Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Büskivili pasta yapıyoruz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Büskivili pasta yapıyoruz."

Transkript

1

2 Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı Mutfak Etkinliği Sohbetler Yaşayan değerlerimizden Doğruluk ile ilgili sohbet ediyorum. Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız konulu sohbet ediyorum. Sorumluluklarımızı yerine getirme konulu sohbet ediyorum. Görsel materyalleri inceleyip bunlar hakkında sohbet ediyorum. Taşıt nedir? sorusuna yanıt arıyorum ve taşıtları tanıyorum. Kara taşıtlarını ve kara taşıtlarını kimlerin kullandığını öğreniyorum. Hava taşıtlarını ve hava taşıtlarını kimlerin kullandığını öğreniyorum. Trafik kurallarını öğreniyorum. Trafik ışıklarının anlamlarını öğreniyorum. Parmak Oyunlarımız 3 küçük ördek Sağ el- Sol el Doğruyu söylersem Aç-kapa Okuyacağımız Kitaplar Trafik kuralları Evden getirdiğimiz kitaplar Sihirli boya Taşıt resmini boyuyorum. Arabamı Dil resmini doğru söyleyen, yalan söyleyen olarak süslüyoruz. Tırtıl resmine yuvarlama Yoğurma maddeleri ile parmak kaslarımı güçlendiriyorum. Kış mevsiminde giyilecek kıyafetleri boyuyorum. Kağıt yuvarlama ile ayıcık Serbest konulu sulu boya çalışması Artık materyal ile kalemlik Balon baskısı Parmak boyası ile resim Trafik ışıkları Kesme çalışması Sandalyede arabacılık Aç tırtıl Kelebek-çiçek oyunu Hızlı-Yavaş oyunu Saklanan 4, 5 rakamlarını bulma oyunu Oyunu kazanan arkadaşını tebrik et Arkadaşına basma oyunu İlgi köşelerinde serbest oyun Nesnenin önünde dur oyunu Trencilik Renk bulma oyunu Arkadaşının arkasında dur oyunu Ne sesi Düdük çalar ince ince Tayfalar Mikroplar Trafik ışıkları Dostum Hayvanlar Kelebekler Ben büyüyünce Sayılar Büskivili pasta yapıyoruz.

3 Proje Kavramlar Eğlenceli Matematik Etkinlikleri Geziler Fen ve Doğa Etkinlikleri Aile Katılımı İlaç kutularından tırtıl araba yapıyoruz. Sayı Kavramı 4-5 rakamı rakamı (tekrar) Şekil Kavramı Dikdörtgen Daire-Kare-Üçgen (tekrar) Renk Kavramı Yeşil Zıt kavramlar Siyah-Beyaz- Kırmızı Büyük-Küçük Sağ-Sol Üçgen Dikdörtgen Hızlı-Yavaş Sarı-Kırmızı Yeşil Kız-Erkek Benzer Farklı Sayı kartlarını eşleştiriyorum. Sınıfımdaki sayıları söylüyorum. Tahta bloklar ile sayıları sayıyorum. Parmaklarım ile sayıları sayıyorum. Kitap çalışmaları Baloncuk yapalım Suda batanbatmayan cisimler Şişedeki sesler deneyi Gemileri yüzdürüyoruz Ara renk oluşturma deneyleri Gazete ve dergilerden çocuğunuzla birlikte 4, 5 rakamlarını bulup A 4 dosya kâğıdına yapıştırıp okula göndermenizi, Gazete ve dergilerden çocuğunuz ile birlikte kestiğiniz dikdörtgen şekillerini okula göndermenizi rica ediyoruz. Not: Bu bölümde belirtilen aile katılımlı etkinlikler ay içerisinde sizlere yazılı olarak bildirilecektir.

4 ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ŞARKI YAŞA MÜZİK Benim bir piyanom var, siyah beyaz tuşları Mutluluktan uçarım çalarken şarkıları Yaşa müzik çok yaşa, mutluluksun yaşamda Sevgi dolsun yürekler, müzikle, şarkılarla Benim bir kemanım var, neşe ile çalarım, Şarkıların içine ben sevgimi katarım Yaşa müzik çok yaşa, mutluluksun yaşamda Sevgi dolsun yürekler müzikle, şarkılarla Benim bir flütüm var, sesine herkes hayran Çalınca ben flütü kalbim umutla dolar Yaşa müzik çok yaşa, mutluluksun yaşamda Sevgi dolsun yürekler müzikle, şarkılarla OYUN ÇİFTÇİ ÇUKURDAYDI Çocuklar el ele tutuşup bir halka oluştururlar. İçlerinden biri "çiftçi" olarak seçilir. Çiftçi halkanın ortasında durur. Çocuklar bir yandan, aşağıda gösterilen sözlerle oyunun şarkısını söylerler, bir yandan da sağa ya da sola doğru yan yana yürüyerek dönmeye çalışırlar. Oyun sırasında "çiftçi hanımını aldı." sözleri söylenirken çiftçi olan çocuk halka içinden bir çocuğu seçer, yanına alır. Sözlerin öteki dizelere göre, hanım çocuğunu, çocuk dadısını, dadı köpeğini, köpek kedisini, kedi sıçanını, sıçan da peynirini seçer. Bunlar, ilk halkanın içinde ikinci bir halka oluştururlar. Peynir seçilince çocuklar ellerini çırparak şarkının "peynir yalnız kaldı" dizesini söylerler ve oyun böylece biter. Oyunun yinelenmesinde "peynir" bu kez "çiftçi" yapılarak ödüllendirilir. Çiftçi çukurdaydı Çiftçi çukurdaydı. Köpek kedisini aldı Köpek kedisini aldı. ŞARKI MİKROPLAR Çiftçi hanımını aldı Çiftçi hanımını aldı Kedi faresini aldı Kedi faresini aldı. Mikroplarla başım dertte Onlar her yerdeymiş her yerde Ellerimi yıkamazsam Temiz bir çocuk olmazsam Bulurlarmış beni her yerde Mikroplar mikroplar, mikroplar Temizim sizlerden hiç korkmam Mikroplar hasta edermiş Yaşarlarmış pis olan her yerde Ellerimi yıkamazsam Temiz bir çocuk olmazsam Bulurlarmış beni her yerde Mikroplar, mikroplar, mikroplar Temizim sizlerden hiç korkmam Hanım çocuğunu aldı Hanım çocuğunu aldı. Çocuk köpeğini aldı Çocuk köpeğini aldı. Fare peynirini aldı Fare peynirini aldı. Peynir yalnız kaldı Peynir yalnız kaldı.

5 TEKERLEME Portakalı soydum Baş ucuma koydum BİLMECE Altında dört teker Üstünde yük çeker (araba) Ben bir yalan uydurdum Duma duma dum Kırmızı mum Dolapta pekmez yala yala bitmez Ayşecik cik cik Fatmacık cık cık Sen bu oyundan çık PARMAK OYUNU SAĞ EL, SOL EL İşte sağ elim havaya kaldırırım. (Sağ el gösterilir, havaya kaldırılır.) Bu da sol elim gökyüzünü tutarım. (Sol el göğe uzatılır.) Sağ el, sol elime bakar. (Avuçlar birbirine bakacak şekilde karşılıklı yukarıda tutulur.) İşte böyle şap şap yapar. (Eller yukarıda, alkış tutulur.) SINIF ÖĞRETMENİ - YARDIMCI ÖĞRETMEN HİLAL BİRKAN BÜŞRA SEÇSEV

6 İYİKİ DOĞDUN DENİZ SAĞIROĞLU