Editörden. Yusuf Ömür / Genel Yayın Yönetmeni

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Editörden. Yusuf Ömür / Genel Yayın Yönetmeni"

Transkript

1 KÜTAHYA İL ÖZEL İDARESİ DERGİSİ 3 Ayda Bir Yayımlanır Ocak-Mart 2011 ISSN Sahibi Kütahya İl Özel İdaresi Adına Dr.Müh. Salih Akkaya Genel Sekreter Sorumlu Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ömür Bilgi İşlem Müdürü Editör Hüseyin Avni Yazıcı Haber/Fotoğraf Bilgi İşlem Müdürlüğü Kütahya Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü Tasarım Sistem Ofset DANIŞMA KURULU Türk Dili Danışmanı Yrd.Doç.Dr. Mustafa Güneş Basın Danışmanı Remzi Günay Kültür Danışmanı Zülkarni Yeldemez Hukuk Danışmanı Av. Nurullah Cihangir YAYIN KURULU Ramazan Aydemir Hasan Ali Çakar Yrd.Doç.Dr. Atilla Batur Uzm. Dr. Mehmet Kaya Mustafa Kurt Ramazan Çekiç Ali Özağaç Kapak Resmi Evliya Çelebi Anıtı İletişim Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Ali Paşa Mah. Lise Cad. No: 2 KÜTAHYA Tel: Faks: Web: E-posta: Editörden Kütahya binlerce yıllık tarihiyle pek çok değeri dünyaya armağan etmiş bir şehir. Kütahya nın en önemli değerlerinden biri şüphesiz ünlü seyyah Evliya Çelebidir. Doğumunun 400. Yılında UNESCO 2011 yılını Evliya Çelebi Yılı ilan etti. Bu kapsamda Mart ayında Kütahya Valiliği tarafından Uluslarası bir sempozyum düzenlendi. İl Özel İdaresi Dergisi olarak her sayıda Kütahya nın bir değerini kapak yapıyoruz. Bu itibarla bu sayıda kapağımızı Kütahyalı Evliya Çelebi ye ayırdık. Nisan ayı İl Özel İdaresi için iş sezonunun açılması bakımından ayrı bir öneme sahip. İdaremiz aslında sezonu hiç kapatmıyor. Yıl boyunca çalışmalarını sürdürüyor. Nitekim kış boyunca karla mücadele çalışmaları ve diğer çalışmalar bunun bir göstergesi. Sezon açılışı ile tempomuz artıyor sadece. Yine geçtiğimiz Mart ayı İl Genel Meclisi oturumunda sayın Valimiz Kenan Çiftçi ve Genel Sekreterimiz Dr. Müh. Salih Akkaya tarafından 2010 yılı faaliyet raporu açıklandı. Buradan da görüleceği üzere İl Özel İdaresi pek çok noktada hedeflerin üzerine çıkmış. Bu tempo önümüzdeki yıl da kuşkusuz devam edecektir. İl Genel Meclisi Nisan ayı oturumunda Meclis Başkanı ve komisyon seçimleri gerçekleştirildi. Yeni başkan Seyit Ömer Durmuş u tebrik ediyor yeni görevinde başarılar diliyoruz. Geçtiğimiz aylarda ilimizi ziyaret eden Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanımız Sayın Selma Aliye Kavaf ile ilgili haberler dergide yer alıyor. Dergimizde bu ay bir de ilimizde sene başında göreve başlayan Sayın Valimiz Kenan Çiftçi ile bir röportaja yer verdik. Sayın Valimizin değerlendirmeleri ve açıklamaları ufuk açıcı olacaktır. Yusuf Ömür / Genel Yayın Yönetmeni Baskı Sistem Ofset Bas. Yay. San. Tic. Ltd. Şti. Strazburg Cad. No: 7/A Sıhhiye / ANKARA Tel: Baskı Tarihi:

2 İÇİNDEKİLER OCAK - MART BAKAN ŞİMŞEK KÜTAHYA DA 8 BAKAN KAVAF SEVGİ EVLERİNİ AÇTI 12 ULUSLARARASI EVLİYA ÇELEBİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ 20 KÜTAHYA VALİSİ KENAN ÇİFTÇİ İLE RÖPORTAJ 24 İL GENEL MECLİSİNDE YENİ DÖNEM 26 KÜTAHYA İL ÖZEL İDARESİ 2011 YILI İŞ SEZONUNU AÇTI 29 GÖREV SÜRESİ DOLAN ENCÜMEN ÜYELERİNE PLAKET VERİLDİ 30 AĞAÇ BAYRAMI KUTLANDI 32 KÖY YOLLARINA FİDAN DİKİLDİ 33 TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI İLE İLGİLİ KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI 34 AMATÖR KULÜPLERE MALZEME DESTEĞİ 20 29

3 KÜTAHYA İL ÖZEL İDARESİ DERGİSİ KÖYLERDE YAPILAŞMA BİN CEVİZ FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU 39 İL ÖZEL İDARESİNDE E-İMZA DÖNEMİ BAŞLADI 40 VALİ KENAN ÇİFTÇİ 2010 YILI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI 48 İĞNENİN SERAMİKTE DANSI SİGRAFİTTO 50 KÖY YOLLARI KAPANMADI 52 KÖY YOLLARININ ENVANTERİ GÜNCELLENDİ 53 VALİ ÇİFTÇİ DEN HALKLA İLİŞKİLER DERSİ 54 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI YILI KÖYDES TOPLANTISI YAPILDI 56 SÜRGÜNDE BİR MACAR: LAJOS KOSSUTH 60 KOMİSYON ÇALIŞMALARI 62 KISA HABERLER MAKALELER 16 EVLİYÂ ÇELEBİ NİN GÖZÜYLE KÜTAHYA 47 ALIŞVERİŞİN PLANLANMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 58 ÇEVRE MEVZUATI 15 56

4 4 HABER Bakan Şimşek Kütahya da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bazı ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere 19 Şubat ta Kütahya ya geldi. Bakan Şimşek, ziyaretinin ilk gününde Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ye makamında nezaket ziyaretinde bulundu. Kütahya da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Bakan Şimşek Kütahya ya bu yakın dönemde ikinci gelişim. Valimiz benim sınıf arkadaşım. Hem kendisini tebrik ziyareti hem de bu vesileyle Kütahya da herkesle bir araya gelerek şehrin sorunlarını, gelişmeleri ve güzelliklerini konuşacağız dedi. Bakan Şimşek ve beraberindekiler daha sonra Belediye Başkanlığı nı ziyaret etti. Bakan Şimşek e Kütahya hakkında kısa bir brifing veren Kütahya Valisi Kenan Çiftçi de İlimize gelmekle bizi çok onurlandırdınız. Eğitim alanında Benchmarking çalışması başlattık. Bununla ilgili hem Avrupa hem de Dünya nın başka ülkelerinden ortaklarımız var. Turizmde açılmamız gerekiyor o çalışmaları da başlattık dedi.

5 HABER 5 Bakan Şimşek İşadamlarıyla Buluştu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası nda düzenlenen toplantıya katıldı. Burada sanayici ve işadamlarına hitap eden Şimşek, Cumhuriyet tarihinde Ulaştırma Bakanlığına daha önce görülmediği kadar kaynak aktardıklarına söyledi. İlk kez geçen yıl Ulaştırma Bakanlığının kendisine tahsis edilen paranın tamamını kullanamadığını ifade eden Şimşek bunun bütçeden ayrılan payın fazla olmasından kaynaklandığını söyledi. Türkiye nin geçen ocak ayında, 1970 yılının temmuz ayından bu yana, yüzde 4,9 oranla en düşük enflasyona ulaştığını kaydeden Bakan Şimşek, son 5-6 yıldır enflasyonu tek haneye düşürdüklerini vurguladı. Maliye Bakanı, Şimdi düşük tek haneli enflasyona doğru bir gidiş sürecimiz var. Fiyat istikrarı ve makro ekonomik istikrarın sağlanması konusunda çok önemli mesafe kat ettik. Cumhuriyet tarihinde ilk defa faizler tek haneye indi. Bugün Türkiye de hazinemiz yüzde 7 ile yüzde 8,5 arasında borçlandı. Komşumuz Yunanistan avro cinsinden yüzde ile borçlanıyor. Bizim borçlanırken ödediğimiz faiz, ABD ve birçok Avrupa ülkesinin altında. Bunlar tesadüf değil, bunlar kolay kazanılmıyor diye konuştu. Bakan Şimşek, Türkiye de toplam ithalat arasında tüketim mallarının oranının yüzde 11 ile 14 arasında değiştiğine dikkati çekerek, tüketim malları ithalatı ile ihracatı karşılaştırıldığında çok büyük bir dış ticaret fazlası bulunduğunu anlattı. Bakan Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı nın 2002 yılında Yurt-Kur dahil 7.5 milyar lira olan bütçesinin bu yıl 34.1 milyar liraya yükseltildiğini belirtti. Devletin imkanlarını ve özel sektörün dinamizmini kullanarak altyapıya önem verdiklerini kaydeden Bakan Şimşek, şunları söyledi: Demiryollarında Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki heyecanı yeniden yakaladık ve dünyada hızlı tren projesini hayata geçiren 8 ülkeden biri olduk. Son 8-9 yılda Milli Gelir 3 kat, Ar-Ge harcamaları 6 kat artmış. Cumhuriyetimizin 100 üncü yıl dönümünde Ar-Ge harcamalarının payını yüzde 3 e çıkarmayı hedefliyoruz.

6 6 HABER Bakan Şimşek, 2002 yılında Türkiye nin savunma sanayisi ihtiyacının sadece yüzde 25 ini yurt içinden karşıladığını, şimdi bu oranın yüzde 50 ye çıktığını ifade ederek, Türkiye nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna işaret etti. Enerjinin, dünya ile rekabet etmek için en önemli avantajlardan biri olduğunu vurgulayan Şimşek, Enerjide dışa bağımlılığı azaltabilirsek bu ülkede ne cari açık problemi olur ne de rekabet gücü problemi olur diye konuştu. Bakan Şimşek in konuşmasından sonra Gelir İdaresi uzmanları tarafından Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması konusunda bilgilendirme yapıldı. Halkın Sorunlarını Dinledi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ziyaretinin ikinci gününde Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile halkın sorunlarını dinledi. Güne Kütahya Porselen müzesini ziyaret ile başlayan Şimşek, daha sonra Ref-San Sanat Evi ni ziyaret ederek seramik çarkının başına geçti ve vazo yaptı. Çay evinde vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Şimşek tek tek vatandaşları dinleyerek sorulara cevap verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ziyaretinin ikinci gününde Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile halkın sorunlarını dinledi.

7 HABER 7 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek seramik çarkının başına geçerek vazo yaptı.

8 8 HABER Bakan Kavaf Sevgi Evlerini Açtı Çeşitli ziyaret, açılış töreni ve toplantılara katılmak üzere Kütahya ya gelen Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf mülkiyeti İl Özel İdaresi ne ait arsa üzerine inşa edilen kimsesiz çocukların barındığı Sevgi Evlerinin açılışını yaptı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Devlet Bakanı Kavaf yurtların korunmaya muhtaç çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için çok büyük bir hizmet seferberliği başlattıklarını söyledi.

9 HABER 9 Yeni Hizmet Modeli BAKAN KAVAF: HAYATA GEÇİRİLEN HER SEVGİ EVİ İLE ÇOCUKLARIMIZIN AİLE ORTAMINA BENZEYEN BIR YAPI İÇİNDE BÜYÜMELERİ HEDEFİNE HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA YAKLAŞIYORUZ. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) himayesindeki çocukların barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onların topluma faydalı ve iyi birer insan olarak yetişmeleri için yeni hizmet modelleri geliştirdiklerini belirten Kavaf, şöyle devam etti: Kuruluşlarımızın çatısı altında yaşayan çocuk ve gençlerimize yönelik hizmetlerimizi bir lütuf olarak değil, hak eksenli bir anlayışla sürdürüyoruz. Yeni hizmet modellerimizi aile merkezli bir anlayışı temel alarak oluşturduk. Kurum olarak önceliğimiz, ihtiyaç sahiplerinin mümkün olduğunca ailelerinin yanında desteklenmesidir. Bu çerçevede aileye dönüş ve aile yanında destek uygulaması ile 2005 yılından bu yana ekonomik yoksulluk nedeniyle çocukların kurum koruması altına alınmasından vazgeçilmiştir. Daha önce ekonomik sebeplerle koruma altına alınan çocuklar da ailelerinin yanına döndürülmüş ve kendi öz aileleri yanında desteklenmeye devam edilmektedir. Çünkü gerekli güvenlik koşullarının sağlanması kaydıyla her çocuk için en uygun ve en iyi yetişme ortamı kendi öz ailesinin yanıdır. Bu kapsamda ülke genelinde 29 bin 920 çocuğumuzu ailesinin yanında desteklemekteyiz. YENİ HIİZMET MODELLERİMİZI AİLE MERKEZLİ BİR ANLAYIŞI TEMEL ALARAK OLUŞTURDUK. KURUM OLARAK ÖNCELİĞİMİZ, İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN MÜMKÜN OLDUĞUNCA AİLELERİNİN YANINDA DESTEKLENMESİDİR. ÇÜNKÜ GEREKLİ GÜVENLİK KOŞULLARININ SAĞLANMASI KAYDIYLA HER ÇOCUK İÇİN EN UYGUN VE EN İYİ YETİŞME ORTAMI KENDİ ÖZ AİLESİNİN YANIDIR. BU KAPSAMDA ÜLKE GENELİNDE 29 BİN 920 ÇOCUĞUMUZU AİLESİNİN YANINDA DESTEKLEMEKTEYİZ.

10 10 HABER 32 Sevgi Evi Sitesinde 1888 Çocuk Yaşıyor Kavaf, ailesinin yanına dönmesi mümkün olmayan ya da ailesi olmayan çocuklara Sevgi Evi ve Çocuk Evi denilen, tamamen yeni bir hizmet anlayışıyla oluşturulmuş, aile sıcaklığının yaşandığı birimlerde hizmet verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde 32 Sevgi Evi sitesinde yer alan 235 villa tipi evde çocuğun yaşadığını söyleyen Kavaf, şunları belirtti: Hayata geçirilen her sevgi evi ile çocuklarımızın aile ortamına benzeyen bir yapı içinde büyümeleri hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Tamamen müstakil ev tarzında olan binalarımızda her evde maksimum 10 çocuğa veya gence hizmet verilmektedir. Çocuklarımızın temel ihtiyaçlarının yanı sıra ders çalışma, televizyon ve bilgisayar gibi tüm ihtiyaçları evlerde karşılanmaktadır. Bu yaştaki çocuklarımızın en büyük ihtiyaçları ise psikolojik destektir. Bu çerçevede çocuklarımızın toplumla etkileşimini sağlayan gönüllü hizmetleri ve kuruluş ziyaretlerinin yapılmasına özen gösterilmektedir. rolünün ise yüzde 35 olduğunu dile getiren Kavaf, gönüllü aile uygulaması için vatandaşlardan destek istedi. Bakan Kavaf konuşmasının ardından sevgi evlerinde incelemelerde bulundu. Bakan Kavaf a Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy, İsmail Hakkı Biçer, Hüseyin Tuğcu, Hasan Fehmi Kinay, SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış eşlik etti. Sağlıklı bir yaşam için insanın sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında ilgi, sevgi ve şefkatin rolünün yüzde 65, fiziki ihtiyaçların karşılanmasının

11 HABER 11 Kütahya Sevgi Evleri Arsası İl Özel İdaresi tarafından bağışlanan Kütahya Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu yaklaşık 16 bin metrekare arazi üzerinde kurulu 6 binadan oluşuyor. Tamamen müstakil ev tarzında olan binaların her birinde maksimum 10 çocuk veya gence hizmet veriliyor. Çocukların temel ihtiyaçlarının yanı sıra ders çalışma, televizyon ve bilgisayar gibi tüm ihtiyaçları da evlerde karşılanıyor. Evlerde halihazırda 96 çocuk ve genç barınıyor. KÜTAHYA SEVGİ EVLERİNDE 96 ÇOCUK VE GENÇ BARINIYOR. TAMAMEN MÜSTAKİL EV TARZINDA OLAN BİNALARIN HER BİRİNDE MAKSİMUM 10 ÇOCUK VEYA GENÇ BARINIYOR.

12 12 SEMPOZYUM Uluslararası Evliya Çelebi Sempozyumu Gerçekleştirildi Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2011 yılının Evliya Çelebi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla Kütahya da Mart tarihleri arasında Uluslararası Evliya Çelebi Sempozyumu düzenlendi. Kütahya Valiliği tarafından organize edilen sempozyum, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Unesco Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı, Kütahya Belediyesi, Kütahya Ticaret Odası, Kütahya Tanıtma Vakfının katkılarıyla düzenlendi. Aslen Kütahyalı olan ünlü seyyah Evliya Çelebi nin doğumunun 400. yılında gerçekleştirilen sempozyuma yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden 43 bilim adamı katılarak bildiriler sundular.

13 SEMPOZYUM 13 Evliya Çelebi nin tarihte hak ettiği değerin yurt içi ve yurt dışında geniş kitlelere ulaştırılması, tarihi şahsiyetinin bilimsel bir bakışla incelenmesi ve bu sayede kültür tarihi açısından dikkatlerin Türkiye üzerinde yoğunlaşması amaçlanan sempozyumun genel koordinatörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Yusuf Akçay yaptı. Sempozyumda, Evliya Çelebi nin tarihi kimliği, Seyahatnamede 17. yüzyıl Osmanlı coğrafyası, Seyahatnamenin yazılı kaynakları, Seyahatname nin folkloru, tarih, dil çalışmaları ve disiplinler arası çalışmalarda Seyahatnamenin önemi, Seyahatnameye göre 17. yüzyıl Osmanlı coğrafyasında siyasi-idari, askeri, ekonomik, demografik, sosyo-kültürel yapı, Kütahya ve Evliya Çelebi konuları ele alındı.

14 14 SEMPOZYUM Sempozyum kapsamında bir de Evliya Çelebi Sergisi açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı ve Kütahya Tanıtım Vakfı tarafından hazırlanan Medeniyetleri Buluşturan Tarihi Adımlar , Evliya Çelebinin Anadolusu adlı sergi sempozyum boyunca ziyaretçiler tarafından gezildi.

15 SEMPOZYUM 15 Evliya Çelebi Anıtı Açıldı Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2011 yılını Evliya Çelebi Yılı ilan etmesi dolayısıyla organize edilen Doğumunun 400. Yılında Evliya Çelebi sempozyumu kapsamında hazırlanan program doğrultusunda Evliya Çelebi anıtının açılışı yapıldı. Kütahya-Eskişehir karayolunun 4. kilometresindeki Şehirler Arası Otobüs Terminali girişindeki kavşağa dikilen Evliya Çelebi Anıtı, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile Kütahya Belediye Başkanlığı tarafından yaptırıldı. Evliya Çelebi anıtında Evliya Çelebi, atının üzerinde dünyayı gezerken tasvir ediliyor. Atının 3 ayağı Evliya Çelebi nin gezmiş olduğu 3 kıtaya basarken atın sağ ön ayağı havada duruyor. 8,5 metrelik heykelin kaidesinin etrafında 7 adet dikili kitabe bulunuyor. Bu kitabelerde Evliya Çelebi nin hayatına dair anekdotlar ve Kütahya ya ait gözlemleri yer alıyor. Evliya Çelebi Anıtı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu ve davetlilerin katılımı ile açıldı.

16 16 MAKALE Evliyâ Çelebi nin Gözüyle Kütahya* Yrd. Doç. Dr. Kadir Güler Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Kütahya ve Germiyan medeniyetinin bu toprakların kültürüyle yetiştirdiği ve cihana tanıttığı en önemli sanatçısı Evliyâ Çelebi dir. Kütahya nın yetiştirdiği şair ve sanatçılar içinde eserlerinde Kütahya ya en fazla yer veren Evliyâ Çelebi bu kadim şehri seyahâtnâmesinin çeşitli yerlerinde ama daha çok dokuzuncu cildinde detaylı olarak anlatır ve över. 25 Mart 1611 yılında doğan Evliya Çelebi, Soyunun Türkistan a ve Ahmet Yesevi ye dayandığını, büyük atalarının Buharalı olduğunu yazar. Kütahyayı anlatırken de Vakıf Anadolu Türkistan vilayetidir diye bir bilgi verir. EVLİYA ÇELEBİ YE GÖRE KÜTAHYA AHALISI, BİR SARAY TERBİYESİNE SAHİP ASALETLİ İNSANLARDIR. HALKI SAZ, SÖZ, ŞİİR VE İLİM EHLİDİR. ÂRİF, RIND-MEŞREP, KALENDER VE GARİP DOSTU İNSANLARDIR. EVLERİ, SOKAKLARI, CAMİLERİ VE ÇEŞMELERİ BİR KÜLTÜRÜN VE ZEVKİN İFÂDESİDİR.

17 MAKALE 17 Doğum yeri İstanbul olarak bilinmesine rağmen Kütahya da Evliyâ nın Kütahya da doğduğuna inanılmaktadır. Evliyâ, Kütahya yı anlatırken, öncelikle Kütahya merkez Paşa sancağı sınırları içerisinde yer alan kasabaları şehre geliş sırasına göre anlatır. Evliya Kütahya ya 1671 yılında Bursa, İnegöl ve Domaniç üzerinden gelmiştir. Domaniç dağında eşkıya elinden kurtulan Çelebî, Domaniçten Çukurca ya, oradan Selim Baba Köyüne gelir. Evliyâ Çelebi Çukurcadan Hargûşa yani Tavşanlıya geçer. Tavşanlıdan Şeyh Ömer -Seyitömer- Köyü ne uğrar. Felendi nehrini takip eder ve iki saat sonra Kütahya ya varır. Bir süre Kütahya da kalan Çelebi, Kütahya dan tekrar Felendi ırmağını geçerek kuzeye Yoncalı ya uğrar. Yoncalı dan Altıntaş a varır. Altıntaş tan Gediz e ulaşan Çelebi, Şaphane yi ziyaret eder ve oradan Simav a geçer. Simav üzerinden Kula ya doğru yola koyulur. Evliyâ Çelebi, Kütahya yı Germiyan vilayeti ve Anadolu eyalet merkezi olarak zikreder. Kütahya, Mısır, Budin ve Bağdad dan sonra önemli dördüncü eyalettir ve on kere yüz bin akçe yani bir milyon akçelik gelire has- sahip bir eyalettir. O devirde bir akçe, yaklaşık 1 gramdan biraz fazla 90 ayar gümüş sikkedir. Bugün 1 gram gümüşün fiyatı 1,50 lira olduğuna göre paşa sancağı olarak merkezin geliri 1.5 milyona yaklaşmaktadır ve bu gelir merkez yönetimin tasarrufunda kullanılmaktadır. Çelebi, merkezi Kütahya olan Anadolu eyaletini büyük bir eyalet olarak niteler ve sınırlarını kuzeyde Trabuzan (Trabzon), doğuda Sivas eyaletine, güney doğuda Karaman a, batıda ve güneyde ise Bahr-i Rum dediği Ege ve Akdeniz e bağlar. Bugün bu sınırlar İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesini kapsamaktadır ve Buhara, Horasan ve Ahi kültürünün yoğun yaşandığı bir coğrafya olarak dikkat çekmektedir. Seyyâhımız, Anadolu eyaleti olan Kütahya ya bağlı 14 sancaktan bahseder. Bugün il olarak kabul edeceğimiz bu yapılanmada yer verilen sancaklardan başta merkez Kütahya sancağı olmak üzere Saruhan, Aydın, Kastamonu, Bursa, Bolu, Menteşe, Ankara, Karahisar, Teke, Kankırı, Hamid, Sultanönü ve Karesi sancakları yani vilayetleri Kütahya ya bağlıdır. Kütahya da merkeze bağlı 24 kadılıktan bahseden Evliyâ, Paşa Sancağı Kütahya ya bağlı bu yirmi dört kadılığı şöyle sıralamaktadır: Amid-Emed (Eğrigöz), Simav, Gedüs, Selenti, Kula, İnay, Eşme, Küt, Sirke, Çakırca, Gököyük, Denizli, Şeyhli, Baklan, Tazkırı, Soma, Kenger, Uşşak, Banaz, Honaz, Ezine, Çarşamba, Dağardı ve Çal. Merkeze bağlı bu yirmidört kazanın dışında yedi nahiyeyi de şöyle sıralamıştır: Altuntaş, Gergiviran, Örencik, Harguş yani Tavşanlı, Gümüş, Emrudlu ve Etraf-şehir. Çelebi nin Kütahya nın sınırları ile ilgili verdiği kaynak bilgiler, bize bu toprakların kültürel ve ekonomik gücünün sebeplerini göstermektedir. On yedinci asırda 13 sancak (vilayet) ve 24 kadılık (ilçe) Kütahya ya bağlıdır ve bu coğrafyanın geliri Kütahya da toplanmakta ve refah dağıtımı eyalet merkezi olan Kütahya dan yapılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz 1.5 milyon (trilyon) tutarındaki bu gelir, Kütahya nın öneminin ve zenginliğinin nereden kaynaklandığını göstermektedir. Bugün Kütahya nın ekonomik açıdan problemli olmasının temel sebeplerinden biri üretimini ve gelir artırımını sağlayamaması, dolayısıyla refah seviyesini yükseltememesidir. ÇELEBİ NİN KÜTAHYA NIN SINIRLARI İLE İLGİLİ VERDİĞİ KAYNAK BİLGİLER, BİZE BU TOPRAKLARIN KÜLTÜREL VE EKONOMİK GÜCÜNÜN SEBEPLERİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ON YEDİNCİ ASIRDA 13 SANCAK (VİLAYET) VE 24 KADILIK (İLÇE) KÜTAHYA YA BAĞLIDIR VE BU COĞRAFYANIN GELİRİ KÜTAHYA DA TOPLANMAKTA VE REFAH DAĞITIMI EYALET MERKEZİ OLAN KÜTAHYA DAN YAPILMAKTADIR. Evliyâ yı okuduğumuzda ekonomiyi etkileyen temel sebeplerden birisinin de nüfus olduğu

18 18 MAKALE görülmektedir. Evliyâ Kütahya nın nüfusu ile ilgili detaylı bir bilgi vermemekte, sadece mahalle ve hane sayılarından bahsetmektedir. Çelebî, Seyâhatnâmesinde Kütahya da 7 bin toprak örtülü ev (bunun yetmiş yedisi saray) bulunduğunu yazar. Bu rakamlar doğruysa - bir hanede dört kişinin yaşadığı düşünülürse - merkez nüfus yaklaşık 28 bin olmaktadır ki bu oldukça önemli bir rakamdır. Kütahyanın paşa sancağı olduğu ve burada alay beyliği bulunduğu düşünülürse nüfus sayısı doğru olarak kabul edilebilir. İhtifalci Ziya Bey, 1901 tarihli seyahat notlarında Kütahya nın nüfusu ile bilgi verirken hane sayısını 4412 hane, nüfusunu 7690 erkek-7970 kadın olmak üzere ı Müslüman, 2432 erkek ve 2467 kadın olarak 4899 Rum, 1203 erkek kadın olmak üzere 2549 Ermeni ve erkek ve kadın 762 katolik olmak üzere toplam olarak yazmaktadır. Karşılaştırmalara bakılınca bu hane ve nüfus sayılarının Kütahya nın ekonomisine önemli katkı sağladığı anlaşılmakta, hane ve nüfusun arttığı dönemlerde gelirin de arttığı görülmektedir. Germiyanlıların ve Osmanlıların gelirini ve zenginliğini, eğitimli ve vasıflı insan gücünden faydalanarak çoğalttığı gözlemlenmektedir. GERMİYÂN BEYLİĞİ YÖNETİMİNDE VE OSMANLI DEVLETİNİN KURULUŞ VE YÜKSELİŞ DÖNEMLERİNDE KÜTAHYA, YETİŞTİRDİĞİ 84 ŞÂİRLE OSMANLI COĞRAFYASININ ŞİİR, SANAT VE BİLİM ALANINDA ALTINCI EDEBÎ KÜLTÜR MERKEZİ OLMUŞTUR. ÇOK SAYIDA ŞÂİR TARAFINDAN ÇEŞİTLİ ŞİİRLERLE MEDHEDİLEN KÜTAHYA YA EN FAZLA DEĞER VEREN VE ÖVEN SANATÇI EVLİYÂ ÇELEBİ DİR. Evliyâ, paşa sancağı olan Kütahya nın eğitim kurumları ile ilgili olarak; Mevlevihane, Nalınlı Şeyh, Abdulkadir Gilâni, Şeyh Yasin, Hıdırlık ve Ali Bektaşiyân adlı 6 tekkeden; Germiyanoğlu, Rüstem Paşa, Monla Vahid Paşa, İshâk Fakîh, Karagöz Paşa, Şeyh Paşa ve Halîliyye adlı 7 medreseden ve 70 mektepten bahsetmektedir. Kütahya nın 34 mahallesinde 7 medrese ve 70 mektebin olması eğitime verilen değer açısından önemle dikkat çekmektedir. Bugün Kütahya merkezde 54 ilköğretim, 25 lise, bir üniversite olduğu düşünülürse Evliya asrında Kütahya nın eğitimde kat ettiği yol daha iyi anlaşılabilir. KÜTAHYA NIN 34 MAHALLESINDE 7 MEDRESE VE 70 MEKTEBIN OLMASI EĞITIME VERILEN DEĞER AÇISINDAN ÖNEMLE DIKKAT ÇEKMEKTEDIR. BUGÜN KÜTAHYA MERKEZDE 54 ILKÖĞRETIM, 25 LISE, BIR ÜNIVERSITE OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜRSE EVLIYA ASRINDA KÜTAHYA NIN EĞITIMDE KAT ETTIĞI YOL DAHA IYI ANLAŞILABILIR. Evliyâ nın kalemiyle Kütahya nın mahallelerine bakarken önemli kavramlardan birinin de ahiler olduğu görülmektedir. Kütahya nın 34 mahallesi olduğunu yazan Çelebi, bu mahalleler içerisinde Ahi Erbasan, Ahi Mustafa, Ahi İzzeddin, Ve Ahi Evran Sultân kendü mahallesinde medfûndur diyerek Ahi Evren mahallesine ve Sultanbağı na dikkat çekmektedir. Bu isimler bize Kütahya da yoğun bir ahilik geleneği olduğunu göstermektedir. Evliyâ, Kütahya nın kültürel zenginliklerini anlatırken yemek kültürü üzerinden de bilgiler vermektedir. Kütahya da bağdan ziyade bahçelerin çok olduğunu yazan seyyahımız, 24 çeşit armuttan

19 MAKALE 19 ve 7 çeşit kirazdan bahseder. Çelebi; beyaz, berrak ve leziz ilik gibi olan Kütahiyye paçasının Arab ve Acemde meşhur olduğunu, tennûr kebabı ve kirdesinin Bursa ile kıyaslanabilecek kadar güzel olduğunu ifade etmektedir. Bu yiyecek ve içeceklerin ucuzluğundan memnun olan Evliyâ, Kütahya nın has ve beyaz ekmeğinin benzerine sadece Kerkük te rastladığını belirtir. Evliyâ, başka bir cümlesinde de ciğeri sadece yukarı kalede oturanların satın alabildiğini belirtir. Buradan, Kütahya da ciğerin etten daha önemli ve kıymetli olduğu anlaşılmaktadır. Bugün Kütahya nın ana yemek kültürü içerisinde paça, tandır, ciğer ve kirde fazla yer almamaktadır. Et yemekleri, güveç dışında, yerini hamur ve sebze yemeklerine bırakmıştır. Sonuç Evliyâ Çelebi, Kütahya yı anlatırken kendine özgü üslubuyla şehrin Anadoluda bir Türkistan vilayeti olduğunu camilerinden medreselerine, türbelerinden hamamlarına her paragrafında hissettirmektedir. Gözlemlerinde özellikle dini ve ekonomik konularda detaylı bilgiler vererek bizi kendi asrına ve o asrın muhayyilesine yönlendirmektedir. Yaklaşık dört yüz yıl İç Anadolu ve Ege bölgesine hükmetmiş ve uzun süre paşa sancaklığında bulunmuş olan bu kadim şehrin bugün bu coğrafyada nüfus, eğitim ve ekonomik olarak eski günlerine dönme imkânı zora girmiş gibi görünmektedir. Kütahya, kültür ve inanç değerleri açısından Germiyan coğrafyasını ve bu coğrafyanın yarattığı Buhara ve Horasan kültürünü öne çıkarmalı, bu kültür üzerinden değer oluşturmaya ağırlık vermelidir. Bu değerleri oluşturulurken Germiyan ve Evliyâ Çelebi kavramlarını ısrarla kullanmalıdır. Bu bağlamda Evliyâ Çelebi Enstitüsü ve Evliyâ Çelebi Üniversitesi için vakıflar harekete geçirilebilir. Germiyan ve Evliyâ kavramları çini ve seramikte özel seri üretimlerle dünyanın her yerine ulaştırılabilir. Böylece Kütahya, Güzelliklerini gizleyen, bin bir kapılı bir şehir, derin bir kuyu ve bir sır yumağı olmaktan çıkar. * Bu yazı Mart 2011 tarihlerinde Kütahya Valiliği tarafından düzenlenen Doğumunun 400. Yılında Uluslar Arası Evliya Çelebi Sempozyumu nda Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Güler tarafından sunulan Evliya Çelebi Gözüyle Kütahya başlıklı bildiriden kısaltılarak alınmıştır.

20 20 RÖPORTAJ Kütahya Valisi Kenan Çiftçi: 5 Yıl Sonra Kütahya Çok Farklı Noktalarda Olacak 1965 yılında Düzce de doğan Kenan Çiftçi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinden mezun oldu yılında mesleğe Kırklareli Valiliği nde kaymakam adayı olarak başlayan Vali Kenan Çiftçi sırasıyla Pozantı, Çat, Eskipazar, Ardeşen, Bismil, Akşehir kaymakamlıklarını yürüttü. Çiftçi: Ankara Yenimahalle kaymakamı iken tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Valiler Kararnamesi ile İlimize Vali olarak atandı. Yüksek lisansını Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi nde Şehirlerin Pazarlanması konusunda yapan çiftçi, doktora eğitimine aynı üniversitede devam ediyor. Sayın Valim, ilk kez Kütahya ya Vali oldunuz. Kütahya yı hangi sözcüklerle anlatırsınız? Şimdi, Kütahya yı öyle üstünkörü anlatmak mümkün değil. Kütahya nın sadece bir özelliğinden bahsedemezsiniz. Kütahya nın birçok yönü var. Geçmişe ait değerleri var, geleceğe ait bakış açıları var, mevcut yaşam tarzları var. Kütahya nın M.Ö lere uzanan bir tarihi var. Seyitömer Kasabası ndaki yapılan kazılardan porselen ve çiniciliğin binlerce yıl öncesindeki izlerine ulaşıyoruz. Kütahya çömlekçilik merkezi. Frigler burada medeniyet kurmuş. Roma dan kalma eserler var. Öbür taraftan bakıyorsunuz Osmanlı dan kalma eserler var. Bir dönem Germiyanoğulları Beyliği ne başkentlik yapmış. O dönemden çok zengin bir kültürel mirasa sahip. Avrupa nın en zengin şehirlerinden bir tanesi olmuş. O dönemden bugüne yansıyanlar var. Kütahya nın kültürüne baktığımızda bu zenginliği açıkça görüyoruz. Elbise işlemelerinden insan davranışlarına kadar Kütahya nın halkı, özgüveni yüksek, pozitif enerjisi olan, bir şeyler yapmak isteyen bir halk. İnsanların negatif enerjisi yok, her şeye pozitif bakıyorlar, güler yüzlü insanlar. Bu özelliklerini köklü tarihlerinden alıyorlar, tarihi derinlik bu KÜTAHYA NIN HALKI, ÖZGÜVENİ YÜKSEK, POZİTİF ENERJİSİ OLAN, BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEYEN BİR HALK. BU ÖZELLİKLERİNİ KÖKLÜ TARİHLERİNDEN ALIYORLAR, TARİHİ DERİNLİK BU.. Kütahya, turizm potansiyeli yüksek bir il. Termal kaynakları, doğal ve tarihi güzellikleri olan bir şehir. Her tarafta bir tarihi eser var. 140 tane vakıf eseri var burada. 50 ye yakını tamirat ve tadilat görmüş

21 RÖPORTAJ 21 ve insanların beğenisine sunulmuş, sosyal bir şehir Kütahya. Kültürel etkinlikler, konferanslar, tiyatro, sinema gibi eğlence etkinlikleri bir hayli fazla. Kütahya maden yönünden de çok zengin. 36 çeşit maden çıkıyor burada. İşte herkesin bildiği Linyit, bor madeni, işte gümüş, Türkiye nin tek gümüş fabrikası burada. Bütün bunları topladığımızda, Kütahya, her türlü turizmin yapılabileceği, maden sanayinin, her türlü tarımsal üretimin olabileceği bir şehir. Böyle Geçmişi, geleceği ve mevcudu değerlendirdiğimizde Türkiye, her alanda bütün illerle yarışabilecek bir potansiyele sahip. Burada önemli olan, var olan hazinelerin işlenmesinin yanında yeni değerler katılması. Bu değerler katıldığı zaman çok hızlı bir şekilde kendini hem Türkiye de, hem Avrupa da, hem de dünyada gösterecek bir şehir. KÜTAHYA, HER ALANDA BÜTÜN İLLERLE YARIŞABİLECEK BİR POTANSİYELE SAHİP. ÖNEMLİ OLAN İŞTE BURADA VAR OLAN HAZİNELERİN İŞLENMESİNIİN YANINDA YENİ DEĞERLER KATILMASI. BU DEĞERLER KATILDIĞI ZAMAN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE KENDİNİ HEM TÜRKİYE DE, HEM AVRUPA DA HEM DE DÜNYADA GÖSTERECEK BİR ŞEHİR. Sayın Valim, Kütahya nın böylesine köklü bir tarihi var, bu kadar değeri var. Fakat etrafındaki şehirlere, baktığınız zaman, hepsine göre neredeyse geri kalmış durumda. Kütahya bu kadar değere rağmen, böylesi köklü bir geçmişe rağmen, hepsinden geri bir konumda. Bunu neye bağlıyorsunuz, sizin tespitleriniz nelerdir? Yani neye göre geri, neye göre ileri bunu bir değerlendirmek lazım. Eğer bahsedilen nüfus kalabalığı ise doğru. Nüfus olarak Kütahya Bursa nın ve Eskişehir in gerisinde. Veya ne bileyim yolların sıcak karışım oranı diyecekseniz doğru. Ama turizm potansiyeline, var olan değerlerine baktığımız zaman Bursa ile yarışamayacağını kim söyleyebilir? Yani Bursa daki eserleri saysak bir de buradakileri saysak aşağı yukarı denk gelir. Bence bu bir kabullenilmişlik. Yani bakıyorlar nüfus azalıyor, o zaman geriyiz. Bence Kütahya geri değil Kütahya ileri, ama sadece bizim yapmamız gereken özellikle ekonomide farklı alanlarda atılımlar yapıp bu atılımlarla Kütahya nın nüfusunu da arttırmak. Kaldı ki Kütahya nın toplam nüfusu son bir yıl içinde 23 bin artmış. Bu ciddi bir artış. Tabi ki şu anda Eskişehir in nüfus olarak gerisinde, Bursa nın da çok gerisinde. Ama şu bir gerçek Bursa ve Eskişehir, sanayisi ve diğer alanları ile doymuş şehirler. Kütahya, doyması gereken gelişmeye aç bir yer. Bence buranın nüfus artışı geçmişine bakarak da değerlendirdiğimizde bu hızla giderse zannediyorum 5-6 yıl içinde Eskişehir i geçer. Bursa ya da ne zaman yaklaşır bilemem ama çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Çünkü buranın çok geniş bir alanı var. BİZ NEREDEYİZ, NE YAPABİLİRİZ? BUNU SORGULAMAYA BAŞLADIĞINIZ ZAMAN İLERLEME BAŞLAMIŞTIR. ARTIK KÜTAHYA NIN KANAT ÖNDERLERİ ŞUNU DÜŞÜNÜYOR TE KÜTAHYA OLARAK BİZ NEREDE OLACAĞIZ? Bu gelişmenin belirtileri var. Artık Kütahya da insanlar şunu düşünmeye başladı. Biz neredeyiz, ne yapabiliriz? Bunu sorgulamaya başladığınız zaman ilerleme başlamıştır. Artık Kütahya nın kanaat önderleri şunu düşünüyor te Kütahya olarak biz nerede olacağız? Bunu artık sorgulamaya başladık. Biz nerede olacağız? Herkes bunu düşünüyor. Bunu sorgulamaya başladığınız zaman ilerleme burada da başlamıştır ki bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız biz nerede olacağız? ın çalışmasını yapmaya başladılar. Turizmde komisyonlar oluşturuldu. Hepsi şunu söylüyor: 1 milyon turiste acilen ulaşmamız lazım. Bizim şu anda turist sayımız yaklaşık 230 bin. Ancak bunun 150 bini asker aileleri. Yani gerçek turistimiz 80 bin, o da günü birlik turist. Sabah geliyor, akşam gidiyor. Yatmıyor burada. Oysa bizim yatırabileceğimiz turiste ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili hem otel sayılarında artış, hem de turizm vizyonunda gelişme var. Yani, bu gidişat sekteye uğramazsa 5 yıl sonra Kütahya çok farklı bir yerde olacak. Turizmde, tarımda farklı yerde olacak. Yani hedeflerde farklı yerlerde olacak. Mesela 2 yıl sonrası için şunu hedefledik. Yol diye bir şey konuşmayacağız, yol sorunumuz olmayacak yani. Çünkü bütün yollar istenilen standarta ulaşmış olacak. Altyapımızı tamamladıktan sonra geleceğe bakacağız. Yeni havaalanının da bitmesiyle birlikte yurtdışından ne kadar turist getiriyoruz, yurtdışına ne kadar mal ihraç ediyoruz, bunları konuşacağız. Ama bu bir süreç, bu sürecin tamamlanması lazım. ALTYAPIMIZI TAMAMLADIKTAN SONRA GELECEĞE BAKACAĞIZ. YENİ HAVAALANININ DA BİTMESİYLE BİRLİKTE YURTDIŞINDAN NE KADAR TURİST GETİRİYORUZ, YURTDIŞINA NE KADAR MAL İHRAÇ EDİYORUZ, BUNLARI KONUŞACAĞIZ.

22 22 RÖPORTAJ Sayın Valim, yine paralel bir soru. Kütahya nın her ilçesinden termal fışkırıyor ancak termal şehri Afyon. Eskişehir eğitim şehri. Marka oluşturmuşlar, marka şehir olmuşlar. Kütahya ya baktığınız zaman sadece çini-porselen. Kütahya nın bunca değerlerine rağmen çini ve porselen dışında bir marka üretememesinin nedeni nedir? Kütahya nın markası var. Kütahya nın markası çini. Dünyada pek çok termal şehri sayarsınız veya eğitim şehri, dünyanın her yerinde sayabilirsiniz. Ama çini ile ilgili bir tane dünya şehri sayın bana. Bir Osaka var Japonya da, o da mattır, dünyada tutulmayan bir çinidir. Dünyada çininin merkezi sadece Kütahya dır. Bu bir markadır. Kütahya denince çini porselen akla gelir, çini porselen denince Kütahya akla gelir. İşte bir marka. Bizim sorunumuz sadece bu markayı pazarlayamama. Bizim sadece turistimiz yok, buraya turist çekemiyoruz. Yoksa biz bir markayız, ciddi bir markayız hem de. Diğer alanlarda marka olabilir miyiz? Yani Termalde marka olabilir miyiz? Olabiliriz, niye olmayalım. Bakın, şehir merkezinde iki tane ayrı alan var: Ilıca ve Yoncalı. Yoncalı, doğrudan yeraltından çıkan suyla yıkanılan dünyada nadir yerlerden. Diğer sular ya ısıtılıyor, ya soğutuluyor. Artı, çimenlerinde gezdiğinizde radon gazından dolayı mafsallarınızda rahatlama oluyor. Biz bunları pazarlayamıyoruz, sorun bu. Yoksa biz bir markayız. Biz bunların önünü açamamışız. 5 yıldızlı otellerin gelmesi için alanlar üretememişiz. Şimdi bu konuda belediye ile bir çalışma yaptık. 5 milyon metrekarelik alanı turizm bölgesi olarak açtık. Artık yatırımcılar da buraya gelebilir ve biz bunlara alan gösterebiliriz. KÜTAHYA DENİNCE ÇİNİ PORSELEN AKLA GELİR, ÇİNİ PORSELEN DEYİNCE KÜTAHYA AKLA GELİR.İŞTE BİR MARKA. BİZİM SORUNUMUZ SADECE BU MARKAYI PAZARLAYAMAMA. BİZİM SADECE TURİSTİMIZ YOK, BURAYA TURİST ÇEKEMİYORUZ. YOKSA BİZ BİR MARKAYIZ, CİDDİ BİR MARKAYIZ HEM DE. Eğitim konusunda keza. 40 bin üniversiteli öğrencimiz var. Eskişehir in sadece 20 bin arkasındayız. İkinci bir üniversite çalışmamız var. Artı eğitim için burası çok verimli bir yer. Özellikle yaz aylarının serin olması öğrencilere ders çalışma açısından büyük kolaylık sağlıyor. Bizim bunu anlatabilmemiz lazım. Bunları anlatabildiğimiz takdirde hem eğitimde hem termalde fevkalade bir hale geliriz. Göreceksiniz eğitimde önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 60 bin öğrenciyi rahatlıkla yakalarız.

23 RÖPORTAJ 23 Sayın Valim, görevinize çok hızlı başladınız. Projelere çok önem veriyorsunuz. Kütahya için projeleriniz nelerdir? Kütahya için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Tabi ben hiçbir zaman kendi doğrularım bile olsa bunu direkt insanlara empoze etmiyorum. Ben burada birinci öncelikli olarak herkesin üzerinde mutabık kaldığı ortak projeleri yürütmek istiyorum. Yani benim projem değil, Kütahya nın, Kütahyalıların projesi olması gerekiyor yapılan her projenin. Kütahya nın yol konusunu konuşmuyoruz şu anda. Kütahya yı Tavşanlı üzerinden Balıkesir e bağlayan yol büyük oranda tamamlandı. Eskişehir yolu, Afyon yolu, Ilıca yolu tamamlandı. Sıcak asfalt karışımlar için şu anda ihaleler yapılıyor. Yine önceliklerimizden bir tanesi, Kütahya-Gediz -Simav Uşak duble yolu yılı sonu bizim hedefimiz ama daha önce de bitebilir. Şu anda proje çalışması bitmek üzere. Bu projede bitiyor yani. Biz insanların sorunlarını alıyoruz, sorunlarını alırken bir taraftan da çözüm üretiyoruz. Ama Kütahya nın benim nazarımda öncelikle olması gereken, 3 sacayağının çok iyi çalışması, birinci önceliğim bu. 3 sacayağı nedir? Devlet, üniversite ve sanayi işbirliği. Çünkü bu üçü beraber çalıştığı zaman diğer her şey mümkün olabilir. KÜTAHYA NIN BENİM NAZARIMDA ÖNCELİKLE OLMASI GEREKEN 3 SAÇ AYAĞININ ÇOK İYİ ÇALIŞMASI, BİRİNCİ ÖNCELİĞİM BU. 3 SAÇ AYAĞI NEDİR? DEVLET, ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİ. Bunun yanında tabi biz eğitimle uğraşıyoruz. Benchmarking modeli yürütüyoruz. Bu benchmarking modeli de şu: Biz eğitimde ilk 30 içerisindeki illerden bir tanesiyiz. Kütahya altyapısını tamamlamış, okul yönünden herhangi bir problemi olmayan bir il. Okul öncesi eğitimde Türkiye nin en iyilerindeniz. Buna rağmen niye ilk otuzdayız? Demek ki bir yerlerde bir sıkıntı var. Bizim ilk onun içerisine girmemiz lazım. Bununla ilgili de arkadaşlarla birlikte çalışıyoruz. Diğer yandan tarım. Türkiye tahıl üretiminin 1,8 ini karşılıyoruz. Hemen 2,5 a çıkma şansımız var. Çünkü sulanabilir alanlarımız çok fazla. İşte bunları da hızlıca faaliyete geçirmeye başladık şimdi. İnşallah tarım, sanayi, eğitim, turizm gibi bütün önceliklerimizi Kütahyalılarla birlikte harekete geçireceğiz. Yükseklisans teziniz şehirlerin pazarlanması üzerine. Bu bağlamda Kütahyanın tanıtımı için neler yapmayı planlıyorsunuz? Komisyonlar kurduk. Şu anda çalışıyorlar. Ana marka çini-porselen olmak üzere Kütahya nın tüm yönlerini kapsayan bir Kütahya Kimliği oluşturuyoruz. Kütahya ile ilgili her şeyde logomuz, rengimiz, harf karakterimiz aynı olacak. Kütahya nın nesini görürseniz görün Evet, Bu Kütahya denilecek, bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Sayın Valim, İl Özel İdaresinin çalışmaları konusunda neler söyleyeceksiniz? İl Özel İdaresi şu ana kadar güzel işler yapmış, hakikaten çok güzel şeyler yapmış. Ama İl Özel İdaresinin de modernize edilmesi gerekiyor. Çok çalışan bir birimin çok daha modern olması gerekiyor. Mesela bir coğrafi bilgi sisteminin acilen kurulması lazım. Araç takip sisteminin acilen kurulması lazım. Yine, İl Özel İdaresinin mevcut binası çok kötü. Yeni bir binanın acilen yapılması lazım. Özel İdarenin proaktif çalışması lazım. 400 memur ve işçisi olan bir kurum. Eğer proaktif çalışırsa Kütahya da iki yıl içinde yapılmadık hiçbir iş bırakmaz, hepsini yaparlar. İL ÖZEL İDARESİNDE MODERN TEKNİKLER KULLANDIĞIMIZDA, ARAÇ TAKİP SİSTEMİ, COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ, PROAKTİF YÖNETİM SİSTEMLERİ KULLANDIĞIMIZDA ÇOK DAHA İLERİYE ATILACAĞIZ. Yani bunlar çok hızlı bir şekilde olabilir. Modern teknikler kullandığımızda, araç takip sistemi,coğrafi bilgi sistemi, proaktif yönetim sistemleri kullandığımızda çok daha ileriye atılacağız. Artık kim ne zaman ne kadar sürede, hangi işi yapacak planlanacak, standartlar çok daha yukarıya çekilecek. İnşallah çok daha güzel olacak. Son olarak sayın Valim, Kütahya halkına neler söylersiniz? Ben, Kütahyalılara 5 yıl sonra Kütahya nın çok farklı noktada olacağını gördüğümü söylemek isterim. Çünkü herkes artık bir yerden başlayıp çalışıyor. Dağdaki çoban da çalışıyor, şehirdeki müdür de çalışıyor. Yolda giden de çalışıyor, evinde oturan hanım da çalışıyor, kadın girişimcilerimiz çalışıyor, sivil toplum örgütlerimiz de çalışıyor, herkes bir şey yapmaya çalışıyor Kütahya da. Bu çalışkanlıkla, 5 yıl sonra Kütahya çok farklı noktalarda olacak diye düşünüyorum. İnşallah çok güzel şeyler olacak. BU ÇALIŞKANLIKLA, 5 YIL SONRA KÜTAHYA ÇOK FARKLI NOKTALARDA OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

24 24 HABER İl Genel Meclisinde Yeni Dönem M. Şükrü Nazlı dan boşalan Kütahya İl Genel Meclisi Başkanlığına 37 üyeden 34 ünün oyunu alan Seyit Ömer Durmuş seçildi. İl Özel İdaresi Meclis Salonunda gerçekleştirilen seçimde birinci başkan vekilliğine Ramazan Aydemir, ikinci başkan vekilliğine Hüseyin Kalaycık oy çokluğu ile seçildi. Encümen üyelikleri için yapılan seçimde Musa Yılmaz, Ali Uysal, Celal Çelik, İbrahim Kılıç ve Mehmet Yıldız yeni encümen üyeleri oldu. Seçimler sonucunda İhtisas Komisyonları da şöyle şekillendi: Plan ve Bütçe Komisyonu: Remzi Günay, Mehmet Taşkıran, Süleyman Dursun, Mehmet Karaca, Recep Uslu, Ramazan Aydemir, Suat Bilgili

25 HABER 25 İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Emine Ünal, İbrahim Uçar, Bilal Kıyak, İdris Demir, İsmail Sağlam, Kani Türk, Ali Osman Ergün Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler Komisyonu: Hüseyin Özüak, Kahraman Aktay, Hayri Öztürk, Celal Çelik, Veli Akıncı Çevre ve Sağlık Komisyonu: Musa Yılmaz, Hüsameddin Doğan, Hüseyin Kalaycık, Alaaddin Kaçan, İbrahim Kılıç İçişleri ve Tarım Komisyonu: Fikret Dursun, Ali Uysal, Hakan Uslu, Mehmet Yıldız, Veli Akıncı Araştırma (Ar-Ge) İşgücü ve Çeşitli İşler Komisyonu: Hüseyin Özüak, Alaaddin Kaçan, Hayri Öztürk, Hakan Uslu, Mustafa Şen Köye Yönelik Hizmetler Komisyonu : Fikret Dursun, Mustafa Şen, Kahraman Aktay, H.İbrahim Karahan, Hüsameddin Doğan Yeni başkan Seyit Ömer Durmuş yaptığı açıklamada şunları söyledi: Benden önceki İl Genel Meclisi Başkanı M. Şükrü Nazlı dan aldığım bayrağı daha üst noktalara taşımak için tüm üyelerle birlikte çalışacağım. Benden önce emeği geçen tüm meclis başkanlarına ve üyelerine teşekkür ediyorum. Yarım kalan yatırımların tamamlanmasının yanı sıra yeni yatırımlar için çalışacağım. Arkadaşlarım ile birlikte el ele vererek, vatandaşımızın yol, su kanalizasyon başta olmak üzere tüm sorunlarını imkânlar ölçüsünde çözeceğimize inanıyorum

26 26 HABER Kütahya İl Özel İdaresi 2011 Yılı İş Sezonunu Açtı Sezonu Hiç Kapatmıyoruz Kütahya İl Özel İdaresi 2011 Yılı İş Sezonu Açılışı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi nin katıldığı törenle yapıldı. Yenidoğan İl Özel İdaresi Tesisleri nde yapılan törende bir konuşma yapan Genel Sekreter Salih Akkaya İl Özel İdaresi nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İl Özel İdaresi nin yıl boyunca çalıştığına dikkat çeken Akkaya Aslında, biz İl Özel İdaresi olarak, sezonu hiç kapatmıyoruz. Halen de ekiplerimiz arazide çalışmaktadır. Ancak iş sezonu açılışı, hava şartlarının daha uygun hale gelmesinden dolayı, tempomuzun arttığını ifade ediyor dedi. Hedeflerin üzerine çıktık İl Özel İdaresi nin birçok noktada hedeflenenin üzerinde bir gerçekleşme oranı yakaladığını vurgulayan Akkaya Köy yolları çalışmalarında ortalama % 104 lük bir gerçekleşme, içme sularında % 105 lik bir gerçekleşme, tarımsal sulamada % 99 luk bir gerçekleşmenin sağlanmasında, çalışan arkadaşlarımızın üstün gayretinin yanında, iş makinelerimizdeki son yıllardaki yenilemenin ve özellikle programa dayalı çalışmanın önemi büyüktür dedi. Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü: 2010 yılında idaremiz ekipleriyle 3 adet gölette çalışma yapılmıştır. 2 adedi tamamlanmıştır. Ayrıca 2009 yılında ihale edilen, 1 adet gölet inşaatı tamamlanmış, yağmurlama sulama projeleriyle birlikte, toplam 18 bin 810 dekar alan sulamaya açılmıştır. İlimizde köylerimizin % 92 sin de kanalizasyon şebekesi tamamlanmıştır. Bu köylerimizde 2010 yılında KÖYDES ve idaremiz kaynaklarıyla toplam 301 bin metrekarelik alanda Köylere Hizmet Götürme

27 HABER 27 Birliklerimizle beraber kilitli taş döşemesi yapılarak köylerimizin kent görüntüsüne kavuşturulmasına devam edilmiştir. Bununla birlikte yine Köylere Hizmet Götürme Birliklerimizle birlikte 100 köyümüzde çocuk oyun parkları yapılmıştır. 36 milyon TL olarak belirlenen 2011 yılı bütçesinin % 75 inin yatırımlara ayrıldığını belirten Akkaya 2011 yılında da, 322 km. asfalt yapılması, 98 yerleşim biriminde içme suyu çalışması, 12 bin dekar tarım alanının sulamaya açılması planlanmıştır. Bunlara ilave olarak, sulama kooperatifleri adına, faizsiz ve 15 yılda geri ödenmek üzere, DSİ ye 7 milyon 700 bin TL borçlanılarak, 16 yağmurlama sulama projesi ile 38 bin 660 dekar sahanın sulanması hedeflenmiştir. Yine 2 adedi ihaleli, 3 adedi İdare makineleri ile 5 adet köyümüzde gölet çalışması yapılacaktır. Klorlama cihazı bulunmayan 371 köyümüzün içme suyu depolarına bu yıl klorlama cihazı temin edilecektir. dedi. Köylerde yaşayan vatandaşların hayat standardı yükseldi İl özel idarelerinin köylerde yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek, mutlu, huzurlu bir yaşama kavuşmalarını sağlamak amacıyla 5302 sayılı kanunla yeniden yapılandırıldığını dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş 5302 sayılı kanunla her türlü hizmeti merkezden yönlendirme yerine yerinden yönetim öne çıkarılmıştır. İl Genel Meclisi kendi bütçesini yapan, yıllık programlarını kendisi hazırlayan ve uygulamaya koyan yerel parlamento statüsüne kavuşmuştur. dedi. İl Özel İdaresinin kanun gereği bütçesinin % 20 sini eğitime ayırdığına dikkat çeken Durmuş Ayrıca bütçesinden İl Tarım, Sağlık, Gençlik Spor, Çevre ve Orman, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü gibi hizmet veren kurumlarımıza bütçe imkanları nispetinde katkıda bulunmakta ve onları desteklemektedir. dedi. KÜTAHYA VALİSİ KENAN ÇİFTÇİ: TÜRKİYE GENELİNE BAKTIĞIMIZDA ÖZEL İDAREMİZ HAKİKATEN GÜÇLÜ BİR İDARE. HER YERE EL ATMIŞLAR. EMNİYETİN, JANDARMANIN VE DİĞER KURUMLARIN İHTİYAÇLARI VARSA GÖRMÜŞLER, KÖYLERİMİZİN İŞLERİ VARSA HEM YERİNDE DENETLEYIP HEM DE ONLARIN İHTİYAÇLARINI GÖRMÜŞLER. HAKİKATEN KÖYLERİMİZ YAŞANILABİLİR, YAŞAM STANDARDI ÇOK YÜKSEK HALE GELMİŞ. Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü: Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları köylerini modern bir yapıya kavuşturmak için köy yerleşim planları, imar uygulaması, alt yapı, kanalizasyon, kilit taşı, ortak kullandığı köy konağı, ibadethane, imam evi, düğün salonu, çocuk parkı yapmakta her evde klorlu içme ve kullanma suyu temin etmektedir.

28 28 HABER Tarımda kaliteyi ve verimi artırmak alternatif ürünleri çeşitlendirmek için yer altı, yağmurlama, damlama, sulama sistemlerini inşa etmekte köylümüzün şehirle bağlantısını sağlayan yaklaşık 3800 km yol ağının asfalt bakım ve onarımını yapmakta ve standardını yükseltmektedir. dedi. Özel İdare her alanda var Törende konuşan Vali Kenan Çiftçi İl Özel İdaresinin sezonu aslında 1 Ocak ta açtığını ama açılışın şimdi yapıldığını ifade ederek Özel İdaremiz hakikaten kendi çerçevesinde ve işlerinde fevkalade gayretli, çabalı ve mantıklı çalışıyor. Ben şu ana kadar çalışan tüm arkadaşlara, hem encümen üyelerimize, hem İl Genel Meclisi Başkanımıza, hem de İl Genel Meclis üyelerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. dedi. İl Özel İdaresinin her konuda çalışmalarının olduğunu belirten Çiftçi Özel İdarenin burada sanki el atmadığı yer yok gibi her konuya el atmışlar. Emniyetin, Jandarmanın ve diğer kurumların ihtiyaçları varsa görmüşler, Köylerimizin işleri varsa hem yerinde denetleyip hem de onların ihtiyaçlarını görmüşler. Hakikaten köylerimiz yaşanılabilir, yaşam standardı çok yüksek hale gelmiş. 322 km 1. ve 2. sıcak karışım bu yıl planlamaya alındı. Ayrıca bizim 2 yıl içinde bitireceğimiz 240 km lik asfalt yolu da bitirdiğimizde asfalt sorunu da kalmamış olacak. Borçlanmalarla birlikte yer altı ve yer üstü sulama sorunu da kalmayacak. Türkiye geneline baktığımızda Özel İdaremiz hakikaten güçlü bir idare. Her yere el atmış, hamamına, tarihi eserlerine varıncaya kadar el atmış ve elinden gelen tüm çaba ve gayreti kar payı gözetmeksizin sosyal hizmet anlayışı çerçevesinde bunları yapıyor. Ben bugüne kadar çalışan tüm arkadaşları takdir ve tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonrada bu yapılacak hizmetlerin üstüne çok fazla hizmet koyarlar dedi.

29 HABER 29 Görev Süresi Dolan Encümen Üyelerine Plaket Verildi Kütahya Valisi Kenan Çiftçi İl Özel İdaresi 2011 Yılı İş Sezonu Açılışı Töreninde 2010 yılında İl Encümeni olarak görev yapanlara ve İl Genel Meclisi üyeliğinden istifa eden üyelere hizmetlerinin anısına plaket verdi. Kütahya da göreve başlayalı üç ay olduğunu ifade eden Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; Ben geleli yaklaşık 3 ay oldu. Bu üç aylık zaman zarfında İl Genel Meclis Başkanlığı görevini yürüten M. Şükrü Nazlı, İl Genel Meclis üyesi olarak görev yapan Kamil Saraçoğlu ile beraber çalıştık. Şu anda kendileri bulundukları görevden milletvekilliği aday adaylığı için istifa ettiler. Demek ki İl Genel Meclisi sadece yatırımlarda değil her alanda aktif olarak yer alıyor. Bu süre zarfında bizim güzel çalışmalarımız oldu. Yapılması gereken ne varsa çok hızlı ve net bir şekilde karar aldık ve yaptık. Bu arkadaşlarımız istifa ettiler ama beraber çalıştığımız ve 2010 yılında İl Encümeni olarak görev yapan; Remzi Günay, Alaaddin Kaçan, Ali Osman Ergün, Hayri Öztürk ve Hakan Uslu nun da meclis üyesi olarak görevleri devam etmektedir dedi. Daha sonra Vali Çiftçi, M. Şükrü Nazlı, Kamil Saraçoğlu ve 2010 yılında İl Encümeni olarak görev yapan Remzi Günay, Alaaddin Kaçan, Ali Osman Ergün, Hayri Öztürk ve Hakan Uslu ya yaptığı hizmetler anısına plaket verdi.

30 30 HABER Ağaç Bayramı Kutlandı 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 2011 yılı Ağaç Bayramı ve Fidan Dikim Töreni Vali Kenan Çiftçi nin katılımıyla 07 Nisan günü Örenköy Ağaçlandırma Sahasında yapıldı. Törene Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Pilot Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Kütahya Belediye Başkan V. Halil Toklu, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunması ile başlayan törende, İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu ve Orman Bölge Müdürü Cumali Akın ın konuşmalarını ilköğretim öğrencilerin şiir ve kompozisyon okumaları izledi yılında dünya ortalamasını yakalayacağız Törende bir konuşma yapan Vali Kenan Çiftçi Kütahya nın orman varlığı hakkında bilgiler verdi. Çiftçi şunları söyledi: İlimizin orman alanı %54 civarındadır. Ancak ormanlarla kaplı gerçek alan %27 dir. İlimiz ülkemizin ortalamasının üzerinde olmasına rağmen dünya ortalamasının altındadır. Normal şartlarda ağaç dikimine devam edildiği takdirde dünya ortalamasını 20 yıl gibi uzun bir sürede yakalayabiliriz. 5 YILLIK ( ) AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİK EYLEM PLANI NIN İLK 3 YILINDA 49 BİN 933 HEKTAR ALAN AĞAÇLANDIRILDI, 15 MİLYON 500 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU.

31 HABER 31 Dünya ortalamasını yakalayabilmemiz için 12 yıl gibi bir hedef belirleyen Vali Çiftçi İnşallah 2023 yılında dünya ortalamasında olacağız dedi. Orman Haftası ve Ağaç Bayramı kutlamaları kapsamında Merkez ilçe ile beraber aynı anda 13 ilçede 823 hektar alanda 1 milyon 333 bin 200 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. 284 hektarlık Çobanköy-Örenköy ağaçlandırma ve rehabilitasyon sahasına 134 adet karaçam, 87 bin adet sedir, 2 bin adet dut,13 bin 500 adet mahlep,14 bin adet iğde, 5 bin adet ahlat ve 10 bin adet badem olmak üzere toplam 265 bin 500 adet fidan dikimi gerçekleştirildi yılında başlatılan Ağaçlandırma Seferberliği ile 2012 yılı sonuna kadar ülkemizde 2 milyon 300 bin hektar büyüklüğünde orman alanı inşa edilmesi hedeflenmekte. 3 Yılda 15 milyondan fazla fidan toprakla buluştu Kütahya da Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 5 yıllık ( ) Seferberlik Eylem Planı yapıldı. 81 bin 350 hektar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü, rehabilitasyon ve mera ıslahı çalışması hedeflenen planın ilk 3 yılında 48 bin 50 hektar alanda çalışma yapılması planlanırken, gerçekleşme 49 bin 933 hektar oldu. Bu çalışmalar sonucunda 15 milyon 500 bin adet fidanın toprakla buluşması sağlandı. Ayrıca yol kenarlarının ağaçlandırılması kapsamında, Kütahya Eskişehir, Kütahya- Afyon ve Kütahya- Tavşanlı yollarının toplam 75 km. lik kısmında 32 bin adet fidan dikildi yılında ise Tavşanlı ve Afyon yollarına Nisan ayı içinde 12 bin adet fidan dikilmesi hedefleniyor ve 2012 yılları için 33 bin 300 hektar alanda ağaçlandırma yapılması hedefleniyor.