ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 5. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 5. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru"

Transkript

1 ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 5. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

2 Konular 1.) İşletim sistemlerine giriş 2.) Bilgisayar Ortamı ve Temelİşlemler * Arayüzü tanıma * Simgelerle çalışma 3.) Windows masaüstü kavramı * Masaüstü bileşenleri * Görev çubuğu ve bileşenleri * Hızlı Başlat menüsü * Bildirim alanı 4.) Sürücü, klasör ve dosya kavramları * İşletim Sistemi Gezgini (Windows Gezgini) * Klasörler arasında gezinme * Yeni dosya oluşturma * Dosya açma-kapatma * Dosya kopyalama ve taşıma * Dosya silmek * Klasör oluşturma * Klasör ve dosya simgelerinin gösterimi

3 5.) Pencere kavramı Konular * Pencerelerin boyutlandırılması, taşınması ve kapatılması * Standart Pencere öğeleri 6.) Sağ tuş fonksiyonları * Masaüstünde * Bilgisayarım içinde * Klasör ve dosya simgesi üzerinde * Sürücü simgesi üzerinde 7.) Başlat Menüsü ve seçenekleri * Tüm programlar * Donatılar (Hesap makinası, Not defteri, Paint, WordPad, Windows Gezgini, Komut sistemi (MS-DOS), Eğlence, Sistem Araçları vb.) 8.) Denetim Masası (Ağ Bağlantıları, Bölge ve Dil Seçenekleri, Donanım Ekle, Fare, Görüntü, Klasör Seçenekleri, Klavye, Ses Efekti ve Ses Aygıtları, Tarih ve Saat, Telefon ve Modem, Yazıcılar ve Fakslar, Zamanlanmış Görevler, Sistem, Program Ekle-Kaldır, Aygıt Yöneticisi, Ağ ve Paylaşım Merkezi, Geri Yükleme ve Yedekleme, Kişiselleştirme, İnternet Seçenekleri, Kullanıcı Hesapları, Windows Firewall, Windows Defender vb.)

4 İşletim Sistemlerine giriş Bilgisayarın içindeki donanım araçları ve kullanıcı ile olan ilişkiyi kontrol eden yazılım, işletim sistemidir. Bir bilgisayar sistemi genel olarak dört temel bileşenden oluşur. Bunlar; kullanıcılar, uygulamalar/programlar (kelime işlemci, hesap makinası vb.), işletim sistemi ve donanım aygıtlarıdır. İşletim sistemi, kullanıcı ile bilgisayar arasında bir köprü görevi gören ve donanıma en yakın sistem yazılımıdır. Donanımla çift yönlü iletişim kuran işletim sistemi, donanımdan veri almakta ve donanıma veri göndermektedir. Kullanıcı donanımı kullanır, ancak işletim sistemi bilgisayarla donanım arasındaki ilişkiyi kurar. Ayrıca, işletim sistemi bilgisayarda kullandığımız programlar için de bir platform görevi görmektedir. Yani, bilgisayarda çalışan programlar ile donanım arasındaki iletişimi de işletim sistemi sağlamaktadır.

5 İşletim Sistemlerinin Temel Görevleri Grafik Arayüz Kontrolü İşlem Yönetimi Bellek Yönetimi Giriş-Çıkış Birimleri Yönetimi Dosya Yönetimi

6 Bilgisayar Ortamı ve Temel İşlemler

7 Arayüzü tanıma Masaüstü bölgesi : Belgelerim, Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu ve kısa yolu oluşturulan tüm dosya ve programlar Görev çubuğu : Çalışan programlar ve açık dosyalar. Saat, tarih, dil, donanım ve yazılım durumları vb. kontrolü Başlat menüsü : Tüm işlemlere buradan ulaşılabilir.

8 Simgelerle çalışma Simgeler bilgisayara komut vermenin en pratik yoludur. Simgeler, fare ile üzerine bir kez tıklanarak seçili hale getirilir. Bir simge herhangi bir dosyayı, kısayolu veya dizini tanımlayabilir. İstediğiniz işlemi yapabilmek için simgenin seçili durumda olması gerekir. Pencerenin sağ üstünde yer alan simgeler ise aktif durumda olan pencerenin görev çubuğuna indirilmesi (çizgi şekli), tüm ekranı kaplaması (kare şekli) veya kapatılması (çarpışekli) için kullanılır.

9 Simgelerle çalışma Tüm pencerelerin üst kısmında bulunan Menü, yapılabilecek işlemleri barındırır. Dosya : Yazdırma, açma, kapatma gibi dosya seçenekleri bulunur. Düzen : Kesme, kopyalama, geri alma gibi seçenekler içindir. Görünüm : Klasör içeriğinin nasıl görüntüleneceğini belirleyen seçenekler içerir. Sık kullanılanlar : Daha hızlı erişim için kısayolların bulunduğu başlıktır. Araçlar : Klasör seçenekleri bulunur. Yardım : Her programda bulunan kullanıcının yardım alabileceği başlıktır.

10 Windows masaüstü kavramı İşletim sistemini ilk çalıştırdığımızda karşımıza gelen ekrana Masaüstü denir. Bilgisayardaki masaüstü, en kısa yoldan ulaşmamız gereken araçları bize sunar. Kullanıcılar masaüstüne tüm ihtiyaçları olan klasör, dosya ve program simgelerini yerleştirebilir. Bu simgelerden Bilgisayarım, Belgelerim, Ağ Bağlantılarım, Geri Dönüşüm Kutusu ve Internet Explorer standart olarak Windows ilk kurulduğunda masaüstüne yerleştirilir.

11 Görev çubuğu ve bileşenleri Masaüstünün alt tarafında başlat düğmesinin bulunduğu çubuğa Görev Çubuğu adı verilir. Görev çubuğu; Başlat Menüsü, Hızlı Başlat Menüsü, Çalışan Programların Simgeleri ve Bildirim Alanı nı içeren kısımdır.

12 İşletim Sistemi Gezgini (Windows Gezgini) Bir dosyayı açmak için, eğer bulunduğu klasör masaüstünde değilse Bilgisayarım penceresini açarız. Bilgisayarım penceresinde, öncelikle dosyanın bulunduğu sürücüyü seçmek ve sonrasında bulunduğu klasörü açmak gerekir. Tüm bu işlemleri yapmak için kullandığımız pencerelere İşletim Sistemi Gezgini adı verilir. Bilgisayar penceresi ilk açıldığında C, D ve varsa diğer sürücü isimlerini, CD, DVD, USB sürücülerini görebiliriz. Bunların tümü depolama aygıtlarını temsil eder. Windows gezgini, konumunu ya da tam ismini bilmediğimiz dosyaları bulmamızı da kolaylaştırmaktadır. Arama Kutusu na girilen dosya isimleri o anda içinde bulunulan klasörde ve onun alt klasörlerinde aranır. En kapsamlı aramayı yapmak için Bilgisayarım konumundayken arama yapmak gerekir. Windows gezginin alt kısmında yer alan Bilgi Alanı o anda işaretli olan alan ne ise ona ait bilgilerin görüntülendiği yerdir. Örneğin, bir klasör seçili ise klasöre ait oluşturulma tarihi, türü gibi bilgiler burada görünür. Adres çubuğu ise o anda içinde bulunduğumuz klasörün konumunu bize gösterir.

13 Klasörler arasında gezinme Klasörler arasında gezinme birkaç farklı şekilde yapılabilir. İlk yöntemde adres çubuğunun sol tarafında bulunan oklar kullanılabilir. Klasörler arasında fare ile klasör simgelerine çift tıklayarak da geçilebilir. Bu yöntemle iç içe pek çok klasör açıldığında en üst klasöre geçmek kolaylaşmaktadır. Ayrıca her klasör isminin yanında aşağı yöne bakan oklara tıklandığında o klasör altındaki tüm klasörler açılır ve bir menüde listelenir.

14 Sürücü, klasör ve dosya kavramları Sürücüler, bilgisayardaki bilgileri hafızasında saklayan ana bölmelerdir. Bir bilgiye ulaşabilmek için ilk olarak sürücü içerisine girilmesi gerekir. Sürücüler, Bilgisayarım simgesi içerisinde bulunmaktadır. Sürücülerin isimleri tek harfle ifade edilmektedir. Bu tek harften sonra iki nokta üst üste gelir. Örneğin bilgisayarın ana sürücüsü C sürücüsüdür. Bu sürücünün ismi C: şeklinde ifade edilmektedir. Gerekli programların bir çoğu aksini belirtmezseniz bu sürücü içerisine yüklenecektir. İlk olarak Disket sürücüleri (A: ve B:),sonra sabit disk sürücüleri (C: den başlar ) ve en son CDROM Sürücüleri isimlendirilir.

15 Sürücü, klasör ve dosya kavramları Sürücülerin içerisine girildiğinde artık dosya ve klasör kavramları devreye girecektir. Klasörler, içerisinde başka klasör veya dosya bulundurabilen odacıklardır. Bütün işletim sistemlerinde genelde sarı renklidirler. Bilgiler aşağıdaki şekilde olduğu gibi klasörler içinde saklanırsa ulaşılması ve bulunması daha kolay olacaktır. Dosyalar, sürücü ve klasörlerin içinde bulunurlar.

16 Yeni dosya oluşturma Yeni dosya oluşturmak, yeni klasör oluşturmaya benzemektedir. Her biri farklı amaçlar için geliştirilmiş belirli komutları uygulayan yazılımlar olarak adlandırılan programlar sayesinde kendi dosyalarımızı oluştururuz. (Örneğin; Word dosyası, Excel dosyası ya da Powerpoint dosyası gibi) Bu adlandırma dosya türünü de tanımlamış olur. Masaüstüne sağ tıklayıp Yeni seçeneğini seçtiğimizde, en çok kullanılan programları görebiliriz.

17 Yeni dosya oluşturma Yeni dosyalar açık olan programların içinde de oluşturulabilir. Dosya ismini iki şekilde değiştirebiliriz. Birincisi; dosya ismi üstüne sağ tıklayıp Yeniden Adlandır ı seçmektir. Diğer yol ise programın içindeyken Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneği ile dosyaya yeni isim vermektir.

18 Dosya açma-kapatma Herhangi bir dosyayı açmak için dosya simgesine çift tıklamak yeterli olacaktır. İşletim sistemi, açılmak istenen dosyanın türünü algılayıp uygun programı çalıştırmak üzere ayarlanmıştır. Eğer uygun program bulunamazsa, dosya ismi üzerine sağ tıklayıp Birlikte Aç seçilirse kullanıcıya bir program seçmesi için bir pencere açılacaktır.

19 Dosya kopyalama ve taşıma Dosya kopyalamak dosyayı, bulunduğu konumun dışında başka bir yerde daha oluşturmaktır. Bunun için Kopyala ve Yapıştır işlemleri yapılır. İki dosya da aynı dizin içinde yer alıyorsa (örneğin masaüstü) yeni oluşturulan eski dosyanın Kopyası olarak otomatik adlandırılır. Dosya taşımak, dosyayı bulunduğu konumdan alıp başka bir konuma yerleştirmek anlamına gelir. Bu bir anlamda dosyanın bulundu u yerden silinmesi ve yeni bir konumda oluşturulması demektir. Dosya taşımak için iki yöntem vardır. Birincisi; dosya simgesine sağ tıklanarak Kes seçeneği seçilir ve sonrasında taşınmak istenen konumdayken yine fare ile sağ tıklanıp Yapıştır seçeneği seçilir. İkinci bir yol olarak dosya taşımak için dosyayı farenin sol tuşu basılı şekilde tutup, sürükleyerek başka bir klasöre bırakmaktır. Böyle bir durumda, eğer dosyayı kendisi ile aynı sürücü altındaki (Örneğin C sürücüsündeki iki dosya) bir klasöre taşınmışsa dosya olduğu konumdan silinip yeni konuma yerleşir. Farklı bir sürücüdeki bir klasöre taşındığında ise dosya bulunduğu konumdan kopyalanıp diğer klasöre yapıştırılır, bu durumda dosyanın bir kopyası hala eski konumunda mevcut olacaktır.

20 Dosya silmek Dosyaları silmek için iki yöntem vardır. Dosyayı silmek için öncelikle ilgili dosyanın kapalı olması gerekir,. İlk yöntemde dosyanın simgesinin üstüne sağ tıklayıp Sil seçeneği seçilir. İkinci bir yol da silmek istediğimiz dosyanın üzerine fare ile tek tıklayıp ardından klavyedeki Delete tuşuna basmaktır. İki yolla da dosya Geri Dönüşüm Kutusu na gider. Dosya bilgisayardan kalıcı olarak silinmemiştir. İstenildiğinde Geri Yükle nebilir.

21 Klasör oluşturma Klasör oluşturmak için Windows Gezgini nde uygun olduğu düşünülen yere sağ tıklayıp, Yeni > Klasör seçeneğini seçmek gerekir. Oluşan klasör varsayılan olarak Yeni Klasör şeklinde adlandırılır. Klasör isminin üzerine sağ tıklayıp, Özellikler i seçersek Boyut kısmında ne kadar yer kapladığını görebiliriz.

22 Klasör ve dosya simgelerinin gösterimi Klasör ve dosyalarımızın simgelerini farklı şekillerde gösterebiliriz. Bunun için gezgin penceresinin sağ üst kısmındaki Görünüm düğmesi ile klasör ve dosya simgelerini Büyük resimler, Orta ve küçük resimler, Liste, Detaylı liste şeklinde gezgin ana penceresi içinde görebiliriz. Dosyaların farklı şekillerde düzenlenmesi onlara ait ayrıntıları, örneğin boyut, oluşturulma tarihi, biçimi gibi anlamamızı kolaylaştırır.

23 Pencere kavramı Herhangi bir programı çalıştırdığımızda ya da dosya açtığımızda program penceresine ait dikdörtgen şeklinde simgeyi Görev Çubuğu üzerinde görürüz. Bu bizim pencereler arasında geçişimizi sağlar. Farklı bir pencerede iken, diğer programın simge durumundaki penceresine tıkladığımızda o programın penceresini açmış oluruz.

24 Pencerelerin boyutlandırılması, taşınması ve kapatılması Pencerelerin sağ üst köşesindeki simgeler pencerenin Simge durumuna küçültülmesi ni, Ekranı tamamen kaplaması nı ya da Daha küçük boyutta görülmesi ni ve Pencerenin kapanması nı sağlar. Simge durumuna küçültülen program penceresi, Görev Çubuğu na gider. Birden fazla dosya üzerinde çalışıyorsak tamamen ekranı kaplatabiliriz. Dosya ile işimiz bitince çarpı işareti ile kapatırız.

25 Standart Pencere öğeleri Pencerenin standart öğeleri Başlık çubuğu Boyutlandırma ve kapatma düğmeleri, Menüler, Araç ve Adres Çubuğu, Kaydırma Çubukları, Açıklama Alanı ve Simgeler in bulunduğu ana ekrandır. Pencerelerin en üst tarafındaki uzun renkli çubuğa Başlık Çubuğu adı verilir. Üzerinde Pencere ismi ve boyutlandırma düğmeleri bulunur. Başlık çubuğunun sağ tarafında bulunan üç düğme de ekranın boyutlandırma ve kapatma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Başlık çubuğunun hemen altında Menüler bulunmaktadır. Pencerelerle ilgili birçok işlem bu menüler yardımıyla yapılmaktadır. Menülerin hemen altında Araç Çubuğu yada Kısayol düğmeleri bulunmaktadır. Bir takım işlemleri kısa yoldan yapmak amacıyla kullanılan düğmelerdir. Araç çubuklarının hemen altında da Adres Çubuğu bulunmaktadır. Bu adres çubuğu o an bulunulan klasörün adresini bildirmek yada doğrudan belli bir adrese gitmek amacıyla kullanılır.

26 Sağ tuş fonksiyonları Sağ tuş belli bir dosya yada belli bir alanla ilgili bir takım ayarlamalar yapmak amacıyla kullanılır. Bir dosya veya klasör üzerinde sağ tıklandığında bu dosya ile ilgili bir takım işler yapılacağı veya bu dosya veya klasörle ilgili bilgileri öğrenmek amacıyla kullanılacağı bildirilmektedir. * Masaüstünde * Bilgisayarım içinde * Sürücüler ve klasörler içinde * Klasör ve dosya simgesi üzerinde * Sürücü simgesi üzerinde olmak üzere sağ tuş fonksiyonu farklı görevler alır.

27 Masaüstünde sağ tuş fonksiyonu Simgeleri Yerleştir seçeneği masaüstündeki simgelerin belli bir düzenle ekrana yerleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bütün sıralamalarda masaüstü standart öğeleri öncelikli olarak yerleştirilir. Sonra varsa klasörler ve en son olarak ta dosyalar yerleştirilir. Her dosyanın bir adı, bir uzantısı, diskte kapladığı bir alan, ve oluşturma erişim değiştirme tarihi mevcuttur. Simgeleri yerleştir seçeneğinde bu niteliklere göre dosyalar listelenmektedir. Yenile fonksiyonu, ekran üzerinde yapılan bir takım işlemlerin uygulanmamış olması durumunda ekran görünümünü yenilemek amacıyla kullanılmaktadır. Yeni seçeneği, adından da anlaşılacağı gibi yeni klasör, veya program dosyası oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır.

28 Masaüstünde sağ tuş fonksiyonu Masaüstünde sağ tuş Özellikler seçeneği masaüstü ekranı, ekran görünümü ve ekran koruyucu ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu seçenek seçildiğinde Görüntü Özellikleri isimli diyalog kutusu karşınıza gelecektir.

29 Masaüstünde sağ tuş fonksiyonu Temalar sekmesi pencerelerin görünümlerini ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Masaüstü sekmesi ekranın arka plan resmini belirlemek veya değiştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ekran koruyucusu, bilgisayarın monitörünün uzun süre bir görüntü üzerinde çalışması durumunda piksel kalitesinin düşüşünü önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Görünüm sekmesinde pencerelerin görünümü ile ilgili ayarlamalar yapılmaktadır. Ayarlar sekmesi yardımıyla ekran çözünürlüğü ve renk sayısı ayarlanmaktadır.

30 Bilgisayarım içinde sağ tuş fonksiyonu Bilgisayarım simgesi içerisinde sağ tıklandığında çıkan menü ile masaüstünde sağ tıklanıldığında çıkan menü arasında çok az bir fark vardır. Görünüm seçeneği, simgelerin klasör içinde nasıl görüneceğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Özellikler seçeneği ile bilgisayar hakkında bir takım bilgilere ulaşılabilir.

31 Klasör ve dosya simgesi üzerinde sağ tuş fonksiyonu Aç, Araştır, Ara, Gönder, Kes, Kopyala, Yapıştır, Kısayol Oluştur, Sil, Ad Değiştir ve Özellikler alt bölmelerinden oluşur.

32 Sürücü simgesi üzerinde sağ tuş fonksiyonu Klasör ve dosya simgesi üzerindeki sağ tuştan farklı olarak Diskete ya da CD ye Kopyala ve Biçimlendir sekmeleri mevcuttur. CD ye Kopyala seçeneği bilgisayardaki bir belgenin aynısını CD ye taşımak amacıyla kullanılmaktadır.

33 Sürücü simgesi üzerinde sağ tuş fonksiyonu Biçimlendir seçeneğinin amacı; disketin içerisindeki bütün dosya ve klasörleri silerek boş bir disket haline getirmektedir. Bu seçenek diğer sürücülerde de kullanılabilir, ancak aksi belirtilmedikçe diğer sürücüler için kullanılması tavsiye edilmez. Özellikler seçeneği ile ilgili sürücünün toplam, boş ve kullanılmış kapasiteleri görülebilir.

34 Başlat menüsü ve seçenekleri Başlat menüsü, bilgisayardaki tüm programlara ve işletim sistemi fonksiyonlarına ulaşılabilen temel menüdür. Başlat menüsü nün sol tarafında bilgisayara kurulmuş olan, en sık ve en son kullanılan programlar görülür. Sağ kısımda ise işletim sisteminde varsayılan olarak bulunan program ve klasörler gösterilmektedir.

35 Tüm programlar seçeneği Programlar menüsü bilgisayara yüklü programları çalıştırmak için, bu programların kısayollarının bulunduğu menüdür. Bu menü yardımıyla hemen hemen bütün programlar çok kolay bir şekilde çalıştırılabilmektedir.

36 Donatılar Windows işletim sisteminde standart olan; Hesap Makinası, Not Defteri, Paint, WordPad, Windows Gezgini ve Komut sistemi (MS-DOS) programlarını çalıştırır. Ayrıca, Sistem Araçları sekmesinden Denetim Masası, Disk Temizleme, Disk Birleştirme ve Sistem Geri Yükleme bölümlerine girilebilir.

37 Donatılar

38 Donatılar

39 Windows Media Player&Movie Maker Windows Media Player, dijital ortam dosyalarını bilgisayarda ve internet üzerinde yürütmek ve düzenlemek için kullanılan bir programdır. Ayrıca, CD,VCD veya DVD çalmak, kopyalamak ve yazmak için de kullanılabilir. Windows Movie Maker, bilgisayarda profesyonel görünümlü başlıkları, geçişleri, efektleri, müziği ve hatta anlatımı olan filmler, klipler ve slayt gösterileri oluşturmaya olanak tanıyan Windows un bir medya programıdır.

40 Denetim Masası Bilgisayar ile ilgili bütün ayarlamaların yapıldığı bölümdür. Ağ Bağlantıları, Bölge ve Dil Seçenekleri, Donanım Ekle, Fare, Görüntü, Klasör Seçenekleri, Klavye, Ses Efekti ve Ses Aygıtları, Tarih ve Saat, Telefon ve Modem, Yazıcılar ve Fakslar, Zamanlanmış Görevler, Sistem, Program Ekle-Kaldır, Aygıt Yöneticisi, Ağ ve Paylaşım Merkezi, Geri Yükleme ve Yedekleme, Kişiselleştirme, İnternet Seçenekleri, Kullanıcı Hesapları, Windows Firewall, Windows Defender vb.) Denetim Masası tüm alt sekmelerinin detayları uygulamalı olarak bilgisayarda gösterilmiştir.

41 Gelecek Hafta İnternetin Temel Kavramları Web Tarayıcılar E-posta kullanımı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? Ġstatistik Bölümü 1. Sınıf Bil.Prog.GiriĢ. Ders Notları---Öğr.Gör.Ali ATALAY(//aliatalay.net) WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir. Kullanıcının

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilgisayarı kapatma yolları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. 2. Flash diskin biçimlendirilmesi hakkında bildiklerinizi anlatınız. 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM Kişisel bilgisayarlar

Detaylı

1. Ünite - Bilgisayara Giris

1. Ünite - Bilgisayara Giris 1. Ünite - Bilgisayara Giris İçindekiler: Bilgisayarın Tarihçesi, Bilgisayarların Yapısı ve Bileşenleri, Bilişim Sistemleri Önemli Bilgilendirme; Bu üniteyi özetlerken önemli konular üzerinde durulmuştur.

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I 1-4. ÜNİTE ÖZETİ. lsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjkls. [Tarihi seçin] izxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjklsi

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I 1-4. ÜNİTE ÖZETİ. lsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjkls. [Tarihi seçin] izxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjklsi qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj klsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjk TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır?

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? A) Görüntü B) Klavye C) Tarih/Saat D) Bölgesel Ayarlar 2)

Detaylı

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 2. HAFTA EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu GİRİŞ TEMEL BİLGİLER Bir bilgisayar temel olarak

Detaylı

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ GENEL TANIM Windows, Microsoft firmasının ürettiği bir işletim sistemidir. Kullanışlı grafik arayüzler (pencereler) ve görsel iletiler yardımıyla programları çalıştırma, komut verme

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

Windows XP İşletim Sisteminin Getirdikleri Windows XP, görsel ve çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Satır komutlu işletim sistemlerinde yerine

Windows XP İşletim Sisteminin Getirdikleri Windows XP, görsel ve çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Satır komutlu işletim sistemlerinde yerine Windows XP İşletim Sisteminin Getirdikleri Windows XP, görsel ve çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Satır komutlu işletim sistemlerinde yerine getirilmesi gereken görevler için onlarca tuşa basmak,

Detaylı

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

MICROSOFT WINDOWS XP. Başlat Menüsü

MICROSOFT WINDOWS XP. Başlat Menüsü MICROSOFT WINDOWS XP Microsoft Windows XP Windows XP, Windows 2000, Windows 98 ve Windows Me nin en iyi özellikleriyle birlikte, yönetilebilirlik, güvenlik, kullanımı kolay arabirim ve yeni destek hizmetlerini

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

7. ÜNİTE. Üniteye Hazırlık

7. ÜNİTE. Üniteye Hazırlık İnternet ve İletişim 7. ÜNİTE İnternet ve İletişim Üniteye Hazırlık 1. İnternet bağlantısı için neler yapmamız gereklidir? Araştırınız. 2. İnternet i kullanarak hangi işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz?

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

Microsoft. Ders Notları

Microsoft. Ders Notları Microsoft Windows 2000, Word 2000, Excel 2000 Ders Notları Prof.Dr. Levent TOKER Bil.Müh. Fatih UÇAR Ağustos.2004 İZMİR ÖNSÖZ Bu ders notlarında, günümüz bilgi çağında artık her alanda temel bir araç haline

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ

A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ MICROSOFT WORD DERS NOTLARI A- WORD E GİRİŞ VE EKRAN ÖĞELERİ Belge Word, Microsoft Office paketinde yer alan bir kelime işlem programıdır. Bu programın kullanımındaki temel amaç, çeşitli türdeki yazılarımızı

Detaylı