Okulumuzun Tarihçesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Okulumuzun Tarihçesi"

Transkript

1

2

3 Okulumuzun Tarihçesi Günü hayallerimin gerçekleştiği en büyük gündür. Eğitim sevgiyle başlar,sevgiyle beslenir.insanların öğrencilik yıllarında yaşadığı olaylar ideallerinin doğmasına neden olur. Ülkelerin kalkınmasında ve sorunların çözümünde eğitimin önemi büyüktür. Eğitim seferberliğine katkıda bulunmak, bitmeyen meslek sevgimi yaşatmak, ailelerin en kıymetli varlığı, yurdumuzun temel yapı taşları olan sevgili yavrularımızı,atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş, kendine güveni olan, araştırmacı,sorgulayan,öğrenmeyi öğrenen, bilgiye ulaşabilen, bilgiyi yorumlayabilen ve yaşam boyu öğrenme bilincini alabilen bireyler yetiştirebilmek için, kendi imkânlarımla adımı vererek idealimdeki okulum kurulmuştur. Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Okulunda bire bir eğitim verilerek, her çocuğa kendi çocuğumuz gibi yaklaşımlarla kendi zekâ seviyeleri içinde gelişmelerine yardımcı olunmaktadır.öğrencilerimize ön yargılı davranmadan velilerimizin de destek ve dayanışmalarıyla, bir aile ortamı içerisinde oto kontrol sistemini sağlayarak,sekiz yıllık temel eğitim sağlıklı olarak verilmektedir.bizim gururumuz ; Konyaaltı Kolejli olmanın ayrıcalığını duyan,yaşayan ve yaşatan öğrencilerimizdir. Müzeyyen ÇELEBİOĞLU Kurucu Temsilcisi Eğitimci

4 Misyonumuz Konyaaltı Koleji"nin misyonu, eğitimde kaliteyi yakalayarak,atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı,laik, çağdaş,sosyal,aktif,sevgi dolu, hoşgörü sahibi,iletişim kurmayı bilen, yapıcı ve yaratıcı gençleri eğitime kazandırmaktır. Vizyonumuz Toplumsal sorumluluğa sahip, güvenilir bir eğitim kurumu olmak, Eğitimiyle benzer kuruluşlar arasında seçkin bir yer edinmek, Öğrencilerimize 21.YY."ın gelişen gereksinimlerine cevap verebilecek bilgi ve becerileri kazandırmak onları; Öğrenmeyi öğrenen yapıcı, yaratıcı ve üretken, Demokrat ve özgür düşünen,özgüven sahibi, Kendine ve topluma yararlı, yardımsever, Tüm insanlarla iletişim kurabilen, fikir ve düşüncelere saygılı, beden ve ruhsal yönden sağlıklı, doğayı seven ve koruyan bireyler yetiştirmek için varız.

5 OKULUMUZ HAKKINDA ANASINIFI Okulumuzda T. C. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı nda yer alan Amaçlar ve Temel İlkeler doğrultusunda okulöncesi eğitimi verilmektedir. Okulöncesi birimimizde eğitim teknolojisinin nihai modeli olan interaktif tahta ve düzeneği kullanılmaktadır. Ayrıca ders saatlerimiz modern eğitim yöntemlerinin yer aldığı etkinlikler ve araç gereçlerle ( eğitsel oyuncaklar, yardımcı kitaplar, vb. ) sürdürülmektedir. Okul öncesi dönem yaşamın temelidir. Bu dönemde öğrenme hızı çok yüksektir. Ancak her çocuğun kendine özgü gelişimi vardır. Okulumuzda öğrenci sayısının az tutulması nedeniyle her çocuğun bireysel farklılıkları göz önünde tutularak her yönden gelişmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Okulumuzda sabah saat dan, a kadar kesintisiz bir eğitim verilmektedir. Öğrencilerin ders öncesi motivasyonlarını sağlamak üzere de derslere sabah sporu ile başlanmaktadır. SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ Serbest zaman diliminde çocuklar genellikle kendi ilgileri doğrultusunda oynayacakları köşeleri oyun arkadaşlarını belirleyip güne mutlu bir şekilde başlarlar, birlikte sohbetlere, dikkat oyunlarına, boya ve hamur çalışmalarına da yer verilir. Çocuğun büyük ve küçük kas gelişimini destekleyici, hareket ederek enerji boşalımlarını sağlamayı hedefler. Sosyalleşme, yardımlaşma, işbirlikçi olma, grupla birlikte hareket edebilme, gerektiği zamanlarda grup liderini izleme, liderliği üstlenme ve bunları gerçekleştirmesine olanak tanıyan zengin uyarıcı köşelerden yararlanmalarını sağlamaya çalışmaktayız.

6 OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI Okuma- yazmaya hazırlık çalışmaları, çocukların ilköğretime geçişini kolaylaştırmak, hazır bulunuşluk düzeyini arttırmak amacıyla yapılan etkinlikleri içermektedir. Verilen çalışmalar algılayabilme, dikkatlerini toplama, kelime dağarcığını arttırma, sözlü anlatımlara teşvik etme, el ve göz koordinasyonlarını, kalem kullanma becerilerini geliştirme, eleştirebilme, değişik ilişkiler kurabilme, görsel algılama çalışmaları, fonolojik duyarlılık, mekânsal ilişkiler, gruplama, sıralama, eksik tamamlama ve karşılaştırma yapabilme gibi zihinsel işlevlerini kolaylaştıracak etkinlikleri kapsar. Bu etkinlikler, bireysel ve küçük grup çalışmalarıyla gerçekleşen faaliyetlerdir. TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ Türkçe etkinlikleri içinde, şiir, bilmece, tekerleme, parmak oyunları, sohbet, resimli kitap okuma, dinleme, öykü anlatma, taklit oyunları, drama, dramatizasyon, öykü tamamlama çalışmaları yapılır. Türkçe yi doğru ve güzel konuşmalarına, sözcük dağarcıklarının geliştirilmesine önem verilir.

7 MATEMATİK, FEN VE DOĞA DERSİ Çocuklara küçük yaştan matematiksel kavramlarla iç içe olduğumuz fark ettirilip, matematiği sevmeleri yönünde oyunlarla seviyelerine uygun kavramları anlamalarına destek verilir. Çocukları, araştırma, inceleme ve gözlem yapmaya yöneltici etkinlikler, deney ve gezi çalışmaları yapılır. Sayıları tanıma, rakamları doğru yazma çalışmaları, nesnelerle toplama, çıkarma çalışmaları yapılır. Öğrenciler her hafta konuya uygun bir şarkı öğrenirler ve belirli gün ve haftalarda öğrenilen şarkılarıyla performanslarını sergilerler. ÜÇ DİLLİ ÖĞRETİM İNGİLİZCE DİL ÖĞRETİMİ Okulumuzda anasınıfından itibaren başta ana dilimiz Türkçe olmak üzere İngilizce ve Almanca yabancı dilleri öğretilerek üç dilli öğretim programı uygulanmaktadır. Okulumuzda yabancı dil öğretimi anasınıfından itibaren başlamaktadır. İki yabancı dille öğretim yapılan okulumuzda İngilizce dil öğretimi önemli bir yer teşkil etmektedir. Anasınıfında İngilizce derslerinde interaktif tahta öğretimi için hazırlanmış elektronik kitap yazılımlarını kullanıyoruz. İnteraktif tahtamız aracılığıyla son derece etkileşimli olarak geçirdiğimiz derslerimizde öğrencilerimiz bir yandan eğlenirken bir yandan da İngilizce öğrenmenin keyfini yaşıyorlar. İnteraktif tahtaya yansıyan çalışmaları dokunarak, aynı zamanda da işiterek yapmak daha kalıcı öğrenmelere olanak sağlıyor. Çizilen resimleri tahtada kendi parmaklarıyla boyamak ve bu sırada da o rengin İngilizce adını söylemek hafızalarında kalıcı bir yer tutmasına olanak tanıyor. Ayrıca kitaplarımızın DVD lerini bu büyük ekranda izlemek daha da çok ilgilerini çekiyor. İnteraktif tahtada dersimizi işlerken aynı zamanda dersi kayıt etme olanağımızın da bulunması o gün derse gelemeyen öğrencilerimiz için dersi tekrar imkanı sağlıyor.

8 Anasınıfında İngilizce dersi işlerken ayrıca posterler, flash cardlar, renkli resimler ve fotoğraflar da kullanıyoruz. Öğrencilerimizinse en sevdiği ders materyali tabi ki kuklalarımız. Önce bizim onlarla konuşmak için kapı aralayıcı olarak kullandığımız kuklalarımız daha sonra dersi çok eğlenceli hale getiren birer materyale dönüşüyor. Onlarda kendi ellerine takarak öğrendiğimiz İngilizce cümleleri ifade ediyorlar. Öğrencilerimiz 5-6 yaş grubu olduğu için tabi ki oyun ve drama öğretimimizin vazgeçilmez birer parçası oluyor. Öğrendiğimiz kelimelerle eşleştirdiğimiz oyunlarımız onlar için keyifli bir öğrenme ortamı sağlıyor. Ayrıca drama ile öğretim İngilizce dersini de yaşayarak öğrenmelerine katkı sağlıyor. Bununla beraber İngilizce şarkılarda eğitimimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bitirdiğimiz ünitelerin sonunda o konuyla ilgili şarkılarımızı öğrenerek bir sonraki konuya geçiyoruz. Yıl içinde öğrendiğimiz İngilizce şarkı ve oyunlarımızı sene sonunda düzenlenen sınıf günümüzde velilerimize sergiliyoruz. ALMANCA DİL ÖĞRETİMİ Dil öğrenmenin ilk gerekliliği, dili yaşayarak öğrenmektir. Bu amaçla, ana sınıfımızda tüm öğrencilerin bir araya gelip katılımda bulunabilecekleri ve en önemlisi eğlenebilecekleri ve eğlenirken farkında olmadan öğrenebilecekleri ders içi etkinlikler düzenliyoruz. Dil öğrenimini bir aktivite haline getirdiğimizde öğrencilerimizin hepsi öğrenir, seviyelerinin farklı olması problem teşkil etmez. Amacımız ikinci yabancı dil Almancayı en kolay şekilde, en doğal şekilde öğrencilerimizin öğrenmesini sağlamaktır. Öğrencilerimiz dersle ilgili uygulanan oyun etkinliği sonunda tüm gramer (dilbilgisi) yapılarını içeren almanca kurallarını sıkılmadan öğrenmektedirler. Bir oyunu öğrenmeye çalışırken öğrencilerimiz aslında Almanca telaffuzu ve aksanı ve kelimeleri farkında olmadan duyarak öğrenir.

9 Oyunu oynarken eğlenmeniz zaten Almanca ders alıyor izlenimi vermediğinden, önemli olan Almancayı eğlenerek öğrenmeleridir. Globalleşen dünyada Almanca öğretimine önem veren okulumuz, öğrencilerine ana sınıfından 8.sınıfa kadar Almanca dersleriyle getireceği avantajları göz önünde bulundurmuştur. Antalya`da ilk kez okulumuzda uygulanmaya başlayan ana sınıfından itibaren ikinci yabancı dil Almanca öğretimi bunun en önemli göstergesidir. Erken yaşta yabancı dil öğretimi çocukların zihninin diğer kültürlere açılmasını sağlar ve çocuklarımıza diğer ülkelerdeki insanları anlama ve değerlendirmede yardımcı olur. Sınıflarımız interaktif tahtalar (akıllı tahta) aracılığıyla, klasik sınıf ortamından dünyaya, iletişim ve araştırmaya açılan bir ortama dönüşmüştür. Okulumuzda kullandığımız interaktif tahtalar aracılığıyla internetten işlenilen konularla bağlantılı araştırma yapabiliyoruz, sunum hazırlayabiliyoruz ve kullandığımız Almanca ders kitabının elektronik ders kitabı yazılımını kullanarak derslerimizi tahtada uygulama imkani bularak dersi onlar için etkileşimli hale getiriyoruz. Böylece öğrencilerimizin bir dili öğrenme de en önemli becerilerini interaktif tahtalarımız aracılığıyla kazanmalarını sağlıyoruz. Bu sebeple erken yaşta tanışılan yabancı dil, öğrencilerimizin tüm gelişimlerini pozitif etkilemektedir.. Almanca şarkıları beden dilimizi kullanarak, drama teknikleri ve oyunlarla öğrenmek öğrencilerimiz için çok daha kolay, kalıcı ve eğlenceli olmakta, böylece Almanca öğrencilerimizin beyinlerinde daha etkin olarak kaydedilmektedir.. Yabancı dil öğrenimine okulöncesi dönemde başlayan çocukların, ilerleyen yıllarda, öğrendikleri dili ana dil gibi konuşan bireylerin düzeyine erişebildiği tespit edilmiştir.

10 GÖRSEL SANATLAR DERSİ Çocukların çeşitli elişi etkinlikleri ile küçük kas becerilerinin gelişimini desteklemeyi amaçlar. Çeşitli araçlar ve artık materyaller yardımıyla kendi ürünlerini ortaya çıkaran çocuklar yaratıcılıklarını ortaya koyarak bu durumdan oldukça keyif alırlar. Öğrenciler bu derste temel şekil ve renkleri tanıyarak gündelik yaşamdan örnekler vermeyi, artık materyalleri değerlendirmeyi öğrenirler.bu doğrultuda sanat çalışmaları seramik, resim, üç boyutlu çalışmalar, parmak boya, baskı gibi teknikleri kapsamaktadır. Öğrencilerin tüm çalışmaları sergilenerek yarışma düzenlenir ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilir. MÜZİK DERSİ Plan doğrultusunda çocuğu eğlendiren, dinlendiren, yeteneğini ortaya çıkaran, çocukların dil gelişimleri ve kendilerini ifade edebilmelerini amaçlayan bu derste öğrenciler ilk olarak nefes açma çalışmalarıyla başlayarak yüksek ve alçak ses tonlarını kullanmayı öğrenirler. Daha sonra müzik aletleriyle ritim ve perküsyon çalışmaları yaparlar. Ayrıca ses ayırt etme çalışmaları, yaratıcı hareket ve dans, öğrenilen şarkılara müzik aletleriyle eşlik etme çalışmaları yapılmaktadır. Müzik ile çocuklara Türkçe deki sözcüklerin doğru ve güzel söylemeleri davranış kazandırıldığı inancında olan okulumuz müzik dersine ağırlıkla önem vermektedir.

11 BEDEN EĞİTİMİ DERSİ Hareket eğitimi, belli hareketlerin öğretilmesi olarak algılanmamalı, çocuğun stresten uzaklaştırılması ve ruhsal dengesinin sağlanması için araç olarak kullanılmalıdır. Hareket eğitimi denince hareketin keşfedilmesi ve üretilmesi anlaşılmalıdır. Çocuğun problem çözme yeteneğinin geliştirilmesi ve kendini ifade etmesi için yeni keşifler yapmasına, yaratıcı çözümler üretmesine yardımcı olmak için de hareket eğitiminden yararlanılabilir. Hareket eğitimin diğer bir amacı da dayanıklılık, esneklik, çeviklik, kuvvet, sürat, denge, beceri ve koordinasyon gibi fiziksel uygunlukları geliştirmektir. Çocuğa okul öncesi dönemde verilecek olan sistemli ve programlı bir hareket eğitimi, ona sağlıkla ilgili alışkanlıkları, düzenli olmayı, iradesini kullanmayı ve iş birliği kazandıracaktır. Daha sonraki yaşamında spor yapma alışkanlığının temelleri bu eğitimle atılmış olacaktır. Kas kuvveti, dayanıklılık, esneklik ve çeviklik gibi temel beceri unsurları okul öncesi dönemdeki eğitimle gelişecektir. Beden eğitimi derslerinde çocuklar sıra olma, dengede durma, sıçrama, koşma-yürüme, ritimli yürüme, atlama, atma, tutma gibi belli başlı hareketleri öğrenmeye de fırsat bulurlar. Çocuklarımıza uyguladığımız bu çalışmalar sayesinde kazandıkları fiziksel becerileri psikolojik becerilere dönüştürerek sağlıklı bir sosyal hayata sahip olmaları sağlanmaktadır. İNTERAKTİF BİLGİSAYAR LABORATUVARI Konyaaltı Koleji olarak öğrencilerimizin bilişim ile etkileşim içinde olması gerekçesinin bilincindeyiz. İnteraktif bilgisayar laboratuarımızda anasınıfı öğrencilerimize Cito Türkiye Öğrenci İzleme Sistemi bilişsel gelişim değerlendirmelerini uygulamaktayız. Böylece öğrencilerin bilişsel ve dil becerilerinin gelişim süreci erken yaştan itibaren takibe alınmakta, ilköğretime hazır bulunuşluk düzeyleri tespit edilmekte, ilköğretimdeki akademik başarıları hakkında öngörüde bulunulmakta ve okul başarılarını arttırmaya yönelik öneriler geliştirilmektedir. Bununla beraber öğrencilerimize sınıf mevcutlarına oranla 24 kişi bazında sunduğumuz laboratuarda öğrencilerimize çeşitli yazılım uygulamalarını interaktif tahtada uygulayıp onların kişisel bilgisayarlarında çalışarak, bilgisayar becerilerini de geliştirme fırsatı sunmaktayız.

12 SATRANÇ DERSİ Satranç zihinsel beceri geliştiren bir ders olarak küçük yaşlardan başlayarak bir bireyin ömrünün sonuna kadar oynayabileceği bir etkinliktir.satranç bir muhakeme ve düşünce oyunudur. Bireyi düşünmeye sevk eder, özgüven duygusunu geliştirir, zekasını kullanmasını öğretir. Satranç bireylerde odaklanma, görselleştirme, ileriyi düşünme, muhakeme yeteneği, soyut düşünme, planlama, analiz etme, eş zamanlı çoklu düşünme becerilerini geliştirir. Bir eğitim ve öğretim yöntemi olarak satrancın getirisi çocukların zekâlarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bahse değer becerileri geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. HALK DANSLARI DERSİ Tarihin ilk çağlarından bu yana insanlar arası en etkili iletişim dili olarak kabul edilen halk dansları anasınıfımızda, katılımcı yaratıcılığa dönük, kişisel yetenekleri ortaya çıkarıcı kültür ve sanat eğitimi olarak verilmektedir. Bu eğitimle öğrencilerimize kendi kültürünü ve diğer kültürleri müzik ve danslarıyla tanıma becerileri kazanmaları sağlanmaktadır. Bununla beraber amacımız; yurdumuzun değişik yörelerinden danslar öğrenirken, müzik eşliğinde ellerini kullanabilen, ayaklarını vuran, zıplayan ve hareketlerini sayan öğrencilerin bunları yaparken eğitim-öğretimden keyif almalarını sağlamaktır. Çocukların halkoyunlarına olan bu ilgilerini geliştirmek, sevgiye dönüştürmek ve estetik duyarlılık kazanmalarını sağlamak için doğru bir halkoyunları eğitimi vermek gerekir. Halkoyunları derslerimizde öğrencilere; Ses dinleme ayırt etme çalışmaları Öğrendiği oyunun müziğini dinleme Türkü söyleme Yaratıcı hareket ve dans Tempo çalışmaları Ritim çalışmaları Halkoyunları kostümlerini tanıma ve giyinebilme. Halkoyunlarında müzikli öykü oluşturma gibi teknikler kullanılarak, çocuklara temel hareket beceriler kazandırılmakta ve estetik duygularının gelişmesi sağlanmaktadır.

13 İLKÖĞRETİM Bire bir eğitim hedeflenerek Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda çağdaş, yaratıcı, ezberden uzak, beyin uyumlu öğretimin sergilendiği, düşünce ve bilgi birikimine önem veren bir eğitim anlayışına sahip okulumuzda çocuklarımıza bırakacağımız en güzel miras kültürdür ilkesi ile insana yapılan yatırımın en önemli yatırım olduğuna inanıyoruz. Okulumuzda saat 09:00-17:00 arası akademik programımız ve haftada programa artı olarak 5 saat uyguladığımız hızlı etkin okuma ve Türkçe dil etkinlikleri ile birlikte haftada 45 saat eğitim-öğretim verilmektedir. 205 kontenjanlı okulumuzda sınıflarımız 24 kişiden oluşmaktadır. Konyaaltı Koleji olarak şeffaf bir eğitim sergilemeyi misyon edindiğimiz üzere okulda işlenen üniteler ve konular ve evlere ödev olarak verilen görevler internet sitemizde Ödev Çizelgesi bölümünde yayınlanmakta, bu sayede velinin de öğrencinin okulda yaptığı çalışmalarla ile ilgili bilgilenmesi sağlanmaktadır. Bununla beraber akıllı tahtalarda oluşturulan ders video kayıtları da bu bölümde yer almakta ve öğrencilerin derslik ortamında geliştirilen kazanımlar ile ilgili bu video kayıtlarını evlerde izlemeleri sağlanmaktadır. İlkokul ve ortaokulumuzda öğrencilerin kazanım eksikleri sene başlangıcı, ekim ayı içerisinde üyesi olduğumuz öğrenci izleme sistemleri rehberliğinde değerlendirilmekte ve alınan geri dönütler doğrultusunda öğrencilerimizin kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilmektedir.

14 İNTERAKTİF TAHTALARLA HER SINIFTA ETKİLEŞİMLİ BEYİN UYUMLU ÖĞRETİM Konyaaltı Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Kurumu olarak dünyadaki sayılı teknolojik okullardan biri olmakla birlikte 2008 yılından bu yana anasınıfından itibaren tüm sınıflarımız bilgi çağının en üst düzey eğitim-öğretim sistemi olan interaktif tahta, bilgisayar, projeksiyon ve ses sistemleri ile düzenlenmiş olup, çağın gereksinimi olan beyin uyumlu öğrenmeyi gerçekleştirecek sınıf içi laboratuar sistemine sahip bulunmaktadır. Bu sayede interaktif olarak adlandırılan etkileşimli eğitim her derslikte uygulanmaktadır.ilkokul ve ortaokulda temel derslerde Milli Eğitim Bakanlığımızın geliştirdiği elektronik kitaplar ve uygulayıcısı olduğumuz TTNET Vitamin programı, yabancı dil öğreniminde ise İngilizce ve Almanca dersleri için Avrupa Ortak Dil Çerçevesi dahilinde özel geliştirilmiş olan interaktif yazılımlar kullanılarak, öğrencinin bilgiyi anlık teoriden pratiğe dökmesi sağlanmakta ve aktif öğrenme sergilenmektedir. Öğrencilerin sadece anlamsal belleklerine değil, görsel ve işitsel, olaysal, mekansal vb. diğer tüm bellek çeşitlerine de bilgiyi kaydetme imkanı tanıyan bu sistem öğrencilerin hafızalarına yardımcı ipuçları sunarak öğrencilerimizin bilgiyi geri çağırma süreçlerini güçlendirmektedir. Kullanılan interaktif programlar aracılığıyla sınıfta her düzey öğrenci için kazanıma uygun etkinlik örneği işlenmekte ve bilgi hayatla ilişkilendirilmektedir. Bu sayede öğrenciler bilgiyi ezberlemekten ziyade sorgulamakta ve müfredatta belirtilen üst düzey düşünme süreçlerini geliştirmektedir. İnteraktif tahtada uygulanan ders anlatımında öğretmenin gerek gördüğü bölümler video dosyası olarak kaydedilip, internet sitemizde ödev çizelgesi bölümüne gönderilip, öğrencilerin ders tekrarı ihtiyacı duydukları konuları video dosyası olarak evde izleme imkanı sunulmaktadır. Yüksek hızda kablosuz internet erişimine sahip bulunan okulumuzda her sınıfta interaktif tahta üzerinden internete bağlanılabilmektedir. Sınıflarda bilgi erişimi ve paylaşımı sınırsız düzeyde olup, öğrencilerin araştırmacı sorgulayıcı yönleri her ders bazında geliştirilmektedir.

15 TTNET VİTAMİN UYGULAMASI TTNET Vitamin İlköğretim öğretmen ve öğrenciler için hazırlanmış, internet üzerinden ulaşılan okul eğitimine destek bir eğitim hizmetidir. TTNET Vitamin İlköğretim, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programıyla uyumludur. Bu öğrenme ortamı, öğrencinin bireysel farklılıkları ve değişik öğrenme stilleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış olup, hareketli ve görsel uygulamalarla sunulur. TTNET Vitamin İlköğretim, ilköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik, fen ve teknoloji, Türkçe ve sosyal bilgiler derslerini kapsar. Gerek evde gerekse okulda kullanılabilir. İstenilen an istenilen yerde kullanım kolaylığı sunar.. Öğrenci odaklıdır, öğrencinin artılarını güçlendirirken zayıf yönlerinin giderilmesi için olanaklar sunar. TTNET Vitamin İlköğretim de her kullanıcı tüm sınıfların ders içeriğine ulaşabilir. Online bir ürün olduğu için içeriği devamlı güncellenmekte ve zenginleştirilmektedir. 1 yıllık üyelik yalnızca bir öğretim yılını değil, 12 ay/365 günü kapsar. TTNET Vitamin İlköğretim de dersler, yeni öğretim programının öngördüğü şekilde sarmal yapıdadır. Türk Telekom un iştiraki olan Sebit tarafından Türkiye de üretilen ve geliştirilen TTNET Vitamin İlköğretim, güçlü bir kurumsal yapının ürünüdür. TTNET Vitamin İlköğretim i hazırlayan ekibi uzman öğretmenler, editörler, grafik tasarımcıları, eğitim uzmanları, yazılım ve uygulama programcıları oluşturur. İçeriği, Millî Eğitim Bakanlığı nın yeni öğretim programıyla uyumludur. Sesli ve görsel konu anlatımlarından oluşan TTNET Vitamin İlköğretim de 3600 ü aşkın interaktif etkinlik, canlandırma ve deney bulunur. Üç boyutlu eğitsel nesneler ile öğrencinin öğrenme dünyasına daha etkili ulaşılır. Sunduğu çözümlü örnekler, tarama testleri, değerlendirme soruları, Seviye Belirleme Sınavları gibi ölçme ve değerlendirme araçları, öğrencinin seviyesini tespit etmesinde ve eksiklerini gidermesinde önemli rol oynar. Oyunlar, ek kaynaklar ve haritalar gibi pek çok eğitsel araçlar sunar. Öğrencilerin bireysel farklılıkları ve değişik öğrenme düzeylerini göz önünde bulundurur. Çoklu zeka kuramı uygulanarak öğrencinin baskın zekasının yanı sıra çok baskın olmayan zekalarının da geliştirilmesi sağlanır.

16 ÜÇDİLLİ ÖĞRETİM Okul olarak çalıştığımız İngiliz Kitap firması Longman ve Alman kitap firması Langenscheidt tarafından interaktif sistem için özel olarak geliştirilmiş interaktif kitap ve yazılım paketleri kullanmaktayız. Bu programlar aracılığıyla İngilizce ve Almanca dillerini öğretirken yabancı dil öğretiminde vazgeçilmez teknikler olan NLP VE VAKOG çoklu duyusal giriş tekniğini, çoklu zeka çeşitlerine hitap eden teknikleri, yabancı dil 4 yetenek öğretimi olarak adı geçen uygulama eğitim tekniklerini, öğrenci merkezli eğitim tekniğini, yaratıcılık tekniğini, anımsatıcı teknikleri ve öğretimdeki kavrama durumları tekniklerini kullanıyoruz. Bununla beraber haftada 2 saat dilin 4 yetenek (okuma-yazma-konuşma-dinleme)öğretimi için geliştirilmiş yetenek kitapları kullanılarak yabancı dil öğretiminde bu beceriler geliştirilmektedir Okul olarak çalıştığımız İngiliz Kitap firması Longman ve Alman kitap firması Langenscheidt tarafından interaktif sistem için özel olarak geliştirilmiş interaktif kitap ve yazılım paketleri kullanmaktayız. Bu programlar aracılığıyla İngilizce ve Almanca dillerini öğretirken yabancı dil öğretiminde vazgeçilmez teknikler olan NLP VE VAKOG çoklu duyusal giriş tekniğini, çoklu zeka çeşitlerine hitap eden teknikleri, yabancı dil 4 yetenek öğretimi olarak adı geçen uygulama eğitim tekniklerini, öğrenci merkezli eğitim tekniğini, yaratıcılık tekniğini, anımsatıcı teknikleri ve öğretimdeki kavrama durumları tekniklerini kullanıyoruz. Bununla beraber haftada 2 saat dilin 4 yetenek (okuma-yazma-konuşma-dinleme)öğretimi için geliştirilmiş yetenek kitapları kullanılarak yabancı dil öğretiminde bu beceriler geliştirilmektedir Kullandığımız İngilizce ve Almanca kitaplar (Common European Framework olarak adlandırılan) Avrupa Ortak Diller Çerçevesine bağlı bulunmaktadır. Bu sebeple öğrencilerimiz ilköğretimden uluslararası yeterlik ve yetkinlik düzeyinde mezun olurlar. Yabancı dil dersleri aynı zamanda öğrenilen yabancı dilin kültür biçimini de öğrenmek ve öğrencinin ulusal değerleri içerisinde evrensel değerleri birleştirerek dünya kültürünü de benimsemesi olan bir kültürlenme sürecidir. İşte bu önemli kültürlenme süreci doğrultusunda Konyaaltı Koleji olarak iki dilli yabancı dil eğitimindeki en önemli amacımız Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medenî memleketlerin seviyesine çıkaracağız. sözünde belirttiği üzere, aldığı nitelikli üst düzey eğitimi ve öğretimi gelecek yaşantılarında uluslararası konumlarda kullanarak Türkiye Cumhuriyeti ni dünya ülkeleri arasında omuzlarında en üst sıralara yükseltebilecek nitelikli ve dünya kültürüne sahip insan modeli yetiştirmek olmuştur.

17 HIZLI VE ETKİN OKUMA SAATLERİ E-DOY ÇALIŞMASI ( ETKİN DİNLEME-OKUMA VE YAZMA ÇALIŞMALARI) Günümüzde çocuklarımıza öğrenme yollarının en etkilisinin okuma olduğunu öğretmemiz gerekir.yaşam deneyiminin artması, düşüncenin, bilincin gelişmesi, duyguların sezgilerin güçlenmesinin okumaya bağlı olduğunu kavratmalıyız. İlköğretim çağından itibaren, okur yazarlığın yanında iyi bir okur olmanın yollarını göstermeliyiz. Onlara okuma sevgisini aşılamalı, okumadan haz duymalarını sağlamalıyız.bunun için neyi, ne zaman okuyacaklarını, okuma yol ve yöntemlerini öğretmeliyiz. Bu amaçla okulumuzda kurulduğumuz Eğitim Öğretim Yılından beri okuma çalışmaları yapılarak öğrencilerimizin araştırıcı sorgulayıcı, bilgiyi ezberleyen değil, bilgiyi içselleştirip yeni bilgiler üretebilen üst düzey muhakeme becerilerine sahip bireyler yetiştirmek amacımız olmuştur. Bu doğrultuda mevcut okuma saatlerimiz Eğitim Öğretim Yılında Özel Bilkent İlköğretim Okulunda Hızlı Etkin Okuma Uzmanı olarak görev yapan Hanife Karaarslan ile yapılan görüşmeler ve uygulanan seminerlerin ardından Hızlı Etkin Okuma Saatlerine dönüştürülmüş okuma ile ilgili gelişen teknikler dahilinde çalışmalarla öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin gelişmesi desteklenmiştir. Bununla beraber Eğitim Öğretim Yılında üyesi olduğumuz PISA nın(uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) bilim kurulu üyesi Cito Türkiye Öğrenci İzleme Sistemi ile yürüttüğümüz program dahilinde Hızlı Etkin Okuma saatlerimizi de geliştirerek yaptığımız E-DOY ( Etkin Dinleme Okuma Yazma ) çalışmaları dahilinde öğrencilerimiz haftanın bir günü dinlediğini anlama çalışmaları dahilinde bir sefere mahsus olmak üzere dinledikleri metini yazarak anlık süreç içerisinde konsantrasyon ve dinlediğini anlama becerilerini geliştirmeleri amaçlanmış, diğer gün okuduğunu anlama çalışmaları kapsamında hızlı etkin okuma teknikleri dahilinde okuduğu kitap hakkında o gün okuduğu bölüm kapsamında anladıklarını yazı defterlerine özgün ifadeleri ve yorumlarıyla yazmaları sağlanarak hem okuduğunu anlama hem de yazma becerilerini geliştirmek hedeflenmiştir. Haftanın diğer üç günü ise 40 dakikalık okuma saatlerini ilk 10 dakikası interaktif tahtalarımız aracılığıyla göz sıçrama çalışmaları, konsantrasyon ve nefes teknikleri çalışmaları ve akabinde iç sesi yok etmek ve okudukları metine odaklanmalarını sağlamak üzere klasik müzik eşliğinde Hızlı Etkin Okuma Saatleri gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar dahilinde muhakeme becerisi artan bireyler diğer derslerde de dikkat becerileri gelişmiş, dinlediğini ve okuduğunu üst düzeyde anlayan yorumlayan ve ifade eden bireyler olmaya olarak bütün. branş derslerinde başarılarını arttırmaktadırlar

18 İNTERAKTİF BİLGİSAYAR LABORATUVARI Teknolojinin günümüz bilgi toplumunun vazgeçilmez bir gerekçesi olması sebebiyle Konyaaltı Koleji olarak öğrencilerimizin bilişim ile etkileşim içinde olması gerekçesinin bilincindeyiz. İnteraktif bilgisayar laboratuarımızda Cito Türkiye Öğrenci İzleme Sistemi'nin değerlendirmelerini ve TTNET Vitamin Uygulamasının online deneme sınavlarını uygulamaktayız. Bununla beraber öğrencilerimize sınıf mevcutlarına oranla 24 kişi bazında sunduğumuz laboratuarda öğrencilerimize çeşitli yazılım uygulamalarını interaktif tahtada uygulayıp onların kişisel bilgisayarlarında çalışarak, bilgisayar becerilerini de geliştirme fırsatı sunmaktayız. İLKÖĞRETİM FEN VE TEKNOLOJİ LABORATUVARI Laboratuar kullanım sıklığı arttıkça akademik başarı artmaktadır. Fen ve Teknoloji derslerinde; -Basit deneyleri sınıfta ve laboratuarda bireysel veya grup olarak yaptırmak -Öğretmenin sınıfta deney yapması -Deney filmleri izlemek -Fen kavramları ile basit gözlemler yapıp gözlemleri sistematik olarak kayıt etmek gerekmektedir. Bu bağlamda 4.sınıftan itibaren 24 kişilik interaktif sınıflarımızda TTNET Vitamin Programı ile Fen ve Teknoloji dersi deneysel olarak işlenir ve İlköğretim Fen ve Teknoloji Laboratuarında 4.sınıftan itibaren deney ve gözleme dayalı çalışmalar yaptırılarak Fen Dersinin en önemli etkeni olan Deney Tasarlama Becerisinin Düşünme Süreçlerini geliştirmeleri sağlanır. Bu sayede öğrencilerimiz; Gözlem yapma Hipotez kurma Hipotezin test edilebilirliği Deneysel düzeneği kurma Deneysel düzenekte değişkenleri kontrol etme Verilerin doğruluğunu test etme Sonuca ulaşma kazanımlarını edinerek Fen ve Teknoloji dersinde üst düzey düşünme becerisine sahip bireyler olarak öğrenim görürler.

19 GÖRSEL SANATLAR VE TASARIM DERSİ Okul Atölyemiz öğrencilerimizin resim çalışmalarını profesyonel bir ortamda geliştirmelerini sağlamak üzere öğrencilerimizin Görsel Sanatlar dersinde bireysel bazda çalışabilmelerine olanak sağlayacak resim masalarıyla düzenlenmiştir. Öğrenciler bireysel resim masalarını çalışmak istedikleri biçime göre düzenleyip, klasik müzik eşliğinde Görsel Sanatlar dersini işlemektedirler. Bununla beraber öğlen aralarında öğrencilerimizin resim yeteneklerini geliştirecek kurslar düzenlenerek, bütün okul öğrencilerinin yanı sıra resim alanında özel yeteneğe sahip çocuklarımızın becerileri geliştirilmektedir ve istekleri doğrultusunda Güzel Sanatlar Lisesi ne yönlendirilmektedir. MÜZİK DERSİ Öğrencilerimiz okulumuzda mevcut bulunan Müzik Odamızda interaktif müzik tahtası aracılığıyla tahta üzerine yazılan notalara dokunarak seslerini tanımlama ve bu sayede akademik anlamda solfej yapma fırsatı bulurlar. Müzik öğretmeninin piyano eşliğinde işlediği derslere öğrencilerimiz flüt ve melodikalarıyla eşlik ederek nota bilgileri geliştirilir. Bu doğrultudan hareketle amacımız akademik bir nota eğitimi alan öğrencilerimizi muhakkak suretle bir enstrüman çalmaya yöneltmek ve müziği kültürel bir olgu olarak benimsemelerini sağlamaktır. Bununla beraber müzik alanında özel yeteneği olan öğrencilerimizle öğlen arası kurslarında yaptığımız çalışmalar dahilinde yetenekli öğrencilerimiz istekleri doğrultusunda konservatuar sınavlarına yönlendirilmektedir.

20 SPORSAL FAALİYETLERİMİZ Sporsal faaliyetlerdeki amacımız; çocuklarımızın bu faaliyetler aracılığıyla onların sosyal bireyler olmalarını sağlamaktır. Bununla beraber onların spor yaparak rahatlamaları suretiyle diğer branş derlerine de motivasyonu ve konsantrasyonu gelişmiş biçimde katılmalarını sağlamaktır. Beden Eğitimi bireyin fiziksel aktiviteler aracılığı ile psikomotor, bilişsel ve toplumsal alanda gelişimine katkıda bulunan bir süreçtir. Beden Eğitimi bireyin sosyalleşebilmesi ve kişiliğini bulup doğru bir çizgi üzerinde yol alabilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bizler de bu bilinçle çocuklarımızı bilinçli ve sağlıklı bireyler haline getirmek için 1. kademeden 2. ve 3. sınıfta çalıştırmaya başlayarak alt yapı oluşturuyoruz. Çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda kızlarımızı voleybol, erkek öğrencilerimizi de futbol branşı doğrultusunda yetiştiriyoruz. Çalışmalarımızı okul spor sahalarında haftada 2 saat gerçekleştiriyoruz. Voleybol ve futbol branşlarında hareketleri en basit şekilde, basamaklarla birer birer pekiştirerek gerçekleştiriyoruz. Konyaaltı Koleji olarak, okul takım sporlarında Voleybol, Futbol, Basketbol ve Futsal branşlarında, bireysel spor olarak ise Masa Tenisi ve Badminton branşlarında yarışmalara katılıyoruz.

21 HALK DANSLARI ÇALIŞMALARIMIZ Türk halk dansları eğitimi fiziksel aktivitesi ve müzik bütünlüğü ile öğrencinin bedensel ve zihinsel gelişimine yadsınmayacak katkılar sağlar. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif özellikleri ile de eğitim sürecinde çok etkin bir rol oynar. Halk dansları bireyin çözümleme yeteneğini geliştirir. Çözümleme yeteneği; kinestetik algılama, dokunarak algılama, görerek algılama, duyarak algılama ve statik-dinamik çözümlemeden oluşur. Koordinasyonda ki amaç hareket becerisi, sürat ve çevikliğin geliştirilmesidir. Okulumuzda yapılmakta olan Türk halk oyunları dersleri ana sınıfı, 1. sınıf ve 2. sınıflara Kafkas türünde oyunlar, ve 5. sınıflara teke yöresi türünde oyunlar, 6.7.ve 8. sınıflara zeybek türünde oyunlar öğretilmektedir; ders içerikleri ve zorluk dereceleri yaş gruplarına göre uyarlanarak yürütülmektedir.

22 DANS ÇALIŞMALARIMIZ Öğrencilerimizi ulusal değerlerinin içerisinde evrensel değerleri birleştirmiş dünya görüşüne hakim kültür seviyesi yüksek bireyler olarak yetiştirmek üzere anasınıfından itibaren Rock, Pop, Latin, Tango vb. dans türlerinde öğrencilerimiz profesyonel eğitmenlerce yetiştirilmektedir.

23 SATRANÇ DERSİ Satranç zihinsel beceri geliştiren bir ders olarak küçük yaşlardan başlayarak bir bireyin ömrünün sonuna kadar oynayabileceği bir etkinliktir.satranç bir muhakeme ve düşünce oyunudur. Bireyi düşünmeye sevk eder, özgüven duygusunu geliştirir, zekasını kullanmasını öğretir. Satranç bireylerde odaklanma, görselleştirme, ileriyi düşünme, muhakeme yeteneği, soyut düşünme, planlama, analiz etme, eş zamanlı çoklu düşünme becerilerini geliştirir. Bir eğitim ve öğretim yöntemi olarak satrancın getirisi çocukların zekâlarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bahse değer becerileri geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Okulumuzda satranç anasınıfından başlanarak sınıflarda serbest zaman etkinliği olarak uygulanır.

24 ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE REHBERLİK SERVİSİMİZ Öğrenme ve öğretme etkinliğinin olduğu her yerde ölçme ve değerlendirme vardır. Ölçme Değerlendirme Birimimiz, öğretmene, iyi bir soru nasıl yapılır, test uygulandıktan sonra, madde analizi nasıl yapılır, sorularına cevap vermektedir. Ayrıca testlerle ilgili araştırma raporlarını ve temel istatistiksel sonuçları yorumlamaktadır. Öğretim yılı boyunca amaçlanan hedefler doğrultusunda yapılan sınavları izler, karneleri inceler ve başarının yükseltilmesi için öğretmenlerle işbirliği yapar. Okul yönetimimiz öğretmenlere teknolojinin verdiği tüm imkanları sunmaktadır. Okulumuzda mevcut Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik servisimiz, bilgisayar ortamında Ölçme Değerlendirme uzmanının desteği ile daha etkin çalışmalar yapmaktadır. ÖLÇME DEĞERLENDİRME SERVİSİ ÇALIŞMA ESASLARI 1.Ders içi Performans ve Yazılı Sınavlar : 2 ve 3.sınıflardaki öğrencilerimizin proje ve performans notları değerlendirilir. Öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının kazanımlarına ne derecede ulaştıkları tespit edilerek sınıf rehber öğretmenleriyle görüşülür, elde edilen neticeler doğrultusunda öğrencilerimizin kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve seviyeleri geliştirilir sınıflarda ise yazılı sınav neticeleri sınıf rehber öğretmenleriyle birlikte değerlendirilerek, elde edilen neticeler doğrultusunda öğrencilerimizin kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve akademik seviyeleri geliştirilir. 2. Uygun Yayınları Aylık Kazanım Değerlendirme Sınavı : 2,3,4.sınıflarda öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının aylık kazanımlarına ne derece ulaştığının tespiti için aylık ünite değerlendirme sınavları yapılır ve alınan neticeler doğrultusunda sınıf rehber öğretmenleriyle görüşülerek öğrencilerimizin kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve akademik seviyeleri geliştirilir.

25 3.Uygun Yayınları Genel Dönem Değerlendirme Sınavı : 2,3,4.sınıflarda 1. Dönem Aralık ayında öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının kazanımlarına ne derecede ulaştıklarını tespit etmek üzere genel dönem sınavı uygulanır. 2.dönem ise Mayıs ayında her iki dönemin kazanım durumunu tespit eden genel dönem sınavı uygulanır. Öğrenci kazanım analizleri doğrultusunda sınıf rehber öğretmenleriyle görüşülerek her iki dönem içerisinde kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve akademik seviyeleri geliştirilir. 4. Okul Deneme Sınavları : 2,3.sınıflarda 1 ve 2.dönemin sonunda, sınıflarda ise her iki dönem ortası ve dönem sonlarında belirtilen tarih aralıklarında öğrencilerimizin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının kazanımlarına ne derece ulaştığının tespiti için okul deneme sınavları uygulanır. Öğretim programındaki kazanımlara ne derece ulaştıkları analiz edilir. Bu doğrultuda öğrencilerin belirtilen tarih aralıklarındaki akademik seviyeleri değerlendirilerek sınıf rehber öğretmenleriyle görüşülür ve elde edilen neticeler doğrultusunda öğrencilerimizin kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve seviyeleri geliştirilir. 5.Tarama Sınavı : 5,6,7,8.sınıflarda öğrencilerimizin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının senelik kazanımlarına ne derece ulaştığının tespiti için Mayıs ve Haziran aylarında 10 adet tarama sınavı uygulanır. 5,6,7. sınıflarda tespit edilen kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve akademik seviyeleri geliştirilir. 8.sınıflarda ise Seviye Belirleme Sınavından önce kazanım eksikleri ofis programı olarak adlandırdığımız çalışma sistemi ile giderilir ve akademik seviyeleri geliştirilerek, sınava hazır bulunuşluk düzeyleri arttırılır.

26 6.CİTO TÜRKİYE ÖĞRENCİ İZLEME SİSTEMİ(ÖİS) Eğitim sürecinde her öğrencinin gelişiminde farklılıklar vardır. Bu farklılıklardan dolayı veli, olarak hepimiz, çocuklarımızın eğitim süreci içinde gelişimlerini izlemek isteriz. Çocuklarımızı başarılı oldukları alanlara yönlendirmek ve eğer varsa başarısız oldukları alanlarda gereken önlemleri almak sorumluluklarımızdan birisidir. Öğrenci İzleme Sistemi(ÖİS), çocuklarımızın eğitim süreci içinde gelişimlerini izlemek onları başarılı oldukları alanlara yönlendirmek ve başarısız oldukları alanlarda da gerekli önlemleri almamızı sağlayacak veriler ve öneriler ortaya koymaktadır. Uygulamalar ve Raporlar ÖİS, her öğrencinin gelişimsel farklılıklarının olacağı, bu farklılıkların ortaya çıkarılarak her öğrencinin hedeflenen düzeylerde başarılı olması için gerekli destek hizmetlerinin sağlanabileceği düşüncesinden yola çıkarak hazırlanmış, öğrencileri okul yılları boyunca akademik, sosyal ve duyuşsal anlamda izleyen bir ölçme ve değerlendirme sistemidir. Öğrencilerin akademik, sosyal ve duyuşsal becerileri süreç içerisinde izlenmekte ve bu becerilere yönelik gelişimiyle ilgili sonuçlar öğrencilere, velilere, öğretmenlere ve okullara iletilmektedir. Ülke çapında elde edilen bilimsel bulgulardan hareketle, eğitimin niteliğini arttırmak için eğitim-öğretim faaliyetlerinin nasıl yapılması gerektiği, Cito Türkiye tarafından düzenlenen konferans, seminer, işlik çalışması gibi farklı platformlarda ve yayımlanan Cito Eğitim: Kuram ve Uygulama Dergisinde öğretmen, yönetici ve velilerle paylaşılmaktadır. Uygulamalar Bilişsel Gelişim (BG) uygulaması, ÖİS'in bir modülü olarak 5-7 yaş arası öğrencilere (48-84 ay aralığı) yöneliktir. Ana sınıfı/anaokulu öğrencilerine (5-6 yaş) ve ilköğretimin 1. sınıfına yeni başlayan öğrencilere (7 yaş) uygulanmaktadır. Böylece öğrencilerin bilişsel ve dil becerilerinin gelişim süreci erken yaştan itibaren takibe alınmakta, ilköğretime hazır bulunuşluk düzeyleri tespit edilmekte, ilköğretimdeki akademik başarıları hakkında öngörüde bulunulmakta ve okul başarılarını arttırmaya yönelik öneriler geliştirilmektedir. ÖİS'in Öğrenci Akademik Gelişim İzleme Sistemi (A-ÖİS) modülü, ilköğretim öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) temel alanlarda hazırladığı öğretim programlarının kazanımlarına ne derecede ulaştıklarını izlemekte ve öğrencilerin güçlü ya da gelişmeye ihtiyaç duydukları üst düzey düşünme becerilerini belirlemektedir. ÖİS'in üçüncü modülü olan Öğrenci Sosyal Gelişim Programı (ÖSGP), öğrencilerin akademik başarıları ile ilişkili olduğu bilinen bazı sosyal, eğitsel ve duyuşsal etmenlerin değerlendirilmesini içermektedir. Genel olarak Öğrenci-Okul Özellikleri, Öğretim Programlarının Uygulanması ve Okul Dışı Etmenler gibi üç ana boyutta ele alınan ÖSGP, özellikle öğretmenlere öğrencilerini sosyal ve bununla ilişkili olarak akademik açıdan daha ileriye götürmeleri anlamında geri bildirim sağlamaktadır.

27 BG ve A-ÖİS uygulamaları, bir eğitim- öğretim yılı içinde Ekim-Kasım ve Mart-Nisan ayları içinde olmak üzere iki defa yapılmakta ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilen her bir uygulama bir ders saati bir oturum olmak üzere toplam üç oturumdan oluşmaktadır. ÖSGP uygulamaları ise bir eğitim - öğretim yılı içinde Nisan-Mayıs ayları içerisinde bir kez yapılmaktadır.. Raporlar BG uygulamaları sonucunda BG Öğrenci Raporları, BG Sınıf Raporları, BG Okul Raporları ve raporların okunmasında yararlanılacak BG Uygulama Kılavuzu verilmektedir. A-ÖİS uygulamaları sonucunda A-ÖİS Öğrenci Raporu, A-ÖİS Sınıf Raporu, A-ÖİS Okul Raporu ve raporlardaki puanları yorumlamak amacıyla Konu Alanı Yeterlik Düzeyleri verilmektedir. Ayrıca öğrencinin yıllar içindeki gelişimlerinin takip edilebildiği A-ÖİS Gelişim Raporu da süreç içinde verilmektedir. ÖSGP uygulamaları sonucunda öğrencilerin akademik başarısını etkileyen sosyal, eğitsel ve duyuşsal etmenlere yönelik raporlar da sunulmaktadır.

28 7.KDU - HAZIR BULUNUŞLUK KDU Nedir? Kazanım Değerlendirme Uygulaması (KDU), Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ tarafından gerçekleştirilen, öğrencilerin bilgi ve beceri düzeylerinin bilişsel süreçler göz önüne alınarak değerlendirilmesini amaçlayan, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik, basılı bir uygulamadır. KDU'nun Önemi KDU'nun odak noktası, öğretim sürecinde öğrenci gelişimini takip etmektir. Öğrenci gelişiminin takip edilmesi ise öğrencilerin kendilerini daha iyi tanımalarını, sonraki yıllarda hangi alanlarda başarılı olabileceklerini anlamalarını ya da istedikleri alanlarda daha başarılı olabilmeleri için nasıl bir yön izlemeleri gerektiği hakkında bilgi edinmelerini sağlar. KDU'da akademik gelişimleri takip edilirken öğrenciler, puanlamaya ve sıralamaya tabi tutulmazlar. Bu uygulama ile bilgi ve becerilere hangi bilişsel düzeyde sahip olduklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, derslere ait yeterlik düzeyleri tanımlanmaktadır. Öğrenciler ve öğretmenler, yeterlik düzeyleri ile ilgili daha bütünsel bir değerlendirmeye sahip olacak, bu da öğrencilerin bilişsel alandaki gelişimlerine daha fazla katkı sağlayacaktır. KDU'yu yapılandıran bu bilgilerin oluşturulmasında, ölçme ve değerlendirme alanının güçlü bir kuramı olan Madde Tepki Kuramı temel alınmaktadır.

29 KDU Sonuçlarından Kimler Nasıl Faydalanır? Kazanım Değerlendirme Uygulaması sonucunda, Öğrenciler için; Sahip oldukları bilgi ve becerilerin bütününe bakılarak yeterlik düzeyleri belirlenecek, Ders ve derslerin öğrenme alanlarındaki başarı düzeyleri ile öğrenci profilleri oluşturulacak, Süreç içindeki gelişimleri, yeterlik düzeyi bazında izlenecektir. (Gelişim raporunun verilebilmesi için öğrencinin en az iki uygulamaya katılmış olması gerekmektedir.) Öğretmenler için; Öğretim sürecini iyileştirecek bilgiler üretilecek, Yeterlik düzeyi tanımları ve şube bazında öğrencilerin bu düzeylere dağılımları verilecek, Şube bazında öğrencilerin başarı düzeyi dağılımları verilecek, Öğrenme alanları bazında öğrenci başarı düzeyleri belirlenecek, Öğrencilerin süreç içindeki gelişimleri, yeterlik düzeyi bazında izlenecektir. (Gelişim raporunun verilebilmesi için öğrencinin en az iki uygulamaya katılmış olması gerekmektedir.) Yöneticiler için; Öğretim sürecini iyileştirecek bilgiler üretilecek, Okul geneli başarı dağılımı oluşturulacak, Okul genelinde öğrencilerin yeterlik düzeyi dağılımları üretilecek, Okul genelinin süreç içindeki gelişimi, yeterlik düzeyi bazında izlenecektir. (Gelişim raporunun verilebilmesi için öğrencinin en az iki uygulamaya katılmış olması gerekmektedir.)

30 BAŞARI DURUMU Mezun sayısı YGS de /SBS de yerleşen sayısı Yerleşme oranı Öğretim yılı % Öğretim yılı % Öğretim yılı %80 Öğretim yılı

31 SBS/LYS/YGS İLÇE GENELİNDEKİ OKUL BAŞARI SIRASI OKULLAR BAZINDA Öğretim yılı İlçe Öğretim yılı Öğretim yılı Öğretim yılı 2

32 BAŞARILARIMIZ /LİSE GİRİŞ SINAVLARI

33 EĞİTİM-ÖĞRETİM

34 SPOR İL BAŞARILARIMIZ Öğretim Yılı Masa Tenisi Yıldız Erkekler İl 4.sü Öğretim Yılı Masa Tenisi Küçük Erkekler İl 4.sü SPOR İLÇE BAŞARILARIMIZ Eğitim-Öğretim Yılı 4.Eğitim Bölgesi Kızlar Voleybol Turnuvası Bölge 3.sü Eğitim-Öğretim Yılı Kaymakamlık Kupası Yıldız Kızlar Voleybol İlçe 3.sü

35 ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİMİZ DENİZ YAVUZ KİŞİSEL ÇALIŞMALARI

36

37

38

39 RESİM İL BAŞARILARIMIZ Eğitim-Öğretim Yılı Elif Eymen KEYSAN 2-A İl Milli Eğitim Müdürlüğü Turizm Haftası Etkinlikleri Resim Yarışması İl 3.sü Eğitim Öğretim yılı Milen Ceday KIRCALI 7-A Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü XIII.Bölge Müdürlüğünün "Su ve Gıda Güvenliği" konulu resim yarışması İl 1.si

40 Eğitim Öğretim yılı İlayda YULUĞ 5-A Sınıfı "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve M.Akif Ersoy'u Anma" konulu resim yarışması il 2.si ilçe 1.si Eğitim Öğretim yılı Aysima KAPLAN 3-A 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 90.Yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma resim yarışma il 2.si

41 Eğitim Öğretim yılı Talya GÜZEL 4-A Ticaret ve Turizm Genel Müdürlüğü Turizm Haftası Resim Yarışması il 2.si

42 RESİM İLÇE BAŞARILARIMIZ Eğitim Öğretim yılı Aysima KAPLAN 4-A Sınıfı "Atatürk"Konulu Resim yarışmasında ilçe 2.si Eğitim Öğretim yılı Sevinç KURT 5-A Sınıfı "6 Mart Atatürk'ün Antalya'ya Gelişi" konulu resim yarışması ilçe 1.si

43 Eğitim Öğretim yılı İlayda YULUĞ 4-A Sınıfı 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü 90.Yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma yarışma ilçe 3.sü Eğitim Öğretim yılı Aysima KAPLAN'ın "Cumhuriyet ve Atatürk" Konulu Resim Yarışması İlçe 1.si Eğitim Öğretim yılı Altuğ OZIŞIK 10 Kasım Atatürk ü Anma Resim Yarışması İlçe 3.sü

44 ŞİİR İL BAŞARILARIMIZ

45 ŞİİR İLÇE BAŞARILARIMIZ

46

47 KOMPOZİSYON İL BAŞARILARIMIZ

48 KOMPOZİSYON İLÇE BAŞARILARIMIZ

49

50 SATRANÇ İL BAŞARILARIMIZ Eğitim-Öğretim Yılı Göktuğ Can Suna Anasınıfı Satranç İl Temsilciliği Minik erkekler İl 1.si Eğitim- Öğretim Yılı Dinçer TAŞDÖĞEN 4-A Sınıfı Satranç Federasyonu "Babalar Günü" Satranç Turnuvası İl 2.cisi

51 SATRANÇ İLÇE BAŞARILARIMIZ Öğretim Yılı Mert VURAL 2-A Öğretim Yılı Melih Cem Sınıfı 1.Konyaaltı İlçe Milli Eğitim YÜCEL 2-A Sınıfı 1.Konyaaltı İlçe Milli Müdürlüğü Satranç Şenliği İlçe 1.si Eğitim Müdürlüğü Satranç Şenliği İlçe 2.si

52 Eğitim-Öğretim Yılı Mert VURAL 3-A Kaymakamlık Kupası Satranç Turnuvası İlçe 1.si

53 HALK OYUNLARI İL BAŞARILARIMIZ Yıldızlar Sahneleme İl 2.si Yıldızlar il 3.sü Jüri Özel Ödülü Jüri Özel Ödülü

54 TEMİZLİK VE HİJYEN

55 KÜLTÜREL ETKİNLİKLER TRT 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Rusya Başkenti Cumhuriyet Sanat Derneği Kültür Sarayı Müdürü'nün Okul Müdürümüz ve Sorumlu Öğretmenimize sunduğu Takdir Belgesi Eğitim Öğretim Yılı 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği Takdir Belgesi Eğitim Öğretim Yılı 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği Takdir Belgesi

56 FOMGED/ ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ

57

58 PROJELERİMİZ DEĞERLER EĞİTİMİ YARDIMLAŞMA KONUSU/ ENGELLERİ AŞALIM PROJESİ Konyaaltı Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Okulu yönetim kurulu üyesi Mesrure ÇELEBİOĞLU okulda uygulanan değerler eğitimi kapsamında ayın değeri olarak geçen yardımlaşma konusu dahilinde okul olarak Engelleri Aşalım projesi gerçekleştirdiklerini belirtti. Mesrure ÇELEBİOĞLU bu projenin amacının öğrencilerde sosyal paylaşım ve yardımlaşma üzerine bilinç geliştirmek olduğunu belirterek Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi başkanı Mehmet Karavural ve Başkan Yardımcısı Tahsin Dağlı ile işbirliği yaptıklarını belirtti. Bu tip çalışmalarda okul öğrenci meclisinin öğrenci-öğrenci ilişkisi bakımından önemli bir yeri olduğunu belirten ÇELEBİOĞLU meclis başkanı Azra DEMİRCİ ninde toplanan yardımda önemli bir rolü olduğunu belirtti. Okul Öğrenci Meclisi Başkanı Azra DEMİRCİAydın YILMAZ'a proje kapsamında toplanan yardımla aldıkları tekerlekli sandalyeyi "her engeli paylaşarak ve yardımlaşarak aşabiliriz" diyerek teslim etti. DEĞERLER EĞİTİMİ PAYLAŞIMCILIK KONUSU/DR.İLHAMİ TANKUT A ZİYARET Konyaaltı Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Okulu öğrencileri Değerler Eğitimi çerçevesinde "Paylaşımcı Olmak" konusu dahilinde öğretmenleri ile birlikte Antalya'nın en kıymetli eğitim gönüllülerinden ve Antalya'ya birçok okul kazandırmış biri olan Dr. İlhami Tankut ve eşi Neşe Hanım'ı Konyaaltı Caddesindeki evlerinde ziyaret ettiler.

59 DEĞERLER EĞİTİMİ MERHAMET KONUSU/HUZUREVİ ANNELER GÜNÜ ZİYARETİ Konyaaltı Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Okulu uyguladığı Değerler Eğitimi çerçevesinde 4 ve 5.sınıfların Mayıs ayı değeri olan Merhamet değerine paralel yaklaşmakta olan Anneler Günü dolayısıyla Asmalı Konak Huzurevi nde bulunan annelerimizin anneler gününü kutlamak ve onları mutlu etmek amacıyla ziyarette bulundular. Asmalı Konak Huzurevi nde bulunan yaşlılarımızla merhabalaşıp konuştular. Annelerimizin ve diğer yaşlılarımızın ellerini öpüp anneler gününü kutladılar. Oradaki annelerimiz, diğer yaşlılar ve görevliler bu ziyaretten ötürü çok memnun olduklarını belirterek, toplumumuzda kaybolmakta olan değerlere sahip çıktıkları için okul yönetici, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ettiklerini belirttiler. DEĞERLER EĞİTİMİ MİSAFİRPERVERLİK KONUSU/ RUS OKULUNA ZİYARET Konyaaltı Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Okulu 2- A ve 3-A sınıfı öğrencileri, tarihinde Değerler Eğitimi Mayıs ayı konusu olan "Misafirperverlik" ile ilgili etkinlikler kapsamında Antalya'da bulunan Uluslararası Rus Okuluna gezi düzenlediler. Rus Okulu öğrencileri ve öğretmenleri, okulumuz öğrencilerine, kendi geleneklerine uygun olarak, tuz ve ekmek ikram ederek karşıladılar. Öğrencilerin tanışıp, kaynaşmasından sonra kültür alışverişi dahilinde Konyaaltı koleji öğrencileri otantik giysileri ile Kafkas Yöresi Halk Danslarını, Rus Okulu öğrencileri ise Uzaya Giden Çocuk adlı dans gösterisini sergilediler. Dans gösterilerinin ardından okul binasını gezen öğrenciler, kendilerine ikram edilen çay ve kekleri yiyerek, sohbet ettiler. Ardından Rus çizgi film kahramanı maskotu ile tanışan öğrenciler birlikte şarkılar söyleyerek birbirlerine veda ettiler.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU.

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 2015-2016 OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU 1 velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 3 OKYANUS KOLEJLERİ VELi VE ÖĞRENCi KILAVUZUNDA NELER VAR? Akademik Çalışma

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 1 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 Acıbadem Avrupa İnovasyon

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan engeli İletişim kuran Duyarlı Bilgili Açık fikirli İlkeli Cesur Düşünen Dünya insanı yetiştiriyoruz! AREL Anaokulu AREL İlkokulu AREL Ortaokulu AREL Anadolu Lisesi AREL Fen

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 2 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 KAZLIÇEŞME Avrupa Koleji

Detaylı

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez Yönder Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Kalitesi Kabul

Detaylı

İstiklal Marşı. Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

İstiklal Marşı. Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; 1 İstiklal Marşı Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban

Detaylı

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Abbas Türnüklü, Deniz Hepözen, Özlem Başaran, Şermin Coşkun ve Fidan Korkut- Tevfik Fikret Okulları Davranış Yönetim Politikası Davranış Yönetim Politikası

Detaylı

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir Türkiye nin en hızlı büyüyen eğitim kurumu. 3 Yılda 99 Okul... Türkiye nin yeni eğitim markası Özel Hatem Okulları, geleceğin liderlerini yetiştiren okul kimliğiyle

Detaylı

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü {içindekiler} Anasınıfı 5 Kreş 6 Ödül Töreni 7 İlköğretim Okulu 8 Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları 10 Yaşamın Temel Kaynağı Su 11 Dünya Matematik Günü 12 İletkenler ve Yalıtkanlar 13 Konferans ve Seminerler

Detaylı

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz ÖĞRETMEN EL KİTABI 1. Doğa Ailesine Hoş Geldiniz 2. Kısaca Doğa 3. Eğitim Anlayışımız * Anaokulu Eğitim Programı * İlkokul Eğitim Programı * Ortaokul Eğitim Programı * Lise Eğitim Programı 4. Akademik

Detaylı

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN Hayal Ederek Başladık; 2 Başarmak için hayallerimize inandık. 15 yıldır bizlerle aynı rüyayı gören binlerce öğrenci ve velimizle hayalleri yaşanabilir

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

Ana Kucağından İTÜ ye

Ana Kucağından İTÜ ye Ana Kucağından İTÜ ye ĐTÜ GELĐŞTĐRME VAKFI Özel Dr. Natuk Birkan Đlkokulu ve Ortaokulu ĐTÜ GELĐŞTĐRME VAKFI Özel Dr. Natuk Birkan Đlkokulu ve Ortaokulu 2012 2013 EĞĐTĐM ÖĞRETĐM YILI www.itugvo.k12.tr VELĐ

Detaylı

TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC

TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC TC MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI İLKÖĞRETİM FRANSIZCA DERSİ 6-8. SINIFLAR ÖĞRETİM PROGRAMI İZMİR - 2010 TC 1 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI FRANSIZCA DERSİ PROGRAMI

Detaylı

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI ÖZEL FENERBAHÇE EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2013-2014 1 İÇİNDEKİLER Fenerbahçe Koleji Marşı Fenerbahçe Eğitim Kurumları OKULLARIMIZ Vizyonumuz Misyonumuz İlkelerimiz Anaokulu İlkokul Ortaokul

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ 15 TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

SPOR TESİSLERİ VE MALZEME BİLGİSİ

SPOR TESİSLERİ VE MALZEME BİLGİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Ortaöğretim Genel Müdürlüğü SPOR TESİSLERİ VE MALZEME BİLGİSİ ÖĞRETİM PROGRAMI 10.SINIF 2006 SPOR TESİSLERİ ve MALZEME BİLGİSİ DERSİ PROGRAM GELİŞTİRME ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı

2014-2015 VELİ EL KİTABI

2014-2015 VELİ EL KİTABI 2014-2015 VELİ EL KİTABI www.irmak.k12.tr Değerli Irmak Velileri, Tüm Irmak ailesine 2014-2015 eğitim öğretim yılına hoş geldiniz demekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Etik ve estetik değerlere sahip,

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ. A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ. A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6 B. ORGANİZASYON YAPISI a. Yönetim Kurulu... 6 b. Okul Yönetim Kadrosu... 6 c. Bölüm Başkanları... 6 7 d. Bölüm

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Doğantepe İlköğretim Okulu STRATEJİK PLANI (2010 2014)

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Doğantepe İlköğretim Okulu STRATEJİK PLANI (2010 2014) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Doğantepe İlköğretim Okulu STRATEJİK PLANI (2010 2014) Amasya, 2009 1 İÇİNDEKİLER DURUM ANALİZİ... 2 Tarihi Gelişim... 2 Yasal Yükümlülükler ve Mevzuat Analizi... 2 Faaliyet

Detaylı