.istanbul FORMULA 1'E HAZIRLANIYÖR istanbul OTODROMU istanbul TiCARET ODASI TARAFINDAN inşa EDiLMiŞTiR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.ito.org.tr .istanbul FORMULA 1'E HAZIRLANIYÖR istanbul OTODROMU istanbul TiCARET ODASI TARAFINDAN inşa EDiLMiŞTiR"

Transkript

1

2 .istanbul FORMULA 1'E HAZIRLANIYÖR istanbul GRAND PRIX 21 AGUSTOS 2005 istanbul OTODROMU istanbul TiCARET ODASI TARAFINDAN inşa EDiLMiŞTiR

3 GULF FOOD OTEL, EKiPMAN VE GIDA Jffl_J.ARI Fuar tarihleri : Şubat 2005 (Pazar-Çarşamba) Fuar saatleri (20-22 Şubat) (23 Şubat) Fuar Yeri Dubai, BAE Fuarın Kapsamı: >- Gıda, >- İçecek, >- Gıda İşleme Makinaları, >- Otel Ekipmanları, >- Gıda dondurma Ekipmanları, >- Yemek servisi ekipmanları, >- Otel araç, gereç ve servisleri, >- Gıda paketleme, etiketierne ekipmanları, >- Kodlama ve ölçüm cihazları, >- Geri dönüşümlü malzemeler, >- Misafir bilgilendirme sistemleri >- Fırın & Şekerleme ürünleri ve ekipmanları Fuara Bakış: Gulf Food fuarı, alanında Orta Doğu pazarının lideri konumundadır GulfFood fuarında l.300'ün üzerinde Üretici ve dağıtıcı firma katılımcı olarak / yer alacaktır. Fuara 70 ülkeden ziyaretçi katılacaktır. Pazara Bakış: Körfez ülkeleri ağırlıkla gıda, gıda ekipman ve makinaları ile gıda servisi ithal eden ülkelerdir. Körfez ülkeleri gıda ihtiyaçlarının %98'ini diğer ülkelerden ithal ederek karşılamaktadıdar. Gulf Food pazardaki bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendiren gıda fuarı olarak bilinmektedir. Rakamlarla 2003 Gulf Food: >- Toplam 44 ülkeden katılımcı fuarda yer almış olup, katılımcı sayısında Gulf Food 2001 'in %23'ü oranında artış kaydedilmiştir. >- 71 ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. İTO 2005 YILINDA GULF FOOD FUARINA 3. MİLLİ KATILIM ORGANiZASYONUNU GERÇEKLEŞTİRECEKTİR.

4 H-ANNOVER. MESSE 2005 YAN SANAYİ FUARI Fuar tarihleri : Fuar saatleri Fuar Yeri Nisan 2005 (Pazartesi-Cuma) Hannover, Almanya Fuarın I{apsamı: ~ Fuar tüm sanayi sektörlerini kapsamakta olup, malüne ve tesis mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik ve otomotiv sektörlerini kapsayan ll ihtisas fuarını çatısı altında birleştirmektedir. ~ Döküm ~ Dövme ~ Plastik ~ l(auçuk ~ Otomotiv Üretiminde kullanılan hammaddeler ~ Makine Üretiminde kullanılan hammaddeler Fuara Bakış: Hannover Messe, dünyanın l numaralı sanayi fuarı olarak kabul edilmektedir. Yüksek teknolojinin tüm avantajiarına haiz, başarı odaldı bu fuara 84 ülkeden ziyaretçi katılacaktır. Pazara Bakış: Almanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında her cins araç Üretiminde ve yedek parça satışlarında birinci sırada yer almaktadır. Özellikle otomotiv yan sanayiinde yer alan firmalarımız pazarda kendilerine kolaylıkla yer bulabilmektedirler. Rakamlarla 2004 Hannover Messe: ~ Toplam 60 ülkeden katılımcı fuarda yer almıştır. ~ SO.OOO'i yabancı ziyaretçi olmak üzere ziyaretçi fuara gelmiştir, ziyaretçilerin 2/3 'ü firmada karar verme yetisine sahip satın alınacılardır. İTO 2005 YILINDA HANNOVER MESSE FUARINA 14. MİLLİ KATILIM ORGANizAsYONUNU GERÇEKLEŞTİRECEKTİR.

5 -FUTURA 2005 MODA VE AYAI(I{ABI FUARI Fuar tarihleri : 2 l -23 Ağustos 2005 (Pazar-Salı) Fuar yeri Dublin, İrlanda Fuarın l(apsamı: >- Erkek Giyim >- Bayan Giyim >- Çocuk Giyim >- Spor Giyim >- Ev tekstili >- Ayakkabı Fuara Bakış: 1975 yılından itibaren her sene düzenlenmekte olan fuar, moda ve ayakkabı sektöründe İngiltere ve İrlanda 'nın en uzun devam eden fuarı olmayı başarmıştır. Pazara Bakış: İrlanda Giyim ve Ayakkabı pazarı 4.1 milyar Euro değerindedir. Futura bu pazarı değerlendirmek konusunda son derece başarılı bir organizasyondur. N üfusu 5 milyonun Üzerinde olan İrlanda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir. Rakamlarla Futura Fuarı: >- Fuara yabancı katılım çoğunlukla Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, İskandinavya, Danimarka, İngiltere ve ABD' den gerçekleştirilmektedir. >- Fuara profesyonel alıcı ziyaretçi katılmaktadır.

6 MACEF AUTUMN 2005 EV EŞYALARI FUARI ; ı i ~ 1 ~ Fuar tarihleri : Eylül 2005 (Cuma-Pazartesi) Fuar saatleri Fuar yeri Milano, İtalya Fuarın l(apsamı: ~ Mutfak eşyaları ~ Gümüş ~ Ev dekorasyonu ~ Ev Tekstili ~ Hediye ~ Mücevher ~ l(utlama ve davet malzemeleri Fuara Bakış: Macef Ev eşyaları, hediyelik eşya ve ev dekorasyonu alanlarında dünyanın önde gelen fuarlarındandır. İlkbahar ve Sonbaharda olmak üzere senede 2 defa düzenlenmekte ve yoğun ilgi talebi ile karşıianmaktadır. Pazara Bakış: Fuar yabancı ziyaretçilerin yoğunluğu bakımından İtalya'nın yanı sıra Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Amerika, Japonya, Doğu Avrupa ve Yunanistan pazarlarına giriş için Önemli bir fırsat teşkil etmektedir. Rakamlarla 2004 Macef Autumn: ~ Toplam katılımcı fuarda yer almıştır. ~ 9.000'i yabancı ziyaretçi olmak Üzere ziyaretçi fuarı gezmiştir. Ziyaretçilerin büyük bölümü. Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Amerika, Japonya, Doğu Avrupa ve Yunanistan ülkelerine mensuptur. İTO 2005 YILINDA MACEF SONBAHAR FUARINA 5. MİLLİ lutilim ORGANiZASYONUNU GERÇEI(LEŞTİRECEI(TİR.

7 >.f HABITARE 2005 MOBiLYA. AYDlNLATMA VE İÇ.. DEI{ORASYON FUARI Fuar tarihleri Eylül 2005 (Salı-Pazar) Fuar saatleri Fuar yeri Helsinki, Finlandiya Fuarm l{apsamı: >- Mutfak eşyaları >- Mobilya >- Ev dekorasyonu >- Aydınlatma Fuara Bakış: İki senede bir düzenlenmekte olan fuarın 2005 yılında 17. si düzenlenecektir. Pazara Bakış: Finlandiya, sırasıyla İsveç, Estonya, Almanya, Polanya ve İtalya 'ya mobilya ihraç etmektedir. Habitare Fuarına katılım, bu pazarlara giriş için önemli bir fırsat teşkil etmektedir. Rakamlarla 2003 Hahitare: >- Toplam 30 ülkeden 580 katılımcı fuarda yer almıştır. >- Fuarı ziyaretçi gezmiştir.

8 Fuar tarihleri Ekim 2005 (Cumartesi-Çarşamba) Fuar saatleri Fuar yeri Köln, Almanya Fuarın l(apsaını: > Genel gıda ürünleri > Spesiyal gıda ürünleri > Meyve, sebze ve balık > Et, so sis, şarküteri ve kümes hayvanları > Dondurulmuş Gıdalar > Süt ve süt ürünleri > Ekmek ve U nlu mamuller > İçecek çeşitleri > Her çeşit catering teknolojileri > Parekende ticaret teknoloji ve hizmetleri > İlaç ve diyet ürünleri Fuara Bakış: Anuga fuarı, gıda sektöründe Dünya 'mn lideri konumundadır. Fuar tüm dünyadan ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta ve dünya gıda trendlerinin belirlendiği bir organizasyon olarak tanınmaktadır. Fuarda gıda ürünleri kategorilerine göre farldı salonlarda sergilenmektedir. Pazara Bakış: Avrupa Birliği ülkelerinin tanıtım politikalarının ön plana çıktığı ve dünya gıda sektörünün geleceğinin tartışıldığı bir dizi seminer ve toplantılar fuar süresince gerçekleştirilmektedir. Anuga milli düzeyde katılımların en yoğun olduğu ] fuarlardan biridir. Rakamlarla 2003 Anuga Gıda Fuarı: > Toplam katılımcı fuarda yer almıştır. > 157 Ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. Ziyaretçilerin %53 'ünü Almanya dışındaki ülke vatandaşları oluşturmaktadır. İTO 2005 YILINDA ANUGA FUARINA 12. MİLLİ lutilim ORGANiZASYONUNU GERÇEI(LEŞTİRECEI(TİR.

9 - MIDEST 2005 YAN SANAYİ FUARI Fuar tarihleri Kasım 2005 (Salı-Cuma) Fuar saatleri Fuar yeri - Paris, Fransa Fuarın l(apsamı: > Otomotiv > Makine ve makine mühendisliği > Elektronik, elektrik > İnşaat ve inşaat mühendisliği > IGmya sanayi > Çelik Sanayi!(onularında yan sanayi Fuara Bakış: Midest, dünyanın önde gelen sanayi fuarlarındandır m2 brüt kapalı alanda gerçekleştirilmektedir. Fuara gelen ziyaretçilerden o/o84'ü alt yüklenici firma arayışında, o/o76'sı teknolojideki yenilikleri takip etme isteğinde ve %75'i fuara sipariş vermeye hazır şekilde gelmektedir. Pazara Bakış: Fuara katılan ziyaretçi sayısı ve bu oranın o/o84'ünün alt yüklenici arayışında olduğu ve o/o75'inin sipariş vermeye hazır olduğundan hareketle, Avrupa pazarından elde edilebilecek payların oldukça cazip olduğu söylenebilir. Rakamlarla 2003 Midest Fuarı: > Toplam 41 ülkeden katılımcı fuarda yer almıştır. > 70 Ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. > Fuara l. 100 konferans katılımcısı gelmiştir. İTO 2005 YILINDA MIDEST FUARINA 14. MİLLİ lutilim ORGANiZASYONUNU GERÇEI(LEŞTİRECEI(TİR.

10 Fuar tarihleri O ı -04 Kasım 2005 (Salı-Cuma) Fuar saatleri ı Fuar yeri La s V ega s, ABD Fuarın l(apsamı: ~ Otomotiv yan sanayi Fuara Bakış: AAPEX her yıl ortalama m2 kapalı alanda düzenlenmekte olup, ABD'nin en Önemli otomotiv yedek parça fuarıdır. Fuara Güney Amerika ve U zak Doğu ülkelerinden hem ziyaretçi hem de katılımcı olarak yoğun ilgi mevcuttur. Fuara gelen ziyaretçilerin Sl.OOO'i satın alma ve sipariş vermeye hazır olarak gelmektedir. Pazara Bakış: Özellikle ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Çin, Endonezya, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, Hong l(ong, İspanya, İsrail, İsviçre ve İtalya ülkelerinin otomotiv yan sanayi pazarlarına giriş için fuar eşsiz bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Rakamlarla 2004 AAPEX Fuarı: ~ Toplam katılımcı fuarda yer almıştır. ~ 120 Ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. İTO 2005 YILINDA AAPEX FUARINA 10. MİLLİ lutilim ORGANiZASYONUNU GERÇEI(LEŞTİRECEI(TİR.

11 LEIPZIG Z-2005 YAN SANAYİ FUARI (Info stand hazında katılım) Fuar tarihleri Haziran 2005 (Salı-Perşembe) Fuar saatleri l Fuar yeri Leipzig, Almanya Fuarın I{apsamı: ~ Otomotiv yapım alt ve makineleri ~ Otomotiv parçaları ve yedek parçaları ~ Otomotiv tesis, malüne ve aletleri ~ Elektrik/Elektronik Mühendisliği teknolojileri ~ Diğer yan sanayi sektörleri Fuara Bakış: Leipzig tarihte kayıtlı dünyamn en esld ticaret fuarının düzenlendiği şehirdir. Leipzig yan sanayi fuarı alanında en başarılı fuarlardan olmakla beraber her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısı artan bir ivme ile büyümektedir. Pazara Bakış: Almanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında her cins araç üretiminde ve yedek parça satışlarında birinci sırada yer almaktadır. Özellikle otomotiv yan sanayiinde yer alan firmalarımız pazarda kendilerine kolaylıkla yer bulabilmektedir. Rakamlarla Leipzig Z-2004 Fuarı: ~ Toplam 20 ülkeden 433 katılımcı fuarda yer almıştır. %66'sı Z-2005'e katılacaklarını teyit etmişlerdir ve o/o7l 'i fuarı tavsiye edeceklerini bildirmişlerdir. ~ 28 Ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. İTO 2005 YILINDA LEIPZIG Z-2005 FUARINA ENFORMASYON STANDI BAZINDA İŞTİRAI{ EDECEI{TİR.

12 SUBCONTRATACION 2005 YAN SANAYİ FU ARI (Info stand hazında katılım) Fuar tarihleri Eylü~ 2005 (Salı-Cuma) Fuar saatleri l Fuar yeri Bilbao, İspanya Fuarm I(apsamı: >- Tüm sanayi ve teknoloji ürünlerinde yan sanayi Fuara Bakış: İspanya 'mn en büyük yan sanayi fuarı olan Bilbao Subcontratacion, iki senede bir düzenlenınektedir. Rakamlarla Suhcontratacion 2003 Fuarı: >- Toplam katılımcı fuarda yer almıştır. >- 28 Ülkeden ziyaretçi fuarı gezmiştir. İTO 2005 YILINDA SUBCONTRATACION 2005 FUARINA ENFORMASYON STANDI BAZINDA 4. İŞTİRAKİNİ GERÇEI{LEŞTİRECEI(TİR.

13 Sergi tarihleri : 6-9 Mayıs 2005 (Cuma-Pazartesi) Sergi yeri Saraybosna, Bosna Hersek Serginin l(apsamı: ~ Türk Firmalarının ürettikleri tüm ihraç ürünleri Sergiye Bakış: Bosna Hersek Türk ihraç Ürünleri Sergisi'nin ilki 2003 senesinde Odamızca düzenlenmiş ve katılan 90 firmamız fuardan oldukça memnun ayrılmış tır. Sergi Tuzla, Mostar ve Zenica'dan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamış ve bu yoğun ilgi dolayısıyla Odamız 2. defa Bosna-Hersek Türk ihraç Ürünleri Sergisi düzenleme kararı almıştır. Pazara Bakış: Balkanlardaki son gelişmeler sonucu günden güne liberalleşen ekonomisi ile Bosna Hersek dikkatleri Üzerine çekmektedir. İTO 2005 YILINDA 2. BOSNA-HERSEI( TÜRI( ihraç ÜRÜNLERİ SERGİSİNİ ORGANiZE EDECEI(TİR.

14 Sergi yeri Ulan B atar~ Moğolistan Serginin I(apsaını: >- Türk Firmalarının ürettiideri tüm ihraç ürünlerine ilişkin kataloglar sergilenecektir. Sergiye Bakış: Moğolistan Rusya Federasyonu ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında sıkışmış kapalı bir pazardır. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Japonya, ABD ve Avrupa Ülkelerinin yoğun ilgi gösterdikleri Moğolistan, potansiyel bakımından ülkemiz tarafından girilmesi gereken bir pazar olarak değerlendirilmektedir. İTO 2005 YILINDA MOGOLİSTAN 'DA TÜRI( ÜRÜNLERİ IUTALOG SERGİSİ ORGANiZE EDECEI(TİR.

15 istanbul TiCARET ODASI TAHKiM MÜESSESESi * Yurtiçi ve YurtdiŞI Ticari Anlaşmaz!Jklara Adil Çözüm Daha H1z!J... Daha Pratik... Oturumlar Uzman... tarafs1z deneyimli hakemler En geç 6 ay içerisinde Karar Daha masrafs1z... Daha Ekonomik Mahkeme kararlan gibi kesin uygulama Daha Kolay... Daha Anlaşlf1r * Usul ve şekil şartlan için temyiz hakk1 Maddi ve manevi kay1plara engelleme * Üçüncü şah1slara ve tarafiara karş1 mahremiyet * Ticari s1rlann korunmasi * En eski tahkim kurumlanndan birisi * Verilen hakem kararianna itiraz hemen hemen yok * 1979 yj!mdan bugüne adil ve sürat/i çözüm isteyenlerin hizmetinde * Hakkaniyet/Mahremiyet/Sürat isteyenlerin tercihi NASIL YARARLANILIR? Sözleşmelerde ll Bu sözleşmeden doğacak ticari anlaşmazlıklar, istanbul Ticaret Odası Tahkim Yönetmeliği uyarınca kurulacak Hakem Mahkemesi tarafından çözümlenecektir. ll şeklinde bir madde bulunması yeterlidir. Tahkim şartının olmadığı durumlarda; taraflar bir araya gelerek, anlaşmazlığın çözümü için ito Tahkim Bürosu'na başvurabilirler. ito Hukukçu Hakem Listesi; mesleki başarılarıyla tanınmış hukukçulardan oluşur. Uzman Hakem Listeleri, Oda'mız meslek grupları itibariyle uzman ve anlaşmazlık konusuna göre oluşturulur. Tacir Hakem Listeleri ise tarafsızlıkları ile tanınmış kişilerden oluşur. Ticari anlaşmazlıkların hızlı ayrıntılı ve kolay çözümü için daha bilgiyi ve Tahkim Yönetmeliği'ni (Türkçe ve ingilizce) ito Tahkim Bürosu'ndan temin edebilirsiniz. istanbul Ticaret Odası Başkanlık ve Genel Sekreterlik Şubesi Tahkim Bürosu TEL: FAKS: E-POSTA: baskani WEB:www. ito,org.tr

16

YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU

YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU ZEYNEP SOLAK TANSUĞ YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU ARALIK 2008 1 GİRİŞ Gıda sektöründe dünya liderlerinden biri olan SIAL Uluslararası Gıda Fuarı, 19 23 Ekim 2008 tarihleri arasında Paris te

Detaylı

FUAR ORGANİZASYONLARI VE FUARCILIK FAALİYETLERİ TÜRKİYE-KONYA ARAŞTIRMASI

FUAR ORGANİZASYONLARI VE FUARCILIK FAALİYETLERİ TÜRKİYE-KONYA ARAŞTIRMASI 1. GİRİŞ Fuar, Standlar kurulması yoluyla, ticarete konu olan mal ve hizmetlerin, bunlar ile ilgili teknolojik gelişme, bilgi ve yeniliklerin tanıtımını ve aktarımını amaçlayan, ziyaretçi ve katılımcı

Detaylı

İSTANBUL. TİcARET. ODAsı TURKIYE'DE. YAYıN HAYATI. YAYıN NO: 2009-49

İSTANBUL. TİcARET. ODAsı TURKIYE'DE. YAYıN HAYATI. YAYıN NO: 2009-49 İSTANBUL TİcARET ODAsı TURKIYE'DE YAYıN HAYATI YAYıN NO: 2009-49 İstanbul, 2009 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü, yazann ve İTO'nun önceden yazılı izni olmaksızın mekanik olarak,

Detaylı

GÜVENLİĞİN KALBİ ISAF TA ATMAYA DEVAM EDİYOR

GÜVENLİĞİN KALBİ ISAF TA ATMAYA DEVAM EDİYOR GÜVENLİĞİN KALBİ ISAF TA ATMAYA DEVAM EDİYOR 18-21 EYLÜL 2014 TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞEN ISAF FUARI BU YIL DA YİNE BÜYÜK SES GETİRDİ 18-21 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi nde gerçekleşen

Detaylı

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri BÜLTEN Tedarikçi Günleri Continental&Schaeffler Tedarikçi Günleri ni Düzenledik AUTOLIV Tedarikçi Günleri TÜRK TRAKTÖR Tedarikçi Günleri PROFICOOL FANS Tedarikçi Günleri BFT SpA Tedarikçi Günleri B&M Tedarikçi

Detaylı

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli Üyelerimiz ve Kimya Sektörü Temsilcileri, Türkiye ihracatının Cumhuriyet Tarihi nin rekorunu kırdığı 2011 yılı,

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

Ege Yaş Meyve Sebze Đhracatçıları Birliği 2013-2014 DÖNEMİ

Ege Yaş Meyve Sebze Đhracatçıları Birliği 2013-2014 DÖNEMİ Çalışma Raporu Ege Yaş Meyve Sebze Đhracatçıları Birliği 2013-2014 DÖNEMİ Nisan 2014, İzmir İÇİNDEKİLER 1.ÖNSÖZ... 2 2.TÜRKİYE GENELİ İHRACAT RAKAMLARI... 3 TABLO 1 TÜRKİYE GENELİ SEKTÖREL BAZDA İHRACAT...

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2010 ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli üyelerimiz ve kimya sektör temsilcileri, Bilindiği üzere, ihracatçı birlikleri, 03 Temmuz 2009 tarihinden itibaren

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU 2011 ÇALIŞMA RAPORU

ÇALIŞMA RAPORU 2011 ÇALIŞMA RAPORU ÇALIŞMA RAPORU 2011 2 3 ÇALIŞMA RAPORU 2011 4 Sayın Üyemiz, 2011 yılı sektörümüz için olumlu bir yıl olarak geçmiştir. Maden Sektörü ihracatımız, 2010 yılına göre %6 oranında artış göstererek 3,876 milyar

Detaylı

İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU - DENETİM KURULU, ÜYELERİMİZ, GENEL SEKRETERLİK. GENEL EKONOMİK DURUM ve SEKTÖREL DEĞERLENDİRME 6

İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU - DENETİM KURULU, ÜYELERİMİZ, GENEL SEKRETERLİK. GENEL EKONOMİK DURUM ve SEKTÖREL DEĞERLENDİRME 6 İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU - DENETİM KURULU, ÜYELERİMİZ, GENEL SEKRETERLİK 4 GENEL EKONOMİK DURUM ve SEKTÖREL DEĞERLENDİRME 6 2011 YILI FAALİYETLERİMİZ 26 BASINDA İKMİB 57 MALİ TABLOLAR ve DENETİM KURULU

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bu sayımızda; Yan Sanayi Fuarları BÜLTEN Türk Yan Sanayi Borsası ndan Nisan 2014, Sayı:82 *Avrupa nın En Büyük Sanayi Fuarı nda Firmanızı Tanıtın; Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka

Detaylı

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir :

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir : İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş. KALİTE YÖNETİM TEMSİLCİLİĞİ 2003 YILI FAALİYETLERİ 2003 yılı içerisinde sürekli iyileştirme kapsamında şirketimizde re-organizasyon çalışması

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız,

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız, TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız, Sizlere bir önceki bültenimizde de belirttiğimiz gibi, çalışma tempomuzu giderek arttırıyoruz. Yaz aylarında olmamıza rağmen Borsa çalışanlarımız

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri,

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, 2013 yılı hem dünya hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça hareketli geçti. Yıl sonunu yavaş bir toparlanma ile bitiren küresel piyasalar ve döviz kurlarındaki

Detaylı

İZFAŞ Kültürpark alanında kendisi tarafından direk organizasyonunu yaptığı fuarlarda uluslararası ihtisas fuarları oluşturma hedefini sürdürmüştür.

İZFAŞ Kültürpark alanında kendisi tarafından direk organizasyonunu yaptığı fuarlarda uluslararası ihtisas fuarları oluşturma hedefini sürdürmüştür. GÖREV TANIMI İZFAŞ, 7 Şubat 1990 tarihinde kurulmuştur. 1990 2004 yılları arasında, mevcut hollerde, daha sonra ise yeni inşa edilen Uluslararası İzmir Fuar Alanı nda olmak üzere, fuarlar düzenlemiş ve

Detaylı

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

CAM SANAYİİ. Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi CAM SANAYİİ Hazırlayan Birsen YILMAZ 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi TÜRKİYE'DE ÜRETİM Cam sanayii, inşaat, otomotiv, meşrubat, gıda, beyaz eşya, mobilya,

Detaylı

İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş.

İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş. İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş. YÖNETİM TEMSİLCİLİĞİ İZFAŞ, 2002 Temmuz içerisinde TSE tarafından gerçekleştirilen Yeniden Belgelendirme Tetkiki sonucunda TS-EN-ISO 9001:2000

Detaylı

ASOBÜLTEN YATIRIM TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENMESİ KONUSUNDA SANAYİ ODALARINA YETKİ VERİLDİ ODAMIZIN WEB SAYFALARI GÜNCELLENDI

ASOBÜLTEN YATIRIM TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENMESİ KONUSUNDA SANAYİ ODALARINA YETKİ VERİLDİ ODAMIZIN WEB SAYFALARI GÜNCELLENDI ASOBÜLTEN MART NİSAN 2001 SAYI : 28 ANKARA SANAYİ ODASI AYLIK HABER BÜLTENİ Atatürk Bulvarı No:193 K.DERE -ANKARA Tel.: 417 12 00 (5 Hat) 417 91 12 (3 Hat) Fax.: 417 43 70-417 52 05 E-Mail: aso@aso.org.tr

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI FRANSA ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI FRANSA ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI FRANSA Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ. 2 BÖLÜM I ÜLKE HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Genel Göstergeler..3 1.2. Temel Ekonomik Göstergeler 4 1.3. Siyasi ve İdari Yapı

Detaylı

ANUGA 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU

ANUGA 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU Uğur Sülün Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdür Vekili Almanya nın Köln kentinde 5 9 Ekim 2013 tarihleri

Detaylı

ĠZMĠR TĠCARET ODASI. MOSSHOES Ayakkabı Fuarı MOSKOVA RUSYA 26 29 EYLÜL 2011 EYLÜL 2011. Hazırlayan: Ahmet SABUNCU

ĠZMĠR TĠCARET ODASI. MOSSHOES Ayakkabı Fuarı MOSKOVA RUSYA 26 29 EYLÜL 2011 EYLÜL 2011. Hazırlayan: Ahmet SABUNCU ĠZMĠR TĠCARET ODASI MOSSHOES Ayakkabı Fuarı MOSKOVA RUSYA 26 29 EYLÜL 2011 EYLÜL 2011 Hazırlayan: Ahmet SABUNCU 1 Rusya Ekonomisine Genel Bakış Rusya Federasyonu Türkiye nin yakın komşularından biridir.

Detaylı

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI AMBIENTE FUARI TÜRK FİRMALARINA DAR GELDİ ALÜMİNYUMUN DEVLERİ ALUEXPO 2015 TE BULUŞACAK ZÜCCACİYENİN İDEAL ADRESİ: İDEAL HOME İHRACATTA İLK SIRA ALMANYA NIN MART - NİSAN 2015 SAYI: 32 ihracatın en leri

Detaylı

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi. YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU Sektörel Raporlar Serisi VI Uzm.

T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi. YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU Sektörel Raporlar Serisi VI Uzm. T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Yatırım Destek Ofisi YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU Sektörel Raporlar Serisi VI Uzm. Ercan EKTİ 13 İçindekiler TABLO, ŞEKİL VE GRAFİK LİSTESİ... 3 YÖNETİCİ ÖZETİ...

Detaylı

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 YAZAN VE YÖNETEN İZMİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ- İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ- ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ-

Detaylı

ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21 HALI İHRACATIMIZDA MAKINE HALISI VE EL HALISININ PAYI...

ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21 HALI İHRACATIMIZDA MAKINE HALISI VE EL HALISININ PAYI... HALI SEKTÖRÜNÜN 2009 OCAK-MART İHRACAT PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ ARGE ve MEVZUAT ŞUBESİ NİSAN 2009 ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ

TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ AĞUSTOS 2013 İÇİNDEKİLER Tekstil Sektörü Açısından ALMANYA I.

Detaylı