JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ"

Transkript

1 JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ

2

3

4

5 HAMMADDELERDEKİ GELİŞMELER Firma Adı: Hunstman Stand: G65 Sektör: Otomotiv Huntsman CO2 emisyonlarının azaltılması için araçlardaki hafifletme eğilimi ve karbon elyaf kompozitleri desteklemek için yenilikçi çözümler geliştirmektedir. Firmanın yenilikleri üretim sürelerinin düşürülmesi ve maliyetin rekabetçi hale getirilmesine odaklıdır. Hunstman firmasının geliştirdiği özel bir reçine, basınçlı RTM sisteminde hızlı üretim tekniğine uygun bir çözüm sunmaktadır. Bu reçine hızlı kür olabilme özelliğine sahiptir ve 5 dakika sürede RTM parça üretimine uygundur. Bu şekilde Hunstman,, otomotiv sektörünün ihtiyacı olan hızlı kürlenebilme özelliğine sahip farklı tip epoksiler geliştirmiştir. Bu yolla %30 dan fazla zaman tasarrufu sağlanmasına yardımcı olmuştur. Diğer bir reçine tipi ise, kapalı kalıplama tekniği ile 3 dakikadan daha az sürede parça üretimine uygundur. Ayrıca filaman sarma yöntemi için geliştirilen bir reçine sistemi, genişletilebilir özelliktedir ve basınçlı kapların üretiminde daha yüksek performans sunmaktadır.

6

7 Firma Adı: BYK Stand: G19 Sektör: Multi-Sektör BYK-A 505, reçinelerdeki stiren emisyonunu düşürücü yeni geliştirilmiş bir katkı maddesidir. Stiren oranı düşürülmüş reçinelerde viskozite ve maliyet bir sorundur. Oysa BYK, bu sorunu sonradan reçineye katılan bir katkı ile düşürmektedir. Kolay uygulanabilen, geri kazanılabilen bu yöntem, düşük maliyeti ile, gerçekçi bir çözüm niteliğindedir. Fuarda öne çıkan konulardan birisi olmuştur ve polyester kullanıcılarının önemli bir sorununu çözmektedir. BYK-S 706 ise, AB emisyon kriterlerini karşılayabilecek bir çözüm sunmaktadır.

8 Firma Adı: Akzo Nobel Stand: F17 Sektör: Multi-Sektör Akzo Nobel firması, yeni nesil Kobalt-Free hızlandırıcılar ile, daha çevreci bir reçine sistemi sunmuştur. Bu konuda halihazırda çözümleri olan Akzo-Nobel firması, ikinci nesil Nouryact TM hızlandırıcı ile yenilikçi ürün portföyünü genişletmiştir. Yeni kobalt -2-etilheksanoat ürünleri ile şirket kobalt alternatifleri yelpazesini genişletmiştir. Yeni eko-prim hızlandırıcıları BluCure TM teknolojisine dayalı ve %100 kobalt-free olarak elde edilir. Öncelikle demir bazlı yeni Nouryact TM hızlandırıcıları tüm sıcaklık aralıklarında çalışmaya uygundur ve nihai üründe renk etkisi çok düşüktür. Bu ürünler geleneksel hızlandırıcılar ile elde edilemeyen bir kolay kullanım ve kalite sunar ve nihai üründeki yüzey kalitesi daha iyidir. Son kullanıcılar artık hemen hemen her uygulama için bir kobalt-free kür sistemi sunan, peroksit kür ajanların bir dizisi ile kombine edilebilir altı farklı Nouryact TM hızlandırıcıları fuarda sunulmuştur. Reçine üretici ve formülasyon için, AkzoNobel, BluCure TM teknolojisine Borchi OXY Cure ve erişim gibi yenilikçi hammadde sunmaktadır. Bu onları kompozit endüstrisi için kobalt-free ürünlerde lider konuma getirmiştir.

9 Firma Adı: Shikibo Stand: V63 Sektör: Multi-Sektör Shikibo yaklaşık 20 yıldır kompozit malzemeler için tekstil takviye elemanı veya kuru preform geliştirilmesine konsantre olmuştur. Şimdi ise "Z plus adıyla, tek yönlü iplik ile takviyelendirilmiş tekstil yapıları geliştirmiştir. Kıvrımsız çözgülü örme kumaşların aksine, z plus yapısında reçine zengin bölgeler ve lif hasarları oluşmamaktadır. Özellikle havacılık sektörünün kullanımına uygun bir yapıdır. Bu yöntem ile bitmiş net şekle yakın biçimli yapıların üretimi mümkündür. Üretimi basittir ve kıvrımsız çözgülü örme, dokuma ve braiding kumaşlardaki gibi lif kesişimleri yoktur. "Z plus" preform kullanım yerine göre son şeklini almak üzere tabaka tabaka üretilir ve her bir katman, istenildiği gibi tasarıma göre düzenlenebilmektedir.

10

11 Firma Adı: Cetex Stand: T66 Sektör: Multi-Sektör Fiber film teknolojisi maliyet açısından verimli üretim imkanı sunmaktadır. Bu firma kendi geliştirdiği Ce-Preg sürekli elyaf takviyeli termoplastik malzemeler ile kompozit endüstrisinde uzun lifli termoplastik kompozitler alanında önemli bir inovasyona imza atmıştır. Bu yüksek performanslı prepregler, ipliklerin önce yayılması ve arkasından termoplastik film ile yapıştırılması sureti ile üretilmektedir. Sheet şeklinde üretilen termoplastik prepregler, daha sonra sıcak pres kalıplama yöntemi ile kompozit parça haline getirilir. Hızlı üretime elverişlidir. Bu yolla daha mekanik özellikleri termoset kompozitler ile kıyaslanabilen daha ince ve hafif yapılar üretilir. Şu anda, PP, PA 6 ve PA 6.6. polimerleri ile um matris malzemesi olarak kullanılmaktadır. Lif olarak cam, karbon, aramid ve basalt lifleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemle lif ve polimer bazında hibridleme de çok kolaydır.

12

13 Firma Adı: IPFDD Stand: T66 Sektör: Multi-Sektör Termoplastik kompozit malzemelerin kısa süreli üretimi avantajlarını sunmuştur. Bu firma seri üretim mantığına uygun üretim tekniği geliştirmiştir. Termoplastik kompozitler, termosetlerin aksine daha yüksek tokluk özellikleri sunmaktadır. Bu nedenle özellikle ani darbe dirençleri daha yüksektir ve bu onları otomotiv endüstrisi için cazip hale getirmektedir. Geri dönüştürülebilir özellikleri ve biyolojik olarak ayrışabilme özellikleri ise, büyük avantajdır. Bununla birlikte termoplastiklerde lif empregnasyonu, termosetlere göre daha zordur. Pratikte farklı emprenye teknikleri geliştirilmiştir. Ancak bunlar yüksek sıcaklıkta düşük viskozite sağlamaya yöneliktir. Bu konuda en umut verici teknik ise takviye lifleri ve termoplastik liflerin hava jeti tekstüresi ile karıştırıldığı hibrid iplik teknolojisidir. Bu yöntem lif ve matris liflerin homojen bir şekilde karıştırılmasına neden olur ve proses sırasında liflerin yeteri kadar ıslanabilirliği sağlanır. IPF firması, bu tür hibrid iplikler için bir eğirme yöntemi önermiştir ve bu yöntemde aşağıdaki parametreler kolaylıkla değiştirilebilmektedir: - Cam elyaf çapları Aralığı: 9-17 mikron - Değişen elyaf hacim oranı: hacimce% - Farklı polimer matrisler için geçerlidir: PP, PA, PBT veya PLA - Özell kaplama ve kaplama uygulaması Bu sistemde üretilen hibrid iplikleri dokuma, örme, çözgülü örme, braiding, UD ve diğer tekstil yapılarında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

14

15 Firma Adı: Huntsman Stand: G65 Sektör: Multi-Sektör Araldite kompozit yapıştırıcılar, nihai ürünün potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanmayı sağlar. Sağladığı avantajlar şunlardır: Kompozit Yapılar: Kompozit malzeme yapıştırılması için ideal bir malzemedir ve eklem boyunca eşit gerginlik ve stress dağılımı sağlar. Yapıştırma kolaylıkla uygulanır. Çok sayıda zorlu uygulamada başarılı olmuştur ve 35 Mpa üzerindeki kayma mukavemeti ve yüksek tokluk özelliği ile oldukça yüksek yapışma dayanımı sağlar. Araldite AW 4858 / sertleştirici HW 4858 yüksek mukavemetli özelliklerini gösterir. Kompozit veya farklı malzemelerle yapışma için idealdir. Aynı zamanda bakımını yüksek tokluk ve uzun vadeli dayanıklılık sergileyen hatta sert çevre koşullarında yüksek yapışma gücü sağlar. Araldite AW 4859 / sertleştirici HW 4859, aynı zamanda yüksek mukavemeti ve tokluğu ile, 80 C'den çok daha yüksek sıcaklıklara maruz ortamlarda kullanım için idealdir, bu nedenle yarış arabaları, otomotiv, havacılık veya benzer uygulamalarda tercih edilir. Huntsman da hızlı sertleşen metakrilat bazlı yapıştırıcılar da sunulmuştur. Bu ürün ve Araldite 2048 Araldite ticari ismiyle mevcuttur. Bu ürünler esnek eklemler (kırılmada% 90 uzama) için geliştirilmiştir. Onların hızlı kür özelliği, uygulamadaki en önemli avantajıdır.

16

17 Firma Adı: Momentive Stand: G79 Sektör: Multi-Sektör Rüzgar Enerjisi Momentive Özel Kimyasallar yeni Epikote bağlayıcıyı tanıttı. Bu bağlayıcı sistem 620, sıcak-eritme yöntemi ile geliştirilmiş bir bağlayıcıdır ve seri üretim gerektiren otomotiv komponentlerinde kullanılır. Bu tek bileşenli çapraz bağlanabilen toz yapıştırıcı sistem, uygun bir şekilde bir toz olarak, karbon veya cam elyaflar ve kumaşlara uygulanan sıcak eriyik kaplama işlemi kullanılarak proses edilir. Yumuşama sıcaklığı C arasında dır ve istenilen formun korunmasını sağlar, her türlü tekstil yapısına kolaylıkla uygulanır. İstenilen ön formun arzu edilen şekli elde edilimesinden sonra 120 C'nin üzerinde bir prosesle bağlayıcının iç çapraz bağlanması başlatacaktır. Bu durumda kumaş istenildiği gibi sertleşir. Bu malzeme ile kumaşın ön boyutsal ve formunun korunması garanti edilir. Bu yöntemle üretilmiş preformlar, RTM üretiminde üretim süresinin kısalmasına yardımcı olur. Kumaş hem istenilen formu korur hemde bağlayıcının epoksi reçine ile uyumlu olması nedeniyle lif-reçine bağlanma kuvveti artar. RTM süresinde ciddi kısalma sağlanır.

18

19 Firma Adı: Henkel Stand: R45 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık Henkel otomotiv endüstrisinde, hafif parçaların üretimine yönelik kompozit bir matris reçine geliştirmiştir. Bu reçine bir dakikadan daha kısa sürede katılaşarak, üretim süresini düşürmektedir. Genellikle reçine transfer kalıplama işlemi (RTM) için kullanılan epoksi ürünlerden ziyade, bu poliüretan bazlı kompozit matris reçine kür süresi açısından önemli bir inovasyondur. Çok kısa enjeksiyon süreleri sağlayan MAX 2 nüfuziyeti ve empreganasyon kabiliyeti açısından da epoksi bazlı malzemelere göre daha avantajlıdır. Böylece otomotiv sektöründe üretim ve kompozit parçaların entegrasyonu için tam ve tutarlı bir sistem olarak kabul edilmektedir.

20 Firma Adı: ThermHex Stand: W18 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık ThermHex Waben GmbH Econ Core şirketi, üst düzey mekanik performansa sahip hafif polipropilen petek çekirdek ürünler sunmaktadır. Firmanın şimdiye dek standart çekirdek kalınlığı, 8, 10, 15, 20 ve 28 mm olmakla birlikte 22 ve 23 mm kalınlıklarda yeni ürünleri de bu fuarda sergilemiştir. Farklı kalınlıklarda kor malzemeler içinde çalışmalar olduğunu belirtmektedirler. Yeni ürünlerin özellikle inşaat, kamyon ve treyler gibi sektörler için geliştirildiğini vurgulamaktadırlar.

21 Firma Adı: Safilin Stand: M80 Sektör: Rüzgar Enerjisi SAFILIN tarafından geliştirilen 400 tex düşük büküm keten iplik, kompozit endüstrisi için fiberin yeni bir malzemedir. Bir 300GSM UD ve 600gsm +/- 45 çift eksenli kumaşlar olarak üretilir ve 3,5 metrelik rüzgar türbini kanadının üretiminde kullanılmıştır. Keten / Polyester vakum infüzyon rüzgar enerji kanadı üretilmiş ve Nottingham Üniversitesi tarafından test edilmiştir. Keten kompozit üzerine Yorulma testleri, E-cam malzemeye göre daha iyi olduğunu ortaya koydu. Ağırlık% 10 azaltıldı ve çevresel etki, sentetik elyaf olmaması nedeniyle alt sayesinde oldu. Bıçak IEC / İngiliz standart testini geçti. SAFILIN tarafından üretilen lifler, diğer keten lifleri arasında en iyi idi.

22

23 Firma Adı: Seartex Stand: M19 Sektör: Multi-sektör 3 boyutlu cam yapısı ile güçlendirilmiş düşük yoğunluklu PUR köpük, SAERfoam birçok uygulama için idealdir. Vakum infüzyon veya RTM kullanarak, bu takviye çekirdek yapısal sandviç kompozitlerin üretimi için imkan sağlar. Alt ve üst katmanlar arasında köprü görevi göre z-yönündeki bağlantı elemanları ile en iyi performans-ağırlık oranı elde edilmiştir. Özel bitirme, örneğin oluklar ile çekirdek yapısı istenildiği gibi dizayn edilir. İki yönde 45 takviyeli, SAERfoam, çok yönlü yükler için ideal özellikler yaratır. Bu çekirdek kolayca, PVC, PET gibi şu anda piyasada var olan herhangi bir malzemeye uygulanır. Bu malzeme mukavemet-ağırlık ve sertlik-ağırlık yüksek olduğu için, ulaşım, denizcilik ve yapısal uygulamalarda idealdir. 3 boyutlu cam yapısı nedeniyle, SAERfoam yüksek sertlik, mükemmel sertlik ve burkulma direnci sağlar. Şu anda Ana uygulamalar endüstriyel araç gövdeleri ve mühendislik parçaları yer alıyor. SAERfoam epoksi, vinilester gibi en uygun reçineler ile kullanılır. Mevcut köpük çekirdeklere kıyasla mükemmel yorulma özellikleri sunar.

24

25 Firma Adı: Huntsman Stand: G65 Sektör: Multi-Sektör Reçinelerde termal direnci arttırmak ya da ısıl direnç sağlamak her zaman reçine üreticileri tarafından ana konulardan birisi olmuştur. JEC 2015 de Hunstman firması bu konuda epoksi reçine, katılaştırıcılar ve hızlandırıcılar konusunda yeni öneriler sunmuştur. Bu konuda öne çıkan ürünler Tactix 742 ve Tactix 556, sırasıyla en yüksek ısıl direnç sağlayan iki olağanüstü epoksi reçinedir. Bu reçineler diğer tüm ticari reçineler içinde düşük su absorbsiyon özelliği ve en yüksek camsı geçiş sıcaklığı özelliği ile gerçekten öne çıkmaktadır. Araldite MY 9721 ve 0610 Araldite düşük viskoziteli epoksi kolay işlem koşulları ile yüksek ısı direnci ve yüksek modül özelliklerinin birleştiği bir reçinedir. Araldite MY 0816 proses sırasında çarpraz bağlanma yoğunluğunu azaltarak çok iyi bir ısı direnç sağlayan likid çift fonksiyonlu epoksi reçinedir. Aradur 3123 veya Aradur 1167 katılaştırıcı ve hızlandırıcılar, son zamanlarda geliştirilen DDS modifiye kür ajanları olarak ısıl direnci artıracak şekilde sertleşme kinetikleri yeniden formüle edilmişlerdir.

26 Firma Adı: Innomat Stand: D66 Sektör: Multi-Sektör Nap Kor malzeme, çoklu ayarlanabilir özelliklere sahip olan hafif ve açık-hücre, üç-boyutlu bir kor malzeme dir. Bu yapı esasen üç boyutlu olarak form verilmiş örme kumaştan üretilmektedir. İstenilen performansa göre hücre şekli ve kullanılan kumaş ve iplik özellikleri ve reçine tipi belirlenebilir. Bu özellikler örneğin mekanik özellikleri ve yangın, duman ve toksisite performansı olabilir. Bu yapı normalde havacılık endüstrisi için geliştirilmesine rağmen, şu anda otomotiv, denizcilik, spor ekipmanları vb gibi uygulamalarda da tercih edilmektedir. Yüksek form alma özelliği nedeniyle konkav ve silindirik parçaların imalatı için de uygundur. Oldukça küçük çaplarda kolaylıkla kalıplanabilir. Nap lar arasında yeterince boş alanlar vardır, bu boşluklara yerleştirilebilecek kablolar kolay entegrasyon sağlar. Ayrıca, nap yapı iyi ses emici özelliği sağlar.

27 Firma Adı: Zotefoams Stand: C14 Sektör: Multi-Sektör Zotefoam, otomotiv, havacılık, spor, ambalaj, sağlık, inşaat, denizcilik ve askeri uygulamalar için hafiflik avantajına sahip çapraz bağlı termoplastik blok köpük ürününü geliştirmiştir. Bu köpük poliamid bazlı kapalı hücre köpük özelliğine sahiptir. Termal ve kimyasal direnci yüksektir. Poliamid yağ gibi hidrokarbonlara karşı şişmeye karşı özellikle dirençlidir. Bu malzeme, ekonomik olarak karmaşık şekilleri üretmek için kullanılabilir, iyi bilinen ısı ile ya da vakum yöntemleri ile hazırlanabilir. Elde edilen ürünler, hafif, izolasyon ve darbeye dayanıklı bileşenlerin temin edilmesi için çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Köpüğün kendi küçük hücresel yapısı daha kısa ve ekonomik üretime, düşük reçine alımına ve yüksek ısı direnci anlamına gelir. Kynar PVDF (polivinil florür) Zotek F floropolimerin, hafif, kapalı hücreli köpükler serisidir. Bu sıcaklık, UV ve mükemmel alevlenme performansla birlikte kimyasal direnç de dahil olmak üzere özellikleri yüksek bir denge sunar.

28 Firma Adı: Henkel Stand: R45 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık Havacılık endüstrisi için özel olarak geliştirilen, benzoksazinden reçine, kompozit sektöründe yaygın olarak kullanılan epoksi, fenolik ve bismaleimidlerin (BMI) üzerinde kapsamlı bir çözüm sunar. Bu reçinenin faydaları ağırlık tasarrufu, ürün performansı, depolanma ömrü, işlenme kolaylığı, sağlık ve güvenlik açısından düşük riskleridir. Henkel, Loctite markası altında, değer zincirinin her aşamasında fayda sağlayan kompozit süreçler için benzoksazin reçineler geliştirmiştir. Diğer teknolojilere kıyasla önemli avantajları da yüksek servis sıcaklığı, düşük kür büzülmesi, azaltılmış mikro-çatlakları geliştirilmiş tokluk ve düşük toplam üretim maliyetleri olarak belirtilebilir. Yeni nesil kompozitlerde özellikle havacılık endüstrisinde en önemli performans iyileştirmesi ağırlık tasarrufudur. Benzoksazin reçineler daha basit proses edilebilmektedir. Oda sıcaklığında saklanabilir. Soğuk depolama artık gerekli olduğundan, nakliye ve depolama sırasında enerji tüketimi önemli ölçüde azalır. Loctite benzoksazin reçineler düşük ekzotermik reaksiyon avantajı var. Bu işlem, otoklav üretim süresini düşürür.

29

30 Firma Adı: Econcore Stand: W18 Sektör: Multi-Sektör EconCore firması yeni kaynaklara dayalı petekler geliştirmiştir. Bu firma, sürekli petek kor üretimi ile uygun maliyetli, hafif panel üretim süreci geliştirmektedir. ThermHex teknolojisi bu alanda yeni ürünler geliştirmeye devam etmektedir. Bu yeni petek tipleri ile teknolojinin kapsamı genişletilmektedir. En yeni örnekler PMMA, PVC ve naylon peteklerdir. Benzer olarak % 100 polikarbonat ThermHex paneli genellikle yüksek ısı yalıtım özelliği olan, ışık geçiren uygulamalarda örneğin şeffaf çatı uygulamaları, benzersiz bir üründür. Genellikle PVC ile lamine PVC petekler, yapı sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak öncelikle geliştirilen ama aynı zamanda bazı mobilya uygulamalarında görülebilir. PVC ThermHex panelleri sert ve hafiftir. Toray, EconCore ortaklarından birisidir ve ThermHex işlem teknolojisini kullanarak Nanoalloy PA petek yapısını geliştirmiştir. Bu bal peteği yapısı hafif sandviç potansiyelinin yanı sıra eşsiz bir darbe emici özelliği gösterir, Bu sandviç kor için uygulama kapsamı, özellikle otomotiv parçalarının darbeye karşı duyarlı uygulamalarını içerir.

31 Firma Adı: Johns Manville Stand: G46 Sektör: Multi-Sektör Johns Manville, yapısal termoplastik kompozit uygulamaları için geliştirilmiş reaktif cam elyafı tanıtmıştır. StarRov RXN 886 ticari ismi ile bilinen bu ürün, kalıp içinde kaprolaktam polimerizasyonu ile üretilmektedir. Yeni bir ürün olan bu malzeme, lif-matrix bağlanması ve poliamid-6 nın yüksek boyutsal stabilitesi sayesinde mukavemet, çok eksenli darbe, yaşlanma performansı gibi özellikleri açısından üstündür. Ürün (termoplastik)) TP-RTM, TP-RIM, TP-pultrüzyon, ve TP-filaman sarım da dahil olmak üzere çeşitli süreçlerde, kullanılabilir. Johns Manville da ThermoFlow kesikli liflerini, farklı üretim teknikleri için sunmuştur. Buna ek olarak, otomotiv sektörü için LFT ve SMC uygulamalarında kullanılmak üzere, StarRov LFTPlus 490 için fitil MultiStar 272 ürünlerini önermiştir. Yapı ve inşaat segmenti için StarRov 908 fitili, pultrüzyon uygulamalarında kullanarak yüksek yapı profilleri sunmaktadır.

32 Firma Adı: Oxeon Stand: P25 Sektör: Multi-Sektör 2003 yılında kurulan, Oxeon, hızla markası TeXtreme altında pazarlanan ürünleri ile yayılmış ve takviye malzemeleri pazarında yükselen bir firmadır. Şirketin en büyük inovasyonu TEXTreme markası altında piyasaya sürdüğü, yayılmış (spreaded) iplikten dokunmuş kumaşlardır. Şirket bu tür kumaşları tüm lif tipleri ile üretmektedir. TEXTreme yayılmış iplikten dokunmuş kumaşlar, daha düşük kıvrım, daha yüksek lif hacimsel oranı, daha hafif ve ince kompozit yapılarda daha üst düzey mekanik özellikler sunmaktadır. Havacılık üreticileri tarafından TEXTreme kumaş ve UD bantların kullanımı ile mekanik özellikleri daha yüksek ve % daha hafif kompozit parçalar geliştirilmiştir. Bu ürün diğer sektörlerde de hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle cam, karbon, aramid ve bunların hibridlerinde kolaylıkla uygulanmaktadır.

33

34

35 Firma Adı: Hexcell Stand: G57 Sektör: Multi-Sektör Hexcell firması yeni HexPly M79 prepreg ile infüzyon yöntemi ile üretilmek istenen rüzgar kanatları için yeni bir seçenek sunmuştur. Bu ürün piyasada mevcut ürünlere göre daha çabuk sertleşen bir üründür ve daha alt sıcaklıklarda kür olmaktadır. Kür sıcaklık çevrimlerinde farklı seçenekler de sunmaktadır. Örneğin düşük sıcaklıklarda 70 derecede 10 saatlik bir çevrim önerilmektedir. Bu düşük maliyetli çözüm ile rekabetçi bir maliyet oluşturulmaktadır. Daha hızlı bir kür döngüsü gerekli ise, o zaman prepreg 75 C'de 8 saat içinde kür etmek veya 80 C 'de sadece 4-6 saat içinde olabilir. Bu malzeme mevcut prepreglerin üzerinde önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Şu anda üstün mekanik performans teknolojisini ve infüzyon yoluyla kanat imalatı isteyenler için gerçek bir seçenek sunan - Hexcel yeni HexPly M79 prepreg rüzgar kanat sektöründe potansiyel bir malzeme haline gelmiştir. Diğer bir avantajı, bu ürünün oda sıcaklığında 2 ay raf ömrünü korumasıdır. Bu oldukça uzun bir süredir ve muadil malzemelerde yoktur.

36

37

38 Firma Adı: Hexcell Stand: G57 Sektör: Multi-Sektör Hexcel HiTape tek yönlü UD, Hexcel HexTow karbon fiber malzemeden üretilmiştir ve otoklav dışında maliyet-etkin vakum infüzyon veya enjeksiyon teknolojisi ile üretilmiş uçak birincil parçaları için gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu yeni malzeme, kuru preform olarak üretilir. tamamen otomatik olarak üretilmesine olanak tanır. Karmaşık şekilli yapıların üretimine elverişlidir. Bunun için basınç uygulanmasına gerek yoktur. vakum altında kolaylıkla form almaktadır. Bu malzemeden üretilen kompozit parçalar, prepreg malzemelerden üretilenler gibi yüksek mekanik özellikler göstermektedir. Özellikle kanat parçalarında oldukça iyi bir çözüm sunmaktadır. Spirit AEROSYSTEMS bir motor dış kaputu için bu malzemeyi başarıyla kullanmıştır. Bu firmanın ürünü Hexcel standında sergilenmiştir. Coriolis ve M Torres firmalarının üretim süreçleri ise, Hexcel standında video ile gösterilmiştir. Ürünün yüksek hızlı üretime uygun olduğu vurgulanmıştır. Hexcel optimal ürünler için HexFlow epoksi reçineleriyle HiTape ürünleri, mekanik performans ve infüzyon / enjeksiyon işlemi parametreleri açısından teknik data sheet olarak sunmuştur. Müşteri değerlendirmeleri önemli maliyet tasarrufu ve buna bağlı HiTape vakum infüzyon işlemi ile elde edilebilir olduğunu göstermiştir.

39

40 Firma Adı: Cannon Stand: T14 Sektör: Otomotiv Cannon yenilikçi "Likid serme" üretim tekniği için bir otomasyon sunmuştur. Bu süreç, karbon-fiber takviyeli otomotiv parçaları için RTM teknolojisinin bir yukarı gelecek alternatifidir. Bu hatta tam otomatik üç antropomorfik robotlar entegrasyonu ile süreç optimizasyonu yapılmış, düşük parça-parça üretim süresini elde etmek amaçlanmıştır. Bu, düşük yatırım ile otomotiv alanında geleneksel HP-RTM için çok rekabetçi bir alternatif olarak bir metottur. Bu yöntemde: laminer akışı ile homojen dağıtımı için özel olarak tasarlanmış bir hava dağıtımı, kalıp için yüksek basınçlı Estrim ölçme ünitesi ve iki-bileşenli epoksi reçine uygun dozlama için karıştırma kafası. Bunların yanında, (şekillendirme bölümü için) doğru paralellik kontrolü ile büyük boy sıcak pres ve (parça kontrollü soğutma için) düşük tonajlı soğuk pres de tasarlanmıştır.

41

42 Firma Adı: Pultrex Stand: T39 Sektör: Multi-sektör Bir İngiliz konsorsiyumu yüksek performanslı kompozit üretimi için çevre dostu elyaf sarma teknolojisini geliştirdi. Bu yeni teknolojiyi kullanarak, geleneksel bir reçine banyosu özel tasarlanmış reçine emprenye ünitesi ile değiştirilmiştir. Reçine ve sertleştirici ayrı ayrı kaplarda saklanmaktadır ve elektronik olarak ölçülmektedir ve emprenye ünitesine bağlanan bir statik karıştırıcıya isteğe göre dozajlanmaktadır. Karışık reçine en az oranda emprenye edilmektedir. Bu yeni "temiz" teknolojisi de önemli ekipmanı temizlemek için gerekli olan çözücü hacmini azaltır; Çözücü tüketiminde% 80'lik bir azalma sağlamıştır. Reçine atıkları azalmıştır. Bu çevre dostu üretim tekniği mevcut filaman sarma makinelerine kolaylıkla adapte edilebilir. Daha hızlı sertleşen termoset reçinelere uygulandığı gibi, pregging ve pultrüzyon gibi diğer üretim süreçleri için adapte edilebilir. Konsorsiyum üyeleri Birmingham, Pultrex, Mouldlife, Halyard Marine, Luxfer, PPG Industries, CTM ve Bruker Üniversitesi bulunmaktadır.

43

44 Firma Adı: Karl-Mayer Stand: T66 Sektör: Multi-sektör Tanınmış Malitronic tek eksenli ve çift eksenli makineler ile Karl Mayer MALIMO sıkıca son yıllarda küresel cam ve karbon fiber kompozit pazarında kendini konumlandırmıştır. Buna ilaveten yayılmış iplik teknolojisi ve kuru UD bantların imalatında da kullanılan bir lif yayma hattı onların son gelişmelerinden birisi oldu. Maxtronic Multiaxial - Asya ve müşterilerine de rüzgar enerjisi için cam elyaf kompozit pazarının büyüme potansiyelini görerek geliştirilmiştir. Bu Multiaxial makinesi, daha hızlı ve düşük lif hasarı ile üretim sunmaktadır. Oldukça maliyet-performans oranını yükseltmiştir.

45

46 Firma Adı: Dieffenbacher Stand: L31 Sektör: Multi-sektör Dieffenbacher uzun lifli kompozitlerin üretimine olanak sağlayan yeni bir hat teknolojisini geliştirdi. Bu teknolojide doğrudan termoplastik UD bantlar kullanılmaktadır. Çeşitli yapısal kompozitlerin üretiminde daha yüksek performans elde edilmektedir. Tekniğin termoplastik kompozitlerin hızlı ve yüksek performanslı üretimine elverişli olması nedeniyle, otomotiv gibi yüksek hacimli ürünlerin üretiminde tercih edilme potansiyeli yüksektir. KraussMaffei ve Märtiens Robotec otomasyon işbirliği ile, Dieffenbacher yeni bir basınçlı RTM teknolojisi geliştirmiştir. Bu sayede daha yüksek hızlı üretim elde edilmiştir. SMC yerine, D-SMC tekniği, yeni bir süreçtir. Bu teknikte termoset otomotiv kompozitlerinin hızlı üretimi mümkündür. keçe benzeri bir tekstil takviye elemanı ile gerçekleştirilen bu üretimde normal SMC ye göre daha üst düzey mekanik performans elde edilmektedir.

47

KOMPOZİT SEKTÖR RAPORU

KOMPOZİT SEKTÖR RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI KOMPOZİT SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Ozan Arıcasoy Aralık, 2006 İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM Sayfa No 1. ÜRÜN TANIMI VE KAPSAMI 4 1.1 Kompozit Tarihçesi 4 1.2 Yoğun Olarak Kullanılan

Detaylı

Kompozit Malzemelerle İlgili Genel Bilgiler

Kompozit Malzemelerle İlgili Genel Bilgiler Kompozit Malzemelerle İlgili Genel Bilgiler 1 Prof. Dr. Mehmet Zor Kompozit Malzemelerin Tanımı 2 En az iki farklı malzemenin makro seviyede (birbiri içerisinde çözünmeyecek şekilde) birleştirilmesiyle

Detaylı

AVRUPA VE DÜNYA KOMPOZİT MALZEME PAZAR ANALİZ DEĞERLENDİRMESİ. Prof. Dr. Mehmet Karahan

AVRUPA VE DÜNYA KOMPOZİT MALZEME PAZAR ANALİZ DEĞERLENDİRMESİ. Prof. Dr. Mehmet Karahan AVRUPA VE DÜNYA KOMPOZİT MALZEME PAZAR ANALİZ DEĞERLENDİRMESİ Prof. Dr. Mehmet Karahan İÇİNDEKİLER 1. Bölüm: Avrupa Cam Takviyeli Plastikler Pazarı... 3 Giriş Pazar Gözlemleri...3 Termoplastik Malzemeler...6

Detaylı

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI 1 RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI Serhat KARABAĞ 1 ÖZET Bilindiği gibi Rüzgâr Türbinleri, rüzgârda bulunan kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye, daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.

Detaylı

4. Kompozit Günleri 22-24 Ekim 2014 İstanbul, Türkiye

4. Kompozit Günleri 22-24 Ekim 2014 İstanbul, Türkiye METYX Composites 4. Kompozit Günleri 22-24 Ekim 2014 İstanbul, Türkiye Radisson Blu Hotel & Spa, Istanbul Tuzla Hakkımızda Sponsorlarımız METYX Composites, Türkiye de yetmiş yılı aşkın süredir yüksek kaliteli

Detaylı

KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI

KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI Teknolojik gelişmelerin temelinde malzeme alanındaki ilerlemeler ve yeni buluşları yatmaktadır. Günümüzde malzeme bilimi tek bir mühendislik dalı olmaktan

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 4. Yapılarda polimer kullanımı 4.1. Polimer kimyası ve sınıflandırma 4.1.1. Polimer, monomer ve polimerizasyon 4.1.2. Polimerlerin

Detaylı

YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr

YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr İndeks 02 Yüksek sıcaklık izolasyon malzemeleri ve refrakterler. 10 Elektrikli

Detaylı

ÖZEL ÇELİKLER. Çelik, demir ve karbon elementlerinin oluşturduğu en önemli alaşım grubudur.

ÖZEL ÇELİKLER. Çelik, demir ve karbon elementlerinin oluşturduğu en önemli alaşım grubudur. ÖZEL ÇELİKLER Çelik, demir ve karbon elementlerinin oluşturduğu en önemli alaşım grubudur. Çelikler, farklı gereksinimleri karşılamak için gösterdikleri özellikleri nedeniyle gelişmiş malzeme olarak kabul

Detaylı

KOMPOZIT SEKTÖR RAPORU

KOMPOZIT SEKTÖR RAPORU ISTANBUL TICARET ODASI KOMPOZIT SEKTÖR RAPORU Hazirlayan: Ozan Aricasoy Aralik, 2006 IÇINDEKILER BIRINCI BÖLÜM Sayfa No 1. ÜRÜN TANIMI VE KAPSAMI 4 1.1 Kompozit Tarihçesi 4 1.2 Yogun Olarak Kullanilan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

DÜZCE CAM SEKTÖRÜ RAPORU. 16.12.2013 T.C Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Uzm. Ercan EKTİ

DÜZCE CAM SEKTÖRÜ RAPORU. 16.12.2013 T.C Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Uzm. Ercan EKTİ DÜZCE CAM SEKTÖRÜ RAPORU 6..03 T.C Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi Uzm. Ercan EKTİ İçindekiler TABLO VE ŞEKİL LİSTESİ... 5 Yönetici Özeti... 6 Giriş... 7 SEKTÖR TANIMI... 9 Hammadde:...

Detaylı

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi.

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Eylül 2014 İlk çıraklar Shangai'de eğitime başlıyor ENGEL ikili mesleki eğitim ihracat ediyor Sayfa 7 Fakuma 2014'deki ENGEL standına hoş geldiniz Yenilikçi uygulamalar,

Detaylı

GELENEKLERİ ARDINIZDA BIRAKMAK, GELENEKLERİN KÖLESİ OLMAKTAN DAHA İYİ DEĞİL Mİ?

GELENEKLERİ ARDINIZDA BIRAKMAK, GELENEKLERİN KÖLESİ OLMAKTAN DAHA İYİ DEĞİL Mİ? GELENEKLERİ ARDINIZDA BIRAKMAK, GELENEKLERİN KÖLESİ OLMAKTAN DAHA İYİ DEĞİL Mİ? Kendimizi yeniden keşfetmek için, basit şeylerin üzerinde biraz düşünmemiz gerekti. Kim olduğumuz, hedeflerimiz ve sizin

Detaylı

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik ENGEL in plastik endüstrisine yönelik dergisi Şubat 2015 The ENGEL HL-Ödülleri 2015 Şimdi başvurun! Üç kategoride Sayfa 9 ENGEL NPE 2015 te Beş Yıldızlı Endüstri Yeterliliği Sayfa 10 Hızlı, esnek ve kompakt

Detaylı

Etkili Ahşap Zımparalama

Etkili Ahşap Zımparalama Etkili Ahşap Zımparalama İçindekiler KWH Mirka Ltd, KWH Group kuruluşunun bir parçası ve İskandinavya daki en önde gelen kaplamalı zımpara üreticisidir. Mirka, yenilikçi araştırma ve geliştirme programı

Detaylı

T.C. HĠTĠT ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ

T.C. HĠTĠT ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ T.C. HĠTĠT ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ ÇEġĠTLĠ ELYAF DĠZĠLĠMLERĠYLE OLUġTURULMUġ METAL KÖPÜK ÇEKĠRDEKLĠ SANDVĠÇ KOMPOZĠTLERĠN MEKANĠK DAVRANIġLARININ ĠNCELENMESĠ Emre KARA YÜKSEK LĠSANS TEZĠ MAKĠNA

Detaylı

BTM yalıtım sektöründe; Polimer bitümlü su yalıtım ürünleri (Polibit, Plastobit, Elastobit, Levobit)

BTM yalıtım sektöründe; Polimer bitümlü su yalıtım ürünleri (Polibit, Plastobit, Elastobit, Levobit) YENİ ÜRÜNLER Yeni nesil su yalıtım ürünleri Elastomerik likitler ve astar koruyucular Su yalıtım örtüleri Sentetik örtüler Dekoratif çatı kaplama levhaları Yeşil çatı sistemleri Oluklu bitümlü çatı kaplama

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

Henkel Çözüm Üreticisi Gerçek anlamda bütünleşmiş, gerçek anlamda uluslararası

Henkel Çözüm Üreticisi Gerçek anlamda bütünleşmiş, gerçek anlamda uluslararası Henkel Çözüm Üreticisi Gerçek anlamda bütünleşmiş, gerçek anlamda uluslararası Henkel tüm dünyada faaliyet gösteren, pazara odaklı, markaları ve teknolojileriyle uzman, 75 in üstünde ülkede iştiraki olan,

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 4. Yapılarda polimer kullanımı 4.4. Lif takviyeli polimer kompozitler 4.4.1. Giriş 4.4.2. Polimer matris 4.4.3. Lif 4.4.4.

Detaylı

Üretim, Bakım Onarım. için. özel ürünler. Katalog

Üretim, Bakım Onarım. için. özel ürünler. Katalog w orld wide Üretim, Bakım Onarım için özel ürünler Katalog dünya çapında En zorlu şartlarda da! 1 2 3 4 5 6 7 8 İçindekiler: Sayfa Firma 3 WEICON Plastik-Metal 4-8 WEICON Repair Stick (Tamir Çubukları)

Detaylı

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr BALCIOĞLU Bugün Plywood ürün grubunun üretiminde dünyada söz sahibi olan Rusya, Finlandiya, Brezilya, Endonezya, Malezya, Çin ve daha birçok ülke ile Balko Plywood Ürün Standardı altında dünyanın hemen

Detaylı

21. Yüzyılın Yüksek Parformanslı Laminasyon Çözümlerine, Güçlü, Çevre Dostu bir Yaklaşım

21. Yüzyılın Yüksek Parformanslı Laminasyon Çözümlerine, Güçlü, Çevre Dostu bir Yaklaşım Powerbond 21. Yüzyılın Yüksek Parformanslı Laminasyon Çözümlerine, Güçlü, Çevre Dostu bir Yaklaşım Yeni Reliant Powerbond yüksek performanslı yatay sürekli laminatörler serisi, seri üretimde kullanılacak

Detaylı

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji Daha temiz motorlar için ileri teknoloji aha az yakıt ve yağ ağ tüketimi CO2 emisyonlarını azaltma Daha az yakıt ve yağ tüketimi C Daha az yakıt ve yağ tüketimi CO2 emisyon Daha temiz ve daha dayanıklı

Detaylı

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Her bir uygulamada doğru çözüm Dünya çapındaki en büyük rulman üreticilerinden biri olarak Schaeffler, madencilik sektöründe yer alan ve dünyada

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri Yapı Ürünleri Beton ve Harç Katkıları Seramik Yapıştırıcılar ve Derz Dolguları Mantolama, Boya ve Yüzey Koruyucular Tamir, Grout, Ankraj ve Güçlendirme Su Yalıtımı Derz Dolgu Mastikleri Zemin Kaplama www.ab-schomburg.com.tr

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ PET ATIKLARI KULLANILARAK KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİNİN ARAŞTIRILMASI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ PET ATIKLARI KULLANILARAK KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİNİN ARAŞTIRILMASI ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ PET ATIKLARI KULLANILARAK KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİNİN ARAŞTIRILMASI Ardalan ZARRABİ AHRABİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ANKARA 2009 Her

Detaylı