Budama Teknikleri Hazırlayan Peyzaj Mimarı Tijen BAHAR Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Budama Teknikleri Hazırlayan Peyzaj Mimarı Tijen BAHAR Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu"

Transkript

1 Budama Teknikleri Hazırlayan Peyzaj Mimarı Tijen BAHAR

2 Budama Nedir? Yaşlı, kuru, zayıf, hasta ya da bitkinin gelişimini engelleyecek biçimde oluşan bölümlerinin kesilerek ayıklanmasına,bitkiden ayrılmasına budama denir. Bitkiler çok çeşitli nedenlerle budanabilir. Örneğin meyve ağaçları meyve verimini artırmak ve bitkinin sağlıklı bir biçimde yetişmesini sağlamak için düzenli olarak budanır. Dış mekanda kullanılan süs bitkileri de budanarak çok dallanmaları ya da gereğinden fazla büyümeleri engellenir. Bu tür bitkilere budama yoluyla çeşitli biçimler verilebilir.

3 Budama Nedir? Çiçekli bitkilerde budama bitkinin formunu istenilen biçimde oluşturmamızın dışında çiçek verimini de artırır. Ayrıca bütün bitkilerin yaşlılık, hastalık gibi nedenlerle çürümeye başlayan dalları bitki ya da çevresi için tehlikeli olmalarını önlemek amacıyla kesilebilir. Kavak, söğüt gibi yüksek ağaçların trafiğe, elektrik tellerine ve gün ışığına engel olan dalları da budanır.

4 Budama Nedir? Budama işleminde yalnızca dallar, yapraklar ve meyveler ayıklanmaz, kökler de budanabilir. Köklerin budanması pek çok ağaçta, özellikle meyve ağaçlarında görülen hızlı büyümeyi önler, meyve verimini artırır. Ağaçların gelişmesi yavaşlar, daha derli toplu ve düzenli görünürler; gövdeleri de toprağa daha sağlam tutunur.

5 Budama Nedir? Ama manolya gibi bazı bitkiler budamadan zarar görür. Bu bitkilerde budamadan ileri gelen yaralar kolay kolay kapanmaz. Bu yüzden, çapı 2,5 santimetreyi geçen budama yüzeyi su geçirmez bir boyayla ya da aşı macunuyla kapatılır.

6 Budamanın Amaçları Süs bitkileri yetiştiriciliğinde her şeyden önce bitki fizyolojisi ve ekolojisine uygun olarak yapılması gereken budamanın amaçlarını genel olarak şöyle sıralayabiliriz: -Süs bitkilerinde fizyolojik dengeyi kısa zamanda oluşturmak ve korumak, -Ağaçtan düşerek yaralanmaya veya maddi zarara yol açabilecek dalları ağaçtan uzaklaştırmak, -Yolların görüş alanını engelleyen dalları ağaçtan uzaklaştırmak,

7 Budamanın Amaçları -Kurumuş, hastalıklı, kırılmış, birbirini zedeleyip gölgeleyebilecek çapraz şekilde birbirinin üzerine binmiş, aşağıdan çıkmış, baş aşağı sarkmış, simetrisi bozuk, ağacın dengesini bozan, zayıf olan dar açılı dalları kesmek, -Değişik şekiller verilerek bitkilerin güzel bir görünüm kazanmasını sağlamak, -Bitkilerde karbon asimilasyonunu (özümleme) artırmak amacıyla ışığın ağaçların iç kısımlarına daha iyi girmesini sağlamak ve yaprak yüzeylerini artırmak,

8 Budamanın Amaçları -Gövde üzerinde ana dalların sayılarını ve dağılışlarını düzenleyerek ağaçların sağlam, düzenli ve dengeli taç oluşturmalarını sağlamak, -Değişik şekiller verilerek bitkilerin güzel bir görünüm kazanmasını sağlamak,

9 Kısaca budamada temel amaç, bitki kalitesi ile çiçek kalite ve verimlerini artırmaktır. Uygun açıya dikkat ederek budama ile bitkinin habitusu oluşturulur. Uygun açı pratikte, 10 u 10 geçe şeklinde tanımlanabilir.

10 Dar açı yapılmamalıdır. ile de geniş açı ile de budama Dar açılı budamalarda ise ağacın iki gövdesi varmış gibi görünürken özellikle gövdesi gevrek olan ağaçlarda geniş açı ile budama yapılırsa, şiddetli bir rüzgarda dalları kırılacaktır.

11 Budamaya başlamadan önce bitkinin doğal habitusunun nasıl olduğu bilinmeli, bitkiye nasıl bir form kazandırmak istenildiği belirlenmelidir. Ağacın boyu üçe bölünür. Bitki boyunun 1/3 ü gövdeye, 2/3 ü taç kısmına ayrılarak budama yapılmalıdır. Ancak bu bölümlendirme ibrelilerde ve pul yapraklılarda uygulanmamalıdır.

12 Süs bitkilerinin budama zamanı türlere göre değişiklik gösterebilir. Budama için genellikle bitkilerin uyku halinde olduğu ve belli şartlar oluşunca gelişme yeteneğinde olma durumları dikkate alınarak budama zamanı belirlenmelidir. Erken budama yapılmamalıdır. Özellikle iklimin ılık geçtiği bölgelerde yapılan erken budama sonrası sürgün veren ama pişkinleşmeyen filizler, olabilecek donlardan etkilenir. Bitkide geriye doğru ölüm başlayabilir.

13 Yaprağını döken türlerde ana mevsimi kış sonudur. Ancak büyüme döneminde çiçek açan türlerde (süs kirazı türleri, süs elması türleri, yalancı akasya, erguvan vb.) çiçeklenmenin geçtiği dönemlerde yani geç İlkbaharda budama yapılmalı, kanama özelliği olan türde ise (akçaağaç,ceviz, huş,karaağaç türleri vb.) özsu basıncının düşük olduğu Sonbahar aylarının tercih edilmesi gerekir.

14 Gövde üzerinde yapılacak işlemlerin amacı, dalsız gövdenin oluşturulması ve tepe tacının yükseltilmesidir. Fidanlar, dikimden itibaren genellikle aşağıdan itibaren yoğun dallanmalı bir gelişim gösterir. Ancak bu dalların hiçbiri gelecekte tepe tacını oluşturacak dallar değildir. Bu nedenle gövde üzerindeki bir dal katının en alttan itibaren budanması gerekir.

15 Budama Nasıl Yapılmalı?

16 Iğne yapraklı ağaçlarda kuru budama (kuru dalların kesilmesi) yılın her mevsiminde yapılabilir. Ancak yeşil budama (yaş dalların budanması) vejetasyon mevsimi dışında yani sonbahar veya kış mevsiminde yapılmalıdır. Bu durumda vejetasyon mevsiminin başlaması ile yara yerinin kapanması daha kolay olur, yara yüzeyinden özsuyu ve reçine akışı en az düzeyde gerçekleşir. Ayrıca mantar enfeksiyonlarının ve kabuk böceği üremesinin önüne geçilir

17 Ardıç, şimşir, servi ve yalancı serviler bütün mevsim boyunca büyümeye devam ettiğinden budama zamanı yıl boyunca olabilir. Bununla beraber bunlar haziran, temmuz aylarında (hatta ağustosa kadar) budanabilir. Bütün çiçek veren çalı türleri ve bodur ağaçlar çiçeklenme dönemi sonrası budanır. erken ilkbaharda yapılan budama bu türlerin o yıl çiçek vermesini engeller.

18 Yazın veya sonbaharda çiçek açan oya ağacı gibi türlerde ise budama, ağaçlar sürmeden kışın veya erken ilkbaharda yapılmalıdır. Aksi hâlde o yıl açacak çiçeklerin tomurcukları da budamada alınmış olur ve ağaç o yıl çiçek açmaz. Çit bitkilerinde biçimli bir çit elde etmek için mayısın ikinci yarısı, temmuz sonu ve eylül sonu olmak üzere senede üç defa budama yapılabilir. Bazı hassas türlerin örneğin devamlı çiçek açan güllerin budamasının ilkbaharda yapılması uygun olur.

19

20 BUDAMA KURALLARI Budanacak olan bitki, toplu incelenmeli ve her dal ayrı ayrı ele alınmalıdır. Genel olarak söylemek gerekirse budanacak dalın çapı ne kadar küçük olursa oluşan yaranın iyileşmesi o kadar çabuk olur. Dolayısıyla ağaçlarda yapılan budamalarda büyük çaplı dalların budanmasından kaçınmak için budamalar mümkün olduğunca dallar küçükken yapılmalıdır. Budama kesimleri sadece dal dokusunu uzaklaştıracak şekilde yapılmalı, gövde dokusu zedelenmemelidir.

21 Küçük dallar el aletleriyle budandığında, kesit yüzeyinin temiz ve düz olmasına dikkat edilmelidir. Dalların testere ile kesilmesinde dal diğer elle desteklenmelidir. Eğer dal desteklenemeyecek kadar büyükse kabuk yırtılmalarını önlemek için dalın esas kısmı bir kesimle uzaklaştırılır ve kalan kısım uygun şekilde kesilir.

22 Gövde üzerinde tacı oluşturan ana dallar aynı yükseklikte ve eşit kuvvette olmalıdır. Ayrıca merkezî eksen etrafında eşit açılarla dağıtılmalıdır. Doğru taç oluşumunda, gelişme kuvvetleri aynı ve lider etrafında eşit açılarla dağılmış beş adet dal seçilmelidir. Böylece çok ideal bir taç oluşturulmuş olur. Yan dallar çok sık bırakıldığında ideal bir taç oluşturulamaz. Çünkü böyle bir budamada dallar birbirini gölgeler ve kültürel işlemler özellikle de ilaçlama zorlaşır.

23

24

25 Nakledilen ağaçların budanması: Ağaçların bir yerden başka bir yere nakledilmesi yaralanma, kırılma ve organ kayıpları gibi hasarlara yol açmaktadır. Bu hasarlar, taşınan ağaçların büyüklüğüne göre daha çok ortaya çıkar. Hasarları en az düzeye indirmek için nakil öncesinde söküm, taşıma ve dikim işlemlerine engel oluşturan dallar budanmalıdır. Nakil sonrasında ise kırılan, yaralanan dal ve sürgünler budanır. Nakledilen ağaçlarda nakil öncesi ve sonrası budamaların haricinde budama yapılmaması daha doğru olur.

26 Palmiyelerin budanması: Palmiyelerde budama temiz ve güzel görünümlü bir şekil vermek amacıyla yapılır. Dikimden sonra uç kısımdan gelişen yapraklarla birlikte büyüme başlar. Yeni yapraklar oluştukça en alttan itibaren eski ve yaşlı yapraklar zayıflayıp ölür ve büyüme bu şekilde devam eder. Yaşlanan yapraklar bazı palmiye türlerinde kendiliğinden dökülür. Bazı türlerde ise gövde üzerinde aşağı sarkık vaziyette kalır ve ancak kuvvetli rüzgârların etkisi ile ağaçtan ayrılır.

27 Palmiyelerin budanması: Gerek gövde üzerinde asılı kalan gerekse yere düşen yapraklar ve meyveler kötü görünüm, kirlenme ve yangın gibi olumsuzluklar oluşturur. Bu yaprakların budama ile uzaklaştırılması gerekir. Ancak budama sırasında terminal tomurcuk ve sürgün zarar görmemelidir. Zira zarar gören terminal tomurcuk ve sürgün doğrudan ölüme sebebiyet verebilir. Ayrıca budamalarda sağlıklı yapraklara da dokunulmamalıdır. Aksi durumda yaprakların besin üretme kapasiteleri azalır ve budanan ağaçların donlara karşı direnci azalır.

28 GENÇLEŞTİRME BUDAMASI Bu budama, ağaçlarda yeniden kuvvetli sürgünler oluşturmak, yeni bir taç oluşumunu sağlamak için yapılır. ihtiyarlamış ve sürgün verme gücü zayıflamış ağaçlarda, gençleştirme budaması yapılarak kuvvetli sürgün oluşumu teşvik edilir. Böylece ağacın tacı tekrar eski hâline getirilir. Bu şekilde ağacın tekrar verim çağına dönmesi sağlanmış olur.

29 Gençleştirme budaması sırasında edilmesi gereken hususlar: dikkat Ağacın mevcut durumu: İhtiyarlamış ve kurumaya yüz tutmuş ağaçlarda gençleştirme budamasına başvurulmaz. Çünkü bunlar yapılan bu ağır budamayı kaldıramaz ve kurur. Ağaç türünün tepkisi: Gençleştirme budamasına ağaç türlerinin vereceği tepki de önemlidir. Bazı ağaç türleri yapılan ağır budamalara karşı dayanıklıdır,yapılan kesimlere karşı olumlu tepkiler verir. Bazıları ise gençleştirme budamasına karşı olumlu tepki vermez. Bölgenin iklim ve toprak koşulları: Sıcak ve kurak iklimlerde bulunan meyve ağaçlarının (nemli iklimlerde olanlar ile karşılaştırıldığında) gençleştirme budamasına daha az dayandığı gözlemlenecektir.

30 BUDAMA SONRASI İŞLEMLER Budama sonrası bakım önlemleri budamanın başarılı olması için çok önemlidir. Budama sonrası bakım önlemlerinin başında budama yüzeylerinin koruyucu macunla kapatılması gelir. Ancak bakım önlemleri koruyucu macun işlemiyle sona ermez. Budama sonrasında ağaçlar strese girerler ve yaşamını sürdürmek için kök sistemindeki besin elementlerini harcamak amacıyla bol sürgün verirler.

31 BUDAMA SONRASI İŞLEMLER Oluşan sürgünlerin ağacın formunun istediğimiz şekilde olması için doğru yönlendirilmesi gerekmektedir. Amacımıza hizmet etmeyen sürgünler alınmalıdır. Budama sonunda çıkan budama artıkları ve bahçe kenarlarındaki çalılıklar, kuru bitki parçaları hastalık ve zararlıların en iyi barınak yeridir. Bitkilerin kalitesine ve süs görüntüsüne zarar veren hastalık ve zararlıların çoğalmaması için bu artıklar yakılmalı veya alandan uzaklaştırılmalıdır.

32 Topiary (Bitki budama sanatı) Boyları budama işlemi ile kısaltılmış ya da doğal yapıları bodur olan çalılardan heykel oluşturma sanatına verilen addır. Topiary sözcüğü, Latincedeki süsleme amaçlı çevreyi düzenleyen bahçıvan' anlamındaki Topiarius'dan gelir.

33 Topiary (Bitki budama sanatı) Romalılar ilk dönemlerinde, belki de Musevilerin ya da Yunanlıların etkisi altında kalarak çalılardan oluşan çitlerini, süslü şekiller vererek budamışlardır. 1000' li yılların başında, İtalya, Roma İmparatorluğu'ndan ayrı durum da iken de, İtalya' daki keşişler bitki budama sanatını sürdürmüşlerdir. Bu sanat buradan İngiltere'ye, Fransa'ya ve tüm Avrupa'ya yayılmış, Rönesans döneminde doruk noktasına ulaşmıştır.

34 Topiary (Bitki budama sanatı) Bitki budama sanatında kullanılan çalılar ve diğer bodur bitkiler, daima yeşil kalan küçük yapraklı ya da iğne yapraklı bitkilerdir. Dal ve yaprak aralıkları sıktır ve bitişik tarzda ve/veya kolonlar halinde (örneğin yukarı doğru sivrilerek) büyümeye eğilimlilerdir.

35 Topiary de kullanılması yaygın bitkiler; -Buxus sempervirens (Şimşir), -Laurus nobilis (Defne), -Ilex spp. ( Çoban püskülü), -Myrtus spp. (Mersin), -Taxus spp. (Porsuk), -Ligustrum spp. (Kurtbağrı)

36 Topiary de Kullanılan Çerçeveler Modern bitki budama sanatında bazen budama işlemlerini kontrol edebilmek için şekil verilmiş telden kafesler kullanılabilir. Ancak, geleneksel budama sanatı sabırlı olmaya ve elle yapılacak olan sürekli düzeltmelere dayanır. Kafesi örtmek üzere küçük yapraklı sarmaşıklar kullanılabilir ve birkaç ayda istenen şekil sağlanabilir.

37 Topiary de Kullanılan Çerçeveler Çerçeve iki şekilde kullanılabilir; -İskelet, istenen şekli ve bitki büyüme ortamını sağlamak üzere yosun ve çömlek malzemesi ile doldurulur. -Çerçeve boş bir kafes şeklindedir ve yanıbaşında bulunan saksıya sarılıcı bir bitki dikilerek kafesi düzgün şekilde sarması sağlanır.

38 BAZI AĞAÇ VE ÇALILARIN BUDAMASINA İLİŞKİN HUSUSLAR

39 Berberis (Kadın Tuzluğu) : Budama çok gerekli değildir. Yerden dip dallanan çalılardır. Yaşlandıklarında içlerinden gençleştirme budaması yapılır. Genç bitkiler boy ve form kontrolü için temizlenir. Buddleia (Kelebek Çalısı) : Kışın derin budanır,arasından yaşlı dallar alınır.

40 Buxus (Şimşir) İstenilen zamanda budanabilir. Euonymus (Taflan) İstenilen zamanda budanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus, alacalı Ya da abraşlı olanlarda görülen yeşile dönmüş sürgünler mutlaka alınmalıdır. Bitki yeşile dönmeye çalışıyordur.

41 Calluna (Süpürge Çalısı) Mart ayında uçlarından hafifçe kesilerek form verilir. Uçlarından alınca daha gür bir çalı formu kazandırmış olunur. Camelia Budama gerekli değildir. İhtiyaç olursa hastalıklı, bozuk dalları çıkarmak, formunu düzeltmek için budanabilir. Keskin budama ya da gençleştirme önerilmez.

42 Chaenomeles (Bahar Dalı,Japon Ayvası) Kış aylarında dipten istenmeyen dalları alınır. Eğer yeni bir form verilmek istenirse çiçeklenme sonrası budanır. Odunsu ve kuru dalları temizleme adına yapılacak bir budama, baharı karşılayacak çiçekleri de heba eder. Cotoneaster (Dağ Muşmulası) Budama gerekli değildir. İhtiyaç olursa hastalıklı, bozuk dalları alınır. Yayılıcı olduklarından birbiri üzerine gelip yaralanmalara yol açacaksa dallar kesip çıkarılır.

43 Deutzia (Havlu püskülü) çiçeklenmeden sonra budanır. Forsythia (Altın Çanak) Derin budanmamalıdır. Aksi takdirde bir sonraki mevsimde çok az çiçek açar. Bahar sonunda çiçeklenme sonrası budanır.yalnızca dalların solmuş çiçekleri taşıyan kısımları budanır.

44 Hibiscus rosa-chinensis (Japon gülü) Yerden dik dallanan çalılardır. Dondan çabuk etkilenir. Don vurduktan sonra uyanmasını bekleyip, zarar görmüş dallar alınır. Hıbıscus syrıacus (Çit hatmi) Ilıman bölgelerde rahatlıkla yetişir. Japon gülünden daha dayanıklı olsa da sert kışlarda zarar görür. Uzun bir süre çiçeklenme gösterir. Budama gerektirmez. Gelişme döneminde form vermek amacıyla şekillendirir bırakılır.

45 Ilex (Çoban püskülü) Özel bir budama gerekmez. Ama istenilen formu vermek için çok sıcak dönemler hariç korkusuzca budama yapılabilir. Jasminum (Sarı çiçekli yasemin) Kışın ve erken ilkbaharda çiçek açarlar. Amacımız form vermek değilse çiçekleri geçtikten sonra budama yapılır.sadece sarılıcı değil aynı zamanda hoş bir çalı olarak da kullanılabilir.

46 Jasminum (Beyaz çiçekli yasemin) Sarılıcı olarak kullanılacak yaseminlerin obur dalları temizlenir. Gerekiyorsa kışın budama yapılır. Gövde açılır, boylandırılır. Askıya alarak yönlendirilir.. Bougainvillea (Begonvil,Konsolos Çiçeği, Gelin Duvağı)Tırmanıcı olan bitkinin mor renklisi hariç dondan etkilenir. Bitkinin uyanması beklenip istenilen form verilebilir..

47 Lavandula (Lavanta) Formu kaybolmuşsa derin budanır. Çiçeklenmesi geçtikten sonra yapılan budamada çiçekler alınmazsa yine formu bozulur... Laurus (Defne) Bitkiye dokunulmazsa yerden dip dallanan bir çalı olur.ancak istenilen form da verilebilir.amaca uygun budanır..

48 Ligustrum (Kurtbağrı) Amaca uygun olarak istenilen form verilebilir. Küçük yapraklıları çit, büyük yapraklı olanları ağaçcık gibi formlandırılabilir. Büyük yapraklı olanların kışın budanması uygundur. Magnolia (Manolya) Budamaya gereksinimi yoktur. Hastalıklı, zarar görmüş, kırılmış dalları alınır.

49 Syringa (Leylak) Çalı şeklinde ise çiçeklenme geçtikten sonra içinden kuru, kırık, zarar görmüş dallar alınır. Formlandırmak gibi bir amacımız yoksa ağaç şeklinde olan kendi haline bırakılabilir. Philadelphus (Filbahri) Çiçekleri geçmeden budama önerilmez. Arada bir gençleştirmek için kabaklama yapılabilir.

50 Pyracantha (Ateşdikeni) Çiçeklenme dönemi bitip, meyveler körleninceye kadar beklenmeli, meyve vermeyen dallar alınmalıdır. Rosmarinus (Biberiye) Yaşlanmışsa derin budanır. Ancak sadece kök bırakacak biçimde budanmamalıdır.biberiyeler yer değiştirmeyi sevmezler.

51 Santolina (Lavantin) Çiçeklenme dönemi bitince budanır. Üzerinde kuru çiçek kalması kötü bir görüntü sunar. Spirea (Keçi sakalı) Çiçeklenmesi geçince budanır. Formu bozulmuşsa şekil budaması da yapılır.

52 Vibirnum (Kartopu) Çiçeklenme dönemi geçince budanır. Budamaya elverişlidir. Budamada yapılan hatayı kolay kapatır. Yucca (Avize çiçeği) Çiçekler geçince çiçekleri alınır, alınmazsa meyve bağlar. Üretim yapılması düşünülmüyorsa çiçekler mutlaka alınmalıdır.

53 Euryops Çiçeklenme dönemi geçince budanır. Budamaya elverişlidir. İstenilen form verilebilir. Calistemon (Fırça çalısı) Çiçekler geçince budanır. Bitki yaşlanmışsa yerden cm den derin budanır. Derin budamaya cevap veren nadir çalılardan biridir.

54 Pittosporum (Pitos) Bodur ve boylu olanları vardır. Budamaya elverişlidir. Ancak budamanın, çiçekler geçince yapılması önerilir. Nerium (Zakkum) Çalı olarak kullanılacaksa Arada bir kabaklayıp gençleştirmek gerekir. Ağaçcık olarak kullanılmak isteniyorsa dibindeki diğer sürgünler temizlenip tek dal bırakılır.

55 Lantana (Çalı mine) İstilacı bir bitkidir. Kışın sert budayıp küçülterek kontrol altında tutmak gerekir. olan olanları vardır. Budamaya elverişlidir. Ancak budamanın çiçekler geçince yapılması önerilir. Durantha Özellikle tuza dayanımı yüksek olan bitki, arada budanarak formu korunur.

56 Solanum Yaprak döktüğü zaman budanıp formlandırılır. Arada dipten gençleştirme yapılabilir. Cortaderia (Pampas) Çiçeği geçtikten sonra Kışın toprak seviyesinden cm yükseklikten budanır. İçi boşalmış dallar temizlenir.

57 Lagerstromea (Oya,dantel) Budama gerektirmez. Budanacak ise de kışın yapraksızken budama yapılır. Polygala Çok büyüyen bitkiyi çiçeklenmesi geçince sürekli kontrol altında tutmak gerekir.

58 Myrtus (Mersin) Budama gerektirmez. Budanacak ise de meyvesi geçtikten sonra yaşlı, zarar görmüş dallar temizlenmelidir.

59 Picea (Ladin) Juniperus(Ardıç) Abies (Göknar) Tüm bitkilerde olduğu gibi ibrelilerin budamasında da önemli olan bulunulan bölge koşullarını göz önünde bulundurarak budama yapmaktır. Bölgeye göre değişmekle beraber, yaş budamada doğru olan, yeni sürgünlerini vermeden önce budama yapmak,form vermektir.

60 Güllerde Budama Nasıl Olmalı? Güller her yıl ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, zamanla kartlaştığı, dalların kısalıp gelişmediği, kurumuş bir görünüm aldığı görülür. Dikimden sonra birinci yıldan itibaren budanmaya gereksinim duyarlar. Bu durumda, güllerin keskin aletle aşı noktasının üstünden kesilmesi hem gençleştirmeye hem de verimli ve kaliteli çiçek elde edilmesine yardımcı olur. Eğer budama yapılmaz ise bitki boyu yükselir, çalı şeklini kaybeder, önce çiçek sayısı artar daha sonra hızla azalır, kalitesiz küçük çiçekler oluşur.

61 Güllerde Budama; Kış sonu veya ilkbahar başı budanır. Yılda bir defa açan güllerin budanması, çiçekleri geçtikten sonra yapılmalıdır. Yediveren güllerde, her zaman çiçek açtıktan sonra verimsiz, cılız, küt kalmış dalları kesilerek uzaklaştırılır. Budama bazı durumlarda güllerin derli toplu olması, rasgele sağa sola uzamamaları için de yapılabilir.

62 Güller, güzel çiçek açan ve yan dallanma karakterine sahip bitkilerdir. Güllerin birçok türü vardır. Genel olarak güller çiçek ve gövde şekillerine göre sınıflandırılırlar. Çalı formunda büyük çiçekli, demetler halinde açan küçük çiçekli; çiçekleri bakımından; yalınkat, yarım katmerli, katmerli; boylarına göre minyatür güller, yüksek gövdeli(tijli), sanlıcı formda olanlar gibi Sert budama İlkbahar budaması

63 Karışık Budama Kökten fazlaca dallanmış güller için yapılır: Bazı dallar dipten, bazı dalları daha uzun bırakılarak budanır. Kuvvetini yitirmiş, verim alınamayacak dallar dipten budanırlar. Bu budama; şekli güldeki dalların kuvvet, kalınlık, uzunluk, yaş, verim gibi faktörler göz önünde bulundurulması suretiyle yerine göre uzun, yerine göre kısa budanması biçiminde özetlenebilir. Pratikte gülleri şu şekilde budanması önerilir. 1. yıl 2 göz üzerinden 2. yıl 3-4 göz üzerinden 3. yıl 5-6 göz üzerinden 4. yıl 2-3 göz üzerinden

64 Bu şekilde yapılan budamayla güllerin hem şekillerini korunmuş, hem de ömürleri uzatılmış olur. Budanan bitkiler derhal sulanmalı, sulamayla birlikte sulandırılmış gübre verilmelidir. Budamanın sabah veya akşam üzeri serinliğinde sonbahar-ilkbahar arasında yapılması uygundur.

65 Güllerde kesim nasıl olmalı?

66 Teşekkür ederiz

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI Ağaca belirli bir şekil vermek, onun büyümesini, çiçeklenmesini ve verimini etkilemek ve düzenlemek, meyvenin kalitesini yükseltmek veya ağaçtaki bir zararlanmayı tamir etmek

Detaylı

KENT AĞAÇLARI, SÜS BİTKİLERİ VE MEYVE AĞAÇLARINDA BAKIM VE BUDAMA ESASLARI

KENT AĞAÇLARI, SÜS BİTKİLERİ VE MEYVE AĞAÇLARINDA BAKIM VE BUDAMA ESASLARI KENT AĞAÇLARI, SÜS BİTKİLERİ VE MEYVE AĞAÇLARINDA BAKIM VE BUDAMA ESASLARI HAZIRLAYANLAR İbrahim DEDEOĞLU - Orman Yüksek Mühendisi Nimet EZBER ALTIN - Ziraat Mühendisi Lütfi ÇERİBAŞ - Orman Endüstri Mühendisi

Detaylı

BAĞCILIKTA BUDAMA. Uygulanış biçimlerime göre: a) Saf budama b) Karışık budama. Budama seviyelerine göre: a) Kısa budama b) Orta budama c) Uzun budama

BAĞCILIKTA BUDAMA. Uygulanış biçimlerime göre: a) Saf budama b) Karışık budama. Budama seviyelerine göre: a) Kısa budama b) Orta budama c) Uzun budama BAĞCILIKTA BUDAMA Asmanın çubuk, yaprak, sürgün gibi vegetatif aksamı ile salkım ve tane gibi generatif kısımlarının asmadan uzaklaştırılması işlemine budama denir. Asmaların yapraksız olduğu dinlenme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK DIŞ MEKÂN BİTKİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK DIŞ MEKÂN BİTKİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK DIŞ MEKÂN BİTKİLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

Şekil 2: Yeni dikilmiş ve tepesi vurulmuş fidan

Şekil 2: Yeni dikilmiş ve tepesi vurulmuş fidan Sorular ve Cevapları 1. İncirde budama ne zaman yapılmalıdır? İncir ağaçlarına zamana göre hem yaz hem de kış budaması uygulanır. a) Kış Budaması: Ağaçlar yapraklarını döktükten sonra bütün dinlenme süresi

Detaylı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU Yatırım Süs Bitkileri Sektörü El Kitabı önsöz Ülkemizde dış mekan süs bitkileri üretiminde ve satışında başta Marmara, Ege ve

Detaylı

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI 1-GİRİŞ: Belirli bir amaç doğrultusunda, daha sonra başka yerlere dikilmek üzere, ihtiyaç duyulan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK AÇIK TOHUMLU BİTKİLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

ISPANAK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ Black Strong Ürünlerinin Ispanak YetiĢtiriciliğinde Kullanımı Gübreleme Organik madde oranı toprak analizi sonucunda 0-2

ISPANAK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ Black Strong Ürünlerinin Ispanak YetiĢtiriciliğinde Kullanımı Gübreleme Organik madde oranı toprak analizi sonucunda 0-2 ISPANAK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ Black Strong Ürünlerinin Ispanak YetiĢtiriciliğinde Kullanımı Gübreleme Organik madde oranı toprak analizi sonucunda 0-2 arasında ise ekim öncesinde dekara 1,5 lt gelecek şekilde

Detaylı

KAYISI YETİŞTİRİCİLİĞİ

KAYISI YETİŞTİRİCİLİĞİ KAYISI YETİŞTİRİCİLİĞİ Kayısı.ağacı yarı sıcak ve kurak geçen bölgelerde, dağların bol güneş gören Güneye bakan eteklerinde derin ve su tutmayan, az meyilli ve hafif kireçli olan yamaçlarda çok iyi yetişmekte,

Detaylı

MODÜL BİLGİ SAYFASI. : ORMAN ve KIRSAL ALAN YANGINLARINA MÜDAHALE. : Modül, gerçek koşullarda uygulamalı olarak yapılmalıdır

MODÜL BİLGİ SAYFASI. : ORMAN ve KIRSAL ALAN YANGINLARINA MÜDAHALE. : Modül, gerçek koşullarda uygulamalı olarak yapılmalıdır MODÜL BİLGİ SAYFASI ALAN MODÜL : İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ : ORMAN ve KIRSAL ALAN YANGINLARINA MÜDAHALE KODU : SÜRE :40/32 ÖN KOŞUL : AÇIKLAMA : Modül, gerçek koşullarda uygulamalı olarak yapılmalıdır

Detaylı

Sürvey Talimatları Klavuz El Kitabı

Sürvey Talimatları Klavuz El Kitabı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Sürvey Talimatları Klavuz El Kitabı Keşif-Sınırlandırma-Değerlendirme B i t k i S a ğ l ı ğ ı v e K a r a n t i n a D a i r e B a ş

Detaylı

AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI II.TÜRKİYE DE AĞAÇLANDIRMANIN BAŞLANGICI

AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI II.TÜRKİYE DE AĞAÇLANDIRMANIN BAŞLANGICI AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI A. AĞAÇLANDIRMANIN TARİHÇESİ: I. DÜNYADA İLK AĞAÇLANDIRMALAR: Ağaçlandırma çalışmalarının tarihi XIV. yüzyılın ikinci yarısına uzanmaktadır. 1368

Detaylı

İÇİNDEKİLER İSTANBUL PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ YEŞİL ALAN YAPIM VE BAKIM ÇALIŞMALARI

İÇİNDEKİLER İSTANBUL PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ YEŞİL ALAN YAPIM VE BAKIM ÇALIŞMALARI İÇİNDEKİLER İSTANBUL PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ YEŞİL ALAN YAPIM VE BAKIM ÇALIŞMALARI A-YEŞİL ALAN YAPIMI 1-Arazi tesviyesi: 2-Sulama tesisatı: 3-Elektrik tesisatı: 4-Bitki dikimi: 5-Çim ekimi: 6-Donatı

Detaylı

PEYZAJ TASARIMI: AZ BAKIM İSTEĞİ, DÜŞÜK MALİYETLİ PEYZAJ İÇİN YİRMİ İKİ FİKİR GAİL HANSEN

PEYZAJ TASARIMI: AZ BAKIM İSTEĞİ, DÜŞÜK MALİYETLİ PEYZAJ İÇİN YİRMİ İKİ FİKİR GAİL HANSEN PEYZAJ TASARIMI: AZ BAKIM İSTEĞİ, DÜŞÜK MALİYETLİ PEYZAJ İÇİN YİRMİ İKİ FİKİR GAİL HANSEN Ev sahiplerinin birçoğu güzel bir peyzaj isterler, ancak sıklıkla hayallerindeki bahçeyi oluşturmak ve ilgilenmek

Detaylı

Budama Nedir? Asmaların n genç (yenice) devrelerinde oluşturulmas. turulması; gelişmeyi dengede tutarak mümkm performansa ulaşı

Budama Nedir? Asmaların n genç (yenice) devrelerinde oluşturulmas. turulması; gelişmeyi dengede tutarak mümkm performansa ulaşı BAĞCILIKTA BUDAMA Budama Nedir? Asmaların n genç (yenice) devrelerinde uygun bir terbiye şeklinin oluşturulmas turulması; ürün devresinde ise verimlilik, kalite ve gelişmeyi dengede tutarak mümkm mkün

Detaylı

GÜBRELER VE GÜBRELEME. MÜSLÜM COŞKUN Ziraat Yüksek Mühendisi

GÜBRELER VE GÜBRELEME. MÜSLÜM COŞKUN Ziraat Yüksek Mühendisi GÜBRELER VE GÜBRELEME MÜSLÜM COŞKUN Ziraat Yüksek Mühendisi GÜBRE VE GÜBRELEME Tarımsal üretimin artırılması için, toprak işlenmeli, ekilmeli, sulanmalı, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmelidir.

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Bitki Zararlıları Zirai Mücadele Teknik Talimatları

Bitki Zararlıları Zirai Mücadele Teknik Talimatları I İÇİNDEKİLER Bitki Zararlıları Zirai Mücadele Teknik Talimatları Sayfa No:... BAĞ THRİPSLERİ Rubiothrips vitis (Priesner), Tütün thripsi [(Thrips tabaci) Lindeman], Mycterothrips albidicornis Kenchtel,

Detaylı

Silvikült Temel Esasları

Silvikült Temel Esasları Silvikült ltürün Temel Esasları (Klasör - 9) Prof. Dr. Musa GENÇ Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Silvikültür Anabilim Dalı 32260 Isparta musagenc@sdu.edu.tr http://kisisel.sdu.edu.tr/akademik/musagenc

Detaylı

HAYVANLARIN BESLENMESİ

HAYVANLARIN BESLENMESİ Ülkemizde yem hammaddelerine olan ihtiyaç ve dolayısıyla yem fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Kaliteli yem bitkilerinin üretilmesi ve bunlarla kaliteli genetiğe sahip hayvanların beslenmesi ile et,

Detaylı

İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi. Proje No; TR51/12/TD/01/020

İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi. Proje No; TR51/12/TD/01/020 Karapınar Ziraat Odası İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi Proje No; TR51/12/TD/01/020 Hazırlayanlar Prof. Dr. Süleyman SOYLU Prof. Dr. Bayram SADE 2012-KONYA 1

Detaylı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı 1.HAFTA ÜST YÜZEY AMAÇLARI Üst yüzey işlemlerinin tanımı Ağaçtan hazırlanan eşyalar üzerinde yapılan boya, cila, vernik işlemlerinin tümüne Üst Yüzey İşlemleri adı verilir. Perdah gibi hazırlık çalışmaları

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II DERSİN SORUMLUSU ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 ISIL İŞLEMLER I Gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmaların ısı etkisiyle faaliyetlerini engellemek ve gıdalara sürekli

Detaylı

Yaprakların hava soluması, dışarı su transferi ve güneş ışığından glikoz üretmesi

Yaprakların hava soluması, dışarı su transferi ve güneş ışığından glikoz üretmesi ÇAY BİTKİSİNİN FİZYOLOJİSİ VE GELİŞİMİ * Büyüyen bir bitkinin içerisinde neler oluyor? Çay bitkisinde gelişme aşamaları Kök gelişimi Büyüyen bir bitkinin içerisinde neler olur? Çiftçiler için, çay ürününün

Detaylı

"Neden"li sorular ve cevapları

Nedenli sorular ve cevapları "Neden"li sorular ve cevapları? NEDEN Lİ SORULAR ve CEVAPLARI 1. Neden bazı dağlardan ates fıskırır? Yerkabuğunu meydana getiren ince kaya tabakasının altında, mağma adı verilen, az veya çok akıcılığı

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı