AVRUPA KÜLTÜR PROGRAMI. Erasmus Bahar Toplantısı 8-9 Nisan İzmir

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVRUPA KÜLTÜR PROGRAMI. Erasmus Bahar Toplantısı 8-9 Nisan 2010 -İzmir"

Transkript

1 AVRUPA KÜLTÜR PROGRAMI Erasmus Bahar Toplantısı 8-9 Nisan İzmir

2 Avrupa Kültür Programı I. Amaç II. Hedef Gruplar III. Dizinler

3 Kültür Programı nın Amaçları Program ın üç temel amacı: Kültür sektöründeçalışanların ülkelerarası hareketini desteklemek, Kültür ve sanat eserleri ve ürünlerinin ülkelerarası dolaşımını desteklemek, Kültürlerarası diyaloğu geliştirmek

4 Hedef Gruplar: Tiyatrolar(kamu veya özel), Dans grupları, Müzeler (kamu veya özel), Belediyeler, Üniversiteler, Araştırma merkezleri, Kültürel enstitüler, Kamu kurumları, Vakıflar, Dernekler

5 Program a Üye Ülkeler Avrupa Birliği üyesi 27 ülke 3 EEA ülkesi: Norveç, İzlanda, Liechtenstein Aday ülkeler: Türkiye, Hırvatistan, Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Karadağ Batı Balkan ülkeleri: Arnavutluk, Bosna-Hersek (katılım süreçleri devam ediyor)

6 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri 1.1. Çok-yıllık İşbirliği Projeleri Avrupa Kültür Programı DESTEK ALANLARI Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme 2.a. Kültür Elçileri Değerlendirme ve Tanıtım Dizin 3 Değerlendirme ve Tanıtım Faaliyetleri 3.1. Kültürel İrtibat Noktaları için Destek İkili İşbirliği Projeleri Edebi Çeviri Projeleri 1.3. Üçüncü Ülkelerle İşbirliği Projeleri 2.b. Kültürel Ağlar 2.c. Kültür Gündemi Politikasını Destekleyen Yapılar 3.2. Kültürel İşbirliklerinin Değerlendirilmesi Destekleri Festivaller

7 Kültürel Faaliyetler Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri

8 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri 1.1. Çok-yıllık İşbirliği Projeleri Program üyesi en az 6ülkeden en az 6farklı kültüroperatörünün (1 lehtar, 5 ortak), Hibe tutarıyıllıken az Avro ve en fazla Avro dur. Proje süresi en az 3, en fazla 5yıl olmalıdır. AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 1 Ekim 2010 dur.

9 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri İkili İşbirliği Projeleri Program üyesi en az 3ülkeden en az 3farklı kültüroperatörünün (1 lehtar, 2 ortak), Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi en az 12 ay, en fazla 24 ay AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 1 Ekim 2010 dur.

10 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri Edebi Çeviri Projeleri Edebî türler dikkate alınmaksızın, roman, öykü, kısa hikâye, tiyatro oyunları, çizgi romanlar vb. eserler Yayınevleri veya yayın grupları(gerçek şahıslarca yapılan başvurular kabul edilmemektedir) Bir yayınevi aynı başvuru döneminde bir veya en fazla 10 kurgu eserin bir Avrupa dilinden (kaynak dil) diğer bir Avrupa diline (hedef dil) çevrilmesine yönelik proje sunabilir Projenin süresi 24 ayıgeçmemelidir Talep edilen hibe 2.000ila EURolmalıdır AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır. Son başvuru tarihi 1 Şubat 2011 dır.

11 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri 1.3. Üçüncü Ülkelerle İşbirliği Projeleri Program üyesi en az 3ülkeden en az 3farklı kültüroperatörünün (1 lehtar, 2 ortak), Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi en az 12 ay, en fazla 24 ay AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 5 Mayıs 2010 dur. Seçilen Üçüncü Ülke denen az 1kültür kurumu ile işbirliğini içermesi 2010 yılı için Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen Üçüncü Ülkeler: Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Moldova, Mısır, Tunus, Ukrayna ve Ürdün dür.

12 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri Festivaller Program üyesi bir ülke, başka bir ortak şartı aranmaksızın, Avrupa düzeyinde tanınmış ve onaylanmış bir festivalle başvuru yapabilir. Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi 3 yıl AB desteği geçerli bütçe toplamının %60 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 15 Kasım 2010 dur. Festivaller Avrupa düzeyinde tanınmış ve onaylanmış ve en az 5yıldırdüzenleniyor olmalıdır. *Audiovisuel ve sinematografi sektörlerinin faaliyetleri (örneğin film festivalleri), Program desteği kapsamında değildir. *Festivale katılan sanatçılara ödenecek ücretler geçerli gider olarak kabul edilmemektedir

13 Kültürel Faaliyetler Dizin 1 - İşbirliği Projeleri Hibe kriterleri 1. Projenin Avrupa katma değeri üretme derecesi, Hibe Kriterleri Nelerdir? 2. Faaliyetlerin, Program ın başlıca amaçlarına uygunluğu, 3. Önerilen faaliyetlerin tasarlanışı ve yüksek mükemmellik düzeyinde uygulanabilirliği, 4. Koordinatör ve ortak düzenleyiciler arasındaki ilişkinin kalitesi, 5. Faaliyetlerin, Program ın amaçlarına yönelik sonuçlara ulaşma derecesi, 6. Önerilen faaliyetlerin sonuçlarının yaygınlaştırma ve tanıtım derecesi, 7. Faaliyetlerin uzun vadeli etki yaratma düzeyi (sürdürülebilirlik), 8. Uluslararası işbirliği boyutu (yalnızca Üçüncü Ülkeler le işbirliği projeleri, dizin 1.3 için geçerlidir).

14 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme

15 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme 2.a. Kültür Elçileri Orkestralar, korolar, tiyatro grupları, bale /dans grupları, kültür federasyonları, üniversiteler festival organize eden tüm kuruluşlarca gerçekleştirilecek aktiviteler Kuruluş, faaliyetlerini program üyesi en az yediülkedeyürütmelidir. Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi 12 ay AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 1 Kasım 2010 dur.

16 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme 2.b. Kültür Ağları Ağa dahil olan bağlı ortakların oluşturduğu kültür ağları, kültür operatörlerinin veya Avrupa düzeyindeki kültür alanlarının bazı kategori(ler)ini sunan önemli bir araçtır. Program a katılan ülkelerden en az 15 indeki yasal kuruluşlarla bir ağ oluşturması Ağın, ulusal düzeyde görev yapan kültür operatörlerini temsil eden kuruluşlardan (örneğin ulusal federasyonlardan) oluşturulduğu durumlarda program üyesi en az onülkede temsil edilmelidir. Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi en az12 ay AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 1 Kasım 2010 dur.

17 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme 2.c. Kültür Gündemi Politikasını Destekleyen Yapılar Avrupa Kültür Gündemi, destek hem Avrupa Komisyonuna hem de Avrupa topluluğunun hedeflerine yönelik olarak beş hedef alanda yapılandırılmaktadır. 1. Sanatçıların ve profesyonel olarak çalışanların çalışma şartlarını iyileştirmek, 2. Kültüre desteği öncelikle kültürel miras, kültürel turizm, çok lisanlılık, envanter sistemleri oluşturmak, eğitimde güçlendirmek (özellikle kültür ve sanat eğitiminde), 3. Veri tabanı geliştirme, istatistik ve metodoloji ile kültürel sektörün kalkınmasına katkıda bulunurken mukayese edilebilirliğini de sağlamak, 4. Kültürel ve yaratıcı endüstri alanlarının potansiyelini özellikle küçük ve orta boy yatırımcıda (KOBİ) arttırmak, 5. UNESCO dayanışmasının çerçevesine göre kültürel anlamları ve yaptırımlarını kültürel çeşitlilik kavramlarıyla koruyup destekleyerek uygulamaktır.

18 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme 2.c. Kültür Gündemi Politikasını Destekleyen Yapılar Hibe tutarımax Avro dur. Proje süresi en az12 ay AB desteği geçerli bütçe toplamının %50 si ile sınırlıdır yılı için son başvuru tarihi 1 Kasım 2010 dur. Kuruluşlara göre bu kategori altında iki alt kategori destek alabilmektedir i) Yapısal diyalog platformları; Platform üyelerinin program üyesi en az 15ülkede kurulmuş kültür operatörlerini temsil etmesi gerekir. ii) Politika analiz grupları: Grupların, program üyesi en az üçülkede çalışan yasal kuruluşlar tarafından oluşturulması gerekmektedir.

19 Avrupa Kültür Kurumları Dizin 2 Kültür Kurumlarını Destekleme Hibe kriterleri Hibe Kriterleri Nelerdir? 1. Önerilen faaliyetlerin Avrupa katma değeri ve Avrupa boyutu (0-20 puan) 2. Programın başlıca amaçlarına uygunluk (0-20 puan) 3. Önerilen kültürel faaliyetlerin mükemmelliği (0-20 puan) 4. Beklenen sonuçların düzeyi (0-15 puan) 5. Faaliyetlerin yayımı ve tanıtımı (0-15 puan)

20 AVRUPA KÜLTÜR PROGRAMI Başvurular Teklifler son başvuru tarihine kadar (bkz. ın internet sitesinden indirilebilecek online resmî başvuru formu kullanılarak İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birinde yapılmalıdır. e-form: Başvurular on-line olarak yapılacaktır. Islak imzalı belgeler (damga tarihi geçerli olacak şekilde) posta yolu ile, (posta hizmetinin resmî teslimat makbuzunda belirtilen tarih geçerli olacak şekilde) kargo hizmeti ile veya adaylar tarafından saat yı geçmeyecek şekilde elden teslim edilebilir.

21

22 TEŞEKKÜRLER

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01

GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ. Referans: STDF/2015/01 GELECEK TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM DESTEK FONU PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ Referans: STDF/2015/01 Ön Başvuru Formunun Teslimi için Son Başvuru Tarihi: 03 Temmuz 2015 Bu sınırlı bir Teklif

Detaylı

NO 09 AB PROGRAMLARI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr

NO 09 AB PROGRAMLARI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr NO 09 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI NO 09 İçindekiler AB Programları 1 Birlik Programları Listesi: 2 Türkiye nin Katılım Sağladığı Birlik Programları 4 1. Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning

Detaylı

Türkiye de Sivil Toplumun gelişmesine yönelik Avrupa Komisyonu desteği için yol gösterici ilkeler

Türkiye de Sivil Toplumun gelişmesine yönelik Avrupa Komisyonu desteği için yol gösterici ilkeler Resmi çeviri değildir. Lütfen İngilizce versiyonu dikkate alınız Türkiye de Sivil Toplumun gelişmesine yönelik Avrupa Komisyonu desteği için yol gösterici ilkeler 2011-2015 Hareket Noktası Etkin bir çoğulculuk,

Detaylı

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ 2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ ÖNSÖZ 1999 yılında başlayan adaylık sürecinin

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci İçindekiler Önsöz... 2 Genel Bilgiler... 3 Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi... 3 Uluslararası

Detaylı

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI Eğitim ve Gençlik Kataloğu ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI Ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma hedefine ulaşırken

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı

SOSYAL KALKINMA ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

SOSYAL KALKINMA ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI SOSYAL KALKINMA ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 YILI TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ İnternet Üzerinden Son Başvuru Tarihi: 24/03/2014 Saati: 23:50 Proje Dosyası Son Teslim Tarihi:

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir.

Cevap : Fırat Kalkınma Ajansı TR B1 bölgesi kapsamında bulunan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösterecektir. Kalkınma Ajansı Nedir? Cevap : Kalkınma Ajansı, ulusal düzeyde DPT koordinasyonunda, kendine özgü teknik ve finansman (bütçe) mekanizmasına sahip, kâr amacı gütmeyen, çabuk karar alıp uygulayabilen, merkezi

Detaylı

AB YE KATILIMDAN BEġ YIL SONRA ORTA VE DOĞU AVRUPA DA KAMU HĠZMETĠ REFORMLARININ SÜRDÜRÜLEBĠLĠRLĠĞĠ

AB YE KATILIMDAN BEġ YIL SONRA ORTA VE DOĞU AVRUPA DA KAMU HĠZMETĠ REFORMLARININ SÜRDÜRÜLEBĠLĠRLĠĞĠ SIGMA YönetiĢim ve Yönetimin ĠyileĢtirilmesi Ġçin Destek AB tarafından finanse edilen, OECD ve Avrupa Birliği ortak giriģimi AB YE KATILIMDAN BEġ YIL SONRA ORTA VE DOĞU AVRUPA DA KAMU HĠZMETĠ REFORMLARININ

Detaylı

TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM

TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM Yıldız Ecevit Uluslararası Çalışma Ofisi - ANKARA Copyright Uluslararası Çalışma Örgütü 2007 Birinci baskı 2007 Uluslararası Çalışma Ofisi yayınları,

Detaylı

Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi Kapsamında Yapılan Araştırmalara Çağrı Duyurusu ile İlgili Açıklamalar

Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi Kapsamında Yapılan Araştırmalara Çağrı Duyurusu ile İlgili Açıklamalar Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi Kapsamında Yapılan Araştırmalara Çağrı Duyurusu ile İlgili Açıklamalar Son yıllarda Türkiye de kadınların refah durumunda, özellikle sağlık

Detaylı

TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM 29 Nisan 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 28986 YÖNETMELİK Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından: TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Küresel bir Üniversite Nasıl Olur? 1. Önemli olan bir marka olmaktır. Küresel bir marka. Japonya için İngiltere de sadece iki üniversite

Detaylı

SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI

SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ SOSYAL KALKINMAYA YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2015 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru

Detaylı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Bu başvuru rehberi 635 Sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin

Detaylı

Kıbrıs Türk toplumu. 38,1 milyon EURO. 15 Temmuz 2009 1. 15 Aralık, 2011 2

Kıbrıs Türk toplumu. 38,1 milyon EURO. 15 Temmuz 2009 1. 15 Aralık, 2011 2 Güncelleme tarihi 02/07/06 KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN EKONOMİK KALKINMASINI TEŞVİK ETMEYE YÖNELİK BİR MALİ YARDIM PROGRAMI OLUŞTURULMASINA DAİR FİNANSMAN PROTOKOLÜ KISIM I EK 1. KİMLİK BİLGİLERİ YARARLANICI

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

EK II: SONUÇLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI VE KULLANILMASI

EK II: SONUÇLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI VE KULLANILMASI Ek II Sonuçların yaygınlaştırılması ve kullanılması EK II: SONUÇLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI VE KULLANILMASI YARARLANICILARA YÖNELİK UYGULAMA REHBERİ GİRİŞ Sonuçları yaygınlaştırma ve kullanmaya yönelik faaliyetler,

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU EYLÜL 2014 Bu çalışma potansiyel yararlanıcılara devlet desteklerinin içeriği hakkında genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır.

Detaylı

FCG SIPU INTERNATIONAL AB. Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu

FCG SIPU INTERNATIONAL AB. Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu FCG SIPU INTERNATIONAL AB Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu TACSO 2 TÜRKİYE IPA Yararlanıcılarından Sivil Toplum Kuruluşlarına Teknik Yardım 2 (TACSO 2); EuropeAid/133642/C/SER/Multi

Detaylı

Türkiye de kayıt dışı çalışma ile mücadele

Türkiye de kayıt dışı çalışma ile mücadele Türkiye de kayıt dışı çalışma ile mücadele Wyattville Road, Loughlinstown, Dublin 18, Ireland. - Tel: (+353 1) 204 31 00 - Fax: 282 42 09 / 282 64 56 email: information@eurofound.europa.eu - website: www.eurofound.europa.eu

Detaylı

Avrupa Sosyal Taraf Örgütlerinin Entegre Projesi. Avrupa sosyal diyaloğuna sosyal tarafların katılımı: Sosyal Tarafların İhtiyaçları Nelerdir

Avrupa Sosyal Taraf Örgütlerinin Entegre Projesi. Avrupa sosyal diyaloğuna sosyal tarafların katılımı: Sosyal Tarafların İhtiyaçları Nelerdir Avrupa Sosyal Taraf Örgütlerinin Entegre Projesi Avrupa sosyal diyaloğuna sosyal tarafların katılımı: Sosyal Tarafların İhtiyaçları Nelerdir Türk Ulusal Semineri Raporu Hotel LaresPark, Istanbul Turkiye

Detaylı