TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 2007 FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 2007 FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 2007 FAALİYET RAPORU

2 SKB KARAR ORGANLARI BİRLİK BAŞKANI HİKMET ŞAHİN - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı BİRLİK MECLİS I. VE II. BAŞKAN VEKİLİ 1. Vekil - İlhami ORTEKİN - Aydın Belediye Başkanı 2. Vekil - H.Barbaros BİNİCİOĞLU - Yalova Belediye Başkanı BİRLİK KATİP ÜYELERİ Asil Üye - Bedia SÖYLEMEZ - Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Asil Üye- İbrahim AKAY - Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Yedek Üye - Çetin CAN - Van Belediyesi Meclis Üyesi Yedek Üye - Muharrem ÖZDEL - Tepebaşı Belediyesi Meclis Üyesi

3 SKB KARAR ORGANLARI BİRLİK ENCÜMENİ Hikmet ŞAHİN - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Veli KORKMAZ - Kırıkkale Belediye Başkanı Dr. M. Tacettin SARIOĞLU - Tepebaşı Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ - Gölcük Belediye Başkanı Mustafa KÖRÜKÇÜ - Avanos Belediye Başkanı M. Kahraman EFE - Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Oktay ERDEM - Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU Nazım USTA - Gölcük Belediyesi Meclis Üyesi Nazmi ORUÇ - Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Ethem TORUNOĞLU - Çankaya Belediyesi Proje Koordinatörü

4 SKB DÖNEM BAŞKANLIĞI ( ) BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİRLİK MÜDÜRÜ A.Nalan FİDAN BİRLİK MALİ HİZMETLER SORUMLUSU Cavit ÇALI BİRLİK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Jülide ALAN BİRLİK SEKRETARYASI Ercüment YILMAZ Melike SUCU

5 SKB MECLİS TOPLANTILARI VI. Olağan Dönem Meclis Toplantısı, 27 Nisan 2007/ TRABZON Türkiye de insan sağlığı ve refahı için yerel yönetimler tarafından oluşturulmuş ilk girişim olan Sağlıklı Kentler Birliği, 6. Olağan Meclis Toplantısı nı 27 Nisan 2007 tarihinde Trabzon da düzenlemiştir. Toplantıda 1.Gündem Maddesi olan geçen toplantı zaptının görüşülmüş ve oybirliğiyle kabul edilmiştir. Diğer gündem maddeleri, 2 seneyi geride bırakan Sağlıklı Kentler Birliği nin Başkanlık Divanı seçimleri ve her yıl yapılan Birlik Encümen Seçimleri ile Plan ve Bütçe Komisyon Seçimleri olmuştur Yılı Kesin Hesabının görüşülmesi, Birlik 2006 Yılı Faaliyet Raporu, Birlik Tüzüğü nün 36.Maddesi nin Değişikliği, Yeni üyelerin kabulü, Dünya Sağlık Örgütü Yıllık Aidat Ödeme Talebi ve Bir Sonraki Toplantı Yerinin Belirlenmesinin görüşülmesiyle 6.Olağan Dönem Meclis Toplantısı sona ermiştir.

6

7 SKB MECLİS TOPLANTILARI VII. Olağan Dönem Meclis Toplantısı, 7 Eylül 2007/ İZMİR Sağlıklı Kentler Birliği 2007 Eylül Ayı Olağan Dönem Meclis Toplantısı, 7 Eylül 2007 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Geçen Toplantı Zaptının görüşülmesiyle başlayan meclis toplantısının ikinci gündemini 2008 Yılı Bütçesi ve 2009 ile 2010 Yılları Bütçe Tahminlerinin Görüşülmesi oluşturmuştur. Üçüncü gündem Aydın Belediyesi Tarafından Sunulan Göç Konulu Önergenin Görüşülmesi ve Dördüncü Gündem Encümen Üyeliği Seçimleri olmuştur. Ayrıca, Sağlıklı Kentler Birliği Onursal Üyesi DSÖ Kent Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Agis TSOUROS un önerisi üzerine Tütünle Mücadele Küresel Girişimi de meclis görüşmelerine alınmıştır.

8

9

10 SKB EĞİTİM TOPLANTILARI Proje Yönetimi Eğitimi, Ocak 2007 / BURSA Yalnızca Sağlıklı Şehirler Projesi kapsamında değil, kapasite geliştirme ve verimliliği artırmaya yönelik eğitimlere de önem veren Sağlıklı Kentler Birliği, Ocak 2007 tarihleri arasında Bursa da Proje Yönetimi Eğitimi düzenlemiştir. Üye belediyelerin proje yönetim kapasitelerini, proje yönetimi ve uygulanmasında etkinliklerini arttırabilmek ve Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Hareketini daha da ileriye götürmek amacıyla seçilen Proje Yönetimi Eğitimin de 16 üye belediye ve 30 katılımcı yer almışlardır.

11 SKB EĞİTİM TOPLANTILARI Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler Sempozyumu / TRABZON Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin 6. Meclis Toplantısı ve Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler Sempozyumu Nisan tarihleri arasında Trabzon'da gerçekleştirilmiştir. Sempozyum programı iki gün içerisinde tamamlanmış ve "Sağlıklı Şehir Planlaması ve Yerel Yönetimler", "Sağlıklı Şehir Planlama ve Fiziksel Çevre Koşulları", "Sağlıklı Şehir Planlama Yaklaşımı ile Sağlık Hizmetlerinin Dağılımı" ve "Sağlıklı Şehir Planlamasının Neresindeyiz? Şehirlerden Örnekler" başlıkları altında gerçekleştirilmiştir.

12

13 SKB EĞİTİM TOPLANTILARI Sigarasız Toplum ve Çevre Eğitimi, Ocak 2008 / BARTIN Sağlığı ve tüm halkın yaşam kalitesini arttırmayı kent gündeminin en başına taşıyan Sağlıklı Kentler Birliği, sigara ve sağlık etkileri konusunda farkındalık yaratmak, yerel yönetimlerin konuyla ilgili yapabilecekleri projelerle ilgili fikirler geliştirmek ve deneyimleri paylaşmak amacıyla, Ocak 2008 tarihleri arasında, Bartın da Sigarasız Toplum ve Çevre Eğitimi düzenlemiştir. Bartın Belediyesi nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim programına üye belediyelerden 34 katılımcı iştirak etmiştir.

14

15 KONFERANSLAR 3.YIL KONFERANSI HERKES İÇİN SAĞLIK VE YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜ / İZMİR Sağlıklı Kentler Birliği tarafından her yıl düzenlenen uluslararası katılımlı Sağlıklı Kentler Birliği Konferansının 3. sü bu yıl 7 8 Eylül 2007 tarihlerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. 5 farklı oturumdan oluşan ve Herkes İçin Sağlık ve Yerel Yönetimlerin Rolü teması üzerine yapılan Sağlıklı Kentler Birliği 3. Yıl Konferansı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 76. İzmir Enternasyonal Fuarı nda Sağlıklı Kentler Birliği için ayrılan sergi alanında üye belediyelerimiz çalışmalarını tanıtma fırsatı bulmuşlardır.

16

17

18 DSÖ AVRUPA SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI RENNES KONFERANSI / FRANSA RESMİ AÇILIŞ GENEL OTURUM Toplantı amaçları ve alınacak kararlar hakkında Politikacılar yuvarlak masa toplantısı 1 Öğle yemeği GENEL OTURUM TEMALAR ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR: ARAÇLAR VE ÖĞRENİLEN DERSLER PARALEL OTURUMLAR Örnek olay incelemeleri Araçlar Eğitimler 20:00 Resmi resepsiyon GENEL OTURUM Sağlıklı ve yaratıcı şehirler Politikacılar yuvarlak masa toplantısı 2 GENEL OTURUM 2008 den sonra sağlıklı şehirler ve 5. Faz PARALEL OTURUMLAR 5. Faz içeriği 5. Faz yapısı Öğle yemeği ŞEHİR TURU VE TOPLANTILAR Politikacılar yemeği GENEL OTURUM Kamu sağlığı krizlerine hazırlık İklim değişikliği Halkla ilişkiler PARALEL OTURUMLAR Örnek olay incelemeleri Araçlar Eğitimler PARALEL OTURUMLAR Politikacılar toplantısı, 2008 den sonra sağlıklı şehirler ve 5. Faz Öğle yemeği PARALEL OTURUMLAR Örnek olay incelemeleri Araçlar Eğitimler Çalışma toplantısı kapanışı 20:00 Veda gecesi PARALEL OTURUMLAR Koordinatörler toplantısı Eğitimler GENEL OTURUM 4. Faz ın değerlendirmesi Öğle yemeği PARALEL OTURUMLAR Değerlendirme çalıştayları Eğitimler GENEL OTURUM Değerlendirme toplantılarının kapanışı

19 Katılımcılar: DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye 90 Avrupa şehrinden Belediye Başkanları, politikacılar, koordinatörler, uzmanlar SKB Sekretaryası adına katılanlar: A. Nalan FİDAN, Ercüment YILMAZ Katılan SKB üyeleri: Aydın, Bartın, Bursa, Çankaya / Ankara, Kadıköy / İstanbul, Trabzon, Yalova, Gölcük

20 DSÖ AVRUPA SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI RENNES KONFERANSI / FRANSA Sonuç Üç gün süren toplantı kapsamında ağa üye şehirler ve uzmanlar genel ve paralel oturumlarda toplamda 81 sunuş gerçekleştirmiş ve DSÖ uzmanları tarafından 10 eğitim verilmiştir. Toplantı sonucunda alınan kararlara göre; Dünya Sağlık Örgütünün sadece Avrupa Şehirlerini değil tüm dünya şehirlerine açık olan ve 5 yılda bir düzenlenen Dünya Konferansının Zagreb de Ekim 2008 tarihlerinde yapılacağı; Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Ağı 5. Fazına şehirlerin yeniden üye olmak için yeni Sağlı Şehir Profili ve Sağlıklı Şehir Gelişim Planları hazırlayacağı; Yeni dönemdeki ana konuların aşağıdakiler olacağı: Eşitlik (hoşgörü, bütünleşme, hassasiyet,güvenlik, paylaşım gibi konuları kapsayarak) Sağlıklı Şehir Planlaması (4. Faz ın devamı niteliğinde) (çocuklar, engelliler, iklim, ulaşım, yaşlılar gibi konuları kapsayarak) Yaşam Tarzları (stres, obezite, aktif yaşam, alkol, yemek, internet gibi konuları kapsayarak) açıklanmıştır.

21 Sağlıklı Şehir Planlaması Alt Ağı Çalışma Toplantısı Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi tarafından düzenlenen ve İstanbul Kadıköy Belediyesi nin ev sahipliği yaptığı Sağlıklı Şehir Planlaması Alt Ağı çalışma Toplantısı, Şubat 2007 tarihleri arasında İstanbul da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Litvanya, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Gürcistan, Arnavutluk, Saraybosna, İsveç, İspanya, Rusya Federsyonu,İngiltere,İrlanda, ayrıca IV.Dönem Sağlıklı Şehirler üyesi olan Bursa, Tepebaşı/Eskişehir, Trabzon, Aydın, Yalova, Kırıkkale şehirlerinden temsilciler katılmış olup, 45 katılımcı ile birlikte 55 kişi katılmıştır. Toplantı, Sağlıklı Şehir Planlamasının temel prensiplerinin tartışıldığı oturumlarla başlamış ve her oturum sonunda çalışma grupları oluşturularak Avrupa kentlerinde yapılan planlama örnekleri temel prensipler ışığında değerlendirilmiştir.

22 EXPO 2015 İzmir Çerçevesinde Sağlık Politikaları Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, EXPO 2015 İzmir kapsamında Ekonomi Üniversitesi tarafından düzenlenen Sağlık Politikaları Sempozyumu nda, Sağlıklı Kentler Birliğini ve bu kapsamda Bursa da yapılan çalışmaları anlatmıştır. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği nin hedefini herkes için sağlık, eşitsizliğin azaltılması ve sağlıklı yaşam alanlarının artırılması şeklinde anlatan Şahin, bu konuda Bursa da gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatmıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Gonca Günay, sağlıklı kentleşmeye katkıda bulunan yerel yöneticilere plaket vermiştir.

23 Sağlık Turizmi Sempozyumu Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEÜBİMER) tarafından İzmir / Çeşme de düzenlenen "Expo 2015 İçin Bir Işık: Sağlık Turizmi" konulu V. Turizm Sempozyumu nda Sağlıklı Kentler Birliği ve Sağlıklı Şehirler Projesi tanıtılmıştır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener, Çeşme Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Holding Türkiye Danışmanı Hüseyin Baraner ile DEÜ İşletme Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. İge Pınar ın konuşmacı olarak katıldığı Sempozyuma Sağlıklı Kentler Birliği ni temsilen Birlik Yazı İşleri Müdürü Jülide ALAN katılmıştır. Sağlık Turizmi İçin Bir Fırsat: Sağlıklı Kentler Oturumu nda konuşan Jülide ALAN, katılımcılara DSÖ Sağlıklı Şehirler Projesi ni, Sağlıklı Şehirler Projesinin gelişimini anlatarak başladığı konuşmasında, Sağlıklı Kentler Birliği nin kuruluşu, gelişimi ve yürüttüğü faaliyetlerle ilgili geniş bilgiler vermiştir. Sağlıklı Kentler Birliği yer aldığı her faaliyetle daha geniş kitlelere sesini duyurmaktadır.

24 BİRLİK ÜYELERİYLE İLETİŞİM SKB Web Sitesi Güncellendi Birlikle ilgili duyuruların yapıldığı ve gerekli dokümanların yayınlandığı birlik iletişim aracı adresinde hizmet veren Sağlıklı Kentler Birliği web sitesi, Birlik Başkanlığı tarafından üyelerinin ve diğer ziyaretçilerin siteden daha rahat faydalanabilmeleri ve kullanımı kolaylaştırmak için yeniden tasarlanmıştır. Yeni web sitesi, kolay anlaşılabilir bir navigasyon sistemi ile daha güncel ve modern bir tasarıma sahip hale getirilmiştir.

25

26 Birlik Üyeleri 2006 Yılı Faaliyetleri Kitabı Sağlıklı Şehirler hareketine üye belediyelerin DSÖ nün her faz için belirlediği ana konularda çalışmalar yürütmesi beklenmektedir. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği nin görevleri arasında bu yıl sona erecek IV. Faz ın ana konuları hakkında üye şehirlerimizin yürüttüğü ve tamamladığı çalışmaları DSÖ ile paylaşmak bulunmaktadır. Bilgi ve deneyim paylaşımının daha etkin bir şekilde yapılabilmesi için tüm üye belediyelerimizden aldığımız 2006 yılı faaliyet raporları kitapçık haline getirilmiştir.

27 Birlik Bülteni 3 ayda bir yayınlandığı bültenle yürüttüğü faaliyetler ve DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ile ilgili Birlik üyelerini bilgilendiren Sağlıklı Kentler Birliği 2007 yılında da yayınlanarak Birlik üyelerine sunulmuştur. Birlik bülteni İngilizce tercümesiyle DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ve Avrupa Ulusal Ağları na da gönderilmiştir.

28

29 Sağlıklı Kentler Birliği Genişleme Faaliyetleri 3. yılını geride bırakan Sağlıklı Kentler Birliği bu amaçları adım adım gerçekleştirmektedir. Sağlıklı Kentler Hareketi bugün 27 üye belediye tarafından yürütülmekte ve bu sayı başvurularla daha da artmaktadır. Sağlıklı Kentler Birliği gönderdiği tanıtım yazılarıyla 81 İli Sağlıklı Kentler Hareketine davet etmiştir. Belediyeler Sağlıklı Şehrin ne demek olduğunu artık daha iyi anlamakta ve önemini kavramaktadır. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği çatısı altında yurttaşlarımıza daha sağlıklı bir yaşam sunulan kentler oluşturmak amacıyla kurulan ortaklık, ortaya konulan gelişme çizgisiyle daha da pekişmiştir. Şehirlerdeki yaşam alanlarının kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yerel yönetimlerde farkındalık yaratan Sağlıklı Kentler Birliği bugün Türkiye de sağlık konusunda bir dinamik haline gelmiştir.

30 TEŞEKKÜRLER

TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU 2011

TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU 2011 TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU 2011 Nalan FİDAN Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Bursa Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Sağlıklı Şehirler Proje Koordinatörü

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ULUSLARARASI SAĞLIKLI ŞEHİRLER KONFERANSI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ULUSLARARASI SAĞLIKLI ŞEHİRLER KONFERANSI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ULUSLARARASI SAĞLIKLI ŞEHİRLER KONFERANSI 21. Yüzyılda Kentsel Yaşam / 22 25 Ekim 2014 Atina - Yunanistan TOPLANTI RAPORU Toplantının adı : Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Sağlıklı

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ġehġrler AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ġehġrler AĞLARI ÇALIġMA VE TEKNĠK KONFERANSI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ġehġrler AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ġehġrler AĞLARI ÇALIġMA VE TEKNĠK KONFERANSI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ġehġrler AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ġehġrler AĞLARI ÇALIġMA VE TEKNĠK KONFERANSI Sağlık ve Esenlik: Erken Yaşlardan Sağlıklı Yaşlanmaya / Tüm Yaşam Süresine Yönelik

Detaylı

Sağlıklı kentlerde herkese eşit hizmet

Sağlıklı kentlerde herkese eşit hizmet Temmuz 2010 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BANDIRMA BUHARKENT BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE DİDİM GEBZE GÖLCÜK ISPARTA İSTANBUL İZMİR İZMİT

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ

Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ Sağlıklı Şehirler Projesi Eğitimi : 2005 yılından bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlığında Sağlıklı Kentler hareketinin Türkiye de öncülüğünü

Detaylı

Temmuz - Ağustos - Eylül 2015

Temmuz - Ağustos - Eylül 2015 Temmuz - Ağustos - Eylül 2015 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BAYINDIR BİLECIK BURDUR BURSA ÇANKAYA DARENDE DENİZLİ DİDİM

Detaylı

Mayıs 2012. Sağlıklı Kentler Trabzon da buluştu. SKB, Sağlıklı Kentleşme ve Kentsel Dayanıklılık gündemiyle Trabzon da biraraya geldi.

Mayıs 2012. Sağlıklı Kentler Trabzon da buluştu. SKB, Sağlıklı Kentleşme ve Kentsel Dayanıklılık gündemiyle Trabzon da biraraya geldi. Mayıs 2012 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE DİDİM GEBZE GÖLCÜK ISPARTA İSTANBUL

Detaylı

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 i Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu [2011] Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Mehmet Ali KAHRAMAN Dr. Haluk

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI YILLIK İŞ VE TEKNİK KONFERANSI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI YILLIK İŞ VE TEKNİK KONFERANSI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AVRUPA SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI VE AVRUPA ULUSAL SAĞLIKLI ŞEHİRLER AĞI YILLIK İŞ VE TEKNİK KONFERANSI Sağlıklı Şehirler İçin Politik Seçenekler / 24 26 Haziran 2015 Kuopio/Finlandiya TOPLANTI

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI 2012 FAALİYET RAPORU EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR TBMM Basımevi - 2013 İÇİNDEKİLER SUNUŞ (Cemil ÇİÇEK TBMM Başkanı)...11 GİRİŞ (Dr. İrfan

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI 2015 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI 2015 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI 2015 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2015 S a y f a 2 TAKDİM 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 30 uncu maddesinde,

Detaylı

TOPLANTI RAPORU. 15 ülkenin Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları temsil edilmiştir. Toplam katılımcı 19 kişi.

TOPLANTI RAPORU. 15 ülkenin Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları temsil edilmiştir. Toplam katılımcı 19 kişi. TOPLANTI RAPORU Toplantının adı : Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları Koordinatörleri Toplantısı Düzenleyen : İtalya Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağı Tarih : 24 26 Mart 2015 Yer

Detaylı

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

Yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyet ve azmindeyiz.

Yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyet ve azmindeyiz. Yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyet ve azmindeyiz. Bingöl Yatırım Destek Ofisi Telefon : +90 (426) 213 57 55 Fax : +90 (426) 213 57 56 E-Mail : bingolydo@fka.gov.tr

Detaylı

SUNUŞ. Mustafa BÜYÜK Adana Valisi Yönetim Kurulu Başkanı

SUNUŞ. Mustafa BÜYÜK Adana Valisi Yönetim Kurulu Başkanı FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 1. GENEL BİLGİLER 2. KURUMSAL BİLGİLER 2.1. TEŞKİLAT YAPISI 2.2. FİZİKSEL YAPI 2.3. İNSAN KAYNAKLARI 2.4. BİLGİ ve TEKNOLOJİK KAYNAKLAR 2.5. SUNULAN HİZMETLER 2.6. YÖNETİM ve

Detaylı

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr İÇİNDEKİLER 2010 Yılı Mavi Bayrak Ödülü Başvuruları Başladı! Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) nın İcra Kurulu Toplantısı 31 Ekim-1

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU KOCAELİ SANAYİ ODASI İÇİNDEKİLER I.BÖLÜM -2017 DÖNEMİ ORGAN SEÇİMLERİ TAMAMLANDI 9-2017 Dönemi Oda Organları Seçimleri Tamamlandı 10 II.BÖLÜM PROJELERLE 13 Doğu Marmara Sanayİ ve Teknolojİ Fuarı 14 KSO-kOcaeli

Detaylı

Faalİyet Raporu 2014. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı

Faalİyet Raporu 2014. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Faalİyet Raporu 204 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Yeni Yalova Yolu 4.Km Buttim İş Merkezi Buttim Plaza Kat 6 Osmangazi/Bursa TÜRKİYE T:0224 2 3 27 F: 0224 2 3 29 4 BEBKA Personelinin Eğitim Durumuna

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU Eylül 2014 İçindekiler 1. GENEL BİLGİLER... 1 1.1. AJANSIN YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI... 1 2. KURUMSAL BİLGİLER... 3 2.1. TEŞKİLAT YAPISI... 3

Detaylı

MARTAB. T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU

MARTAB. T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU MARTAB T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 SUNUŞ 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Kamu İdarelerince Hazırlanacak

Detaylı

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren SUNUŞ İstanbul Sanayi Odası nın Değerli Meclis Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Yönetimi olarak 2013-2016 çalışma dönemimizin ikinci yılı olan 2014 te de yoğun ve verimli bir yılı daha geride bıraktık. Yönetime

Detaylı

GYODER FAALİYET RAPORU / 2013

GYODER FAALİYET RAPORU / 2013 BAŞKANIN MESAJI Geçtiğimiz yıl Türkiye büyümesinin üstünde bir ivme yakalayarak ülke ekonomisinin lokomotifli olan gayrimenkul sektörü artık her zamankinden daha kilit bir rol üstlendi. Sektörün bu önemli

Detaylı

İZMİR KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU 2012

İZMİR KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU 2012 İZMİR KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU 2012 İZMİR KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU 2012 Asya nın ilk şifa merkezi Kurtuluş Savaşı nın ilk kurşunu Türkiye nin ilk fuarı İlk iktisat kongresi İlk

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

SAĞLIKLI ŞEHİR PROJESİ NEDİR?

SAĞLIKLI ŞEHİR PROJESİ NEDİR? SAĞLIKLI ŞEHİR PROJESİ NEDİR? HERKES İÇİN SAĞLIK, İNSAN HAKLARI BEYANNAMESİ, YEREL GÜNDEM 21 PRENSİPLERİ IŞIĞINDA ŞEHİRDE YAŞAYAN İNSANLARIN FİZİKİ, PSİKOLOJİK ÇEVRESEL SOSYAL REFAHLARINI GELİŞTİRMEYİ

Detaylı

Sunuş. Dr. H. Mustafa PALANCIOĞLU Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter

Sunuş. Dr. H. Mustafa PALANCIOĞLU Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter 1 Sunuş Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kurumsal Yönetim Birimi (KYB) kendi içinde Halkla İlişkiler, İdari İşler, Bilgi İşlem, Muhasebe fonksiyonlarının bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Yönetsel anlamdaki

Detaylı

Temmuz - Ağustos - Eylül 2014. Recep Altepe güven tazeledi. Recep Altepe, yeni dönemin ilk meclis toplantısında yeniden SKB Başkanlığı na seçildi.

Temmuz - Ağustos - Eylül 2014. Recep Altepe güven tazeledi. Recep Altepe, yeni dönemin ilk meclis toplantısında yeniden SKB Başkanlığı na seçildi. Temmuz - Ağustos - Eylül 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DİDİM GEBZE GÖLCÜK

Detaylı

Sağlıklı Şehir Planlaması ve Kentsel Tasarım

Sağlıklı Şehir Planlaması ve Kentsel Tasarım Ocak - Şubat - Mart 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTAKYA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE DİDİM

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE BAĞLI İŞTİRAKLER Eskişehir Endüstriyel Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı