ÖZEL EGE LİSESİ TÜRKİYE NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖZEL EGE LİSESİ TÜRKİYE NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ"

Transkript

1 ÖZEL EGE LİSESİ TÜRKİYE NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ Danışman Öğretmen:Şule YILDIZ Hazırlayanlar:Çisil ORDU Çağla BOZKURT Can ERGÖNEN Hilmi GÜVEN Ilgın İÇÖZÜ 2001/2002 İZMİR

2 TEŞEKKÜR Okulumuzda gerçekleştirilen proje çalışmamızda öncelikle bize bu çalışmayı sağlayan Kurucu Temsilcimiz Yansı Eraslan a, İlköğretim müdürümüz Erdoğdu Özcan a, bize her konuda ve öncelikle sosyal konusunda yardımlarını bizlere sunan, Şule Yıldız a, kaynaklarımızı almamızda bize yardımcı olan kütüphane görevlileri Tansu Özbakan ve Funda Sözer e ve ailelerimize çok teşekkür ederiz.

3 ÖNSÖZ Güzel yurdumuz Türkiye Dünya üzerinde kuzey yarımkürede bulunur.türkiye miz etrafı denizlerle çevrili bir yarımada özelliği taşır.kıtalar arasında köprü oluşturur. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlar.karadeniz ve Akdeniz ülkeleri arasında bulunur.bu ülkeler arasında bulunur.bu ülkeler arasındaki deniz ticareti boğazlardan geçer.ülkemiz Ortadoğu petrol yakıtlarına da yakındır.türkiye nin stratejik konumu genelde ülkemize askeri üstünlük sağlar.çünkü Türkiye kara,deniz ve hava yollarını kontrol edebilecek stratejik konuma sahiptir.türkiye matematik konum itibariyle orta kuşağın güneyinde yer aldığı için yazları sıcak, ılıman iklime sahiptir.bu iklim, insanların yaşamını olumlu yönde etkiler.bu yüzden Türkiye de turizm canlıdır.yetişen bitkiler çeşitlidir.

4 İÇİNDEKİLER 1-Teşekkür 2-Önsöz 3-Türkiye nin Dünya Üzerindeki Yeri 4-Türkiye nin Coğrafi Konumu Ve Etkileri Türkiye nin Coğrafi Konumunun Özellik Ve Etkilerini Belirtelim 5-Türkiye nin Kıtalar Arasında Köprü Oluşturması Karadeniz Ve Akdeniz Ülkeleri Arasında Bulunuşu 6-Türkiye Coğrafi Konumunun Çeşitleri 7-Türkiye nin Özel Konumu Türkiye nin Jeopolitik Konumu Türkiye nin Stratejik Konumu 8-Sonuç 9-Kaynakça 10-Resim Kaynakçası

5 A-Türkiye nin Dünya Üzerindeki Yeri Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika Kıt alarının birbirine en çok yaklaştığı yerdedir. Atlas Okyanusuna bağlı bir iç deniz olan Akdeniz ve kolları ile çevrili, yarımadadan oluşmuş bir ülkedir. Anadolu yarımadasını doğudan; Gürcistan, Ermenistan, Nahcivan (Azerbeycan a bağlı özerk cumhuriyet.) ve İran çevreler. Güneydoğusunda Irak, güneyinde Suriye ile komşudur. Trakya yarımadasının batısında Yunanistan, kuzeyinde Bulgaristan yer alır. Türkiye, genel görünüm olarak doğu-batı doğrultusuna uzanan bir dikdörtgen biçimindedir.türkiye kuzey paralelleri ile doğu meridyenleri arasındadır. Buna göre yurdumuz, Kuzey Yarım Kürede, Kuzey Kutup noktasıyla ekvator arasındaki mesafenin yaklaşık ortasındadır. Ancak ekvatora biraz daha yakındır. 36 kuzey paraleli Türkiye nin güneyinde Anamur Burnu na yaklaşırken, Hatay ilinin Topraktutan Köyü, bu paralelin biraz güneyine değin uzanır. 42 kuzey paraleli ise Türkiye nin en kuzey ucu olan Sinop Yarımadasındaki İnce Burundan geçer. 26 doğu meridyeni, Biga Yarımadasında Baba Burnuna yaklaşırken, Gökçeada nın Avdaka Burnu, bu meridyenin daha batısında yer alır. 45 doğu meridyeni ise Türkiye nin en doğu ucu olan, Aras Akarsuyu nun topraklarımızdan aktığı yerin (Türkiye-Nahcivan-İran sınır kavşağı) doğusundan geçer.türkiye bulunduğu enlemlere göre ılıman kuşakta yer alan bir ülkedir. TÜRKİYE NİN COĞRAFİ KONUMU VE ETKİLERİ COĞRAFİ KONUM:Bir ülkenin kıtalara, denizlere,öteki ülkelere,önemli,ticaret,sanayi ve maden bölgelerine göre bulunduğu yeridir.bir ülkenin coğrafi konumu o ülkenin ticaretini,siyasetini ve sonuçta kalkınmasını büyük ölçüde etkiler.coğrafi konum itibariyle diğer ülkelerin uzağında kalmış olan ülkelerin kalkınması yavaşlar. TÜRKİYE COĞRAFİ KONUM İTİBARİYLE: 1.Orta kuşağın güneyinde yer alır. 2.Etrafı denizlerle çevrili yarımada özelliğini taşır. 3.Kıtalar arasında köprü oluşturur. 4.Karadeniz ile Akdeniz ülkeleri arasında bulunur. 5.Ortadoğu, Kafkas ve batı Türkistan petrollerine yakın sayılır 6.Çeşitli ülkelerin siyasi bloklar arasında yer alır. Türkiye coğrafi konumunun bütün bu özellikleri Türkiye nin,siyasetini.kültürünü ticaretini,sanayisini ve kalkınmasını etkiler.

6 TÜRKİYE COĞRAFİ KONUMUNUN ÖZELLİK VE ETKİLERİNİ BELİRTELİM 1.Orta kuşağın güneyinde yer alması Türkiye,matematik konum itibariye orta kuşağın güneyinde yer aldığı için yazları sıcak ılıman iklime sahip olur.bu iklim,insanların yaşamını ve ekonomik etkinliklerini kolaylaştırılır.bitki örtüsünü tarım hayatını,hayvancılık,sanayi,ticaret ve turizmini çeşitlendirir. 2.Yarımada özelliğinde bulunması Türkiye nin etrafı denizlerle çevrilidir.türkiye nin bu yarımada özelliği, a.türkiye nin kıyılarında nemliliği artırır. Nemlilik daha çok insan yaşamını,bitki örtüsünü tarım ürünlerini ormancılık ve Hayvancılığı etkiler.kalkınmayı olumlu yönde etkiler. b.denizciliğin etkileri: Özellikle deniz ulaşımını,deniz ticaretini ve balıkçılığını geliştirir. c.kıyılarda turizmi canlandırır: Türkiye nin denizleri yaz mevsiminde turistik faaliyetleri artırır.türkiye turizmi kalkınmaya büyük katkı sağlar.ancak denizlerin kirlenmesi turizmi ve balıkçılığı olumsuz yönde etkiler. TÜRKİYE NİN KITALAR ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURMASI: Türkiye,Avrupa,Asya ve Afrika kıtaları arasında bulunur.bu kıtalardaki komşu ülkeler arasında ulaşım yolları üzerinde bulunuşu Türkiye yi çok çeşitli yönden etkilemiş ve bu etkiler halen devam etmektedir.bu etkileri kısaca açıklayalım:

7 a.kıtalar Arası Göç ve Savaş Yolları Üzerinde Bulunuşu Tarihi çağlarda çeşitli kavimlerin Anadolu ya yerleşmelerini sağlamıştır. Eski yerleşmeler Türkiye de çeşitli kültürlerin kaynaşmasını sağlamıştır. Türkiye de kültür çeşitliliği ülkemize tarihi zenginlik kazandırmış,günümüzde tarihi eserlerin çeşitlenmesini ve yaygınlaşmasını arttırmıştır.tarihi eserlerin yaygınlığı turizmin gelişmesinde etkilidir. b.ticaret Yolları Üzerinde Bulunuşu:Türkiye Avrupa,Asya,Afrika ülkeleri arasındaki ticaret yolları üzerindedir.bu yollar,türkiye nin ticaretini geliştirir. KARADENİZ İLE AKDENİZ ÜLKELERİ ARASINDA BULUNUŞU: Karadeniz e komşu olan ülkeler örneğin Rusya,Romanya,Ukrayna ve Kafkas ülkeleri ile Akdeniz kıyısındaki ülkeler arasındaki deniz ticareti boğazlardan geçer.bu transit ticaret Türkiye ye ekonomik yarar sağlar. PETROL VE DOĞALGAZ YATAKLARINA YAKINLIĞI Türkiye Ortadoğu nun Irak petrol yataklarına yakındır.bu nedenle Irak petrollerine ulaşım kolaylığından dolayı ucuza satın alırız.kuzey Irak petrollerinin borularla ülkemizden ihraç edilişi ülkemize ekonomik yarar sağlar.türkiye nin coğrafi konumu,azerbeycan petrol yataklarına Rusya ve Türkmenistan doğalgaz yataklarına yakınlık sağlar.bu enerji kaynaklarına yakınlık petrol ve doğalgaz ulaşımını kolaylaştırır.böylece ithal edilen enerji kaynağının ülkemize düşük maliyet ile girmesi sağlanarak ekonomik gelişme hızımız artar. SİYASİ BLOKLAR ARASINDA BULUNUŞU: Türkiye coğrafi konum itibariyle siyasi blok oluşturan çeşitli ülkeler arasında bulunur.

8 TÜRKİYE NİN İÇİNDE BULUNDUĞU SİYASİ BLOKLAR: a.nato savunma paktı:türkiye NATO ya dahil olan ülkeler arasında yer alarak dış ülkelerin saldırılarına karşı savunmasını kolaylaştırır. b.islam ülkeleri birliği:türkiye islam ülkeleri birliğine üyedir.bu nedenle islam ülkeleri ile siyasi ekonomik dayanışma sağlar.bu dayanışma Türkiye nin ekonomik kalkınmasında bulunur. c.türk ülkeleri birliği:türkiye *Batı Türkistan da,türkmenistan,özbekistan ve Kazakistan la *Kafkasya da Azerbaycan ve diğer küçük Türk ülkeleriyle *Balkanlarda,Bosna Cumhuriyeti ile ekonomik ve kültürel yönden işbirliği içindedir. Türk ülkeleri ile olan işbirliği Türkiye nin ticaretini ve dış ülkelerdeki siyasi önemini etkiler Sonuç:Türkiye nin coğrafi konumu,türkiye nin kültürel ve ekonomik yönden kalkınmasının sağlayarak diğer ülkeler arasında Türkiye ye siyasi önem kazandırır. TÜRKİYE COĞRAFİ KONUMUNUN ÇEŞİTLERİ Türkiye nin coğrafi konumu geniş bir kavramı kapsar.coğrafi konum içinde matematik konum,jeopolitik konum,stratejik konum gibi konumlarda yer alır. Bu konumların özellik ve etkilerini kısaca açıklayalım Türkiye nin Dünya ve yüzeysel enlem ve boylamına göre Ortadoğu nun yeri Türkiye nin matematik konumudur.bu konuma göre: Türkiye: a kuzey enlemleri b Doğu boylamları arasındadır. MATEMATİK KONUMUN EKONOMİK ETKİLERİ 1-Enlemin Etkileri:Türkiye bulunduğu enleme göre orta kuşağın güneyindedir.bu konum Türkiye nin iklim,bitki örtüsü,tarım ürünleri ve hayvancılığını etkiler.ayrıca insan yaşamında ve nüfus dağılışında etkili olur.genel olarak Türkiye2nin matematik konumu Türkiye nin gelişmesinde olumlu etkililer yapar. 2-Boylamın Etkileri:Türkiye doğu batı doğrultusunda 45-25=19 meridyenlik bir alan kaplar.bu alan zaman farklılığında etkilidir.türkiye nin özel konumunda da etkileri vardır.bu konu özel konum başlığında açıklandı.

9 TÜRKİYE NİN ÖZEL KONUMU Türkiye nin yer şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, tarım ürünleri, hayvancılığı, madenciliği, endüstrisi, ticaret ve turizmi Türkiye nin özel konumuyla ilgilidir. Bu özelliklerin oluşumu ve şekillenmesi özel konuma bağlıdır. Örnekler: A-Batıdan doğuya doğru gidildikçe yükseltinin artması ve sıcaklığın azalması B-Kıyılardan iç kısımlara doğru yağışın azalıp kuraklığın artması C-Karadeniz kıyılarında çay, fındık ve turunçgil yetişmesi D-Akdeniz kıyılarında turunçgil ve muz yetişmesi E-İç bölgelerde tahıl tarımının yaygınlığı F-Kuzey bölgelerde sığır, Güneydoğu Anadolu da koyunların yaygınlığı G-Turizmin Ege ve Akdeniz kıyılarında gelişmesi vb. Bütün bu özellikler ve benzerleri Türkiye nin özel konumuna bağlı olarak gelişir ve çeşitlenir. TÜRKİYE NİN JEOPOLİTİK KONUMU Türkiye nin coğrafi konumuyla ilgili olan siyasi konumuna jeopolitik konum denir. Terim anlamı: Jeo = yer Politik = politika-siyaset Jeopolitik, yerle ilgili siyaset anlamında bir terimdir. Türkiye nin Avrupa, Arap, İran ve Türk ülkeleri ile ilgili siyasi politikasında coğrafi konumun önemi büyüktür.türkiye, varlığını ve ekonomik gelişimini sürdürebilmesi için bu ülkelerle olan siyasi ilişkilerine sağlam temellere dayandırmalı ve coğrafi konumunun avantajından yararlanabilecek politika izlemelidir. TÜRKİYE NİN STRATEJİK KONUMU Stratejik Konum:Coğrafi konumla sağlanan askeri konumdur.bir yerin düşmana karşı olan savunma gücü o yerin konumuyla ilgilidir.boğazlar, adalar, dağlar, vadiler ve ovaların savaşlarda olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Türkiye nin stratejik konumu genelde Türkiye ye askeri üstünlük sağlar.savaşlarda ülkenin korunmasını kolaylaştırır.çünkü Türkiye kara, deniz ve hava yollarını kontrol edebilecek stratejik konuma sahiptir.böylece bu konum Türkiye ye stratejik üstünlük sağlamakta ve savaşlarda savunmasını kolaylaştırmaktadır.stratejik konum yörelerin ekonomik gelişmesinde de etkili olur.kurulan askeri tesisler yörede ekonomik kalkınmaya etki eder.

10 SONUÇ Türkiye, ekvatorla Kuzey Kutup Noktasının arasındadır. Türkiye nin bulunduğu yer nedeniyle Asya, Avrupa ve Afrika nın kesiştiği yerdedir.türkiye kıtalar arasında köprü oluşturur. Ayrıca petrol bakımından zengin ülkelere yakındır.asya, Avrupa arasındaki en önemli ticaret ve ulaşım yolları Türkiye den geçer.türkiye ortalama yüksekliği fazladır ve engebelidir. Bu durum tarım, nüfus, sanayi, ulaşım ve yerleşmeyi etkiler. Stratejik önemi olan boğazlara sahiptir. Ayrıca Asya-Avrupa arasında bir köprü oluşturmaktadır. Türkiye coğrafi konum itibariyle siyasi blok oluşturan çeşitli ülkeler arasında bulunur. Türkiye nin coğrafi konumu, Türkiye nin kültürel ve ekonomik yönden kalkınmasını sağlayarak diğer ülkeler arasında Türkiye ye siyasi önem kazandırır.

11

12 KAYNAKÇA MEB.Sosyal Bilgiler 7 Yazarları:Rıfat Turgut-Güler Şenünver-H.Samim Kesim- Ezdihar Kara RESİM KAYNAKÇASI

TÜRKİYE DE NÜFUS ÖZELLİKLERİ VE NÜFUS HAREKETLERİ 11. BÖLÜM. - Türkiye de Nüfus ve Yerleşmenin Dağılışını Etkileyen Faktörler

TÜRKİYE DE NÜFUS ÖZELLİKLERİ VE NÜFUS HAREKETLERİ 11. BÖLÜM. - Türkiye de Nüfus ve Yerleşmenin Dağılışını Etkileyen Faktörler TÜRKİYE DE NÜFUS ÖZELLİKLERİ VE NÜFUS HAREKETLERİ 11. BÖLÜM - Türkiye de Nüfus ve Yerleşmenin Dağılışını Etkileyen Faktörler - Türkiye de Nüfusun Tarihsel Gelişimi - Türkiye de Nüfusun Yapısal Özellikleri

Detaylı

NERE DE VE NASILY AŞYIORUZ?

NERE DE VE NASILY AŞYIORUZ? BÖLÜM 8 NE E NASL YA E Ş Y ED R Z? RU O BÖLÜM 8 COĞRAFYA BİLGİ! TÜRKİYE DE NÜFUSUN E YERLEŞMENİN DAĞLŞN ETKİLEYEN FAKTÖRLER 1. DOĞAL FAKTÖRLER a. İklim b. Yeryüzü Şekilleri c. Su kaynakları d. Toprak Özellikleri

Detaylı

Konu: Bölgeler Coğrafyası Özet-2

Konu: Bölgeler Coğrafyası Özet-2 AKDENİZ BÖLGESİ Tarımsal ürün çeşitliliği fazladır. Yüksek sıcaklık isteyen ürünler yetiştirilebilir. Yıl içinde aynı yerden birden fazla ürün alınabilir. Tarım ürünlerinin en erken olgunlaştığı Yer şekilleri:

Detaylı

Yüz Yıl Sonra Balkanlar

Yüz Yıl Sonra Balkanlar Y l: 21 Say : 62 Kasım 2013 3 Aylık Ekonomi ve Düşünce Dergisi www.e-musiad.com ISSN 1303-7501 Yüz Yıl Sonra Balkanlar SÖYLEŞİ: Prof. Dr. Kemal Karpat, Prof. Dr. Hüner Şencan, Hüseyin Kansu, Muzaffer Çilek

Detaylı

GÖÇLERİN NE DENLERİV E SONUÇLAIR

GÖÇLERİN NE DENLERİV E SONUÇLAIR BÖLÜM GÖÇLERİN NEDENLERİ VE SONUÇLARI BÖLÜM Test 1 Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları 1. İnsanların doğal, ekonomik, sosyal ve siya- 3. Aşağıdaki grafikte beş ülke nüfusunun doğum ölüm ve artış oranları verilmiştir.

Detaylı

AVRUPA NIN SINIRLARI ve TÜRKİYE NİN AVRUPA YA GÖRE KONUMU

AVRUPA NIN SINIRLARI ve TÜRKİYE NİN AVRUPA YA GÖRE KONUMU Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Fırat University Journal of Social Science Cilt: 10, Sayı: 2, Sayfa: 35-50, ELAZIĞ-2000 AVRUPA NIN SINIRLARI ve TÜRKİYE NİN AVRUPA YA GÖRE KONUMU Europe s Borders

Detaylı

TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU

TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU Gıda ve Tarım için Bitki Kaynaklarının Muhafazası ve Sürdürülebilir Kullanımına İlişkin TÜRKİYE İkinci Ülke Raporu Dr. Ayfer TAN Ege tarımsal Araştırma

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Ülkesel Fizik Planı. Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Ülkesel Fizik Planı. Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ülkesel Fizik Planı Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı) Şehir Planlama Dairesi İçişleri Bakanlığı Lefkoşa - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2014 İçindekiler 1. Giriş...

Detaylı

T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ

T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ İÇİNDEKİLER TABLOLAR DİZİNİ... iii GRAFİKLER DİZİNİ...iv HARİTALAR DİZİNİ...v AMAÇ KAPSAM ve YÖNTEM... 1 1. MADENCİLİK SEKTÖR VE

Detaylı

ORMAN VE SU KAYNAKLARI

ORMAN VE SU KAYNAKLARI ORMAN VE SU KAYNAKLARI Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL i Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI EKİM 2010 SUNUŞ Ekonomik ve sosyal değişimler bakımından yeryüzü, belki de en hızlı ve baş döndürücü

Detaylı

ORTA DOĞU DURUM RAPORU

ORTA DOĞU DURUM RAPORU ORTA DOĞU DURUM RAPORU Ocak, 2011 ORTADOĞU HARİTASI 1 BÖLGE VİZYONUMUZ Bölgenin üretken faktörlerini ve dinamiklerini bir araya getirerek; üretim ve istihdamı artırmak, sahip olduğu kültürel miras ile

Detaylı

KITALARIN KEŞFİ VE KÜÇÜLEN DÜNYA 13. BÖLÜM. - Dünya yı Birbirine Bağlayan Ağlar: Ulaşım. - Kıtaların Keşfi ve Küçülen Dünya. - Boğazlar ve Kanallar

KITALARIN KEŞFİ VE KÜÇÜLEN DÜNYA 13. BÖLÜM. - Dünya yı Birbirine Bağlayan Ağlar: Ulaşım. - Kıtaların Keşfi ve Küçülen Dünya. - Boğazlar ve Kanallar KITALARIN KEŞFİ VE KÜÇÜLEN DÜNYA 13. BÖLÜM - Dünya yı Birbirine Bağlayan Ağlar: Ulaşım - Kıtaların Keşfi ve Küçülen Dünya - Boğazlar ve Kanallar D Ü N YA Y I B İ R B İ R İ N E B A Ğ L AYA N A Ğ L A R :

Detaylı

DIŞ TİCARET SÜRECİNDE İL GENELİ ŞİRKETLER ÜZERİNDE SINIR KAPILARININ ETKİ DERECELERİNİN ANALİZİ VEDERECİK VE ÜZÜMLÜ SINIR KAPILARININ TEKNİK ALTYAPI

DIŞ TİCARET SÜRECİNDE İL GENELİ ŞİRKETLER ÜZERİNDE SINIR KAPILARININ ETKİ DERECELERİNİN ANALİZİ VEDERECİK VE ÜZÜMLÜ SINIR KAPILARININ TEKNİK ALTYAPI DIŞ TİCARET SÜRECİNDE İL GENELİ ŞİRKETLER ÜZERİNDE SINIR KAPILARININ ETKİ DERECELERİNİN ANALİZİ VEDERECİK VE ÜZÜMLÜ SINIR KAPILARININ TEKNİK ALTYAPI GEREKSİNİMLERİ ÇALIŞMASI HAKKÂRİ TİCARET SANAYİ ODASI

Detaylı

AZERBAYCAN EKONOMİSİ ve TARIMI

AZERBAYCAN EKONOMİSİ ve TARIMI AZERBAYCAN EKONOMİSİ ve TARIMI Resmi adı: Yönetim sekli: Temel Sosyal Göstergeler Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhuriyet Başkent: Diğer şehirler: İdari yapı: Komsuları: Federasyonu Yüzölçümü: Nüfus: Bakü Gence,

Detaylı

Kırklareli. Bartın. Kastamonu. İstanbul. Zonguldak. Karabük. Yalova. Adapazarı Bolu. Çankırı. Bilecik. Bursa. Ankara. Kırıkkale. Balıkesir.

Kırklareli. Bartın. Kastamonu. İstanbul. Zonguldak. Karabük. Yalova. Adapazarı Bolu. Çankırı. Bilecik. Bursa. Ankara. Kırıkkale. Balıkesir. TÜRKİYE NİN NÜFUS ÖZELLİKLERİ VE NÜFUS HAREKETLERİ TÜRKİYE NÜFUSUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ - Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı - Çalışan Nüfusun Ekonomik Faaliyet Kollarına Göre Dağılımı - Nüfusun Cinsiyete

Detaylı

: YRD. DOÇ.DR. Metin İŞÇİ

: YRD. DOÇ.DR. Metin İŞÇİ T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALI KIRSAL KESİMLERDEN BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ VE GÖÇÜN AİLE YAPISINDA MEYDANA GETİRDİĞİ DEĞİŞİKLİKLER

Detaylı

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ:

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR TURİZM ÇALIŞTAYI RAPORU 19 NİSAN 2011 (Son Güncelleme: Ağustos 2012) 1 SUNUŞ Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve yerel aktörlerin

Detaylı

TÜRKİYE NİN 10. BÖLÜM YER ŞEKİLLERİ İKLİM, TOPRAK, SU VE BİTKİ VARLIĞI

TÜRKİYE NİN 10. BÖLÜM YER ŞEKİLLERİ İKLİM, TOPRAK, SU VE BİTKİ VARLIĞI TÜRKİYE NİN 1. BÖLÜM YER ŞEKİLLERİ İKLİM, TOPRAK, SU VE BİTKİ VARLIĞI - Türkiye nin Görünen Yüzü: Yer Şekilleri - Ülkemizde Dış Kuvvetlerin Oluşturduğu Yer Şekilleri - Türkiye nin İklimi - Türkiye nin

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

GÜÇ OLMA STRATEJİSİ ÇİN

GÜÇ OLMA STRATEJİSİ ÇİN Dr. R. KUTAY KARACA GÜÇ OLMA STRATEJİSİ ÇİN (Soğuk Savaş Sonrası Türkiye-Çin İlişkileri) Özet Çalışması Yazar: Dr. R. Kutay Karaca IQ Kültür Sanat Yayıncı Çinli yetkililer bu açıklamadan hemen sonra bu

Detaylı

SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ

SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ T.C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI SİNOP MERKEZ İLÇE ANALİZİ HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL ARSLAN Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi Uzmanı VEDİDE ZEYNEP ÜNAL Planlama, Programlama ve Stratejik

Detaylı

KENTSEL VİZYON İLE. Kentsel Vizyon ile. Kurgulanan Kentler. BÖLGE Artvin Vizyon Planı Kentsel KENTStrateji tarafından KENT MAHALLE REGION BÖLGE

KENTSEL VİZYON İLE. Kentsel Vizyon ile. Kurgulanan Kentler. BÖLGE Artvin Vizyon Planı Kentsel KENTStrateji tarafından KENT MAHALLE REGION BÖLGE UZ(ANAN)/ (LAŞAN) Kentsel Vizyon ile X BÖLGE Artvin Vizyon Planı Kentsel KENTStrateji tarafından MAHALLE geliştirilen kapsam ve içerik çerçevesinde, A. Faruk Göksu ve Sıla Akalp ın Stüdyo te verdiği eğitimler

Detaylı

Ahmet Sapmaz. Rusya nın Transkafkasya Politikası ve Türkiye ye Etkileri

Ahmet Sapmaz. Rusya nın Transkafkasya Politikası ve Türkiye ye Etkileri Ahmet Sapmaz Rusya nın Transkafkasya Politikası ve Türkiye ye Etkileri İÇİNDEKİLER Kısaltmalar... 9 Önsöz... 11 Giriş... 13 BİRİNCİ BÖLÜM TRANSKAFKASYA NıN BÖLGESEL VE ULUSLAR ARASı SİSTEM AÇıSıNDAN ÖNEMİ

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI EKİM 2008 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1. GİRİŞ... 6 2. KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ... 7 3. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ... 9 3.1.

Detaylı

BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI

BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI TURİZM SEKTÖRÜ Bu çalışma PGlobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri adına, Bosna Hersek te yatırım yapmayı planlayan yatırımcıları bilgilendirmek için hazırlanmıştır

Detaylı

ORTA ASYA. I. Coğrafi Konumu ve Sınırları

ORTA ASYA. I. Coğrafi Konumu ve Sınırları ORTA ASYA I. Coğrafi Konumu ve Sınırları I.1.-Orta Asyanın Matematik Konumu Asya kıtasının ortalarında etrafı genelde yüksek dağlarla çevrelenmiş ve kapalı havza karakterinin ağır bastığı bölgeye Orta

Detaylı

BÜYÜK SATRANÇ TAHTASI (Kitap Özeti)

BÜYÜK SATRANÇ TAHTASI (Kitap Özeti) Zbıgnıew BRZEZINSKI Baykent Bilgisayar & Danışmanlık BÜYÜK SATRANÇ TAHTASI (Kitap Özeti) Yayınlayan: Türk Dünyasında Demokrasiyi Geliştirme Vakfı Düzenleyen: Dr.Tuğrul BAYKENT w.ekitapozeti.com BÜYÜK SATRANÇ

Detaylı

COĞRAFYA. Dünya Bölgeleri: Prof. Dr. Ayşe Nur TİMOR

COĞRAFYA. Dünya Bölgeleri: Prof. Dr. Ayşe Nur TİMOR COĞRAFYA Dünya Bölgeleri: Güney Amerika Prof. Dr. Ayşe Nur TİMOR T.C. STANBUL ÜN VERS TES 2010 T M FAKÜLTES AÇIK VE UZAKTAN E 1.Bölüm e-ders Kitap Bölümü ÖZET Birinci hafta dersinde ilk olarak Güney Amerika

Detaylı