirketi adına 5. başvuru çağrı döneminde Sivas İl Koordinatörlüğüne başvuruda bulunmuş. İl Koordinatörlüğü uzmanları tarafından yapılan ilk kontrollerin ardından proje Kurum merkezine gönderilmiş ve merkezin onayının ardından 2012 yılı Nisan ayında İl Koordinatörlüğü ile Aslan arasında sözleşme imzalanmıştır. İşletme Sivas ın Şarkışla ilçesi, Kızılcakışla köyünde yaklaşık m² lik bir alan üzerine kurulmuştur. Yatırımın faaliyete geçmesiyle 100 baş kapasiteli yarı açık süt üreten tarımsal işletme haline gelmiştir. 5 kişiyi istihdam etmekte olan işletmede kullanılan makine ekipmanlar sayesinde de işletmede kullanılacak olan yemin büyük bir kısmını kendisi yapıp hazırlayarak yem maliyetlerini düşürmüştür. Aslan ın öncelikli hedefi Sivas ilinin kalkınması ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. IPARD Programının 40 yaş altındaki faydalanıcılar için %65 e kadar verilen hibe desteği ile inşaat ve makine ekipman kalemlerinden yararlanan Aslan inşaatı çok hızlı bir şekilde tamamlamıştır. İnşaat işleri bittikten sonra işletmesine makine ve ekipman alımı gerçekleştiren Aslan, 2012 yılının Aralık ayında, Ödeme Talep Paketini sunup ardından hayvanlarını da alarak 2013 yılının başında ülke ekonomisine katkıda bulunmaya başlamıştır. Arslan; Ben 38 yaşındayım ve şimdiye kadar Türkiye de bu işleri alt tabana yayan projelerin olduğunu duymadım. Son zamanlarda hibe destekleri verilmeye başlandı. Biz bulunduğumuz bölgede bir ilki başardık ve bunun devamının gelmesini temenni ediyorum. Gerçek anlamda bu işi yapacak olan faydalanıcıların da IPARD Programına başvurmalarını isterim. Diğer kurumlarla kıyaslandığında TKDK gerçekten çok farklı bir kurum. Ekonomiye ve potansiyel faydalanıcılara katkıda bulunmak için ellerinden gelen her imkânı sağlıyorlar. sözlerini ifade etti. İşletmenin toplam yatırım tutarı ,97 lira ve projesi kapsamında Aslan a sağlanan IPARD Programı hibe desteği tutarı ise ,03 lira. (SB)

20 IPARD PROGRAMININ İLK SÜT TOPLAMA MERKEZİ Konya İl Koordinatörlüğü- Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında Süt Toplama Merkezleri bütçe kaleminden Kurumumuz ile sözleşme imzalayıp yatırımını tamamlayan ilk birlik Konya ilinden Sarayönü Süt Üreticileri Birliği dir. Diğer süt toplama merkezlerine örnek olacak modern bir tesis, Birliğin gerçekleştirdiği yatırımın tamamlanması ile ülkemize kazandırılmıştır. Sizi tanıyabilir miyiz? Sarayönü Süt Üreticiler Birliği başkanıyım. İsmim Hacı Hüseyin Bayraktar ve iki dönemdir Birlik başkanlığını yürütmekteyim. Sarayönü Süt Üreticileri Birliğini kısaca tanımak istesek; potansiyeli, üye sayısı ve faaliyet durumunu anlatır mısınız? Birliğimizin üye sayısı 300 civarındadır. Süt toplama noktasında kapasitemiz günlük olarak 30 ton olup işleme durumu minimum 17 ton, maksimum 23 tondur. Hedefimiz 60 tona ulaşmaktır. IPARD Programına başvurmaya nasıl karar verdiniz? Proje sürecine nasıl başladınız? Mevcut süt toplama merkezimizin kapasitesi 20 ton/gün iken üye sayımızdaki artışla beraber üretilen süt miktarı da artmıştır. Birliğimizin mevcuttaki süt toplama merkezi istenilen hijyen koşullarını taşımamakta ve kapasiteye cevap verememekteydi. İdari ofislerimiz toplama merkezimizden ayrı bir yerde bulunuyordu. Birliğimizin gelirleri; mevzuatla sınırlı olduğundan ihtiyaç duyduğumuz modern süt toplama merkezini IPARD desteği ile yapmaya karar verdik. Biz IPARD Programına 2011 yılında müracaat girişiminde bulunduk, ancak ticaret odasındaki evrak eksikliğinden dolayı ara vermek zorunda kaldık yılında bu sorunu gidererek, İl Koordinatörlüğünden gerekli bilgileri aldık. TKDK bize başvuru aşamasında çok yardımcı oldu. Öncelikle Sarayönü Süt Üreticileri Birliği, TKDK nin desteklediği ilk süt birliği projesi olduğunu da belirtmek isterim. Bu sayede Birliğimiz, büyüklüğüyle, laboratuvarlarıyla, eğitim ve toplantı salonlarıyla modern bir tesise kavuştu. Gıda güvenliğini sağlamak için gerekli koşullar göz önüne alınarak tüm yasal izinleri olan, toplama merkezi ve idari büroların bir arada olduğu modern tesisimizde üyelerimize hizmet vermeye başladık. IPARD projelerini hazırlamanın zor olduğu söyleniyor çiftçiler arasında, bu hususta düşünceleriniz nedir? Hayır, aksine uğraştıktan sonra çok kolay. Çalıştıktan sonra başarılmayacak bir durum söz konusu bile değil. Konya İl Koordinatörlüğünde bizim projemize ilgi hiç eksik olmadı ve çok yardımcı oldular. Gerçekten zor değil, ama emek gerekiyor. Bu projenin yatırım maliyeti nedir ve ne kadar hibe aldınız? Bu projemizin bedeli lira civarındaydı. Bunun yanında eğitim amaçlı salon oluşturduk. Çiftçimizin eğitime ihtiyacı var ve biz bu açığı bu şekilde kapatmayı düşünüyoruz. Hem üretim adına hem çiftçimiz adına çiftçilerimize destek olacağız. TKDK bu proje için hibe ettiği miktar liradır. Ayrıca KDV muafiyetinden yararlandık. Bu destekle tesisimizi kurmuş olduk. Yapmış olduğumuz tesis hayırlı olur inşallah ve inanıyorum ki diğer birliklere, üreticilere ve yatırım düşünen herkese örnek bir tesis diye düşünüyorum. (SB)

21 ÇİFTLİK FAALİYETLERİ ARTIK BİR BAŞKA GÜZEL Karaman İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi alt tedbirinden projelerini sunan çiftçilerimiz, bahar ayının ilk zamanlarını yaşadığımız şu günlerde tarlalarında aldıkları yeni tarımsal aletleri ve traktörlerini kullanmanın mutluluğunu yaşıyor. 10. çağrı döneminde İl Koordinatörlüğüne projesini sunan Osman Bardakçı ya, hayatında nelerin değiştiğini ve nasıl bir süreçten geçtiğini sorduk. Öncelikle tüm Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ailesine çok teşekkür ederim. Projemizi getirdiğimiz ilk günden hibe desteğimizi aldığımız son güne kadar bizlere göstermiş olduğunuz ilgi, alaka, yakınlık gerçekten mükemmeldi. Çocukluğumdan beri kardeşimle beraber çiftçilikle uğraşıyorum. Atalarımızdan kalma makine ekipmanlar ve traktörle tarlalarımızı ekiyor, hasat yapıyordum. Traktörüm çok eski olduğundan sabahları tarlaya mı gideceğim yoksa sanayiye gidip traktörü tamir ettirmeye mi gideceğim diyerek uyanırdım. En kötüsü ise tarlayı sürerken orta yerinde bozulmasıydı aslında. Tüm gününüz heder oluyordu Sizin de bileceğiniz gibi biz çiftçilerin vakti çok değerlidir. Bir günün heder olması bizlere büyük kayıplar yaşatabiliyordu hasat zamanlarında. Yine böyle bir günde tamircide bir büyüğümün; Bırak artık bu külüstürü, TKDK diye bir Kurum var traktör alana yardım ediyormuş. sözüyle İl Koordinatörlüğünü ziyaret ederek, hem çayımı içtim hem de gerekli bilgileri aldım ve içimden neden olmasın ki dedim Ve oldu da gerçekten. Proje döneminden sonra hibe desteğiyle maddi hiçbir sıkıntı çekmeden traktörümü ve makine ekipmanlarımı aldım. Şimdilerde tarlamda ürün ekmek için kullanmaya başladım bile. Artık sabahları nereye gideceğim derdi de kalktı. Biniyorum traktörüme, doğru tarlaya erkenden işime başlıyorum. Eskiden bir haftada yapacağım işleri şimdi bir günde bitirebiliyorum. Hem de eskisi kadar emek harcamadan ve daha da önemlisi ürün zayiatı olmadan. Bana bu iyiliği sağlayan devletimize ve TKDK ailesine çok çok minnettarım. Buradan da tüm çiftçi arkadaşlarıma bir şeyler söylemek istiyorum. Hiç eskilerle uğraşmayın, gelin TKDK ya alın yenileri hem siz rahat edin hem ürünleriniz rahat etsin. (SG)

22 SARIMSAK SEKTÖRÜNDE İŞLEME KAPASİTESİ ARTIYOR Kastamonu İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğünün destek verdiği projeler hızlı bir şekilde hayata geçmeye devam ediyor. Bunlardan biri, Kurumumuza Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında Sarımsak İşleme ve Paketleme Tesisi projesi sunan Şensar Tarım Hayvancılık Nakliye İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi. Yapılan görüşmede şirket yetkilisi Hüseyin Şen, 2011 yılında kurulmuş olan işletmemiz ilk kuruluş döneminde üretimi gerçekleştirdikten sonraki ikinci bir adım olan ürünün paketlenmesi ve pazarlanması amacını gütmekteydi. Zamanla firmaların talepleri doğrultusunda işletmemizden Avrupa Birliği standartları ve kapasite artırım talebi geldi. TKDK nın desteklerini öğrenince proje hazırlamaya karar verdik ve projemiz kabul edildi. Proje kapsamında kafa dağıtma ünitesi, kondisyonlama fırını, zar soyma makinası ve ekipmanları, otomatik yıkama ve kalibreleme ünitesi, hava kompresörü, elektrikli transpalet ve tartım baskülü gibi makine ve ekipman aldık. Projemizin toplam uygun harcama miktarı lira olup TKDK dan %50 hibe desteği ile lira destek aldık. Sadece file paket ürünü ile Türkiye de birkaç tane mağaza zincirine hitap ederken TKDK ya hazırladığımız projeden sonra işletmemiz Türkiye de 800 e yakın irili ufaklı firmalara ürün verir hale geldi. Pazarlama noktasında TKDK nın bize en büyük faydalarından biri ise işletmemizin AB standartlarını yakalamış olabilmesidir. Bu durum işletmemizin pazarlama ve rekabet gücünü artırdı ve TKDK desteği ile ticari kapasitemizi artırdık. Devletimiz aracılığı ile bizlere sunulan bu tür fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. dedi. İl Koordinatörlüğü olarak bu tür yatırımların diğer yatırımcılara örnek teşkil etmesini diliyor ve yatırımcıları proje sunmaya davet ediyoruz. (SB)

23 üst sıralarda faaliyet gösteren işletmeler arasında yerini aldı. Şirket Müdürü Hüseyin Bey in IPARD Programı desteği konusunda görüşlerini aldık: MEYBAN ÖN SOĞUTMA DEPOLAMA TESİSİ PROJESİ Mersin İl Koordinatörlüğü/ Meyban Gıda Lojistik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Kurumumuza 9. başvuru çağrı döneminde, Tarsus ilçesi Yalınayak köyünde 6500 m 3 kapasiteli soğuk hava deposu tesisinin kurulumu için başvuruda bulundu. Şirket, Kurumumuz ile sözleşme imzaladıktan sonra yatırımını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Toplam bütçesi ,23 lira olan yatırıma, ,81 lira hibe desteği aldı. Kurulumu yerli ve Slovenyalı şirketler tarafından gerçekleştirilen tesis; mimari, halk sağlığı, gıda hijyeni, iş güvenliği ve çevre koruma konularında ulusal ve Avrupa Birliği standartlarını sağlayan ve bu alanda Meyban Gıda Lojistik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ailesi olarak, ulusal ve uluslararası alanda gelişerek, teknolojinin sağladığı olanakları kullanarak, lider bir kurum ve örnek alınan bir marka olmayı vizyonumuz olarak belirledik. Sürekli gelişerek ve öğrenek, itibarımızı ve yüksek kalite standardımızı koruyarak, güvenilir ve tercih edilen bir yapı sunan kurum kimliğimiz çerçevesinde, planlı ve rasyonel yatırım ve projeler üreterek gıda sektörü ile ilgili tüm süreçlere müşteri memnuniyeti öncelikli değerler katmayı da misyonumuz olarak belirledik. Proje ile vizyonumuz ve misyonumuza uygun son teknoloji kullanılarak örnek bir tesis oluşturmuş bulunmaktayız. Bu projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan önce TKDK Mersin İl Koordinatörü Zafer Demir ve Koordinatörlük personeline sonra da tüm TKDK ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Yatırımcılara şunu önerebilirim; Ben Adana da oturuyorum. Her gün Adana-Mersin arası gidiş-geliş yapıyorum. IPARD dan yaralanmak için bu bölgede yatırım yapmayı uygun gördük. Son olarak insanlar krizde büyür. Kriz döneminde dahi yatırım yapmaktan çekinmesinler. Hele de bu yatırımı TKDK ile yaparlarsa mükemmel ötesi olur. (SB) Muş Organize Sanayi Bölgesinde yatırımı gerçekleştirilen işletme, günlük 5 ton et işleme kapasitesine sahip. Faydalanıcı, işletmesine giren günlük 5 ton eti yılda 720 ton kuşbaşı, 135 ton sucuk, 112 ton köfte, 290 ton döner, 120 ton sosis ve 120 ton salama dönüştürme kapasitesine sahip. İlk olarak sucuk ve köfte üretimine ağırlık vermeyi planlayan firma, üretimini Muş Et adı altında gerçekleştirecek. MUŞ ET ÜRETİMLERİNİ HIZLANDIRDI Muş İl Koordinatörlüğü/ Muş ilinde Kurumumuz ile 29 Temmuz 2013 tarihinde sözleşme imzalayan ve IPARD Programı destekleriyle gerçekleştirilen et işleme tesisinde üretimler artarak devam ediyor. Faydalanıcı Gür Tarım ve Tarım Makinaları Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından 2013 yılı sonunda yatırımı tamamlanan ve faaliyetlerine başlayan et işleme tesisi İran ve Irak a numune gönderdi. Yılda toplam 1500 ton çiğ et işleyecek fabrikanın toplam karkas et ihtiyacı yıllık 1800 ton. Bu miktarda etin temini için IPARD Programı destekleri ile kurulacak maksimum kapasiteli 15 büyükbaş ahırına ya da 70 küçükbaş ağılına ihtiyaç bulunuyor. En az 15 kişiye istihdam imkânı oluşturan işletmenin yatırım değeri ise ,41 lira. Faydalandırılan hibe miktarı ise ,17 lira. AB standartlarında üretim yapan işletme, üretiminin çoğunu İran ve Irak a ihraç etmeyi planlıyor. (SB)

24 GÜNDEM IPARD PROGRAMI BAŞVURULARI & BAŞVURULARIN SEÇİMİNE ESAS SIRALAMA KRİTERLERİ Program başvuruları Kurumumuzun dönem dönem ilan ettiği çağrı dönemlerinde yapılmaktadır. Programa başvuracak kişilerin; başvuru sahiplerinin, başvuru teslim edildiğinde 65 yaşın üzerinde olmamalıdır. Her bir başvuru sahibi IPARD Programında yer alan tüm tedbir ve alt tedbirlere yönelik başvuru çağrıları için, IPARD Programı uygulama süresince birden fazla başvuru yapabilir; ancak destelenecek yatırım sayısı dördü geçemez. Başvuru sahibi, aynı başvuru çağrı döneminde birden fazla başvuru yapamaz. Başvuru sahibi, TKDK ile sözleşme imzalanmış dört yatırımından yararlanma hakkını tek bir alt tedbir kapsamında kullanabileceği gibi, bu dört yatırımını farklı tedbir/alt tedbirlerde de kullanabilir. Başvuru sahibi, ancak bir yatırımı sona erdiğinde; nihai ödemeden sonra IPARD desteğine yeniden başvurabilir. Eğer dört yatırım da aynı tedbir/alt tedbir kapsamında hazırlanacaksa, bu dört yatırımın uygun harcamaları toplamı o tedbir için belirlenmiş olan üst sınırı geçemez. IPARD Programı kapsamında uygun harcamaların yarısı için destek sağlanmaktadır. Uygun harcamaların %50 si faydalanıcı tarafından karşılanmaktadır. Süt ve Et Üreten Tarımsal işletmeler için 40 yaşın altında olması ve yatırımın dağlık alanda olması kriterlerini sağlayan başvuru sahipleri %65 oranında yardım alabilir. IPARD Programı başvuruları iki aşamada değerlendirilir; başvuruların seçimine ilişkin sıralama kriterleri ve iş planı. Uygun bulunan projeler, IPARD Proje Seçimine Esas Sıralama Kriterleri puanına ve İş Planı değerlendirmesi sonucu alınan puana göre sıralanır. Sıralama tedbir ve alt tedbirler baz alınarak yapılır. Program kapsamında seçime esas sıralama kriterleri şöyle sıralanabilir; başvuru sahibinin kadın olması, başvuru sahibinin 40 yaş altı olması, AB standartlarını sağlaması, organik üretim olması, gıda güvenliği sistemlerinin kurulmasını içermesi, yatırımın dağlık alanda ve/veya orman köyünde olması, projenin atık yönetimi ile ilgili yatırım içermesi. Alt tedbirler bazında sıralama kriterlerine göz atacak olursak;

25 TARIMSAL İŞLETMELERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR (101-1) Süt Üreten Tarımsal İşletmeler için başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; Tarımsal işletmenin üretilen sütünü, (103-1 Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri altında pilot entegre süt toplama ve işleme ağı kurmak üzere IPARD Programından faydalanan süt işleyen işletmeye satmak (IPARD Programı uygulanmaya başladıktan sonraki ikinci yıldan itibaren geçerli olacaktır.); Tarımsal işletmedeki süt ineklerinin en az %50 sinin saf ya da melez ırk olması; Ürünlerin en az %60 ının tedarik sözleşmesi yoluyla işleme işletmelerine veya Kayıtlı Süt Toplama Merkezlerine pazarlanması; Başvuru sahibinin kendi faaliyeti ile ilgili bir üretici grubuna üye olması; Tarımsal işletmenin organik tarımla ilişkili olması; Başvuru sahibinin (gerçek kişi ise kendisi, tüzel kişilerde tüzel kişiliği temsil ve ilzama yetkili kişi) başvurunun sunulduğu tarihte 40 yaşın altında olması. (101-2) Et Üreten Tarımsal İşletmeler için başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; Kırmızı et üretimi için başvuru sahibinin yatırımında yarı açık ya da açık ahır kullanıyor veya inşa etmeyi planlıyor olması; Başvuru sahibinin yatırımının, IPARD Programı Bölüm 3, Kısım altında tanımlanan dağlık alanlarda yer alması; Başvuru sahibinin başvurunun sunulduğu tarihte 40 yaşın altında olması; Tarımsal işletmenin organik tarımla ilişkili olması. Beyaz et üretimi için başvuru sahibinin başvurunun sunulduğu tarihte 40 yaşın altında olması; başvuru sahibinin kadın olması; başvuru sahibinin yatırımının, IPARD Programı Bölüm 3, Kısım altında tanımlanan dağlık alanlarda yer alması. TARIM VE BALIKÇILIK ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR (103-1) Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; Süt işleyen işletmeler için yatırımın, yan ürünlerinin işlenmesi ile ilgili olması; ham maddenin en az %30 unun sözleşmeli üreticilerden veya üretici örgütüne üye bir üreticiden sağlanması; yatırımın gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kurulmasını içermesi; süt işleyen işletmenin, Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım alt tedbirinden yararlanan ve/veya yararlanmak üzere başvurusunu yapmış bir tarımsal işletme ile tedarik sözleşmesi bulunması ve teknik planında pilot entegre süt toplama ve işleme ağı uygulama çalışmasına ait ham maddesinin en az %10 unu bu tarımsal işletmeden almak şartıyla gösterebilmesi. Süt toplama merkezi başvurularında başvuru sahibi üretici örgütü ise, ham maddenin en az %30 unun sözleşmeli üreticilerden veya üretici örgütüne üye bir üreticiden sağlanması. (103-2) Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; kırmızı et kesimhaneleri ve kırmızı et işleme tesisleri için yatırımın yan ürünlerin işlenmesini hedeflemesi; mevcut işletmenin rendering tesisine sahip olması veya atıkların tasfiyesi için bir rendering işletmesi ile sözleşmesinin bulunması; yeni işletme için yatırımın rendering tesisi kurulmasını içermesi; mevcut işletmenin organik tarım sertifikasına sahip olması; kesimhanelerin karkas sınıflandırmasını gerçekleştirmesi; yatırımın kesimhane içermesi. Kanatlı etli kesimhanesi ve kanatlı eti işleme tesisleri için yatırımın yan ürünlerin işlenmesini hedeflemesi; mevcut işletmenin rendering tesisine sahip olması veya atıkların tasfiyesi için bir rendering işletmesi ile sözleşmesinin bulunması, yeni işletme için yatırımın rendering tesisi kurulmasını içermesi; mevcut işletmenin organik tarım sertifikasına sahip olması; yatırımın kesimhane içermesi.

26 (103-3) Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; başvuru sahibi üretici örgütü ise; başvuru sahibi organik tarım sertifikasına sahip ise; işletmede çalışanların en az %75 inin kadın olması. (103-4) Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; hammaddenin %50 sinden fazlasının yetiştiricilik yoluyla elde edilmiş su ürünlerinden temin edilmesi; işletme çalışanlarının en az %75 inin kadın olması; işletmenin organik üretimi hedeflemesi; projenin atık işleme yatırımı içermesi (örneğin atık tahliyesi sistemleri, atık toplama tankları ve soğuk depolar); yatırımın, yan ürünlerin işlenmesine yönelik olması; hammaddenin en az %50 sinin üretici örgütlerinden temin edilmesi. KIRSAL EKONOMİK FAALİYETLERİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK YATIRIMLAR (302-1) Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; başvuru sahibinin başvurusunu teslim ettiği tarihte 40 yaşın altında olması; başvuru sahibinin dağlık alanlarda ve/veya orman köyünde faaliyet göstermesi; başvuru sahibinin organik tarım sertifikasına sahip olması; yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması veya yatırımın sahibinin kadın olması; yatırımın kabul edilmiş bir yerel kalkınma stratejisini temel alması ve bu strateji çerçevesinde önerilmesi (2. uygulama dönemi). (302-2) Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; yatırımın, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Sertifikası almış bir yöresel tarım ve gıda ürünü veya geleneksel el sanatı ürününe yönelik olarak sunulması; başvuru sahibinin başvuru sunulduğu tarihte 40 yaşın altında olması; işletmenin orman köyünde faaliyet gösteriyor olması; yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması veya yatırım sahibinin kadın olması; işletmenin organik yöresel tarım veya gıda ürünü üretmesi; işletmede çalışanların en az % 50 sinin kadın olduğunu göstermesi; yatırımın kabul edilmiş bir yerel kalkınma stratejisini temel alması ve bu strateji çerçevesinde önerilmesi (2. uygulama dönemi). (302-3) Kırsal Turizm alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; başvuru sahibinin başvuru sunulduğu tarihte 40 yaş altında olması; başvuru sahibinin dağlık alanlarda veya orman köyünde faaliyet gösteren çiftçi olması; yatırımın aynı yerel bölgede bulunan diğer projelerle sinerji oluşturması ve/ veya kabul edilmiş bir yerel kalkınma stratejisini temel alması ve bu strateji çerçevesinde önerilmesi (2.uygulama dönemi); yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması veya yatırımın sahibinin kadın olması. (302-4) Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi alt tedbirinden başvuru yapacak kişiler için aşağıdaki durumlar söz konusu ise; başvuru sahibi başvurunun sunulduğu tarihte 40 yaş altında olması; çiftçinin dağlık alanlarda ve/veya orman köyünde faaliyet göstermesi; başvuru sahibinin kadın olması; alabalık ve sazan dışındaki türleri yetiştirmeyi hedefleyen projeler olması; yatırımın, kabul edilmiş bir yerel kalkınma stratejisini temel alması ve bu strateji çerçevesinde önerilmesi (2.uygulama dönemi). (SB)

27 HABERLER & DUYURULAR & AKTÜEL EKMEK KAMPANYASI ÖRNEK OLDU 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan 1920, Büyük Millet Meclisi nin açıldığı ve halkın egemenliğini ilân ettiği tarihtir. 23 Nisan 1924'te Atatürk ün isteğiyle, '23 Nisan' günü bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929 da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve ülkemiz çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun. (SB) Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yürütülmekte olan Gıdayı Koru (Save Food) Gıda Kayıpları ve İsrafı Azaltma Küresel Girişimi kapsamında tüm dünyadaki üye kuruluşlara gönderilen aylık haber bülteninin Mart 2014 sayısında, dünyada israf konusundaki çalışmalara katkıda bulunan örnek uygulama olarak gösterildi. Söz konusu bültende yer alan Türkiye 384 milyon ekmek tasarruf etti başlıklı haberde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TMO koordinasyonunda yürütülen kampanyayla günde yaklaşık 1 milyon, toplamda 384 milyon ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığı belirtiliyor. Bu tasarrufun büyük bir kısmının, israfta yüzde 40 azalma kaydedilen hane halkları ile personel ve öğrenci yemekhanelerinde gerçekleştirildiği kaydedildi. (SG) DÜNYA SU GÜNÜ Su kaynaklarının kullanımı konusunda dikkatli politikalar izlenmesi gerektiğine dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler, 1992 yılında, Brezilya nın Rio de Jenairo kentinde düzenlenen Çevre ve Kalkınma Konferansı nda konuyu gündeme getirmiş ve 1993 yılında ise 22 Mart tarihini Dünya Su Günü ilan etmiştir. Su kaynaklarının kullanımının artan iklim değişikliği, artan kuraklık, nüfus ve üretim ihtiyacına dayalı olarak artması karşısında tasarruflu ve yerinde kullanımına ilişkin farkındalık yaratılması gerekmektedir. Su kaynaklarının yerinde ve tasarruflu kullanımı evrensel bir olgudur; Dünya Su Günü de bu olguya dikkat çekmek ve su sorunlarına dikkat çekmek için önemli bir tarihtir. Birleşmiş Milletler su sorunlarına dikkat çekerken her yıl yeni bir tema belirlemektedir yılının teması ise Su ve Enerji olarak seçilmiştir. Geleceğimizin güvencesi tatlı su kaynakları dünyadaki su kaynaklarının sadece %2,5 i olduğu düşünüldüğünde geleceğimizi tasarruflu kullanmak da her bireyin görevidir. Su zengini bir gelecek için Dünya Su Gününüz kutlu olsun. (SB)

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU 1 TARIM ve KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TKDK; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın ilgili kuruluşu olarak, 2007 yılında 5648 sayılı yasa ile kurulmuştur.

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ Selin ŞEN Eylül 2012 SUNUM PLANI I. SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM II. ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE

Detaylı

AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı IPARD Açıldı

AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı IPARD Açıldı Sayın DISTICARETTEYAKLASIMLAR UYELERI Dış Ticaret Yönetimi olarak var olan değişiklikleri size bildirmeye devam ediyoruz. DTY olarak ekibimizi yeniledik, Teşvik ve AB hibe projeleriniz için bizimle irtibata

Detaylı

IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ

IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ Tedbiri TARIMSAL İŞLETMELERİN FİZİKİ VARLIKLARINA YÖNELİK YATIRIMLAR 101 SEKTÖRÜ Süt Üreten Tarımsal İşletmeler Et Üreten Tarımsal

Detaylı

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 23

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 23 ÖZET: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörü Selami Okka: İl Koordinatörlüğü olarak amacımız sadece AB hibelerinden yararlanmak veya İlimize daha fazla fon kullandırmak

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Sadettin DİKMEN Şubat 2015 SUNUM PLANI I. TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARI II. MAKİNE VE EKİPMAN ALIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI SUNUM

Detaylı

TKDK DESTEKLERİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ

TKDK DESTEKLERİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ ARALIK 2014 101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yönelik Destekler Tarımsal işletmelerin sürdürülebilirliklerini ve birincil ürünlerin üretiminde genel performanslarını geliştirmek,

Detaylı

Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı

Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Ali ERGİN-ali.ergin@tarim.gov.tr HAZİRAN-2014 KIRSAL KALKINMA ÇALIŞMALARI

Detaylı

AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER,

AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER, AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programının hazırlanarak Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması: (25 Şubat 2008 tarihinde onaylanmıştır. nun ve İl

Detaylı

IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015

IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015 IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015 1 IPARD KAPSAMINDAKİ İLLER UYGUN İLLER 1 Afyon 11 Konya 21 Ağrı 32 Erzincan 2 Amasya 12 Malatya 22 Aksaray 33 Giresun 3 Balıkesir 13 Ordu 23 Ankara 34 Karaman 4 Çorum

Detaylı

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Faaliyet Raporu BAŞKANDAN Odamızın kurumsal yapısı ve yarım asırlık tarihinden elde ettiği tecrübe ve birikim sayesinde, son derece sağlam temeller üzerinde yapılanmıştır.

Detaylı

TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI

TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI 1 2 YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI Yenilenebilir Enerji Nedir? Doğal süreç içerisinde kendini yenileyebilen enerji kaynaklarına, yenilenebilir

Detaylı

T.C SİNOP VALİLİĞİ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı

T.C SİNOP VALİLİĞİ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı T.C SİNOP VALİLİĞİ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 24.10.2017 Tanım Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, kırsal alanda ekonomik

Detaylı

KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020)

KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020) KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020) 5.11.2015 1 IPARD2 Programında Desteklenecek Tedbirler Konya İl Koordinatörlüğü IPARD2 Programında Desteklenecek Tedbirler/Alt- Tedbirler/Sektörler

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN Kurum hakkında bilgilendirme Fon kaynaklarının duyurularına ulaşım Başvuru

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI IPARD PROGRAMI KAPSAMINDA VERİLEN DESTEKLER 1- Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım Amaç: Küçük

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU 1 SUNUM PLANI IPARD AJANSI 1 2 3 4 KURULUŞ GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLEN DESTEKLER IPARD-II PROGRAMI 2 TARIM ve KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME

Detaylı

KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013)

KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013) KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013) 101 TARIMSAL İŞLETMELERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR 2 101 101-1 Süt Üreten Tarımsal işletmeler 101-2

Detaylı

Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir

Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir Muğla Valisi Amir Çiçek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2006-2016 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında Ortaca İlçesinde

Detaylı

KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ

KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ SUNUM PLANI İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 1.Kırsal Kalkınma Yatırımları 2. Genç Çiftçi Projesi

Detaylı

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ARALIK AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN KASIM AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 15 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL

Detaylı

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve AB ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların, ülkemizde kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için kullanılmasıyla görevli bir kurumdur. Tarım sektörümüzün

Detaylı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Gıda

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ( )

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ( ) YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU (23.06.2017-27.07.2017) I- KAYIT, DEĞİŞİKLİK ve TERKLER: 23.06.2017-27.07.2017 tarihleri arasında Odamıza; 42 yeni üye kaydedilmiş, 71 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

Detaylı

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hayrabolu Temsilci Ali Güz Borsamızca Derneklerine yapılan yardımlardan dolayı Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya

Detaylı

Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü

Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü http://www.iha.com.tr/balikesir-haberleri/mesleki-egitim-tanitim-ve-isbirligi-protokolu-balikesir- 1685591/ Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü Meslek lisesi Organize Sanayi Bölgesi ile İl Milli

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU içerik Bölgesel Kalkınma Ajanslarına Genel Bakış Düzey 2 Bölgeleri ve Kalkınma Ajansları Güney Ege Kalkınma Ajansı Yatırım Destekleme Süreci Ajansın Gelecek

Detaylı

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti HAKKIMIZDA Detay Fuarcılık Organizasyon & Tanıtım Hizmetleri Limited Şirketi TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin Y-276 numaralı Yurtiçinde

Detaylı

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret TRAVEL TURKEY 2015'E KATILDIK. 9. Uluslararası Travel Turkey Turizm Fuarı 10-13 Aralık 2015 tarihleri arasında İzmir de düzenlendi. Yerli ve yabancı birçok firmaların katıldığı fuarda ilçemizin doğal ve

Detaylı

SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA

SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA Tar-Yat Birimi Destekler 2014 2003 2015 DGD - 387,2 Milyon TL Mazot 14,9 Milyon TL 152,7 Milyon TL ALAN BAZLI TARIMSAL DESTEKLER Kimyevi Gübre

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ Metin TATLI Şubat 2015 SUNUM PLANI I. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASI II. ET VE ET ÜRÜNLERİNİN

Detaylı

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI Haziran/2017 OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN HAZİRAN AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE

Detaylı

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR)

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) ANTALYA DA TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI GIDA ALT SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU 6 Eylül 2010, Antalya 1 ANTALYA

Detaylı

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI KASIM AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN KASIM AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011 SUNUM PLANI I. EKONOMİK YATIRIMLAR DESTEKLEME PROGRAMI II. TOPLU BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİ YATIRIMLARI III. MAKİNE

Detaylı

Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Veysel AYHAN ın oturum başkanlığını yaptığı ve SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim

Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Veysel AYHAN ın oturum başkanlığını yaptığı ve SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulunda Sütçüler Yöresinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim ve Pazarlama Olanakları Paneli Gerçekleştirildi. Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu

Detaylı

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN HAZİRAN 2016 YIL 1 SAYI 15 10.07.2016 1 UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN SAYI:15 03.06.2016 SINIR TANIMAYAN PROJE SON BULDU Uzunköprü Ticaret ve Sanayi

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 ANA EYLEM 2: YENİLİK ve İYİ UYGULAMALARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği;

Detaylı

KAMU KURUMLARI VE BELEDİYELER İLE YÜRÜTÜLEBİLECEK ÇALIŞMA VE PROJELER

KAMU KURUMLARI VE BELEDİYELER İLE YÜRÜTÜLEBİLECEK ÇALIŞMA VE PROJELER KAMU KURUMLARI VE BELEDİYELER İLE YÜRÜTÜLEBİLECEK ÇALIŞMA VE PROJELER 1- Kalkınma Ajansı Destekleri A. Mali Destekler 50.000 500.000 TL arasında değişen bölgesel önceliklere göre farklı konu başlıklarında

Detaylı

TARSUS TİCARET BORSASI

TARSUS TİCARET BORSASI TARSUS TİCARET BORSASI Ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerden, tarımsal üretimin bir kısmı doğrudan tüketilirken, bir kısmı sanayide hammadde olarak işlenerek değişik gıdalara dönüştürülmektedir. Tarımsal

Detaylı

T.C. DİCLE KALKINMA AJANSI (Tigris Development Agency) KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1

T.C. DİCLE KALKINMA AJANSI (Tigris Development Agency) KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1 KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1 Dicle Kalkınma Ajansı 2013 yılı 1 inci Olağan Kalkınma Kurulu, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011

AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011 TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) 2007 2013 Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011 IPARD NEDİR? IPARD, Avrupa Birliği tarafından

Detaylı

http://www.yeniasir.com.tr/surmanset/2017/02/21/istihdam-icin-sahaya-indiler Cumhurbaşkanı Erdoğan ın istihdam seferberliği çağrısına Balıkesir den tam destek geldi. Balıkesir Valisi Yazıcı, Sanayi Odası

Detaylı

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1 OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR e-dergi Sayfa 1 1. SEÇİMLERİNİ TAMAMLADI 2. NDAN Rifat HİSARCIKLIOĞLU NA ZİYARET 3. AKREDİTE BORSA OLDU 4. YÖNETİMİNDEN ANKARA ZİYARETLERİ 5. YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ

Detaylı

KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMININ AMACI VE ÖNCELĐKLĐ EKSENLERĐ

KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMININ AMACI VE ÖNCELĐKLĐ EKSENLERĐ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı SEKĐZĐNCĐ BAŞVURU ÇAĞRI ĐLANI Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Gıda

Detaylı

BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ

BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ Tarık BÖREKÇĠ Temmuz 2011 SUNUM PLANI I. SÜT ÜRETEN TARIMSAL ĠġLETMELERE YATIRIM II. ET ÜRETEN TARIMSAL

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Eylül 2012

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Eylül 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Sadettin DİKMEN Eylül 2012 SUNUM PLANI I. TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARI DESTEKLEME PROGRAMI II. TOPLU BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİ YATIRIMLARI

Detaylı

http://www.trthaber.com/foto-galeri/balikesirdeki-yerli-helikopter-projesi/13610/sayfa-1.html Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yerli helikopter üretimi için Ar-Ge çalışmalarına başlayan firmanın

Detaylı

HABER BÜLTENİ OCAK ŞUBAT 2014. Detaylı Bilgi İçin: Mustafa YİĞİTOĞLU 0352 224 81 12 13 (131) 0534 813 93 50

HABER BÜLTENİ OCAK ŞUBAT 2014. Detaylı Bilgi İçin: Mustafa YİĞİTOĞLU 0352 224 81 12 13 (131) 0534 813 93 50 HABER BÜLTENİ OCAK ŞUBAT 2014 Detaylı Bilgi İçin: Mustafa YİĞİTOĞLU 0352 224 81 12 13 (131) 0534 813 93 50 Erciyes Üniversitesi Genkök Genom ve Kök Hücre Merkezi Akredite Belgesi Aldı Erciyes Teknoloji

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı

İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı Mart 08, 2012-7:46:36 Bakan Eker, tarımın zannedildiği gibi sadece üreticilerle değil, gıdadan dolayı toplumun tamamını ilgilendiren bir konu olduğunu,

Detaylı

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret ETO YENİ BAŞKANI COŞKUN SALON U, İDA EĞİTİM YARDIMLAŞMA DERNEĞİ VE AKBANK A.Ş. EDREMİT ŞUBE MÜDÜRÜ TEBRİK ZİYARETİNDE BULUNDULAR. İda Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı;Zehra

Detaylı

3 Mayıs 2010, Pazartesi

3 Mayıs 2010, Pazartesi Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, 23-30 Temmuz 2011 tarihlerinde Trabzon da yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları hazırlıklarının planlanan şekilde yürüdüğünü belirterek organizasyona en güzel şekilde

Detaylı

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI RECEP KIRBAŞ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının

Detaylı

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI 1 2 İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI Programın Amacı İşletmelerin ihracat ve yenilikçilik yeteneklerini geliştirerek TRB1 Bölgesi'nin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamaktır. 3 İHRACAT

Detaylı

2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU

2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU Mart 2013 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU 1. GİRİŞ Ajansımız, 2011 Yılı Çalışma Programı

Detaylı

Gayri Safi Katma Değer

Gayri Safi Katma Değer Artıyor Ekonomik birimlerin belli bir dönemde bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri sonucunda ürettikleri mal ve hizmetlerin (çıktı) değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA)

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI Sinan MESUTER Şubat 2015 SUNUM PLANI I. KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ARACI AR-GE HİBE DESTEKLERİ II. IPARD III. TURSEFF (TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR

Detaylı

TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI AĞUSTOS AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN AĞUSTOS AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE

Detaylı

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN MART AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL FAALİYETLER GRUBU 13-16 NİSAN

Detaylı

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60 ÖZET: Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı nın (BAKA) yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, görevine geçen ay başladı. Özen; ilk olarak ekip arkadaşlarım diye hitap ettiği BAKA nın personeliyle toplantı yaptı,

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1)

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SEKİZİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİ İLK GRUP SÖZLEŞME İMZALAMAYA HAK KAZANANLAR LİSTESİ SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1) 1 AFYONKARAHİSAR FATİH KARAKOYUN

Detaylı

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 Ekim ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 15 adet Ekspertiz raporu ve 6 adet de Fiili Tüketim Belgesi düzenlenmiştir.

Detaylı

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU İZLEME VE DEĞERLENDİRME BİRİMİ 31.07.2015 GİRİŞ Ahiler Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Enerji

Detaylı

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ BASINDAN EKONOMİ HABERLERİ 24 MAYIS 2016 SALI KIBRIS GENÇ TV (23.05.2016) KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ Kalkınma Bankası'nın Türkiye Kalkınma Bankası ile yürüttüğü Teknik İşbirliği Programı kapsamında;

Detaylı

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN FAALĠYETLER 1. AJANSIN KURULUġU TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 Yılı Faaliyet Raporu Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Oda Faaliyetlerimiz 69 Slayt 31.01.2014 AB Slovenia Projesi Denetimi 03.01.2014 Belediye Başkan Adayı Kazım

Detaylı

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014 ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 3. Tohum Teknolojileri, Bitki Besleme, Fidancılık, Bahçe Bitkileri, Zirai Mücadele, Sulama, Gübreleme ve Ekipmanları Fuarı KONYA HAYVANCILIK

Detaylı

BACADER e-bülten OCAK 2015

BACADER e-bülten OCAK 2015 BACADER e-bülten OCAK 2015 ENERJİ VE TESİSAT HABER PORTALI NDA VE TERMO KLİMA DERGİSİ NDE "DOĞRU BACALAR İLE ZEHİRLENMELER ÖNLENEBİLİR" BAŞLIKLI YAZIMIZ YAYINLANDI.. 05 Ocak 2015 tarihinde Enerji ve Tesisat

Detaylı

ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI

ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI 25.07.2016 2016 Temmuz Ayı Faaliyet Raporu 25 Haziran 22 Temmuz 2016 Tarihleri Arasında Odamızda Gerçekleştirilen Faaliyetler Ülkemizin birliğine ve demokrasisine karşı

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri Yeni Teşvik Sistemi 4. Bölge Teşvikleri Ekim 2013 İçerik Yeni Teşvik Sistemi Amaçları Yeni Teşvik Sistemi Uygulamaları Genel Teşvikler Bölgesel Teşvikler Büyük Ölçekli Ya>rımlar Stratejik Ya>rımlar 4.

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER

GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER Aşağı Nohutlu Mahallesi, Sakarya Caddesi, Açıkgöz Apt Kat:2 Nu:4 Web:www.yozgattb.org.tr Tel: l:(0354)2129677 Fax:(0354)2170164 email: yozgattb@tobb.org.tr GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER Borsamızın da Katılımıyla

Detaylı

MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER

MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER 30 MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER 31 Kurum ve kuruluşlarla ilişkiler, Şube çalışmalarımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Detaylı

2015 Ekim Ayı Bülteni

2015 Ekim Ayı Bülteni 2015 Ekim Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 01.10.2015 tarihinde Borsamız, TE - TA Teknik Tarım aracılığıyla Üyelerimize ve Bölgedeki Sektör ilgililerine hitaben " Hayvancılıkta

Detaylı

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu ve Değerlendirme Toplantısı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin en

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI. Sinan MESUTER Eylül 2012

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI. Sinan MESUTER Eylül 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI Sinan MESUTER Eylül 2012 SUNUM PLANI I. KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ARACI II. 8.ÇERÇEVE PROGRAMI III. IPARD IV. TURSEFF KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM

Detaylı

2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI

2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI Isparta 07.01.2013 Önceki Mali Destek Programları 2010 Mali Destek Programı Sözleşme imzalanan proje sayısı: 38 Toplam hibe miktarı:

Detaylı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı T.C EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı 2010/8 SAYILI ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEĞİ VİZYONUMUZ Proje yaklaşımını ve kümelenme yaklaşımını

Detaylı

ANAHTAR KELİMELER: TKDK, kalkınma, kırsal, destek, hibe, proje, Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 50

ANAHTAR KELİMELER: TKDK, kalkınma, kırsal, destek, hibe, proje, Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 50 ÖZET: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) İl Koordinatörlüğü; İl Koordinatörü ve Proje Başvuru Yönetimi, Yerinde Kontrol, Ödeme Talep İşlemleri ve Destek Hizmetleri Birimi olmak üzere 4 ayrı birimden

Detaylı

Sonuç Bildirgesi.

Sonuç Bildirgesi. Sonuç Bildirgesi www.unidokap.org DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Üst Kurul Prof. Dr. Süleyman BAYKAL (Dönem Başkanı) Prof. Dr. Sait BİLGİÇ Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN Prof. Dr.

Detaylı

İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı. Hatice ġafak ERGÜN Uzman

İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı. Hatice ġafak ERGÜN Uzman İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı Hatice ġafak ERGÜN Uzman ULUSLARARASI REKABETÇĠLĠĞE GĠDEN YOLDA KÜMELENME SAMSUN KONFERANSI 7 Aralık 2012 / Samsun Devam ediyoruz...

Detaylı

2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK

2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK 2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK GÜNDEM 1 2 3 4 5 Açılış ve Yoklama 2014 Yılı Ajans Ara Faaliyet Raporunun Görüşülmesi Bölge İllerinin Turizm Potansiyellerinin Değerlendirilmesi ve Kurul

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

SÜT SEKTÖRÜNDE MEVCUT DURUM. Yusuf GÜÇER Ziraat Mühendisi İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

SÜT SEKTÖRÜNDE MEVCUT DURUM. Yusuf GÜÇER Ziraat Mühendisi İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü SÜT SEKTÖRÜNDE MEVCUT DURUM Yusuf GÜÇER Ziraat Mühendisi İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü TARIMSAL ÜRETİM DEĞERİ BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİMDE İZMİR İN ÜLKE SIRALAMASINDAKİ YERİ (TUİK-2014)

Detaylı

NİSAN AYI BÜLTENİ 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı göz doldurdu

NİSAN AYI BÜLTENİ 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı göz doldurdu 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı göz doldurdu Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 27-30 Nisan tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açtı. Üreticinin yeni teknolojilerle buluştuğu fuarı ilk gün

Detaylı

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 28.06.2015 Haziran ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 42 adet Kapasite Raporu, 10 adet

Detaylı

MEDICA 2011 MEDİKAL ÜRÜN VE TEKNOLOJİLERİ FUARI

MEDICA 2011 MEDİKAL ÜRÜN VE TEKNOLOJİLERİ FUARI MEDICA 2011 MEDİKAL ÜRÜN VE TEKNOLOJİLERİ FUARI MEDICA Medikal Ürün ve Teknolojileri Fuarı 16 19 Kasım 2011 tarihleri arasında Almanya nın Düsseldorf kentinde düzenlenmiştir. 43.kez düzenlenen söz konusu

Detaylı

HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanlığı ANKARA / 25 AĞUSTOS 2014

HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanlığı ANKARA / 25 AĞUSTOS 2014 HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanlığı ANKARA / 25 AĞUSTOS 2014 DAP GAP KOP VE DOKAP KALKINMA BÖLGELERİNDE HAYVANCILIK YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ AMAÇ Bölgesel gelişmişlik

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIMI DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIMI DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIMI DESTEKLERİ Seyitcan ALTINKAYNAK Şubat 2015 SUNUM PLANI I. TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN YATIRIMINA İLİŞKİN DESTEKLER II. BAŞVURU SÜRESİ VE ŞARTLARI III.

Detaylı

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME GENEL HUSUSLAR: 1. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinde, başvuru sahipleri gerçek

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU A. YATIRIMCI BİLGİLERİ BAŞVURU SAHİBİ VEYA FİRMA ADI (GERÇEK KİŞİ İSE KENDİSİ, TÜZEL KİŞİ İSE TÜZEL KİŞİYİ TEMSİL VE İLZAMA YETKİLİ KİŞİ

Detaylı

Hüsamettin GÜLHAN T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

Hüsamettin GÜLHAN T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin GÜLHAN T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı 1 Kredilerde Son 8 Yılda 54 Kat Artış 2 Tarımsal Kredilerin Sektörel Dağılımı (%) 3 Son 7 Yılda 3,8 Milyon Çiftçiye 39 Milyar TL Kredi

Detaylı

http://www.cankiri.gov.tr

http://www.cankiri.gov.tr http://www.cankiri.gov.tr Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi nde yer alan, inşaatı %95 oranında tamamlanan Resmi Kurum Binasında 5 Şubat

Detaylı

AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları

AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları Aralık 2004 AB Bölgesel Programları Dairesi Başkanlığı

Detaylı

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry MART 2015 Afyonkarahisar AFYONKARAHİSAR Chamber of Commerce TİCARET VE and Industry SANAYİ ODASI İLİMİZ İHRACAT RAKAMI 2015 ŞUBAT / AFYONKARAHİSAR

Detaylı

8-Haz-16 Türkiye-Filistin İş Forumu

8-Haz-16 Türkiye-Filistin İş Forumu 8-Haz-16 Türkiye-Filistin İş Forumu 29-30 Mayıs 2016, Kudüs, Ramallah, Nablus Türkiye-Filistin İş Forumu Ramallah Toplantısı 1 29-30 Mayıs 2016, Kudüs, Ramallah, Nablus Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)

Detaylı

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMLARI MÜFREDATLARI BÖLÜM I

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMLARI MÜFREDATLARI BÖLÜM I Versiyon Tarih Hazırlayanlar Tanımlama Taslak 24.11.2014 Mesut GÖLBAŞI Ersin AKILLI Hüseyin AYDIN Antalya-Alanya Hizmet İçi Değerlendirme Toplantısında düzenlenmiştir. BÖLÜM I Hizmet İçi Eğitim Programının

Detaylı