Büyük bir çevre sorunu üzerinden üçlü bir aşk hikayesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Büyük bir çevre sorunu üzerinden üçlü bir aşk hikayesi"

Transkript

1 İNDİEGOGO WEB SAYFASININ ÇEVİRİSİ Türkçe tanıtım videosu için tıklayın: https://vimeo.com/ Orkinoslara ne oldu? Büyük bir çevre sorunu üzerinden üçlü bir aşk hikayesi Konu özeti: Ege nin son kalan ücra balıkçı köylerinden birinde inzivaya çekilmiş bir yazar. Onulmaz bir hastalığa yakalanınca İstanbul daki kızı Sevda ona eşlik etmek üzere yaz tatilinde yanına gelir. Genç kız ilk başta bunu can sıkıcı bir görev olarak görse de, kısa sürede köydeki olaylar yaşamını tümüyle değiştirecektir. Köylüler ve balık çiftlikleri arasındaki sessiz mücadeleye önceleri kayıtsız kalırken, olaylar onu da safını belirlemeye zorlar. Aynı zamanda mücadelenin iki zıt ucunda, iki ayrı yaşam tipini simgeleyen gençlerden de birini seçmeye.

2 NEDEN BÖYLE BİR FİLM YAPMAK İSTİYORUZ? Filmin dokusu zeytinlik ve makilerin süslediği Ege manzaralarıyla örülmüş olsa da, Orkinos sadece romantik bir aşk öyküsü değil. Asıl amacı tüm dünyayı ilgilendiren acil bir çevre sorununa dikkatleri çekmek: aşırı avlanma sonucu dünya denizlerinde balığın tükenmesi. Orkinoslar bu tükenişin ilk halkasında. Florida körfezinde doğup, biraz büyüdüklerinde Akdeniz de tura çıkıyorlar, ama tekrar üreme yerlerine geri dönmeleri pek mümkün olmuyor, çünkü yolculukları Japonya daki suşi tabaklarında son buluyor. Paranın hükmettiği bir tüketim çılgınlığına esir edilmiş dünyamızda, Orkinoslar tüm deniz canlıları arasında en fazla yok olma tehdidiyle karşı karşıya olan tür. Balina ve köpek balıklarıyla birlikte denizlerdeki doğal dengeyi sağlıyorlar oysaki. Orkinoslar bittiğinde denizlerimiz de bir medüz çorbasına dönüşecek. Akdeniz in kimi yerlerinden ilk felaket sinyalleri gelmeye başladı bile. Monaco ve Fransa nın güney sahillerinde geçtiğimiz yıllarda pek çok plaj denizanalarının istilasına uğrayarak yüzmeye kapatıldı. Bu filmin amacı, insanları çok geç olmadan harekete geçmeye çağırmak. Ve unutturulmak istenen bir gerçeği de hatırlatmak: Mutluluk, yerkürenin tüm doğal kaynaklarını düşüncesizce yok eden bir tüketim çılgınlığında aranamaz artık. Ama hemen uzaklaşmayın: Orkinos asla can sıkıcı, ders veren bir film olmayacak. Size denizden bir tutam yosun kokusu, bir tutam tuzlu esinti getirecek. Doğanın sunduğu basit mutlulukları yeniden keşfetmeye çağıracak. Bir sualtı dalgıcının izinden, farklı bir özgürlük düşüncesine kulaç atacağız. Bizimle birlikte oksijen dolu bu yolculuğa katılmak istemez misiniz?

3 PROJEYİ DESTEKLEMEK İÇİN BEŞ ÖNEMLİ NEDEN 1. Hakkınız olan bozulmamış bir doğa için diğer insanları SİZ etkileyeceksiniz. Bu projeyi destekleyerek, acil bir çevre sorununda bilinçlenmenin artmasına yardımcı olacaksınız. 2. Denizlerin ve dünyanın doğal kaynaklarının düşüncesizce talan edilmesi karşısında pasif bir seyirci olarak kalmaktan çıkacaksınız, harekete geçen, daha akıllıca bir dünyada yaşamak için somut bir şeyler yapan kişi olacaksınız. Okyanuslardaki biyolojik çeşitliliğin ve doğal dengenin korunması çabalarının parçası olacaksınız. 3. Bizimle birlikte unutulmaz bir serüveni yaşayacaksınız: Bir filmin yapım serüveni! Süreç boyunca tüm gelişmelerden, ortaya çıkan sorunlar karşısında (ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, her çekim sürprizlerle doludur!) bulduğumuz çözümlerden, ekip ve oyuncuların yaşamlarından, başımızdan geçen eğlenceli ya da heyecanlı durumlardan sizi sürekli haberdar edeceğiz. Odanızdan çıkmasanız bile, kendinizi film setindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Hem hoş anlar yaşayacaksınız, hem de faydalı bir şeye katılmış olacaksınız. 4. Bu projenin başarıya ulaşmasında pay sahibi olarak gurur duyacaksınız. Siz olmazsanız, ORKİNOS da olamayacak. 5. Beşinci neden aşağıdaki olabilir mi?

4 VERİLEN PARALAR NEREYE GİDECEK? Elbette vereceğiniz her kuruşu (ve daha da fazlasını, çünkü kendi cebimizden de koyuyoruz) son derece dikkatli ve hesaplı bir şekilde ORKİNOS filminin yapımına harcayacağız. Bu filmin gerekliliğine inanan birçok kişi daha işin başında çeşitli yardımlarda bulunma sözü verdi. - Çekim malzemesi (kameralar, ses ekipmanı, ışıklar, vinç, vs) ücretsiz olarak büyük bir ekipman şirketi tarafından sağlanacak ve bunun karşılığında şirket yapım ortağı olacak. Patron eski bir dalgıç ama artık dalmaya vakti olmadığı için bu tutkusunu güzel bir deniz filmi ve başrolde sempatik bir dalgıcı izleyerek yaşayacak).

5 - Çevredeki otel ve lokantalar çekim ekibine ücretsiz barınma ve yemek önerisinde bulundular. Film köylerinin ve sorunlarının tanıtımına önemli katkıda bulunacak. Turizm gelirleri de o ölçüde katlanacak! - Çekim sırasında gereksinme duyacağımız ufak tefek işlerde köylüler sağa sola koşturup yardımcı olacaklar. Projeye yatıracak paraları yok, ama vakitleri bol, çünkü işsizler, çoğu küçük kıyı balıkçısı. Orkinos çiftlikleri ve troller yüzünden onlara avlayacak balık kalmamış. Zaten hikaye de onların yaşamlarından esinlendi. Fakat bütün bu yardımlara karşın yine de paraya ihtiyacımız var (ve şimdiden bir kaç ayakkabı kutusu hazırladık, keşke sadece iyi niyet ve iyi insanlarla film yapılabilseydi!) Ayakkabı kutularını boşaltacağımız yerler somut olarak şöyle: - Her şeyden önce, filmde görev alacak teknisyenlerin ücretleri. Sanatsal ve teknik açıdan kaliteli bir sonuç elde etmek için en iyi profesyonellerle çalışmak istiyoruz. Böylesi bir teknik ekip de boğaz tokluğuna gelmiyor tabii ki. Hem de bu iş onların tek ekmek kapısı olduğundan ilke olarak ücretsiz çalışmalarını isteyemeyiz. Ama başrol oyuncuları destek anlamında bir jestle ücretlerini film gösterime çıktıktan sonra almayı kabul ettiler. - Çekim malzemesini sağlayacak olan şirketin veremeyeceği türden malzemeyi kiralamak zorundayız: balıkçı tekneleri örneğin (bir sürü balıkçı teknesinin olduğu bir sahnemiz var). Ayrıca tüm çekim malzemesini, jeneratörü taşıyacak bir kamyon (malzemeyle İstanbul dan gelecek), her gün teknik ekip ve oyuncuları taşıyacak minibüsler, filmde rol alacak (!) arabalar, bütün bunların yakıtları (Türkiye dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülke!), elektrik, kostümler, dekorlar, aksesuarlar, laboratuarda yapılacak özel efektler, yol masrafları (Amerika dan, Fransa dan, İstanbul ve İzmir den gelecek oyuncu ve teknisyenler için), müzik telifleri Bu arada kendimiz şimdiye kadar epeyce ayakkabı kutusu boşaltarak bazı ön çalışmalar yaptık: senaryonun yazılması, çekim mekanlarının bulunup ayarlanması, kast araştırması ve sözleşmeleri, bir tanıtım ön çekimi (burada gördüğünüz çekim)

6 PROJEDE KİMLER VAR? Mélissa PAPEL (www.melissapapel.com) Fransız oyuncu, Sevda rolünü üstlenecek. Kanada Vancouver Film School mezunu. Makedonya da çekilen Elveda Rumeli dizisinde 35 bölüm Gülsüm karakterini canlandırdı. Off Karadeniz ve The Precinct (2012 yabancı dil Oscar ında Azerbaycan ın adayı) filmlerinde başrol. TRT sporda 72 bölüm Bisiklet Dünyası adlı programın sunucusu. Kendi yazıp yönettiği ve oynadığı Effacez-Moi (Kayıp Yüzler) adlı 20 dakikalık Fransızca filmle de Monaco Uluslararası Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü nü aldı. Kısa süre önce yerleştiği Hollywood da ise Discarded adlı uzun metraj sinema filminin ortak yapımcılığını üstlendi. Anadili olan Fransızcadan başka mükemmel İngilizce, Türkçe ve İspanyolca, biraz da Japonca bilen uluslararası bir oyuncu. David THORNTON Amerikan sinemasının bu tanınmış oyuncusu filmde yazar karakterini canlandıracak. Nick Cassavetes in "the Notebook" adlı unutulmaz filminde Ryan Gossling ile oynadı. Diğer filmlerinden bir kaçı Alpha Dog, John Q, Blue Moon, Romance & Cigarettes adlarını taşıyor. Avrupa da çekilen "This and That" filminin başrolündeydi. Yıllardır süren Law and Order adlı Amerikan televizyon dizisinde beş sezon oynadı ve daha birçok televizyon dizilerine katılıyor. Broadway tiyatrolarının da vazgeçilmez oyuncusu.

7 Akın SAATÇİ Londra da doğdu, Boston Üniversitesi ve Boğaziçi nde Pisikoloji öğrenimi gördü. Yahşi Cazibe, Adanalı, Kuzey Rüzgarı gibi dizilerde oynadı. İyi bir yüzücü olan Akın Saatçi filmde dalgıç Levent rolünü canlandıracak. Nur DOLAY Orkinos senaryosunun yazarı, aynı zamanda filmin yönetmenliğini yapacak. Daha önce Fransız televizyonunda bir çok deniz belgeseli yaptı ve Off Karadeniz adlı uzun metraj sinema filmini çekti (www.offkaradeniz.com). Sinemaya geçmeden önce Fransız basınında 20 yıldan fazla gazeteci olarak çalıştı, dünyayı dolaştı ve kitaplar yazdı (Latin Amerika Başkaldırıyor, Kafkasya Çemberi ). Amerika da Wellesley College da sosyoloji öğrenimi gören Nur Dolay Paris de Sorbonne Üniversitesi nde master yaptı ve Fransız Basın Enstitüsü nü (IFP) bitirdi.

8 Ron RECASNER: Amerikalı oyuncu ve projenin yapım ortağı. Aynı zamanda Scarpaci Kelly Productions için kast direktörü. Pek çok ödüllü filmde oynadı. Bunlardan bazıları 2010, Defense Play, Doll in the Dark Stone Cold, Dead Air, When the Bough Breaks Blue Bus ve In the Key of Eli (www.inthekeyofeli.com). Ayrıca bir çok tiyatro oyunu yazdı ve sahneledi. Bert, New Orleans Remembered, Reine "Gra'maws Cafe" ve "Solitude" (5 sahnelik bir dans)... André MERGENTHALER Lüksemburg lu ünlü çello sanatçısı Orkinos un müziklerini yapmayı kabul etti. Avrupa sinemalarında aylarca oynayan Hannah Arendt filmindeki unutulmaz müzikleri de o yapmıştı.

9 DESTEĞİNİZE KARŞILIK NE(LER) İSTEYEBİLİRSİNİZ? Hiç bir şey istemiyorum, sadece destek amaçlı katkıda bulunuyorum. a. 10 $ : TEŞEKKÜRLER - Kişisel teşekkür mesajımız. Ve ayrıca adınız Orkinos un resmi web sayfasındaki teşekkür listemizde yer alacak. b. 20 $ : KULLANILABİLİR KARTPOSTAL - Orkinos un çekildiği doğal mekanları içeren, kullanabileceğiniz üç dijital kartpostal c. 30 $ : YAPIM BLOĞUNA ÜYELİK -Yukarıdakilerle birlikte Orkinos filminin yapım sürecinden haberler veren bloğa üyelik. Ön hazırlık aşamasından başlayıp montaj bitimine kadar sürecek bu haftalık özel raporlarla filmin tüm yapım sürecini izleyeceksiniz. d. 50 $ : ORKİNOS ALBÜMÜ - Yukarıdakilerle birlikte ORKİNOS un oyuncu ve kamera arkası görüntülerini içeren bir dijital fotoğraf albümü e. 75 $ : İMZALI ORKİNOS POSTERİ : Yukarıdakilerle birlikte ORKİNOS filminin imzalı posteri f. 100 $ : ORKİNOS TİŞÖRTÜ - Yukarıdakilerle birlikte, ekip tarafından da çekim sırasında ve festivallerde giyilecek özel ORKİNOS tişörtü. Üç bedenden birini seçin: S, M, L g. 150 $ : RÜZGARLIK MONT- Yukarıdakilerin biri veya hepsiyle birlikte, film ekibinin de giydiği özel ince rüzgar kesici mont. Üzerinde şu iki yazıdan biri tercih edilebilir: ORKİNOS, I was part of it (Orkinos a ben de katıldım) veya ORKİNOS for a better planet (Daha iyi bir dünya için Orkinos). Üç bedenden birini seçin: S, M, L h. 250 $ : ORKİNOS DENİZ ÇANTASI Yukarıdakilerin biri veya hepsiyle birlikte, özel tasarım ORKİNOS deniz çantası i. 500 $: İMZALI AJANDA Yukarıdakilerin biri veya hepsiyle birlikte, filmden sahneleri içeren imzalı ajanda. Ayrıca isminiz jenerikteki özel teşekkürlerimizle bölümünde yer alacak

10 j $ :FİLM SETİNDE BİR GÜN: Oyuncularla birlikte öğle yemeği yiyebilecek ve çekimi izleyebileceksiniz (yol ve barınma masrafları katılımcıya ait). Ve isminiz jenerikteki özel teşekkürlerimizle bölümünde yer alacak. Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz. k $ : FİLMİN BİR SAHNESİNDESİNİZ: Sanat galerisi, denizde gösteri, köy meydanında toplu dans gibi sahnelerden birinde oynayabileceksiniz ve isminiz jenerikte özel teşekkürlerimizle bölümünde yer alacak (sete geliş ve barınma masrafları katılımcıya ait). Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz. l $ OYUNCULAR/YÖNETMENLE AKŞAM YEMEĞİ Tüm yukarıdakilerle birlikte, İstanbul, İzmir, Paris veya Los Angeles gibi kentlerden birinde oyuncular ve/veya yönetmenle akşam yemeğine davetlisiniz (geliş ve barınma masrafları hariç). Ve tabi ki isminiz jenerikteki özel teşekkürlerimizle bölümünde yer alacak. Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz. m $ TANITIM GALASI Yanınızda getirebileceğiniz bir kişiyle birlikte ünlülerin katılacağı tanıtım galasına davetlisiniz. İstanbul, Paris ve Los Angeles gibi kentlerden birinde (geliş ve barınma masrafları katılımcıya ait). Ve isminiz jenerikteki özel teşekkürlerimizle bölümünde yer alacak. Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz. n $ : UYGULAYICI YAPIMCI ORKİNOS filminin uygulayıcı yapımcısı oluyorsunuz ve adınız jenerikte Executif Producer olarak yer alıyor. İstediğiniz zaman sete gelebiliyorsunuz. Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz. o $ : ORTAK YAPIMCI, ORKİNOS filminin ortak yapımcısı oluyorsunuz ve adınız jenerikte Associate Producer olarak yer alıyor. Ayrıca tüm dünyadaki sinema profesyonellerinin kayıtlı olduğu IMDB listelerine YAPIMCI kalifikasyonu ile gireceksiniz. İstediğiniz zaman sete gelip istediğiniz kadar kalabileceksiniz ve filmin yönetmeniyle birlikte filmin katıldığı festivallere de gidebileceksiniz. Ayrıca yukarıdaki ödüllerden de biri veya hepsini isteyebilirsiniz.