1. Başlat menüsünden Programlara gidip buradan Outlook Express programını açın.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Başlat menüsünden Programlara gidip buradan Outlook Express programını açın."

Transkript

1 OKULLARIMIZA YÖNELĐK OUTLOOK EXPRESS ĐLE E-MAĐL HESABI KULLANIMI Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden okulunuz adına açılmış olan elektronik posta hesabınızı Outlook Express programı ile kullanabilir, mail alma ve gönderme işlemlerinizi bu program ile daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz. Outlook Express programı Windows 98, Windows ME veya Windows XP işletim sistemi bulunan her bilgisayarda bulunmaktadır. Yani bir Windows bileşenidir. Outlook Express programına Mail hesabınızı nasıl kuracaksınız? Öncelikle şunu söyleyelim ki, mail hesabınızı Outlook Express programına bir kez tanıtacaksınız ve mail almak veya göndermek için her seferinde kullanıcı adı ve şifre girmek zorunda kalmayacaksınız. Mail hesabınızı kurmak için aşağıdaki işlemleri adım adım yapın : 1. Başlat menüsünden Programlara gidip buradan Outlook Express programını açın. 2. Bu programı o bilgisayarda ilk defa açıyorsanız aşağıdaki şekilde bir mesaj gelir. Bu mesajı Evet düğmesine basarak geçin. Daha sonraki işlemlere 5. maddeden devam edin. 3. Eğer Outlook Express programını ilk defa açmıyorsanız program açıldıktan sonra Araçlar menüsünden Hesaplar bölümüne girin. Burada karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Bu pencerede Posta bölümüne geçin.

2 4. Posta bölümünde sağ taraftaki Ekle düğmesine basıp bunun yanında açılan Posta seçeneğine tıklayın. 5. Mail hesabının ayarları bu noktadan itibaren yapılmaktadır. Đlk aşamada aşağıdaki ekran gelir. Buradaki görünen ad kısmına okulunuzun adını yazın ve Đleri düğmeni basarak devam edin. 6. Sonraki adımda aşağıdaki ekran gelir. Buraya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen okulunuza ait mail adresini yazın. Đleri düğmesine basarak devam edin.

3 7. Aşağıdaki pencere geldiğinde Gelen Posta sunucusu olarak mailpop.meb.k12.tr adresini, Giden Posta sunucusu olarak mailsmtp.meb.k12.tr adresini yazmanız gerekmektedir. Gelen posta sunucusu olan mailpop.meb.k12.tr, okulunuz mail hesabına başka yerlerden gelen postaları tutan ana bilgisayarın adresidir. Internete bağlı olduğunuz ve Outlook Express programı açık olduğu sürece program, belirli aralıklarla bu sunucuya bağlanarak gelen postalarınızı kontrol eder ve varsa bu postaları bilgisayarınıza indirir. Giden posta sunucusu olan mailsmtp.meb.k12.tr ise, sizin başka adreslere gönderdiğiniz postaların o adreslere gönderilmesini sağlayan ana bilgisayarın adresidir. Ancak giden posta sunucusu olan bu adres, sadece Milli Eğitim Bakanlığı altında açılmış olan mail adreslerine ( şeklindeki adreslere) mail gönderebilmenizi sağlar. Bakanlık dışı bir adrese posta göndermek için eskisi gibi adresindeki web tabanlı e-posta hizmetini kullanmanız gerekmektedir. Yukarıdaki ekranda gelen ve giden posta adreslerini girdikten sonra ileri düğmesine basarak devam edin.

4 8. Aşağıdaki pencerede hesap adı olarak okul kodunuz hazır gelir. Siz sadece Parola kutucuğuna e-posta hesabı için okulunuza verilen parolayı girmeniz gerekir. Parolayı girdikten sonra yine ileri düğmesi ile devam edin. Burada parolayı anımsa seçeneğinin seçili olması iyi olur. Aksi halde her seferinden yine parola girmek gerekir. 9. Son pencere geldiğinde de sadece Son düğmesine basarak işlemi tamamlayın. 10. Internet hesapları penceresine dönünce burayı da Kapat düğmesi ile kapatın. Artık mail hesabınızı Outlook Express programına kurdunuz. Şimdi bazı ayarlamalar yaparak programın kullanımını kolaylaştıralım.

5 Bazı Ayarlamalar E-posta hesabınızı kurduktan sonra aşağıda açıklanan bazı küçük ayarlamaları yapmakta fayda vardır. Araçlar Seçenekler e girin. menüsünden Ekrana yandaki pencere geldiğinde şunları yapın: Başlangıçta doğrudan Gelen Kutusu klasörüne git seçeneğini işaretleyin. Böylece Outlook Express programını her açtığınızda size gelen postaların alındığı Gelen Kutusu na gider. Yeni iletilere dakikada bir bak şeklindeki seçenekte belirtilen süreyi isteğinize bağlı olarak ayarlayın. Başlangıçta bu süre 30 dakika olarak gelir. Bunun anlamı şudur : Outlook Express açık olduğu sürece, 30 dakikada bir gelen posta sunucusu olan mailpop.meb.k12.tr ye bağlanarak yeni gelen posta olup olmadığını denetler ve varsa bunları bilgisayarınıza indirerek Gelen Kutusu klasörüne alır. Daha sonra aynı pencerede Güvenlik bölümüne geçin. Bu bölümde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Virüs olabilecek ekler kaydedilmesin ve açılmasın şeklindeki seçenek işaretli ise işaretini kaldırın. Bakanlıktan veya Müdürlüğümüzden gönderdiğimiz birçok mailde ekler bulunacağından bunların açılabilmesi için bu seçeneğin işaretli olmaması gerekiyor.

6 Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Tamam düğmesine basarak çıkın. Görünüm ayarları Outlook Express açıldığında ekranın sol tarafında klasörler listesi, sağ tarafında e- posta mesajları listesi ve aşağıda okunan posta mesajının içeriğini gösterir bölümler gelmelidir. Klasörler bölümü size gelen ve sizin başkalarına gönderdiğiniz postaları gruplandırarak saklayabileceğiniz klasörlerin bulunduğu bölümdür. Buraya yeni klasörler ekleyebilir veya silebilirsiniz. Eğer programı açınca klasörler bölümü gelmiyorsa aşağıdaki adımları izleyerek bu bölümü ekrana getirebilirsiniz: Görünüm menüsünü açıp Düzen seçeneğine girin. Yandaki gelen pencerede klasör listesi seçeneğini işaretleyip Tamam düğmesine basarak çıkın. Outlook Express klasörleri Klasörler listesinde programın hazır verdiği bazı klasörler vardır. Bu klasörleri şu amaçlarla kullanırsınız: Gelen Kutusu : Size gelen mailler varsayılan olarak bu klasöre gelir. Giden Kutusu : Sizin başkalarına gönderdiğiniz mailler bu klasör üzerinden gider. Bir e-posta mesajı hazırlayıp gönder düğmesine bastığınızda, mesajınız giden posta sunucusu olan papatya.meb.gov.tr bilgisayarına ulaşana kadar burada bekler. Karşıya ulaştığında buradan silinir. Yani gitmekte olan mesajlar burada görülür. Gönderilmiş Öğeler : Bu klasör daha önceleri başkalarına göndermiş olduğunuz mesajlarınızı tutar. Silinmiş Öğeler : Burası ise Outlook Express in çöp kutusudur. Gelen veya giden postalarınızdan seçerek sildiğiniz mesajlar buraya gider. Not : Bir mesajı silinmiş öğeler klasörüne atmadan doğrudan silmek istiyorsanız o mesajı seçip Shift + Delete tuşlarına basarak silmeniz gerekir. Taslaklar : Göndermek üzere yazdığınız bir e-posta mesajını daha sonra kullanmak üzere kaydettiğinizde bu klasöre saklanır.

7 Yukarıdakilerin dışında yeni klasörler oluşturup, gelen kutusuna gelen postaları yeni oluşturduğunuz bu klasörlerden ilgili olduğu klasörlere taşıyabilirsiniz. Böylece geçmiş tarihlerde gelen ve önemli olan mesajları daha sonra aradığınızda kolayca bulursunuz. Yeni Klasör Oluşturma Yeni klasör oluşturmak için klasörler listesinin üst tarafında yer alan Yerel klasörler ifadesi üzerinde farenin sağ tuşuna basıp yeni klasör seçeneğine girin ve aşağıdaki pencerede olduğu gibi yeni klasörün adını yazarak Tamam düğmesine basın. Gelen Postaları Okuma Daha önce de belirtildiği gibi mail hesabınıza gelen mesajlar varsayılan olarak Gelen Kutusu na gelir. Başlangıçta Gelen Kutusunun açılmasını ayarlamış iseniz, programı her açtığınızda burası karşınıza gelir. Programı devamlı açık tutarsanız gelen postalarınızı daha önce ayarlandığı gibi belirli zaman aralıklarında kontrol ederek gelen kutusuna alacaktır. Yeni gelen mesajlarınız bu klasörde koyu renkli olarak gözükecektir. Bir mesajı okumak için üzerine fare ile bir kez tıklamanız yeterlidir. Seçtiğiniz mesajı aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz. Okuduğunuz bir mesaj belli bir süre sonra (örneğin 5 saniye) koyu renk olmaktan çıkar.

8 Gelen postaların eklerini alma Gelen bir mesajın ekleri varsa bunu önündeki ataç simgesinden anlarsınız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi mesaj metnini okuduğunuz bölümde sağ üst köşedeki ataç simgesine tıkladığınızda mesajın ekleri gözükür. Bu ekleri isterseniz tek tek açıp okuyabilir ve yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Veya Ekleri kaydet seçeneğini tıklayıp önemli mesajların eklerini bilgisayarınızda daha önceden oluşturduğunuz bir klasöre de kaydedebilirsiniz. Önemli mesajların eklerini ileride tekrar bulabilmek bakımından bu daha iyidir. Kaydedilen ekler kaydedildiği yerden de açılıp okunabilir veya yazdırılabilir. Önemli bir mesaj gelmiş ise, mesajın metnini ve eklerini ayrı ayrı yazıcıdan çıktı alın. Eklerin üzerine mesajın çıktısını koymakta fayda vardır. Zira mesaj metninde e-postanın kimden, hangi tarih ve saatte geldiği yazılıdır. Gelen postaların eklerindeki dokümanlar genellikle Word veya Excel belgesi şeklinde olabilir. Ancak bazı ekler pdf dosyası (acrobat belgesi) olarak gönderilmiş olabilir. Bunları açabilmek için bilgisayarınızda Acrobat Reader programı bulunması gerekir. Bu program her birçok internet sitesinden bedava elde edilebilir.

9 Spam Mail veya Virüs olabilecek maillerin silinmesi Spam mail, kısaca reklam amaçlı maillere denir. Bunlar herhangi bir ticari şirket veya zararlı bazı internet sitelerinden veya yasadışı veya gayri ahlaki internet sitelerinden gönderilmiş, çoğu zaman içeriği Đngilizce olan ve anlaşılmaz ifadeler içeren maillerdir. Bunların çoğunlukla ekleri de olur. Okulunuz mail hesabına bu türde birçok mail gelebilir. Gelen kutusunda böyle bir mesaj gördüğünüzde önce o mesajı seçip, sonra Shift + Delete tuşlarına basarak silmenizde fayda vardır. Buna örnek bir tanesi aşağıdaki resimde görülmektedir. Buna benzer maillerin ekleri de aşağıdaki gibi Delete.txt gibi bir dosya içerebilir. Bu tür maillerin eklerini kesinlikle açmayın. Yukarıda belirtildiği gibi maili hemen silin.

10 E-Posta gönderme ÖNEMLĐ AÇIKLAMA Yukarıda yapılan açıklama doğrultusunda, okulunuza uzantılı mail hesabınızdan uzantılı adreslere mail gönderebilirsiniz. Yani Milli Eğitim Müdürlüklerine, okullara, Milli Eğitim Bakanlığındaki alt birimlere buradan mail gönderilebilir. Hotmail, mynet gibi veya başka türden adreslere mail göndermek için eskisi gibi adresinden web tabanlı e-posta hizmetine girmeniz gerekmektedir. Bir başkasına e-posta göndermek için yukarıda görülen düğmelerden en baştaki Posta Oluştur a basın. Yukarıdakine benzer bir ekran geldiğinde, bu ekranda aşağıda açıklandığı şekilde gerekli yerleri doldurun: Kime : Maili göndereceğiniz yerin adresi buraya yazılır. Birden fazla kişiye mail gönderilecekse her bir mail adresinin arasına noktalı virgül konur. Bilgi : Maili gönderdiğiniz kişiden hariç üçüncü bir kişinin de bu mailden haberdar olmasını istiyorsanız bu kişinin mail adresi buraya yazılabilir. Zorunlu değildir. Konu : Kime olursa olsun göndereceğiniz her mailin konusuna kısa bir açıklama yazın. Konusu boş olan mailler gönderdiğiniz kişi tarafından şüpheli olarak karşılanır ve virüs olabilir diye açılmayabilir. Alttaki boş alana da mesajınızı ayrıntılı olarak yazın. Daha sonra yukarıdaki Gönder düğmesine basarak mailinizi gönderin.

11 Eğer gönderdiğiniz e-postanın okunduğundan emin olmak istiyorsanız, Araçlar menüsünden Okundu Bilgisi Đste seçeneğine tıklayınız. Karşıdaki alıcı Okundu Bilgisini isteğini olumlu şekilde gönderir ise siz masajın ilgiliye ulaştığını anlarsınız. E-Posta mesajına dosya ekleyerek gönderme Birçok mesajın ekinde word belgesi, Excel belgesi, resim dosyası veya başka tür dosyalar gönderilebilir Mesajınızın ekinde dosya göndermek için aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi Ekle düğmesine basıp, daha sonra bilgisayarınızdan göndermek istediğiniz dosyayı bulup eklemelisiniz.

12 Eklenen dosya Konu bölümünün altında Ek olarak görülecektir. Bir maile birden fazla dosya eklenebilir. Kime, konu, mesaj bilgileri yazılan ve ekleri eklenen posta yine Gönder düğmesi ile karşıya gönderilebilir. DĐKKAT! YUKARIDAKĐ E-POSTA KULLANIMINI ANLATAN DOKÜMANI YAZICIDAN ÇIKTI ALIP ĐYĐCE OKUDUKTAN SONRA OKULUNUZUN E-POSTA HESABINI UYGUN BĐR ĐDARECĐ BĐLGĐSAYARINDA OUTLOOK EXPRESS PROGRAMINA KURUP KULLANMAYA BAŞLAYIN. BELĐRLENEN BĐLGĐSAYAR AÇIK OLDUĞU SÜRECE OUTLOOK EXPRESS PROGRAMINI DA AÇIK TUTUN. MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BÖLÜMLERĐ VE OKULLARIMIZ ARASINDAKĐ BĐRÇOK YAZIŞMA ARTIK DAHA YOĞUN BĐR ŞEKĐLDE E-POSTA ĐLE YAPILACAĞINDAN OUTLOOK EXPRESS PROGRAMINI DEVAMLI AÇIK TUTUN VE GELEN POSTALARINIZI KONTROL EDĐN. Cemal TANER Manisa MEM Bilgisayar ve Sınav Hizmetleri

13 Okullarımızın Outlook Express vb programlarla kullandığı e-posta hesabı hakkında bakanlıktan yapılan açıklama aşağıdadır. Bildiğiniz gibi SPAM maillerin çok fazla yayılmasından dolayı TTNet, birçok ilde 25 nolu SMTP portunu kapatmıştır.yakın bir tarihte tüm illerin 25 nolu SMTP portları kapatılacaktır. Bakanlığımız okullarımızın kullandığı meb.k12.tr uzantılı mail sistemi içinde gerekli çalışmayı tamamlamış olup 25 nolu SMTP portundan ve 587 nolu SMTP portundan hizmet vermektedir. Kullanıcılarımızın biran önce smtp ayarlarındaki 25 nolu portu 587 olarak değiştirmesi gerekmektedir. 25 nolu port tarafımızdan da kullanıcılara kapatılacaktır.. Bu açıklamaya göre yapılacak işlemler; Öncelikle Outlook Express programı açık iken Araçlar / Hesaplar seçeneği tıklanır. Đlgili hesap seçilerek özellikler seçeneğine tıklanır.

14 Açılan yeni pencerede Gelişmiş seçeneğine tıklanır ve Giden Posta SMTP kutusunda yazan 25 değeri 587 olarak değiştirilir. Tamam seçeneğine tıklanarak pencere kapatılır. Açık kalan Hesaplar penceresi Kapat seçeneğine tıklanarak kapatılır. Gerekli ayar yapılmış olur. Cemal TANER Eğitici BT Formatörü Manisa MEM Bilgisayar ve Sınav Hizmetleri

OUTLOOK EXPRESS İLE (meb.k12) MAİL HESABI KURULUMU VE KULLANIMI

OUTLOOK EXPRESS İLE (meb.k12) MAİL HESABI KURULUMU VE KULLANIMI OUTLOOK EXPRESS İLE (meb.k12) MAİL HESABI KURULUMU VE KULLANIMI Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden okulunuz adına açılmış olan elektronik posta hesabınızı Outlook Express programı ile kullanabilir, mail

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

1. WEBMAIL. 2. WEBMAIL GİRİŞ ve ÇIKIŞ. WEBMAIL Nedir? WEBMAIL Kullanımı İçin Gerekenler

1. WEBMAIL. 2. WEBMAIL GİRİŞ ve ÇIKIŞ. WEBMAIL Nedir? WEBMAIL Kullanımı İçin Gerekenler 1. WEBMAIL WEBMAIL Nedir? Sunucu üzerinde yer alan e-postalarınıza web üzerinden ulaşarak e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, Türkçe menüler ile işlem yapabileceğiniz yeni bir uygulamadır.

Detaylı

2) http://webmail.uludag.edu.tr/ adresine bağlanabilecek JavaScript destekli bir tarayıcı,

2) http://webmail.uludag.edu.tr/ adresine bağlanabilecek JavaScript destekli bir tarayıcı, WEBMAIL (LARRY KULLANICI ARAYÜZÜ) WEBMAIL Nedir? Sunucu üzerinde yer alan e-postalarınıza web üzerinden ulaşarak e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, Türkçe menüler ile işlem yapabileceğiniz

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

7. ÜNİTE. Üniteye Hazırlık

7. ÜNİTE. Üniteye Hazırlık İnternet ve İletişim 7. ÜNİTE İnternet ve İletişim Üniteye Hazırlık 1. İnternet bağlantısı için neler yapmamız gereklidir? Araştırınız. 2. İnternet i kullanarak hangi işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bartın Üniversitesi kurumsal e-posta hizmetinden faydalanmak için web üzerinden http://mail.bartin.edu.tr/webmail/src/login.php adresinden bağlanabileceğiniz gibi Microsoft Outluk veya benzeri uygulamalarla

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Modül 4: İnternet ve İletişim Hazırlayan: Yasemin Gülbahar Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Bu konuyu bitirdiğinizde; İnternet e ilişkin temel kavramlar hakkında bilgi edinecek, Web tarayıcı programlarını

Detaylı

OWA Kullanıcı Rehberi

OWA Kullanıcı Rehberi OWA Kullanıcı Rehberi İÇERİK Ms Office Outlook 2007 de Acn.basakgroupama.com.tr E-posta Hesabı Ekleme.. 2 Outlook Express de Acn.basakgroupama.com.tr E-posta Hesabı Ekleme... 3 Genel - Outlook Web Access

Detaylı

ROUNDCUBE GİRİŞ ve ÇIKIŞ

ROUNDCUBE GİRİŞ ve ÇIKIŞ ROUNDCUBE Roundcube Nedir? Sunucu üzerinde yer alan e-postalarınıza web üzerinden ulaşarak e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, Türkçe menüler ile işlem yapabileceğiniz yeni bir uygulamadır.

Detaylı

GFI Product Manual. Faks-İstemcisi Kılavuzu

GFI Product Manual. Faks-İstemcisi Kılavuzu GFI Product Manual Faks-İstemcisi Kılavuzu http://www.gfi.com info@gfi.com Bu belgedeki bilgiler önceden bildirilmeden değiştirilebilir. Örneklerde kullanılan şirketler, isimler ve bilgiler aksi belirtilmediği

Detaylı

LotusLive inotes. LotusLive inotes Kullanıcı Kılavuzu

LotusLive inotes. LotusLive inotes Kullanıcı Kılavuzu LotusLive inotes LotusLive inotes Kullanıcı Kılavuzu LotusLive inotes LotusLive inotes Kullanıcı Kılavuzu Not Bu bilgileri ve desteklediği ürünü kullanmadan önce Özel Notlar sayfa 43 başlıklı konudaki

Detaylı

OUTLOOK EXPRESS'E @MEB.K12.TR E-POSTA HESABI KURULUMU

OUTLOOK EXPRESS'E @MEB.K12.TR E-POSTA HESABI KURULUMU OUTLOOK EXPRESS'E @MEB.K12.TR E-POSTA HESABI KURULUMU Kurumlarımızdan e-posta işlemi ile ilgili çok sayıda telefonlar almaktayız. Ortaya çıkan aksaklıkları en aza indirmek/yok etmek amacı ile ek açıklamaya

Detaylı

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ MICROSOFT WORD DERS NOTLARI A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ Belge Word, Microsoft Office paketinde yer alan bir kelime işlem programıdır. Bu programın kullanımındaki temel amaç, çeşitli türdeki yazılarımızı

Detaylı

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar.

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar. Harita Araçlar tablosu Komutlar Raporlar Güzergâh Araç programlama Nokta / bölge programlama Adres arama araç takip sistemi İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi 1 www.solit.com.tr

Detaylı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Çalışma Alanı... 5 Bölüm 2 PDF Oluşturmak... 34 Bölüm 3 PDF İçeriğini Birleştirmek... 43 Bölüm 4 PDF'leri Dışa Aktarmak... 55 Bölüm 5 İnceleme ve

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

EXCEL YAZILIM PROGRAMI

EXCEL YAZILIM PROGRAMI EXCEL YAZILIM PROGRAMI Elektronik tablolama ve hesaplama programlarının hemen hemen en popüler olanı Excel programıdır. Bu programın çalışma alanı satır ve sütunların kesişmesinden meydana gelen hücrelerden

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Programın açılışı...2. Ana menü...5. Tüm tabloların ortak özellikleri... 6. Aramalar... 10. Katalog girişleri... 12. Yeni kayıt...

İÇİNDEKİLER. Programın açılışı...2. Ana menü...5. Tüm tabloların ortak özellikleri... 6. Aramalar... 10. Katalog girişleri... 12. Yeni kayıt... İÇİNDEKİLER Sayfa: Programın açılışı...2 Ana menü...5 Tüm tabloların ortak özellikleri... 6 Aramalar... 10 Katalog girişleri... 12 Yeni kayıt... 12 Kayıt çoğaltma...14 MARC aktarımı... 15 Taşınır mal yönetmeliği...

Detaylı

IBM SmartCloud inotes. IBM SmartCloud inotes Kullanıcı Kılavuzu

IBM SmartCloud inotes. IBM SmartCloud inotes Kullanıcı Kılavuzu IBM SmartCloud inotes IBM SmartCloud inotes Kullanıcı Kılavuzu IBM SmartCloud inotes IBM SmartCloud inotes Kullanıcı Kılavuzu Not Bu bilgileri ve desteklediği ürünü kullanmadan önce Özel Notlar sayfa

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? Ġstatistik Bölümü 1. Sınıf Bil.Prog.GiriĢ. Ders Notları---Öğr.Gör.Ali ATALAY(//aliatalay.net) WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir. Kullanıcının

Detaylı

Türkiye Noterler Birliği Bilgi Đşlem Müdürlüğü Elektronik Evrak Gönderimi Kılavuzu

Türkiye Noterler Birliği Bilgi Đşlem Müdürlüğü Elektronik Evrak Gönderimi Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Bilgi Đşlem Müdürlüğü Elektronik Evrak Gönderimi Kılavuzu 1. Program ve Đşletim Sistemi Gereksinimleri Đnternet üzerinden elektronik evrak gönderimi yapmak için öncelikle Vezne

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Giriş Ekranı Görüntüsü

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Giriş Ekranı Görüntüsü Ana Sayfa. Elektronik Belge Yönetim Sistemi Giriş Ekranı Görüntüsü Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) giriş sayfasına herhangi bir Web Browser (Internet Explorer( ), Mozilla

Detaylı