KENTSEL DÖNÜŞÜM. Dr. Ercan Duman (Halk Sağlığı, MSc.) Doç.Dr. Gürkan Emre Gürcanlı (İTÜ İnşaat Fak. İnş. Müh. Böl. Öğr. Üyesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KENTSEL DÖNÜŞÜM. Dr. Ercan Duman (Halk Sağlığı, MSc.) Doç.Dr. Gürkan Emre Gürcanlı (İTÜ İnşaat Fak. İnş. Müh. Böl. Öğr. Üyesi"

Transkript

1 KENTSEL DÖNÜŞÜM YIKIMLAR ASBEST Dr. Ercan Duman (Halk Sağlığı, MSc.) Doç.Dr. Gürkan Emre Gürcanlı (İTÜ İnşaat Fak. İnş. Müh. Böl. Öğr. Üyesi İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

2 Kentsel Dönüşüm kapsamında 05 Ekim 2012 Cuma 16:31 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler'de gerçekleşen törende, yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. İstanbul Esenler'den düzenlenen kentsel dönüşüm projesi törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmanın ardından binaların yıkılmasına geçildi. 35 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve yıkımın yapılacağı bazı şehirlere canlı bağlantı kurulan törende, yıkımı ilk olarak Başbakan Erdoğan, "Ya Allah Bismillah" diye başlattı. Başbakan Erdoğan, Esenler'den, Çekmeköy'deki binaların yıkımını patlatma yönetimiyle başlattı. Kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta 150 kamu binasının yıkılması planlandı. 20 yıllık bir süreci kapsayan ve 7 milyon bina elden geçirileceği 400 milyar dolarlık projenin başlangıcında yıkılacak binalar için 440 kilo patlayıcının kullanılacağı bildirildi. Kamu binaları ve özel mülkler olmak üzere toplam, 3 bin 169 bina, 6 bin 404 daire ve 34 hizmet binasının yıkılmasına aynı anda başlandı.

3 Kentsel Dönüşüm kapsamında 2 Kasım 2012 Türkiye'de toplam 7 milyon binanın elden geçirileceği Kentsel Dönüşüm' projesi kapsamında Trabzon'da da 612 bina yıkıldı. Türkiye'de toplam 7 milyon binanın elden geçirileceği Kentsel Dönüşüm' projesi kapsamında Trabzon'da da 612 bina yıkıldı. Trabzon Belediyesi ile TOKİ'nin ilk Kentsel Dönüşüm uygulaması olan Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 4. ve son aşama çalışmaları devam ediyor yılında başlayan proje kapsamında yıkılacak 636 yapıdan 583'ü kamulaştırıldı. Yıkılan 492 bina için ise 3 bin 426 hak sahibine 161 milyon 315 bin lira ödendi.yaklaşık 30 hektarlık alanda süren çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

4 Asbest Nedir? Türkiye de özellikle Bursa, Diyarbakır, Denizli, Eskişehir, Kütahya, Konya, Sivas, Şanlıurfa gibi bölgelerde rastlanan asbest ya da diğer ismiyle amyant, fiberli yapıya sahip minerallere verilen isimdir. Bir silikat olan tremilitin bozulmasından meydana gelen asbestin kolayca eğilip bükülebilen elastik olmayan bir yapısı vardır ve elle tel tel ayrılabilecek kadar zayıf bir dayanıma sahiptir. Asbest, lifli, yumuşak, ateşte niteliği değişmeyen, zayıf ısıl ve elektriksel özgül iletkenlik, mikroorganizmalara direnç gibi özelliklere sahip madensel bir maddedir. Asbestin bu doğal özellikleri onu ideal bir yalıtım maddesi yapmaktadır. 20. yüzyıl başlarından itibaren yaygın bir şekilde endüstride kullanılan asbestin üç binden fazla kullanım alanı vardır.

5 Asbest Nelere Yol Açar? Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi, "kesin kanserojen" tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmıştır. Asbest, solunum ya da içme suyuyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Asbest lifleri havayla alındığında bu liflerin büyük bölümü hava yolları hücrelerinde birikir. Bunların üst solunum yollarının yukarı bölümlerinde kalan bir bölümü boğazdaki mukus tabakasıyla birlikte balgamla atılır veya yutulur. Ancak bir bölümü akciğerin derin kısımlarına kadar iner ve vücuttan hiçbir zaman çıkmayabilir. Asbestin neden olduğu hastalıkların ortaya çıkması için yıl arası bir süre geçmesi gerekir. Asbestin neden olduğu hastalıklar şunlardır: Asbestoz: İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilen asbestoz, asbest liflerini çözmeye çalışan vücut tarafından üretılen asidin akciğer zarında olusturduğu yaralardır. Bu hastalığın kendinı göstermesi yılı bulmaktadır. Mezotelyoma: Asbestin yol açtığı en önemli hastalık akciğer zarı ve karın zarı kanseri, yani mezotelyomadır. Batı ülkelerinde yılda her bir milyon kişinin 1-2'sinde saptanan mezotelyoma, ülkemizde yılda en az 500 kişide görülmektedir. Mezotelyomaya ait en sık rastlanan yakınmalar, ağrı ve ilerleyici nefes darlığıdır. Akciğer röntgeni ve tomografide tipik bulgular saptanabilirse de, kesin tanı için başvurulan standart yöntem akciğer zarı biyopsisidir. Mezotelyoma, erken dönemde tanınıp uygun cerrahi girişim uygulanamadığında, ilaç ya da ışın tedavisine iyi cevap vermeyen ve hastayı kısa zamanda ölüme götüren bir hastalıktır. Kanser: Asbest, akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açmaktadır. Akciğer zarı (pleura) kalınlaşması

6 Asbestin küresel düzeyde üretim ve kullanımının yasaklanması için ilk kez, bundan 10 yıldan fazla bir süre önce, Ramazzini Collegium çağrıda bulundu (1999). * Asbestin bütün tipleri şu anda dünyada 52 ülkede yasaklanmış ve yerlerini daha güvenli ürünler almıştır. * Yine de bir çok ülke, asbest ve asbest içeren ürünleri kullanıyor, ithal ve ihraç ediyor.

7 Asbestin diğer tiplerini yasaklamış olan bir çok ülkede, krizotil asbestin sözde kontrollu kullanımı bu yasaktan muaftır : asbest madenciliği ve üretim sanayi lobilerinin politik ve ekonomik etkinliğini yansıtan bir muafiyet Asbestin tüm formları, akciğerlerin fibrotik bir hastalığı olan asbestosise neden olur. Asbestin tüm formları ayrıca malign mezotelyoma ve akciğer ve larinks kanserine neden olur. Ayrıca ovaryan, gastrointestinal ve diğer kanserlerin de nedeni olabilir. (Straif et al. 2009)

8 20 yıldan fazla bir süre önce, asbestin kanıtlanmış insan karsinojeni olduğu açıklandı. (U.S. Environmental Protection Agency (U.S. EPA 1986), the International Agency for Research on Cancer (1977) of the World Health Organization (WHO), and the U.S. National Toxicology Program (NTP 1980)) Bilim camiası, asbest maruziyetinin güvenli bir seviyesi olmadığı konusunda açık bir anlaşma içindedir. (Welch 2007; Welch et al. 2009) Altında mezotelyoma riskinin olmadığı bir eşik seviye için delil yoktur. (Hillerdal 1999)

9 Dünyada yaklaşık 125 milyon kişi kendi çalışma ortamında asbeste maruz kalmıştır. (WHO 2006) NIOSH, halen varolan durumda, OSHA nın izin verilebilir seviyelerinde bile çalışma yaşamında maruziyet yaşayan her 1000 işçiden beşinde akciğer kanserinden ölüm ve ikisinde asbestos nedeniyle ölüm meydana geleceğini tahmin etmektedir. (Stayner et al, 1997)

10 2000 yılında, tahminen, dünya çapında malign mezotelyoma sonucu ölüm ve daha fazla sayıda akciğer kanserinden ölüm mesleki asbest maruziyeti sonucu olmuştur. (Driscoll et al. 2005) Tahminen, Batı Avrupa, İskandinavya, Kuzey Amerika, Japonya ve Avustralya da yılda asbeste bağlı akciğer kanseri ve mezotelyoma olgusu ortayaçıkmaktadır. (Tossavainen 2000) Mezotelyoma ulusal insidansı dünyada en yüksek ülke Avustralya dır. (Leigh and Driscoll 2003)

11 Birleşik Krallıkta her yıl en az 3500 kişi asbeste bağlı hastalıklardan ölüyor ve bu sayının gelecek yıllarda beş bine yükseleceği bekleniyor. Asbest, Büyük Britanya da, işe bağlı kanser ölümlerinin yarıdan fazlasının nedenidir. (Rushton et al. 2008). (2005 yılında, Britanya mezotelyoma ölüm oranı dünyada en yüksek orandı. ( 1749 erkek, / 80 yaşından küçük tüm erkek kanser ölümlerinin kırkta biri ve 288 kadın, 2005 te) (Rake et al. 2009)

12 1940 larda doğan tüm ingiliz erkeklerinde fatal mezotelyoma riski %0.59 veya yaklaşık tüm ölümlerin 170 te 1 idir yılında olgu olan Büyük Britanya da, 2050 yılında yaklaşık mezotelyoma kaynaklı ölüm olacak. (Hodgson et al. 2005).

13 Asbest içeren yapı malzemelerinin kullanımından doğan, mesleki olmayan çevresel asbest maruziyeti de tüm dünyada çoğunlukla ihmal edilen ciddi bir sorundur. Gelişmiş ülkelerde, çok büyük miktarlarda asbest, binlerce okul, ev ve ticari binalarda uygulanan eski yapı uygulamalarından bir miras gibi kalmıştır. Yapı işlerinde geniş çaplı asbest kullanılan gelişmekte olan ülkelerde, akciğer ve vücutları asbest yüklü insanlarla asbetli toz birikiyor. (Brophy et al. 2007; Kazan-Allen 2005)

14 Asbeste ve asbestiform liflere toplum temelli ve endüstriyel maruziyet, mezotelyoma riskini artırıyor. (Pasetto et al. 2005). Kanada da, asbest madenciliği yapan topluluklarda bulunan kadınlara ilişkin bir çalışmada, plevral kanser mortalite oranının 7 kat fazla olduğu bulundu. (Camus et al. 1998) Kaliforniya da, asbestin kaynaklarına yakınlık, açık olarak yükselmiş mezotelyoma olgu sayısı ile birlikte idi (Pan et al. 2005); asbest kaynağından her 10 km. uzaklıkta mezotelyoma riski %6.3 azaldı.

15 Environmental Exposures to Asbestos (Driece ve ark., Hollanda da oturanlarda, her yıl, yol ve arsa yüzeylerindeki asbest artıklarına çevresel maruziyetin, malign mezotelyoma olgusuyla sonuçlandığını bildirmişlerdir. Birleşik Krallık ta, kadınlardaki mezotelyoma olgularındaki artışa ilişkin gözlem, bir çok mesleki olmayan asbest maruziyeti ile, çevresel kontaminasyonun yaygınlığını destekliyor. (Rake et al. 2009)

16 Asbest Yasağı Kansere neden olan asbestin, üretimi, kullanımı ve piyasaya arzı ile asbest içeren eşyanın piyasaya arzını yasaklayan yönetmelik 31 Aralık 2010 itibarıyla yürürlüğe girdi. Daha önce kısmen yasaklanan asbest, tamamen yasaklı hale gelirken, Avrupa Birliği ile de bu konuda tam uyum sağlanması hedeflenmişti. Yürürlüğe girecek yönetmelikle, asbestin, herhangi bir ürünün üretiminde kullanılması ve asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzı da yasaklanmış olacak. Kansere neden olan asbestin üretimi, kullanımı ve asbest içeren eşyanın piyasaya sunulmasını yasaklayan, Bazı Tehlikeli Maddelerin, Müstahzarların ve Eşyaların Üretimine, Piyasaya Arzına ve Kullanımına İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede 29 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanmıştı.

17 Asbest Nerelerde Bulunur? - Bazı tavan kaplamalarında - Isı ve yangın yalıtımı için kullanılan izolasyon malzemeleri ve panellerinde - Kazanlarda ve borularda kullanılan ısı yalıtım malzemelerinde - Çelik yapıların yangına karşı korunması için kullanılan malzemelerde - Elektrikli araçların yalıtımında kullanılan bazı kağıt çeşitlerinde - Bitümlü çatı kaplama malzemelerinde - Vinil veya thermoplastik zemin döşemelerinde - Asbestli çimento ürünleri olarak oluklu çatı kaplamaları ve duvar kaplamalarında - Tekstil sektöründe kullanılan bazı iplik türlerinde

18 Asbest Nerelerde Bulunur? Bu saydıklarımız genelde Asbest içeren malzemeler AMA!!! daha pek çok malzemede bulunabileceği göz ardı edilmemelidir. Asbestin bulunmadığı birkaç malzeme arasında cam, katı ahşap kapılar, taş ve tuğlalar sayılabilir. Bazı tadilat ve inşaat işlerinde içinde asbest ihtiva edildiğinden şüphelenilen malzemeler bilinçsizce kırılıp, parçalanıp, hasar verilerek içeriği incelenmeye çalışılmaktadır. Bu asla yapılmamalıdır. Bu işlem asbest analizi yapmak için eğitilmiş gerekli sertifika ve yetkiye sahip uzmanlara gereksinim vardır

19 Asbest Nerelerde Bulunur? Listeyi genişletmek mümkündür A Ana manifold izolasyon malzemesi Araba gövde filtreleri Araçlardaki eksozlar Asansör şaftalarındaki asbest içerikli çimento harcı Asbest içerikli havalandırma Kanalları : İç - Dış Akustik ve Isı Yalıtımı Asansör odalarındaki ve elektrik kabinlerindeki ark korumaları Asbest bazlı plastic ürünler elektrik yalıtım malzemeleri ve aside dayanıklı bileşimler Asbest içeren tavan döşemeleri Asbest içeren çimento kondüiti Asbest dolgulu elektrik sigorta paneli Asbest dolgulu dış çatı ve duvar kaplamaları Asbest dolgulu iç yapıştırıcı ve yağmur iniş boruları Asbestos dolgulu oluklar, sırt kaplamaları, gaz ölçer kapakları, kablo bağlantıları ve kaplamaları Asbest dolgulu duvarlar arasındaki boşluğu ugulanan çimento Asbest içerikli duman, gaz çıkış kanallarının iç kaplaması. Asbest içerikli çimentolu yağmur drenaj hatları Asbest içerikli su boruları (genellikle yeraltı) Asbest içerikli laminant (formika gibi) ısı direncinin arttırılmasında kullanılan Asbest içerikli muşambalar Asbest içerikli kağıt kaplamalar Asbest içerikli çatı döşemeleri Asbest içerikli tekstiller Asbest içerikli havalandırma kanallarında bulunan tekstil contalar Asbest içeren iplikler Asbest içerikli Otoklav/sterilazör Yalıtım malzemeleri Asetilen gaz silindirlerinde astar Ateşe dayanıklı plaster pano

20 Asbest Nerelerde Bulunur? Listeyi genişletmek mümkündür BBağlantı, yalıtım halatları ve şeritleri Balatalar Bitüm bazlı suyalıtım malzemeleri Bitümlü yapıştırıcı ve dolgu malzemeleri Boiler(Kaynatma kazanı) contaları Boiler(Kaynatma kazanı) yalıtım levhaları Boru yalıtım malzemeleri ÇÇatılarda kullanılan ses yalıtım kaplamaları Çatlakları doldurmada kullanılan alçılar DDayanıklı kaplamamlar Dayanıklı zemin döşemeleri Debriyaj yüzü Dokuma kablo yalıtım malzemesi Duvar kaplama levhaları EEldivenler Elektrik sigorta şiltleri ve panelleri Elektrikli Isıtıcı kaplarda yalıtım bloku Elektrikli su ısıtıcılrındaki bazı mukavva tabakalar Elektrikli ışık balantı noktaları Elektrik kumanda konsolu Epoksi boyaları Esnek kablolar FFırın kapaklarındaki sızdırmaz fitiller Fren disk pedleri HHavalandırma sistemlerindeki elektrikli ısıtıcı yalıtım malzemesi Harç,dolgu,alçı için asbest çimentosu I İIsıtıcı Yalıtımı İç duvar ve tavana uygulanan asbest içerikli çimento tabakası KKablo penetrasyon çantalar (Tipik olarak Telekom) Kaynak çubukları Kaynatma kazanı, duvar, asansör şaft boşlularında kullanlan dolgu macun Kerosen ısıtıcılardaki krizotil fitiller LLabaratuvarlardaki duman düzenek panelleri Labaratuvardaki ısıtıcı fırın yalıtım parçaları Lokomotiflerdeki kaynatma kazanı etrafında kullanılan yalıtım malzemesi MMastikler, macunlar Mukavva ; ısıtma birimi ve duvar arasına yerleştirilen Mukavva ; şalter kutusu arasına yerleştirilen OOtomobil fren ve contalarında kullanılan Sıkıştırılmış asbest tüyleri PPlaster ve plaster yapıştırıcılar Pencerelerde kullanılan macunlar S-ŞSahada kullanılan şalter panelleri Sprey duvar ve çatılarda kullanılan ses yalıtım kimyasalları Sprey yalıtım malzemeleri Şarap filtreleri, bazı içecek filtreler TTrenlerde çelik kaplama ve lamineks arasındaki sprey yalıtım kimyasalı Tül hasırlar laboratuvarlar,kimya rafineleri VValfleri ve ölçerleri saran fiber iplikler Valf ve pompa izolasyon Vinil için alt tabaka olarak uygulanan asbest içerikli çimento YYalıtım blokları Yangına dayanıklı battaniyeler Yangına dayanıklı perdeler Yangın kapısı yalıtımı, Yangına dayanıklı duvar sıva harcı Yanmaya dayanıklı duvarlarda penetrasyon yalıtım malzemesi Yanmayı geciktirici çelik kolon ve kirişlere uygulanan kimyasallar Yüksek katlı binalarda ankraj noktalarını bağlayan malzemeler Yüksek katlı binalarda penetrasyon beton tabakalarda

21 Bir binada asbest bulunması muhtemel yerler

22 Bir binada asbest bulunması muhtemel yerler

23 Bir binada asbest bulunması muhtemel yerler

24 Amyant Örgülü Fitil Amyant Örgülü Bez Seramik Kumaş Amyant Eldiven

25 Asbest Yalıtım Levhası Asma tavanda Asbest levla Asbest içeren zemin kaplaması Asbest içeren, yağmur borusu ve eternit kaplama

26 Asbest Yalıtım Levhası Çatı izolasyonunda asbest içerikli eternit levha Yıpranmış çatı kaplaması Asbest içeren boru

27 Kırılmış asbest içerikli yalıtım malzemelerinin kullanıldığı çalışmalar Asbest içerikli kaplama malzemeleri ve betonun kullanıldığı çalışmalar

28 ASBEST MARUZİYETİ RİSKİ OLAN FAALİYETLER Asbest içerikli malzeme ile kaplanmış tavanın kesilmesi Zarar görmüş asbest içerikli yalıtım malzemesi kullanılmış panelin tamir edilmesi Asbest içerikli çimento kullanılmış fayans ve zeminlerin delinmesi Asbest içerikli malzemelerin kulanıldığı çatı ve cephe kaplama sökümü

29 ASBEST MARUZİYETİ RİSKİ OLAN FAALİYETLER Asbest içerikli tank yüzey ve yer kaplamalarının sökülmesi Yangına karşı koruyucu örtülerin atılması Dokuma bağlayıcı parçaların sökümü Asbest içerikli sızıdırmaz contaların sökümü

30 ASBEST MARUZİYETİ RİSKİ OLAN FAALİYETLER Asbest içerikli kaplamanın kesilmesi ve sökülmesi Asbest içeren eski tip elektrik sigortasının sökümü

31 ASBEST İLE ÇALIŞMANIN PLANLANMASI VE RİSK DEĞERLENDİRMESİ Yıkım, kırım,söküm ve temizlik gibi kısa süreli çalışmalar için yapılmalı Çalışma öncesi iş güvenliği, grup mühendis ve süpervizörleri tarafından asbest tozuna maruziyet riski bulunan çalışmalarda, asbestin türü ve fiziksel özellikleri ile çalışanların maruziyet derecesini dikkate alarak risk değerlendirmesi yapmaları gerekmektedir. Mümkün olduğunca çalışanların asbestli ortamdaki çalışma zamanlarının azaltılması ve değişimli olarak çalıştırılması. Gerekli görüldüğü durumlarda çalışma ortamındaki asbest liflerinin ölçümünün yapılması ve havadaki asbest konsantrasyonunun, sekiz saatlik zaman ağırlıklı ortalama (TWA) değerinin 0,1 lif/cm3 geçmesi durumunda gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.

32 ASBEST İLE ÇALIŞMANIN PLANLANMASI VE RİSK DEĞERLENDİRMESİ İş güvenliği ve çevre departmanının gerekli gördüğü durumlarda çalışma alanının kapatılması gerekmektedir. Çalışma ortamının ikaz bandı ve işaretlerle belirlenmesi gerekmektedir. Kapama ahşap iskeleti, 1000 poletilen pastikfolienin yapıştırıcı (polivinil asetat - PVA) ile birbirine bağlanması gerekmektedir. Kapamada çalışma yapabilecek kadar boşluk olması gerekmektedir. Hava boruları da dahil olmak üzere sızdırmaz olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir kova su,bez,püskürtücü, duman borusu,vakumlu temizleyici,hortumu ve nozülü gibi ekipmanların işe başlamadan önce kapatılan çalışma alanının içine alınması gerekmektedir. Asbest sızmasının engellenmesi için duman testinin yapılması gerekmektedir. Ortamın çalışma sonunda vakumlu temizleyici ile temizlenmesi gerekmektedir Ekipman ve polietilen kapamanın hafif ıslatılmış bez ile temizlenmesi gerekmektedir. Çalışanın kendini de vakumlu temizleyici ile temizlemesi gerekmektedir. Kişisel koruyucu ekipmanlar ve polietilen kaplamanın işaretlenmiş çift sızdırmaz dayanıklı atık torbasına konulduktan sonra asbest bertaraf konteynırına atılması gerekmektedir. Asbest bertaraf konteynırının tamamen kapalı ve sızdırmaz olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Etraftaki çalışanların bilgilendirilmesi gerekmektedir.

33 ASBEST İÇERİKLİ MALZEMELERİN ISLATILMASI Öncelikli olarak ortamdaki elektrikli ekipman ve aksamın izole edilmesi gerekmektedir. Bahçe tipi 3.4 bar (50 psi) düşük basınçlı püskürtücü kullanılması gerekmektedir. Ortamdaki asbest içerikli malzemelerin çalışma öncesi akıp sulu çamur olmayacak şekilde püskürtücü kullanılarak veya ıslak bez, fırça ile ıslatılması gerekmektedir. Islatılan asbest içerikli malzeme ile yapılan çalışma daha kolay olacağı gibi mavi ve kahverengi asbestin suyu zor absorbe ettiğinin bilinmesi gerekmektedir. Çok ıslak alanlarda vakum temizleyici kullanılması durumunda zarar görebilir.

34 KİŞiSEL KORUYUCU EKİPMANLAR KORUYUCU KIYAFET Tek kullanımlık (BS EN ISO ) tamamen vücudu kaplayan pamuklu partikülleri tutabilecek koruyucu kıyafet kullanılması gerekmektedir. Su geçirmez olması gerekmektedir. Bir beden büyük olması kullanım esnasında oluşabilecek sökülmeleri engelleyecektir. Koruyucu kıyafet içine giyilecek elbisenin bol ve uzun kollu olmaması gerekmektedir. Tüm vücudu ve ayakkabıları da içine alacak koruyucu kıyafet seçilmelidir. Tüm yüzü ve respiratör bağlantılarıda saran kapşonlu koruyucu kıyafet olması gerekmektedir. Kullanım sonrası bertaraf konteynırına atılması gerekmektedir. ELDİVENLER: Tek kullanımlık eldivenlerin kullanılması gerekmektedir. Kullanım sonrası bertaraf konteynırına atılması gerekmektedir. AYAK KORUYUCULAR: Tek kullanımlık ayakkabılar veya ayakkabaları da içine alan koruyucu kıyafet olması gerekmektedir. SOLUNUM KORUYUCU: Tek kullanımlık solunum koruyucuların standart EN 149 ( FFP3 tip), EN 1827 (FMP3 tip) veya yarı respirator ( standart EN140) P3 filtreyle, (standart EN405) P3 filtreyle kullanılması gerekmektedir. Tamamen sonlumu kapatacak şekilde giyilmesi ve uygun ölçüde seçilmesi gerekmektedir. Solunum koruyucu ekipman kullanımı hakkında kullanıcının eğitilmesi gerekmektedir. Üretici firmanın önerdiği talimatlarla göre kullanılması gerekmektedir. Diğer kişisel koruyucu ekipmanlarla uyumlu solunum koruyucu kullanılmalıdır.

35 KİŞiSEL KORUYUCU EKİPMANLAR

36 ASBESTLİ ATIĞIN Avrupa Atık Listesi, Rev. 3 e GÖRE TANIMI Kod Tanım 12 Mineral atıklar 12.2 Asbest atıkları Asbest atıkları Tehlikeli Elektrolizden kaynaklanan asbest içeren atıklar Asbest üretimi atıkları Asbest içeren asbestli çimento üretimi atıkları Tehlikeli gözenekli kalıplar içeren (örneğin asbest) boş basınçlı konteynırlar içeren metalik ambalajlar Asbest içeren fren balataları Serbest asbest içeren ıskarta ekipman Asbest içeren yalıtım malzemeleri

37 ASBESTLİ ARTIĞIN BERTARAFI Asbestli artıklar ve çalışma sırasında kullanılan asbestin bulaştığı ekipmanlar tehlikeli atık olduklarından çift sızdırmaz dayanıklı torba ile sıkı bir şekilde kapatıldıktan sonra bertaraf konteynırına atılması gerekmektdir. Bertaraf konteynırı tamamen kapalı, kilitli ve sızdırmaz olması gerekmektedir. Konteynır dolduktan sonra lisanslı bertaraf noktasına iletilmelidir.

38 ASBESTLİ ARTIĞIN BERTARAFI Asbestin geri dönüşümü diğer maddelerin geri dönüşümünden biraz farklıdır. Diğer dönüşümlerde elde edilen madde tekrar kullanım amacı taşırken asbestte amaç tekrar kazanmak değil, bertaraf etmektir. Tehlikeli bir madde olduğu için geri dönüşüm sürecinde çalışanların güvenlik tedbirlerinde dikkatli olmaları da gerekmektedir. Özellikle gemilerde kullanılan asbestin bertarafı önemli bir sektör oluşturmaktadır. Türkiye'de de kurulan bazı şirketler gemi sökümü ve asbest bertarafı konusunda faaliyet göstermektedir.

39 Binaların yıkılışı sırasında, hem işçi hem de halk sağlığı-güvenliği için ne tür önlemler alınması gerekir? HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ yıkım işlemlerinde şu an yürürlükte olan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik esaslarına uyulmasını şart koşar: Yıkım İşlemleri Madde 19 - Yıkımı yapılacak yapıların içlerindeki geri kazanılabilir malzemelerin öncelikle ayrıştırılması ve geri kazanılması esastır. Bu çerçevede kapı, pencere, dolap, taban ve duvar kaplamaları, döşemeleri ve yalıtım malzemeleri gibi inşaat malzemeleri ile tehlikeli atıklar yıkımı yapılacak yapılardan ayıklanır ve ayrı toplanır. Yıkım işlemleri sırasında gürültü, toz ve görüntü kirliliği ile ilgili olarak 20 ve 21 inci maddelerde belirtilen tedbirler alınır. Yıkımın hidrolik ekipmanlara sahip iş makineleri ile yapılması durumunda, kolon ve kiriş gibi beton yapılar kesilir veya parçalanır. Çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla, asbest içeren malzemelerin kullanıldığı binaların yıkımı, sökümü, tamiratı ve tadilatı sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik esaslarına uyulur.

40 Binaların yıkılışı sırasında, hem işçi hem de halk sağlığı-güvenliği için ne tür önlemler alınması gerekir? HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ vardır, 2004 yılında çıkmıştır ve daha çok geri dönüşümle ilgilidir. Örneğin alınması gereken önlemlere ilişkin tek madde yer alır, Madde 25 - Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarının taşınması sırasında çevrenin kirletilmemesi, trafiğin aksatılmaması ve can ve mal emniyeti için gerekli tedbirler öncelikle nakil işlemlerini gerçekleştiren kişi veya firma tarafından alınır. Taşıma sırasında oluşabilecek çevresel kirlenmeyi önlemek amacıyla araçların üzerleri uygun malzemeyle kapatılır. Araçlara kapasitenin üzerinde yükleme yapılmaz ve araçlar tekerleklerinde olabilecek çamur ve benzeri kirlilik temizlendikten sonra trafiğe çıkartılır. Belediye ve mahallin en büyük mülki amiri, atık taşıyan araçların şehir içi trafiğini olumsuz etkilememesi için bu araçların belirli saatler arasında trafiğe çıkmaları konusunda düzenleme yapma yetkisine sahiptir. Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği nde bazı hükümler yer almaktadır ve bu yönetmelik 1974 tarihlidir. Ayrıca yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında pek çok yönetmeliğin hazırlanması devam ediyor ve bunlar 2013 itibariyle çıkacaklar, bunlar Tozla Mücadele Yönetmeliği ve Asbestle Çalışma Yönetmeliği, var olan yönetmeliğin düzenlenmesiyle yeniden çıkacak.

41 Binaların yıkılışı sırasında, hem işçi hem de halk sağlığı-güvenliği için ne tür önlemler alınması gerekir? 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Alınması gereken önlemleri ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır.

42 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Yıkım ve Tamir-Bakım İşleri Madde 12 İşveren yıkım veya tamir bakım işlerine başlamadan önce, asbest içerebilecek malzemeleri belirlemek için bina veya tesis sahibinden de bilgi alarak gerekeni yapacaktır. Herhangi bir yapı veya malzemede asbest bulunduğu şüphesi varsa bu Yönetmelik hükümleri uygulanacaktır.

43 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Söküm ve Yıkım İşleri Madde 13 Teknik önlemler alınmasına rağmen, havadaki asbest konsantrasyonunun bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen sınır değeri aşabileceği yıkım, söküm, uzaklaştırma, tamir ve bakım gibi belirli işlerde; işçilerin korunması için işveren, özellikle aşağıda belirtilen önlemleri alacaktır: a) Uygun solunum sistemi koruyucusu ve diğer kişisel koruyucu ekipman ile bunları kullanacak işçiler belirlenecektir. b) Sınır değerin aşılması ihtimali olan yerlere uyarı levhası konulacaktır. c) Asbest veya asbestli malzemeden çıkan tozun tesis veya çalışma alanı dışına yayılması önlenecektir. Yukarıda belirtilen işlere başlamadan önce, alınacak tedbirler hususunda işçilerin veya temsilcilerinin görüşleri alınacaktır.

44 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik İş Planı Madde 14 Asbest ve/veya asbestli malzeme içeren binalar, yapılar, atölyeler, fabrikalar ve diğer tesisler veya gemilerdeki söküm ve yıkım işlerine başlamadan önce bir iş planı yapılacaktır. a) İş planında, işçilerin sağlık ve güvenliğini korumak için işyerinde alınacak önlemler belirtilecektir. Bu planda özellikle; 1) Asbest veya asbestli malzemenin uzaklaştırılması işlemleri, bu malzemelerin yerinde kalmasından daha büyük bir risk oluşturmuyorsa, yıkıma başlanmadan önce asbest veya asbestli malzemelerin bina ve tesislerden uzaklaştırılması, 2) Gereken durumlarda, bu Yönetmeliğin 13 üncü maddenin (a) bendinde belirtilen kişisel koruyucunun sağlanması, 3) Asbestin yıkım veya uzaklaştırılması işleri tamamlandığında, işyerinde asbeste maruziyet riski kalmadığını belirten bir belge düzenlenmesi, hususları yer alacaktır. b) İşe başlanmadan önce yukarıda belirtilen iş planı Bakanlığa verilecektir.

45 26 Mart 2010 CUMA Resmî Gazete Sayı : Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKLARIN DÜZENLİ DEPOLANMASINA DAİR YÖNETMELİK Özel durumların göz önüne alınmasını gerektiren atıklar MADDE 30 (2) Asbest içeren inşaat atıkları ve diğer asbest atıkları; II. sınıf depolama tesislerinde; test edilmeksizin depolanabilirler. Asbest içeren inşaat atıkları ve diğer asbest atıklarını kabul edecek depolama tesislerinde; a) Atıkların, bağlayıcı madde ile bağlanan ya da plastik ile ambalajlanmış asbest lifleri de dâhil olmak üzere asbestten başka hiçbir tehlikeli madde içermemesi, b) Asbest içeren inşaat atıklarının ve diğer asbestli atıkların diğer atıklardan ayrı bir hücrede depolanması ve bu hücrelerin kontrol altında tutulmaları, c) Asbest liflerinin dağılıp tesise yayılmasını engellemek için; depolanan atıkların bulunduğu hücrenin; yapılacak olan her sıkıştırma işleminden önce ve her gün uygun malzeme ile kapatılması, ç) Atıklar ambalajlı değilse düzenli olarak ıslatılması, d) Asbest liflerinin tesise yayılmasının engellenmesi amacıyla; depolama tesisinin ve lotların üzerinin en son üst örtü ile kapatılması, e) Depolama tesisinde veya lotlarda; asbest liflerinin etrafa yayılmasına sebep olacak sondaj ve benzeri hiçbir çalışma yapılmaması, f) Kapatma sonrasında; depolama tesisinin ve asbest liflerinin depolandığı hücrenin tam olarak yerini gösteren koordinatları da içeren bir plan hazırlanması, g) Depolama tesisinin kapatılmasından sonra arazinin olası kullanımında asbestin insanlarla temasını engellemek amacıyla gerekli önlemlerin alınması gerekir.

46 'Yıkım, bugüne kadar boş, tanımlanmamış bir alandı' Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, yaptığı açıklamada, yönetmelikle yıkım sektörüne çekidüzen vermeyi amaçladıklarını söyledi. Herkesin yıkım yapmasını istemediklerini anlatan Gürgen, ''Firma bu konuda ehil, yeterli donanıma ve teknik personele sahip olacak. Yıkımları ancak bunların yapmasına izin vereceğiz. Yıkım, bugüne kadar boş, tanımlanmamış bir alandı. İlk kez bizim tarafımızdan tanımlanacak'' diye konuştu.

47 Alınacağı iddia edilen önlemler 'Asbest mi kimyasal atık mı var, bilecek Yönetmelikle insan sağlığını ön plana koyarak, alınacak güvenlik önlemlerini ve sınırlarının ne olduğunu da belirleyeceklerini dile getiren Gürgen, şöyle devam etti: ''Bazen televizyonlarda görüyoruz. Yıkım yapılan yerlerde çoluk çocuk geziyor. Birileri de diyor ki 'Burada kimyasal madde mi var asbest mi var?' Firma, yıkıma başladığında önce bize taahhütte bulunacak. Diyecek ki 'Ben bu binayı araştırdım, bunda asbest var. Asbesti bu şekilde uzaklaştıracağım.' Öyle gelip paldır küldür, burada asbest mi vardı, kimyasal atık mı vardı hiç bilmeden toplayıp gitmeyecek. Siz de evinizin kenarında bir bina yıkılırken, 'toz çıkıyor ama bu toz sağlığa zararlı mı değil mi, çocuğumun hayatı tehlikede mi' demeyeceksiniz.' 'Seyretmek isteyen uzaktan seyredecek Yıkımların genellikle ilgi çektiğine işaret eden Gürgen, ''Yönetmelikle, bir yıkım olduğunda kimlerin, hangi metreye kadar yanaşabileceğini, izleyenlerin bile ne kadar uzakta duracağını tanımlayacağız. İzleyen, belirlenenden fazla yaklaşırsa sorumlusu firmadır, onun cezasını keseceğiz. Seyretmek isteyen uzaktan seyredecek'' dedi. Çevre sakinleri, patlatma ve etkileri konusunda uyarılacak Patlamayla oluşacak hava şokunun, yakın yapılardaki camların kırılmasına neden olma ihtimalinden dolayı çevre sakinleri, patlama ve etkileri konusunda uyarılacak, alınması gereken tedbirler açıklanacak. Planlanan patlatma zamanı çevre sakinlerine bildirilerek, oluşacak anlık gürültü emisyonunun üzerlerindeki olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılacak. Kalabalığın güvenli mesafede olması sağlanacak Patlatmalı yıkımın oluşturacağı tozu kısmen de olsa azaltmak için patlatmadan önce yapı çevresiyle yapının dönüştürüleceği alan bol suyla ıslatılacak. Patlatılacak yapının yakınlarından geçen doğalgaz hatları geçici süreyle kapatılacak. Yapının yıkılmasını izleyecek kalabalığın güvenli mesafede olması sağlanacak. Yakın çevredeki araç ve insan trafiği, makul süreyle durdurulacak.

48 Hollanda dan ilginç bir haber: ASBEST MAĞDURLARINA EVE DÖNME YASAĞI DEVAM EDİYOR (Kaynak: bestofturk.net (Avrupa da yaşayan Türkler ile ilgili haberleri derleyen bir haber sitesi) Asbest bulunan binanın karşısında bulunan evlerinden çıkartılıp ailece otele yerleştirildiklerini belirten Karamanlı fabrika işçisi Soner Çınar (41), yaşadıklarını şöyle anlattı: "Olay geçtiğimiz hafta pazar günü gerçekleşti. Oğlumla parkta futbol oynuyorduk. Eve döndüğümüzde sokağın tel örgüler ile kapatıldığını gördük. Durumu açıklayan görevliler evimize girmeyeceğimizi söyledi. Bizim evin olduğu sıradaki binalarda içeride bulunanlar da dışarı çıkamadı. Dışarıda kalan diğer komşularımızla geceyi parkta geçirdik. Ertesi sabah tekrar evimize girmeye çalışsak da, yine giremeyeceğimiz söylendi. Yetkililer bir servisin geleceğini ve bizi kalacağımız otele götüreceklerini söylediler. Otelde bir gece kaldık. Ertesi gün evimize dönebileceğimiz söylendi. O gün evde kaldık. Sonra tekrar evden çıkmamız istendi ve son dört günden beri otelde yatıp kalkıyoruz. Otel dışında bize sağlanan tek yardım, kişi başına dağıtılan 110 Euro kıyafet parası oldu. Pazartesi günü otelden ayrılmamız gerekecek. Ondan sonra bize geçici bir ev verileceğini umuyoruz. Binalara en erken üç hafta içinde tekrar taşınabileceğimiz şeklinde bir söylenti dolaşıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz" dedi. Boyacı olarak çalışan Bulgar vatandaşı Sefa Ahmedov (42) bir hafta önce evlerinden çıkartıldıklarını belirterek, Evlerinden çıkartılanlar, en yakını 8 kilometre mesafede olan 4 otele yerleştirildi. Biz de ilk geceyi parkta geçirdik. Evimize giremediğimiz için dışarıda yatmak zorunda kaldık. Otelde rahatımız iyi. Ama insanın evi başka. Eşimin sürekli kullandığı ilaçlar var. Onları almak için bile eve giremiyoruz. Mağdur durumdayız. Yetkililerden bir an önce kalıcı bir çözüm bekliyoruz" diye konuştu. Öte yandan, aynı sokakta oturmaya devam eden diğer mahalle sakinleri de büyük endişe yaşıyor. Kimsenin kendilerine bilgi vermediğini söyleyen Makedonyalı Zekeriya Nazif (63), Biz halen evimizde yaşıyoruz. Kimse çıkmamız konusunda bir şey söylemedi. Ancak hemen karşımızdaki evlerde yaşayan komşularımız çıkartıldı. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Sonuçta eğer orada bir zehir varsa, biz onu solumaya devam ediyoruz. Şayet bir tehlike söz konusuysa, bizim de güven altına alınmamız gerekmez mi?" diye tepkisini dile getirdi. "Gidecek yerimiz yok" Asbestin tespit edildiği binanın yanı başında oturan bir çocuk babası Bulgar kökenli Ahmed Ahmedov (42) da evlerinden çıkmalarının istenmediğini belirterek, şunları söyledi: "Hemen karşımızda bulunan binadaki evde olup bitenler hakkında kimse bize bilgi vermedi. Evimizden çıkmamız istenirse nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Aynı dertten yakınan komşusu Mehmed Hüseyin de kısa süre önce taşındıkları mahalleye uyum sağlamaya başladıkları dönemde bu sorunu yaşadıklarını söyledi.

49 Avustralya da Sendikalar Asbest ve Yıkım için ayakta Avustralya da artık çıkarılmamasına ve 2003 yılından beri de kullanımı yasaklanmasına karşın, dünyada asbeste bağlı hastalık oranlarının en fazla görüldüğü ülke. Bunun en büyük nedeni de asbestin gerek ticari gerekse de mesken tipi konutlarda geçmişti çok yaygın kullanılması. Sendikalar ve yerel örgütlülükler varolan asbestin tespit edilmesi, tanımlanması ve ortadan güvenli bir şekilde kaldırılması için bir araya geldiler ve asbeste karşı mücadele yürütmekteler.

50 Avustralya da Sendikalar Binalardaki Asbest için ayakta İkinci Dünya Savaşı ile 1983 yılları arasında her 3 evden ikisi asbest ile inşa edildi 1977 yılına kadar asbestin varlığını belirten etiketleme yapılmıyordu

51 Dünyada da mücadele devam etmekte

52 Halen Yıkım Yönetmeliği çalışmaları devam etmekte Ama sorulması gereken sorular var: Başlamış olan ve bitirilen yıkımları gerçekleştiren işçilerin maruziyeti ne durumda ve yakın gelecekte ne olacak? Başlamış olan yıkımların hemen yakınındaki halkın maruziyeti ne durumda ve yakın gelecekte ne olacak? İnşaat yıkıntıları, molozlar nerelere dökülüyor, önlemler alınıyor mu?

53 Dinlediğiniz için teşekkürler

Kentsel Dönüşüm ve Akciğer Sağlığı. Haluk C.Çalışır

Kentsel Dönüşüm ve Akciğer Sağlığı. Haluk C.Çalışır Kentsel Dönüşüm ve Akciğer Sağlığı Haluk C.Çalışır Kentsel Dönüşüm; Çökme ve bozulma olan kentsel mekanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarını kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirmeye

Detaylı

EK-1 ASBEST SÖKÜM UZMANLARI EĞİTİM KONU BAŞLIKLARI VE EĞİTİM PROGRAMI. Süresi 1 Asbest Tanımı ve Türleri / Asbestin Özellikleri ve Kullanımı 2 Saat

EK-1 ASBEST SÖKÜM UZMANLARI EĞİTİM KONU BAŞLIKLARI VE EĞİTİM PROGRAMI. Süresi 1 Asbest Tanımı ve Türleri / Asbestin Özellikleri ve Kullanımı 2 Saat EK-1 ASBEST SÖKÜM UZMANLARI EĞİTİM KONU BAŞLIKLARI VE EĞİTİM PROGRAMI Sıra No Eğitim Süresi 1 Asbest Tanımı ve Türleri / Asbestin Özellikleri ve Kullanımı 2 Saat Amacı 2 Asbest İçeren Malzemeler ve Çeşitleri

Detaylı

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK ve GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK ve GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK DOĞA Çevre Yönetimi ve Alternatif Enerji Teknolojileri Mühendislik Danışmanlık Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK ve GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi

Detaylı

KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; çalışanların kanserojen veya mutajen maddelere maruziyetinden kaynaklanabilecek

Detaylı

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik (26 Aralık 2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazete) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik* (*26/12/2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

Detaylı

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Tarih ve No : 26.12.2003 / 25328 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Az veya hiç risk içermeyen etkinlikler

Az veya hiç risk içermeyen etkinlikler TU_Modules 23.09.14 15:16 Seite 1 BİLGİ MODÜLÜ 1 Asbestli çimento sıkı şekilde bağlı Pencere pervazı Oluklu levha (çatı ve duvar) Dış cephe levhaları Borular Elektrik sayaçları için destek paneli Çatı

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi KALSİYUM SİLİKAT Yüksek mukavemetli,

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi POLİETİLEN KÖPÜK Etilen ve propilen maddelerinden

Detaylı

TEBLİĞ. Asbest Sökümü İle İlgili Eğitim Programlarına İlişkin Tebliğ

TEBLİĞ. Asbest Sökümü İle İlgili Eğitim Programlarına İlişkin Tebliğ 29 Haziran 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28692 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: TEBLİĞ Asbest Sökümü İle İlgili Eğitim Programlarına İlişkin Tebliğ MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı asbest söküm

Detaylı

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Bu yönetmelik 20/06/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına girmektedir. Asbest veya asbestli malzeme ile yapılan çalışmalarda, asbest tozuna maruziyetin olabileceği tüm işletmelerde

Detaylı

Katkıda Bulunanlar. Hakan Çubukçu Mak. Müh. A Sınıfı İGU. Mehmet Melih Koçak ÇSGB İş Teftiş Kur. Başk. İş Müft.

Katkıda Bulunanlar. Hakan Çubukçu Mak. Müh. A Sınıfı İGU. Mehmet Melih Koçak ÇSGB İş Teftiş Kur. Başk. İş Müft. Katkıda Bulunanlar Hakan Çubukçu Mak. Müh. A Sınıfı İGU Emsal Çoban Ziraat Yük. Müh. A Sınıfı İGU Utku Önen Kimya Müh. A Sınıfı İGU Mehmet Melih Koçak ÇSGB İş Teftiş Kur. Başk. İş Müft. Alper Dağdelen

Detaylı

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Y r d. D o ç. D r. Fu a t Y I L MAZ G a z iantep Ü n i versitesi M a k ine M ü h endi sliği B ö lümü PATLAYICI ORTAM Patlayıcı

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 29.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28692

Resmi Gazete Tarihi: 29.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28692 Resmi Gazete Tarihi: 29.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28692 ASBEST SÖKÜMÜ İLE İLGİLİ EĞİTİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN TEBLİĞ MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı asbest söküm uzmanlarının nitelikleri, eğitimleri,

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TAŞ YÜNÜ Taş yünü, volkanik bir kaya olan bazalt

Detaylı

Gaz arıtımı sonucu oluşan ve tehlikeli maddeler içeren çamurlar ve filtre kekleri dışındaki gaz arıtımı sonucu oluşan çamurlar

Gaz arıtımı sonucu oluşan ve tehlikeli maddeler içeren çamurlar ve filtre kekleri dışındaki gaz arıtımı sonucu oluşan çamurlar Düzenli Depolama - 1. Sınıf (Tehlikeli Atık Düzenli Depolama) 01 03 04* Sülfürlü cevherlerin işlenmesinden kaynaklanan asit üretici maden atıkları 01 03 05* Tehlikeli madde içeren diğer maden atıkları

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Usluoğulları İnşaat Mühendisliği Bölümü

Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Usluoğulları İnşaat Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Usluoğulları İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği AMAÇ ve KAPSAM AMAÇ:, Kazaların en sık görüldüğü iş kollarından biri olan İNŞAAT SEKTÖRÜNDE, meydana

Detaylı

KATI ATIK DEPOLAMA SAHALARININ GEOTEKNİK TASARIM İLKELERİ HAZIRLAYANLAR MUHAMMED DUMAN MUHAMMET TEZCAN AHMET ARAS

KATI ATIK DEPOLAMA SAHALARININ GEOTEKNİK TASARIM İLKELERİ HAZIRLAYANLAR MUHAMMED DUMAN MUHAMMET TEZCAN AHMET ARAS KATI ATIK DEPOLAMA SAHALARININ GEOTEKNİK TASARIM İLKELERİ HAZIRLAYANLAR MUHAMMED DUMAN MUHAMMET TEZCAN AHMET ARAS Atıkların Sınıflandırılması ve Tasfiyesi Atıkların Geri Dönüşümü Çevre Bilinci Eğitiminin

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EKSTRÜDE POLİSTREN KÖPÜK (XPS)

Detaylı

TEHLİKELİ KİMYASAL MADDELERİN OLUŞTURDUĞU RİSKLER İÇİN GENEL ve ÖZEL ÖNLEME YÖNTEMLERİ

TEHLİKELİ KİMYASAL MADDELERİN OLUŞTURDUĞU RİSKLER İÇİN GENEL ve ÖZEL ÖNLEME YÖNTEMLERİ TEHLİKELİ KİMYASAL MADDELERİN OLUŞTURDUĞU RİSKLER İÇİN GENEL ve ÖZEL ÖNLEME YÖNTEMLERİ Dr. Fatma IŞIK COŞKUNSES İSG Uzmanı / İSGÜM Kimyasal maddeler sanayimizin ve günlük yaşantımızın içinde bir çok alanda

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1. ÜRÜN VE TEDARİKÇİ TANIMLAMA Ürün Adı Üretici : Fırın ve her türlü cihazın termal ve akustik izolasyonu için İzocam Camyünü İğneli Ürün : Izocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. 41455

Detaylı

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik. iş SAĞLIĞI VE GÜVENLiĞi MEVZUATI

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik. iş SAĞLIĞI VE GÜVENLiĞi MEVZUATI I b) Asbest söküm çalışanı: Bakanlıkça kurulan komisyon tarafından oluşturulan eğitim programını tamamlamış ve kurs bitirme belgesi almış çalışanı, c) Asbest söküm uzmanı: Yönetmelik kapsamında belirtilen

Detaylı

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik MESGEMM İSG/Mevzuat/Yönetmelikler Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 25.01.2013 28539 İçindekiler Birinci Bölüm - Amaç, Kapsam,

Detaylı

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 25 Ocak 2013 Resmî Gazete Sayı : 28539 ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, çalışanların

Detaylı

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 25.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28539 ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Kitap Temini için: DİNÇ OFSET Matbaacılık San. Tic. Ltd. Şti İÇİNDEKİLER

Kitap Temini için: DİNÇ OFSET Matbaacılık San. Tic. Ltd. Şti İÇİNDEKİLER Kitap Temini için: DİNÇ OFSET Matbaacılık San. Tic. Ltd. Şti. 0541 254 62 30 959 sayfa İÇİNDEKİLER Bölüm 1 ŞANTİYELERDE SIK KARŞILAŞILAN TEHLİKELER VE ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER Şantiyelerde sık karşılaşılan

Detaylı

Gelişmiş olan ülkelere göre Türkiye de kişi başına tüketilen enerji miktarı 1/3 oranında olmasına karşın, ısınma için sarf ettiğimiz enerji 2 kat

Gelişmiş olan ülkelere göre Türkiye de kişi başına tüketilen enerji miktarı 1/3 oranında olmasına karşın, ısınma için sarf ettiğimiz enerji 2 kat YALITIM Yapı ve yapının içindekileri (eşya, insan, hayvan v.b) dış ortamın olumsuz etkilerinden (su, rutubet, ses, ısı ve yangın) korumak için alınan önlemlere yalıtım denir. Yalıtım Çeşitleri Şunlardır:

Detaylı

Yönetmelikler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik

Yönetmelikler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik Yönetmelikler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar Amaç Madde 1

Detaylı

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Yapının kendi ağırlığından ya da oturduğu zeminden

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU 21.02.2011 1 1. ÜRÜN VE TEDARİKÇİ TANIMLAMA MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU Ürün Adı Üretici : ÖZPOR Taşyünü Şilte, Levha : ÖZPOR Yalıtım Amb. İnş. Turz. Yat. San. Tic. A.Ş. 1. Organize San. Böl. Türkmenistan

Detaylı

TEHLİKELİ MADDE YÖNETİM PROSEDÜRÜ. KOD:STK.PR.02 Y. Tarihi: 31.05.2013 Sayfa No: 5/5 Rev. T.:15.07.2013 Rev. No: 01

TEHLİKELİ MADDE YÖNETİM PROSEDÜRÜ. KOD:STK.PR.02 Y. Tarihi: 31.05.2013 Sayfa No: 5/5 Rev. T.:15.07.2013 Rev. No: 01 1. AMAÇ: Tehlikeli Maddelerin Güvenli Taşınması, Depolanması, Kullanılması, Dökülmesi ile Tehlikeli Maddelere Maruz Kalınması Durumunda yapılması Gerekenler ve Eğitimi İçin Standart Bir Yöntem Belirlemektir.

Detaylı

Gazi Üniversitesi Yapı işleri ve Teknik Daire Başkanlığınca yürütülen projelerin bilgilendirme sunumu

Gazi Üniversitesi Yapı işleri ve Teknik Daire Başkanlığınca yürütülen projelerin bilgilendirme sunumu Gazi Üniversitesi Yapı işleri ve Teknik Daire Başkanlığınca yürütülen projelerin bilgilendirme sunumu G.Ü. EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIK VE ÖĞRETİM ELEMANLARI BİNASI VE G.Ü. EĞİTİM FAKÜLTESİ DERSLİK VE LABORATUVAR

Detaylı

İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI

İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI İşin Adı : KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ No İş Grubunun Adı Tutarı 01 INSAAT 1 İNŞAAT İMALATLARI 41.4519 2 KAZI İKSA VE ZEMİN İYİLEŞTİRME 47.0196 -- INSAAT Toplamı 88.4715

Detaylı

ASBESTLE ÇALIġMALARDA ÖNLEMLERĠ HAKKINDA YÖNETMELĠK

ASBESTLE ÇALIġMALARDA ÖNLEMLERĠ HAKKINDA YÖNETMELĠK T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ASBESTLE ÇALIġMALARDA SAĞLIK mad men VE season GÜVENLĠK 6 episode 10 ÖNLEMLERĠ HAKKINDA YÖNETMELĠK Aslıcan GÜLER İSG Uzman

Detaylı

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ NDE DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ İLE ÇED SÜREÇ VE PROSEDÜRLERİ Çağla ÇELİKLİ Çevre Yüksek Mühendisi

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ NDE DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ İLE ÇED SÜREÇ VE PROSEDÜRLERİ Çağla ÇELİKLİ Çevre Yüksek Mühendisi ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ NDE DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ İLE ÇED SÜREÇ VE PROSEDÜRLERİ Çağla ÇELİKLİ Çevre Yüksek Mühendisi EKOÇED Danışmanlık EKOÇED Laboratuvar ve Kimya Sanayi AHSEN Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

Detaylı

TS 12514 E GÖRE HERMETİK CİHAZ YERLEŞİM KURALLARI

TS 12514 E GÖRE HERMETİK CİHAZ YERLEŞİM KURALLARI TS 12514 E GÖRE HERMETİK CİHAZ YERLEŞİM KURALLARI 1.2.4 - C Tipi Cihazların (Hermetik) Montajı 1.2.4.1 - Genel Şartlar C tipi cihazlar (hermetik) montaj odasının hacmi ve havalandırma biçiminde bağlı olmaksızın

Detaylı

Acil Durum, Yangınla Mücadele ve İlkyardım. Mümkün. Orta. TEHLİKEYE MARUZ KALANLAR KİŞİLER VE BÖLÜMLER: İşyerinde çalışan personel, ziyaretçiler

Acil Durum, Yangınla Mücadele ve İlkyardım. Mümkün. Orta. TEHLİKEYE MARUZ KALANLAR KİŞİLER VE BÖLÜMLER: İşyerinde çalışan personel, ziyaretçiler DİŞ PROTEZ LABORATUVARI DEĞERLENDİRMESİ Acil Durum, Yangınla Mücadele ve İlkyardım ÖNCEKİ TEHLİKE ŞİDDET OLASILIK 1.1. İşyerinde acil çıkış yönlendirmesinin yapılmamış olması. 1.2. İşyerinde bulunan yangın

Detaylı

TARIM İLAÇLARI DEPOLAMA

TARIM İLAÇLARI DEPOLAMA TARIM İLAÇLARI DEPOLAMA TARIM İLAÇLARI AMBARLARINDA YANGINA KARŞI KORUMA A. Teknik tedbirler B. Organize edilebilecek tedbirler C. Yangında alınacak tedbirler D. Yangın sonunda alınacak tedbirler Dr. Selami

Detaylı

DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI

DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI Döşemelerde ısı yalıtımı için

Detaylı

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ PATLAYICI ORTAMLAR MURAT YAPICI. Elektrik Mühendisi EMO İzmir Şube murat.yapici@emo.org.

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ PATLAYICI ORTAMLAR MURAT YAPICI. Elektrik Mühendisi EMO İzmir Şube murat.yapici@emo.org. TMMOB PATLAYICI ORTAMLAR YÖNETMELİKLER ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMALAR MURAT YAPICI Elektrik Mühendisi EMO İzmir Şube murat.yapici@emo.org.tr Rafineriler, Petrokimya, Boya Kozmetik Kozmetik fabrikasında yangın,

Detaylı

TEHLİKELİ ENERJİNİN KONTROLÜ. ETİKETLEME ve KİLİTLEME SİSTEMLERİ. Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için eğitim Seti

TEHLİKELİ ENERJİNİN KONTROLÜ. ETİKETLEME ve KİLİTLEME SİSTEMLERİ. Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için eğitim Seti TEHLİKELİ ENERJİNİN KONTROLÜ ETİKETLEME ve KİLİTLEME SİSTEMLERİ Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için eğitim Seti NEDEN ENERJİNİN KONTROLÜ? Kontrolsüz Enerji Ölümcüldür! TEHLİKELİ

Detaylı

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK İçerik Patlayıcı Ortamlar ATEX Nedir? İlgili Mevzuat Temel Kavramlar Patlamadan Korunma Dokümanı 2 3 ATEX Nedir? ATEX Atmosphères

Detaylı

2. Bileşimi / İçeriği Hakkında Bilgi. İçerik CAS No EC No Oran Kalsiyum Sulfat Dihidrat 10101-41-4 600-148-1 >80% Cam Fiber 65977-17-3 - <1%

2. Bileşimi / İçeriği Hakkında Bilgi. İçerik CAS No EC No Oran Kalsiyum Sulfat Dihidrat 10101-41-4 600-148-1 >80% Cam Fiber 65977-17-3 - <1% Rev. No: 01 Sayfa: 1/5 1. Madde/Müstahzar ve Şirketin Tanımı Ürün Adı: Glasroc H Kullanım Alanları: Her iki yüzeyi cam elyaf şilte kaplı, çekirdek yapısı su ve neme karşı güçlendirilmiş, iç ve dış cephede

Detaylı

YAPI MALZEMELERİ SEKTÖRÜ

YAPI MALZEMELERİ SEKTÖRÜ YAPI MALZEMELERİ SEKTÖRÜ Ø 2016 Ekim Ayı Değerlendirmesi YAPI MALZEMELERİ YAPI MALZEMELERİ YAPI MALZEMELERİ Eylül 2016 Ekim 2016 DEĞİŞİM 3.272,722,772 1.608,446,733 0,50 3.012,1363,31 1.139,336,062 0,32

Detaylı

MAYIS 2014 ÇALIŞMA SORU BANKASI 7 Hazırlayan:HAKAN ERDOĞAN http://www.isgfrm.com

MAYIS 2014 ÇALIŞMA SORU BANKASI 7 Hazırlayan:HAKAN ERDOĞAN http://www.isgfrm.com 1 P a g e MAYIS 2014 ÇALIŞMA SORU BANKASI 7 Hazırlayan:HAKAN ERDOĞAN http://www.isgfrm.com 4. 1. Solunumla akciğerlere ulaşmasına rağmen akciğerlerde yapısal ve/veya fonksiyonel bozukluk yapmayan tozlara

Detaylı

Kimyasal Maddeler. Tehlikeli Kimyasal Maddeler. Patlayıcı, alevlenebilir, kanserojen, tahriş edici v.b gibi maddeler

Kimyasal Maddeler. Tehlikeli Kimyasal Maddeler. Patlayıcı, alevlenebilir, kanserojen, tahriş edici v.b gibi maddeler Kimyasal Maddeler Tehlikeli Kimyasal Maddeler Patlayıcı, alevlenebilir, kanserojen, tahriş edici v.b gibi maddeler Kimya sanayinin faaliyet alanı doğal maddelerin kimyasal yapısını değiştirerek diğer endüstrilerde

Detaylı

Asbestin İnşaat Sektöründeki Yeri ve Maruziyetin Önlenmesi

Asbestin İnşaat Sektöründeki Yeri ve Maruziyetin Önlenmesi Asbestin İnşaat Sektöründeki Yeri ve Maruziyetin Önlenmesi Özge Akboğa Ege Üniversitesi, İzmir ozge.akboga@ege.edu.tr Yrd. Doç. Dr. Selim Baradan Ege Üniversitesi, İzmir selim.baradan@ege.edu.tr Giriş

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı Deney Laboratuvarı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı Adresi : Küçük Çiğli Mh. 8780/1 Sk. No:5 Çiğli 35681 İZMİR / TÜRKİYE Tel : 0 232 376 24 25 Faks : 0 232 386 33 98 E-Posta

Detaylı

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete:28.7.2013-28721 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

Tehlikeli Atıkların Yönetimi. Betül DOĞRU Şube Müdürü

Tehlikeli Atıkların Yönetimi. Betül DOĞRU Şube Müdürü Tehlikeli Atıkların Yönetimi Betül DOĞRU Şube Müdürü Tehlikeli Atık Nedir Genel tanımı: İnsan sağlığına ve çevreye zarar verebilecek, tutuşabilen ve enfeksiyon yapıcı gibi özelliklerle, tahriş edici, zararlı,

Detaylı

PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI - (İşyerinin Unvanı Yazılacaktır) -

PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI - (İşyerinin Unvanı Yazılacaktır) - GENEL BİLGİLER TABLO İşyeri Unvanı : İşyerinin Adresi : İşveren : İşveren Vekili (Adı, Soyadı, Unvanı) : Faaliyetin Yapıldığı Yerin Adresi* : Tehlike Sınıfı : SGK Sicil No. : Ticaret Sicil No : Vergi No.

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Deney Laboratuvarı Adresi : Küçük Çiğli Mh. 8780/1 Sk. No:5 Çiğli 35681 İZMİR / TÜRKİYE Tel : 0 232 376 24 25 Faks : 0 232 386 33 98 E-Posta

Detaylı

ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU

ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU İSTAÇ A.Ş. Fatih Mehmet KARACA 26 Nisan 2012 ANTALYA (Sueno Otel / SİDE) YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN ATIK TÜRLERİ -----------------------------------------------------------------------

Detaylı

İŞ HİJYENİ ÖLÇÜMLERİ... Fiziksel Parametreler Aydınlatma Şiddeti Ölçümü Termal Konfor Ölçümü Gürültü Ölçümü Titreşim Ölçümü

İŞ HİJYENİ ÖLÇÜMLERİ... Fiziksel Parametreler Aydınlatma Şiddeti Ölçümü Termal Konfor Ölçümü Gürültü Ölçümü Titreşim Ölçümü ÇEVRE ANALİZLERİ... Emisyon Ölçüm ve Analizleri Çevresel Gürültü ve Titreşim Ölçümleri İmisyon Ölçümleri Su, Atık Su ve Deniz Suyu Analizleri Atık Yağ Analizleri Atık Analizleri Toprak Analizleri Arıtma

Detaylı

Laboratuar Tasarımı. Genel Gereksinimler. Yrd. Doç. Dr. Emrah TORLAK

Laboratuar Tasarımı. Genel Gereksinimler. Yrd. Doç. Dr. Emrah TORLAK Laboratuar Tasarımı Genel Gereksinimler Yrd. Doç. Dr. Emrah TORLAK 1. Genel Tehlikeli materyallerin kullanımı ve muhafazasının oluşturduğu riskler nedeni ile laboratuarlar ve laboratuar dışı aktivitelerin

Detaylı

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA 1 TEKNİK ÖZELLİKLER Isı İletkenlik Katsayısı (λ λ) (W/mK) Su Buharı Difüzyon Direnç Katsayısı (μ) Yangın Sınıfı TS EN 11 Sıcaklık Dayanımı ( C) (Uzun Süreli) Sıcaklık Dayanımı (

Detaylı

EPOKSİ VE POLİÜRETAN SİSTEMLER METYX TELATEKS MANİSA O.S.B. FABRİKASI ELEKTRİK TRAFO BİNASININ DURATEK ÜRÜNLERİ İLE YENİLENMESİ

EPOKSİ VE POLİÜRETAN SİSTEMLER METYX TELATEKS MANİSA O.S.B. FABRİKASI ELEKTRİK TRAFO BİNASININ DURATEK ÜRÜNLERİ İLE YENİLENMESİ METYX TELATEKS MANİSA O.S.B. FABRİKASI ELEKTRİK TRAFO BİNASININ DURATEK ÜRÜNLERİ İLE YENİLENMESİ YAPILAN İŞLER Bina Dış Cephe Gerekli Yüzey Hazırlıklarının ve Gerekli Tamiratların Yapılması Dış Cephenin

Detaylı

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Formlandırılmış alüminyum kompozit panel kaplamalarının alt taşıyıcı strüktürlerinin yardımı ile mimarinize farklı yenilikler katması, sadece formları

Detaylı

İçerik CAS No EC No Oran Kalsiyum Sulfat Dihidrat 10101-41-4 600-148-1 >70%

İçerik CAS No EC No Oran Kalsiyum Sulfat Dihidrat 10101-41-4 600-148-1 >70% Rev. No: 01 Sayfa: 1/5 1. Madde/Müstahzar ve Şirketin Tanımı Ürün Adı: Rigidur H Kullanım Alanları: İç cephelerde: Konut ve ticari binalarda, yüksek darbe ve yangın dayanımı gereken alanlarda bölme ve

Detaylı

TEMELDE SU YALITIMI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

TEMELDE SU YALITIMI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TEMELDE SU YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TEMELDE SU YALITIMI Yapıların zeminle temas eden bölümlerinin

Detaylı

Gürültü Yönetmeliği. (Resmi Gazete : 23.12.2003 Salı, Sayı: 25325 (Asıl))

Gürültü Yönetmeliği. (Resmi Gazete : 23.12.2003 Salı, Sayı: 25325 (Asıl)) Gürültü Yönetmeliği (Resmi Gazete : 23.12.2003 Salı, Sayı: 25325 (Asıl)) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, işçilerin

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı Deney Laboratuvarı Adresi : TOSB TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde 15. Yol No:1 Çayırova KOCAELİ / TÜRKİYE Tel : 0262 658 16 62 Faks

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU. Bölüm 1 : Ürün ve Tedarikçi Kimlik Kartı Ürün Adı: İzober Taşyünü Levha, Şilte ve Prefabrik Boru

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU. Bölüm 1 : Ürün ve Tedarikçi Kimlik Kartı Ürün Adı: İzober Taşyünü Levha, Şilte ve Prefabrik Boru MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU Bölüm 1 : Ürün ve Tedarikçi Kimlik Kartı Ürün Adı: İzober Taşyünü Levha, Şilte ve Prefabrik Boru Üretici Firma: Beşler Tekstil San.Tic. A.Ş O.S.B 20 Cad. No: 54 38070 KAYSERİ

Detaylı

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK. Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:28.07.2013/28721 www.bilgit.

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK. Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:28.07.2013/28721 www.bilgit. ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:28.07.2013/28721 www.bilgit.com BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

Halil CANTÜRK İbrahim Halil NURDAĞ. Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü

Halil CANTÜRK İbrahim Halil NURDAĞ. Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Halil CANTÜRK İbrahim Halil NURDAĞ Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Genel olarak kaynak teknolojisinden, bina kurulmasından, cihaz onarımlarına, ağır sanayiden

Detaylı

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, çalışanların gürültüye maruz kalmaları sonucu

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖRÜ. 1. Duvar blokları 2. Asmolen bloklar 3. Yapıştırma harcı 4. Sıva kumu 5. Şap kumu 6. Dolgu malzemesi

İNŞAAT SEKTÖRÜ. 1. Duvar blokları 2. Asmolen bloklar 3. Yapıştırma harcı 4. Sıva kumu 5. Şap kumu 6. Dolgu malzemesi İNŞAAT SEKTÖRÜ 1. Duvar blokları 2. Asmolen bloklar 3. Yapıştırma harcı 4. Sıva kumu 5. Şap kumu 6. Dolgu malzemesi Pomza, inşaat sektöründe hafif beton elde edilmesinde agrega olarak kullanılmaktadır.

Detaylı

SÖZLÜK KELİME-KELİME GRUBU

SÖZLÜK KELİME-KELİME GRUBU SÖZLÜK Aşağıda proje araştırmanızda karşılaşabileceğiniz kelime ve kelime grupları listelenmiştir. Anlayamadığınız yeni kelimeleri koçunuza ya da başka bir yetişkine sormayı lütfen unutmayın. KELİME-KELİME

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EXPANDE POLİSTREN KÖPÜK (EPS)

Detaylı

X X İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezleri X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X. X X X X X X Okul/Kurum Müdürlükleri

X X İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezleri X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X. X X X X X X Okul/Kurum Müdürlükleri A 1 B 2 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SORUMLULARININ TESPİTİ İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bağlı bulunan Okul/Kurumların işveren vekillerinin tespit edilerek, makam onayının alınması İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ

Detaylı

Resmî Gazete Sayı : YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Resmî Gazete Sayı : YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: 28 Temmuz 2013 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 28721 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Ufuk SAYIN Uzman 20.04.2011 Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının

Detaylı

Baumit SilikatTop. (SilikatPutz) Kaplama

Baumit SilikatTop. (SilikatPutz) Kaplama Baumit SilikatTop (SilikatPutz) Kaplama Ürün Kullanıma hazır, macun kıvamında, mineral esaslı, silikat ince son kat dekoratif kaplamadır. Dış ve iç cepheler için, Tane veya Çizgi dokuya sahip sıva dokulu

Detaylı

Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir?

Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir? Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir? Belediye çöp gazı (LFG) belediye katı atıklarının (MSW) çözünmesinin yan ürünüdür. LFG: ~ 50% metan gazı (CH 4 ) ~ 50% karbondioksit (CO 2 )

Detaylı

Sinerji Mühendislik Müşavirlik İnşaat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Sinerji Mühendislik Müşavirlik İnşaat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. FOAMGLAS - CAM KÖPÜĞÜ nedir? FOAMGLAS - CAM KÖPÜĞÜ uzun ömürlü ve ölçüsel dengeye sahip kapalı gözenekli cam köpüğü ısı yalıtım malzemesidir. Saf camın erimesi ve pudra halindeki camla karbonun köpükleşmesi

Detaylı

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDAKİ YIKIMLARDA ASBEST SORUNU

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDAKİ YIKIMLARDA ASBEST SORUNU KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDAKİ YIKIMLARDA ASBEST SORUNU YAHYA KEMAL KÖSALI Kimya Yüksek Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı Asbest Söküm Uzmanı 1 Kapsam Asbestin Tanımı, Türleri, Karşılaşılan Malzeme ve İşler

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Sayı: 43986390-150.01/77 22/09/2014 Konu: Çevre İzin ve Lisans Belgesi RAL GERİ DÖNÜŞÜM ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş. -2 ORGANİZE SAN BÖL. ATATÜRK CADDESİ No: 25 TOPRAKKALE TOPRAKKALE / OSMANİYE İlgi: (a) 29/07/2013

Detaylı

Dr. Teoman AKPINAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞÇİ VE İŞVEREN REHBERİ

Dr. Teoman AKPINAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞÇİ VE İŞVEREN REHBERİ Dr. Teoman AKPINAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞÇİ VE İŞVEREN REHBERİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...VII İÇİNDEKİLER... IX KISALTMALAR... XIX GİRİŞ...1 Birinci Bölüm 4857 SAYILI İŞ KANUNU VE YÖNETMELİKLERİNE GÖRE İŞVERENLERİN

Detaylı

DIŞ KAYNAKLI GÜNCEL DOKÜMAN LİSTESİ

DIŞ KAYNAKLI GÜNCEL DOKÜMAN LİSTESİ 5393 Belediye Kanunu 03.07.25 Arşiv Sorumlusu www.basbakanlik.gov.tr 5216 Büyükşehir Belediyesi Kanunu 10.07.24 Arşiv Sorumlusu 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 20.06.2012 Arşiv Sorumlusu TS 12174 Şehir

Detaylı

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.!

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.! ÜRÜN TANIMI; Granülometrik karbonat tozu, portlant çimentosu ve çeşitli polimer katkılar ( yapışma, esneklik, suya karşı direnç ve aşırı soğuk ve sıcağa dayanmı arttıran ) birleşiminden oluşan, seramik,

Detaylı

11UY0011-3/02 AHŞAP KALIPÇI (Seviye 3)

11UY0011-3/02 AHŞAP KALIPÇI (Seviye 3) UY00-/0 AHŞAP KALIPÇI (Seviye ) UY00-/A İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Organizasyonunun UY00-/A Ahşap Kalıp İşlerinde Genel Mesleki Bilgi ve Uygulama Becerisi 0,00,00 Yeterlilik Toplam Sınav : 660 UY00-/00

Detaylı

PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN ÇALIŞANLARIN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN ÇALIŞANLARIN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN ÇALIŞANLARIN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete'de Yayınlanma Tarihi : 26.12.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25328 Dayandığı Kanunun Tarihi : 22.5.2003 No: 4857 BİRİNCİ

Detaylı

Garajlar, Petrol İstasyonları ve Araba Yıkamacıları

Garajlar, Petrol İstasyonları ve Araba Yıkamacıları GBK 3 Genel Bağlayıcı Kurallar Garajlar, Petrol İstasyonları ve Araba Yıkamacıları Genel Bağlayıcı Kuralların (GBK'ler) bu dizisinde belirtilen koşullar, otomobillerin ve diğer taşıtların servisi, yıkaması

Detaylı

KİMYASAL MADDE DEPOLAMA TALİMATI

KİMYASAL MADDE DEPOLAMA TALİMATI REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Tesis Yönetimi ve Güvenliği Kurulu Adem Aköl Kalite Konseyi Başkanı Sinan Özyavaş Kalite Koordinatörü 1/6 1. AMAÇ

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1. ÜRÜN VE TEDARİKÇİ TANIMLAMA Ürün Adı Üretici : İzocam Taşyünü Şilte, Levha ve Prefabrik Borular. : İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. 41455 Dilovası - Kocaeli TÜRKİYE Telefon

Detaylı

TEHLİKELİ ATIK KODLARI 010506*:Tehlikeli maddeler içeren sondaj çamurları ve diğer sondaj atıkları 030104*:Tehlikeli maddeler içeren talaş, yonga,

TEHLİKELİ ATIK KODLARI 010506*:Tehlikeli maddeler içeren sondaj çamurları ve diğer sondaj atıkları 030104*:Tehlikeli maddeler içeren talaş, yonga, TEHLİKELİ ATIK KODLARI 010506*:Tehlikeli maddeler içeren sondaj çamurları ve diğer sondaj atıkları 030104*:Tehlikeli maddeler içeren talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontraplak ve kaplamalar 030201*:Halojenlenmemiş

Detaylı

www.biliminsaat.com MUTLULUK DOLU

www.biliminsaat.com MUTLULUK DOLU 3 MUTLULUK DOLU Bilim Kent Meşe Evleri aileniz ve sevdiklerinizle birlikte güvenli ve mutlu, hayattan soyutlanmadan huzur içerisinde sürdürebileceğiniz bir yaşamın kapılarını aralıyor. 5 HUZURLU Bilim

Detaylı

Cengizhan KARPUZ 145148008

Cengizhan KARPUZ 145148008 Cengizhan KARPUZ 145148008 Yaşam Hattı Sistemleri Yüksekte Çalışma ; Merdiven ya da başka bir yükseltici ekipman yardımı dışında yapılamayan işler ; ayrıca yer seviyesinin altında veya üstünde kişinin

Detaylı

Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri

Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri Kullanılan elyaf (lif) tipi ve depolama şekli yangın riskini belirleyen önemli faktörlerden biridir. Elyafın tipi, yapısı ve depolanma şekli yanma davranışını

Detaylı

ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI

ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi Diğer bir ismi sandviç duvar yalıtımıdır. Cam

Detaylı

Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri

Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri Tekstil Mamüllerinin Depolanması ve Yangın Riskleri Giriş: Kullanılan elyaf (lif) tipi ve depolama şekli yangın riskini belirleyen önemli faktörlerden biridir. Elyafın tipi, yapısı ve depolanma şekli yanma

Detaylı

ZIEL TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER Perpa Tic. Merk. B Blok Kat:13 No:2418 34384 Şişli/İstanbul Tel : +90 212 210 63 23 Fax: +90 212 210 63 24

ZIEL TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER Perpa Tic. Merk. B Blok Kat:13 No:2418 34384 Şişli/İstanbul Tel : +90 212 210 63 23 Fax: +90 212 210 63 24 ZIEL TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER Perpa Tic. Merk. B Blok Kat:13 No:2418 34384 Şişli/İstanbul Tel : +90 212 210 63 23 Fax: +90 212 210 63 24 info@ www. Özel Başlık Dizaynı ULTITEC ÖZEL DİZAYNI ultitec-protection.com

Detaylı

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN TANITIM BROŞÜRÜ İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızlı endüstrileşmenin sonucu olarak ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın yaklaşık % 90 oranında fosil türevli yakıt tüketimi ile giderilmesi son dönemde

Detaylı

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ BİLİRKİŞİLİK/KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİLİĞİ EĞİTİMİ 1- TMMOB Mevzuatı-Maden Mühendisleri Odası Mevzuatı 2- Bilirkişilik Mevzuatı 3- Hukuk Davalarında Bilirkişilik 4- Ceza Davalarında Bilirkişilik 5- İdari

Detaylı

Teknik Bilgi Föyü. Baumit MVR Uni. Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası. Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı.

Teknik Bilgi Föyü. Baumit MVR Uni. Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası. Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı. Baumit MVR Uni Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı. Bileşimi Kalsiyum hidrat, beyaz çimento, kum, katkı maddeleri. Kullanım Alanları Yaygın

Detaylı

HASAR TÜRLERİ, MÜDAHALEDE GÜVENLİK VE ÖNCELİKLER

HASAR TÜRLERİ, MÜDAHALEDE GÜVENLİK VE ÖNCELİKLER HASAR TÜRLERİ, MÜDAHALEDE GÜVENLİK VE ÖNCELİKLER Yapım amacına göre bina sınıflandırması Meskenler-konutlar :Ev,apartman ve villalar Konaklama Binaları: Otel,motel,kamp ve mokamplar Kültür Binaları: Okullar,müzeler,kütüphaneler

Detaylı

BELGETÜRK Uluslararası Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri Limited Şirketi SINAV VE BELGELENDİRME ÜCRET TARİFESİ

BELGETÜRK Uluslararası Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri Limited Şirketi SINAV VE BELGELENDİRME ÜCRET TARİFESİ BELGETÜRK Uluslararası Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri Limited Şirketi SINAV VE BELGELENDİRME ÜCRET TARİFESİ UY00-/0 AHŞAP KALIPÇI (Seviye ) :550 TL UY00-/A İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Organizasyonunun

Detaylı

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER BASINÇLI KAPLAR Kazanlar Kompresörler Buhar ve sıcak su kapları Basınçlı asit tankları Gaz tankları Sıvılaştırılmış Petrol Gazı tankları ve tüpleri Asetilen tankları ve tüpleri İçinde zehirli ve zararlı

Detaylı

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER BASINÇLI KAPLAR Kazanlar Kompresörler Buhar ve sıcak su kapları Basınçlı asit tankları Gaz tankları Sıvılaştırılmış Petrol Gazı tankları ve tüpleri Asetilen tankları ve tüpleri İçinde zehirli ve zararlı

Detaylı