alkın nsı si Fibe otları Modü

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "alkın nsı si Fibe otları Modü"

Transkript

1 İsttanbu ul Ka alkın nma Ajan nsı Fiiberiist Projes si F roptik Ka Fibe ablo Derrs No otları M ül 2 (Sonland Modü dırma a) 3. FİB BER OP PTİK KA ABLO EK KLEME Bu doküman, d İstanbul Kalkınma a Ajansı nın deste eklediği F Fiberist Projesi P kapsa amında hazzırlanmıştır. Marmara Üniversite İçerik ile ilgili tek sorumluluk s esi Teknik Bilimler Meslek M Yükse ekokuluna ait olup p İSTKA veya Kalkınma K Bakanlığı nın görüş şlerini yansıttmamaktad dır.

2 3.1.- FİBER OPTİK KABLO EKLEME İŞLEMLERİ Kabloların kopması ile ek yapılarak düzeltilmesi veya kabloyu daha uzak mesafeye götürmek için ek yapılması ihtiyacı gibi sebeplerden dolayı bakır kabloda olduğu gibi fiber kablolarda da ekleme işlemi yapılmaktadır. Ekleme (splicing) işlemi 2 fiber kabloyu birbirine kalıcı olarak tutturma işlemidir ve bakır kablolarda olduğu gibi lehimleme gibi basit bir işlem değildir. Fiber Optiğin dezavantajlarından biri de bu tür işlemlerin zorluğu ve uzman biri tarafından yapılması gerekliliğidir. Hassas iş olarak tanımlanan bu işlem Fiber Optik elemanı yetiştirmede ayrı yeterlilik gereksinimlerinin oluşturulmasına neden olmuşturçünkü fiber kabloları birleştirme (lehimleme) işlemi bilgi gerektiren, bu işi yapan cihazı kullanma becerisi gerektiren bir işlemdir. Fiberlerin birleştirilecek uçları dikkatlice soyulup kesilmeli ve mekanik olarak ya da elektrik arkı ile eritilerek birleştirilmelidir. Uygun bir yöntemle fiber iletkenler eklendikten sonra ekin tamamı eki dış etkenlerden korumak üzere uygun ek kutusuna konulur. Fiber iletkenlerin eki için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu ek yöntemleri iki gruba ayrılır A) Mekanik ekler 1-Bitiştirme ekler 2-Yapıştırma ekler Şekil 3.1: Mekanik Ek Yapma Prensibi Bitiştirme eklerde koruyucu kılıfı sıyrılmış fiberler ya üstünde V şeklinde yivi bulunan bir ek elemanı veya kılcal borulu elastik bir ek elemanı vasıtasıyla karşı karşıya getirilip sıkıştırılır. Bu çeşit ekler daha çok ölçü ve kontrol aletlerine bağlantı yapılması, laboratuvarlarda parçaların birbirine eklenmesi, geçici tamirat ekleri gibi durumlarda kullanılır. Yapıştırma ekler prensip olarak bitiştirme eklere benzer, ancak eklenecek fiberler arasında kırılma indisi camınkine yakın, sertleşebilen yapıştırıcı kullanılır. Bu yöntem çok güçlü gelen fiber sinyallerin aşırı zayıflaması durumunda çalışabilecek cihazların bağlantısında gerçekleştirilebilir. Başka bir bakış açısı ile bakarsak çok yüksek gelen sinyaller için zayıflatıcı takılması gereken durumlarda mekanik eklemenin kaybıda hesap edilerek ilgili zayıflatıcı değeri hesaplanabilir. B) Füzyon ekler Yaygın şekilde kullanılan bir ek yöntemidir. Füzyon ekinde bir elektrik arkı yardımıyla eritilen fiber, uçları doğrudan doğruya birbirine kaynaştırılarak eklenir. Bu çeşit ekleri yapmak üzere özel aletler hazırlanmıştır. Çok modlu fiberler ile tek modlu fiberlerin eklenmesinde kullanılan yöntem ve aletler birbirinden biraz farklıdır. Yalnız yeni nesil füzyon makinaları hem tek modluhemde çok modlu kablolara kaynak yapabilmektedir.

3 Şekil 3.2: Füzyon ekleme prensibi Eklenmiş fiberlerde bir miktar zayıflama kaçınılmazdır. Uygun ek yöntemleri seçilerek ve ek yapılırken titizlik gösterilmek suretiyle bu zayıflamaların en aza indirilmesi gerekir. Fiber güçlendirme elemanının ve ekte fibere verilen kavisin de zayıflama ve ömür üzerinde etkisi vardır Fiber optik kablo ekleme yapma işleminin esası, düzgün ve dik kesilmiş karşılıklı 2 fiber ucunun, nüveleri (core-öz) çakışacak şekilde karşı karşıya getirilmesi ve sürekli bu şekilde kalmasının sağlanmasıdır. Ayrıca bu işlemlerin büyük bir hassasiyetle yapılması şarttır. Nüve çapı 8 µm seviyesindedir ve bu seviyelerde çalışmak ayrı bir hassasiyet ister. Daha önceki konularda anlatıldığı üzere kayıp olmadan ışığın fiber içinde iletilmesi önemlidir ve ekin yapıldığı noktada olacak bozukluklar sinyalin zayıflamasına neden olur. İyi bir ek yapabilmek için gerekli birçok faktör vardır. Bu faktörleri 2 guruba ayırabiliriz. Birincisi fiber kablonun özellikleri ile alakalı temel (iç) faktörler, ikincisi ise ekleme işlemine dayalı ikincil faktörlerdir FO kablonun eklenmesindeki iç (temel) faktörler Burada bahsedilen faktörler, birbirine eklenecek 2 kablonun kendi özelliklerinin, birbiri ile uyuşmamasından kaynaklanmaktadır. Üretilen her kablo belirli tolerans aralığında çalışacak şekilde üretilmelerine rağmen, üretilen bir fiber kablo ile diğer fiber kablo arasında azda olsa farklılıklar olabilmektedir. Birbirinden farklı özelliklere sahip 2 kabloyu bağlamak veri kaybına yol açacak olumsuzluklara neden olmaktadır. Bilindiği gibi farklı modlarda, farklı tiplerde, farklı özelliklerde fiber kablolar vardır. Örneğin nüve çaplarının uyumsuz olması, ışık kırma katsayılarının farklı olması, diğer tabaka çaplarının farklı olması gibi durumlar kayıpsız ek yapmayı zorlaştırmaktadır. Kayıpsız ek için 2 kablonun özelliklerinin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu durumu bilen telekom altyapı şirketleri fabrikadan birbiri ardı süre üretilen fiber optik kablolardan sipariş vermekte, hatta olası aksiliklere karşı sonradan aynı fabrikadan aynı model olarak alınacak bile olsa uyuşmazlık yapar diye yedek kablolarıda aynı anda ısmarlamaktadırlar.

4 Ek yapılacak 2 kablonun nüve çapları, kılıf çapları, nüve ve kılıf kırılma indisleri, nümerik açıklık değerleri gibi özelliklerinin uyumlu olması kayıpsız ek açısından önemlidir. Şekil 3.3: İç ve Dış Kayıp Faktörleri Ek yapılacak 2 kablonun özellikle a)na-nümerik Açıklık (NumericalAperture) ve

5 b) Nüve çapı (CoreDiameter) özelliklerinin uyuşmaması iç faktörlerin en önemlilerindendir. NA Uyumsuzluğu Kayıpları: Nümerik açıklık uyumsuzluğundan oluşan kayıpta önemli olan, vericinin nümerik açıklık değerinin, alıcının nümerik açıklık değerinden küçük olmasıdır. Eğer vericinin NA değeri alıcının NA değerinden büyük olursa daha büyük açıyla yayılan ışığın bir kısmı alıcı tarafından toplanamayacak ve toplanamayan ışık bilgi kaybına neden olacaktır. Şekil 3.4: Nümerik Açıklık Kaybı ARA NOT Nümerik açıklık ne nüve çapına ne de saydam maddenin indis değerine bağlıdır. Sadece nüve ve kılıfın indis farklılığına bağlıdır ve doğru orantılıdır. İndis farkı arttıkça NA büyüyeceğinden fiberin kabul ettiği ışın miktarı artar. Kısaca NA fiber damar içinde ilerleyebilecek ışınların ışık kaynağından en çok kaç derecelik açı ile geldiğini belirleyen bir değerdir. Şekil 3.5: Nümerik Açıklık Nüve Çapı Uyumsuzluğu Kayıpları: Verici kablonun nüve çapı, alıcı kablonun nüve çapından büyük olduğunda, alıcı gelen ışığın bir kısmını alamaz ve kayıp olur. Kaybın yüzde kaç olacağı Kayıp = (d1 2 d2 2 ) / d1 2 Şekil 3.6: Nüve Çapı Uyumsuzluğu Kaybı formülü ile hesaplanabilir. Örneğin 62.5 µm nüve çapına sahip verici kablo ile, 50 µm nüve çapına sahip alıcı kablo birleştirildiğinde %36 kayıp oluşmaktadır. Kayıp=( ) / 50 2 = (3906, ) / 3906,25 = 1406,25 / 3906,25 = 0,36 = % 36 Bu kayıp değerini db olarak hesap etmek istersek, db Kayıp = 10 log(pçıkış/pgiriş) Çıkışta, girişin %36 sı kaybolduğuna göre, girişten 100 birim verdiğimizde, 36 birim kaybolur ve çıkışta 64 birim gözükür.

6 db Kayıp = 10 log (64/100) = 10 log(0,64) = 10 (-0,19) =-1,9 db Örneğin 50 µm likgraded-index-multimode kablo ile,9 µm liksingle-mod kablo eklendiğinde yaklaşık %97 (15 db) kayıp olur. Kılıf (Cladding) Çapı Uyumsuzluğu Kayıpları: Birbirine eklenecek 2 fiber kablonun kılıf çaplarının uyumsuzluğu nüvelerini hizalamakta zorluk çıkarır. Şekil 3.7: Kılıf Çapı Uyumsuzluğu Kaybı Eşmerkezlilik Kayıpları: Normalde fiber kablonun nüvesi ile kılıfı eş merkezli olmalıdır. Bunun anlamı her ikisininde ortak geometrik merkezlerinin olması demektir. Fakat gerçekte azda olsa bu 2 silindirin merkezleri arasında farklılıklar olabilir. Eğer verici ve alıcı fiber kabloların çekirdekleri (nüveleri) farklı yönde ve eş merkezli değil iseler doğru eşleşemezler. Şekil 3.8: Eşmerkezlilik Kaybı Eliptik Şekil Kayıpları: Fiber kabloların gerek nüveleri, gerek kılıfları tam dairesel olmalıdır ama bu tam anlamıyla mümkün olmaz. Şekil olarak eliptik veya oval olabilir. Eğer gönderici fiber kablonun nüvesi, alıcı fiber kablonun kılıfı ile üst üste binerse (çakışırsa) ışığın bir kısmı alıcının kılıf bölgesine gidecek ve kaybolacaktır. Kayıp olmaması için her 2 kablonun eliptik olarak hizalanması da gerekir. En büyük kayıp yanda şekilde görüldüğü gibi birbirlerine açısal olarak dik oldukları, yani örtüşen kısımlarının en az olduğu zaman görülür. Şekil 3.9: Eliptik Şekil Kaybı Tüm bu anlatılan faktörlerin sebep olduğu kayıplar üretim teknikleri geliştirilerek giderilmeye çalışılsa da bu faktörler neticesinde 0,1 db ile 0,6 db arasında kayıp oluşabilmektedir FO kablonun eklenmesindeki dış (ikincil) faktörler Dış faktörler ek yapma işleminin hangi şartlarda yapıldığı ile ilgili faktörlerdir. Birincil olan iç faktörlere uyulduğunda, iyi şartlarda yapılmış bir ekleme işlemi, kötü şartlarda yapılmış ekleme işleminden daha az kayıp meydana getirecek ve sinyal daha az zayıflatılacaktır ama iç faktörlere dikkat etmeden iyi şartlarda yapılmış bir ekleme işlemi anlamsız olacaktır. Biz burada birincil faktör olan yapısal faktörlerin uyumlu olduğunu düşünerek, kayıplara yol açan diğer faktörlerden bahsedeceğiz.

7 Şekil 3.10: Verici ve Alıcı Fiber Kablo Eşleştirme İdeal bir ekleme işlemi için, 2 fiber optik kablonun şekilde gösterildiği gibi nüveleri birbiri ile tam karşı karşıya getirilerek ortalanmalı ve eksenleri birbiri ile çakışmalıdır. Yanal Uyuşmazlık Kayıpları : Yanal uyuşmazlık şekilde de görüldüğü gibi birleşme yüzeyindeki kaymadan kaynaklanır ve daha az ışığın geçmesine, ışığın gittiği boğazın daralmasına neden olur. Alanı büyük olan fiberlerde, nüvenin temas yüzeyinin büyük çoğunluğu korunacağından, az bir kayma kabul edilebilir ama küçük boyutlu fiberlerde bu özellik daha fazla önem kazanmaktadır. Bu faktör tamamen ekleme işlemi esnasında oluşan ve iyi bir ekleme beceresi ile giderilebilecek bir faktördür. Şekil 3.11: Yanal Uyuşmazlık Kaybı Yanlış yerleşme oranı = L / D ile hesaplanabilir. (L: Eklenecek 2 kablonun merkezleri arasındaki mesafe D:Kablonun çapı) Eğer bir işlem olması gereken değerden farklı bir değer alıyorsa, aradaki fark ingilizceoff-set terimi ile ifade edilmektedir. Burada birbiri ile karşı karşıya gelemeyen 2 merkez arasındaki mesafe yani L değeri off-set değeri olarak söylenebilir. Örneğin çapları 50 µm olan 2 kablonun yanal kaymaoff-set değeri 2,5 µm ise yanlış yerleşme oranını = 2,5/50 = 0,05 = % 5 olarak söyleyebiliriz. Örnek olarak bir multimode fiber kablo için % 10 yanlış yerleşme oranı ile kayma olursa yaklaşık 0,5 db kayıp meydana gelir. ARA NOT: db cinsinden hesaplanan kayıplar logaritmik ifadelerdir. Güç açısından baktığımızda, -3 dblik bir kayıp işaretin gücünün yarıya düşmesi, gerilim açısından baktığımızda -6 dblik bir kayıp işaretin geriliminin yarıya düşmesi demektir. Örneğin kablonun ucundan 5 V ile gönderilen bir işaret, kabloda 20 dblik bir kayba uğruyorsa kablonun çıkışından 0,5 V olarak alınacak demektir. Çünkü: 20 log (V2/V1) = -20 db (Kayıp denildiğinden -20 db olarak alınır.) V1=5 V verilmiş 20log(V2/5)=-20 log(v2/5)=-1 V2/5=10-1 =0,1 V2=5x0,1=0,5 V Şunuda belirtmek gerekirki kayıp ile ilgili yaptığımız bu hesaplar ışığın nüve içinde eşit yayılarak gittiği düşüncesine dayanmaktadır. Oysaki aslında ışık miktarı nüve merkezine doğru artar. Bu yüzden yanlış yerleşmeden dolayı gerçekte oluşan kayıp, bizim hesapladığımızdan daha az olacaktır. Birleşme Boşluğu Kayıpları: Fiber kablolar mükemmel bir şekilde hizalansa bile birleşme noktalarına doğru kayıplar meydana gelir. Bu kayıplar Fresnel yansımadan kaynaklanır ve bunu azlatmanın yolu tutturma jeli kullanmaktır.

8 Açısal hiza bozukluğu kayıpları: Şekilde de görüldüğü gibi fiber kabloları dik kesememekten meydana gelebilecek açı bozukluklarıdır. Eğer fiber kablonun nümerik açıklığı büyük ise bu problemin etkisi azalacaktır. Şunuda aklımızdan çıkarmayalım ki burada verilen şekiller olayı anlatabilmek için abartılı çizilmiştir. Unutmamalıyızki nüve çapı 8 µm olan bir cisimden bahsetmekteyiz ve bu saydığımız bozuklukları anacak büyüteç ile görebiliriz. Şekil 3.12: Birleşme Boşluğu Kaybı Mekanik ekleme cihazı Fiber optik kablo ekleme cihazları temelde mekanik ekleyici ve füzyon (elektrik ark) ekleyici olmak üzere 2 çeşittir. Bu cihazlardan yapmasını istediğimiz şey, 2 fiber kabloyu kalıcı olarak, en az kayıpla ve olabildiğince optik kalite ile birbirine tutturmaktır. Cihazların ilk ediniş maliyetleri, ek başına maliyeti, ek yapma işleminin ne sıklıkla yapılacağı ve kaliteli ek yapması gibi faktörler cihaz seçiminde önemlidir. Elbetteki kaliteli ekleme yapması istenir ama fiyat/performans düşünülerek de karar verilebilir. Şekil 3.13: Mekanik Ekleyici Mekanik ekleyiciler ekleme yapılacak 2 kabloyu aynı hizaya getirmek amacıyla sıkıştırmak için plastik tüp kullanırlar. Füzyon ekleyicilere göre daha ucuzdurlar fakat her ekleme işlemi için gerekli malzeme ihtiyacından dolayı ek başına maliyeti yüksektir. Mekanik ekleyicilerde özellikle tek modlukabloları birleştirmek için özel ekipmanlar gerekir. Bu yüzden tek modlu kablo birleştirme için uygun değildirler.

9 3.2.- FÜZYON EKLEYİCİ (FusionSplicer) Füzyon ekleyicinin çalışması Elektrik arkı ile fiber kabloları ısıtıp eriterek ekleme (lehim) işlemi yapar. Ekleme işleminden sonra makaron (heat-shrink) kullanılarak, ısıtma işlemi ile ek yapılan bölge kaplanır. Şekil 3.14: Füzyon Ekleme İşlemi Füzyon ekleyici cihazın fiyatı 3000 ile dolar arasında değişmektedir. Ekleme işlemini otomatik olarak yaptığındann düzgün ek yapmaa hassasiyeti konusunda büyük fayda sağlamaktadır. Fusion ekleyici cihaz içinde mikroişlemci, yüksek çözünürlüklü kamera, ek yapılan yer bilgisini tutmak için GPS, bilgisayar kontrollu yazılım güncelleme ve ayar yapma desteği, bilgisayar ağlarına bağlanabilme ve USB girişi gibi özellikleri barındırmaktadır. Tabiki bu özelliklerden bazıları cihaz üzerinde olmayabilir. Cihaz yerleştirilen fiber kabloları otomatik olarak hizalar ve lehim yapılmaya en uygun şartlara getirir. Ayrıca ekleme işleminden sonra ne kadarlık bir güç kaybı olduğunu tahmin eden bir ölçüm sistemi bulunmaktadır. Şekil 3.15: Ekleme İşlem Hataları

10 Füzyon ekleme işlemi ile ilgili internette birçok video bulabilirsiniz. PACIFIC Fiber Optik Ek Cihazı, 1. Bölüm.mp4 PACIFIC Fiber Optik Ek Cihazı, 2. Bölüm.mp4 Fiber_Optic_Cable_Splicing-1.flv Fiber OpticSplicing - Best Practices.mp4 Fiber Optik Ek Nasıl Yapılır _ Elektriksel.com.mp4 Fiber Optik Kablo Çalışma Prensibi Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır - Elektriksel.com.mp Füzyon Ekleyici Cihaz Parçaları Şekil 3.16: Füzyon Ekleme Bir füzyon ekleyici setişu parçalardan oluşmaktadır: FusionSplicer Füzyon Ekleyici High precisioncleaver Yüksek çözünürlüklü kesici Millerstripper

11 (DVP-730_Fusion_Splicer_Kit_Fujikura_FSM-50S_analogue.flv) Kesiciyi için farklı türler vardır. Miller, No-Nık ve Micro-Strip kesiciler kullanabilirsiniz. Hepside birbirine yakın işler yapar. Şekil 3.17: Miller Stripper, No-Nikand Micro-Strip Füzyon Eklemede Kesme ve Hizalama Daha öncede bahsedildiği gibi birbirine eklenecek 2 kablonun düzgün kesilmesi ve tam karşı karşıya getirilmesi kayıp olmaması için çok önemlidir. Düzgün kesme işlemi yüksek çözünürlüklü kesici ile yapılmaktadır. Eğer bu kesici olmasa idi bizim herhangi bir kesici ile yaptığımız kesme işleminde fiberin kesilen yüzeyinin pürüzsüz ve kabloya dik olamayacağı için ekleme işlemimiz kayıplara yol açan bir ekleme olacaktır. Füzyon ekleyici ile ek yaparken, yüksek çözünürlüklü kamera cihazın LCD ekranında kablonun kesilen yüzeyini üstten ve yandan göstermektedir. Şekil 3.18: Fiber Optik Kablo Kesme Hataları Kötü kesilmiş kablo yüzeyi İyi kesilmiş kablo yüzeyi Şekil 3.19: Füzyon Ekleyici LCD Ekranda Kablo Uçları

12 UYARI! : Yapılan fiber kablo soyma, kesme ve ekleme işlemleri sırasında oluşan artıkları bu iş için ayrılmış küçük bir çöp kutusu içerisine atmanız, etrafa dağıtmamanız sağlık açısından önem arzetmektedir. Ayrıca tüm bu işleri yaparken koruyucu eldiven kullanmanız önerilir. Hiçbir fiber kabloyu gözünüze tutmayınız. Unutmayın görülmeyen lazer vardır. Hizalama işlemi ise cihaz tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bu işlem, kabloya ışık verip yüksek çözünürlüklü kamera ile görüntüyü alarak mikroişlemci tarafından görüntünün yorumlanması mantığına dayanmaktadır. Bu sistem Optical Coreor Profile AlignmentSystems (PAS) adıyla anılmaktadır. Kameralar ve ışıklar arasında 90 o fark vardır. Her 2 kablo için ayrı ayrı ışık kaynağı ve kamera kullanılmaktadır. Şekil 3.20: Otomatik Hizalama Sistemi Ayrıca ekleme işlemi sonucunda cihazın LCD ekranında bir ölçüm tekniği kullanılarak ne kadarlık kayıpla işlemin yapıldığı tahminen gösterilmektedir. Şekil 3.21: İşlem Sonucu Kaybı Gösteren Ekran Füzyon eklemeişlem basamakları Füzyon ekleyici düzgün şekilde işlem yapılan 2 kabloyu otomatik olarak hizalar ve birbirine tutturur. Ekleme işlemi yapılacak ortamın temiz, kuru ve iyi aydınlanmış olması gerekmektedir. Gerekli malzemeler: Füzyon ekleyici cihaz takımı, kablo soymak için uygun kablo soyucu, izopropil alkol, tiftiksiz kurulayıcı, hassas kesici cihaz-clevear- Kılevır. Sırayla 2 fiber kabloyu eklemek için gerekli adımları sayacak olursak;

13 1. Ek yapacağınız kabloyu koruyucu kısımlarından ayırınız. Ek yapılacak kablodan kasıt 4 tabakası bulunan yapıdır. 2. Füzyon ekleyici cihaza güç veriniz. Şekil 3.22: Fiber Kablo Koruyucu Soyma 3. Hangi modda hangi çapta kabloyu ek yapacaksak ayarları belirtilir. 4. Gerekiyorsa ısıtma sıcaklığı ve kablo eklendikten sonra kopma testi için gerekli olan tansiyon kuvvet ayarları girilir. Ek yapıldıktan sonra füzyon makinasının içindeki motorlar kabloyu bu kuvvette gerecektir. 5. Fiber kablonun en dıştaki koruyucu tabakasını (jacket) kablo soyucu ile soyunuz ve ortaya çıkan kısmı temizleyiniz mm dış tabakayı (coating) soyunuz. İplik şeklinde yapı ortaya çıkacak ve cam katmana ulaşacaksınız. 7. Alkol ve ipliksiz temizleyici ile yüzeyi temizleyiniz. Şekil 3.23: Optik Kablo Temizleme 8. Hassas kesici ile fiberin ucunu düzgün bir şekilde kesiniz. Şekil 3.24: Hassas Kesici İle Kesim 9. Cihazın bölmesine fiber kabloyu elektroda yakın bir şekilde yerleştiriniz. Elektroda yakın olması yeterli, cihaz kendisi yakınlaştırma yapacaktır. Yalnız kaynak yapılan

14 bölgeyi koruma altına alacak olan makaronu ek yapılan kablolardan birine önceden takınız. Şekil 3.25: Cihaza Kablo Yerleştirme 10. Kablonun sabit kalması için kenetleme mandalını kapatınız. Şekil 3.26: Kenetleme Mandalı Kapatma 11. Ek yapılacak diğer kabloyuda aynı işlemlerden geçirerek karşı taraftakı hazneye yerleştirin ve kilitleyin. 12. Elektrodları örten koruyucu gözü füzyon ekleyicinin kapağını kapatarak çalışmaya hazır hale getirin. 13. Cihazın LCD ekranından uygun ekleme programını seçin ve cihazı çalıştırın. 14. Kaynatma işleminden geçen kabloyu ısıtıcı göze-fırına koyup makaronu sıkıştırmak için bekleyiniz. 15. Soğuyan kabloyu hassas bir şekilde yerine yerleştiriniz İş ve işlem Standartları Yapılacak her iş için; işin nasıl yapılacağı, hangi şartlarda yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı, hangi sırayla yapılacağı, hangi donanım ile yapılacağı gibi hususları belirten ve bu işin uzmanları tarafından oluşturulmuş toplulukların ürettiği standartlar mevcuttur. Fiber Optik hususunda da gerek kablo döşeme, gerek kablo ekleme, gerek konnektör yapma gibi hususlarda değişik standartlar mevcuttur. Şunuda göz önünde bulundurmak gerekir ki aynı konuda birden fazla standart olabilmektedir. Piyasada iş yaparken, ihalelere katılırken bu standartlar önem kazanır. Her standartın bir adı ve numarası bulunmaktadır. Bu numaralar belirli işler için ayrılmıştır.

15 ANSI AmericanNationalStandartsInstitute kuruluşunun baş harflerini göstermektedir. Ulusal Amerikan Standart Enstitüsü anlamına gelmektedir ve Amerikanın kendi standart kuruluşudur. TIA TelecommunicationsIndustryAssociation kuruluşunun baş harflerini göstermektedir. Telekominikasyon ile ilgili standartları belirlemektedir. Bu konu ile ilgili standart numaraları şu şekildedir: ANSI/TIA-568-C (568 B.3)standartına göre iç ortamda ekleme performansı için gerekli şartlar.. ANSI/TIA-758-, Telcordia GR-20 ve GR-765standartına göre dış ortamda ekleme performansı için gerekli şartlar. Aşağıda Fiber Optik Kablo Ekleriiçin yapılacak hususları belirten bir talimat görülmektedir: Düz eklerde ek kutusunun tek kablo girişleri kullanılmalıdır. Kesinlikle oval giriş kullanılmamalıdır. Fiber optik kabloların her bir kılıfının ek kutusu tabanına tutturulması ısı ile makarronbüzüşen hortumla yapılmalıdır. T giriş eklerinin bağlantı şekli, kontrol elemanlarınca ek yapımına başlanmadan 10 gün önce firmaya verilir ve ekler buna göre yapılır. Fiber optik kablolar ek yapılmadan önce kontrol edilerek gerekli ölçümleri yapılmalı, tesis edilmiş kabloda olumsuz bir durumun olmadığı görüldükten sonra eklenmelidir. Fiber optik kablo eklerinde teknik şartnameye uygun tip ve kapasitede ek kutusu kullanılmalıdır. Düz eklerde fiber tüpler kesilmeden ek kutusu içerisinde bir tur yaptıktan sonra 90 cm. açılmalı ve fiberler kaset içine sarılarak ekler yapılmalıdır. Tur geçen T ek noktalarında ana güzergah kablosu için oval giriş kullanılmalıdır. Kablo kesilmeden, tüpler 180 cm. açılarak ek kutusuna yerleştirilmelidir. T girişlerde ek yapılacak fiberin bulunduğu fiber tüp, rezerve noktasından kesilerek doğrudan fiber kasete tutturulmalı, bu rezerve fiber kasete yerleştirilerek ek yapılmalıdır. Ek odalarındaki/mentollerdeki eklerde kabloların her iki ucunda yaklaşık 5'er metre rezerv bırakıldıktan sonra ek yapılmalıdır. Rezerv kablo rulo şeklinde sarıldıktan sonra istavroza kablo bağı ile tutturulmalıdır. İstavroz ve ek kutusu ek odası/men hol duvarına, ek odası/men hol ağzı ile kablo çıkış noktası arasında üst noktaya ayrı ayrı sabitleştirilmelidir. Ek yapılırken fiber optik kablonun mekanik ve elektriksel devamlılığı sağlanmalıdır. Havai güzergâhlarda fiber optik kablolar, ek kutusu için gerekli olan kablo boyu hariç (direk boyu + yaklaşık 3'er metre) rezerv bırakıldıktan sonra kesilir, daha sonra kablolar ek kutusuna monte edilir. Rezerv kablo rulo şeklinde sarıldıktan ve en az beş yerden kablo bağı ile tutturulduktan sonra geri kalan kısım istavroza uygun kelepçeler ile tutturulmalıdır. Tesisi tamamlanmış kabloda (ekler dahil) kilo metrik kayıp; 1310 nm.de 0.40 db/km, 1550 nm.de 0.25 db/km.nin altında olmalıdır. o Ancak her bir fiber eki için çift taraflı ölçüm sonuçları ortalaması 0,05 db den büyük olmamalıdır. o Fiber optik kablo tesis edildikten sonra PMDq değeri alınmalıdır. o Aynı tüp ve renkteki fiberler aynı renklere eklenmelidir. Fiber optik kablolar her ek noktasında bir topraklanmalıdır.

16 FİBER OPTİK KONEKTÖRLER 4.1 KONEKTÖR SONLANDIRMALARI Fiber Optik Konektör Temel Parçaları Fiber Optik konektörler bir fiberin sonunu bir donanımın parçasına ya da başka bir fibere eklemek için kullanılır. Böylece optik kabloların çekirdeklerinin doğrusal olarak hizalanabilir ve en az kayıpla birleşmeleri sağlanır. Konektörün en önemli görevi ek yerinde ki iki parçanın tek parça gibi davranmasını sağlamak ve fiberin zorlanmasını engellemektir. Zorlamanın engellenmesi normalde fiber kablo içinde ki elemanlar tarafından yapılır, ancak ekleme durumlarında bu işi konektörlerin yapması gerekir. Standart olarak birkaç farklı konektör tanımlanmış olmasına rağmen, hepsi aynı parçaları içerir. Şekil 4.1. Şekil 4.1:Fiber Optik Konektörün Temel parçaları Yüksük(ferrule) fiberi standart hacimli bir yuvanın içinde tutar. Ayrıca yüksük sayesinde fiber olası bir ekleme için olabilecek en iyi merkezde tutulur. İçinde ki delik çapı fibere tam uygunluk göstermesi gerekir. Konektör kılıfı için de uygun boyutlar da olmalıdır. Yüksük genellikle metal, seramik ya da plastikten yapılır. İç delik çapı fiberin çapında çok az farkla büyük ya da küçük olabilir. Örneğin 125u fiber için, yüksük boyutu 124u ile 127u arasında olabilir. Yüksük fiberin sonunu kesin bir doğrulukla hizalayacağından bazı özelliklere sahip olmalıdır: kırılmalara ve kıvrılmalara karşı yeterince güçlü olmalıdır, fiber ile kendi boyutlarını sabit tutabilmelidir, iyi bir ek yapılabilmesi için doğru şekil verilmiş olmalıdır. Alüminyumoksit, zirconiumoksit yüksük için en iyi meteryallerdir. Fiberi korumak için yeterince serttirler. Sıcaklık değişimlerinde fiber ile gösterdikleri termal genleşme neredeyse aynıdır. Metal olanları ise paslanmaz çelikten yapılır ve seramikten çok daha serttir. Ancak boyutu sıcaklık değişimlerine göre sabit kalmayabilir. Plastik olanlar her ikisinden de daha ucuzdur. Fakat ne daha sert ne de daha sabittir.

17 Şekil 4.2:Fiber Optik Konektör yüksük Yüksük Konektörün gövdesine(body) tam oturmalıdır. Gövde metal ya da plastik olabilir. Fiberi ve kabloyu yerinde tutar. Ek yerinde herhangi bir zorlanma olursa, bunu fibere değil kablo gövdesine iletir. Başlık (cap) konektör gövdesinin üstüne monte edilmiştir. Konektörü sağlamlaştırmak için kullanılır. Bir kilitleme mekanizmasına sahiptir. Konektörün tipine göre burgulu bir vida başlığı yada geçmeli mekanizmaya sahip olabilir. Şekil 4.3. Şekil 4.3:Fiber Optik Konektör başlık tipleri Kırılma önleyici kılıf (strainreliefboot), kablonun, konektörün ve ek yerinin sabit kalması için kıvrılma açısını olabildiğince geniş tutar. Elektriksel konektörlerin tersine, fiber optik konektörler de priz ve fiş düzeneği yerine sadece fiş düzeneği bulunur. Her ek, ekin doğru açıda kalmasını sağlamak için kavrayacak bir adaptöre ihtiyaç duyar. Genellikle yüksüklerin sonlanma ekleri bu adaptörün içinde olur. Şekil 4.4. Şekil 4.4:Fiber Optik Konektör ek adaptör

18 4.1.2 Düz Cilalanmış Sonlu Yüzey Sonlandırma sonrası fiber konektörler çeşitli şekillerde uç uca gelerek alıcı verici arasında kontak oluştururlar. Artık ışığın başka bir bölgeye transferi için en iyi birleşmenin sağlanması gerekmektedir. Bu sonlandırma yüzeylerinden düz cilalanmış sonlu yüzey ifadesindeki düz ifadesi, fiberin son yüzeyinin ne kadar iyi cilalanmış olduğunun ölçüsüdür. Düz sonlu yüzeyde fiber yüzeyi düzdür, herhangi bir açıya sahip değildir. İlk bakışta en ideal şeklin düz olduğu düşünülür çünkü iki düz yüzeyi birleştirmenin daha kolay olduğu bilinir. Ancak optik eklerde bu birleştirmenin potansiyel sorunları bulunmaktadır. Şekil 4.5. Düz sonlanmalar her zaman cilalanma düzensizliklerini beraberinde getirir. Çok az miktarda düz olmayan bir yüzey, sonlandırmalarda(fresnel yansımasına bağlı olarak) dağılıma sebep olacak kadar kontak noktaların birbirlerinden uzakta kalmalarına sebep olur. Buna ek olarak yansıyan ışık fiber içinden verici kaynağa geri döner. Buna da geridönüş (returnreflection) yansıması denir. Geri dönen bu yansıma ışık kaynağında girişime neden olur. PC (Physical Contact) Şekil 4.5:Düz cilalanmış sonlu yüzey kontak noktası Fiziki Kontaklı (PC) cilalanmış sonlu yüzeyi İki fiber sonu arasında fiziksel kontağı sağlamak için en iyi sonlandırma şekli dışbükey eğridir. Bu eğri, ya da PC sonu, fiberin sonlandırılmasında en iyi sonucu verir. Fiber sonlandırmaları direk fiziksel kontakla olduğundan, ışık ekli sonlandırmalar da tek bir parçaymış gibi hareket eder. Eklerden yansıma yapmadan direk olarak geçebilir. Yansıma değeri standartı -40dB dir. Şekil 4.6. PC (Physical Contact) Şekil 4.6: PC sonlu yüzey

19 4.1.4 Açılı Fiziki Kontaklı (APC) cilalanmış sonlu yüzey Geridönüş yansımalarını azaltmanın bir başka yolu da açılı fiziki kontaklı APC sonlandırmadır. Bu tip sonlandırmada yüzeye 8 lik bir açı verilir. Düzgün bir şekilde hizalandığında aynı açı ile sonlar karşılaşır. Fiber sonu açılı olduğundan, oluşak herhangi bir yansıma fiber içinden geri döneceğine kaplama içine gönderilerek kaybedilir.yansıma değeri standartı -60dB dir. Şekil 4.7. APC (Angled Physical Contact) Şekil 4.7: APC sonlu yüzey Ultra Fiziki Kontaklı (UPC) cilalanmış sonlu yüzey Yapısal olarak PC fiziki kontaklı cilalanmış sonlu yüzey ile aynıdır. Sonlandırma eğrisi PC kontağa göre daha fazladır. Ve yansıma değeri -50dBdir. Şekil 4.8 de örnek UPC konektör gösterilmektedir. Şekil 4. 8: Ultra PC Sonlu Yüzey

20 4.2 KONEKTÖR STANDARTLARI ANSI/TIA-568-C. Standartı Bütün optik konektörlerin amacı aynıdır: zarar görmüş iki fiberi birbirine eklemek yada fiberi başka bir donanıma entegre etmek. İhtiyaçlar değiştikçe ve teknoloji geliştikçe konektör özellikleri de değişmektedir. Sonuç olarak üreticiler çok farklı tipte konektör üretmişlerdir. Çoğu konektör hala kullanılmaktadır. Bunlardan bir kısmı daha çok kullanılırken bir kısmı da eski sistemlerde kullanılmaya devam etmektedir. Konektörler iki ana gruba ayrılabilir: tek fiberli konektörler ve çok fiberli konektörler. Tek fiberli konektörler sadece tek bir fiber için tasarlanmıştır. Ancak çoklu fiberler içinde kullanılmaktadırlar. Çoklu kablonun zarar görmüş ayrı parçaları için kullanılabilirler. Çoklu fiber konektörleri ise 12 fiberli kabloları ve dublek sistemli parçalı fiberleri eklemek için kullanılırlar. Çok farklı tipte konektör olduğundan, TIA&EIA (TelecommunicationsIndustreyAssociation ve ElectronicsIndustryAlliance) her konektör için bir standart tanımlamamıştır. TIA/EIA-568-C de belirtilen standartlar ile bu birlik konektörlerin performanslarına bir standart getirmiştir. Bu standarda göre bilinen konektörler Tablo 4.1 de verilmiştir. Tablo 4.1TIA/EIA-568-C konektörler SC Subscriber Connector: Onaylanmış FC Face Contact

21 4.2.2 Küçük Form Faktörlü (SFF) konektörler Küçük Form Faktörlü (SFF) konektörler fiber optik sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış kompakt elemanlardır. Geleneksel konektörlerin yarı boyutunda üretilmektedirler. Günümüzde üç temel tasarımdan bahsedilebilir: LC Lucent, VF-45 3M ve MT-RJ Tyco. Şekil 4.9. SFF lerin üretimindeki temel amaç, ağ sistemlerinde daha küçük parçalı elemanların kullanılmasıdır. SFF ile tek bir ağ kartında çok daha fazla arayüz kullanılabilir. Kullanımı kolay, maliyeti de daha düşüktür. Bugüne kadar üreticiler standart bir SFF konektör üzerinde anlaşamamışlardır. Her üretici kendi standartında konektör üretmektedir. a

FİBER OPTİK EKİPMANLARI

FİBER OPTİK EKİPMANLARI FİBER OPTİK EKİPMANLARI MARKA ÜRÜN RESMİ TECNOSEC MODEL AÇIKLAMA LC Pigtail Pigtail'ler * LC - SM, OS1 pigtail LİSTE $5,00 1.7.2014 FC Pigtail SC Pigtail ST Pigtail FC - SM Konektör * FC - SM, OS1 pigtail

Detaylı

Optical Duplex patch cords with various types of connectors (ST, LC, SC) available in single-mode or multi-mode fibre version

Optical Duplex patch cords with various types of connectors (ST, LC, SC) available in single-mode or multi-mode fibre version Çeşitli fiş tiplerine sahip, tek modlu elyaf veya çok modlu elyaf tipi optik patch kabloları Optical Duplex patch cords with various types of connectors (ST, LC, SC) available in single-mode or multi-mode

Detaylı

Çünkü Sochi de hava durumu diğer yereler göre daha yumuşaktır.

Çünkü Sochi de hava durumu diğer yereler göre daha yumuşaktır. WAX VE KAYAK BAKIMI WAX VE KAYAK BAKIMI Kayak türleri Kayakları seçme kuralları Klasik kayaklar Paten kayaklar Yeni kayaklar Kayak temizleme Parafin Kuru wax Yaş wax Structur Kayaklar geçmiş yıllara göre

Detaylı

Bakır Kablo Hazırlama

Bakır Kablo Hazırlama Bakır Kablo Hazırlama 2/66 RJ-12 konnektörü ile telefon kablosu hazırlamak. RJ-45 konnektörü ile ağ kablosu hazırlamak. Koaksiyel kablo kullanarak ortak yok topolojisine sahip bir ağ kurmak. 2 1 3/66 Günümüzde

Detaylı

SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU

SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU SULU MODEL MONTAJ KLAVUZU ARKİTERMO PARÇALARI RESİM KOD AÇIKLAMA BTR-01 SICAK SU BATARYASI (1 BOY 2,5 MT.) APK-01 ALUMİNYUM PANEL KAPAK (1 BOY 2,5 MT.) BBE-DR 90 DİRSEK BBE-SN 180 SONLANDIRMA BBE-PS 180

Detaylı

FİBER OPTİK AKSESUARLAR

FİBER OPTİK AKSESUARLAR 1.06.2016 FİBER OPTİK AKSESUARLAR LC Pigtail * LC - SM, OS1 pigtail * Boyutlar: Ø0.9mm (K) x 1.5mt (U) $5,00 FC Pigtail SC Pigtail ST Pigtail *FC - SM, OS1 pigtail * Boyutlar: Ø0.9mm (K) x 1.5mt (U) *

Detaylı

Yazan: Andrew Bookholt

Yazan: Andrew Bookholt imac'inizi Intel 21,5 "CPU fanını değiştirin. Yazan: Andrew Bookholt GİRİŞ sıcaklıklarını tutmak için kırık CPU fanını değiştirin. ARAÇLAR: Ağır Emiş Kupaları (Çifti) (1) Metal Spudger (1) Phillips 1.

Detaylı

SD 1200 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SD 1200 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 1200 Seviye Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 1200 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 6 4.1. Duyarga Çubuklarının

Detaylı

Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre PCE-ST

Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre PCE-ST PCE Teknik Cihazları Ltd.Şti. Halkalı Merkez Mah Ataman Sok. No.:4/4 Türkiye Tel: 0212 471 11 47 Faks: 0212 705 53 93 info@pce-cihazlari.com.tr www.pce-instruments.com/turkish Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre

Detaylı

F/O Patch Cord (OBK) & Pigtail (OBF) Serisi

F/O Patch Cord (OBK) & Pigtail (OBF) Serisi F/O Patch Cord (OBK) & Pigtail (OBF) Serisi 1 www.erattelekom.com.tr isteyin,fiber hızında üretelim ST Patch Cord (OBK) & Pigtail (OBF) Serisi ST SM (UPC) ST MM (PC) Yeni Toplam dönüş kaybı Düşük konnektör

Detaylı

Installation instructions, accessories. Park yardımı, arka. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , ,

Installation instructions, accessories. Park yardımı, arka. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , , Installation instructions, accessories Talimat No 31339907 Sürüm 1.2 Parça No. 31339904, 9487267, 31359217 Park yardımı, arka Volvo Car Corporation Park yardımı, arka- 31339907 - V1.2 Sayfa 1 / 26 Donanım

Detaylı

Ek kılavuz. Konnektör Harting HAN 8D. devamlı ölçüm yapan sensörler için. Document ID: 30376

Ek kılavuz. Konnektör Harting HAN 8D. devamlı ölçüm yapan sensörler için. Document ID: 30376 Ek kılavuz Konnektör Harting HAN 8D devamlı ölçüm yapan sensörler için Document ID: 30376 İçindekiler İçindekiler 1 Kendi emniyetiniz için 1.1 Amaca uygun kullanım... 3 1.2 Kullanımına izin verilmiyor...

Detaylı

Pirinç Beyazlık Ölçer. Kullanma Kılavuzu

Pirinç Beyazlık Ölçer. Kullanma Kılavuzu Pirinç Beyazlık Ölçer Kullanma Kılavuzu 2 Özellikler Ölçme Metodu : Yansıtmalı ölçüm Ölçülebilen Ürünler : Glütensiz Parlatılmış Pirinç, Glütensiz Esmer Pirinç, Glütensiz Yıkanmış pirinç, Glütenli Parlatılmış

Detaylı

Mak-204. Üretim Yöntemleri II. Talaşlı Đmalatın Genel Tanımı En Basit Talaş Kaldırma: Eğeleme Ölçme ve Kumpas Okuma Markalama Tolerans Kesme

Mak-204. Üretim Yöntemleri II. Talaşlı Đmalatın Genel Tanımı En Basit Talaş Kaldırma: Eğeleme Ölçme ve Kumpas Okuma Markalama Tolerans Kesme Mak-204 Üretim Yöntemleri II Talaşlı Đmalatın Genel Tanımı En Basit Talaş Kaldırma: Eğeleme Ölçme ve Kumpas Okuma Markalama Tolerans Kesme Kubilay ASLANTAŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi

Detaylı

SD 2400 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SD 2400 Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 2400 Seviye Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 2400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 6 4.1. Duyarga Çubuklarının

Detaylı

YAKLAŞIM SENSÖRLERİ (PROXIMITY) Endüktif, Kapasitif ve Optik Yaklaşım Sensörleri

YAKLAŞIM SENSÖRLERİ (PROXIMITY) Endüktif, Kapasitif ve Optik Yaklaşım Sensörleri YAKLAŞIM SENSÖRLERİ (PROXIMITY) Endüktif, Kapasitif ve Optik Yaklaşım Sensörleri Sanayi fabrika otomasyonunda proximity (yaklasım) sensorler kullanılır. Porximity sensorler profesyonel yapıda cevre sartlarından

Detaylı

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 130. Elektronik Termostat. www.devi.com

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 130. Elektronik Termostat. www.devi.com Kurulum Kılavuzu DEVIreg 130 Elektronik Termostat www.devi.com İçindekiler 1 Giriş.................... 3 1.1 Teknik Özellikler......... 4 1.2 Güvenlik Talimatları....... 5 2 Montaj Talimatları...........

Detaylı

Öğr. Resul TUNA. Ağ Donanımları. Kablo ve Konnektörler

Öğr. Resul TUNA. Ağ Donanımları. Kablo ve Konnektörler Öğr. Resul TUNA Ağ Donanımları Kablo ve Konnektörler Örnek bir ağ; Doğrusal Topoloji Koaksiyel kablo, BNC konnektör, BNC T konnektör Eş eksenli (Koaksiyel) Kablo Televizyon kablosunun daha esnek ve ince

Detaylı

Samsung Galaxy S5 Mikro-USB Bağlantı Noktası daughterboard Değiştirme

Samsung Galaxy S5 Mikro-USB Bağlantı Noktası daughterboard Değiştirme Samsung Galaxy S5 Mikro-USB Bağlantı Noktası daughterboard Değiştirme Samsung Galaxy S5 Mikro-USB Bağlantı Noktası daughterboard değiştirin. Yazan: Sam Lionheart GİRİŞ Mikro-USB bağlantı noktası daughterboard

Detaylı

TİP GENİŞLİK (mm) Güç (W/m²) Uzunluk (m) Toplam Güç Toplam Aktif. (W) Eset 60-1,5/50

TİP GENİŞLİK (mm) Güç (W/m²) Uzunluk (m) Toplam Güç Toplam Aktif. (W) Eset 60-1,5/50 ECOFILM Isıtma Folyoları En yeni teknolojilerden yararlanılarak üretilen Ecofilm ısıtma folyoları, özellikle büyük yüzeylerin ısıtılmasında kullanılıyor. Bu ısıtma sistemleri; grafit kaplamalı polyester

Detaylı

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur.

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur. Decoser CTP Duvar ve Tavan Kaplama Levharı Montaj Detayları Decoser levhalar sadece sert duvar yüzeylerine kaplanmalıdır ( ahşap, alçı levhalar, ince sıva vs ). Duvar yüzeyleri temiz, düz, kuru ve düzgün

Detaylı

UYGULAMA TALİMATLARI 1/5

UYGULAMA TALİMATLARI 1/5 UYGULAMA TALİMATLARI 1/5 Sevgili Müşterimiz, Par-ky zemini seçtiğiniz için teşekkür ediyoruz. Uygulamaya başlamadan önce, bu talimatları dikkatlice okumanız gerekmektedir. UYGULAMA MALZEMELERİ (resim 1)

Detaylı

ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİM ARAÇLARI

ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİM ARAÇLARI ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİM ARAÇLARI Çelik yapılarda kullanılan birleşim araçları; 1. Bulon ( cıvata) 2. Kaynak 3. Perçin Öğr. Gör. Mustafa EFİLOĞLU 1 KAYNAKLAR Aynı yada benzer alaşımlı metallerin yüksek

Detaylı

GAZ ALTI KAYNAK YÖNTEMİ MIG/MAG

GAZ ALTI KAYNAK YÖNTEMİ MIG/MAG GENEL KAVRAMLAR Metalleri, birbirleri ile çözülemez biçimde birleştirme yöntemlerinden biri kaynaklı birleştirmedir. Kaynak yöntemiyle üretilmiş çelik parçalar, döküm ve dövme yöntemiyle üretilen parçalardan

Detaylı

Görev çubuğu. Ana ölçek. Şekil 1.1: Verniyeli kumpas

Görev çubuğu. Ana ölçek. Şekil 1.1: Verniyeli kumpas Deney No : M0 Deney Adı : ÖLÇME VE HATA HESABI Deneyin Amacı : Bazı uzunluk ölçü aletlerini tanımak ve ölçme hataları hakkında ön bilgiler elde etmektir. Teorik Bilgi : VERNİYELİ KUMPAS Uzunluk ölçümü

Detaylı

ISI ĠLETĠM KATSAYISININ TESPĠTĠ DENEY FÖYÜ

ISI ĠLETĠM KATSAYISININ TESPĠTĠ DENEY FÖYÜ T.C ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ MAKĠNA MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ ISI ĠLETĠM KATSAYISININ TESPĠTĠ DENEY FÖYÜ HAZIRLAYAN: Prof. Dr. Aydın DURMUġ SAMSUN Deney 1: Doğrusal Isı Ġletimi Deneyi

Detaylı

MODEL 1500 Tek Kanallı Askıda Katı Madde Ölçüm Sistemi

MODEL 1500 Tek Kanallı Askıda Katı Madde Ölçüm Sistemi MODEL 1500 Tek Kanallı Askıda Katı Madde Ölçüm Sistemi Optik ve Dijital Sıfıra Yakın Sensör Sapması Sarf Malzeme Yok Hareketli Parça Yok MLSS (Aktif Çamur), RAS (Geri Devir), WAS (Atık Aktif Çamur) Ölçümleri

Detaylı

A) DENEY NO: HT B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi

A) DENEY NO: HT B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi 10 A) DENEY NO: HT-350-01 B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi C) DENEYİN AMACI: Aynı boyutlarda ve aynı malzemeden yapılmış bir katı çubuk boyunca ısının doğrusal olarak nasıl iletildiğini göstermek,

Detaylı

LevelControl Basic 2. Ek doküman. Akü donanım seti BC Tipi için. Materyal numarası:

LevelControl Basic 2. Ek doküman. Akü donanım seti BC Tipi için. Materyal numarası: LevelControl Basic 2 Akü donanım seti BC Tipi için Ek doküman Materyal numarası: 19 074 194 Baskı Ek doküman LevelControl Basic 2 Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin

Detaylı

Ek kılavuz. Konnektör Harting HAN 8D. Sınır seviyesi sensörleri için. Document ID: 30381

Ek kılavuz. Konnektör Harting HAN 8D. Sınır seviyesi sensörleri için. Document ID: 30381 Ek kılavuz Konnektör Harting HAN 8D Sınır seviyesi sensörleri için Document ID: 3038 İçindekiler İçindekiler Kendi emniyetiniz için. Amaca uygun kullanım... 3. Genel güvenlik uyarıları... 3.3 Ex alanlar

Detaylı

T-71C Çekirdek hizalamalı Fiber Ek cihazı

T-71C Çekirdek hizalamalı Fiber Ek cihazı T-71C Çekirdek hizalamalı Fiber Ek cihazı Sumitomo Electric Europe Issue 1.10 Sumitomo Electric 2011 1 Fiber Ek cihazı tasarımında 30 yıllık tecrübe Issue 1.10 Sumitomo Electric 2011 2 T-39 ile karşılaştırma

Detaylı

BD 5400 İletkenlik Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

BD 5400 İletkenlik Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı BD 5400 İletkenlik Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı BD 5400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 3 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 4 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 5 4.1. Montaj...

Detaylı

METAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ. Doç. Dr. Adnan AKKURT

METAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ. Doç. Dr. Adnan AKKURT METAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ Doç. Dr. Adnan AKKURT Takım Tezgahları İnsan gücü ile çalışan ilk tezgahlardan günümüz modern imalat sektörüne kadar geçen süre zarfında takım tezgahları oldukça büyük bir değişim

Detaylı

SICAKLIK ALGILAYICILAR

SICAKLIK ALGILAYICILAR SICAKLIK ALGILAYICILAR AVANTAJLARI Kendisi güç üretir Oldukça kararlı çıkış Yüksek çıkış Doğrusal çıkış verir Basit yapıda Doğru çıkış verir Hızlı Yüksek çıkış Sağlam Termokupldan (ısıl İki hatlı direnç

Detaylı

Installation instructions, accessories. Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 18

Installation instructions, accessories. Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 18 Installation instructions, accessories Talimat No 31346062 Sürüm 1.2 Parça No. 31346058, 31414907 Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli Volvo Car Corporation Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli- 31346062 - V1.2 Sayfa

Detaylı

SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası. Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 3400 Kapasitans Seviye Duyargası Montaj ve Kullanım Kitapçığı SD 3400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 6 4.1. Montaj...

Detaylı

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ Köşe leri 9002 köşe bitiş profilidir. Hareketli tavan ve duvar bitişlerinde kullanılır. Tek taraflı uygulanır. 9077 Farklı kanat genişliklerinde üretilen alüminyum

Detaylı

Kablolu Şebekelerde Şeffaflık Fiber Optik Kablo Denetimi

Kablolu Şebekelerde Şeffaflık Fiber Optik Kablo Denetimi Kablolu Şebekelerde Şeffaflık Fiber Optik Kablo Denetimi Kablo arızalarının tanımlanması, yerlerinin tespit edilmesi ve rapor edilmesi Fiber Optik Kablo Telekomünükasyonun Geleceği Kompleks fiber optik

Detaylı

Park yardımcısı, arka

Park yardımcısı, arka Installation instructions, accessories Talimat No 31373473 Sürüm 1.0 Parça No. 31373087 Park yardımcısı, arka Volvo Car Corporation Park yardımcısı, arka- 31373473 - V1.0 Sayfa 1 / 24 Özel aletler 999

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MADEN İŞLETME LABORATUVARI. (2014-2015 Bahar Dönemi) BÖHME AŞINMA DENEYİ

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MADEN İŞLETME LABORATUVARI. (2014-2015 Bahar Dönemi) BÖHME AŞINMA DENEYİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MADEN İŞLETME LABORATUVARI (2014-2015 Bahar Dönemi) BÖHME AŞINMA DENEYİ Amaç ve Genel Bilgiler: Kayaç ve beton yüzeylerinin aşındırıcı maddelerle

Detaylı

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Agraflı Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W623 Duvar Giydirme Sisteminde, Metal Konstrüksiyon tavan U (TU) ve tavan C (TC) profillerden oluşturulur. Duvarın şakülünde ve terazisinde

Detaylı

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar Giydirme Sisteminde Metal Konstrüksiyon, Duvar U (DU) ve sadece 75mm ve 100mm Duvar U ve Duvar C profiller

Detaylı

iphone 4S 'hücresel antene değiştirin. Yazan: Walter Galan

iphone 4S 'hücresel antene değiştirin. Yazan: Walter Galan iphone 4S Hücresel Anten Değişimi iphone 4S 'hücresel antene değiştirin. Yazan: Walter Galan GİRİŞ Normalde hoparlör kasasına yapıştırılmış hücresel antene değiştirmek için bu kılavuzu kullanın. ARAÇLAR:

Detaylı

Mikrodalga Konnektörler. Microwave connectors

Mikrodalga Konnektörler. Microwave connectors Mikrodalga Konnektörler * Microwave connectors KONU : Mikrodalga Konnektörler PROJE YÖNETİCİSİ : Yrd. Doç. Dr. Arif Dolma TESLİM TARİHİ : 23.11.2005 HAZIRLAYANLAR : İpek SUADİYE 1. Giriş Bu çalışmada mikrodalga

Detaylı

Anahtarlar. Işığa Bağlantınız

Anahtarlar. Işığa Bağlantınız Işığa Bağlantınız İçindekiler Anahtarlar 1 kontaklı 43.409 [07] 5-8 43.416 [07] 5, 7 43.420 [07] 10-12 43.409 anahtarları için aksesuarlar 43.409 [07] 13, 14 2008-2011 Bu sayfa yalnızca 2008-2011 sayılı

Detaylı

Yazan: Sam Lionheart

Yazan: Sam Lionheart imac Intel 27 "Retina 5K Ekran Fan Yedek imac Intel 27 "Retina 5K Görüntülü kırık ya da gürültülü fanı değiştirin. Yazan: Sam Lionheart GİRİŞ imac Intel 27 "Retina 5K Görüntülü kırık ya da gürültülü fanı

Detaylı

Mobil sıkma aleti. - Aletlerini işe götüren profesyoneller için tasarlandı

Mobil sıkma aleti. - Aletlerini işe götüren profesyoneller için tasarlandı Mobil sıkma aleti - Aletlerini işe götüren profesyoneller için tasarlandı Mobil sıkma aleti hareket halindeki profesyoneller için akıllı sıkma aleti Mobil sıkma aleti- aletlerini işe götüren profesyoneller

Detaylı

KABLOLAMA. Vize Hazırlık Ders Notları

KABLOLAMA. Vize Hazırlık Ders Notları KABLOLAMA Vize Hazırlık Ders Notları 1 Kablolama 1. AĞLARDA KULLANILAN KABLOLAR Bilgisayar ağlarında oluşturulmak istenen ağın yapısına göre, ağ üzerinde kullanılacak olan cihazlara göre, bağlantı sayısı

Detaylı

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 132. Elektronik Termostat. www.devi.com

Kurulum Kılavuzu. DEVIreg 132. Elektronik Termostat. www.devi.com Kurulum Kılavuzu DEVIreg 132 Elektronik Termostat www.devi.com İçindekiler 1 Giriş.................... 3 1.1 Teknik Özellikler......... 4 1.2 Güvenlik Talimatları....... 5 2 Montaj Talimatları...........

Detaylı

Nintendo Wii Teardown

Nintendo Wii Teardown Nintendo Wii Teardown Yazan: Sterling Hirsh ifixit CC BY-NC-SA /Www.ifixit.com Sayfa 1/ 14 GİRİŞ Bu devrelerde, biz mantık kurulu bir Wii açın. Kız arkadaşım, Elizabeth yardımı olmadan bu yapamazdım. ARAÇLAR:

Detaylı

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Değerli Müşterimiz, Hedefimiz, modern tesislerimizde, dikkatli bir şekilde üretilen, özel olarak test edilen, beklentilerinizin de ötesinde kaliteli ürünler üretmektir. Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak

Detaylı

Installation instructions, accessories. Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 22

Installation instructions, accessories. Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 22 Installation instructions, accessories Talimat No 31324634 Sürüm 1.0 Parça No. 31414859, 31373184 Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli Volvo Car Corporation Çekme çubuğu, kablo, 13-pimli- 31324634 - V1.0 Sayfa

Detaylı

TURCİTE B KULLANIM ŞEKLİ. Özel alaşımlı olan bu malzemenin YEŞİL yada MAVİ renkli tarafı yüzeyde sürtünecek şekilde,

TURCİTE B KULLANIM ŞEKLİ. Özel alaşımlı olan bu malzemenin YEŞİL yada MAVİ renkli tarafı yüzeyde sürtünecek şekilde, TURCİTE B KULLANIM ŞEKLİ Turcite B, bildiğiniz üzere Cnc ve üniversal takım tezgahları kızakları ve hareketli olan makine aksamlarının, yüzey aşındırma ve tahribat etkilerini yok etmek için kullanılmaktadır.

Detaylı

İçerik. Ürün no.: DDLS L Optik veri aktarımı

İçerik. Ürün no.: DDLS L Optik veri aktarımı Ürün no.: 50132930 DDLS 508 200.4 L Optik veri aktarımı Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun verici Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Kumanda ve gösterge Aksesuarlar Uyarılar

Detaylı

Lumination LED Armatürler

Lumination LED Armatürler GE Lighting Solutions Montaj Kılavuzu Lumination LED Armatürler Askılı LED Bağlantı Elemanı (EP14 Serisi) Özellikler Uzun ömürlü (50.000 saat nominal ömür) 5 yıl garanti IP30 Kuru yere uygun BAŞLAMADAN

Detaylı

RÖNTGEN FİLMLERİ. Işınlama sonrası organizmanın incelenen bölgesi hakkında elde edilebilen bilgileri taşıyan belgedir.

RÖNTGEN FİLMLERİ. Işınlama sonrası organizmanın incelenen bölgesi hakkında elde edilebilen bilgileri taşıyan belgedir. RÖNTGEN FİLMLERİ Işınlama sonrası organizmanın incelenen bölgesi hakkında elde edilebilen bilgileri taşıyan belgedir. Tanısal radyolojide röntgen filmine radyogram, Röntgen filmi elde etmek için yapılan

Detaylı

ÇOK KONTAKLI FİŞ & PRİZ SERİSİ Fiyat Listesi / 2014-2

ÇOK KONTAKLI FİŞ & PRİZ SERİSİ Fiyat Listesi / 2014-2 ÇOK KONTAKLI FİŞ & PRİZ SERİSİ Fiyat Listesi / 2014-2 İÇİNDEKİLER ÇOK KONTAKLI FİŞ & PRİZ SERİSİ ÇOK KONTAKLI FİŞ & PRİZ BİLEŞENLERİ 2 MAKİNE GÖVDE ÖLÇÜLERİ 3 ÇEKİRDEK EKSEN ÖLÇÜLERİ-RAKOR ÖLÇÜLERİ 4 VİDALI

Detaylı

Canon EF mm F Lens

Canon EF mm F Lens Canon EF 35-105mm F4.5-5.6 Lens Disassembling oto-fokus ve ölçüm Canon EF 35-105 DSLR Zoom objektif tam devrelerde, yakın. Benim objektif bir kötü çıngırak vardı ve benim 500D bağlıyken bir hata üretti.

Detaylı

/ / /

/ /  / 1 +90 553 002 76 43 / +90 212 568 88 95 2 www.dogaltassiva.com / www.easystoneturkiye.com / www.sivadatasdevri.com www.dogaltassiva.com EASYSTONE Adana Süs Havuzu ve Peyzaj Uygulaması 3 EASYSTONE İstanbul

Detaylı

Kabini boyama. Kabin dış plastik parçaları. Bu belge kabinin plastik ve metal parçalarının boyanması hakkında bilgiler içermektedir.

Kabini boyama. Kabin dış plastik parçaları. Bu belge kabinin plastik ve metal parçalarının boyanması hakkında bilgiler içermektedir. Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge kabinin plastik ve metal parçalarının boyanması hakkında bilgiler içermektedir. Kabin dış plastik parçaları Kabinin dış plastik parçaları, fiberglas takviyeli polyester

Detaylı

MAK 401. Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri

MAK 401. Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri MAK 41 Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri Boyut Ölçümü Pratikte yapılan boyut ölçümlerinde kullanılan yöntemler genellikle doğrudan karşılaştırma adı verilen temasla yapılan ölçmelerdir. Bu iş için

Detaylı

İçerik. Ürün no.: DDLS 548i 40.4 L H Optik veri aktarımı

İçerik. Ürün no.: DDLS 548i 40.4 L H Optik veri aktarımı Ürün no.: 50134434 DDLS 548i 40.4 L H Optik veri aktarımı Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun verici Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Kumanda ve gösterge Aksesuarlar Uyarılar

Detaylı

KILAVUZ. Perçin Makineleri KILAVUZ

KILAVUZ. Perçin Makineleri KILAVUZ 2016 Perçin Makineleri 1. PERÇİNLEME NEDİR? Perçin, sökülemeyen bir bağlantı elemanıdır. İki parça bir birine birleştirildikten sonra tahrip edilmeden sökülemiyorsa, bu birleştirmeye sökülemeyen birleştirme

Detaylı

HT 150 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım

HT 150 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım HT 150 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 150 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. - Hassas

Detaylı

HT 250 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım

HT 250 SET. LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri. Kullanım HT 250 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 250 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. - Hassas

Detaylı

Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA. www.arline.com.tr

Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA. www.arline.com.tr Montaj Kılavuzu PERGOLA KAMELYA GİRİŞ Elinizdeki kılavuzda Arline Pergola kurulumuna başlamak için ihtiyacınız olan bilgiler mevcuttur. Montaj ve kurulum tekniklerinin anlatıldığı bu kılavuz ürünlerimizin

Detaylı

AKSİYEL FAN HIZ KONTROL ÜNİTESİ

AKSİYEL FAN HIZ KONTROL ÜNİTESİ AKSİYEL FAN & HIZ KONTROL ÜNİTESİ SFW0S 300 BROŞÜR TEKNİK ÖZELLİKLER SALİKS SFW0S 300 Fan yaygın olarak pano ve server odaları, elekrik panoları gibi endüstriyel makine soğutmalarında, aynı zamanda yaşamsal

Detaylı

MAK-204. Üretim Yöntemleri. Frezeleme Đşlemleri. (11.Hafta) Kubilay ASLANTAŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğt.

MAK-204. Üretim Yöntemleri. Frezeleme Đşlemleri. (11.Hafta) Kubilay ASLANTAŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğt. MAK-204 Üretim Yöntemleri Freze Tezgahı Frezeleme Đşlemleri (11.Hafta) Kubilay ASLANTAŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğt. Bölümü Freze tezgahının Tanımı: Frezeleme işleminde

Detaylı

PAKTERMO DAİRE İÇİ TESİSAT HORTUMLARI

PAKTERMO DAİRE İÇİ TESİSAT HORTUMLARI PAKTERMO DAİRE İÇİ TESİSAT HORTUMLARI Avrupa Standardı EN 15266 ya uygun olarak üretilen, işletme basıncı 0,5 bar a kadar olan paslanmaz çelik esnek hortum takımları bina içi gaz bağlantılarında kullanılmaktadır.

Detaylı

TELESKOPİK MERDİVEN KULLANMA KILAVUZU

TELESKOPİK MERDİVEN KULLANMA KILAVUZU TELESKOPİK MERDİVEN KULLANMA KILAVUZU Açık Kilitli 1 2 150 kg 3 KULLANIM KILAVUZU Genel Bilgiler Teleskopik merdiven kapalı halden (Resim, tümüyle açılabilir (Resim 2) yada ihtiyaca göre ara ölçülerde

Detaylı

İçerik. Ürün no.: MLC500T EX2 Güvenlik ışık perdesi verici

İçerik. Ürün no.: MLC500T EX2 Güvenlik ışık perdesi verici Ürün no.: 68040312 MLC500T30-1200-EX2 Güvenlik ışık perdesi verici Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun alıcı Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Devre şeması Kumanda ve gösterge

Detaylı

İçerik. Ürün no.: DDLS 548i L Optik veri aktarımı

İçerik. Ürün no.: DDLS 548i L Optik veri aktarımı Ürün no.: 50134432 DDLS 548i 200.4 L Optik veri aktarımı Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun verici Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Kumanda ve gösterge Aksesuarlar Uyarılar

Detaylı

Installation instructions, accessories. Park yardımı, pilot. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 65. Volvo Car Corporation

Installation instructions, accessories. Park yardımı, pilot. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sayfa 1 / 65. Volvo Car Corporation Installation instructions, accessories Talimat No 31330748 Sürüm 1.0 Parça No. 31330744 Park yardımı, pilot Volvo Car Corporation Park yardımı, pilot- 31330748 - V1.0 Sayfa 1 / 65 Özel aletler 999 5919

Detaylı

İçerik. Ürün no.: MLC500T IP Set güvenlik sensörü verici

İçerik. Ürün no.: MLC500T IP Set güvenlik sensörü verici Ürün no.: 544006 MLC500T14-1200-IP Set güvenlik sensörü verici Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun alıcı Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Devre şeması Kumanda ve gösterge

Detaylı

MacBook Pro 15 "Core 2 Duo Modelleri A1226 ve A1260 Logic Kurulu Yedek

MacBook Pro 15 Core 2 Duo Modelleri A1226 ve A1260 Logic Kurulu Yedek MacBook Pro 15 "Core 2 Duo Modelleri A1226 ve A1260 Logic Kurulu Yedek Yazan: Walter Galan GİRİŞ Nasıl anakart ulaşmak için. ARAÇLAR: Phillips 00 Tornavida (1) Spudger (1) T6 Torx Tornavida (1) PARÇALAR:

Detaylı

HT-350 ISIL İLETKETLİK EĞİTİM SETİ DENEY FÖYLERİ

HT-350 ISIL İLETKETLİK EĞİTİM SETİ DENEY FÖYLERİ HT-350 ISIL İLETKETLİK EĞİTİM SETİ DENEY FÖYLERİ DENEYSAN EĞİTİM CİHAZLARI SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. Küçük Sanayi sitesi 12 Ekim Cad. 52.Sok. No:18/ABALIKESİR Tel:0266 2461075 Faks:0266 2460948http://www.deneysan.com

Detaylı

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri MOTOR KORUMA RÖLELERİ Motorlar herhangi bir nedenle normal değerlerinin üzerinde akım çektiğinde sargılarının ve devre elemanlarının zarar görmemesi için en kısa sürede enerjilerinin kesilmesi gerekir.

Detaylı

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ELEKTRİKLİ ÇİT BUDAMA MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER -RTM925- VOLTAJ 230V~50HZ GİRİŞ GÜCÜ 710W BIÇAK UZUNLUĞU 530MM DEVİR HIZI 1600 R/MİN DİŞ ARALIĞI 20MM MAX KESİLECEK ÇALI

Detaylı

MAK-204. Üretim Yöntemleri

MAK-204. Üretim Yöntemleri MAK-204 Üretim Yöntemleri Taşlama ve Taşlama Tezgahı (12.Hafta) Kubilay ASLANTAŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğt. Bölümü Taşlama Đşleminin Tanımı: Belirli bir formda imal

Detaylı

02.01.2012. Freze tezgahında kullanılan kesicilere Çakı denir. Çakılar, profillerine, yaptıkları işe göre gibi çeşitli şekillerde sınıflandırılır.

02.01.2012. Freze tezgahında kullanılan kesicilere Çakı denir. Çakılar, profillerine, yaptıkları işe göre gibi çeşitli şekillerde sınıflandırılır. Freze ile ilgili tanımlar Kendi ekseni etrafında dönen bir kesici ile sabit bir iş parçası üzerinden yapılan talaş kaldırma işlemine Frezeleme, yapılan tezgaha Freze ve yapan kişiye de Frezeci denilir.

Detaylı

HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri

HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 300 SET LCD li Kablosuz Oda Termostatı Kontrolleri HT 300 SET kablosuz oda termostatıdır. Kullanıcı oda termostatını ihtiyacı doğrultusunda ayarlayıp daha konforlu ve ekonomik bir ısınma sağlar. Dokunmatik

Detaylı

TEMRİN-5- İletkenlerin Klemensle Eklenmesi

TEMRİN-5- İletkenlerin Klemensle Eklenmesi ELEKTRİK-ELEKTRONİK ÖLÇME TESİSAT GRUBU TEMRİN-5- İletkenlerin Klemensle Eklenmesi Amaç: İletkenlerin klemensle eklenmesini kavrar. Giriş: Klemens, kabloların bağlantı ve ek gerecidir. Plastik, porselen

Detaylı

GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX ECB-XXX ELECTRIC CONTROL BUTTON - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen ECB-XXX Buton hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir. 1. Genel

Detaylı

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6

İçindekiler. Sayfa. Uyarılar 1. Talimatlar 2. Açıklamalar 3. Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4. Dübel Özellikleri 5. Dübel ve Post Montajı 6 KURULUM KILAVUZU İçindekiler Sayfa Uyarılar 1 Talimatlar 2 Açıklamalar 3 Ürün Bilgileri ve Tanıtımı 4 Dübel Özellikleri 5 Dübel ve Post Montajı 6 Bariyer Montajı 7-8 Montajın Resimli Anlatımı 9-10 Bariyer

Detaylı

MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1

MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1 A. TEMEL KAVRAMLAR MAKİNE ELEMANLARI - (8.Hafta) VİDALAR -1 B. VİDA TÜRLERİ a) Vida Profil Tipleri Mil üzerine açılan diş ile lineer hareket elde edilmek istendiğinde kullanılır. Üçgen Vida Profili: Parçaları

Detaylı

iphone 3G eski bir pili değiştirin. Yazan: irobot Piliniz sürece eskiden olduğu gibi kalıcı değil mi? Yeni biri için dışarı takas çok kolaydır.

iphone 3G eski bir pili değiştirin. Yazan: irobot Piliniz sürece eskiden olduğu gibi kalıcı değil mi? Yeni biri için dışarı takas çok kolaydır. iphone 3G Batarya Değişimi iphone 3G eski bir pili değiştirin. Yazan: irobot GİRİŞ [Video: http://www.youtube.com/watch?v=wuaht_jrso8] Piliniz sürece eskiden olduğu gibi kalıcı değil mi? Yeni biri için

Detaylı

Varak, çok geniş kullanım alanı olan bir baskı malzemesidir.

Varak, çok geniş kullanım alanı olan bir baskı malzemesidir. Varak Varak, çok geniş kullanım alanı olan bir baskı malzemesidir. Tekstilde, deri, suni deri, ahşap malzemelerde, matbaacılıkta ve çeşitli ürün ambalajlarının yüzeylerinde kullanılabilmektedir. Tekstil,

Detaylı

BER TELEKOMÜNİKASYON VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

BER TELEKOMÜNİKASYON VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. BER TELEKOMÜNİKASYON VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. Ber Telekomünikasyon ve Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti, bir mühendislik firmasi olup temel olarak Telekomünikasyon Sektöründe, Proje Operasyon

Detaylı

İçerik. Ürün no.: MLD500-T1L Güvenlik tek ışın fotoelektrik sensör verici

İçerik. Ürün no.: MLD500-T1L Güvenlik tek ışın fotoelektrik sensör verici Ürün no.: 66502000 MLD500-T1L Güvenlik tek ışın fotoelektrik sensör verici Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun alıcı Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Kumanda ve gösterge

Detaylı

TÜRKÇE TANITIM, KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITIM, KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU GÜVENLİK AMAÇLI KAMERALAR TÜRKÇE TANITIM, KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER BLW-IR1091-AHD, BLW-IR1092-AHD BLW-IR1081-AHD, BLW-IR1082-AHD, BLW-IR1083-AHD, BLW-IR1084-AHD UYARI! Kurulum işlemine geçmeden

Detaylı

HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU

HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU Ürünün Takılması 50 cm 50 100m = x4 50 cm Dedektörle Reflektör arasında net bir görüş hattı sağlayın 8-100 m Sert yüzeylere (strüktürel duvar veya kiriş) monte edin 18 50m = x1

Detaylı

AG DAĞITIM PANO VE MALZEMELERİ

AG DAĞITIM PANO VE MALZEMELERİ AG DAĞITIM PANO VE MALZEMELERİ Ana dağıtım panosu ile tesisin enerjisi tek bir panodan kontrol edilebilir. Fabrika, atölye ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolardır. Trafosuz

Detaylı

İçerik. Ürün no.: DDLS 508i Optik veri aktarımı

İçerik. Ürün no.: DDLS 508i Optik veri aktarımı Ürün no.: 50134394 DDLS 508i 120.4 Optik veri aktarımı Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun verici Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Kumanda ve gösterge Aksesuarlar Uyarılar

Detaylı

Metal Kablo ve Boru Tespitleme Sistemleri. Ayarlı kelepçeler ve vidalı ayarlı kelepçeler

Metal Kablo ve Boru Tespitleme Sistemleri. Ayarlı kelepçeler ve vidalı ayarlı kelepçeler Metal malzemeden üretilmifl OBO Kablo ve Boru Tespitleme Sistemleri, kablo ve boruların tekli veya çiftli tespit kelepçeleri yardımıyla her türlü zemine veya vidalı ayarlı kelepçeler sayesinde duvarlara

Detaylı

İçerik. Ürün no.: MLC510R IP Set güvenlik sensörü alıcı

İçerik. Ürün no.: MLC510R IP Set güvenlik sensörü alıcı Ürün no.: 544027 MLC510R30-1200-IP Set güvenlik sensörü alıcı Şekil farklılık gösterebilir İçerik Teknik veriler Uygun verici Boyutlandırılmış çizimler Elektrik bağlantısı Devre şeması Kumanda ve gösterge

Detaylı

Endüstriyel Sensörler ve Uygulama Alanları Kalite kontrol amaçlı ölçme sistemleri, üretim ve montaj hatlarında imalat sürecinin en önemli aşamalarındandır. Günümüz teknolojisi mükemmelliği ve üretimdeki

Detaylı

Installation instructions, accessories. elektrikli motor ısıtıcı, 230 V, R-design V1.0. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden

Installation instructions, accessories. elektrikli motor ısıtıcı, 230 V, R-design V1.0. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden Installation instructions, accessories Talimat No 31359287 Sürüm 1.0 Parça No. 31373326 elektrikli motor ısıtıcı, 230 V, R-design Volvo Car Corporation elektrikli motor ısıtıcı, 230 V, R-design- 31359287

Detaylı

10/100Base-TX den 100Base-FX e Medya Dönüştürücüsü

10/100Base-TX den 100Base-FX e Medya Dönüştürücüsü 10/100Base-TX den 100Base-FX e Medya Dönüştürücüsü Kullanım Kılavuzu 1. Genel Bakış IEEE802.3u Ethernet, 10/100Base-TX ve 100Base-FX gibi ağ bağlantısı için iki tür medyayı destekler. Köprü medya dönüştürücüsü,

Detaylı

TESİSAT BİLGİSİ DERSİ DERS NOTLARI

TESİSAT BİLGİSİ DERSİ DERS NOTLARI TESİSAT BİLGİSİ DERSİ DERS NOTLARI 11.HAFTA Hazırlayan: Öğr. Gör. Tuğberk ÖNAL MALATYA 2016 3. SIVA ÜSTÜ TESİSAT 3.1. DÜBELLER Dübel, plastikten yapılmış tutturma gerecine denir. Dübeller, beton ve duvar

Detaylı

KESİM VE MONTAJDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

KESİM VE MONTAJDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR KESİM VE MONTAJDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR Gözlük Camının Müşteriye Teslim Edilmeden Önce Geçirdiği Evreler Camların, kontrollerinin yapılması ve işaretlenmesi Ped kullanımı ve bloklama Sıkıştırma

Detaylı