İŞ PLANI TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞ PLANI TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN"

Transkript

1 T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı D e s t e k l e m e K u ru m u E l e k t r o n i k B ü l t e n Y ı l : 7 S a y ı : 3 7 O c a k 2014 Yoğun bir yılın ardından 2014 a ait ilk sayımızda Aralık ayı çalışmaları, Kurum haberleri ve IPARD Programı desteklerine ilişkin verilerle sizlerle buluşuyoruz Bu sayımızda IPARD Programı 10. Resmi İzleme Toplantısı, 8 Kasım da sonlanan 11. başvuru çağrı döneminde gelen başvurularla imzalanan sözleşmeler, Merkez faaliyetleri ve İl Koordinatörlüklerinin IPARD Programı tanıtımı kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin bilgileri bulabilirsiniz. (syf.2-13) TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ Desteklerimiz bölümünde Sivas iline başvurarak destek almaya hak kazanan faydalanıcı Güngör İlhan ile yapılan röportaja yer veriyoruz. (syf.14) Gündem bölümünde sizlerle, Kurumumuz uzmanlarından Ahmet Yazar ın kaleme aldığı İş Planı na ilişkin metni sunuyoruz. (syf.15-17) Haberler, Duyurular, Aktüel bölümümüzde ise yine farklı ve güncel haberlere yer veriyoruz. (syf.18) İŞ PLANI IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

2 TKDK IPARD PROGRAMI 10. RESMİ İZLEME TOPLANTISI Proje Yönetimi Koordinatörlüğü/Aralık Aralık 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Kenan Yalvaç başkanlığında, Avrupa Birliği nin yıllarını içeren Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre- Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında hazırlanan IPARD Programı ile ilgili İzleme Komitesi nin 10. Resmi Toplantısı komite üyeleri ve gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Kurumumuz tarafından IPARD Programı Uygulamaları ve Çağrılarda Son Durum ve 2014 Yılı İletişim ve Tanıtım Eylem Planı ile 2013 Yılında Gerçekleştirilen Tanıtım Faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapılırken; Yönetim Otoritesi tarafından da IPARD Program değişiklik önerileri, izleme raporu, değerlendirmeye yönelik çalışmalar, LEADER ve Tarım-Çevre tedbirleri ile Teknik Destek Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sunumlar yapıldı. (MA) SİZ YATIRIMI PLANLAYIN BİZLER DESTEK OLALIM Denizli İl Koordinatörlüğü- Ülke çapında devlet hibelerini yatırımcılara ulaştıran kamu kurumları TKDK, KOSGEB ve GEKA 2 Aralık ta bir araya geldi. Denizli Valisi Abdulkadir Demir in teşvik ve yönlendirmeleri ile İl Koordinatörlüğü hizmet binasında gerçekleştirilen istişare toplantısına, İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve KOSGEB Denizli Hizmet Merkezi Müdürü Selim Erkoç katıldı. Kurumların geri ödemesiz destek süreçlerini karşılıklı irdeledikleri toplantıda, sektörel bazda kurumların tamamlayıcı desteklerinin olduğu görüldü ve yatırımcıların bu noktada bilgilendirilmesi ve azami derecede desteklenmesi için çalışmalar yapılması planlandı. Denizli deki yatırımcıların bilgilerinin bir veri tabanı halinde kurumlar arasında paylaşılmasının faydalı olabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Toplantıda ayrıca, yatırımcıların hibe fonlarına ulaşmasında en önemli ve kritik araçlardan olan danışmanlar ve danışman firmalar konusunda yaşanan olumsuzluklar da değerlendirildi. Toplantı sonlarına doğru; TKDK, KOSGEB ve GEKA dan irtibat noktası olacak birer yetkili personel belirlenerek toplantı konularının en kısa zamanda daha da detaylandırılarak görüşülmesi, sonrasında düzenli aralıklarla bir araya gelinmesi kararlaştırıldı. Devlet desteği sağlayan kuruluşların Denizlili yatırımcılara mesajları açıktı; Siz yatırımı planlayın, bizler destek olalım 11 Aralık ta ise, İl Koordinatörlüğü tarafından, 11. çağrı döneminde alınan projelerin değerlendirilmesi ve 12. çağrı dönemi ile ilgili AB fonlarını azami derece kullanmak suretiyle Denizlili yatırımcılara daha fazla kaynak temini, sosyo-ekonomik yapısına ve istihdam oranına katkı sağlanması bağlamında, Vali Abdulkadir Demir, İlçe Kaymakamları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlerinin katılımıyla Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı düzenlendi. (SG)

3 ÇOK BÜYÜK FIRSAT Aydın İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü tarafından 9., 10. ve 11. çağrı dönemlerinde kabul edilen 28 proje için Aydın Kültür Merkezinde teslim ve takdim töreni düzenlendi. Hibe destekleri ve traktör teslim törenine; Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Ali Gültekin Kılınç, eski Milletvekili Ahmet Ertürk, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, kurum amirleri, birlik başkanları ve hibe desteği kazanan çiftçiler katıldı. İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, IPARD Programı kapsamında Aydınlı girişimcilere sağlanan karşılıksız destekten son derece mutlu olduklarını, hayata geçirilen yatırımların bundan sonrakiler için bir teminat olduğunu, Aydın ilinin kalkınmasına ve rekabet gücüne yapılacak katkılardan onur duyduklarını dile getirdi. İnsanın günlük yaşamın her alanında tarımla içi içe olduğunu beyan eden Vali Yardımcısı Abdullah Aslan da desteklerin girişimcilere anlatılmasının ve tarım sektörünün çağdaş yöntemlerle geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Kurumumuzun sağladığı desteklerin önemli bir fırsat olduğunu hatırlatan kadın girişimci Ayşe Şerifoğlu, şu ifadelere yer verdi: Daha önce traktör sahibi değildim. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında arıcılık alanında traktör sahibi oldum. Yatırımcılar için gerçekten çok önemli. Çünkü %50 si hibe olarak veriliyor. Diğer %50 sini de anlaşmalı bankalardan 5 yıl geri ödemeli kredi şeklinde alabiliyorsunuz. Çok büyük bir fırsat. Yatırımlardan yararlanmaları için diğer çiftçilere çağrıda bulunan ve hibe desteği alarak traktör sahibi olan Mehmet Tunç da, Diğer çiftçi arkadaşlarımıza da bu tür imkânlardan yaralanmaları için Kurumu anlatıyoruz. Çünkü her şeyden önce %50 hibe desteği ve aynı zamanda KDV si olmayan bir destek. İmkanı olan bütün çiftçilerimize bu yatırımı yapmalarını öneriyoruz. Daha önce traktör sahibi değildim. Bu vesileyle traktör sahibi oldum. Kendi imkânlarımızla alamazdık. Bütün çiftçi ve arıcı arkadaşlarımızın bu tür yatırımlardan yararlanmalarını istiyoruz. Hiç kimse kulaktan dolma bilgilerle siz bu yatırımlardan yararlanamazsınız gibi söylemlere inanmasın. Bu tür yatırımlara herkesi davet ediyoruz ve bu yatırımlardan yararlanmasını istiyoruz. TKDK Koordinatörü Erhan Çiftçi ye ve çalışma ekibine çok teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı. İl Koordinatörü Çiftçi, 8 ay gibi kısa bir sürede, Aydın a sağlanan destekleri temsilen 45 milyon 354 bin 131 liralık sembolik çeki Vali Yardımcısı Abdullah Aslan a takdim etti. Programın sonunda hibe desteği almaya hak kazanan üreticilere, İl Koordinatörü Çiftçi ile birlikte Vali Yardımcısı Aslan, Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç ve Mehmet Erdem tarafından traktörlerin anahtarları teslim edildi. (SB)

4 ARALIK TA 50 PROJEYE DESTEK ÖDEMESİ Konya İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü 2013 yılını destek ödemeleri ile kapattı. Aralık ayında 50 projenin kontrollerini yaparak destek ödemeleri gerçekleştirildi. Bu projelere toplam ,74 lira tutarında hibe desteği ödendi yılı genelinde ise, toplam 72 projeye ,40 lira destek ödemesi yaptı. (SB) MANİSA YEREL ÜRÜNLERİYLE ÖN PLANA ÇIKACAK Manisa İl Koordinatörlüğü/ Yerel ürünler listesinin yayınlanması ile İl Koordinatörlüğü ilk kez Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi kapsamında proje kabul edecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı il çalışanları, Orman İşletme İl Müdürlüğü personeli ve İl Koordinatörlüğünün ortaklaşa düzenlediği toplantılarda 117 adet yerel ürün tespit edilerek bu ürünler, Avrupa Komisyonu ile yapılan görüşmeler neticesinde onaylandı. Manisa ilinde yerel ürünler kapsamında öne çıkan ürünler; Kırkağaç kavunu, zeytin ve her türlü çeşidi, Akhisar Köfte, Salihli Odun Köfte, Manisa Kebabı, asma yaprağı (çekirdeksiz üzüm), marine domates kurusu, mesir macunu, mesir lokumu, mesir çayı, sultan çayı, üzüm şırası, üzüm çekirdeği, üzüm yağı, razaki üzüm (parmak üzüm), zeytinyağı ve farklı işlemleri, menengiç kahvesi, şevket-i bostan. (SB) TRABZON FINDIK ÇALIŞTAYI Trabzon İl Koordinatörlüğü Aralık 2013 tarihlerinde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker in himayelerinde, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Fındık Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay, Tarım İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, 14 ilin Tarım İl Müdürleri ile fındık sektöründe faaliyet gösteren sanayiciler, Ziraat Odalarının başkanları, önder çiftçiler ve STK ların temsilcilerinden oluşan çok taraflı bir katılımla gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış törenine Trabzon Valisi A. Celil Öz, Bakanlığımız Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş, İl Koordinatörü Muhammet Bozali, Yerinde Kontrol Birim Amiri Şeref Kabaoğlu ile sektör temsilcileri katıldı. Mirmahmutoğulları açılışta yaptığı konuşmada; fındık üretimi, işlemesi, pazarlaması ve ihracatı ile ilgili dünya ölçeğinde Türkiye nin konumu hakkında sayısal verilerle hemen her alanda ülkemizin birinci olduğunun altını çizerek bu çalıştaydan çıkacak sonuç raporuna göre tüm alanlarda geniş ufuklu politikaların üretilmesi gerektiğine değindi. Konuşmasının devamında Mirmahmutoğulları, Kaliteyi ve çeşitliliği arttırmamız, yaşlanan fındık bahçelerini yenilememiz lazım. Bunu çayda da yapacağız. Türk çayı demek organik çay demektir algısını da oluşturmamız gerekiyor. Ülkemizin göz bebeği olan fındığı dünyada hak ettiği yere getireceğiz. Bu çalıştayın sonunda raporlama, projelendirme ve uygulama ile somut kararlar alınmasına vesile olunacağını ümit ediyorum. dedi. Vali Öz yaptığı konuşmada; fındığın Karadeniz bölgesi, Trabzon ve ülke için çok önemli bir tarım ürünü olduğunu vurgulayarak, çalıştayın üç ana başlıkta yürütülmesini çok anlamlı bulduğunu belirti. Çalıştay, Fındık Yetiştiriciliği ve Kültürel Uygulamalar, Üretim ve Destekleme Politikaları ve Ürün İşleme ve Dış Ticaret olmak üzere üç farklı başlıkta yürütüldü. İki gün süren çalıştay sonunda, heyetlerin çalışmalarından ortaya çıkan sonuçlar, Fındık Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Raporu haline getirildi. (SB)

5 KIRSAL KALKINMA PROGRAMI (IPARD-II) TANITIM VE SEKTÖR TOPLANTISI Hatay İl Koordinatörlüğü Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) uygulamalarının dönemi (IPARD-II) ile ilgili toplantı 9 Aralık 2013 tarihinde Antakya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Toplantı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, Bakanlık uzmanları Aysun Ünal, Neslihan Ece Korkmaz, Kadriye Uslu, Dr. Fethiye Özberk ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. IPARD-Kırsal Kalkınma Hibe Programının yerel bazda değerlendirmelerinin yapılarak, Hatay ilinde IPARD-II için Beklentiler, Öneriler ve Talep Edilen Değişiklikler konulu toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Tüfekçi; IPARD-II Programının oluşturulmasında faydalanıcıların tanımı, uygunluk kriterleri, uygun harcamalar, hibe destek oranları gibi konularının belirlenmesi aşamasında sektör temsilcilerinin de yer almasının önemine değindi. İl Koordinatörü Özgürsoy un IPARD hibe destek programları, başvuru şartları ve verilen hibe destekleri ile ilgili olarak gerçekleştirdiği sunumun akabinde Bakanlık uzmanlarından Kadriye Uslu IPARD-II ile ilgili bilgiler sunduğu bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının akabinde, Samandağ ilçesi Erikli Kuyu köyünde faaliyet gösteren Bülent Çatal a ait defne işleme tesisine ve Belen ilçesi Atik köyünde, kırsal turizm tedbiri kapsamında gerçekleştirilen Varlıbaş Uyku Sarayı tesisine inceleme gezileri düzenlendi. (SB) IPARD DESTEKLERİ YÜKSELİYOR Kastamonu İl Koordinatörlüğü- Koordinatörlüğün destek verdiği projeler hızlı bir şekilde Kastamonu nun her köşesinde yükseliyor. Taşköprü ilçesinden Elekdağ Tarım Hayvancılık Orman Ürünleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler sektöründe faaliyet yapmak için 240 başlık besi ahırı inşaatı ve gerekli makina-ekipman alımı dahil ,10 liralık toplam uygun harcama bedelinin yaklaşık ,91 liralık kısmını IPARD hibe desteği şeklinde almaya hak kazandı. Yine Taşköprü ilçesinden Hüseyin Ergün adlı faydalanıcı, kırsal turizm sektöründe faaliyet yapmak için otel inşaatı ve gerekli makina-ekipman alımı dahil ,26 liralık toplam uygun harcama bedelinin yaklaşık ,00 liralık kısmını IPARD hibe desteği şeklinde almaya hak kazandı. 11. çağrı dönemi kapsamında da İl Koordinatörlüğüne 2 tanesi süt üreten tarımsal işletmelere yatırım, 6 tanesi et üreten tarımsal işletmelere yatırım (3 ü besi sığırı, 2 si koyun ağılı, 1 i kanatlı eti işleme ve pazarlama), 1 tanesi süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, 1 tanesi meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, 127 tanesi çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi (21 tanesi arıcılık, 1 i kekik, 1 i maydanoz, 2 si kırmızıbiber, 3 ü çemen, 34 ü kuşburnu, 65 i sarımsak üretimi projesi), 1 tanesi de kırsal turizm tedbirinden olmak üzere toplam yatırım tutarı lira; toplam destek tutarı lira olan 138 adet proje başvurusu yapıldı. Bu başvurulardan değerlendirilen ve uygun bulunan 25 adet arıcılık ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği projesi ile 9 Aralık ta yerel basının da katılımı ile yapılan toplantıda sözleşme imzalandı. Bu projelerin toplam yatırım tutarı ,00 lira olup alacakları hibe tutarı toplamı ,00 liradır. (SB)

6 11. ÇAĞRI DÖNEMİ BİRİNCİ GRUP SÖZLEŞMELERİ Çanakkale İl Koordinatörlüğü/ çağrı döneminin birinci grup sözleşmeleri 10 Aralık 2013 tarihinde İl Koordinatörlüğünde imzalandı. 11. başvuru çağrı döneminde, İl Koordinatörlüğüne; Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamındaki arıcılık ve tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğiyle ilgili toplam 162 proje, süt ve et üretimiyle ilgili toplam 10 proje, işleme sektörü kapsamındaki süt ürünleri, et ürünleri ve meyve-sebzelerin işlenmesiyle ilgili toplam 4 proje, kırsal turizm alanında 2 proje olmak üzere toplamda 178 proje başvurusu kabulü yapıldı. Sözleşmesi imzalanan 28 projeden biri olan Tekinler Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayvancılık Turizm İnşaat Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında hazırladığı modernizasyon projesi Her İçimde Daha Zinde adını taşıyor. Yatırım tamamlandığında işletme toplam ,50 lira hibe desteği alacak. Sözleşmesi imzalanan arıcılık, kırmızıbiber, kekik, sarımsak gibi çeşitli bitkilerin üretimini içeren 27 proje tamamlandığında toplamda yaklaşık 1 milyon liralık hibe desteği sağlanacak. Makineekipman alımını içeren bu projelerde başvuru sahipleri en çok bu bitkilerin üretimi için gerekli olan traktör, pulluk, diskaro, dip patlatan, rotovator, kültivatör, ekim makinesi, tırmık makinesi, traktör, römork gibi makine ekipmanları talep ediyor. (SB) ELAZIĞ A 18 MİLYON LİRALIK DESTEK Elazığ İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü geçmiş başvuru çağrı dönemleri kapsamında sözleşme imzaladığı projelere ait hibe ödemelerine başladı yılı içerisinde çıkılan çağrı dönemlerinde İl Koordinatörlüğüne sunulan projelerden 39 tanesine yaklaşık 18,3 milyon lira tutarında ödeme gerçekleştirildi. Söz konusu 39 projenin toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 30,6 milyon lira. (SG) 11. BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİNİN İLK PROJELERİ İLE SÖZLEŞME İMZALANDI Burdur İl Koordinatörlüğü- 8 Kasım 2013 tarihinde sona eren 11. başvuru çağrı dönemi için İl Koordinatörlüğüne 122 adet proje başvurusu alındı. Sunulan projelerden ilk grup değerlendirmeler sonucunda 18 i uygun bulunarak 9 Aralık Pazartesi günü sözleşmeleri imzalandı. 11. çağrı döneminde gelen projelerin tedbirlere dağılımı şöyle; 1 adet süt işleme tesisi yatırımı, 1 adet et işleme tesisi yatırımı, 1 adet el sanatları yatırımı (ahşap işleme), 3 adet kırsal turizm yatırımı (restoran, dinlenme tesisi ve pastane yatırımı), 1 adet et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırım, 16 adet süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırım ve 99 adet Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbirine yönelik yatırım (tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği) projesi. Projelerin toplam yatırım tutarı lira ve liralık hibe desteği ödenecek. İl Koordinatörlüğü, 11. başvuru çağrı döneminin ardından 11 Aralık Çarşamba günü 12. çağrı döneminde proje sunmayı düşünen yatırımcılara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Hayvancılık işletmelerinin yoğun olduğu Burdur da IPARD Programına başvurular da ağırlıklı olarak hayvancılık ve işleme tesisleri için oluyor. Düzenlenen toplantıda da et ve süt üreten tarımsal işletmelere yatırım yapmayı ve/veya mevcut işletmesini modernize etmeyi düşünen potansiyel faydalanıcılarla bir araya gelindi. (SB)

7 BALIKESİR PROJE SAHİPLERİYLE BİR ARADA TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖR TOPLANTISI Ankara İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü tarafından 25 Aralık ta, Kazan Belediyesi Kumpınar Kültür Merkezinde, Tarım ve Hayvancılık Sektörü toplantısı yapıldı. Toplantıda Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, İl Koordinatörü Yunus Bayram, A.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı Hazıroğlu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Kırmızı ve Beyaz Et Birlik Başkanları, köy muhtarları, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticiler ve yetiştiriciler bir araya geldi. İl Koordinatörü Yunus Bayram ın yönettiği toplantının açılış konuşmasını yapan Kazan Kaymakamı Beyru, ilçenin tarım ve hayvancılıktaki potansiyeline değindikten sonra tarımı ve hayvancılığı daha ileriye taşımak için atılacak adımları masaya yatıracaklarını ve gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti. İl Koordinatörü Bayram; Kazan ilçesinin tarım ve hayvancılığını analiz ettiği bir sunum gerçekleştirdi. IPARD Programı destekleri ve İl Koordinatörlüğünün çağrı dönemlerinde aldığı projelere ilişkin bilgiler veren Bayram, Kazan ilçesinin IPARD desteklerinden alacağı hibenin arttırılması için yatırımcıları başvuru yapmaya davet etti. A.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı Hazıroğlu da, Kazan da yer alan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği ile Kazan çiftçisine IPARD hibeleri içinde danışmanlık hizmeti de dahil olmak üzere her türlü desteği verebileceklerini ekledi. (SB) Balıkesir İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, 13 Aralık 2013 tarihinde Havran Kültür Merkezinde hibe teslim ve takdim töreni gerçekleştirdi. Törende, IPARD Programına başvurarak hibelerini almaya hak kazanan faydalanıcılardan Hüseyin Cüneyt Menkü ve Balıkesir Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, proje aşamalarını ve işletmelerini hayata geçirme dönemlerini anlatan kısa bir konuşma yaptı. İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler Kurumun kuruluş aşamasından bu günlere geliş sürecini, desteklenen sektörleri ve dönemsel proje sayıları hakkında bilgi verdi. Projeleri onaylanan ve yatırımlarını gerçekleştiren 52 proje sahibine, Vali Ahmet Turhan tarafından tebrik belgeleri verilerek 10 traktör, arı kovanı, bal süzme makinası gibi projeler kapsamında alınan makine ekipmanlar da teslim edildi. (SG) MANİSA 33 YATIRIM DAHA KAZANDI Manisa İl Koordinatörlüğü/ başvuru çağrı dönemi kapsamında kabul ettiği 285 projeden ilk etapta değerlendirilen ve uygun bulunan 33 ü ile sözleşme imzalandı. İl Koordinatörlüğü tüm enerjisini, son 5 aya yoğunlaştırarak; ilçelerdeki ziraat odalarını ziyaret edip, kaymakamlıklar nezdinde muhtarlarla toplantılar yapıp, ilçelerdeki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek Manisa nın her ilçesine en az üç kez giderek bilgilendirme ve tanıtımlarını gerçekleştirdi. Bu toplantılardan elde edilen potansiyel yatırımcı bilgileri ve Kuruma bizzat gelip görüşen ve yatırımcı listelerine isimlerini yazdıran potansiyel faydalanıcının yer aldığı 2000 kişilik potansiyel bir havuz oluşturuldu. Bu kişilerle birebir görüşülerek kesin proje yapacak 400 kişi tespit edildi. Potansiyel yatırımcılara verilen desteğin ve yakın takibin neticesinde son çağrı döneminde 285 proje başvurusu kabulü yapıldı. Düzenlenen törende sözleşmeleri imzalanan projelerden 27 adedi tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, 7 adedinin yatırım tutarı 1 milyon liranın üzerinde 33 proje için toplam yatırım tutarı ,00 lira olup destek tutarı ,00 liradır. (SB)

8 ZEYTİN İŞLETMECİLERİNE MÜJDE! AVRUPA YEREL ÜRETİCİLER EĞİTİM PLATFORMU Bursa İl Koordinatörlüğü- Bursa Valiliğinin başvuru sahibi olduğu ve aralarında İl Koordinatörlüğünün de bulunduğu toplam 12 ortaklı, Avrupa Yerel Üreticiler Eğitim Platformu (European Local Manufacturers Training Platform, ELMA TP) projesi Aralık 2013 tarihleri arasında Bursa da gerçekleştirildi. Türk Ulusal Ajansı tarafından Leonardo da Vinci Programı Yenilik Transferi alt programı kapsamında desteklenen ve 2 yıl sürecek olan proje ile bölgelerinde güçlü, ihracat kapasitesine sahip, tanınırlığı yüksek, kaliteli yerel ürün üreten girişimcilerin rekabetçi ve yenilikçi özelliklerini geliştirmek amacıyla bir akademi ve eğitim portalı oluşturmak ve bunun sürdürülebilirliğini sağlamak amaçlanıyor. (SG) Balıkesir İl Koordinatörlüğü İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler ve Koordinatörlük Uzmanları, 2 Aralık 2013 tarihinde Balıkesir Rotary Kulübü nün gelenekselleşmiş Pazartesi Toplantısı na konuşmacı olarak katıldılar. Toplantıda, katılımcılara IPARD destekleri ve hibe verilen projeler hakkında bilgi verildi. 24 Aralık ta ise Balıkesir Sanayi Odası üyelerine tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İl Koordinatörü Filizciler, destek kapsamına 12. çağrı ilanı ile birlikte yerel ürünler listesinin eklendiğini, Balıkesir için önemli geçim kaynağı olan zeytin işletmelerinin de artık destek kapsamında olduğunun müjdesini verdi. (SG) ÇEVRE İLLERE TANITIM Kütahya İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne, Eskişehir ve Bilecik illerinden gelen talep üzerine çevre illerin IPARD kapsamında Kütahya da yatırıma davet edilmesi amacıyla tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Eskişehir Ticaret Odası Meslek Komitelerine yönelik yapılan toplantıya 100 ün üzerinde kişi katıldı. Tanıtım ve bilgilendirme TÜMSİAD Eskişehir Şubesinde iş adamlarına yönelik düzenlenen toplantı ile devam etti. Her iki toplantıda da katılımcılar IPARD Programı kapsamındaki hibeler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildi. İl Koordinatörlüğü önümüzdeki aylarda Bilecik ve Eskişehir illerinde tanıtımlara devam etmeyi sürdürecek. (SB) TRABZON İÇİN YENİ YATIRIMLAR Trabzon İl Koordinatörlüğü- 11. başvuru çağrı döneminde proje sunan Mustafa Topal, Tayfun Balcı, Ümit Akbaytürk, Hüseyin Yazıcı ya ait arıcılık projeleri, Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi ne ait su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması projesi ve Sidre Özel Eğitim Yayıncılık İnşaat Taahhüt Turizm Ticaret Anonim Şirketi ne ait kırsal turizm projesi için başvuru sahipleriyle 9 Aralık ta sözleşme imzalandı. İnşaat, makine-ekipman ve hizmet alımı kalemlerinin desteklendiği yatırımların toplam harcama tutarı ,47 lira. (SB)

9 TÜRKİYE NİN GÜL BAHÇESİNE IPARD DESTEĞİ Isparta İl Koordinatörlüğü- Ülkemizin gül bahçesi Isparta, dünya gülyağı ihtiyacının yaklaşık %65 ini karşılamaktadır. Türkiye de üretilen ton yağlık gülün %80 i Isparta da kalan kısmı ise Isparta komşu illerinde üretilmektedir. Gülden üretilen gül yağı, gül suyu, gül konkreti vb. ürünler ile ülke ekonomisine 34 milyon liralık bir katkı sağlamaktadır. Ancak son yıllarda gül bahçelerinde bir daralma gözlenmekte; bir kısım üretici meyveciliği tercih ederken bir kısmı ise bakımsız durumdadır. İl Koordinatörlüğü bu kapsamda, bütün gül ve lavanta üreticisi ve üretmeye niyetli olan çiftçilerin motivasyonunu arttırmak için yoğun bilgilendirme toplantıları düzenledi. Yapılan toplantılardan sonra, ülke ihracatında payı ve katma değeri yüksek olan bu yöresel ürün Kurum destekleri ile yeniden can suyu buldu. Potansiyel yatırımcılara yönelik çalışmalar sonucunda 11. çağrı döneminde 30 faydalanıcı, traktörlerini ve diğer makine ekipmanlarını alarak destekten yararlandı. (SG) 50 TRAKTÖR VE 97 TARIM EKİPMANI 2013 YILINDA 52,7 MİLYONLUK IPARD YATIRIMI Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü IPARD Programı hibe destekleri ile Afyonkarahisar da 2013 yılında yatırımlar hız kesmeden sürdü. Yıl içinde il genelinde, toplam yatırım tutarı yaklaşık 52,7 milyon lira olan ve 29,3 milyon liralık kısmı Kurumumuzca hibe edilen 69 proje desteklendi. Program kapsamında süt ve et üreten tesisler, süt ve et işleme tesisleri, meyve sebze depolama tesisleri, mermer atölyeleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve arıcılık gibi bir çok farklı alanda yatırımcılara hibe desteği verildi. Yapılan desteklemelerle ilde, AB standartlarında üretim yapan işletmelerin sayısı artmış oldu. Bu sayede hem tarım ve hayvancılık sektörünün verimlilik ve rekabet gücüne katkı sağlanmış hem gıda işleme sektörüne yeni teknolojiler ve yenilikler sunularak, tarımsal ürünler için yeni pazar fırsatları oluşturulmuş oldu. IPARD yatırımları ayrıca yeni iş imkânları yaratarak il genelinde istihdama da katkı sağlamış oldu. (SB) Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü tarafından 11. çağrı döneminde projeleri kabul edilen Denizli deki 50 çiftçiye, traktör ile 97 tarım ekipmanı teslim edildi. EGS Park Fuar Alanı'nda düzenlenen traktör ve tarım ekipmanı teslim törenine Vali Abdülkadir Demir, Denizli Milletvekilleri Nurcan Dalbudak, Bilal Uçar ve Nihat Zeybekci Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu ve çiftçiler katıldı. Dağdeviren törende yaptığı konuşmada, 11. çağrı döneminde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbiri kapsamında 50 adet proje, ayrıca bir soğuk hava deposu ve bir adet de 500 başlık keçi işletmesi projesinin onaylandığını söyledi. Destek kapsamında 48 faydalanıcı tıbbi ve aromatik bitki ekimi, 2 faydalanıcı da arıcılık amacıyla traktör temin etti. 50 adet traktörün yanı sıra tıbbi aromatik bitki ekiminde kullanılacak 27 römork, 16 pulluk, 12 toprak işleme 8 ekim, 8 gübre 5 ilaçlama makinesi gibi çeşitli toplam 97 tarım alet ve ekipmanı da faydalanıcılara teslim edildi. Satın alınan traktör ve ekipman bedellerinin %50 si IPARD fonlarından geri dönüşümsüz ödendi. Faydalanıcılar arasında 3 kadın yatırımcının da yer aldığı törende, Vali Demir de Denizli'nin sanayiden sonra tarımda da adından söz ettiren bir şehir olduğunu, verimliliği arttırmak için bulunan yeni su kaynaklarının tarıma yönelik çalışmalarda kullanılmasını sağlayacaklarını dile getirdi. (SG)

10 MUŞ İÇİN IPARD ÖZETİ Muş İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, IPARD Programı kapsamında 9. ve 10 nuncu çağrı ilanlarında sözleşme imzaladığı projelerin tamamının ödemesini gerçekleştirdi. 9. ve 10. başvuru çağrı dönemlerinde 4 adet süt ve 2 adet besi sığırcılığı, 1 adet et işleme tesisi, 6 adet arıcılık ve 1 adet kültür balıkçılığı olmak üzere toplam yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira olan 14 yatırım için ,16 lira hibe ödemesi gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 512 milyon avroluk fon ayrılan 11. başvuru çağrı döneminde de İl Koordinatörlüğü, toplam yatırım tutarı 35 milyon liranın üzerinde olan 14 proje başvurusu aldı. Bu başvurular için talep edilen hibe tutarı 20 milyon liranın üzerinde İl Koordinatörlüğü bundan sonraki çağrı dönemlerinde köy tipi peynir, tulum peyniri, kaşar peyniri, ev tipi yoğurt, cağ kebabı, güllük (gülbahar bitkisi), jağ, muş lalesi, muş kolonyası, çorti, uçkun (dağ muzu), muş köftesi, içli köfte, hez dolması, cavbelek, teter helvası, kirçik, mirtoğe, hazüt dolması, pirvaz, muş cevizi, muş kirazı, muş armudu, muş elması, lahana(kelem), kenger, pekmez, muş üzümü, aspir, alıç, tandır ekmeği, keledoş, yün ipliği ve tekstili, kari, göbelek, punk, şaral, karpuz, domates, yeşilbiber, salatalık, balkabağı, gulik, pınagan, keşkek, helim aşı ve meyve kurusuna Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında destek verecek. (SB) 52 YENİ SÖZLEŞME Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, 11. çağrı döneminde alınan ve ilk grupta değerlendirilen projelerden uygun bulunan 52 yatırımcı ile sözleşme imzaladı. Bu projelerin 50 si Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, 1 i Süt Üreten İşletmelere Yatırım, 1 i ise Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi Pazarlanması tedbirinden Toplam bütçesi yaklaşık 9 milyon lira olan yatırımların sözleşmelere uygun olarak gerçekleştirilmesi neticesinde yaklaşık 4,8 milyon liralık hibe desteği verilecek. 11. çağrı döneminde toplamda 210 proje teslim alan İl Koordinatörlüğü, diğer projelerin incelemelerini sürdürüyor. (SB) ÇEVRE İLLERE TANITIM Kütahya İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne, Eskişehir ve Bilecik illerinden gelen talep üzerine çevre illerin IPARD kapsamında Kütahya da yatırıma davet edilmesi amacıyla tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Eskişehir Ticaret Odası Meslek Komitelerine yönelik yapılan toplantıya 100 ün üzerinde kişi katıldı. Tanıtım ve bilgilendirme TÜMSİAD Eskişehir Şubesinde iş adamlarına yönelik düzenlenen toplantı ile devam etti. Her iki toplantıda da katılımcılar IPARD hibeleri hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildi. İl Koordinatörlüğü önümüzdeki aylarda Bilecik ve Eskişehir illerinde tanıtımlara devam etmeyi sürdürecek. (SB) 19 PROJENİN DAHA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne 11. başvuru çağrı döneminde proje başvurusunda bulunan ve Proje Değerlendirme ve Seçme Komisyonu tarafından projeleri onaylanarak sözleşme imzalamaya hak kazanan, birinci grup 19 proje sahibi ile İl Koordinatörlüğünde sözleşmeler imzalandı. IPARD Programı kapsamında, toplam 1 milyon 364 bin liralık yatırım gerçekleştirecek olan proje sahiplerine yatırımları karşılığında Kurumumuzdan yaklaşık 674 bin liralık hibe desteği sağlanacak. Ayrıca İl Koordinatörlüğüne sunulan diğer projelerin sözleşme öncesi inceleme ve değerlendirme süreci de devam ediyor. Süt üretim işletmesi, 3 broyler yetiştirme tesisi ve 1 büyükbaş et üretim işletmesi, fındık kırma tesisi, 4 konaklama tesisi ve restoran kurulumunu içeren ve toplam yatırım tutarı 12 milyon 192 bin lira olan projelerin onaylanması halinde yaklaşık 5 milyon 816 bin liralık hibe desteği daha Giresunlu yatırımcılara sağlanacak. (SB)

11 II. TOKAT TARIM FUARI NDA IPARD A YOĞUN İLGİ Tokat İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, Aralık 2013 tarihlerinde Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB desteği ve çeşitli kuruluşların işbirliğiyle, Tokat Organize Sanayi Bölgesi Senateks Fuar Alanında, Tokat Tarım Hayvancılık Tavukçuluk Sera Tohum Fidancılık Süs Bitkileri ve Gıda Fuarı na stant açarak katılım sağladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve kapsamlı tanıtım ve bilgilendirme yapılan fuarda, İl Koordinatörlüğü standı oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı. (SB) MAKİAD TANITIM TOPLANTISI Malatya İl Koordinatörlüğü/ yılını toplam yatırım tutarı 21,5 milyon lira olan ve 12,5 milyon lira hibe desteği sağlanan 59 yatırım ile kapatan İl Koordinatörlüğü 2014 yılına tanıtımlarla giriyor. İl Koordinatörlüğü, 12 Aralık 2013 tarihinde Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD) Gıda Komitesine tanıtım ve bilgilendirme gerçekleştirdi. Düzenlenen toplantıda IPARD Programı ve Kurumumuz hakkında bilgi verildi. Toplantıda ayrıca, İl Koordinatörlüğü uzmanlarından Sami Zariç tarafından gerçekleştirilen sunum ile desteklenen sektörler, başvuru koşulları, başvuru süreci, uygun harcamalar hakkında bilgi aktarıldı. (SB) ÖDEMELER SÜRÜYOR Ordu İl Koordinatörlüğü- IPARD Programı kapsamında başvurusu alınan projelerin değerlendirmeleri, sözleşmeler, yatırımlar ve ödemeler hızla devam ediyor. Aralık ayı içerisinde ödeme talep paketlerini teslim eden 42 faydalanıcıya, ,89 lira tutarında hibe ödemesi gerçekleştirildi. 10. ve 11. başvuru çağrı ilanı döneminde hibe desteği için başvuran ve sözleşme imzalamaya hak kazanan ilk grup başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalandı. Sözleşme imzalanan 21 projenin toplam maliyeti ,50 lira olup, projeler sözleşmeye uygun şekilde gerçekleştirildiği takdirde ,25 lirası Kurumumuz tarafından hibe olarak verilecek. Bu projelerin en kısa zamanda ödeme talep paketlerinin teslim alınması ve gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra hibe tutarlarının faydalanıcıların hesabına yatırılması bekleniyor. 11. başvuru çağrı döneminde alınan projelerden 2. grup projelerin ise incelemesi sürüyor. (SB) IPARD İLE YENİLİKÇİ VE DİNAMİK TESİSLER Mersin İl Koordinatörlüğü İl Koordinatörlüğünün 2013 yılında 9. ve 10. çağrıların tamamı ile 11. çağrının ilk taksitleri için toplam destek tutarı liraya ulaştı. İl Koordinatörlüğü olarak Mersin e kazandırılan 34 yatırım, AB ve ulusal standartlarda tüm yatırımcılar için örnek projeler oldu. Bu yatırımlardan biri olan meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe Meyban Gıda Lojistik San. Tic. ve Ltd. Şti nin kurmuş olduğu ,23 liralık soğuk hava deposu, uzaktan dahi kontrolü sağlayan son teknolojik sistemlerle günümüzün önüne geçiyor. Bir diğer öne çıkan yatırım ise toplam bütçesi lira; hibe desteği lira olan Et Üreten Tarımsal İşletmeler (Broyler kümesi) sektöründe faaliyet gösterecek Alkur Tarım Hayvancılık Gıda İnş. Harfiyat San. Ve Tic. Ltd. Şti. Bu ve benzeri yatırımlar, istihdam olanakları sağlıyor ve kalite standartlarını yakalamış, yenilikçi ve dinamik tesislerin sayısının artmasına destek oluyor. (SB)

12 2013 MARDİN BİLANÇOSU: 43 PROJE VE 13 MİLYONLUK YATIRIM Mardin İl Koordinatörlüğü / yılı içerisinde 3 kez başvuru çağrı ilanına çıkan Kurumumuz Mardin İl Koordinatörlüğüne toplam 109 proje başvurusu yapıldı yılı içerisinde incelemeleri tamamlanan 43 projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira ve söz konusu yatırımlar karşılığında proje sahiplerine 2013 yılında toplam lira hibe ödemesi yapıldı. IPARD hibe destekleri ile traktöre hibe desteği sağlayan ilk kamu kurumu olan TKDK, Mardin de 2013 yılı içerisinde 42 kişiyi traktör sahibi yaptı. Ayrıca %65 hibe desteği ile ikisi büyükbaş, biri küçükbaş olmak üzere Mardin e 3 adet AB standartlarında süt üretimi yapacak modern çiftlik kazandırıldı. 11. başvuru çağrı ilanı kapsamında proje başvurusunda bulunan ancak inceleme süreci devam eden proje sahipleriyle en kısa zamanda sözleşme imzalanması bekleniyor. (SB) İLK TAVUK ÜRETİM TESİSİ TAMAMLANDI Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğünün Kahramanmaraş ta desteklenen ilk tavuk üretim tesisi olan Cömert Et Tavuğu Üretim Tesisi yatırımını tamamlandı. Tesis, bin tavuk üretim kapasitesine sahip olacak şekilde Kahramanmaraş ın Türkoğlu ilçesinde kuruldu. Toplam yatırım tutarı lira olan tesis için inşaat, makine ekipman ve görünürlük harcamalarına %65 oranında hibe desteği verilecek. İl koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu, Koordinatörlük olarak ilk defa bir tavuk üretim tesisine hibe verdiklerini belirterek Kahramanmaraş ın sektörde büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve hibe verilen ve verilecek olan üretim tesislerinin bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok önemli olduğunu belirtti. Şu ana kadar toplam yatırım tutarı 48 milyon lirayı aşan 27 proje ile sözleşme imzalayan İl Koordinatörlüğü, Kahramanmaraş ın en önemli ihtiyaçlarından biri olan soğuk hava deposu için de ilk defa hibe desteği verecek. (SB) TRABZON DAN 2013 YILINDA 21 FAYDALANICIYA DESTEK Trabzon İl Koordinatörlüğü yılı itibariyle, İl Koordinatörlüğüne proje sunan, sözleşme imzalayan ve başarılı bir şekilde projelerini tamamlayan 21 faydalanıcının hibe desteği ödendi. Desteklenen projelerin yatırım kalemlerine göre dağılımı şu şekilde; 8 arıcılık yatırımı, 5 kırsal turizm yatırımı, 4 su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırımı, 2 adet yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi yatırımı, 1 et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırımı, 1 süt besiciliği yatırımı. Bu kapsamda; Kar-Kaş Süt Ürünleri İnşaat Taahhüt Nakliyat Hayvancılık Ambalajlama Ticaret Limited Şirketi, Mehmet Cansızoğlu, Kibar Deniz Ürünleri Gemi Acenteliği Turizm İnşaat Nakliyat Gıda ve Gemi Sanayi Ticaret Limited Şirketi, More Su Ürünleri Gıda San. Tur. Nak. ve Tic. Limited Şirketi, Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Hüseyin Şişman, Ber-Ra Turizm İnş. Muh. Hiz. Mim. Mad. Nak. ve Tic. Limited Şirketi, H. C. Gıda Ve Unlu Mamuller Sanayi İnşaat Taahhüt Ambalajlama Ve Ticaret Limited Şirketi, Kaşgarlı Hayvancılık Besicilik Ambalajlama İnşaat Turizm Nakliyat Hafriyat Pazarlama Yem ve Gıda Sanayi İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi, Temel Abdik, Coşkunlar Özel Sağlık Organizasyon ve Servis Hizmetleri Turizm İnşaat Taahhüt Ticaret Limited Şirketi, Mer-Can Restoran Turizm İnşaat Yemek Hizmetleri ve Ticaret Limited Şirketi, Ekrem Üçüncü, İsmail Şar, Gönül Akkuş, Ümit Akbaytürk, Mustafa Topal, Tayfun Balcı, Hüseyin Yazıcı, Bayce Gıda Çay Sanayi Ticaret ve Tarım Ürünleri Limited Şirketi-Sürmene Şubesi faydalanıcılarına, ,30 lira hibe olarak ödendi. (SB)

13 25 YATIRIMCIYA 1 MİLYON LİRALIK DESTEK Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, 10. ve 11. başvuru çağrı dönemlerinde, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında proje başvurusunda bulunan ve projeleri onaylanan 25 yatırımcıya traktör ve makine ekipmanlarını teslim etti. Şebinkarahisar Hükümet Konağı önünde düzenlenen Traktör ve Makine Ekipman Teslim Töreni ne başta Giresun Valisi Hasan Karahan olmak üzere protokol üyeleri ile çok sayıda yöre halkı katıldı. Kırsal alanların kalkınmasına katkı sağlamayı ve işletmeleri AB standartlarına yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren İl Koordinatörü Özer Çoban konuşmasında, 2013 yılı içerisinde üç çağrı dönemi boyunca toplam yatırım tutarı 14 milyon lirayı bulan 41 farklı projenin kabulünü gerçekleştirdiklerini belirterek projeleri onaylanan ve yatırımları tamamlanan ilk 26 yatırımcıya IPARD Programı kapsamında yaklaşık 1 milyon 121 bin lira hibe desteği sağladıklarını söyledi. Vali Karahan da hibe desteği alan yatırımcıları tebrik etti ve yöre halkına seslenerek IPARD yatırımlarının devamını beklediklerini dile getirdi. Kısa sürede yatırımlarını tamamlayan 25 proje sahibi IPARD Programı kapsamında toplam 927 bin 278 lira hibe desteği ile; 24 traktör, 21 römork, kovan, 100 şurupluk, 9 polen kurutma makinesi, 4 bal süzme makinesi, 3 sır alma makinesi, 2 bal dinlendirme tankı, 1 ısıtma tankı, 1 baraka ve 1 adet karavan sahibi oldu. (SB) IPARD PROGRAMI DEĞİŞİKLİKLERİ İÇİN: v.tr/iparddegisiklik. aspx SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNE IPARD TANITIMI Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen, sektör temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısının üçüncüsü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanları ve Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. İl Koordinatörlüğünde düzenlenen programda, İl Koordinatörlüğü Uzmanı Yavuz Selim Karakuş, IPARD Programı kapsamındaki destekler, başvuru koşulları ve uygun harcamalar hakkında bilgi verdi. (SB)

14 DESTEKLERİMİZ SİVAS İLKLERE İMZA ATIYOR Sivas İl Koordinatörlüğü- Dokuzuncu başvuru çağrı döneminde Kurumumuza, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirine başvuru yapan Luna Tarım ve Hayvancılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi, destek almaya hak kazandı. İlgili alt tedbir kapsamında, soğuk hava deposu yaptıran ve bu depoya makine-ekipman alımı için destek alan proje sahibi Güngör İlhan ile 5 Temmuz 2013 tarihinde İl Koordinatörlüğünde sözleşme imzalandı. İlhan, uygun bulunan projesi kapsamında, yatırımına %50 oranında hibe desteği alacak. Yatırım süresi 4 ay 12 gün olan projede verilecek toplam hibe tutarı ise ,431 lira Proje sahibi İlhan kendisiyle yapılan görüşmede, IPARD Programı kapsamında verilen hibelerin modern ve AB standardında işletmelerin kurulması açısından çok önemli olduğunu belirterek, IPARD ve benzeri desteklerin devam etmesi gerektiğini dile getirdi. İlhan, Program kapsamında Kurumumuza sunduğu proje ile alacağı hibenin Sivas ta ilk olduğunu ve bu tarz tesislere ülkemizin her bölgesinde ihtiyaç olduğunu belirtti. İlhan, kurulan soğuk hava deposu sayesinde yörede yetişen ürünlerden başta patates olmak üzere sebze ve meyvelerin uzun süre korunacağı ve üreticilerin fiyatlarda meydana gelen dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini, işletmeye alınan makine ve ekipmanlarla ürünlerin tasniflenip ayrılacağını ve bunun bölgede ilk olacağını belirtti. 9. başvuru çağrı döneminde alacağı hibe ile yatırımını gerçekleştiren İlhan, Program devam ettiği süre içerisinde tekrar başvuru yapmayı planlıyor. İlhan ayrıca potansiyel tüm faydalanıcıları modern bir işletmeye sahip olabilmek için Kurumumuza proje başvurusunda bulunmaya çağırıyor. (SB)

15 GÜNDEM İŞ PLANI İşletmelerin gelecekleri, yöneticilerin bugün verdikleri kararlar ve yaptıkları yatırımlara bağlı olarak şekillenmektedir. Geleceğe yönelik kararlar ise ancak doğru bir planlamanın ürünü olarak ortaya çıktığında başarılı sonuçlara ulaşmak mümkün olabilir. Yeni iş girişimlerinin yarısından fazlası ilk 2 yıl içerisinde başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu başarısızlığın temelinde gerçekçi bir planın eksikliği yatmaktadır. Bunun yanında planlamanın yalnızca iş kurma aşamasında veya işletmede bir değişim ihtiyacı olduğunda yapılması gerektiği, işletmelerin mevut durumlarını muhafaza etmeleri için herhangi bir plana ihtiyacı olmadığı şeklinde yaygın bir düşünce vardır. Ancak unutulmamalıdır ki 21. yüzyılda küreselleşme, teknolojik yenilikler ve insanların ihtiyaç ve beklentilerinde meydana gelen hızlı değişiklikler nedeniyle, işletmelerin mevcut durumlarını muhafaza etmeleri için dahi iyi bir planlamaya ihtiyaçları vardır. İşte bu planlamanın belirli bir düzen ve mantık çerçevesinde oluşturulması sonucunda İş Planı ortaya çıkmaktadır. İş Planı nedir? İş planı temel olarak iletişim, planlama ve yönetim ile ilgili amaçlara ulaşmak için kullanılan bir araçtır. İletişim aracı olarak iş planı, iş fikrinin hayata geçirilmesi veya işletmenin geliştirilmesi için finansal kaynak sağlamak, iş ortakları bulmak için kullanılmaktadır. Yönetim aracı olarak iş planı, işletmenin gelişim sürecine bağlı olarak takip edilecek yol ve yöntemlerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Yönetim aracı olan iş planı bu kapsamda sürekli olarak yenilenen ve güncellenen belge niteliğindedir. Planlama aracı olarak iş planı ise iş fikrinin hayata geçirilmesinde ve işletmenin her aşamasında girişimciye ve yöneticiye yol göstericidir. Kurumumuza proje başvurusunda bulunan yatırımcıların başvuru paketleri içerisinde sundukları iş planlarının, finansal kaynak temin etme amacı nedeniyle hazırlanmış olması ve yatırım konusu olan işletmenin kurulum veya gelişimi açısından yöneticiye yol göstermesi nedeniyle iletişim ve planlama aracı olarak kullanılmaktadır. İş Planı kim tarafından hazırlanmalıdır? İş planının, işin yürütülmesinden sorumlu kişilerce hazırlanması esastır. Bu konuda profesyonellerden kısmi destek alınabilir. Ancak girişimcinin katılımı olmaksızın harici bir danışmanın hazırlamış olduğu bir iş planı, işletme için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Maalesef ülkemizde birçok işletme için, girişimcinin katılımının çok düşük düzeyde olduğu, tek amacı işletmeye kaynak sağlamak olan, gerçekçilikten uzak ve göz boyamaya yönelik iş planları oluşturulmaktadır. Bu tür iş planları girişimcilere ve işletmelere hiçbir katkıda bulunmadığı gibi, kaynak talep edilen kurum veya kuruluşların da olumsuz karar almalarına neden olmaktadır. Bunun yerine, gerçekçi, işin başından sonuna kadar girişimcinin içerisinde yer aldığı bir süreç sonunda oluşan iş planları, girişimcilerin alacakları kararlarda etkili olabileceği gibi kaynak talep edilen kurum ve kuruluşlarca da daha makul karşılanacaktır.

16 İş Planının belirli bir formatı var mıdır? İşletmelerin kendi bünyelerinde ihtiyaçlarına binaen oluşturabilecekleri iş planları veya kaynak sağlayan kurumlar tarafından hazırlanmış formatlar farklılık arz etse de, standart bir iş planı içeriğinde hangi bilgi ve verilerin olması gerektiği konusunda genel bir görüş birliği söz konusudur. Standart bir iş planı formatında, yönetici özeti, şirketin/işletmenin geçmişi, ürünler ve hizmetler, pazar analizi, strateji ve uygulama özeti, mali plan gibi bölümler yer almaktadır. Hazırlanacak iş planının detayına göre bu başlıklar arttırılabilir veya azaltılabilir. Kurumumuz tarafından proje hazırlayan yatırımcılar tarafından kullanılmak üzere 2 farklı iş planı formatı hazırlanmıştır. Bu iş planları B-1 ve B-2 iş planları olarak isimlendirilmektedir. B-1 iş planı formatı, yatırımın uygun harcama tutarı toplamı TL ve altında olan başvuru sahipleri, B-2 iş planı ise yatırımın uygun harcama toplamı TL üzerinde olan başvuru sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, B-2 iş planı daha detaylı bilgiler içerirken, B-1 iş planı ise kısmen basitleştirilmiştir. Ancak her iki iş planı formatının da genel şablonu birbirine benzer olup 6 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şu şekildedir; 1- Kuruluş/İşletme Hakkında Bilgiler 2- Yatırım Bilgileri 3- Yatırım Bütçesi ve Finansmanı 4- Üretim ve Pazarlama Stratejisi 5- Mali Değerlendirme (Gelirler-Giderler) 6- Tahmini Gelir Gider ve Nakit Akış Tablosu Geleceği önceden nasıl öngörebiliriz? İş planı, adından da anlaşılacağı üzere geleceğe yönelik bir plan içermektedir. Bu nedenle geleceğe yönelik plan oluştururken belirli varsayımların yapılması zaruridir. İş planının amacına göre, öngörülmesi gereken süre değişebilir. Örneğin Kurumumuz tarafından hazırlanmış olan iş planı formatları 10 yıllık bir geleceğe ilişkin öngörüleri içermektedir. Bu durumda aklımıza şu geliyor; 10 ay sonrasında bile neler olacağını bilmiyorken, 10 yıl sonrasını nasıl tahmin edebiliriz? Geleceği öngörmek için farklı tahmin yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en bilineni ve yaygın olanı geçmiş verilerin kullanımıdır. Örneğin önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir ürüne olan talebin nasıl değişeceğine yönelik bir tahminde bulunmak için, ilgili ürünün talebinde geçmiş 10 yılda yıllar itibariyle nasıl bir değişiklik olduğu incelenebilir, geçmiş verilerden elde edilen izlenime göre geleceğe yönelik bir tahminde bulunulabilir. Elbette geleceğe yönelik tahmin için bu yeterli olmayacaktır. Sektör öncülerinin görüşleri, tüketici anketleri gibi konular da öngörüde bulunmak için etkili olacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere, iş planlarının da bir parçası olan Pazar analizi öngörüde bulunmak için çok büyük öneme sahiptir. Peki, bu tahminleri yaparken ne kadar muhafazakâr ya da ne kadar iyimser olmalıyız? Bu soruya verilecek en doğru cevap gerçekçi olmalıyız şeklindedir. Örneğin kötümser duruma göre hazırlanmış bir iş planı, kaynak sağlaması için sunulan Kurum tarafından cazip bulunmayabilir. Çok iyimser duruma göre hazırlanmış bir iş planı ise başvurunun güvenilirliğini yitirmesine neden olacaktır. Bunun yerine iş planı mümkün olduğunca gerçekçi varsayımlara göre hazırlanmalı ve kötümser senaryolar için risk analizi yapılmalıdır.

17 Tarımsal bir işletme için İş Planı hazırlamak ne kadar mantıklı? Fizibilite çalışması, iş planı vb. kavramları duyduğumuzda aklımıza öncelikle büyük sanayi kuruluşları ve finans kurumları geliyor. Hâlbuki küçük ya da büyük her işletme için temel amaç aynıdır; kâr eden ve sürdürülebilir bir işletme olmak. Bu amaca ulaşmak, doğru bir kaynak planlaması, optimum üretim miktarı ve gelir-gider dengesi ile mümkündür. Tarımsal işletmeler için de durum bundan farklı değildir. Netice olarak tarımsal işletmeye sahip bir girişimcinin de amacı kâr elde etmek ve işletmesinin devamını sağlamaktır. Bu nedenle, tarımsal işletmeler için her ne kadar iş planı içerisinde yer alan bilgiler farklılık gösterse de, ana başlıklar ve yöntemde önemli bir fark yoktur. Yalnızca diğer sektörlere göre daha fazla karşılaşılan yüksek fiyat dalgalanmaları, dönemlik arz fazlalıkları, mevsimsel koşullar, tarım politikalarındaki değişiklikler gibi risk faktörlerinin dikkate alınması konusunda dikkat edilmelidir. İşletmenin bu risklere karşı nasıl dirençli olacağı sorusu iş planında cevap bulmalıdır. İyi bir İş Planı için öneriler: Sade bir dil kullanın: Okuyucunun iş planına konu olan sektör, işletme ya da ürün ile ilgili çok az bilgiye sahip olma ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle iş planı mümkün olduğunca herkesin anlayabileceği, uzmanlık terimlerinin en az düzeyde kullanıldığı sade bir dille yazılmalıdır. Tekrarlardan kaçının: İş planı mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde hazırlanmalı, aynı bilgiler iş planının farklı bölümlerinde sürekli tekrarlanmamalıdır. Ancak bunu yaparken, önemli bilgilerin ve varsayımların iş planında eksik kalmamasına dikkat edilmelidir. Varsayımlarınızı destekleyin: İş planında yer verilen varsayımların belgeler ile desteklenmesinde yarar vardır. Özellikle okuyucu tarafından hemen kabul edilmesi zor olan, iddiada bulunulan hususlar ile ilgili destekleyici dokümanlar iş planına ek yapılmalıdır. Üçüncü taraflar ile yapılmış olan ön anlaşmalar, sektör araştırmalarına esas teşkil eden belgeler vb. iş planına eklenerek okuyucunun ikna edilmesi kolaylaştırılabilir. Ön inceleme yaptırın: Hazırlanan bir iş planının, yatırımcının avukatı, muhasebecisi veya güvenilir bir arkadaşı tarafından incelenmesi ve fikirlerinin alınması, gerekiyorsa iş planında düzenleme yapılarak iş planına son hali verilmesi iyi bir iş planı için önemli bir adımdır. Formatlara riayet edin: İş planı Kurumumuz vb. bir kuruma sunulmak üzere hazırlanıyorsa, kurumlar tarafından sunulmuş olan formatlara riayet etmeye dikkat edilmelidir. Formatlar bozulmamalı, silinmemeli, formatların her alanı doldurulmalıdır. Son düzenlemeyi yapın: Okuyucu iş planını gördüğü anda ilk izlenimi olumlu olmalıdır. İlk izlenimin olumlu olması içerekten ziyade şekil ile ilgilidir. İş planının sade ve düzenli olması, okunabilir bir karakter ile bilgisayarda hazırlanmış olması, başlıklar ile anlatımların birbirinden ayırt edilebilir olması, indeks bulunması, sayfaların numaralı olması gibi kriterlere dikkat etmek ilk izlenimin olumlu olması için önemlidir. Kurumumuz tarafından proje başvuru paketlerinde yer alması istenen iş planları için detaylı bilgiler, iş planı formatları ve iş planı hazırlama rehberi hâlihazırda adresinde yer almaktadır. Bu nedenle, yalnızca TKDK özelinde değil, her alanda kullanılabilecek iş planlarının önemi ve iş planı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken temel hususları kaleme aldığımız yazımızın sizlerde bir fikir oluşturacağını ümit ediyoruz. Kurumumuz tarafından sunulan iş planı formatları ve bu formatların doldurulmasıyla ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı İl Koordinatörlükleri Yardım Masalarına iletebilir veya numaralı TKDK Yardım Masası hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Hazırlayan: Ahmet YAZAR / Uzman

18 HABERLER & DUYURULAR & AKTÜEL GELECEĞİN İLETİŞİMCİLERİ YARIŞIYOR Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Geleceğin İletişimcileri Yarışıyor-Senin Gözünden Güvenilir Gıda temalı yarışmanın sonuçları açıklandı. Televizyon Spotu, Radyo Spotu, İnternet ve Sosyal Medya Uygulamaları, Açık Hava Reklamı ve Halkla İlişkiler Kampanyası dallarında gerçekleştirilen yarışmanın ilk yıl teması Güvenilir Gıda oldu. Güvenilir gıdaya dair toplumsal bilinç ve farkındalığın geliştirilmesi ve bakanlığın bu alanda hayata geçirdiği yeni uygulamaların tanıtılmasının hedeflendiği yarışmada, "TV Spotu" kategorisinde birinciliği Karadeniz Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Onur Cem Bülbül, Yusuf Emre Atasayar ve Emre Gülver Görünmeyen isimli eseri ile aldı. Aynı kategoride Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Bölümü 7. Sömestr Öğrencisi Ömer Miraç Tunç Yumurta isimli eseriyle ikinci oldu. (SG) Detaylı bilgi için: IPARD PROGRAMI BEREKET TV WEB SİTESİNDE Proje Yönetimi Koordinatörlüğü- Türkiye ye ve dünyaya uydu ve internet üzerinden 24 saat boyunca yayın yapan Bereket TV, Kurumumuz ile çekimleri yapılan üç programı hem bant yayını olarak veriyor hem de adresinden yayımlıyor. Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesine Yönelik Yatırımlar tedbirleri hakkında bilgilendirmenin yapıldığı programlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz (SB) PROJELERI/ TKDK AVRASYA TARIM FUARINDA OCAK, 2014 Proje Yönetimi Koordinatörlüğü- TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve TARMAKBİR Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Derneği işbirliğinde hazırlanan Avrasya Tarım Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon Fuarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul da ilgilisiyle buluşuyor. Türkiye tarım sektöründeki tüm teknolojik yeniliklerin aynı çatı altında sergileneceği fuar, tarım ekonomisi açısından büyük bir önem taşıyor. Avrasya Tarım 2014 Fuarı kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı aracılığı ile Fuarı ziyaret edecek özel alım gruplarının yanı sıra Balkanlar, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Avrupa dan, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinden fuara gelecek heyetlere de ev sahipliği yapılacak. 350 ye yakın firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece-İstanbul da düzenlenecek olan fuarda tarımsal mekanizasyon ve ilgili teknolojiler, traktör ve tarımsal mekanizasyon yan sanayi, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipman ve ilgili ürünler sergilenecek. Kurumumuz bu yıl fuarda firma temsilcileri ve katılımcılarla bir araya gelecek. 23 Ocak 2013 Perşembe günü, saat da fuar kapsamında ayrıca ilgililere IPARD Programı ve Program kapsamındaki desteklerle ilgili tanıtım ve bilgilendirme yapılacak. (SB)

19 KÜNYE Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Elektronik Bülten Editörleri Sema Gezer Sibel Astarcıoğlu Bilginer Müge Altıntaş Kurumumuz ve elektronik bültenimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize adresinden ulaşabilirsiniz. Bültenin tüm hakları, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) programını uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu na ait olup sadece kaynak gösterilmek kaydıyla alıntı yapılabilir. Avrupa Komisyonu bu yayının içeriğinden sorumlu değildir.

T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı Des t e k l e m e K u r u m u

T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı Des t e k l e m e K u r u m u T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı Des t e k l e m e K u r u m u E l e k t r o n i k B ü l t e n Y ı l : 6 S a y ı : 32 A ğ u s t o s 2 0 1 3 32. sayımızda TKDK, Gündem, Desteklerimiz ve Haberler, Duyurular,

Detaylı

12. BAŞVURU ÇAĞRI İLANI. BAŞVURU TARİHLERİ 10 Şubat 2014-10 Mart 2014

12. BAŞVURU ÇAĞRI İLANI. BAŞVURU TARİHLERİ 10 Şubat 2014-10 Mart 2014 T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı D e s t e k l e m e K u ru m u E l e k t r o n i k B ü l t e n Y ı l : 7 S a y ı : 3 8 Ş u b a t 2 0 1 4 38. sayımızın gündeminde 15 Ocak 2014 tarihinde Kurumumuzun çıktığı

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ. T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u. E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:41 M ayıs 2014

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ. T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u. E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:41 M ayıs 2014 T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:41 M ayıs 2014 15 Mayıs, ülkemizde Küresel İklim Eylem Günü olarak kutlanmaktadır. 41. sayımızın gündeminde buna

Detaylı

13. BAŞVURU ÇAĞRI BAŞVURU TARİHLERİ 12 OCAK-10 ŞUBAT 2015. T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u

13. BAŞVURU ÇAĞRI BAŞVURU TARİHLERİ 12 OCAK-10 ŞUBAT 2015. T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:4 8 Aralık 2014 IPARD Programının uygulayıcısı Kurumumuz 2011 yılından bu yana yaklaşık 1 milyar liraya yakın

Detaylı

T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u. E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:4 6 E k im 2014 IPARD PROGRAMI FAYDALANICILARI

T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u. E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:4 6 E k im 2014 IPARD PROGRAMI FAYDALANICILARI T arım v e Kır s al K a lkınmayı D est ekleme K ur um u E l ektronik Bülten Y ı l:7 Sa y ı:4 6 E k im 2014 IPARD PROGRAMI FAYDALANICILARI BURSA - Serdar Yeşil / 76 Baş Sağmal Süt Sığırcılık Projesi: Köyümüzde

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ÇANAKKALE İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ BRİFİNG RAPORU Haziran, 2013 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 SUNUŞ... 2 1. GENEL BİLGİLER... 3 1.1 Misyon, Vizyon ve Etik Değerler...

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 Mart 2015 YIL: 5 SAYI: 13 İHRACAT PAZARLAMA İSTİHDAM TOPLUM KÜLTÜR EĞİTİM AR-GE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İŞGÜCÜ DESTEK BAŞARI 2015 Yılı Proje Teklİf

Detaylı

MARTI DESTEKLEDİĞİMİZ PROJELER HAYATA GEÇİYOR. RÖPORTAJ: NURULLAH CAHAN Uşak Belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj

MARTI DESTEKLEDİĞİMİZ PROJELER HAYATA GEÇİYOR. RÖPORTAJ: NURULLAH CAHAN Uşak Belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 ARALIK 2014 YIL: 4 SAYI: 12 DESTEKLEDİĞİMİZ PROJELER HAYATA GEÇİYOR RÖPORTAJ: NURULLAH CAHAN Uşak Belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan ile

Detaylı

Hibe Destekleri Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünleri ve kültür balıkçılığına hibe desteği. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu

Hibe Destekleri Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünleri ve kültür balıkçılığına hibe desteği. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu DİZGİ2_Mizanpaj 1 02.08.2012 14:17 Page 1 KIRSAL KALKINMA Hibe Destekleri TÜM ÜYELERİMİZİN VE HALKIMIZIN RAMAZAN-I ŞERİFLERİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ... TSO Et ve et ürünleri, süt ve

Detaylı

BÖLGEMİZDE 6000 KİŞİ EĞİTİM ALDI 2011 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI İLE. Eğitim. Belediyeler. Üniversiteler. Odalar. STK lar.

BÖLGEMİZDE 6000 KİŞİ EĞİTİM ALDI 2011 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI İLE. Eğitim. Belediyeler. Üniversiteler. Odalar. STK lar. 3 ayda bir yayımlanır. Yıl:1 Sayı:2 / Mart 2012 ISSN: 1303-0272 Afyonkarahisar Kütahya Manisa Uşak T.C. Zafer Kalkınma Ajansı yayın organı Eğitim Belediyeler Üniversiteler Kaymakamlıklar Odalar 2011 YILI

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM

ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE

Detaylı

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ BAŞVURU ÇAĞRI

Detaylı

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

Bakan Zeybekci, Denizli iş dünyasıyla buluştu

Bakan Zeybekci, Denizli iş dünyasıyla buluştu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu: Reform ateşinin yeniden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maalesef son 6 yılda yerimizde sayıyoruz. Bunun

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TARIM FUARI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

KAHRAMANMARAŞ TARIM FUARI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI KAHRAMANMARAŞ TA TARIMSAL YATIRIMLAR İVME KAZANIYOR Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 8. Etap Proje Başvuruları Sonuçlandı. Projeleri Hibe Almaya Hak Kazanan Yatırımcılarla Bilgilendirme

Detaylı

Temmuz 2012 Sayı: 34 KAPAK KONUSU Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor

Temmuz 2012 Sayı: 34 KAPAK KONUSU Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor Yarınlar Seninle Aydınlık KAPAK KONUSU Temmuz 2012 Sayı: 34 Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor 1 Sektör İzmir de Fuarcılık İzmir Penceresinden Ali BİLKAY Kuşaktan Kuşağa Güçlü ve Gizem

Detaylı

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız.

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız. Sayı : 106 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa BAKİLER Celal DEMİRER Yönetim

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2013 Çanakkale Ticaret Borsası olarak; 2013 yılında, üyelerimizden aldığımız güçle İlimizin ekonomik ve sosyal yaşamında derin izler bıraktık.

Detaylı

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ULUSAL ELMA STRATEJİ PLANI 18-19 ARALIK 2012 ISPARTA

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ULUSAL ELMA STRATEJİ PLANI 18-19 ARALIK 2012 ISPARTA T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ULUSAL ELMA STRATEJİ PLANI 18-19 ARALIK 2012 ISPARTA Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Yayın No: 49

Detaylı

BORSA HABER. Hedef, Üretimi Arttırmak OCAK 2014 FINDIKTA ÖRNEKBAHÇE UYGULAMALARI BAŞLADI TÜRKİYE DE DEĞİŞEN ÇAY TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI

BORSA HABER. Hedef, Üretimi Arttırmak OCAK 2014 FINDIKTA ÖRNEKBAHÇE UYGULAMALARI BAŞLADI TÜRKİYE DE DEĞİŞEN ÇAY TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI TRABZON TİCARET BORSASI OCAK 2014 BORSA Hedef, Üretimi Arttırmak FINDIKTA ÖRNEKBAHÇE UYGULAMALARI BAŞLADI Mehmet Cirav Meclis Başkanı Türkiye Dikkat!. Bulunduğu coğrafyadaki tarihten gelen konumu ve sorumluluğu

Detaylı

Bu sayımızda! Borsavizyon un yeni bir sayısıyla huzurlarınızdayız. 2015 yılının bu ilk BORSAVİZYON

Bu sayımızda! Borsavizyon un yeni bir sayısıyla huzurlarınızdayız. 2015 yılının bu ilk BORSAVİZYON BORSAVİZYON Sayı : 107 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa BAKİLER Celal

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı

Trakya Kalkınma Ajansı KURUMUMUZ Trakya Kalkınma Ajansı Ajansımız, kamu, özel sektör ve sivil toplum arasında işbirliğini desteklemek ve bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla 14 Temmuz 2009 tarihinde

Detaylı

BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK

BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK 4 Ayda Bir Yayınlanır.ÜCRETSİZDİR Yıl: 3 Sayı: 5 Nisan 2012 ISSN 1302-4388 BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK JEO TERMAL BELEDİYELER DERGİSİ İçindekiler T.C Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği

Detaylı

SALİHLİ ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' TİCARET BORSASI YIL : 2015 SAYI : 2

SALİHLİ ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' TİCARET BORSASI YIL : 2015 SAYI : 2 SALİHLİ TİCARET BORSASI 49 YIL : 2015 SAYI : 2 OCAK 2015 ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' Borsamız 2014 2015 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonunu Törenle Açtı Bölgemizin Laboratuar İhtiyacına Akıllı

Detaylı

Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012

Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012 Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012 Her yıl Çanakkale Basını ile birlikte kutlamış olduğumuz Çalışan Gazeteciler gününü bu yıl da basınımızla bir arada kutlandı. Toplantı öncesinde Çanakkale

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015 nın yayın organıdır Çinli Yatırımcıları Ağırladık FTSO GEKA yı Yatırımcılarla Buluşturuyor FTSO ile GEKA arasında gidilen işbirliği sonucunda GEKA

Detaylı

Yaygın ve süreli yayın / ISSN NO: 1308-089X ARAMEDYA Uluslararası Yayıncılık Reklam ve Tanıtım Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. adına editörden Hüseyin Vatansever editor@aramedya.com İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu

Detaylı