HIZLI KULLANMA KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HIZLI KULLANMA KLAVUZU"

Transkript

1 HIZLI KULLANMA KLAVUZU 7, 10 MODELLER : HOMEPRO vivimat PRO3 HOMEPRO vivimat COMFORT HOMEPRO vivimat PRIME HOMEPRO vivimat LITE SİSTEME GİRİŞ / LOGIN Ev içerisinden kullanmak için (LAN) iç IP kutusuna : X.XXX ip adresinizi kurulumu yapan temsilcimizden öğreniniz. Dışarıdan kullanmak için (WAN) iç IP kutusuna : internet sağlayıcınızın size verdiği STATIC IP nizi girin ve yukarıda öğrenmiş olduğunuz LAN IP nizin 1032 portunu port yönlendirme (NAT) işlemini yapınız. İlk program açılışında LOGIN / GİRİŞ KAYIT sayfası gelmemiş ise Ayarlar >Senkronizasyon> tuşlarına bastıktan sonra yukarıdaki işlemleri yapınız ( default / fabrika kullanıcı adı : a şifresi : 1111 dir.)

2 KULLANICI EKLEME SİLME & ŞİFRE Kullanıcı eklemek veya silmek için, ya da bir kullanıcıya ait şifreyi veya kartı değiştirmek için; Ayarlar >Kullanıcılar> tuşladıktan sonra değiştirmek istediğiniz kullanıcıya dokunun. ( default / fabrika kullanıcı adı: a şifresi : 1111 dir.) Kullanıcı ismini girin, bu kullanıcı için şifre girin, daha sonra kullanıcı giriş seviyesini seçin. NOT: çocuklar ve görevliler için düşük seviyeyi seçmeniz önerilir. Kendiniz için yönetici seviyesini seçiniz. Herhangi bir kullanıcıyı tamamen silmek için sil butonuna basınız. Kullanıcıyı silmeden geçici olarak yetkilerini kapatmak için AKTİF butonunu sola kaydırarak PASİF durumuna getirin KART İŞLEMLERİ Kullanıcıyı ekledikten sonra bu kullanıcıya kart atamak isterseniz, Ayarlar >Kullanıcılar> tuşladıktan sonra değiştirmek istediğiniz kullanıcıya dokunun. 1. Kart kaydet butonuna basın, 2. Bu aşamada ekranda size kart okuyucuya kartı gösterin uyarısı görünecektir. Bu yazıyı gördüğünüzde kartınızı kapı önündeki kart okuyucuya gösterin. 3. Ekranda kart numarası belirdi ise kartınız okunmuş demektir. 4. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın. Kaybettiğiniz kartınızı başkasının kullanmaması için; 1. Kullanıcılar sayfasına girin 2. ANAHTARI SİL tuşuna basın. 3. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın. 4. Artık kaybettiğiniz kart geçersiz olacaktır. TELEFON REHBERİ Alarm durumlarında sistemin aramasını istediğiniz kişi adları ve telefon numaralarını sisteme girişini yapabilirsiniz. 1. Ayarlar >Telefon rehberi> sonra 2. EKLE butonuna basın. 3. Tür kısmında TEL seçin kişi ismini ve telefon numarasını şekliyle başında sıfır olacak şekilde girin.

3 4. Ayarlar >Telefon rehberi>genel ayarlar alarm durumunda ara ve telefon ile kontrol pencerelerinde aktive et seçeneklerini seçin. 5. Çalma sayısı kısmını minimum 4 olacak şekilde seçin ( bu rakam evdeyken sizin telefona cevap vermeniz için çalma sayısıdır. Telefon cevaplanmaz ise sistem devreye girer. 6. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın. ALARM KURMA & İPTAL Giriş ve çıkış senaryolarında alarm kurma ve iptal eklenmiş ise giriş ve çıkışlarınızda kartınız ile alarm otomatik kurulacak ve iptal olacaktır. Herhangi bir şifre girmenize gerek kalmayacaktır. Manuel olarak alarm kurmak için; 1. Ekranın sağındaki güvenlik (kilit resmine) tuşuna basıp şifrenizi girin 2. Ekranda çevresel, parçalı veya genel alarm tuşları çıkacaktır. İstediğiniz türü seçerek alarmı kurunuz. 3. GENEL ALARM ev dışındayken veya evden çıkarken kurulan alarmdır. 4. PARÇALI ALARM evdeyken belli bölümlerin alarm kurulmasıdır. (örneğin yatarken alt katın kurulması gibi) 5. ÇEVRESEL ALARM evdeyken sadece kapı açılmasına karşı kurulan alarmdır. 6. Alarmları iptal etmek için yine aynı şeklide güvenlik tuşuna basıp şifrenizi girin NOT: Eğer alarm kurulu ise ana sayfadaki ev sembolü ve sağ taraftaki kilit sembolünün içi kırmızı olacaktır. Alarm kurulu değil ise yeşil olacaktır. Evden çıkış süresini değiştirebilirsiniz. BU süre alarm kurulmadan önce sizin evden çıkmanız için tanınan süre olarak tanımlanır Ayarlar >Güvenlik> Genel ayarlar tuşlarına bastıktan sonra evden çıkış süresi kutusundaki saniyeyi seçiniz. SOS / PANİK & MEDİKAL ALARMI Herhangi bir panik anında ekranın sol yanındaki SOS tuşuna 3 sn basılı tutarsanız güvenlik arama ayarlarında belirlediğiniz kişilere panik alarmı (polisiye durumlar) iletilecektir. Tıbbi bir problem var ise SOS tuşuna kısa süreli basın, çıkan ekranda TIBBI alarm tuşuna basınız.

4 SU TAŞKIN ALARM İPTALİ Herhangi bir durumda, örneğin banyolarda temizlik yapılacağı zamanlarda su alarmını iptal edebilirsiniz. 1. Ayarlar >Güvenlik> Su taşkın alarmına basın aktif kutusundaki işareti kaldırarak su taşkın alarmını iptal edebilirsiniz. Gerekli gördüğünüz durumlarda aynı sayfadan istediğiniz tüm alarmları aktif pasif hale getirebilirsiniz. GÜVENLİK ARAMA AYARLARI Sistemin hangi alarm durumlarında hangi kişiyi aramasını belirleyebilirsiniz. 1. Ayarlar >Güvenlik> tuşuna bastıktan sonra 2. Telefon ayarlaması yapmak istediğiniz alarm türüne basın. 3. Daha sonra aktif kutusunu işaretledikten sonra 4. Alarm türünü seçtikten sonra kimleri aramasını istiyorsanız yanlarındaki kutuları işaretleyin. Elektrik kesintisi alarmı için bekleme süresini dakika olarak girin TARİH SAAT AYARI Tarih ve saati ayarlamak için 1. Ayarlar >Sistem>Tarih ve zaman tuşlarına bastıktan sonra 2. Ayarlamak istediğiniz bölümün üzerine basın + ve - tuşları ile ayar yaptıktan sonra 3. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın. ISITMA PROGRAMI 1. Ayarlar > programlar sayfasına girin. 2. EKLE butonlarından birine basın 3. Tür olarak Sıcaklık seçin 4. Programın çalışmasını istediğiniz günlerin yanındaki kutuları işaretleyin. 5. Bir gün içerisinde kaç farklı sıcaklık istiyorsanız o kadar slot girişlerini yapınız (maksimum:5) 6. Saat aralığını giriniz 7. Girdiğiniz saat aralığında evinizin olması istediğiniz sıcaklık değerini + ve - yardımı ile belirleyiniz. 8. Yaptığınız programa istediğiniz adı giriniz. 9. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın

5 Bu yaptığınız program ısıtma modu MANUEL de iken aktif değildir. Bu programı aktif hale getirmek için, ısıtma modunu PROGRAM moduna alarak, istenilen program ismini seçiniz.( yukarıdaki adımları tekrarlayarak birden fazla ısıtma programı yapabilirsiniz.) SENARYO OLUŞTURMA Senaryolar genellikle giriş ve çıkışlarda kullanılan birçok işlemin aynı anda tek tuşa basarak veya kart ile yapılmasını sağlayan özelliktir. 1. Ayarlar tuşuna bastıktan sonra 2. senaryo sayfasına girin. 3. Yeni Girmek veya düzenlemek istediğiniz senaryo butonuna basın 4. Senaryo adı kutusunda senaryoya uygun ( GİRİŞ, ÇIKIŞ, TATİL, TEMİZLİKÇİ VB... ) bir isim verin. 5. Aşağıda olaylar butonuna basarak gerçekleştirmek istediğiniz olayları eklemek için ekle butonlarına basın, daha sonra ilgili kutulardaki seçenekleri girerek olaylarınızı kaydedin. ( Olay Nedir?: bu senaryo içerisinde çalışmasını istediğiniz cihazlar, olmasını istediğiniz alarm durumlarını tanımlar) not: her bir olay arasına zaman/süre koyabilirsiniz. 6. sonra KAYDET tuşuna basıp çıkın. 7. Herhangi bir senaryonun nasıl ve ne zaman çalışmasını belirlemek için Koşullar ile ilgili kutulardaki seçimlerinizi tamamlayın. 8. Senaryonun herhangi bir kart ile çalıştırılması için kart koşulunu ayarlayın 9. Senaryonun herhangi bir tarihte çalışması için tarih seçin 10. Senaryonun haftanın belirli günlerinde çalışması için haftanın günlerini işaretleyin ( çalışması istediğiniz günleri seçin) 11. Senaryonun herhangi bir saatte çalışmasını istiyorsanız saati giriniz. 12. Son olarak sayfadan çıkmadan önce KAYDET tuşuna basın ÖNEMLİ NOT: senaryoları tuşa basarak sadece kendiniz çalıştırmak isterseniz, hiçbir koşulu seçmeyiniz. Koşul seçmeniz durumunda seçtiğiniz tüm koşulların aynı anda bir oluşması durumunda senaryolar çalışacaktır. Örneğin. Pazartesi gün koşulu ve bir kişiye ait kart koşulu seçtiniz. Bu durumda o kişiye ait kartın pazartesi kart okuyucuya gösterilmesi durumunda senaryo çalışacaktır. Salı günü çalışmayacaktır. KİŞİLERE ÖZEL KART VE SENARYO TANIMLANMASI Kullanıcıyı yukarıda anlatıldığı gibi tanımlayın daha sonra, yukarıda anlatıldığı gibi ona bir kart tanımlayın ancak buradaki tek fark kart tipi seçimidir ; 1. Kart tipini A,B,C,D,E,F olarak seçin ( kendi kart tipinizden farklı seçmeniz gerekir) 2. Daha sonra bu kişiye özel senaryosunu oluşturun. 3. Kart koşulu kısmında kart tipini seçin 4. Kişiye giriş izni vermek istediğiniz gün, saat, tarih ayarlarını yapınız.