DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?"

Transkript

1 DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest oyun oynadılar, farklı müziklerle serbest olarak dans ettiler. SANAT ETKİNLİĞİ Öğretmenimizin rehberliğinde artık materyalleri kullanarak trafik işaretlerini yaptık. Kutuları ve plastik kapakları kullanarak taşıtları yaptık. İlkyardım ve acil durumlarla ilgili resimleri serbest olarak boyadık. Parmak boya ile resim çizdik ve boyadık. ilk yardım çantası yaptık. DRAMA TÜRKÇE Esra öğretmenimiz bu hafta uzaylılar şarkısını öğretti hazrladığımız uzaylı maskelerimizi takarak uzaylı şarkısını davul eşliğinde canlandırdık. İik yardımla ve trafik kralları ile ilgili slayt seyrettik. Seyrettiğimiz slayt ile ilgili sohbet ettik. Öğretmenimiz trafikle ilgili hikaye okudu. Okuduğu hikaye hakkında bize sorular sordu. Trafik kazasına maruz kalmış ve ilk yardıma muhtaç bir insana ilk yardım yaptık.

2

3

4 Trafik İle İlgili Hikâye inatçı kaz Bir zamanlar ülkelerden birinde bir kaz ailesi yaşarmış. Anne kaz yavrularını korumak için onlara sürekli nasihat edermiş. Yuvadan fazla uzaklaşmamalarını uzaklaştıkları zaman tehlikelerle karşılaşabileceklerini söylermiş,ama en küçük yavru o kadar yaramazmış ki annesinin söylediklerine uymakta zorlanırmış Üstelik etrafını araştırmaktan ve karıştırmaktan da çok hoşlanırmış. Kaz ailesinin yuvası şehrin yakınındaki bir çiftlikmiş.bu çiftlikten şehirdeki arabaların sesleri duyuluyormuş. Küçük yaramaz yavru bir gün şehri merak etmiş ve görmek için yola çıkmış. Şehre vardığında karşıdan karşıya geçmek istemiş. Arabalar birbiri ardına geçiyormuş Yaramaz yavru kaz birden kendisini yola atmış o anda kornalar çalmış arabalardan "heeey! dikkat etsene!" sesleri yükselmiş. Küçük kaz arabalardan kaçarken yere yuvarlanmış bembeyaz tüyleri kirlenmiş Canı da çok yanmış kendisini güçlükle kurtarabilmiş. Biran önce evine gitmek istiyormuş. Eve vardığında annesi ve kardeşleri onun bu halini görünce telaşlanmışlar. Yaramaz kaz başından geçenleri bir bir anlatmış. Anne kaz yavrularının trafik kurallarını öğrenmesi gerektiğini düşünmüş ve onlara karşıdan karşıya nasıl geçeceklerini, yolda bulunan işaretleri ve onların ne anlama geldiğini anlatmış. Küçük kazlar trafik kurallarına uydukları zaman, şehirde başlarına bir şey gelmeden gezebileceklerini öğrenmişler ve çok mutlu olmuşlar.

5 Trafik İle İlgili Dil etkinliği: Öykünün okunmasından sonra çocuklara;" okula gelirken yolda hangi trafik işaretlerini görüyorsunuz?" sorusunu sorar. Çocukların tarif ettiği trafik işaretlerinin ne anlama geldiği tartışılır. İnatçı kazın hangi trafik işaretlerine uymamış olabileceği konuşulur. Daha önceden hazırlamış olduğu trafik işaretlerini çocuklara gösterir ve ne anlama geldiğini sorar. MÜZİK ETKİNLİĞİ Çocuklar istedikleri şarkıları söylediler müzik aletleriyle ritim tuttular. PARMAK OYUNU YOLDAN KARŞIYA NASIL GEÇİLİR! İki kardeş yürümüşler ( İşaret ve orta parmak yürürmüş gibi hareket ettirilir. ) Karşılarına trafik lambası çıkmış durmuşlar ( Parmaklar hareketsiz ) Kırmızı yanmış "dur" demiş Ama küçük kardeş yürümüş ( İşaret parmağı bir adım atar ) Büyük kardeş onu çekmiş ( İşaret parmağı eski yerine getirlir ) Sonra yeşil yanmış "geçin" demiş. Yürüyüp gitmişler ( Parmaklar yürütülür ) Bu kez de karşılarına trafik polisi çıkmış "Durun" demiş ( El ile dur işareti yapılır )

6 BİLMECE Altında dört teker, Üstünde yük çeker. (Araba) Yokuş yukarı çıkar, Yokuş aşağı iner, Hareket etmez. (Yol) Sarı kırmızı yeşil yanar, Dikkat etmeyeni uyar! (Trafik lambası) HAYALİ OYUN Öğretmen çocuklardan gözlerini kapatmalarını ve ellerinde bir kutu olduğunu hayal etmelerini ister. Şimdi kutuyu açtıklarını, kutunun içinde bir böcek gördüklerini düşünmelerini, böceğin görünüşüne, hareketlerine, sesine vb. dikkat etmelerini söyler. Daha sonra öğretmen; kuruda nasıl bir böcek vardı? Büyüklüğü nasıldı? Hareketleri hızlı mıydı? Ne renkti? Onu gördüğünde neler hissettin? Böyle bir böcek gördüğünde yüz ifaden nasıl olur? Vb. sorularla çocukların hayal ettiklerini canlandırmalarını ister. TOP YAKALAMACA Çocuklar halka olur, ayaklarını birbirine değecek şekilde açarlar bellerini büküp dizlerine koyarlar. Ebe seçilen çocuk elinde top ortada beklemektedir. Amacı topu bir arkadaşının ayakları arasından dışarıya yuvarlamaktır. Halkadaki çocuklar ayaklarını oynatmadan elleriyle topu yakalamaya çalışırlar. Top atılıncaya kadar ellerini dizlerinden ayırmazlar.

7 MATEMATİK Basit toplama, çıkarma işlemleri yapıldı.10 sayı kavramı verildi ve 10 sayısını yazma çalışması yapıldı. OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI Örüntü çalışması yapıldı olay sıralama çalışmasına devam edildi. Çizgi çalışması alıştırmaları sürdürüldü. GEZİ Üniversitemizin bahar şenlikleri kapsamında düzenlemiş olduğu ebru sanatı gösterimini seyrettik ve resim sergisini gezdik.

8