SORULAR. En GÜNCEL BİLGİLER ve KPSS eylül ayında tar hî b r başarıya mza atarak gençlerde Grand Slam şamp yonluğu elde ett.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SORULAR. En GÜNCEL BİLGİLER ve KPSS 2015. eylül ayında tar hî b r başarıya mza atarak gençlerde Grand Slam şamp yonluğu elde ett."

Transkript

1 KPSS 2015 Birincilerin Tercihi M llî ten sç m z İpek Soylu, 2014'ün eylül ayında tar hî b r başarıya mza atarak gençlerde Grand Slam şamp yonluğu elde ett. Dünya nın lk demokrat k mecl s b nası Patara Ant k Kent n n restorasyonu tamamlanmış ve Ant k Kent z yarete açılmıştır. Ünlü oyuncu Zek Alasya 72 yaşında hayatını kaybetm şt r. En 2 GÜNCEL BİLGİLER ve SORULAR 01 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhur yet n n 4. Cumhurbaşkanı, seç mlere bağımsız aday olarak katılan Mustafa Akıncı olmuştur. Türk ye de lk nükleer enerj santral n n kurulacağı bölgem z Mers n-akkuyu dur. Dünya da sadece Türk ye n n sah p olduğu zırhlı ve yüzme özell kler bulunan st hkam aracının adı Azm m d r. 25. Dönem M lletvek l Genel Seç mler 7 Haz ran 2015 tar h nde yapılacaktır. Janet Yellen, Amer ka Merkez Bankasının (FED) lk kadın başkanı olarak seç lm şt r. Avrupa Konsey Parlamenterler Mecl s başkanlığını yürüten lk ve tek Türk olan Mevlüt Çavuşoğlu, görev n Fransız parlamenter Jean Claude M gnon a devretm şt r Dünya Atlet zm Şamp yonası Ağustos 2015'te Ç n n başkent Pek n de yapılacaktır. Türk kuantum k myacısı, kuramsal k myacı ve moleküler b yolog Oktay S nanoğlu, 19 N san 2015'te hayatını kaybetm şt r FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şamp yonası, Romanya ve Macar stan ın ortak ev sah pl ğ nde Haz ran 2015 tar hler nde düzenlenecekt r.

2 Komisyon KPSS EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2015, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi Yay. Eğt. Dan. Hizm. Tic. Ltd. Şti ye aittir. Anılan kuruluşun izni alınmadan kitabın tümü ya da bölümleri, kapak tasarımı, mekanik, elektronik, fotokopi, manyetik, kayıt ya da başka yöntemlerle çoğaltılamaz, basılamaz, dağıtılamaz. Bu kitap T.C. Kültür Bakanlığı bandrolü ile satılmaktadır. Okuyucularımızın bandrolü olmayan kitaplar hakkında yayınevimize bilgi vermesini ve bandrolsüz yayınları satın almamasını diliyoruz. Bu kitapta yer alan geçmiş yıllarda ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlardaki ÇIKMIŞ SORULAR'ın her hakkı ÖSYM'ye aittir. Hangi amaçla olursa olsun, tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması ya da kullanılması, yayımlanması ÖSYM'nin yazılı izni olmadan yapılamaz. Pegem Akademi Yayıncılık telif ücreti ödeyerek bu izni almıştır. 1. Baskı: Mayıs 2015, Ankara Yayın-Proje Yönetmeni: Ayşegül Eroğlu Dizgi-Grafik Tasarım: Ahmet Kip Kapak Tasarımı: Gürsel Avcı Baskı: Korza Yay. Basım San. Tic. A.Ş. Yenice mah. No:3 Esenboğa-Ankara Yayıncı Sertifika No: Matbaa Sertifika No: İletişim Karanfil 2 Sokak No: 45 Kızılay / ANKARA Yayınevi Yayınevi Belgeç: Dağıtım: Dağıtım Belgeç: Hazırlık Kursları: İnternet: E-ileti:

3 Ön Söz Değerli Memur Adayları, KPSS nin yıllardır süregelen kapsamı içerisinde ne gibi sorular sorulacağı en az bilinen bölümü, adından da anlaşılacağı gibi Güncel Olaylar bölümüdür. Yıl içerisinde Türkiye ve Dünya'daki gelişmelerin sorulduğu bu bölümde neler sorulabileceğini kestirmek adaylar için genelde sorun olmaktadır. Yoğun ders programı, sınavlar, sorular ile pek çok parçaya bölünmüş öğrencilerin, bir de ülke ve Dünya'daki gelişmeleri sağlıklı bir şekilde takip etmesi elbette kolay değildir. Öğrencilerin bu konudaki açıklarını kapatmak için ülke ve Dünya'daki gelişmeleri yakından izleyen Pegem Akademi öğretmenleri; güncel bilgileri, derlenmiş olarak En Güncel Bilgiler ve Sorular başlığıyla size sunmaktadır. Önceki yıllardaki ders notlarımızda Güncel Olaylar sorularının tamamını yakalayan öğretmenlerce hazırlanmış bu kitapçıkla öğrencilerimizin başarılı olacağına inanıyor, Pegem Akademi Ailesi olarak başarılar diliyoruz.

4 2015 KPSS'DE SORULABİLECEK EN GÜNCEL BİLGİLER Spor Olayları...1 Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve Politik Olaylar TÜRKİYE...10 T. C. Cumhurbaşkanları...29 Yeni Kurulan Bakanlıklar...30 Ulusal Kuruluşların Başkanları...31 Türkiye nin En Önemli Müzeleri...32 Büyükşehir Olan İllerimiz...34 Dünya'nın 7 Harikası...34 Dünya Miras Listesi...35 Dünya Miras Geçici Listesi...36 Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve Politik Olaylar DÜNYA Ödülleri Mersin Altın Palmiye Ödülleri...53 Uçan Süpürge Film Festivali...54 Oscarlar...55 Altın Küre Ödülleri Altın Bamya Ödülleri...58 Bafta Ödülleri...59 Nobel Ödülleri...60 Siyad Ödülleri Malatya Uluslararası Film Festivali...64

5 vi İçindekiler Kızıl Elma Ödülleri Yılı Kaybettiklerimiz...68 Uluslararası Kuruluşlar...74 Avrupa Birliği...74 Avrupa Ombudsmanı...78 Avrupa Birliği Amblemi...78 Birleşmiş Milletler...78 Birleşmiş Milletlerin İdari Yapısı...79 Birleşmiş Milletler Genel Sekreterleri...82 Nato (Kuzey Atlantik Savunma Paktı)...84 Nato'nun Değişmeyen Prensipleri...86 Türkiye'nin Nato Üyeliği...87 G 7 Ülkeleri...88 G 20 Ülkeleri...89 D 8 Ülkeleri...89 Şanghay İşbirliği Örgütü...90 Ulusal Kuruluşlar...90 Vizesi Kalkan Ülkeler...92 Tuik Verileri En Güncel Sorular...101

6 2015 KPSS'DE SORULABİLECEK EN GÜNCEL BİLGİLER SPOR OLAYLARI m Güreş Federasyonu başkanı Musa Aydın'dır. m Gençlik ve Spor Bakanlığınca organize edilen Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) müsabakaları Atletizm Yarı Finalleri Gaziantep te yapıldı. (Mart 2015) m Everest'e çıkan ilk Türk dağcı, Nasuh Mahruki'dir. (1995) m Münih te gerçekleşen FIBA Avrupa Genel Kurulunda Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, önümüzdeki beş yıl görev yapmak üzere FIBA Avrupa Başkanı olarak seçildi. 8 oya karşı 49 oyla başkan olarak seçilen Turgay Demirel, bu göreve getirilen ilk Türk başkan olma unvanına da sahip oldu. m Fenerbahçeli Volkan Demirel in, Sevilla daki maçta yaptığı kurtarış, UEFA nın en iyi 5 penaltı kurtarışı listesine 4. sıradan girdi. m 39 km yüksekten (uzaydan) Dünya'ya atlayarak Dünya rekoru kıran paraşütçü ve yüksek atlamacı Felix Baumgarther'dır. (2012) m 43. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası düzenlendi. (Mart 2015) m Derya Can, 2013 yılında paletsiz, ip destekli 71 metre dalış yaparak Dünya rekorunu kırmıştır.

7 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler m Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, 3-7 Aralık 2014 tarihleri arasında Doha-Katar'da düzenlendi. m Tarihî Kırkpınar Yağlı Güreşleri nin başpehlivanı İsmail Balaban ı finalde mağlup eden Fatih Atlı, 2014 yılı T. C. başpehlivanı olmuştur. m Millî serbest dalışçımız Şahika Ercümen, 2014 Temmuz ayında "Değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalış" alanında 91 metre, paletsiz ip destekli serbest dalışta ise 72 metrelik dalışıyla Dünya rekoruna imza attı. m Millî tenisçimiz İpek Soylu, 2014 ün eylül ayında tarihî başarıya imza atarak gençlerde Grand Slam şampiyonluğu elde etti. m Millî güreşçimiz Taha Akgül, eylül 2014'te Özbekistan da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandı ve ardından Dünya Güreş Birliği tarafından serbest stil 125 kiloda Dünya'nın en iyi güreşçisi ilan edildi. m Üniversiteler Kros Şampiyonası 22 Mart 2015'te Balıkesir in Ayvalık ilçesinde yapıldı. Takım yarışmalarında bayanlarda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, erkeklerde ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi birinci oldu. m 2015 FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası, Romanya ve Macaristan ın ortak ev sahipliğinde Haziran tarihlerinde düzenlenecektir.

8 2015 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler 3 m Kadınlar CEV Challenge Kupası yarı final rövanş maçında Bursa Büyükşehir Belediyespor, Almanya nın Schweriner takımını altın sette yenerek finale yükseldi. (Mart 2015) m Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Başkanlığınca yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza yönelik yapılmış olan IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerleri 2014 yılında istenmiş olan koşullara Dopingin Zararları, Çocuk Psikolojisi ve Eski Ama Eskimeyen Şampiyonlarımız da "Geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremezler. " sloganı doğrultusunda ilave edilerek organize edilmiştir. (2015) m Çaykur Rizespor - Fenerbahçe maçının ertesinde, Rize den Trabzon a giden Fenerbahçe takım otobüsüne Sürmene de silahlı saldırı oldu. Otobüsün ön camında şoförün olduğu bölüme kurşun sıkıldı. (Nisan 2015) m Bakü 2015 Avrupa Oyunları na 21 branşta katıldık. (Nisan 2015) m 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası (kısaca Euro- Basket 2015), FIBA Avrupa tarafından düzenlenen 39. Avrupa Basketbol Şampiyonası dır Eylül 2015 tarihleri arasında Almanya, Fransa, Hırvatistan ve Letonya da ortaklaşa düzenlenecek olan şampiyonaya 37 federasyondan 24 takım katılacaktır. m 28 Mart 2015 tarihinde 41. si Guiyang da gerçekleşen IAAF Dünya Kros Şampiyonasında Polat Kemboi Arıkan (Türkiye) 22. oldu.

9 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler m İspanyanın Elgoibar kentinde Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin (IAAF) Muquerza yarışında millî atlet Polat Kemboi Arıkan ikinci oldu. Böylelikle bu dalda podyuma çıkan ilk atlet oldu. (Ocak 2015) m 18 Nisan 2015 tarihinde Balıkesir/Ayvalık ta Balkan Yürüyüş Şampiyonası yapıldı. m 2015 Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonası Kanada da düzenlenecektir. m Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği Üniversiteler Türkiye Taekwondo Şampiyonası, 6-8 Nisan 2015 tarihleri arasında Manisa Atatürk Spor Salonu nda düzenlendi. m 2015 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, 20 yaş altı seviyesinde ulusal takımlar için, 19 Haziran - 11 Temmuz 2015 tarihleri arasında Yeni Zelanda'da düzenlenecektir. m Olimpik Kategori Avrupa Taekwondo Şampiyonası nda, Taekwondo Millî Takımımız 8 olimpik sıkletin 4 ünde altın madalya alarak şampiyon oldu. (Mart 2015) m 2015 motokros sezonu, Türkiye Motokros Şampiyonası Burak Özel Yarışı ile açıldı. Türkiye de birçok şampiyonluğa imza atan ve 35 yaşında hayatını kaybeden Burak Özel adına düzenlenen yarışa 85 sporcu katıldı. m İslam Oyunları Halter Şampiyonası Mart 2015 tarihleri arasında Antalya Kemer de yapıldı.

10 2015 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler 5 m 2015 Dünya Atletizm Şampiyonası, Ağustos 2015 tarihleri arasında Çin in başkenti Pekin de Kuş Yuvası olarak da bilinen Pekin Ulusal Stadyumu nda yapılacaktır. m Kapadokya da, Dünya'da ilk kez yapılacak olan Atlı Oryantiring yarışı düzenlendi. (Mart 2015) m Nisan 2015 de Türkiye de ilk defa Uluslararası Oryantiring Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. m TAF Turkcell Küçükler festivali grup müsabakaları, Nisan 2015 tarihlerinde ilk kez yapıldı. Yarı final 10 Mayıs 2015 tarihinde, final yarışmalarının tarihi ise 28 Haziran 2015'tir. m Tarsus Belediyesi tarafından 29 Mart 2015 de 11. si düzenlenen Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu nda Kenyalı atletler birinciliği elde etti. Kültür Sanat Sokağı ndan start alan maratonda erkeklerde lik derecesiyle Kenyalı Evans Kiplagat, kadınlarda ise lük derecesiyle Purity Jebichi Changwony birinci oldu. m Türkiye Atletizm Federasyonun 2015 yılı faaliyet programında yer alan ve aynı zamanda millî takım seçmesi niteliğinde olan Spor Toto Türkiye Yürüyüş Şampiyonası Ayvalık ta 28 Mart 2015'de yapıldı. m Millî jimnastikçimiz Ferhat Arıcan, 2014 yılı ekim ayında kendi adıyla anılan hareket sayısını 3 e çıkartarak

11 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler Dünya'da bu başarıyı yakalayan ilk sporcu olarak tarihe geçti. (Ocak 2015) m Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği, Sosyal Hizmet Meslekte Birlik Derneği (SHMBİRDER) koordinasyonunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği iş birliğinde yürütülen Ben 2 Projesi açılış toplantısı yapıldı. (Nisan 2015) m Güreş Federasyonu tarafından İstanbul da düzenlenen 33. Uluslararası Vehbi Emre & Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası nın ilk gününde mindere çıkan millî güreşçilerimiz 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Ahmet Cömert Spor Salonu nda yapılan güreş turnuvasının birinci gününde ülkemizi temsil eden sporcularımızdan 98 kiloda Cenk İldem ve 80 kiloda Aslan Atem, altın madalya kazanarak şampiyon oldu. 71 kiloda üst düzey performans sergileyen Dünya ikincisi güreşçimiz Yunus Özel, gümüş madalyaya uzanırken 59 kilodaki sporcumuz Fatih Üçüncü, bronz madalyayı boynuna geçirdi. (2015) m Bakü 2015 Avrupa Oyunları'na 21 branştan katılıyoruz (Nisan 2015):

12 2015 KPSS'de Sorulabilecek En Güncel Bilgiler 7 Atıcılık Atlama Artistik Cimnastik Badminton Basketbol Bisiklet Boks Eskrim Görme Engelliler Judo Güreş Kano Sprint Karate Masa Tenisi Okçuluk Plaj Voleybolu Sambo Senkronize Yüzme Sutopu Triatlon Voleybol Yüzme Kadın Sporcu Sayısı 68 Erkek Sporcu Sayısı 95 Toplam Sporcu Sayısı 163

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2013, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 Bu belgenin basımında %100 geri dönüşümlü kağıt kullanılmıştır. İÇİNDEKİLER Önsöz............................................................................

Detaylı

Bir sezonun ardından. Söz Meclis ten Dışarı MUSTAFA ŞAHİN

Bir sezonun ardından. Söz Meclis ten Dışarı MUSTAFA ŞAHİN Söz Meclis ten Dışarı Bir sezonun ardından MUSTAFA ŞAHİN agasahin72@hotmail.com spormeclisi06@gmail.com Türkiye futbolda bir sezonu daha tamamladı. Şampiyonun adı Galatasaray. Emeği geçen herkesi tebrik

Detaylı

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic KÖRFEZ AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2 2013 DE GERÇEKLEŞEN GÜNCEL OLAYLAR Kısa adıyla TAKM olan Avrasya Askeri Statülü Kolluk KuvvetleriTeşkilatı Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan vemoğolistan'ın katılımlarıylaazerbaycan'da

Detaylı

S13 DEĞERLER EĞİTİMİ İÇİN EL ELE

S13 DEĞERLER EĞİTİMİ İÇİN EL ELE T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI AYLIK BÜLTEN YIL: 2 SAYI: 14 Başbakan Davutoğlu ile Bakan Çağatay Kılıç ın birlikte açtığı gençlik merkezine, dolmuş şoförü tarafından hunharca katledilen Özgecan Aslan ın

Detaylı

Komisyon GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYOEKONOMİK KONULAR ISBN 978-605-318-091-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Komisyon GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYOEKONOMİK KONULAR ISBN 978-605-318-091-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Komisyon GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYOEKONOMİK KONULAR ISBN 978-605-318-091-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem

Detaylı

Haber Bülteni. 1. Avrupa Oyunları için Hazırlıklar Sürüyor

Haber Bülteni. 1. Avrupa Oyunları için Hazırlıklar Sürüyor Haber Bülteni Nisan 2015 1. Avrupa Oyunları için Hazırlıklar Sürüyor 1. Avrupa Oyunları 12-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Azerbaycan ın başkenti Bakü de düzenlenecek. Altı binden fazla sporcunun 30

Detaylı

sağlığınız burada kontrol altında...

sağlığınız burada kontrol altında... sağlığınız burada kontrol altında... Birlik Mah. Şehit Kurbani Akboğa Sokak (Eski 4. Cadde) No: 26 (06610) Çankaya ANKARA Tel: 0312. 496 51 51 info@dorukhastanesi.com www.dorukhastanesi.com vitri Yıl:

Detaylı

genel, kültürel ve güncel sosyoekonomik konular

genel, kültürel ve güncel sosyoekonomik konular kpss 2015 konu anlatımlı ayrıntılı çözümlü örnekler uyarılar pratik bilgiler çıkmış sorular ve açıklamaları ÖSYM tarzına en yakın özgün sorular ve açıklamaları türkiye ve dünya ile ilgili genel, kültürel

Detaylı

kpss iki bin iki yüz soru formatında LİSE VE ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN KPSS GENEL KÜLTÜR SORU BANKASI soru

kpss iki bin iki yüz soru formatında LİSE VE ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN KPSS GENEL KÜLTÜR SORU BANKASI soru kpss 2014 formatında iki bin iki yüz soru LİSE VE ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN KPSS GENEL KÜLTÜR SORU BANKASI 2012 kpss de 94 soru Komisyon KPSS ORTAÖĞRETİM / ÖN LİSANS GENEL KÜLTÜR SORU BANKASI ISBN 978-605-364-604-4

Detaylı

sağlığınız burada kontrol altında...

sağlığınız burada kontrol altında... sağlığınız burada kontrol altında... Birlik Mah. Şehit Kurbani Akboğa Sokak (Eski 4. Cadde) No: 26 (06610) Çankaya ANKARA Tel: 0312. 496 51 51 info@dorukhastanesi.com www.dorukhastanesi.com vitri Yıl:

Detaylı

KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI

KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREV TANIMI Daire Başkanlığımızın hedefine yönelik kent bütününde gerek kültürel gerekse sosyal anlamda kentlilik bilincini ve kültürünü geliştirmeye, sosyal

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2010 aaa İÇİNDEKİLER Önsöz 2 Yönetim Kurulu 4 Konsey 6 Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu Raporu 7 Sicil Kurulu Raporu 7 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları

Detaylı

MEB YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI. Millî Eğitim Bakanlığı

MEB YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI. Millî Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı MEB 2013 YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI Türkçe Sosyal Bilimler Mesleki Bilgi Genel Kültür EN SON YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE

Detaylı

vitr Mersin in güvencesi Korkmaz

vitr Mersin in güvencesi Korkmaz Mersin in güvencesi Korkmaz Bekir Korkmaz, önümüzdeki yıl haziran ayında gerçekleştirilecek organizasyonun hazırlıklarının sorunsuz olarak sürdüğünü belirterek, tesislerin büyük bir hızla yetiştirilmeye

Detaylı

vitr Erdal Zorba, FISpT asbaşkanlığına seçildi 26 Yıldır Rekorları Kırılamayan Sporcu HAYDAR DOĞAN spormeclisi /2

vitr Erdal Zorba, FISpT asbaşkanlığına seçildi 26 Yıldır Rekorları Kırılamayan Sporcu HAYDAR DOĞAN spormeclisi /2 26 Yıldır Rekorları Kırılamayan Sporcu HAYDAR DOĞAN Halen Spor Genel Müdürlüğü Sosyal İşler Şube Müdürlüğü görevini sürdüren Haydar Doğan'ın spor yaşantısı sıra dışı başarılarla dolu. 24 yıllık spor hayatında

Detaylı

bulten Sıra Championships te istanbul da İstanbul Cup ın ardından gözler dev organizasyona çevrildi TTF nin altyapı antrenörleri WTA Başkanı

bulten Sıra Championships te istanbul da İstanbul Cup ın ardından gözler dev organizasyona çevrildi TTF nin altyapı antrenörleri WTA Başkanı bulten EYLÜL 2010 - SAYI: 3 TTF NİN YAYIN ORGANIDIR (PARAYLA SATILMAZ) WTA Başkanı istanbul da Erzincan da büyük heyecan TTF nin altyapı antrenörleri Sıra Championships te İstanbul Cup ın ardından gözler

Detaylı

POTANIN PERİLERİ. Anadolu nun kapıları bu kez sevgi, barış ve kardeşliğe açıldı. Hayatın fotoğrafını çekebilir misin Sebastian?

POTANIN PERİLERİ. Anadolu nun kapıları bu kez sevgi, barış ve kardeşliğe açıldı. Hayatın fotoğrafını çekebilir misin Sebastian? BU ÇOCUKLAR BİR HARİKA! Genç Kaşifler Treni Yollarda EYLÜL 2014 Yıl: 3 sayı:33 Pehlivanlar Dünya Şampiyonası na hazır ANKARA ARENA DA PARKEYE ÇIKIYOR POTANIN PERİLERİ Anadolu nun kapıları bu kez sevgi,

Detaylı

04 Haydi herkes spora

04 Haydi herkes spora SAYI 18 MAYIS / HAZİRAN 2014 İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ BROŞÜRÜ 04 Haydi herkes spora 10 İzmir in altın kızları 18 Bravo çocuklar içindekiler 4 Haydi herkes spora 6 İzmir in kaptanları

Detaylı

TED İSTANBUL KOLEJİ VAKFI OKULLARI İLE TED İSTANBUL KOLEJİ SPOR KULÜBÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR UYGULAMALARI PROGRAM VE İLKELERİ

TED İSTANBUL KOLEJİ VAKFI OKULLARI İLE TED İSTANBUL KOLEJİ SPOR KULÜBÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR UYGULAMALARI PROGRAM VE İLKELERİ TED İSTANBUL KOLEJİ VAKFI OKULLARI İLE TED İSTANBUL KOLEJİ SPOR KULÜBÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR UYGULAMALARI PROGRAM VE İLKELERİ EYLÜL 2013 Page 1 of 20 Sayın Velimiz, Öğrencilerimizin daha fazla spor yapmaları

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYESİ DESTEK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ALANYA BELEDİYESİ DESTEK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ DESTEK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU 2013 DESTEK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü olarak 2013

Detaylı

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye,

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan;

Detaylı

sağlığınız burada kontrol altında...

sağlığınız burada kontrol altında... sağlığınız burada kontrol altında... Birlik Mah. Şehit Kurbani Akboğa Sokak (Eski 4. Cadde) No: 26 (06610) Çankaya ANKARA Tel: 0312. 496 51 51 info@dorukhastanesi.com www.dorukhastanesi.com vitr 22 Yıl:

Detaylı

BÜYÜKŞEHİR İN EVLİYA ÇELEBİ Sİ

BÜYÜKŞEHİR İN EVLİYA ÇELEBİ Sİ SAYI 11 NİSAN/MAYIS 2013 İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ BROŞÜRÜ BÜYÜKŞEHİR İN EVLİYA ÇELEBİ Sİ Aybüke Aktuna, 3 kıta, 9 ülkede ok attı. FUTBOL OYNA ARKADAŞLAR KAZAN SAYFA 2 & SUPERMAN

Detaylı

Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular. TÜRKİYE DEKİ GÜNCEL ve KÜLTÜREL GE- LİŞMELER

Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular. TÜRKİYE DEKİ GÜNCEL ve KÜLTÜREL GE- LİŞMELER TÜRKİYE DEKİ GÜNCEL ve KÜLTÜREL GE- LİŞMELER 21 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete de yürürlüğe giren kanunla Ordu, Türkiye nin en son büyükşehir belediyesi (30. büyükşehir belediyesi) Cumhurbaşkanlığı Kültür

Detaylı

2015 Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER

2015 Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER 2015 SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER 2015 yılında AB dönem başkanları ilk altı ay için Letonya ikinci altı ay için ise Lüksemburg dur. KKTC de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday Mustafa

Detaylı

Ali Hocanızdan hepinize sınavda başarılar

Ali Hocanızdan hepinize sınavda başarılar 2013 2013 Kasım 2013 Kasım ORHAN PAMUK, Makedonya Uluslararası 2013 TABERNAKUL EDEBĠYAT ÖDÜLÜ NE layık görülmüştür. Kasım 2013 te Orhan Pamuk'un ġeylerin Masumiyeti adlı kitabı Amerika'da yayımlanmış en

Detaylı

ÇOCUKLAR BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

ÇOCUKLAR BU FIRSATI KAÇIRMAYIN! 1-15 TeMMUZ 2014 ÇOCUKLAR BU FIRSATI KAÇIRMAYIN! 5 ile 18 yaş aralığındaki tüm çocuklar bu haber sizin için Büyükşehir in ücretsiz yaz spor okullarına başvurular başladı. Fırsatı kaçırmayın, tatilinizi

Detaylı

kpss işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m a m m lü

kpss işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m a m m lü kpss 2013 işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m ta a m ı çö z ü 10 m lü Komisyon KPSS İŞLETME TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME ISBN- 978-605-364-374-6 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Detaylı

Her türlü duygunun bin türlü hali Digiturk te. spormeclisitv.net

Her türlü duygunun bin türlü hali Digiturk te. spormeclisitv.net SP R Toplu yapılan sporlar Lig TV 2 ve Lig TV 3 te, topsuz yapılan sporlar Extreme Sports ta, spor olsun diye alışveriş yapanlar Dizimaxmore da, sporun efsaneleri ESPN Classic te, spor karşılaşmalarına

Detaylı