İŞ PLANI TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞ PLANI TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN"

Transkript

1 T ar ım ve K ırsal K a lk ınmay ı D e s t e k l e m e K u ru m u E l e k t r o n i k B ü l t e n Y ı l : 7 S a y ı : 3 7 O c a k 2014 Yoğun bir yılın ardından 2014 a ait ilk sayımızda Aralık ayı çalışmaları, Kurum haberleri ve IPARD Programı desteklerine ilişkin verilerle sizlerle buluşuyoruz Bu sayımızda IPARD Programı 10. Resmi İzleme Toplantısı, 8 Kasım da sonlanan 11. başvuru çağrı döneminde gelen başvurularla imzalanan sözleşmeler, Merkez faaliyetleri ve İl Koordinatörlüklerinin IPARD Programı tanıtımı kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin bilgileri bulabilirsiniz. (syf.2-13) TKDK AİLESİ OLARAK SAĞLIKLI, MUTLU, HUZURLU VE BAŞARILI BİR YIL DİLERİZ Desteklerimiz bölümünde Sivas iline başvurarak destek almaya hak kazanan faydalanıcı Güngör İlhan ile yapılan röportaja yer veriyoruz. (syf.14) Gündem bölümünde sizlerle, Kurumumuz uzmanlarından Ahmet Yazar ın kaleme aldığı İş Planı na ilişkin metni sunuyoruz. (syf.15-17) Haberler, Duyurular, Aktüel bölümümüzde ise yine farklı ve güncel haberlere yer veriyoruz. (syf.18) İŞ PLANI IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN DETAYLARI İÇİN ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

2 TKDK IPARD PROGRAMI 10. RESMİ İZLEME TOPLANTISI Proje Yönetimi Koordinatörlüğü/Aralık Aralık 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Kenan Yalvaç başkanlığında, Avrupa Birliği nin yıllarını içeren Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre- Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında hazırlanan IPARD Programı ile ilgili İzleme Komitesi nin 10. Resmi Toplantısı komite üyeleri ve gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Kurumumuz tarafından IPARD Programı Uygulamaları ve Çağrılarda Son Durum ve 2014 Yılı İletişim ve Tanıtım Eylem Planı ile 2013 Yılında Gerçekleştirilen Tanıtım Faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapılırken; Yönetim Otoritesi tarafından da IPARD Program değişiklik önerileri, izleme raporu, değerlendirmeye yönelik çalışmalar, LEADER ve Tarım-Çevre tedbirleri ile Teknik Destek Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sunumlar yapıldı. (MA) SİZ YATIRIMI PLANLAYIN BİZLER DESTEK OLALIM Denizli İl Koordinatörlüğü- Ülke çapında devlet hibelerini yatırımcılara ulaştıran kamu kurumları TKDK, KOSGEB ve GEKA 2 Aralık ta bir araya geldi. Denizli Valisi Abdulkadir Demir in teşvik ve yönlendirmeleri ile İl Koordinatörlüğü hizmet binasında gerçekleştirilen istişare toplantısına, İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve KOSGEB Denizli Hizmet Merkezi Müdürü Selim Erkoç katıldı. Kurumların geri ödemesiz destek süreçlerini karşılıklı irdeledikleri toplantıda, sektörel bazda kurumların tamamlayıcı desteklerinin olduğu görüldü ve yatırımcıların bu noktada bilgilendirilmesi ve azami derecede desteklenmesi için çalışmalar yapılması planlandı. Denizli deki yatırımcıların bilgilerinin bir veri tabanı halinde kurumlar arasında paylaşılmasının faydalı olabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Toplantıda ayrıca, yatırımcıların hibe fonlarına ulaşmasında en önemli ve kritik araçlardan olan danışmanlar ve danışman firmalar konusunda yaşanan olumsuzluklar da değerlendirildi. Toplantı sonlarına doğru; TKDK, KOSGEB ve GEKA dan irtibat noktası olacak birer yetkili personel belirlenerek toplantı konularının en kısa zamanda daha da detaylandırılarak görüşülmesi, sonrasında düzenli aralıklarla bir araya gelinmesi kararlaştırıldı. Devlet desteği sağlayan kuruluşların Denizlili yatırımcılara mesajları açıktı; Siz yatırımı planlayın, bizler destek olalım 11 Aralık ta ise, İl Koordinatörlüğü tarafından, 11. çağrı döneminde alınan projelerin değerlendirilmesi ve 12. çağrı dönemi ile ilgili AB fonlarını azami derece kullanmak suretiyle Denizlili yatırımcılara daha fazla kaynak temini, sosyo-ekonomik yapısına ve istihdam oranına katkı sağlanması bağlamında, Vali Abdulkadir Demir, İlçe Kaymakamları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlerinin katılımıyla Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı düzenlendi. (SG)

3 ÇOK BÜYÜK FIRSAT Aydın İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü tarafından 9., 10. ve 11. çağrı dönemlerinde kabul edilen 28 proje için Aydın Kültür Merkezinde teslim ve takdim töreni düzenlendi. Hibe destekleri ve traktör teslim törenine; Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Ali Gültekin Kılınç, eski Milletvekili Ahmet Ertürk, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, kurum amirleri, birlik başkanları ve hibe desteği kazanan çiftçiler katıldı. İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, IPARD Programı kapsamında Aydınlı girişimcilere sağlanan karşılıksız destekten son derece mutlu olduklarını, hayata geçirilen yatırımların bundan sonrakiler için bir teminat olduğunu, Aydın ilinin kalkınmasına ve rekabet gücüne yapılacak katkılardan onur duyduklarını dile getirdi. İnsanın günlük yaşamın her alanında tarımla içi içe olduğunu beyan eden Vali Yardımcısı Abdullah Aslan da desteklerin girişimcilere anlatılmasının ve tarım sektörünün çağdaş yöntemlerle geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Kurumumuzun sağladığı desteklerin önemli bir fırsat olduğunu hatırlatan kadın girişimci Ayşe Şerifoğlu, şu ifadelere yer verdi: Daha önce traktör sahibi değildim. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında arıcılık alanında traktör sahibi oldum. Yatırımcılar için gerçekten çok önemli. Çünkü %50 si hibe olarak veriliyor. Diğer %50 sini de anlaşmalı bankalardan 5 yıl geri ödemeli kredi şeklinde alabiliyorsunuz. Çok büyük bir fırsat. Yatırımlardan yararlanmaları için diğer çiftçilere çağrıda bulunan ve hibe desteği alarak traktör sahibi olan Mehmet Tunç da, Diğer çiftçi arkadaşlarımıza da bu tür imkânlardan yaralanmaları için Kurumu anlatıyoruz. Çünkü her şeyden önce %50 hibe desteği ve aynı zamanda KDV si olmayan bir destek. İmkanı olan bütün çiftçilerimize bu yatırımı yapmalarını öneriyoruz. Daha önce traktör sahibi değildim. Bu vesileyle traktör sahibi oldum. Kendi imkânlarımızla alamazdık. Bütün çiftçi ve arıcı arkadaşlarımızın bu tür yatırımlardan yararlanmalarını istiyoruz. Hiç kimse kulaktan dolma bilgilerle siz bu yatırımlardan yararlanamazsınız gibi söylemlere inanmasın. Bu tür yatırımlara herkesi davet ediyoruz ve bu yatırımlardan yararlanmasını istiyoruz. TKDK Koordinatörü Erhan Çiftçi ye ve çalışma ekibine çok teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı. İl Koordinatörü Çiftçi, 8 ay gibi kısa bir sürede, Aydın a sağlanan destekleri temsilen 45 milyon 354 bin 131 liralık sembolik çeki Vali Yardımcısı Abdullah Aslan a takdim etti. Programın sonunda hibe desteği almaya hak kazanan üreticilere, İl Koordinatörü Çiftçi ile birlikte Vali Yardımcısı Aslan, Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç ve Mehmet Erdem tarafından traktörlerin anahtarları teslim edildi. (SB)

4 ARALIK TA 50 PROJEYE DESTEK ÖDEMESİ Konya İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü 2013 yılını destek ödemeleri ile kapattı. Aralık ayında 50 projenin kontrollerini yaparak destek ödemeleri gerçekleştirildi. Bu projelere toplam ,74 lira tutarında hibe desteği ödendi yılı genelinde ise, toplam 72 projeye ,40 lira destek ödemesi yaptı. (SB) MANİSA YEREL ÜRÜNLERİYLE ÖN PLANA ÇIKACAK Manisa İl Koordinatörlüğü/ Yerel ürünler listesinin yayınlanması ile İl Koordinatörlüğü ilk kez Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi kapsamında proje kabul edecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı il çalışanları, Orman İşletme İl Müdürlüğü personeli ve İl Koordinatörlüğünün ortaklaşa düzenlediği toplantılarda 117 adet yerel ürün tespit edilerek bu ürünler, Avrupa Komisyonu ile yapılan görüşmeler neticesinde onaylandı. Manisa ilinde yerel ürünler kapsamında öne çıkan ürünler; Kırkağaç kavunu, zeytin ve her türlü çeşidi, Akhisar Köfte, Salihli Odun Köfte, Manisa Kebabı, asma yaprağı (çekirdeksiz üzüm), marine domates kurusu, mesir macunu, mesir lokumu, mesir çayı, sultan çayı, üzüm şırası, üzüm çekirdeği, üzüm yağı, razaki üzüm (parmak üzüm), zeytinyağı ve farklı işlemleri, menengiç kahvesi, şevket-i bostan. (SB) TRABZON FINDIK ÇALIŞTAYI Trabzon İl Koordinatörlüğü Aralık 2013 tarihlerinde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker in himayelerinde, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Fındık Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay, Tarım İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, 14 ilin Tarım İl Müdürleri ile fındık sektöründe faaliyet gösteren sanayiciler, Ziraat Odalarının başkanları, önder çiftçiler ve STK ların temsilcilerinden oluşan çok taraflı bir katılımla gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış törenine Trabzon Valisi A. Celil Öz, Bakanlığımız Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş, İl Koordinatörü Muhammet Bozali, Yerinde Kontrol Birim Amiri Şeref Kabaoğlu ile sektör temsilcileri katıldı. Mirmahmutoğulları açılışta yaptığı konuşmada; fındık üretimi, işlemesi, pazarlaması ve ihracatı ile ilgili dünya ölçeğinde Türkiye nin konumu hakkında sayısal verilerle hemen her alanda ülkemizin birinci olduğunun altını çizerek bu çalıştaydan çıkacak sonuç raporuna göre tüm alanlarda geniş ufuklu politikaların üretilmesi gerektiğine değindi. Konuşmasının devamında Mirmahmutoğulları, Kaliteyi ve çeşitliliği arttırmamız, yaşlanan fındık bahçelerini yenilememiz lazım. Bunu çayda da yapacağız. Türk çayı demek organik çay demektir algısını da oluşturmamız gerekiyor. Ülkemizin göz bebeği olan fındığı dünyada hak ettiği yere getireceğiz. Bu çalıştayın sonunda raporlama, projelendirme ve uygulama ile somut kararlar alınmasına vesile olunacağını ümit ediyorum. dedi. Vali Öz yaptığı konuşmada; fındığın Karadeniz bölgesi, Trabzon ve ülke için çok önemli bir tarım ürünü olduğunu vurgulayarak, çalıştayın üç ana başlıkta yürütülmesini çok anlamlı bulduğunu belirti. Çalıştay, Fındık Yetiştiriciliği ve Kültürel Uygulamalar, Üretim ve Destekleme Politikaları ve Ürün İşleme ve Dış Ticaret olmak üzere üç farklı başlıkta yürütüldü. İki gün süren çalıştay sonunda, heyetlerin çalışmalarından ortaya çıkan sonuçlar, Fındık Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Raporu haline getirildi. (SB)

5 KIRSAL KALKINMA PROGRAMI (IPARD-II) TANITIM VE SEKTÖR TOPLANTISI Hatay İl Koordinatörlüğü Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) uygulamalarının dönemi (IPARD-II) ile ilgili toplantı 9 Aralık 2013 tarihinde Antakya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Toplantı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, Bakanlık uzmanları Aysun Ünal, Neslihan Ece Korkmaz, Kadriye Uslu, Dr. Fethiye Özberk ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. IPARD-Kırsal Kalkınma Hibe Programının yerel bazda değerlendirmelerinin yapılarak, Hatay ilinde IPARD-II için Beklentiler, Öneriler ve Talep Edilen Değişiklikler konulu toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Tüfekçi; IPARD-II Programının oluşturulmasında faydalanıcıların tanımı, uygunluk kriterleri, uygun harcamalar, hibe destek oranları gibi konularının belirlenmesi aşamasında sektör temsilcilerinin de yer almasının önemine değindi. İl Koordinatörü Özgürsoy un IPARD hibe destek programları, başvuru şartları ve verilen hibe destekleri ile ilgili olarak gerçekleştirdiği sunumun akabinde Bakanlık uzmanlarından Kadriye Uslu IPARD-II ile ilgili bilgiler sunduğu bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının akabinde, Samandağ ilçesi Erikli Kuyu köyünde faaliyet gösteren Bülent Çatal a ait defne işleme tesisine ve Belen ilçesi Atik köyünde, kırsal turizm tedbiri kapsamında gerçekleştirilen Varlıbaş Uyku Sarayı tesisine inceleme gezileri düzenlendi. (SB) IPARD DESTEKLERİ YÜKSELİYOR Kastamonu İl Koordinatörlüğü- Koordinatörlüğün destek verdiği projeler hızlı bir şekilde Kastamonu nun her köşesinde yükseliyor. Taşköprü ilçesinden Elekdağ Tarım Hayvancılık Orman Ürünleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler sektöründe faaliyet yapmak için 240 başlık besi ahırı inşaatı ve gerekli makina-ekipman alımı dahil ,10 liralık toplam uygun harcama bedelinin yaklaşık ,91 liralık kısmını IPARD hibe desteği şeklinde almaya hak kazandı. Yine Taşköprü ilçesinden Hüseyin Ergün adlı faydalanıcı, kırsal turizm sektöründe faaliyet yapmak için otel inşaatı ve gerekli makina-ekipman alımı dahil ,26 liralık toplam uygun harcama bedelinin yaklaşık ,00 liralık kısmını IPARD hibe desteği şeklinde almaya hak kazandı. 11. çağrı dönemi kapsamında da İl Koordinatörlüğüne 2 tanesi süt üreten tarımsal işletmelere yatırım, 6 tanesi et üreten tarımsal işletmelere yatırım (3 ü besi sığırı, 2 si koyun ağılı, 1 i kanatlı eti işleme ve pazarlama), 1 tanesi süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, 1 tanesi meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, 127 tanesi çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi (21 tanesi arıcılık, 1 i kekik, 1 i maydanoz, 2 si kırmızıbiber, 3 ü çemen, 34 ü kuşburnu, 65 i sarımsak üretimi projesi), 1 tanesi de kırsal turizm tedbirinden olmak üzere toplam yatırım tutarı lira; toplam destek tutarı lira olan 138 adet proje başvurusu yapıldı. Bu başvurulardan değerlendirilen ve uygun bulunan 25 adet arıcılık ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği projesi ile 9 Aralık ta yerel basının da katılımı ile yapılan toplantıda sözleşme imzalandı. Bu projelerin toplam yatırım tutarı ,00 lira olup alacakları hibe tutarı toplamı ,00 liradır. (SB)

6 11. ÇAĞRI DÖNEMİ BİRİNCİ GRUP SÖZLEŞMELERİ Çanakkale İl Koordinatörlüğü/ çağrı döneminin birinci grup sözleşmeleri 10 Aralık 2013 tarihinde İl Koordinatörlüğünde imzalandı. 11. başvuru çağrı döneminde, İl Koordinatörlüğüne; Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamındaki arıcılık ve tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğiyle ilgili toplam 162 proje, süt ve et üretimiyle ilgili toplam 10 proje, işleme sektörü kapsamındaki süt ürünleri, et ürünleri ve meyve-sebzelerin işlenmesiyle ilgili toplam 4 proje, kırsal turizm alanında 2 proje olmak üzere toplamda 178 proje başvurusu kabulü yapıldı. Sözleşmesi imzalanan 28 projeden biri olan Tekinler Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayvancılık Turizm İnşaat Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında hazırladığı modernizasyon projesi Her İçimde Daha Zinde adını taşıyor. Yatırım tamamlandığında işletme toplam ,50 lira hibe desteği alacak. Sözleşmesi imzalanan arıcılık, kırmızıbiber, kekik, sarımsak gibi çeşitli bitkilerin üretimini içeren 27 proje tamamlandığında toplamda yaklaşık 1 milyon liralık hibe desteği sağlanacak. Makineekipman alımını içeren bu projelerde başvuru sahipleri en çok bu bitkilerin üretimi için gerekli olan traktör, pulluk, diskaro, dip patlatan, rotovator, kültivatör, ekim makinesi, tırmık makinesi, traktör, römork gibi makine ekipmanları talep ediyor. (SB) ELAZIĞ A 18 MİLYON LİRALIK DESTEK Elazığ İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü geçmiş başvuru çağrı dönemleri kapsamında sözleşme imzaladığı projelere ait hibe ödemelerine başladı yılı içerisinde çıkılan çağrı dönemlerinde İl Koordinatörlüğüne sunulan projelerden 39 tanesine yaklaşık 18,3 milyon lira tutarında ödeme gerçekleştirildi. Söz konusu 39 projenin toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 30,6 milyon lira. (SG) 11. BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİNİN İLK PROJELERİ İLE SÖZLEŞME İMZALANDI Burdur İl Koordinatörlüğü- 8 Kasım 2013 tarihinde sona eren 11. başvuru çağrı dönemi için İl Koordinatörlüğüne 122 adet proje başvurusu alındı. Sunulan projelerden ilk grup değerlendirmeler sonucunda 18 i uygun bulunarak 9 Aralık Pazartesi günü sözleşmeleri imzalandı. 11. çağrı döneminde gelen projelerin tedbirlere dağılımı şöyle; 1 adet süt işleme tesisi yatırımı, 1 adet et işleme tesisi yatırımı, 1 adet el sanatları yatırımı (ahşap işleme), 3 adet kırsal turizm yatırımı (restoran, dinlenme tesisi ve pastane yatırımı), 1 adet et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırım, 16 adet süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırım ve 99 adet Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbirine yönelik yatırım (tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği) projesi. Projelerin toplam yatırım tutarı lira ve liralık hibe desteği ödenecek. İl Koordinatörlüğü, 11. başvuru çağrı döneminin ardından 11 Aralık Çarşamba günü 12. çağrı döneminde proje sunmayı düşünen yatırımcılara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Hayvancılık işletmelerinin yoğun olduğu Burdur da IPARD Programına başvurular da ağırlıklı olarak hayvancılık ve işleme tesisleri için oluyor. Düzenlenen toplantıda da et ve süt üreten tarımsal işletmelere yatırım yapmayı ve/veya mevcut işletmesini modernize etmeyi düşünen potansiyel faydalanıcılarla bir araya gelindi. (SB)

7 BALIKESİR PROJE SAHİPLERİYLE BİR ARADA TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖR TOPLANTISI Ankara İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü tarafından 25 Aralık ta, Kazan Belediyesi Kumpınar Kültür Merkezinde, Tarım ve Hayvancılık Sektörü toplantısı yapıldı. Toplantıda Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, İl Koordinatörü Yunus Bayram, A.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı Hazıroğlu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Kırmızı ve Beyaz Et Birlik Başkanları, köy muhtarları, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticiler ve yetiştiriciler bir araya geldi. İl Koordinatörü Yunus Bayram ın yönettiği toplantının açılış konuşmasını yapan Kazan Kaymakamı Beyru, ilçenin tarım ve hayvancılıktaki potansiyeline değindikten sonra tarımı ve hayvancılığı daha ileriye taşımak için atılacak adımları masaya yatıracaklarını ve gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti. İl Koordinatörü Bayram; Kazan ilçesinin tarım ve hayvancılığını analiz ettiği bir sunum gerçekleştirdi. IPARD Programı destekleri ve İl Koordinatörlüğünün çağrı dönemlerinde aldığı projelere ilişkin bilgiler veren Bayram, Kazan ilçesinin IPARD desteklerinden alacağı hibenin arttırılması için yatırımcıları başvuru yapmaya davet etti. A.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı Hazıroğlu da, Kazan da yer alan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği ile Kazan çiftçisine IPARD hibeleri içinde danışmanlık hizmeti de dahil olmak üzere her türlü desteği verebileceklerini ekledi. (SB) Balıkesir İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, 13 Aralık 2013 tarihinde Havran Kültür Merkezinde hibe teslim ve takdim töreni gerçekleştirdi. Törende, IPARD Programına başvurarak hibelerini almaya hak kazanan faydalanıcılardan Hüseyin Cüneyt Menkü ve Balıkesir Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, proje aşamalarını ve işletmelerini hayata geçirme dönemlerini anlatan kısa bir konuşma yaptı. İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler Kurumun kuruluş aşamasından bu günlere geliş sürecini, desteklenen sektörleri ve dönemsel proje sayıları hakkında bilgi verdi. Projeleri onaylanan ve yatırımlarını gerçekleştiren 52 proje sahibine, Vali Ahmet Turhan tarafından tebrik belgeleri verilerek 10 traktör, arı kovanı, bal süzme makinası gibi projeler kapsamında alınan makine ekipmanlar da teslim edildi. (SG) MANİSA 33 YATIRIM DAHA KAZANDI Manisa İl Koordinatörlüğü/ başvuru çağrı dönemi kapsamında kabul ettiği 285 projeden ilk etapta değerlendirilen ve uygun bulunan 33 ü ile sözleşme imzalandı. İl Koordinatörlüğü tüm enerjisini, son 5 aya yoğunlaştırarak; ilçelerdeki ziraat odalarını ziyaret edip, kaymakamlıklar nezdinde muhtarlarla toplantılar yapıp, ilçelerdeki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek Manisa nın her ilçesine en az üç kez giderek bilgilendirme ve tanıtımlarını gerçekleştirdi. Bu toplantılardan elde edilen potansiyel yatırımcı bilgileri ve Kuruma bizzat gelip görüşen ve yatırımcı listelerine isimlerini yazdıran potansiyel faydalanıcının yer aldığı 2000 kişilik potansiyel bir havuz oluşturuldu. Bu kişilerle birebir görüşülerek kesin proje yapacak 400 kişi tespit edildi. Potansiyel yatırımcılara verilen desteğin ve yakın takibin neticesinde son çağrı döneminde 285 proje başvurusu kabulü yapıldı. Düzenlenen törende sözleşmeleri imzalanan projelerden 27 adedi tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, 7 adedinin yatırım tutarı 1 milyon liranın üzerinde 33 proje için toplam yatırım tutarı ,00 lira olup destek tutarı ,00 liradır. (SB)

8 ZEYTİN İŞLETMECİLERİNE MÜJDE! AVRUPA YEREL ÜRETİCİLER EĞİTİM PLATFORMU Bursa İl Koordinatörlüğü- Bursa Valiliğinin başvuru sahibi olduğu ve aralarında İl Koordinatörlüğünün de bulunduğu toplam 12 ortaklı, Avrupa Yerel Üreticiler Eğitim Platformu (European Local Manufacturers Training Platform, ELMA TP) projesi Aralık 2013 tarihleri arasında Bursa da gerçekleştirildi. Türk Ulusal Ajansı tarafından Leonardo da Vinci Programı Yenilik Transferi alt programı kapsamında desteklenen ve 2 yıl sürecek olan proje ile bölgelerinde güçlü, ihracat kapasitesine sahip, tanınırlığı yüksek, kaliteli yerel ürün üreten girişimcilerin rekabetçi ve yenilikçi özelliklerini geliştirmek amacıyla bir akademi ve eğitim portalı oluşturmak ve bunun sürdürülebilirliğini sağlamak amaçlanıyor. (SG) Balıkesir İl Koordinatörlüğü İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler ve Koordinatörlük Uzmanları, 2 Aralık 2013 tarihinde Balıkesir Rotary Kulübü nün gelenekselleşmiş Pazartesi Toplantısı na konuşmacı olarak katıldılar. Toplantıda, katılımcılara IPARD destekleri ve hibe verilen projeler hakkında bilgi verildi. 24 Aralık ta ise Balıkesir Sanayi Odası üyelerine tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İl Koordinatörü Filizciler, destek kapsamına 12. çağrı ilanı ile birlikte yerel ürünler listesinin eklendiğini, Balıkesir için önemli geçim kaynağı olan zeytin işletmelerinin de artık destek kapsamında olduğunun müjdesini verdi. (SG) ÇEVRE İLLERE TANITIM Kütahya İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne, Eskişehir ve Bilecik illerinden gelen talep üzerine çevre illerin IPARD kapsamında Kütahya da yatırıma davet edilmesi amacıyla tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Eskişehir Ticaret Odası Meslek Komitelerine yönelik yapılan toplantıya 100 ün üzerinde kişi katıldı. Tanıtım ve bilgilendirme TÜMSİAD Eskişehir Şubesinde iş adamlarına yönelik düzenlenen toplantı ile devam etti. Her iki toplantıda da katılımcılar IPARD Programı kapsamındaki hibeler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildi. İl Koordinatörlüğü önümüzdeki aylarda Bilecik ve Eskişehir illerinde tanıtımlara devam etmeyi sürdürecek. (SB) TRABZON İÇİN YENİ YATIRIMLAR Trabzon İl Koordinatörlüğü- 11. başvuru çağrı döneminde proje sunan Mustafa Topal, Tayfun Balcı, Ümit Akbaytürk, Hüseyin Yazıcı ya ait arıcılık projeleri, Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi ne ait su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması projesi ve Sidre Özel Eğitim Yayıncılık İnşaat Taahhüt Turizm Ticaret Anonim Şirketi ne ait kırsal turizm projesi için başvuru sahipleriyle 9 Aralık ta sözleşme imzalandı. İnşaat, makine-ekipman ve hizmet alımı kalemlerinin desteklendiği yatırımların toplam harcama tutarı ,47 lira. (SB)

9 TÜRKİYE NİN GÜL BAHÇESİNE IPARD DESTEĞİ Isparta İl Koordinatörlüğü- Ülkemizin gül bahçesi Isparta, dünya gülyağı ihtiyacının yaklaşık %65 ini karşılamaktadır. Türkiye de üretilen ton yağlık gülün %80 i Isparta da kalan kısmı ise Isparta komşu illerinde üretilmektedir. Gülden üretilen gül yağı, gül suyu, gül konkreti vb. ürünler ile ülke ekonomisine 34 milyon liralık bir katkı sağlamaktadır. Ancak son yıllarda gül bahçelerinde bir daralma gözlenmekte; bir kısım üretici meyveciliği tercih ederken bir kısmı ise bakımsız durumdadır. İl Koordinatörlüğü bu kapsamda, bütün gül ve lavanta üreticisi ve üretmeye niyetli olan çiftçilerin motivasyonunu arttırmak için yoğun bilgilendirme toplantıları düzenledi. Yapılan toplantılardan sonra, ülke ihracatında payı ve katma değeri yüksek olan bu yöresel ürün Kurum destekleri ile yeniden can suyu buldu. Potansiyel yatırımcılara yönelik çalışmalar sonucunda 11. çağrı döneminde 30 faydalanıcı, traktörlerini ve diğer makine ekipmanlarını alarak destekten yararlandı. (SG) 50 TRAKTÖR VE 97 TARIM EKİPMANI 2013 YILINDA 52,7 MİLYONLUK IPARD YATIRIMI Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü IPARD Programı hibe destekleri ile Afyonkarahisar da 2013 yılında yatırımlar hız kesmeden sürdü. Yıl içinde il genelinde, toplam yatırım tutarı yaklaşık 52,7 milyon lira olan ve 29,3 milyon liralık kısmı Kurumumuzca hibe edilen 69 proje desteklendi. Program kapsamında süt ve et üreten tesisler, süt ve et işleme tesisleri, meyve sebze depolama tesisleri, mermer atölyeleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve arıcılık gibi bir çok farklı alanda yatırımcılara hibe desteği verildi. Yapılan desteklemelerle ilde, AB standartlarında üretim yapan işletmelerin sayısı artmış oldu. Bu sayede hem tarım ve hayvancılık sektörünün verimlilik ve rekabet gücüne katkı sağlanmış hem gıda işleme sektörüne yeni teknolojiler ve yenilikler sunularak, tarımsal ürünler için yeni pazar fırsatları oluşturulmuş oldu. IPARD yatırımları ayrıca yeni iş imkânları yaratarak il genelinde istihdama da katkı sağlamış oldu. (SB) Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü tarafından 11. çağrı döneminde projeleri kabul edilen Denizli deki 50 çiftçiye, traktör ile 97 tarım ekipmanı teslim edildi. EGS Park Fuar Alanı'nda düzenlenen traktör ve tarım ekipmanı teslim törenine Vali Abdülkadir Demir, Denizli Milletvekilleri Nurcan Dalbudak, Bilal Uçar ve Nihat Zeybekci Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu ve çiftçiler katıldı. Dağdeviren törende yaptığı konuşmada, 11. çağrı döneminde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbiri kapsamında 50 adet proje, ayrıca bir soğuk hava deposu ve bir adet de 500 başlık keçi işletmesi projesinin onaylandığını söyledi. Destek kapsamında 48 faydalanıcı tıbbi ve aromatik bitki ekimi, 2 faydalanıcı da arıcılık amacıyla traktör temin etti. 50 adet traktörün yanı sıra tıbbi aromatik bitki ekiminde kullanılacak 27 römork, 16 pulluk, 12 toprak işleme 8 ekim, 8 gübre 5 ilaçlama makinesi gibi çeşitli toplam 97 tarım alet ve ekipmanı da faydalanıcılara teslim edildi. Satın alınan traktör ve ekipman bedellerinin %50 si IPARD fonlarından geri dönüşümsüz ödendi. Faydalanıcılar arasında 3 kadın yatırımcının da yer aldığı törende, Vali Demir de Denizli'nin sanayiden sonra tarımda da adından söz ettiren bir şehir olduğunu, verimliliği arttırmak için bulunan yeni su kaynaklarının tarıma yönelik çalışmalarda kullanılmasını sağlayacaklarını dile getirdi. (SG)

10 MUŞ İÇİN IPARD ÖZETİ Muş İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, IPARD Programı kapsamında 9. ve 10 nuncu çağrı ilanlarında sözleşme imzaladığı projelerin tamamının ödemesini gerçekleştirdi. 9. ve 10. başvuru çağrı dönemlerinde 4 adet süt ve 2 adet besi sığırcılığı, 1 adet et işleme tesisi, 6 adet arıcılık ve 1 adet kültür balıkçılığı olmak üzere toplam yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira olan 14 yatırım için ,16 lira hibe ödemesi gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 512 milyon avroluk fon ayrılan 11. başvuru çağrı döneminde de İl Koordinatörlüğü, toplam yatırım tutarı 35 milyon liranın üzerinde olan 14 proje başvurusu aldı. Bu başvurular için talep edilen hibe tutarı 20 milyon liranın üzerinde İl Koordinatörlüğü bundan sonraki çağrı dönemlerinde köy tipi peynir, tulum peyniri, kaşar peyniri, ev tipi yoğurt, cağ kebabı, güllük (gülbahar bitkisi), jağ, muş lalesi, muş kolonyası, çorti, uçkun (dağ muzu), muş köftesi, içli köfte, hez dolması, cavbelek, teter helvası, kirçik, mirtoğe, hazüt dolması, pirvaz, muş cevizi, muş kirazı, muş armudu, muş elması, lahana(kelem), kenger, pekmez, muş üzümü, aspir, alıç, tandır ekmeği, keledoş, yün ipliği ve tekstili, kari, göbelek, punk, şaral, karpuz, domates, yeşilbiber, salatalık, balkabağı, gulik, pınagan, keşkek, helim aşı ve meyve kurusuna Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında destek verecek. (SB) 52 YENİ SÖZLEŞME Denizli İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, 11. çağrı döneminde alınan ve ilk grupta değerlendirilen projelerden uygun bulunan 52 yatırımcı ile sözleşme imzaladı. Bu projelerin 50 si Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, 1 i Süt Üreten İşletmelere Yatırım, 1 i ise Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi Pazarlanması tedbirinden Toplam bütçesi yaklaşık 9 milyon lira olan yatırımların sözleşmelere uygun olarak gerçekleştirilmesi neticesinde yaklaşık 4,8 milyon liralık hibe desteği verilecek. 11. çağrı döneminde toplamda 210 proje teslim alan İl Koordinatörlüğü, diğer projelerin incelemelerini sürdürüyor. (SB) ÇEVRE İLLERE TANITIM Kütahya İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne, Eskişehir ve Bilecik illerinden gelen talep üzerine çevre illerin IPARD kapsamında Kütahya da yatırıma davet edilmesi amacıyla tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Eskişehir Ticaret Odası Meslek Komitelerine yönelik yapılan toplantıya 100 ün üzerinde kişi katıldı. Tanıtım ve bilgilendirme TÜMSİAD Eskişehir Şubesinde iş adamlarına yönelik düzenlenen toplantı ile devam etti. Her iki toplantıda da katılımcılar IPARD hibeleri hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildi. İl Koordinatörlüğü önümüzdeki aylarda Bilecik ve Eskişehir illerinde tanıtımlara devam etmeyi sürdürecek. (SB) 19 PROJENİN DAHA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğüne 11. başvuru çağrı döneminde proje başvurusunda bulunan ve Proje Değerlendirme ve Seçme Komisyonu tarafından projeleri onaylanarak sözleşme imzalamaya hak kazanan, birinci grup 19 proje sahibi ile İl Koordinatörlüğünde sözleşmeler imzalandı. IPARD Programı kapsamında, toplam 1 milyon 364 bin liralık yatırım gerçekleştirecek olan proje sahiplerine yatırımları karşılığında Kurumumuzdan yaklaşık 674 bin liralık hibe desteği sağlanacak. Ayrıca İl Koordinatörlüğüne sunulan diğer projelerin sözleşme öncesi inceleme ve değerlendirme süreci de devam ediyor. Süt üretim işletmesi, 3 broyler yetiştirme tesisi ve 1 büyükbaş et üretim işletmesi, fındık kırma tesisi, 4 konaklama tesisi ve restoran kurulumunu içeren ve toplam yatırım tutarı 12 milyon 192 bin lira olan projelerin onaylanması halinde yaklaşık 5 milyon 816 bin liralık hibe desteği daha Giresunlu yatırımcılara sağlanacak. (SB)

11 II. TOKAT TARIM FUARI NDA IPARD A YOĞUN İLGİ Tokat İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğü, Aralık 2013 tarihlerinde Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB desteği ve çeşitli kuruluşların işbirliğiyle, Tokat Organize Sanayi Bölgesi Senateks Fuar Alanında, Tokat Tarım Hayvancılık Tavukçuluk Sera Tohum Fidancılık Süs Bitkileri ve Gıda Fuarı na stant açarak katılım sağladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve kapsamlı tanıtım ve bilgilendirme yapılan fuarda, İl Koordinatörlüğü standı oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı. (SB) MAKİAD TANITIM TOPLANTISI Malatya İl Koordinatörlüğü/ yılını toplam yatırım tutarı 21,5 milyon lira olan ve 12,5 milyon lira hibe desteği sağlanan 59 yatırım ile kapatan İl Koordinatörlüğü 2014 yılına tanıtımlarla giriyor. İl Koordinatörlüğü, 12 Aralık 2013 tarihinde Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD) Gıda Komitesine tanıtım ve bilgilendirme gerçekleştirdi. Düzenlenen toplantıda IPARD Programı ve Kurumumuz hakkında bilgi verildi. Toplantıda ayrıca, İl Koordinatörlüğü uzmanlarından Sami Zariç tarafından gerçekleştirilen sunum ile desteklenen sektörler, başvuru koşulları, başvuru süreci, uygun harcamalar hakkında bilgi aktarıldı. (SB) ÖDEMELER SÜRÜYOR Ordu İl Koordinatörlüğü- IPARD Programı kapsamında başvurusu alınan projelerin değerlendirmeleri, sözleşmeler, yatırımlar ve ödemeler hızla devam ediyor. Aralık ayı içerisinde ödeme talep paketlerini teslim eden 42 faydalanıcıya, ,89 lira tutarında hibe ödemesi gerçekleştirildi. 10. ve 11. başvuru çağrı ilanı döneminde hibe desteği için başvuran ve sözleşme imzalamaya hak kazanan ilk grup başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalandı. Sözleşme imzalanan 21 projenin toplam maliyeti ,50 lira olup, projeler sözleşmeye uygun şekilde gerçekleştirildiği takdirde ,25 lirası Kurumumuz tarafından hibe olarak verilecek. Bu projelerin en kısa zamanda ödeme talep paketlerinin teslim alınması ve gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra hibe tutarlarının faydalanıcıların hesabına yatırılması bekleniyor. 11. başvuru çağrı döneminde alınan projelerden 2. grup projelerin ise incelemesi sürüyor. (SB) IPARD İLE YENİLİKÇİ VE DİNAMİK TESİSLER Mersin İl Koordinatörlüğü İl Koordinatörlüğünün 2013 yılında 9. ve 10. çağrıların tamamı ile 11. çağrının ilk taksitleri için toplam destek tutarı liraya ulaştı. İl Koordinatörlüğü olarak Mersin e kazandırılan 34 yatırım, AB ve ulusal standartlarda tüm yatırımcılar için örnek projeler oldu. Bu yatırımlardan biri olan meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe Meyban Gıda Lojistik San. Tic. ve Ltd. Şti nin kurmuş olduğu ,23 liralık soğuk hava deposu, uzaktan dahi kontrolü sağlayan son teknolojik sistemlerle günümüzün önüne geçiyor. Bir diğer öne çıkan yatırım ise toplam bütçesi lira; hibe desteği lira olan Et Üreten Tarımsal İşletmeler (Broyler kümesi) sektöründe faaliyet gösterecek Alkur Tarım Hayvancılık Gıda İnş. Harfiyat San. Ve Tic. Ltd. Şti. Bu ve benzeri yatırımlar, istihdam olanakları sağlıyor ve kalite standartlarını yakalamış, yenilikçi ve dinamik tesislerin sayısının artmasına destek oluyor. (SB)

12 2013 MARDİN BİLANÇOSU: 43 PROJE VE 13 MİLYONLUK YATIRIM Mardin İl Koordinatörlüğü / yılı içerisinde 3 kez başvuru çağrı ilanına çıkan Kurumumuz Mardin İl Koordinatörlüğüne toplam 109 proje başvurusu yapıldı yılı içerisinde incelemeleri tamamlanan 43 projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira ve söz konusu yatırımlar karşılığında proje sahiplerine 2013 yılında toplam lira hibe ödemesi yapıldı. IPARD hibe destekleri ile traktöre hibe desteği sağlayan ilk kamu kurumu olan TKDK, Mardin de 2013 yılı içerisinde 42 kişiyi traktör sahibi yaptı. Ayrıca %65 hibe desteği ile ikisi büyükbaş, biri küçükbaş olmak üzere Mardin e 3 adet AB standartlarında süt üretimi yapacak modern çiftlik kazandırıldı. 11. başvuru çağrı ilanı kapsamında proje başvurusunda bulunan ancak inceleme süreci devam eden proje sahipleriyle en kısa zamanda sözleşme imzalanması bekleniyor. (SB) İLK TAVUK ÜRETİM TESİSİ TAMAMLANDI Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü- İl Koordinatörlüğünün Kahramanmaraş ta desteklenen ilk tavuk üretim tesisi olan Cömert Et Tavuğu Üretim Tesisi yatırımını tamamlandı. Tesis, bin tavuk üretim kapasitesine sahip olacak şekilde Kahramanmaraş ın Türkoğlu ilçesinde kuruldu. Toplam yatırım tutarı lira olan tesis için inşaat, makine ekipman ve görünürlük harcamalarına %65 oranında hibe desteği verilecek. İl koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu, Koordinatörlük olarak ilk defa bir tavuk üretim tesisine hibe verdiklerini belirterek Kahramanmaraş ın sektörde büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve hibe verilen ve verilecek olan üretim tesislerinin bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok önemli olduğunu belirtti. Şu ana kadar toplam yatırım tutarı 48 milyon lirayı aşan 27 proje ile sözleşme imzalayan İl Koordinatörlüğü, Kahramanmaraş ın en önemli ihtiyaçlarından biri olan soğuk hava deposu için de ilk defa hibe desteği verecek. (SB) TRABZON DAN 2013 YILINDA 21 FAYDALANICIYA DESTEK Trabzon İl Koordinatörlüğü yılı itibariyle, İl Koordinatörlüğüne proje sunan, sözleşme imzalayan ve başarılı bir şekilde projelerini tamamlayan 21 faydalanıcının hibe desteği ödendi. Desteklenen projelerin yatırım kalemlerine göre dağılımı şu şekilde; 8 arıcılık yatırımı, 5 kırsal turizm yatırımı, 4 su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırımı, 2 adet yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi yatırımı, 1 et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırımı, 1 süt besiciliği yatırımı. Bu kapsamda; Kar-Kaş Süt Ürünleri İnşaat Taahhüt Nakliyat Hayvancılık Ambalajlama Ticaret Limited Şirketi, Mehmet Cansızoğlu, Kibar Deniz Ürünleri Gemi Acenteliği Turizm İnşaat Nakliyat Gıda ve Gemi Sanayi Ticaret Limited Şirketi, More Su Ürünleri Gıda San. Tur. Nak. ve Tic. Limited Şirketi, Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Hüseyin Şişman, Ber-Ra Turizm İnş. Muh. Hiz. Mim. Mad. Nak. ve Tic. Limited Şirketi, H. C. Gıda Ve Unlu Mamuller Sanayi İnşaat Taahhüt Ambalajlama Ve Ticaret Limited Şirketi, Kaşgarlı Hayvancılık Besicilik Ambalajlama İnşaat Turizm Nakliyat Hafriyat Pazarlama Yem ve Gıda Sanayi İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi, Temel Abdik, Coşkunlar Özel Sağlık Organizasyon ve Servis Hizmetleri Turizm İnşaat Taahhüt Ticaret Limited Şirketi, Mer-Can Restoran Turizm İnşaat Yemek Hizmetleri ve Ticaret Limited Şirketi, Ekrem Üçüncü, İsmail Şar, Gönül Akkuş, Ümit Akbaytürk, Mustafa Topal, Tayfun Balcı, Hüseyin Yazıcı, Bayce Gıda Çay Sanayi Ticaret ve Tarım Ürünleri Limited Şirketi-Sürmene Şubesi faydalanıcılarına, ,30 lira hibe olarak ödendi. (SB)

13 25 YATIRIMCIYA 1 MİLYON LİRALIK DESTEK Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü, 10. ve 11. başvuru çağrı dönemlerinde, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında proje başvurusunda bulunan ve projeleri onaylanan 25 yatırımcıya traktör ve makine ekipmanlarını teslim etti. Şebinkarahisar Hükümet Konağı önünde düzenlenen Traktör ve Makine Ekipman Teslim Töreni ne başta Giresun Valisi Hasan Karahan olmak üzere protokol üyeleri ile çok sayıda yöre halkı katıldı. Kırsal alanların kalkınmasına katkı sağlamayı ve işletmeleri AB standartlarına yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren İl Koordinatörü Özer Çoban konuşmasında, 2013 yılı içerisinde üç çağrı dönemi boyunca toplam yatırım tutarı 14 milyon lirayı bulan 41 farklı projenin kabulünü gerçekleştirdiklerini belirterek projeleri onaylanan ve yatırımları tamamlanan ilk 26 yatırımcıya IPARD Programı kapsamında yaklaşık 1 milyon 121 bin lira hibe desteği sağladıklarını söyledi. Vali Karahan da hibe desteği alan yatırımcıları tebrik etti ve yöre halkına seslenerek IPARD yatırımlarının devamını beklediklerini dile getirdi. Kısa sürede yatırımlarını tamamlayan 25 proje sahibi IPARD Programı kapsamında toplam 927 bin 278 lira hibe desteği ile; 24 traktör, 21 römork, kovan, 100 şurupluk, 9 polen kurutma makinesi, 4 bal süzme makinesi, 3 sır alma makinesi, 2 bal dinlendirme tankı, 1 ısıtma tankı, 1 baraka ve 1 adet karavan sahibi oldu. (SB) IPARD PROGRAMI DEĞİŞİKLİKLERİ İÇİN: v.tr/iparddegisiklik. aspx SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNE IPARD TANITIMI Giresun İl Koordinatörlüğü/ İl Koordinatörlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen, sektör temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısının üçüncüsü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanları ve Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. İl Koordinatörlüğünde düzenlenen programda, İl Koordinatörlüğü Uzmanı Yavuz Selim Karakuş, IPARD Programı kapsamındaki destekler, başvuru koşulları ve uygun harcamalar hakkında bilgi verdi. (SB)

14 DESTEKLERİMİZ SİVAS İLKLERE İMZA ATIYOR Sivas İl Koordinatörlüğü- Dokuzuncu başvuru çağrı döneminde Kurumumuza, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirine başvuru yapan Luna Tarım ve Hayvancılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi, destek almaya hak kazandı. İlgili alt tedbir kapsamında, soğuk hava deposu yaptıran ve bu depoya makine-ekipman alımı için destek alan proje sahibi Güngör İlhan ile 5 Temmuz 2013 tarihinde İl Koordinatörlüğünde sözleşme imzalandı. İlhan, uygun bulunan projesi kapsamında, yatırımına %50 oranında hibe desteği alacak. Yatırım süresi 4 ay 12 gün olan projede verilecek toplam hibe tutarı ise ,431 lira Proje sahibi İlhan kendisiyle yapılan görüşmede, IPARD Programı kapsamında verilen hibelerin modern ve AB standardında işletmelerin kurulması açısından çok önemli olduğunu belirterek, IPARD ve benzeri desteklerin devam etmesi gerektiğini dile getirdi. İlhan, Program kapsamında Kurumumuza sunduğu proje ile alacağı hibenin Sivas ta ilk olduğunu ve bu tarz tesislere ülkemizin her bölgesinde ihtiyaç olduğunu belirtti. İlhan, kurulan soğuk hava deposu sayesinde yörede yetişen ürünlerden başta patates olmak üzere sebze ve meyvelerin uzun süre korunacağı ve üreticilerin fiyatlarda meydana gelen dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini, işletmeye alınan makine ve ekipmanlarla ürünlerin tasniflenip ayrılacağını ve bunun bölgede ilk olacağını belirtti. 9. başvuru çağrı döneminde alacağı hibe ile yatırımını gerçekleştiren İlhan, Program devam ettiği süre içerisinde tekrar başvuru yapmayı planlıyor. İlhan ayrıca potansiyel tüm faydalanıcıları modern bir işletmeye sahip olabilmek için Kurumumuza proje başvurusunda bulunmaya çağırıyor. (SB)

15 GÜNDEM İŞ PLANI İşletmelerin gelecekleri, yöneticilerin bugün verdikleri kararlar ve yaptıkları yatırımlara bağlı olarak şekillenmektedir. Geleceğe yönelik kararlar ise ancak doğru bir planlamanın ürünü olarak ortaya çıktığında başarılı sonuçlara ulaşmak mümkün olabilir. Yeni iş girişimlerinin yarısından fazlası ilk 2 yıl içerisinde başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu başarısızlığın temelinde gerçekçi bir planın eksikliği yatmaktadır. Bunun yanında planlamanın yalnızca iş kurma aşamasında veya işletmede bir değişim ihtiyacı olduğunda yapılması gerektiği, işletmelerin mevut durumlarını muhafaza etmeleri için herhangi bir plana ihtiyacı olmadığı şeklinde yaygın bir düşünce vardır. Ancak unutulmamalıdır ki 21. yüzyılda küreselleşme, teknolojik yenilikler ve insanların ihtiyaç ve beklentilerinde meydana gelen hızlı değişiklikler nedeniyle, işletmelerin mevcut durumlarını muhafaza etmeleri için dahi iyi bir planlamaya ihtiyaçları vardır. İşte bu planlamanın belirli bir düzen ve mantık çerçevesinde oluşturulması sonucunda İş Planı ortaya çıkmaktadır. İş Planı nedir? İş planı temel olarak iletişim, planlama ve yönetim ile ilgili amaçlara ulaşmak için kullanılan bir araçtır. İletişim aracı olarak iş planı, iş fikrinin hayata geçirilmesi veya işletmenin geliştirilmesi için finansal kaynak sağlamak, iş ortakları bulmak için kullanılmaktadır. Yönetim aracı olarak iş planı, işletmenin gelişim sürecine bağlı olarak takip edilecek yol ve yöntemlerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Yönetim aracı olan iş planı bu kapsamda sürekli olarak yenilenen ve güncellenen belge niteliğindedir. Planlama aracı olarak iş planı ise iş fikrinin hayata geçirilmesinde ve işletmenin her aşamasında girişimciye ve yöneticiye yol göstericidir. Kurumumuza proje başvurusunda bulunan yatırımcıların başvuru paketleri içerisinde sundukları iş planlarının, finansal kaynak temin etme amacı nedeniyle hazırlanmış olması ve yatırım konusu olan işletmenin kurulum veya gelişimi açısından yöneticiye yol göstermesi nedeniyle iletişim ve planlama aracı olarak kullanılmaktadır. İş Planı kim tarafından hazırlanmalıdır? İş planının, işin yürütülmesinden sorumlu kişilerce hazırlanması esastır. Bu konuda profesyonellerden kısmi destek alınabilir. Ancak girişimcinin katılımı olmaksızın harici bir danışmanın hazırlamış olduğu bir iş planı, işletme için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Maalesef ülkemizde birçok işletme için, girişimcinin katılımının çok düşük düzeyde olduğu, tek amacı işletmeye kaynak sağlamak olan, gerçekçilikten uzak ve göz boyamaya yönelik iş planları oluşturulmaktadır. Bu tür iş planları girişimcilere ve işletmelere hiçbir katkıda bulunmadığı gibi, kaynak talep edilen kurum veya kuruluşların da olumsuz karar almalarına neden olmaktadır. Bunun yerine, gerçekçi, işin başından sonuna kadar girişimcinin içerisinde yer aldığı bir süreç sonunda oluşan iş planları, girişimcilerin alacakları kararlarda etkili olabileceği gibi kaynak talep edilen kurum ve kuruluşlarca da daha makul karşılanacaktır.

16 İş Planının belirli bir formatı var mıdır? İşletmelerin kendi bünyelerinde ihtiyaçlarına binaen oluşturabilecekleri iş planları veya kaynak sağlayan kurumlar tarafından hazırlanmış formatlar farklılık arz etse de, standart bir iş planı içeriğinde hangi bilgi ve verilerin olması gerektiği konusunda genel bir görüş birliği söz konusudur. Standart bir iş planı formatında, yönetici özeti, şirketin/işletmenin geçmişi, ürünler ve hizmetler, pazar analizi, strateji ve uygulama özeti, mali plan gibi bölümler yer almaktadır. Hazırlanacak iş planının detayına göre bu başlıklar arttırılabilir veya azaltılabilir. Kurumumuz tarafından proje hazırlayan yatırımcılar tarafından kullanılmak üzere 2 farklı iş planı formatı hazırlanmıştır. Bu iş planları B-1 ve B-2 iş planları olarak isimlendirilmektedir. B-1 iş planı formatı, yatırımın uygun harcama tutarı toplamı TL ve altında olan başvuru sahipleri, B-2 iş planı ise yatırımın uygun harcama toplamı TL üzerinde olan başvuru sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, B-2 iş planı daha detaylı bilgiler içerirken, B-1 iş planı ise kısmen basitleştirilmiştir. Ancak her iki iş planı formatının da genel şablonu birbirine benzer olup 6 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şu şekildedir; 1- Kuruluş/İşletme Hakkında Bilgiler 2- Yatırım Bilgileri 3- Yatırım Bütçesi ve Finansmanı 4- Üretim ve Pazarlama Stratejisi 5- Mali Değerlendirme (Gelirler-Giderler) 6- Tahmini Gelir Gider ve Nakit Akış Tablosu Geleceği önceden nasıl öngörebiliriz? İş planı, adından da anlaşılacağı üzere geleceğe yönelik bir plan içermektedir. Bu nedenle geleceğe yönelik plan oluştururken belirli varsayımların yapılması zaruridir. İş planının amacına göre, öngörülmesi gereken süre değişebilir. Örneğin Kurumumuz tarafından hazırlanmış olan iş planı formatları 10 yıllık bir geleceğe ilişkin öngörüleri içermektedir. Bu durumda aklımıza şu geliyor; 10 ay sonrasında bile neler olacağını bilmiyorken, 10 yıl sonrasını nasıl tahmin edebiliriz? Geleceği öngörmek için farklı tahmin yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en bilineni ve yaygın olanı geçmiş verilerin kullanımıdır. Örneğin önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir ürüne olan talebin nasıl değişeceğine yönelik bir tahminde bulunmak için, ilgili ürünün talebinde geçmiş 10 yılda yıllar itibariyle nasıl bir değişiklik olduğu incelenebilir, geçmiş verilerden elde edilen izlenime göre geleceğe yönelik bir tahminde bulunulabilir. Elbette geleceğe yönelik tahmin için bu yeterli olmayacaktır. Sektör öncülerinin görüşleri, tüketici anketleri gibi konular da öngörüde bulunmak için etkili olacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere, iş planlarının da bir parçası olan Pazar analizi öngörüde bulunmak için çok büyük öneme sahiptir. Peki, bu tahminleri yaparken ne kadar muhafazakâr ya da ne kadar iyimser olmalıyız? Bu soruya verilecek en doğru cevap gerçekçi olmalıyız şeklindedir. Örneğin kötümser duruma göre hazırlanmış bir iş planı, kaynak sağlaması için sunulan Kurum tarafından cazip bulunmayabilir. Çok iyimser duruma göre hazırlanmış bir iş planı ise başvurunun güvenilirliğini yitirmesine neden olacaktır. Bunun yerine iş planı mümkün olduğunca gerçekçi varsayımlara göre hazırlanmalı ve kötümser senaryolar için risk analizi yapılmalıdır.

17 Tarımsal bir işletme için İş Planı hazırlamak ne kadar mantıklı? Fizibilite çalışması, iş planı vb. kavramları duyduğumuzda aklımıza öncelikle büyük sanayi kuruluşları ve finans kurumları geliyor. Hâlbuki küçük ya da büyük her işletme için temel amaç aynıdır; kâr eden ve sürdürülebilir bir işletme olmak. Bu amaca ulaşmak, doğru bir kaynak planlaması, optimum üretim miktarı ve gelir-gider dengesi ile mümkündür. Tarımsal işletmeler için de durum bundan farklı değildir. Netice olarak tarımsal işletmeye sahip bir girişimcinin de amacı kâr elde etmek ve işletmesinin devamını sağlamaktır. Bu nedenle, tarımsal işletmeler için her ne kadar iş planı içerisinde yer alan bilgiler farklılık gösterse de, ana başlıklar ve yöntemde önemli bir fark yoktur. Yalnızca diğer sektörlere göre daha fazla karşılaşılan yüksek fiyat dalgalanmaları, dönemlik arz fazlalıkları, mevsimsel koşullar, tarım politikalarındaki değişiklikler gibi risk faktörlerinin dikkate alınması konusunda dikkat edilmelidir. İşletmenin bu risklere karşı nasıl dirençli olacağı sorusu iş planında cevap bulmalıdır. İyi bir İş Planı için öneriler: Sade bir dil kullanın: Okuyucunun iş planına konu olan sektör, işletme ya da ürün ile ilgili çok az bilgiye sahip olma ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle iş planı mümkün olduğunca herkesin anlayabileceği, uzmanlık terimlerinin en az düzeyde kullanıldığı sade bir dille yazılmalıdır. Tekrarlardan kaçının: İş planı mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde hazırlanmalı, aynı bilgiler iş planının farklı bölümlerinde sürekli tekrarlanmamalıdır. Ancak bunu yaparken, önemli bilgilerin ve varsayımların iş planında eksik kalmamasına dikkat edilmelidir. Varsayımlarınızı destekleyin: İş planında yer verilen varsayımların belgeler ile desteklenmesinde yarar vardır. Özellikle okuyucu tarafından hemen kabul edilmesi zor olan, iddiada bulunulan hususlar ile ilgili destekleyici dokümanlar iş planına ek yapılmalıdır. Üçüncü taraflar ile yapılmış olan ön anlaşmalar, sektör araştırmalarına esas teşkil eden belgeler vb. iş planına eklenerek okuyucunun ikna edilmesi kolaylaştırılabilir. Ön inceleme yaptırın: Hazırlanan bir iş planının, yatırımcının avukatı, muhasebecisi veya güvenilir bir arkadaşı tarafından incelenmesi ve fikirlerinin alınması, gerekiyorsa iş planında düzenleme yapılarak iş planına son hali verilmesi iyi bir iş planı için önemli bir adımdır. Formatlara riayet edin: İş planı Kurumumuz vb. bir kuruma sunulmak üzere hazırlanıyorsa, kurumlar tarafından sunulmuş olan formatlara riayet etmeye dikkat edilmelidir. Formatlar bozulmamalı, silinmemeli, formatların her alanı doldurulmalıdır. Son düzenlemeyi yapın: Okuyucu iş planını gördüğü anda ilk izlenimi olumlu olmalıdır. İlk izlenimin olumlu olması içerekten ziyade şekil ile ilgilidir. İş planının sade ve düzenli olması, okunabilir bir karakter ile bilgisayarda hazırlanmış olması, başlıklar ile anlatımların birbirinden ayırt edilebilir olması, indeks bulunması, sayfaların numaralı olması gibi kriterlere dikkat etmek ilk izlenimin olumlu olması için önemlidir. Kurumumuz tarafından proje başvuru paketlerinde yer alması istenen iş planları için detaylı bilgiler, iş planı formatları ve iş planı hazırlama rehberi hâlihazırda adresinde yer almaktadır. Bu nedenle, yalnızca TKDK özelinde değil, her alanda kullanılabilecek iş planlarının önemi ve iş planı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken temel hususları kaleme aldığımız yazımızın sizlerde bir fikir oluşturacağını ümit ediyoruz. Kurumumuz tarafından sunulan iş planı formatları ve bu formatların doldurulmasıyla ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı İl Koordinatörlükleri Yardım Masalarına iletebilir veya numaralı TKDK Yardım Masası hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Hazırlayan: Ahmet YAZAR / Uzman

18 HABERLER & DUYURULAR & AKTÜEL GELECEĞİN İLETİŞİMCİLERİ YARIŞIYOR Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Geleceğin İletişimcileri Yarışıyor-Senin Gözünden Güvenilir Gıda temalı yarışmanın sonuçları açıklandı. Televizyon Spotu, Radyo Spotu, İnternet ve Sosyal Medya Uygulamaları, Açık Hava Reklamı ve Halkla İlişkiler Kampanyası dallarında gerçekleştirilen yarışmanın ilk yıl teması Güvenilir Gıda oldu. Güvenilir gıdaya dair toplumsal bilinç ve farkındalığın geliştirilmesi ve bakanlığın bu alanda hayata geçirdiği yeni uygulamaların tanıtılmasının hedeflendiği yarışmada, "TV Spotu" kategorisinde birinciliği Karadeniz Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Onur Cem Bülbül, Yusuf Emre Atasayar ve Emre Gülver Görünmeyen isimli eseri ile aldı. Aynı kategoride Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Bölümü 7. Sömestr Öğrencisi Ömer Miraç Tunç Yumurta isimli eseriyle ikinci oldu. (SG) Detaylı bilgi için: IPARD PROGRAMI BEREKET TV WEB SİTESİNDE Proje Yönetimi Koordinatörlüğü- Türkiye ye ve dünyaya uydu ve internet üzerinden 24 saat boyunca yayın yapan Bereket TV, Kurumumuz ile çekimleri yapılan üç programı hem bant yayını olarak veriyor hem de adresinden yayımlıyor. Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesine Yönelik Yatırımlar tedbirleri hakkında bilgilendirmenin yapıldığı programlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz (SB) PROJELERI/ TKDK AVRASYA TARIM FUARINDA OCAK, 2014 Proje Yönetimi Koordinatörlüğü- TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve TARMAKBİR Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Derneği işbirliğinde hazırlanan Avrasya Tarım Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon Fuarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul da ilgilisiyle buluşuyor. Türkiye tarım sektöründeki tüm teknolojik yeniliklerin aynı çatı altında sergileneceği fuar, tarım ekonomisi açısından büyük bir önem taşıyor. Avrasya Tarım 2014 Fuarı kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı aracılığı ile Fuarı ziyaret edecek özel alım gruplarının yanı sıra Balkanlar, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Avrupa dan, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinden fuara gelecek heyetlere de ev sahipliği yapılacak. 350 ye yakın firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece-İstanbul da düzenlenecek olan fuarda tarımsal mekanizasyon ve ilgili teknolojiler, traktör ve tarımsal mekanizasyon yan sanayi, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipman ve ilgili ürünler sergilenecek. Kurumumuz bu yıl fuarda firma temsilcileri ve katılımcılarla bir araya gelecek. 23 Ocak 2013 Perşembe günü, saat da fuar kapsamında ayrıca ilgililere IPARD Programı ve Program kapsamındaki desteklerle ilgili tanıtım ve bilgilendirme yapılacak. (SB)

19 KÜNYE Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Elektronik Bülten Editörleri Sema Gezer Sibel Astarcıoğlu Bilginer Müge Altıntaş Kurumumuz ve elektronik bültenimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize adresinden ulaşabilirsiniz. Bültenin tüm hakları, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) programını uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu na ait olup sadece kaynak gösterilmek kaydıyla alıntı yapılabilir. Avrupa Komisyonu bu yayının içeriğinden sorumlu değildir.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU 1 TARIM ve KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TKDK; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın ilgili kuruluşu olarak, 2007 yılında 5648 sayılı yasa ile kurulmuştur.

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ Selin ŞEN Eylül 2012 SUNUM PLANI I. SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM II. ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE

Detaylı

AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı IPARD Açıldı

AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı IPARD Açıldı Sayın DISTICARETTEYAKLASIMLAR UYELERI Dış Ticaret Yönetimi olarak var olan değişiklikleri size bildirmeye devam ediyoruz. DTY olarak ekibimizi yeniledik, Teşvik ve AB hibe projeleriniz için bizimle irtibata

Detaylı

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 23

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 23 ÖZET: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörü Selami Okka: İl Koordinatörlüğü olarak amacımız sadece AB hibelerinden yararlanmak veya İlimize daha fazla fon kullandırmak

Detaylı

AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER,

AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER, AB IPARD FONLARININ KULLANILABİLMESİ İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programının hazırlanarak Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması: (25 Şubat 2008 tarihinde onaylanmıştır. nun ve İl

Detaylı

Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı

Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Ali ERGİN-ali.ergin@tarim.gov.tr HAZİRAN-2014 KIRSAL KALKINMA ÇALIŞMALARI

Detaylı

TKDK DESTEKLERİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ

TKDK DESTEKLERİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ AKSARAY YATIRIM DESTEK OFİSİ ARALIK 2014 101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yönelik Destekler Tarımsal işletmelerin sürdürülebilirliklerini ve birincil ürünlerin üretiminde genel performanslarını geliştirmek,

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU 1 SUNUM PLANI IPARD AJANSI 1 2 3 4 KURULUŞ GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLEN DESTEKLER IPARD-II PROGRAMI 2 TARIM ve KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ARALIK AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN KASIM AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 15 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL

Detaylı

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti HAKKIMIZDA Detay Fuarcılık Organizasyon & Tanıtım Hizmetleri Limited Şirketi TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin Y-276 numaralı Yurtiçinde

Detaylı

HATAY TARIM VİZYONU

HATAY TARIM VİZYONU HATAY TARIM VİZYONU 2016-2021 2 BİTKİSEL ÜRETİM VİZYONU Zeytin üretiminde Türkiye 3.cüsü olan Hatay da, üretimle birlikte katma değer sağlayacak işleme ve paketleme tesislerinin kurulumuna sağlanan destekler

Detaylı

PANEL SONUÇ BİLDİRGESİ

PANEL SONUÇ BİLDİRGESİ KARAMAN ELMA PANELİ PANEL SONUÇ BİLDİRGESİ 25 NİSAN 2016 Hazırlayanlar Uzman İsmail ARAS Uzman Hakan ANAÇ Araştırma, Etüt ve Planlama Birimi GİRİŞ Dünyanın en büyük elma üreticilerinden olan ülkemiz ve

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve AB ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların, ülkemizde kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için kullanılmasıyla görevli bir kurumdur. Tarım sektörümüzün

Detaylı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı YEDİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Gıda

Detaylı

SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA

SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA SİVAS İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ EKİM-2015 BORSA Tar-Yat Birimi Destekler 2014 2003 2015 DGD - 387,2 Milyon TL Mazot 14,9 Milyon TL 152,7 Milyon TL ALAN BAZLI TARIMSAL DESTEKLER Kimyevi Gübre

Detaylı

IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ

IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ IPARD KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BURSA İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ Tedbiri TARIMSAL İŞLETMELERİN FİZİKİ VARLIKLARINA YÖNELİK YATIRIMLAR 101 SEKTÖRÜ Süt Üreten Tarımsal İşletmeler Et Üreten Tarımsal

Detaylı

İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı

İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı İl başkanlarına hükümetin tarım politikalarını anlattı Mart 08, 2012-7:46:36 Bakan Eker, tarımın zannedildiği gibi sadece üreticilerle değil, gıdadan dolayı toplumun tamamını ilgilendiren bir konu olduğunu,

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Sadettin DİKMEN Şubat 2015 SUNUM PLANI I. TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARI II. MAKİNE VE EKİPMAN ALIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI SUNUM

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1)

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU SEKİZİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI DÖNEMİ İLK GRUP SÖZLEŞME İMZALAMAYA HAK KAZANANLAR LİSTESİ SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIM (101-1) 1 AFYONKARAHİSAR FATİH KARAKOYUN

Detaylı

KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013)

KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013) KIRSAL KALKINMA PROGRAMI IPARD (2007-2013) 101 TARIMSAL İŞLETMELERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE TOPLULUK STANDARTLARINA ULAŞTIRILMASINA YÖNELİK YATIRIMLAR 2 101 101-1 Süt Üreten Tarımsal işletmeler 101-2

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD PROGRAMI DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI IPARD PROGRAMI KAPSAMINDA VERİLEN DESTEKLER 1- Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım Amaç: Küçük

Detaylı

IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015

IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015 IPARD 2014-2020 Ankara 12 Haziran 2015 1 IPARD KAPSAMINDAKİ İLLER UYGUN İLLER 1 Afyon 11 Konya 21 Ağrı 32 Erzincan 2 Amasya 12 Malatya 22 Aksaray 33 Giresun 3 Balıkesir 13 Ordu 23 Ankara 34 Karaman 4 Çorum

Detaylı

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI KASIM AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN KASIM AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 12 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL

Detaylı

Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Veysel AYHAN ın oturum başkanlığını yaptığı ve SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim

Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Veysel AYHAN ın oturum başkanlığını yaptığı ve SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulunda Sütçüler Yöresinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim ve Pazarlama Olanakları Paneli Gerçekleştirildi. Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz Meslek Yüksekokulu

Detaylı

ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248

ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248 ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248 T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü nden alınan yazıda; Türkiye de kiraz-vişne

Detaylı

BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ

BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ BATI AKDENĠZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERĠ Tarık BÖREKÇĠ Temmuz 2011 SUNUM PLANI I. SÜT ÜRETEN TARIMSAL ĠġLETMELERE YATIRIM II. ET ÜRETEN TARIMSAL

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİKRİM VAR, PARAM YOK. NE YAPABİLİRİM? 18 ŞUBAT 2015-AYDIN Kurum hakkında bilgilendirme Fon kaynaklarının duyurularına ulaşım Başvuru

Detaylı

TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI

TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI TKDK DESTEKLERİ KAPSAMINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI 1 2 YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI Yenilenebilir Enerji Nedir? Doğal süreç içerisinde kendini yenileyebilen enerji kaynaklarına, yenilenebilir

Detaylı

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI 1 2 İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI Programın Amacı İşletmelerin ihracat ve yenilikçilik yeteneklerini geliştirerek TRB1 Bölgesi'nin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamaktır. 3 İHRACAT

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011

AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011 TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU AVRUPA BİRLİĞİ IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) 2007 2013 Tarım ve Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) MART-2011 IPARD NEDİR? IPARD, Avrupa Birliği tarafından

Detaylı

KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020)

KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020) KIRSAL KALKINMA (IPARD2) PROGRAMI NIN UYGULANMASI (2014-2020) 5.11.2015 1 IPARD2 Programında Desteklenecek Tedbirler Konya İl Koordinatörlüğü IPARD2 Programında Desteklenecek Tedbirler/Alt- Tedbirler/Sektörler

Detaylı

KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMININ AMACI VE ÖNCELĐKLĐ EKSENLERĐ

KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMININ AMACI VE ÖNCELĐKLĐ EKSENLERĐ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı SEKĐZĐNCĐ BAŞVURU ÇAĞRI ĐLANI Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Gıda

Detaylı

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU İZLEME VE DEĞERLENDİRME BİRİMİ 31.07.2015 GİRİŞ Ahiler Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Enerji

Detaylı

2015 Ekim Ayı Bülteni

2015 Ekim Ayı Bülteni 2015 Ekim Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 01.10.2015 tarihinde Borsamız, TE - TA Teknik Tarım aracılığıyla Üyelerimize ve Bölgedeki Sektör ilgililerine hitaben " Hayvancılıkta

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) DESTEKLERİ Metin TATLI Şubat 2015 SUNUM PLANI I. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASI II. ET VE ET ÜRÜNLERİNİN

Detaylı

2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU

2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU Mart 2013 2011 YILI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU 1. GİRİŞ Ajansımız, 2011 Yılı Çalışma Programı

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı 19 Mart 2013 İçişleri

Detaylı

www.geka.org.tr BÖLGESEL YENİLİK ve KALKINMA AJANSI DESTEKLERİ

www.geka.org.tr BÖLGESEL YENİLİK ve KALKINMA AJANSI DESTEKLERİ www.geka.org.tr BÖLGESEL YENİLİK ve KALKINMA AJANSI DESTEKLERİ Öncelikler ve İhtisaslaşma Organizasyon ve Eşgüdüm Yaşam Kalitesinin Artırılması Sürdürülebilir Kalkınma Bilgi Toplumuna Dönüşüm Rekabet Gücünün

Detaylı

Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir

Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir Vali Çiçek Çiftçimin alın teri değerlidir Muğla Valisi Amir Çiçek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2006-2016 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında Ortaca İlçesinde

Detaylı

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Faaliyet Raporu BAŞKANDAN Odamızın kurumsal yapısı ve yarım asırlık tarihinden elde ettiği tecrübe ve birikim sayesinde, son derece sağlam temeller üzerinde yapılanmıştır.

Detaylı

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının amacı Amaç: Doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak; Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi,

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

DÜNYA GIDA GÜNÜ 2010 YENİ GIDA YASASI VE 12. FASIL MÜZAKERE SÜRECİ. Fatma CAN SAĞLIK Tarım ve Balıkçılık Başkanı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği

DÜNYA GIDA GÜNÜ 2010 YENİ GIDA YASASI VE 12. FASIL MÜZAKERE SÜRECİ. Fatma CAN SAĞLIK Tarım ve Balıkçılık Başkanı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği DÜNYA GIDA GÜNÜ 2010 YENİ GIDA YASASI VE 12. FASIL MÜZAKERE SÜRECİ Fatma CAN SAĞLIK Tarım ve Balıkçılık Başkanı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Sunuş İçeriği Yeni Gıda Kanununa Giden Süreç Müzakere süreci

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI

2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI Isparta 07.01.2013 Önceki Mali Destek Programları 2010 Mali Destek Programı Sözleşme imzalanan proje sayısı: 38 Toplam hibe miktarı:

Detaylı

IPARD KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNDE YENİ DÖNEM

IPARD KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNDE YENİ DÖNEM IPARD KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNDE YENİ DÖNEM Gıda Yük. Müh. Gözde SEVİLMİŞ Avrupa Birliği 2007 2013 yıllarına ait bütçe dönemiyle birlikte aday ülkelere sağladığı mali yardım mekanizmasında değişikliğe

Detaylı

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR)

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) ANTALYA DA TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI GIDA ALT SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU 6 Eylül 2010, Antalya 1 ANTALYA

Detaylı

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014 ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 3. Tohum Teknolojileri, Bitki Besleme, Fidancılık, Bahçe Bitkileri, Zirai Mücadele, Sulama, Gübreleme ve Ekipmanları Fuarı KONYA HAYVANCILIK

Detaylı

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry MART 2015 Afyonkarahisar AFYONKARAHİSAR Chamber of Commerce TİCARET VE and Industry SANAYİ ODASI İLİMİZ İHRACAT RAKAMI 2015 ŞUBAT / AFYONKARAHİSAR

Detaylı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Dr. Muhyettin SĐRER Saha Koordinatörü GAP Bölge Kalkınma Đdaresi Başkanlığı / Birleşmiş

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI. Sinan MESUTER Eylül 2012

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI. Sinan MESUTER Eylül 2012 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI Sinan MESUTER Eylül 2012 SUNUM PLANI I. KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ARACI II. 8.ÇERÇEVE PROGRAMI III. IPARD IV. TURSEFF KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM

Detaylı

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR)

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) ANTALYA DA TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI SÜS BİTKİLERİ VE TIBBİ AROMATİK BİTKİLER ALT SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU

Detaylı

TUBİTAK DESTEKLER NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI

TUBİTAK DESTEKLER NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI TUBİTAK DESTEKLER NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI TUBİTAK DESTEKLERİ 1501- SANAYİ AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI Amaç: Sanayi kuruluşlarının Ar-Ge Projelerine %60 a varan oranlarda hibe(geri ödemesiz)

Detaylı

T.C. DİCLE KALKINMA AJANSI (Tigris Development Agency) KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1

T.C. DİCLE KALKINMA AJANSI (Tigris Development Agency) KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1 KALKINMA KURULU TOPLANTISI KARAR TUTANAĞI TOPLANTI TARİHİ: 02/07/2013 TOPLANTI NO : 2013/1 Dicle Kalkınma Ajansı 2013 yılı 1 inci Olağan Kalkınma Kurulu, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Tarık BÖREKÇİ Temmuz 2011 SUNUM PLANI I. EKONOMİK YATIRIMLAR DESTEKLEME PROGRAMI II. TOPLU BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİ YATIRIMLARI III. MAKİNE

Detaylı

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi ve Ormancılık İhtisas Komisyonu Çalışmaları 07 Mayıs 2013 ESKİŞEHİR

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi ve Ormancılık İhtisas Komisyonu Çalışmaları 07 Mayıs 2013 ESKİŞEHİR 2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi ve Ormancılık İhtisas Komisyonu Çalışmaları 07 Mayıs 2013 ESKİŞEHİR İklim değişikliği Biyoçeşitliliğin Korunması Biyoyakıt Odun Dışı Orman

Detaylı

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 Yılı Faaliyet Raporu Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Oda Faaliyetlerimiz 69 Slayt 31.01.2014 AB Slovenia Projesi Denetimi 03.01.2014 Belediye Başkan Adayı Kazım

Detaylı

MUĞLA İLİ TARIM VE HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU

MUĞLA İLİ TARIM VE HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU MUĞLA İLİ TARIM VE HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU 08.05.2013 Güney Ege Kalkınma Ajansı 2014-2013 Bölge Planı çalışmaları kapsamında, Ekonomik Araştırmalar ve Planlama Birimi tarafından 8 Mayıs 2013

Detaylı

Yerel yönetimler (belediye, il özel idaresi, köy tüzel kişiliği, muhtarlıklar),

Yerel yönetimler (belediye, il özel idaresi, köy tüzel kişiliği, muhtarlıklar), Teşvik Yatırım Teşvikleri AB HİBE DESTEKLERİ 1. Hibe Programı Nedir? AB-Türkiye Mali İşbirliği kapsamında yürütülen bölgesel kalkınma programlarında belirlenen öncelik alanlarında hibe programı uygulamasıyla

Detaylı

Tarımsal Girişimcilik Destek Sisteminin Geliştirilmesi için Akdeniz Odaları İş Birliği Ağı Projesi

Tarımsal Girişimcilik Destek Sisteminin Geliştirilmesi için Akdeniz Odaları İş Birliği Ağı Projesi Tarımsal Girişimcilik Destek Sisteminin Geliştirilmesi için Akdeniz Odaları İş Birliği Ağı Projesi Mart 2012 tarihinde Avrupa Birliği Sivil toplum Diyaloğu Kapsamında AB-Türk Odalar Forumu-II Proje Çağrısına

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARI Serdar İMAMOĞLU Şube Müdürü 29.04.2014 BAŞKENT Ünv. Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünce

Detaylı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi FAALİYETLERİMİZ

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi FAALİYETLERİMİZ FAALİYET BÜLTENİ Mart 2017 İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi FAALİYETLERİMİZ Seydikemer Bölgesinde Balıkçılık Faaliyetinde Bulunan Firmalar Ziyaret Edildi Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları

Detaylı

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi FUAR ÖZET RAPORU Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi 1. ARAŞTIRMANIN KONUSU 3 1.1. FUAR KÜNYESİ 3 1.2. ARAŞTIRMANIN AMACI 4 1.3. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI 4 2. GENEL FUAR BİLGİLERİ 4 3.

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA)

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) AVRUPA BİRLİĞİ FONLARI Sinan MESUTER Şubat 2015 SUNUM PLANI I. KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ARACI AR-GE HİBE DESTEKLERİ II. IPARD III. TURSEFF (TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR

Detaylı

PROGRAM EKİNİN GAYRİ RESMİ ÇEVİRİSİDİR. E K L E R EK 1.1... 4 DAİMİ İKAMET EDENLERİN SAYISI, TOPLAM NÜFUS, İLLERE GÖRE ŞEHİR VE KIRSAL

PROGRAM EKİNİN GAYRİ RESMİ ÇEVİRİSİDİR. E K L E R EK 1.1... 4 DAİMİ İKAMET EDENLERİN SAYISI, TOPLAM NÜFUS, İLLERE GÖRE ŞEHİR VE KIRSAL PROGRAM EKİNİN GAYRİ RESMİ ÇEVİRİSİDİR. E K L E R EK 1.1... 4 DAİMİ İKAMET EDENLERİN SAYISI, TOPLAM NÜFUS, İLLERE GÖRE ŞEHİR VE KIRSAL YERLEŞİMLERDEKİ NÜFUS %'Sİ... 4 EK 1.2... 6 KİŞİ BAŞI REEL GSYİH,

Detaylı

FTSO Haftalık Haber Bülteni sayı: 47 Tarih: 08.12.2014

FTSO Haftalık Haber Bülteni sayı: 47 Tarih: 08.12.2014 FTSO Haftalık Haber Bülteni sayı: 47 Tarih: 08.12.2014 SEYDİKEMER ESNAF ODASINDAN FTSO YA ZİYARET Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır ve ekibi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Detaylı

ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI

ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI Kent ve Tarım Çalışma Alanı: Akarlar Çavuşlu Evciler Karahasanlı Karataş Kömürcü Yakupabdal Yayla Tohumlar Çevre

Detaylı

MEHMET Ş. SANLI EĞİTİM BİLGİLERİ UZMANLIK ALANI KISA TANITIM. STRATEJİK YÖNETİM ve KURUMSAL GELİŞME DANIŞMANI KURUCU ORTAK

MEHMET Ş. SANLI EĞİTİM BİLGİLERİ UZMANLIK ALANI KISA TANITIM. STRATEJİK YÖNETİM ve KURUMSAL GELİŞME DANIŞMANI KURUCU ORTAK MEHMET Ş. SANLI STRATEJİK YÖNETİM ve KURUMSAL GELİŞME DANIŞMANI KURUCU ORTAK E-mail: m.sanli@girisimmerkezi.com EĞİTİM BİLGİLERİ Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği (ANKARA) (1990) UZMANLIK

Detaylı

İZMİR R KALKINMA AJANSI

İZMİR R KALKINMA AJANSI İZMİR R KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMLARI 2008 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI İZMİR R KALKINMA AJANSI 2008 MALİ DESTEK PROGRAMLARI Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği (Resmi

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU içerik Bölgesel Kalkınma Ajanslarına Genel Bakış Düzey 2 Bölgeleri ve Kalkınma Ajansları Güney Ege Kalkınma Ajansı Yatırım Destekleme Süreci Ajansın Gelecek

Detaylı

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry NİSAN 2015 Afyonkarahisar AFYONKARAHİSAR Chamber of Commerce TİCARET VE and Industry SANAYİ ODASI II- İLİMİZ İHRACAT RAKAMI 2015 MART / AFYONKARAHİSAR

Detaylı

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hayrabolu Temsilci Ali Güz Borsamızca Derneklerine yapılan yardımlardan dolayı Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI E- BÜLTEN 2017 YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU (24.02.2017-30.03.2017) Oda Meclisimizin 30 Mart 2017 tarih ve 49 sayılı toplantısının gündeminde yer alan, Yönetim

Detaylı

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ Doç. Dr. Mustafa Türkmen ERÜ Mühendislik Fak. 20 Mayıs 2016 KAYSO Sunum Planı KÜSİ Çalışma Grubu KÜSİ İl Planlama

Detaylı

2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK

2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK 2014-02 KALKINMA KURULU TOPLANTISI 13.11.2014 UŞAK GÜNDEM 1 2 3 4 5 Açılış ve Yoklama 2014 Yılı Ajans Ara Faaliyet Raporunun Görüşülmesi Bölge İllerinin Turizm Potansiyellerinin Değerlendirilmesi ve Kurul

Detaylı

GELİR GETİRİCİ PROJE DESTEKLERİ VE KASDEP

GELİR GETİRİCİ PROJE DESTEKLERİ VE KASDEP T.C. BAŞBAKANLIK Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü GELİR GETİRİCİ PROJE DESTEKLERİ VE KASDEP Bilgi Broşürü İnsanımızın kimseye muhtaç olmadan doğrudan devlet desteği ile gelir getirici projeler

Detaylı

ANAHTAR KELİMELER: TKDK, kalkınma, kırsal, destek, hibe, proje, Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 50

ANAHTAR KELİMELER: TKDK, kalkınma, kırsal, destek, hibe, proje, Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 50 ÖZET: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) İl Koordinatörlüğü; İl Koordinatörü ve Proje Başvuru Yönetimi, Yerinde Kontrol, Ödeme Talep İşlemleri ve Destek Hizmetleri Birimi olmak üzere 4 ayrı birimden

Detaylı

SEKTÖR KURULLARI ve İŞ GELİŞTİRME KOMİSYONU Bölgesel İş Geliştirme Forumu

SEKTÖR KURULLARI ve İŞ GELİŞTİRME KOMİSYONU Bölgesel İş Geliştirme Forumu SEKTÖR KURULLARI ve İŞ GELİŞTİRME KOMİSYONU Bölgesel İş Geliştirme Forumu 28-29 Kasım 2014 - Bursa Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve

Detaylı

KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ

KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ KONYA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA VE ÖRGÜTLENME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KERIM MUZAÇ SUNUM PLANI İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 1.Kırsal Kalkınma Yatırımları 2. Genç Çiftçi Projesi

Detaylı

PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD

PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD 2 3 PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD PROGRAMIN AMAÇ VE ÖNCELİKLERİ Ajans tarafından sağlanacak teknik desteğin amacı, bölgedeki yerel aktörlerin

Detaylı

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞLETMELERE YÖNELİK ÖN DEĞERLENDİRME FORMU A. YATIRIMCI BİLGİLERİ BAŞVURU SAHİBİ VEYA FİRMA ADI (GERÇEK KİŞİ İSE KENDİSİ, TÜZEL KİŞİ İSE TÜZEL KİŞİYİ TEMSİL VE İLZAMA YETKİLİ KİŞİ

Detaylı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı ETKİNLİK BÜLTENİ 1 Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı 2008

Detaylı

KONYA İLİ TARIM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI İÇİN NEDEN

KONYA İLİ TARIM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI İÇİN NEDEN KONYA İLİ TARIM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI İÇİN 10 NEDEN KONYA TAM BİR FIRSAT KAPISI KONYA İLİ TARIM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI İÇİN 10 NEDEN 1. Genç ve Nitelikli İnsan Kaynağı 2. Stratejik Konum 3. Yatırımcılara Tahsis

Detaylı

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ BASINDAN EKONOMİ HABERLERİ 24 MAYIS 2016 SALI KIBRIS GENÇ TV (23.05.2016) KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ Kalkınma Bankası'nın Türkiye Kalkınma Bankası ile yürüttüğü Teknik İşbirliği Programı kapsamında;

Detaylı

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1 OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR e-dergi Sayfa 1 1. SEÇİMLERİNİ TAMAMLADI 2. NDAN Rifat HİSARCIKLIOĞLU NA ZİYARET 3. AKREDİTE BORSA OLDU 4. YÖNETİMİNDEN ANKARA ZİYARETLERİ 5. YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ

Detaylı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2016 Mali Destek Programları. Antalya

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2016 Mali Destek Programları. Antalya Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2016 Mali Destek Programları Antalya 24.02.2016 Geçmiş Destek Programları 2015 2014 2012 2011 17 Milyon 20 Milyon 20 Milyon 20 Milyon 40 proje 53 proje 63 proje 66 proje 2010

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı

Detaylı

KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi

KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi TR11C1.01-02/354 3.04.2015 Turizm Platformu Toplantısı/ EDİRNE Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı Text PROJE ORTAKLARI ENPI Ortakları: Orta

Detaylı

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI

T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI T.C. KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI RECEP KIRBAŞ İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının

Detaylı

5. KARİYER GÜNLERİ GERÇEKLEŞTİ

5. KARİYER GÜNLERİ GERÇEKLEŞTİ 5. KARİYER GÜNLERİ GERÇEKLEŞTİ 14.05.2014 Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Çalışma ve İş Kurumu Ordu İl Müdürlüğü işbirliğinde alternatif iş fırsatları yaratmak, öğrenciler ile

Detaylı

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME ÇİFTLİK FAALİYETLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ VE İŞ GELİŞTİRME TEDBİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME GENEL HUSUSLAR: 1. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinde, başvuru sahipleri gerçek

Detaylı

8. ÇAĞRI DÖNEMİNDE İMZALANAN SÖZLEŞMELER LİSTESİ

8. ÇAĞRI DÖNEMİNDE İMZALANAN SÖZLEŞMELER LİSTESİ 8. ÇAĞRI DÖNEMİNDE İMZALANAN SÖZLEŞMELER LİSTESİ No YATIRIMIN UYGULANACAĞI İL FAYDALANICININ ADI YATIRIMIN ADI A) AB Katkısı B) T.C. Katkısı C) TKDK desteği (A+B) TL AVRO TL AVRO TL AVRO 1 1 Afyonkarahisar

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015

AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU 2015 YILI 1. TOPLANTISI 11 MART 2015 ANA EYLEM 2: YENİLİK ve İYİ UYGULAMALARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği;

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı

TÜRKİYE DE SÜT HAYVANCILIĞI POLİTİKALARI

TÜRKİYE DE SÜT HAYVANCILIĞI POLİTİKALARI TÜRKİYE DE SÜT HAYVANCILIĞI POLİTİKALARI DOÇ.DR. AYŞE UZMAY ZMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi E.Ü. Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 1 İÇERİK DÜNYADA SÜT ÜRETİMİ TÜRKİYE DE SÜT HAYVANCILIĞI POLİTİKALARI

Detaylı

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN MAYIS 2016 YIL 1 SAYI 15 10.06.2016 1 UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN SAYI:15 ERCAN İHTİYAR, ONUR ÖZÇELİKÇİ NİN İŞYERİ AÇILIŞINA KATILDI 06.05.2016

Detaylı

KOOPERATİFLERE YÖNELİK HİBE DESTEĞİ

KOOPERATİFLERE YÖNELİK HİBE DESTEĞİ Karınca Dergisi, Ekim 2014, Sayı:934 KOOPERATİFLERE YÖNELİK HİBE DESTEĞİ 1. GİRİŞ Kooperatifler, ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek ve geçimlerine ait ihtiyaçlarını karşılamak

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ VALİLİKLERİN AB SÜRECİNDE ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ Proje Değerlendirme ve İllerimiz AB ye Hazırlanıyor Programı Bilgilendirme Toplantısı 23 Şubat 2011 Mehmet Cangir

Detaylı