İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ TED İSTANBUL KOLEJİ 14 ŞUBAT 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ TED İSTANBUL KOLEJİ 14 ŞUBAT 2014"

Transkript

1 İLKOKUL BÜLTENİ TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 14 ŞUBAT 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Çok hızlı geçen bir dönem tatilinden sonra okulumuza döndük. Aslında biz yöneticilerin okuldan uzak kalmış olduğunu da söyleyemeyeceğim Ocak-1 Şubat tarihlerinde Antalya da yapılan Türkiye Özel Okullar Derneğinin düzenlediği 13.Eğitim Sempozyumu na katıldım. Bu seneki konu başlığı Teori, Uygulama ve Değerlendirmeleriyle Farklı Eğitim Öğretim Model/Yöntem ve Yaklaşımlarıydı. Sadece bu konu ile bağlantılı değil, genelde dünyada eğitim öğretim, teknoloji kullanımı, 21. Yüzyıl Becerileri, Y Z kuşağına nasıl ulaşabilirim gibi çeşitli konularda paneller, çalıştaylar vardı. Dünyadan ve Türkiyeden bir çok değerli eğitimcinin katılımı ile gerçekleşen sempozyum oldukça yoğun geçti. Tabi ki bizlerin amacı öğrencilerimize en iyi eğitim ve öğretim olanaklarını sağlayabilmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak. Bir yandan inanılmaz hızla değişen ve gelişen teknoloji, buna bağımlı yetişen ve sınır konusunda sorun yaşayan bir nesil. Bir yanda da bence artık bu nesli yakalayamamış bir müfredat ve 21. Yüzyıla ayak uydurmaya çabalayan bir eğitim sistemi. Bu sempozyumun sonucunda şu sonuca vardık. Dünyada kabul gören ve kaliteli olduğu düşünülen eğitimin temelindeki özellikler: Öğrenme beyinde gerçekleşir, beynin nasıl işlediğini bilmeden nasıl öğretebiliriz ki? Tüm öğrenciler başarabilir ama farklı yöntem ve teknikler ile. Öğrenciler birbirleri ile mukayese edilmemeli, kendi içlerinde değerlendirilmelidir. Okul ve öğretmenler öğrencilere kendilerini güvende hissettikleri, onların içinde kendilerini mutlu hissedecekleri bir sınıf ortamı sunmakla yükümlüdür. Öğrenme sosyal ortamda gerçekleşir. Tabi ki kaliteli bir müfredatla. Teknoloji kullanımı da tabi ki çok önemli. Öğrencilerimize ulaşabilmemiz için şart, yoksa onları yakalayamayız. Ama bu teknolojinin öğrenme amaçlarına uygun kullanılması zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Herkesin eline bir tablet vermek tabii ki çözüm değil. Öğrenenlerin Okulu TED Istanbul Kolejinin bir yöneticisi olarak ben ve arkadaşlarım bu sempozyumdan yeni bilgiler ile döndük. Bu bilgileri ışığında geliştirmemiz gereken alanlar ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Yandaki resim sunumu yapan nörolog tarafından gösterildi. İyi bir haftasonu geçirmenizi dilerim. Belma ASAM Okul Müdürü İkisi de insan beyni. Büyük olan anne sevgisi ile büyütülmüş bir kişiye, küçük olan ise anne sevgisinden uzak yetişmiş bir kişiye ait.

2 Sayfa 2 İLKOKUL BÜLTENİ Türkçe temel derslerde etüt çalışmaları 7 Mart 2014 Cuma günü başlayacaktır. Bu çalışmalar kazanım tamamlama çalışmalarıdır. İsteyen öğrencilerimiz katılabilir, Ulaşım velilerimiz tarafından sağlanacaktır. 3 ve 4.sınıflar Cambridge ESOL sınavları ile ilgili bilgilendirme mektubu ve kayıt formu öğrencilerimize dağıtılarak web sitemize konmuştur. Öğrencimizin Başarısı 3 1, 2, 3 ve 4.Sınıflarımız 4-11 İngilizce Zümresi Basketbol Kulübü 16 Judo Kulübü 17

3 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 3 ÖĞRENCİMİZ KAMİL ÖMER KARAMOĞLU NUN TENİS BAŞARISI! Okulumuz 4/C sınıfı öğrencilerinden, Kamil Ömer KARAMANOĞLU, Adana da Ocak 2014 tarihlerinde düzenlenen Türkiye Tenis Federasyonu faaliyet programlarında yer alan 10 Yaş Kış Kupası tenis müsabakalarında rakiplerini yenerek grubunda birinci olmuştur. Sporcu öğrencimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

4 Sayfa 4 İLKOKUL BÜLTENİ Yunus Darwin in cesaret ve kahramanlık öyküsünü okuduk ve inceledik.

5 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 5 Matematik derslerimizde Eğlenerek öğreniyoruz. Toplamalar yapıyoruz.

6 Sayfa 6 İLKOKUL BÜLTENİ Bu hafta Matematik dersimizde toplama işleminden çarpma işlemine yolculuk yaptık. Sınıflarımızda grup çalışmaları ile çarpma işlemlerini modelledik. Hayat Bilgisi dersimizde ders çalışabilmek için uygun çalışma ortamlarımızdan bahsettik.

7 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 7

8 Sayfa 8 İLKOKUL BÜLTENİ Mind lab dersimizde Mancala oyunu oynadık. Projelerimizin ara kontrolleri için sunumlarımızı yaptık. Yapmayı planladığımız çalışmaları anlattık.

9 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 9 Matematikle Çözülür Şifreler, Sadberk Hanım Müzesi nde Seni Bekler Eserler temalı gezi çalışmasında matematik saati ekibi ile öğrencilerimiz müzede tekerlemeler eşliğinde eserleri bulup gezi çalışma kağıdına soruları yanıtlayarak gizli şifreleri bulmaya çalıştılar. Kurgunun içindeki bir hedef doğrultusunda gezi ile birlikte yürütülen atölye çalışması ile öğrencilerimiz matematik bilgilerini kullanarak müzede sergilenen eserler hakkında bilgilendirildi. Gezi atölye çalışması odaklı olduğu için öğrencilerimizin dikkatlerinin eserlere odaklanması ve dikkat, yönerge uygulama becerilerini geliştiren bir etkinlik çalışması olmuştur.

10 Sayfa 10 İLKOKUL BÜLTENİ Kesir takımları ile Kesirleri karşılaştırdık, sıraladık. Sözcüklerimizi sözcük torbasından seçtik. Anlamını düşünüp bulduk ve resimledik.

11 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 11 Metinden yola çıkarak defterlerimizle stetoskop yapıp birbirimizin sırtını dinledik. Akıllı tahtada Teknolojik Araçlar konusunu işledik. Olimpiyat Oyunlarında 2. Tura Octi ile hazırız.

12 Sayfa 12 İLKOKUL BÜLTENİ Yarıyıl tatilinin ardından öğrencilerimiz ile kaldığımız yerden çalışmalarımıza devam ettik. Tatilden önce öğrendiklerimizi tekrar ederek başladığımız bu haftaya Clothes ünitemizden keyifli bir hikaye ile devam ettik. Hikayemizi dinledik, okuduk ve sınıfta canlandırma yaparak çok eğlendik. Hava durumu ve kıyafetler ile ilişkilendirdiğimiz mevsimler konusunda öğrencilerimiz kendileri için kartondan bir taç hazırladılar ve bu projede en sevdikleri mevsimi, o mevsimdeki hava durumunu ve ne giydiklerini belirttikleri cümleler yazdılar. Yazma çalışmalarımıza ise farklı bir proje ile devam ettik. Şubat ayından itibaren her ay için oluşturacağımız küçük kitapçılar ile öğrencilerimiz yazma çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edecek ve renkli ürünler oluşturacaklardır. Skills derslerinde ise yeni döneme yeni kitap ile başladık. A Day At The Zoo kitabımıza okuma çalışmaları ile giriş yaptık. Öğrencilerimiz kitabımızda geçen hayvanların isimlerini öğrendiler.

13 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 13 Bu hafta kısa bir aradan sonra öğrencilerimizle yeni ünitemize (Clothes/Giysiler) başladık. Bu ünitede öğrencilerimiz yeni kıyafetleri, nelerden yapıldıklarını ve sorular sorup cevaplamayı öğrenecekler. Öğrencilerimiz haftaya yeni kelimeler öğrenip gruplar halinde oyunlar oynayarak başladılar. Daha sonra kendi resimlerini çizip birbirlerine sorular sorup cevapladılar. Ayrıca ikişerli gruplar halinde bir proje tamamlayıp sınıflarındaki panolara astılar. Skills derslerimizde ise Egg Hunt isimli hikayeyi okumaya başladılar. Hikaye ile ilgili çeşitli aktiviteler yaptılar. Bunun yanı sıra mevsimler ve kıyafetlerin mevsimlere göre sınıflandırılması ile ilgili farklı çalışmaları tamamladılar.

14 Sayfa 14 İLKOKUL BÜLTENİ Tatilden sonra ikinci döneme hızlı bir giriş yaptık. Language Arts derslerimizde Islands kitabımızın Meslekler ünitesine başladık. Sınıf öğretmenlerimizle ortak işlediğimiz bu konu ile ilgili meslekleri tanımak ve sevdiğimiz meslekler üzerinde düşünmek adına çeşitli aktiviteler yaptık. Skills derslerimizde ise The Secret Room adlı kitabımızı okumaya başladık. Öğrencilerimiz, öğrendikleri yeni kelimeleri akıllı tahta üzerinde oynadıkları oyunlarla pekiştirdiler. Yeni kelimeleri kullanarak yaratıcı yazma çalışması yaptılar ve kendilerine ait gizli bir odaları olsaydı orada saklayacakları şeylerden bahsettiler. Buna ek olarak Sevgililer Günü için eğlenceli şiirler yazdılar.

15 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 15 Bu hafta öğrencilerimiz Flat Stanley hakkında yaptıkları tatil ödevlerini arkadaşlarına sundular. Öğrencilerimiz Flat Stanley ile tatilde yaşadıkları maceraları anlatan kitapçıklar ve powerpoint sunumları hazırladılar. Bu ödev öğrencilerimizin tatil anılarını eğlenceli ve yaratıcı bir biçimde arkadaşlarıyla paylaşmalarına oldukça yardımcı oldu. ingilizce projelerimizin ilk kontrolünü bu hafta yapıyoruz. Proje alan öğrencilerimiz ilk taslaklarını öğretmenleriyle paylaşıp öğretmenlerinin önerileri doğrultusunda projelerine devam edecekler. Güzel bir hafta sonu dileriz.

16 Sayfa 16 İLKOKUL BÜLTENİ Sosyal etkinlik basketbol kulüp saatinde öğrencilerimizle birlikte ısınma ve esnetme, gerdirme hareketlerini yaptık. Basketbolda temel duruş tekniğini eğlenceli alıştırmalarla öğrettikten sonra tek elle top sürme (dribbling) tekniğine geçtik. Sağ ve sol elle top sürerken engeller arasından yön değiştirme çalışmaları ile kulüp çalışmalarımıza devam ettik. Turnike tekniğini öğretimini tamamladıktan sonra sağ ve sol turnike çalışmaları yaptık. Tek el ve çift el ile şut tekniği çalıştık. Kulüp saatimizin sonlarında eğlenceli yarışmalar ve oyunlarla öğrenmiş olduğumuz teknikleri pekiştirdik.

17 Yıl:4 Hafta:23 Sayı:19 Sayfa 17 Çocuk judosunda amaç; kazanmak veya kaybetmek değil, çocuğun fiziksel kapasite ve yetenekleri yanı sıra ruhsal ve sosyal olarak da geliştirilmesidir. Tüm dünyada, her geçen gün önemi daha da anlaşılan judo; spor otoriteleri, pedagoglar ve doktorlar tarafından ailelere, çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimi için önemle tavsiye edilmektedir. Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere, özellikle jimnastik ve yüzme gibi sporlara en erken başlama yaşı 4 yaş civarıdır. Judo ise 5-6 yaştır. Bir disiplin sporu olan JUDO nun çocuklara ve gençlere aşağıdaki gibi katkıları olmaktadır. JUDO çocukların ve gençlerin; Sorumluluk duygularını geliştirir, Bedensel ve ruhsal gelişimini destekler, Eylemlerinin getireceği sonuçların bilincine varmalarını öğretir, Başkalarına ve çevrelerine özen göstermelerini sağlar, Kendi kendilerini denetleme mekanizmalarını güçlendirir, Fiziksel gücü geliştirir ve doğru kullanmayı öğretir, Yakın çevredeki insanlara karşı saygılı olmayı öğretir, Düşünerek ve denetimli davranışı ön plana çıkarır, Özgüvenin güçlenmesini sağlar, Bedensel ve zihinsel enerjiyi bilinçli kullanmayı öğretir, Sürekli ve yoğun yüzleşme yeteneği kazandırır, Çocukların birbiri ile olumlu sosyal ilişkiler içine girmesini sağlar, Enerjisini doğru yolda kullanmayı öğretir, Çocuğu stresten uzak tutar, Almış olduğu do disiplini sayesinde okuldaki ve hayattaki başarısı artar. Bu kazanımlar doğrultusunda öğrencilerimiz kulüp saatinde çeşitli çalışmalar yaparak eğlenceli vakit geçirmektedirler. Hazırlayan : Vildan TAŞTAN - İlkokul Müdür Asistanı