EĞİTİM KURUMLARI. Tabletle eğitim temel kavramları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EĞİTİM KURUMLARI. Tabletle eğitim temel kavramları"

Transkript

1 EĞİTİM KURUMLARI Tabletle eğitim temel kavramları

2 Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz, Anabilim Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizin bilgiye daha çabuk ulaşmasını, bilgiyi daha kolay ve etkili öğrenmesini sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz tablet projesi, ocak ayının ilk haftasından itibaren 6 ve 9. sınıflarımızda başlayacaktır. Sistem kurulumları tamamlanan tabletler öğrencilerimize teslim edilmiştir. Öğrencilerimizin öğrence bulutu sistemine girebilmeleri için kullanıcı adı bölümüne adının ve soyadının arasına nokta koymaları (ör: ali.polat) ve şifre olarak Anab1234 yazmaları gerekmektedir. Çift ismi olan öğrencilerin iki ismi de kullanılmıştır. (ör: mehmetali.polat) Bu şifre geçici olarak tanımlanmıştır. Güvenlik açısından, öğrenci tarafından şifrenin değiştirilmesi ve çabuk hatırlanacak bir şifre konması gerekmektedir. Ayrıca eğitim teknolojileri birimimizin bu proje için oluşturduğu, tabletin içinde yer alacak Anabilim Akıllı Öğrenme Portalı (ASTA) şifresi, mevcut durumda kullanmakta olduğunuz K12NET kullanıcı adı ve şifresi ile aynıdır. Öğrencilerimiz ilk uygulamalı tablet eğitimini 24 Aralık Pazartesi günü Edunet yetkilisi tarafından almıştır. Eğitimin ardından pazartesi akşamı ( bugün) tüm öğrencilerimizin tabletleri ile internete bağlanması, masa üstünde yer alan öğrence bulutu sistemine yukarıda belirtilen şifre ile girmesi gerekmektedir. Sistem açıldıktan sonra sağ üst köşede görünen göstergedeki tüm kitapların tablete yüklenmesi beklenmelidir. Salı ve çarşamba günü tabletler okula getirilmeyecek, sadece ikinci eğitimin verileceği 27 Aralık Perşembe günü okula getirilecektir. Tabletler okula kılıfları içinde, bataryası dolu olarak getirilecektir. Eğitim öğretim süreci içinde tabletin aktif bir şekilde kullanımı 02 Ocak Çarşamba günü itibariyle olacaktır. Süreçle ilgili olarak hazırladığımız siz ve öğrencilerimiz için yararlı olacak bilgileri dikkatlice okumanızı rica ederiz. Konu ile ilgili her türlü öneri ve sorularınız için Eğitim Teknolojileri Birim Sorumlusu Serhat Gürgün e ulaşabilirsiniz. Ayşe PEKER İlk - Ortaokul Müdürü Seda Zeynep AYTAÇLI Lise Müdürü

3 1. Teknoloji 2. Öğrenci Uyumlu Öğrenme Akademik gelişimi sınıfın ötesine taşımak, öğrenmede bağımsızlığı artırmak ve öğrenmeyi bireysel hale getirmek amaclı kullanılmasıdır. Öğrencinin farklı öğrenme ihtiyaçlarını temel alan bireyselleştirilmiş eğitim, öğrencinin hazırbulunuşluğuna göre kendini uyarlayan yazılımlar kullanmak ve böylece öğrenciye en uygun eğitim sürecini oluşturmaktır.

4 3. Asenkronik Öğrenme Öğretmen ve öğrencilerin aynı anda, aynı yerde olmalarını gerektirmeyen öğrenci-odaklı, çevrim dışı kaynaklar kullanan bir öğretim metodudur. Öğrenciyi her an öğrenme içeriği ile karşı karşıya getirmek temel amaçtır. 5. Farklılaştırılmış Öğrenme Derslerden, kısa sınavlara ve oyunlara dek her öğrencinin bireysel öğrenme sürecini destekleyen öğrenim materyallerini sunan programlar ya da araçlar... Kullanılan araçlar öğrenciye göre değişse de öğrenme amaçları herkes için aynıdır. 7. E-Kitaplar E-Kitaplar mevcut kitapların öğrenci kullanımına sunumunda daha pratik ve kullanışlı bir yoldur. E-kitaplar tamamen dijitaldir ve derslerde üzerine yazılmasına çizilmesine olanak veren kaynaklardır. 9. Dijital Sınıf Ortamı Öğrencilerimizin öğrenim deneyimini artırmak için akıllı tahta, tablet bilgisayarlar, kablosuz iletişim araçları ile donanmış bir sınıf ortamının tasarlanmasıdır. 4. Sınıf Yönetim Uygulaması Sınıf yönetim uygulamaları, ders içi süreçler, sınıf içi tartışmalar, döküman yönetimi, ödev teslimi ve ders planlaması, ölçme değerlendirme süreçleri için öğretmen ve öğrencilerin aynı dijital platforma taşınmasıdır. 6. Dijital Hikaye Anlatımları Araştırma yapmayı destekleyen, ders ödevleri oluşturan heyecan verici hikâyeleri eğitim amacıyla kullanmaya yardımcı olan dijital kaynakların öğretmen ve öğrenciler tarafından kullanılmasıdır. 8. E-Öğrenme Öğrenmede sınıf duvarlarını kaldıran, zaman ve mekan sınırı olmaksızın öğretmen ve öğrencilerin tablet bilgisayarla iletişim kurabildikleri bir web-tabanlı öğrenim ortamıdır. İnternetin olduğu her yerde öğrenme süreçleri devam edecektir. 10. Oyunlaştırma Öğrenmeyi motive etme ve öğrenmeye katılımı artırmak için oyun tasarımlarından ve mekaniğinden yararlanılmasıdır.

5 12. Sanal Öğrenme Ortamı 11. Bireysel Öğrenme Öğretimin içeriği, hızı, yapısı ve amaçları öğrencinin öğrenim alışkanlıklarına göre değişir. Teknolojinin imkanları ile her öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda kendi öğrenme hızına göre çalışma ortamının sağlanmasıdır. Dersler, sınavlar, ödevler ve daha fazlası için sanal kavramları kullanarak gerçek zamanlı eğitimi taklit eden online bir eğitim sistemidir. 14. Eğitim Teknolojisi 13. Informal Öğrenme Eğitim ve teknolojinin; müfredatı ilerletmek, zenginleştirmek, öğrencinin öğrenme motivasyonunu artırmak için birleştirilmesidir. Klasik sınıf ortamı dışında gerçekleşen amaca dönük öğrenme ortamının yaratılmasıdır. 15. Öğrenme Platformu 16. Açık Eğitim Kaynakları Araştırma, öğretim ve öğrenimde yeniden kullanım ve değerlendirme için erişime açık dijital materyallerdir. Öğretmen ve öğrencilerin öğrenme materyalleri ve bilgi alıp göndermelerinde kullandıkları belirli bir konu üzerinde organize olmuş interaktif, online servistir. ASTA 17. Senkronik Online Öğrenme Öğretmen ve katılımcıların arasında doğrudan ikili ya da grup iletişiminin olduğu gerçek zamanlı etkileşim süreçleridir. 18. Sanal Sınıf Öğretmen ve öğrencilerin iletişime girdiği, duvarları olmayan online öğrenme oluşumudur.

6 Tabletli Eğitim Projesi ile İlgili Bu proje sayesinde standart eğitim içeriklerinin yanı sıra, öğrencilere ASTA da (Anabilim Smart Teaching and Learning Area) dijital ortamda sağlanılan ders kitapları, sunu ve görseller, derslerde işlenilen konuları destekleyen videolar, interaktif materyaller ve öğrencilerin ihtiyacına ve gelişim alanlarına göre özel olarak oluşturulacak ödevler, on-line sınav uygulamaları gibi eğitim içerikleriyle kolay, etkili ve kalıcı öğrenme gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Tabletli Eğitim Projesinde öğretmenler, akıllı tahta ile uyumlu bir şekilde derslerini işleyerek öğrenci tabletlerini yönetebilecekler, ders anlatımları sırasında sorulan bir soruyu öğrenciler tabletlerinden cevaplandıracak öğretmen ve öğrenci etkileşimli işlenecektir. Öğrenciler animasyonlar, karikatürler, filmler ve podcastleri kullanarak birçok multimedya ögesiyle sunum hazırlayabilecekler. Ayrıca öğrenme ve isteklerini geliştirip yansıtma adına notlar alabilecekler, plan ve beyin fırtınası yapabilecekler, problem çözebilecekler, iş birliği yapabilecekler ve çalışma sürecinde aktif olabileceklerdir. ASTA ASTA (ANABILIM SMART TEACHING AND LEARNING AREA) Anabilim Akıllı Öğrenme Alanı, Eğitim Teknolojileri Birimi tarafından hazırlanan bir e-öğrenme platformudur. Hem tablet hem PC de adresi üzerinden ulaşılabilmektedir. Geleceğin eğitim teknolojilerine yönelik hazırlanan bu sistem, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin öğrenme nesnelerine ulaşabileceği, öğrencilerin ders çalışmalarına yardımcı ve birbirleriyle etkileşime girebileceği bir portal özelliği taşımaktadır. Sisteme Anabilim öğrencileri ve öğretmenleri kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapabilecektir. ASTA aynı zamanda bir uzaktan eğitim sistemini de içermektedir. Web dersleri bölümünde Anabilim Eğitim Kurumları öğretmenleri tarafından anlatılan ders anlatımları yer almaktadır. Bir öğrenme nesne ambarı özelliği de taşıyan ASTA öğrenme portalında, tüm ders ve konulara ait Eğitim Teknolojileri Bölümü tarafından hazırlanmış ve zümreler tarafından uygun görülüp sisteme yüklenmiş e-dokümanlar, videolar, interaktif animasyonlar, test kitapları, yaprak testler ve görseller yer almaktadır. Samsung Tablet Genel Bakım Tabletinizi uzun süre 35 dereceden yüksek, 0 dereceden düşük ısıda bırakmayın. Sudan ve yoğun nemli ortamlardan uzak tutun. Dış kaynaklı kurutucularla kurutmayın. (örneğin saç kurutma makinesi) Günlük kullanım için tabletinizi çantanızda ya da başka bir çantada taşırken her zaman kılıfında tutmaya özen gösterin. Ekranın Bakımı Düşürmeyiniz, ekran cam olduğu için kırılabilir. Ekranda tabletin, kendi kaleminden farklı bir kalem kullanmayın. Ekranı hafif nemli, yumuşak bezle silin. Ekranı cam temizleyici, aerosol spreyler, alkolle temizlemeyin.

7 Bataryanın Bakımı Tabletinizdeki bataryalar lityum polimerden yapılmıştır (şarj edilebilir) ve zamanla eskiyeceklerdir. Bataryanızı verimli bir biçimde kullanmak için: Tabletleri kullanıma başlamadan önce ilk şarj esnasında kesintisiz olarak 16 saat prizde bırakın. Her ay bir kere bataryayı sonuna kadar bitirip %100 şarj edin. Okul saatleri içinde batarya problemi yaşamamak adına mutlaka bataryanın %100 dolu olduğuna emin olun. Bitmesi ihtimaline karşın şarj cihazını tablet çantasının içinde bulundurun. Güvenlik ve Koruma Okula Gidip Gelirken Okula gidip gelirken öğrenciler tabletlerini çantalarında taşımalıdır. Öğrenci, güvenliği için servis araçlarında ve toplu taşımada cihazını çantasından çıkarmamalıdır. Okul Saatleri İçinde Ders saatleri dışında (teneffüs / öğle yemeği / uygulamalı dersler sırasında) öğrenciler cihazlarını dolapta kilitli tutmalıdır. Okul yönetiminin bilgilendirmesi doğrultusunda tören ve etkinlik günlerinde öğrenciler tabletlerini evde bırakmalıdır. Genel Güvenlik Adımları Okulda kullanılan tüm tabletlerin seri numaraları ve kullanıcı bilgileri Bilgi İşlem Birimi tarafından kayıt altına alınmış, tüm tabletlerin üstüne öğrenci isimleri yapıştırılmıştır. Bu tip eşyalar okulda veya serviste kaybolabilir. Tabletlerine sahip çıkmak sorumluluğu tamamen öğrencilerimize aittir. Öğrencimiz tabletini kaybettiğini fark ettiği an, ilgili müdür yardımcısına zaman kaybetmeden başvurmalıdır. Gerekli araştırmalar (kamera izleme, öğrencilerle görüşme vb) okul yönetimi tarafından yapılır, veliye bilgi verilir. Tablet sigorta kapsamında ise veli tarafından gerekli işlemler yürütülür. Ayrıca şarj cihazı, tablet kalemi gibi parçaların kaybolması durumunda veliler, ücret karşılığında yenisini ilgili bayilerden temin edebilir. Sigorta ve Garanti Tabletler Samsung markasının iki yıl arıza garantisi altında olacaktır. Tablet bilgisayarların, öğrencilerin kullanımı süresinde göreceği zararları minimuma indirmek amacıyla (kırılma, çalınma vb) tüm velilerimizin tablet bilgisayarları sigortalatması son derece önemlidir. Kurumumuz bu konuda sizlere yardımcı olmak amacıyla Cepkask firmasıyla iş ortaklığı yapmıştır. Sigorta, tablet başına 100 TL karşılığında bir yıl boyunca oluşabilecek durumları teminat kapsamı altına almaktadır. Sözleşmede teminat ve özel şartlar listesinde yer almaktadır. Arzu eden velilerimiz, internet sitesine giriş yaparak, belirtilen adımları takip ederek sigorta işlemlerini tamamlayabilir.

8 Arızalanan tabletler, okulumuz Bilgi İşlem Birimine teslim edilecek, Samsung firması ile yapılan özel sözleşme gereği 15 iş günü içerisinde tamir edilecek, fabrikasyon hatası olması durumunda Samsung tarafından cihaz değişimi yapılacaktır. Tabletlerde meydana gelebilecek olası aksaklıklarda öğrencilerimize ait bilgiler kaybolmayacaktır. Bütün bilgiler Öğrence Bulutu içerisinde tutulduğu için öğrenci okula girdiği andan itibaren öğrencinin bütün bilgileri tabletinde erişime sunulmuş olacaktır. Tablet Destek: Yardım İçin Nereye Gitmeli? Öğrencilerin tabletle ilgili bir problemleri olduğunda: Teknik konuda problem yaşanması ya da tabletin kırılması durumunda ilkokul tarafında 1. katta buluna Bilgi İşlem Biriminden yardım alınmalıdır. Eğer konu teknik değilse lise tarafında 3. katta yer alan Eğitim Teknolojileri Birimine ulaşılmalıdır. Kaybolma durumunda vakit kaybetmeden ilgili müdür yardımcısına başvurulmalıdır. Siber Güvenlik Politikası İletişim ve bilişim teknolojilerindeki büyük gelişmeler neticesinde insanların bilgisayar ve bilgi sistemlerini kullanma istekleri de artmış, evdeki odamızdan, iş yerimize, sanayi kuruluşlarımıza, eğitim ve önemli alt yapılarımıza kadar her alanda bilgisayar kullanılır hale gelmiştir. Bilişim ve iletişim teknolojisinin oluşturduğu, adına siber dünya dediğimiz bu dünyada mesafeler kalkmış, ülkeler arasında var olan sınırlar yok olmuş, bunun neticesi olarak da bugünkü dünyadan farklı bir dünya meydana gelmiştir. Her geçen gün bu dünyaya katılanların sayısı artmakta ve bu artış da doğal olarak bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Bu siber dünyada geleceğin ne getireceğini kestirmek hiç de kolay değildir, bunun en önemli nedeni teknolojideki süratli gelişmedir, özellikle internet ile başlayan gelişme ülkelerin ulusal güvenliklerini her yönden tehdit eder hale gelmiştir. Ülkemizde de özellikle son iki yıldır siber güvenlik, siber savaş, siber ordu kavramları konuşulmaya başlanmış ve bunlara tanımlamalar getirilmeye çalışılmaktadır. Siber güvenlik, siber âlemdeki hayatımızın güvenliği yani gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliği konusudur. Bu gelişmelerden hareketle Anabilim Eğitim Kurumları olarak siber güvenlik, siber zorbalık gibi kavramların kurum kültürü içinde önemsenmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Siber zorbalık konusunda tüm velilerimize verilen seminerin ardından siber güvenlik ve tablet bilgisayar kullanım sorumluluğu anlaşması da hazırlanmaktadır ve ilerleyen günlerde bu, sizlerle paylaşılacaktır. Öğrencilerimizin internet ortamında güvenli bilgi erişimlerini sağlayabilmek adına kurumumuza özgü güvenlik politikaları uygulanacaktır. Amacımız öğrencilerimizin eğitsel amaçlara hizmet eden kaynaklara erişmelerini sağlamaktır. Öğrenciler, okul içerisinde Wi-Fi (Kablosuz Ağ) üzerinden internete bağlı olacaklardır. Okul dışında ise Türk Telekom tarafından temin edebileceğiniz 3G USB modem bağlantısı ile sisteme bağlanabileceklerdir. Ancak 3G bağlantılarının eğitim öğretim hizmetleri dışındaki amaçlarla kullanılması, kotasının dolmasına neden olacaktır. Okul içinde 3G modemler kullanılmayacağından kotanız okuldaki kullanımdan etkilenmeyecektir. Öğrence Bulutu sistemine tanımlanmış olan bilgisayarların internet bağlantısı geçişleri otomatik gerçekleşecektir.

9 Tablet bilgisayarlara akademik içerikler dışında sadece izin verilen içerikler yüklenebilir. Kullanıcı ayarlarındaki güvenlik protokolleri gereğince, kullanıcı profilinde program yükleme yetkisi olmayacağı için öğrenciler istedikleri gibi oyun yüklemesi yapamayacaklardır. Tablet bilgisayarda uygulanan güvenlik politikaları gereği kullanım amaçlarına uygun olmayan internet sitelerine giriş kısıtlamaları olacaktır. Öğrenciler okul dışında tabletlerini kişisel bilgisayarları gibi kullanamayacak, tanımlı politikalarımız okul dışında da çalışacaktır. İpuçları Kişisel bilgilerinizi özel tutun. Eğer emin değilseniz herhangi birine adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve kişisel bilgilerinizi internet üzerinden vermeyin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Bir şey online olduğunda sonsuza dek orada kalabilir. Bir paylaşım yapmadan önce düşünün. Yüz yüze söylemeyeceğiniz ya da diğer insanlarla paylaşmak istemeyeceğiniz bir şeyi paylaşmayın. Örneğin arkadaşınızın partideki komik bir fotoğrafını onun için çok da komik olmayabilir, buna saygı duyun ve herkesin görebileceği yerlerde paylaşmayın. Herkese kendiniz için isteyebileceğiniz şekilde davranın. Diğer insanların bilgisine saygı duyun ve bunu paylaşmanın telif haklarını çiğnemeye girebileceğini hatırlayın. Mesela bir arkadaşınızın fotoğrafı onun kişisel mülkiyetine onun izni olmadan bunu paylaşamazsınız. Her fotoğraf ya da bilgi paylaşma sitesinin anlaşma şartlarını okuyunuz. Bazı siteler sizin materyallerinizi siteye lisanslamanızı ister, bu da içerik üzerindeki yetkinizi kaybetmeniz anlamına gelir.

10 Ataşehir Anadolu Lisesi Ataşehir Ana Sınıfı Çekmeköy Anaokulu Dragos Anaokulu Ataşehir İlköğretim Okulu Suadiye Anaokulu Koşuyolu Anaokulu Ataşehir Anaokulu Şenol Güneş Bul. İkbal Cad. Kahraman Sok. No: 1 Çamlık - K. Ataşehir / İST. T : F :

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...2

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...2 A- BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİNE ENTEGRASYONU...3 A.1 Entegrasyonun Gerekçesi. 3 Yeni bir öğrenme ekolojisi....3 A.2. Entegrasyon Nasıl Sağlanır?...4 B. ANABİLİMDE

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi BÖLÜM 4 KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ BİLGİ İŞLEM MERKEZİ LABORATUVARLAR ATÖLYELER MALİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ PSİKOLOJİ EĞİTİM MERKEZİ HAYAT BOYU ÖĞRENME ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI Konu: İlkokul-Ortaokul-Lise yeni eğitim-öğretim dönemi hazırlıkları hk. 29.08.2014 Sayın Velimiz, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı için tüm öğrenci ve velilerimize iyi dileklerimizi

Detaylı

Açı Lisesi Bilişim Teknolojileri Kullanım Raporu

Açı Lisesi Bilişim Teknolojileri Kullanım Raporu Açı Lisesi Bilişim Teknolojileri Kullanım Raporu İÇİNDEKİLER A. Son 10 Yılda ICT* Alanındaki Gelişmeler 2 B. Mevcut Durum 4 1. ICT nin İletişime, Veriye Ulaşmaya, Saklamaya ve Sunmaya Etkileri 4 2. Lise

Detaylı

Bire Bir (1:1) Bilgisayar

Bire Bir (1:1) Bilgisayar TR Bire Bir (1:1) Bilgisayar Girişimleri için Uygulamalı Kılavuzlar Geliştirme Yayınlayan European Schoolnet (EUN Partnership AISBL) Rue de Trèves 61 1040 Brüksel - Belçika www.europeanschoolnet.org Yazarlar

Detaylı

Büyük olmak için; Hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, Hiç kimseyi aldatmayacaksın, Ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek, O hedefe yürüyeceksin.

Büyük olmak için; Hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, Hiç kimseyi aldatmayacaksın, Ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek, O hedefe yürüyeceksin. Büyük olmak için; Hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, Hiç kimseyi aldatmayacaksın, Ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek, O hedefe yürüyeceksin. ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI Sayfa 1 İÇİNDEKİLER KURUM PROFİLİ....

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

Anabilim Eğitim Kurumları Anaokulları PAYDAŞLAR KILAVUZU 2014-2015

Anabilim Eğitim Kurumları Anaokulları PAYDAŞLAR KILAVUZU 2014-2015 Anabilim Eğitim Kurumları Anaokulları PAYDAŞLAR KILAVUZU 2014-2015 ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI Sayfa 1 İÇİNDEKİLER KURUM PROFİLİ.... 3 İLKOKUL-ORTAOKUL-ANADOLU LİSESİ.4-7 VİZYON...5 MİSYON.. 5 ANABİLİM AKROSTİŞİ......5

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI ÖĞRENCİ EL KİT

ÖĞRENCİ EL KİTABI ÖĞRENCİ EL KİT ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 1 2 HOŞGELDİNİZ Sevgili Öğrencilerim, Günümüzde Üniversiteler; bilgiye ulaşmanın daha da kolaylaşması, eğitimin yaşam boyuna yayılması, kıyasıya rekabetin hakim olması gibi

Detaylı

Geçen yılki Bilişim Olimpiyatı nda Dünya nın genç bilişimcileri Ankara da buluştu.

Geçen yılki Bilişim Olimpiyatı nda Dünya nın genç bilişimcileri Ankara da buluştu. 01 Geçen yılki Bilişim Olimpiyatı nda Dünya nın genç bilişimcileri Ankara da buluştu. Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşuyor EBİKO - Eğitimde Bilişim ve İnternet Kültürü Oluşumu - Geleceğin genç bilişimcilerini

Detaylı

E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi

E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi E itimde F rsat E itli ini Sa lama Arac Olarak Fatih Projesi Ahmet GÜNDO DU E itim-bir-sen ve Memur Sen Genel Ba kan Yakın geçmişe kadar birçok yenilikleri ve fırsatları kaçıran Türkiye, zaman kaybetmeksizin

Detaylı

EĞİTİMDE FATİH PROJESİ

EĞİTİMDE FATİH PROJESİ EĞİTİMDE FATİH PROJESİ Teknoloji ve Liderlik Forumu EĞİTİM KİTAPÇIĞI ANKARA/2011 Basım - 1 I Yeni Bir Geleceğe Beraberce! Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember

Detaylı

Bilgi Benim İşim Gönüllü Kitabı

Bilgi Benim İşim Gönüllü Kitabı TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI Bilgi Benim İşim Gönüllü Kitabı MODÜL 1 6./7./8. SINIFLAR Doç. Dr. Feza ORHAN Dr. M. Betül YILMAZ Tuba UĞRAŞ 2011 TEGV Bilgi Benim İşim Etkinliği Modül 1-6./7./8. Sınıflar

Detaylı

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU.

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 2015-2016 OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU 1 velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 3 OKYANUS KOLEJLERİ VELi VE ÖĞRENCi KILAVUZUNDA NELER VAR? Akademik Çalışma

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Mayıs 2009 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006 2010) DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Mayıs 2009 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET VE TOPLUM

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET VE TOPLUM HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERNET VE TOPLUM İnternetin Hayatımızdaki Yeri Güvenli İnternet Güvenli İnternet Hizmeti Nedir? İnternetin Zararlarından Korunma İnternet Bağımlılığı Telif Hakları TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

İTA OKULLARI ÖĞRENCİ - VELİ EL KİTABI

İTA OKULLARI ÖĞRENCİ - VELİ EL KİTABI İTA OKULLARI ÖĞRENCİ - VELİ EL KİTABI İçindekiler Hoş Geldiniz 1. Okulumuzun Temelleri Misyonumuz ve Amaçlarımız 2. Eğitim Felsefemiz Eğitim Yaklaşımımız Günlük Zaman Çizelgemiz Dil Eğitimimiz Psikolojik

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI Sayın Velimiz, Aramıza yeni katılan tüm öğrenci ve velilerimize sımsıcak bir hoş geldin diyor, yeni eğitim-öğretim yılı için en iyi dileklerimizi sunuyoruz. Birlikte olacağımız yeni eğitim-öğretim yılı

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz...

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz... ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz...2 1.Okulun Temelleri...4 Vizyonumuz Misyonumuz...6 Felsefe...7 İlkeler...7 2. Okulla İlgili Genel Bilgiler...8

Detaylı

EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ

EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ INVESTIGATION OF THE PERFORMANCE INDICATORS ON INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Detaylı

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi Bu yayında ifade edilen yazarın görüşleri, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı veya Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti nin görüşlerini yansıtmaz. Bu Kılavuz, Temel Eğitim Programı

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

Fatih Projesi Çalıştay Raporu (Taslak)

Fatih Projesi Çalıştay Raporu (Taslak) Fatih Projesi Çalıştay Raporu (Taslak) Genel Değerlendirme Fatih Projesinin yönetimi konusunda daha yapısal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu gözükmektedir. Her ne kadar projenin yürütücüsü TUBİTAK başkanı

Detaylı

Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde. Web Tabanlı Etkinlikler

Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde. Web Tabanlı Etkinlikler Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde Web Tabanlı Etkinlikler Feride Güven Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Başkanı Giriş Yüksek öğretimde yabancı

Detaylı

Bu bir bilgi devrimidir

Bu bir bilgi devrimidir Anadolu Üniversitesi I-Tunes U da Açık Ders Materyali Sunmaya Başladı Bu bir bilgi devrimidir Etkileşimli e-kitap trtokul.anadolu.edu.tr itunes U Google Play Yeni e-öğrenme Portalı Açık ders malzemeleri

Detaylı

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Yeni Nesil WiFi Kullanıcı Yönetimi ve 5651 Sayılı Yasa 1 Çözümü Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ. A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ. A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ A. IRMAK OKULLAR a. Amacımız... 6 b. Vizyonumuz... 6 c. İlkelerimiz... 6 B. ORGANİZASYON YAPISI a. Yönetim Kurulu... 6 b. Okul Yönetim Kadrosu... 6 c. Bölüm Başkanları... 6 7 d. Bölüm

Detaylı

Okullar için BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Okullar için BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ Okullar için BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ İçindekiler ilgera Okul Yönetim Sistemi Yazılımı Bilgisayar Teknolojileri (BT) Müfredatı ve Sertifikasyon Öğretmenler için BT Eğitimleri BT Danışmanlık ve Dış Kaynak Kullanımı

Detaylı

FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme

FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme Türk Kütüphaneciliği 27, 2 (2013), 317-339 FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme Selda Ekici * ve Bülent Yılmaz ** Öz Bu çalışma ile FATİH Projesi nin (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi),

Detaylı