PAYLAŞIM GÜNLERİMİZ. Pazartesi (OYUNCAK GÜNÜ) : Yıl boyunca her PAZARTESİ günü, evden getireceği taşınması kolay, hiçbir tehlike unsuru

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PAYLAŞIM GÜNLERİMİZ. Pazartesi (OYUNCAK GÜNÜ) : Yıl boyunca her PAZARTESİ günü, evden getireceği taşınması kolay, hiçbir tehlike unsuru"

Transkript

1

2 PAYLAŞIM GÜNLERİMİZ Yıl boyunca haftanın her gününe özel, arkadaşlarıyla paylaşabileceği bir paylaşımı evden getirmelerini istiyoruz. Bu etkinlikle amacımız paylaşma, bir işi takip edebilme, kendine ait eşyayı- nesneyi koruyabilme becerisinin gelişimine yardımcı olmak ve çocuklarımıza sorumluluk kazandırmak. Pazartesi (OYUNCAK GÜNÜ) : Yıl boyunca her PAZARTESİ günü, evden getireceği taşınması kolay, hiçbir tehlike unsuru içermeyen, oyuncağın kırılması kaybolması, bozulması gibi durumlarda düşünülerek çocuğun çok üzülmeyeceği ve arkadaşları ile paylaşım yapabileceği oyuncakları okulumuza getiriyoruz. Sabah ve öğleden sonra serbest etkinlik saatlerinde arkadaşlarımız ile oynuyoruz. Sevgili anne-babalar; vurucu, kırıcı nitelikteki şiddet içeren eylemleri çağrıştıran hiçbir oyuncağın (tabanca, savaş oyuncakları, vb.) okulumuzda kullanılmasına izin vermiyoruz. Çocuklarımızın okula getirecekleri oyuncakların seçimi yaparken; bu konuda vereceğiniz destek için teşekkür ederiz. Salı (KİTAP GÜNÜ) : Yıl boyunca her SALI günü, evdeki kütüphaneden seçeceği öykü, çocuk dergileri, çocuk ansiklopedisi, popüler bilim çocuk kitaplarını okula getiriyor, arkadaşları ile birlikte inceliyor ve hafta boyunca bu kitaplarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Çarşamba (ENSTRÜMAN GÜNÜ) : Yıl boyunca her PERŞEMBE günü, evden istediğimiz bir müzik aletini (güzel ses çıkaran herhangi bir nesne de olabilir) okulumuza getirerek hep birlikte ritim çalışmalarımızı yapıyor ve kendi orkestramızı oluşturuyoruz. Perşembe (PUZZLEGÜNÜ) : Yıl boyunca her ÇARŞAMBA günü, evden istediği bir puzzle oyunu getirebilirsiniz. Cuma ( CD GÜNÜ) : Yıl boyunca her CUMA günü, öğretmen tarafından görevlendirilen iki öğrencinin evden getireceği çocuk filmleri (şiddet ve korku içermeyen), çizgi filmler, çocuk şarkıları, belgeseller, eğitim cd lerini getiriyor ve bunları görsel etkinlikler saatinde arkadaşları ile birlikte izleyip, dinliyoruz.

3 MAYIS & HAZİRAN AYINDA DÜZENLENMESİ PLANLANAN KÜLTÜR SANAT GEZİ -GÖZLEM- İNCELEME VE ARAŞTIRMA, SOSYAL ETKİNLİKLER MAYIS 1- Trafik ve İlk Yardım Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Trafik Eğitimi görsel sunumlarla anlatılır. Trafik projesi ile yaparak ve yaşayarak Trafik Eğitimi pekiştirilir. Çocukların çevrelerinde trafik ile ilgili gözlem yapmaları istenir. 2- Müzeler Haftası Etkinlikleri çerçevesinde çeşitli sanat etkinlik çalışmaları yapılır. 3- Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı okulumuzda kutlanır. 4- Anneler Günü için sanatsal etkinlikler yapılır. 5- Aile Haftası nda ailenin önemi anlatılır. 6- Engelliler Haftası nda engellilerin yaşadıkları zorluklar anlatılır. HAZİRAN 1- Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası nda çocuklarla okul çevresine gezi düzenlenir. Çevrede oluşan kirliliklerle ilgili gözlem yapmaları ve sınıfta anlatmaları istenir. Ayrıca çevredeki canlı ve cansız varlıklar incelenir. 2- Yılsonu sergisi ve sene sonu gösteri programı yapılır. MAYIS & HAZİRAN AYI BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR Bilişim Haftası Mayıs ayının ilk haftası Trafik ve İlk Yardım Haftası Mayıs ayının ilk haftası Hıdrellez 6 Mayıs Anneler Günü Mayıs ayının ikinci Pazar günü Engelliler Haftası Mayıs Hava Şehitleri Anma Günü 15 Mayıs Aile Haftası 15 Mayıs tarihini içine alan hafta Müzeler Haftası Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Gençlik Haftası Mayıs Dünya Çevre Günü 5 Haziran Çevre Koruma Haftası Haziran ayının ikinci haftası Babalar Günü Haziran ayının üçüncü Pazar günü

4 MAYIS & HAZİRAN AYINDA NELER YAPACAĞIZ? DEĞERLER EĞİTİMİ KONULARIMIZ: MAYIS AYI DEĞERLER EĞİTİMİNDE Sözünde Durmak Güven Dürüst Olmak HAZİRAN AYI DEĞERLER EĞİTİMİNDE Çevreye Karşı Sorumluluklarımız Tutumlu Olma RENK KAVRAMI ÇALIŞMASI: Renk makinasında renkleri karıştırarak (Mavi ve sarı rengin karışımında yeşil rengi, mavi ve kırmızı rengin karışımından mor rengi, sarı ve kırmızı rengi karışımı dan turuncu rengi) yeni renkler oluşturuyoruz. ŞEKİL KAVRAMI ÇALIŞMASI: İki tane kare, iki tane daire ve bir tane üçgen şekillerini kullanarak bir taşıt aracı oluşturuyoruz. Daire, kare ve üçgen şekilleri ile şekil örüntüsünü tamamlayarak, çerçeve oluşturuyoruz. SES ÇALIŞMASI: Varlık isimlerinin hecelerini sayıma çalışması yapıyoruz. Nesne ve varlıkların adını söylüyor, el çırparak kaç hece olduklarını sayıyor ve her nesne- varlığın hece sayısı kadar grafik oluşturma çalışması yapıyoruz.

5 MAYIS & HAZİRAN AYI KONU VE TEMALARIMIZ Taşıtlar İnsanları ve yükleri bir yerden başka bir yere taşıyan araçlara taşıt dendiğini, karada denizde ve havada hareket eden çeşitli taşıtların olduğunu öğreniyoruz. Trafik işaretleri Her trafik işaretinin bir anlamı olduğunu, trafik işaretlerinin; yasak, tehlike ve bilgi işaretleri olmak üzere 3 çeşit olduğunu, deniz yollarında şamandıra ve ışık işaretlerinin olduğunu, hava yolların da ise sinyal levhaları ve ışıklandırma olduğunu öğreniyoruz. Trafikte Uyulması Gereken Kurallar Kırmızı ışıkta durmamız gerektiğini, karşıdan karşıya geçerken dikkat etmemiz gerekenleri, arabaya bindiğimizde emniyet kemeri takmamız gerektiğini, toplu taşıma araçlarında hastalara, çocuklu bayanlara, yaşlılara ve hamile olan bayanlara yer vermemiz gerektiğini öğreniyoruz. Taşıtlar Ve Sürücüleri Motosiklet, araba, otobüs, kamyon, minibüs kullananların ehliyet(sürücü belgesi)almak zorunda olduklarını, kara taşıtı kullananlara Şoför(sürücü) denildiğini, tren, metro ve tramvay gibi taşıtları kullananlara makinist, denizcilerin kaptan ehliyeti almaları gerektiğini ve deniz taşıtı kullananlara kaptan denildiğini, pilotların ise hava taşıtlarını kullanmak için pilot belgesi almak zorunda olduklarını ve hava yolları taşıtlarını kullananlara da pilot denildiğini öğreniyoruz. Taşıtlarda Yararlanma Ve Taşıtların Yararları Bazı taşıtların yük taşıdığını, bazı taşıtların toplu taşımayı sağladığını, bazı taşıtların öncelikli taşıt hakkına sahip olduğunu, taşıtların bize zaman kazandırdığını, işlerimizi daha çabuk yapmamızı sağladığını, ağır yüklerimizi taşımamızda yardımcı olduğunu ve daha kısa zamanda istediğimiz yere ulaşmamızı sağladıklarını öğreniyor, görsellerle pekiştiriyoruz.

6 Hava Su Toprak Canlıların yaşayabilmesi için hava, su ve toprağa ihtiyacı olduklarını öğreniyor, görsellerle pekiştiriyoruz. Hava Durumu Mevsimlere göre hava durumlarının değiştiğini, güneşli, bulutlu, yağmurlu, rüzgârlı, sisli ve karlı hava durumlarının olduğunu ve hava durumlarını bize meteorolojinin bildirdiğini öğreniyoruz. Atık Piller Doğa Olayları Aşırı yağmur yağdığında, akarsular taştığında sel olduğunu, evlerin, arabaların sular altında kalabildiğini, toprağın kayması durumunda heyelan olduğunu, yer kabuğunda oluşan sarsıntı sonrası deprem olduğunu ve dağlık yerlerde yükseklerden koparak aşağıya inen, indikçe büyüyen kar kütlesi sonucunda da Çığ düştüğünü öğreniyor ve doğal afetleri görsellerle pekiştiriyoruz. Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm Çevremizi korumak için yılın başında başladığımız geri dönüşüm projemiz de amacımıza ulaşarak tamamlıyor ve fabrikalar giden, işlemlerden geçen geri dönüşüm maddelerinin (kâğıt, cam, plastik, vb.) hamur haline getirilip tekrar değerlendirildiğini öğreniyoruz. Pillerin doğaya zarar verdiğini, geri dönüşümü olmayan materyaller olduğunu, görevliler tarafından toplandığını ve belli özel şartlar altında saklandığını bu nedenle biten pillerin atık pil toplama kutularına atmamız gerektiğini öğreniyor ve yılın başından yılın sonuna kadar, atık pil kutumuzda ne kadar atık pil topladığımızı gözlemliyoruz.

7 YAZ MEVSİMİ: Haziran, Temmuz ve Ağustosun yaz mevsimi ayları olduğunu, yaz mevsiminde hava sıcaklığının arttığını, yılın en sıcak ve uzun günlerini yaşadığımızı, ince renkten hazırlanmış açık renkte giysiler giydiğimizi, yaz mevsiminde insanların, hayvanların ve bitkilerin daha çok suya ihtiyaç duyduğunu, bazı hayvanların deri değiştirdiklerini, bazı hayvanların kışın çoğalan tüylerinin yaz mevsiminde dökülmeye başladığını, koyun ve keçilerin tüylerinin kırpıldığını, güneşten korunmak için koruyucu krem kullanmamız gerektiğini öğreniyoruz. MATEMATİK ÇALIŞMALARIMIZ: Görsellerle rakamlarını tanıyor, önce rakamların üzerinden parmağımızla çiziyor sonra çizgileri birleştirerek rakamları tamamlıyoruz. Sayı nesne eşleştirme, sayı varlık gruplama çalışması yapıyoruz. Görsel nesnelerle yazarak artırma-eksiltme çalışması, toplama ve çıkarma işlemi, işlem sonuçlarıyla varlık resimlerini eşleştirme çalışması yapıyoruz. Çalışma kitabımızda toplama ve çıkarma işlemleri yapıyoruz. Ritmik sayma ve ritmik geriye sayma çalışmaları yapıyoruz. ÇİZGİ ÇALIŞMALARI: Çalışma kitabımızda ki çizgi çalışmasını yönergeye uygun şekilde; elimizi kaldırmadan, aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağıya, sağdan sola, olan kesik çizgileri ok yönünde birleştirerek tamamlıyoruz. SANAT ETKİNLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZ: Anneler Gününde annelerimize Anneler Günü kartı hazırlıyoruz. Kil hamurundan Figür çalışması yapıyoruz. Okulumuzun bahçesindeki halı sahamızda Çevremiz konulu resim çalışması yapıyoruz.

8 DENEY ÇALIŞMAMIZ: Okulumuzun Fen Ve Teknoloji laboratuvarında BALON ROKET isimli deney çalışması yapıyoruz. Deneyin Adı : Balon Roket Deneyin Amacı : İçerideki havanın dışarı çıkması ile roketin hareket ettiğini gözlemleme. YARATICI DÜŞÜNME ETKİNLİK ÇALIŞMALARI: Rüzgâr neden eser? Deniz neden dalgalanır? İnsanlar birbirlerine neden benzemez? Kanımız neden kırmızıdır? Çevremizi temiz tutmazsak neler olurdu? Araç-Gereç bant ve mandal. : Uzun iplik, balon, pipet, yapışkan Sonuç hareket ettirdiğini gözlemek. :Balondan boşalan havanın roketi MAYIS&HAZİRAN AYINDA PROJE ÇALIŞMASI: ORYANTASYON ÇALIŞMASI: Okulumuzun 1. Sınıflarına giderek onlarla aynı sıralara oturuyor, ders dinliyor ve 1. Sınıfa uyum çalışmalarına devam ediyoruz. Geri Dönüşüm ve Trafik ve Kuralları projemize devam ediyoruz.

9 MAYIS & HAZİRAN AYININ KAVRAMLARI: Alt- Üst, Hızlı- Yavaş, Düz- Eğri, Sağında- Solunda, Başlangıç- Bitiş, Ters- Düz, Parça- Bütün, Arkasında-Yanında, Sert- Yumuşak, İlk-Orta-Son, Tüylü-Tüysüz, Alçak-Yüksek. YAZA MERHABA PARTİSİ: 10/ HAZİRAN / 2015 Çarşamba günü Yaza Merhaba partisine davetlisin..! Partiye istediğin kıyafet, şapka ve güneş gözlüğü ile katılabilirsin.

10 TRAFİK VE İLK YARDIM HAFTASI Trafikte yayalar ve araçlar için kurallar olduğunu, trafik işaretlerine ve ışıklarına uymamız gerektiğini, ilk yardım çantasının her araçta bulunması gerektiğini ve çocuk, yaşlı, genç, engelli herkesin trafik kurallarına uymaları gerektiğini öğreniyor, sınıfımızda çeşitli trafik işaretlerini kullanarak trafik eğitim pisti oluşturuyoruz. ENGELLİLER HAFTASI Görme engellilerin baston ya da yardımcı köpeklerle rahat hareket edebildiklerini, çevrelerinde neler olduklarını dokunarak ya da işitme duyularıyla fark ettiklerini, işitme engellilerin el işaretleriyle anlayabildikleri bir işaret dili kullandıklarını, fiziksel engellilerin hareketlerini kolaylaştıracak değişik araçlar olduğunu (tekerlekli sandalye, baston, yürüteç, koltuk değneği vb.) öğreniyoruz. Annemize Türkü Güneşin alası çok, her evin çilesi çok, Analar çeker yükü, kimsenin bilesi yok. Güneşin alası çok, her evin çilesi çok, Analar çeker yükü, kimsenin bilesi yok. Gelin çiçek derelim, yollarına serelim, Sevgi dolu türkülerle annemize verelim. Sevgi dolu türkülerle annemize verelim. ANNELER GÜNÜ ŞARKIMIZ Çocuğa bakar anne, evine tapar anne, Gece gündüz çalışır, yarını yapar anne. Çocuğa bakar anne, evine tapar anne, Gece gündüz çalışır, yarını yapar anne. Gelin çiçek derelim, yollarına serelim, Sevgi dolu türkülerle annemize verelim. Sevgi dolu türkülerle annemize verelim. Sevgi dolu türkülerle annemize verelim. Sevgi dolu türkülerle annemize verelim