Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.yeryuzudernegi.org www.facebook.com/yeryuzudernegi www.twitter.com/@yeryuzudernegi"

Transkript

1 Yeryüzü Derneği, ekolojik yaşamı benimseyen kişilerce 2009 yılında kuruldu. Kısa sürede ses getiren etkinliklerle, kamuoyunda tanındı. Yatay örgütlenme ve gönüllü çalışma temel felsefe olarak uygulanıyor. Çevrenin korunması, ekolojik yaşam, iklim değişimi, yenilenebilir enerji ana çalışma alanları..

2 Kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği projeler/etkinlikler: 1. bu yıl 5. si yapıldı.. 2. Permakültür Tasarım Kursu bu yıl 3. sü yapılacak 3. Takas Şenliği Ekim 2012 den beri her ay yapılıyor 4. Ekoköy Girişimi Ekolojik yaşam alanı kurma çalışmaları 5. Topluluk Destekli Tarım Organik üreticilerden doğrudan satış

3 Ekilebilir alanı olan İstanbul lulara bedelsiz organik fide ve tohum verilerek, metropollerde organik tarım yapılabilmesinin olanaklı olduğu ve ailenin ihtiyacını karşılayacak sebze üretiminin yapılabileceği anlatılıyor. İnsanların toprakla yakınlaşması, çocukların bitkileri tanımasının sağlanması, karbon ayakizinin azalmasına katkı sağlama gibi işlevleri var. Katılımcılar mail grubu üzerinden deneyim paylaşıp, sorunlarını çözüyorlar. 4 yılda bini aşkın kent bahçesi uygulaması gerçekleşti..

4 Permakültür Tasarım Kursu (PDC) Doğaya zarar vermeden ve doğaya uyumlu tarım yapmanın yöntemleri 2 haftalık kursta kuramsal ve uygulamalı olarak anlatılıyor. Katılımcılar kurs sonrası yaptıkları projeleri sunuyor ve sertifika alıyorlar. İkincisi ekoköy arazisinde gerçekleştirildi.

5 Ekoköy Girişimi Üyelerimizden bir grup, ekolojik yaşam alanı oluşturmak için yürüttükleri çalışmalar sonucu, Pamukova da arazi edindi, düzenleme ve ağaçlandırma çalışmaları sürüyor. Geçen yıl burada ahşap karkaslı saman dolgulu bir ev yapmaya başladık. Bu yıl geleneksel yöntemlerle yapılaşma (konaklama ve eğitim alanları) çalışmalarının sürmesi tasarlanıyor. PDC dahil bazı kurslar, çalışma kampları yapılması düşünülüyor.

6 Topluluk Destekli Tarım Organik ve doğal üretim yapan üreticilerden ürün sağlama ve üyelere iletme girişimi.. Üyelere iletilen listeler üzerinden sipariş verme ve gelen ürünlerin sahiplerine iletimi, sağlıklı ve doğal ürünlere ucuz ve kolay ulaşımı sağlıyor.. Tek merkezde dağıtımla başlayan uygulama, bu yıl 3 merkezde sipariş ve dağıtım yapılma aşamasına ulaştı.

7 Takas Şenliği İhtiyaç fazlası her türlü eşyanın ihtiyacı olana ulaştırılması, bunu yaparkan de insanları yüzyüze getirmek, bir şenlik havası içinde tanışmak, söyleşmek ve sürdürülebilir dostluklar kurmak amaçlandı. 3 yıldır süren etkinlik, artık Kadıköy de yapılıyor.

8 Kentlerin büyümesi, betona dayalı yapılaşma tarımsal üretim alanlarının azalmasına ve kent dışına itilmesine neden oluyor. Zamanla bu alanlar, büyük kentlerden iyice uzaklaşıyor.

9 Üretilen sebze-meyvenin büyük kentlere (tüketiciye) ulaştırılması zorlaşıyor. Tarımsal ürünler, ya tam olgunlaşmadan hasat edilerek soğuk hava depolarında saklanıyor ya da uzun yol koşullarına dayanacak şekilde ıslah ediliyorlar.

10 İlaçlı tarım yapılıyor. Yerel türler ihmal ediliyor, ürün çeşitliliği azalıyor. Üretim alanlarının yerleşim alanlarından uzaklaşması, toprakla olan bağı azaltıyor.

11 Genç nesil üretim yöntemlerini, sebzemeyvenin nerede, nasıl yetiştiğini bilmiyor, yabancılaşıyor. Sebze-meyveler büyük kentlere ulaştırılırken karbon salımına neden oluyor.

12 Büyük kentlerde seçenek olarak yapılan tarımda 3 temel grup var: 1. Topluluk Bahçeleri (community garden) 2. Gerilla Bahçeleri (guerillas garden) 3. (urban garden)

13 Topluluk Bahçeleri Genel olarak kamusal alanlarda, geniş topluluklar tarafından tarımsal üretim yapılır. Savaş sırasında Zafer Bahçeleri adıyla başlamış, zamanla yaygınlaşarak topluluk bahçelerine evrilmiş.

14 Topluluk Bahçeleri Bizde semt bostanları olarak bilinen uygulama da topluluk bahçelerine örnek olarak yüzlerce yıldır sürüyor. Bazı belediyelerin hobi bahçeleri de topluluk bahçelerine örnek..

15 Gerilla Bahçeleri Ekilebilir her tür toprak alana, evsizlerin ve ihtiyacı olanların tüketmeleri amacıyla yapılan ekim-dikim gerilla bahçelerinin temel düşüncesi. Yol kenarları, refüjler, kullanılmayan toprak alanlar korsan tarımcılar için ekim alanına dönüşür.

16 Gerilla Bahçeleri Bu alanlara izinsiz olarak çiçek ve sebze ekilir. Hem kentlerin renksiz yüzleri canlanır, hem de ihtiyacı olanlar yararlanır.

17 Bireyler ya da aileler sahip oldukları toprak alanları tarım için kullanırlar. Kimileri de balkon ya da terasında saksı ve tarhlarda toprak alan oluşturup kullanır. Kendi ihtiyaçlarını karşılama amacını taşırlar.

18 Yeryüzü Derneği olarak, bu tür ekilebilir alanı olanlara, atalık/doğal/organik tohumlar ve bunlardan üretilmiş sebze fideleri veriyoruz. Proje 5 yıldır sürüyor. Her yıl artan bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Bu yıl ilk kez İstanbul dışında, Ankara da da uyguladık.

19 Kent bahçeleri dünyada yaygın olarak uygulanıyor: Küba dan Brezilya ya, Kanada dan Kenya ya, İngitere den ABD ye.. Permakültür kuralları uygulandığında m 2 lik bahçeden 4 kişilik ailenin sebze ihtiyacı karşılanabilir. Kent içinde yeşil alanın artmasına, arı, kelebek gibi canlıların yaşam alanlarının oluşmasına katkıda bulunur.

20 Projenin aşamaları: 1.Başvuruların alınması 2.Tohumlardan fide elde edilmesi 3.Semt gruplarının oluşturulması 4.Semt toplantılarının yapılması, taleplerin alınması 5.Ekim-dikim-bakım eğitimi 6.Tohum ve fide dağıtımı

21 1.Başvuruların alınması Her yıl 1 Mart-15 Nisan aralığında başvurular internet üzerinden ya da doğrudan form doldurularak alınıyor.

22 2.Tohumlardan fide oluşturulması Önceki yıldan elde edilen tohumlar, gönüllüler tarafından derneğimizde ya da evlerinde viyollere ekilerek fideler elde ediliyor. Bu süreç başvuruların alındığı dönemde yürütülüyor. Dağıtım tarihinde fideler hazır oluyor Aynı dönemde tohumlar da paketleniyor.

23 3.Semt gruplarının oluşturulması Başvuruların alınması bittiğinde, semt grupları oluşturuluyor. Aynı bölgede oturanların, birbirlerini tanımaları, ziyaret etmeleri, yardımlaşmaları amaçlanıyor.

24 4.Semt toplantılarının yapılması, taleplerin alınması Semt sorumlusu gönüllülerimiz, 15 Mayıs a kadar semt toplantılarını tamamlıyorlar. Bu toplantılarda, katılımcıların bilgi düzeyleri öğreniliyor, ekilecek alana göre istedikleri tohum ve fide sayıları belirleniyor. İsteyenlere toprak ve gübre de sağlanıyor.

25 4.Semt toplantılarının yapılması, taleplerin alınması Belirlenen tohum ve fide miktarları, çizelgeler halinde proje sorumlusuna iletiliyor. Eksik tohum ve fideler, organik/doğal üreticilerden sağlanıyor.

26 5.Ekim-dikim-bakım eğitimi Mayıs ayının 2. yarısında bir hafta sonu, katılımcılara eğitim veriliyor. Bu eğitimde, tohum ya da fidelerin toprağa nasıl aktarılacağı, bakımlarının nasıl yapılacağı anlatılıyor. Sulama, zararlılarla doğal mücadele yöntemleri konusunda bilgi aktarılıyor.

27 6.Tohum ve fide dağıtımı Eğitimden sonraki hafta sonu, sıkı bir maratonla tohum ve fideler katılımcılara iletiliyor. Gün boyu süren çalışmayla semt toplantılarının yapıldığı yerler, programlı bir şekilde dolaşılıyor ve dağıtım yapılıyor.

28 Katılımcılar, facebook grubuna ve ileti grubuna üye oluyorlar. Birbirleriyle iletişim kurup deneyimlerini paylaşıyor, sorunlarına çözüm arıyorlar. Toprakla uğraşmak stresi azaltıyor. Sorun çözme yöntemleri araştırılıyor.

29 Üretmenin keyfine varılıyor, güçlükleri yaşanıyor, ürünün değeri anlaşılıyor. Paylaşmanın güzelliği keşfediliyor. Katılımcılar bir araya gelerek, güzel zamanlar geçiriyorlar, çevreleri genişliyor. Katılımcılara ev halkını da sürece katmaları öneriliyor. Böylece yaşlılara uğraş alanı yaratılıyor. Çocuklar ise toprakla ilişki kurmayı öğreniyor, onu tanıyorlar.

30 Katılımcılara ev halkını da sürece katmaları öneriliyor. Böylece yaşlılara uğraş alanı yaratılıyor. Çocuklar ise toprakla ilişki kurmayı öğreniyor, onu tanıyorlar. Sebzelerin nasıl yetiştiğini öğreniyor, ekofobiyi yeniyorlar.

31 Teşekkür ederiz..