KEMOTERAPİ UYGULAYAN HEMŞİREYE YÖNELTİLEN SORULAR. Hemşire Kıymet AKGEDİK Medicana Internatıonal Ankara Hastanesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KEMOTERAPİ UYGULAYAN HEMŞİREYE YÖNELTİLEN SORULAR. Hemşire Kıymet AKGEDİK Medicana Internatıonal Ankara Hastanesi 21.04.2013"

Transkript

1 KEMOTERAPİ UYGULAYAN HEMŞİREYE YÖNELTİLEN SORULAR Hemşire Kıymet AKGEDİK Medicana Internatıonal Ankara Hastanesi

2 Sunum Akışı Gözlemlediğimiz ve kaydettiğimiz hastaların, Eğitim verilmeden önceki soruları Uygulama sırasında devam eden sorular Sorulara yönelik vaka örnekleri Aynı sorular neden soruluyor Eğitim etkinliği Çözüm önerileri

3 Kliniğimize gelen 50 hastanın gözlemlenmesi ve sorularının kaydedilmesi sonucunda ; Ön Değerlendirmede Yöneltilen Sorular Yöneltilen Sorulara Örnek Cevaplar Kemoterapi nedir? Nasıl etkiler? Nasıl uygulanır? İlaç sadece hastalığın olduğu bölgeyi mi etkiler? İlaç tedavim ne kadar sürecek? Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için yapılan tedavidir. Yan etkileri nedir ve nasıl baş edeceğim? Tedavi sonucunda kesin iyileşecek miyim? İlacın iyi geldiği nasıl anlaşılır? Bu süreçte beslenmemde nasıl değişiklikler olacak? Saçlarım kesin dökülecek mi? Ne zaman dökülmeye başlayacak? Kemoterapi ilaçları kan yolu ile vücuda dağılarak kontrolsüz çoğalan hücrelere ulaşır, bu hücreleri öldürür veya kontrolsüz büyümesine engel olur Yan etkiler ne zaman karşımıza çıkacak ve ne zaman bitecek?

4 İlaç Uygulaması Sırasında Yöneltilen Sorular (1) Akıllı ilaç nedir? Beni nasıl etkiler? Bana zehir mi veriyorsunuz? Akıllı ilaçlar varken, neden kemoterapi ilaçları uygulanıyor? Akıllı ilaçlar verildiğinde hastalık bir daha geri gelmiyor mu? Kan vermeye ya da tedaviye geldiğimde aç mı geleceğim? Işın tedavisini ne zaman alacağım, ne kadar sürecek? Ameliyatlı kolumu ne kadar süre koruyacağım? Kolum şişerse ne olacak? Uçağa binebilir miyim? Tatile gidebilir miyim? Yüzmemin sakıncası var mı?

5 Yöneltilen Sorulara Örnek Cevaplar Hastalığınıza özgü protein yapıda üretilen, sadece hastalıklı bölgeye etki eden bir ilaç Akıllı ilaçlar kemoterapi ilaçlarıyla birlikte verildiğinde tedavi etkisi daha güçlü olur.

6 İlaç Uygulaması Sırasında Yöneltilen Sorular (2) İlaçlar hastalığıma iyi geldiyse neden tedavim uzatıldı? Doktoruma sorularımı ne zaman sorabilirim? Kemoterapi alırken hastalığım metastaz yapar mı? Kemoterapi ve ışın tedavisi aldığımda evdekilere zararı olur mu? Menopoza girecek miyim? Kalıcı olacak mı? Çocuğuma canlı aşı yaptırsam bana zarariı olur mu? Çocuğumu emzirebilir miyim? Eşimle birlikte olabilir miyim? Tekrar hamile kalabilir miyim?

7 İlaç Uygulaması Sırasında Yöneltilen Sorular (3) Kan değerlerim neden düşüyor? Kan değerleri yiyeceklerle düzelir mi? Acil servise başvurduğumda beni nasıl tedavi edeceklerini biliyorlar mı? Tedavi alırken bitki çayları, keten tohumu, zerdaçal, zencefil, ısırgan otu, reişi mantarı, kırmızı çilek, kantoron otu kullanabilir miyim? Bal, pekmez, tatlı.yiyebilir miyim? ( Primeri belli olmayan ) Benim hastalığımın başlangıç yeri belli değilse tedavim neye göre belirlendi? (Genel değerlendirmesine göre ilaç dozu modifiye ettiğimiz hasta ) ilaç dozlarım azaltıldığında hastalığım üzerine aynı etkiyi yapar mı? İlaç fayda etmezse ne olacak?

8 Telefonda Yöneltilen Sorular Ateşim var ne yapmalıyım? Kabızlık/ishal var ne yapmalıyım? Bulantım çok fazla ne yapacağım? İştahsızlık ve halsizliğim çok fazla hastaneye geleyim mi? Ağrım var (taksan grubu ilaçlar/nöröpatik ağrı) hangi ağrı kesici ilacı içebilirim? Elim de, kolum da kızarıklık, kaşıntı ve döküntü var, normal mi? (meme ca hastaları) Köye, kaplıcaya, hamama, saunaya gidebilir miyim? Bahçe ve toprak işleriyle uğraşabilir miyim? Evde hayvan olmasının bana zararı olur mu? Torunum geldi, benim yanımda olması bana zararlı mı?

9 Vaka 1- Öncesi bilgilendirilmiş, aile desteği çok iyi 51 yaşında, Meme Kanseri, Öğretmen Hastamız Cerrahi Tedavi : MKC+ALND Kemoterapi Protokolü: 3 kür CAF+3 kür Taxotere Herceptin Hastanın ön değerlendirmede yönelttiği sorular ; Hasta tedavisine geldiğinde hastalığının seyri, tedavi planı ve lenf ödeme yönelik bilgi sahibi idi ve kol egzersizlerini yapmaya başlamıştı. Hasta sadece ışın tedavisini ne zaman alacağını ve tedavi öncesi kanlarını vermek için aç mı geleceğini sordu. ( Hastanın 1.derece yakınları doktor olduğu için lenfödem ve kemoterapi konusunda bilgilendirilme yapılmıştı!!!! )

10 Vaka 2- Yedi aylık bebeği olan bir anne 29 yaşında, meme kanseri, öğretmen Cerrahi Tedavi : MKC + ALND Kemoterapi Protokolü: TAC 6 kür Hastanın ön değerlendirmede yönelttiği sorular : Çocuğum ne olacak? Süt emzirmeye devam edebilecek miyim? Çocuğumun büyüdüğünü görebilecek miyim? Çocuğumun doğum gününde saçlarım olmayacak mı? Saçlarımı dökmeyen ilaç veremez miydiniz? Mememde kitle varken emzirdiğim için kanser çocuğuma da geçmiş midir? Psikiyatriye gitmeli miyim? Hastanın tanısı bebeği 7 aylık iken süt verme döneminde konulduğu için soruları genelde çocuğu ile ilgiliydi

11 Vaka 2- Yedi aylık bebeği olan bir anne Eğitim verilme esnasında yönelttiği sorular: Menopoza girecek miyim ve menopoz kalıcı mı olacak? Çocuğumun aşılarını kemoterapilerim bitince yaptırsam çocuğuma zarar vermiş olur muyum? Çocuğuma aşı yaptırırsam 6 hafta boyunca bensiz nasıl olacak? Eşimle birlikte olabilir miyim?

12 Vaka 3 54 yaşında, Esnaf, Osteosarkom Kemoterapi Protokolü: İMA Ön değerlendirme sırasında yönelttiği sorular : İlaç dozları nasıl hesaplanıyor? İlaç sadece hastalığımın olduğu bölgeyi mi etkileyecek? İlacın iyi geldiğini nasıl anlayacağım? Kemoterapiyi ne kadar alacağım? Doktorum bu konu ile ilgili neden bana bilgi vermedi? Tedavi sırasında ağrı hissedecek miyim? İlaç hastalığımı iyileştirecek mi?

13 Vaka 3- Tedavi Sonrası Sorular Hastanın protokolünde G CSF 48 saat sonra 3 gün uygulandı. Kontrol CBC de nötropeniye girdi. G - CSF yapıldığı halde neden lökositlerim düştü? Beslenmemde mi bir hata yaptım? Stres ve uykusuzluk kan değerlerini düşürür mü? Kemoterapi zamanında kan değerlerim yükselmezse, tedavi arasındaki zaman 21 günü geçerse tedavi etkinliği ne olur?

14 YÖNELTİLEN SORULARA ÖRNEK CEVAPLAR Boy - kilo ölçüp m2 nize göre ilaç dozu hesaplaması yapılır. Kemoterapinin sistemik bir tedavi olduğu ve yan etkilerinde sistemik olduğu ile ilgili bilgi verildi. Kemoterapisinin 6 kür planlandığı, her kemoterapi protokolünün yanıt değerlendirme aralığının farklı olabileceği ve hastaya uygulanan protokolde 2 kür sonrası yanıt değerlendirileceği bilgisi verildi. İlaç hastalığımı iyi edecek mi? sorusuna da ; kemoterapinin başlanma amacının hastalığı iyileştirmek olduğu ancak bazen verilen kemoterapiye direnç kazanabileceği ve aynı etkinin her kürde olmayabileceği bilgisi verildi.

15 HASTALAR NEDEN HEP AYNI SORULARI YÖNELTİYOR? Hasta ve ailesine tanı ve tedavi sürecinde yetersiz bilgi verilmesi Hasta ve ailesine ayrılan zamanın yetersizliği Anlaşılır dil kullanılmaması Çalışanların bilgi eksikliği ( tatmin edici cevap verememesi ) Hastadan tanısının gizlenmesi Klinikte multidisipliner yaklaşımın olmaması Branşlaşmanın olmaması

16

17 Bu ilaç böbrekleriniz üzerinde yan etkilere sahiptir,bu nedenle sıvı almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sağlığın için çok önemli. Amaç basamakları Hedef Örnek cümle Beklenen cevap Bilişsel Hedef Bilgilendirme..üzerinde yan etkilere sahiptir.. Evet, anladım bu yan etkileri. Duyusal hedef Farkındalık oluşturma sağlığın için çok önemli. Günde 3 litre su içmem benim için önemli. Psikomotor hedef Davranış haline getirme Hasta eğitim sonrasında tekrar görüşüldüğünde Ben artık günde en az 10 bardak su içiyorum

18 Eğitim materyallerinin geliştirilmesi (görsel- işitsel)

19 Kemoterapi ve Hedeflenmiş tedavi neden birlikte veriliyor? Şekille Anlatıma Örnek

20 Akıllı ilaçla beraber kemoterapi neden veriliyor? RADYOİZOTOP TAŞINMAYAN SOĞUK ANTİKOR RADYOİZOTOP İŞARETLİ ANTİKOR Courtesy of Andrew Zelenetz, MD.

21 HEDEFLENMİŞ TEDAVİ : HÜCRE YÜZEY ANTİJENLERİNE KARŞI MONOKLONAL ANTİKORLAR sig CD 19 B-LENFOSİT (Lenfoma Hücresi) CD 20 ANTİ CD20 (RITUXIMAB) (MABTHERA)

22

23 LENFÖDEM

24 ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Ekip yaklaşımı ( tanı ve tedavi sürecinde ) Sağlık profesyonelinin ön yargısız yaklaşması Multidisipliner yaklaşım (iyi bir semptom kontrolü için ) Eğitim hemşiresinin ve vaka yönetim hemşiresinin olması(onkolojiye yönelik hasta ve ailesi eğitim teknikleri)

25 ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Onkoloji alanında sertifikalı hemşirelerin çalışması Uygun eğitim ortamının oluşturulması Hasta ve ailesine soru sorması için fırsat verilmesi Hasta ve ailesine 24 saat ulaşabilecekleri destek hattının oluşturulması

26 TEŞEKKÜRLER Sağlığa Giden Dikenli Yol Hastaya yol gösterir misiniz?

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI En sık görülen metabolik bozuklardan biri olan Diyabetes Mellitus, insülin sekresyonu ve/veya insülin aktivitesindeki defektler sonucu gelişen kronik hiperglisemi

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet!

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet! Diyabet Benden Korksun Diyorum Çünkü Diyabetimle Nasıl Baş Edeceğimi Biliyorum Bilgi Varsa Korku Yoktur! Bilginin Olmadıgı Yerde Korku İmparatordur. En Şeker Çizgi Filmle Diyabetli Çocuklara Eğitim! Benim

Detaylı

Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak. Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için

Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak. Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için Türkçe ye çevrilmesi ve basılmasına izin verdikleri için teşekkür ederiz. BEYBİ ÇALIŞANLARININ GÖNÜLLÜ TERCÜME

Detaylı

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta!

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta! Anestezi (duyu kaybı) ve ameliyatınız sırasında ve sonrasında ağrıyla mücadele Anestezi Dikkat: Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda

Detaylı

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Yrd. Doç.Dr. E. Melih ŞAHİN EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ,

Detaylı

R +CHOP. Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin

R +CHOP. Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin R +CHOP Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin Değerli hasta ve hasta yakınlarımız; bu kitapçıklar sizlere Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından hastalığınız sürecinde karşınıza çıkabilecek sorunların çözümünde

Detaylı

BEBEK VE ÇOCUK IZLEM PROTOKOLLERI

BEBEK VE ÇOCUK IZLEM PROTOKOLLERI BEBEK VE ÇOCUK IZLEM PROTOKOLLERI YENİ DOĞMUŞ BEBEĞİN DEĞERLENDİRİLMESİ I.Doğum Anı ve Doğumun Hemen Sonrası Akış Şeması 1 e (AŞ1) bakınız. Yeni Doğmuş Bebek II.Bebek Stabilize Olduktan Sonra Bebeğin göbek

Detaylı

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI İÇ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd.Doç. Dr. Özgül EROL TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su KULLANMA TALİMATI TAXOTERE 80 mg i.v. infüzyon çözeltisi içeren flakon Damar yoluyla kullanılır Etkin madde: Dosetaksel Yardımcı maddeler: Polisorbat 80 DF/RPR2, alkol ve enjeksiyonluk su Bu ilacı kullanmaya

Detaylı

VU Saπlık Merkezinin Çocuk Onkoloji Merkezinde kanserli çocukların tedavisi

VU Saπlık Merkezinin Çocuk Onkoloji Merkezinde kanserli çocukların tedavisi VU Saπlık Merkezinin Çocuk Onkoloji Merkezinde kanserli çocukların tedavisi Içindekiler Sayfa 1 Önsöz 4 2 Kanser neden olur 5 3 Hastalık belirtileri 6 3.1 Lösemi 6 3.2 Tümörler 6 4 Tanısal araμtırma 7

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı

ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI

ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI Uzm. Hem. Aysun ÇAKIR GİRİŞ Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

Detaylı

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI. Dr. İrfan ÇİÇİN. Tez Yöneticisi Doç. Dr.

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI. Dr. İrfan ÇİÇİN. Tez Yöneticisi Doç. Dr. T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI Tez Yöneticisi Doç. Dr. Hakan KARAGÖL HORMON RESEPTÖRÜ NEGATİF VE HER-2 NEGATİF MEME KANSERLİ HASTALARLA HORMON

Detaylı

Kadın sağlığı konusunda küçük bir rehber

Kadın sağlığı konusunda küçük bir rehber Kadın sağlığı konusunda küçük bir rehber Skåne deki Temel Bakımda bulunan Ebe muayenehaneleri (Barnmorskemottagningarna) NEREYE BAŞ- VURABILIRIM? IKIZLERIM OLUR MU? BENİM İÇİN UYGUN MU? NORMAL MI? KAÇA

Detaylı

ÖĞRETİM SÜRECİ VE HEMŞİRELİK Teaching Process and Nursing. Meral BAYAT 1

ÖĞRETİM SÜRECİ VE HEMŞİRELİK Teaching Process and Nursing. Meral BAYAT 1 DERLEME (Review Article) ÖĞRETİM SÜRECİ VE HEMŞİRELİK Teaching Process and Nursing Meral BAYAT 1 Özet : Hemşireliğin temel işlevi, sağlıklı ya da hasta bireye yardım etmektir. Bu yardım, sağlamın sağlığını

Detaylı

ONKOLOJİ ALANINDA SOSYAL HİZMET UZMANLARININ KANITA DAYALI DEĞERLENDİRME 1. Tasks of Social Workers in Oncology Settings and Evidence Based Assessment

ONKOLOJİ ALANINDA SOSYAL HİZMET UZMANLARININ KANITA DAYALI DEĞERLENDİRME 1. Tasks of Social Workers in Oncology Settings and Evidence Based Assessment Yıldırım, Acar ve Tuncay Derleme ONKOLOJİ ALANINDA SOSYAL HİZMET UZMANLARININ GÖREVLERİ VE KANITA DAYALI DEĞERLENDİRME 1 Tasks of Social Workers in Oncology Settings and Evidence Based Assessment Buğra

Detaylı

Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama

Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama KEMOTERAPİ NEDİR? Kemoterapi, İlaç ile kanserli hücre yıkımını sağlayan ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlı tedavi yöntemidir. Kemoterapi ilacı vücuda girdiğinde

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu aşıyı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu aşıyı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI PREVENAR 13 0.5 ml IM enjeksiyon için süspansiyon içeren kullanıma hazır enjektör Pnömokokkal sakkarid konjuge aşı, adsorbe, 13 valan Kas içine uygulanır. Etkin maddeler: 2.2 mikrogram

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı