T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GELİRLER DAİRE BAŞKANLIĞI GELİRLER MÜDÜRLÜĞÜ MÜKELLEF REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GELİRLER DAİRE BAŞKANLIĞI GELİRLER MÜDÜRLÜĞÜ MÜKELLEF REHBERİ"

Transkript

1 T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GELİRLER DAİRE BAŞKANLIĞI GELİRLER MÜDÜRLÜĞÜ MÜKELLEF REHBERİ Bu Rehber Gelirler Müdürlüğünce yürütülen tahsilat işlemleri hakkında Mükelleflerimizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. : Gelirler Müdürlüğü M.Nesihi Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter / İstanbul Tlf : (0212) Fax: (0212)

2 2 İÇİNDEKİLER KONU SAYFA Sabit Pano Ve Bina Cephelerine Asılacak Reklam Unsurları 3 Elektrik Direklerine Asılacak Reklam Unsurları 4 Kağıt Ve Bez Afiş Reklam Unsurları 5 Deniz Motorları Ruhsat Harcı 6 Minibüs Ruhsat Harcı 7 Tıbbi Atık Bertaraf Ücreti 8 Güzergah Kullanımı İzin Belgesi 9 Otopark Ücreti 10 Yangın Sigorta Vergisi 11 Beyanname (Ek:1) 12 Taahhütname (Ek:2) 13 Kağıt ve Bez Afiş Dilekçe Örneği (Ek:3) 14 Güzergah Kullanımı İzin Belgesi Ücret Tarifesi (Ek:4) 15 Yangın Sigorta Vergisi Beyannamesi (Ek:5) 16

3 3 Kısa Bilgi Sabit Pano ve Tabela Ücreti Ödemesi ile ilgili işlemler : SABİT PANO ve BİNA CEPHELERİNE ASILACAK REKLAM UNSURLARI : Sabit panolar ile bina cephelerine asılacak reklam unsurları ile ilgili başvuru prosedürü. : 1.Sabit Reklam unsurları konulmadan önce mutlaka Kentsel Tasarım Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. Başvuru Yeri: Kentsel Tasarım Müdürlüğü Gençtürk Cad. Mimarbaşı Sok. Yiğitalp Center. Laleli/İSTANBUL Tlf : (0212) İstenen Belgeler: a.dilekçe b.adresi belirten kroki c.metin yazısı d.sigorta Poliçesi e.arsa/bina sahibinden izin alındığına dair belge d.proje (aydınlatma ve taşıyıcı sistem dahil) 2.Alınacak izinden sonra reklam vergisi ve asma, tahsis, bakım ücretleri Gelirler Müdürlüğüne beyanname ile bildirilecek ve yatırılacaktır. Beyanname verme dönemi, mevcut sabit panolarda 1-31 Ocak olup yıl içinde yapılan ilan-reklamlarda ise ilan-reklamın mükellefçe yapılması halinde yapılmasından önce, bu işi mutat meslek olarak ifa edenlerce yapılması durumunda yapıldığı ayı takip eden ayın 20.günü akşamına kadardır. Beyanname posta ile de gönderilebilir. Başvuru Yeri: Gelirler Müdürlüğü M.N. Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter Tlf : (0212) Fax: İstenen Belgeler: a.beyanname b.kentsel Tasarım Komisyonu İzni c.taahhütname : 1.Vergi ve ücretlerle ilgili sorunlarınız için: Gelirler Müdürlüğü nün (0212) İzinle ilgili sorunlarımız için: Kentsel Tasarım Müdürlüğü nün (0212) nolu telefonlarından ve den bilgi alınabilir. : Beyanname (Ek:1) Taahhütname (Ek:2)

4 4 Kısa Bilgi Elektrik direklerine reklam asılması ve Ücretinin Ödemesi ile ilgili işlemler : ELEKTRİK DİREKLERİNE ASILACAK REKLAM UNSURLARI : Elektrik direklerine asılacak reklam unsurları ile ilgili başvuru prosedürü. : 1.Elektrik direklerine reklam unsurları konulmadan önce mutlaka Gelirler Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. Başvuru Yeri: Gelirler Müdürlüğü M.N. Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter Tlf : (0212) Fax: (0212) İstenen Belgeler: a.dilekçe (Elektrik direğinin bulunduğu yerin adresi, elektrik direğinin önündeki binanın kapı nosu ve kaç adet asılacağı belirtilecek.) b.beyanname 2.Elektrik direklerinde mevcut bulunan ilan-reklamlar için beyanname verme süresi 1-31 Ocak tarihleri arasıdır. 2.Uygulama Esasları a.elektrik direklerine asılacak reklam tabelaları 0.80 cm x 1.25 cm. ebatlarında olmalıdır. b.her tabelaya bir numara verilmeli ve çerçevenin sağ alt köşesine tabela numarasını gösterir sticker konulmalıdır. c.her tabela çerçevesinin sol alt köşesine reklam firmasının ismini gösterir sticker konulmalıdır. (Sadece Reklam firmaları için) c.emniyet açısından reklam panolarının elektrik direklerine emniyet zinciri ile irtibatlandırılmalıdır. d.asılacak tabela ile ilgili 3.şahıslara karşı sigorta poliçesi alınmalıdır. d.izin Belgesi İlan Reklam vergi ve ücretleri tahakkuk ettikten sonra düzenlenir. : 1.İzin ve ücretlerle ilgili sorunlarınız için: Gelirler Müdürlüğü nün (0212) nolu telefonlarından ve den bilgi alınabilir. : Beyanname (Ek:1)

5 5 Kısa Bilgi Kağıt ve Bez Afiş Asılması ve Ücretinin Ödenmesi ile ilgili işlemler : KAĞIT VE BEZ AFİŞ REKLAM UNSURLARI : Büyükşehir Belediyesine ait alanlarda kağıt ve bez afiş reklam unsurları ile ilgili başvuru prosedürü. : 1.Bez afiş asılmadan önce mutlaka Gelirler Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. İzinli afişlere Müdürlüğümüzce mühürlü sticker verilmekte olup bunlar afişin sağ alt köşesine yapıştırılmalıdır. Başvuru Yeri: Gelirler Müdürlüğü M.N. Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter İstenen Belgeler: a.dilekçe (Afişlerin asılacağı yerler,asılma süresi,reklamın ibaresi, bez afişin boyutları) 2.Kağıt afiş asma panoları haricinde İstanbul genelinde kağıt afişleme yapmak yasaktır. Bu panolara afiş asılabilmesi için Gelirler Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. İzin alınması üzerine ilan-reklam vergisi ve asma, tahsis, bakım ücretleri Gelirler Müdürlüğüne beyanname ile bildirilecek ve ödenecektir. Başvuru Yeri: Gelirler Müdürlüğü M.N. Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter İstenen Belgeler: a.dilekçe (Afişlerin adedi ve boyutları yazılacak) b.beyanname 3.Kağıt afiş asma panolarımızın bulunduğu yerler: 1-Tuzla Sahil Yolu İdo Önü 1-2 nolu pano 2-Pendik Tren İstasyonu Yanı 3-4 nolu pano 3-Kartal Tren İstasyonu Yanı 5-6 nolu pano 4-Kadıköy-Bostancı Maltepe Kav.Üst Geçidi 7-8 nolu pano 5-Bakırköy Özgürlük Meydanı 9-10 nolu pano 6-Bahçelievler Haznedar geçit alt duvarı nolu pano 7-Sarıyer-Büyükdere Cad.Maslak (karşılıklı) nolu p. 8-Beşiktaş Etiler den Ulus girişi Okul önü nolu pano 9-Beşiktaş Barbaros Bulv. Sabancı Lis. önü Geçit Ayağı nolu pano 10-Beyoğlu Taksim Yedikuyular Lisesi önü Geçit Ayağı nolu pano 11-Rami Duvarı nolu pano 12-Beyoğlu Tarlabaşı Bulv. Perapalas Oteli önü 23 nolu p. : 1.Sorunlarınız için: Gelirler Müdürlüğü nün (0212) nolu telefonlardan bilgi alınabilir. : Beyanname (Ek:1) Kağıt ve Bez Afiş Dilekçe Örneği (Ek:3)

6 6 Kısa Bilgi : DENİZ MOTORLARI RUHSAT HARCI : İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilindeki çeşitli hatlarda yolcu taşıyan deniz motorlarından Ruhsat Harcı alınır. Deniz Motorunun Ruhsat Harcı ödemesi ile ilgili işlemler : 1.Yolcu taşıyan Deniz Motorları olan mükelleflerden her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından belirlenen ücretlere göre Ruhsat Harcı tahsilatı yapılır. 2.Ruhsat Harcı ödeyecek mükellefler Türkiye genelindeki tüm Vakıflar Bankası nın herhangi bir şubesinden deniz motorunun hesap numarasını söyleyerek harcını ödeyebilir. 3.Harcını ödeyen mükellefler aşağıdaki istenen evraklar ile birlikte yeni belediye çalışma ruhsatını almak için, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü İkitelli Başak Konutları 4. etap 1. kısım Esenler-İstanbul adresine müracaat etmeleri gerekmektedir. İstenen Belgeler: a. Ödeme makbuzu b. Bir önceki senenin belediye ruhsatı c. Deniz motorunun ruhsatı (noterden tasdikli) d. Dernek kaydı e. Nüfus sureti ve ikametgah : 1.Ruhsat ile ilgili sorunlar için Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü nün (9 hat) 2.Ödeme ile ilgili sorunlar için Gelirler Müdürlüğü nün nolu telefonlardan ve den bilgi alınabilir. :

7 7 Kısa Bilgi : MİNİBÜS RUHSAT HARCI : İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilindeki çeşitli hatlarda çalışan M seri plakalı Minibüslerden Minibüs Ruhsat Harcı alınır. Minibüs Ruhsat Harcı ödemesi ile ilgili işlemler : 1.Hatlı minibüsü olan mükelleflerden her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından belirlenen ücretlere göre Minibüs Ruhsat Harcı tahsilatı yapılır. 2.Minibüs Ruhsat Harcı ödeyecek mükellefler Türkiye genelindeki tüm Vakıflar Bankası nın herhangi bir şubesinden ticari minübüsün plakasını söyleyerek harcını ödeyebilir. 3.Harcını ödeyen mükellefler aşağıdaki istenen evraklar ile birlikte yeni belediye çalışma ruhsatını almak için Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü İkitelli Başak Konutları 4. etap 1. kısım Küçükçekmece-İstanbul adresine müracaat etmeleri gerekmektedir.gerekli belgeler: a.ödeme makbuzu b.minibüsün bir önceki senenin belediye ruhsatı c.minibüsün trafik ruhsatı (noterden tasdikli) d.dernek kaydı e.nüfus Sureti ve İkametgah : 1.Ruhsat ile ilgili sorunlar için Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü nün (9 hat) 2.Ödeme ile ilgili sorunlar için Gelirler Müdürlüğü nün nolu telefonlardan ve den bilgi alınabilir. :

8 8 : TIBBİ ATIK BERTARAF ÜCRETİ Kısa Bilgi : İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilindeki 20 yatak ve üzeri Hastaneleri kapsar. Hastanelerin Tıbbi Atık Bertaraf Ücreti Ödemesi ile ilgili işlemler : 1.20 Yatak ve üzeri Hastanelerden çıkardıkları tıbbi atık miktarlarının sınıflandırılması sonucunda İstanbul Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu Kararına göre Tıbbi atık ücreti tahsilatı yapılır. 2.Tıbbi Atık Ücreti ödeyecek Hastane yetkilileri Türkiye genelindeki tüm Vakıflar Bankası nın herhangi bir şubesinden Hastanelerin Belediyede işlem gören hesap numarasını söyleyerek ödeme yaparlar. 3.Hastaneler bu Ücretlerini 4 eşit taksitte (Nisan, Temmuz, Ekim ve Aralık) öderler. 4.Hastanelerin tahakkukları ve Tıbbi atık ile ilgili sözleşmeleri İşletmeler Müdürlüğü tarafından yürütülür. 5.Hastane yetkilileri ödemeleri belediyede işlem gören ve daha önceden kendilerine tebliğ edilen (16 haneli) Hesap numarasına yapmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bunun dışında yapılacak ödemeler belediyemizdeki işlem gören hesabına geçmeyerek, ödenmemiş gibi takibata alınabilir. : 1.Tahakkuk ve sözleşme ile ilgili sorunlar için İşletmeler Müdürlüğü nün Ödeme ile ilgili sorunlar için Gelirler Müdürlüğü nün nolu telefonlarından ve den bilgi alınabilir. :

9 9 Kısa Bilgi Güzergah Kullanımı İzin Belgesi Harcı ile ilgili işlemler : GÜZERGAH KULLANIMI İZİN BELGESİ HARCI : Taksiler, Personel Servis Araçları, Okul Servisleri, Turizm Servis Araçları, Ücretsiz Yolcu Servisleri ve Ağır Tonajlı Araçlardan Güzergah Kullanımı İzin Belgesi ücreti alınır. : 1.Güzergah Kullanımı İzin Belgesi ücreti ödeyecek mükellefler Türkiye genelindeki tüm Vakıflar Bankası nın herhangi bir şubesinden araç sahibinin adı soyadı ve aracın plakasını söyleyerek ve bu bilgileri dekonta yazdırarak ödeyebilir. 2.Ücretler tarifesi ekte bulunmaktadır. 3.Harcını ödeyen mükelleflerin Güzergah Kullanımı İzin Belgesini almak için, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü İkitelli Başak Konutları 4. etap 1. kısım Küçükçekmece-İstanbul adresine müracaat etmeleri gerekmektedir. : 1. Ruhsat ile ilgili sorunlar için Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü nün (9 hat) 2.Ücret ile ilgili sorunlar için Gelirler Müdürlüğü nün nolu telefonlarından ve den bilgi alınabilir. : Güzergah Kullanımı İzin Belgesi Ücret Tarifesi (Ek:4) : OTOPARK ÜCRETİ

10 10 Kısa Bilgi : 3194 sayılı İmar Kanununun 37. ve 44. maddelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde inşaat yapacak mükellefler yapılan inşaatın m2 sine göre otopark yeri bırakmak veya otopark ücreti ödemek zorundadırlar. Otopark Ücreti ile ilgili işlemler : 1.Bayındırlık ve İskan Bakanlığının tarih ve Sayılı Otopark Yönetmeliğinin geçici 5. maddesine ilişkin yönetmelik hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin tarih ve 1063 sayılı kararı ile otopark yönetmeliğinin 10/5 maddesinde Otopark bedelinin %25 i yapı ruhsatiyesinin verilmesi sırasında nakit olarak, bakiyesi 18 (onsekiz) ay içinde 9 (dokuz) eşit taksitle, Büyükşehir Belediyesinin ilgili İlçe Belediye Başkanlığı adına açılan hesabına yatırılır. 2.Yapı ruhsatını almak için otopark ücretini yatırmak isteyen Mükellef ilgili İlçe Belediyesine başvurur. 3.Mükellef otopark ücretinin %25 ini peşin olarak İlçe belediyesi tarafından bildirilen Büyükşehir Belediyesine ait emanet hesabına yatırır. 4.Otopark Ücretinin kalan % 75 i dokuz(9) eşit taksitte aynı hesaba yatırılır. 5.Bu bedelin yatırılmaması durumunda Büyükşehir Belediyesince tapuya haciz şerhi konulur ve ücret Amme Alacakları Kanunu hükümlerine göre tahsil olunur. : 1.Ücret ile ilgili sorunlar için Gelirler Müdürlüğü nün nolu telefonlarından ve den bilgi alınabilir. : Kısa Bilgi : YANGIN SİGORTA VERGİSİ : İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları ve mücavir alanlar içindeki menkul ve gayrimenkul mallar için yapılan Yangın

11 11 Sigortaları dolayısıyla alınan primler Yangın Sigorta Vergisine tabidir.. Yangın Sigorta : 1.Yangın Sigorta Vergisi matrahı yapılan yangın sigorta Vergisi ile ilgili işlemleri dolayısıyla alınan primlerdir. Vergi nispeti %10 işlemler dur. 2.Mükellefler bir ay içindeki vergiye tabi işlemlerini ertesi ayın 20. günü akşamına kadar Belediyemize bir beyanname ile bildirmeye ve hesaplanan vergiyi aynı sürede ödemeye mecburdurlar. 3.Mükelleflerimizin Yangın Sigorta (YSV) vergilerini ödeyebilmeleri için Başvuru Yeri: Gelirler Müdürlüğü M.N. Özmen Mah.Kasım Sk. A/Blok Kat:1 Merter Tlf : (0212) : (0212) Fax: (0212) İstenen Belgeler: a.dilekçe b.acentelik Sözleşmesi Fotokopisi c.vergi Levhası Fotokopisi 4.Kendilerine mükellef numarası verilen mükelleflerimiz bu numara ile Yangın Sigorta Vergilerini herhangi bir Vakıflar Bankası şubesinden numaralarını söyleyerek ödeyebilirler. Mükellef Numarası Gelirler Müdürlüğünden temin edilebilir. : 1.Vergi ile ilgili sorunlarınız için: Gelirler Müdürlüğü nün (0212) (0212) nolu telefondan ve den bilgi alınabilir. : Yangın Sigorta Vergisi Beyannamesi (Ek:5)

12 12 EK:2 TAAHHÜTNAME

13 13 1- Yaptığımız ilan-reklam ve tanıtımla ilgili olarak 1 yıl içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğünden izin alacağımızı, izin verilmemesi durumunda yatırdığımız vergi ve ücret dışında (ilanreklam yapıldığı dönem hariç) herhangi bir talepte bulunmayacağımızı ve ilan reklamı yerinden kaldıracağımızı, 2- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı nca şirketimize tahsis edilmiş olan reklam panoları yeri için çevre kirliliği,görsel kirlilik,sağlık yönünden zararlı olan alkollü içki,sigara,genel ahlak kurallarına aykırı görüntüler vs. gibi konularda gerekli kurallara itirazsız uyacağımızı, 3- Hükümet,Bakanlıklar ve Belediye tarafından belirlenen sağlık ve genel ahlaka ait kısıtlamalara ve yürürlükteki mevzuata uyulacağını, 4- Asma tahsis ücretini peşin olarak,ilan ve reklam vergisini ise 2464 sayılı kanunun maddeleri hükümlerine göre ödeyeceğimizi, 5- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisince kabul edilen Asma tahsis ve bakım ücret tarifesinde belirtilen hususlara uyacağımızı, 6- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliğinin ilgili maddelerine uyacağımızı taahhüt ederiz. Adres: Taahhüt eden.../.../2004 Şirket adı ve ünvanı TLF : VERGİ KİMLİK NO: T.C. KİMLİK NO : EK:3 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

14 14 GELİRLER MÜDÜRLÜĞÜ NE Belediyeniz denetim ve tasarrufu altında olan......caddesinde (Karşıdan karşıya ve yola dik olmamak şartıyla)...adet...yüzlü...ölçülerinde ibareli Bez Afiş tarihleri arasında asmak istiyoruz. Gerekli iznin verilmesini arz ederiz. Not: İzin tarih ve sayısı ile başlangıç ve bitiş tarihi bez afişin sağ alt köşesine yazılacaktır. Yukarıda belirtilen maddeler dışında uygulama yapıldığı takdirde bez/vinil afişlerin kaldırılması durumunda tarafımızca, belediyenizden ücret iadesi talep edilmeyecektir..../.../... Adı Soyadı veya Ünvanı Kaşe ve İmza Adres : Tel :... Vergi Dairesi Adı :... Vergi Kimlik No :... EK:4

15 15 Güzergah Kullanımı İzin Belgesi Tarife BELGE CİNSİ SÜRE ÜCRET (TL) ÖDEME Taksiler için İzin Belgesi 1 Yıllık Taksit Dolmuş Taksiler için Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi.. Okul Servis aracı Güzergah kullanım İzin Belgesi Kamu Kurum ve Kuruluşları Personel Servis Aracı Güzergah Kullanımı İzin Belgesi 1 Yıllık " 1 Yıllık Taksit 1 Aylık " 3 Aylık " 6 Aylık ". 1 Yıllık " 1 Aylık " Personel Servis Aracı Güzergah Kullanımı İzin 3 Aylık " Belgesi 6 Aylık ". 1 Yıllık " Turizm Servis Aracı Güzergah Kul. İzin Belgesi 1 Yıllık " Ücretsiz Yolcu Servis Aracı Güzergah Kul. İzin Belgesi Ağır Tonajlı araçlar için Güzergah Kullanım İzin Belgesi. 1 Yıllık " En Fazla 4 gün " 1 Aylık " 3 Aylık " 6 Aylık ". 1 Yıllık "

HAVSA BELEDİYESİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1 : AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK

HAVSA BELEDİYESİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1 : AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK HAVSA BELEDİYESİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1 : AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK Amaç: Madde 1- Bu Yönetmelik Havsa Belediyesi sınırları içinde belirlenen güzergahlarda yolcu taşıma izni verilen (T)

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNANSMAN BELEDİYE İŞLEMLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNANSMAN BELEDİYE İŞLEMLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNANSMAN BELEDİYE İŞLEMLERİ ANKARA- 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

BABAESKİ BELEDİYESİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE TAKSİ YÖNETMELİĞİ

BABAESKİ BELEDİYESİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE TAKSİ YÖNETMELİĞİ BABAESKİ BELEDİYESİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE TAKSİ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1 :AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK Amaç: Madde 1- Bu Yönetmelik Babaeski Belediyesi ve mücavir alan sınırları içinde belirlenen

Detaylı

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ SORU VE CEVAPLAR

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ SORU VE CEVAPLAR SORU VE CEVAPLAR SIRA NO 1 SORU / CEVAP İŞLEM / FAALİYET Kimlere muhtaç asker aylığı ödenir? Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardim Hakkinda Kanuna gore, - Hazarda ve seferde 45 günden ziyade müddetle

Detaylı

BİLECİK BELEDİYESİ ÖZEL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ

BİLECİK BELEDİYESİ ÖZEL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ BİLECİK BELEDİYESİ ÖZEL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ KARAR TARİHİ : 09/07/2010 KARAR NO : 2010/69 Amaç Madde 1- Bu yönetmelik Bilecik Belediyesi ve mücavir alan sınırları içerisinde her türlü servis taşımacılığı

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1: AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK

Detaylı

T.C. TEKİRDAĞ BELEDİYESİ İLAN, REKLAM VE TABELA YÖNETMELİĞİ

T.C. TEKİRDAĞ BELEDİYESİ İLAN, REKLAM VE TABELA YÖNETMELİĞİ T.C. TEKİRDAĞ BELEDİYESİ İLAN, REKLAM VE TABELA YÖNETMELİĞİ AMAÇ Madde 1. Bu yönetmelik, Belediye ve Mücavir Alan sınırları içinde; tüzel ve gerçek kişilere ait bina ve ve alanlar ile, kamuya açık alanlarda,

Detaylı

İLAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINDAN

İLAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINDAN İLAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINDAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TAKSİ - DOLMUŞ MİNİBÜS- SERVİS ARAÇLARI VE ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ KAPSAM TANIMLAR YASAL DAYANAK

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK 2011/ 350 No lu UKOME Kararı İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK Amaç MADDE 1- Bu Yönerge, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TİCARİ TAKSİ YÖNETMELİĞİ ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANLIĞI ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TAKSİLERE UYGULANACAK YÖNETMELİK BÖLÜM 1: AMAÇ VE KAPSAM, YASAL

Detaylı

Mükellef : İLAN ve Reklam vergisini Mükellefi olarak Belediyede kayıtlı gerçek veya tüzel kişilere,

Mükellef : İLAN ve Reklam vergisini Mükellefi olarak Belediyede kayıtlı gerçek veya tüzel kişilere, T.C. AYDIN BELEDİYESİ KAMUYA ACIK ALANLARDA İLAN, REKLAM VE TABELA YÖNETMELİĞİ AMAÇ ve Kapsam Madde 1. Bu yönetmelik, Belediye ve Mücavir Alan sınırları içinde; tüzel ve gerçek kişilere ait bina ve ve

Detaylı

DEVREK BELEDĠYESĠ SERVĠS ARACI YÖNETMELĠĞĠ BÖLÜM 1: AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK

DEVREK BELEDĠYESĠ SERVĠS ARACI YÖNETMELĠĞĠ BÖLÜM 1: AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK DEVREK BELEDĠYESĠ SERVĠS ARACI YÖNETMELĠĞĠ BÖLÜM 1: AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK Amaç Madde 1- Bu yönetmelik, toplu taşıma hizmetlerini bir yönetim, yürütüm ve denetim organizasyonu altında bütünleştirmek

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ

T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ T.C. ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARACI YÖNETMELİĞİ ÇANAKKALE BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ BÖLÜM 1: AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR, YASAL DAYANAK

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM 1/23 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler Birinci Bölüm Amaç MADDE 1 -

Detaylı

2007/4-22 Sayılı UKOME Kararı

2007/4-22 Sayılı UKOME Kararı 2007/422 Sayılı UKOME Kararı 1/31 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERVİS ARAÇLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UMUM SERVİS ARAÇLARI ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UMUM SERVİS ARAÇLARI ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Hukuki Sorumluluk ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu yönetmelik, 6360 sayılı Kanunla belirlenen Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, Trafik Tescil

Detaylı

BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU

BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU 5255 BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU Kanun Numarası : 2464 Kabul Tarihi : Tarih : 26/5/1981 Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 29/5/1981 Sayı : 17354 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 20 Sayfa : 280 Bu Kanunun

Detaylı

BİRİNCİ KISIM Belediye Vergileri. BİRİNCİ BÖLÜM Meslek Vergisi

BİRİNCİ KISIM Belediye Vergileri. BİRİNCİ BÖLÜM Meslek Vergisi Resmi Gazete Tarihi 29/05/1981 Resmi Gazete No 17354 Kanun No 2464 BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU BİRİNCİ KISIM Belediye Vergileri BİRİNCİ BÖLÜM Meslek Vergisi Madde 1 (3365 sayılı kanunun 1'inci maddesiyle

Detaylı

İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE

İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE Sayın Mükellefimiz, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 12 nci maddesine göre, Belediye sınırları ile mücavir alanları

Detaylı

BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU

BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU 5255 BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU Kanun Numarası : 2464 Kabul Tarihi : Tarih : 26/5/1981 Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 29/5/1981 Sayı : 17354 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 20 Sayfa : 280 Bu Kanunun

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU HİZMETİN ADI İSTENEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ) YAZI İŞLERİ VE KARARLAR DAİRE BAŞKANLIĞI 1 3071 SAYILI DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REKLÂM, İLAN VE TANITIM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REKLÂM, İLAN VE TANITIM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Kapsam ve Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönetmelik Antalya Büyükşehir Belediyesi, sınır ve mücavir alanları içerisinde; ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, tanıtıcı

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM. c )Bu araçlardan faydalanan resmi ve özel kuruluşları, Madde 3- Bu Yönetmelikte geçen terimlerden,

BİRİNCİ BÖLÜM. c )Bu araçlardan faydalanan resmi ve özel kuruluşları, Madde 3- Bu Yönetmelikte geçen terimlerden, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yasal Dayanak Amaç Madde 1- Bu Yönetmelik, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde çalışan

Detaylı

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ ULAŞIM KOORDİNAZYON MERKEZİ (UKOME) KILAVUZU Bu kitapçık TBB Ulaşım Çalışma Komisyonun katkılarıyla hazırlanmıştır. Ankara-Mayıs 2014 1 ÖNSÖZ 5216 sayılı yasa ile Büyükşehirlerden

Detaylı

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REKLAM, İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REKLAM, İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REKLAM, İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ AĞUSTOS 2014 İ Ç İ N D EK İ L E R BİRİNCİ KISIM 3 Amaç 3 Kapsam 3 Hukuki Dayanak 3 İKİNCİ KISIM 3 BİRİNCİ BÖLÜM 3 Tanımlar 3 Uygulama Elemanları

Detaylı

T.C. DENĐZLĐ BELEDĐYESĐ MECLĐS KARARI

T.C. DENĐZLĐ BELEDĐYESĐ MECLĐS KARARI TĐCARĐ HATLI MĐNĐBÜSLERĐN ÇALIŞMA YÖNETMELĐĞĐ Amaç : BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Yasal Dayanak Madde: 1- Bu yönetmeliğin amacı; Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde belirlenen güzergâhlarda

Detaylı

ÜCRETLİLERDE VERGİ İNDİRİMİ HAKKINDA SİRKÜLER SİRKÜLER NO: 2004/78

ÜCRETLİLERDE VERGİ İNDİRİMİ HAKKINDA SİRKÜLER SİRKÜLER NO: 2004/78 1 İstanbul, 27.12.2004 Bilindiği üzere, G.V.K. nun mükerrer 121. maddesinde 4842 sayılı yasa ile yapılan değişiklik neticesinde ücretlilerde özel gider indirimi uygulamasından vazgeçilerek yerine vergi

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU HİZMETİN ADI İSTENEN BELGELER YAZI İŞLERİ VE KARARLAR DAİRE BAŞKANLIĞI TAMAMLANMIŞ DİLEKÇE ASLI VATANDAŞ TALEP VE ŞİKÂYETLERİ: AD-SOYAD-İMZA

Detaylı

İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE

İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE İLAN VE REKLAM VERGİSİ DUYURU TASLAĞI İLAN-REKLAM MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE Sayın Mükellefimiz, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 12 nci maddesine göre, Belediye sınırları ile mücavir alanları

Detaylı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOLARI

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOLARI SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOLARI 1 ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU 1 2 3 Tıbbi atıkların toplanması, taşınması, bertaraf işi Katı atık düzenli depolama

Detaylı