JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ"

Transkript

1 JEC 2015 İNOVASYON DEĞERLENDİRMELERİ

2

3

4

5 HAMMADDELERDEKİ GELİŞMELER Firma Adı: Hunstman Stand: G65 Sektör: Otomotiv Huntsman CO2 emisyonlarının azaltılması için araçlardaki hafifletme eğilimi ve karbon elyaf kompozitleri desteklemek için yenilikçi çözümler geliştirmektedir. Firmanın yenilikleri üretim sürelerinin düşürülmesi ve maliyetin rekabetçi hale getirilmesine odaklıdır. Hunstman firmasının geliştirdiği özel bir reçine, basınçlı RTM sisteminde hızlı üretim tekniğine uygun bir çözüm sunmaktadır. Bu reçine hızlı kür olabilme özelliğine sahiptir ve 5 dakika sürede RTM parça üretimine uygundur. Bu şekilde Hunstman,, otomotiv sektörünün ihtiyacı olan hızlı kürlenebilme özelliğine sahip farklı tip epoksiler geliştirmiştir. Bu yolla %30 dan fazla zaman tasarrufu sağlanmasına yardımcı olmuştur. Diğer bir reçine tipi ise, kapalı kalıplama tekniği ile 3 dakikadan daha az sürede parça üretimine uygundur. Ayrıca filaman sarma yöntemi için geliştirilen bir reçine sistemi, genişletilebilir özelliktedir ve basınçlı kapların üretiminde daha yüksek performans sunmaktadır.

6

7 Firma Adı: BYK Stand: G19 Sektör: Multi-Sektör BYK-A 505, reçinelerdeki stiren emisyonunu düşürücü yeni geliştirilmiş bir katkı maddesidir. Stiren oranı düşürülmüş reçinelerde viskozite ve maliyet bir sorundur. Oysa BYK, bu sorunu sonradan reçineye katılan bir katkı ile düşürmektedir. Kolay uygulanabilen, geri kazanılabilen bu yöntem, düşük maliyeti ile, gerçekçi bir çözüm niteliğindedir. Fuarda öne çıkan konulardan birisi olmuştur ve polyester kullanıcılarının önemli bir sorununu çözmektedir. BYK-S 706 ise, AB emisyon kriterlerini karşılayabilecek bir çözüm sunmaktadır.

8 Firma Adı: Akzo Nobel Stand: F17 Sektör: Multi-Sektör Akzo Nobel firması, yeni nesil Kobalt-Free hızlandırıcılar ile, daha çevreci bir reçine sistemi sunmuştur. Bu konuda halihazırda çözümleri olan Akzo-Nobel firması, ikinci nesil Nouryact TM hızlandırıcı ile yenilikçi ürün portföyünü genişletmiştir. Yeni kobalt -2-etilheksanoat ürünleri ile şirket kobalt alternatifleri yelpazesini genişletmiştir. Yeni eko-prim hızlandırıcıları BluCure TM teknolojisine dayalı ve %100 kobalt-free olarak elde edilir. Öncelikle demir bazlı yeni Nouryact TM hızlandırıcıları tüm sıcaklık aralıklarında çalışmaya uygundur ve nihai üründe renk etkisi çok düşüktür. Bu ürünler geleneksel hızlandırıcılar ile elde edilemeyen bir kolay kullanım ve kalite sunar ve nihai üründeki yüzey kalitesi daha iyidir. Son kullanıcılar artık hemen hemen her uygulama için bir kobalt-free kür sistemi sunan, peroksit kür ajanların bir dizisi ile kombine edilebilir altı farklı Nouryact TM hızlandırıcıları fuarda sunulmuştur. Reçine üretici ve formülasyon için, AkzoNobel, BluCure TM teknolojisine Borchi OXY Cure ve erişim gibi yenilikçi hammadde sunmaktadır. Bu onları kompozit endüstrisi için kobalt-free ürünlerde lider konuma getirmiştir.

9 Firma Adı: Shikibo Stand: V63 Sektör: Multi-Sektör Shikibo yaklaşık 20 yıldır kompozit malzemeler için tekstil takviye elemanı veya kuru preform geliştirilmesine konsantre olmuştur. Şimdi ise "Z plus adıyla, tek yönlü iplik ile takviyelendirilmiş tekstil yapıları geliştirmiştir. Kıvrımsız çözgülü örme kumaşların aksine, z plus yapısında reçine zengin bölgeler ve lif hasarları oluşmamaktadır. Özellikle havacılık sektörünün kullanımına uygun bir yapıdır. Bu yöntem ile bitmiş net şekle yakın biçimli yapıların üretimi mümkündür. Üretimi basittir ve kıvrımsız çözgülü örme, dokuma ve braiding kumaşlardaki gibi lif kesişimleri yoktur. "Z plus" preform kullanım yerine göre son şeklini almak üzere tabaka tabaka üretilir ve her bir katman, istenildiği gibi tasarıma göre düzenlenebilmektedir.

10

11 Firma Adı: Cetex Stand: T66 Sektör: Multi-Sektör Fiber film teknolojisi maliyet açısından verimli üretim imkanı sunmaktadır. Bu firma kendi geliştirdiği Ce-Preg sürekli elyaf takviyeli termoplastik malzemeler ile kompozit endüstrisinde uzun lifli termoplastik kompozitler alanında önemli bir inovasyona imza atmıştır. Bu yüksek performanslı prepregler, ipliklerin önce yayılması ve arkasından termoplastik film ile yapıştırılması sureti ile üretilmektedir. Sheet şeklinde üretilen termoplastik prepregler, daha sonra sıcak pres kalıplama yöntemi ile kompozit parça haline getirilir. Hızlı üretime elverişlidir. Bu yolla daha mekanik özellikleri termoset kompozitler ile kıyaslanabilen daha ince ve hafif yapılar üretilir. Şu anda, PP, PA 6 ve PA 6.6. polimerleri ile um matris malzemesi olarak kullanılmaktadır. Lif olarak cam, karbon, aramid ve basalt lifleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemle lif ve polimer bazında hibridleme de çok kolaydır.

12

13 Firma Adı: IPFDD Stand: T66 Sektör: Multi-Sektör Termoplastik kompozit malzemelerin kısa süreli üretimi avantajlarını sunmuştur. Bu firma seri üretim mantığına uygun üretim tekniği geliştirmiştir. Termoplastik kompozitler, termosetlerin aksine daha yüksek tokluk özellikleri sunmaktadır. Bu nedenle özellikle ani darbe dirençleri daha yüksektir ve bu onları otomotiv endüstrisi için cazip hale getirmektedir. Geri dönüştürülebilir özellikleri ve biyolojik olarak ayrışabilme özellikleri ise, büyük avantajdır. Bununla birlikte termoplastiklerde lif empregnasyonu, termosetlere göre daha zordur. Pratikte farklı emprenye teknikleri geliştirilmiştir. Ancak bunlar yüksek sıcaklıkta düşük viskozite sağlamaya yöneliktir. Bu konuda en umut verici teknik ise takviye lifleri ve termoplastik liflerin hava jeti tekstüresi ile karıştırıldığı hibrid iplik teknolojisidir. Bu yöntem lif ve matris liflerin homojen bir şekilde karıştırılmasına neden olur ve proses sırasında liflerin yeteri kadar ıslanabilirliği sağlanır. IPF firması, bu tür hibrid iplikler için bir eğirme yöntemi önermiştir ve bu yöntemde aşağıdaki parametreler kolaylıkla değiştirilebilmektedir: - Cam elyaf çapları Aralığı: 9-17 mikron - Değişen elyaf hacim oranı: hacimce% - Farklı polimer matrisler için geçerlidir: PP, PA, PBT veya PLA - Özell kaplama ve kaplama uygulaması Bu sistemde üretilen hibrid iplikleri dokuma, örme, çözgülü örme, braiding, UD ve diğer tekstil yapılarında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

14

15 Firma Adı: Huntsman Stand: G65 Sektör: Multi-Sektör Araldite kompozit yapıştırıcılar, nihai ürünün potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanmayı sağlar. Sağladığı avantajlar şunlardır: Kompozit Yapılar: Kompozit malzeme yapıştırılması için ideal bir malzemedir ve eklem boyunca eşit gerginlik ve stress dağılımı sağlar. Yapıştırma kolaylıkla uygulanır. Çok sayıda zorlu uygulamada başarılı olmuştur ve 35 Mpa üzerindeki kayma mukavemeti ve yüksek tokluk özelliği ile oldukça yüksek yapışma dayanımı sağlar. Araldite AW 4858 / sertleştirici HW 4858 yüksek mukavemetli özelliklerini gösterir. Kompozit veya farklı malzemelerle yapışma için idealdir. Aynı zamanda bakımını yüksek tokluk ve uzun vadeli dayanıklılık sergileyen hatta sert çevre koşullarında yüksek yapışma gücü sağlar. Araldite AW 4859 / sertleştirici HW 4859, aynı zamanda yüksek mukavemeti ve tokluğu ile, 80 C'den çok daha yüksek sıcaklıklara maruz ortamlarda kullanım için idealdir, bu nedenle yarış arabaları, otomotiv, havacılık veya benzer uygulamalarda tercih edilir. Huntsman da hızlı sertleşen metakrilat bazlı yapıştırıcılar da sunulmuştur. Bu ürün ve Araldite 2048 Araldite ticari ismiyle mevcuttur. Bu ürünler esnek eklemler (kırılmada% 90 uzama) için geliştirilmiştir. Onların hızlı kür özelliği, uygulamadaki en önemli avantajıdır.

16

17 Firma Adı: Momentive Stand: G79 Sektör: Multi-Sektör Rüzgar Enerjisi Momentive Özel Kimyasallar yeni Epikote bağlayıcıyı tanıttı. Bu bağlayıcı sistem 620, sıcak-eritme yöntemi ile geliştirilmiş bir bağlayıcıdır ve seri üretim gerektiren otomotiv komponentlerinde kullanılır. Bu tek bileşenli çapraz bağlanabilen toz yapıştırıcı sistem, uygun bir şekilde bir toz olarak, karbon veya cam elyaflar ve kumaşlara uygulanan sıcak eriyik kaplama işlemi kullanılarak proses edilir. Yumuşama sıcaklığı C arasında dır ve istenilen formun korunmasını sağlar, her türlü tekstil yapısına kolaylıkla uygulanır. İstenilen ön formun arzu edilen şekli elde edilimesinden sonra 120 C'nin üzerinde bir prosesle bağlayıcının iç çapraz bağlanması başlatacaktır. Bu durumda kumaş istenildiği gibi sertleşir. Bu malzeme ile kumaşın ön boyutsal ve formunun korunması garanti edilir. Bu yöntemle üretilmiş preformlar, RTM üretiminde üretim süresinin kısalmasına yardımcı olur. Kumaş hem istenilen formu korur hemde bağlayıcının epoksi reçine ile uyumlu olması nedeniyle lif-reçine bağlanma kuvveti artar. RTM süresinde ciddi kısalma sağlanır.

18

19 Firma Adı: Henkel Stand: R45 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık Henkel otomotiv endüstrisinde, hafif parçaların üretimine yönelik kompozit bir matris reçine geliştirmiştir. Bu reçine bir dakikadan daha kısa sürede katılaşarak, üretim süresini düşürmektedir. Genellikle reçine transfer kalıplama işlemi (RTM) için kullanılan epoksi ürünlerden ziyade, bu poliüretan bazlı kompozit matris reçine kür süresi açısından önemli bir inovasyondur. Çok kısa enjeksiyon süreleri sağlayan MAX 2 nüfuziyeti ve empreganasyon kabiliyeti açısından da epoksi bazlı malzemelere göre daha avantajlıdır. Böylece otomotiv sektöründe üretim ve kompozit parçaların entegrasyonu için tam ve tutarlı bir sistem olarak kabul edilmektedir.

20 Firma Adı: ThermHex Stand: W18 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık ThermHex Waben GmbH Econ Core şirketi, üst düzey mekanik performansa sahip hafif polipropilen petek çekirdek ürünler sunmaktadır. Firmanın şimdiye dek standart çekirdek kalınlığı, 8, 10, 15, 20 ve 28 mm olmakla birlikte 22 ve 23 mm kalınlıklarda yeni ürünleri de bu fuarda sergilemiştir. Farklı kalınlıklarda kor malzemeler içinde çalışmalar olduğunu belirtmektedirler. Yeni ürünlerin özellikle inşaat, kamyon ve treyler gibi sektörler için geliştirildiğini vurgulamaktadırlar.

21 Firma Adı: Safilin Stand: M80 Sektör: Rüzgar Enerjisi SAFILIN tarafından geliştirilen 400 tex düşük büküm keten iplik, kompozit endüstrisi için fiberin yeni bir malzemedir. Bir 300GSM UD ve 600gsm +/- 45 çift eksenli kumaşlar olarak üretilir ve 3,5 metrelik rüzgar türbini kanadının üretiminde kullanılmıştır. Keten / Polyester vakum infüzyon rüzgar enerji kanadı üretilmiş ve Nottingham Üniversitesi tarafından test edilmiştir. Keten kompozit üzerine Yorulma testleri, E-cam malzemeye göre daha iyi olduğunu ortaya koydu. Ağırlık% 10 azaltıldı ve çevresel etki, sentetik elyaf olmaması nedeniyle alt sayesinde oldu. Bıçak IEC / İngiliz standart testini geçti. SAFILIN tarafından üretilen lifler, diğer keten lifleri arasında en iyi idi.

22

23 Firma Adı: Seartex Stand: M19 Sektör: Multi-sektör 3 boyutlu cam yapısı ile güçlendirilmiş düşük yoğunluklu PUR köpük, SAERfoam birçok uygulama için idealdir. Vakum infüzyon veya RTM kullanarak, bu takviye çekirdek yapısal sandviç kompozitlerin üretimi için imkan sağlar. Alt ve üst katmanlar arasında köprü görevi göre z-yönündeki bağlantı elemanları ile en iyi performans-ağırlık oranı elde edilmiştir. Özel bitirme, örneğin oluklar ile çekirdek yapısı istenildiği gibi dizayn edilir. İki yönde 45 takviyeli, SAERfoam, çok yönlü yükler için ideal özellikler yaratır. Bu çekirdek kolayca, PVC, PET gibi şu anda piyasada var olan herhangi bir malzemeye uygulanır. Bu malzeme mukavemet-ağırlık ve sertlik-ağırlık yüksek olduğu için, ulaşım, denizcilik ve yapısal uygulamalarda idealdir. 3 boyutlu cam yapısı nedeniyle, SAERfoam yüksek sertlik, mükemmel sertlik ve burkulma direnci sağlar. Şu anda Ana uygulamalar endüstriyel araç gövdeleri ve mühendislik parçaları yer alıyor. SAERfoam epoksi, vinilester gibi en uygun reçineler ile kullanılır. Mevcut köpük çekirdeklere kıyasla mükemmel yorulma özellikleri sunar.

24

25 Firma Adı: Huntsman Stand: G65 Sektör: Multi-Sektör Reçinelerde termal direnci arttırmak ya da ısıl direnç sağlamak her zaman reçine üreticileri tarafından ana konulardan birisi olmuştur. JEC 2015 de Hunstman firması bu konuda epoksi reçine, katılaştırıcılar ve hızlandırıcılar konusunda yeni öneriler sunmuştur. Bu konuda öne çıkan ürünler Tactix 742 ve Tactix 556, sırasıyla en yüksek ısıl direnç sağlayan iki olağanüstü epoksi reçinedir. Bu reçineler diğer tüm ticari reçineler içinde düşük su absorbsiyon özelliği ve en yüksek camsı geçiş sıcaklığı özelliği ile gerçekten öne çıkmaktadır. Araldite MY 9721 ve 0610 Araldite düşük viskoziteli epoksi kolay işlem koşulları ile yüksek ısı direnci ve yüksek modül özelliklerinin birleştiği bir reçinedir. Araldite MY 0816 proses sırasında çarpraz bağlanma yoğunluğunu azaltarak çok iyi bir ısı direnç sağlayan likid çift fonksiyonlu epoksi reçinedir. Aradur 3123 veya Aradur 1167 katılaştırıcı ve hızlandırıcılar, son zamanlarda geliştirilen DDS modifiye kür ajanları olarak ısıl direnci artıracak şekilde sertleşme kinetikleri yeniden formüle edilmişlerdir.

26 Firma Adı: Innomat Stand: D66 Sektör: Multi-Sektör Nap Kor malzeme, çoklu ayarlanabilir özelliklere sahip olan hafif ve açık-hücre, üç-boyutlu bir kor malzeme dir. Bu yapı esasen üç boyutlu olarak form verilmiş örme kumaştan üretilmektedir. İstenilen performansa göre hücre şekli ve kullanılan kumaş ve iplik özellikleri ve reçine tipi belirlenebilir. Bu özellikler örneğin mekanik özellikleri ve yangın, duman ve toksisite performansı olabilir. Bu yapı normalde havacılık endüstrisi için geliştirilmesine rağmen, şu anda otomotiv, denizcilik, spor ekipmanları vb gibi uygulamalarda da tercih edilmektedir. Yüksek form alma özelliği nedeniyle konkav ve silindirik parçaların imalatı için de uygundur. Oldukça küçük çaplarda kolaylıkla kalıplanabilir. Nap lar arasında yeterince boş alanlar vardır, bu boşluklara yerleştirilebilecek kablolar kolay entegrasyon sağlar. Ayrıca, nap yapı iyi ses emici özelliği sağlar.

27 Firma Adı: Zotefoams Stand: C14 Sektör: Multi-Sektör Zotefoam, otomotiv, havacılık, spor, ambalaj, sağlık, inşaat, denizcilik ve askeri uygulamalar için hafiflik avantajına sahip çapraz bağlı termoplastik blok köpük ürününü geliştirmiştir. Bu köpük poliamid bazlı kapalı hücre köpük özelliğine sahiptir. Termal ve kimyasal direnci yüksektir. Poliamid yağ gibi hidrokarbonlara karşı şişmeye karşı özellikle dirençlidir. Bu malzeme, ekonomik olarak karmaşık şekilleri üretmek için kullanılabilir, iyi bilinen ısı ile ya da vakum yöntemleri ile hazırlanabilir. Elde edilen ürünler, hafif, izolasyon ve darbeye dayanıklı bileşenlerin temin edilmesi için çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Köpüğün kendi küçük hücresel yapısı daha kısa ve ekonomik üretime, düşük reçine alımına ve yüksek ısı direnci anlamına gelir. Kynar PVDF (polivinil florür) Zotek F floropolimerin, hafif, kapalı hücreli köpükler serisidir. Bu sıcaklık, UV ve mükemmel alevlenme performansla birlikte kimyasal direnç de dahil olmak üzere özellikleri yüksek bir denge sunar.

28 Firma Adı: Henkel Stand: R45 Sektör: Multi-Sektör Otomotiv ve Taşımacılık Havacılık endüstrisi için özel olarak geliştirilen, benzoksazinden reçine, kompozit sektöründe yaygın olarak kullanılan epoksi, fenolik ve bismaleimidlerin (BMI) üzerinde kapsamlı bir çözüm sunar. Bu reçinenin faydaları ağırlık tasarrufu, ürün performansı, depolanma ömrü, işlenme kolaylığı, sağlık ve güvenlik açısından düşük riskleridir. Henkel, Loctite markası altında, değer zincirinin her aşamasında fayda sağlayan kompozit süreçler için benzoksazin reçineler geliştirmiştir. Diğer teknolojilere kıyasla önemli avantajları da yüksek servis sıcaklığı, düşük kür büzülmesi, azaltılmış mikro-çatlakları geliştirilmiş tokluk ve düşük toplam üretim maliyetleri olarak belirtilebilir. Yeni nesil kompozitlerde özellikle havacılık endüstrisinde en önemli performans iyileştirmesi ağırlık tasarrufudur. Benzoksazin reçineler daha basit proses edilebilmektedir. Oda sıcaklığında saklanabilir. Soğuk depolama artık gerekli olduğundan, nakliye ve depolama sırasında enerji tüketimi önemli ölçüde azalır. Loctite benzoksazin reçineler düşük ekzotermik reaksiyon avantajı var. Bu işlem, otoklav üretim süresini düşürür.

29

30 Firma Adı: Econcore Stand: W18 Sektör: Multi-Sektör EconCore firması yeni kaynaklara dayalı petekler geliştirmiştir. Bu firma, sürekli petek kor üretimi ile uygun maliyetli, hafif panel üretim süreci geliştirmektedir. ThermHex teknolojisi bu alanda yeni ürünler geliştirmeye devam etmektedir. Bu yeni petek tipleri ile teknolojinin kapsamı genişletilmektedir. En yeni örnekler PMMA, PVC ve naylon peteklerdir. Benzer olarak % 100 polikarbonat ThermHex paneli genellikle yüksek ısı yalıtım özelliği olan, ışık geçiren uygulamalarda örneğin şeffaf çatı uygulamaları, benzersiz bir üründür. Genellikle PVC ile lamine PVC petekler, yapı sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak öncelikle geliştirilen ama aynı zamanda bazı mobilya uygulamalarında görülebilir. PVC ThermHex panelleri sert ve hafiftir. Toray, EconCore ortaklarından birisidir ve ThermHex işlem teknolojisini kullanarak Nanoalloy PA petek yapısını geliştirmiştir. Bu bal peteği yapısı hafif sandviç potansiyelinin yanı sıra eşsiz bir darbe emici özelliği gösterir, Bu sandviç kor için uygulama kapsamı, özellikle otomotiv parçalarının darbeye karşı duyarlı uygulamalarını içerir.

31 Firma Adı: Johns Manville Stand: G46 Sektör: Multi-Sektör Johns Manville, yapısal termoplastik kompozit uygulamaları için geliştirilmiş reaktif cam elyafı tanıtmıştır. StarRov RXN 886 ticari ismi ile bilinen bu ürün, kalıp içinde kaprolaktam polimerizasyonu ile üretilmektedir. Yeni bir ürün olan bu malzeme, lif-matrix bağlanması ve poliamid-6 nın yüksek boyutsal stabilitesi sayesinde mukavemet, çok eksenli darbe, yaşlanma performansı gibi özellikleri açısından üstündür. Ürün (termoplastik)) TP-RTM, TP-RIM, TP-pultrüzyon, ve TP-filaman sarım da dahil olmak üzere çeşitli süreçlerde, kullanılabilir. Johns Manville da ThermoFlow kesikli liflerini, farklı üretim teknikleri için sunmuştur. Buna ek olarak, otomotiv sektörü için LFT ve SMC uygulamalarında kullanılmak üzere, StarRov LFTPlus 490 için fitil MultiStar 272 ürünlerini önermiştir. Yapı ve inşaat segmenti için StarRov 908 fitili, pultrüzyon uygulamalarında kullanarak yüksek yapı profilleri sunmaktadır.

32 Firma Adı: Oxeon Stand: P25 Sektör: Multi-Sektör 2003 yılında kurulan, Oxeon, hızla markası TeXtreme altında pazarlanan ürünleri ile yayılmış ve takviye malzemeleri pazarında yükselen bir firmadır. Şirketin en büyük inovasyonu TEXTreme markası altında piyasaya sürdüğü, yayılmış (spreaded) iplikten dokunmuş kumaşlardır. Şirket bu tür kumaşları tüm lif tipleri ile üretmektedir. TEXTreme yayılmış iplikten dokunmuş kumaşlar, daha düşük kıvrım, daha yüksek lif hacimsel oranı, daha hafif ve ince kompozit yapılarda daha üst düzey mekanik özellikler sunmaktadır. Havacılık üreticileri tarafından TEXTreme kumaş ve UD bantların kullanımı ile mekanik özellikleri daha yüksek ve % daha hafif kompozit parçalar geliştirilmiştir. Bu ürün diğer sektörlerde de hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle cam, karbon, aramid ve bunların hibridlerinde kolaylıkla uygulanmaktadır.

33

34

35 Firma Adı: Hexcell Stand: G57 Sektör: Multi-Sektör Hexcell firması yeni HexPly M79 prepreg ile infüzyon yöntemi ile üretilmek istenen rüzgar kanatları için yeni bir seçenek sunmuştur. Bu ürün piyasada mevcut ürünlere göre daha çabuk sertleşen bir üründür ve daha alt sıcaklıklarda kür olmaktadır. Kür sıcaklık çevrimlerinde farklı seçenekler de sunmaktadır. Örneğin düşük sıcaklıklarda 70 derecede 10 saatlik bir çevrim önerilmektedir. Bu düşük maliyetli çözüm ile rekabetçi bir maliyet oluşturulmaktadır. Daha hızlı bir kür döngüsü gerekli ise, o zaman prepreg 75 C'de 8 saat içinde kür etmek veya 80 C 'de sadece 4-6 saat içinde olabilir. Bu malzeme mevcut prepreglerin üzerinde önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Şu anda üstün mekanik performans teknolojisini ve infüzyon yoluyla kanat imalatı isteyenler için gerçek bir seçenek sunan - Hexcel yeni HexPly M79 prepreg rüzgar kanat sektöründe potansiyel bir malzeme haline gelmiştir. Diğer bir avantajı, bu ürünün oda sıcaklığında 2 ay raf ömrünü korumasıdır. Bu oldukça uzun bir süredir ve muadil malzemelerde yoktur.

36

37

38 Firma Adı: Hexcell Stand: G57 Sektör: Multi-Sektör Hexcel HiTape tek yönlü UD, Hexcel HexTow karbon fiber malzemeden üretilmiştir ve otoklav dışında maliyet-etkin vakum infüzyon veya enjeksiyon teknolojisi ile üretilmiş uçak birincil parçaları için gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu yeni malzeme, kuru preform olarak üretilir. tamamen otomatik olarak üretilmesine olanak tanır. Karmaşık şekilli yapıların üretimine elverişlidir. Bunun için basınç uygulanmasına gerek yoktur. vakum altında kolaylıkla form almaktadır. Bu malzemeden üretilen kompozit parçalar, prepreg malzemelerden üretilenler gibi yüksek mekanik özellikler göstermektedir. Özellikle kanat parçalarında oldukça iyi bir çözüm sunmaktadır. Spirit AEROSYSTEMS bir motor dış kaputu için bu malzemeyi başarıyla kullanmıştır. Bu firmanın ürünü Hexcel standında sergilenmiştir. Coriolis ve M Torres firmalarının üretim süreçleri ise, Hexcel standında video ile gösterilmiştir. Ürünün yüksek hızlı üretime uygun olduğu vurgulanmıştır. Hexcel optimal ürünler için HexFlow epoksi reçineleriyle HiTape ürünleri, mekanik performans ve infüzyon / enjeksiyon işlemi parametreleri açısından teknik data sheet olarak sunmuştur. Müşteri değerlendirmeleri önemli maliyet tasarrufu ve buna bağlı HiTape vakum infüzyon işlemi ile elde edilebilir olduğunu göstermiştir.

39

40 Firma Adı: Cannon Stand: T14 Sektör: Otomotiv Cannon yenilikçi "Likid serme" üretim tekniği için bir otomasyon sunmuştur. Bu süreç, karbon-fiber takviyeli otomotiv parçaları için RTM teknolojisinin bir yukarı gelecek alternatifidir. Bu hatta tam otomatik üç antropomorfik robotlar entegrasyonu ile süreç optimizasyonu yapılmış, düşük parça-parça üretim süresini elde etmek amaçlanmıştır. Bu, düşük yatırım ile otomotiv alanında geleneksel HP-RTM için çok rekabetçi bir alternatif olarak bir metottur. Bu yöntemde: laminer akışı ile homojen dağıtımı için özel olarak tasarlanmış bir hava dağıtımı, kalıp için yüksek basınçlı Estrim ölçme ünitesi ve iki-bileşenli epoksi reçine uygun dozlama için karıştırma kafası. Bunların yanında, (şekillendirme bölümü için) doğru paralellik kontrolü ile büyük boy sıcak pres ve (parça kontrollü soğutma için) düşük tonajlı soğuk pres de tasarlanmıştır.

41

42 Firma Adı: Pultrex Stand: T39 Sektör: Multi-sektör Bir İngiliz konsorsiyumu yüksek performanslı kompozit üretimi için çevre dostu elyaf sarma teknolojisini geliştirdi. Bu yeni teknolojiyi kullanarak, geleneksel bir reçine banyosu özel tasarlanmış reçine emprenye ünitesi ile değiştirilmiştir. Reçine ve sertleştirici ayrı ayrı kaplarda saklanmaktadır ve elektronik olarak ölçülmektedir ve emprenye ünitesine bağlanan bir statik karıştırıcıya isteğe göre dozajlanmaktadır. Karışık reçine en az oranda emprenye edilmektedir. Bu yeni "temiz" teknolojisi de önemli ekipmanı temizlemek için gerekli olan çözücü hacmini azaltır; Çözücü tüketiminde% 80'lik bir azalma sağlamıştır. Reçine atıkları azalmıştır. Bu çevre dostu üretim tekniği mevcut filaman sarma makinelerine kolaylıkla adapte edilebilir. Daha hızlı sertleşen termoset reçinelere uygulandığı gibi, pregging ve pultrüzyon gibi diğer üretim süreçleri için adapte edilebilir. Konsorsiyum üyeleri Birmingham, Pultrex, Mouldlife, Halyard Marine, Luxfer, PPG Industries, CTM ve Bruker Üniversitesi bulunmaktadır.

43

44 Firma Adı: Karl-Mayer Stand: T66 Sektör: Multi-sektör Tanınmış Malitronic tek eksenli ve çift eksenli makineler ile Karl Mayer MALIMO sıkıca son yıllarda küresel cam ve karbon fiber kompozit pazarında kendini konumlandırmıştır. Buna ilaveten yayılmış iplik teknolojisi ve kuru UD bantların imalatında da kullanılan bir lif yayma hattı onların son gelişmelerinden birisi oldu. Maxtronic Multiaxial - Asya ve müşterilerine de rüzgar enerjisi için cam elyaf kompozit pazarının büyüme potansiyelini görerek geliştirilmiştir. Bu Multiaxial makinesi, daha hızlı ve düşük lif hasarı ile üretim sunmaktadır. Oldukça maliyet-performans oranını yükseltmiştir.

45

46 Firma Adı: Dieffenbacher Stand: L31 Sektör: Multi-sektör Dieffenbacher uzun lifli kompozitlerin üretimine olanak sağlayan yeni bir hat teknolojisini geliştirdi. Bu teknolojide doğrudan termoplastik UD bantlar kullanılmaktadır. Çeşitli yapısal kompozitlerin üretiminde daha yüksek performans elde edilmektedir. Tekniğin termoplastik kompozitlerin hızlı ve yüksek performanslı üretimine elverişli olması nedeniyle, otomotiv gibi yüksek hacimli ürünlerin üretiminde tercih edilme potansiyeli yüksektir. KraussMaffei ve Märtiens Robotec otomasyon işbirliği ile, Dieffenbacher yeni bir basınçlı RTM teknolojisi geliştirmiştir. Bu sayede daha yüksek hızlı üretim elde edilmiştir. SMC yerine, D-SMC tekniği, yeni bir süreçtir. Bu teknikte termoset otomotiv kompozitlerinin hızlı üretimi mümkündür. keçe benzeri bir tekstil takviye elemanı ile gerçekleştirilen bu üretimde normal SMC ye göre daha üst düzey mekanik performans elde edilmektedir.

47

Nanografi Nanoteknoloji Bilişim İmalat ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Nanografi Nanoteknoloji Bilişim İmalat ve Danışmanlık Ltd. Şti. TEKNİK BİLGİ SAYFASI EPOCYL TM NC R2HM-01- Prepreg İşlemleri için Hazırlanmış Reçine Sistemi Genel Özellikler Tanım: EPOCYL TM NC R2HM-01 epoksi tabanlı bir reçine sistemidir, erimiş sıcak prepreg ve basınçlı

Detaylı

KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Başlık KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Tanım İki veya daha fazla malzemenin, iyi özelliklerini bir araya toplamak ya da ortaya yeni bir özellik çıkarmak için, mikro veya makro seviyede

Detaylı

üniversal- ultralam ULTRALAM LVL modern kompozit bir yapı malzemesidir. ULTRALAM LVL kozalaklı ağaçlardan ( çam-ladin ) veya karışımından üretilir.

üniversal- ultralam ULTRALAM LVL modern kompozit bir yapı malzemesidir. ULTRALAM LVL kozalaklı ağaçlardan ( çam-ladin ) veya karışımından üretilir. üniversal- ultralam ULTRALAM LVL modern kompozit bir yapı malzemesidir. ULTRALAM LVL kozalaklı ağaçlardan ( çam-ladin ) veya karışımından üretilir. ULTRALAM LVL ağaçlardan tabakalar halinde soyularak yapıştırılmış

Detaylı

MMT209 Çeliklerde Malzeme Bilimi ve Son Gelişmeler 3 Çelik üretimi. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir Güz Yarıyılı

MMT209 Çeliklerde Malzeme Bilimi ve Son Gelişmeler 3 Çelik üretimi. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir Güz Yarıyılı MMT209 Çeliklerde Malzeme Bilimi ve Son Gelişmeler 3 Çelik üretimi Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2013-2014 Güz Yarıyılı Fırın Ön hadde Nihai hadde Soğuma Sarma Hadde yolu koruyucusu 1200-1250 ºC Kesme T >

Detaylı

ultra hafif kompozit silindirler

ultra hafif kompozit silindirler ultra hafif kompozit silindirler YENİLİKÇİ ÜRÜN Ürünlerimizin yenilikçiliği, çok hafif kompozit silindirler konusundaki uzun yılar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonucudur. Üretim prosesi,

Detaylı

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ HADDELEME (Calendering) İLE İŞLEME TEKNİĞİ HADDELEMEYE(Calendering) GİRİŞ Bu yöntem genellikle termoplastiklere ve de özellikle ısıya karşı dayanıklılığı düşük olan

Detaylı

KOMPOZİT SANAYİCİLERİ DERNEĞİ KOMPOZİT DÜNYASI

KOMPOZİT SANAYİCİLERİ DERNEĞİ KOMPOZİT DÜNYASI KOMPOZİT SANAYİCİLERİ DERNEĞİ KOMPOZİT DÜNYASI SEKTÖRÜN DÜNYADA GELİŞMESİ Kompozit sektörü, tüm dünyada, ikame malzemelerden de pay alarak büyümektedir ve geçen 30 yıl içerisinde global ekonomik büyümeye

Detaylı

İki malzeme orijinal malzemelerden elde edilemeyen bir özellik kombinasyonunu elde etmek için birleştirilerek kompozitler üretilir.

İki malzeme orijinal malzemelerden elde edilemeyen bir özellik kombinasyonunu elde etmek için birleştirilerek kompozitler üretilir. KOMPOZİTLER Kompozit malzemeler, şekil ve kimyasal bileşimleri farklı, birbiri içerisinde pratik olarak çözünmeyen iki veya daha fazla sayıda makro bileşenin kombinasyonundan oluşan malzemelerdir. İki

Detaylı

SU TESİSATLARI ISITMA KLİMA SOĞUTMA SOLAR SİSTEMLER ENDÜSTRİYEL NETWORK

SU TESİSATLARI ISITMA KLİMA SOĞUTMA SOLAR SİSTEMLER ENDÜSTRİYEL NETWORK 1 SU TESİSATLARI ISIA KLİMA SOĞUA SOLAR SİSTEMLER ENDÜSTRİYEL NETWORK Enerji tasarrufu sağlayan ve çevreyi koruyan gelişmiş teknoloji Üst düzey ve sürekli enerji tasarrufu Güvenilir sistem kurulumu Montaj

Detaylı

DRYLAM TM KILIF SİSTEMİ

DRYLAM TM KILIF SİSTEMİ Prysmian Group Türkiye DRYLAM TM KILIF SİSTEMİ Yazarlar Zekeriya Şirin, Barış Sönmez, Serdar Büyük, Gerard Pera Document: PR0001TR Özet DRYLAM TM kılıf sistemi; petrol ve gaz sektörü gibi zorlu endüstriyel

Detaylı

NEDEN HONEYCOMB? Altıgen petek hücre yapısı sayesinde panellere uygulanan kuvvet veya enerjilerin homojen dağılımını sağlar.

NEDEN HONEYCOMB? Altıgen petek hücre yapısı sayesinde panellere uygulanan kuvvet veya enerjilerin homojen dağılımını sağlar. www.panelium.com.tr KULLANIM ALANLARI NEDEN HONEYCOMB? Altıgen petek hücre yapısı sayesinde panellere uygulanan kuvvet veya enerjilerin homojen dağılımını sağlar. matris malzemelerinin arasına yerleştirilen

Detaylı

15 yıllık kompozit malzemelerdeki deneyimimizi, 2007 yılı itibari Fiberpull çatısı altında topladık.

15 yıllık kompozit malzemelerdeki deneyimimizi, 2007 yılı itibari Fiberpull çatısı altında topladık. 15 yıllık kompozit malzemelerdeki deneyimimizi, 2007 yılı itibari Fiberpull çatısı altında topladık. Fabrikamız 2000 m 2 si kapalı olmak üzere toplam 10.000 m 2 alanda kurulmuştur. Ülkemizde gelişen sanayimiz

Detaylı

mayatech ÜRÜN KATALOĞU mayatech kompozit profiller

mayatech ÜRÜN KATALOĞU mayatech kompozit profiller 1 ÜRÜN KATALOĞU t 0 312 467 10 12-13 e info@mayaglobal.com.tr w www.mayaglobal.com.tr a Tunus Cadesi Mimoza Apt. No:70/9 Kavaklidere-Ankara-Türkiye mayatech 2 mayatech kompozit profiller MAYA TECH 15 yıllık

Detaylı

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN TANITIM BROŞÜRÜ İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızlı endüstrileşmenin sonucu olarak ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın yaklaşık % 90 oranında fosil türevli yakıt tüketimi ile giderilmesi son dönemde

Detaylı

ALUPAM A.Ş. ALUPAM İLERİ TEKNOLOJİK MALZEMELER A.Ş. BURSA-2013

ALUPAM A.Ş. ALUPAM İLERİ TEKNOLOJİK MALZEMELER A.Ş. BURSA-2013 ALUPAM İLERİ TEKNOLOJİK MALZEMELER A.Ş. BURSA-2013 ALUPAM A.Ş. 2013 yılı başlarında ileri teknolojik malzemelerin tasarım ve imalatını yapmak amacıyla kurulmuştur. Alüminyum ve alaşımları ile yapılan çalışmalarına

Detaylı

ODE R-FLEX PRM/STD LEVHA

ODE R-FLEX PRM/STD LEVHA (HVAC) 4 ODE RFLEX PRM/STD LEVHA ELASTOMERİK KAUÇUK KÖPÜĞÜ YALITIM LEVHALARI Isı İletkenlik Katsayısı (λ λ) (W/mK) (0 C) Yangın Sınıfı (TS EN 11) Yangın Sınıfı (BS 47) Sıcaklık Dayanımı ( C) Kimyasallara

Detaylı

Epoksi dispersion: Bağlayıcı madde ve astar Bununla zeminler güzel olur!

Epoksi dispersion: Bağlayıcı madde ve astar Bununla zeminler güzel olur! Epoksi dispersion: Bağlayıcı madde ve astar Bununla zeminler güzel olur! HADALAN EBG 13E Hadalan TR HADALAN EBG 13E 6S.indd 3 HADALAN EBG 13E Bununla zeminler güzel olur! Değişik mekanik ve kimyasal aşınmalar

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi KALSİYUM SİLİKAT Yüksek mukavemetli,

Detaylı

Hexapan Honeycomb Hakkında

Hexapan Honeycomb Hakkında www.hexapan.com Hexapan Honeycomb Hakkında Üretimimiz temel olarak termoplastik HoneyComb Core ve termoplastik HoneyComb Sandwich panellerdir. Hafiflik, yüksek basma dayanımı ve çevreye dost olması gibi

Detaylı

Lachenmeier Stretch Hood T1. Küçük ve güçlü

Lachenmeier Stretch Hood T1. Küçük ve güçlü Lachenmeier Stretch Hood T1 Küçük ve güçlü Lachenmeier Stretch Hood Stretch hood teknolojisi palet sarma yöntemlerinin diğer türlerine göre önemli avantajlar sunmaktadır. Film ve enerji tüketiminde tasarruf

Detaylı

YÜKSEK PERFORMANS GERÇEK KALİTE OTOMOTİV GRUBU

YÜKSEK PERFORMANS GERÇEK KALİTE OTOMOTİV GRUBU YÜKSEK PERFORMANS GERÇEK KALİTE OTOMOTİV GRUBU Silikon kavçuklar düşük ve yüksek ısılara karşı mükemmel performans gösterir. AKALİTE Silikon Nedir? Silikon II. Dünya Savaş sırasında, askeri uygulamalarda

Detaylı

KEIM Soldalit. Sol-silikat boyanın yeni jenerasyonu

KEIM Soldalit. Sol-silikat boyanın yeni jenerasyonu KEIM Soldalit Sol-silikat boyanın yeni jenerasyonu KEIM Soldalit Sol-silikat boyanın yeni jenerasyonu Üstün özellikleri ile silikat ürünler Silikat kaplamanın tartışmasız avantajları son derece uzun kullanım

Detaylı

Sistem Donanım Metal : Başlıca Faliyet / Üretim Konuları. Çelik Izgara

Sistem Donanım Metal : Başlıca Faliyet / Üretim Konuları. Çelik Izgara Sistem Donanım Metal : Başlıca Faliyet / Üretim Konuları Çelik Izgara Sistem Donanım Ltd. Şti.,ızgara döşeme, geçit ızgara, kanal ızgara, hendek ızgara, platform ızgara ve çelik yapılar, inşaat metal kalas,

Detaylı

Kazısız Boru Rehabilitasyonu için Yüksek Basınçlı Esnek Boru Hatları

Kazısız Boru Rehabilitasyonu için Yüksek Basınçlı Esnek Boru Hatları 1 Kazısız Boru Rehabilitasyonu için Yüksek Basınçlı Esnek Boru Hatları Raedlinger şirket grubu Raedlinger Raedlinger RWenergy Primus Line BBZ İnşaat Mekanik PV Sistemleri Kazısız Profesyonel Şirketi Mühendislik

Detaylı

Şirketimiz haddelemeyle kaplama teknolojisi kullanarak plastize edilmiş PVC membran ürünleri konusunda uzmanlaşmıştır.

Şirketimiz haddelemeyle kaplama teknolojisi kullanarak plastize edilmiş PVC membran ürünleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ruvitex İndustry AD şirketi, anonim ortaklık olarak 2011 yılında Ruse şehrinde kurulmuştur. Orta ve Doğu Avrupa nın en büyük plastize edilmiş polivinil klorür (PVC) fabrikalarından biri olan Ruvitex İndustry

Detaylı

Kompozit Malzemeler. Tanım:

Kompozit Malzemeler. Tanım: Kompozit Malzemeler Kompozit Malzemeler Kompozit Malzemeler Kompozit Malzemeler Tanım: Kompozit Malzemeler En az 2 farklı malzemenin birbiri içerisinde fiziksel olarak karıştırılmasıyla elde edilen yeni

Detaylı

Geleceğin Enerji Çözümleri

Geleceğin Enerji Çözümleri Geleceğin Enerji Çözümleri NGIM HOLDİNG 2 2 1971 de kuruldu. 29 Ortalama yaş ile 600 den fazla çalışan. 6 Farklı sektörde faaliyet gösteren 10 firma. Satışların %40 nı ihracat oluşturmaktadır. Yıllık 100M

Detaylı

CETP KOMPOZİTLERİN DELİNMELERİNDEKİ İTME KUVVETİNİN ANFIS İLE MODELLENMESİ MURAT KOYUNBAKAN ALİ ÜNÜVAR OKAN DEMİR

CETP KOMPOZİTLERİN DELİNMELERİNDEKİ İTME KUVVETİNİN ANFIS İLE MODELLENMESİ MURAT KOYUNBAKAN ALİ ÜNÜVAR OKAN DEMİR CETP KOMPOZİTLERİN DELİNMELERİNDEKİ İTME KUVVETİNİN ANFIS İLE MODELLENMESİ MURAT KOYUNBAKAN ALİ ÜNÜVAR OKAN DEMİR Çalışmanın amacı. SUNUM PLANI Çalışmanın önemi. Deney numunelerinin üretimi ve özellikleri.

Detaylı

Silikonlar, Mastikler ve Köpükler

Silikonlar, Mastikler ve Köpükler Vulkanize fiber, Bez ve Kağıt mesnetler üzerine elektroliz yöntemiyle kaplanan zımparalarımız, en yüksek kalite ve performansta aşındırma kabiliyetine sahip, OSA, EN, ANSI sertifikalarına uygun ve uzun

Detaylı

İklimi Korumada Plastiklerin Katkısı. Hazırlayan: Wilfried Haensel 28 Mayıs 2010 Tercüme Eden: Neslihan Ergün PAGEV / PAGDER

İklimi Korumada Plastiklerin Katkısı. Hazırlayan: Wilfried Haensel 28 Mayıs 2010 Tercüme Eden: Neslihan Ergün PAGEV / PAGDER İklimi Korumada Plastiklerin Katkısı Hazırlayan: Wilfried Haensel 28 Mayıs 2010 Tercüme Eden: Neslihan Ergün PAGEV / PAGDER İklim Değişimi Global Bir Sorun! İklim Korunmada Plastiklerin Katkıları Avusturyalı

Detaylı

Kaliteli Isı Değiştiriciler

Kaliteli Isı Değiştiriciler Kaliteli Isı Değiştiriciler Funke by Termotek Plakalı Isı Değiştiriciler FP, GPL Serisi Funke by Termotek Funke by Termotek Funke ; Granou ALMANYA lokasyonunda, ısı transfer ekipmanları üretimi yapan,

Detaylı

Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım

Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım www.litho-flex.com Binlerce yıldır doğal taş bir yapı malzemesi olarak birçok farklı alanlarda kullanılmıştır. Lithoflex Doğal Taş Kaplaması klasik

Detaylı

İLERİ YAPI MALZEMELERİ DERS-6 KOMPOZİTLER

İLERİ YAPI MALZEMELERİ DERS-6 KOMPOZİTLER İLERİ YAPI MALZEMELERİ DERS-6 KOMPOZİTLER Farklı malzemelerin üstün özelliklerini aynı malzemede toplamak amacıyla iki veya daha fazla ana malzeme grubuna ait malzemelerin bir araya getirilmesi ile elde

Detaylı

www.hexaboard.com.tr www.hexaboard.com.tr Hexaboard Honeycomb Hakkında Üretimimiz temel olarak termoplastik HoneyComb Core ve termoplastik HoneyComb Sandwich panellerdir. Hafiflik, yüksek basma dayanımı

Detaylı

Kompozit Malzemeler Polimer Matrisli Kompozitler

Kompozit Malzemeler Polimer Matrisli Kompozitler Kompozit Malzemeler Polimer Matrisli Kompozitler Polimer Matrisli Kompozitler Polimer matrisli kompozitler (PMK) en yaygın kullanılan mühendislik yapı malzemelerinden biri haline gelmiştir. Bu durum hem

Detaylı

up-gear Teknolojisi Büyük konik dişli üretiminde en iyi çözüm

up-gear Teknolojisi Büyük konik dişli üretiminde en iyi çözüm up-gear Teknolojisi Büyük konik dişli üretiminde en iyi çözüm Geliştirilmiş işleme çözümlerinin yanında yeni stratejik üretim ortaklığı İster inşaat makineleri isterse deniz motor sistemleri ya da trenler

Detaylı

İçerik. Otomotiv/Taşıt Tekstilleri ve Spacer Örme Kumaşlar

İçerik. Otomotiv/Taşıt Tekstilleri ve Spacer Örme Kumaşlar İçerik Otomotiv/Taşıt Tekstilleri ve Spacer Örme Kumaşlar Otomotiv/Taşıt Tekstillerine Genel Bakış Spacer Kumaşların Yapısı ve Teknik Özellikleri Spacer Kumaşların Üretim Özellikleri, Uygulama Alanları

Detaylı

Müşterilerinin ihtiyaçlarına, dinamik ekibinin ileri düzeydeki tecrübesi, modern ekipmanları ve geniş laboratuvar imkanlarıyla çözümler sunar.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına, dinamik ekibinin ileri düzeydeki tecrübesi, modern ekipmanları ve geniş laboratuvar imkanlarıyla çözümler sunar. Eurotec, hassas ve kritik uygulamalara özel çözümler üreten, bağımsız mühendislik plastikleri üreticisidir. Koşulsuz müşteri memnuniyetini hedefleyen Eurotec; Tüm operasyonlarında kalitede sürekliliği

Detaylı

Tartımsal yan ürünlerden Aromatik Polioller

Tartımsal yan ürünlerden Aromatik Polioller Tartımsal yan ürünlerden Aromatik Polioller 2 ExaPhen for rigid PUR Insulation Uygulamalar Püsküre Poliüretan Sert Köpük & Sürekli Panel veya Blok Üretimi. Soğuk havalarda duvarlara ve çatılara yapışma

Detaylı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı Polimerik malzemelerin kullanımı her yıl ortalama % 7 büyümektedir. Yıllık tüketimleri yaklaşık 120

Detaylı

PVD SPUTTERING. Cr 3+ Cr 6+ GREEN TECHNOLOGY NEW ERA OF CHROME COATING

PVD SPUTTERING. Cr 3+ Cr 6+ GREEN TECHNOLOGY NEW ERA OF CHROME COATING PVD SPUTTERING NEW ERA OF CHROME COATING GREEN TECHNOLOGY Cr 3+ Cr 6+ KOLZER PVD İŞLEMİ FİZİKSEL BUHAR BİRİKTİRME PVD Prosesi ile Krom Kaplama, uygulama yapılacak yüzeye istenen mekanik özellikleri kazandırırken,

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 Malzeme Seçiminin Temelleri... 1 1.1 Giriş... 2 1.2 Malzeme seçiminin önemi... 2 1.3 Malzemelerin sınıflandırılması... 3 1.4 Malzeme seçimi adımları... 5 1.5 Malzeme seçiminde dikkate

Detaylı

3M VHB Bantlar VHB. THE Acrylic Foam Tape. Güvenilirlik, Güç. ve Dayanıklılık. VHB Akrilik Köpük Bantlar

3M VHB Bantlar VHB. THE Acrylic Foam Tape. Güvenilirlik, Güç. ve Dayanıklılık. VHB Akrilik Köpük Bantlar 3M VHB Bantlar VHB THE Acrylic Foam Tape Güvenilirlik, Güç ve Dayanıklılık VHB Akrilik Köpük Bantlar Kalite avantajları güçlü ve dayanıklı yapıştırma geliştirilmiş estetik görüntü mükemmel sızdırmazlık

Detaylı

MasterFiber MAC 2200 CB

MasterFiber MAC 2200 CB TANIMI MasterFiber MAC 2000 CB, kimyasal olarak kuvvetlendirilmiş yapısı sayesinde beton içerisindeki bağlayıcı malzemeler ile daha sağlam bağ yapabilen sentetik bir makrofiberdir. Bu geliştirilmiş bağ

Detaylı

TERMAL TRANSFER RİBON YIKAMA TALİMATI KODLAMA ŞERİDİ

TERMAL TRANSFER RİBON YIKAMA TALİMATI KODLAMA ŞERİDİ TERMAL TRANSFER RİBON YIKAMA TALİMATI KODLAMA ŞERİDİ A Premium Wax A Permium Wax, düşük enerjide mürekkep yoğunluğu sayesinde mükemmel baskı kalitesi verir. Yüksek duyarlılıktaki bu ribon, hızlı ve net

Detaylı

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleģim noktasını örten

Detaylı

MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI

MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI PROF. DR. HÜSEYİN UZUN HOŞGELDİNİZ 1 KOMPOZİT ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ Farklı malzemelerden yapılmış, elle birbirinden ayrılması mümkün olmayan ambalajlara, kompozit ambalaj adı

Detaylı

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Kepli panelin en büyük avantajı, birleşim noktalarındaki bağlantı elemanlarının üzerini örten bir kep profili sayesinde dış etkenlerden

Detaylı

Çatılarda Tam Koruma CONIROOF

Çatılarda Tam Koruma CONIROOF Çatılarda Tam Koruma CONIROOF En Tepeden Başlayın Bir binanın en önemli bölümlerinden biri çatısıdır. Yetersiz çatılar, yapının yalnızca işlevselliğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bakım zorunluluğuyla

Detaylı

İÇERİK Kompozit malzemeler

İÇERİK Kompozit malzemeler İÇERİK Kompozit malzemeler Kullanım alanları Avantaj ve dezavantajları Sınıflandırılması KOMPOZİT MALZEMELER İki veya daha fazla malzemenin makro- düzeyde bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve yeni özelliklere

Detaylı

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe GROUP ENERJI SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS: 0216 340 2534 Email:info@groupenerji Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master

Detaylı

Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com

Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com Bir Blomberger Holzindustrie B. Hausmann GmbH & Co. KG markasıdır 1 2 3 4 5 Imalatçi DELIGNIT teknik özel kontrplağı

Detaylı

Biresin CR83 Kompozit reçine sistemi

Biresin CR83 Kompozit reçine sistemi Ürün Bilgi Formu Versiyon 08 / 2010 Biresin CR83 Kompozit reçine sistemi Tooling & Composites Kullanma yerleri Vakum infüzyon ve enjeksiyon için Özellikle uygulama sıcaklığı veya parçanın geometrisinden

Detaylı

Biresin CR80 Kompozit reçine sistemi

Biresin CR80 Kompozit reçine sistemi Ürün Bilgi Formu Versiyon 7 / 21 CR8 Kompozit reçine sistemi Tooling & Composites Kullanma yerleri Vakum infüzyon ve enjeksiyon için Özellikle, 75 C sıcaklıklar altında çalışılması gereken uygulamalar

Detaylı

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Yılın Yatırımı Ödülü 2012-02 FİYAT LİSTESİ

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Yılın Yatırımı Ödülü 2012-02 FİYAT LİSTESİ 11 Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Yılın Yatırımı Ödülü 02 FİYAT LİSTESİ Elastomerik Kauçuk Köpük Yüksek buhar difüzyon değerine sahip olan elastomerik kauçuk köpük malzemeler, tesisatlarda iyi bir ısı

Detaylı

AkzoNobel ve AkzoNobel Kemipol 2011 Genel Tanıtım Sunuşu Bobin Boyaları Teknolojisine Genel Bakış

AkzoNobel ve AkzoNobel Kemipol 2011 Genel Tanıtım Sunuşu Bobin Boyaları Teknolojisine Genel Bakış AkzoNobel ve AkzoNobel Kemipol 2011 Genel Tanıtım Sunuşu Bobin Boyaları Teknolojisine Genel Bakış Sunum İçeriği Genel Boya Bilgileri Tanım ve Sınıflandırma Boya Hammaddeleri Bobin Boyaları Teknolojileri

Detaylı

N5 Çatı Paneli. Üretim Yeri İstanbul, Balıkesir, İskenderun. Uygulama Alanları

N5 Çatı Paneli. Üretim Yeri İstanbul, Balıkesir, İskenderun. Uygulama Alanları Ürün Tanımı Beş hadveli yanal binili sandviç panelidir. %10 eğimle çatı kaplaması yapılabilmektedir. En büyük avantajı yanal binili panel birleşimi sayesinde hızlı montaj yapılmasıdır. Hadveli formuyla

Detaylı

Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz

Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz Önemli Sektörler ve Ürünler HellermannTyton a Hoş Geldiniz. HellermannTyton kabloları ve kabloların bağlantı bileşenlerini bağlama, sabitleme,

Detaylı

Master Panel 1000 WT Cephe

Master Panel 1000 WT Cephe GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS: 0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 WT Cephe Ürün Tanımı Cephe paneli bağlantı elemanını gizleyen sistemi sayesinde cephelerde kullanıma

Detaylı

Master Panel 1000 W Cephe

Master Panel 1000 W Cephe GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS:0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 W Cephe Ürün Tanımı Cephe paneli bağlantı elemanını gizleyen sistemi sayesinde cephelerde kullanıma

Detaylı

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleşim noktasını örten

Detaylı

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Faydalı Eni Minimum boy Maksimum boy 1000 mm 3 metre Nakliye Koşullarına Bağlıdır Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel

Detaylı

RELAYrack. Açık sistem çatı D=600 - D=800 - D=1000. RELAYrack tekli çatı, D= 600 mm. RELAYrack çiftli çatılar, D= 800 mm

RELAYrack. Açık sistem çatı D=600 - D=800 - D=1000. RELAYrack tekli çatı, D= 600 mm. RELAYrack çiftli çatılar, D= 800 mm RELAYrack / Açık sistemler, network teknolojisi ve elektronik alanında sayısız uygulama için, uygun maliyetli ve montaj dostu çözümler sunar 19 standart cihazların montajı için tasarlanmıştır. Ekipmanlara

Detaylı

Yoğun Düşük sürünme direnci Düşük/orta korozyon direnci. Elektrik ve termal iletken İyi mukavemet ve süneklik Yüksek tokluk Magnetik Metaller

Yoğun Düşük sürünme direnci Düşük/orta korozyon direnci. Elektrik ve termal iletken İyi mukavemet ve süneklik Yüksek tokluk Magnetik Metaller Kompozit malzemeler İki veya daha fazla malzemeden üretilirler Ana fikir farklı malzemelerin özelliklerini harmanlamaktır Kompozit: temel olarak birbiri içinde çözünmeyen ve birbirinden farklı şekil ve/veya

Detaylı

simplan www.standartizolasyon.com

simplan www.standartizolasyon.com simplan www.standartizolasyon.com Kalite Politikamız Kalite ve başarının temelini, doğru proje, doğru altyapı, doğru ürün ile doğru uygulamanın oluşturduğuna inanan ve bu doğrultuda sektörüne alternatif

Detaylı

EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS)

EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS) EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS) Polistiren hammaddesinden ekstrüzyon yolu ile üretilmektedir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve basma mukavemetinde, değişikkenar ve yüzey şekillerinde

Detaylı

AkzoNobel Kemipol 2011. Bobin Boyaları

AkzoNobel Kemipol 2011. Bobin Boyaları AkzoNobel Kemipol 2011 Bobin Boyaları Ürünlerimiz ve Teknolojiler Polyester sonkatlar (mat-yarımat ve parlak) Poliüretan tekstüre (PUR-PA) sonkatlar (yarımat) PVDF sonkatlar Polyester tekstüre (PE-PA)

Detaylı

Alüminyum Honeycomb Panel

Alüminyum Honeycomb Panel Alüminyum Honeycomb Panel Alüminyum Honeycomb Panel Nedir? Petekli panel yapılar, yüksek mekanik dayanım gerektiren konstrüksiyonlarda kullanılır. Oldukça hafif sistemler elde etmek için, sandviç yapıların

Detaylı

SINIRLARINIZI ZORLAYABİLMENİZ" için. EPOKSİ ve POLİÜRETAN SİSTEMLERİ" tasarlıyoruz

SINIRLARINIZI ZORLAYABİLMENİZ için. EPOKSİ ve POLİÜRETAN SİSTEMLERİ tasarlıyoruz SINIRLARINIZI ZORLAYABİLMENİZ" için EPOKSİ ve POLİÜRETAN SİSTEMLERİ" tasarlıyoruz KİMAR - DURATEK 1973 KİMAR kuruldu. Mümessillik firması. 1976 KİSTAB markasıyla nontoksik kalay stabilizatörleri imalatı

Detaylı

Bütün termoplastik olefinlerle uyumludur. Dispersiyonu zor olan organik ve inorganik pigmentlerde dağılımı düzenler. Masterbatchte yüksek pigment

Bütün termoplastik olefinlerle uyumludur. Dispersiyonu zor olan organik ve inorganik pigmentlerde dağılımı düzenler. Masterbatchte yüksek pigment 1 Libaid T 2 mükemmel bir süreç yardımcısıdır. Dolgulu pigmentlerde kullanıldığı zaman polimer matriksi içinde ihtiyaç duyulan dağılımı üniform bir şekilde yapar. Libaid T 2 çok iyi bir bağlayıcıdır. Bu

Detaylı

Genel olarak bir kompozit malzeme, her iki bileşene ait özelliklerin birleşimiyle daha iyi özellikteki kombinasyonlarının elde edildiği çok fazlı bir

Genel olarak bir kompozit malzeme, her iki bileşene ait özelliklerin birleşimiyle daha iyi özellikteki kombinasyonlarının elde edildiği çok fazlı bir Genel olarak bir kompozit malzeme, her iki bileşene ait özelliklerin birleşimiyle daha iyi özellikteki kombinasyonlarının elde edildiği çok fazlı bir malzeme olarak düşünülebilir. Bu birleşik etki prensibine

Detaylı

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır.

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır. FİYAT LİSTESİ Rockwool Fiyat si Sayfa Teras Çatılar Dachrock...3 Durock.....4 Roofrock...5 Yüzer Döşemeler Steprock ( Steprock ND, HD )...........6, 7 Floorrock ( Floorrock C )....... 8 Ara Bölme Duvarları

Detaylı

Biresin CR82 Kompozit reçine sistemi

Biresin CR82 Kompozit reçine sistemi Ürün Bilgi Formu Versiyon 07 / 2010 CR82 Kompozit reçine sistemi Tooling & Composites Kullanma yerleri El yatırma, pultrüzyon ve elyaf sarım (filament winding) uygulamalarında Özellikle, 75 C sıcaklıklar

Detaylı

AMEX-10. Boru içten tamir elemanları

AMEX-10. Boru içten tamir elemanları -10 Boru içten tamir elemanları . Şirket Tanıtımı., 30 yılı aşkın süredir bütün boru hattı uygulamalarının rehabilitasyon ve tamirinde uzmanlaşmış bir şirkettir. Uygulamalarımız, 30 yılı aşkın süredir

Detaylı

1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2

1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2 1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2 Termoplastik şekillendirme süreçleri Ekstrüzyon-1 3 Ekstrüzyon-2 4 Ekstrüzyon-3 çift vidalı ekstrüzyon sistemleri (co-rotating,

Detaylı

CoroMill Plura. Kompozit malzemeler için optimize edilmiş frezeler

CoroMill Plura. Kompozit malzemeler için optimize edilmiş frezeler CoroMill Plura Kompozit malzemeler için optimize edilmiş frezeler Katman ayrılması, elyaf çekilmesi, kesilmemiş elyaflar ve hızlı yanak aşınması kompozit malzemelerin aşındırıcı ve kararsız yapısının neden

Detaylı

Küresel Toz Boya Pazarı. Bosad Genel Sekreterliği

Küresel Toz Boya Pazarı. Bosad Genel Sekreterliği Küresel Toz Boya Pazarı Bosad Genel Sekreterliği SEKTÖR ANALİZİ Küresel olarak toz boyaların 2011 yılı değeri 2.661 milyon litrede yaklaşık olarak 8.105 milyon $ dır. 2011 de toz boyalar hem hacimsel hem

Detaylı

BIRAKIN KUTUP AYILARI RAHAT UYUSUN

BIRAKIN KUTUP AYILARI RAHAT UYUSUN POLAR İZOLASYON ISI İZOLASYONU TANITIM BROŞÜRÜ İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızlı endüstrileşmenin sonucu olarak ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın yaklaşık % 90 oranında fosil türevli yakıt

Detaylı

Yoğunluk, 25 C Karışım Kullanım süresi, 100 g / NŞA, yaklaşık Karışım viskozitesi, 25 C, yaklaşık

Yoğunluk, 25 C Karışım Kullanım süresi, 100 g / NŞA, yaklaşık Karışım viskozitesi, 25 C, yaklaşık Ürün Bilgi Formu Versiyon 06 / 2010 Biresin CR122 Kullanma yerleri Ürün avantajları El yatırma, pultrüzyon ve elyaf sarım (filament winding) uygulamalarında Özellikle çok yüksek sıcaklıklar altında çalışılması

Detaylı

Master Panel 1000 R7M Çatı

Master Panel 1000 R7M Çatı GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS:0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 R7M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli

Detaylı

Yeni Nesil Yalıtım Levhası

Yeni Nesil Yalıtım Levhası Yeni Nesil Yalıtım Levhası, ara bölme duvarlarda ve giydirme cephelerde, ısı ve ses yalıtımında kullanılabilen, esnek, dayanıklı, ve uygulaması kolay mineral yün esaslı yalıtım levhasıdır. Isı ve ses yalıtımı

Detaylı

ARDEX ZEMİN SİSTEMLERİ.

ARDEX ZEMİN SİSTEMLERİ. ARDEX ZEMİN SİSTEMLERİ www.ardex.com.tr 1949 yılında kurulan ARDEX, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli uzman inşaat malzemeleri geliştirip, üreten firmalarından biridir. Genel merkezi Witten, Almanya

Detaylı

AKPA KOMPOZİT PANEL TEKNİK KATALOG

AKPA KOMPOZİT PANEL TEKNİK KATALOG AKPA KOMPOZİT PANEL TEKNİK KATALOG Ekim 2013 AKPA KOMPOZİT PANEL TEKNİK KATALOG İÇİNDEKİLER 1. Alüminyum Kompozit Panel 2 2. Kompozit Panelin Avantajları 2 3. Akpa Kompozit Panel Üretim Ölçüleri 3 4. Tolerans

Detaylı

MULTIPLAN Sürdürülebilir Sistemler Serisi LEED Sertifikasyonu

MULTIPLAN Sürdürülebilir Sistemler Serisi LEED Sertifikasyonu MULTIPLAN Sürdürülebilir Sistemler Serisi LEED Sertifikasyonu LEED-NC: Yeni Binalar LEED-EB: Mevcut Binalar LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) USGBC tarafından geliştirilen LEED ( Leadership

Detaylı

PLASTİK MALZEMELER SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU. Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI

PLASTİK MALZEMELER SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU. Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI PLASTİK MALZEMELER MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI Plastik Malzemelerin Özellikleri 2 Hafiflik: Özgül ağırlıkları 0,8 2,2 g/cm 3 aralığındadır. Mekanik Özellikler:

Detaylı

matris: a (Mo) (sünek) woven fibers cross section view fiber: g (Ni 3 Al) (kırılgan)

matris: a (Mo) (sünek) woven fibers cross section view fiber: g (Ni 3 Al) (kırılgan) Kompozitler Kompozitler İki veya daha fazla malzeme grubuna ait malzemelerin bir araya getirilerek daha üstün özellikli malzeme oluşturulmasıdır. Cam takviyeli plastikler, beton, araba lastiği gibi örnekler

Detaylı

Sanayi Ticaret Limited Şirketi

Sanayi Ticaret Limited Şirketi Sanayi Ticaret Limited Şirketi Küçük Sanayi Sitesi 52/B blok No:17 Antakaya HATAY Tel: 0326 221 59 79 Ezerler Treyler, 1987 yılında 100 m2 kapalı alan da hizmet vermeye başladı. Hızla artan müşteri potansiyeline,

Detaylı

Zettex Yangına Dayanıklı İzolasyon Ürünleri

Zettex Yangına Dayanıklı İzolasyon Ürünleri YANGNA AYANKL Zettex Yangına ayanıklı İzolasyon Ürünleri Yangın güvenliği son yıllarda giderek daha fazla önem kazanan bir konu olmuştur. Yangın güvenliğinin başlangıç noktası bölmelere ayırmadır. Buna

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EXPANDE POLİSTREN KÖPÜK (EPS)

Detaylı

Robot & Robotik Sistemler Montaj Otomasyonu Dozaj Sistemleri Püskürtme Sistemleri Bağlantı Elemanları Endüstriyel Aletletler

Robot & Robotik Sistemler Montaj Otomasyonu Dozaj Sistemleri Püskürtme Sistemleri Bağlantı Elemanları Endüstriyel Aletletler www.gunmak.com.tr Robot & Robotik Sistemler Montaj Otomasyonu Dozaj Sistemleri Pompalar Püskürtme Sistemleri Bağlantı Elemanları Endüstriyel Aletletler OTOMATiK VE MANUEL BOYA TABANCALARI Yaş boya Emaye

Detaylı

Güvenilir. www.makroteknik.com.tr. Enerji Tasarruflu Kazanlar

Güvenilir. www.makroteknik.com.tr. Enerji Tasarruflu Kazanlar Güvenilir www.makroteknik.com.tr Enerji Tasarruflu Kazanlar K A Z A N L A R Ekonomik Açıdan Uygun ve Sürdürülebilir Çözümler Sunar Genel piyasa çevre sürdürülebilirliği ve enerji üzerine kurulduğu ve maliyetler

Detaylı

matris: a (Mo) (sünek) woven fibers cross section view fiber: g (Ni 3 Al) (kırılgan)

matris: a (Mo) (sünek) woven fibers cross section view fiber: g (Ni 3 Al) (kırılgan) Kompozitler Kompozitler İki veya daha fazla malzeme grubuna ait malzemelerin bir araya getirilerek daha üstün özellikli malzeme oluşturulmasıdır. Cam takviyeli plastikler, beton, araba lastiği gibi örnekler

Detaylı

Master Panel 1000 R5M Çatı

Master Panel 1000 R5M Çatı Master Panel 1000 R5M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli sac), üst yüzeyi ise PVC membranlı veya TPO membranlı olarak üretilir. Böylece şantiyede

Detaylı

Master Panel NOVA 5TM Çatı

Master Panel NOVA 5TM Çatı Master Panel NOVA 5TM Çatı Ürün Tanımı Yangın riskinin yüksek olduğu yapılarda ve azami yangın dayanımı istenen binalarda güvenle kullanılırken beş hadveli formuyla geniş açıklıkların güvenle geçilmesini

Detaylı

Henkel Çözüm Sağlayıcınız

Henkel Çözüm Sağlayıcınız Henkel Çözüm Sağlayıcınız Henkel Otomotiv sanayinin ortağı Henkel, yenilikçi kimya çözümlerine ve üretim yöntemleri ile ilgili teknik bilgisine dayanarak, üreticilerin sorunsuz ve verimli bir üretim sürecinde

Detaylı

Master Panel 1000 R5 Çatı

Master Panel 1000 R5 Çatı Master Panel 1000 R5 Çatı Ürün Tanımı Beş hadveli yanal binili sandviç panelidir. %10 eğimle çatı kaplaması yapılabilmektedir. En büyük avantajı yanal binili panel birleşimi sayesinde hızlı montaj yapılmasıdır.

Detaylı

Master Panel Nova 5 Çatı

Master Panel Nova 5 Çatı Master Panel Nova 5 Çatı Beş hadveli yanal binili sandviç panelidir. %10 eğimle çatı kaplaması yapılabilmektedir. En büyük avantajı yanal binili panel birleşimi sayesinde hızlı montaj yapılmasıdır. Hadveli

Detaylı

FİYAT LİSTESİ

FİYAT LİSTESİ 2013 02 FİYAT LİSTESİ Elastomerik Kauçuk Köpük Yüksek buhar difüzyon değerine sahip olan elastomerik kauçuk köpük malzemeler, tesisatlarda etkin bir ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlar. 2011 Yalıtım

Detaylı

SERİ KALİTE - OTOMOBİL ENDÜSTRİSİ İÇİN LUTZ SANAYİ BIÇAK AĞZI VE BIÇAKLARI

SERİ KALİTE - OTOMOBİL ENDÜSTRİSİ İÇİN LUTZ SANAYİ BIÇAK AĞZI VE BIÇAKLARI OTOMOBİL Ürün çeşitleri kesiti talep halinde daha başka modeller! SERİ KALİTE - OTOMOBİL ENDÜSTRİSİ İÇİN LUTZ SANAYİ BIÇAK AĞZI VE BIÇAKLARI ÖZEL BIÇAK AĞIZLARI FOLYO SENTETİK VE CAM ELYAF TIBBİ MALZEME

Detaylı

METAL MATRİSLİ KOMPOZİT MALZEMELER

METAL MATRİSLİ KOMPOZİT MALZEMELER Prof.Dr.Ahmet Aran - İ.T.Ü. Makina Fakültesi METAL MATRİSLİ KOMPOZİT MALZEMELER METAL MATRİSLİ KOMPOZİTLER KARMA MALZEMELER METAL MATRİSLİ KARMA MALZEMELER MMK ÜRETİM YÖNTEMLERİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ Metal,

Detaylı