TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ"

Transkript

1 TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ ATATÜRK Gözlerin mavi mavi Saçların sarı sarı Candan severler Bütün Türk çocukları Senin için toplarız Karanfil zambak mine Öpücükler yollarız Sınıftaki resmine HAYVANLAR Dalda sincap cevizi kap tıp tıp tıııp Dağda tavşan hızlı koşan zıp zıp zıııp Kral aslan senin orman vo vo vooo Gece baykuş sessizce uç hu hu huuu Kırda leylek uçmak gerek lak lak laaaköğretmenim Öğretmenim canım benim canım benim Seni ben pek çok pek çok severim Sen bir ana sen bir baba Her şey oldun artık bana Okut öğret ve nihayet Yurda yarar bir insan et ŞİİR Bu yurdun kızı oğlı Seçtik en aydınlık yolu Kalbim sevgi ile dolu Canım öğretmenim Her zaman seversin Bilgiler verirsin Çalış öğren dersin Sevgili öğretmen ORMAN Dağlar ardında bir orman varmış Orda bütün hayvanlar mutlu yaşarmış Bir avcı gelmiş çok da zalimmiş Vurmuş bir bir onları kesmiş ormanı Yağmur yağmamış güneş açmamış O zalimin sonunu gören olmamış BİLMECELER Küçücük bakkal Dünyayı yutar (ağız) Karnı şişik Kafaya yapışık (burun) Ben söylerim o gider İncecik yol çizer (kalem) Yuvam toprağın altındadır Durmadan çalışırım Kışa hazırlık yaparım (karınca) Sabah erkenden kalkarım Güzel sesimle Herkesi uyandırırım(horoz) Siyahtır rengim Peyniri çok severim Gak gak derim Şarkı söylerim (kar Zeynep ÇETİN Ana A Sınıf Öğr.

2 SANAT ETKİNLİKLERİ Sanat etkinliği derslerinde çeşitli boyama teknikleri ile resimler yaptık. Atatürk portresini sulu boya sıçratma tekniği ile çalıştık. Ardından suluboya damlacıklarına üfleyerek resim yapmaya çalıştık. Bu etkinlik çocukların çok hoşuna gitti pipetlerle suluboya damlacıklarını kovalamak keyifliydi. Cam atölyesinde de cam parçaları ile resim yapmaya çalıştık.

3 FEN MATEMATİK ETKİNLİKLERİ Fen ve matematik derslerinde bu ay 2 ve 3 rakamlarını öğreten ardından da öğrendiklerimizi pekiştiren çalışmalara yer verdik. Parmak boyası ile parmak izi çalışması yaptık. Bir de çimlendirme deneyi yaptık. İçi boşaltılmış yumurta kabuklarına çim tohumu ektik

4 OKUMA YAZMA ETKİNLİKLERİ Okuma yazma derslerinde Bilgili Çocuk 3 kitabımızı tamamladık. Bununla beraber çizgi çalışmalarımıza devam ettik. DRAMA- LEVENT SANCAR Drama derslerinde hikayeler okunarak canlandırmalar yapıldı. Çocukların hayal güçlerini genişletmek, özgüven gelişimi destekelemek için çeşitli rol dağılımları yapıldı ve role uygun hareket edilmeleri istendi. Ardından hikayeyi resmetme çalışmaları yapıldı.

5 OYUN ETKİNLİKLERİ En keyifli oyunlardan biri sandalye kapmaca. Mert in doğum günü pastasını yedikten sonra müzik eşliğinde oyuna başladık. Oyunun galibi olmak için çok çalıştık. Sınıf içinde serbest zaman ve kurallı oyunlar oynadık. Ahşap Legolarla oynamak hoşumuza gidiyor. Bazen de şarkılı oyunlar oynuyoruz Ambara vurdum bir tekme Ambarın kapısı açıldı

6 GEZİLERİMİZ Cam maddesini daha yakından tanımak için bir cam atölyesine gezi düzenledik. Öğrencilerimiz ilk olarak Bunu ben yaptım atölyesinde önceden hazırlanmış cam materyalleri (20x20 cam levha ve renkli cam parçaları) kullanarak bir resim yaptılar. Resimleri fırınlanmak üzere orada bırakırken sıcak atölyeye cam hamuruna şekil veren işçileri izlemeye gittiler. Öğrenciler sıra ile sıcak atölyeye girerek seyirciler için hazırlanan tribüne oturdular. İşçilerin tuz ve çeşitli kimyasallar kullanarak hazırladığı sıcak, hamur kıvamındaki maddeyi bir cam ürüne dönüştürmesini hayretle izlediler.gezinin son etkinliği ise bir cam ustasının renkli cam boncuklardan yeni bir ürün oluşturmasıydı. İşe başlamadan önce usta çocukların bir balık mı penguen mi istediklerini sordu. Çoğunluk penguen isteyince usta işe koyuldu ve boncukları ısı kaynağı yardımıyla şekillendirmeye başladı. İşlemin sonunda küçük, şirin bir penguenimiz oldu.

7 İNGİLİZCE-SEVTAP KAM What stheweatherliketoday? (vatsdıvedırlayktudey) Sunny: Güneşli (sany) Rainy : Yağmurlu (reyni) Windy : Rüzgarlı (vindy) PartlyCloudy : Parçalı bulutlu (partliklody) Cloudy : Bulutlu (klody) Snowy : Karlı (snovy) SONG : Walkingwalking, Walkingwalking, Hop hophop, Hop hophop, (volkingvolking) (volkingvolking) (Hop hop hop) (Hop hop hop) Runningrunningrunning, (raningraningraning) Runningrunningrunning, (raningraningraning) Nowlets stop, (navletsstap) Upanddown (apenddavn )

8 Cheky Monkey bizim kahramanımız. Şimdi de fon kartonlarından Monkey yaptık.

9 SATRANÇ- ESRA BAYSAL Satranç oyunu hikayeler ile anlatıldı. Satranç tahtasındakki yatay, dikey ve çapraz kareler gösterildi. Kale figürü boyaması yapıldı. Kalenin düz gidişi gösterildi. Taşların dizilişi genel kuralları tekrar edildi.

10 REHBERLİK-GÖZDEM ÖZGER YALAN SÖYLEME Yalan söylemek, insanın kaygı ve korku duyduğu anlardan kurtulmak için başvurduğu savunma mekanizması, yani kendini koruma yoludur. Zararlıda olsa Zarasızda olsa yalan yalandır. Sonuçta kişinin kendini aldatması ve bununla birlikte başkalarını da aldatmaya çalışmasıdır. Bir hatayı gizleme amacı ile gerçeğe uygun olmayan bu girişim sözle olabildiği gibi bazen de, jest, yazı ve susma ile de olabilmektedir. Okul çağına kadar yalan söyleme konusunda endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü bu yaşlar çocuğun hayal gücünün en fazla çalıştığı yaşlardır. Çocuk bir takım olaylar, durumlar uydurabilir, hayali arkadaşlar ve hayali olaylar yaratır. Bunlar oyun niteliği taşır ve çocuk kurduğu bu hayalleri gerçek gibi kabul eder. Gerçeğe sadık kalmak ise çocukta zamanla oluşan bir durumdur. Yedi yaş öncesinde çocuk yalan söyleme araçlarından yalnızca birine, yani dile, o da pek gelişmemiş haliyle sahiptir. Bu dönemde bir olayın gerçek ve uydurma olarak iki ayrı yönü olabileceğinin bilincinde değildir. Yalan söyleyebilmek için önce gerçeği bilmesi ve yaşadığı durumları tek gerçeklik olarak algılayabildiği benmerkezci düşünme dönemini aşması gerekir. Bu dönemi aştığı akıl yaşı dediğimiz yedi yaş sıralarında yalana giriş yapar. Bu bir bakıma çocuğun sosyal ve ahlaki yönden normal gelişim çizgisini izlediğinin bir göstergesidir. Yedi yaş civarındaki çocuklar bilerek söylenen yalan ve yapılan bir hatayı ayırt edebilmelerine rağmen, her iki davranışı da yalan olarak kabul ederler. Sekiz - dokuz yaşına geldiklerinde hata ve yalanı ayrı ayrı değerlendirirler. Ancak on yaşından sonra yalanın, bilerek ve planlanarak yapılan bir hata olduğunu fark ederler. Bu yaştaki çocuklar somut sonuçlar veren yalanları daha ciddi olarak algılar, yalanları sonuçları ve etkilerine göre değerlendirirler. Sonuçta biri cezalandırıldıysa o ciddi bir yalandır. Yalan ile hayal gücüne dayalı abartılar birbirine karıştırılmamalı.

11 Aileler Çocuklarda 6-7 yaşlarına kadar görülen abartılı söylemler ve hayallerle ilgili ifadeleri gerçeğin tam olarak çarpıtılması anlamına gelen yalanla karıştırılmamalıdır. Çocukların gelişim süreci içinde gerçeklik duygusunun oturması biraz zaman alır. Çocuklar anlattıkları olayları biraz abartılı ve zengin hayal güçlerini kullanarak gerçek olmayan abartılı şeyler anlatabilirler. Örneğin; dev gibi bir kedi gördüğünü, sindi bebeği ile konuştuğunu söylemesi gibi. Aileler bu anlatılanlar ile bir uyum davranış bozukluğu olan yalanla karıştırılmamalıdır Çocuklarda bir uyum ve davranış bozukluğu olarak görülen yalan söyleme davranışının altında yatan sebepler incelendiğinde Aile içinde veya çevrede çok sık yalan söyleniyor olması Çocuklar ana-babayı model ve örnek alır. Anne-babalar yalan söyleme konusunda da model oluştururlar. Anne-babanın yalana başvurduğuna tanık olan çocuk, yalan söylemeyi öğrenir. Ör; eve gelmek isteyen misafire anne ve babanın gerçeği söyleme yerine akşam başka bir yere davetliyiz şeklinde yalan söylemesi birde bu söylemin çocuğun yanında yapılması ebeveynin çocuğunun yalan söylemesine zemin hazırlamış olur. Anne -babanın ve çevrenin yeterince sevgi, ilgi göstermemesi Anne - babası ve çevresi tarafından sevilmediği ve ilgi görmediği hissiyle Kendini değersiz hisseden çocuk çevresindekiler tarafından değerli algılanma ve onaylanma ihtiyacıyla, sahip olmadığı bir şeye sahip olduğunu veya yapmadığı bir şeyi yaptığını ifade edebilir. Örneğin; başının ağrımadığı halde kendini acındıracak bir şekilde baş ağrısı çektiğini söylemesi, okul başarısı düşük olduğu halde anne ve babasına deneme sınavında soruların hepsini yaptığını söylemesi gibi Çocuk cezadan kaçmak için yalan söyler Çocukları yalana iten diğer bir neden de ailesi tarafından aşağılanmamak ve cezalandırılmamak için yapmadığı davranışları yapmış gibi ya da yaptığı davranışları yapmamış gibi ailesine aktarabilir. Örn; Harçlığını ailesinin istemediği yerde harcayan çocuk, anne babasının parasını ne yaptığını sorduğunda çocuğun parasının çalındığını söylemesi şeklinde cevap vermesi Çocuklar özlem duydukları, olmasını istedikleri şeyler için yalan söylerler Örneğin; babasından ayrı yaşayan bir çocuğun her gün babasının kendisini aradığını söylemesi. Ya da annesiz büyüyen bir çocuğun

12 arkadaşlarına annesiyle yaptıklarından söz etmesi gibi. Bazen de bunun tam tersi bir tutumla çocuk annesi yaşamasına rağmen öğretmenlerine veya arkadaşlarına, annesinin öldüğünü söylemesi şeklinde gözüke biliyor. Annesinin göstermediğini hissettiği sevgi ve ilginin özlemini cevreden telefi etmeye çalışması şeklinde gözükebiliyor. Çocuk çevresinin hayranlığını kazanmak için yalan söyler. Örn; arkadaşlarına fakir olduğu halde çok zengin olduğunu, arabası olmadı halde son model bir arabası olduğunu söylemesi. Anne babası sevgi ve ilgisini paylaşmamak için yalan söyler. Örn; çocuk, anne babasına ablasının onu dövmediği halde kendisini dövdüğünü söylemesi. Arkadaşlarının sevgi ve ilgisini paylaşmamak için yalan söyler Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda arkadaşlarının ilgisini kendine çekmek için söyleyebilir. Örn; Ahmet senle dolaşmak istemiyormuş bana öyle söyledi diyerek yalana başvurması buna örnek gösterilebilinir. Erken çocukluk döneminde aşırı ödüllendirilen çocuklarda yalan söyler Aşırı ödüllendirilen çocuk, sosyal hayatla tanışmaya başladığında sosyal hayatın içindeki arkadaş, öğretmen vb kişilerden de aynı ödüllendirmeyi bekler. Bunu da elde etmek için yalan söyleme tutumu içine girer. Ya da hiçbir davranışı ödüllendirilmeyen çocuk yalan söyleme gereksinimi duyabilir. Anne-babanın çocuğu küçümsemesi ve aşağılaması kendi yalanına çocuğunu ortak etme çabası, çocuğundan beklentilerin fazlalığı, yapamayacakları şeylerin istemesi, çocuğuna doğruyu söyletme adına baskı yapması, çocuktaki çekingenlik, saldırganlık, aşağılık duygusu, suçluluk duygusu vb etkenler çocuklarda yalan söyleme davranışına neden olmaktadır. Kızmakla, bağırmakla yalancılık önlenmez insanlar sevdikleri saydıkları, aralarında sağlam ilişki bulunan kimseyi kolay kolay aldatmazlar DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER; Yalan söyleme davranışını iyileştirmek, önlemekten daha zordur. Önemli olan, çocuğu yalana itecek durumlara meydan vermemektir. Anne ve babalar çocuklarına model olduklarını akıldan çıkarmamalı ve doğru model olmalıdırlar Ebeveynin söyledikleri ile davranışları arasında tutarlılık olmalı. Anne ve babalar çocuklarını çok iyi tanımalı ve yapabileceğinin üzerinde davranışlar, başaramayacağı şeyler istememeli Çocuklarınızı, kardeşi ve çevresindeki diğer insanlar ile kıyaslamayın

13 Anne-baba çocuğa aşırı otoriter ve baskıcı bir tutumla yaklaşmamalı Ebeveyn, çocuğu tehdit etmemeli Anne-baba yalan söylemlerine çocuğunu ortak etmemeli bu yaptığımızı annene söylemeyeceksin tamam mı oğlum Çocuk istek, sıkıntı, kaygı ve endişelerini anne babası ile konuşabilmelidir. Çocuğu dinlemek ve çözüm yollarını kendisinin bulmasına yardımcı olmak gerekir. Yalan söylemekte ısrar eden çocuğa ulaşmanın yolu, kendisini yalan söylemeye iten sorunların çözülmesine yardım etmek ve yalan söylemeyi gereksiz kılacak bir ortam hazırlamaktır. Çocuğun yalan söylemesine neden olan şeye odaklanmalı, yalanın içeriğine değil Çocuğunuz yalan söylediğinde ona bu söylediğinin yalan olduğunu anladığınızı hissettirmeniz önemlidir. Anne-baba bir avcı gibi çocuğun yalanını yakalamaya çalışmamalıdır. Bu çocuğa güvenmediğinizi gösterir ve çocuk nasıl olsa güvenmiyor diye yalan söylemeye devam edebilir Çocuğa yeterli ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Çocuğun yalan söylediğini tespit ederseniz, onu bu durumla hemen yüzleştirip yorum yapmayın. Çocuğunuzu hangi durumlarda yalana başvurduğunu irdeleyin. Mesela; Okul başarısında problemi mi var? Baskıcı otoriter tepkinizden mi çekiniyor? Yalanın her türlüsüne karşı olduğunuzu sadece çocuğunuzu uyararak değil, yaşayarak, örnek olarak da gösterin. Çocuk yalana başvurmadığında, dürüst davrandığında onun bu davranışının ailesi tarafından fark edilmesi ve bu davranışı pekiştirilmesine yardımcı olunmalı. Yalan, bazen bir patoloji (hastalık) belirtisi de olabilir. Ağır psikolojik dengesizliklerde ya da kişilik bozukluklarında yalana rastlanabilir. Bu durumlarda uzman yardımı alınmalı. İnsanın her yaşta takdir edilmeye ve onaylanma ihtiyacı vardır. Çünkü çoğu kez onaylanma ihtiyacı nedeniyle yalan söylüyor olabilir. REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

14 GÖRSEL SANATLAR-AYŞEGÜL ŞİMŞEK

15 Çocuklara portre nedir, nasıl çizilmesi gerektiği konusunda bilgi verdikten sonra çizimlere başladık. Aşama aşama yüzdeki uzuvlar çocuklara anlatıldı. Oranları hakkında bilgi verildi. Genel hatlarıyla çizildikten sonra detaylara yer verildi. Arka plan nedir, ne işe yarar olduğu hakkında açıklamada bulunuldu. Çocukların konu ile ilgili çeşitli soruları cevaplandırıldı. Çalışma bitikten sonra kimdir bu? oyunu oynatıldı. Böylelikle hem kendilerini tanımış hem de arkadaşlarının özelliklerini biçimsel ve renk olarak öğrenmiş oldular.

16 BEDEN EĞİTİMİ-YÜZME-ÇİLEM TUĞ Yüzme dersine önce nefes çalışmaları ile başlıyoruz. Ardından ayaklarımızı çırparak yüzme hareketleri yapıyoruz Dersten sonra yemek de yiyince bir yorgunluk çöküyor üstümüze ve seriliyoruz sınıftaki minderlere.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UYUMSUZ ÇOCUKLAR 310TDB006 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

HİKÂYELER 1-4-2014. Etkinlik Çeşidi: Türkçe ve Drama (Bütünleştirilmiş Tüm Grup Etkinliği) Yaş Grubu: 48 + KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ DEĞERLENDİRME

HİKÂYELER 1-4-2014. Etkinlik Çeşidi: Türkçe ve Drama (Bütünleştirilmiş Tüm Grup Etkinliği) Yaş Grubu: 48 + KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ DEĞERLENDİRME HİKÂYELER 1-4-2014 Etkinlik Çeşidi: Türkçe ve Drama (Bütünleştirilmiş Tüm Grup Etkinliği) Sosyal Duygusal Gelişim: Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

YAŞAM REHBERİM POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ

YAŞAM REHBERİM POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ Yıl, 3 - Sayı, 25 ŞUBAT, 2013 Bu sayıda: YANSIMA Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış.

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012

Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012 Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012 SAYIN VELİLERİMİZ, YIL İÇİNDE YAPTIĞIMIZ TÜM ETKİNLİKLERİMİZİ AYLIK OLARAK SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ. YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILIMIZIN BİZLERE VE

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 DOĞAMIZ Bitkiler temamızda; Bitkilerin üç grupta incelendiklerini ve bunların neler olduğunu, bitkilerin yapılarını, bakımlarını, büyüme aşamalarını, bitkilerinde

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme Okul Öncesi ve ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme HAZIRLAYANLAR ALEV DOĞAN AKINCI BAYRAM ÖZÇELİK DERYA APBAK

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 İÇİNDEKİLER ÇOCUK OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA NEDEN GİTMELİDİR? 2 ÇOCUĞUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ 5 2 7 YAŞ ÇOCUKLARININ BİLİŞSEL

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.

Detaylı

Evde... 24 Yolda... 26 Alışverişte... 27 Çocuk ve Beslenme... 28 1 Aylık... 28 3 Aylık... 30 4 Aylık... 31 7 Aylık... 33 8 Aylık... 34 9 Aylık...

Evde... 24 Yolda... 26 Alışverişte... 27 Çocuk ve Beslenme... 28 1 Aylık... 28 3 Aylık... 30 4 Aylık... 31 7 Aylık... 33 8 Aylık... 34 9 Aylık... ALT MENÜ Çocukta Olumlu Davranışlar Geliştirmek... 5 Yaşın Gelişimsel Özelliklerini Bilmek... 5 Her yaşa uygun yöntemi uygulamak... 5 Çocuğun Gözleri ile Dünyaya Bakmak... 6 Kendi Çocuğunu İyi Tanımak...

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Nisan 2014 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM eğiten kitap 11 Eylül 2013 26 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Ekim 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ ÖĞRETMENİM KIS BABA SAAT DOKUZU BEŞ GEÇE

TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ ÖĞRETMENİM KIS BABA SAAT DOKUZU BEŞ GEÇE TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ KIS BABA -Tak,tak,tak.kim o? (sağ el sol elin üstüne vurulur) -Ben. -Sen kimsin? -Ben kış babayım. Hem de soğuk, yağmur, karım. -Kış baba bana ne getirdin? -Portakal, mandalina,

Detaylı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı Sayı: 1 Eylül 2014 Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi Hobi Köşesi: Maket Yapımı Hazırlayanlar Uzman Psikolojik Danışman Handan YILMAZ Psikolojik Danışman Sıla GETİR

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR NİSAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Aralık 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Dans Et isimli bütünleştirilmiş okuma-yazmaya hazırlık, oyun etkinliği Öğle

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Çiçeğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI 03 Ocak 2012 OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ BAŞARIZLIK NEDENLERİ Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. Ancak çağdaş anlamda

Detaylı

GÜNLÜK PLAN-11.GÜN. Okul Adı : Tarih DA A2:K3 DA A8:K3

GÜNLÜK PLAN-11.GÜN. Okul Adı : Tarih DA A2:K3 DA A8:K3 GÜNLÜK PLAN-11.GÜN Okul Adı : Tarih :./ /.. Yaş Grubu : Öğretmenin Adı : AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL DUYGUSAL DİL ALAN BİLİŞSEL ALAN ÖZBAKIM ALAN SDA A6:K2 DA A2:K3 BA A2:K1 BA A9:K1,3 BA

Detaylı