MÜTEAHHİTLİK NOT. Sektörde hali hazırda faaliyet gösteren ve Ekonomi Bakanlığı na kayıtlı 75 Türk firması bulunmaktadır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MÜTEAHHİTLİK NOT. Sektörde hali hazırda faaliyet gösteren ve Ekonomi Bakanlığı na kayıtlı 75 Türk firması bulunmaktadır."

Transkript

1 MÜTEAHHİTLİK NOT Müteahhitlik sektörü ve buna bağlı olarak teknik müşavirlik sektörü Libya da 2006, 2007 ve 2008 yılında hızla artarak mütaahhit firmalarımızın aldığı taahhüt miktarları 5 milyar doları aşmıştır. Halen Libya da müşavirlik hizmeti veren Yüksel Proje firması (Misurata Emsed Kesimi Proje ve Mühendislik Hizmeti) ve JEO-TEK Firması (Bingazi Bölgesi 3.Kuşak Planlama Projesi - Teknik Destek) bulunmakta olup, diğer firmalarımız müteahhitlik alanında değişik projeler yürütmektedir. Libya Müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri bakımından geleceği olan bir ülkedir yılında kutlanacak Devrimin 40.yılı dolayısıyla da ciddi bir inşaat hamlesi başlatmıştır. Sektörde hali hazırda faaliyet gösteren ve Ekonomi Bakanlığı na kayıtlı 75 Türk firması bulunmaktadır. Libya da tarihinde çıkarılan 443 sayılı Karar da; Madde 1: Bu kararın çıkış tarihinden itibaren madde 2 de zikredilen metinlerde adı geçen inşaat yapım işleri, genel müteahhitlik işleri, üretimle ilgili genel projelerin Libya da yabancı gerçek (itibari) şahısların ekonomik faaliyetlerini yürürlükteki kanun gereği ticari alanda faaliyet gösteren ulusal veya anonim şirketlerden birisinin ortaklığıyla ortak anonim şirketler kurarak uzmanlık alanında faaliyet gösterebilir. Madde 2: Önceki madde gereği yabancı gerçek şahısların projelerle ilgili yapmakta oldukları işlerde ulusal işçi gücünün çalıştırılması, eğitimi veya ortak yatırımlar yapma konusunda hazırlanmaları için aşağıdaki alanlara riayet etmelidirler: a) Genel müteahhitlik alanında yapı ve inşaat faaliyetleri. b) Elektrik alanı. c) Petrolcülük hizmetleri (kuyu, kazı ve arama işlerinde kullanılacak malzeme imalatı, bakım, techizat, taşıma ve lojistik hizmetleri). d) Telekominikasyon ve ulaştırma alanı e) Deniz ve hayvansal ürünler, tarım ve sanayi alanları Bu karar tarihinden önce fiilen yapımına anlaşılan projeler hariç yukarıda yazılı birinci maddenin hükümleri gereği, bu karar tarihinden sonra yapılan tüm projelerin yapımında geçerli olacaktır. Madde 3: Bu kararın birinci madde hükümlerine müstesna olan yapımı özel teknik şartname veya özel yeri olan projelerin uygulaması için Genel Halk Komite Eminliğinden izin alınarak ayrı bir sözleşme yapılabilir.

2 Madde 4: Libya da faaliyet gösteren yabancı şahıs ve şirketlerin ekonomik alandaki çalışmaları yatırım, üretim, sanat ve meslek konularında yürürlükte olan 1426 miladi 5 nolu ve 2004 yılı 7 nolu yabancı yatırımcılarla ilgili düzenlenen kararnameler gereği olacaktır. Madde 5: Birinci madde hükmü gereği bu karar metni gereği kurulan yabancı ortaklıklı şirketlere, ulusal şirketlere tanınan teşvik ve haklar tanınacaktır. Özellikle aşağıdaki hususlarda: a) Arazilerden faydalanma ve üzerlerinde lazım olan atölye ve fabrika kurma b) Bankalardan mali yardım ve kredi alabilme c) Libyalı unsurların çalıştırılması mümkün olmayan meslek ve işlerde projeye katkısı olacak yabancı işçi getirebilme imkanı Madde 6: Yukarıda işaret edilen 2006 yılı 89 nolu Genel Halk Komite kararı gereği Libya da yabancı şirketlerin temsilcilik açması bu karar hükümlerini ihlal etmez (bağlamaz). Madde 7: Yabancı şirket ve yabancı ortaklı şirketlerde çalışan yerli olmayan işçilere uygulanan mali hükümler, bu şirketlerde çalışan yerli işçiler için de geçerlidir. Madde 8: İş bu karara aykırı her türlü hükümler geçersizdir. Madde 9: İş bu karar 14 /11/ 2006 tarihinde resmi sicil gazetesinde yayınlanmış olup, çıktığı tarihten itibaren geçerlidir. İlgili taraflar bu kararları uygulamakla yükümlüdür. denilmekte olup, bu Karar ile Libya da iş yapacak yabancı firmaların Libya lı şirketlerle ortak şirket kurmaları şartı getirilmiş, daha sonra yapılan bir düzenlemeyle de Libya kanunlarına göre kurulacak bu şirketteki hisse oranının Libya lı şirketler için en az % 35 olması öngörülmüştür. Libya da yabancı şirketlerin Temsilcilik açmalarına izin verilmekte olup, Temsilcilik açmak firmalarımıza Libya da resmi olarak bulunma, hesap açma ve 3 kişiye çalışma izni verilmesini sağlamakta, ancak, iş yapmasına olanak sağlamamaktadır. Libya da Temsilcilik açan firmalarımız Organization for the Development of Administration Centre (ODAC), Houseing and İnfrastructure Board (HİB) ve Ulaştırma Bakanlığı gibi resmi kurumlardan iş almaları halinde bu kurumların vereceği yazı üzerine bu Temsilcilikleri Ofise çevirebilmektedir. Libya da bir çok kurum ortak şirket (Joint Stock Company) yerine ortak girişimi (Joint Venture) de kabul etmektedir. Libya da Temsilcilik açma, Ofis Açma ve Ortak Şirket Kurmak için istenilen belgeler aşağıdaki gibidir; Libya da Yabancı Şirketlerin Temsilcilik Açması İçin Gerekli Belgeler 1- Yönetim Kurulunca ; Şirkete Temsilcilik Bürosu açma izni verilmesi.

3 2- Merkez Şirketin ana sözleşmesinin aslına uygun sureti. 3- Libya Bölge müdürü nün İsmi, Yönetim Kurulunca ; Şirkete Temsilcilik Bürosu açma izni içinde olabilir ya da ayrı bir izin yazısı ile belirtilebilir. ( Müdürün Türk veya libyalı olması gerekir). 4- Merkez Şirketin kayıtlı olduğu ilgili Makamlarca verilecek yeni tarihli Ticaret Odasına Kayıt Belgesi veya Ticaret Sicili kaydı. Belgelerin asıl olması. Belgelerin Şirketin bulunduğu Ülkedeki Libya Konsolosluğunca onaylanması. Belgelerin Libya da arapçaya çevrilmesi veya Libya daki bir tercüme bürosuna tasdik ettirilmesi. Şirketin faaliyetinin Başbakanlığın 1373 Yılı nın 13 Nolu Kararında belirtilmiş olan etkinliklerden olması gerekir. Libya da bulunan bir bankaya L.D nın transfer edildiğine dair belge. Libya da Yabancı Şirketlerin Şube Açması İçin Gerekli Belgeler 1- Yönetim Kurulunca ; Şirketin ana Merkez Şubesindeki etkinlikle aynı paralelde olmak koşuluyla Şirkete Şube Açma İzni verilmesi : 1-Libya da yapılmak istenen faaliyetin, Aynı zamanda yabancıların yapmasına izin verilmiş olan bir faaliyet olması. 2-Libya da Şirketin Şubesinin kurulması ve idaresi için L.D 3-Libya Bölge Şube Müdürü ve Yardımcısının İsimleri. (Birinin Libya vatandaşı olması gerekir.) 4-Şirketin Libya daki ana merkezinin adresi. 2- Merkez Şirketin ana sözleşmesinin aslına uygun sureti. 1- Merkez Şirketin kayıtlı olduğu ilgili Makamlarca verilecek yeni tarihli Ticaret Sicili kaydı. 2- Şirketin Yönetim Kurulunca verilecek Şubenin yıllık bütçesi ve kar zarar hesabının hazırlanacağına dair taahhütname. 3- Şirketin Yönetim Kurulunca verilecek Ülkenin siyasi işlerine karışmayacağına dair taahhütname. 4- Şirketin Libya da yapılacak faaliyet alanında deneyimli olduğunu gösteren belge. 5- Şube Açma ile ilgili formun doldurulması. Belgelerin asıl olması. Belgelerin Şirketin bulunduğu Ülkedeki Libya Konsolosluğunca onaylanması. Belgelerin Libya da arapçaya çevrilmesi veya Libya daki bir tercüme bürosuna tasdik ettirilmesi. Libya da bulunan bir bankaya L.D nın transfer edildiğine dair belge.

4 Ortak Şirket Kurulması İçin Yabancı Şirketin Getirmesi Gereken Belgeler Yabancı Şirketlerin Şube Açması İçin Gerekli Belgeler 1- Yabancı Şirketin Yönetim Kurulu, Şirketin Libya Tarafı ile ortaklık yapmak istediğini, bunun yanı sıra Yabancı Şirketin ana sermayesinin miktarını belirleyen bir karar alır, bu miktarın Şirketin ana sermayesinin 65 % ini geçmemesi gerekir. Ayrıca imza atmaya yetkili olan kişiler de bu kararda belirtilir. 2- Merkez Şirketin ana sözleşmesinin aslına uygun sureti ve yine Şirketin ana sözleşmesinin arapçaya çevrilip bulunduğu Ülkedeki Libya Elçiliğince onaylanması gerekir. 3- Merkez Şirketin yeni tarihli Ticaret Sicili kaydının arapçaya çevrilip bulunduğu Ülkedeki Libya Elçiliğince onaylanması gerekmektedir. Müteahhitlik sektöründe yabancı firma faaliyetlerine yönelik kısıtlamalar öncelikle ortak şirket kurma şartını getiren 443 sayılı Karar ile Libya lı şirketlerin hisse oranını en az %35 olmasını düzenleyen uygulamadır.ayrıca yabancı firmalara ellerinde iş yoksa ofis açma izni verilmemekte, iş alınabilmeleri içinde şirketlerin Libya da kayıtlı olma şartını getirmektedir. Firmalarımız bunu temsilcilik açarak sonra iş aldıktan sonra bunu ofise çevirerek aşabilmektedir. Libya lı firmalarla ortak şirket kurmak ise Libya da müteahhitlik firmalarının halen yeterli gelişmeyi gösterememeleri ve bu sektörde tecrübe sahibi olmamalarından dolayı bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu ortaklık çoğu zaman kağıt üzerinde kalmaktadır. Bunun yanında, Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılan tarihli, 197 sayılı Kararda; 1. Çimento ve İnşaat demiri üretimi yapan libya kamu fabrikalarının kamu ve yabancı firmalara aşağıdaki malzemelerin satışı yasaklanmıştır. Çimento torbalı ve silolu İnşaat demiri 6 numaradan 14 numaraya kadar 2. Çimento üreten libya şirketleri torbalı olarak toplam üretimin % 70 inden az olamamak koşuluyla vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. 3. Çimento ve İnşaat demiri üretimi yapan libya kamu fabrikalarının yeni olarak hiç bir firmayla 1.maddeye ters bir şekilde anlaşma yapamazlar.var olan şirketlerle yapılan anlaşmaları da en geç 30/06/2008 tarihine kadar hesapların tasfiye etmesi yukarıdaki tarihten sonra var olan tüm anlaşmaları iptal edilmiş olarak sayılacaktır. 4. Libya halk cumhuriyetinde alt yapı ve uygulama projelerinde anlaşması olan yabancı uyruklu firmaların çimento ve demir maddelerini ithal etmelerine izin verilmiştir. 5. Bu kararın uygulanması ile ilgili kişi ve kurumlar üstlenecektir.

5 6. Bu karar yayınlandığı günden itibaren geçerli olacaktır. denilmekte olup, Bu Karar ile Yabancı firmalara Libya da halihazırda faaliyet gösteren 3 çimento fabrikası ile 1 Demir-Çelik fabrikasından haziran sonu itibariyle çimento ve demir satışı yasaklanmıştır. Libya da müteahhit firmalarımız 5 milyar doların üstünde iş almışlar ve bu taahhütlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Libya da kamu fabrikalarından çimento temin edilmesi halinde çimento fiyatları dinar aralığında iken dışarıdan çimento ithal etmeleri veya Libya piyasasından almaları halinde bu rakamlar dinara çıkmaktadır. Bu durum İnşaat Demiri içinde farklı değildir. Bu konuda Libya daki Türk Müteahhitler Birliği tarafından bir yazı hazırlanarak ilgili Libya Bakanlık ve Kurumlarına iletilmiş ve bu yazıda; 1376 v.r.(2008 m) yılı 197 nolu kararın uygulamadan kaldırılması, eğer bu mümkün değil ise; Libya Devletinin yurt dışından ithal edeceği çimento ve demirin maliyetlerini sübvanse ederek yerel fabrika fiyatlarından satış yapması, bu iki öneri kabul görmezse sözleşmelerde gerekli tadilatların yapılarak müteahhitlerce yurt dışından ithal edilecek çimento ve demir için firmalarımıza fiyat farkının ödenmesi, Libya Makamlarından istenilmiştir. Bu konu, yine Sayın Büyükelçimiz tarafından birlikte ziyaret edilen aynı zamanda Libya-Türkiye KEK eşbaşkanı olan İşgücü, Çalışma ve Eğitim Bakanı Matug Mohammed MATUG, Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Ali Abdülaziz El SAWİ, İskan ve Altyapı Kurumu Başkanı Abuzaid Ömer DURDA ve Büyük Yapay Nehir İdaresi Başkanı Abdülmecid El Gavut a iletilmiş ve bu konuda çözüm bulunulması istenilmiştir. Bu görüşmeler sırasında; öncelikle çimento ve inşaat demirinin Türkiye den ithalat imkanları ile Türkiye deki Çimento ve Demir Çelik Fabrikalarının kapasiteleri ve fiyatlarının araştırılması, bunun yanında, Libya da iş yapan müteahhitlerimizin yıllık çimento ve demir çelik ihtiyaçlarının tespitinin yapılması, Daha sonra, Libya tarafından limanların kullanımı, gümrükleme, depolama ve gerekli malzemenin ilgili müteahhit firmanın şantiyesine taşınması konusunda kolaylık sağlanmasının istenilmesi,

6 Nihayetinde, ortaya çıkacak fiyat farklarının konuşularak her iki tarafında zarar görmiyeceği ortak bir çözümün bulunulması, Libya lı yetkililerce prensip olarak önerilmiştir tarihli, 197 sayılı bu Kararın uygulaması, Libya Genel Halk Komitesi Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı nın 2008 tarihli, 297 nolu Kararı ile tarihine ertelenmiş olup, Müşavirliğimizce yakından takip edilmektedir. Libya da Üst Yapı İşleri Organization for the Development of Administration Centre (ODAC) Web Sitesi: Alt Yapı İşleri Houseing and İnfrastructure Board (HİB) Yol ve Havaalanı İnşaat İşleri Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanlığı, Elektrik Dağıtım Şebekeleri ve Güç Santralleri (Power Plant) İşleri ise Elektrik, Doğalgaz ve Su Bakanlığı ve buraya bağlı Genel Elektrik İdaresi (GECOL) Web sitesi: tarafından ihale edilmektedir.

b) Bu şirketlerin tescil ve ilana tabi her türlü ana sözleşme değişikliklerinin bir nüshasını,

b) Bu şirketlerin tescil ve ilana tabi her türlü ana sözleşme değişikliklerinin bir nüshasını, DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı 5/6/2003 tarihli ve 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar

Detaylı

Murat KÖSEOĞLU Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Murat KÖSEOĞLU Serbest Muhasebeci Mali Müşavir BÜLTEN YABANCI ŞİRKET KURULUŞU VE VERGİLENDİRİLMESİ (TÜRKİYE DE YABANCI YATIRIM PROSEDÜRLERİ VE VERGİSEL POZİSYONU) Sayı: 2008/008 Tarih: 08 / 04 / 2008 A- İŞLEMLER 1- TÜRKİYE DE, YABANCILAR TARAFINDAN

Detaylı

YABANCI SERMAYE MEVZUATI

YABANCI SERMAYE MEVZUATI YABANCI SERMAYE MEVZUATI 1 YABANCI SERMAYE ÇERÇEVE KARARI... H3 DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİ... H7 Yabancı Sermaye Çerçeve Kararı Hakkında Tebliğ (Sayı:2)... H16 Yabancı Sermaye

Detaylı

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ LİBYA ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Tarhan SEZGİN Ankara - April, 2011 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ LİBYA Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler Temel Sosyal Göstergeler

Detaylı

Ata DĠLĠÇIKIK E. BaĢ Hesap Uzmanı

Ata DĠLĠÇIKIK E. BaĢ Hesap Uzmanı MAKALE Ata DĠLĠÇIKIK E. BaĢ Hesap Uzmanı MERKEZİ TÜRKİYE DE BULUNAN ŞİRKETLERİN YURTDIŞI ŞUBELERİNDE ÇALIŞAN PERSONELİN SOSYAL GÜVENLİKLERİ VE ÜCRETLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ ÖZET Ülkemizde son zamanlarda

Detaylı

YABANCI SERMAYEYİ TEŞVİK MEVZUATI VE DEĞERLENDİRİLMESİ

YABANCI SERMAYEYİ TEŞVİK MEVZUATI VE DEĞERLENDİRİLMESİ YABANCI SERMAYEYİ TEŞVİK MEVZUATI VE DEĞERLENDİRİLMESİ Selçuk YÜCEL Hesap Uzmanı Hayrettin TURAN Hesap Uzmanı I- GİRİŞ Günümüz küreselleşme sürecinde ekonomiler arasındaki eklemleme çabaları yabancı sermaye

Detaylı

SORU VE CEVAPLARLA SERBEST BÖLGELER MEVZUATI

SORU VE CEVAPLARLA SERBEST BÖLGELER MEVZUATI SORU VE CEVAPLARLA SERBEST BÖLGELER MEVZUATI I-TANIM, AMAÇLAR, İŞLEVLER SORU 1 : Serbest Bölge (SB) nedir? Genel olarak serbest bölgeler; ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla birlikte gümrük hattı dışında

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 22.08.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27327

Resmi Gazete Tarihi: 22.08.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27327 Resmi Gazete Tarihi: 22.08.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27327 KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Madde 1- Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak 1.1. Bu Tebliğin amacı, 4/1/2002

Detaylı

LİBYA ÜLKE BÜLTENİ Mart 2010

LİBYA ÜLKE BÜLTENİ Mart 2010 LİBYA ÜLKE BÜLTENİ Mart 2010 GENEL BĠLGĠ Resmi adı: Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Yönetim ġekli Cumhuriyet Devlet BaĢkanı Muammer Kaddafi (1969 dan beri) BaĢbakan Baghdadi Mahmudi(2006 da seçildi)

Detaylı

4875 Sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nun Getirdiği Yenilikler

4875 Sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nun Getirdiği Yenilikler 4875 Sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu nun Getirdiği Yenilikler Prof. Dr. Lerzan YILMAZ Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı I- Önsöz Türk hukukunda yabancı

Detaylı

10 Nisan 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28614 YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KAPSAMINDA YAPILACAK İHRACAT

10 Nisan 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28614 YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KAPSAMINDA YAPILACAK İHRACAT 10 Nisan 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28614 TEBLİĞ Ekonomi Bakanlığından: Amaç YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KAPSAMINDA YAPILACAK İHRACAT VE İTHALATA İLİŞKİN TEBLİĞ (SERBEST

Detaylı

LİBYA ÜLKE RAPORU. Mart 2012

LİBYA ÜLKE RAPORU. Mart 2012 LİBYA ÜLKE RAPORU Mart 2012 Yönetici Özeti Libya, petrol ihracatı dahil bütün ülkede ekonomik faaliyetin durmasıyla ayaklanmalardan en fazla etkilenen ülke oldu. Arap baharının ülke GSYH sine tahmini maliyeti

Detaylı

konusu, adaylık sürecinde Topluluk tarafından Türkiye için hazırlanan temel belgelerde bir eleştiri konusu olarak yer almıştır.

konusu, adaylık sürecinde Topluluk tarafından Türkiye için hazırlanan temel belgelerde bir eleştiri konusu olarak yer almıştır. GİRİŞ Gelişen uluslararası ilişkilerin ekonomik alandaki etkisi sonucunda yurtiçi sanayiinin sınırları da kaçınılmaz olarak uluslararası alana doğru kaymaya başlamıştır. Böyle bir oluşum ile ortaya çıkan

Detaylı

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak. İKİNCİ BÖLÜM 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak. İKİNCİ BÖLÜM 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu RESMİ GAZETE SAYISI: 27327 RESMİ GAZETE TARİHİ: 22.08.2009 KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Madde 1- Amaç ve kapsam 1.1. Bu Tebliğin amacı, 4/1/2002

Detaylı

KİLER HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ. Ticari Merkez: Namık Kemal Mahallesi Kiler Caddesi No:96 K:5 Esenyurt / İSTANBUL

KİLER HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ. Ticari Merkez: Namık Kemal Mahallesi Kiler Caddesi No:96 K:5 Esenyurt / İSTANBUL Sayfa 1 / 11 KİLER HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ Ticari Merkez: Namık Kemal Mahallesi Kiler Caddesi No:96 K:5 Esenyurt / İSTANBUL Kuruluş Madde 1 Aşağıda adları ve soyadları ve ikametgâhları yazılı

Detaylı

Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. 19 Haziran 2002 Sayı : 24790 RESMİ GAZETE Sayfa : 183 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Kısaltmalar ve Tanımlar Amaç Madde 1-

Detaylı

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU DOHA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ ARALIK 2010 DOHA KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU İÇİNDEKİLER 1 1- Genel Ekonomik Bilgiler...3 - Ülke Kimliği....3 - Sosyal Göstergeler...3 - Ekonomik Göstergeler...3

Detaylı

KATAR DA ŞİRKET KURULUŞU ve VERGİ MÜKELLEFİYETİ

KATAR DA ŞİRKET KURULUŞU ve VERGİ MÜKELLEFİYETİ T.C. DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ KATAR DA ŞİRKET KURULUŞU ve VERGİ MÜKELLEFİYETİ OCAK 2010 Doha İÇİNDEKİLER A. YABANCI SERMAYE MEVZUATI... 3 1. Genel... 3 2. Yabancı Sermayeye Yönelik Kısıtlamalar...

Detaylı

KAMU TAŞINMAZI TAHSİSİNE İLİŞKİN BAŞVURUDA İSTENİLECEK BELGELER VE UYULMASI GEREKEN YÜKÜMLÜLÜKLER

KAMU TAŞINMAZI TAHSİSİNE İLİŞKİN BAŞVURUDA İSTENİLECEK BELGELER VE UYULMASI GEREKEN YÜKÜMLÜLÜKLER KAMU TAŞINMAZI TAHSİSİNE İLİŞKİN BAŞVURUDA İSTENİLECEK BELGELER VE UYULMASI GEREKEN YÜKÜMLÜLÜKLER Kamu taşınmazı tahsisi için gerçek kişi, tüzel kişi veya ortak girişim olarak (konsorsiyum veya iş ortaklığı)

Detaylı

Kazakistan Cumhuriyeti Özel ekonomik bölgeler hakkında KANUNU (29.12.2014 tarihi itibari ile yapılan değişiklikler ve ilaveleri içeriyor)

Kazakistan Cumhuriyeti Özel ekonomik bölgeler hakkında KANUNU (29.12.2014 tarihi itibari ile yapılan değişiklikler ve ilaveleri içeriyor) Kazakistan Cumhuriyeti Özel ekonomik bölgeler hakkında KANUNU (29.12.2014 tarihi itibari ile yapılan değişiklikler ve ilaveleri içeriyor) Bölüm 1. Genel hükümler (md. 1-3) Bölüm 2. Özel ekonomik bölgelerin

Detaylı

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ RESMİ GAZETE SAYISI: 27327 RESMİ GAZETE TARİHİ: 22.08.2009 DEĞİŞİKLİK: RESMİ GAZETE SAYISI: 27511 RESMİ GAZETE TARİHİ: 04.03.2010 RESMİ GAZETE SAYISI: 27657 RESMİ GAZETE TARİHİ:

Detaylı

TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELER'İN PERFORMANSI VE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELER'İN PERFORMANSI VE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 1998-70 TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELER'İN PERFORMANSI VE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR Hazırlayan: A.Suha ALACAKLIOĞLU Bu eserin tüm telif hal

Detaylı

TEBLİĞ Hazine Müsteşarlığından: YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2006/3)

TEBLİĞ Hazine Müsteşarlığından: YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2006/3) 8 Aralık 2006 CUMA Resmî Gazete Sayı : 26370 TEBLİĞ Hazine Müsteşarlığından: YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2006/3) Amaç MADDE 1- (1) Bu Tebliğ

Detaylı

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü) T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü) Tarih : 29/09/2014 Sayı : 62030549-120[81-2013/267]-2301 Konu : Kollektif şirketin anonim

Detaylı

I N V E S T M E N T G U I D E 1

I N V E S T M E N T G U I D E 1 INVESTMENT GUIDE 1 2 YATIRIM KILAVUZU INVESTMENT GUIDE YATIRIM KILAVUZU 3 YATIRIM KILAVUZU 1. Türkiye ye Giriş 1.1 Çalışma İzni Nasıl Alınır? 1.2 Oturma İzni Nasıl Alınır? 2. Türkiye de İş Kurmak? 3. Varlık

Detaylı

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır Kuruluş : 7 Ekim 1920 16 Aralık 2004 Perşembe Sayı : 25672 Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği BİRİNCİ

Detaylı

YAPI DENETİMİ ve TÜM İLLERE YAYGINLAŞTIRILMASI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SUNUMU

YAPI DENETİMİ ve TÜM İLLERE YAYGINLAŞTIRILMASI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SUNUMU TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YAPI DENETİMİ ve TÜM İLLERE YAYGINLAŞTIRILMASI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SUNUMU Sunanın Adı : Sunu Tarihi : Sunum Planı Sorumlu olunan Kanun ve Yönetmelikler Deprem sonrası

Detaylı

İl Müdürlüğümüz/Hizmet Merkezimizce aşağıda yer alan bilgilere uygun olarak hizmet alımı yapılacaktır. Eğitim süresi Ders Saati Gün

İl Müdürlüğümüz/Hizmet Merkezimizce aşağıda yer alan bilgilere uygun olarak hizmet alımı yapılacaktır. Eğitim süresi Ders Saati Gün K-3: Mesleki Eğitim Kursları Hizmet Alım İlan Örneği T.C. TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KOCAELİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI HİZMET ALIM İLANI 1 İl Müdürlüğümüz/Hizmet

Detaylı

YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ

YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ DEVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ MART 2015 LEFKOŞA YAYIN VE BİLGİ İÇİN Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti +(392) 228 31 41 +(392) 228 59 88 Devlet Planlama Örgütü Web: http://www.devplan.org

Detaylı