Çocuğum okula gitmek zorunda. Ne yapmam lazım? Belçika ya yeni gelenler içineğitim rehberi.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çocuğum okula gitmek zorunda. Ne yapmam lazım? Belçika ya yeni gelenler içineğitim rehberi."

Transkript

1 Çocuğum okula gitmek zorunda. Ne yapmam lazım? Belçika ya yeni gelenler içineğitim rehberi.

2 Beste ouders SAYIN VELİLER Belçika da yeni misiniz? Öyleyse Belçika daki yaşamı öğrenmek zorundasınız. Belçika da okul çok önemlidir. Bu kitap size daha çok bilgi veriyor. 2,5 yaşından büyük çocuğunuz var mı? Belçika da çocuklar 2,5 yaşından itibaren okula gidiyorlar. 6 yaşına girdikleri dersyılından itibaren 18 yaşına kadar okula gitmek zorundadırlar. Veli olarak bunu sizin sağlamanız gerekir. Bu kitapçığı okuyunuz. Ondan sonra ne yapmanız gerektiğini daha iyi bileceksiniz. Bu kitapçıkta aşağıdaki sorulara cevap bulacaksınız. - Çocuğumu okula nasıl kaydettirmem lazım? - Çocuğum okula giderse masrafları ne kadardır? - Okul saatleri öncesi ve sonrası gözcülük var mı? - Çocuğumun okulda neler yaptığını her gün nasıl takip edebilirim? - Eğer çocuğum okula gidemiyorsa, ne yapmam gerekiyor? - Çocuğum ne zaman okula gitmek zorunda değildir? - Eğer çocuğum mazeretsiz olarak devamsızlık ederse ne olur? - Belçika da eğitim organizesi Bu kitapçık 10 dilde Yeterli Hollandaca bilmiyor musunuz? Bu kitapçığı İspanyolca, Fransızca, İngilizce, Polonyaca, Sırp-Hırvatça, Arapça, Türkçe, Rusça veya Portekizce dillerinden okuyabilirsiniz. Başka sorularınız var mı? Bunları şu kişilere sorunuz - Çocuğunuzun öğretmeni - Okul müdürü - CLB (rehberlik merkezi) den biri - Pina -18.

3 CLB nedir? CLB bir öğrenci rehberlik merkezidir CLB ne iş yapıyor? CLB okula giden çocuklarınız içindir. Çocukların iyi bir eğitim yapabilmeleri için, okulda kendilerini iyi hissetmeleri gerekir. CLB işte bunun için yardımcı oluyor. CLB dinliyor, toplantı yapıyor, bilgi alıyor ve tavsiyede bulunuyor. Eğer bir problem varsa, CLB sizinle birlikte bir çözüm arıyor. Öğrenim seçimi, okulda davranış, okuldan kaçma, derslere kendini verme (konsantrasyon) karneler, görüşme için randevu alma, seçmeyi öğrenme, kendine öz güven, söz hakkı, fırsat, ve buna benzer daha pek çok konular teklif edilebilir. CLB de kimler çalışıyor? CLB de pedagoglar, psikologlar, psikoloji uzmanları, sosyal danışmanlar, doktorlar ve hemşireler çalışıyorlar. Bazen bir logopedist veya bir kinesit (terapi uzmanı) de bulunuyor. Her çocuğa en iyi şekilde yardımcı olabilmek için, bütün bu insanlar birlikte çalışıyorlar. Kim CLB ye bir şey sorabilir? Bütün öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul idarecileri, CLB ye soru sorabilirler. Öğrenci daima merkezde (esas alınıyor) bulunur. İzinsiz olarak hiç bir şey başkalarına anlatılmaz. Her sey kişisel gizliliğe saygı duyularak yapılıyor.

4 Çocuğumu okula nasıl kaydettirmem lazım? Her çocuk 2,5 yaşından itibaren okula gidebilir. Bir çocuğun 6 yaşına girdiği dersyılında 1 eylülden itibaren, 18 yaşına kadar okula devam etmek zorundadır. Yasa böyle diyor. Belçika ya yeni gelen ve Hollandaca bilmeyen çocuklar da okula gitmek zorundadırlar. Erkek ve kız çocukları aynı okula gidiyorlar. Bu da yasada böyle belirtilmiştir. Çocuğunu bir okula kaydettiren kimse, okulun kurallarını kabul etmek zorundadır. Bu kurallar okul yönetmeliğinde bulunur. Bu yönetmeliği isteyiniz ve okuyunuz. Yönetmeliğin altında voor akkoord - kabul ediyorum cümlesinin altını imzalamanız gerekir. Bu, yönetmeliği kabul ediyorsunuz demektir. Hollandaca bilmeyen çocuklar da okula gitmek zorundadırlar. Sadece halen yer olan okula gidebilirler. Bütün dersyılı boyunca kayıt yapılabilir. Çocuğunuzu okula kaydettirmek için şu dokümanları yanınızda götürünüz. Çocuğunuzun pasaportu veya kimlik kartı Çocuğunuzun SIS-kartı Geçen yılın karnesi Bu dokümanlarınız yok mu? Çocuğunuzu yine kaydettirebilirsiniz. Kağıtsız olan (oturumu olmayan) çocuklar da okula gitmek zorundadırlar.

5 Eğer çocuğum okula giderse, masrafı ne kadardır? Belçika da okul parasızdır. Çocuğunuzu kaydettirmek için para ödemek zorunda değilsiniz. Fakat yine de okul masrafları vardır: - Yiyecek ve içecekler, - Öğle saatlerinde refakat-gözcülük, - Okul saatleri öncesi ve sonrası refakatçilik, - Günübirlik geziler, - yüzme, - ve bu gibi. Bunları ödenmeniz gerekiyor. - Ekstra masraflar okuldan okula değişiyor. Okul seçerken bu durumu gözönünde bulundurun. - Okul önceden bir masraf listesi hazırlıyor. Böylece yılda tahminen ne kadar ödemeniz gerektığini bilmiş oluyorsunuz. Kayıt yaptırırken bu listeyi de isteyiniz! - Masraflarla ilgili her ay size bir hesap dökümü gönderilecektir. Her ay bir kısmını ödemeniz gerekir. Çocuğum ne zaman okula gitmek zorundadır? Çocuğunuz 1 eylülden 30 hazirana kadar okula devam etmek zorundadır. Çocuğunuz mecburi olarak okula gitmelidir. - pazaresi, salı, perşembe ve cuma tam gün, - çarşamba günü öğleden önce. Çocuğunuz her gün düzenli olarak okula gitmek mecburiyetindedir. Okula geç kalamaz. Değilse derslerin bir kısmını kaçırır ve diğer öğrencileri rahatsız eder. Çocuğunuz aşağıdaki günlerde okula gitmek zorunda değildir: - çarşamba öğleden sonra, cumartesi ve pazar. - Tatil günleri, - Eğitsel toplantı günleri.

6 Tatil ne zaman (= okul yoktur)? Tatilde hiç bir kimse okula gitmek zorunda değildir. Asağıdaki şemdada dersyılına kadar tatil süreleri belirtilmiştir. Okul öncesi ve sonrası öğrenciler için refakat-gözcülük var mıdır? Öğrenciler için genellikle okul öncesi ve sonrası refakat imkanı vardır. Çoğu okullarda ders saatleri öncesi ve sonrası gözcülük imkanı vardır. - Sabah okul başlamadan önce, - Aksam okuldan sonra, - Çarsamba öğleden sonra, - Tatillerde (örneğin saat 8 den 17 ye kadar). vergiden düşebilirsiniz. Bunun için okul size bir belge verecektir. Gözcülük sırasında daima çocukları tanıyan biri vardır. Bu gözcülük parasız değildir. Bunun için bir ücret ödemeniz gerekir. Bunun ne kadar olduğunu önceden okula sorunuz. Bu masrafları

7 Çocuğum okulda yemek yiyebilir mi? Evet,mümkün. Çocuklar okulda yemeğe kalabilirler. - Yiyeceklerini kendileri getirmeleri gerekiyor. - Yemekhanede yemeklerini yiyebilirler. - Okulda yiyen çocukların, okulda kalmaları gerekiyor. Sadece evde yiyecek çocuklar okuldan çıkabilirler. Bunun için velilerin yazılı izin vermesi gerekmektedir. - Yemekten önce, yemek sırasında ve yemekten sonra daima gözcülük vardır. Çoğu okullarda bu gözcülük için belli bir ücret ödenmektedir.

8 Okulda bir gün nasıl geçiyor? Bu, okulda bir günün saatleri hakkında bir örnektir. Bu saatler her okulda başkadır. Çocuğunuzu okula kaydettirirken okulun saatlerini isteyiniz.

9 Çocuğumun okulda neler yaptığını her gün nasıl takip edebilirim? Birinci sınıftan itibaren (= 6 yaşından itibaren) bütün çocuklara bir ajanda veriliyor. Bu ajandayı eve götürüyorlar. Bu ajandada neler vardır: - Veliler için haberler, - Çocuğunuzun o gün öğrenmesi gereken dersler, - Çocuğunuzun o gün yapması gereken ev ödevi. Çocuğunuzun ajandasına daima bakınız. Çocuğunuzun ajandasını imzalayınız. Böylece öğretmen, sizin hepsini okuduğunuzu bilecektir. Çocuğunuzun ev ödevi olup olmadığına veya bir derse hazırlanması gerekip gerekmediğini daima kontrol ediniz! Böylece derslerini yapıp yapmadığını takip etmiş olursunuz. Öğretmene bir haber mi göndermek istiyorsunuz? Bunu ajandasına yazınız! gerektiği hususlar belirtilmektedir. Karneyi imzalayınız. Böylece öğretmen karneyi okuduğunuzu bilecektir. Karneyi tekrar okula gönderiniz. Dersyılı sonunda karneyi iyi saklayınız! Veli toplantısı Drsyılı içinde velilerle öğretmenler karşılıklı görüşebilirler. Çocuğunuzun okuldaki durumunu öğretmenle birlikte konuşabilirsiniz. Öğretmenle veya müdürle bir konuyu görüşmek istiyor musunuz? Bütün sorularınız veya problemleriniz için başvurabilirsiniz. Önce bir randevu alın! Öğretmen sizinle bir şey mi görüşmek istiyor? Size bir mektup gönderilir veya çocuğunuzun ajandasına yazılır. Bu veli toplantısı sırasında : - çocuğunuzun karnesini konuşun, - çocuğunuz ve okuldaki başarı sonuçları hakkında size daha geniş açıklama yapılacaktır. Veli toplantılarına daima katılın! Yararlı bilgiler alacaksınız. Ve aynı zamanda çocuğunuza ve okula ilginizi göstereceksiniz. Veli toplantısına katılamıyor musunuz? O zaman öğretmene önceden haber ediniz. Karne Çocuğunuz dersyılı içinde dört karne alacaktır. Karneleri daima tatil öncesi verilmektedir: sonbahar tatili, noel (yılbaşı) tatili, paskalya tatili ve yaz tatili. Karnede çocuğunuzun başarı durumu belirtilmiştir. Aynı zamanda çocuğunuzun okuldaki çalışma durumu ve daha iyi çalışması

10 Eğer çocuğum okula gidemiyorsa, ne yapmam gerekiyor? Çocuklar anaokuluna (=2,5 dan 5 yaşına kadar) her gün devam etmek zorunda değildirler. Fakat yine de çocuğunuzun devamlı olarak okula gitmesi iyidir. Değilse diğer çocukların öğrendikleri pek çok şeyleri kaçırmış olacaktır. Eğer yine de çocuğunuz anaokuluna devam edemiyorsa, bunu okula bildiriniz ve çocuğunuzun neden gelmediğini de belirtiniz. Çocuğunuz 18 yaşına kadar okula devam etmek zorundadır!

11 Çocuğum ne zaman okula gitmek zorunda değildir? Yasal olarak çocuğunuzun okula mecburi gitmemesi için 4 neden vardır. Eğer çocuğunuz hasta ise Eğer çocuğunuz kontrol için doktora veya dişçiye gitmesi gerekiyorsa, bunu okul saatlerinden sonra yapması lazımdır. Eğer çocuğunuz hastaysa, evde kalabilir. Hastalık durumunda aşağıdaki kurallar geçerlidir. Çocuğunuz 1 gün, veya arka arkaya 2 veya 3 gün hastaysa? En kısa zamanda okula bildiriniz (örneğin telefonla). Çocuğunuzun hasta olduğuna dair bir de mazeret kağıdı yazınız. Bu kağıdı en kısa zamanda okula gönderiniz. Bir dersyılı içinde kendiniz sadece 4 mazeret kağıdı yazabilirsiniz. Beşinci kez doktor raporu gerekmektedir. Eğer çocuğunuz 3 günden daha fazla hastaysa? En kısa zamanda okula haber ediniz (örneğin telefonla). Doktordan rapor alınız (=doktor raporu). Bu raporu en kısa zamanda okula gönderiniz. Çocuğunuzun kronik bir hastalığı mı var (örneğin astım, migren, )? O zaman CLB den bir randevu alın. Bu hastalık için doktordan bir rapor isteyeceklerdir. Eğer çocuğunuz hastaysa evde kalabilir (örneğin bir hastalık nöbeti gelmesi gibi). Okula en kısa zamanda bildiriniz (örneğin telefonla). Kendiniz bir mektup yazınız ve bunu okula gönderiniz. Yasal bayram günleri Yeni yıl 1 ocak 2nci Paskalya günü (Paskalyadan sonra ilk pazartesi) İşçi Bayramı 1 mayıs Dini bayram (İsanın semaya çekilişi) (perşembe, Paskalyadan 40 gün sonra) 2nci Hamsin Yortusu (Hamsin Yortusundan sonra ilk pazartesi) Azizler yortusu 1 kasım Ateşkes 11 kasım Noel 25 aralık Bir dini bayramda da çocuğunuz okula gitmek zorunda değildir. Katolik, protestan ve anglikan (İngiliz Kilisesi) gibi dini bayram günleri, tanınmış resmi bayram günleridir. Başka dinden olan çocuklar da bu günlerde okula gitmek zorunda değildirler. Başka dinden olan çocuklar dini bayramlarını kutlamak için o gün evde kalabilirler. Çocuğunuzun hangi dini bayramda evde kalacağını önceden okula bildiriniz. Çocuğunuzun yasal olarak devamsız günleri Her yıl belli günlerde çocuğunuz okula gitmek mecburiyetinde değildir. Bu tatil günleri yasayla saptanmıştır.

12 Çocuğunuz bazı vesilelerle de okula gitmek zorunda değildir. Yasada bu şekilde belirtilmiştir. Fakat okula önceden haber etmeniz gerekir.

13 Eğer müdür izin veriyorsa Çocuğunuzun okuldan kalması için müdür izin verebilir: Eğer çocuğunuzun ölüm olayını sindirebilmesi için 1 günden fazla zamana ihtiyacı varsa; Eğer çocuğunuzun cenaze için yurt dışına gitmesi gerekiyorsa; Eğer çocuğunuz önemli bir spor yarışmasına katılıyorsa (örneğin sampiyonluk) (bir dersyılında maksimum 10 yarım gün); Eğer çocuğunuz kültürel bir faaliyete katılıyorsa (örneğin tiyatro, soundmixshow) (bir ders yılında maksimum 10 yarım gün); Şahsi acil bir nedenle; bunun için müdürle önceden görüşmeniz gerekmektedir. (bir ders yılında maksimum 4 yarım gün); Eğer çocuğunuz geçerli olmayan bir nedenden dolayı okula devam ederse, mazeretsiz devamsızlık ve bu bir problem yaratır. Bu durumda okul sizinle tekrar görüşmek için bir randevu verecektir. Eğer müdür isterse, devamsızlık için delil olarak gerekli belgeleri vermeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun okuldan kalması için müdür izin veremez: Bir spor kulübünde antrenman için, Bir kültürel faaliyet provaları için, Tatile erken gitmek veya geç gelmek için. Bu günleri talep edemezsiniz. Hakkınız yoktur. Zira çocuğunuz daima okulda bulunması gerekir. Bunun için sadece müdür izin verebilir. Eğer çocuğunuzun anne babasıyla birlikte seyahat etmesi gerekiyorsa Bir karavanda yaşayan göçerlerin, gemicilerin, fuarcı veya sirkçilerin çocukları da her gün okula devam etmesi gerekir. Bazen seyahat etmeniz ve çocuğunuzun da birlikte gitmesi gerekiyor. Bunu önceden okulla görüşün. Okulla birlikte bir karara bağlayın. Ve verilen karara bağlı kalın. Değilse çocuğunuz okula devamsızlık edemez. Yoldayken okulla irtibat kurun. Yolda çocuğun okul ödevleriyle ilgilenin.

14 Eğer çocuğum uzun süre hasta ise, ne olur? Çocuğunuz evde ders alabilir. Bunun için bazı koşullar vardır. Çocuğunuzun ilkokulda olması gerekir (=12 yaşından küçük). Çocuğunuz hastadır veya bir kaza geçirmiştir. Çocuğunuz 21 gün veya daha fazla bir süredir okula devam etmiyor. Okuldan maksimum 10 km. Uzakta oturuyorsunuz. Okul müdürüne bir mektup yazınız. Doktor raporunu da bu mektuba ekleyiniz. Mektupta çocuğunuzun ders alması gerektiğini ve fakat okula gidemediğini belirtiniz. Eger müdür izin verirse, çocuğunuz evde ders alabilir. Çocuğumun okulda bir problemi varsa, ne yapmalıyım? Bazı çocukların okulda problemleri vardır. Sınıfta kendilerini iyi hissetmiyorlar, dersleri anlamıyorlar, okulda başkaları veya başka çocuklar tarafından alay ediliyorlar. Eğer çocuğunuzun okulda bir problemi varsa, okul bir çözüm yolu bulacaktır. Okul bu problemi görüşecektir: sizinle, CLB ile (Öğrenci Rehberlik Merkezi), Öğretmenlerle. Öğretmenler, öğretmenler kurulu sırasında öğrencilerin durumlarını, başarı durumlarını ve davranışlarını görüşürler. Bir çok çözüm yolları vardır. Bu çözüm yolları sizinle görüşülür.

15 Çocuğum okul doktoruna gitmek zorunda mıdır? Evet. Bütün çocukların iki yılda bir okul doktoruna gitmeleri gerekir. Doktor çocuğunuzun sağlıklı olup olmadığını muayene eder. Doktor aşıları yapar. Bunun için önce izin vermeniz gerekiyor. Doktor veliler için bir mektup verir. Bu mektupta muayene sonuçları bulunur. Gerekirse başka bir doktora gitmeniz tavsiye edilebilir. Çocuğunuz 14 yaşında veya daha büyük mü? O zaman artık okul doktoruna gitmek zorunda değildir. Fakat bunu resmi olarak bildirmeniz gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için, CLB ye başvurabilirsiniz. Veli olarak okulda bir şeyler yapabilir miyim? Yapabilirsiniz. Çoğu okullar velilerin okulda bir şeyler yapmasını isterler. Veliler şu konularda yardım edebilirler: bir bayram organize etmek, okuyucu olarak çocuklara kitap okumak, okul bayramları için pasta yapmak, günübirlik gezilere katılmak. Her okulun bir okul aile birliği (veliler kurulu) vardır. Bu, okula yardım etmek, desteklemek ve okul yönetimi hakkında birlikte düşünen ve velilerden oluşan bir kuruldur. Okul için çalışmak istiyor musunuz? Okul idaresine bildiriniz.

16 Belçika da eğitim organizasyonu Çocuklar: 2,5 yaşından 5 yaşına kadar anaokuluna gidiyorlar. Bu mecburi değildir. 6 yaşından 11 yaşına kadar ilkokula gidiyorlar. Bu mecburidir. 12 yaşından 18 yaşına kadar orta öğrenime devam ediyorlar Bundan sonra mecburi eğitim bitiyor.. Bazen başka şekilde gidiyor. normal eğitime devam edemeyen çocuklar, engelliler okuluna (özel eğitime muhtaç çocukların okulu) gidiyorlar. Bu 2,5 yaşından 17 yaşına kadar bütün çocuklar için olabilir. Bütün çocuklar her yıl aynı bölümün bir üst sınıfına devam etmiyorlar. Bazen bölüm değiştiriyorlar veya sınıfta kalıyorlar. Çoğu zaman sınıfta diğer çocuklardan daha büyük yaşta oluyorlar.

17 Bu şemada yaşına göre çocuğunuzun hangi bölüme gidebileceğini görebilirsiniz.

18 Çocuklar okulda ne öğreniyorlar? Anaokulunda çocuklar çok oynuyorlar. Kesme, yapıştırma, boyama, resim yapma, şarkı söyleme, bir hikaye dinleme, konuşma, beden eğitimi yapma, dans ve diğer çocuklarla birlikte oynama. İlkokulda çocuklar okuma, yazma, hesap yapma, tarih ve coğrafya derslerini öğreniyorlar. Fransızca ya başlıyorlar. Başkalarıyla anlaşmayı ve öğrenmeyi iyi bir şekilde öğreniyorlar. Orta dereceli öğretimde üç devre vardır. 1inci devre (12-13 yaş) Genel eğitim dersleri alıyorlar. Dil, matematik, coğrafya, tarih gibi dersleri görüyorlar. 2nci devre (14-15 yaş) dört seçenekten birini seçmek zorundadırlar. o ASO da (Genel (düz) Orta Öğrenim) Genel eğitim öğretim alıyorlar. Bu yüksek öğretime hazırlıktır. Hollandaca, Fransızca, İngilizce, bilgisayar, matematik, coğrafya, tarih gibi dersler görüyorlar. o KSO da (Güzel sanatlar Orta Öğretimi) Genel öğretim ve güzel sanatlarla ilgili eğitim alıyorlar. Aynı zamanda bale, tiyatro, heykeltıraş sanatı gibi güzel sanatlar dersleri alıyorlar. o TSO da (Teknik Orta Öğretimi) Genel ve teknik öğretim alıyorlar. Fotoğraf, inşaat yapımı, bakıcılık, oto mekanik, turizm, denizcilik gibi bölümlerden birini seçebilirler. o BSO da (Meslek Orta Öğretimi) Genel öğretim ve marangozluk, bakıcılık, oto mekanik, bahçecilik (bahçıvanlık) gibi bir meslek öğreniyorlar. BSO daha çok pratik uygulamaya yönelik eğitimdir. veya bir mesleğe hazırlanabilirler. BSO ya (meslek eğitimi) devam eden öğrenciler, 7inci sınıfa (4üncü devre) devam etmek zorundadırlar. ASO, KSO, TSO nun 3üncü devresini veya BSO nun 4üncü devresini başarıyla bitiren öğrenciler, orta öğretim diplomasını almaya hak kazanıyorlar. Daha sonra yüksek öğrenime devam edebilirler. 18 yaşına giren öğrenimine son verebilir veya çalışmaya başlayabilir. Bazı gençler çalışmak için 18 yaşına kadar beklemek istemiyorlar. Orta öğretim 3üncü devreye başlamak istemeyen öğrenciler yarım gün öğrenime devam edebilirler. 16 yaşına giren gençler (veya 15 yaşında ve 2nci devre diplomasını alanlar) hem çalışıp hem de okula devam edebilirler. Bu gençler oto mekanik, metal işleri, satıcı elemanı, otel-restoran gibi bölümlere devam edebilirler. Her bölümde zorunlu dersler ve seçmeli dersler vardır. Daima geniş seçenekler vardır. 3üncü devre (16-17 yaş) çocuklar ASO, KSO, TSO veya BSO ya devam ediyorlar. Bazı dersler zorunludur ve bazı dersler seçmelidir, öğrenciler kendileri seçebilirler. Böylece yüksek öğrenime

19 Eğer çocuğunuz normal eğitime devam edemiyorsa, ne olur? Eğer çocuğunuz normal eğitime devam edemiyorsa, ne olur? Özürlü Davranış veya ruhsal problemler Zor öğrenebildiği için (= öğrenme özürlü). Deze kinderen krijgen extra hulp op school. Er zijn verschillende mogelijkheden. Zor öğrenebildiği için (= öğrenme özürlü). Çocuğunuz normal okulda kalabilir. Özel eğitime muhtaç okul öğretmenlerinden ekstra ders ve yardım alıyorlar. Çocuğunuz özel eğitime muhtaç çocukların okuluna (engelliler okulu) devam ediyor. o İlkokulda 8 derece (tip) okullar vardır. Her derece (tip) okul belli grup çocuklar için uygundur. İlkokul 7 yıl sürüyor. o Orta öğretim (BUSO) 5 yıl sürüyor. Eğer çocuğunuzun yabancı diploması veya belgesi varsa, ne olur? Diploma Hollandaca, Fransızca, İngilizce veya Almanca dan başka bir dilden mi? O zaman bunu yeminli bir tercümana tercüme ettirin. Bu diplomayı veya belgeyi çocuğunuzun devam ettiği okula verin. Okul diploma denkliği için bir prosedür başlatacaktır. Okul diploma denkliği için bir prosedür başlatacaktır.

20 Colofon stad Antwerpen Samenstelling: Samenleven in diversiteit Onthaalbureau Inburgering Antwerpen Eindredactie: Wablieft tekstadvies Vormgeving: Birgit Vanden Bempt Wettelijk depot: D/2007/0306/227 V.U. Marjan Knockaert, Van Immerseelstraat 11 23, 2018 Antwerpen.

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları Graz da Okumak Üniversite okuma olanakları Graz da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Karl Franzens Üniversitesi, Teknik Üniversite, Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin

Detaylı

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım)

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Frågor och svar om ekonomiskt bistånd översättning till turkiska Artikelnummer 2006-114-10 Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Sıkça sorulan sorulara kısa yanıtlar Daha fazla

Detaylı

ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ

ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ [(29.6.1998 - R.G.70 - EK III A.E. 344 Sayılı Tüzüğün), (29.12.1999 - R.G. 180 - EK III A.E. 844, 30.6.2000 -R.G.81 EK III A.E.

Detaylı

Hollanda da yeni olmak

Hollanda da yeni olmak Hollanda da yeni olmak Mülteciler, aile oluşumu ve aile birleşimi kapsamında Hollanda ya gelmiş olan herkes Hollanda ya hoş geldiniz! Hollanda ya geldiğiniz zaman ayarlamanız gereken şeylerin neler olduğunu

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ Resmî Gazete : 8.12.2004/25664 Tebliğler Dergisi : ARALIK 2004/2567 Ek ve Değişiklikler: 1) 3.2.2005/25716 RG ŞUBAT 2005/2569

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir ÖZETLE SOSYAL GÜVENLIK 2015 2 Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Federal Anayasa nın 20. maddesinin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel İlköğretim Kurumlarının

Detaylı

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Bu belgenin amacı çevrimiçi vize başvurunuzu tamamlamanıza yardımcı olmaktır. Çevrimiçi vize başvurusu hizmeti yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ve tüm sorulara İngilizce

Detaylı

sen ve Çocuk Mahkemesi

sen ve Çocuk Mahkemesi sen ve Çocuk Mahkemesi Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen Giriş Bu broşürde mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmeti hakkında bilgi bulabilirsin. Mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmetinin

Detaylı

Salzburg a Hoşgeldiniz

Salzburg a Hoşgeldiniz Integrationsbüro Salzburg a Hoşgeldiniz Bilgilendirme Kitapçığı Xxxxxxx / Sprache: xxxxxxxx / türkisch İçindekiler Selamlama 5 1. Die Stadt Salzburg 7 2. Salzburg da İkâmet 9 3. Salzburg da Almanca Öğrenimi

Detaylı

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular Sıkça Sorulan Sorular OKUL HAKKINDA GENEL BİLGİLER Okul ne zaman kuruldu? Robert Lisesiyle Boğaziçi Üniversitesi arasında bir bağ var mı? Robert Kolej 1863 yılında kuruldu. 1971 yılına kadar, Boğaziçi

Detaylı

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İsviçre ye Hoş Geldiniz Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İçindekiler 5 Bir ülkenin farklı çehreleri Küçük bir alanda büyük kültürel çeşitlilik 7 Birlikte yaşamak Fırsat eşitliği ve saygı

Detaylı

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm El Kitabı 2015-2016 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm ünün Felsefesi ve Amaçları... 3 Misyon...

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı 1 Öğrenci Elkitabı 2014-2015 1. Hoşgeldiniz 2. Yabancı Diller Yüksekokulu Hakkında 2.1. Okulumuzun Tarihçesi 2.2. Misyon ve Vizyon 2.3. Okulumuz Nasıl İşler? 3. İYTE Hakkında

Detaylı

12 YIL ZORUNLU EĞİTİM

12 YIL ZORUNLU EĞİTİM T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 12 YIL ZORUNLU EĞİTİM SORULAR - CEVAPLAR ANKARA - 2012 ÖNSÖZ Bilgi çağı olarak nitelendirilen 21. Yüzyılda eğitim, değişimin ve dönüşümün en temel aktörü haline gelmiştir.

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir?

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir? 1.GİRİŞ 1.1. Farabi Kimdir? Farabi, Türkistan ın Farab şehrinde 870 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik,

Detaylı

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDELERİ. GEÇ GELME, DEVAMSIZLIK ve İLİŞİK KESME

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDELERİ. GEÇ GELME, DEVAMSIZLIK ve İLİŞİK KESME ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDELERİ Sınıf başkanlığı MADDE 32- (1) Bir sınıfta bulunan öğrenciler, sınıf öğretmeni rehberliğinde her ders yılı için sınıf başkanı ve başkan yardımcısı

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur. Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur.* Resmi Gazete 03.07.2002 Çarşamba Sayı: 24804 (Asıl)

Detaylı

QUESTIONNAIRE CONTENTS

QUESTIONNAIRE CONTENTS ESS DOCUMENT DATE: 21.07.2004 Alerts taken on board: 01, 02, 03 Avrupa Sosyal Taraması Araştırması, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Avrupa Birliği Komisyonu Bilimsel Araştırmalar

Detaylı

Depresyon ve düşük ruhsal durum

Depresyon ve düşük ruhsal durum Depresyon ve düşük ruhsal durum Kişisel gelişim kılavuzunuz Depression and Low Mood Your Self Help Guide - Turkish İçerik 01 Bu kitapçık bana nasıl yardımcı olabilir? 02 Yapılan araştırmalar bize depresyon

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning]

Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning] Försäkringskassa tarafından verilen bilgiler 21.08.2009 Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning] Çalı ma gücünüz en az dörtte bir oranında sürekli biçimde dü mü ise erken emeklilik ödene i alabilirsiniz.

Detaylı

Yeni doğan çocuklarda testler Topuktan kan alma testi İşitme testi. Anne-babalar için genel bilgi

Yeni doğan çocuklarda testler Topuktan kan alma testi İşitme testi. Anne-babalar için genel bilgi Yeni doğan çocuklarda testler Topuktan kan alma testi İşitme testi Anne-babalar için genel bilgi Bu broşürde topuktan kan alma testi ve işitme testi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Topuktan kan alma testi

Detaylı