TEMEL TIBBİ CİHAZ KILAVUZU ANESTEZİ ÜNİTELERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEMEL TIBBİ CİHAZ KILAVUZU ANESTEZİ ÜNİTELERİ"

Transkript

1 MALİ HİZMETLER KURUM BAŞKAN YARDIMCILIĞI STOK TAKİP VE ANALİZ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL TIBBİ CİHAZ KILAVUZU ANESTEZİ ÜNİTELERİ BMM. Serhat ALADAĞ Ağustos 2015

2 ANESTEZİ ÜNİTELERİ Yetki Grubu: Solunum Sistemleri Aranan Kalibrasyon Standartları*: ISO , TS EN ISO , TS EN ISO , TS EN ISO , TS EN ISO , TS EN ISO Yaygın adlar: Anestezi cihazı, anestezi gaz makinesi GMDN: Anaesthesia unit, mobile

3 1) Tanım, ana görev, amaç Anestezi: Kelime anlamı olarak hissizlik, duyum yitimi, uyuşma şeklinde tanımlanır. Cerrahi operasyonlar başta olmak üzere; hissizlik ve uyku durumu gerektiren uygulamalarda, solunabilir tıbbi gazlar ve anestezik ajanların belirli oranlarda ve kontrollü bir şekilde karıştırılarak hastaya iletilmesini sağlayan, hastaya yapay solunum yaptırabilen ve üreticinin desteklediği çeşitleriyle fizyolojik parametrelerin monitörler üzerinden takibinin yapıldığı, farklı donanımlarla birlikte çeşitlendirilen cihazlara anestezi ünitesi denir.

4 2) Çalışma prensibi, uygulama Tıbbi gaz santralinden veya anestezi ünitesine bağlı tüplerden (gaz kaynakları) alınan gaz/gazlar, akım ölçer ve regülatör aracılığıyla güvenli basınç düzeyine getirilir. Vaporizatörlerde bulunan anestezik ajanlar buharlaştırılarak gaz karışımıyla birleştirilir ve hastaya bağlı solunum devresine iletilir. Solunum devresine bağlı ventilatör, hastanın anestezik gaz karışımını solumasına yardımcı olur. Anestezi cihazı kapalı devre işlem yapabilen ve akciğerdeki havanın tekrar solunmasını sağlayabilen bir cihaz ise hastanın çıkardığı soluk absorbanlar yardımıyla süzülerek sisteme geri kazandırılır.

5 3) Çeşitleri Anestezi üniteleri aşağıdaki özelliklere göre sınıflandırılır: Taşınabilirlik - iş istasyonu yapısında olma Manuel - otomatik kullanım Dahili monitöre sahiplik ve MR uyumluluğu

6 4) Kullanım alanları, kullanım yerleri Anesteziyoloji ve reanimasyon branşlarında cerrahi operasyonlar, hissizlik ve uyku durumu gerektiren uygulamalarda ameliyathanelerde kullanılır.

7 1- Genel anestezi: Damardan veya solunum yoluyla verilen anestezik maddeler vasıtasıyla, hastada tam bir uyku hali, şuur kaybı ve çoğunlukla kas gevşemesi sağlanıyor. 2- Bölgesel anestezi: Vücudun belli bölgelerine, özel iğne ve ekipman yardımıyla lokal anestezik maddeler verilerek; o bölgedeki sinir iletiminin dolayısıyla ağrı iletiminin geçici olarak durdurulması sağlanıyor. Bu uygulamada, hastanın şuuru açık kalıyor ve duygu kaybı sadece o bölgede oluyor. Lokal anesteziden farklı olarak, daha geniş bölgelerin uyuşması söz konusu oluyor. Örneğin; Spinal anestezi, epidural anestezi, reginal anestezi gibi. Mobil ağrısız doğum, bölgesel anestezinin yaygın olarak uygulandığı bir kullanım alanını oluşturuyor. Doğum sancıları rahatsız verici hale gelince, belden ince bir iğne vasıtasıyla uygun anestezik maddeler veriliyor.gerektiğinde yine ince kateterler yerleştirilip, ek ilaç yapılarak doğum ağrısının önüne geçilmiş oluyor. Daha sonraki ağrılar, anne adayına karında sertlik ve basınç şeklinde yansıyor. Anne böylece sancı çekmeden, yorgun düşmeden, o anı yaşayarak doğum yapmış oluyor. 3- Lokal anestezi: Sadece cerrahi müdahalenin yapılacağı bölgelere lokal anestezik maddelerin verilmesi yoluyla sağlanıyor. Ayrıca, damlalar, spreyler ve kremlerle de lokal anestezi uygulanabiliyor.

8 Temel parçalar: Anestezi monitörü, ventilatör, vaporizatör, akım ölçer ve regülatör. Temel tüketim malzemeleri Hasta solunum devreleri, tıbbi ve anestezik solunum gazları, CO 2 tutucu kimyasallar. Temel Altyapı Gereksinimleri Kurum içi tıbbi gaz dağıtım hattı, Atık tıbbi gaz sistemi, Sarf niteliğinde solunabilir tıbbi gazlar, Hasta başı maske, adaptör ve bağlantı devreleri, Şebeke gerilimi destekli elektrik hattı, Kesintisiz güç kaynağı.

9

10 Anestezi Cihazıyla Ventilasyon Akciğerlerden gaz değişiminin kısmen ya da tamamen (kişinin kendisi dışında) yapay olarak gerçekleştirilmesine yapay solunum denir. Yapay solunum, solunum fonksiyonunun yapay olarak bir cihaz yardımı ile sürdürülmesi işlemidir. Bu amaçla kullanılan cihazlara ventilatör adı verilmektedir. Anestezi cihazı ile anestezi uygulamaları sırasında hastaya spontan solunum, manuel ventilasyon ve mekanik ventilasyon ile solunum yaptırma imkânı vardır.

11 Manuel ventilasyon için; APL basınç sınırlama valfinin kolunu Man= manuel ventilasyon konumuna getirerek basınç limiti ayarlanarak kol döndürülür ve hasta manuel olarak ventile edilir. Basınç ayarlanmış değer ile sınırlanır. Basıncı hızlı bir şekilde serbest bırakmak için valf koluna basılır. Böylece anestezi cihazı manuel ventilasyon modunda çalıştırılmış olur. Spontan solunum için; APL basınç sınırlama valfinin kolu Spont.=spontan solunum konumuna getirilir. Ayarlı basınç limiti ne olursa olsun, basınç sınırlama valfi artık serbest spontan solunum için açıktır. Böylece anestezi cihazı spontan solunum modunda çalıştırılmış olur.

12 Mekanik ventilasyon temelde; solunum fonksiyonunun yapay olarak sürdürülmesi işlemidir. Mekanik ventilasyon sırasında hastaya total veya parsiyel solunum desteği sağlanır. Total solunum desteği: Hasta için gerekli alveoler ventilasyonun tamamının ventilatör ile sağlanması ve PaCO2(parsiyel karbondioksit basıncı) değerinin fizyolojik sınırlarda (PaCO mmhg) tutulmasıdır. Parsiyel ventilasyon desteği: Hastanın mevcut solunum eforunun ventilatör ile desteklenmesidir. Burada da PaCO2 yi fizyolojik sınırlarda tutmak esastır. Total veya parsiyel ventilasyon, kontrollü veya asiste ventilasyon şeklinde gerçekleştirilir ve her iki uygulama da elle (balonla) veya bir ventilatörle mekanik olarak yaptırılır.

13 Kontrollü mekanik ventilasyon: Hastanın ventilasyonuna ait tüm parametrelerin kullanıcı tarafından düzenlendiği bir uygulamadır. Hasta pasiftir. Solunum işlemi tamamen solunum cihazına verilen parametrelere göre düzenlenir.

14 AMBU AMBU CIHAZI 171,1 AMBU, AMBU CİHAZI İŞ İSTASYONU, MANUEL, VENTİLATÖRLÜ, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ GE LARENGESKOPLAR VE EKLENTILERI LARENGESKOP SETI 3 LU 194,4 LARENGESKOPLAR VE EKLENTİLERİ, LARENGESKOP SETİ 4 LÜ İŞ İSTASYONU, MANUEL, MONİTÖR VE VENTİLATÖRLÜ, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ AMS

15 YOGUN BAKIM MONITORU YOGUN BAKIM MONITORU - YOGUN BAKIM MONITORU - PRESUNECUFF (ELEKTRONIK) 199,8 YOĞUN BAKIM MONİTÖRÜ, YOĞUN BAKIM MONITÖRÜ - YOĞUN BAKIM MONİTÖRÜ - PRESUNECUFF (ELEKTRONİK) İŞ İSTASYONU, MANUEL, MONİTÖRLÜ, TEK VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ MINDRAY KULAK YIKAMA ALETI KULAKTAN YABANCI CISIM CIKARMA 216 LAPAROSKOPİ SETİ, IP 6.2DİC CAM SYSTEM PAL TAŞINABİLİR, OTOMATİK, BOŞ -TAŞIYICI ARAÇ, TEK VAPORİZATÖRLÜ ULCO ANESTEZI DOLABI DOLAP 339,84 ANESTEZİ DOLABI, DOLAP TAŞINABİLİR, OTOMATİK, MR UYUMLU, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ AMS

16 BLANKET / HASTA ISITMA, HASTA ISITMA CIHAZI - SICAK HAVA POMPASI TASINABILIR BLANKET / HASTA ISITMA, HASTA ISITMA CIHAZI - SICAK HAVA POMPASI TASINABILIR 6048 ANESTEZİ, İŞ İSTASYONU, MANUEL, BOŞ -TAŞIYICI ARAÇ, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ CİHAZI, ANESTEZİ, İŞ İSTASYONU, MANUEL, BOŞ -TAŞIYICI ARAÇ, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ CİHAZI İŞ İSTASYONU, MANUEL, BOŞ -TAŞIYICI ARAÇ, İKİ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ CİHAZI DATEX STETESKOPLAR GENEL AMACLI TIBBI CIHAZLAR VE ALETLER ANEZTEZI CIHAZI STETESKOPLAR, GENEL AMAÇLI TIBBI CİHAZLAR VE ALETLER ANEZTEZİ CİHAZI TAŞINABİLİR, OTOMATİK, MONİTÖRLÜ, ÜÇ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ TMS NEBULIZATOR CIHAZI ANESTEZI CIHAZI NEBULİZATÖR CİHAZI, ANESTEZİ CİHAZI İŞ İSTASYONU, OTOMATİK, MONİTÖRLÜ, ÜÇ VAPORİZATÖRLÜ ANESTEZİ SİSTEMİ AMS

17 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER