Anaokul Zollikofen. Veliler için bilgilendirme Broşürü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Anaokul Zollikofen. Veliler için bilgilendirme Broşürü"

Transkript

1 Anaokul Zollikofen Veliler için bilgilendirme Broşürü

2 Sevgili Veliler Çocuğunuza ve elbette siz velilere de Anaokula hoşgeldiniz diyoruz. Çocuğunuz yeni olan ortama ilk etapta Anaokulunun kendisi için yabancı olan dünyasına, gelişmiş ve kendi başına karar verme yetisine büyük bir adım atmış bulunmaktadır. Anaokulu çocuğun kendi eğilimlerini tespit etme temelinde, onun istek ve ilgi alanını oluşumunu kendine temel alır ve onun bütünsel gelişimini açığa çıkarır. Çocuğun yaşamsal dünyası, onun zorluk ve sorunlarını Anaokulun un asıl hareket noktasıdır ve ciddiyetle ele alınır. Bu bilgilendirme yazısının amacı sizleri ve çocuğunuzu, Zollikofen Anaokuluna yakınlaştırma payesi gütmekte olup,anaokuluna ulaşım yolunun tarifi ve soruları cevaplandırma amacını taşımaktadır. Bizler, çocuğunuza ve bu vesile ile size mutlu ve çok yönlü yaşamsal Anaokulu süreci dileriz. Zollikofen Anaokulu Copyright Text: Kindergärten Zollikofen Schuljahr 2009/2010 Copyright Illustrationen: Rotraut Susanne Berner, Heidelberg

3 Hukuki durum ve Kurumlar Kanuni mevzuatlar Anaokul, Anaokul yasası, temel okul yasası ve Zollikofen okul yönetmenliği dikkate alınarak düzenlemiştir. Anaokulun temel eğitimi pedagojik öğretileri baz almaktadır. Okul Đdaresi Anaokulu aşan konu,soru veya talepleri ancak okul idaresi tarafından cevaplandırılır. Bu konularda başvurmanız gereken şahıslar aşağıda ismen belirtilmişlerdir: Beatrix Herren Aarestrasse 47, 3052 Zollikofen Martin Bodmer Alpenstrasse 72, 3052 Zollikofen Daniel Petrig Wahlackerstrasse 56, 3052 Zollikofen Eğitim Danışmanlığı Eğitim kurumun başlıca işlevi çocuk ve gençlerin alanlarını araştırma, denetleme ve yönlendirmeyi içermektedir. Okul veya Anokul ile ilgili tüm gelişme ve sorunlara çare veye çözüm arayan önemli bir yasal kurumdur. Bu kurum eğitmen,öğretmen ve velilerle de ilgilenir ve gerekli tüm desteği sunmayı görev bilir. Adresi aşağıda yazılıdır: Kant. Erziehungsdepartement Effingerstrasse Bern Tel Kayıt Anaokulun sınıflandırılması Düzenleme okul idaresince başlatılır ve gerekli başarı sağlanıncaya kadar yıl boyunca devam eder. Sınıfların oluşturulmasında sınıfların büyüklüğünün dengesinin yanısıra ve Anaokula çocukların mümkün olduğunca evden fazla mesafe katletmemelerinin dışında ayrıca şu kriterler dikkate alınmaktadır: Sınıf ortamında 5-yaş ve 6-yaşlarında, Almanca ve yabancı dil konuşan kız ve erkek çocuklarının orantılı bir dengede olmasının sağlanması gözetlenir. Ayrıca aynı veya yakın mesken bölgelerinden gelen çocuklar aynı sınıfa alınır. Anaokula kabul Anaokulu 5-ve 6-yaşındaki her çocuk için açıktır. 6-yaş çocukları 1 Mayıs ve 30 Nisan tarihleri içerisinde 6-yaşında olan bütün çocukları kapsamaktadır. 5-yaş çocukları 1 Mayıs ve 30 Nisan tarihleri içerisinde 5-yaşında olan bütün çocukları kapsar. Anaokul süreci Çocuğunzun Anaokula kabulü ile birlikte, alınan kararların geçirilmesinde kendileri aşağıda sıralanan konularda sorumluluk taşır: Anaokula kabul edilen çocuklar, Anaokula düzenli devam etmekle yükümlüdür. Çocuğun insiyatif sahibi olması Çocuk kendi elbiselerini ve ayakabılarını kendi başına giyip çıkaracak durumda olmalıdır. Herhangi bir yardım almaksızın tuvaleti kullanabilmelidir.

4 Genel Organize Anaokul saatleri Anaokul saatleri şöyledir: Saat ve saat arasıdır. Anaokul dersten 5 dakika önce açılır. Çocuğunuzu daha erken ya da daha geç göndermeyiniz, bu şekil tüm çocuklar aynı zamanda derse başlamış olurlar. Zollikofen Anaokullarında ve genel okullarda Cumartesi günleri ders verilmiyor. Devamsızlık Aileleri tarafından Anaokula kaydedilen ve okul yönetimi tarafından kabul edilen çocuklar anaokulu ders saatlerine düzenli olarak uymalıdırlar. Saatlerin planlaması anaokulu eğitmenleri tarfından bildirilecektir. Kurslar Yüzme kursu, Anne ve Çocuk beden eğitimi, müzik dersleri vesaire ders saatleri dışında planmalı. Olağanüstü durumlar Doktor veya diş doktoruna gidiş zamanlaması mümkün olduğunca Anaokul saatleri haricinde ayarlanmalıdır. Şayet bu gibi ziyaretler Anaokul saatlerine denk gelecekse, çocuğun Anaokula iştirak edemeyeceği önceden eğitmene bildirilmelidir. Özel ders Grup çalışmaları Şayet öğrenim şartları zor ise (mesela sınıfın büyüklüğü, yabancı dil konuşan öğrencilerin sayısal olarak fazla olması vs.) haftada bir veya birkaç defa yarım gün ikinci bir eğitmen gücü eklenebilir. Her iki eğitmen gücü de aynı grup bünyesinde çalışır. Logopedi Konuşma dilinde yanlış yapan çocuklar ya da dili kavramada gecikme vakaları olma durumunda, çocuk muayenesi Logoped ve Anaokul eğitmeni ile müşterek yapılr. Psikomotorik Eğitim danışmanı ya da okul doktorunun başvurusu ile psikomotorik tedavisine müsade edilebilir. Psikomotorik bozukluklar özgün davranış bozukluğu halidir. Tedavi, aile ve eğitmenler ile konuşularak Anaokulu saatleri içerisinde düzenlenir. Derse katılmama Çocuğunuzun Anaokula gelmemesi, herhangi bir hastalık durumu veya beklenmedik bir gelişme akabinde, çocuğunuzun Anaokula gelmeyeceğini dersten önce telefonla bildirilmesi rica olunur (saat arası).

5 Sağlık Anaokuluna ulaşım yolu Aileler çocuğun evden Anaokulu na gidiş ve dönüş yolunun sorumluluğunu üstlenirler. Çocuklara eşlik ederken, ilk etapta arabasız eşlik edilmesi önerilir. Trafik ve Trafik bilgileri Trafik düzenlemesinin Anaokulda işlenmesinin sebebi çocukların trafikteki davranışlarını derinleştirme amacını içermektedir. Şayet gerekli olup istenmesi durumunda aileler ile birlikte bir trafik uzmanı tarfından trafik kuralları dersi organize edilir. Okulda Diş Bakımı Đkinci üç aylık sürede okul diş doktoru tarafından diş kontrol muayenesi yapılır.tedavinin gerekli görülmesi durumunda ailelere bildirilir. Aileler bir diş doktoru seçimini kendi tercihleri doğrultusunda yapabilirler. Tatil Günleri Okul komisyonu hangi çocukların 10 yarım gün okula gelmemesi gerektiğine karar verir. Bunun yanısıra eğitmen formasyonları, dini bayram günleri, Zibelemärit (tüm gün) ve diğer belirli günlerde. Çocuklar zamanında bu günler hakkında bilgilendirilir. Hastalıklar Hasta ve ateşi olan çocuklar Anaokulunda bulunamazlar. Onlar tam anlamıyla iyileşene kadar evde kalmalılar.çocuğunuzun da istemesi dahilinde eğitmenlerin sağlık açısından yaşanan zorluklar konusunda bilgilendirilmesi önemlidir (örneğin alerji konusunda). Okul doktoru 6 yaşındaki her çocuk üçüncü çeyrek dönemde Anaokulu ile birlikte okul doktorunda muayeneye giderler. Göz ve duyu, hareket etme ve vücut gelişimi muayene edilir ve aşı kartın kontrolü de ayrıca yapılır. Herhangi bir tıbbi sorun görülürse veya aşı yapılması durumu varsa, aileler bilgilendirilir. Ayrıca 5 yaşındaki çocukların aileleri de bilgılendirilme görüşmesi için aşağıda açık adresi belirtilen okul doktoruna müracaat edebilir. Frau Dr. med. C. Seiler-Plüss Herr Dr. med. R. Pascquinelli Kreuzstrasse 7, 3052 Zollikofen Tel Sigorta Çocukların okul tarafından sigortası yapılmamaktadır, sigorta yükümlülüğünü aileler yerine getirmekle sorumludurlar.

6 Müşterek Çalışma Anaokul ve Ailelerin birlikte çalışması Çocuğun da ilgisi ve onayı dahilinde aileler ve eğitmenler arasında iyi bir işbirliği oluşması, Anaokullundaki çalışmalar için önemli bir koşuldur. Anaokulun eğitmenleri aile toplantılarında aileleri bire bir görüşmeler esnasında veya yazılı olarak bilgilendirebilir. Velilerle müşterek çalısmalarin boyut veya içeriği farklılıklar içerebilir. Eğitmenler ekibi muhtelif sorularınızı her zaman memnuniyetle cevaplayacaklardır. Okul azmi Aileler ve Anaokul eğitmenlerinin birlikte yürütükleri konuşmalarda, Anaokuluna hazırlama üzerine konuşurlar. Birlikte çocuk icin en iyi çözüm yolları aranır. Ziyaretler Anokul ziyareitçilerine her zaman açıktır. Lütfen ziyaretlerinizi gerçekleştirmeden önce eğitmenlerle temasa geçiniz. Çocuğunuz, Anaokulu ziyaret edeceğiniz için mutlaka sevinecektir. Anaokulu, çocuğunuzu grup içerisindeyken başka bir gözle gözlem yapmanıza imkan verir. Telefonlaşma Mümkün olduğunca saat ve arasında telefon açılmasın.lütfen, varsa herhangi bir sorununuz veya sizin için bir belirsizlik taşıyan bir durum mevcutsa, Anaokulundan sonra eğitmenden randevu isteyiniz. Veliler Kurulu Arzu edilme durumunda veliler kuruluna seçilme hakkına sahipsiniz. Kurulun amacı velilerin istek ve taleplerini dile getirmektir. Anaokul ile genel okulun müşterek çalışması Anaokul ve okul sıkı bir şekilde birlikte çalışırlar. Đki kurumun sürekli iletişim içerisinde olması, ahenkli bir geçiş süreci için önemli bir faktör teşkil eder. Anaokul eğitmenleri genel okul öğretmenler topluluğunun bir tam parçasını oluştururlar.

7 Birlikte Getirilecekler Elbiseler Pratik elbiseler Anaokul için uygundur. Anaokul esnasında çocukların kendilerini kirletmeleri doğaldır. Resim Önlüğü Lütfen çocuğunuz boya yaparken,giyinmesi için boya önlüğü veriniz, örneğin eski bir gömlek olabilir (üzerinde adının yazılı olması rica olunur). Terlik Lütfen çocuğunuza ev içi ayakabı veriniz (adı yazılı olmalıdır). Yiyecek (Znüni) Çocuğunuz her gün biraz yiyecek ya da muhtemel bir içecek (ağzı kapanacak şişe içerisinde) getirebilir. Beden Eğitimi Spor dersi spor salonunda yapılır. Her sınıf için özel planlanan spor yaptırılır. Eğitmenler bu konuda sizleri bilgilendirceklerdir.