T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ. İÇ MİMARLIK ve ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ. İÇ MİMARLIK ve ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ"

Transkript

1 T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ MİMARLIK ve ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ MERVE DURUSOY 07,2014 ÇANAKKALE

2 STAJ YAPAN ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI : MERVE DURUSOY NUMARASI : YARIYILI : YAZ DÖNEMİ FOTOĞRAF STAJIN YAPILDIĞI ÖĞRETİM YILI : MOBİL TEL: E-MAİL: İMZASI: STAJ BİLGİLERİ STAJIN TÜRÜ: STAJ YAPILAN FİRMANIN / KURUMUN ADI: KURUMUN İLETİŞİM BİLGİLERİ: ŞANTİYE STAJI DOĞ-YAP İNŞAAT A.Ş. Barboros Mah. Troya Cad. No:2 Merkez/ÇANAKKALE STAJIN BAŞLANGIÇ TARİHİ GÜN SAYISI: BİTİŞ TARİHİ 20 İŞ GÜNÜ STAJ YERİNDEKİ GÖREVİN İÇERİĞİ VE KAPSAMI: Yapılan ve yapılmakta olan işleri incelemek, kontrol etmek, şantiyenin genel durumu hakkında bilgi sahibi olup bunu aktarmak ve uygulanan işlemler hakkında gerekli bilgiyi edinebilmek için şantiyeden sorumlu olan mimar ve mühendislerden bilgi almak, aynı zamanda da istedikleri araştırmaları yapmak. STAJ YERİ YETKİLİSİ İMZASI

3 Yapılan İşin Kapsamı: Tanışma, Projenin İncelenmesi ve Şantiyenin Gezilmesi Sayfa No:1 Tarih: Doğanlar Yatırım Holding tarafından yapımı süren Doğyap İnş. Turz. İth. İhr. Enerji A.Ş adı altında Çanakkale Troy Park AVM projesini, şantiye şefi İnş. Yük. Müh. Naim Makas ile inceledikten sonra saha gezildi.. Troy Park AVM inşaatı, bodrum katları dahil 2 kat toplam m 2 inşaat alanına sahiptir ve A, B, C ve D Blokları olarak isimlendirilmiş 4 bloktan oluşmaktadır. Bu bloklar dilatasyon ile ayrılmaktadır.2 katlı olarak tasarlanan projede yalnızca A blokta bodrum kat bulunmaktadır ve proje toplamda 35 adet işyeri, açık otopark ve ortak alanları içermektedir.

4 Yapılan İşin Kapsamı: Sayfa No:2 Tarih:

5 Yapılan İşin Kapsamı: Mastar ile kontrol ve diletasyon işleri Sayfa No:3 Tarih: Çelik mastar ile kapı kasası gelecek yerler kontrol edildi hata olan yerler tespit edilip düzeltilmesi için konuşuldu. Diletasyon profillerinin geçeceği alanlarda bosluklar yaratılarak çıtalar yerlestirilmeye başlandı.

6 Yapılan İşin Kapsamı: Mastar ile kontrol ve diletasyon işleri Sayfa No:4 Tarih:

7 Yapılan İşin Kapsamı: Seramik kontrolü ve tesisatın incelenmesi Sayfa No:5 Tarih: A blokta bulunan bodrum katındaki sığınakta, önceden döşenen ve derz dolgusu yapılmış seramik yüzeyi kontrol edildi, hatalı yerler işaretlendi. Kırılıp tekrar yapılması için ustayla konuşuldu. Alt katta bulunan su tesisatı döşenmiş tuvaletlerde, tesisat boruları ve sifon yerleştirilmek için kırılan duvarlar tuğla ile kapatıldı ve üzerine sıva yapıldı.

8 Yapılan İşin Kapsamı: Seramik kontrolü ve tesisatın incelenmesi Sayfa No:6 Tarih: Alt katta depo olarak ayrılan ve alüminyum kapı kullanılacak yerlere köşebentler çekilerek alçı sıva uygulandı.

9 Yapılan İşin Kapsamı: Yer seramiklerinin döşenmesi ve elektrik tesisatı ile ilgili işlerin izlenmesi Sayfa No:7 Tarih: Bodrum kattaki depo olarak kullanılması planlanan alanların zeminine Kalebodur marka seramikler döşenmeye başlandı. Önceden şap dökülmüş zeminde, Kalekim marka seramik yapıştırma harcı, taraklı mala kullanılarak işlem yapılacak alana uygulanarak seramikler döşenirken, yapılan uygulama su terazisi ile gün içinde belirli aralıklarla kontrol edildi. Köşelere denk gelen seramikleri tam yerleştirebilmek için ölçüleri alınıp kesildi, uygun boyuta getirildikten sonra yerleştirildi.

10 Yapılan İşin Kapsamı: Yer seramiklerinin döşenmesi ve elektrik tesisatı ile ilgili işlerin izlenmesi Sayfa No:8 Tarih: Hipermarket olarak planlanan ve zemini önceden seramikle kaplanmış alanda, projedeki değişikliklerden dolayı kesilmesi gereken mermerler için ip ile hiza alındıktan sonra seramikler kesildi. Kesilen seramikler kırılarak yerlerinden çıkarıldı.

11 Yapılan İşin Kapsamı: Yer seramiklerinin döşenmesi ve elektrik tesisatı ile ilgili işlerin izlenmesi Sayfa No:9 Tarih: Aynı zamanda yerdeki mermerlerin yüzeylerindeki önceki uygulamardan kalan artıklar, mermerler çizilmeyecek sekilde, spatula yardımıyla temizlendi. Bir yandan da elektrik kablolarının geçtiği ve asma tavan ile kapanacak olan tepsiler yerleştirildi.

12 Yapılan İşin Kapsamı: Yalıtım işleri, sprink yangın söndürme sistemleri ve malzeme görüşmeleri Sayfa No:10 Tarih: Panaromik asansör boşluğunun önceden tespit edilmiş ve onarılmaya başlanmış olan zeminden su gelmesi problemi için yalıtım çalışmaları devam etmektedir. Daha önceden suyun geldiği yerler tespit edilerek kırılmış, kırılan yerler uygun malzemeler ile kapatılarak yalıtım işlemi başlatılmış. Önceden yapılan bu uygulamaların üzerinden yeteri kadar süre gectikten sonra, bugün de asonsor bosluguna bitüm esaslı yalıtım malzemesi uygulandı. Hipermarket alanının arkasında kalan ve girişi sadece hipermarkete ait olan, ürün giriş çıkışının yapılacağı üçgen formlu alan için greton firması ile çalışmaya karar verildi ve firma tarafından şantiyeye getirilen numuneler incelendi, malzemeler hakkında bilgi alındı.

13 Yapılan İşin Kapsamı: Yalıtım işleri, sprink yangın söndürme sistemleri ve malzeme görüşmeleri Sayfa No:11 Tarih: A blokta bulunan bodrum kattaki sığınakta, olası bir yangına, içindeki sular ile müdahale etme prensibine dayanan sprink yangın söndürme tesisatının boruları döşendi. Bu yangın söndürücü borular daha sonra kaynak işlemi ile birbirlerine sabitlendi.

14 Yapılan İşin Kapsamı: Duvar seramiklerinin döşenmesi Sayfa No:12 Tarih: Bodrum katta bulunan erkekler tuvaletinin hafta sonu tamamlanan duvar seramikleri kontrol edildi, hatalı bulunanlar işaretlendi ve değiştirilmesi sağlandı. Bir yandan da aynı kattaki bayanlar tuvaletinin duvar seramikleri döşenmeye başlandı. Çanakkale Seramik ten, önceden siparişleri verilmiş olan 30x60 cm duvar seramikleri döşenirken ustalar izlendi ve belirli aralıklarla, su terazisi ve mastar kullanılarak seramiklerin kontrolü yapıldı. Köşelerine köşe çıtaları takılarak döşenmeye devam edilen seramikler, gerekli olan yerlerde ölçüleri alınarak kesildi ve döşendi.

15 Yapılan İşin Kapsamı: Duvar ve yer seramiklerinin döşenmesi Sayfa No:13 Tarih: Duvar seramikleri bir gün önce döşenmiş ve kurumuş olan erkekler tuvaletinin yer seramikleri döşenmeye başlandı. Seramiklerin düzgün bir şekilde döşenebilmesi için ip ile hiza alındıktan sonra, seramik yapıstırıcı uygulanan yüzeye 40x40 cm ebatlarındaki yer seramikleri döşenmeye başlandı. Sprink yangın söndürme tesisat borularının geçmesi için açılan boşluklar, borular döşendikten sonra köpük ve harç ile kapatıldı.

16 Yapılan İşin Kapsamı: Yer seramikleri ve boya işleri Sayfa No:14 Tarih: Bir önceki gün döşenmesine başlanan bodrum kattaki bayan tuvaletinin duvar seramikleri tekrar konrol edildi, kırık ve hatalı olanlar tespit edildi. Bodrum kattaki şapı dökülüp kuruyan fakat yer seramiği döşenmemiş diğer depo alanlarında yer seramiği döşeme işlemine başlandı. İp çekildikten sonra döşenmeye başlanılan seramikler, iş bitiminde kurumaya bırakıldı. Yer seramikleri döşenmiş depo alanlarında ise boya işlemine geçildi. Haftasonu astarları tamamlanan yerlerde birinci kat boyalar uygulanırken astarı yapılmamış yerler astar boya ile boyandı.

17 Yapılan İşin Kapsamı: Yer seramikleri ve boya işleri Sayfa No:15 Tarih: Hipermarket alanının tavan boyasına başlandı. Zemindeki mermerlere boya gelmemesi için yere koruyucu örtü serildi. Kolon, kiriş ve tavan yüzeylerine alçı sıva yapılırken sıçrayan kalıntılar temizlendikten sonra boyama işlemine geçildi.

18 Yapılan İşin Kapsamı: Duvar seramiklerinin devamı, süpürgeliklerin takılması ve boya işleri Sayfa No:16 Tarih: Bodrum kattaki yer ve duvar seramikleri dikkatle incelendi. Dün yer seramikleri döşeme işlemi biten ve kurumaya bırakılan depo alanlarının süpürgelikleri takılmaya başlanıldı. Süpürgelikler takıldıktan sonra boya işlemine uygun olması için duvar ve supurgelik arası fayans yapıstırıcı ile özenle doldurularak düzgün bir yüzey elde edildi. Yer seramiklerinin döşenmesi ve süpürgeliklerinin takılması önceden tamamlanan sistem odasının zeminindeki seramiklere beyaz renkli derz dolgusu uygulanarak seramiklerin arasındaki boşluklar dolduruldu. Bodrum kat bayanlar tuvaletinin duvar seramikleri döşenmeye devam edildi. Lavoboların bulundugu alan tasarım gereği komple koyu renk seramikle kaplanırken, bu alana seramik bordür uygulandı. Duvar ve yer seramikleri döşenen ve kuruyan bodrum kat erkek tuvaletinin derz dolgusuna başlandı. Derz artıları çıkarıldıktan sonra dolgu malzemesi derz malası ile seramiklerin üzerine sürülerek seramik aralarını doldurması sağlandı. Duvarlardaki açık renk seramiklere bej rengi derz dolgusu uygulanırken, tüm alanın alt iki sırasında ve lavoboların olduğu duvarın tamamında bulunan koyu kahverengi seramiklere ise bütün bir görünüm sağlaması için koyu renkli derz dolgu malzemesi seçildi. Aynı zamanda tüm bodrumda, uygun olan yerleri boyama işlemleri tüm gün boyunce sürdü.

19 Yapılan İşin Kapsamı: Duvar seramiklerinin devamı, süpürgeliklerin takılması ve boya işleri Sayfa No:17 Tarih:

20 Yapılan İşin Kapsamı: Seramik işlerinin devamı, beton dökülmesi ve alçı sıva işlemleri Sayfa No:18 Tarih: Bugün A blok bodrum katının koridoruna, bodrum katındaki diğer depo alanlarındakilerle aynı renk ve desende, 40x40 cm ebatlarında olan yer seramikleri döşenmeye başlandı. Önceki günlerde su yalıtımı için uygulanan işlemleri tamamlanan panoramik asansörün kuyusuna şilte serildikten sonra çelik hasırlı baskı betonu döküldü ve bu şekilde alan asansörün yerleştirilmesine hazır hale getirildi.

21 Yapılan İşin Kapsamı: Seramik işlerinin devamı, beton dökülmesi ve alçı sıva işlemleri Sayfa No:19 Tarih: Zemin kattaki hipermarket alanının içinde bulunan kolonlardaki dilatasyon sistemlerinin geçebilmesi için kırılan yerler, alçı sıva ile kapatılarak düzgün bir yüzey elde edildi. Birinci kattaki, otoparkla aynı kotta olması istenilen alan pomza dolgu malzemesi ile dolduruldu ve bu malzeme silindir yardımıyla ezilerek sıkışması sağlandı. Daha sonra üzerine, bu malzeme çökme yapmasın diye çelik hasırlar yerleştirildi ve beton döküldü. Dökülen betonun düz bir zemin olabilmesi için çalışanlar mastar ile betonun yüzeyini düzelttiler.

22 Yapılan İşin Kapsamı: Hatalı seramiklerin düzeltilmesi, duvar örülmesi ve su tesisat işleri Sayfa No:20 Tarih: Bodrum kattaki erkek tuvaletinin yer döşemelerinde yanlış seramiklerin kullanıldığı tespit edildi ve bu alandaki 40x40 cm yer seramikleri komple kırılarak çıkarıldı. Zemine tekrar ip çekilip harç sürüldükten sonra, bu tuvalet alanı için seçilmiş olan 45x45 cm yer seramikleri döşenmeye başlandı. Bodrum kattan birinci kata çıkılırken kullanılan merdiven altında bulunan ve temizlik malzemelerinin deposu olarak kullanılması planlanan alana tuğla duvar örüldü, 90cm genişliğinde kapı geleceği için de duvar örülürken bu ölçülere bağlı kalınarak kapı boşluğu bırakıldı. Tüm gün boyunca bodrum katının koridoruna yer seramiği döşenmesi devam etti.

23 Yapılan İşin Kapsamı: Hatalı seramiklerin düzeltilmesi, duvar örülmesi ve su tesisat işleri Sayfa No:21 Tarih: Birinci kattaki tuvaletlerin su tesisatları döşenmeye başlandı. Lavoboların, kabinlerin ve pisuvarların geleceği yere göre tesisatın borularının döşeneceği yerler özenle hesaplandıktan sonra duvarda bu ölçülere göre tesisatın geçeceği yerler açıldı ve borular yerleştirildi.

24 Yapılan İşin Kapsamı: Seramiklere derz dolgu işlemi uygulanması ve merdivenlerin mermer ile kaplanması Sayfa No:22 Tarih: Güne şantiye gezilerek başlandı ve hafta sonu yapılan, koridorun seramiklerine ve depo alanlarına derz dolgu uygulanması, süpürgeliklerin takılması, alüminyum kapıların montajı, bodrum kattaki bayanlar tuvaletinin yer seramiklerinin döşenmesi gibi işlemler özenle incelenerek kontrol edildi. Zemin kattaki hipermarket alanının tavan boyası devam ederken, yer seramiklerinin döşenmesi biten ve kuruyan bodrum kattaki bayanlar tuvaletinin duvarlarına derz dolgu işlemi yapıldı. Dolgu malzemesi sürüldükten sonra nemli bir sünger yardımıyla silinerek seramiklerin yüzeylerinde kalan derz dolgu malzemesi temizlendi. Merdiven altına örülen duvarın alçı sıvasının yapımına devam edildi. Hafta sonu başlanan ve bugun de devam eden merdivenlerin mermer ile kaplanması işlemi dikkatle izlendi.

25 Yapılan İşin Kapsamı: Seramiklere derz dolgu işlemi uygulanması ve merdivenlerin mermer ile kaplanması Sayfa No:23 Tarih: Betonarme merdivende rıhtları eşitlemek için ve mermerin yerleştirilmesi için bu tarz düz bir zemine oturması gerektiğinden basamak yüzeylerine kum ve çimento karışımı harç dökülüp mala ile düzeltildikten sonra üzerine su döküldü. Önceden uygun ölçülerde kesilmiş bursa beji rengindeki ve 3cm kalınlığındaki mermer bu alan üzerine yerleştirildi ve su terazisi ile kontrol edilerek ve tokmak yardımıyla yüzeye düzgün bir şekilde oturtuldu. Daha sonra rıht için kesilmiş mermer özenle yerine yerleştirildi ve gönyeye gelmesi için aparatla desteklendi.

26 Yapılan İşin Kapsamı: Kapılar ve asansörle ilgili uygulamalar, beton dökülmesi, sıva ve mermer işleri Sayfa No:24 Tarih: Bodrum kattaki depo olarak kullanılacak alanların hafta sonu başlanan ve devam eden alüminyum kapılarının takılması izlendi. Kapı kasaları ile duvar arasında boşluk kalmasını engellemek ve yalıtım sağlamak amacıyla silikonize mastik duvar ile kapı kasasının birleşim yerlerine uygulandı. Uygulama sonrasında malzemenin yüzeyi düzeltildi. Dün basamakları mermerle kaplanan merdivenlerin, bugün de sahanlıklarına geçildi. Basamakları yerleştirirken uygulanan işlemler, sahanlıkta da aynen uygulandı. Zeminin ölçüleri alınıp mermerler bu ölçülere göre kesilip hazırlandıktan sonra, kum ve çimentodan oluşan harç zemine dökülerek mermerin yerleştirilmesine hazır hale getirildi. Bodrum kattaki bayanlar tuvaletinin de duvar ve yer seramiklerinin derz dolguları tamamlandı.

27 Yapılan İşin Kapsamı: Kapılar ve asansörle ilgili uygulamalar, beton dökülmesi, sıva ve mermer işleri Sayfa No:25 Tarih: Kuyusunun yalıtımı tamamlanan panoramik asansörün takılmasına başlandı. Vinç yardımıyla asansörün çelik parçaları yerlerine yerleştirildi. Hipermarket alanında alçı sıvası yapılan alanlara saten sıva uygulanmaya başlandı. Saten sıva yapılacak yüzeyler toz, kir vb. maddelerden arındırıldıktan sonra harç, çelik mala ve spatula yardımıyla uygulandı.

28 Yapılan İşin Kapsamı: Kapılar ve asansörle ilgili uygulamalar, beton dökülmesi, sıva ve mermer işleri Sayfa No:26 Tarih: Otopark alanına cm kalınlığında eğim betonu döküldü. Mikser ile getirilen beton, bu makinanın üst katlara çıkması binanın statiği açısından tehlikeli olduğu için beton pompası ile otopark alanına aktarıldı. Dökülen betonun yüzeyi mastar ile düzeltildikten sonra, sahada helikopter uygulaması yapılarak betonun yüzeyinin düz olması sağlandı.

29 Yapılan İşin Kapsamı: Beton dökme işleminin devamı, havalandırma sistemleri ile hatalı ve eksik işlerin tespiti Sayfa No:27 Tarih: Dün eğim betonu dökme işlemine başlanan ve bir kısmı tamamlanan otopark alanında, kalan yerlere de bugün eğim betonu döküldü. Dünkü ile aynı şekilde uygulanan beton dökme işleminden sonra, helikopterle yüzey düzeltildi. Helikopterlerden bir kısmında bıçak uçları bir kısmında ise tepsi bulunmakta ve bıçak uçlu olan zemini pürüzsüzleştirirken, tepsi uçlu olan da daha düz bir zemin elde etmek için bir arada kullanılıyorlar.

30 Yapılan İşin Kapsamı: Beton dökme işleminin devamı, havalandırma sistemleri ile hatalı ve eksik işlerin tespiti Sayfa No:28 Tarih: Zemin katta bulunan hipermarket alanının havalandırma ünitelerinin takılmasına başlandı. Birinci kattaki magazaların ön cephe duvarlarındaki hatalardan dolayı önceden kırılanlardan bir kısmı tekrar tuğla duvar örüldü. Ip çekilerek hiza alınıp uygulama yapıldı. Ayrıca şantiye şefi Naim Makas ile şantiye gezilerek eksik işler belirlendi ve bunlar not alındı.

31 Yapılan İşin Kapsamı: Kutu profil, sıva ve merdivenlerin mermer işlemleri ile beton dökülmesine hazırlık Sayfa No:29 Tarih: Hipermarket alanı alçıpan ile bölünerek arka tarafta ofis, wc vb. bölümler ile kasap, şarküteri gibi alanlar oluşturulmaya başlandı. Öncelikle, ölçülere göre yerleri belirlenen kutu profilleri, belirli aralıklarla yerleştirildi. Bu işaretleme işlemi için lazer kullanıldı. Aynı zamanda hipermarket alanın içinde saten sıva işlemine devam edildi.

32 Yapılan İşin Kapsamı: Kutu profil, sıva ve merdivenlerin mermer işlemleri ile beton dökülmesine hazırlık Sayfa No:30 Tarih: Merdivenlerin orada bulunan ve zemin ile birinci kata hizmet verecek olan servis asansörünün, zemin kattaki kapısının önü, bodrum kat ile zemin kata arasındaki sahanlık ve koridor başlangıcına kadar olan alan merdivenlerle aynı malzemeyle, bursa beji renginde 3cm kalınlığında mermerle, kaplandı. Birinci kattaki beton dokme işlemine devam edildi, çimento tozu ile karıştırılan pomza doküldükten sonra silindirle sıkıştırıldı, yüzeyi mastar çekilerek düzeltildi, 6 milimetrelik çelik hasırlar yerleştirildi ve alan beton dökülmesine hazır hale getirildi.

33 Yapılan İşin Kapsamı: Alçıpan uygulamaları ve merdiven mermerlerinin derz dolgu işlemleri Sayfa No:31 Tarih: Hipermarket alanında kutu profiller yerleştirilmeye devam edilirken bir yandan da alçıpanların yerleştirilmesine başlandı. Alçıpan plakaları dik olarak yerleştirilip, metal konstrüksiyon üzerine vidalanarak monte edildi. Monte edilen plakaların birleşim yerlerine file yapılı bant çekildikten sonra derz dolgu malzemesi uygulandı. Bu uygulama tamamlandıktan sonra derzler kurumaya bırakıldı. Derzler kuruduğunda da tüm alçıpan yüzeyine sıva işlemi yapılacak.

34 Yapılan İşin Kapsamı: : Alçıpan uygulamaları ve merdiven mermerlerinin derz dolgu işlemleri Sayfa No:32 Tarih: Bir önceki gün tamamlanan ve süpürgelikleri takılan merdivenlerin ve sahanlıkların mermerlerine derz dolgu işlemine başlandı. Dolgu malzemesi ile mermerlerin aralarındaki boşluklar özenle doldurularak kuruması için bırakıldı ve kuruyana kadar üzerine basılmaması gerektiğinden o alanın bugünlük kullanılmaması için önlem alındı. Hipermarket alanının içindeki dilatasyon profillerinin geçmesi için zeminde boş bırakılan alanlar, zeminin tamamında kullanılan mermerle kapatıldı. Şantiyenin arka tarafında bulunan enerji odalarının boyaları yapılmaya başlandı. Burada bulunan makinaların boyayla temas etmemesi gerektiği için makinaların üzerine örtü serilip serilmediği özellikle kontrol edildi.

35 Yapılan İşin Kapsamı: Alçıpan uygulama işlemlerinin devamı, derz dolguları ve alçı sıva işlemleri Sayfa No:33 Tarih: Hipermarket alanının içindeki saten sıva işlemine devam edildi, bu işlemden önce yüzeyler pürüzsüzleştirilmek için zımparalandı. Kutu profilleri tamamlanan yerlere alçıpan yerleştirilmeye devam edildi ve önceden derzleri yapılan alçıpanların üzerine alçı sıva işlemi yapılarak devam edildi.

36 Yapılan İşin Kapsamı: Lazermetre ile ölçü alınması ve boya işlerinin kontrolü Sayfa No:34 Tarih: Bodrum katta bulunan ve yükseltilmiş döşeme ile kaplanacak sistem odasının yüksek döşemesi için lazermetre ile odanın ölçüsü alındı. Bu işlem esnasında lazermetrenin kullanım özellikleri öğrenildi ve alınan ölçüler bi hata olmaması için iki defa kontrol edildi. Bayram tatilinden önce başlanan enerji odalarının boyanma işlemine devam edildi. Daha önceden boyanan enerji odalarında alınan tedbirler buralarda da aynen uygulandı, cihazlar çok hassas olduğu için boyanmadan önce üzerlerine boya temasını engelleyecek bir örtü örtülmesine dikkat edildi.

37 Yapılan İşin Kapsamı: Suya dayanıklı alçıpan uygulamaları ile boya işlemleri Sayfa No:35 Tarih: Hipermarket alanının içindeki alçıpan bölme duvarlardan sıvaları bitenlerin ilk kat boyalarına başlandı. Kasap bölümünde ve arkada taraftaki personelin kullanılacağı tuvalet alanlarında ise diğer bölme duvarlarından farklı olarak, suya dayanıklı alçıpan kullanılmaya başlandı ve tamamlandıktan sonra bu alçıpanların üzeri seramik ile kaplanacak. Ayrıca bodrum kattaki tuvaletlerin tavan boyasına başlandı ve tuvalerlerdeki pis suların toplanacağı kuyuya kapak yaptırıldı. Bu alan daha sonra aynı renkteki yer seramikleriyle kapatılacak.

38 Yapılan İşin Kapsamı: Suya dayanıklı alçıpan uygulamaları ile boya işlemleri Sayfa No:36 Tarih:

39 Yapılan İşin Kapsamı: Kutu profil, alçıpan ve boya işlemlerinin devamı ile havalandırma sistemi işleri Sayfa No:37 Tarih: Alçıpan bölme duvarların sıvası devam ederken, dün ilk kat boyası yapılan yemekhane bölümünün ikinci kat boyası yapıldı. Suya dayanıklı alçıpan ile kaplanan alanlarda da alçıpanlara derz dolgu işlemine başlandı. Tüm avm genelinde havalandırma sistemlerinin yerleştirilmesine devam edilirken yeni gelen borular izolasyon malzemesi ile kaplandı. Bu izolasyonlu borular temiz hava veriyor, diğer izolasyonsuzlar ise havayı emiyor.

40 Yapılan İşin Kapsamı: Kutu profil, alçıpan ve boya işlemlerinin devamı ile havalandırma sistemi işleri Sayfa No:38 Tarih:

41 Yapılan İşin Kapsamı: Alçıpan asma tavan uygulamaları ve genel şantiye kontrolü Sayfa No:39 Tarih: Stajımın son gününde hipermarket alanının içindeki kasap bölümünün asma tavanı için önceden hazırlanan kutu profillere alçıpanlar monte edildi ve buralara da derz dolgu işlemine başlandı. Bu işlem bitince de saten alçıya geçilecek. Kasap bölümünün duvarlarından farklı olarak asma tavan için suya dayanıklılığı olmayan alçıpanlardan kullanıldı. Aynı gün içinde gelen mermer yer döşemesi numuneleri de incelendi ve enerji odalarının boyanması devam ederken bir kaç kez kontrol edildi.

42 Yapılan İşin Kapsamı: Alçıpan asma tavan uygulamaları ve genel şantiye kontrolü Sayfa No:40 Tarih:

43

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ STAJ DEFTERİ 10080003029 GÖZDE ÖZGÜR 17 HAZİRAN 2013 İZMİR STAJ YAPAN ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI :GÖZDE ÖZGÜR NUMARASI :10080003029

Detaylı

_BRM_FİYAT_TARİFLERİ_

_BRM_FİYAT_TARİFLERİ_ KARKAS İMALATLARI 1 Grobeton Dökülmesi Zemin ıslahı tamamlanmış temel alanının ıslatılmasının ardından, anolarının hazırlanması, projede belirtilen doza uygun grobetonun transmikser çıkışında teslim alınması,

Detaylı

GOODYEAR LASTĠKLERĠ T.A.ġ. ĠZMĠT BĠTMĠġ MAMUL AMBAR BĠNASI ĠNġAATI. TEKNĠK ġartnamesġ

GOODYEAR LASTĠKLERĠ T.A.ġ. ĠZMĠT BĠTMĠġ MAMUL AMBAR BĠNASI ĠNġAATI. TEKNĠK ġartnamesġ GOODYEAR LASTĠKLERĠ T.A.ġ. ĠZMĠT BĠTMĠġ MAMUL AMBAR BĠNASI ĠNġAATI TEKNĠK ġartnamesġ ġubat 2014 Ġçindekiler 0 ĠnĢaat ĠĢleri Teknik ġartnamesi... 4 1. 400 Dozlu Tefsiye Şapı Yapılması... 4 2. 19 luk Blok

Detaylı

AAF LABORATUVAR PROJESİ TEKNİK ŞARTNAME 1/15

AAF LABORATUVAR PROJESİ TEKNİK ŞARTNAME 1/15 İNŞAAT İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ A-GENEL HÜKÜMLER GENEL.1 Yüklenici firma; tüm malzeme imalatlarında, imalattan önce idareden malzeme onayı almalıdır. Malzemelerin seçimi esnasında yüklenicinin sunacağı

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI SERAMİK KARO KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 11UMS0177-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/

ULUSAL MESLEK STANDARDI SERAMİK KARO KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 11UMS0177-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ ULUSAL MESLEK STANDARDI SERAMİK KARO KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 11UMS0177-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2011 Sayfa 1 Meslek: SERAMİK KARO KAPLAMACISI Seviye: 3 I Referans

Detaylı

ALÇI LEVHA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0054-3

ALÇI LEVHA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0054-3 ALÇI LEVHA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0054-3 HAZIRLAYAN SABAHATTİN ŞİMŞEK 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine

Detaylı

T.C. KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ

T.C. KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ T.C. ÇORLU BELEDİYESİ KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ İNŞAAT ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİ Sıra No 1 2 Poz No İmalatın Cinsi Birim Satın alınan ve beton pompasıyla basılan, basınç dayanım sınıfı

Detaylı

İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP)

İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP) ZEMİN KAT VE NORMAL KATLAR I. SALON İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP) Döşeme : Tesviye tabakası (27.581) + Şap (27.583) + Laminant parke (Özel 16)+Koridor birleşimlerine metal kot profili Duvar

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

TRT TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENEL MÜDÜRLÜK B BLOK 1.BODRUM KAT SPOR MERKEZİ İNŞAATI İNŞAAT İŞLERİ ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

TRT TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENEL MÜDÜRLÜK B BLOK 1.BODRUM KAT SPOR MERKEZİ İNŞAATI İNŞAAT İŞLERİ ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ TRT TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENEL MÜDÜRLÜK B BLOK 1.BODRUM KAT SPOR MERKEZİ İNŞAATI İNŞAAT İŞLERİ ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1-) İHALE KAPSAMINDA YAPILACAK OLAN İŞLER GENEL MÜDÜRLÜK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ FARKLI YÜZEYLERE SERAMİK KARO KAPLAMA 1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

DUVARCI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0048-3

DUVARCI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0048-3 1 DUVARCI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0048-3 HAZIRLAYAN DR. AHMET GÖKDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2 İçindekiler Sayfa 1.Giriş...4 2. Kişisel Güvenlik ve Çevre

Detaylı

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05)

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05) Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Kredi No: 8033-TU SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME

Detaylı

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 HAZIRLAYAN FATİH KAYNAK GİRİŞ...1 1.Alçının Tanıtımı...1 2. İş Sağlığı ve Güvenliği...3 3. Alçı Sıvada Kullanılan Sarf Malzemesi ve Yardımcı

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3 ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY0057-3 Isı Yalıtımcısı ÖNSÖZ Isı Yalıtımcısı (Seviye 3) Ulusal Yeterliliği 5544 sayılı Mesleki

Detaylı

TMO TOPRAK MAHSULLERĠ OFĠSĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNĠK ĠġLER DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ANKARA - TÜRKĠYE

TMO TOPRAK MAHSULLERĠ OFĠSĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNĠK ĠġLER DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ANKARA - TÜRKĠYE TMO TOPRAK MAHSULLERĠ OFĠSĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNĠK ĠġLER DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ANKARA - TÜRKĠYE T.M.O GÜVERCĠNLĠK TESĠSLERĠ ÇEVRE DÜZENLEME VE BAKIM ONARIM ĠġĠ ĠNġAAT TEKNĠK ġartnamesġ 2014 İnşaat Şartnamesi

Detaylı

EĞİTİM YAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (WB3-GÜÇL-ONAR-75)

EĞİTİM YAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (WB3-GÜÇL-ONAR-75) Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Kredi No: 4784-TU EĞİTİM YAPILARI GÜÇLENDİRME

Detaylı

DIŞ DUVAR BİLEŞENLERİNİN BİRBİRİ İLE VE ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLE BÜTÜNLEŞTİRİLMESİNDE YAPIM TEKNİKLERİ

DIŞ DUVAR BİLEŞENLERİNİN BİRBİRİ İLE VE ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLE BÜTÜNLEŞTİRİLMESİNDE YAPIM TEKNİKLERİ DIŞ DUVAR BİLEŞENLERİNİN BİRBİRİ İLE VE ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLE BÜTÜNLEŞTİRİLMESİNDE YAPIM TEKNİKLERİ Mimar Ebru Ayşe Sımsıkı İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Çevre Kontrolü ve Yapı

Detaylı

MEDAġ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TADĠLAT ĠġLERĠ ĠġĠNE AĠT BĠRĠM FĠYAT TARĠFLERĠ

MEDAġ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TADĠLAT ĠġLERĠ ĠġĠNE AĠT BĠRĠM FĠYAT TARĠFLERĠ MEDAġ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TADĠLAT ĠġLERĠ ĠġĠNE AĠT BĠRĠM FĠYAT TARĠFLERĠ ÖBF-MĠ-1: Alüminyum merdiven korkuluğu yapılması 3 Ģeritli Üst Küpeşteler 50x3 mm kalınlığında, dikme boruları 35x3 mm kanallı ve kapaklı,

Detaylı

İhale Makamı. TEKNİK ŞARTNAME (İş Kalemleri) İşin Adı : KIZILAY BİNASI YAPIM İŞİ İş Grubu: Ana Grup>İNŞAAT İMALATLARI Sayfa: 1

İhale Makamı. TEKNİK ŞARTNAME (İş Kalemleri) İşin Adı : KIZILAY BİNASI YAPIM İŞİ İş Grubu: Ana Grup>İNŞAAT İMALATLARI Sayfa: 1 İş Grubu: Ana Grup>İNŞAAT İMALATLARI Sayfa: 1 1 15.140/2 Temel tabanına el ile tuvenan kum çakıl serilmesi ve sıkıştırılması m³ Teknik Tarifi: Tuvenan kum ve çakılın temel tabanına dökülmesi, tesviye edilmesi

Detaylı

Hizmet Binası ıslak hacimlerde, Wc, mutfak ve abdesthane taban döşemelerinde ÇİMENTO VE BİTÜM ESASLI (İKİ BİLEŞENLİ) SU YALITIM MALZEMESİ KG

Hizmet Binası ıslak hacimlerde, Wc, mutfak ve abdesthane taban döşemelerinde ÇİMENTO VE BİTÜM ESASLI (İKİ BİLEŞENLİ) SU YALITIM MALZEMESİ KG 01 İNŞAAT Hizmet Binası Ön cephe ve yan cephe drenaj kanalı ø 150 mm ANMA ÇAPLI TÜNEL TİPİ DRENAJ BORU (PVC ESASLI) MT Q150 mm. Lik drenaj borusunun drenaj kanalı boyunca tekniğine uygun döşenmesi için

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

ĠNġAAT TEKNOLOJĠSĠ ALÇI UYGULAMALARI

ĠNġAAT TEKNOLOJĠSĠ ALÇI UYGULAMALARI KIRGIZĠSTAN CUMHURĠYETĠ GENÇLĠK, EMEK VE ĠSTĠHDAM BAKANLIĞI KIRGIZĠSTAN-TÜRKĠYE MANAS ÜNĠVERSĠTESĠ NĠTELĠKLĠ ĠġGÜCÜ GELĠġTĠRME PROJESĠ NĠGEP САПАТТУУ ЖУМУШЧУ КАДРЛАРДЫ ДАЯРДОО ДОЛБООРУ САЖУКАД ĠNġAAT TEKNOLOJĠSĠ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SERAMİK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

E2 ELEKTRİK TESİSATI YAPILMASI İŞİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

E2 ELEKTRİK TESİSATI YAPILMASI İŞİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ İşin Adı: Konak Belediyesi Alsancak Kültür Tuvalet Elektrik Tesisatı Yapılması İşi E2 ELEKTRİK TESİSATI YAPILMASI İŞİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. YAPILACAK İŞİN TARİFİ 1.1. Belediyemize ait Alsancak Kültür

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALÇI SIVA ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI DUVAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI BLOK DUVAR Alçı panel, alçının belirli oranda suyla karıştırılıp

Detaylı

İÇİNDEKİLER STAJ DEFTERİ HATIRASI. Sunuş... 3. Yol Stajı... 5. Hes Stajı... 13. Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü...

İÇİNDEKİLER STAJ DEFTERİ HATIRASI. Sunuş... 3. Yol Stajı... 5. Hes Stajı... 13. Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü... STAJ HATIRA DEFTERİ İÇİNDEKİLER Sunuş... 3 Yol Stajı... 5 Hes Stajı... 13 Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü... 20 Keson Kuyularının Kontrolü... 21 Köprüler Hakkında Bilgi Edinilmesi...

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... 2 1. SES YALITIM MALZEMELERİNİ UYGULAMAYA HAZIRLAMAK... 2 1.1. Tanım... 2 1.2. Ses Yalıtım Malzemeleri... 5 1.2.1 Bina ve Tesisatlarda

Detaylı

Isı yalıtımı uygulama kuralları Binalarda Genleştirilmiş polistiren köpük (EPS) ile

Isı yalıtımı uygulama kuralları Binalarda Genleştirilmiş polistiren köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları Binalarda Genleştirilmiş polistiren köpük (EPS) ile İÇİNDEKİLER Sayfa no 0 KONU, TANIM, KAPSAM, AMAÇ VE UYGULAMA ALANI 1 0.1 KONU 1 0.2 TANIMLAR 1 0.2.1 Isı Yalıtımı 1 0.2.2

Detaylı