TEKNOLOJİK ALT YAPI RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEKNOLOJİK ALT YAPI RAPORU"

Transkript

1 TEKNOLOJİK ALT YAPI RAPORU Tunç Tunçer EREN Gökhan Ölmez Kamil Türkmenoğlu Ocak 2011

2 Araştırma Konusu Çankaya belediyesinin teknolojik alt yapısını donanım ve yazılım bakımından objektif biçimde incelemektir.

3 Amaç ve Kapsam Belediyede bulunan toplam bilgisayar sayısı ve bunları kullanabilen uzman personel, Belediyenin teknoloji alanında yapmış olduğu yatırımlar,

4 Amaç ve Kapsam Teknolojinin vatandaşlar tarafından takip edilip kullanıldığı, E-belediyecilik alanında yapılan çalışmalar ele alınmıştır.

5 Araştırma Soruları E-belediye konusunda yapılan çalışmalar nelerdir? Çankaya belediyesinin teknolojik alt yapısı yeterlimidir? Bütünleşik veri tabanı var mı? Yazılımsal ve donanımsal yatırımlar için ne kadar bütçe ayrıldı? Kullanılan programların ne kadarı lisanslı? Bilinen programlar dışında kullanılan belediyecilik programları var mı?

6 Araştırma Soruları Bu programları kullanmayı bilen vasıflı eleman var mıdır? Belediye sınırları içinde kalan bölgede yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya yönelik teknolojik çalışmalar nelerdir? Toplam sunucu sayısı ne kadardır? Belediye ile ilgili hizmetlerin ne kadarı elektronik ortamda görülmektedir? Bu hizmetlerden yurttaşların bilgisi var mı?

7 Araştırma Yöntemi Bilgi işlem müdürü Üveyiz Ünal Zaim Bey ile kısa mülakat tarzında görüşme yapılmış, veriler ışığında alınan bilgiler bulgular kısmında değerlendirilmiştir. Başkan yardımcı Funda Erkal Hanım ile kısa mülakat tarzında görüşme yapılmış, sorulan sorulara verilen cevaplar ve stratejik plan çerçevesinde alınan bilgiler bulgular kısmında değerlendirilmiştir.

8 Araştırma Yöntemi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ergün Serdar KARADUMAN Bey ile mülakat tarzında görüşme yapılmış, not alma tekniği ile bilgiler desteklenmiştir. Çankaya Belediyesi stratejik planından yararlanılmıştır. Çankaya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Kuruluş, Görev, Yetki, Sorumluluk Çalışma Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelikten yararlanılmıştır.

9 Araştırma Yöntemi Diğer belediyelerin e-belediye konusunda nasıl bir çalışma içinde oldukları kendilerine ait olan web sitelerinden takip edilmiştir. İnternetten konu ile ilgili sitelerden görüş ve fikirler alınmıştır.

10 Araştırma Bulguları Yapılan araştırma sonunda Çankaya belediyesinin teknolojik alt yapısına dair birçok veri toplanmıştır. Çankaya Belediyesi Stratejik Planında Belediyenin bilgi işlem altyapınsa ilişkin olarak aşağıdaki verilere ulaşılmıştır.

11 Araştırma Bulguları Tablo eklenecek

12 Araştırma Bulguları Personele İnternet Hizmeti e -posta Hizmetleri İnternet Servis Sağlayıcılığı

13 Araştırma Bulguları Güvenlik Altyapısı Saldırı önleme (i -bekçi yazılımı) Virüs ve erişim Kontrol 5651 Yazılımı VPN (dış bağlantılar için)

14 Araştırma Bulguları Uygulama Yazılımları Emlak Yazılımı,Satın Alınanlar Taşınır Mallar Genel Tahakkuk Fatura Satın alma, Analitik Bütçe Muhasebe Puantaj - Personel Bordro, Evlendirme Yasa Takip Hukuk,Küşat Laboratuar, Çağrı Merkezi Rehber

15 Araştırma Bulguları Belediyede ki sistemlerin eski olması sonucunda yeni bilgisayar alımı ihalesi yapılmış fakat bu ihalede pürüzler çıkması sonucu gerçekleştirilememiştir. Toplam da alınacak son sistem bilgisayar âdeti 150 civarında iken sosyal hizmetler ve maliye bölümün acil ihtiyaçlarından dolayı 70 adet bilgisayar alınmış, bu miktar ana rakamdan düşülmüştür.

16 Araştırma Bulguları Tablo Konulacak

17 Araştırma Bulguları Bilgi İşlem Merkezindeki Mevcut Ana Donanımlar; Hp dl 380 intel xeon 3.0 ghz 4 gb ram 2*73 gb disk. 7 adet (mimari yapısı 32 bit, işletim sistemi Windows server 2003 uygulama sunucuları olarak kullanılmaktadır. Hp integrity rx 4640 intel itanium II 8 gb ram 2*73 gb disk 2 adet (mimari yapısı 64 bit, işletim sistemi Windows server 2003 veri tabanı sunucusu olarak kullanılmaktadır)

18 Araştırma Bulguları Güç Kaynağı, Yedekleme, Güvenlik ve Network Ürünleri Lto 2 hp msa *160 gb yedekleme birimi. 1 adet Firewall i-bekçi 2000 lb güvenlik ünitesi. 2 adet (1 arızalı) Backbone hp procurve 5406 omurga anahtar. 1 adet Backbone alcatel OmniSwitch adet( arızalı) Alcatel adet Hp procurve adet 60 kwatt güç kaynağı. 1 adet

19 Araştırma Bulguları Mevcut Uygulama Yazılımları Çankaya belediyesinde Eylül 2010 tarihinden itibaren 2 proje yürütülmektedir. Kent bilgi sistemi, proje Devran firması tarafından alt yüklenici olarak kullandığı işlem firmasına yazdırılmıştır. Windows sunucular üzerinde çalışmaktadır. Emlak bilgisi sistemi; proje 90 lı yılların başında COBOL yazılım diliyle yazılmıştır. Proje risk tabanlı İBM F50 sistemlerinde çalışmaktadır.( Bilgi İşlem Müdürlüğü Bilgilendirme Formu)

20 Araştırma Bulguları Kent Bilgi Sistemi Yazılımları Yazılım web tabanlı olup ORACLE veri tabanında tutulmaktadır. Kent Bilgi Sistemi çevresinde kullanılan modüller şunlardır; Desktop, Evlendirme, Web, Analitik bütçe, Muhasebe, Eğlence, Reklam, Taşınır mal, Personel, Maaş, Vergiye dayalı tahsilât, Çevre, İşgaliye, Ödeme emri- haciz işlemleri, Sicil, Sicil birleştirme, Tahakkuk, Tahsilât, Başkanlık

21 Araştırma Bulguları Araç Takip ve Filo Yönetim Projesi Mevcut sistemle hızlı ve verimli şekilde anlık araç takibi yapılabilmektedir. Bu projeyle hizmetin yapılmasında vakitten tasarruf, hızların gözlenmesi nedeniyle sürücüden kaynaklanan trafik kazalarının azalması, yakıt tasarrufunun gerçekleşmesi, fazla mesailerin ve ek giderlerin kontrolü, gerektiğinde uzun molalar, aşırı rölanti süresi kuralı ihlali, çalışma bölgesi ihlallerin önüne geçilerek araç ve yönetiminin optimum olmasının sağlanması, araçların ve şoförlerin emniyetinin sağlanması ve sisteme yetki veren kişilerce web den takip edilebilmesi amaçlanmaktadır.

22 Araştırma Bulguları. Böylelikle Çankaya belediyesine ait birimlerin daha seri ve etkin çalışmaları mümkünleşecektir. Bu sistem sayesinde acil müdahale ve kurtarma çalışmaları da daha etkili şekilde yürütülecektir.

23 Araştırma Bulguları Etkili Vatandaş İlişkileri Yönetim Sistemleri( EVİMSoft) Amaç: Çankaya belediyesi, hizmet verdiği vatandaşların şikâyetlerinin ele alınması, değerlendirilmesi, işleme konulması ve kapatılmasını kapsayan Etkili Vatandaş İlişkileri Yönetim Sistemidir.

24 Araştırma Bulguları Sistem ile; Çankaya belediyesine şikâyete bulunan vatandaşlara geri bildirim yapılabilme olanağı vardır. Çankaya belediyesi, vatandaşlarına şikâyetlerine karşılık gerçekleştirdiği çözümlerin, şikâyet sahibinin sorununu çözüp çözemediğini yani vatandaş memnuniyetinin takip edebilmektedir

25 Araştırma Bulguları Vatandaşlar bildirdikleri şikâyetlerin durumunu takip edebilmekte ve tahmini çözüm süresi konusunda bilgi alabilmektedir. Kayıt altına alınan şikâyetlerin konusuna göre ilgili mercilere yönlendirile bilme ve takibi yapıla bilmektedir.

26 Temel Sorunlar Çankaya belediyesinin bilişim teknolojisiyle tanışması 1993 yıllarına dayanmakta olup, O dönemde alt yapısıyla ve yaptığı icraatlarla örnek gösterilen belediyelerden birisi olduğu anlaşılmaktadır. Ancak, zaman içinde bu sistemlerin geliştirilmesi için gerekli olan çalışmalar ve yatırımlar yapılmamıştır. Kurum olarak yapılan yanlış bilişim politikalarından ve uzman noksanlığından Çankaya belediyesinin bilgi sistemleri ve alt yapıları eskimiş, yetersiz hale gelmiştir.

27 Temel Sorunlar Ayrıca belediyede eksik görülen kısımlar da belirtilmiştir; Teknolojik olarak eskiyen sistemlerin yenilenmemesi, yedekleme ve harici veri depolama ünitelerinin kurulmaması, Teknolojik yapılanmamın yurttaşlara yeterince tanıtılmaması, Kurumlar arasındaki teknolojik yetersizliklikten dolayı kırtasiyeciliğin yurttaşlara yansıması, Bilgisayar alım ihalesinde yaşanan sıkıntılar.

28 Olanaklar Belediyenin Teknoloji konusunda geride kaldığını kabul etmesi ve kendini bu konuda geliştirmek için bütün olanakları kullanmaya çalışan bir belediye ile karşı karşıyayız. Çankaya da yaşayan yurttaşların teknoloji kullanım düzeyinin ve eğitim seviyesinin yüksekliği sebebiyle belediye hizmetlerinde yüksek kaliteyi talep etmesi, Çankaya ilçesinde ve Ankara da belediyenin bu konuda iş birliği yapabileceği bir çok üniversite, teknoloji geliştirme bölgesi ve sivil toplum kuruluşlarının bulunması,

29 Olanaklar Türkiye nin en büyük belediyelerden Çankaya Belediyesi nin coğrafik konumu sebebiyle teknolojik gelişmelere açık olması, Sorumluluklarını bilen bir ekibin kurulmuş olması, başında yaratıcı bir liderin olması, Diğer birimlerin teknolojik eksikliği dolduracak olan bu birimin diğer kurumlar tarafından kolayca

30 Araştırma Sonucu Araştırmanın konusu ve kapsamı dâhilinde Çankaya belediyesinin teknolojik alt yapısı araştırılmış olup aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir; Türkiye nin önde gelen belediyelerinden Çankaya belediyesinin nüfus ve coğrafik şartlarına göre teknolojik alt yapısının yetersiz olduğu görülmüştür. Fakat eksikliklerinin farkında olan uzman hizmet personeli vardır. Bu bağlamada geleceğe yönelik planlı adımlar atılmış olup teknolojinin gelişmesi alanında çalışmalara başlanmıştır. Fakat mevcut durum itibariyle teknolojik hizmetler vatandaşa yeteri kadar götürülememiş, vatandaşların sorunları elektronik ortamda yapılma oranı %40lar da kalmıştır.

31 Araştırma Sonucu Alt yapının yetersizliği belediye içindeki koordinasyonun aksamasına ve hizmet kalitesinin azalmasına yol açmaktadır. Ayrıca vatandaşların daha çok bürokrasi ve kırtasiyeciliğe maruz kalmasına yol açmıştır. Bu da vatandaşların belediyeye karşı güvenin ve istikrarını kaybetmesine yol açmıştır. Örneğin; bir vatandaşın kendisine ait evi, dükkânı ve de arsası bulunsun. Bu işlemler için belediyeye başvuran vatandaş her bir işlem için ayrı dosya açtırması ve birimler arasında yol alması gerekmektedir. Bu işlemler sırasında zaman kaybı, bürokrasi, personel ve maddi kayıplar meydana gelmektedir. Ama düzgün işleyen bir sistemde vatandaşın işi elektronik belgeler ve elektronik imza sayesinde zaman ve iş gücü kaybı yaşanmaksızın hızlıca yerine getirilir. Bunu en kısa zaman dilimi içinde amaçlayan Çankaya belediyesi 2011 Haziran ayı içerisinde e- belediyecilik adı taşımasa da bu sistem içine entegre olacaktır.

32 Teşekkürler!

BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ(iç Yönetmelik) BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, Kuruluş AMAÇ :

BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ(iç Yönetmelik) BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, Kuruluş AMAÇ : MADDE 1: MADDE 2: MADDE 3: MADDE 4: MADDE 5: BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ(iç Yönetmelik) BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, Kuruluş AMAÇ : Bu yönetmeliğin

Detaylı

Performans Denetimi Raporu SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI HASTANELERDE İLAÇ, TIBBİ SARF MALZEMESİ VE TIBBİ CİHAZ YÖNETİMİ

Performans Denetimi Raporu SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI HASTANELERDE İLAÇ, TIBBİ SARF MALZEMESİ VE TIBBİ CİHAZ YÖNETİMİ Performans Denetimi Raporu SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI HASTANELERDE İLAÇ, TIBBİ SARF MALZEMESİ VE TIBBİ CİHAZ YÖNETİMİ MART - 2005 Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerde İlaç, Tıbbi Sarf Malzemesi ve Tıbbi

Detaylı

28 30 MAYIS 2013 KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SATIN ALMA UYGULAMALARI EĞİTİMİ

28 30 MAYIS 2013 KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SATIN ALMA UYGULAMALARI EĞİTİMİ 28 30 MAYIS 2013 KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SATIN ALMA UYGULAMALARI EĞİTİMİ MAYIS-2013 AFYONKARAHİSAR Finans Hizmetleri Başkan Yardımcılığı 1 2 Finans Hizmetleri Başkan Yardımcılığı ÖNSÖZ Ülkemiz ekonomisi

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU 2 SUNUŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU 2008 yılının ikinci yarısında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 2009 yılı ikinci yarısından itibaren aktif

Detaylı

Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org.

Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org. Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 Birlik Plaza K:3 35210 Gümrük İZMİR T (0232) 489 81 81 F: (0232) 489 85 05 www.izka.org.tr info@izka.org.tr İzmir Kalkınma Ajansı 2011 Faaliyet Raporu Mart 2012 Baskı Tarihi

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Temel İlkeler MADDE 1 (1) Bu yönetmeliğin

Detaylı

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri 2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri ANKARA, 2014 2023'e Doğru Türkiye'de Üniversite Kütüphaneleri Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar

Detaylı

KIRŞEHİR İŞGÜCÜ DURUM ANALİZİ

KIRŞEHİR İŞGÜCÜ DURUM ANALİZİ KIRŞEHİR İŞGÜCÜ DURUM ANALİZİ İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 3 TABLO VE ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 GİRİŞ... 5 1. KIRŞEHİR İN SOSYO-EKONOMİK YAPISI... 6 1.1.Nüfus Yapısı... 6 1.2.Coğrafi Göstergeler... 8 2. KIRŞEHİR İŞGÜCÜ

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

5355 SAYILI MAHALLİ İDARE BİRLİKLERİ KANUNU VE KÖY BİRLİKLERİ - TOPLUM KALKINMASI İLİŞKİSİ

5355 SAYILI MAHALLİ İDARE BİRLİKLERİ KANUNU VE KÖY BİRLİKLERİ - TOPLUM KALKINMASI İLİŞKİSİ Çalışmanın yayınlanmış son hali için lütfen bkz. Palabıyık, H., Kara, M., 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ve Köy Birlikleri-Toplum Kalkınması İlişkisi, Yerel Yönetimler Üzerine Güncel Yazılar-2:

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu ii 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu iii Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu (Ocak Haziran) iv 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu SunuĢ 2009 yılından itibaren sorumluluk bölgesi olan Hatay,

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Durum Değerlendirmesi ile Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin

Detaylı

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI

BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI 2010 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01.01.2010 31.12.2010) -Ekim 2010- İÇERİK A. KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 3 1. İnsan Kaynaklarına İlişkin Faaliyetler...

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI SAĞLIK HİZMETLERİ VE ETİK Prof. Dr. Haydar SUR Yrd. Doç. Dr. Murat ÇEKİN Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi AKADEMİK ARAŞTIRMA

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

HASAR VE TAZMİNAT İŞLEMLERİ DENETİM REHBERİ TASLAĞI

HASAR VE TAZMİNAT İŞLEMLERİ DENETİM REHBERİ TASLAĞI T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI Sigorta Denetleme Kurulu HASAR VE TAZMİNAT İŞLEMLERİ DENETİM REHBERİ TASLAĞI ARALIK 2013 AÇIKLAMA Bu Rehberde, Hazine Müsteşarlığı tarafından sigorta ve emeklilik şirketlerinin

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ 1.AMAÇ: Kurumun otomasyon üzerindeki tüm bilgilerinin yönetimini, korunmasını, dağıtımını ve önemli işlevlerinin korunmasını düzenleyen kuralları ve uygulamaları belirlemeyi amaçlar. 2. KAPSAM: Bu talimat,

Detaylı

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ KALKINMA AJANSI YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ARALIK 17/12/ TRA1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 1. TEMEL AMAÇLAR VE ÖNCELİKLER 5 2. YILI FAALİYETLERİ 5 2.1 KURUMSALLAŞMA FAALİYETLERİ 6 2.1.1 Ajansın

Detaylı

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma ancak yerelin potansiyelini harekete geçirerek gerçekleşmektedir. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

Bilgi İşlem ve Teknolojik Altyapı Projeleri

Bilgi İşlem ve Teknolojik Altyapı Projeleri bursa.bel.tr www.bursa.bel.tr Bilgi İşlem ve Teknolojik Altyapı Projeleri Sevgili Hemşehrilerim; Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, Bursa da yaşamı kolaylaştırmak ve halkımıza daha hızlı hizmet sunabilmek

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2014 SUNUŞ Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi, kullanılması ve

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ Ahmet TOPKAYA Sayıştay Başdenetçisi Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile rekabet üstünlüğü yaratmada bilgi ve teknolojinin rolünün artmış olmasından

Detaylı

İç Kontrol Eylem Planı

İç Kontrol Eylem Planı 2012 Fiziki Sosyal Kültürel Ekolojik e-belediyecilik Başkanın Sunuşu Dünyada mali yönetim sistemine ilişkin yaşanan deneyimlerin ve reformların öğretisinde iç kontrol; kamu kaynaklarının amaçlarına, belirlenmiş

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2011. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı

FAALİYET RAPORU 2011. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı FAALİYET RAPORU 211 Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı BAKAN SUNUŞU Binali YILDIRIM Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Karayolları Gelişiyor, Türkiye nin Çehresi Aydınlanıyor Kalkınmanın temel

Detaylı

5018 SAYILI KANUN A GÖRE KAMU İDARELERİNİN ve KAMU GÖREVLİLERİNİN SAYIŞTAYA KARŞI SORUMLULUKLARI

5018 SAYILI KANUN A GÖRE KAMU İDARELERİNİN ve KAMU GÖREVLİLERİNİN SAYIŞTAYA KARŞI SORUMLULUKLARI 5018 SAYILI KANUN A GÖRE KAMU İDARELERİNİN ve KAMU GÖREVLİLERİNİN SAYIŞTAYA KARŞI SORUMLULUKLARI Fehmi BAŞARAN Sayıştay Üyesi I-GİRİŞ Bilindiği üzere, son yıllarda Dünyadaki gelişmelere paralel olarak

Detaylı

T.C. KASTAMONU BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

T.C. KASTAMONU BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ T.C. KASTAMONU BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu yönetmeliğin amacı, Kastamonu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü

Detaylı