Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ailem. Sonbahar Mevsimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ailem. Sonbahar Mevsimi"

Transkript

1 Bu ayki temalarımız: Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ben kimim ve fiziksel özelliklerim Ailem Sonbahar Mevsimi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Aç Tırtıl Çocuklarımızın her yeni bir gün, öğrenme sevinci ve merak duygusuyla okula gelmeleri ve okulumuzun kurallarına çabuk uyum sağlayan bireyler olmaları bizleri çok mutlu ediyor. Her sabah güne nasıl başladığımızı, duygularımızı sözel olarak ifade ederek ve yüz ifadelerini seçerek başlıyoruz. Bu ayki temalarımız olan Ben Kimim? Fiziksel Özelliklerim ve Ailem çalışmalarımızda; HERKESİN PARMAK İZİ FARKLIDIR! Çocuklarımız için İşte Ben kitapçığı oluşturduk. İşte Ben kitapçığımızda; kendimizi çizdiğimiz resme, parmak izimize, favori rengimize ve el baskımıza yer verdik.

2 Daha sonra parmak izlerimizi büyüteçle inceledik veeee herkesin parmak izinin farklı olduğunu öğrendik Çocuklarımızın el becerilerini geliştirme, deşarj olmalarını sağlama, renkleri tanıyabilme ve ayırt edebilmelerini sağlamak amacıyla parmak boyalarımızı kullanarak el baskısı çalışması yaptık, daha sonra el baskılarımızı birleştirerek evden getirdiğimiz aile fotoğraflarımızla sınıf kapımızda AİLE SOY AĞACIMIZI oluşturduk.

3 Başkalarının duygularını fark edebilme kazanımından yola çıkarak oyun zarımızın iç bölümlerine aile üyelerinin flash kartlarını yerleştirdik (anne baba çocuk ) zarı atan öğrencimizin hangi birey gelirse onun taklidini yapmasını istedik. Oyun hamurlarımızla aile bireylerimizi oluşturduk, resim kâğıtlarımıza aile üyelerimizin resimlerini çizdik. Benim Ailem çalışmasında, çocuklarımızın anne ve babalarının resimlerini kâğıda çizmelerini istedik. Anne ve babalarının yaşı ve mesleği ile ilgili tahminlerini not alarak bunları eve gönderdik ve dönüşünde de tahminler hakkında konuşma yaptık. AİLE ÜYELERİNDEN BİRİNİN YERİNE GEÇME ŞANSIN OLSAYDI, KİMİN YERİNE GEÇERDİN? Proje konuları ile ilgili olarak yapılan beyin fırtınasında çocukların konu hakkındaki düşünceleri, neleri öğrenmek istedikleri sorularla değerlendirilerek, hazırlanan çalışma kâğıtlarına resimleri yaptırılarak cevaplar yazıldı çalışmaların ilgi çekici hale gelmesi sağlandı. Daire kavramını pekiştirmek amacıyla renkli kartonlardan kestiğimiz daire kalıplarını örüntü oluşturacak şekilde yapıştırdık, gözlerini ve ayaklarını tamamladık. Bir de baktık ki sevimli tırtıl olmuş.

4 Ay içinde öğrendiğimiz kavramları çalışma sayfaları ve oyunlarla pekiştirdik. Daire kapmaca oyunu oynadık Renkli kartonlardan kestiğimiz büyük ve küçük dairelerle yaratıcılığımızı kullanarak daire şeklinden neler oluşturabiliriz diye düşündük, ortaya harika fikirler çıktı. Daire şeklini kullanarak farklı resimler oluşturduk. ODTÜ Ana sınıfında Sonbahar Başka... ODTÜ anasınıfında sonbahar bambaşka! Bütün çocuklarımız sonbaharla kucaklaşmanın sevincini doyasıya yaşadılar. Tüm

5 anaokulu sonbahar haftasını kutladı. Çocuklarımız adeta sonbaharı sınıflarımıza taşıdılar. Bu ayda hep birlikte doğanın sonbahar macerasını yaşadık. Okulumuzun yakın çevresine gezi düzenledik. Her soluğumuzda temiz havayı içimize çektik. Her renkten değişik yaprakları, dal ve çalı çırpı toplayarak sınıfımıza getirip onları inceledik. Topladığımız yaprakları sınıfta saydık. Mevsime uygun kıyafetleri tercih etmemiz, mevsime uygun giyinmediğimizde hasta olabileceğimiz konuşuldu. Vücudumuzu hastalıklardan koruyabilecek bol bol vitaminleri olan meyve ve sebze yemenin önemi vurgulandı. Sonbahar mevsiminde havalarda, giyeceklerde, yiyeceklerde, çevremizde bitkilerde olan değişiklikler power- point sunumlarla resimlerle, kitaplarla anlatıldı. ODTÜ Anasınıfları tematik müze çalışmalarının ilkini Şemsiye Müzesi ile gerçekleştirdi. Çocuklarımızın evden getirdikleri birbirinden renkli şemsiyelerin yer aldığı tematik müze çalışması kapsamında sonbahar yaprakları ile süslenen şemsiyeler sınıflarda sergilendi.

6 YAŞASIN CUMHURİYET! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konusunda çocuklara cumhuriyet nedir? Cumhuriyet neden ve nasıl kuruldu? konusu anlatıldı. İlk ve sonraki cumhurbaşkanlarımızın kimler olduğu ve Cumhuriyet Bayramını neden kutladığımız hakkında bilgi verildi, Atatürk ve yenilikler adlı power- point sunumla görsel belleğin gelişmesi sağlandı, resimde gördüğümüz olaylar hakkında beyin fırtınası yaptık, daha sonra çocuklarla birlikte sınıflar süslendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerimize Anasınıflarında Demokrasi etkinliği ile başladık. Anasınıflarında demokrasi kavramını benimsetmek için düzenlediğimiz etkinlikte, oy sandıkları oluşturup En çok hangi rengi seviyorum? isimli çalışmayı gerçekleştirdik. Çocuklarımız kendilerinin seçtikleri renkleri, oy sandıklarına atıp, seçimlerini belirtiler. Seçim sonucu, çocuklarımızın oyları sayılarak, seçim grafiği oluşturduk ve seçim sonuçlarını açıkladık. Seçim sonunda öğrencilerimizle, resim kâğıtlarına kendi seçtikleri ve oylama sonucu seçilen renkleri kullanarak resimler yaptık. ÖZEL GÜN ETKİNLİĞİMİZ KIRMIZI GÜNÜ KIRMIZILAR YARIŞIYOR! Bu ayki renk temamızda KIRMIZI rengimiz bizimle oldu. Evden getirdiğimiz KIRMIZI renkli nesnelerle KIRMIZI köşemizi oluşturduk. Anadili etkinliğimizde sadece KIRMIZI olan nesnelerin isimlerini saydık. O gün hepimiz KIRMIZI giyindik. Sınıflarımızda KIRMIZILARI yarıştırdık. Sandalye kapmacayla dikkatimizi, dans kralı oyunumuzla birlikte hareket edebilmeyi başardık.kirmizi

7 rengi pekiştirdik. Partimiz hiç bitmesin istedik. ODTÜ lü öğrencilerimiz, yapılan etkinlikte KIRMIZI renginin insan yaşamında ve doğada ne kadar vazgeçilmez olduğunu yaşayarak ve yaparak öğrendiler. GÖKKUŞAĞININ RENKLERİ Öğrencilerimizin izlediği Gökkuşağı adlı power point sunumlu hikâyede renkleri pekiştirdik. Yedi parça halinde kalıplar hazırladık ve sınıfta yerlere dağıttık. Öğrencilerimiz müzik eşliğinde dans ettiler. Müzik durduğunda hangi renge yakınsa öğrenciler baya kalemlerini kullanarak o parçayı boyadılar. Bütün parçalar boyandıktan sonra birleştirilerek gökkuşağı oluşturarak, hem eğlendik, hem öğrendik İSTASYON ÇALIŞMALARIMIZ SINIFLANDIRIYORUZ, GRUPLANDIRIYORUZ, EŞLEŞTİRİYORUZ BİZ BUNU YAPARKEN ÇOOK EĞLENİYORUZ! Serbest zaman etkinlikleri çocuğun üreticiliğini geliştirme, kendini ifade etmesini sağlama, yardımlaşma, paylaşma, işbirliği, başladığı işi sonuçlandırma konusunda kararlı olma, sorumluluk alma, problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurma açısından çok önemlidir. Projelerimizin amacına

8 uygun malzemelerle zenginleştirilmiş istasyon köşelerinde (Blok, Evcilik, Eğitici Masa Oyuncakları, Kitap, sanat ) seçimlerinde serbest kalarak, tercihlerini yapmalarını ve çalışmalarını sürdürmelerini sağladık.serbest kağıt kesme çalışmaları, hamur, yırtma, yapıştırma, sınırlı boyama, yap-boz, serbest resim, rakam kartı üzerine hamurla, iple yazma. İrmik üzerine rakam yazma renk ve sayı eşleştirme çalışmaları yaptık.

9 AYIN KİTAP PROJESİ AÇ TIRTIL Bu ayki kitap projemize aç tırtıl hikâyesi ile başladık. Eğitim programlarını zenginleştirerek desteklemenin yanı sıra öğrencilerimizin dil gelişimine katkıda bulunmak, ilgi ve meraklarını arttırmak, araştırma becerilerini geliştirmek, okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmak hedefleri doğrultusunda çeşitli etkinlikler yaptık; İlk olarak Aç tırtıl hikâyemizi power pointten izledik, daha sonra renkli kartonlardan kestiğimiz dairelerle tırtıl oluşturduk. Aç tırtılın yediği meyve sebzeleri seramik hamurundan renklendirerek tasarladık.

10 Aç tırtılın yediği sebze ve meyvelerden oluşan resmi istediğimiz renklerde boyadık. En son olarak kelebeğin oluşumunu gösteren kelebek kitapçığını yaptık. DRAMA Bu ay içerisinde anaokullarında bedensel olarak kendini ifade edebilme, hayal gücünü duygularını düşüncelerini geliştirebilme ve kendini sözel olarak ifade edebilmeye yönelik etkinlikler yaptık. SATRANÇ Ekim ayında çocuklarımızla satranç taşları yerleri satranç tahtası konusu işlendi. Amacımız satranç taşlarının tahtadaki konumları incelendi. GÖRSEL SANATLAR Ekim ayı içerisinde görsel sanatlar dersimizde öğrencilerimizle ara ve ana renkleri öğrendik bu doğrultuda etkinlikler yaptık. Ailelerimizi tanıtan resimler yaptık. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nın önemini ve değerini öğrenip Cumhuriyet konulu resimler yaptık ve yaptığımız resimleri okulumuzda sergiledik.

11 BEDEN EĞİTİMİ Ekim ayı içerisinde anasınıflarında, Beden Eğitimi Rutinleri Isınmasoğuma çalışmaları yapıldı.taklidi denge hareketleri ve çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürüme egzersizleri yapıldı. İki ayak üzerinde zıplama ve ileriye sıçrama,nesne üzerinden atlama,vücut Farkındalığı etkinlikleri gösterildi. Heykel oyunu, Asya Avrupa oyunu ve Don Ateş oyunları oynandı.

12 SİHİRLİ RENKLER; kırmızı,mavi ve sarı renkleri boyalarımızla elde ettik. Bu renklerden iki tanesini karıştırdık ve farklı renklere dönüştüğünü gördük. Oluşan yeni renklerle çalışma kağıdımızda ki resimlerimizi boyadık. Renkleri karıştırmak çok eğlenceliydi, karışımın sonucunda yeni renkleri görmek güzeldi.

13 Renk Yanılgısı: Renklerin gözü yanılttığını gördük. Tüm renklerin birleşince hangi renge dönüştüğünü gözlemledik. Yağmur Nasıl Oluşur? Keyifli deneylerle gözlemledik. Önce bulut yaptık, bulutu tutmaya çalıştık ama tutamadık. Bulut çeşitlerini videodan izledik. Sınıfımızın penceresinden bakarak o gün Hangi bulutlar olduğunu gözlemledik. Küçük birer su buharı olarak bulutu oluşturduk. Yağmurun nasıl oluştuğunu deneyle gözlemledik.

14 MÜZİK Ekim ayı içerisinde anasınıflarında, müzik dersinde doğru nefes kullanma ve ses çalışmaları yapıldı. Günlük yaşamdaki sesleri kullanarak çalışmalar yaptık(yağmur sesi, rüzgâr sesi, fırtına sesi, gök gürültüsü, nefes alırken sanki çiçek kokluyormuşuz gibi, hayvan sesleri ).Vücudunu tanıma çalışmaları yaptık.(4 kez sağ el çırpma, sol el çırpma, parmak şaklatma,dize vurma..) Bob sitil, elma kurdu,kırmızı balık, bir gün okula giderken, cumhuriyet,bay mikrop,şarkıları öğrenildi. ÇOCUKLARDA İÇ DİSİPLİNİ GELİŞTİRMEK Hepimiz çocuklarımızın kendi ayakları üzerine basabilen, kendi kararlarını alabilen, bu kararları uygulayabilen, biz yanlarında olmadığımız zamanlarda da

15 kendisi için en doğruyu bulabilen, hedefleri olan bireyler olmalarını isteriz. Tüm eğitimcilerin ve anne babaların çocuk eğitiminde hedefledikleri nokta budur. Ama kolay mıdır bu söylenenleri gerçekleştirmek? Bu soruya cevap vermek çok zordur. Çünkü söz konusu kişi kendine özgü özellikleri ile dünyada tek olan ve bizim için dünyanın en değerli varlığı olan çocuğumuz bir bireydir. Kendine özgü farklılıkları ile dünyaya gelmiştir. Ve bizim öncelikle bu gerçeği kabullenmemiz gerekir. İkinci adım olarak çocuğa uygulanan disiplin yöntemi de çocukta iç disiplinin gelişmesi açısından önemlidir. Disiplin gerçek anlamda çocuğun topluma uyumu üzerine yoğunlaşmakta ve davranışlarını yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Disiplin; çocuğa istenen davranış alışkanlıklarını öğretmek, kendi kendini yani iç denetimini sağlamaktır. Bu ise dıştan zorlamayla olmaz.önemli olan içselleşmiş bir sorumluluk duygusunun çocukta oluşturulmasıdır.özellikle erken çocukluk yıllarında çocuğun ihtiyacını belirlemek ve davranışın altındaki nedeni bularak davranışın değişimini sağlamak anne-baba kadar çocuğu da tatmin eder.benlik kontrolü ve anne-babanın isteklerine cevap verebilme yeteneği zamanla kazanılır.anne-baba uygun davranışı sergilemesi için çocuğa model oluşturarak,sınırlarını belirleyerek,açıklama yaparak yardımcı olabilir. Genel olarak çocukların ve ergenlerin davranışlarının temel amacı, ebeveynlerini üzmek değil, o andaki, ihtiyaçlarını karşılamak ve hoşlarına gidecek bir sonuç elde etmektir. Çocuklarınızla iletişiminizde onlara bakış açınızı değiştirecek, onları anlamanızı sağlayacak iletişim şekillerini size tanıtmaya çalışacağız. Bu konularda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bizimle bireysel görüşebilirsiniz. 1-Çocuğumuzun gereksinimlerini Öğrenmek: Bebeklerin gereksinimlerini öğrenmek için tahmin yöntemi kullanılır. Çocuklarımızın gereksinimlerini öğrenmek için ise soru sormak yeterlidir. Çocuklarımıza net tavırla sorulan basit sorulara alınacak cevaplar bu konuda önemli ipuçları oluşturabilirler. Çocuğu yargılamadan ve harekete geçmeden önce davranışının nedenini öğrenme olayın çözülmesinde önemlidir. Neden ağlıyorsun?, Ne istiyorsun?, Sana söylediğimi yapmama sebebini anlayamadım. Lütfen bana açıklar mısın?

16 Çocuğun verdiği yanıtlar tüm yetişkinler, özellikle de ebeveynleri için çocuklarının kabul etmekte zorlandıkları davranışlarını anlamak ve değiştirmek için yardımcı olacaktır. 2-Yüzleşici Ben iletisi: Yüzleşici ben iletisi çocuğu suçlamayan, değerlendirmeyen, ancak onun yaptığı kabul edilemeyen bir davranış karşısında yetişkinin duygularını anlatan bir tepkidir.(özellikle ergenlik dönemindeki gençlerle bu iletişim şekli olumlu sonuçlar vermektedir.) Bu tür ifadelere şöyle örnekler verilebilir: Müziğin sesi çok yüksek olduğundan komşuların rahatsız olup şikayet etmelerinden endişe ediyorum., Bu dükkanda oyalanıyoruz ama annenin/babanın bizi evde merak edeceğinden korkuyorum. gibi. Bu tür, kişinin yaşadığı duygu ve düşünceleri çocuğa aktardığı ifadeleri kullanmak yargılama ve suçlama içermediği, kişinin kendi duygularından bahsetmesine sebep olduğu için çocuklar ve gençler üzerinde daha etkilidir. Beniletileri çocukların aynı zamanda anne-babalarının, öğretmenlerinin, büyüklerinin de insan olduklarını, onların da ihtiyaçları, duyguları, fikirleri ve özellikle istekleri olabileceğini fark etmelerine yardımcı olur. 3-Önleyici Ben iletisi: Anne-babaların ve öğretmenlerin gelecek bir zamanda yerine getirilmesi için çocukların desteğine, işbirliğine ve yapacakları bir eyleme dayalı gereksinimleri dile getirmeleri için kullandıkları iletiye önleyici ben iletisi denir. Buradaki amaç ise yüzleşici ben iletisinden farklı olarak çocuğun/ergenin, gelecekte yapabileceği kabul edilmeyecek davranışın yapılmasını önceden önlemektir. Çocukların, yetişkinlerin gereksinimlerini ve isteklerini önceden bilmeleri içindir. Eğer hazırlanman uzun sürecekse benden yardım iste ki gideceğimiz yere geç kalmayalım., Bu gün baban zor bir gün geçirmiş, o eve geldiğinde onu rahat ettirmeye çalışalım. Mesela müziğin sesini kısık tutarsan babana yardımcı olmuş olursun.

17 Bu tür önleyici ben iletileri karşısında çocuklar işbirliğine daha yatkın olacaklardır. Önleyici ben iletileri; JGereksinimlerin ve duyguların farkındalığına ve doyurulmasına, JBaşkalarının bunları öğrenmesine, JAçık ve net davranış örneklerinin oluşmasına, JDile getirilemeyenlerin yaratacağı çatışmaların azaltılmasına, Jİlişkileri bozabilecek olumsuzlukların aza indirgenebilmesine, JYapılan/yapılacak planların sorumluluklarının paylaşılmasına ve hazırlıklı olunmasına yardımcı olur. 4-Alışveriş yapın: Kabul edilmeyen bir davranışı, kabul edebileceğiniz başka bir davranışla değiştirmektir. Burada amaç sizin çizdiğiniz çerçeve içinde çocuğunuzun karar vermesine olanak tanımaktır. Böylece çocuk kendi verdiği karara uyum göstermekte daha gönüllü davranacaktır. Ödevini şimdi yapmak istemiyorsun. O halde akşam bilgisayar oynama saatinde ödevini yapmak zorundasın. Şeftali suyu mu içeceksin, vişne mi? 5-Sorun Çözme Çocuklarımızın davranışlarını değiştirmede bazen yukarıda belirtilen tüm yöntemler etkisiz olabilir. Zaten bu tür iletişimler sorunun çözümüne giden yoldaki kapıyı aralamak için kullanılır. Bu durumlarda biz yetişkinler için sorunu çözümlemekte dört basamak söz konusudur. Çocukla birlikte; 1-Sorunu tanımlamak(benim gereksinimlerim, senin gereksinimlerin neler? 2-Çözümleri sıralamak, 3-Önerilen çözümleri değerlendirmek.

18 4-Her iki taraf için de uygun olabilecek çözüm üzerinde uzlaşmak. 6-Kızdığımızda Birincil duyguyu bulmak. Duyguların içinde kızgınlık duygusu karşıdaki kişiye yöneltilen duygu türüdür ve ifade bulduğu biçim karşıdakini yargılamaya ve eleştirmeye yönelik sen iletileridir. Oysa genelde kızgınlık başka bir duygunun ardından gelir, ikincil bir duygudur. Örneğin bir ebeveyn alış veriş yaparken, çocuğu gözünün önünden kaybolduğunda korkar, başına bir şey gelmesinden endişe eder ve ardından kendisine bu duyguyu yaşattığı için çocuğuna kızar. Fakat kızgınlıkla söylenen sözlerin çocuklar üzerinde kalıcı bir etkisi yoktur.o yüzden biz yetişkinleri kızdıran, birincil duygunun ne olduğunu farketmemiz ve bunu çocuk ile (ben iletisi içinde)paylaşmamız çok faydalı olacaktır.(haber vermeden yanımdan ayrılınca başına bir şey gelmiş olduğunu düşünerek çok korktum. Bir daha böyle bir şey yapma) Yapılan araştırmalar özellikle ilk beş yaşta olmak üzere çocukların gelişimi üzerinde anne ve babaların duygusal açıdan vakit ayırmasının çok önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bu yıllarda çocukların merkezi sinir sistemi gelişimine çok olumlu katkıları olduğu belirtilmektedir. Anne ve babanın günlük işlerinin yoğunluğunu bir tarafa bırakıp sadece çocuklarına ayırdıkları vakit olması gerekmektedir. Çocuğunuz ile geçirdiğiniz vakit onun özgüven gelişimi açısından çok önemli olmaktadır. Çünkü ona vakit ayırmanız ona verdiğiniz değeri göstermektedir. Ben sana değer veriyorum çünkü vakit ayırıyorum. Mesajını çocuğunuza iletiyorsunuz demektir. Çocuğunuz ile geçirdiğiniz vakit onun ile aranızda bir yakınlık sağlayarak onun size karşı daha rahat duygusal ifade sağlaması ve buna bağlı olarak onun duygusal anlamda ve iç dünyasında hissettiklerini daha kolay anlamanızı sağlayacaktır. Çocuğunuz ile birlikte geçirdiğiniz vakit onun stres ile daha kolay baş etmesine ve karşısına çıkan zorlukları daha kolay yenmesine yol açacaktır. Özellikle erişkinlik dönemine kadar yapılan araştırmalara baktığımızda

19 çocukluğunda anne-baba ve aile ile yakın bağları olan ve daha fazla vakit geçiren kişilerin karşılaştıkları stres durumu ile daha kolay mücadele ettikleri görülmüştür. Yapılan araştırmalarda çocukların anne-babalarından aldıkları sevgi ve mutluluk ile hayata daha olumlu ve mutlu bakabildikleri, daha az zarar verici davranışta bulundukları, insanlara karşı daha sevgi dolu oldukları, arkadaşları ile daha uyumlu oldukları gösterilmiştir. Bazen tam tersi olarak çocuklara anne-babalar o kadar çok vakit ayırmaktalar ki o zaman da çocuklar bunalmakta, anne-babalarına daha kolay karşı gelmekte, çok aşırı müdahale olduğu için de onların yaşlarına uygun bireyselliklerinin gelişiminde sorunlar yaşanmaktadır. Bu konuyu çok abartıp hayatın ve ailenin tek gündemini çocuk/çocuklar yapmamak önemlidir. Çocukların kendi başlarına da geçirdikleri zamanın onların gelişiminde önemli katkıları vardır. Bu konuda da denge önemlidir. Kısacası çocuğunuz size ne kadar yakın olursa kötülüklere o kadar uzak olacak, sizin ile birlikte ne kadar mutlu olursa hayatın diğer alanlarında da o kadar mutlu olacak, sizinle ve ailesi ile bağları ne kadar sağlam olursa onun tüm hayatı boyunca problemleri daha az olacaktır. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaştığı ve insanların bireysel meşguliyetlerinin arttığı günümüzde adı geçen konular için en önemli tehlike çocuklar ve onların duygusal ihtiyaçlarının karşılanmaması olmaktadır. Bu günden atılan tohumlar yarınlar için çok güzel sonuçlar verecektir. Kaynaklar: Çocukta İç Disiplin mi Dış Disiplin mi? Gordon,T.Sistem Yay.2001 Çocuğunuz Ergenlik Çağında Bauman,L. Boyner Holding Yay Kimlik Bocalamasını Anlamak,Tanımak,Ele Almak Dereboy,F. Özmert Ofset 1993

20 ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANASINIFLARI EKİM AYI İNGİLİZCE DERSİ ETKİNLİKLERİ Sayın velimiz, Ekim ayında Fictional Friends teması tamamlanmıştır. Bu tema boyunca öğrencilerimiz vücut bölümlerini tanımış, renklerden; sarı,kırmızı,mavi ve yeşil renklerini, büyük ve küçük zıtlığı ile daire şeklini öğrenmişlerdir. Sayılardan da 1-5 arası rakamları pekiştirici çalışmalar yapmışlardır. ÖĞRENDİĞİMİZ KELİMELER: HEAD BODY ARMS LEGS EYES NOSE HANDS FEET MOUTH HAIR

21 NUMBERS: ONE-TWO-THREE-FOUR-FIVE SHAPE: CIRCLE OPPOSITE: BIG X SMALL COLOURS: RED,BLUE,GREEN,YELLOW OYUN GÜNÜNDE NELER YAPTIK? * Pazartesi günleri yaptığımız games day (oyun gününde) öğretilecek kelimeler çok çeşitli oyunlarla öğretilmektedir. Öğrencilerimiz haftanın ilk günü ve ilk dersinde eğlenerek ve yaparak öğrenmektedirler. Öncelikle Pass the ball game oyunu eşliğinde temanın hedef kelimelerini belli ritimlerle tekrar ettik. Daha sonra Touch your friends game oyunu ile yanyana sıraya geçip, öğretmenimizin verdiği yönergelere göre arkadaşımızın saçına,burnuna,ağzına,bacaklarına,kulaklarına vs. dokunarak kelimeleri tekrar ettik. Drawing a monster game oyunu ile de boş bir kağıda öğretmenimizin verdiği yönergelere göre bir canavar çizdik ve daha sonra boyadık.

22 Skipping rope oyunu ile öğretmenimizin salladığı ipten atlayarak yerde dağınık şekilde bulunan ve insan vücudunu tanımaya yardımcı olan kartları, öğretmenimizin verdiği komutlara göre bulup kutuya koymaya çalıştık. Freeze game oyunu ile müzikle beraber dans etmeye başladık ve öğretmenimiz müziği durduğunda ise önce donup daha sona yine öğretmenimizin verdiği yönergelere göre vücut bölümlerine dokunmaya çalıştık. Pin a body part game oyunu ile sırayla kartondan yapılmış yüz bölümlerini (göz,kulak,burun,ağız) gözlerimiz kapalı bir şekilde, öğretmenimizin tahtaya yapıştırdığı modele yapıştırmaya çalıştık. Number group game oyunu ile, öğretmenimizin söylediği sayıları grup şeklinde bir araya gelerek oluşturmaya çalıştık.

23 Spin the bottle game oyunu ile, daire oluşturup, ortamıza bir şişe alarak yere oturduk. Öğretmenimiz şişeyi çevirerek oyunu başlattı ve şişe döndükten sonra şişenin kapağı kime işaret ettiyse öğretmenimiz o öğrenciye vücut bölümleri ile ilgili kart gösterip ne olduğunu söylememizi istedi. Eğer cevabı bilirsek bu kez kendimiz şişeyi çevirme şansı bulduk. Musical box game oyunu ile müzikle beraber dans etmeye başladık. İçinde vücut bölümleri, renkler ve sayılarla dolu olan kutuyu yanındaki arkadaşımıza verdik ve müzik durduğunda kutu kimin elinde kaldıysa bir kart seçip, ne olduğunu söylemeye çalıştık. Teach your doll or teddy his/her body part game oyunu ile çevremizdeki oyuncakları alarak daire şeklinde oturduk. Öğretmenimiz hangi bölümü söylerse onu oyuncaklarımız üzerinden göstermeye çalıştık.

24 HİKAYE GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Salı günleri yaptığımız hikaye gününde, bu tema içerisinde üç tane hikaye dinledik ve ona bağlı olarak bir çok etkinlik yaptık. Bu hikayelerden ilki My face orjinal bir hikayedir. Bilgisayar sunumu ile dinleyip, görselleri takip ettikten sonra; resimli kartlarla da hikayeyi bir çok kez dinledik. İçerisinde geçen kelimeleri ve yapıları çeşitli etkinliklerle tekrar ettik. *İkinci orijinal hikayemiz ise yine Little Red Riding Hood idi. Bu hikayemiz hepimizin bildiği Kırmızı Başlıklı Kız hikayesiydi. Bu hikayede de bilgisayar sunumu ile hikayeyi dinleyip, görselleri takip ettik. İçerisinde geçen hedef kelimeleri ve yapıları çeşitli etkinliklerle tekrar ettik. Özellikle big eyes/ small eyes, big ears/small ears,big nose/small nose,big mouth/small mouth gibi kelimeleri tekrar ettik.. *Üçüncü hikayemiz ise okulumuz öğretmenleri tarafından uyarlanan Pinocchio idi. Bu Pinokyo hikayemizi de herkes biliyordu. Daha önce de bahsedilen yöntemlerle hikayemizi dinledik ve hedef kelimeleri yeniden pekiştirdik. Asla yalan söylememek konusunda da değerler çalışması yaptık. *Yes / No oyunu ile hikayede geçen konuyu yeniden tekrar ettik. Pinokyonun söylediği yalanları ve doğrularını oyunla anlamış olduk.

25 DRAMA GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Çarşamba günleri yaptığımız drama günümüzde çeşitli drama çalışmaları yapıyoruz. Bu temamızda da dinlediğimiz üç hikayeyi canlandırdık. Ayrıca bazı kelimeleri ve zıtlıkları demonstrasyonlarla tekrar ettik. Öğrendiğimiz yapılar: What big ears/ mouth / teeth/ nose/ eyes you have DIGITAL GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Perşembe günleri yaptığımız digital günümüzde, ilk hafta Hickory Dickory Dock şarkısını dinleyerek 1 den 5 e kadar olan sayıları tanıdık. Daha sonra bilgisayardan Counting numbers ( ball) oyunu oynayarak sayıları pekiştirme şansı yakaladık. Yine yerde daire şeklinde oturarak Pass the ball and count game oyununu oynadık ve Jumping on the numbers game oyununu oynayarak sayıların üzerine zıpladık ve sayıları iyice pekiştirdik. Bilgisayarda vücutla ilgili bir sunum izledik ve hangi vücut parçası olduğunu ayrıca kaç tane olduğunu sözel olarak ifade ettik.

26 *İkinci haftamızda Colours şarkısı dinleyerek, sarı,yeşil,kırmızı ve mavi renkleriyle tanıştık. Daha sonra bilgisayardan renklerle ilgili sunum izledik ve renkleri tekrar ettik. I see something (blue).. oyunu oynayarak öğretmenimizin verdiği yönergelere göre sınıf içerisinde mavi,yeşil,sarı yada kırmızı obje bulmaya çalıştık. Başka bir renk etkinliği olarak da, öğretmenimiz canavarlarla ilgili bir sunum izletti ve her birimize canavarların vücut bölümlerinin ne renk olduğu sordu. *Bilgisayarda hafıza oyunları oynadık. Grup olarak vücut bölümleri ile eşleştirmeye çalıştık. *Üçüncü haftamızda, I m happy X I m sad şarkısıyla mutlu ve üzgün kelimelerini tanıdık. Yine Happy X Sad oyununda happy dediğinde kahkaha atarak, sad dediğinde ise ağlıyormuş gibi yaparak mutlu ve üzgün kelimelerini tekrar ettik. If you re happy and you know it şarkısı ile dans ederek,vücut bölümlerini mutlu ve üzgün zıtlığı ile pekiştirici çalışmalar yaptık. *Dördüncü haftamızda, My body adlı DVD izledik ve Ted ve Lucy ile birlikte şarkıyı söyleyip onların yaptıkları gibi hareketleri yapmaya çalıştık. İlgili bölümü izlerken öğretmenimiz ara ara durdurup, bize kaç tane? ne renk? bu nedir? gibi sorular yöneltti.

27 ART AND CRAFTS VE PORTFOLYO GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Her Cuma yaptığımız art and crafts ve portfolyo günümüzde, o temada öğrendiğimiz tüm kelimeleri çalışma kağıtlarındaki boyama, eşleştirme, çizme, kesme ve yapıştırma gibi etkinliklerle ile pekiştiriyoruz. Bu çalışmalarımızı sene sonunda ailelerimizle paylaşmak üzere özenle dosyalarımızda saklıyoruz. *Birinci haftamızda, üzerinde büyük bir daire olan kağıtları alarak istediğimiz yüz bölümlerini çizip boyadık. Böylelikle hem renkleri, hemde yüz bölümlerini ( kulak,göz,ağız vs.) tekrar ettik ART AND CRAFTS VE PORTFOLYO GÜNÜNDE NELER YAPTIK? * Mr. Anderson ile grup çalışması yaptık. Büyük kağıtlara kız ve erkek oluşturduk. Pinokyo kuklası yaptık. Kendi canavarlarımızı oluşturduk.

28 . *İkinci haftamızda, öğretmenimiz tarafından verilen küçük/ büyük daireleri yapıştırarak bir vücut oluşturmaya çalıştık. Geri kalan taraflarını da boyayarak yaratıcılığımızı ortaya çıkarmaya çalıştık. *Üçüncü haftamızda, hikâyemize bağlı olarak önce pinokyo resmini öğretmenimizin verdiği yönergelere göre boyadık, daha sonra ise parçaları kesip başka bir kağıt üzerinde yapboz haline getirdik.

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri KASIM ayı bülteni ile yeniden merhaba! Anasınıfımızdaki yolculuk devam ediyor. Bu ayki temalarımız: Kızılay Haftası 10 Kasım Atatürk ü Anma Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Detaylı

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI Bu ayki temalarımızdan ilki olan BİTKİLER ünitesiyle

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, TOHUM Tohum çeşitleri BİTKİLER Nasıl oluşur? o Bölümleri o Nerelerde yetişir? o Büyümek için nelere ihtiyacı vardır? Bu ayki temamızda

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hazırlık sınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Sınıfım - Fiziksel Özelliklerim - Benzerliklerim- Farklılıklarım - 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

riski göze alan araştıran-sorgulayan

riski göze alan araştıran-sorgulayan riski göze alan araştıran-sorgulayan bilgili dönüşümlü düşünen duyarlı dengeli açık görüşlü iletişim kuran ilkeli düşünen 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM SORGULAMA ÜNİTELERİ BÜLTENİ LEARNER PROFILE

Detaylı

MART 2015 / 13. Sayı OKAN KOLEJİ İSPANYA DA

MART 2015 / 13. Sayı OKAN KOLEJİ İSPANYA DA MART 2015 / 13. Sayı OKAN KOLEJİ İSPANYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 46 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 47 Okan Koleji Lisesi 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Yabancı

Detaylı

Sanat Katı: Yeteneklerimizi Sanat Katında Keşfediyoruz!

Sanat Katı: Yeteneklerimizi Sanat Katında Keşfediyoruz! SAYI: 7 Sanat Katı: Yeteneklerimizi Sanat Katında Keşfediyoruz! Golf Sahası: Geleceğin Golfçüleri Okan Koleji nde! Geleceği Yetiştirenler Kulübü/Üniversite İş Birliği Okan Üniversitesi İş Birliği ile Geleceğe

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU Uygulamaya başlamadan Oyun Benim İlacım projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Sosyal İçermeye Yönelik Mali Destek Programı kapsamında Kanserli Çocuklara

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

Eskişehir Yolu Armada AVM C Blok No:13 Söğütözü/ANKARA Tel: +90 312 240 5 000 Faks: +90 312 240 5 053 info@ankaracocukmuzesi.com

Eskişehir Yolu Armada AVM C Blok No:13 Söğütözü/ANKARA Tel: +90 312 240 5 000 Faks: +90 312 240 5 053 info@ankaracocukmuzesi.com Eskişehir Yolu Armada AVM C Blok No:13 Söğütözü/ANKARA Tel: +90 312 240 5 000 Faks: +90 312 240 5 053 info@ankaracocukmuzesi.com www.ankaracocukmuzesi.com İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ ÇOCUK MÜZELERİ I. ÇOCUK MÜZELERİNDE

Detaylı

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME İSMET İNÖNÜ İLKOKULU 1. SINIFLAR DERS İŞLEME YOL HARİTASI DERSİN ADI:GÖRSEL SANATLAR Dersin Kredisi:Hafta da 1 ders saati Öğretmenlerin Adı ve Soyadı: Sabri YILDIZ, Hüseyin TUNCER, Pelin DDEĞİRMENCİ, Fadime

Detaylı

ÖZEL BARIŞ İLKOKULU. Kütüphane. İngilizce. Müzik. Beden eğitimi. Rehberlik. Teknolojileri. Görsel sanatlar. Bilişim

ÖZEL BARIŞ İLKOKULU. Kütüphane. İngilizce. Müzik. Beden eğitimi. Rehberlik. Teknolojileri. Görsel sanatlar. Bilişim ÖZEL BARIŞ İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARALIK AYI BRANŞ DERSLERİ BÜLTENİ İngilizce Müzik Beden eğitimi Kütüphane Rehberlik Görsel sanatlar Bilişim Teknolojileri Sayın Velilerimiz, Sorgulama

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

Uygulamaya başlamadan

Uygulamaya başlamadan Uygulamaya başlamadan Oyun Benim İlacım projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Sosyal İçermeye Yönelik Mali Destek Programı kapsamında Kanserli Çocuklara Umutlara Umut Vakfı tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2 Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni Kasım 2014 Sayı: 2 1 Değerli Velimiz, Anasınıfı öğrencilerimizin okul içinde yaptıkları ders, kulüp ve diğer etkinliklerinden seçmeler yaptığımız elektronik dergimizin

Detaylı