ETKİNLİKLERİMİZ SAYI:5

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ETKİNLİKLERİMİZ SAYI:5"

Transkript

1 ETKİNLİKLERİMİZ SAYI:5

2 SOHBET SAATLERİ KAVRAMLAR VE SAYILAR: 4 Yaş gruplarımızda 10 a kadar ritmik sayma ve rakamları tanımaya yönelik çalışmalar yapacağız. Zıt Kavramlar ve Renkler konularında öğrendiklerimizi pekiştireceğiz. TAŞITLAR: Şubat ayında taşıt nedir, taşıt çeşitleri nelerdir?; taşıtlar içerisinde uyulması gereken kurallar nelerdir? sorularına cevap arayacağız. Trafik kurallarını, bazı trafik işaretlerini, trafik polisinin görevlerini öğreneceğiz. OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI Şirin Kavramlar, Şirin Sayılar, Şirin Renkler, Şirin Şekiller ve Şirin Varlıklar isimli kitap çalışmalarımıza 4 yaş grubu ile şubat ayında da devam edeceğiz. AİLE KATILIMI İÇİN ÖNERİLER Taşıtlarla ilgili kitapları birlikte inceleyebilirsiniz, resimlerini hazırlayıp albüm oluşturabilirsiniz. Kavramlar ve sayılarla ilgili çalışmalar yapabilir, oyunlar oynayabilirsiniz.

3 MÜZİK ve ORFF ETKİNLİKLERİ Fil şarkısını öğreneceğiz. Dönem içinde öğrenilen tüm şarkıları tekrar edeceğiz. Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme, kendi kendini güdüleyebilme, görsel materyalleri okuyabilme ve dikkatini toplayabilme amacıyla Filler, Çizgilerin Sesleri, Yolumu Takip Et çalışmalarını yapacağız. İNGİLİZCE ETKİNLİKLERİ İkinci dönem Mrs. Elif in etkinlik saatlerinde Caption Jack adlı ders kitabını kullanmaya başlayacağız. Birinci ünitede Sınıfımız, ikinci ünitede ise Yüzümüz konularını işleyeceğiz. Kitap içindeki çalışma sayfalarını tamamlayacağız. Mrs.Tuba nın etkinlik saatlerinde de Mrs. Elif in işlediği konuları destekleyici şarkılar, hikayeler ve sanat etkinlikleriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Food: Family: HAREKET ÇALIŞMALARI: Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilmek amacıyla sözel yönergeye uygun olarak ısınma hareketleri yapma, yürüme, değişik yönlere yuvarlanma ve uzanma, yerde tavşan sıçraması ile ilerleme, minder üzerinde beşik hareketi yapma çalışmaları yapacağız.

4 ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA PROBLEMİ Genellikle çocuklar mesane kontrolü gerçekleşinceye kadar, yani ortalama olarak 2-3 yaşlarına kadar geceleri altlarını ıslatırlar. Gündüz kontrol 2 yaş dolaylarında, gece kontrol ise 3,5-4.5 yaşları arasında kazanılır. Çocukların hemen hepsinin idrar ve dışkı kontrolünü kazandıkları 4 yaşından sonra hala alt ıslatmanın devam etmesi " enuresis" adını alır. Enuresis en sık görülen davranış bozukluğudur. İki biçimde görülebilir. Bunlardan ilki, birincil enuresisdir ki bu, sinir kas kontrolünün gelişmesindeki gecikmeden kaynaklanabilir ve doğumdan başlayarak süre gelir. Bu gecikme anne babanın düzensiz ya da yetersiz tuvalet eğitiminin bir sonucu olarak da oluşabilir. Birincil enuresis zamanla kaybolur ve yavaş gelişen bu çocuklar, tuvalet kontrolünde arkadaşlarının seviyesine ulaşırlar. Birincil enuresis yatak ıslatma sorununun yaklaşık %75-80 ini oluşturur. Geri kalan enuresis %25-30 oranındaki enuresis ikincil enuresis adını alır. Bu tür alt ıslatma olayında tuvalet kontrolü oluştuktan sonra bir gerileme söz konusudur. İkincil enuresis tipik olarak yeni bir kardeşin doğumu ya da yeni bir eve taşınma gibi bazı ruhsal gerginlik durumlarında ortaya çıkar. Bu etkenler çocuğun bir süre için daha olgunlaşmamış davranış biçimlerine dönmesine neden olur. Bazı uzmanlara göre, özellikle bu gerileme türü, çocuğun annesine olan öfkesinin sembolik bir ifadesi olarak yorumlanabilir. Enuresis sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan, aile içinde yeterli duygusal etkileşimden yoksun, nörotik ve uyumsuz çocuklarda daha sık rastlanır. Çeşitli ruhsal etkenler enuresisin oluşumunda başlıca neden olarak sayılabilir. Yapılan incelemeler, alt ıslatma sorunuyla çocuğun duygusal dünyası arasında yakın bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Aşırı sevgi ve hoşgörü, yetersiz ilgi, kıskançlık gibi nedenlerden kaynaklanan bu gerileme (regression) davranışı, tırnak yeme, parmak emme gibi birtakım başka gerileme davranışlarıyla, bebeksi hareketleri ya da konuşmaları da beraberinde getirebilmektedir. Çocuğun duygusal dünyasını büyük ölçüde etkileyen ev ortamı, alt ıslatma konusunda büyük rol oynamaktadır. Enüresisin biyolojik bir nedeni olmadığı ve durumun psikolojik olduğu anlaşıldıktan sonra tedavisi başlar. Tedavide uygulanan yöntemler; aileye danışmanlık, davranış tedavisi, psikoterapi ve ilaçlardır. Aileye danışmanlık yaparken, ailenin çocuğun enüresisine karşı duygu, düşünce ve davranışları incelenir. Aileler bu duruma öfke, utanç ve bıkkınlık hissederek cezalandırma, kıyaslama, utandırma gibi tutumlarla olumsuz davranabiliyorlar veya çocuğu bezlerken öpüp severek enüresisi destekleyen tutumlarda bulunabiliyorlar. Her iki tutumun da zararlı olduğu aileye açıklanır. Davranış tedavisinde

5 uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlardan birinde, çocuğun az miktarda idrar yapmasıyla idrar alarmı denilen bir zil çalar ve çocuk uyanarak tuvalete gider. Takvim tutma ve ödüllendirme teknikleri ise çocuğun motivasyonunu artırır ve ona sorumluluk verir. Bu yöntemde çocuk ıslak veya kuru olduğu geceleri bir takvim üzerinde işaretler. Eğer takvimde işaretlenmiş olan kuru günler çoksa çocuğa ödül verilir. Duygusal içeriği olan ödüller (kucaklamak, başardığını hissettirmek, aferin demek) daha etkili olur. Bir başka davranışçı yöntemde de çocuğa idrarı geldiğinde bir süre tutması öğretilir ve bu süre giderek arttırılarak idrar tonusu ve kapasitesinin arttırılması hedeflenir. Bunlardan yanıt alınamazsa ilaç tedavisi denenebilir. İlaç tedavisi etkilidir, ama tedaviye devam edilmezse enüresis yineleyebilir. Çocuğun tedaviye dirençli olması, birlikte davranış ve duygulanım sorunlarının görülmesi, zorlu yaşam olaylarından sonra başlayan ikincil enüresis olması söz konusu ise bir uzmana başvurulmalıdır. Kaynak: Muharrem YILDIZ; Okul Öncesi Çocuklar da Görülen Bazı Davranış Sorunları ve Bunlarla Başa Çıkma Önerileri

6 YAŞ GRUBU ŞUBAT AYI SOSYAL ETKİNLİKLERİMİZ ETKİNLİK TARİH /YER Yaş Pijama Partisi 12 Şubat 2015 Perşembe Point Otel Yaş Anne-Çocuk Çayı (Okul Aile Birliği Etkinliği) 21 Şubat 2015 Cumartesi Yaş Çocuklarda Alt Islatma Problemi konulu Rehberlik BirimiToplantısı 25 Şubat 2015 Çarşamba Yaş 100. Gün Partisi 26 Şubat 2015 Perşembe Veli Toplantısı Yaş (II.Akademik Bilgilendirme Toplantısı) 28 Şubat 2015 Cumartesi UNUTMAYALIM OYUNCAK GÜNÜ; öğrencilerimiz yıl boyunca her hafta PAZARTESİ günü, taşınması güç olmayan, hiçbir tehlike unsuru içermeyen, zarar gelebileceği ihtimalini göze alabileceğiniz, oyuncaklarından birini okula getiriyor ve arkadaşlarıyla birlikte oynuyor.