Irmak. Öyle coşkun akıyordu ki Irmak Ha kavuştumdu Ha kavuşacaktım sana ben (F. Hüsnü Dağlarca< >, Ötekinde Olmak-İkisi, sa:158)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Irmak. Öyle coşkun akıyordu ki Irmak Ha kavuştumdu Ha kavuşacaktım sana ben (F. Hüsnü Dağlarca<1914-2008>, Ötekinde Olmak-İkisi, sa:158)"

Transkript

1 H Ha; Haa; Ha... ha; Ha, ha, ha : Ne? Ne dedin?; İster öyle ister böyle; Oo, aklıma gelmişken söyleyeyim; ne dediniz efendim? (Alay edercesine) Ya gördün mü? Bağlamında; (Arzuyla) Neredeyse Adamların bu malzemeyi eve taşımaları tam bir saat sürdü, bütün bu zaman boyunca Usta, kollarını göğsünde çaprazlayıp öylece durdu; yaşlı, kurnaz bir baykuş gibi sırıtıyordu hem de. Aesop la ben ağzımız bir karış açık, seyrediyorduk; biraz sonra Usta bizi yanına çağırdı, ikimizin de omzunu tuttu. Sioux Ananın yemeklerinin yanında bunlar hiç kalır, dedi, ama yine de lapa yemekten iyidir, ha çocuklar? Bıçak kemiğe dayanınca insanın kime güvenebileceğini bilmesi gerekir. (P. Auster, Yükseklik Korkusu <Vertigo>, sa:51) Maksimov defteri geri alıyor. Genç adam gördüğü manzaraya daha fazla dayanamıyor. Gizlendiği yerden çıkıp müdahale ediyor. Sonra yüksek sesle okumaya başlıyor: Karamzin - Çiftlik sahibinin adı bu. Genç adama dönüp kimsin sen diye tısladı. Burada işin ne? Sonra yırtık pırtık gri üniformanın ve kırık pranganın farkına vardı. Ha, şunlardan biri! diye bağırdı. Şimdi senin hesabını görürüm! (J.M. Coetzee, Petersburg lu Usta, sa:49) Irmak Öyle coşkun akıyordu ki Irmak Ha kavuştumdu Ha kavuşacaktım sana ben (F. Hüsnü Dağlarca< >, Ötekinde Olmak-İkisi, sa:158) İÇİM ACIYOR BAHÇEYE baba anneye diyor ki: lanet olsun balığa da kuşa da ben öldükten sonra bahçe ha olmuş ha olmamış neye yarar emeklilik maaşım bana yeter (Furuğ-Ferruhzad-< >, yeryüzü ayetleri-inanalım soğuk mevsimin başlangıcına, sa:95-6)

2 Şvayk, Bana sorarsanız, dedi, ha er olmuşsun, ha erbaş. Ama rütbesi sökülenleri o saat ateş hattının en ön saflarına sürdüklerini biliyorum. Rahip, yattığı yerde dönendi. Kıçında pireler uçuşuyor, dedi Şvayk. Kalıbımı basarım, rüyasında çilingir sofrasında oturuyordur şimdi. (Y. Haşek, Aslan Asker Şvayk, Cilt:1, sa:324) Aşk yüzünden yaşlı başlı adamların bile başları belaya girdi. Ha, şu doğa gereği olan ve bundan dolayı Tanrı nın isteğine uygun bulunan aşk yüzünden. (Ö. von Horvath, Allahsız Gençlik, sa:80) Jindrette birdenbire sesini yükseltti: Ha, sahi! Aklıma geldi. Bu havada, o, arabayla gelecektir. Feneri yak da al, aşağı in. Aşağıda, kapının arkasında durursun... kapıyı hemen açarsın, o yukarı çıkarken merdivene, koridoro ışık tutarsın, buraya girerken de, sen çabucak yine aşağıya inip, arabacının parasını verir, arabayı savarsın. (V. Hugo, Sefiller, Cilt:III, sa:329) Cemal in içindeki donuk kayıtsızlık, onun Meryem kadar büyük heyecan duymasını engellese de bir yandan İstanbul u gözlüyor, bir yandan da biraz kıskançlık ve iç burkuntusuyla ağabeyi Yakup u düşünüyordu. Demek bu güzel şehirde yaşıyordu ha. Çoluğunu çocuğunu alıp İstanbul a göç ettiğinden beri memleketi hiç dönmemesi bu yüzdendi işte. (Ö.Z. Livaneli, Mutluluk, sa:191) Telefonu kaparken eli titredi, heyecanı onu güçsüz bırakmıştı. Gözleri bir meleğinkiler gibi parlıyordu, yüzü yücelmiş, tüm dünyevi artıklardan arınmıştı, saf ve kutsaldı. Dışarda randevu veriyorsun ha? eniştesi taş attı. Bunun ne demek olduğunu bilirsin. Sonunda karakola düşeceksin. (J. London, Martin Eden, sa:122) ARGAN - Rezil! Üstelik bir de... TOINETTE - Ah! ARGAN - Olur şey değil! Demek azarlayıp hıncımı da almamalıyım, ha? TOINETTE - İstediğiniz kadar azarlayın, vız gelir. (Moliere, Hastalık Hastası, sa:18) ZOR GEÇİT Sen şu evvelce de yazdım: Siyah gömleğinle, ince Olmuyor ki ha deyince Hayat bütün bütün zalim. (B. Necatigil< >, Eski Sokak, sa:17) Haha! Usul usul sokuluyorsun Böylesi geceyarısında?.. Ne istiyorsun? Konuş! Üstüme geliyorsun, sıkıştırıyorsun beni, Ha! Çok yaklaştın yanıma! (F. Nietzsche, Dionysos Dityrambosları, sa:69) köy sokakları, kuru yağmur dereleri, ve haa ayrılırdı bin parçaya biri bağırsa: Kim var orada? Çıplak tepeler, sönmüş bir volkan, taş ve o denli görkemin Altında nefes nefese bir ses, ve kuraklık, tozun tadı. (O. Paz, Kartal Mı, Güneş Mi, sa:21?) KENDİNE YETERLİK

3 Geride kaldı geçirdiğimiz gece, zevkleri ve o zevklerin korkusu. O bitmek umudu olmayan hüzün de geride kaldı. Çamlar, güneş, pencereler - işte oradalar. Ağaçların altında iki iskemle. Niçin iki? Haa evet, biri oturmak, biri de bacaklarını uzatmak için. (Y. Ritsos< >, bir mayıs günü bırakıp gittin, sa:59) Aletler, doktorlar ve parmağını dudaklarına götürmüş güler yüzlü hemşire bir hastane odasında olduğunu gösteriyordu. Sonra kendisini izleyen Sergio ya döndü, sanki çocuğu o an fark etmiş gibi bir adım geri sıçradı. -Bu ben miyim? diye sordu. -Büyükannem, diye yadsıdı Sergio. -Ha, tamam, diye homurdandı hayalet. Bakmaya devam etti, sonra yeniden Sergio yla konuştu. -Onun için en iyisi bu, eminim. (S. Roncagliolo, Dokunuşlar, sa:12) Ama nasıl da farklı ve ne kadar yoğun... Her durumda: Siz bize kendi imgenizi vermeyi denemek mi istemiyorsunuz, yoksa böyle bir şey içinizden mi gelmiyor? İçimden gelmiyor, ama istiyorum. Ha, demek istiyorsunuz... Çok iyi. Göreceğiz. (L. Sciascia, Her Türlü, sa:127-8) Efendim? Bir oyun okuyordum. Bu, sanat yönetmeni olarak görevimdi. Getto daki yaşantıyla ilgili bir oyun için yarışma düzenlemiştik. Ha? Tabii, tabii. Pek çok oyun almıştık. Herkes kaleme sarılmıştı. (J. Sobol, Getto, sa:15) Octave pek saydığı babasının, bir çeşit tutku ile sevdiği annesinin bu isteklerini anlar anlamaz, topçu subayı olma tasarısından vazgeçti. Bir alayda birkaç yıl geçirmek istemişti; sonra ilk savaşa dek istifasını verecekti. Bu savaşa ha teğmen olarak katılmıştı, ha albay olarak; umursadığı yoktu. (Stendhal, Armance, sa:15) DALGA <1955> Bulutu kestiler bulut üç parça Kanım yere aktı bulut üç parça İki gemiciynen Van Gogh dan aşırılmış Bir kadının yüzü ha ha ha. (C. Süreya< >, Üvercinka <1957> -50 yaşında-, sa:19) Harlov birdenbire Slötkin e bağırdı: -Ateş etsene, yalancı pehlivan. Ne diye yalnızca nişan alıyorsun? Yoksa yasayı mı düşündün? Harlov, her sözünü tarta tarta, yasa maddesini söyledi: Bağış alan kimse bağışlayananın yaşamına kastederse, bağışlayan bütün bağışını geri alabilir... Ha, ha, ha! Korkma yasacı herif, hiçbir şeyi isteyecek değilim... Her şeyimi kendim yok edeceğim. Yallah! (I. Turgenyev, Bozkırda Bir Kral Lear, sa:95) yaktı.. Çok geçmeden Kızılsaç da tırmanıp Chicao nun <Çiko> yanına oturdu, yeni bir mısır yaprağı sigarası Allah kahretsin! Çoktan içerde olabilirdik. Şimdi işin yoksa sabaha kadar bekle dur. Ne fark eder, ha bugün, ha yarın! Elbette, sana göre hava hoş, Joaninha nasıl olsa bekliyor seni. Ya ben? Bende şans nanay. (J.M. de Vasconcelos, Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz, sa:10) Nihayet, Françoise bir mum yaktı. Tam o sırada kır bekçisinin karısı Bécu kadın içeri girdi. Problemi, seziş yeteneğiyle anlamış, bir haberi, kasabanın bir ucundan öbür ucuna bir dakika içinde taşıyan o gizli kuvvetle kavramıştı. -Ne o? Nesi var zavallı adamcağızın?... Ha! Anladım, kan tutmuş, çabuk, bir iskemleye oturtun. (E. Zola, Toprak, Cilt:I, sa:144)

4 Ha babam, de babam (çalışma) : Gece gündüz, aralıksız (çalışma) Satıla satıla mera mı kaldı? Habire satıyoruz!. Bir uçtan da, bu yetmiyormuş gibi, bir kısım açıkgöz komşular, ha babam de babam, ucundan kıyısından kapıp kapıp tarla yapıyorlar. (F. Baykurt, Yılanların Öcü, sa:85) Tek başına mı? Yok canım! Bu bir gecelik sıkıntı Ertesi gün, saat yedide, Napoli karşımda! Napoli, eşsiz şehir, onu görmeli, sonra ölmeli denildiğini işittiğim büyük kent. Ölmedim ama, aklım da başımda kalmadı. İki gündür, tabanları yağlamış, ha babam koşuyordum her yere. Müzelere, Vezüv e, Pompei ye, bahçelere, gezilere anıtlara, bir elimde bir dilim ekmek, öbür elimde saatim, hepsini birer lokmada yutuyorum. (P. Istrati, Hayat Yollarında, sa:84) MANGAN - Nereden anlayacaksınız? İş nasıl çevrilir, aklınız erer mi?... Bir yılın sonunda ya iflas bayrağını çekerler ya da işi başkalarına devrederler... Dişinden tırnağından artırdığını kor sermaye diye. İki üç yıl da ha babam, de babam çalışır. (G.B. Shaw, Kırgınlar Evi, sa:61) Habar; Habar vermek : Haber; Haber vermek Haceli köpürdü: Bin ulan şu kağnıya, geçmişi boklu! Köpek eniği gibi venileyip durma benim karşımda! Yoğsam itaat etmiyon mu? Etmiyonsa habar ver. Habar ver de bi takikenin içinde görüvereyim hesabını... (F. Baykurt, Yılanların Öcü, sa:105) Habe, Habe kaymak : (ROMAN) Yemek; Yemek yemek (Argo) Kız daha ağzını açmadan Etem atıldı: -Yo, yo, yo!.. Düşmez onun şanına ki, otursun beyzadelerin yanında sofraya... O duracak şinci <şimdi> ayakta sofra bitesiye kadar... Ha, bulaşalım <başlayalım> biz habe kaymaya o dikizlesin <gözlesin> bizi ayak üstü!.. (O.C. Kaygılı, çingeneler, sa:33) habeas corpus : (LAT.,HUK.,KOLL.) <habe as kor pus> : Vücudunuza sahip olabilirsiniz! Tutuklanıldığında, serbest kalabilmeniz için derhal mahkeme açmayı garantileyen yasa, İngiltere de, 1679 da, Kral II. Chares tarafından çıkarılmıştı. = -Kelimesi kelimesine latince : You may have the body : a writ of personal freedom exercised when a prisoner post bail and hearing in court (İNG.) Habeat Librarius et registrum omnium librorum ordinatum secundum facultates et auctores, reponeatque eos separatim et ordinate cum signaturis per scripturam applicatis (LAT:).) <Habeat libraryus et registrum et ordinate kum sinyaturis per skripturam aplikatis!> : Her kütüphaneci, tüm kitapların konulara ve yazarlara göre düzenlenmiş bir katoloğuna sahip olmalıdır ve onları ayrı ve yazılı işaretlere göre düzenlenmiş olarak saklamalıdır Olağanüstü yapıtlar. Ama nasıl bir sıraya göre kaydedilmiş bu kitaplar? Benim bilmediğim, ama kuşkusuz Malachi nin bildiği bir kitapta okudu: Habeat Librarius et registrum omnium librorum ordinatum secundum facultates et auctores, reponeatque eos separatim et ordinate cum signaturis per scripturam applicatis. Nasıl oluyor da her kitabın yerini biliyorsunuz? (U. Eco, Gülün Adı, Çev.: Şadan Karadeniz, sa:96) habeant! habeant! : (LAT.) <habent! Habent!> : Hepsi sizin olsun! Habemus pontficem : (LAT.) <habe mus pontf isem!> : Yeni Papa seçildi (Yeni Papa ya sahibiz) Haberci : Ehil dilinde: Azrail

5 Bir arkadaşım vardı: Mahfe <deve üstü kulübe> yoldaşım, oda arkadaşımdı gurbette. O gün, her zaman yaptığı gibi, kapımdan girerek şakalaştı benimle. Ben cevap vermedim, ibadetten başımı kaldırmadım. O zaman, dostum bana dargın dargın bakarak şöyle dedi: Şimdi vakit varken, konuş kardeşim Tatlı tatlı söyle de, dinleyelim... Nasıl olsa yarın Haberci gelir: Sen istemesen de, sesin kesilir. (Sa di, Gülistan, sa:27) Haber uçurma : Haber gönderme, haber verme (Argo) -Alacak demek? -Öyle olsun... Alacak işi... Peki... Demek, sen mahpusa düşünce herif borcunu inkardan geldi. Vay kavanoz dipli dünya vay! Neden bize bir haber uçurmadın? Bak işte, buna içerledim. İnsan bir haber uçurmaz mı? (K. Tahir, Esir Şehrin İnsanları, sa:92) Habire, ha bire : Durmadan, ardı ardına YALNIZLIĞIN GİZLENDİĞİ KARANLIK Cıyaklıyor yavru kedi, ufacık karanlıkta; yalnızlığın gizlendiği yerde. dövünüp duruyor ha bire yumuşak öfkesiyle yoksulluğunun. (Tatamkhulu Afrika< >-İlyas Tunç; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) DANS Yağmurun melodisi beni yaşamın dans pistine sürüklüyor. Baş döndürücü valsta ha bire dönüyorum sonsuzluk önsezisiyle. Daire içinde dönüyorum, dönüyor, dönüyorum ve damlaların ritmi doyumsuz özümü çıldırtıyor. (Bojana Apostolova<d.1945>-Hüseyin Mevsim; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) * * * Acı düdük kötülüğü atıyor duman duman ha bire gökyüzüne. tüm tren garlarına yağmur yağıyor ve tüm gerçek erkeklerin üstüne. (Miryaba Başeva<d.1947>-Ahmet Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Satıla satıla mera mı kaldı? Habire satıyoruz!. Bir uçtan da, bu yetmiyormuş gibi, bir kısım açıkgöz komşular, ha babam de babam, ucundan kıyısından kapıp kapıp tarla yapıyorlar. (F. Baykurt, Yılanların Öcü, sa:85) Saçma inançlara pabuç bırakacak bir insan olmadığım halde korkudan ne arkama, ne de iki yana bakabiliyor, habire yürüyordum. (A. Çehov, Korkunç Bir Gece, sa:54)

6 DOKUZ TÜR SUSKUNLUK Dırdır ederim ha bire şiddetli fiziksel ağrılardan. Üstlenirim katılığın sır vermezliğini. Çaresini bulurum tükenmiş solukla soluksuz, yaralı Kalp-krizlerinin. Bırakırım bekleme odası suskunluğunda gövedemi. (Finuala Dowling<d.1962>-İlyas Tunç; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) The Best Western Oteli bir sıra incecik ağaçlar yuvarlak bir lamba gecede içilen son sigara kriket oynayan çocuklar karşısında bir ağacın, biri dayanmış balkona, ha bire konuşuyor cep telefonuyla. (Alan Finlay <d.1971>-ilyas Tunç; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Homais habire konuşuyor, orada bulunanlara bu kuruluşun gelecekteki önemini anlatıyor, döşemelerin sağlamlığını, duvarların kalınlığını tahmin ediyor: Ah! ne diye yanımda bir metre getirmedim sanki, Binet de kendi işleri için yararlanırdı bundan, diye yazıklanıyordu. (G. Flaubert, Madam Bovary, sa:113) Derken, sıra pis pis bahis tutuşmalarına geldi. Kafalarını şarap küplerine daldırıp susamış hecindeveleri gibi durmadan, ha bire içiyorlardı. Dev gibi bir Lusitanyalı, her kolunda bir adam taşıyarak, masaları dolaşıyor, bir yandan da burun deliklerinden ateşler çıkarıyordu. (G. Flaubert, Salambo, sa:16) İhtiyar gülümsedi. Sayın bayım, dedi. Sanki kendisine iyilik yapılan sizmişsiniz de iyiliği yapan benmişim gib bir manzara ortaya çıkıyor. Siz bu kadar dostça davranıyorsunuz, bense habire bundan kaçınıyorum. Nazik ziyaretiniz evim için bir şeref olacaktır. (F. Grillparzer, Fakir Çalgıcı, sa:25) Bir de ötede beride avukatlık ve arzuhalcilik ederek ve köylülere, kaleminden kan damlar yollu bir izlenim vererek onlardan habire para sızdıran Alyanak Nazif in oğlu Kamil vardı. Babası, dalkavukluk okulundan birinci çıkmıştı. (Halikarnas Balıkçısı, Ege den Denize Bırakılmış Bir Çiçek, sa:199) Balta girmemiş orman annemsi bir karanlığa bürünmüştü; ilkel dünyanın batağından yokoluşan ve yaradılışın kokusu yükseliyordu. Yılanlar ve timsahlar yerlerde sürünüyor, yaratıklar ırmağı kıyısız bir haznenin içine habire akıp dökülüyordu. Yine resim yapacağım! dedi Klingsor. Yarından tezi yok kolları sıvayacağım. Ama artık bu evlerin, bu insanların ve ağaçların değil, timsahların ve deniz yıldızlarının, canavarların ve erguvan rengi yılanların resmini yapacağım... yıldız olma özlemiyle yanıp tutuşan ne varsa, doğumla, çürüyüp kokuşmayla, Tanrıyla ve ölümle ne dolup taşan varsa. (H. Hesse, Klingsor un Son Yazı, sa:177-8) Varılmak istenen bütün amaçlara varılmış olsaydı, benim yaşamımda yine de hiçbir şey değişmeyecekti. Kolum kanadım kırık, sandalyeye bırakıyordum kendimi; kitapları, kağıtları önümden itip uzaklaştırıyor, düşüncelere dalıyor, habire düşünüp duruyordum. (H. Hesse, Peter Camenzind, sa:90) Folklor <2004> Yazgı. Kör talih? Ne kadar büyüğüz acep? Büyükler habire küçülmekteler

7 Ve unutulmaktalar birilerince hep... Dünyaya yeniden gelirsek eğer... Oysa biliyoruz dirilişin boş olduğunu... Gömütlükler bitevi Balkanlarla dolu... (Fehim Hüseyinov<d.1954>-Ahmet Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) PARSA Şimdi vinçler boşaltıyor Yarı insan, yarı toprak olanları Ve zafer marşları çalınıyor habire. (Cahit Irgat< >, Son Yüzyıl Büyük Türk Şiiri Antolojisi-A. Behramoğlu, Cilt:1, sa:417) Bu kurumun tüysüz üyeleri arasında arkadaşlarından daha yaşlı bir öğrenci, otuz yaşlarında, çok uzun boylu, çok zayıf, bıyıklı, gülünç tavırlı ve peygamber yüzlü, Haralambo adında bir babalık vardı. Kenarda durur, güreşleri devamlı bir dikkatle seyreder, habire sigara içerdi. Bizim Perulu <spor hocası> ona tahammül edemez, hayli içerler ve öğrenme sırası ona gelince, melez, adamcağızın kemiklerini kırardı. (P. Istrati, sünger avcısı, sa:92) Sabahın saat dördünde uyanın, beşinde uyanın, çıkın Diyarbakır sokaklarına; üstleri başları yırtık, sararmış yüzlü, çoğu ihtiyar bir bölük kadın göreceksiniz. Ellerinde süpürgeler, başlarında da bir belediye memuru. Habire süpürüyorlar. Ortalık toz duman içinde. (Y. Kemal, Peri Bacaları, sa:7) Gece Işıkları yakmayı geciktiriyorum akşam karanlığı çökerken Fakat ha bire geliyor o karanlık bütün ağırlığıyla kainatın (Mateya Matevski<d.1929>-Suat Engüllü; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Sırtımda bir üşüme duydum. Bayan Renard habire yineliyordu: Sen adam değilsin, sen adam değilsin. Damarlarında piliç kanı var. (G. de Maupassant, Jules Amcam, sa:32) KITTEL - Ayırın! Kurular ile yaşları. Hepsini ayırın! Haydi! İş başına! (İnsanlar iki kümeye ayrılır. Bir kısmı çamaşırları ayıklarken, ötekiler elbise yığınına katmak üzere kamyondan habire yeni parçalar getirirler. Sahnede bu insanların telaşla oraya buraya koşuştuğu görülür. (J. Sobol, Getto, sa:17) Gruşka ablasının arkasından yetişemiyor: -Çok yoruldum, diye bağırıyordu. Olguşka ise habire Mişka ya sesleniyor, bir sağa bir sola koşturarak her yeri arıyordu. (L. Tolstoy, Efendi İle Uşağı, sa:113) DELİ PAVLETA İLE ONUN GENÇ KARISI <Penço Slavevkov a> <Bulutların Gölgeleri Peşinde den> Henüz çekip bağlamadan doru atı bir yere delidolu bir yabancı yumruklayıp habire Bir avlunun kapısını, coşkuyla geldi dile: Ey Aglika, hadi uyan, kapıyı aç acele! Kim o? - Korkma, güzel gelin, İstanbul dan gelmişim, sana senin Pavleta ndan çok selam getirmişim.

8 (Peyo K. Yavorov< >-Ahmet Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan; Cumhuriyet Kitap, ) Ha biri, ha öteki : Ya o, ya öteki; Ölümlerden ölüm beğen; Kırk katır mı kırk satır mı İKSİON - Bu gece bir başka rüya daha gördüm. Sen de vardın, Nephele. Kentaurlarla savaşıyorduk. Bir tanrıçanın, hangisi bilmiyorum, oğlu olan bir oğlum vardı... BULUT - Yazgın belirlenmiş. Ceza görmeksizin, gözlerini dikemezsin bir tanrıçaya. İKSİON - Dorukların hakimi meşe tanrıçasına mı? BULUT - Ha biri, ha öteki, İksion, fark etmez. Ama korkma, sonunda dek seninle kalacağım. (C. Pavese, Leuko İle Söyleşiler, sa:14-5) Habis : Kötü huylu (kimse; kanser doğalı ur) Efendim bu elektrik işi için Parti başkanı ile Belediye reisi zatıalinizi el altından bakanlığa şikayet etmişler... Eyy? Köylülere baskı yapılıyor, zorla para toplanıyor diye... Ah beyefendi, siz o Hacı Yakup denilen iblisi bilmezsiniz. Ne habis, ne melun heriftir o... (O. Hançerlioğlu, Karanlık Dünya, sa:42) (L ) habitude est une seconde nature : (FR.,DAVR,HUK.) <L abi tüd e t ün sö kond natür> = Alışkanlık, ikincil bir doğallık getirebilir size = Habit becomes second nature (İNG.) Habsburg Hanedanlığı : (AVUSTU.. MYTH.) : Avusturya Arşidükü, Alman kralı ve kutsal Roma-Germen İmparatoru I. Maximilian < >, evlilik yoluyla Felemenk i, antlaşmalar ve askeri baskıyla Macaristan ve Bohemya yı, oğlu Philip in <sonradan Kastilya Kralı I. Felipe> evliliğiyle de İspanya tahtını ele geçirerek Habsburg ların Avrupa ya egemen olmasını sağlamıştır.... Osmanlı İmparatorluğuna paralel, Avrupada hükümranlığını dört yüz yıla yakın sürdürmüş monarşi. Çok karmaşık bir Habsburg İmparatorluk soyu ( ) yanında, Habsburg ların İspanya bölümü de tarihlerinde, Macaristan, Bohemya, İngiltere, Felemenk, Bavyera, Saksonya ve yerel toplumların birbirleriyle ittifak yaptıkları, başkaldırdıkları <Otuz yıl savaşları, > ile oldukça sarsılmasına karşın, en son döneme şöyle girdi: İspanya da II. Carlos un ölümü ve hiç erkek veliaht bırakmaması dolayısıyla, Avusturya Habsburgları nın son varisi VI. Karl, birliğin topraklarının parçalanmasını önlemek amacıyla, 1713 de bir Veraset Yasası=Pragmatische Sanktion fermanını çıkartarak, erkek adayın var olamadığı hallerde, kadın kraliçe!nin tahta geçmesini sağlanmasını hemn hemen tüm Avrupaya kabulettirdi. Buna bağlı olarak, VI. Karl ın, 1740 ta, ardında erkek veliaht bırakmayarak ölümünden sonra tahta kızı MARIA THERESA çıktı Buna karşıt olarak, Prusya kralı II. FRIEDRICH, Silezya yı istila etti. Maria Theresa, yalnızca İngiltre ve Felemenk in desteğini sağlayabildi. Ama, Avusturya Veraset Savaşları başlamış oldu: Aix-la-Chapelle anlaşması (1748) ile Silezya nın büyük bir kısmını, İtalya da Lombardiya nın bir bölümü, Parma ve Piacenza düklüklerini yitirdi. Tüm bunlara karşın, Lorraine dükü ( ) ve Toscana grandükü ( ) olan kocası Franz STEPHAN, 1745 de, I. FRANZ adıyla Kutsal Roma-German İmparatoru seçildi. Böylece, Maria THERESA ve I. FRANZ ın soyundan gelenler, HABSBURG hanedanın devamı olan Habsburg-LORRAIN hanedanını oluşturdular. 19. y.y. ın sonlarına doğru Habsburg lar, muhtelif olaylarla, bütünlüğünün sarsılmasına yol açan olaylarla karşılaştılar: Fransızların Meksika İmparatoru ilan ettiği (1864) Franz JOSEPH in kardeşi MAXIMILIAN ın 1867 de Meksika da kurşuna dizilerek öldürülmesi; veliaht Prens RUDOLPH un 1889 da sevgilisiyle birlikte intihar etmesi; Franz JOSEPH in karısı Bavyera Düşesi ELIZABETH in 1898 de bir SUİKAST sonucu öldürülmesi başlıca sayılabilir. Tüm bunlara ek olarak, Avusturya-Macaristan ın, 1978 denberi işgal altında tuttuğu Bosna ve Hersek i 1908 de resmen ilhak etmesi (Osmanlıların durumuyla ilgili!) Sırbistan ve Rusya nın tepkisini çekti. İlişikiler gerginleşti. En nihayet, Macaristan veliahtı Arşidük FRANZ FERDINAND ın 1914 Haziran ında Bosna-Hersek e yaptığı bir ziyarette, başkent SARAJEVO (Saraybosna) da bir sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi, malum, daha büyük devletlerin daha geniş ittifaklar yapmasına (İHTİLAF ve İTTİHAT) ve dünya haritasının, özellikle Orta Avrupa ve Balkanlar, Osmanlı İmp. nun sınır çizgilerinde çok önemli değişiklikler yaratan I. DÜNYA SAVAŞI nın patlamasına yol açtı. Avusturya Arşidükü, Akman Kralı ve Kutsal roma-germen İmparatoru I. Maximilian (M.S ), evlilik yoluyla Felemenk i, antlaşmalar ve askeri baskıyla Macaristan ve Bohemya yı, oğlu Philipp in

9 <sonradan Kastilya Kralı I. Felipe> evliliğiyle de İspanya tahtını ele geçirerek Habsburgların Avrupa ya egemen olmasını sağlamıştır arasında, Kutsal Roma-Germen İmparatoru olan II. Joseph <M.S >, Avusturya Habsburglarının topraklarını önce annesi Maria Theresa ile birlikte, sonraları tek başına yönetmiştir. Bir aydın despot olarak yönetsel, yasal, ekonomik ve dinsel reformlar yapmış, ama fazla başarılı olamamıştır ten tahtı terk ettiği 1848 e kadar Avusturya tahtında oturan I. Ferdinand <M.S > Müşfik Ferdinand lakabıyla anılır. Ferdinand ın geri zekalı ve sar alı olmasına karşın tahtın verasetine ilişkin ilkeleri korumakta kararlı olan babası Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Franz, onun varisliği konusunda diretmiş; Ferdinand 1830 da Macaristan Kralı olarak, 1835 te de Avusturya İmparatoru olarak taç giymiştir. Öğrencilerine kompozisyon ödevi verirken, (Çek Öğr. Dub) konuları mutlaka Habsburg lardan seçerdi. İmparator Maximillian, İmparator II. Joseph, Müşfik Ferdinand, küçük sınıflardaki öğrencilerin yüreğine korku salardı. (Y. Haşek, Aslan Asker Şvayk, Cilt:II, sa:70) İmparator Franz Joseph, elindeki dürbünle hareket halindeki tüm birlikleri izlerken hem gurulanıyor hem de hüzünleniyordu. Onlara sahip olduğu için gurur fakat yavaş yavaş yitirmeye başladığı için de hüzün duyuyordu. Ordusunun parçalandığını, kocaman imparatorluğunu oluşturan değişik halk topluluklarına geçtiğini artık biliyordu. Onun gözünde Habsburg sülalesinin kocaman, altın güneşi batmaya, parçalanmaya, çok sayıda küçük güneşçikler ve bağımsız yıldızlar, bağımsız uluslar doğurmaya hazırlanıyordu. (Joseph Roth, Radetzky Marşı, sa:281) Hacamat, Hacamat şişeleri : Tıbbın daha modernleşmediği devirlerde, hatta benim çocukluğumda (İ.E.) ateşli ya da intani <enfeksiyöz> hastalıklarda (Zatürree-Pnömoni), zehirlenmelerde (Böcek, yılan sokması), evde, eli yatkın olarak sırtıma, kolumuza bıçakla çizgiler çizerek vantuz işini yaparak boynuz, bardak ya da çay kupalarıyla, hatta şişe ile kan çekme işi Bk.: Sırtına şişe çekmek Kıvırcık anlatırken gözlerini kocaman açıyor, Yaklaşacağını bile düşünemedim, Boa, aklım o kadar başka yerlerde ki. Jaguar ın cesetlerle, Şair le ilgili söylediklerini düşünüyordum, sonra baktım doğrudan bize yaklaşıyor Boa, dimdik de bakıyor, diyordu. Bana baksana kancık, senin dilin niçin hep böyle sıcak? Çocukken annemin sırtıma yapıştırdığı hacamat şişelerini hatırlatıyor bana. (M.V. Llosa, Kent ve Köpekler, sa:318) Hacat, Hacatlarında çıbanlar çıksın : Kıç, abdest yapılan yer; Kıç larında çıban olsun istemiyle söylenen bir ilenç Irazca ya, Bayram a, Haçça ya kızıyordu. Anlıyordu ki duydukları gerçektir. Böyle bir şeyin aslı vardır. Fakat Irazca ya açık açık diyemiyordu: Elleri gırılsın. Hacatlarında çıbanlar çıksın. Çıbanlarına gurt atsın. Amadımıza böyle edenler yedi milletin içinde irezil olsunlar. Enselerine yıldırımlar düşsün. İmansuz Guransız gitsinler. Allahın onlara verdiği can, yedirip içirdiği nimet, soludukları soluk, gördükleri güneş, külliyen haram olsun. (F. Baykurt, Irazca nın Dirliği, sa:71) Haccac (Yusuf oğlu, zalim ) : (ARAP MYTH.): Emevilerden Abdülmelik in meşhur veziri. Irak ve Hicaz valisi olmuş, Mekke hatta Kabe yi yakıp yıkmıştır. Binlerce insanı hunharca öldürdüğü için zalim lakabıyla anılır Bağdat ta duası geçer olduğu söylenen bir derviş vardı. Bir gün, Yusuf oğlu Haccac, ki çok zalimdi, dervişi yanına çağırıp: Bana hayır dua et! dedi. Derviş de: Tanrım, dedi, al şunun canını! Haccac: Bu ne biçim dua? diye öfkelenince, derviş cevap verdi: Hem senin için, hem Müslümanlar için en hayırlı dua budur! Ey halkı inciten güç sahibi Sanma bu pazarın sözmez ateşi!

10 Nene gerek senin dünyayı tutmak? Zulmedeceksen, öl git, daha iyi! (Sa di, Gülistan, sa:52-3) Hacet; Hacete gitmek; Hacet görmek, olmak : Büyük abdest; büyük abdest gereksinimini gidermek; Lüzum hasıl olmak; Gereksinim, her hangi bir iş, yardım için gereksinimi olmak Hafta sonu dolayısıyla evin kızı izinli olduğundan, tuvalet, Hasan ın kullanımından sonra temizlenmemişti. Büyük abi de tesadüfen hacet görmek için içeri girdiğinde yine küplere binmiş, fakat akabinde sinsi bir gülüşle, Ulan kürdo... Ben bugün senin hakkından geleceğim! demişti. (İ. Ersevim, Bir Doğumun Hikayesi-Kürt Hasan, sa:170-1) Elini pantolon cebine soktu, tomarla çıkardığı paralardan bir kısmını Akyazılı nın avucuna sıkıştırırken: -Ağlama, dedi. Bir ayağım burada. Ne hacetin olursa bana, doğrudan doğruya bana bildir. İşlerim dolayısıyla belki sık sık uğrayamam. Fakat, bacanağım burada, ona söyle, bana haber yollar o! (O. Kemal, Üç Kağıtçı, sa:185) Ali Osman Reis, ustası Kara Yani Reisin türlü hünerlerini, ıncığını cıncığını anlattıktan sonra ayağa kalktı: Poyraz Musa kardaş, hoş gelip safalar getirmişsin Bir hacetin olursa başımız üstüne. Adan sana kutlu, mutlu olsun. Sağ ol Osman Reis. Gene beklerim. (Y. Kemal, Bir Ada hikayesi 1- Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Cilt:1, sa:168) İnce Memed: Kamer Ana, dedi, pilava hacet yok şu gece yarısı. Hazırda ne varsa... Ben sana şahinim acından ölüyor demedim mi? Şu tarhanayı ısıtsana. Ocaktaki tencereyi gösterdi. Kamer Ana hemen saçayağını koydu, tencereyi ateşe vurdu. (Y. Kemal, İnce Memed, Cilt:II, sa:22) -... Ben şimdicik buna yirmi lira vereyim. Murat Bey oğlumuz, hacetinin yirmi liralığını görsün! Gerisine Allah Kerim!.. -Yirmi lira hacet görmüyor ki, Halim Efendi... Bize bir iyilik edecekseniz, en az otuz beş lirayı gözden çıkarmalısınız! (K. Tahir, Yol Ayrımı, sa:234) Hacet istemek : İstekte bulunmak, arzusunu belirtmek, sevgi ve şefkat dileği Tevfik in çocuk ruhu, cücenin çarpık ve zavallı, çaresiz vücudu, hacet isteyen, sevgi bekleyen iki zavallı kimsesiz... Rabia ikisine birden sahip çıktı. (H.E. Adıvar, Sinekli Bakkal, sa:89) Hacı : (DİN) : Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık gibi üç büyük dinin peygamber ya da azizlerini, kutsal sayılan bazı mekanları ya da (Jerusalem, Roma, Medine) gömütlerini ziyaret eden kişi Bk.: Hac yolculuğu San Tiago, İber Yarımadası nda, bir çobanın bir gece bir tarlanın üstünde parlak bir yıldız gördüğü yere gömülmüştü. Söylenceye göre, yalnızca San Tiago değil, Hz. İsa nın ölümünden sonra Bakire Meryem de oraya gitmiş, İncil in müjdesini taşıyarak insanlara din değiştirmeyi öğütlemişti. Gel zaman git zaman Compostella -yıldız tarlası- adı verilen bu yerde kurulan Hıristiyan dünyasının dört bir yanından insanlar ziyaret etmeye başlamışlardı. Hacı denen bu insanların simgesi denizkabuğuydu. (P. Coelho, Hac, sa:27-8)

11 Hacıağa : Rasgele bol para sarfeden, sonradan engin olmuş, kültürsüz kimse (İkinci Dünya Savaşı sıralarında türemiş bir Argo) ANTONIO - Hayır.. Hayır.. Olamaz.. Ben.. Benim arabam o.. Bütün bu hikayede ben de suç ortağı oluyorum, öyle mi? Belki de çetenin başı. Bir teröristtim belki de! Bir daha yabancılara yardım edersem ne olayım! Sen kalk, hacıağanın birini kurtar, hem de masasındaki havyar eksilmesin diye binlerce işçiyi yakan bir herifi. (D. Fo, Yüzsüz, sa:13) Beş yıl, bütün çılgınlıklariyle, sonradan görmüşlüğün en kaba, zevksiz, gülünç sahneleriyle bu hayat böyle sürdü... Son aylarda idi, Nebile bir delikanlıya gönül verdi; fakat nişanı bu sefer erkek tarafı bozmuştu. Çünkü hacıağanın, birçokları gibi ancak sermayesini kurtarıp memleket yolunu tutacağını öğrenmeyen kalmamıştı. (R.H. Karay, Memleket Hikayeleri-Garaz, sa:180) Bizler kaybetmekte olduğumuz mallarımızı, mülklerimizi, ayrıcalık ve rahatlıklarımızıı Batılaşmış olduğumuz için hak ediyorsak pek çok manevi konuda şoförler ve aşçılar gibi düşünen ve askeri darbe kışkırtıcılığı yapan bazı solcuların hacıağa dediği bu kişilerin zenginliği nasıl açıklanacaktı? (O. Pamuk, İstanbul, sa:175) Haciz, Haciz koymak : Mukaveleyle anlaşma yapıp da herhangi bir ödeme zamanında yapılmazsa, iş dünyasında, resmi makamların, birinin malına mülküne koydukları ambargo Homais şaşkınlıkla geriledi. Kadın da üç basamak merdiveni inip onun kulağına fısıldadı: Nasıl? Haberiniz yok mu? dedi. Bu hafta haciz koyacaklar. Lheureux <Lörö> satıyor dükkanı. Senetleri üst üste dayayıp adamın canına okudu... Hancı kadın da işin içyüzünü anlatmaya başladı. Olayı Guillaumin in uşağı Theodore dan öğrenmişti. Tellier yi hiç sevmemekle beraber, yine de de haczi koyduran L Heureux yü ayıplıyordu: İçinden pazarlıklı, alçak bir herifti bu Lheureux. (G. Flaubert, Madam Bovary, sa:149) Hack lemek : Son birkaç yıldır, birtakım Bilgisayar ve Internet kurtlarının, global ekonomiyi etkileyebileck derinlikte kahraman olmak gayretiyle büyük şirketlerin, bankalraın hatta bazı devlertlerin sırlarını -banka işlemleri, mali programları ve planlarını internet oyunları ile okuyarak (daha doğrusu çalarak) enternasyonal alanlara yayma işlemi; Gizli vesikaları internet yoluyla çalmak Alice işe girdiği gün, Paul la Linda, telefonla konuşurken duyacağı tıkırdılardan rahatsız olmamasını söylediler. PEN (Bk!) < Poets and Publishers, essayists and editors kurumu> in telefonları dinleniyordu, ayrıca hem ABD, hem de Çin hükümetleri PEN Bilgisayarlarını hack lemişlerdi. (P. Auster, Sunset Park, sa:208) Hac yolculuğu : Herhangi bir dine mensup bir kimsenin, o dinin kabul ettiği Hac merkezlerini ziyaret ederek Hacı olma işlemi. Bu bir Musevi için Kudüs, bir Hıristiyan için Roma ve bir Müslüman için Kabe-Medine olabilir. Hac, İslam ın beş şartından biridir. Haccın farz oluşu kitap <Kuran>, sünnet <Peygamberin yapabilirsen yap dediği> ve icma <değişik şeyleri düzenlemek için bir araya getirme; insan, fakih <din bilimcisi) icma <düzelecek şeyleri, bir araya gelip mümin de doğrı yu geliştirmek için bilgi edinmesi> ile sabittir. Hac, kendilerine farz olan Müslümanların, Allah ın hoşnutluğunu kazanmak için, hac fiillerini, hac günlerinde ve belli mekanlarda <yerlerde>, usulüne uygun olarak yerine getirmeleridir. Hac, yılda bir defa dünya Müslümanlarını bir araya getirir. Ülkeleri, dilleri ve renkleri ayrı olan Müslümanların, aynı amaç için bir araya gelmeleri, hep birlikte Allah a yönelmeleri, ibadet edip O ndan af ve bağış dilemeleri ruhları arındırır, İslam kardeşliğini güçlendirir. Hac şunlara farzdır <şart tır> : Müslüman, aklı başında, erginlik çağına gelmiş, hür, asli ihtiyaçtan başka hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin geçimlerini sağlayacak kadar bir maddi güce sahip olan, sağlığı elverişli olanlara farz dır. Hac cın farz ları nelerdir : 1) İhram a girmek <Hacıların giydiği dikişsiz elbise; Arapların büründükleri büyük

12 yün çarşaf; Yere ya da sedire serilen yün yaygı>; 2) Arafat ta vakfe <Duraklamak, hacıların bir yerde durmalarıyla yapılan hareket> yapmak, 3) Kabe yi tavaf etmek (etrafında dolaşmak> Medine-i Münevvere ye giden kimse, Peygamberimizin kabrini ve mescidini ziyaret etmeye niyetlenmelidir. Yolda sık sık salat ve selam okunmalı, Medine-i Münevvere ye girerken de Tanrı ya, gireceğim yere dürüstlükle girmemi ve dürüstlükle çıkmamaı sağla diye İsra (:80 ) ayet-i kerimesini okumalıdır. Mescidi- Nebi ye girince iki rekat namaz kılmalı, varsa, bilinen anılar hatırlanmalıdır. Daha sonra, Kabr-i Şerif ziyaret edilmeli, kabrin 2-3 metre uzağında, edep ve huşu içinde durmalı, o şanı yüce Peygamberin nurlu bakışlarının kendisine yöneldiğini, selamını alacağını, dualarını işiteceğini düşünerek; Selam, Allah ın rahmeti ve bereketi senin olsun ey Allah elçisi! Selam sana ey Efendim, ey Allah ın resulü! Sana selam olsun ey Allah dostur! diyerek onu selamlamalıdır.... Ziyaretçi, Medine ziyareti günlerinde beş vakit namazını Mescid-i Nebi <Peygamberin Mescidi>de kılmalı; boş vakitlerini kaza namazı kılarak, Kur an okuyarak, tövbe,istiğfar ve dua ederek değerlendirmelidir. Medine-i Münevvere den ayrılma zamanı gelince, mescide girip iki rekat namaz kılmalı, son ziyaretini yapmalı, dua ederek ayrılmalıdır. (Kemal Güran, Müslümanın El Kitabı, sa: )... (Goldmund un yeni tanıştığı) bu arkadaş, bir hac yolculuğuna çıkmıştı, Roma ya gidiyordu; sırtında cüppe, başında hacı şapkasıyla genç biriydi, adı Robert idi ve Konstanz Gölü kıyısında bir kentten gelmekteydi. Bir zanaatkar babanın oğlu olup, Ermiş Gallus rahiplerinden ders görmüş, daha çocukken Roma ya bir hac yolculuğu yapmayı aklına koymuş, hep bu düşünceye gönül verip kafasında yaşatmış onu ve şimdi karşısına çıkan ilk fırsattan yararlanarak gerçekleştirmeye koyulmuştu. (H. Hesse, Narziss ve Goldmund, sa:235) Haç; Haça gerilme; Haça tapmak, Haç işareti yapmak; Kutsal haç: Hıristiyan dininin, Hz. İsa nın -haç şeklindeki çarmıha gerilmesi nedeniyle- temsilcisi; çapraz metal ya da ahşap, genellikle boyna takılan nesne HAÇA GERİLME - I. Bu büyük anı yüceltti melekler korosu, Ve ateş, yedi kat göğü yalayıp yuttu. Baba ya dedi ki: Niçin bıraktın beni! Ana ya döndü: Sakın benim için ağlama... (A. Ahmatova< >, yaban balı özgürlük kokar, sa:88) Tanımlamaya Prelüd ler - XI Mistisism, ama vermeyin bize sözler, melekler, ama vermeyin bize düşlemler kiliseler, ama vermeyin bize amentüler, ne ölü tanrılar asılsın haçların üstünde bir dükkanda, ne de tesbih taneleri, ne de dualar, ne de iman, ne de günah, ne de kefaret: ve ama, izin verin inanmamamıza, izin verin inanmamamıza. (Conrad Aiken-Nice Damar; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Yağmur yağdı, toprağın ememediği sular hendekleri doldurdu. Büyük ırmaklarla birleşince şahane nehre <Arno nehri> doğru öyle şiddetle boşandı ki onu hiçbir şey durduramadı. Kabaran Archiano soğuktan kaskatı kesilmiş cesedimi nehrin denize kavuştuğu hizada buldu, onu Arno ya sürükledi ve acıya yenildiğim sırada, göğsümün üzerinde kollarımla yapmış olduğum haçı çözdü.... ON DÖRDÜNCÜ ŞİİR: Kıyamet gününden sonra Cennetteki ruhların durumlarının ne olacağına dair Süleyman peygamberin yaptığı açıklamayı dinledikten sonra Beatrice ile Dante Merih Gök üne çıkarlar. Dante, gökün öteki katlarında olduğu gibi buraya da farkında olmadan yükselmiştir. Savaşarak din uğrunda canlarını vermiş olanların ruhları, parıl parıl yanan bir haç yapacak şekilde dizilmişlerdir. (D. Alighieri, İlahi Komedya, Cilt:II, Araf, sa:40-1; Cilt:III, Cennet, sa:105) Her zamanki gibi uzun, siyah bir palto giymiş, geniş kenarlı şapkasını yüzüne iyice indirmişti. Kör gözü lacivert bir çukur, diğer gözünde ise tozdan sarı bir parıltı vardı. Bana doğru baktı ve gülerken ulur gibi bir ses çıkardı. Sarhoş olduğunu düşündüm. Melun! diyerek bana sövdü. Sefil!

13 Jesus, Maria y José! diye bağırmak cesaretini bularak baş parmağımı işaret parmağımın üstüne koyup haç işareti yaptım ve kötülüğü uzaklaştırmak için onun yüzüne doğru tuttum. (Rudolfo Anaya, Kutsa Beni, Ultima, sa:223) FENERLER Rembrand, yalnız bir büyük haçla süslenen, Fısıltılar dolu, soğuk sayrılarevi, Gözyaşlı dualar taşar süprüntülerden, Birdenbire gelip geçer bir kış alevi. (Ch. Baudelaire< >, Kötülük Çiçekleri, sa:37) ELEJİ <1870> öfkeli halk gösteriyor gizlice, kaputlu safını seçkin türlerin, güdülen cüppeli bakar körlerce. Halk gösteriyor, kan revan içinde kızıl ter suluyor mezar taşını; saplanmış bir haç var canlı etinde kemirilmiş kemikleri küf yiyor karayılan emmişse de naşını yerli ve yabancı hala emiyor. (Hristo Botev< >-Ahmen Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Limana bakan taraftaki panjurları sıkı sıkıya kapatılmış olan evin serin ve hüzünlü loşluğu, dışarıdaki yakıcı güneşin ve lokantalardan gelen kahkahaların tınısıyla tam bir tezat oluşturuyordu. Yine geldi bu gürültücü turistler! diye mırıldandı Maria aksi aksi. Oturmakta olduğu koltuktan yavaşça doğrulup, ucunda küçücük bir haç olan tesbihine uzandı. (Pelin Böke, Mübadele Öyküleri-Dua, sa:95) Gül Haçlılar öğretisine göre, tarikat eskilerin ezoterik <içrekçilik, batınilik> gerçekleri üzerine kurulmuştur. Manevi dünyaya ışık tutan bu gerçeklerin, sıradan insanlardan saklı tutulması gerekiyordu. Yıllar içinde kardeşliğin sembolü süslü bir haçın üstündeki gonca güle dönüşmüş olsa da, ilk başta sade bir haçın üstündeki noktalı bir çemberdi, yani en basit haç betimlemesinin üstündeki en basit gül betimlemesiydi. (Dan Brown, Kayıp Sembol, sa:340)...bu şekilde düzen içindeyiz biz... Adalet masumluktan, birisi haç üzerinde, birisi öteki duvar dolabında olmak üzere, kesin biçimde ayrı olduğundan, ben inançlara göre çalışmakta özgürüm. Onca sıkıntı ve çelişkilerden sonra edindiğim o güç cezaevi yargıçlığı mesleğimi vicdan rahatlığıyla yürütebilirim ve madem ki gidiyorsunuz, bu mesleğin ne olduğunu artık size söylemenin zamanı geldi. (A. Camus, Düşüş, sa:88)... Hıristiyanlar da birinci binyılda üç yolu kutsal sayıyorlardı. Bu yolları aşanların kutsandığına ve günahlarının bağışlandığına inanılılıyordu. Birinci yol, Aziz Petrus un Roma daki mezarına giden yoldu; bu yolda gidenlere Gezginler deniyordu ve bunlar haçı, simgeleri kabul ediyorlardı.... Birden, sanki sihirli bir el değdi, sis tümden kalktı. Ve karşımda, dağın doruğında bir haç belirdi... İçimde dua etmek için karşı konulmaz bir istek belirdi. Tricastela ya dolambaçlı bir yoldan gitmek zorunda kalacağımı bile bile, doruğa tırmanıp haçın dibinde dua etmeye karar verdim... Birden bütün o sınavlar, dövüşler, dersler ve hac yolculuğundan bitkin düşmüş olduğumu fark ettim. Midemde korkunç bir ağrı hissettim, ağrı boğazıma kadar yükseldi, kupkuru hıçkırıklara dönüştü. Kuzuyla haçın görüntüsü karşısında sarsılmış, orada kalakalmıştım. Bu haçı yerinden kaldırıp dikmem gerekmiyordu; karşımda, bir başına ve olanca görkemiyle, zamana ve hava koşullarının etkilerine direnerek öyle duruyordu. (P. Coelho, Hac, sa:27;208-10) ST. PETERSBURG, JUNI Orda burda parlak soğan kubbeler altında tek tük insanlar ölmüş yatıyor, alkol ya da din içinde.

14 Siyah giysili bir teyze dizleri üstüne çökmüş başını vuruyor yola sımsıkı tutarken ellerinde bir haçı. Merkez Komitesinin yerine mi geçti Tanrı? (Peter Curman<d.1941>-Abdullah Gürgün; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) GECEYDİ GÜN Havalanıverdi ırmağın dibine Abanoz taşlar altın demir teller ve kolsuz haç. Her şey hiçbir şey. Aşkla nefret ediyorum ondan herkesler gibi. Ölü tutam tutam boşluk çekiyordu ciğerlerine. (R. Desnos< >, hayır, aşk ölmedi, sa:30) BALKANİADA Haç, hilal, çarmıha geriliş - Balkan sabahlarının bulanık tarih girdaplarına ışık saçan yabası. (Blaga Dimitrova< >-Hüseyin Mevsim; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) GUADALQUİVİR KIYISINDA ÖĞLE SONRASI Oysa mutluluk... Yere bir haç yap: Burada mutluydum. Hiçbir nedeni yoktu, mutluluk için sebep gerekmez. Guadalquivir kıyısında öğleden sonra, köprü güneşle dolu, kendi kendine havayla dans ediyorsun bayram da değil. (Hilde Domin< >-Arife Kalender; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Bu papazlar arasında Halkedon lu Zosimos diye biri vardı. Çok zayıf yüzünden etkilendim, yakut gibi parlayan gözleri hiç durmadan fıldır fıldır dönüyor ve kocaman kara sakalını ve upuzun saçlarını aydınlatıyordu. Konuştuğu zaman, sanki yüzünden iki karış uzakta kanamakta olan İsa nın üzerinde öldüğü haçla söyleşir gibiydi. (U. Eco, Baudolino, sa:224) Evet, sanırım eğleneceğiz, dedi üstadım, büyük bir neşeyle. Ubertino ona beliirsiz bir gülümseyişle baktı. Siz İngilizler in ne zaman ciddi konuştuklarını hiç anlamıyorum. Böylesine ciddi bir konuda eğlenecek bir şey göremiyorum ben. Tarikatın varlığı tehlikede, senin tarikatının, yüreğimin derinliklerinde, hala benim de tarikatımın... Ah, Efendimiz, kilise kimlerin eline kaldı. Başını sunağa doğru çevirdi. Orospu ya dönmüş, sıcakta gevşeyen bir yılan gibi kösnü içinde kıvranoyor! Haç ın lignum vitae si <LAT. linyum vite= yaşam odunu> nasıl odunsa, öyle odundan yapılmış olan, Beytlehem deki ahırın çıplak arılığından, altın ve taş şenliğine! Bak, şuraya bak; kapıyı gördün! İmgelerin kendini beğenmişliğinden kurtuluş yoktur! Deccal in günleri yakındır; korkuyorum, William! Ubertino gibi söylence olmuş bir kişiyle beni üstadım tanıştırmış, yaşlı adam, sıcak, neredeyse ateşli eliyle yanağımı okşamıştı... Paris te okumasına karşın, tanrıbilimsel kuramlardan çekilerek, kendisinin, tövbekar Magdalena nın kimliğine girdiğini kurduğu sıralarda, daha gençliğinden başlayarak, onu yakıp tüketmiş olan gizemsel ateşi anlıyordum; sonra onun, kendisine gizemsel yaşamın zenginliklerini ve haça tapmayı öğreten Foligno luu Ermiş Angela ile kurduğu yoğun ilişkileri ve üstlerinin vaazlarının ateşliliğinden kaygıya kapılarak onu Verna ya çekilmeye zorlamalarının nedenini anlıyordum.

15 (U. Eco, Gülün Adı, Çev.: Şadan Karadeniz, sa:81;87-8) EĞER <İmparatoru Olmayan Ülke > Eğer dünya sonsuz bir kışla ise Ey sinekler, ey fareler, ey mezar kazıcılar, zafer sizindir Siz itaat ve pişmanlık silahını kazandınız Sevgilinizin göğsü sayısız haçla bezenecek Eizo Hanada<d.1929>-İnan Öner; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Emma ona bakarak omuzlarını silkiyordu. Ne diye sanki, geceleri kitapların üzerine kapanıp sessiz sessiz, harıl harıl çalışan bir kocası yoktu? Hiç değilse böyleleri, altmış yaşlarına ulaşıp romatizmadan kıvranmaya başlayınca kötü dikilmiş siyah giysilerinin yakasında haç biçimi bir nişan taşırlardı. (G. Flaubert, Madam Flaubert, sa:69-70) Kilisenin çevresini mezarlık, evin çevresini ise bir bahçe çevreliyor. Kilisenin kulesinde çan sesleri duyuluyor. Rahibin bacasından da mavi duman yükseliyor. Ölülerin bahçesinde beyaz çiçekler açmış. Rahibin bahçesinde zerzevat yetişiyor. Mezarlıkta haçlar, bahçede bir heykel, dinlenen bir geyik ve bir mantar var. (Ö. von Horvath, Allahsız Gençlik, sa:52) MUİN BESİSSO YA AĞIT Şairler uzakta ölür, yalnız Kalbinde ve gözlerinde Filistin Kanayıp çiçeklenir ömür boyu Haç çizilir sürülmeden terk edilen talan tarlada Ve kavim göğün dokuzuncu katında terk edilir (Salım Jabran<d.1938>-Metin Fındıkçı; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Hey be dedeciğim, hey! dedi. Tanrı kemiklerini aziz etsin! O da benim gibi biriydi ama, Tanrı dan korkmaz adam, Ayios-Tafos a <Kutsal Mezar: Hz. İsa nın gömülü olduğu yer> gitmiş, hacı olmuştu. Ne amaçları vardı kimbilir? Köye döndüğü zaman, keçi hırsızı ve hayırsız bir adam olan sağdıcı, ona dedi ki: Ah bre sağdıç, bana Ayios-Tafos tan bir kutsal haç parçası getirmedin! Tepeden tırnağa sahtekar olan dedem ise: Nasıl getirmem, sağdıç? dedi. Seni mi unutacaktım? Akşam eve gel, kutsama işi için, şöyle pişmiş ufak bir domuzcağız ile şarap de getiriver gayri. (N. Kazancakis, Zorba, sa:215) Kasayı açarken telaşlı hareketlerim yavaşladı. Gerdanlığı törensel bir havayla, sarılı olduğu bordo kadifeden çıkardım. Kadifenin içinde duran küçük haç da elimdeydi. Onu kasaya bıraktım. Gerdanlığın üzerindeki elmas ve yakutlar güneş gibi parıldıyordu. Sonra aynanın önünde onu boynuma takıp seyrettim. (Ö.Z. Livaneli, Serenad, sa:65) ROMA YA DOĞRU HAYKIRIŞ Geleceğin çocukları için zincirler döğen Bir milyon marangoz Haçsız tabutlar çakan Ve sadece bir yas kalabalığı Baloya az kala düğmelerini çözen, Diyorum, güvercini aşağılayan o adam konuşmalıdır (F. Garcia Lorca< >-Cemal Süreya, aşk şiirleri, sa:70) Bunca yıldır tanıdıkları salona, yabancı bir mekana girer gibi girdiler. Salonu bir kez tavaf ettikten sonra yemliğin içinde yatan ve haç işareti yapıyormuş izlenimini veren balmumundan yapılmış bebek İsa nın önünden birer birer geçtiler ve masaların üstündeki armağanlara bir göz attıktan sonra herkes kendisine ayrılmış yere gidip sessizce beklemeye başladı. (Th. Mann, Buddenbrooklar, sa:470)

16 Vadideki Ağaç Tıpkı haç gibi durur öyle çırılçıplak toprağa mıhlanmış insan gibidir sanırsın karşında gülen ölüdür bir toprak ağız ve bir taş gövde (Mateya Matevski<d.1929>-Suat Engüllü; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Portakal Ağacı YAŞAM Baston, astım, göğüs güm güm, saç baş harap, kalp nafile, bir oturak, bir de albüm, huzurevi ve sair. Mirasçılar bulut bulut ve bir çukur en son çare haç ve çiçek, bir de tabut (Radoy Ralin< >-Ahmet Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) ORTA BOHEMYA MANZARASI Yeni ormanın ta üstünde parlıyor kilise kulesinden kızıl altın renkli haç ladinlerin arasından yükseliyor korucu evi;- ve hepsinin üstünde bir taç gibi gökkubbe, duru ve mavi (Rainer Maria Rilke< >-Yüksel Pazarkaya; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Kilise tamamen çıplak kalınca, <Aziz Antonio>, bu kez Aziz Antonio nun heykelinin yanına varmış, davranmış heykeli soymaya, halesi ve haçını kaybeden zavallı aziz, eğer cezanın pek abartılı olduğunu düşünen rahipler yetişmeseymiş yardıma, elindeki Bebek İsa dan da olacakmış. Öfkeden çılgına dönen rahip ikna olmuş en azından Bebek İsa yı azizin kucağında bırakmaya. (J. Saramago, Baltasar ve Blimunda, sa:19) Vitraylar, payanda kemerleri, kabartmalı kapılar, koro şarkıları, tahta ya da taş haçlar, manzum Derin Düşünceler ya da şiirsel Uyumlar; evet bütün bu Sanat ve Edebiyat ürünleri, doğrudan doğruya Tanrısal-olana götürüyordu bizi. Doğa güzelliklerini bunlara eklemek de işin cabasıydı. Aynı soluk, Tanrının eserlerini ve insanın yaptığı eserleri şekillendiriyordu; aynı gökkuşağı, çağlayanların köpüğünde parıldıyor, Flaubert in satırları arasında yansıyor, Rembrandt ın ışık-gölge üslubu yapıtlarında yanıp sönüyordu; Yüce Ruhtu bu. (J.-P. Sartre, Sözcükler, sa:45) GÖLGE VE HAÇ Ben gölgesiz yaşarım... haçsız Bu gölge mutluluğumu çalar Gölgesiyle kim yaşar ve haça doğru yürürse, yolun sınunda Hüznünü asar, gözlerindeki rimel parlamadan (Salah Abdel Sabur< >-Metin Fındıkçı; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Kötü Düşler

17 Rüzgar dikenleri savururken ovada birdenbire dehşet içinde duraksadığı o küflü gömütlüğün ortasına; eğri büğrü haçların altında belleğimizin dinlendiği; gizli bir delikten ölüm akıtan o yere, azgın namluların narin geleceğimize göz diktiği o yere gideceğim. (Evdin Stefanov<d.1953>-Kadriye Cesur, Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) ACİLEN Yazgısına terk edemem Darfur u bırakamam onu haç ve hilal canavarının elinde. Uzat kendini Darfur a doğru, ey Deniz söndür alevini haç ve hilalin söndür terörün öfkeli dillerini haç ve hilal yamyamını boğuver. (E. Egya Sule<d.1976>-İlyas Tunç; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Dağlarda ya da kırlarda gezerken rastladığım terk edilmiş köy kiliselerine girdiğimde gerçekten benzersiz bir heyecana kapılırdım. Hele bir tanesini hiç unutmam: Soluk duvarları, çıplak bir mihrabı, arkada asılı tahtadan basit bir haç vardı. Ansızın, kırık pencereden içeriye serçeler doluştu ve gagalarıyla samanlarla duvardaki İsa nın Çarmıha Yürüyüşü kabartmasının üzerine yapmaya başladıkları yuvalarını tamamladılar. (S. Tamaro, Daha çok ateş, daha çok rüzgar, sa:60) Odası serindi, ama sıcaktan patlayacak gibi oluyordu o. Pencerenin iki kanadını da açıp, önündeki masanın üzerine oturdu. Karla örtülü bir damın ötesinde zincir oymalı bir haç, onun üstünde de sarımtrak ışıklı Capelle yıldızıyla Arabacı takın yıldızı üçgeni görünüyordu... soğuk havayı gene ciğerlerine doldurmak, bu sessiz, ama onun için büyük anlamı olan görkemli haçı, ta yukarılaraki parlak sarı yıldızı seyretmek için pencerenin önündeki masanın üzerine oturdu gene. (L. Tolstoy, Anna Karenina, Cilt:I-II, sa:764) ANA YA YÖNELİK DUA Mezarıma gel, haç üzerindeki adımı sıvazla, gezdirerek nazik parmaklarını, bir iki dakika düşün - nedir seni var eden ve ben dirileceğim, ruhen ve bedenen, sağ olacağım bir iki dakika, belki günlerce - kısacası, beni düşündüğün sürece. (Stefan Tsanev<d.1936>-Ahmet Emin Atasoy; Şiir Atlası, Cevat Çapan, Cumhuriyet Kitap, ) Müdüre bak. Vay be, amma da gülünç. Kalıp gibi her şeyi, tepeden tırnağa kapkara, pırıl pırıl her şeyi, parkta bir heykel gibi. Yeleğinin, gergin, davul gibi yeleğinin yanında, bir haç asılı.... İşte bunu seviyorum, usulca sallanarak, ama kendiliğinden bir güçle Dr. Crane in kürsüye çıkışını, pirinçten yapılma kartalın sırtına yayılmış, İncil den dersi okuyuşunu. Sevinçle doluyor içim; yüreğimi kabartıyor gösterişli gövdesi, yetkisi. Kıvrık kıvrım dönen toz bulutları seriyor benim ürkek, alçakça bulandırılmış bilincime - nasıl dans etmiştik yılbaşı ağacının çevresinde, beni unutmuşlardı paketler verirken birbirlerine, şişman kadın Bu küçüğün armağanı yok demişti, ağacın tepesinden bana parlak bir İngiliz bayrağı vermişti, ben öfkeden ağlamıştım, acınarak anımsandığım için. Şimdi Crane in yetkisi, onun haçı yatıştırıyor hepsini, altımdaki toprağı duyuyorum... (V. Woolf, Dalgalar, sa:25;26) Bir de şemsiye ayarlamak tabii, dedi ağabeyi. Lucy kızardı. İnancına yine taş atmıştı ağabeyi. O dua dan söz ederken, şemsiye yi yapıştırıvermişti. Haçını gizledi azıcık parmaklarıyla. Sindi, pustu; gelgelelim bir dakika sonra neşeyle haykırdı:

O : Hayret nidası olarak; işaret sıfat ya da zamiri -eliyle uzaktaki bir şeyi işaret ederek- Bk.: Oo

O : Hayret nidası olarak; işaret sıfat ya da zamiri -eliyle uzaktaki bir şeyi işaret ederek- Bk.: Oo O O : Hayret nidası olarak; işaret sıfat ya da zamiri -eliyle uzaktaki bir şeyi işaret ederek- Bk.: Oo oasis : (DOĞA,KOLL.)

Detaylı

Maatteessüf : Maalesef, esefle bildiririm ki

Maatteessüf : Maalesef, esefle bildiririm ki M Maalesef : Ama, ne yazık ki, esefle söylemek gerekirse -Lütfen kanıtlayın. -Maalesef edemem. Oğlumun ismine gelen evrak, yabancı postalardan geçiyor. Yabancıların üstlerini aratmak bizce mümkün değil.

Detaylı

Façayı bozmamak : (DAVR.,PSYCH.) : Yüz vermemek, yüz göz olmamak, durumu idare etmek, görmemezlikten gelmek

Façayı bozmamak : (DAVR.,PSYCH.) : Yüz vermemek, yüz göz olmamak, durumu idare etmek, görmemezlikten gelmek F Facile est inventis addere : (LAT.,SOSY.) : Halen keşfolunmuş şeylere ilave etmek kolaydır = It is easy to add to what had already been invented (İNG.) facile princeps

Detaylı

Makedonya Cumhuriyeti eğitim ve Bilim Bakaninin nr.22-4038/1 günlü ve 29.06.2010 numarali karariyla, Makedonya Cumhuriyeti nde bu kitabin

Makedonya Cumhuriyeti eğitim ve Bilim Bakaninin nr.22-4038/1 günlü ve 29.06.2010 numarali karariyla, Makedonya Cumhuriyeti nde bu kitabin Mr. Osman EMİN Hazırlayan: Osman EMİN Denetleyenler: Mr. Sena ARİF ŞEŞUM Başkan Nevin AGO Üye Aynur SEYFULLAH Üye Lektör: Hacer MEHMED Bilgisayar hazırlığı ve tasarım: Osman EMİN Yayımlayan: Makedonya

Detaylı

Üçümüzün cebinde felaketten kurtardığımız konyaklar ve viski vardı. İçtik. Güzel bir gece oldu. Enkazın üstünden ve altından çeşitli sesler

Üçümüzün cebinde felaketten kurtardığımız konyaklar ve viski vardı. İçtik. Güzel bir gece oldu. Enkazın üstünden ve altından çeşitli sesler AYYAŞ GAZİ Bugünlerde yalnızca depremi konuşuyorlar. Onları dinlemiyorum. Benim bir şişe şarabım var. Hikayeleri daha güzel. Her yer enkaz. Her yer çocuk. Her yer leş. Doğrusu bunların hiçbiri beni ilgilendirmiyor.

Detaylı

MAVI KANATLı BIQ KU.

MAVI KANATLı BIQ KU. 6ı\DIK Yı\L6ızuÇı\NLı\Q MAVI KANATLı BIQ KU. - MMı\LLı\R - M BAKANLIK AlL! ARA TlRMA KURUMU BA KANLIÖI YAYıNLARı T.C. BAŞBAKANLıK AİLE ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANLIGI MAvi KANATLı BİR KUŞ Sadık Ya1sızuçanlar

Detaylı

AKATALPA ÖYKÜ. Nisan 2010 - Sayı 8 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir KOYU GÖZLÜ YABANCI KADIN

AKATALPA ÖYKÜ. Nisan 2010 - Sayı 8 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir KOYU GÖZLÜ YABANCI KADIN AKATALPA ÖYKÜ Nisan 2010 - Sayı 8 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir KOYU GÖZLÜ YABANCI KADIN İsmail Mert Başat Koyu gözlü bir yabancı kadını sokakta durdurup

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

DÜNYA KLASĐKLERĐ DĐZĐSĐ: 87

DÜNYA KLASĐKLERĐ DĐZĐSĐ: 87 DÜNYA KLASĐKLERĐ DĐZĐSĐ: 87 KORKUNÇ BĐR GECE (Öyküler) Bu kitap Cumhuriyet Dünya Klasikleri Dizisi'nde Cem Yayınevi ve Sn. Mehmet Özgül'ün izniyle basılmıştır. Yayına hazırlayan : Egemen Berköz Dizgi :

Detaylı

eskiyeni nin tanıtım amaçlı bültenidir. Para ile satılmaz. Mart 2013 / Sayı: 8 İki arada bir derede çıkar

eskiyeni nin tanıtım amaçlı bültenidir. Para ile satılmaz. Mart 2013 / Sayı: 8 İki arada bir derede çıkar eskiyeni nin tanıtım amaçlı bültenidir. Para ile satılmaz. Mart 2013 / Sayı: 8 İki arada bir derede çıkar 1 ALLAH MUHAFAZA Zorba kız kaçırır Kamarot kurşun kaçırır Karaborsacı döviz kaçırır Zengin hanım

Detaylı

: Özkan DURAN : Genç Ajans - Genç Gazete

: Özkan DURAN : Genç Ajans - Genç Gazete Kitabın Adı Derleyen Dizgi Baskı Cilt Kapak Tasarım Yayın Kurulu : İNEGÖL ŞİİRLERİ : Turhan ŞAHİN : Özkan DURAN : Genç Ajans - Genç Gazete : Ömer Naci ŞAHİNCİ : Ahmet BAYHAN - Turhan ŞAHİN - Ensar MACİT

Detaylı

Hayata Giriş. Panait İstrati Çeviren: Bertan Onaran. Yankı Yayınları 1970 - İstanbul

Hayata Giriş. Panait İstrati Çeviren: Bertan Onaran. Yankı Yayınları 1970 - İstanbul Hayata Giriş Panait İstrati Çeviren: Bertan Onaran Yankı Yayınları 1970 - İstanbul - 2 - KİR LEONİDA NIN TAVERNASI İbrail deki 3 numaralı İlkokulun yönetmeni Bay Moissesko, Yönetmenlik Odası nda, diplomamı

Detaylı

Babam seyrediyor! İLHAM ÖYKÜLER

Babam seyrediyor! İLHAM ÖYKÜLER Babam seyrediyor! Ortaokulda okuyan ve kısa bir süre önce annesini kaybeden genç, babasıyla birlikte yaşıyordu. Babasıyla aralarında çok güzel bir dostluk vardı. Genç, okulun futbol takımındaydı. Takımdaydı

Detaylı

Hümanizma ruhunu anlama ve duymada ilk aşama, insan varlığının en somut anlatımı olan sanat yapıtlarının benimsenmesidir. Sanat dalları içinde

Hümanizma ruhunu anlama ve duymada ilk aşama, insan varlığının en somut anlatımı olan sanat yapıtlarının benimsenmesidir. Sanat dalları içinde APARTMAN adlı yapıt Cumhuriyet Dünya Klasikleri Dizisi'nde Sn. Bekir Karaoğlu'nun izniyle basılmıştır. Yayına hazırlayan : Egemen Berköz Dizgi : Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. Baskı : Çağdaş

Detaylı

Daha sonra acı düşüncelere dalmış görünen yolcuya yaklaşarak: Bayım, sizi kabul edemeyeceğim, dedi. Adam birden yerinden fırladı: Bu ne demek oluyor

Daha sonra acı düşüncelere dalmış görünen yolcuya yaklaşarak: Bayım, sizi kabul edemeyeceğim, dedi. Adam birden yerinden fırladı: Bu ne demek oluyor SEFĐLLER I. Yıl, 1815... Şarl Fransuva Bienyenü Myriel, Diny de piskopos olarak görev yapıyordu. O yıllarda, 75 yaşlarında olan yaşlı adam, dokuz yıldır bu görevi yapıyordu. Eski bürokratlardan birinin

Detaylı

Waris Dirie - Çöl Çiceği. www.cepsitesi.net

Waris Dirie - Çöl Çiceği. www.cepsitesi.net Waris Dirie - Çöl Çiceği www.cepsitesi.net ANNEM İÇİN İnsan yaşam yolunda ilerlediğinde şiddetli fırtınaların içinden geçtiğinde güneşin tadını çıkardığında ve çevresindeki onlarca hortumun arasında ayakta

Detaylı

Temel den adlı kitabım çok satıncaaa!!! Hep Temel olmaz ya dedim! Alın (satın alın anlamınadır) size Temel siz!!!

Temel den adlı kitabım çok satıncaaa!!! Hep Temel olmaz ya dedim! Alın (satın alın anlamınadır) size Temel siz!!! Güzel yurdumun, güzel insanları, Temel den adlı kitabım çok satıncaaa!!! Hep Temel olmaz ya dedim! Alın (satın alın anlamınadır) size Temel siz!!! İstanbul Hukuk Fakültesi 1966 yılı Mezunları 19 Mayıs

Detaylı

Noktanın Kesişimleri Antolojisi Cem Akaş

Noktanın Kesişimleri Antolojisi Cem Akaş Noktanın Kesişimleri Antolojisi Cem Akaş gerçeğin öte yanında Üçüncü Şahıstan Parantez Tanımı Sabaha daha ne kadar olduğunu bilmiyordu, ama ter içinde, karanlıkla ve yanında yatan kadının kısık horlamasıyla

Detaylı

adem celep - can sever - duygu t. hayri vaka - george s. kaufman mert özen sabriye kerebiç

adem celep - can sever - duygu t. hayri vaka - george s. kaufman mert özen sabriye kerebiç A Y L I K M İ Z A H E D E B İ Y A T I D E R G İ S İ - ç o k g ü l ü n g e ç l i o k u n g a ç - SAYI: 9 15 KASIM-15 ARALIK 2008 1,5 YTL adem celep - can sever - duygu t. hayri vaka - george s. kaufman

Detaylı

SOKAKLARIN DİLİ OLSA 1

SOKAKLARIN DİLİ OLSA 1 SOKAKLARIN DİLİ OLSA 1 ÖN SÖZ Bir varmış bir yokmuş, yüksek binalarla gökyüzü görünmez, çocuklar yıldızları izleyemezken, bahçelerdeki vişne, kiraz, erik ağaçları ve salkım söğütler yerlerinden edilirken

Detaylı

İzmir Büyücüleri Mara Meimaridi Çeviren: Şebnem Christakopoulos İZMİR BÜYÜCÜLERİ Mara Meimaridi Kitabın Özgün Adı: I Magisses Tis Smirnis Çeviren

İzmir Büyücüleri Mara Meimaridi Çeviren: Şebnem Christakopoulos İZMİR BÜYÜCÜLERİ Mara Meimaridi Kitabın Özgün Adı: I Magisses Tis Smirnis Çeviren Çeviren: Şebnem Christakopoulos İZMİR BÜYÜCÜLERİ Mara Meimaridi Kitabın Özgün Adı: I Magisses Tis Smirnis Çeviren Şebnem Christakopoulos Yayın Yönetmeni Abdullah Yılmaz Yayına Hazırlayan Gökçe Çiçek Çetin

Detaylı

Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı

Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin Çocuk Vakfı Yayınları: 79 I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi Yayın Dizisi: 4 Yayın yönetmeni : Mustafa Ruhi Şirin Kapak ve iç

Detaylı

Barış Erdoğan. - şiirler - Yayın Tarihi: 26.4.2006. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Barış Erdoğan. - şiirler - Yayın Tarihi: 26.4.2006. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 26.4.2006 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

ÖNSÖZ. Hazırlayanlar. Okuma kitabın, siz sevgili öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle...

ÖNSÖZ. Hazırlayanlar. Okuma kitabın, siz sevgili öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle... Dr. Aktan AGO Mr. Osman EMİN 0 ÖNSÖZ Sevgili Öğrenciler, Okulda öğrendiğiniz derslerin temeli Türkçe dersidir. Öğrenim hayatınızda bütün derslerde başarılı olabilmeniz için, Türkçeyi iyi bilmeniz ve kullanmanız,

Detaylı

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÜÇ ÖYKÜ GOGOL Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÖNSÖZ Burada çevirisini verdiğimiz Burun, Fayton ve Palto, Gogol'un "Petersburg Öyküleri"nin en güzelleridir ve Gogol'un dehasının

Detaylı

Bu kitabın her türlü yayın hakları Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereğince İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir.

Bu kitabın her türlü yayın hakları Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereğince İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir. İtalyan Edebiyatı'ndan / Polisiye Öyküler Montalbano ile Bir Ay / Andrea Camilleri Copyright 1998, Arnoldo Mondadori Editöre S.P.A., Milano 2000, İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bu kitabın

Detaylı

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim.

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. 29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. Yetmişlerinde gösteren bir beyefendi bana seslendiğinde, katedralin

Detaylı

çıkacak, kaderine yeni bir macera eklenecek diyordum. Parmaklar ona dokunabilir, onu açabilir, içine dalabilir, gözler aşama aşama serüvenini

çıkacak, kaderine yeni bir macera eklenecek diyordum. Parmaklar ona dokunabilir, onu açabilir, içine dalabilir, gözler aşama aşama serüvenini SEMERKANT Amin Maalouf, 1949'da Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı; 1976'dan beri Paris'te yaşıyor. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış

Detaylı

Hazırlayanlar Özlem ZARİFOĞLU, Serap SEYFİ. YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM

Hazırlayanlar Özlem ZARİFOĞLU, Serap SEYFİ. YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM YAYIN KURULU Hazırlayanlar Özlem ZARİFOĞLU, Serap SEYFİ YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM Kurumsal Yayınlar Birimi Dizgi & Grafik Mustafa Burak SANK & Ezgi Güler &

Detaylı