Birçok konu hakkında Einstein Lisesi nin internet sayfasından bilgi edinebilirsiniz:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Birçok konu hakkında Einstein Lisesi nin internet sayfasından bilgi edinebilirsiniz: www.einstein.og.schule-bw.de"

Transkript

1

2 Einstein Lisesine Hoşgeldiniz Einstein Lisesinin Sevgili Velileri ve Sevgili Öğrencileri, bu el kitapçığı ile Einstein Lisesinde sunulan imkanlar konusunda genel bir fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Tüm öğrenciler gibi velilerimizi de, el kitapçığından faydalanmaya ve/veya katkıda bulunmaya yürekten davet ediyoruz. Basım tarihinde bazı isimler henüz belirlenmemiş olduğundan burada yer almamaktadır. Okulumuzun Tantımı ve 5 ayrı dilde hazırlanmış Yol Gösterci için: Son durum internet güncellemesinden öğrenilebilir.

3 Esas Olarak: - Sınıf içi iletişim ve öğretmenlerle iletişim esasen e-posta vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu nedenle eğer henüz edinmediyseniz, okulla iletişim kurmak için bir e-posta adresi edinmeniz ve hafta boyunca e-postalarınızı düzenli olarak okumanız uygun olacaktır. - Lise eğitiminin başlangıcında en az 8. sınıfa kadar birçok çocuk ailesinin desteğine ihtiyaç duyar. Bu yüzden çocuklarınızı yapıcı bir şekilde destekleyiniz ve onlara eşlik ediniz. - Herhangi bir yardıma ihtiyaç duyulması halinde, sınıfınızdaki ilgili veli temsilcinizle veya direk sınıf öğretmeniyle, hatta aynı zamanda EG'ye hoş geldiniz çalışma grubumuzla bağlantıya geçebilirsiniz. - Misyonumuz: Kişiliklerimizi çok yönlü olarak geliştiririz. Birbirimize karşı saygılıyız ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Fırsat eşitliğini teşvik ederken farklı yeteneklere de saygılıyız. Severek öğreneceğimiz ve yaşayacağımız bir ortam yaratırız. Birşeylere katkıda bulunmak ilkemizdir. Zihinsel, sanatsal ve tarihsel geleneklerimizden yararlanırız. Yeniliklere ve alşılmamışlıklara açığız. Dil öğrenirken, böylece kendimizi ve diğer insanları daha iyi öğreniriz. Dışarıyla çeşitli bağlantılar kurarız. Özel ve kamu mülkiyetine karşı dikkatli davranırız. Çevremizi koruruz.

4 1. Kim, ne için yetkilidir? - Okul Müdürü: - Müdür Yardımcısı: Bay Spinner - Bölüm Başı /Okul Yönetim Grubu: Bkz. Internet Güncellemesi - Sekreterlik: Bayan Morgenthaler, Bayan Altmann - Okul Web Sitesi Sorumlusu: (pasta satışı, veli toplantıları gibi duyuruların okul web sayfasında yayınlanması için). 2. Öğretmenlerin İletişim Bilgileri: Birçok bay/bayan öğretmenle e-posta yoluyla hızlı bir şekilde iletişime geçilebilir. E-posta adresi aşağıdaki gibidir: Adın ilk 3. Okula Nasıl Gidebilirim? - Bisikletle: Bisiklet garajında (Vogesenallee) veya bisiklet standında (Haydnstr.) bisikletleri park etme imkânları mevcuttur. Bisiklet garajı 1.ders saatinden 6.ders saatine kadar güvenlik amacıyla kilitlenir. Gerektiğinde anahtar sekreterlikten alınabilir. Okul bahçesi, okulun açık olduğu saatler dışında video kaydı ile denetlenmektedir. - Yaya veya otobüsle (otobüs güzergahları internet sayfamızdan edinilebilir). - Arabayla: Okul bahçesi içinde okulun açık olduğu süre boyunca kesinlikle duraklama ve park etme yasağı vardır (bkz. Tabela). Park yerleri sadece öğretmenler, öğrenciler ve ziyaretçiler içindir. Vogesenallee park yerinde öğrenci bırakmak için durulamaz. Bu durum sabahleyin tehlikeli durumlara ve trafikte karışıklığa neden olmaktadır. Realschule önündeki Okul merkezi otobüs durağındaki cepte duraklama yasağı vardır. Lütfen trafik kurallarına her zaman dikkat ediniz.

5 4. Sınıfıları Nasıl Bulurum? (plana web sitesinden bakılabilir) Tam Arazi Planı ETM= Bilgisayar + Kütüphane Einstein-Lisesi Ana Girişi Tulla Orta Okulu Spor Salonu Girişi Bisiklet Garajı Kafeterya Otobüs Durağı Okul Merkezi Yemekhane

6 5. Dersler saat kaçta başlar? Dersler saat kaçta biter? am 1. Ders 5 dakika Teneffüs am 2. Ders 10 dakika Teneffüs am 3. Ders 5 dakika Teneffüs am 4. Ders 15 dakika Teneffüs am 5. Ders 5 dakika Teneffüs am 6. Ders 20 dakika Teneffüs pm (7. Ders) Öğle tatili pm pm 8. Ders 9. Ders 10 dakika Teneffüs pm 10. Ders pm 11. Ders

7 6. Güncel Bildirimleri/Ders Programı değişikliklerini nerede bulabilirim? - Hergün saat 13:00 dan itibaren, internet-ders ve değişiklik planından, diğer günün ders programı değişikliği hakkında bilgi edinilebilir. - Dijital bülten panosu (DSB) ve kara tahtalar, toplantı salonunda bulunmaktadır. Burada ders programı ile ilgili güncel değişiklikler yazılmaktadır. Öğrenciler bütün gün boyunca buradan bilgi edinebilirler. 7. Teneffüslerde yemek nerede bulunur? - Yemekhane: Sınıf öğretmenleri tarafından, yemek siparişi için fiş ve diğer yapılması gerekenler hakkında ilk günlerde açıklama yapılacaktır (Plan için bkz. İnternet sayfası). - Kafeterya, pastane satışı: Uzun teneffüslerde ve öğle tatilinde sadece ilk yarım saat açıktır. - Otomatik satış makinası: İçecek ve şekerlemeler için kafeterya ve toplantı salonunda bulunur. Lütfen dikkatli kullanınız! - Toplantı salonunda (-Aula-) sağlıklı kahvaltı: Her 14 günde bir Salı günleri, uzun teneffüslerde yapılır. - Sınıfların pasta satışı, olursa; toplantı salonunda Salı ve Cuma günleri, uzun teneffüslerde yapılır. Sınıfların pasta satışları ve günleri, internet sitesinde ve panoda bildirilir. Eltern für Eltern isimli velilere ilişkin web sayfasında alışveriş listesi ve yapılması gerekenleri bulacaksınız. Uzun Teneffüs = 10 ve 15 dak. 8. Problem ve anlaşmazlık halinde bana kim yardım eder? (Anlaşmazlık Yönetimi) - Sosyal Hizmet Uzmanı: Bay Steffen Klaus her gün tüm öğrenciler ve aynı zamanda veliler ve öğretmenler için hizmet vermektedir. - Danışman Öğretmen: Bayan Wenzel okulla ilgili problemlerde görevlidir. - Uzlaştırmacı: Bu kişiler her Cuma 15 dakikalık teneffüslerde kafeterya önünde bulunurlar. - Arabulucu Öğretmenler: Bay Gerstenberg (ve Bayan / Bay Bkz. Internet Güncellemesi), sınıfla öğretmen arasındaki problemlerde öğrenciler tarafından başvurulabilecek yetkili kişidir. - Dış Arabulucu: Bay Müler-Russel

8 9. EG de sunulan hizmetler nelerdir? - ETM = Einstein-Tulla-Medya Merkezi=Kütüphane: ETM, Einstein Lisesi ve Tulla-Realschule nin öğrencileri için oluşturulmuş bir çeşit ''kendi kendine öğrenme'' ve medya merkezidir. Burada erkek ve kız öğrenciler açılış saatleri süresince kitap, dergi ve elektronik diğer medya araçlarını kullanarak kendi kendilerine ders çalışabilir ve öğrenebilirler. Sözkonusu medya araçları aynı zamanda ödünç de alınabilir. Açık Olduğu Saatler: Pazartesi-Salı:saat 8:30-15:30 Cuma saat 8:30-13:00. Kütüphane, gönüllü veliler tarafından iki saatlik zaman dilimleri arasında idare edilir ve gözetim altında tutulur. İlgili Kişiler: Bayan Trautmann (Tulla-Realschule den). Burada da Bkz. Internet Güncellemesi. - SOS = Öğrenci-Organizasyon-Alışveriş Mağazası. Öğrenciler, kendi kurdukları limited şirketleri aracılığıyla okul materyallerinin satışını organize etmektedirler (uygulamalı ekonomi). Kafeteryanın karşısında, her gün saat 11:00 daki teneffüste. Öğretmenlerden ilgili kişi: Bkz. Internet Güncellemesi. - Ders Yardımı: Öğrenciden Öğrenciye Yardım, başvuru formları internetten edinilebilir. İlgili kişi: Bayan von Lossau. - Sağlıklı tenefüs kahvaltısı: Gönüllü veliler tarafından düzenlenir. Gerekli bilgi Bayan Morgentaler 'den edinilebilir. - Okul dolabı: Kiralanabilir ve iki kişi tarafından ortak da kullanılabilir. Yıllık aidat:15,-euro + 6,-Euro kilit kirası. Bilgi için : Bay Spinner.

9 10. Zorunlu Dersler Dışında Başka Neler Sunulmaktadır? - AGs = Çalışma Grupları. Katılım 1. yarıyıldan itibaren, tahminen okul başladıktan sonra 4. haftadan itibaren başlar, 2. yarıyıl başında bazı değişiklikler yapılması mümkündür. Çalışma grupları öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından sunulabilir. Bazı çalışma grupları, genç refakatçiler (Jugendbegleiter) tarafından yönetilir (açıklama için bkz. 11. madde). Örneğin: - Müzik Çalışma Grubu: Orkestra alt basamak: Müzik okulundan Bayan Oertel, Koro/müzikal alt basamak: Bayan Klein, Büyük orkestra ve koro grubu: Bay Dilles, - Tiyatro Çalışma Grubu: ara verildi Alt basamak: henüz sınıflar: Bay Würthle - Kostüm Çalışma Grubu: ara verildi - Teknik Çalışma Grubu + Okul Radyosu (Cuma günleri): sırf Öğrenci Çalışma Grubu. - Örnek Çalışma Grubu: Bayan Combrouze. - Proje Günleri: Bu günler, eğer olursa, yaz tatilinden üç gün önce olur. Öğretmen, öğrenci veya veliler sözkonusu bu günler için proje sunabilirler. İlkbahardaki proje teslim süresine dikkat edilmelidir. - Yarışma ve burslar: Coğrafya, okuma, fizik ve tarih yarışması, edebiyat yarışması: Prix de Lycéens, kimya-olimpiyatı, Olimpiyatlar için Çalışan Gençlik, Ülkedeki Yetenek ve diğer benzeri çeşitli yarışma ve burslar mevcuttur. - Oyun dolabı: Öğle tenefüssünde dolaptaki oyuncaklar ödünç alınabilir. Anahtar sekreterlikten veya Bayan K. Kummer den edinilebilir sınıflar için Ödevlerde yardım. lgili kişi: Bayan G.Kummer + (ve Bayan / Bay Bkz. Internet Güncellemesi).

10 11. Topluluk için nerelerde görev alabilirim? - Destekleme (Teşvik) Derneği: Karne notları iyi olanlara eğitim dönemi sonunda ödül verilmektedir, sosyal katılımda bulunanlara Okul-Bitirme(Abitur) ödülü, lise mezuniyet ödülü ve gerektiğinde mali destek yardımları sağlanır, örneğin bazı durumlarda sınıf gezisi için kişiye münferiden maddi destek sağlanır. Üyelik yıllık 12,-Euro dur, herkes katılabilir ve bağışlar memnuniyetle kabul edilir. Başkan: Bay Krieg. - Karibu-Open-Hand Projesi: Kenya'daki bir çocuk yuvasının ve ona bağlı okulun desteklenmesi projesidir. Öğrencilerden oluşan bir grup, öğrenciler veya okuldan herhangi bir sınıf bu çocuklar için koruyucu aile/abi/abla olabilirler. İlgili kişi: Bay Dörr / Bayan Combrouze. - Çalışma Çevresi EG ye Hoş geldiniz : Sizleri memnuniyetle destekliyoruz, yardım ve önerilerinize açığız. Konularımız: Çok uluslu olmayı desteklemek, velileri karşılamak ve EG ye adaptasyonunu sağlamak, çocukları daha iyi destekleyebilmek. İlgili kişi: Bayan Yıldız. - Uzlaştırmacı: 8. Sınıf öğrencileri uzlaştırmacı olmak için eğitilebilir ve aktif olarak görev alabilirler. İlgili kişi: Bayan Wenzel. - İlkyardım görevlisi: İlkyardım Öğrencileri, öğrenciler ilkyardım görevlisi olmak için eğitilebilir ve aktif olarak görev alabilirler. İlgili kişi: Bayan Hipp. - Koruyucu Abla / Abi: Öğrenciler 9. sınıftan sonra 5. sııfları korumak ve onlara refakat etmek için koruyucu abla veya abi olabilirler. - Genç Refakatçiler (Jugendbegleiter), üst sınıflardaki bir çalışma grubunun denetimiyle ilgilenen öğrencilerdir ve buna yönelik eğitim alırlar. - Örnek Çalışma Grubu: İgili kişi: Bayan Combrouze. - Irkçıllığa-Karşı-Okul Grubu - UNICEF Çalışma Grubu: Yönetim. Bkz. Internet Güncellemesi UNICEF Genç-Elçiler - Kehl Şehri Gençlik Belediye Encümeni, seçimler her iki yılda bir yapılır, 7./8. sınıftan itibaren seçilir, SMV/arabulucu öğretmen ve güncel gençlik belediye encümeni vasıtasıyla iletişim kurulabilir. - Oberrhein Gençlik Parlamentosu.

11 12. Çevreyi korumak için nasıl katkıda bulanabilirim? - Ödüllü çevre yarışması: Sınıfın tamamı Sorumlu kişi: Bay Langenberger. - Eski pilleri toplama yeri, girişteki holde, okul hademesi: Bay Eberle dedir. - Eski yazıcı kapsülleri ve eski cep telefonları: Toplama kutusu zemin katta kafeteryaya giden yolda telefon kulübesinin yanındadır. 13. Okul ile ilgili hangi konuları bilmek önemlidir? - Öğrenci Değişimi: Hemen hemen her sınıfta olabilir, eğitim dönemi başlangıcında bu konuda bilgi verilmektedir sınıfta yurtdışında bir yıl geçirmek, başvurular 9.sınıf başlangıcında yapılmaktadır. - Araştırma /mezuniyet gezisi / okul yurdu / gezi günleri hakkında sınıf öğretmenleri tarafından vaktinde bilgi verilmektedir. - Sınıf geçme yönetmeliği / Not oluşturma yönetmeliği, temel dersler nelerdir, önemli dersler nelerdir (bkz. Karne Kitapçığı). - DELF: Yeni başlayanlardan anadil seviyesine kadar Fransızca Dil Diploması, ücretlidir. İlgili kişi: Bay Dörck. - Ekonomi İngilizcesi, 11./12. sınıflarda Halk Eğitim Merkezi (VHS) ile ortak çalışılarak gerçekleştirilir. İlgili kişi: Bay Dr.Jennert. 14. Meslek hayatına nasıl hazırlanabilirim? - BOGY= Lisede mesleki yön bulma. 9. sınıfta bir haftayı geçen iş stajı, hazırlık dönemi, sonrasında bitirme raporu ve mesleki bilgi merkezini ziyaret. İlgili Kişi: Bay Bleckmann/Bay Werner. - Veliler arası ve Offenburg taki BAOG vasıtasıyla okulda meslek borsası. - Offenburg'ta Meslek Fuarı : - Sosyal staj: 10. sınıfta sosyal bir kurumda 7 günlük çalışma. İlgili kişi:bayan Herter/Bayan Eberhardt.

12 15. Kim ne yapar? Organlar: - EBR= Veli Danışma Konseyi:: Her sınıftan seçilen iki adet veli temsilcisi, veli danışma konseyine üyedir. - Bölümleri: Yemekhane, öğrenci teşviki, dil ve sosyal işler. - Halen 2013/14 başkanları Bayan Jankowitz-Hassler ve Bay Beckers. - SMV= Öğrenci Konseyi: Her sınıftan seçilmiş iki sınıf başkanı, öğrenci konseyinin üyesidir. Öğrenci konseyinin görevi, öğrencilerin okul yönetimi, öğretmenler ve veliler karşısında dilek ve taleplerini temsil etmektir. İki sınıf başkanı veya kurs başkanı bir sınıftaki veya kurstaki öğrencilerin taleplerini dile getirir, isteklerini savunurlar. Öğrenci danışma kurulunun üyesidirler, görev süresi bir yıldır. - GLK = Tüm Öğretmenler Konferansı. - SK = Okul Konferansı: Okul yönetiminin ve öğretmenlerin yanı sıra burada aynı zamanda öğrenci konseyinden öğrenciler ve veli danışma konseyinden veliler de temsil edilirler. SE = Okul Geliştirme Grubu - Veliler: Burada, okulun geliştirilmesi için yeni fikirler biraraya getirilir ve gerçekleştirilmeye çalışılır, benzer gruplar öğretmen ve öğrencilerde de vardır. 16. EG de önemli organizasyonlar ve günler nelerdir? - Konserler, koro/müzikal/tiyatro oyunları, - Kültür akşamları, yaz şenlikleri, - Açık kapı akşamı, - Dinlerin diyalogu, din meslek grubu mensuplarının mezhepler arası konferans serisi. İlgili kişi : Bay Spinner, - Kilise Ayinleri: Okul yılı başlangıcı, noel ve noelden önceki Advent haftası, okul yılı sonu - Karnaval (Kirli Perşembe), Karnaval-disko, Halloween-disko, - Veli-Öğretmen Günü : her yıl karnavaldan önceki bir Cuma günü yapılır. Tüm veliler randevu alarak da bütün öğretmenlerle görüşebilir. 17. Çocuklar ders dışında okulumuzda neler yapabilirler? Çalışma grupları, yarışmalar, sınıf başkanı (Öğrenci Konseyinde Üyedir), koruyucu abiablalık, genç refakatçi, ders yardımı, uzlaştırmacı, ilkyardım görevlisi, öğrenci organizasyon alışveriş mağazası, kültür gecesinde sahne alma, okul şenliği veya okulun diğer etkinliklerine katılım ve daha bir sürü şey. 18. Veliler okulumuzda nerelerde görev alabilirler? Veli danışma konseyindeki veli temsilcisi olarak, okul geliştirme grubu veli ve/veya çalışma grubunda üye olarak, EG ye hoş geldiniz de tercüme yaparak veya çalışmalara katılarak, sağlıklı kahvaltı grubuna katılarak, Einstein-Tulla-Medya Merkezinde (Kütüphanede) gözetmen ve yardımcı olarak, kültür gecesinde sahne alarak, destekleme derneğine üye olarak, mesleki değişim projesinde yer alarak (kendi mesleğinin tanıtımını yapmak gibi) ve daha çocuğunuz için okulda nerede görev almak istiyorsanız orada ve size ihtiyaç duyulan her yerde elinizi uzatarak.

13 İlgilenenler için Ek Bilgi: Lisenin Eğitim Görevi: Lise, bir dizi içerikle ve derslerle alakalı bir sürü bilginin yanı sıra, merkezi anahtar niteliği taşıyarak sosyal becerilere de aracılık etmeli ve böylece kapsamlı bir eğitim talebine cevap vermelidir.

14 Hukuk Devleti ve Demokrasi İlkesi: Anayasada açıkça hukuk devleti benimsendiğinden, devletin ve dolayısıyla da tüm yönetim ve memurların hareketleri kamusal alana girer (yani okul ve öğretmenler de buna dahildir). Bu sebepledir ki Almanya'da herkes hukuk devleti prensibine uymakla mükelleftir. Bu şu anlama gelir, yani bir taraftan devlet ve memurları kendi isteklerine göre hareket edemezler, aksine hukuk ve yasayla bağlıdırlar. Diğer taraftan devlet gücünün kullanımı ; özgürlük, adalet ve hukuki güvenliği amaçlayan anayasaya uygun kanunlar esasına dayanır. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü mükellefiyeti, diğerlerinin yanı sıra, okul hayatında yer alan (öğrenci, veli, öğretmen gibi) herkesin farklı organlarda ve çatışma kültüründe (bkz. çatışma yönetimi) katılımıyla doğal olarak okula da yansır. Okulumuzun Tantımı ve 5 ayrı dilde hazırlanmış Yol Gösterci için:

Okul Hakkında Bilgi EG YE HOŞGELDİNİZ. Einstein Lisesi nin Sevgili Velileri, Sevgili Öğrencileri,

Okul Hakkında Bilgi EG YE HOŞGELDİNİZ. Einstein Lisesi nin Sevgili Velileri, Sevgili Öğrencileri, HOŞGELDINIZ 1 EG YE HOŞGELDİNİZ Einstein Lisesi nin Sevgili Velileri, Sevgili Öğrencileri, Bu okul hakkında bilgi ile sizin için Einstein da neler sunulduğuna ilişkin genel bir bakış sağlamak istiyoruz.

Detaylı

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri...

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI 2015 2016 İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... 4 Misyon... 4 Felsefe... 4 İlkeler...

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

Der Oberbürgermeister. İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler. İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler

Der Oberbürgermeister. İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler. İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler Der Oberbürgermeister İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler İlkokul öğrencilerinin velileri için bilgiler Sayın Anne ve Babalar, Sayın Veliler, Bu

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Özel Başkent Ortaöğretim Okulları. (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Veli-Öğrenci El Kitabı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Özel Başkent Ortaöğretim Okulları. (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Veli-Öğrenci El Kitabı BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Özel Başkent Ortaöğretim Okulları (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Veli-Öğrenci El Kitabı 015-016 1 İ Ç İ N D E K İ L E R A - GİRİŞ. 1. Yerleşke Haritası.

Detaylı

ÖZEL ENKA ANAOKULU VELİ EL KİTABI

ÖZEL ENKA ANAOKULU VELİ EL KİTABI ÖZEL ENKA ANAOKULU VELİ EL KİTABI İçindekiler Sayfa No. Sunuş ve Hoşgeldiniz 2 1. Okulun Temelleri 3 Misyonumuz 3 Felsefe 3 İlkeler 3 Enka Okulları Yönetim Kurulu 4 Kayıt-Kabul Kayıt Yenileme 4 4 2. Akademik

Detaylı

MÜNSINGEN. 2014/2015 Öğretim yılında baslayan öğrencilerin velileri icin önemli bilgiler. Abb. 1. Abb. 2

MÜNSINGEN. 2014/2015 Öğretim yılında baslayan öğrencilerin velileri icin önemli bilgiler. Abb. 1. Abb. 2 MÜNSINGEN Abb. 1 Abb. 2 2014/2015 Öğretim yılında baslayan öğrencilerin velileri icin önemli bilgiler Içerik listesi Okul yönetimi tarafından önsöz........ S. 3 1. Okulun adresi ve verileri... S. 4 2.

Detaylı

ADAPAZARI ÖZEL ENKA ORTAOKULU VELĠ-ÖĞRENCĠ EL KĠTABI

ADAPAZARI ÖZEL ENKA ORTAOKULU VELĠ-ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ADAPAZARI ÖZEL ENKA ORTAOKULU VELĠ-ÖĞRENCĠ EL KĠTABI.Ġçindekiler.1,2. Kuruluş ve Organizasyon.3. Misyonumuz...3. Vizyonumuz.3. Felsefemiz..3. Ġlkelerimiz...3. Öğrenci Profilimiz...4. Okulda Yaşam.. 5.

Detaylı

TED TRABZON KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED TRABZON KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2014-2015 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ... 1 GİRİŞ... 6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM... 7 OKUL ÖNCESİ (ANASINIFLARIMIZ)... 8 İLKOKUL VE ORTAOKULUMUZ... 15 DESTEK BİRİMLERİMİZ...

Detaylı

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI ÖZEL FENERBAHÇE EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2013-2014 1 İÇİNDEKİLER Fenerbahçe Koleji Marşı Fenerbahçe Eğitim Kurumları OKULLARIMIZ Vizyonumuz Misyonumuz İlkelerimiz Anaokulu İlkokul Ortaokul

Detaylı

Nürtingen İlkokulu Veliler İçin Hazırlanmış El Kitapçığı 2011

Nürtingen İlkokulu Veliler İçin Hazırlanmış El Kitapçığı 2011 Nürtingen İlkokulu Veliler İçin Hazırlanmış El Kitapçığı 2011 Veli El Kitapçığı 02.09.2011(Türkçesi) Nürtingen İlkokulu Berlin Kreuzberg Okulun Oda Planı Ne nerede? Okulun Oda Planı Öğrençi Evi (in) Oda

Detaylı

23 5 2014 mevzuat.basbakanlik.gov.tr/metin.aspx?mevzuatkod=7.5.7262&mevzuatiliski=0&sourcexmlsearch=yeşilay

23 5 2014 mevzuat.basbakanlik.gov.tr/metin.aspx?mevzuatkod=7.5.7262&mevzuatiliski=0&sourcexmlsearch=yeşilay ANASAYFA MEVZUAT TÜRÜ RESMİ GAZETE SIK KULLANILAN KANUNLAR KANUNLAR FİHRİSTİ FAYDALI LİNKLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM Mevzuat metni İlişkili mevzuat Dayandığı Mevzuat Metin içerisinde ara: yeşilay Resmi Gazete

Detaylı

AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ

AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 ÖĞRENCİ El Kitabı MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstiklalden İstikbale www.mehmetakif.edu.tr Sevgili Öğrencilerimiz, Uzun ve yorucu çalışma yıllarının ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Detaylı

DOKUMENTE. Beratungs- und Koordinierungsstelle zur beruflichen Qualifizierung von jungen Migrantinnen und Migranten

DOKUMENTE. Beratungs- und Koordinierungsstelle zur beruflichen Qualifizierung von jungen Migrantinnen und Migranten DOKUMENTE Beratungs- und Koordinierungsstelle zur beruflichen Qualifizierung von jungen Migrantinnen und Migranten Handbuch für die interkulturelle Elternarbeit Dr. Alexei Medvedev Hülya Eralp Sabine Kümmerle

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete: 13.01.2005 / 25699 Tebliğler Dergisi: Şubat 2005/2569 Ek ve Değişiklikler: 1) 12.8.2005/25904 RG

Detaylı

Sevgili Quickbornlular,

Sevgili Quickbornlular, Sevgili Quickbornlular, Bir çocuğun eğitilebilmesi için, toplumdaki her bireye ihtiyacımız vardır. (Afrika Atasözü) Quickborn günümüzde sunduğu hizmetler açısından devamlı büyüyen bir şehir olarak kabul

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

İSTEK Belde Okulları Sayfa 1

İSTEK Belde Okulları Sayfa 1 İÇİNDEKİLER VELİ VE ÖĞRENCİLERE HİTAP...... 2-3 VİZYONUMUZ, MİSYONUMUZ, EĞİTİM İLKELERİMİZ... 4 OKUL YÖNETİMİ ÖZGEÇMİŞ......... 5 İSTEK BELDE DE YAŞAM......... 6 Ø OKUL ZAMAN ÇİZELGESİ..... 6 Ø OKULA VARIŞ-OKULDAN

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015-2016

ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015-2016 ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015-2016 Türkiye nin İlk Sağlık Üniversitesi www.bvu.edu.tr Türkiye nin İlk Sağlık Üniversitesi www.bvu.edu.tr İÇİNDEKİLER GENEL SEKRETERİMİZİN MESAJI 4 BEZMİÂLEM KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Detaylı

Bavyera Eyaleti nde Eğitim ve Öğretim Yolları & Yardım Olanakları Bilgilendirme Dosyası

Bavyera Eyaleti nde Eğitim ve Öğretim Yolları & Yardım Olanakları Bilgilendirme Dosyası Bavyera Eyaleti nde Eğitim ve Öğretim Yolları & Yardım Olanakları Bilgilendirme Dosyası Beschäftigungs- und Qualifizierungsgesellschaft der Stadt Fürth elan einsteigen, lernen, arbeiten, neuorientieren

Detaylı

DOĞU AKDENİZ İLKOKULU KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ

DOĞU AKDENİZ İLKOKULU KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ DOĞU AKDENİZ İLKOKULU KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ Doğu Akdeniz Üniversitesi, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Özel Okullar, Dershaneler ve Kurs Yerleri Tüzüğü madde 39 un verdiği

Detaylı

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Sayın Veli, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu 2015/16 Ders Yılı 1. Dönem Veli Mektubu (Ticaret) 1 28.09.2015 Ergenlik çağında öğrencimiz olan çocuklarınızın, yeni diller öğreneceği ve yabancı

Detaylı

INTERACT KULÜPLERİ EL KİTABI

INTERACT KULÜPLERİ EL KİTABI " Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. " Mustafa Kemal ATATÜRK -

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ 15 TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler.

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Önsöz Üniversitede tek başıniza okumuyorsunuz İleri öğretimin öğrenci ve onun çevresi için büyük

Detaylı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı KADĠR HAS ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNGĠLĠZCE HAZIRLIK OKULU 2012 2013 ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇĠNDEKĠLER I. Hazırlık Okulu Misyonu ve Vizyonu... 3 II. Genel

Detaylı

İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI

İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 0 Sevgili Öğrencimiz, Yaşar Üniversitesi ne hoşgeldin! Hayatının en büyük maceralarından biri olan üniversite

Detaylı

Đlköğretime Hoşgeldiniz

Đlköğretime Hoşgeldiniz Đlköğretime Hoşgeldiniz Victoria Devlet Đlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz Đçindekiler sayfa Bakanların mesajı 2 Giriş 3 Okula hazırlık 4 Okula başlamak 8 Sınıf içinde 12 Öğrencilere

Detaylı

TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...3 TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...4 GENEL TANITIM-FİZİKSEL YAPI...7 ANAOKULU...13 İLKOKUL VE ORTAOKUL...17 DESTEK BİRİMLER...26 2

Detaylı