14 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "14 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ"

Transkript

1 MAYIS 2015

2 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 25 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 19 TEKNOLOJİ 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

3 mo da LAMBADAN JEAN ÇIKTI! HER VÜCUT TİPİNİN JEAN İ AYRI SİZİNKİSİ HANGİSİ? Kadın, erkek, Türk, Fransız, Alman, kısa boylu, uzun boylu, şişman veya zayıf fark etmez Eğer medeniyetten uzak bir kabilede yaşamıyorsanız, denim kumaşlar, Türkçe de kullandığımız tabirle kot lar, herkesin gardırobunun ortak parçası. Farklı kesimleri ve renkleriyle yüzlerce çeşit kot alternatifi olsa da, önemli olan bu alternatiflerin arasından size en uygun olan modeli bulmak.

4 Kadınlar İçİn KUM SAATİ Söz konusu kadınlar olunca pantolon seçiminde vücut tipinin önemi büyük. Kum saati olarak adlandırılan kıvrımlı vücut tipine sahipseniz, belinizin inceliğini ortaya çıkaracak yüksek belli ve sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecek geniş paça kesimli kot pantolonları tercih etmelisiniz. ARMUT TİPİ Armut tipi dendiğinde, kalça bölgesinin geniş olması akla gelir. Eğer böyle bir vücut tipiniz varsa öncelikle koyu renkli ve düşük belli kot pantolonları tercih etmelisiniz. Alacağınız kot pantolon, düz kesim yani belden ayak hizasına kadar aynı genişlikte olmalıdır. Dar kesimler, hem kalçanızı hem de bacaklarınızı olduğu gibi gösterebilir. Pantolonların eğer varsa arka ceplerinin de yine sade ve küçük olmasına dikkat edin. FAZLA KİLOSU OLANLAR Fazla kilosu olanların yaptıkları en büyük hatalardan biri büyük beden kotların içine hapsolmaktır. Yapmaları gerekense streç kumaşlı kot pantolonları tercih etmektir. Bol kesimler, onları olduklarından daha da kilolu gösterir. Dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise pantolon boyunun bilek hizasında olmasıdır. Aksi halde olduklarında kısa görünebilirler. ZAYIF VE UZUNLAR Hem zayıf hem de uzunsanız şanslınız. Çünkü size her tip kot pantolon yakışıyor. İsterseniz İspanyol paça giyin, isterseniz dar kesim. Beden yapınızın inceliği nedeniyle, yüksek belli ya da düşük belli, boru paça veya dar düz kesim sizin için fark etmiyor.

5 ERKEKLER İçİn Erkekler için kot pantolon seçimi kadınlara oranla çok daha rahat. Çünkü onların ön plana çıkarmak isteyecekleri kıvrımları ya da geri plana atmak isteyecekleri bölgeleri olmuyor. Olsa da bunu kadınlar kadar dert etmiyorlar. Yine de erkekler için ideal kot pantolon seçiminde vücut yapısı göz ardı edilmemeli. ATLETİK YAPILI OLANLAR Düz veya boru paça pantolonlar atletik yapıya sahip olanların kot tercihi olmalıdır. Bu kişiler zayıf ve kaslı oldukları için bol kesim pantolonlar onlara yakışmaz. Mümkün olduğunca atletik yapılarının ön planda olması gerekir. FAZLA KİLOSU OLANLAR Kalça genişliğinizi ve göbeğinizi ön plana çıkarmak istemediğinize eminiz. O zaman sizin için ideal kesimin yüksek belli kot pantolonlar olduğunu söyleyebiliriz. Boru paça veya dar kesim kot pantolonlardan kesinlikle uzak durmalısınız. KISA BOYLULAR Düşük belli, bol veya düz kesim kot pantolonları tercih etmelisiniz. Bol kesim modeller ya da tam tersi bedene oturan dar pantolonlar sizi olduğunuzdan daha da kısa gösterir. Paça boyunun ise bilek hizasında toplanacak şekilde olması boyunuzla ilgili ufak da olsa bir illüzyon yaratacağı için bilekten kesim pantolonları tercih etmemelisiniz.

6 NEREYE GİDECEĞİNİZ DE ÖNEMLİ Erkekler için vücut tipinin önemli bir kriter olmadığını söylemiştik. Asıl ön planda olan kriter, nereye gidilecek olduğu. Arkadaşlarınızla iş çıkışı bir şeyler içmeye mi gidiyorsunuz yoksa kız arkadaşınızla akşam yemeğine mi? Klasik fit olarak adlandırılan düz kesim pantolonlar ilk seçenek için uygunken, terzi kesim olarak adlandırılan modeller daha resmi durumlar için idealdir. KÜÇÜK BEDENLERİ DENEYİN Kadınlar dar kesim pantolonları giymeye ne kadar düşkünse erkekler de bol kesimi o kadar sever. Ama bu durum da beden ölçülerinin üstünde pantolonlar almalarına neden olur. Yeni bir kot pantolon almak için bir mağazaya girdiğinizde, normalde aldığınızın bir beden küçüğünü deneyin. Bel kısmına bir parmağınızı enlemesine sokun. Eğer bu şekilde rahatsanız kot pantolonların esneme payını da düşünüp bu bedeni almalısınız. Unutmayın, eğer iki parmağınız belinize rahatlıkla giriyorsa, o kot pantolon sizin için büyük demektir.

7 ba kım RUHSAL BAHAR TEMİZLİĞİ NEGATİF ENERJİNİZİ ORTADAN KALDIRMANIN YOLLARI

8 Pozitif kişiler pozitif enerjiyi, negatif insanlar negatif enerjiyi kendilerine çeker diye bir söz duydunuz mu? Bilimsel olarak geçerliliği kanıtlanmamış olabilir ama günlük yaşamımızda bu sözün son derece geçerli olduğunu biliriz. Kimi insanlar negatif bakış açısı ile realist bakış açısı arasındaki çizgiyi kaybedebilir ve hayatlarındaki tüm olaylara negatif açıdan bakmayı alışkanlık haline getirebilirler. Güler yüzün ciddiyetsizlik, asık suratın ise ciddiyet olarak algılandığı bir toplumda yaşıyor oluşumuz da düşünülünce, pozitif bakış açısı kazanmak çok zor bir durum haline gelebiliyor. Peki negatif insanların ne gibi ortak davranış şekilleri oluyor? Negatif kişiler, Sürekli birilerinden veya bir şeylerden şikayet eder. Şikayet onlar için adeta bir yaşam biçimidir. Trafikten, hava durumundan, haberlerden Kısacası her şeyden şikayet ederler. Odak noktaları yanlış lardır. Neyin doğru ve güzel yapıldığına odaklanmak yerine, hatalara ve sorunlara odaklanırlar. Eleştirmeye bayılırlar. Her olaya önce muhalif bir şekilde yaklaşırlar. Mutsuz olmak için binlerce sebep olduğuna inanırlar. Eğer bu maddelerden herhangi biri için ben de öyleyim diyorsanız, siz de hayatınızda az da olsa negatif enerji tutuyor olabilirsiniz. Eğer her şeyin başkalarının suçu olduğunu düşünürseniz, çok fazla acı çekerseniz. Yaşamınızdaki olayların kaynağının kendiniz olduğunu fark ederseniz, huzura ve mutluluğa ulaşırsınız. Dalai Lama

9 Negatif enerjiden kurtulmak için başlangıç olarak bakış açınızı değiştirmelisiniz. Bu bir çırpıda olmaz. Zamana ve pratiğe ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, yeni bir durumla karşılaştığınızda, yeni bir sürece girdiğinizde veya yeni bir karar alırken neler yanlış gidebilir? sorusu ve endişesi yerine ne gibi güzel şeyler olabilir? gibi pozitif anlamlar yüklenen bir yaklaşım geliştirmeniz gerekir. Konuya daha somut pratiklerle yaklaşacak olursak, yapabileceğiniz bazı eylemleri şu şekilde sıralayabiliriz: DOĞAYA DÖNÜN Baharın gelişiyle canlanan doğanın tadını çıkarın. Güneşte ve temiz havada bulunmak, hiçbir şey yapmasanız bile negatif enerjiyi temizlemenin en doğal yollarından biridir. Eğer açık havada veya yeşillikler içinde bulunma şansınız yoksa bir diğer seçeneğiniz evinizi yeşillendirmek olmalıdır. Bitkilerin ortama kattıkları arındırıcı enerjinin yanı sıra onlarla ilgilenmek de stresinizi ve negatif enerjinizi azaltmanızda faydalı olacaktır. EMPATİDEN VAZGEÇMEYİN Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, çevrenizdeki kişilere de öyle davranın. Sinirlenmek, kızmak için haklı sebepleriniz bile olsa sakin kalmaya çalışın. Kimsenin size bağırmasını istemezsiniz değil mi? İnsanlar günlük yaşamlarında etki-tepki kuralına göre hareket ederler. Yani biri sizinle yüksek sesle konuştuğunda siz de fark etmeden sesinizin tonunu yükseltirsiniz. Bu durum da negatif enerjinin artmasına neden olur. Sizin pozitif tavrınızın çevrenizdeki kişileri de etkilediğini unutmayın.

10 KABULLENME Her günümüzün festival havasında geçmesine imkan yok. Ofiste, evde ters giden, aksayan işler muhakkak olacak En olmadık zamanlarda bir soğuk algınlığı bizi yatağa düşürecek Öngöremediğimiz şekilde trafikte sıkışıp kalmamız bizim bir yere yetişmemize engel olacak Bu örneklerin sayısı çoğaltılabilir. Bütün bu durumların, hayatın doğal akışının bir parçası olduğunu kabullenmemiz gerekir. Burada söz konusu olan pasif olmak ve hiçbir konuda eylemde bulunmamak değildir. Eğer hasta olduysak muhakkak doktora gitmeliyiz. Yalnız doktor evde yatıp dinlenmemiz gerektiğini söylediğinde de bu durumu sükûnetle kabul etmeliyiz. Hayatta her şeyi kontrol etme veya değiştirme gibi bir şansımız olmadığını kabul etmemiz gerekir. ANI YAŞAYIN Günümüz insanının en büyük sıkıntılarından biri her zaman bir sonraki hamleyi düşünmesi. Oysaki hayat an lardan ibarettir. Gelecekte neler olacağını bilemeyiz. Bu nedenle yarın için endişelenme hastalığını bir kenara bırakmamız gerekir. Endişe negatif enerjinin en yakın arkadaşlarından biridir. Birini hayatınıza davet ettiğinizde diğeri de yanında gelir.

11 de ko ras yon DUVARLAR DİLE GELSİN YENİLENME ZAMANI GELDİ... ZAHMETİ KÜÇÜK ETKİSİ BÜYÜK DUVAR POSTERLERİ İLE DUVARLARINIZI RENKLENDİRİN

12 Evinizi veya ofisinizi ne kadar seviyor olsanız da her gün aynı mobilyalara, aynı duvarlara bakmaktan sıkılmış olabilirsiniz. Eşyaların yerini değiştirmek mevsim geçişlerinde en sık yapılan dekoratif hareketlerden biridir ama bu size yeterli gelmeyebilir. O zaman ihtiyacınız olan şeyin daha radikal, daha çarpıcı bir etki olduğunu söyleyebiliriz. Bu etkiyi nasıl sağlayacağınıza gelecek olursak Hiç de zor değil! Duvarlar için özel üretilen, yırtılma riski olmayan, kendinden yapışkanlı duvar posterleri değişiklik arayanlar için biçilmiş kaftan. KOZMOS ETKİSİ Uzayın sonsuzluğunu salonunuza taşımaya ne dersiniz? Bu duvar posteri uygulamak istediğiniz duvarın boyutlarına uyacak şekilde farklı ebatlarda satışa sunuluyor. En küçük boyutu 5, orta boyutta olanı 7, büyük boyutta olanı ise 9 panelden oluşuyor. Dramatik bir etki için kozmos sizi bekliyor! PARİS E GİDEMİYORSANIZ, O SİZE GELSİN Sizi Paris in en güzel caddelerinden biri olan Street Near Montmartre Paris e davet ediyoruz. Kontrast renkleri ve gerçekçi görünümüyle bu posteri duvarınıza uyguladığınız zaman, kendinizi bir bahar gününde Paris kafelerinden birinin önünde oturmuş, kahvenizi yudumlarken hayal edebilirsiniz. Bu göz alıcı poster sayesinde dekorasyonda da sadeliğe gidebilir, lüks mobilyalara ya da tamamlayıcı dekoratif unsurlara ihtiyaç duymazsınız.

13 ŞEHİRDEN BUNALANLARA Güneş ışınlarının ağaç yapraklarına vurduğu muhteşem bir ormanda olmak istemez misiniz? Hem de işten dönüp kapınızı açtığınız anda? Şehir yaşamının betona gömülmüş atmosferinde, yeşile duyduğunuz özlemi bir nebze de olsa giderecek bu poster 8 ayrı fotoğraf bloğunun bir araya getirilmesinden oluşuyor. YARATICILIĞINIZI KÖRÜKLEYİN Ofis ortamı için ideal olan bu duvar posterinin en çarpıcı özelliği, farklı ebatlardaki çerçeveleri istediğiniz şekilde doldurabilmeniz. Bu çerçevelerin içine dilerseniz not kağıtlarınızı, dilerseniz son gittiğiniz tatile ait fotoğrafları yapıştırabilirsiniz. Posterin bir diğer özelliği de geri dönüşümlü materyalden yapıldığı için çevre dostu olması.

14 ÖNCE SONRA DUVARLARA ALTERNATİF Duvar posterlerine bir alternatif de, kapı posterleri. Özellikle beyaz kapı ve duvarlarda çarpıcı bir sonuç elde edilen bu poster sayesinde evinizde ormana açılan bir kapınız olabilir! Yüksek kalitedeki mat

15 se ya hat OTELLER OUT BU SEÇENEKLER IN COUCHSURFING DEN EV DEĞİŞİMİNE TÜM DÜNYANIN TERCİH ETTİĞİ ALTERNATİF KONAKLAMA YÖNTEMLERİ

16 Seyahate giderken yapılacak hazırlıkların başında otel rezervasyonları gelir. Yüzlerce seçenek arasından bütçenize, lokasyona ve aradığınız standartlara göre bir otel seçmeye çalışırsınız. İster 3 yıldızlı olsun isterse 5, otellerden beklentiniz çok da değişmez: rahat bir yatak, güzel bir kahvaltı, temiz bir oda Bu basit isteklerin maliyeti, özellikle yüksek sezonda tahminlerin çok ötesine geçebilir. Eğer yurt dışı seyahatlerinizde konaklama için otellerin tek seçenek olduğunu düşünüyorsanız, bir hayli yanılıyorsunuz. Artık dünyanın pek çok ülkesinde otellere alternatif olacak konaklama seçenekleri mevcut. EV DEĞİŞİMİ Ev değişim sistemi, konaklama seçenekleri arasında en ekonomik olanlardan biri. Sistemin işleyişi son derece basit. Öncelikle ev değişim hizmetini yürüteceğiniz bir siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik işlemleri sırasında evinizin fotoğraflarını çekiyor, lokasyon ve oda sayısı gibi belli başlı özelliklerini kaydediyorsunuz. Ardından seyahat için düşündüğünüz şehri seçiyor ve sizin o şehirde olduğunuz tarihlerde, aynı şekilde sizin gibi sisteme kayıtlı olan, seyahate çıkacak ve sizin yaşadığınız şehre gelecek kişilerin evlerine bakıyorsunuz. Beğendiğiniz bir ev olduğu takdirde, yine internet sitesi üzerinden haberleşip, eğer karşı taraf da sizin evinizi beğenirse anlaşmaya varıyor ve sadece internet sitesi için ödediğiniz üyelik bedeli dışında bir bedel ödemeden evinizi seyahat süreniz boyunca değiş tokuş edebiliyorsunuz. Bu sayede ev ortamında, sanki o şehrin yerlisi gibi tatil yapabilme imkanını yakalıyorsunuz.

17 COUCHSURFING Couch İngilizce de kanape anlamına geliyor. Couchsurfing de adını buradan alıyor. Yine güvenilir internet siteleri üzerinden işleyen couchsurfing sisteminde sizi evinizde misafir etmek isteyen kişiler oluyor. Misafir olacağınız yer ise onların kanepeleri! Ağırlıklı olarak öğrencilerin veya yalnız seyahat edenlerin tercihi olan bu konaklama biçiminde, hiçbir ücret ödemiyor olmanız oldukça cezbedici. Kim neden beni evinde misafir etmek istesin? sorusuna gelecek olursak Farklı kültürlerden gelen insanlarla tanışmak ve kendi kültürünüzle onları tanıştırmak, yabancı bir şehirdeki yolculuklarında onlara dilerlerse rehberlik etmekten başka bir amaç yok. Hiç tanımadığınız birini evinizde misafir etmek kulağa riskli gelebilir. Bu noktada üye olduğunuz sitelerdeki kullanıcı yorumlarını ve tavsiyeleri okumanızda fayda var. Yeni insanlarla tanışmayı ve başkalarına yardım etmeyi seviyorsanız, siz de kanepenizde turistleri birkaç günlüğüne misafir edebilir veya siz de bir başkasının kanepesine misafir olabilirsiniz. HOSTELS Genellikle gençlerin tercih ettiği hosteller, otellere oranla çok daha uygun rakamlarla hizmet sundukları için alternatif konaklama biçimi olarak öne çıkıyor. Hostellerdeki mantık ortak kullanım alanlarıdır. Dorm yani yatakhane denilen odalarda, 4, 6 veya daha fazla sayıda ranza tipinde yataklar olur. Eşyalarınız için kilitli dolaplar vardır. Tuvalet ve banyolar ortak kullanılır. Pek çok hostelde, ortak odalar dışında içinde banyosu da olan çift kişilik odalar da vardır. Bu odalar için erken rezervasyon yaptırdığınız takdirde, otel konforunu çok daha ekonomik bir rakama yakalamış olursunuz. Hostellerin avantajı, farklı kişilerle tanışma imkanı sunması, genç ve dinamik bir ortama sahip olmasıdır.

18 KİRALIK EVLER Son yılların parlayan yıldızı ise seyahat noktanızda bir ev kiralamak. Ev değişim sistemindeki gibi sizin de kendi evinizi sisteme kaydetmenize gerek yok. Yapmanız gereken tek şey hangi şehre, hangi tarihler arasında gitmek istediğinizi kaydetmek. Ardından karşınıza çıkan evler arasından seçim yapmak. Dilerseniz sadece bir odayı, dilerseniz tüm daireyi kiralamanız mümkün. Günlük, haftalık ya da aylık olarak fiyatlandırılan evlerde, havlunuz, temiz çarşaflarınız hazır bekliyor olacak. İnternet sitelerine bu sistem için evlerini kaydeden kişiler, detaylı olarak kişisel bilgilerini ve evlerin özelliklerini paylaşıyorlar. Evde sigara içilip içilemeyeceğinden tutun da, çamaşır kurutma makinasının olup olmadığına kadar her türlü bilgiyi edinmeniz mümkün. Beğendiğiniz ev için gönderdiğiniz talebiniz olumlu karşılanırsa ev sahibi ile direkt temasa da geçebiliyor, aklınıza gelen her soruyu ona sorabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde bir otel odası için ödeyeceğiniz rakamla tüm dairede seyahatiniz boyunca konaklama şansına sahip oluyorsunuz. GÖNÜLLÜ OLABİLİRSİNİZ Ailece gidilecek bir tatil için ideal bir seçenek olmasa da tek başına yolculuk yapmayı sevenler ve farklı deneyimlere açık olanlar için özellikle gönüllü çalışan olmak yine son derece ekonomik bir seyahat seçeneği. Konaklama için hiçbir ücret alınmayan gönüllülük sisteminde farklı alanlarda çalışmak için gönüllü olabilirsiniz. Bu tarihi bir yapının restorasyon çalışması da olabilir, bir şehir parkı temizliği de Günün belirli saatlerini diğer gönüllülerle birlikte çalışarak, geri kalan saatlerinizi ise bulunduğunuz şehri gezerek değerlendirebilirsiniz. 24 Avrupa şehrini kapsayan adresinden bu konuya ilgi duyuyorsanız daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

19 tek no loji TEKNOLOJİ KAMPA GİDİYOR AÇIK HAVADA OLMAYI SEVENLER, KAMP YAPMAYA BAYILANLAR BU TEKNOLOJİLER KAÇMAZ!

20 Kampçılar için mevsim kış olmuş, yaz olmuş pek fark etmez. Yine de havanın ılıman olduğu ve doğanın tüm renklerinin göz zevkinizle buluştuğu bahar ayları, kamp yapmak için yılın en ideal zamanlarıdır. Çadır, mat, tulum, ocak, sırt çantası kamp denince akla ilk gelen malzemeler. Günümüzde bu malzemelere teknolojik yenilikler de eklenmeye başlandı. Bu sayede kampçılık çok daha pratik ve keyifli bir hale geldi. ŞARJ EDEN ŞEF Eğer kamp yaptığınız yerin yakınlarında yemek yiyebileceğiniz bir yer yoksa (ki genellikle kamp alanları izole yerlerdir), o zaman kendi yemeğinizi pişirmeniz gerekir. Bunun için ya gazlı küçük bir ocak kullanmalı ya da ateş yakmalısınız. Fotoğrafta gördüğünüz bu kompakt cihazsa, küçük dal parçaları ve kozalaklarla ateş yakmanıza imkan sağlıyor. Haznenin içine yerleştirdiğiniz dallar ve kozalaklar yanarken, özel fan sistemi sayesinde açığa çıkan ısı, elektronik cihazları şarj etmek için kullanılabiliyor. Ağırlığı bir kilodan az olan bu cihaz, bir taşla iki kuş vurmanızı sağlıyor. KAMPÇILARA ÖZEL TABLET Akıllı telefonlar hayatımızın her anına renk katan harika cihazlar ama doğanın ıssız köşelerinde hiç kimse akıllı telefonların tam randımanlı çalışacağını iddia edemez. İşte bu noktada devreye tam da kampçılar için dizayn edilmiş bu tablet giriyor. GPS sisteminden, radyosuna, her yerde çalışabilme özelliğinden sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmasına kadar pek çok özelliği bulunuyor. Hatta Güneş enerjisiyle bile çalışabiliyor!

21 ATEŞ YAKMAK İÇİN Bir kamp alanı, özellikle akşam saatlerinde ateş olmadan düşünülemez. Ateş yakmak içinse yanınızda kibrit ya da çakmak gibi yardımcı malzemeler olması gerekiyor. Açık havada kibrit ve çakmakla ateş yakmak kimi zaman rüzgar nedeniyle imkansız hale gelebiliyor. Bu küçük piston her koşulda ateş yakabilmenize imkan sağlıyor. Basınç ve sürtünme mantığıyla çalışan pistonun ucunda, sadece saniyeler içinde minik bir kıvılcım elde edebiliyor, ardından yakmak için topladığınız materyalleri tutuşturabiliyorsunuz. SU FİLTRESİ Kamp yapmaya gidenlerin en büyük sıkıntılarından biri yanlarında hem içme suyu hem de yemek yaparken kullanmak için bol miktarda su taşımak zorunda olmalarıdır. Bir su kaynağının yanında kamp yapmak bu mecburiyetin getirdiği külfeti hafifletse de, temizliğinden emin olmadığınız su kaynaklarını kullanmak da çeşitli hastalıklara neden olabilir... Bu riski ortadan kaldırmanın yolu ise özel bir filtre kullanmaktır. Bu şişe sahip olduğu filtre yardımı ile mikrobiyolojik patojenleri ortadan kaldırarak, suyu içiniz rahat bir şekilde içmenize imkan sağlıyor.

22 BİR SAATTEN DAHA FAZLASI Akıllı telefonlar sayesinde saatleri ve pusulaları rafa kaldırmış olsak da, bu saat kesinlikle kolunuzda olmayı hak ediyor. Dahili GPS, navigasyon, altimetre, barometre, pusula ve termometre özelliklerine ek olarak, kablosuz şekilde kalp hızı monitörlerine ve akıllı telefonlara bağlanabilen bu saat, USB üzerinden şarj edilebiliyor. MİNİ JENERATÖR Kamp yapmanın amacı her ne kadar medeniyetten uzakta olmak olsa da, bu durum illaki teknolojiden uzak kalmak anlamına gelmiyor. Çünkü yazımıza konu olan cihazlarda gördüğümüz gibi teknoloji, hayatımızın her alanında bize kolaylık sağlıyor. Yalnız, teknoloji denilince ortaya bir de enerji sorunu çıkıyor. Piller ve Güneş enerjisi ile çalışan cihazları bir kenara koyduğumuzda, şarj edilerek çalışan cihazların enerji seviyelerini korumak doğal yaşamda oldukça zor. Böylesi bir enerji ihtiyacınız için size çare olacak cihazsa işte bu küçük jeneratör. Kaynar sudan elde edilen ısıyı enerjiye dönüştüren bu küçük jeneratör, kamp ortamında usb li cihazlarınızı şarj etmenize imkan sağlıyor.

23 mü ze VE ÖREN YERLERİMİZ SİDE ANTİK TİYATROSU

24

25 Side Antik Kenti nin önemli bir parçası olan Side Antik Tiyatrosu nun yapılışının Helenistik döneme dayandığı düşünülmektedir. Maalesef bu konuda kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Bugün Side ye gittiğinizde karşınıza çıkan görkemli yapı ise M.S. 2. yüzyılda, Roma döneminde yapılmıştır. Doğu Akdeniz Bölgesi nin tek Grek-Roma eseridir. Bu yapıyı diğer antik tiyatrolardan ayıran en önemli özelliği, düz bir zeminde, tonozlu temeller üzerine oturtulmuş olmasıdır. Bu da dönem şartları düşünüldüğünde gerçekten üstün bir mimari yeteneği gerektirmektedir. Tiyatronun sahnesi üç katlıdır. Sahne binasının ön yüzü sütunlar, heykeller ve nişler ile süslüdür. Tiyatronun bir dönem kilise olarak da kullanıldığı düşünülmektedir. Bu düşüncenin temeli, oditoryumun her iki ucundaki iki küçük şapel ile oditoryum sıralarında rahiplerin oturacağı yerlerin yazılarla gösterilmiştir olmasıdır. İzleyicilerin sıraları düz zemin üzerinden yukarı doğru yükselmekte ve iki kademeden oluşmaktadır. Dışarıdan içeri girildiğinde kademeler arasındaki dairesel yatay yola üstü kapalı, kemerli yollarla ulaşılır. Bu ulaşımı ise ikinci kademenin altındaki büyük tonozlu geçitlerden orta yola açılan, 22 adet merdivenli giriş sağlar. Birinci kademesi 28 oturma sıralı olan tiyatronun, ikinci kademesinde 21 oturma sırası yer alır. Filmlere konu olan ünlü gladyatör savaşlarına Side Antik Tiyatrosu da sahne olmuştur. Orkestranın yer aldığı çukurun kenarları gladyatör dövüşlerinde izleyicilerin güvenliği için yaklaşık 10 ayak yükseltilmiştir. Sahne binasına ait kalıntıların bir bölümü ve orkestra kenarındaki su toplama hendeğiyle, sahne binasının ön cephesindeki bazı mermer kabartma parçaları günümüze ulaşabilmiş yapılar arasındadır. 17 bin kişi kapasitesine sahip olan tiyatro orkestra yeri, sahnesi, podyumu ve süslemeleriyle, görülmeye değer antik yapılar arasında yer almaktadır.

26 İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI NDAN SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ GELİBOLU (OSMANLI HAREKATI) EDWARD J. ERICKSON Çanakkale Savaşı, Türkiye dışında genellikle yenilenlerin neden ve nasıl yenildiği üzerinden incelenmiş, yenenlerin neden ve nasıl yendiği pek araştırma konusu yapılmamıştır. Türk araştırmacılarsa ülke tarihinin kırılma noktalarından biri olduğu, Mustafa Kemal Atatürk ü ve Kurtuluş Savaşı nın önder kadrosunu yetiştirdiği için Çanakkale Savaşı nın duygusal ağırlığının etkisini her zaman hissetmişlerdir. Hem asker kökenli bir araştırmacı olarak askeri stratejiye hâkim olan, hem de ATASE arşivini kullanan Edward J. Erickson, bu çalışmasıyla eksikleri gidermekte, zaferi getiren ana unsurun sahaya yerleşim, harekât, ateş üstünlüğü, alan egemenliği, ihtiyatların kullanımı ve lojistik açısından Osmanlı Ordusu nun yetkinliği ve üstünlüğü olduğunu ortaya koymaktadır. MÜZİĞİN ÖYKÜSÜ STEFANO CATUCCI Bu kitap, ilk müzik enstrümanlarından en modern tekniklere uzanan, resimlerle zenginleştirilmiş bir rehber niteliğindedir. Tarih öncesinden günümüze, müziğin toplumlarda geçirdiği evrimi, Doğu nun ve Batı nın müzikal geleneklerini, en büyük bestecileri, virtüöz müzisyenleri ve en meşhur besteleri konu edinmektedir.

27 NİÇİN MERAK EDERİZ? TUHAF SORULARA BİLİMSEL YANITLAR VERONIQUE DUPUY-DALMACE Albert Einstein, Özel yeteneklerim yok. Sadece tutku derecesinde merak sahibiyim demişti. Tarihten günümüze insanoğlunun bilgisini sürekli geliştirmesindeki en önemli etkenlerden biri merak unsuru olmuştur. Gençlerin merak duygusunu bilinçli bir şekilde geliştirmek, soru soran bireyler olarak şekillenmelerine yardım eder. Herkesin aklına takılabilecek sorulardan çok çeşitli bir yelpaze oluşturan bu kitap, yanıtlarıyla bilimsel merakı teşvik ederken, soruları çoğaltmak ve Evren i daha iyi anlamak konusunda da çocukları yüreklendirecek. İLK GENÇLİK LEV NIKOLAYEVİC TOLSTOY Lev Nikolayeviç Tolstoy ( ): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Tolstoy un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin ikinci kitabı olan İlkgençlik, ilk kez 1854 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. İkinci kitap da ilki gibi samimi, sade bir kurguya sahiptir. Tolstoy kendini, ailesini ve çevresini gittikçe daha iyi kavrayan kahramanının manevi gelişimini eserinin merkezine alır. İlkgençlik Tolstoy un benzersiz gözlem gücünün, muazzam tasvir yeteneğinin de ilk örneklerinden biridir.

28

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

10 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 17. Aralık 2013

10 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 17. Aralık 2013 moda 01 bakım 05 dekorasyon 10 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 22 Aralık 2013 Moda PARTİ ZAMANI Yeni yıl demek kutlama demektir. 2014 e merhaba derken ne giydiğiniz de önemlidir. Yeni

Detaylı

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ NİSAN 2014 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013 moda 01 bakım 05 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 18 müzeler ve ören yerlerimiz 22 Temmuz 2013 Moda MODA PLAJLARDA Bir mayo bir havlu yeter demeyin! Plaj modasını ihmal etmeyin. Yaza dair en sevdiğimiz

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014 moda 01 bakım 06 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 21 Mart 2014 Moda 2014 İLKBAHAR - YAZ MODASI Moda, mevsimlerden birkaç adım önde gider. Biz kışı yaşarken, bahar ve yaz

Detaylı

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ MART 2015 02 MODA 09 DEKORASYON 13 SEYAHAT 26 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 18 TEKNOLOJİ 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da SPORTİF ŞIKLIK EGZERSİZ GİYSİLERİNDE SON TRENDLER Artık spor kıyafetler sadece sahilde

Detaylı

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ EYLÜL2014 02 MODA 09 DEKORASYON 19 15 TEKNOLOJİ SEYAHAT 25 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da 2014-2015 SONBAHAR-KIŞ MODA TRENDLERİ SPOR, KLASİK YA DA NOSTALJİK YENİ SEZON TAM ANLAMIYLA

Detaylı

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yeşil, çevre, tasarruf, sürdürülebilirlik, karbon salımı, küresel ısınma, iklim

Detaylı

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda Kadın Bu Senenin Popüler Gelin Başı Modelleri Uzun Saçlara Yepyeni Şekiller Deneyin Bebek Bakımında Küçük Püf Noktaları İçindekiler Moda Yaz Yaklaşırken Yeni Elbiselerle Göz Kamaştırın Modayı Takip Etmek

Detaylı

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Masa Dağı Eteklerinde EŞSİZ BİR EV Kolay Taşınmanın TÜYOLARI 2013 damgasını vuran renkler Avrupa nın Tercihi MİNİMALİST DİZAYN Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya

Detaylı

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur Spor Dünyası Dış Tic. A.Ş. Adına Sahibi : Sorumlu Yazıişleri Müdürü : İçerik ve Tasarım : Baskı ve Üretim : Basım Tarihi : Yönetim Yeri : Tel : Faks : Yayın Türü : İki Ayda Bir Yayınlanır : ISSN : Sayı

Detaylı

EKİM 2014 BİSİKLET PORTRE: LE CORBUSIER YENi YAŞAM TRENDi: MİKRO DAİRELER

EKİM 2014 BİSİKLET PORTRE: LE CORBUSIER YENi YAŞAM TRENDi: MİKRO DAİRELER EKİM 2014 BİSİKLET PORTRE: LE CORBUSIER YENi YAŞAM TRENDi: MİKRO DAİRELER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Sonbahar ya da güz veya hazan Sarının, kırmızının, kahverenginin, yeşilin her tonu bir araya gelince görsel bir

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

ASTIM BULGUR ALTIN KURALLARI HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? ENGELLİ OLMAK BİR ENGEL Mİ? Mutlu Yaşam Dergisi

ASTIM BULGUR ALTIN KURALLARI HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? ENGELLİ OLMAK BİR ENGEL Mİ? Mutlu Yaşam Dergisi YIL: 2 SAYI: 15 MAYIS 2014 Mutlu Yaşam Dergisi HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ALTIN KURALLARI ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? İHMALE GELMEYEN SOLUNUM YOLU HASTALIĞI: ASTIM Kanser Hastalığının Savaçısı; BULGUR

Detaylı

Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edvard Munch

Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edvard Munch Ocak 2013 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. 1 Edvard Munch Gelişen Düşünceler Bir Çağın Sonu Mu Gerçekten? Yasemin Sungur Bunu anlamak

Detaylı

Sayı 13 Aralık 2011/Ocak-Şubat 2012. Yılbaşı eğlenceleri, bizde başkadır. Yaşamın değerini çok iyi bilirim. Trakya, Tekirdağ ile güzel

Sayı 13 Aralık 2011/Ocak-Şubat 2012. Yılbaşı eğlenceleri, bizde başkadır. Yaşamın değerini çok iyi bilirim. Trakya, Tekirdağ ile güzel Sayı 13 Aralık 2011/Ocak-Şubat 2012 Yılbaşı eğlenceleri, bizde başkadır Yaşamın değerini çok iyi bilirim Trakya, Tekirdağ ile güzel Nestlé den Hayata Çikolata İçindekiler 02 Gelenek Yılbaşı eğlenceleri,

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

TEST 128. İnformal Yayınları. Kara Kutu Kitapları TEST-128

TEST 128. İnformal Yayınları. Kara Kutu Kitapları TEST-128 TEST-128 TEST 128 1. Günümüz bilişimcileri tarafından geliştirilen yazılımlar ve donanımlar; kâğıt, dosya, klasör, arşiv gibi somut elemanlardan oluşan donanımları ortadan kaldıracak düzeye gelmiş bulunmaktadır.

Detaylı

İÇMİMARLIK ve ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI

İÇMİMARLIK ve ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI ...Tasarımcının kendi dışındaki yakın bir sese daima ihtiyacı vardır. Bazen bu ses bir ilişki ile vücut bulur. İşte o zaman iki kişi tasarımda birleşir bir birliktelik oluşur...-> S 3 Uğur Dağlı Walt Disney

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum SAYI 03 TEMMUZ - AĞUSTOS 2012 TEMMUZ / AĞUSTOS 2012 MODANIN YAŞAM ALANI Ege nin En güzel 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun Bavul toplama sanatı Bade Kendi markamı İşçil yaratmak istiyorum Hakan Şahin

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) 21 TEMMUZ 2013 PAZAR

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) 21 TEMMUZ 2013 PAZAR T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) 21 TEMMUZ 2013 PAZAR Bu testlerin her hakkı

Detaylı

Mevsim Alarmı! Sonbahar Dekorasyonu, Sezon Trendlerİ & Okula Dönüşe Daİr Her şey

Mevsim Alarmı! Sonbahar Dekorasyonu, Sezon Trendlerİ & Okula Dönüşe Daİr Her şey SONBAHAR 2014 Türkiye nin online mobilya mağazası Mevsim Alarmı! Sonbahar Dekorasyonu, Sezon Trendlerİ & Okula Dönüşe Daİr Her şey www.vivense.com VİVENSE MUTFAK MASA SETLERİ 2014-2015 Özel Koleksİyonu

Detaylı

Editörün Not Defterinden

Editörün Not Defterinden Editörün Not Defterinden Yrd.Doç.Dr. Hacer Erar Bir çocukluk arkadaşıma Eğlenceli Cemal, Bilim den söz ettiğimde, Anlattığın kadarıyla lunapark baştan sona fizik. Eğlence ve bilim benim için asla yan yana

Detaylı

TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET. Melik Çelikoğulları

TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET. Melik Çelikoğulları TÜRK KAŞIĞI ĐLE E-TĐCARET Melik Çelikoğulları 1 TEŞEKKÜR...4 ÖNSÖZ...6 GĐRĐŞ...8 E-TĐCARET NEDĐR?...10 NEDEN E-TĐCARET?...11 RAKAMLARLA E-TĐCARET...15 E-TĐCARET E GEÇĐŞĐ ENGELLEYEN YANLIŞ YARGILAR...16

Detaylı

1. DENEME SINAVI TÜRKÇE

1. DENEME SINAVI TÜRKÇE 1. DENEME SINAVI TÜRKÇE Sınava Hazırlık B2 www.telc.net 1. DENEME SINAVI TÜRKÇE Sınava Hazırlık B2 Sınav araç gereçlerinin yayın hakkı telc ggmbh ye aittir. telc ggmbh nin yazılı izni olmadan sınav araç

Detaylı

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün Bilim Teknik ve yıldız takımı BİLİM VE TEKNİK DERGİSİNİN EKİDİR - SAYI 8 - MART 2009 Dinozor Ressamlığı Daha önce hiç görmediğiniz ve yalnızca bazı özelliklerini bildiğiniz bir hayvan olduğunu düşünün.

Detaylı

Her zaman kadın modasının ihtişamı altında MODA

Her zaman kadın modasının ihtişamı altında MODA MODA 2011 yaz modasında şık, spor, konfor ve rahatlık ilk göze çarpan kodlar olarak dikkatleri çekiyor. Renk paletinde ise beyaz ve pastel tonların ön plana çıkacağı gözleniyor. İşte tepeden tırnağa 2011

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

BAHÇE MOBILYALARI DEKORATIF BIR KIMLIK TAŞIYOR SUZAN KARDEŞ: AIZANOI Dünyanın. Her şeyin temelinde çok çalışmak var

BAHÇE MOBILYALARI DEKORATIF BIR KIMLIK TAŞIYOR SUZAN KARDEŞ: AIZANOI Dünyanın. Her şeyin temelinde çok çalışmak var İSTOÇ TİCARET MERKEZİ NİN ÜCRETSİZ YAYIN ORGANIDIR. NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 2015 SAYI: 43 BAHÇE MOBILYALARI DEKORATIF BIR KIMLIK TAŞIYOR SUZAN KARDEŞ: Her şeyin temelinde çok çalışmak var AIZANOI Dünyanın

Detaylı