FATMA DOĞRUEL Özgeçmiş

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FATMA DOĞRUEL Özgeçmiş"

Transkript

1 FATMA DOĞRUEL Özgeçmiş İŞ ADRESİ Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü Göztepe Kampüsü, Kuyubaşı Kadıköy Istanbul Tel.: (216) /ext URL: ARAŞTIRMA KONULARI Ekonomik Büyüme ve Kalkınma Teorisi; Tarım Ekonomisi; Bölgesel Ekonomi; Bölgesel Ekonomik Entegrasyonlar; Cumhuriyet Dönemi Türkiye İktisat Tarihi DERS KONULARI Mikro Ekonomik Teori; Kalkınma Ekonomisi Konuları; Ekonomi Teorisinde Kantitatif Teknikler; Ekonomi Politikası; Bölge ve Kent Ekonomisi. EĞİTİM DURUMU Doktora Tarım Ekonomisi, Çukurova Üniversitesi, Adana, Lisans ve Yüksek Lisans Matematik, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, Lise Adana Kız Lisesi, Adana, Doktora Tezi: Tarımda Sulamanın Üretim Yapısı, Girdi Kullanımı ve Ekonomik Faaliyet Sonuçları Üzerine Etkileri Yüksek Lisans Mezuniyet Tezi: Gruplara Giriş YABANCI DİL İngilizce Fransızca

2 Fatma Doğruel, Şubat ÖDÜLLER Sedat Simavi Vakfı Sosyal Bilimler Ödülü Milliyet Ödülleri "Ekonomi" Ana Ödül Dalı, Üçüncülük ödülü, Türk Sosyal Bilimler Derneği, Genç Sosyal Bilimcileri Özendirme Ödülü, ENKA Bilim ve Sanat Ödülleri: Ekonomi Dalı, Mansiyon, AKADEMİK GÖREVLER Profesör, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü, İstanbul, 1996'dan itibaren. Doçent, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü, İstanbul, Misafir Öğretim Üyesi, Ekonomi Bölümü, Central Michigan Üniversitesi, Mount Pleasant, Ağustos Mayıs Öğretim Görevlisi, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü, İstanbul, 1988?1990. Araştırma Görevlisi, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Adana, MESLEKİ FAALİYETLER Yönetici Sekreter, Middle East Economic Asociation, Ocak 2013 den itibaren. Yönetim Kurulu Üyesi, Middle East Economic Asociation, Ocak 2010 Ocak Üye, Doktora Yeterlilik Komitesi, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü. Socrates/Erasmus Kurum Koordinatörü, Marmara Üniversitesi, Ekim 2004-Kasım BURSLAR VE ARAŞTIRMA DESTEKLERİ TÜBİTAK, Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Grubu: Proje Desteği, 104K101: Türk İmalat Sektöründe Dışa Açıklık, Teknoloji ve Mekansal Dağılım, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, Temmuz 2005 Temmuz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türk Tarih Vakfı: Türkiye de Enflasyonun Tarihi, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, 2005.

3 Fatma Doğruel, Şubat Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu: Türkiye de Makro Ekonomik İstikrar ve Büyüme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, Mart 2003 Mart TÜBİTAK, Türkiye Bilimler Akademisi, Yüksek Öğretim Kurulu - Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Ortak Komitesi: Proje Desteği: Orta Gelirli Ülkeler Grubunda Kriz ve İstikrar Politikaları, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, Şubat Şubat TEKEL ve Türk Tarih Vakfı: Osmanlı dan GünümüzeTEKEL, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, Ford Foundation, The Middle East Research Competition Awards: External Debt, Economic Growth and Income Distribution, A. Aydın ÇEÇEN ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, Institut Agronomique Méditerranéen de Montpellier Bursu, Montpellier: Efficacité en Agriculture, 17 Eylül - 14 Ekim Institut Agronomique Méditerranéen de Montpellier Bursu, Montpellier: La politique agricole de la communauté économique européenne, 8-19 Şubat Uluslararası Bankası 100. Yıl Fonu Proje Desteği: Türkiye'nin Mali Kesiminde Servet Saklama Araçları Talebi ve Araçlar Arasındaki İkame Edilebilirlik Düzeyinin Belirlenmesi, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte ortak yürütücü, TÜBİTAK, Bilim Adamı Yetiştirme Grubu, Yurt Içi Doktora Bursu : MESLEK DERNEĞİ ÜYELİĞİ Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD) Middle East Economic Association (MEEA) American Economic Association (AEA) Regional Science Association International (RSAI) - Bölge Bilimi Türk Milli Komitesi YAYINLAR Kitaplar Bölgesel Kalkınma ve Kalkınma Ajansları, TÜRKONFED, İstanbul, Türkiye Sanayiine Sektörel Bakış, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, TUSİAD Yayını, İstanbul, Bıçak Sırtında Büyüme ve İstikrar, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, Türkiye de Enflasyonun Tarihi, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye Tarih Vakfı, İstanbul, 2005 (Türkçe) ve 2006 (İngilizce).

4 Fatma Doğruel, Şubat Osmanlı dan Günümüze TEKEL, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, TEKEL yayını, İstanbul, Türkiye de Enflasyon, Taner BERKSOY, A. Suut DOĞRUEL, Aysu İNSEL ve Nesrin SUNGUR ile birlikte, TIM yayını, İstanbul, Göç Veren Yöreler Bölgesel Gelişim Araştırması, İTO ekibi ile birlikte, İTO Yayını, Tarım Destekleme Politikaları ve Sonuçları: ABD, AT ve Türkiye, İstanbul Ticaret Odesı Yayını, İstanbul, Türkiye'de Ekonomik Büyüme Yapısal Dönüşüm ve Kriz, A. Aydın ÇEÇEN ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Egemen Yayını, İstanbul, Makaleler Gestion des ressources naturelles et performances économiques au Moyen- Orient post- ottoman: malédiction «des ressources» ou de «l histoire»? Deniz AKAGÜL ve Suut DOĞRUEL ile birlikte, A. Deniz (Ed) Configurations économiques dans l espace post-ottoman, ANATOLI n 5 içinde, CNRS Éditions, 2014, s Dönemler İtibariyle Türkiye de Ekonomik Büyüme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, B. C. Karahasan, F. Bilgel ve A. Soydan (Eds), Son On Beş Yılda Türkiye Ekonomisi içinde, Okan Üniversitesi Yayınları, İstanbul, s , Türkiye'de Makro Ekonometrik Modellere Tarihsel Bir Bakış, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, A. A. Aşıcı, M. Hisarcıklar, İ. İlkkaracan, D. G. Karakaş ve T. Kaya (Eds), Ümit Şenesen'e Armağan Paylaşımlar: Sayılarla Türkiye Ekonomisi içinde, Literatür: Yayıncılık, İstanbul, s , Deindustrialization of Old Industrial Regions in Turkey, Rives Méditerranéennes, No.46, s , Price convergence and globalization: evidence from selected countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Topics in Middle Eastern and African Economies, Vol. 15, No. 2, s , Sources of Inequality in Selected MENA Countries, Sevil Acar ile birlikte, Structural Change and Economic Dynamics, V.23, s , Diversifications in Turkish Industry and Trade, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (electronic journal), Volume 14, Openness, Technological Changes and Differentiation in Turkish Manufacturing Sector, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, H. S. Esfahani ve G. Tuna (Ed s) Economic Development in the Middle East and North African Countries: Some Contemporary Issues içinde, Novascience Publishing House, s.1-17, Bölgesel Kalkınma Stratejiisi, Ü. İzmen (Ed) Yeni Dönem, Yeni Hedefler içinde, TÜRKONFED, İstanbul, s , Sectoral Composition and Unemployment in Turkey, Yasemin OZERKEK ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (electronic journal), Volume 13, 2011.

5 Fatma Doğruel, Şubat İktisatta Araştırma ve Eğitim: Son Krizin Düşündürdükleri, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, E. Uygur (Ed) Kuresel Bunalim ve Iktisat Egitimi içinde, Türkiye Ekonomi Kurumu, Ankara, s.67-81, Karadeniz Çevresi Ülkelerde Geçiş Dönemi ve Dünya Ekonomisi ile Bütünleşme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, E. Akbostancı ve O. S. Erdoğdu (Eds) Küresel Bunalım ve Karadeniz Bölgesi Ekonomileri içinde, Türkiye Ekonomi Kurumu, Ankara, s , Türkiye de Sanayi Politikaları: Bugünü ve Geleceği, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Ö. Birler, S. Coşar, H. Mıhcı ve G. Yücesan Özdemir (Editörler) 2000'li Yıllarda Türkiye'de İktisat ve Siyaset Rüzgarları içinde, Efil Yayınevi, Ankara içinde, s. 177, Changes in Exchange Rates and the Performance of the Manufacturing Sectors in Turkey, A. Suut DOĞRUEL ve Ümit İZMEN ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (electronic journal), Volume 12, Türkiye'nin Ekonomik Gelişme Tarihi: Sektörel Gelişmeler, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, N. Coşar ve M. Bildirici (Eds) Tarihi, Siyasi, Sosyal Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisi , içinde, Ekin Basım Yayın Dağıtım, Bursa, s , Türkiye'de Cari Açık: Temel Sorunlar ve Dinamikler, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, T. Subaşat ve H. Yetkiner (Eds), Küresel Kriz Çerçevesinde Türkiye'nin Cari Açık Sorunsalı içinde, Efil Yayınevi, Ankara, s , The Role of Investments in Universities and in Airports on the Regional Convergence, Fatma Nur KARAMAN ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (electronic journal), Volume 10, Foreign Debt Dynamics in Middle Income Countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (electronic journal), Volume 9, September Openness and Regional Distribution of Turkish Manufacturing Industries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Topics in Middle Eastern and North African Economies (the online journal of MEEA Volume 8, Eylül Türkiye de Bölgesel Politikalar, A. Eraydın (Ed), Değişen Türkiye Dönüşen Mekan içinde, Ankara: Dost Kitapevi Yayınları, Ankara, s , İktisat Öğretiminde Matematik, E. Uygur (Ed.) İktisat Eğitimi içinde, Türkiye Ekonomi Kurumu Yayını, s , Dışa Açılma Sürecinde Türkiye'de İmalat Sanayinin Bölgesel Dağılımındaki Değişme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, H. Erlat (Ed.) Bölgesel Gelişme Stratejileri ve Akdeniz Ekonomisi içinde, Türkiye Ekonomi Kurumu Yayını, s , Macroeconomics of Turkey's Agricultural Reforms: An Intertemporal Computable General Equilibrium Analysis, A. Suut DOĞRUEL ve Erinç YELDAN ile birlikte, Journal of Policy Modeling, V.25, N.6-7, pp , Türkiye'de Bölgesel Gelir Farklılıkları ve Büyüme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, A. H. Köse, F. Şenses ve E. Yeldan (Eds), İktisat Üzerine Yazılar I: Küresel Düzen, Birikim, Devlet ve Sınıflar Korkut Boratav a Armağan içinde, İletişim Yayınları, İstanbul, s , 2003.

6 Fatma Doğruel, Şubat Türkiye'de Büyüme ve Makro Ekonomik İstikrar, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, A. H. Köse, F. Şenses ve E. Yeldan (Eds), İktisat Uzerine Yazılar II: İktisadi Kalkınma, Kriz ve İstikrar - Oktar Türel e Armağan içinde, İletişim Yayınları, İstanbul, s , La portée et les limites de la filière lait en Turquie: Une étude dans le cadre de la mondialisation, Options méditerranéennes, Les filières et marches du lait et derives en Méditerranée, Série B: Etudes et recherches, No.32, Son Yirmi Yılda Türkiye de İstikrar Programları Neden Başarısız? İktisat Dergisi, N.405, Eylül 2000, s Obstacles to Globalization of Former Soviet Union Countries in Caucasus and Central Asia, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, M. Bazin, S. Kançal, J. Thobie ve Y. Tekelioğlu (Ed s) Méditerranée et mer noire entre mondialisation et régionalisation içinde, L'Harmattan, Paris, pp , La Turquie est-elle le Mexique de l'union Européenne? Analyse comparative des relations entre Mexique-ALENA et Turquie-UE, M. Bazin, S. Kançal R. Perez ve J. Thobie (Eds.) La Turquie entre trois mondes içinde, L'Harmattan, Paris, s , The Role of Foreign Aid on the Intraregional Economic Relation Among the Mediterranean Countries, J. Thobie, R. Perez ve S. Kançal (Eds.) Enjeux et Rapports de Force en Turquie et an Méditérranée Orientale içinde, L'Harmattan, Paris, s , Wealthowners' Behaviours in the Turkish Financial Sector, J. Thobies ve S. Kançal (Eds.) Systéme Bancaire Turc et Réseaux Financiers Internationaux içinde, L'Harmattan, Paris, s.89-96, Stratégies d'entreprises et interventions étatiques: le cas de la Turquie, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, J. Thobies ve S. Kançal (Eds.) Industrialisation, communication et rapports sociaux en Turquie et an Méditérranée Orientale depuis un Siècle içinde, D'Harmattan, Paris, s.35-41, Economic Growth and Structural Change in Turkey: , A. Aydın ÇEÇEN ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, International Journal of Middle East Studies, Cilt 26, s.37-56, Yeniden basım: T. Niblock and R. Wilson (Ed s) The Political Economy of the Middle East Volume I: Economic Development (Edward Elgar Publishing Ltd., Cheltenham), s.78-97, Entrepreneurs et entreprises en Turquie, A. Suut DOĞRUEL ve Salgur KANÇAL ile birlikte, Regions et pays Méditerranéen au debuit des Annee 90, Tome 1, (Centre d'économie et de finances internationales, Université Aix-Marseille II, Les Milles) içinde s , Tarımda Teknolojik Değişme ve Başlangıç Koşulları, Toplum ve Bilim, Sayı.48-49, s.43-52, Büyük Ölçekli Sulama Projelerinin Potansiyelleri ve Sorunları: GAP Örneği, İktisat Dergisi, Sayı , s.45-52, Türkiye'de Tarım Kesiminde Piyasa Dengesizlikleri ve Bu Dengesizlikleri Etkileyen Faktörler, Maliye Yazıları, Sayı.19-21, s , Çukurova Bölgesinde Tarımsal Üretimin Finansmanı ve Küçük Üreticilik Üzerine Gözlemler, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve İdari Bilimler Dergisi, Cilt.3, Sayı.1, s.21-44, Les effets de l'irrigation sur les systèmes de culture, la demand des facteurs de production, la valeur ajoutée et le bénéfice brut, Reseau agriculture familiales comparée, Lettre no 5, s.18-32, 1987.

7 Fatma Doğruel, Şubat TARTIŞMA METİNLERİ Regional convergence in Turkey: the role of government in economic environment augmenting activities, Fatma KARAMAN ile birlikte, Munich Personal RePEc Archive, MPRA Paper No , Online at Privatization and Regional Distribution of Manufacturing in Turkey, A. Suut DOĞRUELile birlikte, Turkish Economic Association Discussion Paper 2011/ Online at The Deindustrialization of Istanbul, A. Suut DOĞRUELile birlikte, Munich Personal RePEc Archive, MPRA Paper No , Online at Sources of Inequality in Selected MENA Countries, Sevil ACAR ile birlikte, University of Texas Inequality Project Working Paper No. 60, Online at DİĞER YAYINLAR İstanbul un Sanayiden Arındırılması: 2000 Sonrası Değişme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, İktisat ve Toplum Dergisi, sayı: 9, s.48-56, Filiere du lait et des produit laitiers en Turquie, Proje Raporu, Equipe: Sevgi ALTINBAŞ; Fatma DOGRUEL (Coordinateur/Turquie); Mehmet Sakir ERSOY; F. Handan GIRAY; Merih GÜNEŞ; Ozge SAHIN; Selma TOZANLI (Coordinateur/CIHEAM-IAMM), Centre International des Hautes Etudes Méditerranéennes, IAMM, Montpellier, Şubat Son Yirmi Yılda Türkiye de İstikrar Politikaları Neden Başarısız? İktisat Dergisi, Sayı.405, s.19-25, Turkish Agriculture in the Period after 1990, ICOC, issue 47, S.73-81, Türkiye de Bölgesel Gelişme Farklılıkları ve Politikalar, Teksir, Türkiye Tarımında Büyüme, TÜSES Çalışma Raporu, İstanbul, 1995, Türkiye'de Yabancı Sermaye, Taner BERKSOY ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, TÜSES Çalışma Raporu, İstanbul, Türkiye'nin Mali Kesiminde Servet Saklama Araçları Talebi ve Araçlar Arasındaki İkame Edilebilirlik Düzeyinin Belirlenmesi, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Uluslararası Bankası, Çalışma Raporu, İstanbul, Türkiye Tarımında Üretim Üzerinde Kısıtlayıcı Faktörlerin Makro Düzeyde Değerlendirilmesi ve Tarımın Potansiyelleri, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, mimeo, Adana, 1986.

8 Fatma Doğruel, Şubat BİLDİRİLER Volatility and Growth in Selected MENA Countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 35th Annual Meeting of the MEEA, Allied Social Science Associations, 3-6 Ocak, 2015, Boston, MA. The relative performance of Turkish manufacturing sector before and after 2001 Crisis, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 35th Annual Meeting of the MEEA, Allied Social Science Associations, 3-6 Ocak, 2015, Boston, MA. Self-Employment and Unemployment in Turkey, Yasemin ÖZERKEK ile birlikte, 35th Annual Meeting of the MEEA, Allied Social Science Associations, 3-6 Ocak, 2015, Boston, MA. İstanbul da Sanayisizleşme Politikaları ve Sonuçları, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 14. Bölge Bilimi ve Planlama Kongresi, Yükselen Ekonomiler ve Bölgesel Politikalar: Türkiye Gündemi, Aralık 2014 İstanbul. How Does Structural Change Affect Unemployment in Selected Middle Income Countries? Yasemin ÖZERKEK ile birlikte, 4. Uluslararası Ekonomi Konferansı Türkiye Ekonomi Kurumu Ekim 2014, Antalya. Does Turkey Suffer from Middle Income Trap or Is Stuck in Permanent Low Growth? A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 4. Uluslararası Ekonomi Konferansı Türkiye Ekonomi Kurumu Ekim 2014, Antalya. International Trade and Labor Demand Elasticity in the Turkish Manufacturing Sector, Serkan DEĞİRMENCİ, A. Suut DOĞRUEL ve Haluk LEVENT ile birlikte, 4. Uluslararası Ekonomi Konferansı Türkiye Ekonomi Kurumu Ekim 2014, Antalya. Escape from Middle Income Trap: Did Turkey Failed or Succeed? A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 13th International Conference of MEEA, On the Theme Managing the MENA Transitional Economies, 31 Mayıs - 1 Haziran 2014, Tlemcen, Cezayir. Two Phases of Deindustrialization Policies in Istanbul, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 13th International Conference of MEEA, On the Theme Managing the MENA Transitional Economies, 31 Mayıs - 1 Haziran 2014, Tlemcen, Cezayir. Worldwide Shift of Manufacturing and (deindustrialization of) MENA Region, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 34th Annual Meeting of Middle East Economic Association s Conference in Conjunction with the Allied Social Sciences Association Meetings, 3-6 Ocak 2014, Philadelphia. Resource Scarcity and Allocation of Resources: MENA Case, A. Suut DOĞRUEL ve Deniz AKAGÜL ile birlikte, 34th Annual Meeting of Middle East Economic Association s Conference in Conjunction with the Allied Social Sciences Association Meetings, 3-6 Ocak 2014, Philadelphia. Davetli bildiri: Seçilmiş Gelişmekte Olan Ülkelerde Ticaret Açığı ve Büyüme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, TEK 17. Ulusal İktisat Sempozyumu, Atatürk Üniversitesi, Erzurum, Ekim Regional Wage and productivity Differences in Turkey, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, The Arab Spring and MENA Economies: Quo Vadis? The 12th Annual International Meeting of the Middle East Economic Association (MEEA), Hosted by the German Research Institute for Public Administration (FOEV) and German University of Administrative Sciences (DHV), Mart 2013, Speyer-Almanya.

9 Fatma Doğruel, Şubat Price convergence and globalization: evidence from selected countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 33rd Annual Meeting of Middle East Economic Association s conference in Conjunction with the Allied Social Sciences Association Meetings, 4-7 Ocak 2013, San Diego, California. Davetli bildiri: Türkiye de Bölgesel Ücret ve Verimlilik Farklılıkları, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, VERİMLİLİK ÇALIŞTAYI, TÜSİAD Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu (REF), 30 Kasım 2012, Cuma - Sabancı Üniversitesi, Karaköy İletişim Merkezi, İstanbul. Growth, Openness and Price Convergence in Emerging Countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Turkish Economic Association, 3. International Conference on Economics, 1-3 Kasım 2012, Izmir. Davetli bildiri: Türkiye de Makro Ekonometrik Modellere Tarihsel Bir Bakış, A. Suut Doğruel ile birlikte, Sayıların Arkasındakiler: Prof. Dr. Ümit Şenesen'e Armağan Paylaşımlar, 22 Haziran 2012 İTÜ İşletme Fakültesi, İstanbul. Diversifications in Turkish Industry and Trade, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 32nd Annual Meeting of MEEA in Conjunction with the Allied Social Sciences Association Meetings, 5-8 Ocak, 2012, Chicago IL. Davetli bildiri: Deindustrialization of old industrial regions in Turkey, TELEMME, CNRS, Université de Provence Aix-Marseille I, Journée d'études, Industrialisation, désindustrialisation, réindustrialisation? Jeudi 8 septembre 2011, Aix-en-Provence, France. Market Potential and Regional Disparities in Turkey, B. Can KARAHASAN ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 51st European Congress of the Regional Science Association International, New Challenges for European Regions and Urban Areas in a Globalised World, 30 Ağustos - 3 Eylül, 2011, Barcelona, İspanya. Openness and Price Convergence: Evidence from the East and Central European Countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, The Society for the Study of Emerging Markets (SSEM) EuroConference 2011: Crises and Recovery in Emerging Markets, Haziran 2011, Izmir, Turkey Industrial Composition and Unemployment in Turkey, Yasemin ÖZERKEK ile birlikte, Thirty-First Annual Meeting of The Middle East Economic Association (MEEA), Allied Social Science Associations, 6-9 Ocak 2011, Denver, CO. Davetli bildiri: Yeni Ekonomik Coğrafya ve Türkiye de İmalat Sanayinin Konsantrasyonu, TÜCAUM, VI. ULUSAL COĞRAFYA SEMPOZYUMU 2010, Ankara Üniversitesi, Türkiye Coğrafyası Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜCAUM), 3-5 Kasım 2010, Ankara. The Deindustrialization of Istanbul, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Turkish Economic Association, International Conference on Economics ICE-TEA 2010, 1-3 Eylül, 2010, Girne. Effects of privatization on regional distribution of manufacturing in Turkey, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Society for the Study of Emerging Markets EuroConference 2010, Challenges and Opportunities in Emerging Markets, Temmuz 2010, Milas. Davetli bildiri: Türkiye'nin Ekonomik Gelişme Tarihi - Sektörel Gelişmeler, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Turkiye Ekonomisinin Sorunları Sempozyum Dizisi 3: Tarihi, Siyasi, Sosyal Gelişmelerin Işığında Türkiye Ekonomisi, Mart 2010, Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü, İstanbul. Sources of Inequalities in Selected Mena Countries, Sevil ACAR ile birlikte, 2010 Annual Meetings of The Middle East Economic Association (MEEA/ASSA), 3-6 Ocak 2010, Atlanta.

10 Fatma Doğruel, Şubat Changes in Exchange Rates and the Performance of the Manufacturing Sectors in Turkey, A. Suut DOĞRUEL ve Ümit İZMEN ile bilikte, 2010 Annual Meetings of The Middle East Economic Association (MEEA/ASSA), 3-6 Ocak 2010, Atlanta. Davetli bildiri: İktisatta Araştırma ve Eğitim: Son Krizin Düşündürdükleri, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Çalıştay, TEK 80. Kuruluş Yılı Etkinliği, 12 Aralık 2009, Ankara. Türkiye de Sanayi Politikaları: Bugünü ve Geleceği, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Türk Sosyal Bilimler Derneği, 11. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, 9 11 Aralık 2009, Ankara ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi, Ankara. Davetli bildiri: Karadeniz çevresi ülkelerde geçiş dönemi ve dünya ekonomisi ile entegrasyon, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte,15. Türkiye Ekonomi Kurumu Ulusal İktisat Sempozyumu, 8-9 Ekim 2009, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Zonguldak. Davetli bildiri: Türkiye de Cari Açığın Belirleyicilerinin Tarihsel Olarak Ayrıştırılması, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Küreselleşen Kriz Çerçevesinde Türkiye nin Cari Açık Sorunsalı Çalıştayı, İzmir Ekonomi Üniversitesi, 3-4 Nisan 2009, İzmir. The Effects of Desindustrialization Policy on the Structure of the Manufacturing Sector in Istanbul, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 8th International Conference of the Middle East Economic Association (MEEA), Mayıs, 2009, the University of Nice Sophia Antipolis CEMAFI, Nice. Davetli bildiri: Türkiye'de Tarımın Dünü ve Bugünü, Tarim Sektörünün Gelişimi, Sorunlari ve Tarim Politikalari Sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul, 20 Ekim Regional Disparities in the Turkish Manufacturing Sector, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, İstanbul Teknik Üniversitesi ve European Union - Regional Economics Applications Laboratory (EU REAL), Çalıştay, Eylül 2008, İstanbul. Openness, Technological Changes and Differentiation in Turkish Manufacturing Sectors, A. Suut DOGRUEL ile birlikte, 7th International Conference of the Middle East Economic Association (MEEA), Mayıs 2008, Magosa, Kuzey Kıbrıs. The Role of Government in Regional Convergence in Turkey, Fatma Nur KARAMAN ile birlikte, 2008 Annual Meetings of the Middle East Economic Association (MEEA), 3-6 Ocak 2008, New Orleans, LA, USA. Türkiye de Değişen Ekonomi Politikaları ve Bölgesel Gelişme Türk Sosyal Bilimler Derneği, Onuncu Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, Kasım 2007, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi, Ankara. Dışa Açılma ve Türkiye İmalat Sanayinde Mekansal Değişmeler, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Guncel Ekonomik Soru(n)lar Kongresi, Adnan Menderes Universitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü ve Avrupa Araştırmalar Merkezi, Ekim 2007, Kuşadası Aydın. Changing Industrial Structure with Privatization in Turkey, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Sixth International Conference of the Middle East Economic Association, Mart, 2007, Zayed University, Dubai, UAE. Foreign Debt Dynamics in Middle Income Countries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, MEEA/ASSA Annual Meeting, 5-7 Ocak, 2007, Chicago, IL.

11 Fatma Doğruel, Şubat Openness and Regional Distribution of Turkish Manufacturing Industries, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, MEEA/ASSA Annual Meeting, 6-8 Ocak, 2006, Boston, MA. İktisat Öğretiminde Matematik, Ulusal İktisat Eğitimi Sempozyumu, Türkiye Ekonomi Kurumu, Aralık, 2004, Ankara. Türkiye de İktisat Doktora ve Yüksek Lisans Programları, Açılış Bildirisi, Ulusal İktisat Eğitimi Sempozyumu, Türkiye Ekonomi Kurumu, Aralık, 2004, Ankara. Dışa Açılma Sürecinde Türkiye'de İmalat Sanayinin Bölgesel Dağılımındaki Değişme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Türkiye Ekonomi Kurumu, 12. Ulusal İktisat Sempozyumu: "Bölgesel Gelişme Stratejileri ve Akdeniz Ekonomisi" Süleyman Demirel Üniversitesi, Ekim 2004, Isparta. Türkiye de Bölgesel Politikalar, Kentsel ve Bölgesel Araştırmalar Ağı (KBAM), 1. Çalışma Grubu Toplantısı, ODTÜ/ANKARA, Mart Erratic Growth cum Weak Human Capital in an Open Economy: An Empirical Study of Education and Development in Turkey, A. Aydın ÇEÇEN ve A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, erc/odtü Uluslararası Ekonomi Konferansı VII, 6-9 Eylül, 2003, Ankara. Illusion of Macroeconomic Adjustment and Reality of Structural Complexity, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, erc/odtü Uluslararası Ekonomi Konferansı VII, 6-9 Eylül, 2003, Ankara. Orta-Üst Gelir Grubu Ülkelerde Enflasyon ve Kararsız Büyüme, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, erc/odtü Uluslararası Ekonomi Konferansı VI, Eylül 2002, Ankara. Türkiye de Bölgesel Yakınsama: Kalkınmada Öncelikli İller Politikası Başarılı mı? Sevgi ALTINBAŞ ve Merih GÜNEŞ ile birlikte, erc/odtü Uluslararası Ekonomi Konferansı VI, Eylül 2002, Ankara. L'organisation de la filière laitıère en turquie: enquete sur la consommation du lait et des produıt laitiers, Sevgi ALTINBAŞ, Mehmet Şakir ERSOY ve Merih GÜNEŞ ÖZCOBAN ile birlikte, SEMINAIRE DE RECHERCHE DE L AXE 2, SUR LES ETUDES DE TERRAIN : Stratégies des acteurs et restructuration des marchés dans la filière lait Montpellier Mart Organisation de la fliere: acteurs de L IAA et du commerce exterieur, Mehmet Şakir ERSOY, Handan GIRAY ve Selma TOZANLI ile birlikte, SEMINAIRE DE RECHERCHE DE L AXE 2, SUR LES ETUDES DE TERRAIN : Stratégies des acteurs et restructuration des marchés dans la filière lait Montpellier Mart Macroeconomics of Turkey's Agricultural Reforms: An Intertemporal Computable General Equilibrium Analysis, A. Suut DOĞRUEL ve Erinç YELDAN ile birlikte, Economic Research Forum (ERF) 8th Annual Conference, January 2002, Cairo, Egypt. Türkiye de İstikrar Programları ve Bölgesel Farklılıklar, 7. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, Türk Sosyal Bilimler Derneği, Kasım 2001, Ankara. Transition in Caucasus and Central Asia: From Disintegration to Globalization, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, erc/odtü Uluslararası Ekonomi Konferansı IV, Eylül 2000, Ankara. Cumhuriyet Dönemi Ekonomisinde TEKEL, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 6. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, Türk Sosyal Bilimler Derneği, Aralık 1999, Ankara.

12 Fatma Doğruel, Şubat Davetli bildiri, Bölgesel Gelişme Farklılıkları ve Teşvik Politikaları: Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Açısından Bir Değerlendirme, Friedrich-Ebert Vakfı Toplantısı, 11 Temmuz 1998, Ankara. Obstacles to Globalization of Former Soviet Union Countries in Caucasus and Central Asia, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Colloque International du GDR 0832, Eylül 1997, Antalya. Türkiye'de Lisansüstü İktisat Eğitimi, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, 4. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, Türk Sosyal Bilimler Derneği, ODTÜ, 1-3 Kasım 1995, Ankara. La Turquie est-elle le Mexique de l'union Européenne? Analyse comparative des relations entre Mexique-ALENA et Turquie-UE, Colloque la Turquie entre trois mondes, 5-7 Ekim 1995, Montpellier. The Role of Foreign Aids on the Intraregional Economic Relation among the Mediterraneen Countries, Colloque International d'istanbul, Eylül, 1993, İstanbul. Les comportements des entrepreneurs turcs face aux changements des politiques économiques, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, La table ronde: Les Cultures d'entreprises méditerranéennes, Institut français d'etudes anatoliennes ve CNRS-GDR 832, 3-4 Mayıs 1993, İstanbul. Asset Holders' Behaviours in the Turkish Financial Sector, La table ronde: Reseaux bancaires et financiers en turquie et an méditerranée orientale, Institut français d'etudes anatoliennes, 8-9 Ekim 1992, İstanbul. Ekonomik Gelişme ve Girişimcilik, 3. Ulusal Sosyal Bilimler Konferansı, Türk Sosyal Bilimler Derneği ve ODTÜ, Ekim 1992, Ankara. State Intervention and Entrepreneurial Behavior: The Case of Turkey, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Colloque International de Paris, Mayıs 1991, Paris. Tarımda Teknolojik Değişme ve Başlangıç Koşulları, 2. Ulusal Sosyal Bilimler Konferansı, Türk Sosyal Bilimler Derneği ve ODTÜ Sosyoloji Bölümü, 31 Mayıs - 2 Haziran 1989, Ankara. Application des méthodes quantitatives dans l'économie agricole Turque, A. Suut DOĞRUEL ile birlikte, Institut Agronomique Méditerranéen de Montpellier, Montpellier, 5 Ekim Les effets de l'irrigation sur les systèmes de culture, de l'emploi et les conséquences des activités économiques dans l'agriculture, Les effets de l'irrigation sur la transformation des systèmes de production agricoles familiaux konulu toplantı, Ekim 1987, Adana. Üretim ve Maliyet Fonksiyonlarından Oluşturulan Tahmin Modelleriyle Değişkenlerinin İstatistiksel Özelliklerinin Tartışılması, İstatistik Sempozyumu' 86, ODTÜ ve Ankara Universitesi, Eylül 1986, Ankara. DİĞER MESLEKİ FAALİYETLER T.C. Kalkınma Bakanlığı, Onuncu Kalkınma Planı ( ), Yerleşme Sistemi ve Ekonomik Coğrafya Özel İhtisas Komisyonu Çalışma Grubu Üyesi.

13 Fatma Doğruel, Şubat Davetli Konuşmacı: Türkiye de ve Dünyada Bölgesel Kalkınma Üzerine Bazı Gözlemler, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD), 26 Haziran 2012, Antalya. Panelist: Türkiye de Bölgesel Ekonomik Gelişmeler Paneli, TÜRKONFED 35. Girişim ve İş Dünyası Konseyi, 7-8 Haziran 2012, Bursa. Danışma Kurulu Üyesi: Topics in MENA Proceedings, Editorial Advisory Board for Volumes 12(2010), 13(2011), and 14(2012). Davetli Konuşmacı: Kalkınma Ajansları İçin Yeni Bir Model Önerisi Hazırlığı, TÜRKONFED 15. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Aralık 2011, Mersin. Bilim Kurulu Üyeliği: Planlamanın Dünü, Bugünü, Yarını: Planlamada Yeni Söylem Arayışları, KBAM, 2. Kentsel ve Bölgesel Araştırmalar Sempozyumu, 8-9 Aralık 2011 Ankara, Moderatör: TÜRKONFED 1. Kalkınmada Bölgesel Dinamikler Sempozyumu: Küreselden Yerele Stratejiler ve Uygulamalar, 18 Kasım 2011, Denizli. Sempozyum Düzenleme Komite Üyesi: TÜRKONFED 1. Kalkınmada Bölgesel Dinamikler Sempozyumu: Küreselden Yerele Stratejiler ve Uygulamalar, 18 Kasım 2011, Denizli Bilim Kurulu Üyeliği: TÜRKONFED 1. Kalkınmada Bölgesel Dinamikler Sempozyumu: Küreselden Yerele Stratejiler ve Uygulamalar, 18 Kasım 2011, Denizli Panelist: Bölgesel Kalkınma Stratejisi, TÜRKONFED Başkanlar Konseyi, Eylül 2011, Ordu. Tartışmacı: Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bölgesel Kalkınma Göstergeleri Çalıştayı, Gönlü Ferah Hotel,14-15 Ocak 2011, Bursa. Yürütme Kurulu Üyesi: Turkish Economic Association, International Conference on Economics ICE-TEA 2010, 1-3 Eylül 2010, Girne, KKTC. Program Kurulu Üyesi: 9th International Conference of MEEA, Haziran 2010, İstanbul. Tartışmacı: ITU-ESRC/GEP: İşgücü Piyasaları, Ticaret ve Doğrudan Yabancı Sermaye Çalıştayı, 1-2 Ekim 2009, İTÜ Maçka Kampüsü, İstanbul. Çalışma Grubu Üyesi: ESAM TÜİK: Veri çalıştayı, Nisan 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Çalışma Grubu Üyesi: EAF TUİK: Veri çalıştayları, 7 Haziran 2008 ODTÜ; 20 Ekim 2008 Koç Üniversitesi, İstanbul; Davetli Konuşmacı: Overview of Turkish manufacturing sector: The relative performance of sectors, L économie turque face au ralentissement brutal de la croissance mondiale Club de CEPII ve TÜSİAD, 14 Kasım 2008, Paris. Davetli Konuşmacı: Türkiye sanayisine sektörel bakış [II] Sanayi Politikasi: Sektörler, Gelişmeler ve Eğilimler Konferansı, 27 Mayıs 2008, İSTANBUL, TÜSİAD Eş Koordinatör: TÜSİAD, Sanayi Stratejisi Hazırlık Projesi, A. Suut DOĞRUEL ve TÜSİAD Sanayi Çalışma Grubu ile birlikte, Haziran 2007 Mart 2008.

14 Fatma Doğruel, Şubat Davetli Konuşmacı: Orta Gelirli Ülkeler Ve Kalkinma Politikalari: Türkiye, 25 Kasım 2006, SODEV, Sosyal Demokrasi Vakfı, Taksim Hill Otel, İSTANBUL Çalışma Grubu Üyesi, 2004 Türkiye İktisat Kongresi, Sanayiin Gelişme Stratejileri ve Rekabet Gücünün Artırılması Çalışma Grubu, Devlet Planlama Teşkilatı, TUSİAD (EBSO, İSO) Çalışma Grubu Üyesi, 2004 Türkiye İktisat Kongresi, Tarımsal Yapıda Dönüşüm Çalışma Grubu (Bitkisel Üretim, Hayvancılık ve Su Ürünleri) Devlet Planlama Teşkilatı, TZOB (TOBB ve Tar.Bak.Ek. Araş. Enstitüsü) Proje danışmanı, Opportunities and Threats of the Globalization Process for Turkish Food Processing Industry TUSIAD-Sabancı University Competitiveness Forum; Turkey and Centre International de Hautes Etudes Agronomiques Mediterraneennes Institut Agronomique Mediterraneen de Montpellier; TÜSİAD, İstanbul, Eğitmen (Instructor) (Workshop-Revisiting Macroeconomics in the Age of Finance), Bilkent Universitesi, Ankara, 1-5 Eylül, Düzenleyen kuruluşlar: Bilkent Universitesi İktisat Bölümü; International Development Economics Associates (IDEAs) Proje Koordinatörü (Türkiye) Marches, entreprises agro-alimentaires et Alimentation en Mediterranee, International Center for Advanced Mediterranean Agronomic Studies - Institute of Montpellier, Tartışmacı, Bölgesel Planlamada Türkiye Deneyimleri, Friedrich-Ebert Vakfı, 27 Aralık 1999, İstanbul. Araştırmacı, L économie agro-alimentaire, International Center for Advanced Mediterranean Agronomic Studies - Institute of Montpellier, Tartışmacı, Dünya Ticaret Örgütü nün Tarım Anlaşması ve Türkiye de Tarımsal Desteklemenin Geleceği, Friedrich-Ebert Vakfı, 9 Mayıs 1998, İstanbul. Araştırma Grubu Üyesi, GDR-0832/CNRS Industrialisation, économie et nouveaux enjeux en Méditerranée orientale et en mer noire, Tartışmacı, IMF ile 50 Yılın Bilançosu ve Güncel İlişkiler, Friedrich-Ebert Vakfı, 27 Eylül 1997, İstanbul. Üye, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komitesi, İstanbul Ticaret Odası Proje Koordinatörü, Göç Veren Yöreler Bölgesel Gelişim Araştırması, İstanbul Ticaret Odası, YÖNETİLEN LİSANSÜSTÜ TEZLER: Doktora Tezleri (tamamlanmış): Serkan Değirmenci, 2015, Labor Demand in the Turkish Manufacturing Sector PhD Thesis. Mehmet Babacan, 2011, The Role of Institutions and Governance in International Trade PhD Thesis.

15 Fatma Doğruel, Şubat Sevil Acar, 2011, Natural Resource Abundance and Its Impact on Development Prospects PhD Thesis. Esra Çeviker Gürakar, 2011, Institutions and Economic Development: An Analytic Narrative Approach to Turkish and Iranian Cases PhD Thesis. Burcu Yakut Cakar, 2010, Comparative Analysis of Poverty and Inequality, PhD Thesis. Yasemin Baştürkcü Özerkek, 2008, Employment Dynamics of the Largest Industrial Firms in Turkey ( ) PhD Thesis. Zeynep Güldem Ökem, 2007, Micro and Macro Aspects of Health Economics in Turkey PhD Thesis. Mahmut Tekçe, 2006, The Competitiveness of Turkish Agriculture in the Context of European Economic Integration PhD Thesis. Yüksek Lisans Tezleri (tamamlanmış): Mahir Aşkar, 2008, Country Risk Ratings and Developing Countries MA Thesis. Burcu Düzgün, 2008, Knowledge Sector Dimension of Turkish Economy MA Thesis. Ş. Elif Filiz, 2008, Internal Migration Patterns of Turkey MA Thesis. Latif Önol, 2006, Transition economies: The case of Poland MA Thesis. Evren Güldoğan, 2005, A Conditional Restriction of the Member States: The State Aid Policy of the European Union, Avrupa Topluluğu Enstitüsü, MA Thesis. Serpil Kuzucu, 2005, From Location Theories to New Economic Geography, MA Thesis. Fatma Didin Sönmez, 2004, Growth and Technology, MA Thesis. Sevgi Altınbaş, Marmara Bölgesinde İmalat Sanayinin Gelişimi ( ) ve İmalat sanayinde Bölgesel Farklılıkların Analizi (DİE Uzmanlık Tezi) Sinem Erdoğmuş, The Behavior of Small and Medium Sized Enterprises During the Integration Process of European Union: SMEs in Spain, UK and Turkey M.Ü. Avrupa Topluluğu Enstitüsü/İSTANBUL H. Ahu Hatip Karasulu, 1998, Political economy of early economic transition in Romania: MA Thesis. Hüseyin Taştan, 1996, Income Uncertainty and Public Policy MA Thesis. Murat Donduran, 1996, Information Acquisition by Firms and Market Structure MA Thesis.