==============================================================

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "=============================================================="

Transkript

1 BU BELGEDEKİ AYETLER SADIK TÜRKMEN İN MEALİNDEN ALINMIŞTIR. ÂLÂ SURESİ İniş Sırası: 8 Mushaf Sırası: 87 Mekki Sure 19 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 14. MUHAKKAK Kİ, kurtulmuştur temizlenen, 15. Rabbinin ismini anıp namaz kılan/(o na) ibadet dua eden. 16. AMA SİZ, dünya hayatını tercih ediyorsunuz. 17. Oysa ahiret hayatı daha hayırlı sonsuzdur. NECM SURESİ İniş Sırası: 23 Mushaf Sırası: 53 Mekki Sure 62 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 29. Zikrimizden (Kur an dan) yüz çeviren dünya hayatından başkasını istemeyenlere aldırış etme! 30. İşte, ilimde eriştikleri gâyeleri budur. Şüphesiz Rabbin, yolundan sapan kimseyi en iyi bilendir. Doğru yolda olanı da en iyi bilendir. 31. Göktekiler yerdekiler Allah ındır. 23 NECM SURESİ Bu, yaptıkları ile kötülük yapanları cezalandırması iyilik yapanları da güzellikle mükâfatlandırması içindir. KIYAMET SURESİ İniş Sırası: 31 Mushaf Sırası: 75 Mekki Sure 40 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 20. HAYIR HAYIR! Siz hemen ele geçen şeyleri/peşini/dünyalığı seviyorsunuz.

2 21. Geleceği/kalıcı olanı/ahireti ise terk ediyorsunuz. 22. Yüzler var ki, o gün ışıl ışıl parlar. 23. Rablerine bakar durur. 24. Birtakım yüzler de vardır ki, o gün asıktır, 25. onunla (o azapla) bel kemiğinin kırılacağını anlar. FATIR SURESİ İniş Sırası: 43 Mushaf Sırası: 35 Mekki Sure 45 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 5. EY İNSANLAR! Şüphesiz ki, Allah ın sözü gerçektir. Dünya hayatında aldanmayın/dünya hayatı sizi aldatmasın. Ve sakın, o aldatıcı sizi Allah ile/allah adına aldatmasın. SUAT YILDIRIM MEALİ 5 - Ey insanlar! Allah'ın vâdi elbette gerçektir, öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın; o çok hilekâr şeytan da Allah'ın kerem merhametini ileri sürerek sizi aldatmasın. Şeytan birçok kere insanı: "Allah kerîmdir, senin ibadetine ihtiyacı yoktur. O gafurdur, rahîmdir" diyerek günahlara ya "O herşeye kildir" diyerek tembelliklere sürükleyip, imkânlarını kötüye kullanmaya sevketmek ister. Gerçi Allah'ın bu vasıfları vardır. Fakat öyledir diye mağrur olup aldanmak, Allah'a saygı göstermemek, Onun izzet celalini hesaba katmamak, Allah'ın cezasını tanımamak gibi bir cinayet işlemek olmaz. Keza Allah'ın iman edip makbul işler işleyen kullarına rdiği imkân derecelerden de göz göre göre bir mahrumiyete kimsenin razı olmaması gerekir. TAHA SURESİ İniş Sırası: 45 Mushaf Sırası: 20 Mekki Sure 135 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 130. Onlar ne derse desin sen katlan/yoluna devam et/sabırlı ol. Rabbin herşeyi güzel yaptı, sen de ona karşılık (bireysel olarak), (Farz Namazlar öncesi, Nafile [Sünnet] Namaz kılarak) ibadet et; Güneş doğmadan önce (Sabahın Nafilesini/Sünnetini) batmadan önce (İkindi Namazı Sünnetini kılarak tesbih et). Gecenin anlarında (Akşam, Yatsı, Teheccüd Sünnet[Nafile]lerini) günün bölümlerinde de (Öğle öncesi, sonrası Kuşluk vaktinde). Belki (böylece) hoşnut kalırsın/mutlu olursun!

3 131.Onlardan bazılarını (geçici olarak) faydalandırdığımız, dünya hayatının süsüne gözlerini dikme; kendisiyle (mal, mülk, lüks hayat gibi) onları açığa çıkarmak için izin rdiğimiz şeylere (imrenme)! Rabbinin rızkı daha hayırlıdır daha kalıcıdır. 132.Ailene namaz kılmalarını söyle, kendin de ona dayan/ona devam et/vakitleri aksatmadan kıl! Biz senden bir rızık istemiyoruz. Güzel sonuç takvanındır! KASAS SURESİ İniş Sırası: 49 Mushaf Sırası: 28 Mekki Sure 88 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 60. Size rilen herşey, yalnızca dünya hayatının geçimi süsüdür. Allah ın katında olan ise daha hayırlı daha kalıcıdır. Hâlâ akletmiyor musunuz? 61. ŞİMDİ kendisine güzel bir ödülü söz rdiğimiz de o söze kavuşacak olan kimse; dünya hayatının zevkini yaşayan sonra da, kıyamet günü yakalanıp getirilecek olan kimse gibi midir? 79. Böylelikle (Karun), ihtişamı içinde kavminin karşısına çıktı. Dünya hayatını isteyen kimseler, dediler ki: Ne olurdu, Karun a rilen şeylerin benzeri bize de rilseydi. Gerçekten o, büyük bir şans sahibi! 80. Gerçek ilim adamları, dediler ki: Yazık size! İman eden faydalı bir işi en iyi şekilde yapan kimse için, Allah ın ödüllendirmesi daha iyidir. Buna da sabredenler dışında kimse kavuşturulmaz. İSRA SURESİ

4 İniş Sırası: 50 Mushaf Sırası: 17 Mekki Sure 111 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 18. KİM bu çabuk geçen dünyayı isterse orada istediğimiz kişiye, onun için varettiğimiz kadarını ririz! Sonra da ona (sonsuz kalmak üzere) cehennemi vatan kılarız. Kovulmuş, kınanmış olarak oraya yaslanır. 19. Kim de ahireti isterse mümin olarak, ona uygun bir çaba ile çalışır, koşturursa; işte bunlara çalışmalarının karşılığı rilmiş olur. 20. Hepsine; onlara da bunlara da Rabbinin lütfundan (dünyada) uzatırız. Rabbinin lütfu (insanların bir kısmıyla) sınırlı değildir! 21. Bak! Kimini kiminden kabiliyetli yarattık. Elbette ahiret dereceler bakımından daha büyüktür nimeti/ikramı da daha büyüktür. YUNUS SURESİ İniş Sırası: 51 Mushaf Sırası: 10 Mekki Sure 109 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 7. BİZİMLE buluşmayı ummayanlar, dünya hayatına razı olanlar, onunla tatmin olanlar ayetlerimizden gafil olanlar var ya; 8. işte onların varacakları yer ateştir, kazanmakta olduklarından dolayı! 9. (Gerçekten var olanlara) inanan salih amel/faydalı işleri en iyi şekilde yapanlara gelince; Rableri onları imanlarından dolayı, zeminlerinden ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere iletir.

5 24. DÜNYA hayatının durumu; gökyüzünden indirdiğimiz su gibidir! Öyle ki; insanların hayvanların beslendiği yer bitkisi onunla/suyla birbirine karıştı. Böylece; yeryüzü ziynetini takınıp süslendiğinde sahipleri de onun ürününü biçip toplamaya güç yetirir olduklarını sanmışlarken; bir gece ya gündüz, emrimiz ona gelmiştir de onu, kökünden biçilmiş bir duruma getirmişizdir. Sanki dün hiç yeşermemiş gibi yaparız! İşte böyle, ayetleri geniş geniş açıklıyoruz. Düşünen bir toplum için!.. HUD SURESİ İniş Sırası: 52 Mushaf Sırası: 11 Mekki Sure 123 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 15. KİM dünya hayatını süsünü ister ise, orada (dünyada), onlara amellerinin karşılığını tam ririz. Ve onlar bunda hiçbir eksikliğe uğratılmazlar. 16. Onlar öyle kimselerdir ki; ahirette onlar için ateşten başkası yoktur. Orada yaptıkları şeyler boşa gitmiştir. Ve zaten bütün yapmış oldukları şeyler batıl/geçersiz olmuştur! 17. (Böyleleri) şu kimse gibi olur mu; Rabbinin katından bir delile (Vahye/Kur an a) dayanmıştır. Ve o delil ki, O nun katından olan bir şahit. Ayrıca; ondan önce de bir imam/önder bir rahmet olarak Musa nın kitabı var. İşte onlar (gerçeği görenler) buna (Kur an a) inanırlar. Topluluklardan kim onu (Kur an ı) reddederse, ona vadedilen/söz rilen yer ateştir. Bundan hiç şüphen olmasın! Şüphesiz o, Rabbinden gelen gerçektir! Fakat insanların birçoğu (gerçekleri) gizliyor!..

6 HİCR SURESİ İniş Sırası: 54 Mushaf Sırası: 15 Mekki Sure 99 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 87. VE ANT OLSUN/GERÇEK ŞU Kİ; Biz sana ikililerden yediyi (tekrarlanan Fatiha yı) büyük Kur an ı rdik. 88. Sakın gözlerini onlardan bazı zümrelere izin rdiğimiz dünyalık şeylere dikme! Onlara üzülme müminlere şefkat kanatlarını indir! 89. De ki: Şüphesiz ben apaçık bir uyarıcıyım! EN AM SURESİ İniş Sırası: 55 Mushaf Sırası: 6 Mekki Sure 165 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 32. Dünya hayatı bir oyun bir eğlenceden başka bir şey değildir. Ama ahiret yurdu, korunup sakınan kimseler için daha iyi/daha kalıcıdır. Hala aklınızı kullanmıyor musunuz? 70. Dinlerini bir oyun eğlence edinen; dünya hayatında aldanan kimseleri kendi haline bırak! Sen bununla şöyle hatırlat: Bir kişi kazandığı şeylerin eline teslim edilmeye görsün, onun Allah tan başka ne bir dostu, ne de bir şefaatçisi vardır. Her türlü fidyeyi rse de ondan kabul edilmez! İşte onlar kazandıkları şeylere teslim edilmiş kimselerdir! Onlar için kaynar sudan bir içki inkâr etmiş olmaları yüzünden can yakıcı bir azap vardır!

7 LOKMAN SURESİ İniş Sırası: 57 Mushaf Sırası: 31 Mekki Sure 34 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 33. EY İNSANLAR! Rabbinizden sakının! Babanın çocuğunun yükünü yüklenemeyeceği, çocuğun da babasının yükünü yüklenemeyeceği o günden korkun! Şüphesiz, Allah ın sözü gerçektir. Öyleyse dünya hayatında aldanmayın sakın çok aldatıcı (şeytan) sizi Allah ın affına gündirmesin! MÜMİN SURESİ İniş Sırası: 60 Mushaf Sırası: 40 Mekki Sure 85 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 38. VE o inanan kimse şöyle söyledi: Ey kavmim! Bana uyun. Sizi dosdoğru yola götüreyim! 39. Ey kavmim! Bu dünya hayatı ancak bir geçim yeridir. Şüphesiz ahiret ise, sonsuz durulacak karar yurdu/sonsuz vatandır! ŞURA SURESİ İniş Sırası: 62 Mushaf Sırası: 42 Mekki Sure 53 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 20. KİM ahiret sevabını/menfaatini/ekinini ister ise; onun ekinini/sevabını/menfaatini artırırız. Kim dünya menfaatini/ekinini ister ise; ona da, ondan bir şeyler ririz. Fakat ahirette, onun için başka hiç bir nasip/alacak yoktur. 36. ŞİMDİ size rilen herhangi bir şey,

8 dünya hayatının geçici geçimliğidir! Allah katında bulunanlar ise daha hayırlı daha kalıcıdır. İman edip Rablerine tekkül edenler/günenler içindir! ZUHRUF SURESİ İniş Sırası: 63 Mushaf Sırası: 43 Mekki Sure 89 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 33. Şayet insanların (özenti nedeniyle özgür düşünemeyen), bir tek millet olması durumu olmasaydı; elbette, Rahmân(iyiliği sonsuz olan) ı inkâr eden kimselerin evlerine; gümüşten çatılar üzerinde çıkıp yükselecekleri merdinler, 34. odalarına kapılar üzerinde yaslanacakları koltuklar yapardık 35. daha nice süs!.. Bunların hepsi, yalnızca dünya hayatının geçimliğinden ibarettir! Ahiret ise Rabbinin katında korunup sakınanlar içindir. CASİYE SURESİ İniş Sırası: 65 Mushaf Sırası: 45 Mekki Sure 37 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıy 24. Dediler ki: Hayat, sadece bu dünya hayatımızdır! Ölürüz yaşarız. Bizi zamandan başkası yok etmiyor! Oysa bu konuda onların hiçbir ilimleri yoktur. Onlar sadece zannediyorlar/tahmin yürütüyorlar. 25. Açık açık ayetlerimiz onlara okunduğu zaman onların delilleri; Eğer doğru sözlüler iseniz atalarımızı getirin, demekten başkası değildir.

9 26. De ki: Allah size hayat riyor, sonra sizi öldürüyor. Sonra da, hakkında şüphe olmayan kıyamet gününde sizi toplar. Ama insanların birçoğu bilmiyor. AHKÂF SURESİ İniş Sırası: 66 Mushaf Sırası: 46 Mekki Sure 35 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 20. İnkâr edenlere ateşe sunuldukları gün (şöyle denir): Siz, güzel şeylerinizi dünya hayatında tüketip yok ettiniz! Orada onlarla keyif sürdünüz. Bugün, alçaltıcı azap ile cezalandırılacaksınız. Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslamanızdan yoldan çık(ıp azıtmış ol)manızdan dolayı! KEHF SURESİ İniş Sırası: 69 Mushaf Sırası: 18 Mekki Sure 110 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 45. SEN ONLARA dünya hayatının misalini şöyle anlat: O, gökyüzünden indirdiğimiz bir su gibidir. Onunla yeryüzünün bitkileri birbirine karışmıştır. Sonra da rüzgârların savurduğu çöp kırıntıları olmuştur. Allah herşeye muktedîrdir/herşeye güç yetirendir! 46. Mal çocuklar dünya hayatının süsüdür. Faydalı olan kalıcı işler ise Rabbinin katında, sevapça daha iyi, umut bağlamaya daha lâyıktır. NAHL SURESİ İniş Sırası: 70 Mushaf Sırası: 16 Mekki Sure 128 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 106.KİM inandıktan sonra, Allah ı inkâr ederse;

10 -kalbi imanla yatışmış olduğu halde zorlanan kimse hariçkim inkâra göğsünü açarsa (inkârı serse), Allah tan bir gazap, işte onların üzerinedir. Onlar için büyük bir azap vardır. 107.Bu, onların dünya hayatını ahirete tercih etmelerindendir. Ve şüphesiz Allah da, inkârcılar topluluğunu doğru yola iletmez İşte bunlar; (hak ettikleri için) Allah ın kalplerini, kulaklarını gözlerini değersiz saydığı kimselerdir. İşte gafiller onlardır. 109.Hiç şüphe yok elbette onlar, ahirette de hüsrana uğrayanlardır. İBRAHİM SURESİ İniş Sırası: 72 Mushaf Sırası: 14 Mekki Sure 52 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 3. Onlar, o kimseler ki; dünya hayatını ahirete tercih ederler, Allah ın yolundan çevirirler/alıkoyarlar o yolu karıştırmak/eğriltmek/saptırmak isterler! İşte onlar, uzak bir sapkınlık içindedirler. NAZİAT SURESİ İniş Sırası: 81 Mushaf Sırası: 79 Mekki Sure 46 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 34. VE BÖYLECE, o en büyük felâket geldiği zaman; 35. o gün insan neyin peşinde koştuğunu hatırlar! 36. Ve görmeleri için cehennem de açıkça sergilenmiştir. 37. Artık her kim azgınlık etmiş 38. dünya hayatını tercih etmişse, 39. muhakkak ki cehennem, (onun için) barınak yeridir/onun varacağı yerdir! 40. Her kim de, Rabbinin makamından korkmuş kendini boş tutkulardan alıkoymuşsa, 41. elbette varılacak yer cennettir!

11 ANKEBUT SURESİ İniş Sırası: 85 Mushaf Sırası: 29 Mekki Sure 69 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 64. BU DÜNYA HAYATI bir eğlenme bir çalışma(yurdun)dan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise, elbette asıl hayat/konaklama yeri/sonsuz vatan odur! Şayet bilmiş olsalardı!.. BAKARA SURESİ İniş Sırası: 87 Mushaf Sırası: 2 Medeni Sure 286 Ayettir Rahman Rahim Allah ın adıyla (İyiliği Sonsuz, İkramı Bol Allah ın adıyla) 200. Hac ibadetlerinizi bitirdiğiniz zaman Allah ı zikredin, tıpkı; atalarınızı zikrettiğiniz gibi hatta daha çok zikredin. İnsanlardan kimileri; Rabbimiz, bize dünyada r der, onun ahirette nasibi yoktur Onlardan kimi de: Rabbimiz, bize dünyada da iyilik, ahirette de iyilik r bizi cehennem azabından koru der İşte onların kazandıklarından nasibi vardır. Allah ın hesabı çok hızlıdır İNSANLARDAN öyleleri vardır ki, (konuştuğu zaman) dünya hayatına dair sözü, senin hoşuna gider (Allah a) en yaman düşman olduğu halde; kalbindekine (sözünün özüne uyduğuna) Allah ı şahit tutar İş başına geçtiği zaman orada fesat/terör (karışıklık) çıkarmak; ekini (ekonomiyi)

12 nesli (her türlü canlıyı) helak etmek/yok etmek için yeryüzünde koşar durur. Allah ise bozgunculuğu/fesadı/terörü hiç sevmez Dünya hayatı inkâr edenlere süslü göründü. Onlar iman edenlerle alay etmektedirler. Allah a karşı gelmekten sakınanlar ise, kıyamet günü bunların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık yaratır. AL-İ İMRAN SURESİ İniş Sırası: 89 Mushaf Sırası: 3 Medeni Sure 200 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 14. KADINLAR, oğullar, yük yük altın gümüş, salma (serbest dolaşan) atlar, davarlar ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler, insanlara süslü göründü. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah ın katındadır. 15. De ki: Size onlardan daha hayırlısını haber reyim mi? Allah a karşı gelmekten sakınanlar için Rableri katında, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler, tertemiz eşler Allah ın rızası vardır. Allah kullarını hakkıyla görendir. 16. O Allah tan korkanlar: Ey Rabbimiz, şüphesiz biz iman ettik, Sen de günahlarımızı bağışla bizi cehennem azabından koru diyenler. 17. Sabredenler, doğrular, Allah a itaatle boyun eğenler, mallarını Allah ın tavsiye ettiği şekilde harcayanlar seherlerde (Allah tan) bağışlanma dileyenlerdir.

13 145. Hiçbir kimse Allah ın izni olmadan ölemez. Ölümün gerçekleşmesi için Allah ın rdiği izin yazılır. Kim dünya menfaatini isterse, kendisine ondan ririz. Kim de ahiret ödülünü isterse, ona da ondan ririz. Biz şükredenleri ödüllendireceğiz. 185.HER canlı ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü, yaptıklarınızın tam karşılığı size rilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa; gerçekten o, kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, oyun eğlenceden başka bir şey değildir NİSA SURESİ İniş Sırası: 92 Mushaf Sırası: 4 Medeni Sure 176 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 94. EY İMAN EDENLER! Allah; saldırganları/teröristleri etkisiz kılmanız için, savaşa izin rdiğinde; sefere çıkmadan önce gerekli araştırmayı yapın. Size selâm ren (barış öneren) kimseye, dünya hayatının geçici menfaatine (ganimete) göz dikerek; Sen mümin değilsin demeyin. Allah katında pek çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyle idiniz de Allah size lütufta bulundu. Onun için iyice araştırın. Çünkü Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır Kim dünya sevabı (nimeti) istiyorsa (bilsin ki), dünya sevabı da ahiret sevabı da Allah katındadır. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. HADİD SURESİ İniş Sırası: 94 Mushaf Sırası: 57 Medeni Sure 29 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 20. BİLİN Kİ; dünya hayatı ancak bir oyun, bir eğlence,

14 bir süs, aranızda karşılıklı bir övünme, çok mal çok evlat sahibi olmak yarışından ibarettir. Tıpkı şöyle: Bir yağmur ki, bitirdiği bitki çiftçilerin hoşuna gider. Sonra kurumaya yüz tutar da sen onu sararmış olarak görürsün. Sonra da çer çöp olur. Ahirette ise (dünyada yaptıklarına göre ya) çetin bir azap (ya) Allah ın mağfiret rızası vardır. Dünya hayatı aldatıcı zevkten başka bir şey değildir. 21. Rabbinizden bir bağışlanmaya eni gökle yerin genişliği kadar olan, Allah a Rasûlüne inananlar için hazırlanan cennete, yarışırcasına koşun. İşte bu, Allah ın lütfudur. Onu dilediğine (hak edenlere) rir. Allah büyük lütuf sahibidir. MUHAMMED SURESİ İniş Sırası: 95 Mushaf Sırası: 47 Medeni Sure 38 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 35. GEVŞEMEYİN, siz üstün olduğunuz durumlarda da barışa dat edin. Allah sizinle beraberdir, sizin işlerinizi eksiltmeyecektir. 36. Doğrusu dünya hayatı oyun bir oyalanmadır. Eğer inanır Allah a karşı saygılı olursanız, O size ödüllerinizi rir O sizin mallarınızın tümünü de istemez. 37. Eğer sizden onları isteyip de sizi zorlasaydı, cimrilik ederdiniz. O da gizli eğilimlerinizi ortaya/açığa çıkarırdı. 38. İşte sizler, Allah ın tavsiye ettiği şekilde harcamaya çağrılan kimselersiniz. Kiminiz cimrilik yapıyor, ama cimrilik yapan bilsin ki, ancak kendine karşı cimrilik etmiş olur. Allah zengindir (Allah almak için değil rmek için ister), siz ise fakirsiniz.

15 Eğer yüz çevirirseniz; sizin gibi yapmayan başka bir ulusu yerinize (Liderliğe) getirir. İNSAN SURESİ İniş Sırası: 98 Mushaf Sırası: 76 Medeni Sure 31 Ayettir Rahmân Rahîm Allah ın adıyla 27. ŞU insanlar, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar da önlerindeki çetin bir günü (hesap gününü) ihmal ediyorlar. 28. Onları Biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini imha eder), yerlerine benzerlerıni getiririz/yaratırız. 29. ŞÜPHESİZ Kİ, bu bir öğüttür. Artık dileyen Rabbine varan bir yol tutar.

1. FATİHA SÛRESİ (Mekke döneminde inmiştir. 7 ayettir. Adı: açan, açış anlamına gelir. Nüzul Sırası: 5) Rahman ve Rahim Allah ın adıyla... 1-3. Hamd, Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, din gününün hakimi

Detaylı

KUR AN IN ÖĞÜTLERİ 1

KUR AN IN ÖĞÜTLERİ 1 KUR AN IN ÖĞÜTLERİ 1 Kaynaklar : - Evrensel Çağrı Kur an Meali (Mustafa Sağ) - Kur an-ı Kerim Meali (Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk) - Son Çağrı Kur an (Prof.Dr.Salih Akdemir) - Kur an-türkçe Çeviri (Prof.Dr.Hüseyin

Detaylı

Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir.

Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir. Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir. Editör Aslı ÇALIŞKAN Uz. Dr. Metin ÖZSOY Yayına Hazırlayan

Detaylı

K U R A N I K E R İ M T E F S İ R Ç A L I Ş M A S I. 4. Cilt. Sure: 10/1- Kuran Sayfası: 207- Hazırlayan M. SELMAN

K U R A N I K E R İ M T E F S İ R Ç A L I Ş M A S I. 4. Cilt. Sure: 10/1- Kuran Sayfası: 207- Hazırlayan M. SELMAN K U R A N I K E R İ M T E F S İ R Ç A L I Ş M A S I 4. Cilt Sure: 10/1- Kuran Sayfası: 207- Hazırlayan M. SELMAN 10. YUNUS SURESİ Mekke döneminde nâzil olmuştur. 109 âyettir. Sûrenin 40, 94 ve 95. âyetlerinin

Detaylı

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Yazar: Şeyh Muhammed bin Abdulvahhab (Ey Müslüman!) Allah sana rahmeti ile muamele etsin. Bilmen gereken dört önemli mesele vardır. Bunlar: Birincisi: İlim (Öğrenilmesi

Detaylı

KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN

KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN İstanbul Yayınevi 2011 www.istanbulyayinevi.net İstanbul Yayınevi Eser Adı: Kur ân-ı Kerîm deki Temel Emirler ve Yasaklar Yazar: Emre Dorman İletişim:

Detaylı

O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh'ın ismiyle!

O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh'ın ismiyle! بس م االله ال رح م ن ال رح يم ONÜÇÜNCÜ SÛRE-İ CELÎLE er-ra'd SÛRE-İ CELÎLESİ Bu sûre-i celîlenin, Mekke'de mi Medîne'de mi nazil olduğu konusu ihtilaflı olup, İbni Abbâs ve Ali ibni Ebî Talha (Radıyallâhu

Detaylı

NEDÂ. Kitap İsmi: Tevhid Risaleleri-2 Hazırlayan: Abdullah Yıldırım. Kapak Tasarım: Mustafa Erikçi Dizgi: Şehadet

NEDÂ. Kitap İsmi: Tevhid Risaleleri-2 Hazırlayan: Abdullah Yıldırım. Kapak Tasarım: Mustafa Erikçi Dizgi: Şehadet "Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Ona uyun! Ondan başka yollara uymayın! Zira o yollar sizi Allah'ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti." (6 En'am/153) NEDÂ Yayın No:

Detaylı

KUR AN-I KERİM TEFSİRİ. Muhtelif Tefsirlerden Alıntılar

KUR AN-I KERİM TEFSİRİ. Muhtelif Tefsirlerden Alıntılar KUR AN-I KERİM TEFSİRİ Muhtelif Tefsirlerden Alıntılar 2. C İ LT ( 3/104 5/120 Arası ) Kuran Sayfası: 62-126 DERLEYEN M. SELMAN DÜZCE, KASIM 2012 3/104-109 HAYRA ÇAĞIRAN TOPLULUK 104. İçinizden (herkesi)

Detaylı

42-) Gerçeği (Hakk'ı), aslı olmayana (bâtıla) karıştımayın! Bildiğiniz hâlde gerçeği gizliyorsunuz!

42-) Gerçeği (Hakk'ı), aslı olmayana (bâtıla) karıştımayın! Bildiğiniz hâlde gerçeği gizliyorsunuz! EL HAKK Apaçık ortada olan Mutlak Hakikat! Açığa çıkan tüm işlevlerin hakikati ve kaynağı! 26-) Allah kesinlikle bir sivrisinek kanadı veya ondan da ufak bir şeyi misal vermekten kaçınmaz. İmanın gereğini

Detaylı

Allâh Rahmetinden asla ümit kesilmemesi gereken. Gerekli arınmayı yaptırtarak Rahîmiyetin nimetlerine erdiren. Rahîm ismini tetikleyen!

Allâh Rahmetinden asla ümit kesilmemesi gereken. Gerekli arınmayı yaptırtarak Rahîmiyetin nimetlerine erdiren. Rahîm ismini tetikleyen! EL ĞAFÛR Allâh Rahmetinden asla ümit kesilmemesi gereken. Gerekli arınmayı yaptırtarak Rahîmiyetin nimetlerine erdiren. Rahîm ismini tetikleyen! 173-) Size yalnızca ölmüş hayvanı, kanı, domuz etini ve

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin Ankara 2013 2 ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148 Tashih Hac Duran Naml Kapak Tasar m Emre Y ld z Grafik Mücella Tekin Bask Mattek Matb. Bas. Yay. Tan.

Detaylı

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire Kitab-ı Mukaddes ve Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru Daniel Wickwire 2014 200 Soru Indeks Kitaplar Hakkında...1-24 Tanrı veya Allah Hakkında...25-50 Kutsal Ruh, Şeytan Cinler ve Melekler Hakkında...51-65

Detaylı

ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI

ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI ÜÇ ESAS (ALLAH-DİN-PEYGAMBER) VE AÇIKLAMASI Metin Muhammed b. A. b. Süleyman Şerh Muhammed b. Salih el-useymîn Çeviren Mehmed Ün GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL

Detaylı

I. Sözünde Durmak ve Yemin

I. Sözünde Durmak ve Yemin I. Sözünde Durmak ve Yemin Sözünde durmak, birine söz verildiğinde, söz verildiği gibi yerine getirmek demektir. Güzel ahlaklı bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun dürüst ve güvenilir olmasıdır.

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin Ankara 2013 2 ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 511 Halk Kitaplar : 133 Tashih Hac Duran Naml Kapak Tasar m Emre Y ld z Grafik Mücella Tekin Bask Mattek Matb. Bas. Yay. Tan.

Detaylı

(DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada. Çeviren: Afşin Bilgili. Redaktör: Mecid Demir

(DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada. Çeviren: Afşin Bilgili. Redaktör: Mecid Demir (DİNİ ANLAMADA) KURAN YETER Mİ? Kashif Ahmed Shehzada Çeviren: Afşin Bilgili Redaktör: Mecid Demir 1 ÖNSÖZ Bu çalışmanın amacı, kendini Müslüman olarak tanımlayanlar arasında yaygın olan, Kuran ile ilgili

Detaylı

Hamd, sadece Allah içindir. Salât ve selam Peygamber Muhammed'e, onun âilesine, arkadaşlarına ve onun yolunda ve izinde gidenleredir.

Hamd, sadece Allah içindir. Salât ve selam Peygamber Muhammed'e, onun âilesine, arkadaşlarına ve onun yolunda ve izinde gidenleredir. ÖNSÖZ Hamd, sadece Allah içindir. Salât ve selam Peygamber Muhammed'e, onun âilesine, arkadaşlarına ve onun yolunda ve izinde gidenleredir. Bugün bu ümmetin ahvaline bakan bir kimse çok tuhaf ve çirkin

Detaylı

İçindekiler KUR AN DAN BAZI SÛRE ÖRNEKLERİ... 4 1- FATİHA SÛRESİ (AÇIŞ-GİRİŞ-ÖNSÖZ BÖLÜMÜ)... 4 93- DUHA SÛRESİ (KUŞLUK VAKTİ BÖLÜMÜ)...

İçindekiler KUR AN DAN BAZI SÛRE ÖRNEKLERİ... 4 1- FATİHA SÛRESİ (AÇIŞ-GİRİŞ-ÖNSÖZ BÖLÜMÜ)... 4 93- DUHA SÛRESİ (KUŞLUK VAKTİ BÖLÜMÜ)... NAMAZ VE DİĞER ZAMANLAR İÇİN SÛRE VE DUA ÖRNEKLERİ İLAHİ BUYRUKLAR VE ÖNERİLER İçindekilerdeki başlıklara tıklayarak ilgili konuya ulaşabilirsiniz. İçindekiler KUR AN DAN BAZI SÛRE ÖRNEKLERİ... 4 1- FATİHA

Detaylı

ORTAÖĞRETİM KUR AN-I KERİM ÖĞRETİM MATERYALİ

ORTAÖĞRETİM KUR AN-I KERİM ÖĞRETİM MATERYALİ ORTAÖĞRETİM KUR AN-I KERİM ÖĞRETİM MATERYALİ 9 ORTAÖĞRETİM KUR AN-I KERİM ÖĞRETİM MATERYALİ 9 YAZARLAR Doç Dr. Muhiddin OKUMUŞLAR Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ Faruk SALMAN Nazif YILMAZ Devlet Kitapları

Detaylı

da eûzü ve besmele çekerek iki rekat namaz kıldıktan sonra

da eûzü ve besmele çekerek iki rekat namaz kıldıktan sonra DUANIN USUL VE ADABI Dua basit bir iş değil, yüce Allah a ibadet etme, O nu anma ve O na iman etmenin gereğidir. Bu sebeple duanın makbul olabilmesi için, bir kısım usul, âdâp ve kurallara riayet edilmesi

Detaylı

Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan, muhakkak ziyana uğrayanlardan oluruz! (A râf, 7/23) Zekeriya Peygamberin;

Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan, muhakkak ziyana uğrayanlardan oluruz! (A râf, 7/23) Zekeriya Peygamberin; DUANIN ÇEŞİTLERİ Dua; söz ve kalple, fiil ve hâl ile yapılır. Dua, hayır dua ve beddua şeklinde olabilir. Dua, insanın kendisine veya başkasına yönelik olabilir. İçeriği açısından dua, maddî veya manevî

Detaylı

A Semantic Analysis On Meaning Field Of Belâ Concept in The Qur an And Hadiths

A Semantic Analysis On Meaning Field Of Belâ Concept in The Qur an And Hadiths Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, sayı: 27, Erzurum, 2007 KUR AN ve HADİSLERDE BELÂ KAVRAMININ ANLAM ALANI ÜZERİNE SEMANTİK BİR İNCELEME Yrd. Doç. Dr. Yusuf ÇELİK ÖZET Bu çalışmamızda dilimizde

Detaylı

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ T.C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ Cilt: 11, Sayı:2, 2002 ss. 31-58 KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ Remzi KAYA * ÖZET Kur ân-ı Kerim farklı konuları içermektedir. Bunlar içinde yer

Detaylı

NAMAZ. Bismillahirrahmanirrahim

NAMAZ. Bismillahirrahmanirrahim NAMAZ Bismillahirrahmanirrahim Elhamdülillahi Rabbilalemin esselatü vesselamü alâ resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain. Namaz Allah ın emirlerinden inananlara farz kıldığı, terki mümkün olmayan,

Detaylı

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri

Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Suudi Arabistan Krallığı Yüksek Öğetim Bakanlığı Medine-i Münevvere İslam Üniversitesi İlmi Araştırmalar Dekanlığı Tercüme Kısmı Dinde Üç Temel Esas ve Delilleri Yazar: Şeyh Muhammed bin Abdulvahhab Türkçe

Detaylı

Şüpheleri Yok Eden Tevhid Gerçeği

Şüpheleri Yok Eden Tevhid Gerçeği Şüpheleri Yok Eden Tevhid Gerçeği كشف لشبها لشبها يف حكوحيد حكوحيد رش رش تريك- Türkçe-Turkish ] [تريك Muhammed b. Salih el-useymin Terceme eden : M.Beşir Eryarsoy 2009-1430 كشف لشبها لشبها يف حكوحيد حكوحيد

Detaylı

TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ

TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ TÜM DETAYLARIYLA NAMAZ Prof. Dr. Abdullah b. Muhammed et-tayyar Çeviren M. Beşir ERYARSOY GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL TEL: (0212) 526 06 05 FAX: (0212) 522

Detaylı

KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM

KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM KUR ÂN I NASIL ANLAYALIM Tefsirin Çeşitleri ve Bazı Âyetlerin Açıklaması Muhammed Cemil Ziynû Çeviren M. Beşir Eryarsoy GURABA YAYINLARI ÇATAL ÇEŞME SOKAK DEFNE HAN No: 27 / 9 CAĞLOĞLU / İSTANBUL TEL:

Detaylı

ALLAH I SEVMEK VE ALLAH İÇİN SEVMEK SEVGİLERİN EN YÜCESİDİR

ALLAH I SEVMEK VE ALLAH İÇİN SEVMEK SEVGİLERİN EN YÜCESİDİR ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK 153 ALLAH I SEVMEK VE ALLAH İÇİN SEVMEK SEVGİLERİN EN YÜCESİDİR Bugünkü sohbetimizde Allah sevgisinden söz etmek istiyorum. Her iyiliğin başı Allah ı sevmektir. Dünyada mutlu

Detaylı